|
www.cadblog.pl www.cadglobe.com | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
  ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
Czerwiec 2017 rok IX
   

  

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | CaxRaport Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


Wydanie aktualne

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum


Wybrane
archiwalne
wpisy i publikacje:

• Reset systemu

• Bezpłatny CAD 2D standardem?

MoI czyli Moment of Inspiration... modeler 3D

relacja
z konferencji

Nowe

znaczenie słowa produktywność

Wybrane artykuły
z wydań dostępnych w Archiwum:

• Ścieżki
z Synchronous Technology

• Quo vadis
CAD 2D?

• Astroid vs SpaceNavigator
 cz. I

• AR-CAD freeCAD, czyli...

• „Drukowanie” ...nożem? Techniki druku 3D 

W oczekiwaniu na następcę: CATIA V5 R20

„Wielki Brat”
 i CAD


  

Cytat Wielkiego Tygodnia

„(...) Praca codzienna z obowiązków stanu wynikająca może mieć wartość modlitwy, cnoty i przykładu zarazem, gdy pracujemy dlatego, że Pan Bóg chce, abyśmy pracowali na chleb, który nam daje...”

św. Brat Albert Chmielowski

strona 1 z 8 | >> | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 ...

Reklama


  

 

 

Wielki Piątek, 14.04.2017 r.

e-wydanie 3-4/2017 na Święta Wielkanocne

Z niewielkim poślizgiem, ale udało się! Przed Świętami Zmartwychwstania Pańskiego udostępniam drugie tegoroczne podwójne wydanie. Tym razem liczy ponad 110 stron. Jak to dumnie brzmi :)

Maciej Stanisławski

Wygląda na to, że zgodnie z założeniami uda się zachować przyjęty na 2017 rok cykl wydawniczy, zakładający publikację podwójnych wydań co dwa miesiące. Pierwsze tegoroczne ukazało się na przełomie stycznia i lutego br. (i zostało pobrane ponad 7300 razy!), a aktualne właśnie udało się udostępnić jako PDF i tradycyjnie już na platformie ISSUU.

Na 112 stronach znajdą Państwo kilka opracowań, jak również w pełni autorskie redakcyjne teksty. W numerze m.in. historia i charakterystyka polskiego nowatorskiego modułowego systemu broni strzeleckiej, zapomnianego polskiego motocykla przygotowywanego z myślą o... armii irackiej, porównanie możliwości BricsCAD i AutoCAD, a skoro o porównaniach mowa – to także stacji roboczych Lenovo P50 i P310. W numerze znajdą Państwo także udostępniony przez Wydawcę (firmę CAMdivision) fragment najnowszej książki do NX CAM („NX CAM Virtual Machine. Podręcznik programisty”). Jest to fragment na tyle obszerny, że może być traktowany faktycznie jako pomoc. Kolejny fragment opublikujemy za dwa miesiące – jeśli Wydawca nie zmieni w tzw. międzyczasie zdania (to oczywiście żart).

Przygotowanie tego wydania kosztowało sporo wysiłku, przede wszystkim organizacyjnego i może się niestety zdarzyć, iż natrafią Państwo na pewne „usterki” edytorsko-ortograficzne (wstyd przyznać), gdyż zamykane było w wielkim pośpiechu. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi-sygnały o zauważonych błędach, postaram się poprawiać je na bieżąco.

Praca wykonana, można przeżywać Wielki Tydzień (a przynajmniej końcówkę Triduum) – nie ukrywam, że Święta Zmartwychwstania Pańskiego to mój ulubiony okres nie tylko w kalendarzu kościelnym (za oknami wiosna).

Dlatego korzystając z okazji, zachęcając do lektury „na Święta”, składam Państwu najserdeczniejsze życzenia

 

 

Zdrowych i Radosnych Świąt Wielkanocnych,
niech Chrystus Zmartwychwstały
obdarza Państwa wszelkimi łaskami!

Pozdrawiam serdecznie
Maciej Stanisławski

Piątek, 7.04.2017 r.

XIX SOLIDWORKS World

Nie da się ukryć, że „odkrywam Amerykę” korzystając głównie z zaproszeń DS SOLIDWORKS. Tak było i tym razem: dziewiąty pobyt w USA i zarazem ósmy wyjazd na konferencję SOLIDWORKS World. A kulminacyjnym dniem tego pobytu był trzeci dzień konferencji... ale zacznijmy od początku... #SWW17

Maciej Stanisławski

Wiele się zmieniło od 2006 roku, kiedy to w styczniu zaproszony byłem po raz pierwszy – jako jedyny żurnalista z Polski (pracowałem wtedy jeszcze w redakcji Design News Polska) – do udziału w tej jednej z największych konferencji oprogramowania CAD w USA. Zaraz po przylocie – odkrywanie Wielkiego Kanionu, a potem szybki powrót do hotelu, bo pierwszy wywiad przeprowadzałem w poniedziałek około 7.30 czasu miejscowego – jeszcze przed pierwszą sesją generalną. W owych czasach (jakkolwiek by to brzmiało) paliwo kosztowało naprawdę grosze, rzekę Kolorado – w drodze z Las Vegas przez Boulder do Flagstaff – najłatwiej było pokonać jadąc przez tamę Hoovera (Hoover Damm) i nikomu nie śniło się, że kilka lat później powstanie wielki most na Great Basin Highway (autostrada nr 93), z którego podziwiać będzie można rzeczoną tamę. Podobnie, jak nikomu nie śniło się, iż podczas SOLIDWORKS World zaprezentowany zostanie SOLIDWORKS CAM...
(...)

 

Cytat tygodnia

„(...) Jednak postęp techniczny nie ogranicza się do elektroniki. Mechanizmy karabinów wyborowych zawierają innowacyjne rozwiązania materiałowe, a żywotność luf i celność wzrosły niepomiernie dzięki nowym technologiom wytopu i obróbki stali. Komputerowe projektowanie gwintów luf pozwala na zróżnicowanie ich w zależności zróżnicowanych zastosowań. (…) Większe zrozumienie efektu ponaddźwiękowej trajektorii pocisków prowadzi do poprawienia ich balistyki i ładunków miotających (propelentów). (…) W praktyce wszystkie te osiągnięcia techniczne oznaczają, że nowoczesny karabin snajperski jest około czterokrotnie celniejszy niż jego odpowiednik z okresu I wojny światowej...”

Martin Pegler: Dzieje snajperów. Wyd. Bellona, Warszawa 2009, s. 53

Czwartek, 6.04.2017 r.

Kryteria wyboru systemu CAD,
czyli porównanie BricsCAD i AutoCAD

„Zakres zastosowań, możliwości, cena, dostępność, wsparcie...” – te cechy uwzględniane są przy podejmowaniu każdej decyzji dotyczącej zakupu systemu CAD i w zasadzie tyle można by napisać na temat kryteriów wyboru takiego rozwiązania. Jak wiele razy sygnalizowałem to na łamach CADblog.pl, jak do tej pory nie ma jednego, idealnego rozwiązania CAD, które sprostałoby oczekiwaniom wszystkich użytkowników. Dlatego wybór ten nigdy nie jest łatwy... może poza jednym wyjątkiem.

Opracowanie: Maciej Stanisławski

Z tym wyjątkiem mamy do czynienia wtedy, gdy nadrzędnym kryterium wyboru jest... cena. Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, od razu metodą eliminacji ograniczamy się do tych rozwiązań, takich systemów, które są w naszym realnym zasięgu finansowym. Ale nawet tutaj możemy dokonywać wyboru np. między bezpłatnymi markowymi rozwiązaniami, systemami oferowanymi w modelu subskrypcyjnym, czy zdecydować się wręcz na rozwiązanie klasy OpenSource, tworzone przez grupy entuzjastów.

Gdy jednak dysponujemy większymi środkami, a wybór może dotyczyć programów CAD o zbliżonych możliwościach, zadanie może okazać się trudniejsze. Tak jest w przypadku BricsCAD i AutoCAD.

Licencja wieczysta, czy model subskrypcyjny
Okazuje się, że oprócz ceny zakupu, także kwestia modelu licencjonowania brana jest pod uwagę na światowych rynkach – wystarczy pośledzić to, co „piszą na ten temat Internety”. W wielu krajach użytkownicy preferują zakup oprogramowania „na własność”, niż jakąś formę „czasowego użyczenia”, do czego w wielkim uproszczeniu sprowadza się subskrypcja. (...)

 

Poniedziałek, 27.03.2017 r.

Dogadać się...

Ciężko współpracować z kimś, z kim nie mamy możliwości swobodnego porozumiewania się. Można oczywiście ustalić jakiś kod, system znaków, który w pewnym stopniu rozwiąże problem komunikacji, ale nic nie zastąpi dobrej znajomości danego języka – przynajmniej przez jedną ze stron. Oczywiście idealna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy obie strony porozumiewają się w danym języku. Tak jest też w przypadku systemów CAD, CAM, CAE...

Maciej Stanisławski (Artykuł ukazał się w magazynie „STAL. Metale i nowe technologie” wyd. 1-2/2017)

Problem wymiany informacji jest tak stary, jak moment, w którym użytkownik jednego systemu CAD stanął przed koniecznością użycia danych pochodzących z innego systemu. Często jedynym sposobem było nakreślenie od nowa danego rysunku w aktualnym środowisku pracy. Gdy nie było w powszechnym użyciu skanerów pozwalających na przetworzenie narysowanej lub wydrukowanej dokumentacji płaskiej do postaci cyfrowej (narzędzi typu „scantodwg”, „pdftodwg converter” etc.), zastępy „kreślarzy” pracowicie przenosiły papierowe dane do cyfrowego świata. Z kolei już w latach 70. XX wieku zaczęto poszukiwać rozwiązania, które w sposób profesjonalny i całkowicie „cyfrowy” pozwoliłoby na wymianę danych między powstającymi niemalże jak „grzyby po deszczu” systemami CAD.

(...)

 

Czwartek, 23.03.2017 r.

Dwie głowice Ultimakera

Podobnie jak wysokobudżetowe maszyny konkurencji, Ultimaker 3 drukuje z materiału budulcowego oraz materiału podporowego. Odpowiadają za to dwie specjalnie zaprojektowane głowice drukujące: AA – dedykowana dla materiałów budulcowych w rodzaju PLA, ABS, Nylonu i CPE oraz BB – dedykowana dla materiału podporowego PVA...

Ultimaker to bez dwóch zdań jedna z najważniejszych firm w historii branży niskobudżetowego druku 3D na świecie. Założona w 2011 roku przez trójkę Holendrów – Martijna Elsermana, Erika de Bruijn i Sierta Wijnię, dziś jest jednym z największych graczy na rynku, będąc m.in. drugim największym producentem drukarek 3D na świecie i pierwszym w Europie. Niezwykłe w historii Ultimakera jest jego unikalne podejście biznesowe, niespotykane w porównaniu z innymi producentami maszyn i urządzeń elektronicznych. Od początku swojego istnienia Holendrzy są ostoją ruchów open-source i open-hardware, łącząc sprzedaż swoich maszyn do gigantów przemysłowych pokroju ABB, Philips, czy Airbus, z udostępnianiem za darmo ich projektów w sieci, zachęcając równocześnie klientów do ich swobodnego przerabiania i modyfikowania pod kątem własnych potrzeb. Chociaż tego typu strategia wydaje się być na pierwszy rzut oka samobójstwem – w rzeczywistości okazała się być dla firmy jednym z głównych filarów jej działalności.

(...)

 

Środa, 22.03.2017 r.

Arkusze blach w Onshape

Po raz pierwszy w historii systemów CAD 3D dostępnych w oknie przeglądarki internetowej, zaoferowane zostało narzędzie pozwalające na projektowanie elementów blaszanych. Zespół Onshape udostępnił środowisko Sheet Metal w niecały rok od momentu oficjalnej prezentacji swojego rozwiązania. Udostępnił oczywiście... nieodpłatnie!

Maciej Stanisławski

Od początku swego wynalezienia, blacha (tzw. wyrób hutniczy, którego grubość jest wielokrotnie mniejsza od długości i szerokości) znajdowała (i nadal znajduje, ustępując jednak miejsca tworzywom sztucznym) zastosowanie prawie we wszystkich dziedzinach przemysłu. Ma wiele zalet, wśród których należy wymienić lekkość, niskie koszty wytworzenia, występowanie w niezliczonych niemalże odmianach, a także łatwość formowania. Dość wspomnieć, że jeszcze nie tak dawno specjaliści blacharze, korzystając z tzw. babek (specjalnych form) i młotków potrafili nadać odpowiednio przyciętej blasze niemalże dowolny kształt.

Przy wszystkich swoich zaletach i wielości zastosowań, wykorzystywana jest zarówno do stosunkowo prostych zastosowań – jako materiał do budowy wsporników, lekkich struktur, osłon i obudów, jak i bardziej skomplikowanych – tutaj można wymienić chociażby nadwozia samochodowe (których większość elementów składowych uzyskiwana jest metodą tłoczenia). Reasumując, wszędzie tam, gdzie wykonywanie elementów z litego metalu nie jest uzasadnione ekonomicznie i technologicznie, sięgamy najczęściej po blachę.

(...)

 

Poniedziałek, 27.02.2017 r.

Artysta i narzędzia CAD,
czyli historia Ross Robotics

Jak to się stało, że za wynalezieniem przełomowego systemu robotycznego stoi... Philip Norman, z wykształcenia malarz
i rzeźbiarz?

Kyle Maxey

Podczas pierwszego spotkania mało kto bierze Philipa Normana za inżyniera. Słyszałem od kolegów z pracy, że Norman spędził ostatnie 10 lat życia na budowaniu modułowego systemu robotycznego, który został uznany za przełomowy przez inżynierów, robotyków oraz najwybitniejszych naukowców na świecie.

To zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Miałem przeprowadzić wywiad z ciekawym robotykiem i dowiedzieć się więcej o jego projekcie. Fantastycznie!

Gdy usłyszałem Normana wygłaszającego prelekcję w ramach Solid Edge University 2015, zaskoczyło mnie, że o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości swojego projektu opowiada w taki sam sposób, jak artysta opisujący temat przewodni swoich dzieł i okoliczności ich powstania. Wtedy dowiedziałem się, że Norman zdobył... wykształcenie artystyczne, a do zostania inżynierem zaprowadziła go ciekawość: zastanawiał się, czy uda mu się stworzyć... uniwersalne złącze...
(...)

 

Poniedziałek, 23.01.2017 r.

BIM jak PLM?

Zdania na temat podobieństwa BIM (ang. Building Information Modelling) do PLM (ang. Product Lifecycle Management) są podzielone: jedni uważają, że są to dwa zupełnie odrębne i funkcjonujące na innych zasadach (i w innych branżach) pojęcia, drudzy – że podobieństw i analogii między nimi jest więcej, niż różnic. Są też tacy, którzy zastanawiają się, czy BIM, związany przecież z branżą architektoniczną i budowlaną, udałoby się w pewnych sytuacjach zastosować w branży mechanicznej...

Maciej Stanisławski

Te ostatnie spekulacje wynikają m.in. z faktu, iż niektórzy producenci systemów CAD (ze średniej i niższej półki cenowej) oferują swoje rozwiązania wraz z pełną funkcjonalnością BIM. W domyśle – skoro w zasięgu naszego budżetu nie ma tego, co się lubi (PDM, PLM), to może można jakoś poradzić sobie z BIM – nawet w branży mechanicznej?
Obawiam się, że w tym miejscu zmuszony będę stłumić kiełkujące nadzieje: BIM jest przeznaczone stricte dla szeroko rozumianej branży budowlanej i prędzej PDM/PLM jako bardziej uniwersalne znajdzie zastosowanie w „budowlance”, niż BIM w mechanice.

Co więcej, współczesny BIM przypomina pewne wczesne etapy rozwoju PLM. Standaryzuje sposób budowania informacji o modelu tak, by był on rozpoznawalny dla użytkowników współpracujących nad danym projektem niezależnie od systemu CAD. (...)

 

Piątek 13.01.2017 r.

Technologia Synchroniczna – wiele czynności
w tym samym czasie

Narzędzia firmy Siemens pozwalają na efektywniejsze tworzenie i edytowanie części, dzięki usunięciu ograniczeń, jakie napotyka się podczas modelowania opartego tylko na historii operacji

Ryan McVay, red. (ms)

(Artykuł opublikowany w całości na SolidEdgeblog.pl – link tutaj)

Zastanawiasz się, w jaki sposób firmom projektowym udaje się przetrwać w błyskawicznie zmieniającym się świecie? Jedną z odpowiedzi jest Technologia Synchroniczna (ang. Synchronous Technology).
W systemie Solid Edge podczas tworzenia modeli 3D, to właśnie Technologia Synchroniczna umożliwia szybkie projektowanie i modyfikowanie zarówno części, jak i złożeń. Podczas projektowania w trybie Synchronicznym wykonujesz wiele czynności w tym samym czasie.

Siemens PLM Software posługuje się poniższym opisem możliwości Technologii Synchronicznej, który został zaprezentowany przez Matta Lombarda na jednej z prezentacji w ramach Solid Edge University 2015:
1. Symultaniczny solver – pozwala przeliczać cały model w danej chwili bez potrzeby przeliczania kolejnych operacji.

2. Różne „tryby modelowania”, Synchroniczny i Sekwencyjny (z historią operacji), są ze sobą skorelowane i pozwalają na pracę nad danymi częściami lub złożeniami, w dwóch trybach jednocześnie (modelowanie hybrydowe).

3. Współpraca różnorodnych technologii w tym samym czasie. Siemens udziela licencji swoim konkurentom na różne komponenty systemów CAD, takie jak Parasolid czy D-Cubed, ale wykorzystuje je także na potrzeby własnych produktów poprzez następujące elementy tworzące Technologię Synchroniczną:
edycja bezpośrednia,
parametry przypisane do lic (w Solid Edge znane pod nazwą: PMI [od ang. Product Manufacturing Information, czyli informacje o wytwarzaniu produktu]),
koło sterujące,
zależności lic,
operacje proceduralne,
rozpoznawanie cech,
założenia projektowe/menedżer rozwiązań.

(...)

 

Cytat tygodnia

„(...) Albert Ducrocq przypomina, że jeszcze w dobie pierwszych maszyn parowych wydajność nie była duża jedynie z powodu złego funkcjonowania tłoków w nieodpowiednio dopasowanych cylindrach. A dzisiaj przecież dokładność w przemyśle samochodowym sięga jednej setnej milimetra. Aby osiągnąć stopy wysokiej jakości albo dobrze działające półprzewodniki, trzeba kontrolować do jednej stumilionowej zawartość procentową dodatków uszlachetniających.
Opóźnienie ZSRR w zakresie precyzji przemysłowej w 1987 roku waha się, w zależności od dziedziny, od dwóch do dwudziestu lat... ”

Pierre de Villemarest: „GRU. Sowiecki super wywiad”, wyd. Editons Spotkania, Warszawa 1993, s. 44

Piątek, 30.12.2016 r.

„O roku ów...” Krótko o roku 2016

To był ciekawy rok dla branży – ujawniło się kilka nowych trendów w oprogramowaniu CAx, które na pewno będą kontynuowane w nadchodzącym 2017. To był ciekawy rok także dla mnie osobiście, chociaż na pewno nie należał do szczęśliwych – trzy pogrzeby w bliskiej i najbliższej rodzinie to trochę za dużo...

Maciej Stanisławski

Wspomniane przeze mnie trendy to przede wszystkim:
1. nacisk na interoperacyjność multiCAD i związaną z nią możliwością swobodnego wykorzystywania plików w formatach natywnych systemów pochodzących od różnych dostawców w ramach jednego środowiska CAD,
2. implementacja do systemów CAD rozwiązań pozwalających na szybsze i łatwiejsze wykorzystanie urządzeń do szybkiego prototypowania/druku 3D.

W pierwszym przypadku wystarczy wskazać funkcjonalności klasy SOLIDWORKS 3D Interconnect (link tutaj), czy BricsCAD Communicator (link tutaj) – o Synchornous Technology Siemensa nie wspominając, bo po tylu latach można ją traktować jako „oczywistą oczywistość” ;).
W drugim wskażę jednak wprost rozwiązanie Siemens PLM Software – i to z najwyższej półki – czyli NX (a konkretnie NX Hybrid Additive Manufacturing i pochodne – link tutaj), a na przeciwległym biegunie cenowym – chociażby formZ (z oferty firmy „Usługi Informatyczne Szansa”), dostępny także w bezpłatnej wersji do zastosowań komercyjnych (więcej o formZ i innych tutaj). I wszystko wskazuje na to, że już w niedalekiej przyszłości dosłownie w każdym systemie CAD 3D oferowanym na rynku znajdziemy funkcjonalności/narzędzia zapewniające wykorzystanie danych pochodzących z innych systemów bez konieczności stosowania dedykowanych translatorów, jak również rozwiązania wspierające przygotowanie naszym modeli do druku 3D bezpośrednio z poziomu systemu CAD.

