Konkurs: zaprojektuj szopkę w CAD 2D lub 3D!

W systemach CAD można zaprojektować naprawdę wiele. A gdyby tak zaprojektować… szopkę bożonarodzeniową? W końcu w tym roku mija… 800 lat od powstania pierwszej takiej instalacji! Patronem konkursu i fundatorem głównych nagród jest firma 3Dconnexion!

Autor: Maciej Stanisławski

Drodzy Czytelnicy CADblog.pl i widzowie CADblogTV.pl, w okresie Adwentu i Świąt Bożego Narodzienia zapraszam do udziału w konkursie na projekt szopki bożonarodzeniowej.

Czym jest „Szopka Bożonarodzeniowa”?

Jest makietą lub dioramą przedstawiająca wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa (stajenka, grota). Wyjątek stanowi szopka krakowska – o czym za chwilę. W każdej szopce powinno znajdować się przedstawienie Świętej Rodziny (mały Pan Jezus, Maria oraz Józef). Najczęściej elementem szopki polskiej są także postaci Trzech Mędrców, pasterzy, a także zwierzęta gospodarskie, Gwiazda Betlejemska, anioły, etc. Natomiast wspomniana szopka krakowska (która wydaje się szczególnie wdzięczna do zaprojektowania w CAD – przyp. autora) ma postać bogato zdobionej, wielowieżowej budowli (de facto sceny przedstawiającej misterium Bożego Narodzenia, vide fot.), której forma architektoniczna nawiązuje do zabytków Krakowa.

Tradycja szopek wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek. Szopki różnią się konstrukcją, doborem postaci, czasem wystawiania w zależności od regionu świata, z którego pochodzą. Bywają wykonywane jako miniatury, ale także jako konstrukcje rzeczywistej wielkości. Tak zwana „żywa szopka”, to wykonana w naturalnej skali konstrukcja, w której zamiast figur owiec i bydła znajdują się żywe zwierzęta. Pierwszą taką „żywą scenę” zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio.

[źródło: Wikipedia, ale zweryfikowane przez autora]

A my spróbujmy teraz stworzyć nową tradycję, cadowską 😉 i zaprojektować wirtualne szopki w 2D lub 3D.

Zasady konkursu w kilku słowach

1. Technika wykonania projektu
Dowolna :D. Warunek istotny – projekt musi być sporządzony w systemie CAD 2D lub 3D lub przynajmniej zapisany do formatu CAD (np. dwg, step, etc.). Idealnie, gdyby można było go otworzyć w którejś z uniwersalnych przeglądarek plików CAD. W przypadku rysunku 2D wymagane są rzuty od frontu i z boku.

Brak systemu CAD nie powinien stać na przeszkodzie wzięcia udziału w konkursie: dostępne są 30-dniowe wersje systemów (jak chociażby ZWCAD, DraftSight, Solid Edge), bezpłatna wersja CAD 2D jakim jest SOLID EDGE 2D Drafting, czy bezpłatne wersje CAD 3D: Onshape (z pewnymi ograniczeniami), Fusion 360 (również w wersji bezpłatnej z ograniczoną funkcjonalnością) i FreeCAD (całkowicie bezpłatny, bez ograniczeń, do użytku komercyjnego, a opis pracy w jego środowisku można znaleźć m.in. tutaj).

2. Szopka może mieć postać np. tradycyjnej szopki krakowskiej (fot. 1), nawiązywać do scenki rodzajowej z życia Świętej Rodziny (fot. 2, 3 i 4) lub nawiązywać do niej w sposób bardziej symboliczny (fot. 5).

Fot. 1. Tradycyjna szopka krakowska. Widoczna scena przedstawiająca misterium Bożego Narodzenia. Autor: Andrzej Wróbel

Dodam, że zaprojektowanie postaci/figurek nie jest wymagane, gdyż może stanowić nie lada wyzwanie z dziedziny modelowania powierzchniowego 😀 w CAD, stąd możliwe jest użycie np. uproszczonych modeli bryłowych – lub wykonanie projektu w ogóle bez figurek, w tym zakresie obowiązuje dowolność w podejściu do tematu.

Fot. 2. Ciekawie zaprojektowana stajenka ze Świętą Rodziną, całość pomysłowo złożona z elementów 2D.
Fot. 3 (powyżej) i 4 (poniżej).
Szopki z uproszczonym odwzorowaniem postaci…
Fot. 4a. Wizualizacja szopki
Fot. 4b. Widok siatki STL
Fot. 5. Prawie symboliczne odwzorowanie „szopki”, postaci Świętej Rodziny w tzw. „śnieżnej kuli”…

3. Kwestie istotne: kiedy i gdzie?
Prace konkursowe należy przesłać drogą mailową na adres redakcja@cadblog.pl (w przypadku większych plików mile widziany weTransfer ;)) do 20.01.2024 r. (sobota, co prawda jest to już po okresie Świąt Bożego Narodzenia, ale w polskiej tradycji nadal np. śpiewamy w tym czasie kolędy).

4. W tytule maila proszę napisać „Konkurs”, a w treści maila:
• imię, nazwisko, wiek uczestnika,
• w jakim systemie CAD pracuje na co dzień (jeśli pracuje),
• w jakim systemie wykonany został projekt,
• czy wykorzystywane było jakieś urządzenie firmy 3Dconnexion (patrona konkursu).
Proszę też o wskazanie w treści maila, która z głównych nagród (mysz, kontroler 3D, czy klawiatura 3Dconnexion) interesowałaby Państwa najbardziej.

5. Rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników
Jury w osobie organizatora konkursu i przedstawicieli patrona – firmy 3Dconnexion – dokona SUBIEKTYWNEGO wyboru najciekawszych prac, które zostaną nagrodzone:
• miejsca I, II i III – nagrodami ufundowanymi przez 3Dconnexion,
• wyróżnienia – nagrodami specjalnymi w postaci voucherów na… strzelanie pod okiem autora 🙂 na Strzelnicy Wilcze Doły (link tutaj) w ustalonym dogodnym dla Laureata terminie. A strzelać będziemy z historycznej broni wojskowej (karabinek SKS-Tapco i Samopal vz.48) modyfikowanej współcześnie dzięki systemom CAD i technikom szybkiego wytwarzania,
• wyróżnienie specjalne dla projektu wykonanego w oprogramowaniu Siemens Digital Industries Software: dwutomowe wydanie najnowszej książki do modelowania powierzchniowego w NX autorstwa Marcina Antosiewicza (wydanej nakładem i staraniem firmy CAMdivision) z autografem Autora, wraz z 30-dniową wersją testową najnowszej edycji systemu.

6. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi najpóźniej 26 stycznia 2024 roku. Nagrodzone osoby zostaną powiadomione drogą mailową, oficjalne wyniki konkursu dostępne będą także na stronie internetowej CADblog.pl.

7. Nadesłane projekty pozostaną własnością ich autorów, redakcja CADblog.pl nie będzie ich wykorzystywała i rozpowszechniała (np. w celu sporządzenia wydruków 3D etc.), poza przedstawieniem jedynie zdjęć – wizualizacji lub zrzutów ekranowych nadesłanych projektów. Zgłoszenie do udziału w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby przeprowadzenia konkursu, a także z wyrażeniem zgody na otrzymywanie newslettera CADblog.pl.

Powodzenia i Wesołych Świąt!
Maciej Stanisławski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*