Co nowego czeka nas w SOLIDWORKS 2022?

Podczas tegorocznej, wyjątkowej z racji pandemii konferencji 3DEXPERIENCE World 2021 (zorganizowanej w całości wirtualnie) nie mogło zabraknąć dwóch elementów: prezentacji listy „Top ten” i przeglądu nowości, które mogą się pojawić w nowej odsłonie SOLIDWORKS jesienią tego roku.

Autor: Maciej Stanisławski

Lista „Top Ten enhancements request” ma za sobą wieloletnią tradycję, co roku staram się także możliwie szybko ją udostępniać. Osobom mniej zaznajomionym zarówno ze społecznością SOLIDWORKS, jak i z konferencją SOLIDWORKS World (obecnie 3DEXPERIENCE World) powiem jedynie, że jest to lista dziesięciu ulepszeń najbardziej wyczekiwanych przez użytkowników. Wyłaniana na zasadzie głosowania/plebiscytu rokrocznie stanowi dla producenta wskazówkę, co powinno znaleźć się w nowej odsłonie SOLIDWORKS i w jakim kierunku powinny podążać wprowadzane zmiany. Na poniższych zdjęciach znajdą Państwo przykłady listy Top Ten z minionych lat, a także tabelki pokazujące, jak na przestrzeni lat wyglądało wdrożenie proponowanych zmian.

Jak widać, nie wszystko udaje się sukcesywnie rokrocznie wprowadzać, niektóre wyczekiwane usprawnienia możliwe są do zaimplementowania dopiero równolegle z innymi funkcjonalnościami, a to wymaga czasu…

Nawiasem mówiąc, lista Top Ten jest tylko jednym ze sposobów, w jaki SOLIDWORKS zbiera informacje zwrotne od swoich użytkowników. Dział techniczny bierze pod uwagę m.in. wyniki testów alpha, wszystkie zgłoszenia zmian pojawiające się w ciągu roku (są ich podobno tysiące), wątki poruszane na forum użytkowników, wnioski ze spotkań grup użytkowników i resellerów (User Group Meetings i VAR Meetings), sygnały z Działu Wsparcia Technicznego i oczywiście wspomnianą listę Top Ten. Jak wyglądała w tym roku?

Top Ten 2021
Na pierwszym miejscu tegorocznego zestawienia znalazła się… nowa funkcjonalność klawisza Esc. Jego naciśnięcie zawsze będzie przerywało trwający proces i powodowało automatyczny powrót do sytuacji wyjściowej.

Na kolejnym miejscu – możliwość otwierania podzłożeń w trybie Large Design Review (LDR). Na trzecim – Variable Angle Draft, czyli możliwość zastosowania pochylenia o zmiennym kącie (obecna np. w CATIA). Pozostałe widoczne są na poniższym zrzucie ekranowym.

Moją uwagę zwrócił fakt, że aż 3 spośród 10 dotyczyły trybu LDR. To wskazuje, jak trafionym posunięciem było po pierwsze wprowadzenie takiego sposobu pracy ze złożeniami, a po drugie – jak wielu użytkowników korzysta z niego na co dzień.

Nawiasem mówiąc sesje tematyczne konferencji 3DEXPERIENCE World 2021 poświęcone pracy ze złożeniami cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Nowości SOLIDWORS 2022 (i portfolio 3DEXPERIENCE Works)
Każdego roku nowości spodziewane w najnowszej odsłonie popularnego systemu CAD 3D (w zasdzie to już CAD/CAM/CAE) prezentowane są w konwencji komediowej – parodii znanego filmu zapisanego trwale nie tylko w amerykańskiej popkulturze. Tak było i tym razem. Mimo pandemii zespołowi DS SOLIDWORKS udało się zrealizować tryptyk „Don’t miss this Demo” inspirowany popularnym i doskonale znanym w Polsce filmem „Kevin sam w domu”. Nie wdając się w szczegóły, tytułowy „Kevin” zostaje sam w biurze (ze względu na pandemię wszyscy podejmują pracę zdalnie), a sytuację postanawiają wykorzystać złodzieje projektów CAD. Oczywiście Kevin uniemożliwia kradzież, projektując – dzięki rozwiązaniom szeroko rozumianego SOLIDWORKS (o czym za chwilę) – szereg pułapek, na samym końcu korzystając ze wsparcia „CAD cops” (postaci znanych jeszcze z konferencji SOLIDWORKS World 2011).

3DEXPERIENCE Platform i 3DEXPERIENCE Works
Zanim dowiemy się, co nowego czeka nas w SW2022, mamy jeszcze okazję zobaczyć już funkcjonujące narzędzia należące nie tyle do SOLIDWORKS, co do 3DEXPERIENCE Works – jak Lean Team Player, Project Planner i Product Release Engineer – ogólnie mówiąc pomagające w organizacji pracy nad projektem.
Następnie poznajemy w dużym skrócie możliwości aplikacji dostępnych on-line (w chmurze, z poziomu przeglądarki) służących do projektowania (lub wsparcia projektu). Znajdujemy tu m.in. 3D Creator, 3D SheetMetal Creator, 3D Structure Creator, 3D Sculptor, a także 3D Render. Do walidacji (sprawdzenia) gotowego projektu przewidziano aplikacje Structural Performance Engineer, Electromagnetics Engineer, Fluid Dynamics Engineer i Plastic Injection Engineer – wszystkie korzystające z natywnych danych SOLIDWORKS (bez potrzeby importu lub eksportu).

