Przed premierą ZWCAD 2025…

Od początku kwietnia dostępna jest wersja BETA (60-dniowa!) najnowszej odsłony ZWCAD 2025. To oznacza, że szybkimi krokami zbliża się oficjalna premiera tego popularnego systemu CAD. Warto przyjrzeć się nowościom tegorocznej wersji, zwłaszcza, że dystrybutor przewidział interesujące promocje tak na aktualizację dotychczasowych, jak i na zakup nowych licencji…

Opracowanie: Maciej Stanisławski, maciej@cadblog.pl

ZWCAD to znakomita alternatywa dla pewnego znanego programu CAD, który ustalił standardy w obszarze projektowania 2D. Obsługuje zarówno pliki DWG, jak i DXF (również w najnowszym formacie). Dostępna jest licencja komercyjna bezterminowa (!) z dobrowolnymi aktualizacjami. Program można pobrać w każdej chwili i pracować przez 30 dni – w ramach wersji testowej – ale z pełną funkcjonalnością. Po tym okresie, jeśli nie zdecydujemy się na zakup licencji, możemy pozostawić zainstalowany program – nasz testowy ZWCAD zamieni się w szybką przeglądarkę plików – z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów.

Co nowego w ZWCAD 2025?

Do ZWCAD 2025 możemy już wczytywać pliki STEP. W pracy w środowisku 3D (tak, jest obecne w ZWCAD już od kilku wersji i stale rozwijane, także pod względem wydajności, o czym za chwilę – przyp red.) przyda się nowe narzędzie – Gizmo – które umożliwi łatwe przenoszenie i skalowanie brył. Znacząco ulepszono obsługę plików PDF oraz drukowania dużych rysunków. Dodano również nowe style wizualizacji oraz zmieniono (kolejny raz) interfejs – tym razem w taki sposób, aby przy pracy na kilku monitorach jednocześnie móc przenosić zakładki plików pomiędzy monitorami.

W ZWCAD 2025 w pewnym sensie zredefiniowano sposób pracy z wieloma monitorami | ZWCAD

Tyle w telegraficznym skrócie, teraz przyjrzyjmy się pełnej liście zmian nadchodzącej wersji oprogramowania:
• ZWCAD 2025 będzie dostępny tylko w wersji 64 bitowej,
• usprawnione drukowanie, praca z plikami PDF i narzędzia 2D,
• rozbudowanie chmury rewizji,
• nowe widoki 3D,
• obsługa formatu STEP,
• aktywne uchwyty w przestrzeni 3D,
• bardziej interaktywny interfejs,
• usprawnienie wyszukiwania poleceń,
• rozbudowa chmury punktów,
• nowości w module GIS.

ZWCAD 2025 tylko w wersji 64 bitowej

Poczynając od tego roku, rozwijana będzie już jedynie 64-bitowa wersja ZWCAD. Powodów jest kilka, a wszystkie związane są z oczywistą przewagą wersji 64-bitowej nad jej 32-bitowym odpowiednikiem (i dotyczy to nie tylko środowiska CAD). Co czyni taką wersję znacznie lepszym narzędziem do pracy?
Większa ilość obsługiwanej pamięci RAM; systemy 32-bitowe są ograniczone do obsługi maksymalnie 4 GB pamięci RAM, co najprawdopodobniej będzie niewystarczające dla obecnych projektów. Wersje 64-bitowe mogą obsługiwać praktycznie każdą ilość pamięci, jaką może obsłużyć sprzęt komputerowy, co zapewnia znacznie lepszą wydajność i stabilność.
• Lepsza wydajność: oprogramowanie 64-bitowe jest zoptymalizowane do pracy na powszechnych obecnie, współczesnych systemach 64-bitowych, co przekłada się na szybsze przetwarzanie danych i płynniejszą pracę.
• Zwiększona stabilność i niezawodność: dzięki dostępowi do większej ilości pamięci RAM, aplikacje 64-bitowe są mniej podatne na awarie, zawieszanie się, czy niespodziewane zamknięcia –spowodowane brakiem zasobów systemowych. Oznacza to mniejsze ryzyko utraty pracy i wyższą ogólną niezawodność oprogramowania.
• Kompatybilność z nowoczesnymi systemami operacyjnymi; jak wspomnieliśmy, większość nowych systemów operacyjnych jest projektowana z myślą o architekturze 64-bitowej, co oznacza, że oprogramowanie CAD w wersji 64-bitowej jest lepiej przystosowane do wykorzystania zaawansowanych funkcji i zabezpieczeń tych systemów. A co za tym idzie…
• …lepsze wykorzystanie nowoczesnego sprzętu, który – w tym procesory i karty graficzne – jest zaprojektowany do pracy z oprogramowaniem 64-bitowym. Używanie wersji 64-bitowej oprogramowania CAD pozwala w pełni wykorzystać potencjał tych urządzeń, oferując lepszą wydajność i możliwości wizualizacji.

