DraftSight 2019 – przewodnik po nowych funkcjonalnościach

DraftSight_TrimHatch

Premiera DraftSight 2019 stała się faktem. Na odświeżonej stronie producenta mamy możliwość dokonania zakupu jednej z nowych dostępnych wersji systemu, który wybrało ponad 2 mln użytkowników na całym świecie. DraftSight przestał być bezpłatny (o czym pisałem m.in. tutaj i tutaj), ale możliwe, że m.in. dzięki temu jego dalszy rozwój nabierze większej dynamiki…

Autor: Maciej Stanisławski

Najbardziej „spektakularne” nowości (w tym możliwości tworzenia i edycji rysunków 3D) znajdziemy oczywiście tylko w droższych wariantach oprogramowania, ale kilka istotnych ulepszeń znajdziemy także w bazowej wersji Standard (koszt rocznej licencji to 99 USD). I od nich zaczniemy.

DraftSight2019_Prices_BIG
Rys. 1. DraftSight 2019: nowe dostępne wersje i ceny rocznych licencji

Przycinanie kreskowania (wszystkie wersje DraftSight 2019)
Jest to nowa funkcja, która daje użytkownikom możliwość przycinania kreskowania za pomocą polecenia Trim (lub PowerTrim).

DraftSight_TrimHatch
Rys. 2. Przycinanie kreskowania dostępne jest już w wersji Standard

Przeciągnij i przenieś (wszystkie wersje DraftSight 2019)
W poprzednich wersjach DraftSight, aby przenieść dowolny element, trzeba było wybrać polecenie przenoszenia, wybrać element, a następnie wybrać punkty od i do. W nowej wersji wystarczy kliknąć obiekt i przeciągnąć go do nowej lokalizacji, a następnie zwolnić przycisk myszy, aby umieścić wybrany, przenoszony obiekt.

DraftSight_DragMove
Rys. 3. Funkcjonalność „Drag and drop”

Nowa karta Importuj wstążkę (wszystkie wersje DraftSight 2019)
Wszystkie wersje DraftSight 2019 mają teraz nową kartę wstążki, która umożliwia użytkownikowi szybkie i łatwe importowanie plików DGN lub dołączanie plików rysunków, plików graficznych, plików PDF, DGN i innych typów plików – wszystko z poziomu jednego menu.

Do wspomnianych bardziej zaawansowanych funkcji należą:

Image Tracer (dostępny w DraftSight Professional, Premium, Enterprise i Enterprise Plus)
Image Tracer pozwala importować plik obrazu rastrowego do DraftSight 2019 i konwertować go na elementy wektorowe.

DraftSight_ImageTracer
Rys. 4. Plik obrazu, taki jak logo lub plan piętra, można szybko i łatwo przekonwertować na elementy wektorowe i pracować nad nimi w DraftSight 2019. Szkoda tylko, że nie w wersji Standard…

Integracja HomeByMe (tylko DraftSight Professional, Premium, Enterprise i Enterprise Plus)
HomeByMe to internetowa aplikacja do projektowania wnętrz, która umożliwia wizualizację pomysłów domowych w 3D. Integracja HomeByMe z DraftSight 2019 oznacza, że ​​można teraz przeglądać i otwierać projekty HomeByMe z poziomu DraftSight. Umożliwia to użytkownikom tworzenie zwymiarowanych, roboczych rysunków z ich oryginalnego projektu HomeByMe.
Użytkownicy DraftSight 2019 mogą również importować pliki DSHBM wyeksportowane z HomeByMe, ponownie umożliwiając użytkownikowi tworzenie zwymiarowanych, roboczych rysunków z projektu HomeByMe. Nie jest to funkcjonalność przydatna dla branży mechanicznej, ale uważam, że warto o niej wspomnieć.

Menedżer atrybutów bloków (tylko DraftSight Professional, Premium, Enterprise i Enterprise Plus)
Ta nowa funkcja w DraftSight 2019 umożliwia użytkownikowi zarządzanie atrybutami swoich bloków w rysunkach 2D.

DraftSight_BlockManager
Rys. 5. Menedżer atrybutów bloków. I znowu szkoda, że nie jest dostępny w wersji Standard…

Ramki rysunkowe i bloki tytułowe (tylko DraftSight Professional, Premium, Enterprise i Enterprise Plus)
DraftSight 2019 zapewnia teraz użytkownikom zestaw wstępnie zdefiniowanych bloków ramek i tytułów, zgodnie ze standardami inżynieryjnymi. Pozwala także określić rozmiar i skalę.

Używanie formuł w tabelach (tylko DraftSight Professional, Premium, Enterprise i Enterprise Plus)
Użytkownicy DraftSight 2019 mają teraz możliwość używania formuł w tabelach w DraftSight, tak jak w dowolnej aplikacji arkusza kalkulacyjnego.

DraftSight_FormulasTables
Rys. 6. Formuły w tabelach – prawie jak w Excelu, a wszystko w środowisku DraftSight…

Tylko płatne
Przypomnę raz jeszcze: DraftSight 2019 dla Windows® jest dostępny tylko w wersji płatnej (obiecywana wersja Cloud będzie dostępna przez jakiś czas nieodpłatnie – przyp. red.). Uwaga! Po pobraniu i zainstalowaniu DraftSight 2019 (bezpłatna 30-dniowa wersja próbna lub zakupiona wersja) nie będzie już można ponownie pobrać ani uzyskać dostępu do żadnej wcześniejszej bezpłatnej wersji DraftSight (tzn. do 2018 lub wcześniejszej). Wszystkie bezpłatne wersje DraftSight (2018 lub wcześniejsza) przestaną działać po 31.12.2019 roku. Osobiście sugeruję zatem zainstalowanie nowej wersji na innym niż dotychczasowe urządzeniu; sam zapewne wykorzystam w tym celu komputer syna 🙂

(ms)

Źródło: blog.draftsight.com

O bezpłatnych alternatywach dla DraftSight można poczytać tutaj

3 Komentarze

  1. Niestety nie ma już darmowych wersji porządnych programów CAD. Wszystkie dostępne są o klasę gorsze od Draftsight w wersji darmowej. Ceny nowego Draftsight są niskie w porównaniu z AutoCAD, lecz wysokie jeżeli uświadomimy sobie, że opłaty uiszczane są co roku. Proponuję przetestować ActCAD w porównywalnych cenach np. Draftsight Pro ok 1030PLN z VAT, ActCAD Standard – ok 949PLN z VAT, Draftsight Premium ok 2585PLN z VAT, zaś ActCAD PRO ok 1449PLN VAT. Nawet najdroższa wersja ActCAD BIM z kluczem USB jest tańsza, gdyż kosztuje ok 2449PLN z VAT. ActCAD jest z dostępny z licencją wieczystą, a Draftsight z roczną. Upgrade kosztuje 470PLN z VAT. W Draftsight odnowienie kosztuje tyle samo co zakup.
    ActCAD można pobrać ze strony https://actcad.pl zakładka pobierz CADa i przetestować we własnych zastosowaniach. Polecam.

  2. Niech Pan spróbuje TrueCAD 2022 Premium, to w zasadzie odpowiednik Draftsight. Nie posiada żadnych dodatków, ale dzięki temu jego cena jest niska. Do końca roku można go kupić za 571PLN z VAT. Licencja jest w przeciwieństwie do Draftsight wieczysta. Silnik to nowy IntelliCAD 10.1 oraz nowe biblioteki ODA. Więcej na https://actcad.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*