Co przyniesie 2017?
Premiery, premiery i jak co roku... premiery. Już niebawem przekonamy się, jakie niespodzianki znajdą użytkownicy SOLIDWORKS (postaram się relacjonować nadchodzącą konferencję SWW2017 na żywo). Później poznamy nowości Solid Edge w wersji ST10 (jublieusz!) i NX 12 (jak ten czas leci!). Kto wie, może dowiemy się, czy drukarki 3D (te drukujące w metalu) istotnie zrewolucjonizują podejście do wytwarzania? Zobaczymy także, jaki będzie nadchodzący rok dla zespołu Onshape – kilka miesięcy temu system ten (wielokrotnie opisywany na łamach CADblog.pl, nawet tym razem nie zamieszczę linka :)) świętował swoje pierwsze urodziny!

A dla mnie osobiście Nowy Rok przyniesie... – na pewno kolejny kurs (kto wie, może nie jeden?) podnoszący umiejętności niezwiązane z CAD (vide „Nie samym CADem...”), a tak bardziej serio... liczę na to, że uda mi się wreszcie uregulować cykl e-wydań i udostępniać je tak, jak w początkach działalności CADblog.pl. Pierwszy raz w historii CADblog.pl w 2016 roku nie udostępniłem żadnego e-wydania, a oglądalność mimo to ciągle rośnie – chociaż istotnie nie tak dynamicznie, jak w roku poprzednim (2015), kiedy nawet udało się wspiąć na podium w światowym rankingu najpopularniejszych blogów o CAD (moi „klakierzy” pocieszają mnie, że w Polsce jestem i tak bezkonkurencyjny ;). W tym roku podium nie będzie, ale w 2017 – spróbuję powalczyć o jeszcze więcej.

I tej walki o jeszcze więcej, tak w życiu zawodowym, jak osobistym i rodzinnym (więcej czasu, więcej bliskości, więcej... pieniędzy także :)), a przede wszystkim sukcesów w tej walce – z okazji nadchodzącego Nowego 2017 Roku – życzę nie tylko sobie, ale również Państwu.

Wszelkiej Pomyślności i Błogosławieństwa Bożego na cały nadchodzący rok!

Maciej Stanisławski

Cytując klasyka: „Oby nam się dzieci nie czepiały rakiet”...
I to by było na tyle – jak mawiał Jan Tadeusz Stanisławski

Sobota, 24.12.2016 r.

A słowo ciałem się stało...

Już od kilku lat obiecuję sobie, że przed Świętami Bożego Narodzenia odpowiednio wcześniej przygotuję życzenia, roześlę kartki i postaram się, aby nic nie zostawało na tzw. ostatnią chwilę... I kolejny raz staję bezsilny (nie mylić z bezradny) wobec życia prozy :). Dlatego niniejszym, dopiero teraz, w nocy z 23 na 24 grudnia, składam wszystkim Czytelnikom, Sympatykom i Reklamodawcom najserdeczniejsze życzenia...

Radości płynącej z Narodzin,
rodzinnej atmosfery przy wspólnym stole, zdrowia,
spokoju, dostatku, jak najmniej trosk
i jak najwięcej chwil wytchnienia od codzienności.
Bożego błogosławieństwa!

Pozdrawiam serdecznie
Maciej Stanisławski

Poniedziałek, 21.12.2016 r.

Nie samym CAD'em człowiek...

Jak słusznie zauważył jeden ze stałych (i długoletnich Czytelników), dawno nie było wpisu „takiego o życiu”. To prawda, dlatego w ramach nadrabiania zaległości (a zebrało się ich całe „mnóstwo za bardzo”) chcę podzielić się z Państwem pewnym doświadczeniem, które stało się moim udziałem w ostatni weekend listopada br.

Maciej Stanisławski

W dniach 26-27 listopada br. w miejscowości Mrozy (niedaleko Siedlec) miało miejsce wydarzenie zwane „KP” – dla wtajemniczonych jest to skrót od „Kurs Piechoty”. Organizatorami owego dwudniowego kursu były Stowarzyszenie Jednostek Strzeleckich SJS „Strzelec” i Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej – do którego należę (aktywnie, na ile się da) już od kilku lat. Obie organizacje mają charakter paramilitarny i skupiają entuzjastów nie tylko broni i szeroko rozumianej wojskowości, ale przede wszystkim osoby o nastawieniu patriotycznym, chcące poprzez regularnie odbywane szkolenia podnosić swoje umiejętności z zakresu działań formacji tzw. lekkiej piechoty (zainteresowanych odsyłam do statutu Stowarzyszenia – link tutaj).

 

Cytat tygodnia
„W przypadku skomplikowanych projektów, oprogramowanie jest kolejną dyscypliną inżynierii; nauką, a nie sztuką...”

Mirko Baecker, Siemens PLM Software

Poniedziałek, 5.12.2016 r.

27'' cali – BenQ z myślą o użytkownikach CAD

BenQ PD2700Q – 27-calowy monitor zapowiadany latem tego roku, a który lada dzień trafi do sprzedaży w Polsce – to oferta skierowana do osób zajmujących się profesjonalnie grafiką komputerową – także pracą z systemami CAD. Otrzymałem egzemplarz tego urządzenia do redakcyjnych testów na okres ponad 3-tygodni i postaram się w kilku słowach podzielić z Państwem swoimi spostrzeżeniami...

Maciej Stanisławski

Jeśli przyjrzymy się danym technicznym monitora, to od razu stwierdzimy, iż BenQ PD2700Q charakteryzuje się bardzo dobrym odwzorowaniem barw i wysoką rozdzielczością. Matryca LCD oparta na panelu IPS oferuje 2560 x 1440 pikseli (16:9 QHD 2K) przy jednoczesnym zachowaniu szerokich kątów widzenia (blisko 180°) – to więcej, niż wymaga się od współczesnych monitorów do zastosowań CAD, o innych nie wspominając. Kontrast obrazu wynosi 1000:1, maksymalna jasność – 350cd/m2. Do tego dochodzą takie „smaczki”, jak technologia DualView – o czym za chwilę. Natomiast osoby liczące na to, że po pracy owe 27 cali posłuży im także do rozrywki (gry), mogą poczuć się lekko zawiedzione – czas reakcji matrycy wynosi 12 ms. Ale mówimy przecież o monitorze do pracy, a nie zabawy, prawda? (...)

 

Wtorek, 29.11.2016 r.

Solid Edge ST 10. Czego się spodziewać?

Podczas tegorocznego Solid Edge University w Indianapolis, Jeff Walker – dyrektor ds. Solid Edge z ramienia Siemens PLM Software zaprezentował kilka nowości, których można spodziewać się w najnowszej wersji tego popularnego systemu CAD 3D, której premiera będzie miała miejsce w przyszłym roku. Kyle Maxey, redaktor portalu engineering.com, postanowił podzielić się tymi kilkoma informacjami ze swoimi czytelnikami. Postaram się przekazać Państwu, na co zwrócił szczególną uwagę...

Maciej Stanisławski

Oczywiście większość usprawnień będzie konsekwencją stałego udoskonalania Technologii Synchronicznej (ang. Synchronous Technology), obecnej i rozwijanej już od kilku ładnych lat. Nadal jest ona odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony tych inżynierów, którzy chcą modelować zarówno parametrycznie, jak i swobodnie, przy okazji nie będąc skazanymi na hierarchiczne drzewa historii operacji – ale zarazem mając do wszystkich wykonanych operacji swobodny dostęp. Co więcej – nie tylko w natywnych plikach Solid Edge, ale także w formatach pochodzących z innych systemów CAD 3D. Zamieszałem? Trudno, odsyłam do innych artykułów opisujących Synchronous Technology (np. tutaj), a teraz przejdę do konkretów. W Solid Edge ST 10 znajdziemy bowiem...

 

Piątek, 18.11.2016 r.

BricsCAD i... wszystkie pliki

Wszystkie pliki? Mowa oczywiście o plikach zapisanych w formatach natywnych innych systemów CAD. Jest w tym trochę przesady, bowiem BricsCAD nie jest w stanie obsłużyć wszystkich formatów, ale z większością z nich radzi sobie nadspodziewanie dobrze (otwiera nie tylko pojedyncze modele, ale i złożenia, co więcej – rozpoznając ich strukturę). A to istotna zaleta systemu w sytuacji, gdy praca w środowisku MCAD (ang. multiCAD) staje się coraz popularniejsza w praktyce inżynierskiej...

Maciej Stanisławski

Czy to możliwe, by program CAD 3D, którego wersja instalacyjna (V16) zajmuje zaledwie 428 MB, był w stanie importować nie tylko geometrię, ale kompletne modele bądź złożenia zapisane do natywnych formatów innych systemów CAD? Odpowiedź może być tylko jedna: nie.

Użytkownik BricsCAD V16/V17 w wersji podstawowej może zapomnieć o obsłudze innych formatów, niż natywne *.dwg i *.dxf, neutralny *.sat (ACIS), formaty z rodziny Windows Metafile, *.dae (Collada), czy też *.skp (SketchUp).

Natomiast posiadacz wersji BricsCAD Pro lub Platinum może korzystać z dużo większych możliwości, ale... pod jednym warunkiem. Musi pobrać (kupić) i zainstalować niezwykle przydatny dodatek. Dodatek, który zmienia sposób, w jaki do tej pory można było patrzeć na systemy CAD z niższej półki cenowej...

 

Wtorek, 15.11.2016 r.

Bezpieczeństwo
cloud computing a casus Turcji...

W zeszłym miesiącu turecka grupa rządowa odpowiedzialna za obecność usług internetowych na terenie kraju zablokowała możliwość korzystania z chmur obliczeniowych po tym, jak do sieci „wyciekł” e-mail, którego autorem był minister energii Berata Albayraka. Wyobraźmy sobie, że miało to miejsce u nas, a nasze przedsiębiorstwo w procesie projektowym wykorzystuje rozwiązania cloud computing... Cytując klasyka, „strach się bać”!

Maciej Stanisławski

 

Czwartek, 10.11.2016 r.

Siemens – addytywnie...

Firma Siemens PLM Software planuje udostępnić kompleksowe rozwiązanie mające uwolnić pełny potencjał tkwiący w przeżywającej rozkwit technologii druku 3D (wytwarzania addytywnego). Nowe rozwiązanie (którego wprowadzenie na rynek planowane jest w styczniu 2017 r.) obejmuje zintegrowane oprogramowanie do projektowania, symulacji, produkcji cyfrowej oraz zarządzania danymi i procesami. Zdaniem przedstawicieli firmy, taka oferta pomoże przedsiębiorstwom w pełni wykorzystać zalety najnowszej technologii obróbki addytywnej...

Zintegrowane rozwiązanie przewiduje wykorzystanie inteligentnych modeli produktów we wszystkich fazach, bez potrzeby dokonywania konwersji czy translacji między aplikacjami lub procesami. Takie podejście umożliwi zautomatyzowane produktywne projektowanie z wykorzystaniem nowych możliwości, jakie daje optymalizacja topologii, której efektem często są organiczne kształty trudne do zwizualizowania przez projektanta oraz niezwykle trudne do wykonania lub wręcz niewykonalne przy zastosowaniu tradycyjnych technik produkcyjnych. Technologia ta, w połączeniu z nowym, zaawansowanym oprogramowaniem Siemensa do obróbki addytywnej, może umożliwić firmom nadanie dowolnemu elementowi nowego kształtu w celu uzyskania optymalnej wydajności, przy obniżonych kosztach...

 

Wtorek, 8.11.2016 r.

Jak wprowadzać innowacje w przemyśle motoryzacyjnym?

Przemysł motoryzacyjny jest jednym z filarów w znacznej mierze popychającym do przodu rozwój nowoczesnych konstrukcji, technologii i ich wykorzystanie w codziennym życiu na masową skalę. Solidna technologia sama w sobie nie jest już wystarczającym atrybutem, żeby spełniać wymagania rynku co do innowacyjności wyrobu. Żeby sprostać nie tylko oczekiwaniom dotyczącym komfortu i bezpieczeństwa, ale przede wszystkim globalnym regulacjom, które wymagają od producentów samochodów np. zmniejszenia zużycia paliwa przy jednoczesnej redukcji emisji dwutlenku węgla, coraz więcej firm w codziennych zadaniach zdecydowało się wykorzystywać Realistyczne Symulacje

Wojciech Zdun

Takie narzędzia pomagają firmom motoryzacyjnym analizować wydajność ich wyrobów, obniżać koszty rozwoju, skrócić czas wprowadzania wyrobów na rynek i optymalizować konstrukcje już na wstępnym etapie rozwoju. Problem, w obliczu którego stanęła większość firm motoryzacyjnych, nie polega jednak na tym, jak używać więcej symulacji, ale jak zintegrować technologie wykorzystując zalety symulacji i optymalizacji dla wprowadzania innowacji.

Producenci muszą przenieść realistyczne symulacje z szarego końca realizowanych zadań działu inżynierii i umieścić je... w centrum uwagi ich procesów biznesowych.

– Liderzy rynkowi muszą zagwarantować przejście ich przedsiębiorstw na wyższy poziom biznesowy. Muszą szybko dokonać cyfrowej transformacji i rewolucji gospodarczej polegającej na powiązaniu cyfrowych technologii z innowacyjnym modelem biznesowym, aby stworzyć nowe możliwości dla rozwoju swoich firm – napisał Marc Van Herreweghe w raporcie IDC „The 4th Industrial Revolution: Opportunity and Imperative – Evolution for Some, Revolution for Others” (...)

 

Piątek, 28.10.2016 r.

Po premierze

Tytuł może sugerować pewien związek artykułu z politykami, ale tak oczywiście nie jest. Pragnę za jego pośrednictwem podzielić się z Państwem spostrzeżeniami wyniesionymi po oficjalnej polskiej premierze SOLIDWORKS 2017, która miała miejsce na spotkaniu prasowym zorganizowanym w Warszawie, we wtorek 11 października. Najwyższy czas, by to uczynić, tym bardziej, że mamy za sobą już premiery organizowane przez VAR DS SOLIDWORKS...

Maciej Stanisławski

Jako pierwszy wystąpił Dariusz Kudzia (Country Manager Poland) reprezentujący tutaj firmę „matkę”, jaką w stosunku do DS SOLIDWORKS jest Dassault Systemes (3DS). Jego prezentacja miała na celu przybliżenie historii firmy (sięgającej początku lat 80. minionego stulecia), jej osiągnięć, wzrostu liczby użytkowników etc. Mimo, iż była to premiera SOLIDWORKS 2017, była też mowa o CATII – pierwszym systemie CAD 3D opracowanym przez Dassault Systemes, nadal używanym i rozwijanym, szczególnie popularnym w branży aerospace i automotive. Nawiasem mówiąc, obie te branże zwyczajowo (już od 25 lat) uważane są przez szefostwo i analityków firmy za najważniejsze rynki zbytu.

Padło także kilka słów na temat ideii „Digital Mockup (DMU)”, którą w jednym zdaniu można zawrzeć w sposób następujący: opisanie danego produktu w postaci danych cyfrowych 3D tak, by opis ten mógł być wykorzystany podczas całego cyklu życia produktu. Jak można się domyśleć, obecnym rzeczywistym rozwinięciem tej idei jest platforma 3DEXPERIENCE – zainteresowanych odsyłam do innych miejsc na CADblog.pl lub innych źródeł, gdyż tutaj powoli przechodzimy do bohatera spotkania...

 

Piątek 21.10.2016 r.

Oprogramowanie dyscypliną inżynierii

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z mitem „programisty-bohatera”, działającego na własną rękę i próbującego przez całą noc opanować problem, czy nagłym sukcesem przypadkowej aplikacji na smartfony samotnego developera dążącego do sławy i fortuny, opracowywanie oprogramowania jest powszechnie postrzegane jako indywidualne działanie metodą prób i błędów. Jest to jednak dalekie od prawdy w przypadku znaczących projektów programistycznych, podczas których duży zespół programistów pracuje na złożonych, często kluczowych dla bezpieczeństwa systemach

Mirko Baecker, red. ms

Branża inżynierii oprogramowania jest nauką, a nie sztuką. Zasady powtarzalnego, sterowanego procesami rozwoju technologicznego dla stworzenia solidnego oprogramowania wysokiej jakości zostały ustalone w takich organizacjach, jak np. NASA, gdzie niezawodność miała kluczowe znaczenie. Jest ona również istotnym elementem w branżach takich jak obronność, lotnictwo, wbudowane i przemysłowe systemy sterowania, medycyna, wytwarzanie energii i motoryzacja; wymienione branże muszą równoważyć złożoność procesów, koszty oraz ryzyko.

We wszystkich tych sektorach ryzyko pozostaje nadal wysokie, występuje presja na redukcję kosztów, a złożoność stale wzrasta. Przemysł samochodowy jest jednym z obszarów, gdzie wiele różnych części inżynierii oprogramowania musi współpracować i łączyć się z inżynierią systemów oraz inżynierią mechaniczną, ponieważ mnogość systemów mechanicznych ulepszonych przez wbudowane oprogramowanie sprawiła, że w dzisiejszych czasach samochody nie są już produkowane „tylko do jazdy”. Przedsiębiorstwa samochodowe przeobrażają się w firmy „mobilnej elektroniki użytkowej”, opierające się na nowych i przełomowych technologiach w celu tworzenia nowych produktów – bez rezygnacji z obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i wydajności.

Oznacza to, że narzędzia wspierające zarządzanie cyklem rozwoju produktu muszą być zintegrowanymi systemami, które przekraczają wiele domen i branż, aby umożliwić płynny przepływ informacji oraz zapewnienie wydajności i odpowiedzialności na wszystkich etapach tego procesu rozwojowego.

Samochód – środek transportu, czy złożony, połączony system?
Autonomiczne samochody to najbardziej skrajne przypadki; ale już pojazdy elektryczne i hybrydowe prezentują całkowicie nową odsłonę problemów projektowych. (...)

 

Cytat tygodnia

„(...) Podczas rozmowy z profesorem Cezarym Nawrotem zadałem mu kiedyś to samo pytanie. Czy nie szkoda Mu Ogara tak jak przedtem Syreny Sport, Syreny Mikrobusa, Warszawy 210 i kilku innych aut koncepcyjnych? Odpowiedział: >> Nie! Mieliśmy niesamowite szczęście, którego tylko mogą pozazdrościć współcześni młodzi inżynierowie. Mogliśmy realizować swoje pasje twórcze i pogłębiać wiedzę na podstawie własnych doświadczeń. To już dziś nie jest możliwe. Mogliśmy również rozbudzać wyobraźnię młodych ludzi, a to było bezcenne. << Odwiedzając Warszawskie Muzeum Techniki przy ul. Filtrowej, gdzie można obejrzeć prototypowego Ogara, wspomnijmy myśl prof. Nawrota i cieszmy się, że samochód ten nie podzielił losu innych polskich konstrukcji, których nie oszczędził ani czas, ani ludzie...”

Andrzej Glajzer „Ogar. Sportowiec mimo woli” w Automobilista, nr 4/2012, s. 77

Środa, 05.10.2016 r.

Import złożeń z innych formatów,
czyli... SOLIDWORKS 3D Interconnect

Import złożeń z zewnętrznych systemów CAD do środowiska, w którym pracuje dany użytkownik, z pominięciem procesu translacji – chyba każdy pracujący ze złożeniami marzy o czymś takim. Jak się okazuje, funkcjonalność taką znajdziemy nie tylko w nowym SOLIDOWRKS, ale także w Creo i Inventorze. Czy gdzieś jeszcze?

Maciej Stanisławski

Na portalu SolidSmack.com ukazał się artykuł, którego Autor (Adam Ohern) sprawdził, czy nową, bardzo przydatną funkcjonalność dostępną w SOLIDWORKS 2017, można odnaleźć także w innych systemach CAD. Okazuje się, że przeprowadzone przez niego „śledztwo” wykazało, że... owszem. Ale zacznijmy od początku.
(...)

 

Poniedziałek, 19.09.2016 r.

Bieszczadzkie echa (wspomnienie urlopowe)

Gdy po blisko dwudziestu latach nieobecności ponownie zawitałem w Bieszczady (tym razem z rodziną), z radością odnalazłem miejsca, które nadal wydają się dzikie, gdzie na szlaku można nie spotkać innych turystów, a zamiast tego odnaleźć świeży odcisk niedźwiedziej łapy. Szczyty i połoniny, na których powietrze wydaje się samo wciskać do płuc. I zabytki cywilizacji technicznej, które na trwałe wpisały się w bieszczadzkie klimaty...

Maciej Stanisławski

Zapewne można by wymienić ich więcej, ale ja wspomnę tutaj tylko dwa: powszechnie rozpoznawaną kolejkę leśną i zdecydowanie mniej znany most wiszący w Dwerniczku. W pewnym sensie oba należą do pogranicza dwóch światów: architektury i mechaniki, zawieszonych pośród coraz bardziej ucywilizowanej, ale nadal jeszcze dzikiej natury.