Przechodząc na wersję 64-bitową oprogramowania CAD, użytkownicy zyskują znaczącą poprawę wydajności, stabilności i możliwości obsługi dużych i złożonych projektów, co jest kluczowe w profesjonalnym środowisku projektowym. Umożliwia to efektywniejsze wykorzystanie zasobów sprzętowych i optymalizację procesów projektowych, co jest nieosiągalne w ograniczeniach architektury 32-bitowej. Dlatego ZWCAD będzie od teraz już tylko 64-bitowy.

Optymalizacja obsługi plików PDF, drukowania i funkcji 2D

W nowym ZWCAD zwiększono szybkość pracy z podłożonymi plikami PDF. Akcje takie, jak przesuwanie czy przybliżanie i oddalanie na dużych plikach, działają nawet kilkanaście razy szybciej. Kilkukrotnie przyśpieszono również samo wczytywanie PDF-ów.

Podkład z pliku PDF wygenerowanego z Geoportalu, w środowisku ZWCAD 2025 Beta | CADblog.pl

Szczególną uwagę zwrócono na funkcje drukowania, tak do plików PDF-ów, jak i na fizycznych drukarkach. Skróceniu uległ czas drukowania rysunków z wczytanym podkładem albo grafiką.

Zmniejszono (nawet o 50%) rozmiar wydrukowanych plików PDF. Inteligentne drukowanie, precyzyjniej rozpoznaje ramki, zwłaszcza kiedy są one różnych rozmiarów.

Funkcja WTEKST została rozszerzona o ustawienia kierunku czytania tekstu z lewej do prawej i z prawej do lewej. Ponadto poprawiono wyświetlanie i edycje tekstu w języku hebrajskim, tajskim oraz arabskim.

Rozszerzono szyk wzdłuż ścieżki o opcję Styczny, która sprawia, że powielane obiekty wyrównują się z kierunkiem stycznym na ścieżce, zachowując spójność między orientacją klonowanego obiektu, a kierunkiem stycznym krzywej ścieżki.

Chmura rewizji w ZWCAD 2025

We wcześniejszych wersjach była to… polilinia, teraz obiekt ten zyskał swój własny typ. Dzięki temu można łatwiej i wygodniej ją edytować.

Nowe kształty chmury rewizji w ZWCAD 2025 | Szansa

Na szczególną uwagę zasługują nowe kształty chmury rewizji; w zależności od wybranego przez nas kształtu uchwyty będą wyglądały inaczej.

Ciekawa jest również opcja odręcznego rysowania, w której tylko poprzez jedno kliknięcie rysujemy interesujący nas kształt, a zbliżając kursor do miejsca początkowego – kończymy nasz obiekt.

Chmura rewizji rysowana ręcznie | Szansa

Nowe sposoby wyświetlania w przestrzeni 3D

Dzięki wykorzystaniu pełni mocy procesora oraz dzięki technologii wielowątkowości, otwieranie rysunków i praca z obiektami 3D zostało znacznie przyspieszone (vide animacja poniżej).

Animacji demonstruje przebieg zmiany widoku (w trybie zacieniowanym) z ponad 460 tysiącami obiektów (sic!) | Szansa

Ponadto dodano nowe widoki, takie jak: Koncepcyjny, Realistyczny, X-Ray oraz Odcieni szarości (tworzenie, edycja brył i style wizualne są dostępne tylko w wersji ZWCAD Professional).

Nowe rodzaje widoków 3D w ZWCAD 2025 | Szansa

Dodano specjalne uchwyty w widoku 3D, które pozwalają na wygodne zarządzanie bryłami.

Nowe uchwyty w widoku 3D | Szansa

ZWCAD 2025 Professional wyposażony jest ponadto w nowe narzędzie – Gizmo. Jeśli style wizualne są włączone, to po zaznaczeniu bryły dostępne będą specjalne uchwyty. W zależności od rodzaju uchwytu obiekt będzie podatny na przesuwanie, skalowanie, obracanie itp.

Narzędzie GIZMO w ZWCAD 2025 | Szansa

Obsługa formatu plików STEP w ZWCAD

W ZWCAD 2025 Professional możemy importować rysunki i modele zarówno w wersji AP203, jak i AP214. Poleceniem STEPIMPORTSETTINGS możemy otworzyć menu ustawień importu tego formatu.

