Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum...

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018

Piątek, 24.11.2017 r.

NX 12 i cyfrowy bliźniak czyli...

Ile NX 12 znajdziemy w Solid Edge ST 11 i czy ma to coś wspólnego z chlebem?
(Subiektywna relacja z PLM Europe 2018 – Siemens PLM Connection)

W dniach 23-25.10.2017 r. w Berlinie odbyła się coroczna konferencja PLM Europe – Siemens PLM Connection, poświęcona szeroko rozwiązanym zagadnieniom Product Lifecycle Management (ang. zarządzanie cyklem życia produktu) realizowanym w oparciu o branżowe rozwiązania Siemens PLM Software. Była to także okazja do zapoznania się z nowościami NX 12 w obszarze CAD/CAM, a także – do zamienienia kilku słów z przedstawicielami firmy. Stąd tytułowe pytanie: ile NX znajdziemy w Solid Edge? Wszystko wskazuje na to, że... całkiem sporo

Autor: Maciej Stanisławski

Na skróty >>


Nowości NX 12
Czego spodziewać się w Solid Edge ST 11

 

„Digital Thing, Digital Twin – that's what all the conference is about”. Idea cyfrowej rzeczywistości i „cyfrowego bliźniaka” (o którym już za chwilę) zdominowały całą sesję generalną tegorocznego wydarzenia... zresztą najzupełniej słusznie. Możliwe, że takie podejście do zagadnienia projektowania – również w kontekście rosnącej popularności oprogramowania do analiz i symulacji zjawisk fizycznych, tudzież rosnącego znaczenia technologii wytwarzania przyrostowego – wyznaczy trend obowiązujący w ciągu najbliższych lat. W każdym razie – z satysfakcją odnotowałem, że w branży drgnęło – i to bardzo. Coś na miarę Synchronous Technology.

Wracając do wydarzenia: na początku poniedziałkowej sesji generalnej uczestników konferencji powitała Verena Wriedt, a Maarten Romers (przewodniczący PLM Europe, zatrudniony w ASML) wprowadził wszystkich w agendę wydarzenia.

 

PLM Europe 2017 Verena Wriedt

 

Nastąpiła prezentacja kilku istotnych faktów dotyczących samej konferencji, jak chociażby to, że w porównaniu z poprzednim rokiem przybyło 40% nowych uczestników, a ponad 54% zarejestrowanych to użytkownicy rozwiązań Siemens PLM Software. Największym zainteresowaniem cieszą się nie obszary CAD/CAM, ale rozwiązania PLM, jak Teamcenter (i trudno się dziwić, bo w końcu jest to PLM Europe, a nie NX User Conference – przyp. redakcji). Tyle tytułem wprowadzenia...

 

PLM Europe 2017 i CADblog.pl

 

„Digital Twin”, Digital Enterprise i... kromka chleba
Tony Hemmelgarn (Siemens PLM Software President & CEO) odniósł się do tego, jak zmienia się sposób współpracy z użytkownikami rozwiązań Siemens. Użył ciekawej analogii do... bochenka chleba pokrojonego na kromki, a w zasadzie do „idei przemysłowego krojenia chleba”.

 

PLM Europe 2017 Tony Hemmelgarn

 

Jestem zmuszony zatrzymać się tutaj na trochę dłużej. Pojęcie „krojenia chleba” funkcjonuje w języku angloamerykańskim jako fraza, cyt.: „greatest thing since sliced bread” (w wolnym tłumaczeniu „największy wynalazek od czasu pokrojenia chleba”). Ta z pozoru „oczywista oczywistość” może nie być do końca jasna dla nas, przyzwyczajonych raczej do krojenia chleba w domu we własnym zakresie (nożem lub krajalnicą) i nadal odnoszących się do krojonego pakowanego pieczywa z rezerwą (może z wyjątkiem tostowego pieczywa). Tymczasem w USA, czy na zachodzie Europy, taki sposób sprzedawania pieczywa (pokrojonego na idealne, standardowej wielkości kromki, owinięte w folię) przyjął się już blisko 90 lat temu, a wynalezienie urządzenia, które potrafiło gotowe bochenki jednocześnie kroić i pakować, oznaczało małą rewolucję. Jaką? Wzrost sprzedaży i konsumpcji pieczywa; Amerykanie – z całym szacunkiem dla tej nacji – lubią sobie ułatwiać życie i skoro łatwiej było sięgnąć po kolejną kromkę pokrojonego przemysłowo pieczywa, to oczywiście jedli go więcej (i dodatków do niego, jak masło, dżem, masło orzechowe etc.). I do tej rewolucji nawiązały slajdy pokazane w czasie prezentacji (vide poniżej).