Bieszczadzka „Droga Żelazna”
Jeszcze nie tak dawno wszystko wskazywało na to, że ta nietypowa linia kolejowa zostanie zlikwidowana. Jednak dzięki staraniom powołanej Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej – Majdanie udało się reaktywować jej działalność i udostępnić ją na nowo turystom.

Można przyjąć, iż jej historia zaczęła się* w dniu 22 stycznia 1898 r. do stacji kolejki wąskotorowej w Majdanie k/Cisnej  przybył parowóz produkcji niemiecko-austriackiej firmy Krauss typu Cln ZŁ oznakowany literą U z pociągiem osobowo-towarowym. Kursem tym otwarto kolejkę z Nowego Łupkowa do Majdanu k/Cisnej o długości 24,174 km i prześwicie (szerokości) toru 760 mm. Data ta rozpoczyna ponad stuletni okres istnienia bieszczadzkiej kolejki, której towarzyszą wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe, stanowiące o jej atrakcyjności. Jest ostatnią z kilku istniejących dawniej w Karpatach Wschodnich kolejek służących do transportu drewna, jedyną w Polsce i jedną z nielicznych w Europie o typowo górskim charakterze...

 

Cytat tygodnia

„(…) konstruktor dopasowywał części i składał broń. Wykorzystywano stare lufy karabinowe, które przekalibrowywano (bechowiec dostosowany był do amunicji 9 x 19 mm, kilka egzemplarzy zaś do 7,62 x 25 mm). >>Bechowiec<< działał na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, tak jak niemal wszystkie peemy, jednak sama konstrukcja była wielce oryginalna (…) zastosowano zamek zewnętrzny, podobny jak w pistoletach i wewnętrzny kurek. Broń strzelała z zamka zamkniętego i była zasilana z pudełkowego 30 nabojowego magazynka. Zaopatrzono ją przełącznik rodzaju ognia. Z perspektywy czasu >>bechowiec<< oceniany jest bardzo dobrze, jako broń solidna, celna, poręczna i niezawodna. Powstało 11 egzemplarzy...”

Źródło: Michał Mackiewicz, www.muzeumwp.pl

Poniedziałek, 08.08.2016 r.

Jak „schwytać" idee?

Nie pamiętam, czy usłyszałem, czy przeczytałem gdzieś o tym, że najlepsze idee, koncepcje etc. rodzą się w kawiarnianej atmosferze, a najbardziej rewelacyjne pomysły są szkicowane (lub spisywane) na papierowej serwetce. Muszę przyznać, iż miałem okazję się o tym przekonać. I, proszę Państwa, to działa!

Maciej Stanisławski

Artykuł dla dwumiesięcznika „STAL. Metale i Nowe Technologie

Dlaczego tak się dzieje? Zapewne dlatego, że kawiarniana atmosfera pozwala osiągnąć pewne rozluźnienie, nasz umysł uwalnia się od przyjętych schematów działania (skryptów :)), spotykamy się najczęściej w gronie znajomych – a jeśli celem jest istotnie powołanie do życia nowego projektu – to w gronie współpracowników; wszystko to ułatwia swobodną wymianę myśli i koncepcji. Z kolei kartka papieru (w kawiarni najczęściej zastępowana przez serwetkę) i ołówek lub długopis są najprostszymi przyrządami pozwalającymi na nadanie trwałego charakteru przebłyskom naszego geniuszu. W zasadzie wszystko możemy zanotować, a także naszkicować – obojętne, czy będzie to logo tytułu prasowego, czy schemat działania mechanizmu lub kształt elementu deski rozdzielczej.

Było zatem jedynie kwestią czasu, kiedy producenci oprogramowania wspomagającego prace inżynierskie wprowadzą na rynek takie właśnie – pozwolę sobie użyć tego określenia – „kawiarniane aplikacje”. I od razu zastrzegam, iż określenie to nie ma na celu deprecjacji rozwiązań klasy CatchBook, Sketchbook, Creo Sketch, czy SOLIDWORKS Conceptual Design (chociaż to ostatnie nie do końca pasuje do wymienionych, o czym za chwilę). Rozwiązań, które w intuicyjny wręcz sposób – wywodzący się w prostej linii od ołówka i serwetki – pozwalają na uchwycenie idei, nadanie jej kształtu (w postaci rysunku, szkicu i dołączonego opisu) i podzielenie się nią z innymi zainteresowanymi bądź zaangażowanymi w projekt osobami...

 

Cytat tygodnia

„(...) Poszycie zewnętrzne Arrinery Hussarya zostało wykonane przy użyciu rozbudowanego modułu powierzchniowego, dającego duże możliwości w tej dziedzinie. Znacznie ułatwił on firmie zaprojektowanie elementów nadwozia samochodu, które ciężko byłoby stworzyć jedynie w oparciu o moduł bryłowy. Dzięki narzędziom do analizy, projekty elementów wysyłane do firm zewnętrznych nie miały żadnych błędów, a co za tym idzie, nie wymagały poprawek, które mogłyby znacznie opóźnić termin realizacji...”

Karolina Zych (SolidExpert), „Nie tylko SOLARIS” w: CADblog.pl nr 1(21)2016 (w przygotowaniu)

Wtorek, 19.07.2016 r.

Nowa linia stacji roboczych Lenovo

„Nie chodzi nam tylko o stworzenie rozwiązania, które dziś, w momencie złożenia będzie pracowało bardzo wydajnie, ale też za pięć lat będzie pracowało tak, jak w dniu zakupu...”

Na pytania CADblog.pl odpowiada Łukasz Rutkowski (DT&WS Business Development Manager Lenovo)

Maciej Stanisławski (CADblog.pl): Czym nowa linia stacji roboczych Lenovo ThinkStation wyróżnia się na tle konkurencyjnych rozwiązań?

Łukasz Rutkowski (Lenovo): Nowa linia ThinkStation została zaprojektowana od nowa, aby stworzyć rozwiązanie które będzie przede wszystkim bardzo wydajne i będzie oferowało możliwość łatwej rozbudowy. I tak pierwszym, co rzuca się w oczy po zdjęciu obudowy Lenovo, to właśnie modułowość. W praktyce oznacza to rozbudowę urządzenia zupełnie beznarzędziowo. Na przykład, żeby dodać dysk twardy wystarczy wyjąć kieszeń dokładnie tak samo jak w serwerze i włożyć do niej jeden bądź dwa dyski, a następnie wepchnąć tą kieszeń na miejsce. Wszystko to bez używania jakichkolwiek śrubokrętów, czy dopinania tasiemek. Wsuwamy kieszeń i już mamy zainstalowany dysk twardy.

Już w serii P500 całkowicie beznarzędziowo możemy włożyć takich dysków aż 8 – w standardzie, do tego dyski na PCIexpress i jeszcze dyski w kieszeniach instalowanych na froncie. To pokazuje, że już druga od dołu seria (bo najniżej mamy P310, potem P410, P510, P710, etc.) zapewnia bardzo, bardzo dużą pojemność dyskową.

Drugi aspekt, na którą warto zwrócić uwagę, to bardzo duża rozpiętość zasilaczy, które możemy zainstalować w stacjonarnych stacjach roboczych Lenovo. Jeśli weźmiemy pod uwagę jedną z mniejszych naszych stacji, P310 w wersji Tower (jej test zamieszczę niebawem na CADblog.pl – przyp. redakcji), to mamy w jej przypadku do wyboru zasilacze 250 i 400 W. Ciekawą rzeczą jest to, że przy zastosowaniu zasilacza 400W, który jest zasilaczem o wysokiej sprawności rzędu 92% – możemy włożyć np. kartę M4000 i uzyskać w ten sposób naprawdę bardzo fajną wydajność graficzną, przy relatywnie małym i tanim „kadłubku”, który obsługuje zarówno procesory Intel i-core, jak i Xeon.
(...)

 

Wtorek, 28.06.2016 r.

Onshape
Pięta achillesowa i FeatureScript

Nieoceniony (bo chyba doceniony) Ralph Grabowski w jednym ze swoich ostatnich upFront.ezine odniósł się do artykułu na temat słabych stron Onshape (autorstwa Tara Roopinder), a także poruszył temat wprowadzonej nowej funkcjonalności – możliwości pisania własnych skryptów, własnych narzędzi. To istotnie nowość, jeśli nie przełom – mówimy przecież o oprogramowaniu, które pracuje tylko „on-line”, w całości w oknie przeglądarki...

Maciej Stanisławski

Zacznijmy od „słabych stron”, a potem przyjrzymy się tej „mocniejszej” nowości. Podobnie jak Tara Roopinder, ja również zawsze „punktowałem” stabilność i szybkość łącza internetowego jako najsłabszy element systemu, który de facto pracuje tylko w sieci – i dotyczy to wszystkich takich rozwiązań, a nie tylko Onshape. W sytuacji, gdy infrastruktura którą dysponujemy nie jest w stanie zagwarantować nam bezproblemowej przepustowości danych, nie możemy liczyć na to, że używany w oknie przeglądarki system CAD będzie pracował wydajnie i stabilnie. Owszem, nasze dane pozostają bezpieczne i nie grozi nam ich utrata, ale praca może okazać się uciążliwa.

Co prawda Darren Henry (dyrektor marketingu Onshape) zastrzegł, iż Onshape istotnie „może nie być najlepszym wyborem dla wszystkich regionów”, ale jednocześnie podkreślił, że daleki jest od uznania za piętę achillesową wpływu jakości połączeń internetowych na komfoft pracy z Onshape. Informacje zwrotne ze strony użytkowników wskazują bowiem na to, że nie napotykają na większe trudności, niż ma to miejsce w przypadku firm, które wykorzystują co prawda systemy CAD stacjonarne (instalowane lokalnie na komputerach), ale za to zarządzają licencjami przez sieć, współdzielą dane i informacje drogą internetową – innymi słowy także w znacznym stopniu uzależnione są od jakości łączy i szybkości przesyłu sygnału...

 

Wtorek, 14.06.2016 r.

Punkt odniesienia

(subiektywny) Test mobilnej stacji roboczej Lenovo ThinkPad P50

W zasadzie cały test można podsumować jedną myślą, która przyszła mi do głowy, podczas przygotowywania testowanego komputera do zwrotu: „Szkoda go oddawać”. Robocze stacje mobilne Lenovo serii P (P50 i P70) wydają się wyznaczać nowy standard, nie tylko dla rozwiązań tego producenta...

 

Wtorek, 7.06.2016 r.

CadMouse w teście czyli...

jaka mysz dla CADowca?

Przed kilkoma laty na prężnie działającym forum CAD.pl pojawił się wątek dotyczący... myszek używanych przez inżynierów. I nie chodziło wcale o manipulatory 3D, ale o „tradycyjne” myszki 2D, bez których trudno wyobrazić sobie korzystanie z jakiegokolwiek komputera. Jakiegokolwiek – bo nawet w przypadku laptopów i netbooków trudno tak naprawdę mówić o komforcie użytkowania, gdy korzystamy jedynie z wbudowanego touchpada...

 

Czy wiesz, że...

Mierzący 646,38 m maszt radiowy nadajnika długofalowego Programu 1 Polskiego Radia w Gąbinie (dokładniej: w Konstantynowie) był w latach 1974 – 1991 najwyższą konstrukcją budowlaną na świecie. Nigdzie nie wzniesiono wyższego obiektu, aż do 19 maja 2008 roku...

Maszt runął w ciągu kilku sekund w dniu 8 sierpnia 1991 roku, o godzinie 19.10, w czasie prac konserwatorskich. Za przyczyny katastrofy uznaje się m.in. zły stan odciągów, stwierdzony już w 1987 roku. Masztu nie odbudowano...

Do Rzeczy Historia, nr 4(38) 2016, s. 98

Poniedziałek, 16.05.2016 r.

Solid Edge ST9
– pierwsze spojrzenie

Użytkownicy jednego z najpopularniejszych systemów CAD 3D doczekali się jego najnowszej odsłony – dziewiątej już edycji Solid Edge wyposażonej w Technologię Synchroniczną

• licencjonowanie
• nowości ST9

Maciej Stanisławski

W przyszłym roku, podczas jubileuszowej odsłony ST10, można będzie pokusić się o porównanie, jak na przestrzeni minionego dziesięciolecia ewoluowały kolejne wersje systemu. Ale tym razem skupimy się na nowościach ST9. Zaczniemy od sposobu licencjonowania. Czy czeka nas tutaj rewolucja? Czy Siemens PLM Software przygotowała jakąś niespodziankę, która zmusi nas do zmiany naszych przyzwyczajeń?

„Gdy padnie sieć, Solid Edge będzie dalej działał”
Jak czytamy w materiałach producenta, nowa wersja Solid Edge łączy w sobie potencjał i możliwości pracy w chmurze ze sposobem zarządzania danymi najbardziej odpowiadającym indywidualnym preferencjom użytkownika. W praktyce oznacza to, że użytkownik może korzystać z Solid Edge ST9 zarówno w chmurze, jak i dysponując oprogramowaniem zainstalowanym lokalnie na swoim komputerze – wtedy nie musi obawiać się, że utrata połączenia z siecią oznaczać będzie konieczność przerwy w pracy. Z drugiej strony dostęp do oprogramowania w chmurze pozwala na podjęcie pracy w zasadzie w każdym miejscu i na dowolnym urządzeniu dysponującym dostępem do sieci. Wystarczy zalogować się do swojego konta użytkownika...
 

– Możliwość uruchomienia systemu CAD w trybie offline jest dla mnie
kluczowa – powiedział Ryan Spoering (Lab Machinist Solutions).
– Bardzo często zdarza mi się pracować z systemem, dokonywać zmian
w projekcie w firmach moich klientów, w których nie mam swobodnego
dostępu do bezpiecznej sieci internetowej...

(...)

 

Cytaty tygodnia

„(...) Nieważna jest ilość wiadomości, lecz ich jakość. Można wiedzieć bardzo wiele, nie wiedząc tego, co najpotrzebniejsze...

Lew Tołstoj

„(...) Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza... jest ograniczona.”

Albert Einstein

„(...) Najlepszy mikroskop nie przyczyni się do rozwoju nauki, gdy go się trzyma w szafie...”

Ludwik Hirszfeld

Środa, 6.04.2014 r.

CAM jako SaaS? Co dalej z Delcam...

Czy w ślady Autodesk pójdą inne firmy? Czy inni producenci oprogramowania CAx zdecydują się na całkowitą zmianę sposobu licencjonowania oferowanych przez siebie systemów? A jeśli tak, to czy w każdym przypadku model SaaS (Software as a Service) ma szansę się sprawdzić?

Maciej Stanisławski

Prawie bez echa – przynajmniej w Polsce – przeszła wiadomość o tym, że Delcam w styczniu 2017 roku rozpocznie wygaszanie sprzedaży wieczystych licencji swojego oprogramowania CAM. I to wszystkich linii produktów: PowerMILL, PowerSHAPE, PowerINSPECT, FeatureCAM, PartMaker, ArtCAM, a także PowerMILL Robot. Oznaczać to będzie, że poczynając od 2018 roku (a może i wcześniej), nowi klienci zdecydowani na ww. systemy będą mogli nabyć ich licencje jedynie w modelu SaaS, znanym też jako Pay as you Go – w uproszczeniu nie będą mogli otrzymać wieczystej licencji, a jedynie czasowe. Oczywiście wszyscy, którzy przed wcześniej dokonają zakupu licencji na starych zasadach, nadal będą mieli prawo do aktualizacji etc.
(...)

 

Wtorek, 29.03.2016 r.

W oczekiwaniu na V17. Bricscad V16 – pobieranie, instalacja, początek pracy

Można odnieść wrażenie, że to trochę zapomniany system CAD. Mimo, że jest alternatywą dla AutoCAD – w dodatku za ułamek ceny – nie wydaje się, by zdobył wielką popularność, przynajmniej w branży mechanicznej. Pozory jednak mylą, gdyż okazuje się, że program używany jest nader często – w firmach, instytucjach, czy przez indywidualnych użytkowników. I konkuruje nie tylko z podobnym oprogramowaniem oferowanym odpłatnie, ale także z bezpłatnymi rozwiązaniami klasy 2D/3D...

Maciej Stanisławski

Bricscad wielu osobom (w tym mnie) kojarzył się raczej z rozwiązaniem alternatywnym dla AutoCAD LT i dedykowanym bardziej branży architektonicznej. Może istotnie tak było kilka lat temu, ale obecna wersja programu (V16, a spodziewana jest niebawem V17) zdecydowanie przeczy temu stereotypowi.

Od czasu, kiedy zajmowałem się nim – jeszcze na łamach „Projektowania i konstrukcji...”, BricsCAD przeszedł prawdziwą ewolucję. Nadal jest to tani CAD 2D/3D, nadal odczytuje i zapisuje pliki DWG oraz DXF (w wersjach do 2013) – co oznacza, że bez problemu można otworzyć pliki AutoCAD'a (i innych klonów tego systemu) i natychmiast rozpocząć pracę nad nimi, a pliki zapisane w BricsCAD bez problemu można otworzyć z pomocą rozwiązań CAD innych producentów, ale w obecnie dostępnej wersji V16 stanowi zupełnie inne narzędzie pracy inżyniera-projektanta: zapewnia szybsze wczytywanie obrazów rastrowych, równoległe przeprowadzanie obliczeń na wielu rdzeniach procesora, multi-odnośnik, edycję tekstu wymiarowego bezpośrednio na rysunku, generowanie asocjatywnych rzutów 2D z modelu trójwymiarowego, obsługę kontrolerów 3D Connexion. W BricsCAD znajdziemy nowoczesny interfejs wstążkowy (doposażony w przydatne widżety), inteligentny kursor (autorskie rozwiązanie Bricsys), zaawansowane funkcje modelowania 3D, czy wreszcie moduł do obsługi arkuszy blach – wszystkie te cechy sprawiają, że jest to system świetnie sprawdzający się w obszarach niezwiązanych z architekturą.
(...)

 

Wielki Piątek, 25.03.2016 r.

Piątek, 18.03.2016 r.

CAx w 2016

Początek roku to doskonały moment na zasygnalizowanie pewnych spodziewanych trendów w branży CAD, jak i oczekiwanych nowości – przynajmniej w oprogramowaniu niektórych producentów...

Maciej Stanisławski

Gdybym miał wskazać dosłownie trzy obszary, które będą stanowiły trzon wszystkich zmian zachodzących w branży w 2016 roku, byłyby to na pewno: integracja i interoperacyjność środowisk multiCAD, rozwiązania do druku 3D i inżynierii odwrotnej, a także sposoby sprzedaży i licencjonowania oprogramowania – chociaż niekoniecznie w tej kolejności. W zasadzie u każdego producenta systemów CAx możemy dostrzec można działania potwierdzające powyższe stwierdzenie.

W poprzednim numerze STALI pisałem na temat oprogramowania do drukarek 3D, skupiając się na nowościach i zmianach dokonywanych w systemach CAD, mających na celu ułatwienie i usprawnienie współpracy z tymi urządzeniami (zainteresowanych odsyłam do lektury). Przed kilkoma dosłownie dniami zakończyło się organizowane w Kielcach (podczas targów STOM) branżowe wydarzenie „Dni Druku 3D”, a liczba wystawców, prezentowanych rozwiązań, jak i przybyłych do Kielc tylko ze względu na owe „Dni Druku”, stanowi tylko kolejny dowód na gwałtowny w ostatnich latach wzrost znaczenia tej branży. Na marginesie warto wspomnieć, że nawet Autodesk, znany raczej jako producent oprogramowania, zaangażował się w stworzenie i produkcję własnej drukarki 3D, a także dedykowanych do niej materiałów eksploatacyjnych. Ciekawe, czy inne firmy podążą jego śladem?

A skoro mowa o Autodesk, to jakże symptomatyczne jest porozumienie zawarte niedawno pomiędzy takimi dwoma potentatami w dziedzinie systemów CAD, jak wspomniany Autodesk i Siemens. Współpraca między firmami ma wpłynąć na obniżenie kosztów ponoszonych przez firmy z branży produkcyjnej i na zoptymalizowanie procesu udostępniania danych. W jaki sposób? Otóż Autodesk oraz dział koncernu Siemens zajmujący się tworzeniem oprogramowania do zarządzania cyklem życia produktu (PLM) podejmą działania mające na celu znaczące podniesienie stopnia interoperacyjności pomiędzy rozwiązaniami softwarowymi oferowanymi przez obie firmy. Na mocy wskazanej wyżej umowy, obydwie spółki zobowiązują się do wzajemnego udostępniania sobie rozwiązań technologicznych w zakresie stosowanych narzędzi, a także do wymiany aplikacji dla użytkowników końcowych, co ma na celu umożliwienie tworzenia i wprowadzania na rynek kompatybilnych ze sobą produktów. I znowu pytanie: kto będzie następny?

