Chińska platforma SAE dla IZERY

Geely Holding i ElectroMobility Poland podpisały umowę licencyjną na platformę SEA (Sustainable Experience Architecture) dla samochodów elektrycznych. Tym samym Geely Holding zostaje partnerem technologicznym pierwszej generacji pojazdów marki Izera.

Opracowanie: Maciej Stanisławski

17 listopada br. w Warszawie Zhejiang Geely Holding Group (Geely Holding) – największa prywatna chińska grupa motoryzacyjna – podpisała umowę licencyjną, w ramach, której udostępni ElectroMobility Poland (EMP) dedykowaną dla samochodów elektrycznych platformę SEA.

EMP planuje budowę gamy modelowej samochodów elektrycznych segmentu C. Pierwszym z modeli będzie SUV. Ponadto EMP ogłosił plany produkcji dwóch kolejnych modeli – kombi oraz hatchbacka, których daty wprowadzenia na rynek zostaną podane w odpowiednim czasie.

Umowa istotnie przyczyni się do popularyzacji architektury SEA – wprowadzonej na rynek przez Geely Holding we wrześniu 2020 i będącej najbardziej zaawansowaną, w pełni elektryczną i elastyczną technologią, obejmująca zarówno elementy mechaniczne, oprogramowanie, jak i szeroki ekosystem cyfrowy. Na korzystanie z tej technologii do tej pory zdecydowały się już marki w ramach grupy Geely Holding, a marki Zeekr i Smart rozpoczęły już produkcję i sprzedaż aut opartych o platformę SEA. EMP jest pierwszą firmą spoza grupy, która będzie wykorzystywać tę technologię.

– Z dumą podpisujemy umowę licencyjną z EMP na udostępnienie wiodącej w branży architektury SEA. Jesteśmy przekonani, że ta zaawansowana platforma technologiczna pomoże EMP we wprowadzaniu na rynek najwyższej jakości produktów gwarantując ich jakość technologiczną w zakresie komponentów mechanicznych, software’u oraz skalowalności rozwiązań – powiedział Daniel Donghui Li, CEO Geely Holding Group CEO. – Polska odgrywa ważną rolę w europejskim przemyśle motoryzacyjnym i jestem przekonany, że ta umowa umożliwi szybsze przejście na napędy elektryczne tworząc szersze możliwości gospodarcze w obszarze elektromobilność – dodał.

Pierwsze pojazdy będą produkowane pod marką Izera przez EMP w fabryce budowanej w Jaworznie (woj. Śląskie). Inwestycja umożliwi stworzenie w samym zakładzie ok. 2400 miejsc pracy.

– Platforma SEA idealnie wpisuje się w koncepcję Izery jako produktu – powiedział Piotr Zaremba, Prezes ElectroMobility Poland. – Współpraca z Geely zapewnia EMP najwyższej klasy know-how w branży, a także dodatkowe możliwości biznesowe. W dłuższej perspektywie to partnerstwo technologiczne umożliwia nam rozwój, większe zaangażowanie lokalnych dostawców oraz realizację projektu w zakładanych ramach biznesowych – wyjaśniał prezes EMP.

Opracowana w globalnych centrach badawczo-rozwojowych w Europie i Chinach przez Geely Holding technologia SEA jest specjalnie zaprojektowaną architekturą, dedykowaną dla pojazdów elektrycznych. Jest ona wysoce skalowalna – dostępna zarówno dla małych pojazdów segmentu A, jak i segmentu E oraz dużych pojazdów dostawczych. Platforma zapewnia rozbudowaną strukturę oprogramowania, pozwalającą na minimalizacje inwestycji w jego rozwój po stronie partnerów. Zapewnia także dostosowanie rozstawu osi w zakresie od 1800mm do 3300mm, w zależności od wymagań.

(ms)

O Grupie Geely Holding

Zhejiang Geely Holding Group (Geely Holding) jest globalną grupą będącą właścicielem kilku znanych międzynarodowych marek motoryzacyjnych (m.in. Volvo – przyp red.). Prowadzi działalność w wielu segmentach, odpowiadających na zróżnicowane potrzeby łańcucha wartości branży motoryzacyjnej – od badań i rozwoju przez design, produkcję, sprzedaż i serwis. W 2021 roku Geely Holding sprzedało w sumie ponad 2,2 miliona pojazdów, zatrudnia ponad 120 000 osób na całym świecie i od dziesięciu lat znajduje się na liście Fortune Global 500. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.zgh.com.

Electromobility Poland (EMP) / Izera

Informacje o marce Izera można znaleźć na oficjalnej stronie www.izera.com oraz www.electromobilitypoland.pl

Źródło: EMP

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*