 

PLM Europe 2017 slicing bread

Idea „przemysłowego” krojenia chleba i... na co miała wpływ jej realizacja w praktyce...

PLM Europe 2017 slicing bread

 

PLM Europe 2017 sliced bread

„Krojenie chleba” (ang. slicing bread) wiedzie nas prosto do Digital Innovation Platform (Cyfrowej Platformy Innowacji)

PLM Europe 2017 sliced bread
 

Wynalezienie jednego urządzenia spowodowało zmiany w wielu dziedzinach przemysłu, czy codziennego życia. Holistyczne podejście do projektowania, które wyraża się w pojęciach „cyfrowych rzeczy”, „Internetu rzeczy” (ang. IoT – Internet of Things), czy wreszcie „cyfrowego bliźniaka” – pozwala zauważyć, uwzględnić i przewidzieć więcej czynników mających wpływ na projekt i uzyskany efekt końcowy. Aby realizować takie podejście, konieczne jest stałe poszukiwanie nowych możliwości w oferowanym oprogramowaniu, a czasem także zmiana sposobu formułowania samej oferty – już nie jako aplikacji, ale np. kompleksowej usługi.


PLM Europe 2017 akwizycje Siemens PLM Software

Inwestycje firmy Siemens w obszarze rozwiązań informatycznych wspomagających projektowanie...
zaczęło się od akwizycji UGS w 2007 roku...


PLM Europe 2017 NX12 i Mentor Graphics

Obecne niedawne przejęcie Mentor Graphics oznacza dostęp do oferowanych przez tą firmę rozwiązań z poziomu NX.
I nie tylko jej rozwiązań (vide TASS i Infolitica poniżej).

 

Akwizycje konsekwentnie prowadzone przez Siemens PLM Software (jak chociażby tegoroczne przejęcie Mentor Graphics, TASS, czy firmy Infolitica) zmierzają nie tyle do rozszerzania oferty i budowania coraz większego portfolio produktów, co do zwiększania możliwości oferowanej rodziny oprogramowania NX. Po co? By jak najbardziej zbliżyć się do realizacji koncepcji „cyfrowego bliźniaka” – „Digital Twin”.
Różnica między zwykłym modelem 3D a „Digital Twin” tkwi w holistycznym podejściu do modelu i związanych z nim danych i informacji. „Cyforwy bliźniak” obejmuje wszystkie aspekty, pod uwagę brane jest wszystko związane z finalnym projektem.

Po co „Digital Twin”? Nie da się przetestować (fizycznie) nowego modelu samochodu na dystansie np. 50 000 mil przed jego wdrożeniem do produkcji. Ale jego „cyfrowego bliźniaka” – jego jak najdokładniejszy cyfrowy odpowiednik – już można i to wirtualnie, z użyciem wszystkich składających się na niego systemów, także elektronicznych rozwiązań autonomicznych... szybko i prawie bezkosztowo (w porównaniu oczywiście z tradycyjnymi testami funkcjonalnych prototypów). I coraz więcej firm, nie tylko z branży automotive, korzysta z takich możliwości...


Producenci motocykli chętnie zmieniają swoje podejście do projektowania.
Ujęcie holistyczne, idea „Digital Twin” przekłada się bowiem na rynkową konkurencyjność...

 

„Digital Twin” dopełnia rozwijający się świat „IoT”; ten ostatni pozwala na monitorowanie, wczesne wykrywanie, czy wręcz przewidywanie możliwych do wystąpienia problemów, niesprawności etc. w już funkcjonujących na rynku rozwiązaniach, a ten pierwszy – „cyfrowy bliźniak” – pozwala na dokładne sprawdzenie nowego produktu przed wprowadzeniem go na rynek.

