Funkcja „Explode” w Solid Edge

Solid Edge 2023 explode

W Solid Edge 2023 wprowadzono całkowicie nowy sposób na tworzenie i prezentację widoków rozstrzelonych.

Autor: NXCAD.pl

Rozwiązanie to usprawnia proces, jednocześnie powodując, że prezentacja złożenia po rozstrzeleniu wygląda o wiele bardziej atrakcyjnie. Poniżej przedstawione zostanie, w jaki sposób rozstrzelenia wyglądały w starszych edycjach oraz co zmieniła najnowsza edycja Solid Edge.

Do tej pory…

Dotychczas rozstrzelenia były wykonywane za pomocą funkcji rozstrzelenia automatycznego lub manualnego, dostępnych w środowisku ERA. Rozstrzelenie automatyczne pozwalało na wybór, czy rozstrzelone zostanie złożenie najwyższego poziomu, czy też rozstrzelone zostanie konkretne podzłożenie. Użytkownik określał odległość między komponentami, a program tworzył rozstrzelenie. W przypadku rozstrzelenia manualnego, użytkownik używał funkcji „Rozstrzel” i w toku tej operacji musiał wskazać część do rozstrzelenia, część która będzie musiała zostać nieruchoma podczas rozstrzelenia oraz lico części nieruchomej, od której ma nastąpić rozstrzelenie.

Rozstrzelenie automatyczne w środowisku ERA

Rozstrzelenie automatyczne z poziomu „Narzędzi”

Oczywiście opisane wyżej metody są dla użytkowników nadal dostępne. Siemens zdecydował się jednak na dodanie nowej funkcji rozstrzelenia automatycznego i by jej użyć nie trzeba nawet przechodzić do osobnego środowiska. Jest ona bowiem dostępna z poziomu zakładki „Narzędzia” i nosi nazwę „Rozstrzel automatycznie” (nazwa taka sama jak w środowisku ERA – przyp. red.).

Na filmie o nowościach m.in. w Solid Edge (zamieszczonym na kanale CADblogTV.pl) przedstawiona została sekwencja rozstrzelenia widoku…

Lokalizacja nowej funkcji „Rozstrzel Automatycznie”

Działanie tej funkcji jest jednak nieco inne, gdyż powoduje efekt eksplozji złożenia – jak gdyby w punkcie środka złożenia podłożony został ładunek wybuchowy.

Lokalizacja funkcji „Rozstrzel Automatycznie…”

Powoduje to, że wszystkie składowe złożenia zostają płynnie odsunięte o zadaną suwakiem odległość. Porównanie do wybuchu ładunku wybuchowego nie jest tutaj całkowicie przypadkowe, ponieważ części przemieszczają się promieniowo, od środka złożenia. Dzięki użyciu tej opcji, część składowych odsunie się od siebie w jednej osi i dopiero w tym momencie nastąpi „wybuch”.

Rozstrzelenie automatyczne
Rozstrzelenie częściowe – faza początkowa rozstrzelenia
Rozstrzelenie częściowe – faza końcowa rozstrzelenia

Krótki film, w którym pokazane zostało całe działanie tej operacji, dostępny jest poniżej.

Źródło: nxcad.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*