Czas na konkrety
Jedną z najbardziej wyczekiwanych w tym roku premier będzie na pewno prezentacja flagowego, najbardziej zaawansowanego oprogramowania CAD/CAM/CAE z oferty Siemens PLM Software, jakim jest NX. Jak do tej pory w sieci pojawiało się niewiele „przecieków” na ten temat, ale im bliżej premiery, tym jest ich więcej. Co wiemy na pewno? (...)

Pełny artykuł dostępny w najnowszym numerze dwumiesięcznika „STAL. Metale i nowe technologie”, 3-4/2016

Cytaty tygodnia

„(...) Pierwsza rewolucja, silników parowych, nas ominęła, bo były wtedy rozbiory Polski, pod koniec XVIII wieku. Druga rewolucja, elektryczności, też nas ominęła, bo walczyliśmy o niepodległość. Trzecia rewolucja informatyczna też nas ominęła, bo była wtedy komuna i PRL. Dzisiaj jest czwarta rewolucja przemysłowa, często określana jako cyfrowa. Chcemy być w oku cyklonu tej rewolucji cyfrowej. Chcemy budować przemysł, który będzie przemysłem przyszłości, i który będzie dla pracowników z jednej strony, a dla pracodawców i biznesu z drugiej strony, tworzył jak najwyższą wartość dodaną po to, żeby zbudować solidarne, piękne społeczeństwo..."

wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, luty 2016 r.

„(...) Jeżeli polska gospodarka ma być innowacyjna w sposób trwały, to jej rozwój musi w jak największym stopniu opierać się o zasoby polskiej nauki...”

wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, luty 2016 r.

Poniedziałek, 29.02.2016 r.

Nie tylko rendering

NX 11, 2D Layout, Iray+, CatchBook

Zaczęło się od rozmowy o CatchBook'u. Tablet z zainstalowanym oprogramowaniem leżał przed nami na stole, a ja nie wpadłem na pomysł, by zrobić zdjęcia – szkoda (zawsze stresuję się przeprowadzając wywiad w języku angielskim, zwłaszcza rozmawiając z rodowitym Brytyjczykiem – a nim jest Paul Brown, i wtedy pocieszam się jedynie myślą, że mój angielski jest lepszy, niż jego polski). CatchBook zapowiada się genialnie, szczególnie funkcjonalność odpowiadająca za rozpoznawanie kształtów, operacji etc...

Maciej Stanisławski

Na podstawie zapisu rozmowy z Paulem Brownem (Senior Marketing Director Siemens PLM Software)
przeprowadzonej podczas ubiegłorocznej konferencji PLM Europe)

– Ludzie często nas pytają, a i sami zastanawiamy się czasem (śmiech), dlaczego to robimy? Mamy już Solid Edge, NX, mamy technologię synchroniczną, a szukamy takich rozwiązań, jak CatchBook – mówił Paul Brown. – A jednak CatchBook powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony użytkowników właśnie na aplikację o takim charakterze. Bo gdy zaczynaliśmy rozmawiać o tym, w jaki sposób wyłaniają się idee i pomysły na dane rozwiązanie, jeszcze przed etapem projektowania, modelowania w CAD... to najczęściej nieodłącznym elementem narodzin nowego pomysłu okazywała się kartka papieru, zwykła kartka papieru.

 

Piątek, 19.02.2016 r.

Rewolucja cyfrowa a.d. 2016

„Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego Polski na najbliższe 25 lat. To chyba pierwszy taki program, taka koncepcja w powojennej historii naszej Ojczyzny. A na pewno pierwszy wybiegający w przyszłość o ćwierć wieku. Gdy doczekamy jego podsumowania, będę miał... 65 lat (jeśli będzie mi dane, postaram się wtedy wrócić do tego wpisu), ale na razie zajmę się tym, co wydaje mi się szczególnie interesujące – z punktu widzenia wszystkich użytkowników komputerowych systemów wspomagających projektowanie. Zatem... czy w tzw. „Planie Morawieckiego” znalazło się miejsce na nowoczesne rozwiązania informatyczne?

Maciej Stanisławski

Podzielam obawy tych, którzy reagują z niechęcią na przejawy interwencjonizmu ze strony Państwa, czy wszelkie hasła „rządowych programów” – i jest to niezależne od tego, że moje sympatie polityczne zdecydowanie kieruję w stronę obecnej ekipy rządzącej. W każdym razie, obecny wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki nie jest personalnie związany z partią, która wygrała ubiegłoroczne wybory, chociaż w jego życiorysie znajdziemy związki zarówno z opozycją, jak i AWS (nie chodzi o „Active Workspace”, tylko o „Akcję Wyborczą Solidarność” ;)), ale to nie przeszkadzało mu zasiadać w radzie gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. Może po tym wstępie uda się na jakiś czas zapomnieć o ew. politycznych podziałach, a skupić na pewnych treściach zawartych w „rządowym planie 25-letnim”.

Industry 4.0
Konia z rzędem temu, kto wskaże wypowiedź innego polityka lub przedstawiciela strony rządowej, który mówiłby (w minionych latach) wprost o znaczeniu obecnej, czwartej rewolucji przemysłowej.
„(...) Pierwsza rewolucja, silników parowych, nas ominęła, bo były wtedy rozbiory Polski, pod koniec XVIII wieku. Druga rewolucja, elektryczności, też nas ominęła, bo walczyliśmy o niepodległość. Trzecia rewolucja informatyczna też nas ominęła, bo była wtedy komuna i PRL. Dzisiaj jest czwarta rewolucja przemysłowa, często określana jako cyfrowa. Chcemy być w oku cyklonu tej rewolucji cyfrowej. Chcemy budować przemysł, który będzie przemysłem przyszłości...”
– owo „Industry 4.0” pada tutaj z ust polskiego ministra rozwoju, a nie przedstawiciela największych rynkowych graczy branży IT dla przemysłu.

Termin Industry 4.0 został po raz pierwszy użyty w 2011 roku (przewiduje się, że urzeczywistnienie tej wizji może zająć 10-20 lat, także wpisanie jej w 25-letni plan rozwoju jest całkiem sensowne).

– „Industry 4.0” jest wizją rozwoju przemysłu i produkcji w Niemczech, która została opracowana na podstawie badań porównawczych konkurencyjności gospodarki niemieckiej zleconych przez niemiecki rząd federalny – wyjaśniał dwa lata temu Mariusz Zabielski, prezes Siemens Industry Software, w rozmowie z dziennikarzami portalu gospodarczego wnp.pl. 1)
(...)

 

Cytat tygodnia

„Najstarsze wiadomości o aparatach dziś nazywanych wiropłatami pochodzą z Chin. Legendy mówią, że już w XIV wieku znane były w tym kraju latające zabawki z wirującymi skrzydełkami. Zabawki te dotarły do Europy, o czym może świadczyć wizerunek >chińskiego bączka< na pewnym obrazie religijnym odkrytym tuż przed II wojną światową w zbiorach pałacu Tesse du Mans we Francji. Ekspertyza wykazała, że obraz pochodzi z połowy XV w. i jest dziełem nieznanego zakonnika z klasztoru w Maine...”

Ryszard Witkowski: Budowa i pilotaż śmigłowców, WKiŁ Warszawa 1986, s. 24

Piątek, 5.02.2016 r.

Co nowego w SOLIDWORKS 2017, czyli III dzień konferencji SOLIDWORKS World 2016

#SWW16 relacja subiektywna

Środa, 3.02.2016, Dallas w stanie Texas. Wyczekiwany moment, już za chwilę poznamy... laureatów tegorocznego konkursu Model Mania, ale przede wszystkim: listę dziesięciu najbardziej oczekiwanych przez użytkowników usprawnień w SOLIDWORKS, a także spodziewane nowości w przyszłej wersji

Maciej Stanisławski

Na początek osobista refleksja (za chwilę będzie jeszcze jedna): gdy śledziłem video-relację z sesji generalnej, z zazdrością zauważyłem, że organizatorzy tym razem „dopieścili” światek dziennikarski. O ile w czasie SWW, w których miałem okazję uczestniczyć (a dodam nieskromnie, że kilka razy miałem taką przyjemność :P) zajmowaliśmy miejsca w pierwszych rzędach, ale byliśmy ściśnięci podobnie jak pozostali uczestnicy (i co tu zrobić z tabletem, notatkami, aparatem fotograficznym), o tyle w tym roku – do dyspozycji nie tylko było więcej miejsca, ale także stoły, na których można było rzeczywiście wygodnie się rozłożyć.

 

Tylko pozazdrościć branżowym dziennikarzom i blogerom takich warunków pracy podczas konferencji...

 

Siedząc w domu pocieszałem się jednak tym, że nie musiałem ruszać się z ulubionego fotela (nie mógłbym zresztą, bo „kot na mnie siedzi”) i w zasięgu ręki miałem kawowe źródełko. Ale to jednak nie to samo... Ad meritum.
(...)

 

Wtorek, 2.02.2016 r.

SOLIDWORKS World 2016

relacja subiektywna

SOLIDWORKS Visualize, SOLIDWORKS Xdesign, Xdrive, nowe formy licencjonowania – to tylko kilka nowości, które zaprezentowane zostały podczas pierwszej sesji generalnej konferencji SOLIDWORKS World 2016, odbywającej się w dniach 31.01. – 3.02.2016 w Dallas, w Texasie

Maciej Stanisławski

Texas to chyba mój ulubiony stan. I to nie dlatego, że drugi co do wielkości (zaraz po Alasce), że zazwyczaj słoneczny, że można w nim znaleźć wspaniałe muzeum motocykli (South Texas Motorcycle Museum w Edinburgu). Lubię go ze względu na ludzi (tak, jakoś tak się składa, że lubię „rednecksów”), na fakt, iż w pobliżu San Antonio można znaleźć miejscowość „Panna Maria” – najstarszą w USA polską osadę (niestety, w tej chwili jest to kolejne „ghost town”), a także ze względu na flagę, która bardzo kojarzy mi się z Polską.

Kolejny raz jednak (tym razem mimo zaproszenia), nie jest mi dane przebywać na miejscu (przyczyny rodzinne) i relacjonuję wydarzenie, siedząc wygodnie przed ekranem komputera. Dokładam jednak starań, by przygotować dla Państwa „esencję”, najważniejsze informacje. A trzeba przyznać, że pierwsza sesja generalna przyniosła kilka nowości dużego kalibru.

Konferencja zaczęła się w zasadzie w niedzielę (31.01.2016 roku) spotkaniem w pawilonie partnerskim, a wcześniej miały już miejsce pierwsze sesje techniczne i seminaria. Natomiast w poniedziałek o godzinie 8.30 lokalnego czasu (u nas o 15.30) miała miejsce pierwsza, wyjątkowo długa (chyba najdłuższa w historii) sesja generalna...

Dzień I
Pierwsze, co rzuca się w oczy wszystkim obecnym, a także śledzącym wydarzenie on-line, to wielki #tag #SSW16 widoczny na scenie. Istotnie, trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek wydarzenie o charakterze społecznościowym (a mówimy o największej konferencji użytkowników, a więc o globalnej społeczności SOLIDWORKS) bez uczestnictwa mediów o takim charakterze. Relacje na FB, na Twitterze, posty idące w setki, jeśli nie tysiące... bowiem konferencja SOLIDWORKS World 2016 przyciągnęła ponad 5500 uczestników do Dallas, a łącznie ze śledzącymi wydarzenie za pośrednictwem przekazu – liczba uczestników zbliżyła się (lub nawet przekroczyła) 8000 zarejestrowanych i zainteresowanych osób.

 

8 000 uczestników (wliczając tych on-line, jak piszący te słowa...)

 

Pierwsze wystąpienie to CEO DS SolidWorks, Gian Paolo Bassi. Tutaj warto zacytować kilka wypowiedzi, które w jakiś sposób rzucają światło na to, czego możemy spodziewać się nie tylko podczas konferencji, ale także – po najnowszej wersji SOLIDWORKS i aplikacji jej towarzyszących...
(...)

 

Cytaty tygodnia

„Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich...”

Kardynał Stefan Wyszyński: ABC Społecznej Krucjaty Miłości

„(...) Zanim został wprowadzony do sprzedaży w 1924 r., poddano go wielotygodniowym testom zmęczeniowym. Biuro konstrukcyjne na bieżąco wzmacniało słabe lub odprężało przesztywnione i przez to pękające węzły pojazdu. Dopracowany w najdrobniejszych szczegółach model B stał się w Wielkiej Brytanii przysłowiowym synonimem trwałości i niezawodności...”

Piotr Kawałek: BSA Colonial. Droga zabawka dla brytyjskich kolonistów. W „Automobilista”, nr 2/2016, s. 28-33

Środa, 27.01.2016 r.

Wspomnienie

To był dla mnie wyjątkowo trudny czas, a wiele wskazuje na to, że obecny będzie jeszcze trudniejszy. Niektórzy z Państwa wiedzieli, że zmagam się z chorobą nowotworową mojej Mamy. W miniony poniedziałek nadszedł kres tych zmagań. I chociaż miałem być na to przygotowany, to jednak chyba nie byłem...

Naturalną koleją rzeczy żegnamy swoich Rodziców i nie ma w tym nic niezwykłego, nadzwyczajnego. Bywa dramatycznie, ale nie tak, jak w przypadku, gdy Rodzice żegnają swoje dzieci, zwłaszcza małe, a takie doświadczenie było udziałem moich Dziadków (Rodziców mojej Mamy).

Ale piszę teraz ze swojej perspektywy, a jako jedynak (rodzeństwo, jakie by nie było, to błogosławieństwo) łączyła mnie z Mamą więź i relacja szczególna. A przecież w życiu – nasuwa mi się tutaj jednak (zboczenie zawodowe górą) skojarzenie z systemami CAD – to właśnie relacje i więzi (w CAD: więzy) okazują się najważniejsze. Szczęście przychodzi do nas w drugim człowieku i przez drugiego człowieka i gdy wspominam radosne momenty, a takie też towarzyszyły maminej chorobie, to wynikały one właśnie z relacji międzyludzkich: rodzinnych, z personelem szpitala, z przyjaciółmi, ze znajomymi z pracy...

Moja Mama była wspaniałą kobietą i wspaniałym człowiekiem. Każdy, kto znał ją trochę lepiej, wie doskonale, że to zdanie wystarczyłoby za całe wspomnienie. Jej kobiecość, zawierająca się w uroku osobistym, skromności i cichości, uczuciach, jakimi darzyła swoich Rodziców, swoje Rodzeństwo, swojego Męża, swojego syna, Synową i wnuki... i jej człowieczeństwo, które wyrażała w szacunku do innych ludzi, w bezgranicznym poświęceniu się dla innych – także tych obcych. Nawet gdy przed zaledwie kilkoma dniami, będąc cały czas w bardzo ciężkim stanie dowiedziała się, że w oczekiwaniu na 2 CHT (drugą serię chemioterapii) trafi na tzw. opiekę zastępczą do hospicjum działającego przy Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, jej pierwszą myślą było to, że postara się tam „udzielać” - pomagać i wspierać tych, którzy zapewne będą w jeszcze poważniejszym stanie. I gdy w poniedziałek wszedłem na salę po raz ostatni, by zabrać jej rzeczy, w odpowiedzi na strwożone pytania towarzyszek niedoli: „A gdzie jest Pani Ania?” musiałem – odczytując znaki dawane przez pielęgniarki – przybrać dobrą minę i z uśmiechem powiedzieć, że Mama wróciła do głównego kompleksu szpitalnego i ma się dobrze.

W sumie nie skłamałem – prosektorium leży nieco powyżej głównego gmachu. A Mama z pewnością ma się teraz dobrze – zasłużyła na to całym swoim życiem. Gdy opuszczałem teren hospicjum, płakałem i ja, i lekarze – niespełna tydzień pobytu, a Mama zdążyła znaleźć dla siebie miejsce w sercach wszystkich. Jedyne, czego nie potrafiła – to zadbać o siebie, ale chyba tylko w tym ziemskim wymiarze.

 

Moja Mama i mój średniak. Zdjęcie wykonane podczas przyjęcia a okazji I Komunii Świętej, w maju 2015 roku...
Od momentu postawienia diagnozy do śmierci Mamy upłynęło mniej niż 60 dni...

 

Nie krytykowała, tylko wyrażała swoje zdanie, starała się nikogo nie urazić ani słowem, ani zachowaniem. Często denerwowało mnie to, bo tak jakby przepraszała wszystkich wokół za to, że żyje... Nie umiałem tego zrozumieć, nie umiałem tego docenić. A taka właśnie była – najlepsza. Zawsze można było na Nią liczyć, chociaż nieraz w konfrontacji z brutalną rzeczywistością, musiałem stawać w Jej obronie, bo była czasami jak dziecko.

Odeszła we śnie, w poniedziałek 25 stycznia 2016 roku (Święto Nawrócenia Św. Pawła), nad ranem, z wyrazem spokoju i ze śladami nieśmiałego uśmiechu na twarzy. Jakby była zdumiona tym, co ujrzała, a może tym, kto przyszedł po Nią w tej chwili. Do końca życia będę żałował, że to nie ja dzień wcześniej ułożyłem Ją do snu.
Odeszła tak, jak żyła – nie skarżąc się, po cichu, by nie sprawić nikomu problemu.

Zaszczepiła mi trwale miłość do książek, gór i... kotów :). Chyba jedyne, czego nie zdążyła mnie nauczyć, a może na co sam nie byłem jeszcze gotowy – to sztuka przebaczania. Była w tym mistrzem: nie znaczy to, że nie czuła bólu, żalu i smutku, gdy doznawała zranień (a któż z nas ich nie doświadcza), ale świadomie podejmowała decyzję o wybaczeniu i była jej wierna, konsekwentna. Nawet wtedy, gdy Ją to wypalało.

Ja tak nie potrafię i nie wiem, czy kiedykolwiek będę umiał. Ale, Mamo, dla Ciebie będę się starał...

Maciej

P.S.
Będę wdzięczny wszystkim za modlitwy w Jej intencji, chociaż wierzę (i czuję), że Mama i tak przekaże je dalej, tym, którym będą one bardziej potrzebne...

 

Środa, 25.11.2015 r.

Nie tylko STL

Wprowadzony w 1989 roku przez firmę 3D Systems format STL oznaczał kolejny krok na drodze ewolucji komputerowych systemów inżynierskich i urządzeń z nimi związanych. Przez wiele lat STL stanowił standard zapisu informacji, pozwalający na tworzenie materialnych przedmiotów na podstawie pliku wygenerowanego w systemie CAD...

Maciej Stanisławski
Artykuł dla czasopisma „STAL. Metale i Nowe Technologie", wydanie 1/2016

Nazwa „STL” pochodzi od terminu „stereolitografia”, oznaczającego pierwszą technikę „druku 3D”, czy inaczej: szybkiego prototypowania. Charles Hull, założyciel 3D Systems, swój pierwszy projekt (filiżankę do herbaty, dla żony) wydrukował na prototypowym urządzeniu już w 1983 roku, ale dopiero dekadę później na rynku pojawiła się pierwsza drukarka 3D, wykorzystująca wspomnianą stereolitografię (SLA). Technologia, w której fotopolimer nakładany warstwa po warstwie poddawany jest utwardzaniu za pomocą światła lasera UV, umożliwiła tworzenie pierwszych, dość skomplikowanych prototypów. Choć wciąż posiadająca jeszcze liczne wady i słabości, pierwsza drukarka 3D SLA była przełomem w prototypowaniu, przyspieszając znacząco czas produkcji modeli nowych części maszyn lub urządzeń. A technologia ta wykorzystywana jest do dzisiaj...
(...)

 

Poniedziałek, 18.01.2016 r.

Czym naprawdę jest Active Workspace?

Wprowadzony w 2012 roku, wyewoluował od tamtej pory w rozwiązanie, które nabrało zupełnie nowego kształtu, chociaż główne założenia pozostały takie same. Aby dowiedzieć się więcej na temat Active Workspace, Teamcenter Rapid Start i innych rozwiązań PLM, skorzystałem z okazji przeprowadzenia rozmowy z Billem Lewisem – dyrektorem marketingu Siemens PLM Software, odpowiedzialnym za Teamcenter (rozmowa miała miejsce w październiku 2015 roku, podczas konferencji PLM Europe w Berlinie – relacja z konferencji dostępna tutaj)...

Maciej Stanisławski

Active Workspace jest rodzajem środowiska operacyjnego dla rozwiązań PLM, tworzy w nim rodzaj „ekosystemu”. Zastanawiałem się, w jaki sposób działa i czy jest niezależną aplikacją, czy też musi funkcjonować jako element większej całości? Bo przecież podczas wielu prezentacji możemy oglądać środowisko NX i właśnie z poziomu NX (niejako wewnątrz NX) uruchomiony Active Workspace, który z kolei pracuje jako część Teamcenter... Stąd nasuwało się podstawowe pytanie, czym Active Workspace jest tak naprawdę i jaką odgrywa rolę, do czego służy w rozwiązaniu PLM oferowanym przez Siemens. I kolejne, może nawet istotniejsze: czy można korzystać z samego Active Workspace, wykorzystując systemy/elementy składowe PLM pochodzące od innych dostawców rozwiązań CAx?