 

I podejście to nie jest domeną jedynie dużych firm, wielkich producentów. Podczas sesji generalnej pokazano przykład firmy zatrudniającej około 60. osób (Zipline – vide fot.), która z powodzeniem realizuje takie podejście... dostarczając m.in. przesyłki medyczne w trudno dostępne rejony świata, wykorzystując w tym celu specjalne zaprojektowane „kurierskie” drony... Można? Jak widać, tak.

 


 

„Cyfrowy bliźniak w praktyce”
To wystąpienie stanowiło bardziej praktyczne rozwinięcie poprzedniego, a prowadzili je Jim Rusk (Senior Vice President & CTO Siemens PLM Software), a także Bill Lewis, Eric Gautier, Bill Boswell.

 

PLM Europe 2017 Jim Rusk

Jim Rusk (Senior Vice President & CTO Siemens PLM Software) przybliża ideę „Digital Twin”
realizowaną w praktyce (One Aviation)

 

Jeden z zademonstrowanych slajdów (reprodukowany poniżej) znakomicie pokazał portfolio narzędzi Siemens PLM Software, którym można posłużyć się, realizując kolejne elementy składające się na kompletnego, kompleksowego „cyfrowego bliźniaka”.

PLM Europe 2017 Siemens PLM Software portfolio

Portfolio rozwiązań Siemens PLM Software pozwalające na realizację każdego z założeń „Digital Twin”

 

A niejako uzupełnieniem było case study firmy „One Aviation” (polecam video poniżej).


 

Case study firmy „One Aviation”


Krok I: Ideation
Następnie Bill Lewis omówił pierwszy krok, pierwszy etap powstania „Digital Twin”. Tym krokiem są narodziny ideii, pomysłu (ang. Ideation). W chwili obecnej powinniśmy koncentrować się na tworzeniu „sprytnych produktów” – mogących się dostosować/dopasować do czynników zewnętrznych, połączonych ze sobą w sieć, współdzielących dane z wielu systemów i środowisk...
Ich przykładem są np. zarówno autonomiczne samochody (jako skrajny przykład wyjątkowej złożoności i integracji rozwiązań mechanicznych, elektronicznych i informatycznych), jak i urządzenia AGD – np. „inteligentne” lodówki, czy pralki. Zarazem są to urządzenia działające w środowisku IoT.

I znowu odwołano się do doświadczeń One Aviaton. Na przykładzie podzespołu, a w zasadzie jednego elementu mechanizmu podwozia samolotu – wykonującego setki, tysiące cykli pracy – zademonstrowano nie tylko praktyczne aspekty Digital Twin, ale także IoT. Jak może powstać mechanizm awarii, jaki czynnik zewnętrzny może zakłócić prawidłową pracę i wciągnięcie goleni podwozia do komory, jak odbije się to na stateczności i bezpieczeństwie lotu całego samolotu? Analiza wytrzymałości elementu, symulacja ruchu podzespołów, analiza turbulencji – to może uświadomić skalę problemu... Świetnie pokazana idea Digital Twin na przykładzie historii jednego elementu, małego fragmentu złożonej maszyny!

 

Analiza problemu prowadzi do zmiany projektu...

 

Wykorzystanie środowiska Teamcenter umożliwia wykrycie potencjalnych problemów zanim nastąpią i znalezienie rozwiązania – jak im zapobiec w przyszłości... Co więcej, także podzespoły elektroniczne mogą zostać automatycznie zmodyfikowane tak, by pasowały do poprawionych, udoskonalonych elementów mechanicznych – zmiana okablowania, sensorów etc. To tutaj największe znaczenie ma właśnie interakcja z oprogramowaniem. Gotowy produkt działa dzięki temu, że jego model 3D (już rozumiany jako „cyfrowy bliźniak”) integrował wszystkie czynniki (w tym zewnętrzne) mające na niego wpływ.

ciąg dalszy >>>

strona 1 z 2 > 

 

Poznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:

 

| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934