Już tylko dwa dni na zaprojektowanie wirtualnej szopki!

W najbliższą sobotę, tj. 20 stycznia br. upływa termin nadsyłania prac na konkurs na szopkę bożonarodzeniową zaprojektowaną dowolną techniką w dowolnym systemie CAD 2D lub 3D!

Minęło 800 lat od powstania pierwszej bożonarodzeniowej szopki – tzw. „żywej szopki”, zaaranżowanej przez św. Franciszka w 1223 roku, w której zamiast figur owiec i bydła znalazły się żywe zwierzęta, a w rolę pasterzy i Świętej Rodziny wcielili się okoliczni mieszkańcy Greccio. Ale szopki to także mniejsze instalacje, czy wręcz konstrukcje, makiety lub dioramy przedstawiająca wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa (stajenka, grota). Wyjątek stanowi szopka krakowska, nasza rodzima, polska specjalność…

(…) Szopka krakowska bowiem, jako tradycja na wskroś rodzima, nieznana w tej formie nigdzie w świecie, pełna niezwykłych wartości artystycznych jest przykładem wielkich uzdolnień krakowskich twórców ludowych, którzy dzięki temu rozsławili krakowską sztukę ludową w kraju i za granicą.

L. Ludwikowski, T. Wroński: Tradycyjna szopka krakowska. KAW 1978

Szopki krakowskie w 2D, na bazie rysunków architektonicznych? W sumie… | M. Bubicz, Z. Brodowski

Stąd m.in. pomysł na bożonarodzeniowy konkurs. Na potrzeby owego konkursu należało (i przez dwa dni jeszcze można :D) zaprojektować szopkę w dowolnym systemie CAD: od Solid Edge 2D Drafting (można, jak najbardziej), przez ZWCAD 2023/2024, SOLIDWORKS, FreeCAD, czy Rhinoceros (uznawanego przez wielu niesłusznie jedynie za modeler – przyp. redakcji), po NX. Prace powoli napływają, ale biorąc pod uwagę początkowe zainteresowanie konkursem, spodziewałem się, że do tej pory wpłynie ich więcej! Jednak nie ilość, ale niech jakość (i pomysłowość) się liczą :D.

Projekt wykonany w Rhinoceros (3D) | M. Specjał

Szczegółowe zasady (de facto regulamin konkursu) można znaleźć tutaj. Polecam uwadze, na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez partnera konkursu, firmę 3Dconnexion! A na prace czekam(y) do soboty 20.01.2024 do godz. 23:59 😉

(ms)

Link do strony konkursu:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*