– Active Workspace jest pewną ramą, strukturą porządkującą funkcjonowanie innych aplikacji, a pierwszym, co nasuwa się na myśl, gdy mówimy o Active Workspace – i pierwszym jego elementem, z którym styka się użytkownik końcowy, jest ujednolicony, uniwersalny interfejs – wyjaśnił Bill Lewis. – To nowy sposób pracy ze środowiskiem Teamcenter, w terminologii IT możemy mówić o nowym rodzaju środowiska użytkownika – dodaje.

 

„(...) Active Workspace wizualizuje wyniki wyszukiwania w logicznie uporządkowanych grupach, ułatwiając ich przeszukiwanie oraz znajdowanie potrzebnych informacji. Intuicyjna nawigacja po strukturze produktów oraz przeglądarka relacji ułatwiają przeglądanie istotnych informacji z zakresu zarządzania cyklem życia produktu...”

Źródło: Siemens PLM Software

 

Active Workspace zapewnia możliwość szybkiego odnajdywania informacji i dostępu do aplikacji pracujących pod kontrolą systemu Teamcenter, a przede wszystkim zapewnia szybszą interakcję z innymi użytkownikami, możliwość sprawniejszej wymiany danych, informacji i opinii o tym, co w danym momencie dzieje się z modelem, projektem etc. – Można powiedzieć, że Active Workspace jest naszym zweryfikowanym podejściem do kwestii tego, co możemy nazwać nowym doświadczeniem użytkownika (ang. user experience) – tłumaczy Bill Lewis. – Pozwala pracować z informacjami/danymi PLM, jednocześnie daje gwarancję, że mamy dostęp do informacji istotnych, że nie jesteśmy zasypywani ich zbyt dużą ilością (której nie bylibyśmy w stanie wykorzystać; eliminuje szum informacyjny – przyp. redakcji)...
(...)

 

Cytaty tygodnia

„(...) nigdy w naszych dziejach nie byliśmy liczniej reprezentowani w ścisłej czołówce światowej w tak wielu dziedzinach postępu naukowo-technicznego, jak w okresie dwudziestolecia niepodległości. Zaliczali się do niej bezspornie współtwórca teorii sprężystości Maksymilian Tytus Huber, twórca teoretycznych podstaw holografii Mieczysław Wolfke, wynalazca przemysłowej metody produkcji kwasu azotowego Ignacy Mościcki, wynalazca bezcynowego stopu łożyskowego i metody wytwarzania monokryształów Jan Czochralski, wynalazca nowoczesnych metod walcowania i ocynkowania, które zrewolucjonizowały światowe stalownictwo – Tadeusz Sędzimir, pionierzy powstającego wówczas radaru – Janusz Groszkowski i Stanisław Ryżko, pionier spawania w budownictwie – Stefan Bryła, konstruktor wysokoprężnych silników spalinowych Ludwik Eberman (…) nadto liczna grupa najwyższej klasy konstruktorów, dzięki którym Polska stała się potentatem w przemyśle lotniczym...”

Bolesław Orłowski, „Najskuteczniejsza polska formacja w II Wojnie Światowej”, we „wSieci Historii”, nr 9(28)2015, s.16-19

„(...) Zasada jest prosta: nie naprawiaj czegoś, co nie jest zepsute. Wszak w niedoskonałościach detali kryje się doskonałość całości.”

Robert Markowski: Gotowy do skoku (Jaguar XJ6), w „Automobilista”, nr 1/2016, s. 14-23

Czwartek, 7.01.2016 r.

CADblog.pl po raz pierwszy na podium

Nowy Rok zaczął się dla CADblog.pl dosyć sympatycznie. W zestawieniu najpopularniejszych w 2015 roku blogów na świecie (sic!), przygotowywanym przez DraftingServices.com, CADblog.pl zajął medalową pozycję!

Zestawienie obejmuje ponad 70 stron (blogów) poświęconych systemom CAD (i pochodnym), kryterium uwzględnienia w zestawieniu wymaga, aby strona była w miarę regularnie aktualizowana i nie była stricte komercyjna, natomiast miejsce przyznawane jest na podstawie wyniku w rankingu Alexa* (bardzo popularnego w USA). Warunki te CADblog.pl spełniał już w latach ubiegłych, plasując się kolejno na 22. (w 2013 roku) i 7. (w 2014 roku) miejscu.

 

Nowy Rok przyniósł miejsce na podium!
Źródło: DraftingServices.com

 

Na diagramie uwzględnione zostało najpopularniejsze 25 blogów...
Źródło: DraftingServices.com

 

W roku 2015 udało się osiągnąć podium i drugie miejsce! Bardzo dziękuję Państwu za ów wynik, bo to Wasze zaangażowanie (vide statystyki na zdjęciu) sprawiło, że CADblog.pl wspiął się na podium.

 

Powyżej: miesięczne statystyki odwiedzin na CADblog.pl.

Poniżej: statystyka pobrań e-wydań w grudniu 2015 roku.

Źródło: home.pl

Jak wygląda zaangażowanie Czytelników? Np. spędzają średnio ponad 7 minut dziennie na przeglądaniu zawartości CADblog.pl.
Mam nadzieję, że warto :)

Źródło: Alexa.com

 

Nawiasem mówiąc, gdy zestawimy wskaźnik Alexa dla rodzimych portali o systemach CADowskich, CADblog.pl już od dłuższego czasu trzyma się na 2. pozycji. Pytanie, czy to jeszcze blog, czy już jednak portal? Cóż, subiektywizm niektórych publikowanych treści wskazuje jednak na to pierwsze i na razie pozostanę wierny takiemu podejściu. I jako bloger postaram się – licząc na Państwa (jako Czytelników) pomoc – wspiąć się kiedyś na I miejsce.

(ms)


PS.
Zachęcam do polubienia profilu CADblog.pl na FB: link tutaj. Może uda się przekroczyć 500 polubień
do końca stycznia br.? Brakuje niewiele ponad 100 „lajków”...


* Ranking Alexa (ang: Alexa Rank) to ranking pokazujący ruch na stronach internetowych, często interpretowany jako popularność strony w internecie. Jego twórcą jest amerykański serwis alexa.com. Algorytm Alexa traffic ranking jest z założenia bardzo prosty, opiera się bowiem na obliczeniu ruchu, który zyskuje serwis internetowy od odwiedzających go użytkowników Internetu z zainstalowanym Alexa Toolbar. Ruch na stronie obliczany jest w oparciu o wiele czynników, m.in. liczbę osób, które odwiedziły stronę w ciągu dnia i liczbę stron wyświetlonych przez odwiedzających z zainstalowanym Alexa Toolbarem. Ważne jest też to, że przy wielokrotnych wejściach jednego internauty na stronę, które miały miejsce tego samego dnia, system uzna je za jedną „wizytę”. Ranking Alexa jest obliczany jako średnia z trzech miesięcy, w związku z czym jest to najbardziej obiektywny dostępny wskaźnik. Przy obliczaniu Rankingu Alexa nie jest brany pod uwagę wiek domeny, trust rank ani linki prowadzące do danego serwisu, nie ma także znaczenia, czy odbiorcy weszli na stronę z wyszukiwarki, czy przez sieć społecznościową...

Źródło: https://www.seopilot.pl/wiki/Ranking_Alexa.html

Share

Wtorek, 5.01.2016 r.

Zasięg 1000 km, czyli opowieści o Taurusie
ciąg dalszy...

Gdy w marcu ubiegłego roku opisywałem konstrukcję „rosyjskiego” wojskowego motocykla z napędem na oba koła, podejrzewałem, że pomysł mógł zostać „zapożyczony” od jakiejś zachodniej konstrukcji. Przyznaję bez bicia, że wtedy nie zadałem sobie trudu, by sprawdzić, czym ewentualnie mogli inspirować się Rosjanie...

Maciej Stanisławski

...ale zamieściłem prośbę o podesłanie informacji o podobnych rozwiązaniach, które mogły stać się inspiracją dla Rosjan. Apel nie pozostał bez echa, chociaż odzew przyszedł prawie po roku :), tak że w pierwszej chwili sam miałem trudności z przypomnieniem sobie, o jakiego „rosyjskiego Taurusa” może chodzić.

Zdaniem jednego z Czytelników, „(...) inspiracją do rosyjskiego Taurusa mógł być  Rokon Trail-Breaker produkowany w USA od dziesięcioleci.Rosjanie konstrukcję uprościli i odchudzili (jest ona zapewne w dużej mierze nowatorska - jak to u Rosjan ;)).”

I patrząc na Trail-Breakera trudno się z tym nie zgodzić...

 

Cytat tygodnia

„Zawsze jest lepszy sposób, aby to zrobić – znajdź go...”

Thomas A. Edison

Środa, 30.12.2015 r.

Święta, święta i już... za chwilę Nowy Rok.
Co przyniesie?

Nie znajdą Państwo tutaj odpowiedzi na powyższe pytanie. Tym razem będzie nie tyle o systemach CAD i inżynierii, co raczej „o życiu” i niespodziankach (czasem przykrych), które ono przynosi...

Gdy przed Świętami Bożego Narodzenia dowiedzieliśmy się o zaawansowanej chorobie nowotworowej mojej Rodzicielki, wiele rzeczy musiałem przewartościować i na nowo poustawiać priorytety (w przypadku systemów np. ERP, czy PLM mówilibyśmy chyba o zarządzaniu

kryzysowym). A gdy okazało się, że stan Mamy uległ gwałtownemu pogorszeniu dzień przed Wigilią i ponownie została zatrzymana w szpitalu, wiedziałem, że CADblog.pl, nowe e-wydanie, życzenia dla Państwa, newsletter zaplanowany na 23.12 i inne bieżące sprawy zawodowe, będą musiały poczekać. W końcu świat się od tego nie zawali, a dla mnie i dla bliskich liczyło się w tym momencie zupełnie coś innego. I cieszę się, że synowie i Żona ze zrozumieniem przyjęli, że tegoroczne Święta spędzałem trochę z nimi, trochę między stołem świątecznym a szpitalem, a myślami zupełnie gdzie indziej. Najlepszym prezentem świątecznym byłby czas, a tego zawsze jest za mało, szczególnie teraz...

Dlatego w oktawie Świąt Bożego Narodzenia, z okazji nadchodzącego Nowego Roku, składam wszystkim Czytelnikom, Sympatykom i Mecenasom CADblog.pl, serdeczne życzenia błogosławieństwa, zdrowia, wszelkiej pomyślności, wytrwałości w realizacji planów i... czasu niezbędnego do ich zrealizowania.

 

 

Z głęboką wiarą w lepsze jutro,
Do poczytania w Nowym 2016 roku!
Maciej Stanisławski

 

Wtorek, 29.12.2015 r.

„Odpowiednią dać rzeczy formę...”

Artykuł z e-wydania 3-4/2015 CADblog.pl

formZ jest programem służącym przede wszystkim do modelowania i projektowania w 3D, o nowoczesnym podejściu do projektowania, posiadającym specjalistyczne narzędzia, które znacznie przyspieszają i ułatwiają pracę. Modele utworzone w programie można drukować na drukarkach 3D. Dzięki temu, że tworzone modele są wysokiej jakości oraz dzięki specjalnemu narzędziu do przygotowania projektu do wydruku, możliwe jest uzyskanie bardzo dobrych wyników na tych drukarkach. Program został stworzony w celu usprawnienia pracy projektantów i architektów, ale coraz częściej znajduje zainteresowanie wśród przedstawicieli innych branż – z powodu jego prostoty i funkcjonalności

Autor: Kamil Murański

Aplikacja współpracuje z formatami takimi jak DWG, SAT, 3ds i wieloma innymi, potrafi wczytać praktycznie każdy plik graficzny (tzn. wersja Pro potrafi wczytać wszystkie, a formZ jr – prawie wszystkie możliwe formaty plików 3D, dzięki temu obie wersje doskonale nadają się jako uzupełnienie do innych programów. Architektów może zainteresować np. możliwość wykonania analizy nasłonecznienia...). Poza standardowymi funkcjami importu i eksportu do ponad 20 różnych formatów plików graficznych oraz formatów CAD, istnieje możliwość eksportowania do narzędzia renderingu Google Earth, dzięki czemu możemy zwizualizować nasz projekt w tym środowisku.

Istnieją trzy wersje programu: formZ free, formZ jr i formZ pro. Używają one tego samego interfejsu, ale różnią się dostępnymi narzędziami i możliwościami. Darmowa wersja programu – formZ free – zawiera pakiet podstawowych narzędzi, w sam raz wystarczających do zapoznania się z programem. Natomiast wersja formZ pro zawiera pełen pakiet narzędzi, dających pełne możliwości tworzenia modeli, oświetlenia i renderingu. formZ jr jest natomiast wersją pośrednią, tańszą od formZ pro, ale posiadającą mniejsze możliwości (można pobrać trzydziestodniowe bezpłatne wersje testowe).

(...)

 

Poniedziałek, 28.12.2015 r.

NX CAM Robotics

Artykuł z e-wydania 3-4/2015 CADblog.pl

NX to nowoczesny system CAD/CAM/CAE oferujący spójne zintegrowane aplikacje, które pozwalają na wspomaganie wszelkich prac związanych z rozwojem produktu, począwszy od założeń stylistycznych projektu, poprzez cyfrową analizę i weryfikację, po moduły wytwarzania. Posiada specjalizowane aplikacje NX CAM do programowania obrabiarek CNC, frezarek, tokarek, wycinarek drutowych, robotów frezujących i maszyn pomiarowych CMM

Robot przemysłowy jako frezarka CNC nie jest rozwiązaniem nowym, aczkolwiek nadal innowacyjnym. Zestawienie robotów przemysłowych z możliwościami 5-osiowych frezarskich centrów obróbczych CNC w ujęciu kinematyki ruchów roboczych stanowi alternatywę dla tych ostatnich. Dzięki ich wykorzystaniu, możliwa jest obróbka przedmiotów o znacznych gabarytach i bardzo skomplikowanych kształtach.

Robot dysponuje większą liczbą stopni swobody, co pozwala na osiągnięcie danej pozycji punktu programowalnego w ramach wielowariantowych konfiguracji jego ramion. Pozwala to na łatwiejsze wykonywanie podcięcia (np. kąty ujemne, otwory z ujemną osią Z). Gabaryty przedmiotu obrabianego – w przypadku obróbki z wykorzystaniem robota przemysłowego – nie stanowią tak kluczowego czynnika, jak możliwość obróbki miejsc trudnodostępnych w jednym ustaleniu i zamocowaniu przedmiotu obrabianego, choć również stanowią zaletę.

(...)

 

Poniedziałek, 21.12.2015 r.

3DEXPERIENCE – kolejna odsłona

Fragment artykułu z e-wydania 3-4/2015 CADblog.pl

Systemy inżynierskie, podobnie jak każdy inny system komputerowy, nigdy nie są „skończone”, bo zawsze można coś dodać, ulepszyć czy poprawić (Thomas A. Edison: „Zawsze jest lepszy sposób, aby to zrobić – znajdź go.”) Z tego powodu pojawiają się kolejne pakiety poprawek (Service Pack, HotFix) oraz nowe wersje systemów i aplikacji inżynierskich. Zmienia się, moim zdaniem na lepsze, także platforma 3DEXPERIENCE, której najnowsze wydanie (Release 2015x) jest dostępne niemal od roku

Autor: Andrzej Wełyczko

Zastanawiam się nad tym, jaka dzisiaj byłaby odpowiedź na pytanie: czym jest 3DEXPERIENCE ponad 6 lat od pojawienia się na rynku V6? Zdecydowana większość odpowiedzi na tak postawione pytanie byłaby pewnie podobna: 3DEXPERIENCE to nowa marketingowa nazwa kolejnej (V6) wersji systemu CATIA. I chociaż taka odpowiedź nie jest w pełni poprawna, to mnie nie dziwi, bo CATIA była zawsze sztandarowym produktem firmy Dassault Systemes (3DS). Mam jednak nadzieję, że w gronie Czytelników są także i tacy, którzy śledzą rozwój systemów dostarczanych przez 3DS i zgodzą się z tym, że 3DEXPERIENCE to platforma biznesowa. Jednak czy dla konstruktora lub technologa, który od lat pracuje z systemami CAD/CAM (czasami tylko wspomaganymi przez systemy klasy PDM) taka odpowiedź coś znaczy? Dlaczego inżynier zajmujący się sprawami technicznymi powinien korzystać z platformy biznesowej? Czy poza nieliczną grupą konstruktorów i technologów ktokolwiek słyszał o 3DEXPERIENCE i widzi wartość takiego rozwiązania dla siebie?
(...)

 

Poniedziałek, 14.12.2015 r.

Od idei do robota w 15 tygodni...

Uznawany za najlepszą uczelnię techniczną w Stanach Zjednoczonych, Massachusetts Institute of Technology (MIT) zawdzięcza swoją reputację m.in. użyciu innowacyjnych aplikacji technologicznych w codziennej edukacji studentów. Łącząc elitarny poziom nauczania z oryginalnymi i praktycznymi programami, MIT zapewnia wykształcenie pewnych, doświadczonych oraz uzbrojonych w umiejętności i wiedzę inżynierów...

To m.in. takie podejście zainspirowało władze uniwersytetu do zorganizowania kursu projektowego o tematyce robotyki – i to już ponad 10 lat temu. Znany oraz najbardziej ceniony kurs na MIT, zwany „matką wszystkich kursów robotycznych” – 2.007 Design and Manufacturing I course (Kurs Projektowania i Produkcji 2.007) stał się tak popularny, że szkoły techniczne na całym świecie postanowiły organizować go również w swoich placówkach.
(...)

 

Cytat tygodnia

„(...) Wytrzymałość modelu zależy nie tylko od jakości materiałów, które zostały użyte do budowy, lecz również od konstrukcji wszystkich obciążonych elementów. Wpływ ten jest znacznie większy, niż się wydaje z pozoru. Można na przykład przez zastosowanie odpowiedniej konstrukcji zwiększyć nawet kilkukrotnie wytrzymałość modelu bez powiększania jego masy. Można również tą drogą obniżyć znacznie masę modelu bez uszczerbku dla jego wytrzymałości. Praktyczne wykorzystanie tych zasad jest możliwe nawet bez zastosowania obliczeń – wystarczy znać ogólne zasady i wiedzieć, jaka konstrukcja jest dla danego obciążenia najkorzystniejsza...”

Wiesław Schier: Miniaturowe lotnictwo. ABC modelarstwa lotniczego. WKiŁ, Warszawa 1986, s. 80

 

Sobota, 5.12.2015 r.

Pierwszy szkic

CatchBook nie jest pierwszą próbą podejmowaną przez producentów systemów CAx, a mającą na celu dostarczenie narzędzia quasi cadowskiego wszystkim użytkownikom związanym z pracą nad nowymi projektami – nie tylko inżynierom. Ale jestem zdania, że jak do tej pory – najbardziej udaną...

Maciej Stanisławski

Idea jest prosta: zastąpić ołówek i kartkę papieru. Dostarczyć takie narzędzie, które w łatwy sposób pozwoli uchwycić ideę (stąd owo „catch” w nazwie) i przeobrazić ją w pełnowartościowy projekt. Pomysł jak najbardziej słuszny – w środowisku systemów CAD 2D lub 3D można oczywiście tworzyć szkice koncepcyjne, ale jest to trudniejsze i wymaga znajomości ww. systemów. Tutaj tymczasem potrzebne byłoby coś naprawdę intuicyjnego, a przy tym dostępnego od ręki. Co mieliśmy do tej pory? (...)

 

Środa, 25.11.2015 r.

„Leopard”, czyli drugi „full browser CAD”

Autodesk zaprosił użytkowników swoich rozwiązań i wszystkich zainteresowanych do udziału w fazie beta testów nowego rozwiązania CAD pracującego w przeglądarce. Pamiętają Państwo „Project Butterfly”? To już nie jest „motylek”, który z czasem przybrał postać AutoCAD WS/AutoCAD 360 – bezpłatnego systemu CAD 2D pracującego na dowolnym urządzeniu, w oknie przeglądarki internetowej. „Leopard” przypomina Fusion 360, system CAD 3D z tą różnicą, że nie ma potrzeby instalowania czegokolwiek na lokalnym komputerze...