SOLIDWORKS 2022 (#SW2022)
Podobnie jak w poprzednich edycjach, tym razem również czeka nas sporo nowości. Oprócz niektórych spośród zaproponowanych w liście „Top Ten” (zapewne nie wszystkie znajdą się w #SW2022), znajdziemy m.in.:

• nowe zautomatyzowane elementy złączne dostępne przy projektowaniu konstrukcji metalowych (dodawane automatycznie do BOM), automatycznie dobierane zaślepki,

• w obszarze sheet metal – niezależne pokazywanie lub ukrywanie linii gięcia blach, a także nowe predefiniowane widoki rozwinięcia blachy przyspieszające przygotowywanie finalnych rysunków,

• w obszarze złożeń – nowe ustawienia układu współrzędnych (w oparciu o współrzędne definiowane przez użytkownika lub dopasowane do konkretnego komponentu) pozwalające na łatwiejsze konfigurowanie złożeń, a także ulepszone szybsze wiązania pozwalające na szybkie i właściwe dopasowanie komponentu do pozostałych elementów złożenia,

• łatwiejsze ustawianie/manipulowanie komponentami złożenia (np. elementami złącznymi) wskazanymi bezpośrednio z drzewa operacji,

łatwiejsze do uzyskania widoki dynamicznych przekrojów (we wszystkich osiach),

• w obszarze symulacji – nowe wiązania liniowe (możliwość wiązania np. walcowych powierzchni), lepsze definiowanie siatki mesh (np. z możliwością jej zagęszczania w miejscach szczególnie wrażliwych – narzędzie Blended Curvature Based Mesh), konfigurowalne przekroje, usprawnione właściwości materiałów,

Większe możliwości dokładniejszego definiowania siatki mesh w SOLIDWORKS 2022

• usprawnienia w SolidWorks Plastics (w obszarze symulacji). Proces np. symulacji wtrysku będziemy mogli uruchomić z drzewa operacji,

• szereg usprawnień w obszarze wymiarowania (dimensions),

• klawisz „s” umożliwiający dostęp nie tylko do paska skrótów, ale także do narzędzia wyszukiwania poleceń, ułatwiający personalizację skrótów i najczęściej wykorzystywanych komend.

Niestety przyznam, że nie byłem w stanie zarejestrować wszystkich nowości, a w niektórych przypadkach mam wątpliwości, czy nie zaprezentowano rozwiązań już dostępnych (jak np. zautomatyzowane zaślepki – end caps) – dlatego będę wdzięczny za komentarze. Niejako na usprawiedliwienie dodam, że w odróżnieniu od poprzednich lat tym razem w czasie pokazu nie prezentowano slajów z opisem nowości i usprawnień, a to – nie ukrywam – utrudniło mi przygotowanie niniejszego zestawienia. Mam jednak nadzieję, że daje ono wszystkim zainteresowanym przedsmak tego, czego możemy spodziewać się w drugiej połowie tego roku, oczywiście z zastrzeżeniem – że nie zawsze, nie wszystko i nie od razu pojawia się w finalnej wersji oprogramowania. Chociaż – jak twierdzą spotkani „on-line” podczas konferencji użytkownicy (i bardzo często entuzjaści) SOLIDWORKS, nie mają oni pod tym względem powodów do narzekania.

(ms)

PS.
Podsumowania tegorocznego wydarzenia tym razem nie będzie. Zamiast tego zachęcam do odwiedzenia zakładki 3DEXPERIENCE WORLD, w której znajdą Państwo wybrane materiały filmowe – w tym zapis sesji generalnych i podsumowanie kolejnych dni bez wątpienia interesującego wydarzenia.

Źródło animacji: blogs.solidworks.com
Fot. zrzuty ekranowe z prezentacji podczas konferencji

3DEXPERIENCE World 2021

Czytaj także: „SOLIDWORKS 2022 – spełnione oczekiwania?”

2 Komentarze

  1. ActCAD oferuje oprogramowanie CAD w cenach od 900PLN z licencją wieczystą ESD.
    Jedna płatność i mamy program który będzie działał na wieki wieków. Najnowsze rozwiązania – Intellicad 10. Dużo dodatkowych funkcji które u innych producentów są dodatkowo płatne. Pobierz i przetestuj. Tu link: https://actcad.pl

    • Jednak mówimy tutaj o oprogramowaniu nie tylko z zupełnie innej półki cenowej, ale o nieporównywalnych możliwościach. Chociaż zapewne jest to realna alternatywa dla DraftSight (przyjrzę się w wolnej chwili, czyli… nieprędko). Faktem natomiast jest, że wiele osób jako zaletę uznaje wieczystą licencję – niezależnie od tego, ile musi wydać na system CAD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*