Siemens buduje mikrofabryki pojazdów Zbee

Firma Siemens nawiązała współpracę z Clean Motion AB, producentem pojazdu elektrycznego Zbee, aby umożliwić Clean Motion zbudowanie i utrzymanie cyfrowej fabryki wzorcowej z wykorzystaniem technologii i rozwiązań firmy Siemens

Clean Motion wyróżnia strategia ekspansji oparta na lokalnej produkcji rozproszonej w wielu mniejszych fabrykach w pobliżu klienta końcowego. Aby taka ekspansja zakończyła się sukcesem, należy zapewnić zdefiniowany cyfrowo produkt i proces produkcyjny wraz z centralnie sterowanym łańcuchem dostaw. We współpracy z Siemens PLM Software firma Clean Motion wykonuje właśnie kolejny krok w procesie cyfryzacji, aby uzyskać w pełni cyfrowe bliźniaki zarówno dla swojego produktu, procesu produkcyjnego, jak i dla całej fabryki – czy wręcz sieci fabryk.

W ramach strategii cyfryzacji zostanie zbudowana cyfrowa fabryka wzorcowa z oprogramowaniem do zarządzania cyklem życia produktów (PLM) firmy Siemens. Fabryka ta pozwoli następnie na wprowadzenie zmian pod kątem nowych wariantów i optymalizację przepływów produkcyjnych. Clean Motion będzie w stanie zbudować dużą liczbę niezależnych, fizycznych zakładów produkcyjnych i zapewnić ich działanie dokładnie w taki sam sposób na całym świecie, korzystając z rozwiązań Siemens PLM Software, które będą zarządzać cyfrowym bliźniakiem, odzwierciedlając cyfrową fabrykę wzorcową. Clean Motion planuje wdrożyć Mindsphere – oparty na chmurze, otwarty system operacyjny Internetu rzeczy (IoT) firmy Siemens, zasilany przez Amazon Web Services (AWS), aby umożliwić funkcjonowanie podłączonej fabryki i utworzyć proces działający w zamkniętej pętli, który będzie monitorować i przekazywać na żywo dane z użytkowania i fabryki w celu dalszej optymalizacji działalności i procesów firmy Clean Motion.

Rys. Elektryczny pojazd Zbee produkowany przez Clean Motion…

– Wykorzystanie rozwiązań firmy Siemens w zakresie IoT umożliwi rejestrację sposobu produkcji i użytkowania produktu w czasie rzeczywistym – powiedział Göran Folkesson, prezes Clean Motion. – Dzięki tym informacjom możemy zoptymalizować nasz istniejący model biznesowy, ale także rozwinąć nowe możliwości. Oznacza to również, że będziemy mogli otrzymać informacje zwrotne na temat użytkowania i produkcji oraz produkować z taką samą wysoką jakością na całym świecie.

Rys. …z wykorzystaniem rozwiązań software’owych Siemens PLM Software

Model biznesowy firmy Clean Motion opiera się na centralnej organizacji zakupowo-logistycznej z lokalnymi jednostkami produkcyjnymi budującymi, serwisującymi i dostarczającymi Zbee na rynek lokalny. W założeniu każda mikrofabryka powinna mieć roczną zdolność produkcyjną około 5000 pojazdów i dysponować wszystkimi częściami na cały cykl życia pojazdu, gdzie produkcja, sprzedaż i rynek posprzedażowy są zagregowane. Clean Motion wykorzysta oprogramowanie Siemens NX™, wiodące zintegrowane rozwiązanie dla wspomaganego komputerowo projektowania, produkcji i inżynierii (CAD/CAM/CAE), portfolio Teamcenter®, najczęściej używane na świecie cyfrowe oprogramowanie do zarządzania cyklem życia produktu, portfolio Simcenter™, bogaty zestaw oprogramowania do symulacji i testów oraz portfolio Tecnomatix®, wiodące w branży cyfrowe oprogramowanie produkcyjne do budowy i utrzymania cyfrowego bliźniaka. Firma Clean Motion będzie również korzystać z Managed Services firmy Siemens z Teamcenter w chmurze, zasilanych przez AWS, w celu uzyskania kompleksowego, przemysłowego rozwiązania software’owego w chmurze. – Stworzymy system zamknięty z siecią centralnie sterowanych jednostek produkcyjnych. Nie byłoby to możliwe bez partnera takiego jak firma Siemens – powiedział Niklas Ankarkrona, prezes Clean Motion.

– Model biznesowy firmy Clean Motion zapewnia solidną podstawę do cyfryzacji jej działalności, a nasze oprogramowanie dostarczane jako usługa w chmurze na serwerach AWS może zapewnić kompleksowe rozwiązanie niezbędne do podjęcia przez firmę dalszych istotnych kroków – powiedział Mats Friberg, prezes szwedzkiego oddziału Siemens PLM Software. – Współpraca z takimi firmami jak Clean Motion pozwala firmie Siemens osiągnąć wysoki poziom innowacyjności i realizacji tych nowych technologii w połączeniu z już opracowanymi metodami pracy.

Współpraca nie będzie ograniczona wyłącznie do jednej fabryki. Zbee już tworzy produkt wirtualny, a dzięki portfolio oprogramowania Siemens PLM firma Clean Motion zbuduje cyfrowego bliźniaka produktu, procesu i fabryki, zapewniając jeszcze większe możliwości symulacji, optymalizacji i weryfikacji zarówno produktu, jak i procesu produkcji. Dzięki cyfrowemu bliźniakowi Clean Motion będzie w stanie symulować cały cykl życia pojazdu przed jego ukończeniem.

Więcej informacji na temat cyfrowego bliźniaka i portfolio PLM firmy Siemens można znaleźć tutaj.

Źródło: Siemens PLM Software

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*