| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VIII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


W przygotowaniu...


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Wtorek, 29.11.2016 r.

Solid Edge ST 10. Czego się spodziewać?

Podczas tegorocznego Solid Edge University w Indianapolis, Jeff Walker – dyrektor ds. Solid Edge z ramienia Siemens PLM Software zaprezentował kilka nowości, których można spodziewać się w najnowszej wersji tego popularnego systemu CAD 3D, której premiera będzie miała miejsce w przyszłym roku. Kyle Maxey, redaktor portalu engineering.com, postanowił podzielić się tymi kilkoma informacjami ze swoimi czytelnikami. Postaram się przekazać Państwu, na co zwrócił szczególną uwagę...

Maciej Stanisławski

Oczywiście większość usprawnień będzie konsekwencją stałego udoskonalania Technologii Synchronicznej (ang. Synchronous Technology), obecnej i rozwijanej już od kilku ładnych lat. Nadal jest ona odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony tych inżynierów, którzy chcą modelować zarówno parametrycznie, jak i swobodnie, przy okazji nie będąc skazanymi na hierarchiczne drzewa historii operacji – ale zarazem mając do wszystkich wykonanych operacji swobodny dostęp. Co więcej – nie tylko w natywnych plikach Solid Edge, ale także w formatach pochodzących z innych systemów CAD 3D. Zamieszałem? Trudno, odsyłam do innych artykułów opisujących Synchronous Technology (np. tutaj), a teraz przejdę do konkretów. W Solid Edge ST 10 znajdziemy bowiem...

 

Sheet Metal wspomagany przez Technologię Synchroniczną
Co powiedzą Państwo na możliwość swobodnej edycji elementów blaszanych nawet wtedy, gdy są już one w postaci zagiętej, a nie płasko rozłożone? W Solid Edge ST10 przewidziano m.in. właśnie takie usprawnienie. Oczywiście, wszelkie zmiany dokonane bezpośrednio na modelu 3D części blaszanej aktualizowane są na rozłożonym arkuszu.


Praca z arkuszami blach w Solid Edge ST10 będzie łatwiejsza, niż kiedykolwiek wcześniej – za sprawą
implementacji Synchronous Technology także do tego obszaru zastosowań CAD...

 

Zautomatyzowany Routing
Rysowanie ścieżek, którymi poprowadzone zostaną w 3D przewody, rury, okablowanie – może sprawić kłopoty osobom obdarzonym nawet wyjątkową wyobraźnią przestrzenną. W Solid Edge ST10 nie będzie już potrzeby tworzenia każdego odcinka ścieżki ręcznie, punkt po punkcie (chociaż oczywiście nikt chcącemu tego nie zabroni), czynność ta została bowiem zautomatyzowana; korzystając z nowej dostępnej opcji/funkcjonalności (Automatic Routing Path) wystarczy wskazać kluczowe punkty (w złożeniu, w pojedynczej części, czy w projekcie elementu blaszanego), a ST10 sam wytyczy odpowiednią ścieżkę, uwzględniając optymalne ułożenie przewodów (rur, etc.) i przewidując odpowiednie naddatki materiału w miejscach zgięć, kontrolując promienie przełamań etc. Łatwo wyobrazić sobie oszczędność czasu z tego wynikającą.

Wzory, szyki...
Usprawnione narzędzie szyku ma na celu pomóc w projektowaniu takich powtarzających się jednakowych elementów, jak chociażby seria otworów wykonanych na danym obiekcie, łańcuchy napędowe składające się z określonej liczby ogniw, czy w ogóle w powtarzaniu w określonym, zaplanowanych układzie, jakiejś cechy geometrycznej.

W ST 10 użytkownik znajdzie nie tylko funkcję pozwalającą na tworzenie szyku po ścieżce, ale dodatkowo wzbogaconą o możliwość definiowania wzoru określającego np. pomijanie określonych wystąpień, różnicowanie odległości pomiędzy wybranymi wystąpieniami etc. Dzięki temu projektowanie np. wspomnianych łańcuchów będzie dużo łatwiejsze.

 


Nowy sposób modelowania łańcuchów w ST10 pozwala na większą kontrolę procesu projektowego...


Zarządzanie danymi
Nowe wersje poszczególnych komponentów wchodzących w skład złożonych zespołów pojawiają się praktycznie cały czas i zapanowanie nad zgodnością i aktualnością całości projektu może stanowić nie lada wyzwanie. W Solid Edge ST10 nie znajdziemy wbudowanego systemu PLM ;), ale kilka przydatnych narzędzi usprawniających m.in. zarządzanie kolejnymi wersjami modeli. W nowym oknie dialogowym „Wersje” (ang. Revisions) użytkownik może uzyskać nie tylko dostęp do całej historii rewizji danej części, ale także do komentarzy odnośnie wprowadzanych zmian. Może także dodawać własne komentarze, widoczne dla innych użytkowników, a także poszukiwać alternatywnych wersji dostępnych elementów.

Dodana została funkcja „Menedżer Projektu” (ang. Project Manager), uruchamiająca interaktywne środowisko, pozwalające na prześledzenie nie tylko zmian w projekcie, ale także występowanie zduplikowanych części, ich porównanie, łatwe usunięcie, czy podmianę.


Ściślejsza integracja z Microsoft Surface Pro

Już w wersji Solid Edge ST9 specjaliści Siemens PLM Software pokazali, iż instalacja i praca z systemem CAD 3D na urządzeniu klasy tabletu, jest możliwa i nie oznacza konieczności jakichkolwiek ograniczeń, ustępstw ze strony użytkownika. Trzeba podkreślić jednak, że chodzi tutaj o konkretne urządzenie, jakim jest tablet Surface Pro firmy Microsoft. Solid Edge ST9 wykorzystywał możliwości wielokrotnego dotyku powierzchni ekranu (ang. multi-touch), a także wyposażony został w narzędzia pozwalające na wsparcie dołączonego do tabletu, specjalnie opracowanego wskaźnika – pióra.

Surface Pro, czyli jak można pracować wydajnie w środowisku CAD 3D na mobilnym urządzeniu,
ustępującym w zasadzie pod każdym względem profesjonalnym stacjom roboczym...


ST10 idzie o krok dalej, zwiększając zakres i możliwości współpracy ze wspomnianym piórem. Ów wskaźnik, czy też może lepiej zabrzmi „rysik” w najnowszej wersji Solid Edge może być wykorzystany jako narzędzie do szkicowania, rysowania (wykorzystanie zaawansowanej Microsoft's Inking Technology) – a nie tylko wskaźnik.

Kończąc swój artykuł (link do oryginału tutaj), Kyle Maxey podkreśla, że to zaledwie skromny ułamek tego, co znajdziemy w Solid Edge ST10 w dniu jego oficjalnej premiery. Użytkownicy mogą spodziewać się zdumiewającej, naprawdę szeroko zakrojonej aktualizacji nowej wersji jednego z najpopularniejszych systemów CAD 3D. Może dlatego, że będzie to „okrągłe”, jubileuszowe wydanie? Przekonamy się wiosną przyszłego roku...

(ms)

Źródło: Kyle Maxey, engineering.com

 

Share
 


 [ powrót na stronę główną ]


Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934