Zmiany w interfejsie ZWCAD 2025

Poza standardowym interfejsem w formie wstążki i klasycznym doszedł… nowy, odpowiedzialny za modelowanie 3D.

W związku z dodaniem niektórych funkcji, położenie innych mogło się zmienić. Tak jak np. prostokąt nie jest już rozwinięciem polilinii, tylko ma swoje specjalne miejsce w panelu Rysuj. Jednak sam panel jest znacznie bardziej modyfikowalny. Wiele z menu widocznych na wstążce ma teraz rozwijalne podmenu, pozwalające sięgnąć po dodatkowe narzędzia.

Rozwijane menu jest aktywne, tzn. schowa się samo po zjechaniu z niego kursorem (chyba że klikniemy w pinezkę – sprawi ona, że ZWCAD zostawi rozwiniętą zakładkę wstążki). Możemy także iść o krok dalej i ustawić kolejność swoich zakładek. Przydatne jest to zwłaszcza wtedy, kiedy pracujemy na mniejszym oknie ZWCAD’a i np. nie mieszczą się wszystkie kategorie.

Nie tylko menu narzędzi zawiera zmiany, panele w ZWCAD 2025 również stały się bardziej interaktywne. Weźmy na przykład kalkulator i właściwości (vide animacja poniżej).

Interaktywne panele w ZWCAD 2025 to także jedna ze zmian w obszarze UI | Szansa

Jak widać na powyższym materiale, panele możemy wygodnie łączyć i przypinać z boku, a także włączać i wyłączać ich widoczność. Możemy także (poprzez prawy przycisk myszy – PPM ;)) wybrać przydatne dla nas panele i sposób ich wyświetlania, kiedy są ukryte. A skoro o myszy mowa, warto wspomnieć, że ZWCAD 2025 zapewnia pełne wsparcie dla urządzeń 3Dconnexion, zarówno CadMouse, jak i SpaceMouse.

ZWCAD 2025 wprowadza także poprawę wygody w zakresie korzystania z rysunków CAD. W najnowszej wersji możemy wyciągnąć rysunek poza program, klikając na jego zakładkę. Otworzy to osobne okno, które będzie zawsze na wierzchu. Jest to przydatne podczas pracy np. na wielu monitorach, kiedy chcemy mieć otwarty poglądowy rysunek.

Wyciągany podgląd w osobnym oknie | Szansa

Na otwartym w ten sposób rysunku nie widać interfejsu, ikon poleceń itp., ale możemy przesuwać obraz, usuwać obiekty i przełączać się pomiędzy zakładkami. Dodatkowo wpisywanie poleceń jest dostępne, więc jeśli zajdzie potrzeba dodania czegoś na szybko, można to zrobić poprzez odpowiednie polecenie.

ZWCAD 2025 i wpisywanie/wyszukiwanie poleceń

W poprzednich wersjach ZWCAD podczas wpisywania nazwy polecenia, podpowiedzi polegały na zbieżności tylko z początkiem jego nazwy. Teraz program sprawdzi również inne nazwy, w których wpisywany fragment polecenia występuje.

Zostaną sprawdzone także inne funkcje, które są spokrewnione z tą wyszukiwaną. Co więcej, kolejność wyświetlania poleceń w podpowiedziach będzie zależna od… częstotliwości ich użycia. Przydatne.

Usprawnienia w obsłudze chmury punktów

Kolejnym z aspektów, który został rozbudowany w ZWCAD, jest chmura punktów. Dodano trzy nowe style wizualizacji – Wzniesienie, Intensywność oraz Klasyfikacje.

Dodatkowo po kliknięciu prawym przyciskiem myszy PPM na chmurę punktów w menedżerze, pojawi się opcja przejścia do widoku skanowania. Uwaga – chmura punktów jest dostępna tylko w wersji Professional (podgląd różnic między wersją Standard i Pro można znaleźć tutaj).

Przedpremierowy pokaz ZWCAD 2025 – w piątek 19.04!

To tyle, jeśli chodzi o nowości przydatne m.in. w branży mechanicznej. O nowym module GIS można poczytać na stronie dystrybutora, firmy Usługi Informatyczne Szansa (link tutaj). Warto też wspomnieć o przedpremierowym pokazie on-line, który będzie miał miejsce w piątek, 19 kwietnia, o godzinie 10-tej. Link do wydarzenia tutaj. Zachęcam do wzięcia udziału i pobrania wersji beta!

(ms)

60. dniowa wersja Beta ZWCAD 2025 pozwala na spokojne zapoznanie się z możliwościami programu… | CADblog.pl

Źródło: ZWCAD.pl, Usługi Informatyczne „Szansa”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*