Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum 

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Wyzwania dla projektantów form

Nowy ZWCAD2018


 

Czwartek, 20.11.2014 r.

BOM za free

Tytuł niezbyt zgrabny, zwłaszcza – na polskim blogu. Powinien w zasadzie brzmieć: „lista materiałowa za darmo”, ale tak jest jednak krócej, zgrabniej i chyba bardziej chwytliwie.
Do rzeczy: GrabCAD udostępnił wszystkim zainteresowanym gotowy, w pełni funkcjonalny szablon BOM

Maciej Stanisławski

Czym jest BOM (ang. bill of materials) i gdzie znajduje zastosowanie? Najprościej mówiąc jest to zestawienie komponentów i materiałów niezbędnych do zrealizowania/fizycznego wykonania danego projektu, określające dokładnie ich specyfikację, liczbę, rodzaj itp. Nie chodzi tutaj jednak tylko o statyczną, „martwą” tabelkę będącą np. „legendą” do rysunku złożeniowego.


Rysunek techniczny (z widoczną listą materiałówą) przekładni ślimakowej,
wykonany w Solid Edge. Autor: Thorsten Hartmann
źródło: wikipedia.org

 

Głównym zadaniem BOM jest wsparcie komunikacji pomiędzy kooperantami, albo między poszczególnymi wydziałami (odpowiedzialnymi za projektowanie, produkcję, magazynowanie, serwis itp.) w obrębie jednego przedsiębiorstwa.

Lista materiałowa (BOM, LM etc.) jest szczególnie przydatna, gdy mamy do czynienia z łańcuchami produkcji i dostaw związanymi z wytwarzaniem jakiegokolwiek produktu; obejmuje szacowanie kosztów, kontrolę zapasów, rozliczanie zmian w dostępności danego komponentu lub materiału itp. Systemy CAD niejednokrotnie pozwalają na generowanie takich list, i to „sprzężonych zwrotnie” z projektem – co oznacza, iż zmiana dokonana w tabeli listy materiałowej w programie zewnętrznym (np. Excel) może skutkować zaktualizowaniem projektu CAD.

Nie każdy system CAD oferuje jednak narzędzia pozwalające na automatyczne generowanie takich list. W przypadku najtańszych lub zgoła bezpłatnych systemów, w najlepszym razie przewidziano jedynie możliwość stworzenia takiej tabeli... ręcznie.

 

Właściwości tabeli w Solid Edge 2D Drafting (u góry) i w DraftSight (poniżej)...

 

A może od razu sięgnąć po pakiet biurowy i tam poszukać pomocy? Czy wystarczy nam Microsoft Excel? Albo ostatecznie jego darmowa alternatywa – OpenOffice Calc. Cóż, musimy pamiętać o tym, że...

Nie jest to dedykowane do tego celu narzędzie. Ogólny arkusz z pewnością nie spełni wszystkich wymagań stawianych profesjonalnym BOM. Chcąc korzystać z arkusza utworzonego w programie będącym częścią pakietu biurowego, konsekwentnie zarządzać informacją w programie Excel, musimy planować i organizować pracę w sposób szczególnie staranny i przemyślany. Specjaliści GrabCAD doszli do wniosku, że odpowiednio przygotowany, pusty szablon BOM może być przydatny, a w każdym razie cyt. „może złagodzić ból, przynajmniej do pewnego stopnia. Gdy projektuje się bardziej złożone wyroby, to bardzo szybko dają o sobie znać ograniczenia programu Excel jako narzędzia BOM, niezależnie od jakości szablonu listy materiałowej”.

To prawda. Gdy projekt osiąga pewien stopień złożoności, producent, projektant itp. może zostać zmuszony do przejścia na rozwiązania dedykowane do obsługi dokumentacji (PDM), w tym do pracy z profesjonalnymi listami materiałowymi. A wtedy zazwyczaj konieczna jest migracja danych z istniejących dokumentów *.xls. Stąd zawczasu poprawnie przygotowany szablon – arkusz kalkulacyjny może w przyszłości bardzo ułatwić takie przejście i przeniesienie danych.

 

Gotowy szablon BOM przygotowany przez GrabCAD w Excelu.
Na pierwszym arkuszu znajdziemy instrukcję/objaśnienia, na kolejnym...

... właściwą listę materiałową (na ilustracji widać m.in. formuły użyte w szablonie).

Szkoda, że wszystko w języku angielskim...

 

Specjaliści GrabCAD, poza zaoferowanym bezpłatnie gotowym szablonem BOM (do pobrania ze strony GRABCAD), przygotowali także kilka uwag dla osób zainteresowanych skorzystaniem właśnie z niego:

  • Należy tak dostosować gotowy szablon, by jego format był wystarczający dla pełnego zakresu prac projektowych w danej firmie.

  • Należy zadbać także o to, by stosowany szablon był spójny, najlepiej jednakowy dla wszystkich projektów w ramach danego procesu. Wynika to z tego, że dostosowywanie formatu BOM tylko dla konkretnych projektów może stworzyć potencjalne kolosalne problemy z importem danych w przyszłości (nie uwzględnione pewne rubryki, inaczej dobrana systematyka etc.).

  • Warto skorzystać z narzędzi Excel do walidacji danych, aby w miarę możliwości ograniczyć ewentualne błędy przy wprowadzania danych.

  • Warto przewidzieć specjalne, wewnętrzne (używane w firmie, lub ustalone np. z łańcuchem dostawców) przypisywanie numerów części od tych dostawców, którzy np. nie stosują międzynarodowych standardów. To uchroni nas przed kłopotami w przypadku np. zmiany dostawcy danego komponentu, materiału etc.

  • Do zatwierdzania i ew. dokonywania zmian w tak prowadzonej dokumentacji podchodzimy z równą starannością, jak do dokonywania zmian w rysunkach CAD.

Jak widać (szczególnie z ostatniego punktu), przy listach materiałowych prowadzonych w Excelu (lub pochodnych) rolę „PDM” muszą przejąć ludzie i ustalone przez nich procedury postępowania. Jest to do zrobienia, chociaż nie jest to łatwe. Ale kto szuka łatwych rozwiązań, niech lepiej sięgnie od razu po system PDM ;). A przecież nie zawsze mamy taką możliwość.

BOM przygotowany przez GrabCAD można pobrać tutaj. Niestety, plik przygotowano tylko w języku angielskim, ale może uda się przygotować także polską wersję – jeśli twórcy wyrażą na to zgodę...

I to tyle, jeśli chodzi o obiecany ostatnio „prezent” od GrabCAD.

(ms)

Share
 


 [ powrót na stronę główną ]

reklama


Poznaj NX12 z CAMdivision
 

Blog monitorowany przez:

 

| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934