Peugeot Sport i SIMULIA PowerFLOW

Firmy Dassault Systèmes i Peugeot Sport (należący do Stellantis), nawiązały współpracę w celu optymalizacji aerodynamiki hybrydowego hipersamochodu PEUGEOT 9X8 na sezon Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC) 2024

Dassault Systèmes i Peugeot Sport ogłosiły partnerstwo w projekcie symulacji i optymalizacji aerodynamiki samochodu Peugeot 9X8 Hybrid Hypercar (vide fot.) na tegoroczny sezon wyścigów długodystansowych, aby zademonstrować, że wysokowydajna elektromobilność w sportach motorowych może przynieść korzyści markom motoryzacyjnym Stellantis.

Peugeot 9×8 podczas 6-godzinnego wyścigu Imola 2024, 2. rundy FIA WEC 2024 na Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari w Imola… | Joao Filipe DPPI

Cyfrowy bliźniak i 3DEXPERIENCE

Oprogramowanie SIMULIA PowerFLOW firmy Dassault Systèmes, oparte na platformie 3DEXPERIENCE, zostało wykorzystane do stworzenia wirtualnego bliźniaka całego nadwozia pojazdu i dokładnego przewidzenia aerodynamicznego wpływu różnych opcji projektowych na osiągi, generowanie siły docisku i stabilność pojazdu. Dzięki przejrzystemu połączeniu danych projektowych i symulacyjnych w chmurze, Peugeot Sport był w stanie ocenić i zoptymalizować pomysły projektowe oraz podjąć na tej podstawie bardziej wydajne i opłacalne decyzje końcowe.

80% prac rozwojowych w oparciu o samą symulację

– Nasze prace projektowe i symulacyjne opierają się na Dassault Systèmes, jego technologii i wiedzy. To partnerstwo umożliwiło 120 członkom naszego zespołu współpracę, szybkie wprowadzanie innowacji i osiąganie wyznaczonych celów – powiedział Olivier Jansonnie, dyrektor projektu Motorsport WEC w Stellantis. – Od pierwszego dnia mieliśmy dostęp do łatwych do zrozumienia wyników symulacji przepływu powietrza i mogliśmy podejmować wstępne decyzje, które determinowały przyszły przebieg naszych projektów. W rezultacie byliśmy w stanie przeprowadzić 80-90% naszych prac rozwojowych przy użyciu samej symulacji – podkreślił.

80-90% prac rozwojowych przeprowadzono wirtualnie, przy użyciu samej symulacji… | 3DS

Oparte na platformie 3DEXPERIENCE aplikacje SIMULIA od Dassault Systèmes zostały wykorzystane do symulacji i oceny wpływu różnych projektów na osiągi pojazdu

Dział Peugeot Sport, który wcześniej korzystał z rozwiązania CATIA firmy Dassault Systèmes do projektowania mechanicznego, chciał szybko wdrożyć swoje badania aerodynamiczne i przeprowadzić testy w unikalnym środowisku wirtualnym przed przetestowaniem fizycznej wersji samochodu w tunelu aerodynamicznym. Korzystając z rozwiązania Dassault Systèmes, przeprowadzono ponad 10 000 symulacji w celu oceny przepływu powietrza, na przykład pod układem napędowym, wokół przedniego spojlera i wzdłuż tylnej części pojazdu.

Aerodynamika jest w przypadku tych pojazdów kluczem do sukcesu… | 3DS

Le Mans

Peugeot 9X8 Hybrid Hypercar z dywizji Peugeot Sport weźmie udział w sezonie 2024 Długodystansowych Mistrzostw Świata (FIA WEC), który obejmuje dziewięć wyścigów odbywających się na całym świecie – w tym prestiżowy 24-godzinny wyścig Le Mans. W kategorii Hybrid Hypercar zawodnicy muszą przestrzegać surowych przepisów projektowych i sprawdzać swoje pojazdy w jednym tunelu aerodynamicznym, co wskazuje na kluczową rolę aerodynamiki w konkurencyjności pojazdów.

– Sporty motorowe to wymagająca dyscyplina zarówno dla kierowców, jak i ich pojazdów, która wymaga od zespołów szybkości i precyzji – dodała Laurence Montanari, wiceprezes Dassault Systèmes ds. transportu i mobilności. – Dassault Systèmes stworzyła środowisko oparte na chmurze, w którym inżynierowie z obu firm mogli współpracować w celu symulacji aerodynamiki hybrydowego hipersamochodu Peugeot 9X8 we wszystkich jego fazach. Nasi eksperci przeanalizowali wyniki symulacji i zaproponowali ulepszenia, aby spełnić specyfikacje WEC. W rezultacie dział Peugeot Sport był w stanie opracować konkurencyjny i wytrzymały hipersamochód.

Źródło: 3DS

#WEC2024 #digitaltwin #cyfrowyblizniak #symulacje #3DEXPERIENCE
#Peugeot9X8Hybrid #SIMULIA PowerFLOW

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*