Nowy plug-in 3Dfindit od CADENAS

CADENAS postanowiła ułatwić dostęp do biblioteki części i modeli 3Dfindit. Obecnie nie trzeba korzystać z dedykowanej witryny internetowej, dostęp do modeli można uzyskać bezpośrednio w środowisku naszego systemu CAD. Sama wtyczka jest bezpłatna, a co więcej – działa także z darmowym FreeCAD!

Autor: Maciej Stanisławski

Na początku była (i nadal jest :D) przeglądarka dostępna on-line. Pod adresem 3Dfindit.com dostępna jest wizualna wyszukiwarka z prawie 5 000 katalogami producentów, obsługująca 121 formatów CAD; dzięki swoim inteligentnym funkcjom wyszukiwania, możliwości bezpłatnego pobierania danych CAD (i BIM) oraz nowemu interfejsowi, jest to jedna z największych platform dla inżynierów, projektantów, architektów i planistów.

Dostępna on-line przeglądarka zapewnia dostęp do ogromnej biblioteki części/modeli w wielu formatach CAD, bezpłatnie, a co więcej – ma doskonale dopracowane narzędzia filtrowania… | 3Dfindit.com

Ulepszenia, a w zasadzie całkowitego przeprojektowania interfejsu dokonano w sierpniu 2022 roku, a zakres jego funkcji został rozszerzony tak, aby lepiej wspierać proces projektowania i planowania za pomocą modeli 3D CAD i BIM. Pliki można pobierać w formatach SOLIDWORKS, Autodesk Revit, ALLPLAN, ArchiCAD, Autodesk Inventor, NX, Solid Edge, PTC Creo Parametric, AutoCAD, CATIA i wielu innych (szczegóły przy okazji opisu plug-inu, niżej).

Warto wspomnieć, że dla osób/firm korzystających z systemów PLM/ERP, przewidziana została wersja ENTERPRISE… | CADENAS

Filtrowanie wyników 3Dfindit

Wyniki wyszukiwania można precyzyjnie zawęzić za pomocą licznych filtrów, tak jak to znane jest ze stron internetowych dużych sklepów online, czy serwisów aukcyjnych.

Wyszukiwanie kształtu 3D

W odróżnieniu od wspomnianych sklepów, w przypadku 3Dfindit użytkownik może przesłać istniejącą geometrię, a wtedy dostępne katalogi producentów mogą być przeszukiwane pod kątem geometrycznie podobnych części i modeli. Można także wyszukiwać na podstawie geometrii modelu zakupionego wcześniej w serwisie.

Podgląd 3D w 3Dfindit

Podgląd 3D na stronie 3Dfindit.com to pomocne narzędzie z dużą liczbą dodatkowych możliwości: można dokonywać zmian w wymiarach komponentu bezpośrednio w przeglądarce, tworzyć przekroje (dla lepszej oceny) lub uzyskać dodatkowo wymagane wartości za pomocą funkcji pomiaru.

Z wtyczką (plug-in) łatwiej, a przede wszystkim…. szybciej

Codzienną pracę zdecydowanie usprawni nowa wtyczka 3Dfindit. Wg producenta jest to następca PARTS4CAD, ale oferuje ulepszoną wydajność i wiele nowych funkcji. Plug-in 3Dfindit umożliwia bezpośrednie otwieranie plików w systemie CAD, dzięki czemu są one nie tylko natywne (i zawsze aktualne), ale również eliminują żmudne wyszukiwanie części w internecie. Wtyczka może być łatwo zintegrowana z różnymi systemami CAD – po zainstalowaniu jej ikonka znajduje się na pasku narzędziowym.

Wtyczka (plugin) 3Dfindit zainstalowana we FreeCAD i otwarta w jego środowisku. Jak widać, śruba została już otwarta w programie… | FreeCAD

Wg CADENAS obsługiwane są obecnie następujące systemy CAD:

 • ALLPLAN
 • Archicad
 • AutoCAD
 • BricsCAD
 • Creo Direct
 • Creo Parametric
 • Inventor
 • Revit
 • Solid Edge
 • SOLIDWORKS
 • Tekla
 • Vectorworks

i wiele innych, jak np. bezpłatny FreeCAD, wielokrotnie wspominany na łamach CADblog.pl.

Łatwa integracja w zaledwie kilku krokach

Nowa wtyczka jest bardzo łatwa w użyciu. Aby załadować bibliotekę części do wybranego systemu CAD, wystarczy wykonać kilka prostych kroków:
1. Pobrać bezpłatny PLUGIN3Dfindit (link tutaj),
2. Opcjonalnie: odinstalować (jeśli jest) stary plugin PARTS4CAD,
3. Zainstalować nową wtyczkę. Prościej chyba się nie da 🙂

(ms)

Źródło: TenLinks.com, 3Dfindit.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*