Modułowe szpitale do walki z COVID-19

Firmy Dassault Systèmes i Aden Group, jedna z największych azjatyckich spółek zajmujących się zarządzaniem obiektami (ang. facility management), poinformowały o zamiarze podjęcia współpracy przy opracowaniu modułowych szpitali zakaźnych „pod klucz”. Projekt o nazwie Akila Care byłby szybki do wdrożenia i łatwy w utrzymaniu w państwach szczególnie dotkniętych epidemią COVID-19 i pilnie potrzebujących wysokiej jakości placówek medycznych

Obydwie spółki współpracują w celu przygotowania nowych procesów inżynieryjnych, budowlanych i operacyjnych dla szpitali, korzystając z platformy 3DEXPERIENCE od Dassault Systèmes oraz inteligentnej koncepcji szpitala – Akila Care – pochodzącej od Aden Group. Sednem rozwiązania jest wirtualne środowisko współpracy, służące do projektowania szpitali, dokonywania symulacji tych projektów oraz budowania tego typu placówek. Szpitale będzie można wybudować i uruchomić w ciągu 100 dni, przy czym będą one mogły funkcjonować przez wiele kolejnych lat. Rozwiązanie pozwoli zoptymalizować ich działanie i zapewnić utrzymanie techniczne przez cały cykl życia danego obiektu. W ramach współpracy, obydwie spółki planują powołać konsorcjum różnych podmiotów specjalizujących się w sprzęcie medycznym, inżynierii i budownictwie, aby móc zaoferować powyższe rozwiązanie państwom, które najbardziej go potrzebują.

W ciągu 100 dni od zamówienia AKILA Care funkcjonuje jako inteligentny szpital
z wieloma oddziałami

– W kontekście globalnym, kiedy decyzyjność i szybkość działania są niezbędne w walce z COVID-19, połączenie szybkiej w montażu, modułowej architektury z platformą cyfrową może przyspieszyć budowanie najnowocześniejszych placówek medycznych i zapewnić ich pełne działanie w rekordowym czasie – powiedzieli Francois Amman i Joachim Poylo, współzałożyciele Aden Group. – Dzięki korzystaniu z platformy 3DEXPERIENCE, mamy nadzieję opracować rozwiązanie, które umożliwi nam zmniejszenie liczby zmian inżynierskich, wdrożenie bardzo sprawnego harmonogramu prac i wywiązanie się ze zobowiązań szybko i skutecznie. Ponadto, pozwoli nam ono zapewnić długoterminowe utrzymanie techniczne szpitali oraz bezpieczeństwo w obliczu ewentualnych pandemii w przyszłości – dodali.

Od wirtualnego do modułowego szpitala
Rozwiązanie zapewni wirtualne środowisko współpracy, w którym pracownicy i eksperci zewnętrzni będą mogli wykorzystywać wirtualny model szpitala, aby optymalizować planowanie przestrzeni, projektować elementy modułowe, lokalizację izolatek z podciśnieniem powietrza względem otoczenia oraz miejsca dla pozostałego sprzętu, prowadzić symulacje produkcyjne i sprzętowe, a także szkolić personel, który będzie pracował przy budowie szpitala. Po wybudowaniu szpitala, rozwiązanie będzie wykorzystywane do zarządzania aktywami cyfrowymi, poprzez połączenie placówki z najnowocześniejszym sprzętem medycznym, który będzie monitorował zdigitalizowane procedury higieniczne oraz pracę szpitalnych robotów.

Każdy pokój pacjenta ma strefę buforową i wykorzystuje podciśnienie, aby zatrzymać rozprzestrzenianie zainfekowanego powietrza

– Nowatorska i sprawdzona koncepcja Akila Care, opracowana przez Aden Group, do zarządzania obiektami, wymaga modułowej, inteligentnej i zintegrowanej placówki, zaprojektowanej i wybudowanej zgodnie z zaawansowanymi regułami produkcyjnymi. […] Platforma 3DEXPERIENCE jest katalizatorem i czynnikiem umożliwiającym przeprowadzenie tak radykalnej transformacji – powiedział Bernard Charlès, Wiceprezes i Dyrektor Generalny Dassault Systèmes. – Razem pokazaliśmy już, jak symulacja przedostania się wirusa do instalacji wentylacyjnej i rozprzestrzeniania się go w szpitalu Leishenshan w Wuhan może pomóc odpowiadać na pilne potrzeby ochrony zdrowia. Teraz idziemy o krok dalej, by zastosować naszą wiedzę i doświadczenie do wszystkich aspektów cyklu życia szpitala – dodał.

Źródło: Dassault Systemes, Aden Group

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*