CAD za darmo… i na 32-bitowy komputer?

Temat powrócił za sprawą pytań ze strony Czytelników. Konieczność spędzania większości czasu w domu w okresie pandemii sprawiła zapewne, że coraz więcej osób zaczęło szukać możliwości realizowania swoich pasji, hobby, czy też pracy zdalnej – z pomocą narzędzi CAD/CAE/CAM. Najlepiej – bezpłatnych…

Autor: Maciej Stanisławski

Do tej pory ograniczałem się do odpowiedzi mailowych, najczęściej polecając rozwiązanie Solid Edge 2D Drafting, bezpłatne, do zastosowań komercyjnych, wyposażone w ciekawy, funkcjonalny i bardzo nowoczesny interfejs. I dające „przedsmak” obcowania z poważnym oprogramowaniem uznanego światowego producenta.
I pewnie na tym bym poprzestał, ale skontaktował się ze mną użytkownik szukający systemu pozwalającego na pracę, owszem, w systemie Windows 10, ale… 32-bitowym. Cóż, próbował, korzystając z archiwalnych zasobów CADblog.pl, zainstalować Solid Edge 2D Drafting ST6 (link tutaj). Ale niestety, obecnie nie ma już możliwości uzyskania do niego licencji, a ostatnie dostępne wersje nie oferują wsparcia dla platformy 32-bitowej.

Jeszcze rok temu można było skorzystać z DraftSight, które dostępne jest nadal na wszystkie platformy (Win 32- i 64-bit, Linux, Mac OS). Cóż, kiedy od stycznia br. – tylko w postaci odpłatnej, ograniczonej czasowo licencji (rocznej za 99 euro w wersji standard, o czym pisałem m.in. tutaj).
Zostajemy bez wyjścia? Nie jest oczywiście tak źle.

FreeCAD. Open Source, bezpłatny… i w zasadzie profejsonalny…

FreeCAD
Ten system opisywałem już nie raz, nie dwa razy (vide np. link tutaj). Można powiedzieć, że jest to w prawie „profesjonalny” system CAD/CAE, rozwijany przez grupę entuzjastów, opracowany w popularnym języku programowania (wyższego rzędu), jakim jest Python. Program „open source”, co oznacza, że w zasadzie każdy może dołożyć do niego swoją „cegiełkę”, a także – czerpać z jego możliwości. Działa także na platformach/systemach 32-bitowych.

I oczywiście można korzystać z niego w pełni nieodpłatnie, również w celach komercyjnych (link do oficjalnej strony programu).
Ale jeśli ktoś szuka rozwiązania stricte 2D…

QCAD
Podobnie jak FreeCAD, również ten program to rozwiązanie „open source”, jednak przeznaczone do pracy tylko w 2D. Opracowany został w sposób gwarantujący jego modułowość (nie tylko CAD, także CAM), rozszerzalność i łatwość adaptacji, a ceniony jest głównie za intuicyjny interfejs użytkownika (osoby pracujące z AutoCAD LT w starszych wersjach, lub jego klonami, wiedzą, co mam na myśli), który bardzo łatwo sobie przyswoić.

Wśród jego funkcjonalności znajdziemy m.in.:
• możliwość pracy na warstwach,
• bloki,
• 35 zaimplementowanych „czcionek CAD” (i obsługę czcionek TrueType),
• jednostki metryczne i calowe,
• import i eksport formatów DXF i DWG,
• ponad 40 narzędzi dedykowanych branży budowlanej,
• narzędzia do szkicowania i modyfikacji punktów, linii, łuków, okręgów, elips, splajnów, polilinii, tekstów, wymiarów, kreskowania, wypełnień, obrazów rastrowych
• dostęp do biblioteki z ponad 4800 częściami i normaliami CAD,
• narzędzia wiersza poleceń,
• dwg2pdf, dwg2svg, dwg2bmp itp.,

a z obszaru CAM oczywiście eksport g-kodu, a także nesting (zdecydowanie lepszy, niż na Spectrum ;)).

QCAD można pobrać bez problemu w wersji 32-bitowej…

QCAD można pobrać tutaj.

LibreCAD
To także rozwiązanie 2D i także „open source”. Niestety, nie jest już rozwijane od kilku lat (ostatnie aktualizacje i pliki instalacyjne pochodzą z 2016 roku – przyp. red.), a sam proces pobrania i instalacji zdecydowanie odbiega od wcześniej przytoczonych propozycji; FreeCAD i QCAD instalujemy jak w pełni profesjonalne rozwiązania. Mimo tych ograniczeń/niedogodności, LibreCAD zasługuje na to, by uwzględnić go w tym zestawieniu. Link do pobrania wersji instalacyjnej LibreCAD można znaleźć tutaj.

Powinienem wspomnieć jeszcze chociażby o BRL-CAD… zwłaszcza, że kiedyś byłem jego szczerym entuzjastą. Ale w moim przekonaniu nie wytrzymał konkurencji z FreeCAD i jeśli miałbym dokonać wyboru…

Pozdrawiam serdecznie i życzę satysfakcji z instalowania i korzystania z darmowego oprogramowania CAD/CAM, do tematu postaram się wrócić – wskazując na bezpłatne rozwiązania CAE (chociażby Z88 Aurora, czy Calculix goszczący niegdyś częściej na łamach CADblog.pl, np. tutaj).

(ms)

4 Komentarze

  1. Jest jeszcze jeden program bezpłatny Nanocad 5 prod. rosyjskiej firmy Nanosoft. Jest to program z 2012r. otwiera i zapisuje pliki dwg, dwx R12 do R18. Praca na warstwach, wszystkie polecenia jak w AutoCad LT, w stosunku do DraftSight uboższy ale ma za to możliwość pracy z plikami rastrowymi. Można zmodyfikować plik pgp pod kątem własnych poleceń.

  2. Po co próbować. Nanocad 5 to produkt sprzed 6-7 lat. Czy nie lepiej wydać 900PLN i kupić nowego IntelliCAD 10 w postaci ActCAD 2021 Standard. Sprawa załatwiona. Jak założymy sobie że następny upgrade będzie za 5 lat to koszt wyjdzie nam 15 PLN-ów miesięcznie. Tyle co 2-3 paczki chipsów Lays. Można przetestować tu link :https://actcad.pl
    Zalety niska cena i tani upgrade (50%ceny), najnowsze rozwiązania IntelliCAD 10, małe wymagania sprzętowe, przenośność licencji, dodatki za które inni karzą sobie płacić, darmowe wsparcie techniczne i aktualizacje przez 1 rok.
    Rozumiem, że wydatek 900PLn z 1998 roku to co innego niż 2021 w stosunku do pensji.
    Uważam że teraz wszystkich stać na zakup CAD, a ceny nie są porażające jak 20 lat temu.

  3. Na https://actcad.pl pojawił się TrueCAD 2022 Premium, który sprzedawany jest do końca roku w promocyjnej cenie 571.82PLN z VAT. To w zasadzie czysty IntelliCAD 10.1. Nie zawiera żadnych dodatków typu Konwerter PDF na DWG czy konwerter jpg na DWG. Poza brakiem dodatków nie różni się od ActCAD 2022 Standard. Dostępna jest 14 dniowa wersja testowa. Zapraszam do testowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*