Maciej Stanisławski

Gdy trzy lata temu, w 2012 roku popełniłem artykuł pt.: „CAD w przeglądarce internetowej. Utopia, czy przyszłość?” spodziewałem się, że rozwiązania nie tylko „in cloud”, ale nawet „in browser” będą nabierały coraz większego znaczenia. Pierwszym takim „systemem CAD 3D” działającym w oknie przeglądarki był wtedy opisywany we wspomnianym artykule „Sunglass”. Nie spodziewałem się, że kilka lat później dostępne będą rozwiązania takie, jak Onshape. Okazało się tymczasem, że trend zmierzający do przeniesienia rozwiązań CAD z systemów stacjonarnych do usług realizowanych w chmurze przybrał w ostatnim roku na sile: to nie tylko wspomniany już Onshape (patrz artykuł z e-wydania 1-2/2015), ale także rozwiązania z portfolio Siemens PLM Software (np. Solid Edge ST można testować właśnie w oknie przeglądarki – więcej na ten temat tutaj), DS SOLIDWORKS (podczas oficjalnej premiery SOLIDWORKS 2016 w Bostonie, CEO Gian Paolo Bassi zademonstrował najnowszą wersję 2016 pracującą w oknie przeglądarki na... MacBook Pro!), a ostatnio do tego grona dołączył – Autodesk.
(...)

 

Poniedziałek, 23.11.2015 r.

33

2300 stóp* pod ziemią. Systemy inżynierskie na pomoc górnikom z Chile

W sierpniu 2010 roku na skutek katastrofy górniczej 33 chilijskich górników zostało uwięzionych w kopalni miedzi i złota, ok. 2300 stóp pod ziemią. Przez 69 dni trwała walka o uratowanie ich życia. Z początkiem przyszłego roku na ekrany polskich kin wejdzie film pod tytułem „33”, opowiadający tą historię...

Niedawno miałem okazję obejrzeć ten obraz filmowy (jego premiera w USA miała miejsce w sierpniu br., zastanawiam się, dlaczego tak opóźniono jego
dystrybucję w Polsce?).

Pierwsze, co przyszło mi na myśl, to porównanie z innym mającym premierę w tym roku filmem – Marsjaninem Ridleya Scotta. W obu istotną (chociaż nie kluczową) rolę w rozgrywających się na ekranie wydarzeniach miały rozwiązania techniczne – i jest to chyba jedyne podobieństwo. Chociaż, jeśli się nad tym głębiej zastanowić...

W filmie Scotta oglądamy jednostkę, naukowca, który korzystając ze swojej wiedzy i umiejętności walczy o przetrwanie w skrajnie nieprzyjaznym środowisku, zdany w zasadzie jedynie na siebie. W „33” uwięzieni górnicy, aby przetrwać, muszą ze sobą współpracować – w podziemnym schronie, z tragicznie niewielkimi racjami żywności. Zarówno bohater Ridleya, jak i górnicy, muszę jednak oczekiwać ostatecznego ratunku, ostatecznej pomocy z zewnątrz. Temu pierwszemu udzielona zostanie... nie międzynarodowy zespół ekspertów, ale... nie będę tutaj zdradzał reszty fabuły, w każdym razie nawet ten „superman” o „supermózgu” bez dłoni podanej przez kogoś innego na dłuższą metę nie miałby szans. Co z górnikami pogrzebanymi pod tonami skał?

Tutaj niczego nie zdradzę, bo w zasadzie wszystko wiadomo: film oparto na faktach i wydaje mi się, że dobrze oddaje rzeczywiste wydarzenia, a przy tym trzyma w napięciu. Dość powiedzieć, że akcja ratunkowa trwała ponad dwa miesiące i wymagała zaangażowania i współdziałania wielu zespołów, fachowców i instytucji.

Dlaczego poruszam ten temat na łamach CADblog.pl? Otóż w październiku (ponad miesiąc od chwili katastrofy – sic!) do nieprzerwanie trwającej akcji ratunkowej zaangażowana została firma Center Rock, jeden z klientów/użytkowników oprogramowania DS SOLIDWORKS. Akcja prowadzona wspólnie przez firmy (i z zaangażowaniem rządów) USA, Kanady, Południowej Afryki i krajów Ameryki Łacińskiej, przyniosła cudowny efekt: wszystkich ocalałych udało się wydobyć na powierzchnię, a o aspektach technicznych prowadzonej operacji doskonale opowiada krótki film przygotowany przez DS (link i video poniżej).

 

 

I jeszcze jedna refleksja. O ile w „Marsjaninie” znajdziemy tylko jedno odniesienie do Stwórcy (bohater filmu struga drewniany krucyfiks, pozostawiony przez jednego z członków załogi na terenie bazy marsjańskiej; strużyny mają posłużyć do rozniecenia ognia – zupełnie tak, jakby wokół nie było innych palnych substancji ;)), o tyle w „33” obecność Boga odczuwamy niemalże namacalnie – na myśl przychodzi nie tylko piękna scena nawiązująca w jakimś stopniu do ostatniej wieczerzy (ale i uczty Bachusa), czy też nabożeństwa odprawiane w intencji pogrzebanych żywcem pracowników kopalni, ale i relacje międzyludzkie i postawy bohaterów filmu, ukazane w obliczu rzeczy ostatecznych. I wreszcie zdanie, które znajdziemy także na plakacie reklamującym film – przynajmniej w wersji USA: „Bóg był z nami”. Nie tylko „mędrca szkiełko i oko”... Polecam.

(ms)

*1 stopa = 30,48 cm

Share

Poniedziałek, 16.11.2015 r.

Czy potrzebny nam... CatchBook?

Relacja z konferencji PLM Europe (Berlin, 26-28.10.2015). Tylko na CADblog.pl & SolidEdgeblog.pl

Podobnie jak w ubiegłych latach, Estrel Convention Centre w Berlinie było świadkiem corocznej konferencji PLM Europe, znanej także jako Siemens PLM Connection. Blisko tysiąc uczestników, sześć sesji plenarnych, około stu pięćdziesięciu sesji tematycznych w czterech obszarach zainteresowań (w tym PLM, projektowanie, wytwarzanie, własne doświadczenia użytkowników i partnerów Siemens PLM Software) i panele dyskusyjne – innymi słowy było w czym wybierać. Mnie w pamięci szczególnie utkwiły: CatchBook, portfolio Siemens dostępne w chmurze, ulepszony Active Workspace i pierwsze informacje (prawie oficjalne) dotyczące nowości NX 11...

Przyznam szczerze, że ze zdziwieniem odnotowałem brak jakichkolwiek relacji po tym wydarzeniu w branżowych europejskich mediach – nie licząc tych na Twitterze. Może wszyscy obecni tam dziennikarze, podobnie jak piszący te słowa, w nawale rozlicznych obowiązków w ciągu minionych tygodni nie znaleźli czasu, by na spokojnie uporządkować przynajmniej część przywiezionych materiałów – wydarzenie było bowiem ciekawe, chociaż może zabrakło rewolucji na miarę wprowadzenia Technologii Synchronicznej*. Ale bądźmy szczerzy – przysłowiowe „kamienie milowe” nie zdarzają się co roku, a mam nieodparte wrażenie, że coś naprawdę nowego „wisi w powietrzu”, żeby nie powiedzieć: „w chmurze” :). W tym miejscu uprzedzę ewentualne obawy tych bardziej konserwatywnych użytkowników: Siemens nie ogłosił przejścia na rozwiązania dostępne tylko jako cloud computing w modelu SaaS (ang. Software as a Service), chociaż czyni starania, by zapewnić taką możliwość wszystkim zainteresowanym i na nią zdecydowanym (przykładem może być chociażby udostępnienie testowej najnowszej wersji Solid Edge, właśnie poprzez chmurę – w oknie przeglądarki – link tutaj, ale uwaga – usługa dostępna tylko dla przebywających na terenie USA). Cóż, do tematu jeszcze powrócę...

„Innovation for the future”
Konferencję rozpoczął Maarten Romers, który od lat przewodniczy PLM Europe (a na co dzień pracuje w holenderskiej ASML). Powitał uczestników, podziękował sponsorom, przytoczył kilka liczb odnośnie samego wydarzenia (blisko 1000 uczestników z 30 krajów, 50 wystawców etc.), po czym zaprosił na scenę Chucka Grindstaffa – CEO i prezesa Siemens PLM Software. (...)

 

Cytat tygodnia

„(...) Będzie dużo ciekawego, bo jak ciekawego nie ma, to nie jadę, nie włączam kamery. Robię niewiele odcinków rocznie właśnie dlatego, żeby nie tworzyć masówki, nie powielać samego siebie, nie pokazywać sztampy...”

Wojciech Cejrowski w rozmowie z Piotrem Włoczykiem, tygodnik „Do rzeczy”, nr 42(141)2015, s. 23

 

Środa, 14.10.2015 r.

Będzie dużo ciekawego...

(artykuł wstępny z wydania 1-2(19-20)2015 dostępnego w Archiwum)

Proszę mnie nie pytać, dlaczego ja „robię niewiele odcinków rocznie” :). Odwdzięczę się, oddając w Państwa ręce nowe e-wydanie, o podobnej jak ostatnie (kto pamięta, kiedy to było?) objętości, ale zawierające – taką mam nadzieję – „dużo ciekawego”

I tak wśród nowości – zapowiedź tego, co znajdziemy w SOLIDWORKS 2016 i opis tego, czym już możemy cieszyć się w NX 10. Poznamy NX CAM i obróbkę szybkościową (z VoluMILL). Jako pierwsi w Polsce prezentujemy system Onshape, bezpłatny CAD 3D dostępny w oknie przeglądarki praktycznie „od zaraz” (o Onshape można było dowiedzieć się czegoś więcej podczas targów TOOLEX & Wirtotechnologia, na stoisku CADblog.pl & MorekTECH). Publikujemy także pierwszy obszerniejszy tekst poświęcony w całości bezpłatnemu rozwiązaniu PLM, jakim może być Aras Innovator (piszę „może”, bo duże firmy stosują ARAS odpłatnie, ale maluczcy mogą sobie za to radzić z wersją bezpłatną w pełni legalnie).

Temat numeru to podejmowane w naszym kraju próby reaktywacji produkcji oryginalnych, polskich silnikowych jednośladów (tym razem nie będzie mowy o JJ2S, ale...), a w ramach „kartki z historii” polecam lekturę artykułu o historii budżetowych rozwiązań druku 3D w Polsce. Zadebiutował dział edukacja – CADblog.pl jest periodykiem, który jest popularny na uczelniach technicznych i stąd pomysł na wygospodarowanie wirtualnego kącika, który przedstawiać będzie zagadnienia techniczne, związane z szeroko rozumianym projektowaniem wspomaganym komputerowo, funkcjonujące w szkolnictwie wyższym. Mam nadzieję, że całość okaże się dla Państwa interesująca... (albo przynajmniej – że każdy znajdzie coś dla siebie).

Z życzeniami miłej, a przede wszystkim interesującej lektury
Maciej Stanisławski

P.S.
Korzystam z okazji i dziękuję wszystkim odwiedzającym CADblog.pl na wspomnianych targach (podsumowanie wydarzenia wewnątrz numeru, subiektywna (foto)relacja – na profilu FB CADblog.pl). Przyczynili się tym Państwo do ubogacenia (i także trochę do dalszego opóźnienia ukazania się) niniejszego e-wydania... za co jeszcze raz dziękuję :)

Share

Cytat tygodnia

Każdy największy mistrz był w tym punkcie, w którym Ty jesteś teraz...”

Adam Lapko

Czwartek, 1.10.2015 r.

10 dokumentów za darmo? Onshape...

Co będzie, gdy wykorzystamy limit 10 dokumentów prywatnych? A może w Onshape możemy stworzyć tylko 10 naszych nowych dokumentów w przestrzeni prywatnej i nawet wtedy, gdy je usuniemy, to nasza „pula” będzie już wyczerpana?

Taką wątpliwością podzielił się ostatnio jeden z Czytelników. Jak stwierdził, po usunięciu dokumentu jego limit nie zwiększył się (o usunięty dokument), tylko pozostał na poprzednim poziomie.

Oznaczałoby to, że musielibyśmy prawdopodobnie po zakończeniu pracy z danym plikiem, zapisywać go lokalnie,
a następnie kasować jego zawartość, zmieniać nazwę i zaczynać pracę od nowa (Polak potrafi). Cóż, wolę nie myśleć o tym, jak mogłoby wyglądać drzewo historii operacji w takim pliku, ale na szczęście okazało się, że – nie ma takiej potrzeby. (...)

 

Poniedziałek, 14.09.2015 r.

Pliki w chmurze

Niech podniesie rękę w górę Ten, kto nie przechowuje jakichkolwiek plików w chmurze, gdzieś w przestrzeni sieciowej oddanej do dyspozycji przez dostawcę usług internetowych, operatora domeny etc. Jeśli znajdzie się ktoś taki – zachęcam Go szczególnie do zapoznania się z niniejszym tekstem. Piszący te słowa najczęściej korzysta z DropBox'a – nie tylko do przechowywania zdjęć, zamówionych/zleconych artykułów i materiałów do publikacji, ale także plików CAD. Tym razem, za sprawą Kenesto, pojawiło się nowe „miejsce w sieci” dedykowane przechowywaniu plików cadowskich...

Najwięcej wątpliwości wśród moich rozmówców wzbudza kwestia bezpieczeństwa danych przechowywanych w sieci, w chmurze w zasadzie publicznej. Cóż z tego bowiem, że zakładamy własne konto, zabezpieczamy je hasłem, kiedy „fizycznie” nasze pliki powierzamy komuś innemu, nie mając gwarancji, czy jego zabezpieczenia istotnie będą w wystarczającym stopniu strzec naszych informacji. Z drugiej jednak strony, jeśli nie są to tzw. wrażliwe dane, to przechowywanie właśnie w chmurze może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Otwarcie maila firmowanego np. przez „Pocztę Polską”, a zawierającego fałszywy przekaz o nieodebranej przesyłce, czy kliknięcie w otrzymanym mailu na link, prowadzący do atrakcyjnej oferty, może doprowadzić do w zasadzie bezpowrotnej utraty wszystkich dokumentów (zdjęć, arkuszy, plików tekstowych i oczywiście rysunków CAD) tkwiących w zasobach naszego systemu komputerowego. Ich „wyprowadzenie” na zewnątrz, ew. stworzenie swoistej kopii bezpieczeństwa gdzieś w chmurze, ustrzeże nas przed bardzo przykrą niespodzianką. (...)

 

Cytat tygodnia

Boże, daj mi cierpliwość, abym umiał znieść to, czego zmienić nie mogę; daj mi odwagę, abym umiał konsekwentnie i wytrwale
dążyć do zmiany tego, co zmienić mogę; i daj mi mądrość, abym umiał odróżnić jedno od drugiego...”

Marek Aureliusz

Wtorek, 08.09.2015 r.

Coś zawiodło, czyli kilka słów na temat projektowania...

Przed kilkoma dosłownie dniami natrafiłem na króciutki tekst opisujący pewien interesujący przypadek błędu popełnionego na etapie projektowania. Dopiero problemy użytkowników doprowadziły do ujawnienia banalnej przyczyny resetowania się całego wadliwie zaprojektowanego urządzenia,
a w konsekwencji – całej sieci komputerowej...

O tym, co dzieje się w firmie, zakładzie przemysłowym (czy w mikroskali w naszym domu podczas oglądania internetowej transmisji Mistrzostw Europy w piłce nożnej) gdy z nieznanych przyczyn pada sieć, tracimy dostęp do danych, możliwość ich przesyłu – nie trzeba pisać. W 2013 roku firma Cisco, producent urządzeń do budowy sieci komputerowych (switchy, routerów etc.) zmuszona była wydać specjalną instrukcję-ostrzeżenie dla użytkowników urządzeń serii 3650 i 3680 (link tutaj).

Urządzenia przeszły pomyślnie wszystkie testy i trafiły do sprzedaży, a następnie zostały zainstalowane w wielu centrach komputerowych na całym świecie. I wtedy zaczęły się problemy, o których wspomniałem wcześniej. A przyczyną było...

 

Cytat tygodnia

„(...) Gdybyśmy czekali na ten jeden moment, kiedy wszystko, absolutnie wszystko jest gotowe, nigdy byśmy niczego nie zaczęli...”

Benjamin Franklin

Poniedziałek, 13.07.2015 r.

Ogień ukryty w dłoni...

„Palm”. W języku angielskim – oznacza wewnętrzną część dłoni. Najczęściej kojarzy nam się z określeniem „palmtop”, powszechnie oznaczającym mały, przenośny komputer osobisty. Właśnie taki, który swobodnie mieści się w dłoni. Ostatnio jednak pojawiło się urządzenie, które z powodzeniem ukryjemy w garści, a które z komputerem ma wspólne jedynie to, iż zostało na nim zaprojektowane...

Pomysł na broń służącą przede wszystkim do obrony i zarazem taką, która mogłaby być przenoszona w sposób dyskretny, nie prowokujący, narodził się w połowie XIX wieku.

Popularność zaczęły zyskiwać wtedy tzw. kieszonkowe rewolwery, a w zasadzie pistolety, które mogły oddać najczęściej jeden lub dwa strzały (zainteresowanych odsyłam do literatury przedmiotu, w tym do ciekawego opracowania – link tutaj)...

 

 

Poniedziałek, 22.06.2015 r.

Fotochemiczna drukarka 3D

W marcu br. w sieci po raz pierwszy pojawiły się filmy, opatrzone sensacyjnymi tytułami, a wieszczące nową rewolucję w świecie druku 3D. Prezentują one (czy może reklamują) nową technologię druku z żywicy fotoutwardzalnej – dlatego mowa o „rewolucji” może dotyczyć jedynie tego obszaru, a nie wszystkich metod szybkiego prototypowania. Przyznać jednak należy, że technologia CLIP (ang. Continuous Liquid Interface Production) zasługuje na uznanie i zainteresowanie...

Jeszcze przed kilkoma laty mój niekłamany zachwyt budziły urządzenia Zcorp. A teraz? Postęp w dziedzinie szybkiego prototypowania, chociaż może mniej dynamiczny niż w innych obszarach technologii i elektroniki, nadal imponuje. Szczególnie zauważalny jest z jednej strony rozwój urządzeń małych i relatywnie niedrogich, przeznaczonych do zastosowań w domach i małych biurach, a z drugiej – maszyn pozwalających na w zasadzie niskoseryjną produkcję, z wykorzystaniem wytrzymałych przemysłowych tworzyw.

(...)

 

Cytat tygodnia

„(...) Być może to ostatnia okazja, by stać się szczęśliwym właścicielem nowego sprzętu stworzonego według starej szkoły budowania motocykli. Bez ABS-u, rozbudowanej elektroniki i skomplikowanych systemów – XJR pozostaje pełnowartościowym klasykiem, ostatnim prawdziwym samurajem. Wyposażona w niezwykle żywotny silnik i solidne podzespoły, z pewnością zostanie w rodzinie przez długie lata. W czasach wszechobecnej bylejakości i produktów o skróconej żywotności takie pojazdy to prawdziwy skarb.”

Piotr Baryła, „Premiera...” w Świat Motocykli nr 6(260) czerwiec 2015 s.46

Czwartek, 11.06.2015 r.

Grawitacyjna lampa...

Źródło światła, które pozyskuje energię wykorzystując siłę ziemskiego przyciągania? Które nie musi być podłączone do sieci energetycznej? Które nie potrzebuje baterii, akumulatorów, ładowarek? I które nie wymaga uciążliwego kręcenia korbką? Proszę bardzo, oto jest: „Gravity Light Lamp”

Maciej Stanisławski

W wielu rejonach świata, nie tylko w Afryce, nadal wykorzystywane jest oświetlenie... naftowe. Na skalę na tyle masową, iż powoduje rocznie emisję 244 mln ton CO2 do atmosfery. Co więcej, ten rodzaj oświetlenia wykorzystywany jest przez ludzi żyjących na skraju ubóstwa, a koszt zakupu nafty stanowi jedną z ważniejszych pozycji w ich niewielkim budżecie.

To właśnie z myślą o nich narodził się projekt zbudowania lampy, która energię elektryczną pozyska dzięki sile grawitacji. Koszt jej zakupu zamykałby się w kwocie mniejszej niż 10 USD, a kosztów eksploatacji nie byłoby żadnych.
Pomysł okazał się bardzo prosty, a można sprowadzić go do stwierdzenia, że... wszystko już było. (...)

 

Środa, 27.05.2015 r.

CAD w podróży...

Nie da się ukryć, że wszystkie zalety urządzeń mobilnych – a przede wszystkim dostępność w znaczeniu „bycia w kontakcie” – nie rekompensują głównej wady – właśnie owego „bycia w kontakcie”. Teoretycznie zawsze możemy wyłączyć telefon/tablet, ale w praktyce może się okazać, że w czasie podróży służbowej nasz pryncypał będzie wymagał od nas jednak pewnego zaangażowania... np. w prowadzone prace projektowe. Kilka lat temu byłoby to trudne (wiązało się np. z taszczeniem ze sobą teczki z projektami), ale obecnie, w dobie aplikacji pracujących na urządzeniach mobilnych...

