14 urodziny i zapowiedź e-wydania

Przed Świętami Bożego Narodzenia udostępnię – po wyjątkowo dłuuugiej przerwie – kolejne e-wydanie CADblog.pl. To, czy następne zaczną pojawiać się w regularnych odstępach czasu, zależeć będzie od kilku czynników. W tym – od Państwa zainteresowania :). Ale o tym za chwilę.

Autor: Maciej Stanisławski

Na początek… zapowiedzi. Otóż w grudniowym wydaniu będzie można poczytać m.in.:
• o Jetson One – osobowym, czy może raczej pasażerskim dronie do indywidualnego użytku, zaprojektowanym przez polskiego inżyniera,
• o polskim elektrycznym samochodzie dostawczym „Messor”,
• o tegorocznych nowościach w Solid Edge, SOLIDWORKS, ZWCAD i FreeCAD (dokładniej i obszerniej, niż na blogu),
• o NX Mold Cost – narzędziu do błyskawicznej wyceny form wtryskowych,
• o 3Dconnexion Keyboard Pro,
…i najprawdopodobniej wielu innych (Onshape, GrabCAD, Shapr3D).

14 lat minęło…

Pierwszy wpis na CADblog.pl opublikowałem… 15 listopada 2008 roku, dokładnie 14 lat temu! (można go podejrzeć tutaj). Ideą było stworzenie bloga, który miał hobbystycznie podejmować tematykę związaną z oprogramowaniem CAD/CAM/CAE, ale los chciał, że przez długi czas CADblog.pl – moje „czwarte dziecko” 🙂 – stał się jednym z głównych obszarów mojej aktywności. I chociaż miał być blogiem, ewoluował w kierunku portalu aż do formy, którą przyjął w 2018 roku i w której dostępny jest obecnie.

Jak się okazało, spotkał się z życzliwym przyjęciem tak ze strony Czytelników, jak i reklamodawców/ sponsorów (przynajmniej niektórych), a to pozwoliło na jego funkcjonowanie i nieodpłatne publikowanie różnego rodzaju materiałów. Istotnie przez lata minionej działalności całą zawartość, wszystkie treści, udostępniałem bezpłatnie (mimo, iż CADblog.pl stał się jednym z głównych źródeł utrzymania mojej rodziny). To, że treści te okazały się przydatne, znalazło swoje odbicie chociażby w przypisach do prac dyplomowych, w literaturze przedmiotowej (vide fot. poniżej), czy – w postaci najbardziej bezpośredniej – w mailach nadsyłanych przez użytkowników CAD.

Kolejne 14 lat?

Czy przyjęta formuła bloga się wyczerpała? Były lata, kiedy oglądalność CADblog.pl biła rekordy (klasyfikowany był na 2. miejscu pod względem popularności wśród blogów o tematyce CAD na świecie). Był też moment, kiedy konkurencję dla blogów/portali zaczęły stanowić firmowe profile w mediach społecznościowych (i wiązało się to m.in. z odpływem przychodów z reklam). Faktem jednak pozostaje, że obecne młode pokolenia coraz częściej i chętniej sięgają po materiały audiowizualne, albo krótsze, syntetyczne teksty.

Odpowiedzią na ten trend jest podejmowana właśnie przeze mnie próba aktywacji kanału na YouTube (link tutaj): playlista z nowościami/aktualnościami, a z drugiej strony przestrzeń na „dzielenie się”, czy tzw. „rozmowy o życiu” w cyklu „Nie samym CAD’em żyje człowiek”. Co z tego wyjdzie w praktyce, czas pokaże. Nadal zdumiewa mnie natomiast fakt, iż „short” wrzucony spontanicznie na kanał osiągnął w ciągu kilku dni taką liczbę wyświetleń (proszę sprawdzić, vide stan z dzisiaj, tj. 15.11),

podczas gdy materiały, na które trzeba poświęcić nieporównywalnie więcej czasu – ułamek tej wielkości J. Nie zmienia to faktu, że praca nad każdym odcinkiem „Aktualności…”, czy przygotowanie e-wydania, wymaga ode mnie dużego nakładu pracy i zaangażowania. Dlatego w tym roku postanowiłem skorzystać z dostępnych form wsparcia dla autorów, poprzez Patronite i Zrzutkę:

https://patronite.pl/CADblog.pl/description

https://zrzutka.pl/6tumba

Patronite i Zrzutka na CADblog.pl & CADTV.pl

Wasze wsparcie nie tylko będzie motywacją do podejmowania dalszych wysiłków, ale de facto stanowić będzie dla mnie wynagrodzenie za czas i energię wkładaną w ten projekt. I pozwoli mi nadal dzielić się ze wszystkimi zainteresowanymi nie tylko pasją do systemów CAD/CAM/CAE, ale także polskich konstrukcji, motoryzacji, strzelectwa i wielu, wielu innych. Serdecznie dziękuję za okazane zainteresowanie i życzliwość! I życzę dobrego dnia 🙂

Maciej Stanisławski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*