Druk 3D w lotnictwie

Druk 3D jest chętnie stosowany w branży samochodowej i lotniczej. Pozwala na skrócenie czasu prototypowania i obniżenie kosztów poprzez wykorzystanie druku niskonakładowego. Drukarka przemysłowa Factory 2.0 firmy Omni3D doskonale sprawdza się w polskich placówkach naukowych i akademickich, takich jak Instytut Lotnictwa, czy Lotnicza Akademia Wojskowa

Zakład Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa od 2017 roku korzysta z drukarki Factory 2.0. Powstają w niej głównie elementy z filamentu ABS-42, który charakteryzuje się dużą uniwersalnością. W branży lotniczej został doceniony za trwałość i wytrzymałość mechaniczną. To także materiał znany z łatwości w procesie obróbki.

– Drukarka produkcji OMNI3D spełnia nasze wymagania i jest przez nas często użytkowana. W porównaniu do innych maszyn dostępnych na rynku, drukarka od  OMNI3D wyróżnia się bardzo dobrą konstrukcją, przemyślanym dotykowym interfejsem oraz gotowymi profilami druku. Sprawiają one, że operator nie musi posiadać szczegółowej wiedzy o druku i znacznie przyśpieszają pracę. Wysoko oceniam też jakość wydruków realizowanych z wykorzystaniem filamentu ABS-42. Drukarka wykorzystywana jest do tworzenia prototypowych części oraz elementów konstrukcyjnych – mówi Tobiasz Mayer z Instytutu Lotnictwa.

Oprócz wspomnianego instytutu badawczego, z drukarki Factory 2.0. korzysta Lotnicza Akademia Wojskowa. Wykorzystała druk 3D m.in. do wydruku modelu fotela katapultowego pilota […]. Filamenty, z których korzysta placówka to ABS, CF-PA-12, WS-20 oraz PLA.

Model fotela pilota 3D
Rys. Model fotela lotniczego wydrukowanego na drukarce 3D Factory 2.0…

[…] Druk 3D to nie tylko możliwość tworzenia elementów wyposażenia samych samolotów. To również obudowy dronów, wyposażenie śmigłowców, a także możliwość tworzenia komponentów, których zawodność nie jest krytyczna dla działania samolotu. Można wymienić tu m.in. mocowania wiązek kablowych, elementy wyposażenia kabiny, takie jak np. pokrywa schowka bagażowego.

Źródło: Omni3D

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*