W tym miejscu nie będę zajmował się rozwiązaniami klasy CAD, pracującymi w chmurze (jak AutoCAD WS/360 czy Onshape), a tylko aplikacjami pozwalającymi na przeglądanie i ograniczoną edycję, dodawanie uwag i opisów itp. plików CAD, zarówno 2D, jak i 3D.
Oto krótki przegląd najpopularniejszych mobilnych aplikacji „klasy CAD”...
(...)

 

Wtorek, 19.05.2015 r.

„Projektowanie bez granic”

(po premierze Solid Edge ST8)

„Design without boundaries” – to hasło przewodnie premiery najnowszej odsłony systemu Solid Edge. Premiery, która ma właśnie miejsce podczas corocznej konferencji Siemens PLM Connection (w tym roku odbywa się ona w Dallas w stanie Texas). W ten sposób doczekaliśmy się już... ósmej (sic!) odsłony systemu z technologią synchroniczną...

O tym, co nowego można w niej znaleźć, nie dowiedzą się Państwo z oficjalnej (chociaż jak zwykle przeredagowanej przeze mnie) informacji prasowej (link tutaj), a ja w tym wpisie skupię się tylko na wybranych nowościach – tych, które wzbudziły we mnie największe zainteresowanie, i podzielę się z Państwem kilkoma linkami do materiałów video, w miarę dokładnie ilustrujących możliwości nowej wersji (osoby śledzące CADblogowy „fanpage” miały okazję już zobaczyć kilka z nich, zachęcam do jego polubienia). Gdzie zatem szukać dokładnych informacji? Na stronie producenta, ew. w firmowych materiałach, na razie dostępnych w języku angielskim (można je pobrać m.in. tutaj).

Pełna gama funkcji dostępna poprzez ekran dotykowy
To chyba znak czasu. Dla mnie tym bardziej wymowny, że do tej pory nie mogę się przyzwyczaić do dotykowych ekranów smartfonów (co ciekawe, w tablecie mi to nie przeszkadza :)), tymczasem tutaj twórcy oprogramowania zdecydowali się „pójść na całość”. Pełna (sic!) wersja Solid Edge ST8 może być teraz instalowana na tabletach z systemem operacyjnym Microsoft Windows® 8.1 – oznacza to, że teoretycznie nowy projekt 3D może powstać od początku do końca... na tablecie. Co prawda nadal (jako dinozaur/sceptyk, przynajmniej w niektórych dziedzinach) powątpiewam w ergonomię takiego rozwiązania (zapewne ku uciesze producentów „tradycyjnych” myszek i manipulatorów), ale jeśli tablet uzupełnimy bardziej precyzyjnym narzędziem, niż „paluch”, to przecież takie dotykowe rozwiązania na stałe zagościły już w biurach projektowych i studiach designerskich (...)

 

Poniedziałek, 18.05.2015 r.

Co kryje się za nowym sposobem licencjonowania...

...oprogramowania Autodesk? Czy tylko troska o wygodę klientów i chęć zapewnienia łatwiejszego
(i skalowalnego) dostępu do rozwiązań ADSK?

To trzeba przyznać: opłata za oprogramowanie rozłożona w czasie i zależna od stopnia jego wykorzystywania, dostęp do stale aktualnej, najnowszej (i stabilnej) wersji bez ponoszenia dodatkowych kosztów – są to wymierne korzyści wynikające z nowego sposobu licencjonowania oprogramowania będącego w ofercie Autodesk.

– Nowy model licencjonowania wychodzi naprzeciw indywidualnym potrzebom naszych klientów, umożliwiając im dostęp do najnowszych wersji oprogramowania, a także łatwiejsze zarządzanie budżetem poprzez elastyczny system opłat – mówił w marcu br. Jarosław Kierczuk, Country Channel Manager Autodesk w Polsce1.

Z drugiej jednak strony, jeśli priorytetem byłaby tylko wygoda klientów/użytkowników, to czy nie miałoby sensu oferowanie także stałych licencji – na dotychczasowych zasadach? Tymczasem wiadomo, że od 1 lutego 2016 roku nowe komercyjne stanowiska większości samodzielnych rozwiązań Autodesk na komputery stacjonarne będą dostępne wyłącznie w ramach Desktop Subscription.

„Stację roboczą z licencjonowanym CAD tanio sprzedam...”
3 lipca 2012 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie, w której od wielu lat procesowała się niemiecka spółka UsedSoft GmbH, przeciwko Oracle International Corp. Postępowanie to toczyło się przed Trybunałem na skutek wniesienia pytania prejudycjalnego w trybie art. 267 TFUE i dotyczyło wykładni dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych2. Wyrok ten okazał się...
(...)

 

Cytat tygodnia

„Proces technologiczny obejmuje obróbkę komponentów (części, przedmiotów) polegającą na zmianie kształtu, wymiarów geometrycznych, jakości powierzchni (warstwy wierzchniej), właściwości fizykochemicznych przedmiotu obrabianego oraz łączenie wytworzonych elementów w zespoły (maszyny, urządzenia mechaniczne, elektromechaniczne).
Wyróżnia się proces technologiczny części oraz proces technologiczny montażu. Proces montażu polega na łączeniu wytworzonych części w zespoły (maszyna, urządzenie mechaniczne, elektromechaniczne)...”

Radosław Morek, procestechnologiczny.com.pl

Piątek, 17.04.2015 r.

DesignSpark Mechanical, FreeCAD, czy Onshape?

Trzy możliwości oznaczają, że mamy już wybór. Co ciekawe, w przypadku wymienionych w tytule systemów CAD 3D, wybór jednego z nich nie musi oznaczać rezygnacji z pozostałych. Tak, ale kto może sobie pozwolić na zainstalowanie i komercyjne wykorzystanie trzech różnych, pochodzących od różnych producentów systemów CAD? Każdy. Są bowiem... bezpłatne.

Do niedawna żyłem w przeświadczeniu (i trochę mi nawet wstyd z tego powodu), że jedynym w pełni bezpłatnym systemem CAD 3D jest FreeCAD; w pełni bezpłatnym – to znaczy takim, który może być pobrany z sieci bez żadnych opłat, którego użycie nie jest ograniczone czasowo, i który może być wykorzystany do celów komercyjnych (zarobkowych) bezpłatnie.

Warunków tych nie spełniają wersje edukacyjne i testowe uznanych światowych producentów systemów CAD; wyjątkiem są udostępnione przez nich rozwiązania 2D (jak DraftSight, 2D Drafting itp.), ale – nie znajdziemy w ich ofercie 3D udostępnianego na powyższych zasadach...

Alternatywa
Dla pakietów Microsoft Office uznaną alternatywą okazał się Open Office. Mimo swoich niedoskonałości i ograniczeń, spełnia oczekiwania większości użytkowników indywidualnych, korzysta z niego także niemało firm i instytucji, które zwracają uwagę na koszty prowadzonej działalności. Gdy przyjrzymy się z kolei rozwiązaniom do tworzenia stron internetowych – tutaj w zasadzie 99% stanowi oprogramowanie dostępne bezpłatnie, ewentualnie – z możliwością rozszerzenia funkcjonalności za przystępną opłatą.

Użytkownicy rozwiązań 2D, korzystający wcześniej z oprogramowania Autodesk, już od dłuższego czasu mogli korzystać z bezpłatnych rozwiązań 2D zarówno z grupy tzw. „open source”, jak i udostępnianych przez znanych producentów. Ba, także osoby poszukujące oprogramowania do symulacji i analiz metodą elementów skończonych, mogły sięgnąć po bezpłatne CalculiX, czy Z88 Aurora, a i wśród CAM można znaleźć bezpłatny system obsługujący 3-osie (artykuł o FreeMill można znaleźć w wydaniu 1(18)2014 – tutaj). Jedną dostępną alternatywą w obszarze 3D wydawał się FreeCAD, ale w jego przypadku wątpliwości budziła (i budzi nadal) stabilność oprogramowania. FreeCAD nie jest rozwijany, wydawany, dystrybuowany przez żadnego znanego producenta, żadne znane konsorcjum; i nie zmienia tego fakt, że tworzony jest przez zdolnych specjalistów i regularnie pojawiają się jego aktualizacje (tutaj można pobrać nie tylko najnowszą wersję, ale także – ostatnią „stabilną”). To rodzi obawy (najczęściej bezpodstawne), czy modele w nim zaprojektowane spełnią wymagania profesjonalnych odbiorców.

Tymczasem okazuje się, że:
1. Pojawiła się nowa, bezpłatna alternatywa, jaką jest Onshape – chociaż ona także może budzić obawy, a jakie – o tym za chwilę,
2. Już od dłuższego czasu dostępne jest rozwiązanie CAD 3D, które co prawda wywodzi się z CAD dla branży elektrycznej/elektronicznej, ale doczekało się wersji dedykowanej dla branży mechanicznej: DesignSpark Mechanical.

O FreeCAD pisałem już wiele razy (link do wyników wyszukiwania w serwisie CADblog.pl tutaj ;)), teraz chciałem zestawić ze sobą Onshape i DesignSpark Mechanical. Z jednej strony – potencjał, praca w chmurze i... obawy, z drugiej – znany producent, zadowoleni użytkownicy (np. tutaj – profil firmy, która większość projektów przygotowuje z powodzeniem w DesignSpark), ale także... funkcjonalne ograniczenia.

Cdn...

 


Cytaty Wielkiego Tygodnia

„(...) Każda miłość musi być próbowana i doświadczana. Ale gdy wytrwa, doczeka się nagrody – zwycięskiej radości. Każda miłość prawdziwa musi mieć swój Wielki Piątek... Jeśli więc miłujemy naprawdę, trwajmy wiernie tak, jak trwała na Kalwarii Maryja
z niewiastami i ufajmy! Skończy się Wielki Piątek, przyjdzie Wielka Sobota i triumf Wielkiej Niedzieli!”

Kardynał Stefan Wyszyński (Warszawa, 28 III 1965 r.)

„(...) szczęśliwy człowiek, który jest z siebie niezadowolony, bo to jest punkt wyjścia”

Kardynał Stefan Wyszyński (Warszawa, 25 IX 1953 r., homilia w kościele św. Anny)


Wielki Czwartek, 2.04.2015 r.

Nowe/stare e-wydanie jeszcze niedostępne? Dlaczego?

Obiecywałem sobie i Państwu, że do końca marca, przed Świętami Wielkanocnymi, udostępnię kolejne e-wydanie CADblog.pl. Nie antydatowane, ale jako oficjalne (oficjalnie spóźnione) wydanie 2(19)2014. Zapewne udałoby mi się, gdybym zechciał pójść „na skróty”, wykorzystał maksymalnie dużo gotowych materiałów (także swoich, wcześniej publikowanych)... albo zrezygnował z próby „wyhamowania” przed tym szczególnym okresem w ciągu roku

Ale czy istotnie tych kilka dodatkowych dni opóźnienia będzie miało aż takie znaczenie dla Państwa, dla Czytelników, skoro wydanie i tak jest już spóźnione o 3 miesiące? (casus warsztatu samochodowego z komedii Stanisława Barei pt. „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”). Mam nadzieję, że spotka się to z Państwa zrozumieniem.

Cóż, zapytano mnie kiedyś, dlaczego nowe e-wydanie od razu trafia do Archiwum. Odpowiedź jest prosta: wszystkie dotychczasowe są tam stale dostępne i każdego dnia nawet te najstarsze cieszą się Państwa zainteresowaniem, są pobierane (przedwczoraj, we wtorek 31.03.2015 roku, pobrano 18. różnych wydań – w wersjach LQ i HQ, w sumie 109 pobrań). Dzieje się tak może dlatego, że większość tematów (pomijając np. opisy nowości w oprogramowaniu) nie traci na aktualności?

I nowe e-wydanie także niebawem się tam pojawi, w przerwie między składem i łamaniem innych publikacji, na które także czekają Państwo z niecierpliwością. Ale to będzie już po chwili świętecznego wytchnienia, refleksji, przeżycia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W nowym wydaniu można będzie poczytać m.in. o:
• nowościach CAD/CAM w NX 10
• aplikacji AutoTURN, czyli o mniej znanych zastosowaniach CAD
• rysunku izometrycznym w DraftSight
• Solar Impulse
• reaktywacji polskiego motocykla „Sokół”...

Znajdzie się w nim także wybór najpopularniejszych artykułów
z 2014 roku, historia tekturowego roweru, relacja z konferencji SWW 2015
i polskiego forum MLE i wiele innych...

 

Próbowałem skontaktować się w ciągu dnia z przyjacielem. Nie odpowiadał na sms-y, ani na maile, a nie chciałem dzwonić do niego i zawracać głowy – nie chodziło o nic istotnego. Ale ta cisza zaniepokoiła mnie. Niepotrzebnie. Przyszedł sms z odpowiedzią: „Spowiedź”. W Wielkim Tygodniu wszystko trafia na właściwe miejsce...

Rano na prywatnym profilu na Facebooku wrzuciłem zdjęcie obrazujące mój poranny rytuał parzenia kawy... Jedyne wielkopostne postanowienie, którego udało mi się dotrzymać, to zmniejszenie ilości cukru wsypywanego do ulubionego napoju. Praca nad sobą – jakże często okazuje się, że to puste, nic nie znaczące słowa. A potem, nagle, oderwany od komputera, patrzę zdziwionym wzrokiem na moje dzieci, na Żonę i zastanawiam się... gdzie ja jestem? Gdzie, kiedy i jak dla nich jestem? Czy w tym wszechobecnym pędzie nie zgubiłem czegoś, co jest najważniejsze? I nie chodzi o łyżeczkę cukru mniej...

To prawdziwe błogosławieństwo, że dane mi jest trudnić się zawodowo tym, co jest moją pasją: połączenie dziennikarstwa z grafiką komputerową (DTP), światem nowoczesnych technologii... Ale czasem trzeba umieć postawić granicę, gdzie kończy się praca, a gdzie zaczyna życie rodzinne. Okres Świąt to idealna po temu okazja...

Dlatego po nowe wydanie zapraszam do Archiwum... ale już po Świętach :). Ze swej strony obiecuję, że warto będzie jeszcze chwilę poczekać.

(ms)

P.S. Jutro włączę komputer tylko po to, by przesłać życzenia świąteczne :). I obym wytrwał w tym postanowieniu...

 

Share
 


Wielki Czwartek, 2.04.2015 r.

O co chodzi Mattowi Lombardowi?
Myślę, że o... Onshape

Obok Deelipa Menezesa, mój autorytet i faworyt wśród osób prowadzących blogi na temat systemów CAD. Śledziłem jego posty jeszcze w czasie, gdy pisywał z pozycji wybitnego znawcy SolidWorks (to on jest autorem wielu wydań „Biblii” SolidWorks, które ukazywały się regularnie, wraz z nowymi odsłonami tego oprogramowania)...

Blog poświęcony SolidWorks (Dezignstuff) przeszedł już do historii. Matt Lombard porzucił DS SolidWorks, powodowany przynajmniej częściowo niezadowoleniem z polityki szefostwa firmy; owo niezadowolenie manifestował wielokrotnie na swoim blogu. Nie podobały mu się eksperymenty z jądrem systemu, głośny szum dotyczący niepewnej jak się zdawało przyszłości SolidWorks etc. Obecnie także prowadzi blog (On the Edge) – tym razem mając na sobie koszulkę... nomen omen Solid Edge. Blog prowadzi profesjonalnie i widać, że jest fachowcem także w dziedzinie tego oprogramowania; oba bazują na tym samym, cenionym przez Matta kernelu Parasolid...

| więcej |


Środa, 1.04.2015 r.

Drewniany rower?

„Drezyna” – kiedyś to słowo nie oznaczało pojazdu szynowego poruszanego najczęściej siłą ludzkich mięśni. Tak nazwany został pojazd, którego koncepcja i zasadnicze założenia konstrukcyjne dały początek współczesnym jednośladom; zarówno rowerom, jak i motocyklom

Drezyna barona Karla Draisa (na zdjęciu widoczna rekonstrukcja pojazdu z 1817 roku) kojarzy się nam jednoznacznie z rowerem, chociaż bardzo prymitywnym. Wykonana w całości z drewna, z użyciem minimalnej ilości elementów metalowych, pozwalała kierowcy na wybór kierunku jazdy, a napęd odbywał się w sposób identyczny, jak we współczesnych „jeździkach” dla najmłodszych – aby wprawić pojazd w ruch, należało odepchnąć się nogami. Wygląda na to, że holenderski projektant – Paul Timmer – postanowił sięgnąć do korzeni, przynajmniej pod pewnymi względami.

Jego rower jest na wskroś nowoczesny (tarczowe hamulce, lekkie obręcze, napęd przekazywany paskiem zębatym), chociaż przyjęte rozwiązania zostały podporządkowane jednemu istotnemu ograniczeniu, narzuconemu przez materiał, z którego wykonana została rama jednośladu. Materiałem tym jest drewno...

| więcej |


Cytat tygodnia

„(...) Jakiś chłopak kupił sobie MZ, mało śmiganą. Któregoś razu jedzie z góry na trójce, czy na czwórce, nie pamiętam. No i wrzucił na luz, ale nie ten po jedynce, tylko ten późniejszy. No i silnik zaczął mu rechotać. To ten za sprzęgło, na pobocze, zgasił silnik i stoi. Myśli, że się coś popsuło. Popchał motocykl do domu. Mówi szwagrowi, co i jak. Ten mówi, że to pewnie w skrzyni. Rozpołowili silnik i nic nie znaleźli! Złożyli, odpalili, a MZ znów rechocze. Na nic! Powieźli do mechanika. Mechanik rozebrał silnik, popatrzył, złożył z powrotem, odpalił, a silnik jak rechotał, tak rechocze. To powieźli potem do tego mojego znajomego. Opowiedzieli mu, kiedy to się stało, że naprawiali, że wozili do mechanika. Ten tak... popatrzył. Oni tacy wystraszeni. On tak popatrzył, kazał odpalić, posłuchał. I nic nie mówi. Poszedł do garażu, wziął nóż i idzie do nich. A oni takie gały na niego. I wiecie, co zrobił?
Klęknął i tym nożem oberżnął gumę, odbojnik kickstartera, który – jak się wysunął – to popychał ten kickstarter do tyłu i jak silnik chodził, to rechotał...”

Mariusz R. Sawa: Cztery obrazki. W: Gawędy motocyklowe, Wydawnictwo motocyklowe, Kielce 2011


Wtorek, 31.03.2015 r.

Motocykl dla wojska „made in Russia”...

Wielokrotnie na przestrzeni minionych dekad powracano do pomysłu wykorzystania zmotoryzowanych jednośladów dla wsparcia indywidualnych żołnierzy. W okresie międzywojennym w Polsce duża część krajowej produkcji motocykli przeznaczona była właśnie na potrzeby armii – i nie chodziło tutaj tylko o „ciężkie motocykle” (jak Sokół), ale także lekkie (typu „Podkowa”). W czasie II wojny światowej wojska spadochronowe (brytyjskie i amerykańskie) korzystały np. ze składanych „skuterów” Excelsior Welbike konstrukcji Johna Dolphina)...

Jak się okazuje, nasi sąsiedzi z obwodu kaliningradzkiego także pokusili się o opracowanie własnej konstrukcji silnikowego jednośladu dla swoich żołnierzy, a także dla specyficznych odbiorców z rynku cywilnego. Powstała konstrukcja oryginalna (czyżby wyjątek potwierdzający regułę? Jeśli Czytelnicy znają podobne rozwiązanie, które mogło zainspirować Rosjan, będę wdzięczny za informację :)), praktyczna i... nieestetyczna, ale w tym wypadku estetyka może przejść na drugi plan.

| więcej |


Poniedziałek, 16.03.2015 r.

Projektowanie zrównoważone, czy może...
wielkie oszustwo?

Jesienią ubiegłego roku, na portalu Pclab, pojawił się artykuł Adama Szymańskiego, dotyczący dosyć ciekawego zjawiska. Mowa tutaj o „planowanym postarzaniu produktów...”

Adam Szymański przywołał informację o planach francuskiego rządu, który ma zamiar walczyć ze wspomnianym procederem. Jak czytamy, producenci sprzętu elektronicznego coraz częściej celowo konstruują swoje urządzenia tak, aby przestawały działać po upływie gwarancji. Dla klienta oznacza to konieczność kupna nowego urządzenia, dla środowiska – więcej odpadów do przetworzenia, a dla producenta – zwiększony zysk. Większość klientów zdaje sobie sprawę z tego typu postępowania, ale do tej pory niewiele mogli w tej sprawie zrobić. Tymczasem we Francji przyjęto projekt ustawy, która przewiduje dwa lata więzienia i 300 tysięcy euro grzywny za celowe wywoływanie (planowanie) awarii w produkowanych urządzeniach.

