„Printables store”. Nowa platforma dla twórców modeli 3D

Printables Store

Prusa Research uruchomiła internetową platformę z modelami przeznaczonymi do druku 3D. Nie jest to zwykła biblioteka, tutaj bowiem każdy twórca może je udostępnić zainteresowanym… odpłatnie!

W połowie grudnia 2023 roku czeski producent drukarek 3D, Prusa Research, uruchomił „Printables Store” – wirtualny sklep, czy może raczej – „rynek” modeli do druku 3D. To internetowe repozytorium umożliwia twórcom zarabianie na swoich modelach 3D bezpośrednio na stronie Printables.

Strona produktowa Printables Store | Prusa Research
Strona produktowa Printables Store (PL) | Printables.com

Użytkownicy mogą założyć profil twórcy za darmo i otrzymują ok. 80% kwoty, za którą zdecydują się udostępniać innym swoje projekty. Wynika to z faktu, iż na potrzeby prowadzenia platformy i obsługę serwisową pobierane jest 20% zadeklarowanej przez autora ceny modelu 3D (w tym mieszczą się jeszcze inne, pomniejsze opłaty, związane z przeliczeniami walutowymi i opłaty za przetwarzanie płatności w systemie Stripe).

Prusa Research liczy, że „Printables Store” pozwoli wynagrodzić projektantów za ich umiejętności i ciężką pracę, a nawet umożliwi zdolniejszym twórcom przekształcenie swojego hobby w… pełnoetatową pracę.

Printables Store: nowy płatny rynek modeli 3D

Aby zapewnić, że Printables Store oferuje wysokiej jakości modele, Prusa Research wprowadziła zestaw zasad, których wszyscy twórcy muszą przestrzegać. Na przykład autorzy modeli mogą początkowo dodać tylko jeden odpłatny model do sklepu internetowego, a kolejne miejsca stają się dostępne dopiero po zrealizowaniu pierwszej sprzedaży. Twórcy odblokowują nieograniczone miejsca dla swoich plików modeli po dokonaniu 50 sprzedaży.

Dodatkowo ustalona została minimalna cena za model (w wysokości 5 USD), aby zachęcić do dodawania więcej wysokiej jakości, zaawansowanych projektów. Prusa Research wyraża nadzieję, że to zapobiegnie dodawaniu dużej liczby prostych modeli udostępnianych „za grosze”, zamiast publikowania ich za darmo w przeznaczonym do tego miejscu na platformie Printables.

Printables Store jest bowiem oddzielony od bazy danych modeli 3D dostępnych bezpłatnie, co zapewnia użytkownikom, że nie muszą przeglądać „mieszanki płatnych i bezpłatnych treści”.

„Sklep Internetowy Prusa” – tam znajdziemy dostęp do drukarek 3D Prusa, a odpłatne modele – pod zakładką „Store”…
| Printables.com

– W żadnym razie nie zamieniamy Printables z biblioteki darmowych modeli na płatną platformę –podkreślają przedstawiciele Prusa Research. – Wszystko, co widać podczas przeglądania głównej bazy danych (biblioteki modeli) lub korzystając z funkcji wyszukiwania, można pobrać bez żadnych opłat, nie trzeba nawet być zalogowanym.

Bezpłatna biblioteka modeli 3D na platformie Printables. Sklep z płatnymi modelami – zakładka „Store”… | Printables.com

Sklep „Printables store” znajduje się w zupełnie oddzielnej zakładce w głównym (górnym) menu.

Od Printables Club do Printables Store

Uruchomienie Printables Store następuje po wprowadzeniu platformy opartej na subskrypcji Prusa Research – Printables Clubs. Według Prusa, platforma Clubs nadaje się doskonale dla twórców, którzy regularnie publikują nowe modele, podczas gdy Printables Store jest idealny dla tych, którzy chcą publikować modele rzadziej. Jednak wszystkie modele mogą być dostępne na obu platformach, a klienci mogą wybierać między jednorazowym zakupem, a członkostwem w klubie.

Interfejs użytkownika Printables Store | Prusa Research

Co więcej, Printables Store oferuje różne opcje licencjonowania dla twórców. Na przykład licencja „standardowego pliku cyfrowego” umożliwia osobiste korzystanie z modeli i wydrukowanych części 3D. Z kolei licencja „użytku komercyjnego” pozwala klientom na sprzedaż fizycznych modeli 3D, w tym ich zmodyfikowanych wersji. Wreszcie ostatnia forma – licencja „użytku komercyjnego – bez licencji pochodnej” umożliwia sprzedaż tylko niezmodyfikowanego modelu 3D.

Nie tylko Printables. Rozszerzanie globalnego rynku z modelami do druku 3D

W zeszłym roku dziennikarz 3D Printing Industry rozmawiał z byłym CEO UltiMaker, Nadavem Goshenem, który przedstawił plany firmy dotyczące rozwijania swojej platformy udostępniania plików 3D – Thingiverse (link tutaj). Ta platforma została przejęta przez UltiMaker w ramach fuzji z Makerbot w 2022 roku. Według Goshena, który został zastąpiony na stanowisku CEO we wrześniu 2023 roku, UltiMaker planuje zwiększyć inwestycje w tę platformę. – Pragnę przeprosić społeczność Thingiverse za brak inwestycji; teraz to naprawiamy – oświadczył Goshen. Były CEO zasugerował utworzenie nowego zespołu dedykowanego poprawie strony. Nowy CEO, Michiel Alting von Geusau, podkreślił wizję UltiMaker dla Thingiverse, opisując platformę do udostępniania plików jako „jedną z pereł, jakie ma firma”. W październiku 2023 roku ogłoszono odświeżony projekt Thingiverse wraz z usprawnionym pobieraniem i kilkoma innymi aktualizacjami.

W 2022 roku MyMiniFactory (link tutaj), rynek plików do druku 3D z siedzibą w Londynie, przejął firmę 3DC, będącą operatorem usługi dostarczania na żądanie Only-Games. Only-Games, założone w 2017 roku, stosuje wydajny system zarządzania zamówieniami do druku 3D i szybkiej dostawy modeli do gier planszowych. Poprzez tę akwizycję MyMiniFactory rozszerzył swoją internetową platformę udostępniania plików do druku 3D, aby obejmować dostarczanie fizycznych modeli 3D. Kluczową decyzją było rozszerzenie tego, co firma nazywa „MetaReverse”, co z kolei umożliwia twórcom sprzedaż swoich modeli zarówno jako fizycznych, jak i cyfrowych produktów.

Źródło: TenLinks.com, 3dprintingindustry.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*