Projekt ustawy został przyjęty w Zgromadzeniu Narodowym przez Komisję ds. Ekologii. Zieloni podkreślają, że „zaprogramowane” przez producentów awarie sprzętu powodują, iż coraz więcej zepsutych urządzeń zaśmieca środowisko. Jednocześnie skłania to konsumentów do częstego zakupu nowych modeli – co boleśnie uderza ich po kieszeni.

Niestety korzyści są tylko teoretyczne, bo francuski rząd nie planuje masowych kontroli produktów. Warto również pamiętać, że nawet gdyby urządzenia były badane, wciąż byłoby trudno udowodnić, że użycie słabej jakości komponentu jest celową próbą uśmiercenia sprzętu po upływie wyznaczonego czasu, a nie zwykłą oszczędnością na kosztach produkcji. Tyle PClab.

Czy tylko elektronika?
Coraz więcej systemów CAD pozwala na optymalizowanie zaprojektowanej części, zaprojektowanego detalu. Na czym polega owa „optymalizacja”? Na przykład na takim automatycznym przeprojektowaniu modelu, by zachował odpowiednią wytrzymałość, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia materiału, i/lub usprawnieniu procesu technologicznego tak, by był mniej energochłonny. Bardzo często możemy także założyć, jaka ma być owa wytrzymałość. Np. dany detal – zawias z tworzywa – ma wytrzymywać określoną ilość cykli zginania/rozginania. Po przekroczeniu tego okresu, ma nastąpić jego przyspieszone zużycie, aż do całkowitego zniszczenia. Wystarczyłoby dodać więcej materiału, narysować inny profil etc., a detal mógłby funkcjonować bezproblemowo kilka razy dłużej. Jak widać, nie tylko urządzenia elektroniczne można „zaprogramować” tak, by uległy samoistnemu uszkodzeniu po kilku latach eksploatacji, może to dotyczyć praktycznie wszystkich współcześnie projektowanych przedmiotów, urządzeń etc.

Wiele wskazuje na to, że wrażenie, iż np. samochody produkowane przed dwudziestu i więcej laty były zdecydowanie solidniej wykonywane niż współczesne modele, nie jest tylko subiektywnym odczuciem ich użytkowników...

(ms)

Źródło: pclab.pl, BBC

Fot. Sascha Schuermann/Getty Images

Share
 


Cytat tygodnia

„Lingofol (…) jest to materiał drzewny, otrzymany przez warstwowe sklejanie (krzyżowo, na gorąco, pod ciśnieniem) klejem wodoodpornym z grafitem i olejem, fornirów bukowych lub brzozowych o grubości 0,6 mm. We wstępnej fazie produkcji arkusze fornirów nasączane są żywicą, która przenika do struktury komórkowej drewna. Następnie, w fazie prasowania w wysokiej temperaturze, dokonuje się utwardzenie żywicy w strukturze drewna. Dzięki temu otrzymany materiał ma znacznie wyższe właściwości
fizyczne i mechaniczne, niż drewno wyjściowe oraz praktycznie nie nasiąka wodą. Lingofol jest bardzo twardy i trwały, stosowany
tam, gdzie wymagana jest odporność na trudne warunki eksploatacyjne: od kół zębatych przekładni, poprzez rolki podajników przemysłowych i blaty obrabiarek do drewna, aż do tak wymagających zastosowań, jak podłogi samochodów Formuły 1.
Skład lingofolu zapewnia również ochronę przed promieniowaniem...”

Jerzy Bielecki: Kopromed z Nowego Tomyśla. „Broń i Amunicja”, nr 1/2 2007, s.46


Wtorek, 10.03.2015 r.

Onshape? Odsłaniam tajemnicę!

Ten w pełni funkcjonalny system CAD 3D pracuje praktycznie w każdej przeglądarce internetowej.
Co więcej – jest dostępny i będzie dostępny za darmo, dla każdego zainteresowanego...

O tym, skąd wziął się pomysł na stworzenie narzędzia, jakim jest Onshape, pisałem już na tych łamach; zainteresowanych odsyłam tutaj. Po kilku miesiącach budowania atmosfery napięcia, wyczekiwania i tajemniczości, wreszcie wszyscy uczestnicy testów wersji „przedprodukcyjnej” (nie była to nawet wersja „beta”, z którą obecnie mamy do czynienia) uzyskali zgodę na upowszechnienie swoich spostrzeżeń, opinii, doświadczeń i wszelkich informacji na temat tego, jak działa nowy CAD 3D dostępny od poniedziałku, 9.02.2015 roku, na rynku. Dostępny za darmo – w swojej podstawowej wersji i odpłatnie – w wersji profesjonalnej.

 

Wersja podstawowa dostępna jest bezpłatnie, za profesjonalną trzeba zapłacić 100 USD miesięcznie.
Pod względem funkcjonalności niczym się nie różnią...

| więcej |


Czwartek, 5.03.2015 r.

Autodesk i Mega-Roboty?

Jak wiadomo, twórczość fantastyczno-naukowa (obojętne, czy w formie literackiej, czy filmowej) od wieków inspirowała niespokojne umysły do poszukiwania nowych, ciekawych rozwiązań. Można zatem uznać, iż pojawienie się prawdziwych, wielkich robotów, walczących ze sobą „w realu” na arenie, to tylko kwestia czasu. Okazuje się, że moment ten może nadejść niebawem...

Dosłownie przed kilkoma dniami w aktualnościach pisałem o minirobotach przeznaczonych do zadań na współczesnym polu walki, tym razem kilka słów o niecodziennym pomyśle, znanym do tej pory raczej z gier komputerowych i takich produkcji, jak np. „Pacific Rim”, czy „Real Steel” (...)

Trzech entuzjastów postanowiło spełnić marzenia – zapewne przede wszystkim swoje – i zbudować wielkie roboty, poruszające się na dwóch nogach, kierowane nie zdalnie, ale przez „operatorów-pilotów” zajmujących miejsce w kabinach umieszczonych na kadłubach maszyn.

| więcej |


Cytat tygodnia

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia..."

Albert Einstein


Piątek, 27.02.2015 r.

Rewolucyjne silniki dla UAV*

Mała firma brytyjska Rotron postawiła sobie ambitny cel... stania się prawdziwym Rolls Royce'm wśród producentów systemów napędowych przeznaczonych dla UAV. Tanya Weaver, redaktor brytyjskiego miesięcznika Develop3D, odwiedziła zakłady w Dorset, aby zobaczyć, jak realizują ten cel w praktyce...

„Potrzeba jest matką wynalazków” – przysłowie to sprawdza się w stu procentach w przypadku Gilo Cardozo, inżyniera lotnictwa i... wytrawnego poszukiwacza przygód (czy może raczej: amatora sportów ekstremalnych, chociaż to chyba jedno i to samo :)).

W 2007 roku, podczas swojej przygody z motoparalotniami (w których uprząż pilota uzupełniona jest lekkim silnikiem spalinowym, używanym podczas startu i w czasie lotu do nabierania wysokości; dzięki temu, w odróżnieniu od paralotni, motoparalotnią można startować z płaskiego terenu), znalazł się w sytuacji niemalże bez wyjścia, gdyż żaden z dostępnych na rynku silników przeznaczonych do motoparalotni go nie satysfakcjonował. Przypomina mi się stara historia powstania marki Packard, tutaj było podobnie: Gilo postanowił taki silnik zaprojektować samodzielnie...

Firma Rotron wytwarza obecnie lekkie, zgrabne silniki czterosuwowe, ale – uwaga – w układzie Wankla (z wirującym tłokiem). Udało się rozwiązać problem ich trwałości, projektując odpowiednie (i wykonując je z odpowiednich materiałów) uszczelniacze (odpowiedniki pierścieni) tłoków, a także stosując kilka interesujących rozwiązań służących m.in. odprowadzeniu ciepła z komór spalania. Układ chłodzenia Rotron pracuje pod ciśnieniem i zapewnia jednocześnie chłodzenie i smarowanie silnika.

Pełny artykuł dostępny jest w najnowszym, marcowym wydaniu Develop3D, do pobrania na stronie czasopisma. Wydanie elektroniczne (PDF) dostępne jest bezpłatnie. Artykuł dostępny jest także bezpośrednio tutaj.

Dodam, że proste tłumaczenie z języka angielskiego może doprowadzić do nieporozumienia: angielskie „rotary engine” oznacza silnik Wankla i przetłumaczenie go wprost, jako silnik „rotacyjny” – zwłaszcza w kontekście konstrukcji lotniczych – oznacza nie tyle „silnik z wirującym tłokiem”, co silnik, w którym wał korbowy pozostaje nieruchomy (zespolony trwale np. z konstrukcją samolotu), a wirują cylindry wraz z głowicami i do nich przymocowane jest śmigło...

Polecam lekturę na weekend, tym bardziej, że kolejny raz nie udało mi się udostępnić spóźnionego e-wydania CADblog.pl...

(ms)

*unmanned aerial vehicle (bezzałogowy statek latający, potocznie: dron)

 

Share
 


Piątek, 06.02.2015 r.

SOLIDWORKS World 2015 na żywo

Jeśli, podobnie jak piszący te słowa, nie mają Państwo możliwości osobiście uczestniczyć w konferencji SolidWorks World 2015 w Phoenix (Arizona), nie oznacza to, że nie mogą Państwo śledzić tego wydarzenia na bieżąco. DS SolidWorks zapewniło bowiem relację na żywo, on-line, przynajmniej z odbywających się każdego dnia tzw. sesji generalnych

Oczywiście, takie „uczestnictwo” przypomina bardziej lizanie cukierka przez szybę, ale może jest to ciekawsza alternatywa, niż wyłapywanie post factum skrótowych relacji na portalach, bądź blogach. Co prawda w tym drugim przypadku otrzymujemy już przekaz przefiltrowany, ale może samemu śledząc przebieg wydarzenia, zwrócimy uwagę na coś, co komentatorom umknęło?

Aby uzyskać dostęp do strumieniowej transmisji ze wspomnianych sesji generalnych, należy zarejestrować się na stronie wydarzenia (link poniżej). Co więcej – dla każdej sesji przewidziano osobny link. Po dokonaniu rejestracji, drogą mailową otrzymamy bezpośredni link, z którego należy skorzystać przed konferencją.

Z racji swojego położenia geograficznego, miasto Phoenix leży w trochę innej strefie czasowej, niż ta, w której znajduje się większość spośród Państwa odwiedzających mój blog (MST vs. CET). Na szczęście ów poślizg w czasie nie wymaga od nas zrywania się w środku nocy, lub zarywania poranka/wieczora. Wg naszego czasu transmisja rozpoczynać się będzie każdego dnia o godz. 16.30. Przypominam, że SWW 2015 odbywa się w dniach 8-11.02.2015 r., a sesje generalne mają miejsce w poniedziałek 9.02, wtorek 10.02 i środę 11.02.

Rejestracji można dokonać tutaj.

Niezależnie postaram się przygotować dla Państwa subiektywną relację z wydarzenia, śledząc wszystko (podobnie jak w ubiegłym roku) zza swojego przytulnego biurka (link tutaj – dodano 17.02.2015 r.).

(ms)

Relacje z konferencji SolidWorks World z lat ubiegłych można znaleźć poniżej...

SWW 2009 (pierwsza relacja dla CADblog.pl, relacje z wcześniejszych lat przygotowywałem dla redakcji „Design News” i „Projektowania i Konstrukcji Inżynierskich...”)

SWW 2010

SWW 2011

SWW 2012

SWW 2013

I w 2014...

https://pl-pl.facebook.com/cadblogpl/posts/607457015990385

http://www.cadblog.pl/solidworksblog_TopTen_nowosci_w_SolidWorks_2015.htm

Pełna relacja z SWW15 (SolidWorks World 2015) dostępna tutaj.

 

Share
 


Czwartek, 5.02.2015 r.

Nowy system CAD 3D (czyli Onshape) zapowiada się nieźle!

Ci z Państwa, którzy czytali wpis z połowy stycznia br. („Nowy system CAD założycieli SOLIDWORKS” – link tutaj) wiedzą już, o czym mowa. Trwają testy wersji przedprodukcyjnej nowego systemu CAD 3D, który wg jego twórców ma zrewolucjonizować podejście do pracy z modelami 3D...

| więcej |


Cytat na Nowy Rok

„(...) Kiedy wszystko wydaje się być przeciwko Tobie, zawsze pamiętaj o tym, że samolot startuje pod wiatr, a nie z wiatrem...”

Henry Ford


Piątek, 23.01.2015 r.

Cudowne okulary (czyt. Microsoft HoloLens)

Konferencja dotycząca nowej platformy Windows 10 okazała się znakomitą okazją do zaprezentowania tzw. „okularów rozszerzonej rzeczywistości” – HoloLens. Założone na głowę pozwalają nakładać cyfrowy obraz na otaczającą nas rzeczywistość. Podobne działanie mają niektóre aplikacje działające np. na tablety i smartfony, ale rozwiązanie Microsoft stanowi zdecydowany krok naprzód. Czy będzie to rewolucja – bo „rewelacja” z pewnością?

Jak słusznie zauważył Adrian Kotowski z portalu PClab.pl (link do artykułu tutaj), Microsoft HoloLens były chyba największym zaskoczeniem podczas wspomnianej konferencji. Powstały bez jakichkolwiek medialnych przecieków, w pełnej tajemnicy i przed prezentacją właściwie nikt poza samymi twórcami nie miał pojęcia o ich istnieniu. Co więcej – i jak łatwo się domyśleć – Microsoft zadbał nie tylko o hardware, ale i o soft: zbudował własną, holograficzną platformę, na którą bez problemu będzie można tworzyć aplikacje (...)

| więcej |


Środa, 21.01.2015 r.

Jak samemu zbudować stację roboczą do CAD 3D
i czy to ma sens...

Wydawać by się mogło, że w obecnych czasach podejmowanie się samodzielnej budowy (składania) komputera do zastosowań CAD nie ma sensu. Na rynku działa wielu dostawców dedykowanych, wyspecjalizowanych maszyn, stacji roboczych, oferowanych w całkiem sporym przedziale cenowym. Okazuje się jednak, że jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, a zależy nam na osiągach maszyny, może warto zastanowić się i pójść tą drogą...

...którą przed laty kroczyły rzesze entuzjastów informatyki i komputerów. Nawet piszący te słowa ma ciągle w pamięci wyprawy na warszawską giełdę „Bajtka” (nawiasem mówiąc był sobie kiedyś taki miesięcznik komputerowy, dodatek do br... „Sztandaru Młodych”, który inspirował zresztą do podejmowania działań takich jak tutaj opisywane), najpierw w celu zdobycia oprogramowania na 8-bitowe Atari, a z początkiem lat 90. – w celu nabycia komponentów do złożenia pierwszego upragnionego PC AT (procesor 286). Najtańsza obudowa, przechodzona płyta główna – od razu z procesorem i pamięcią pochodząca z prywatnego importu z Niemiec, zasilacz, komplet kabli, stacja dysków 5,25 i 3,5 cala, karta grafiki VGA (pamiętam moje wahanie, czy wybrać VGA, czy Herculesa), dysk twardy o pojemności 40 MB (sic!)... Poskładane, DOS wczytany z dyskietki i komputer od razu śmigał! Jedyne, czego zabrakło, to karta dźwiękowa – musiały wystarczyć piski z głośnika komputerowego, a chwilę potem Covox podłączony do portu drukarki (...)

| więcej |


Środa, 14.01.2015 r.

Nowy system CAD założycieli SolidWorks

Stosunkowo młoda amerykańska firma – ONSHAPE – poinformowała o prowadzeniu zaawansowanych prac nad całkowicie nowym systemem CAD 3D, opartym na sprawdzonym kernelu Parasolid. Ale niech określenie „stosunkowo młoda” nie wprowadzi Państwa w błąd...

Na początek dosłownie kilka słów o samej firmie: ONSHAPE założona została w 2012 roku i działała z początku pod nazwą Belmont Technology Inc., pracowicie i powoli rekrutując coraz więcej specjalistów z branży IT i CAD. W chwili obecnej zatrudnia ok. 100 profesjonalistów – i to wysokiej klasy.

Co sprawiło, że tak wiele osób zdecydowało się związać zawodowo z nowym bytem? Z nowym projektem? Może odpowiedzią niech będzie kolejne pytanie: co ma wspólnego z tą firmą Jon Hirschtick, współzałożyciel SolidWorks?

(...)

| więcej |


Piątek, 9.01.2015 r.

Co dalej z AutoCAD 360?

W 2010 roku opisywałem projekt bezpłatnego rozwiązania CAD 2D, opracowanego przez Autodesk. Spośród innych bezpłatnych systemów wyróżniał go fakt, iż... pracował w oknie przeglądarki. Nie wymagał instalacji na lokalnym komputerze, a jedynie utworzenia konta. „Project butterfly”... Czy teraz będzie odpłatny?

Z czasem „motylek” wyszedł z fazy projektowej i stał się pełnoprawnym narzędziem CAD 2D, funkcjonującym pod nazwą AutoCAD WS. Umożliwiał nie tylko wymianę, podgląd, edycję plików *.dwg, ale także ich tworzenie od podstaw. Bezpłatnie i w środowisku przeglądarki (świetnie radził sobie nie tylko w Explorerze, ale także w Firefoxie, czy Chrome). Darmowe rozwiązanie, mimo wielu ograniczeń (funkcjonalność nie odpowiadała możliwościom AutoCAD LT) zyskało popularność na całym świecie...

(...)

| więcej |


Środa, 7.01.2015 r.

Najpopularniejsze w 2014 roku

Idąc w ślady wielu portali, postanowiłem przygotować małe podsumowanie minionego roku – ale nie będę opisywać najciekawszych moim zdaniem wydarzeń w branży (chociaż może nie jest to zły pomysł?), ale skupię się na swoim podwórku i wskażę najpopularniejsze artykuły/wpisy umieszczone na blogu, tudzież e-wydania, do których sięgali Państwo najczęściej...

| więcej |


Cytat tygodnia

„(...) Jak wiadomo, spora część polskich firm to przedsiębiorstwa będące poddostawcami większych, zachodnich producentów. Te wyroby są już w 80% opracowane i przetestowane, a u nas dokonuje się ich modyfikacji i usprawnień, dlatego w Polsce w inny sposób wykorzystuje się narzędzia analityczne i systemy symulacji inżynierskich...”

Mariusz Zabielski, Prezes Siemens Industry Software, w rozmowie z Marcinem Bieńkowskim
na łamach „Biznes Benchmark Magazyn”, wydanie 10/2014


Środa, 31.12.2014 r.

Na podium, czyli... CADblog.pl w 2014 roku

Tym razem nie znalazłem** w sieci zestawienia najpopularniejszych w 2014 roku blogów o tematyce CAD, na które mógłbym się powołać. Ranking podsumowujący rok 2013, a przygotowany przez Briana M. Currana, podsunął mi jednak pewien pomysł: dlaczego samemu nie wykorzystać wskaźnika Alexa (dokładniejszego od Google Page Rank) i nie sprawdzić, jak CADblog.pl wypada na tle krajowej i światowej konkurencji?

Maciej Stanisławski

Zacznijmy od tego, czym jest wskaźnik Alexa. Ranking Alexa (ang: Alexa Rank) to ranking pokazujący ruch na stronach internetowych, często interpretowany jako popularność strony w internecie. Jego twórcą jest amerykański serwis alexa.com (...)

| więcej |


strona 1 z 8 | >> | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 ...


reklama


Wybrane posty
na CADblog.pl
 

2014

Nie taki kernel straszny

NX CAM za 4 tyś. złotych?

CAD, CAM, CAE i katastrofy...

 

2013

NX 9.0 – już wkrótce premiera!

„V-Rex Chopper”, SolidWorks
i iMachining

Co zamiast FEMAP?

CAE i katastrofy lotnicze...

„Porzucamy Parasolid!” Czy aby
na pewno?


2012

3DSync – nowy CAD 3D do maja 2013 za darmo!

Ralph Grabowski o ZWCAD+ 2012

Autodesk PLM 360
– czyli alternatywne PLM w chmurze


2011

Co zrobić, żeby pociągi przyjeżdżały na czas...

CAELinux
– darmowa platforma dla inżynierów

CAD 3D za 20 dolarów?

O PLM inaczej (Cortona 3D)

Przez ST 3 do ST 4: ewolucja Solid Edge


2010

Mania testowania, czyli milion otworów w szyku!

Mania testowania cz. II

Testowania szykiem część kolejna


2009

AR-CAD freeCAD Darmowy CAD 3D
z symulacją ruchu

Rewolucja
w modelowaniu bryłowym

Astroid na moim biurku (manipulator
3D firmy Spatial Freedom)

Mysz 3D z górnej półki czyli...
SpacePilot PRO

Bezpośrednio czy parametrycznie?


Blog monitorowany przez:

 


reklama Google   

 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934

*ISSN 2083-3032 (wydanie papierowe) **ISSN 2083-3148 (wydanie on-line)