Portal korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Poznaj politykę prywatności CADblog.pl Więcej >>>
Przejdź do strony | Opuść serwis X

Poznaj ZWNesting

newsletter CADblog.pl


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 2018

nr (25-26) 2017/2018
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


W przygotowaniu

nowe e-wydanie w przygotowaniu


Wydania archiwalne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

SOLARIS Arrinera w e-wydaniu CADblog.pl

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

CADblog nr 1-2/2015 polskie motocykle

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

CADblog e-zine 1/2014 Oru Kayak

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum


 

 

 

 


>>  Strona główna  |  Aktualności  |  CAD blog  |  Solid Edge blog  |  SOLIDWORKS blogHistoria CAD  |  Sprzętowo  |  W numerze  |  Archiwum  <<

Targi TOOLEX 2018

Nowy SpaceMouse Compact

Pobierz e-wydania CADblog.pl

strona 1 z 22 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22

Reklama

SOLIDWORKS Electrical
 


 

Czwartek, 12.07.2018 r.

LEM podbije Hiszpanię i Dakar?

Nie chodzi o lądownik księżycowy, ani o śp. wybitnego polskiego pisarza S-F, ale o... najnowszy motocykl elektryczny zbudowany przez studentów z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych. Za dwa tygodnie wystartują z nim w zawodach Smart Moto Challenge w Barcelonie, a w planach mają także występ w Rajdzie Dakar

LEM Thunder jest pierwszym w Polsce lekkim motocyklem elektrycznym przystosowanym do rajdów w trudnych warunkach terenowych, takich jak np. Rajd Dakar. 
– Obszar napędów elektrycznych jest dobrze postrzegany w gospodarce, dlatego działalność naszych studentów doskonale wpisuje się w obecne trendy. To bardzo udany projekt i jestem przekonany, że nie ma szans, żeby na zawodach się nie udało. Trzymamy za was kciuki, żebyście z Hiszpanii wrócili cali, zdrowi i z medalami – powiedział dr inż. Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich PWr.

LEM Thunder waży 120 kg i ma moc 30 kW, czyli ok. 40 KM; oznacza to bardzo dobry stosunek mocy do masy, co jest niezwykle istotne w rajdach terenowych. Pojemność baterii zamontowanej w motocyklu (również zaprojektowanej przez studentów), pozwala na przejechanie ok. 90 km z prędkością 120 km/h. Dzięki specjalnemu systemowi wyczerpany akumulator można wymieć w ciągu zaledwie kilku sekund.
Nowy motocykl jest o ok. 30 kg cięższy od ubiegłorocznego modelu LEM Falcon. Wynika to nie tylko z wymagań, które są stawiane maszynom biorącym udział w Rajdzie Dakar, ale także z zastosowania większych niż dotychczas modułów – silnika, baterii i zawieszenia. Przy projektowaniu konstrukcji studenci korzystali m.in. z technologii druku 3D. Na specjalistycznych drukarkach powstały m.in. osłony łańcucha i formy na elektronikę.

Prace nad konstrukcją trwały jedenaście miesięcy. Na potrzeby motocykla przygotowana została także aplikacja, która wyświetla kierowcy m.in. aktualne informacje o stanie motocykla oraz lokalizację GPS.
– Nowoczesnym rozwiązaniem są (…) zastosowane przez nas baterie litowo-jonowe. Ta technologia mocno się rozwija, a za kilka lat Polska ma być jednym z największych producentów tego typu baterii, myślę więc, że powinniśmy je rozwijać zarówno na uczelniach, jak i w naszych projektach. Skoro baterie mają być przyszłością motoryzacji, to musimy sprawdzić, jak bardzo są wytrzymałe i jak zachowują się w ekstremalnych warunkach – podkreśla Wojciech Pawlak, prezes Koła Naukowego PIRM.

 

Publiczna prezentacja motocykla LEM Thunder. Fot. PW

 

LEM Thunder już za kilka dni wystartuje w SmartMoto Challenge 2018 w Barcelonie (16-22 lipca). Do tej pory nasi studenci Politechniki Wrocławskiej występowali na zawodach w Hiszpanii pięć razy i mogą pochwalić się m.in. zwycięstwami w 2014
i w 2017 r. i trzykrotnym zdobyciem trzeciego miejsca (w 2013, 2015 i 2016). Następnie w dniach 22-26 sierpnia we Wrocławiu członkowie KN PIRM po raz pierwszy zorganizują polską edycję zawodów motocykli elektrycznych pod nazwą Wrocław SmartMoto Challenge. Zwieńczeniem projektu LEM Thunder ma być start w Rajdzie Dakar 2019 (6-17 stycznia).

Źródło: Politechnika Wrocławska

Wtorek, 10.07.2018 r.

NX na AMM 2018

Firma CAMdivision po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała rozwiązanie NX CAM & Multi-Axis Additive / Hybrid Manufacturing na maszynie 5-osiowej (Hermle & Sinumerik 840D)

Prezentacja odbyła się 28 czerwca br. podczas Additive Manufacturing Meeting (AMM 2018), zorganizowanego przez Centrum Zaawansowanych Technologii Wytwarzania (CAMT-FPC). Głównym celem konferencji była budowa platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między ośrodkami naukowo-badawczymi i przemysłowymi w obszarze technologii AM, tematem przewodnim imprezy było zaś zastosowanie technologii przyrostowych w przemyśle i branży medycznej.

 

 

Film prezentujący rozwiązanie w akcji można znaleźć w serwisie FB, gdzie wkrótce ma zostać również udostępniona relacja z wydarzenia. Dodatkowe informacje o rozwiązaniu NX i oferowanych przez nie możliwościach związanych z drukiem 3D dostępne są na stronach CAMdivision.

Źródło: CAD.pl, CAMdivision

Czwartek, 5.07.2018 r.

„CAD-to-VR” z AMD

Projektowanie w trójwymiarze to istotna część procesu produkcji, ale w miarę jak sprzęt staje się coraz bardziej złożony, również projekty stają coraz trudniejsze w zwizualizowaniu. W tej sytuacji wiele firm decyduje się na wybór rozwiązań ze sfery wirtualnej rzeczywistości, aby projekty dało się tworzyć szybciej i bardziej realistycznie...

BluePrint Automation (BPA) to światowy lider w automatyce pakowania, który tworzy niestandardowe maszyny pakujące dla branży spożywczej i który stanął przed takim właśnie wyzwaniem. Modele CAD, jakie były tam wcześniej tworzone do zobrazowania mechaniki, stały się prawie niemożliwe do produktywnego zwizualizowania zarówno dla samego BPA, jak i jego klientów.

I właśnie wówczas BPA zwrócił uwagę na możliwości wirtualnej rzeczywistości, adaptując do swoich potrzeb otwarte rozwiązanie AMD z rodzaju „CAD-to-VR”. Dzięki stacjom roboczym napędzanym przez wydajne karty graficzne Radeon Pro WX 9100 (fot.), firma mogła skorzystać w z narzędzia AMD Radeon ProRender Game Engine Importer (dostępnego w systemie CAD 3D SOLIDWORKS) i środowiska Unreal Engine, aby zwizualizować złożone modele CAD w czasie rzeczywistym – i to w warunkach wirtualnej rzeczywistości.

 

 

Dzięki renderingowi projektów w VR można było wirtualnie zwizualizować maszynę, animować działanie mechanizmów i testować jej ergonomię. Tym samym można było dokładnie przyjrzeć się całej inżynierii, zanim urządzenie w ogóle powstało i zaczęto cokolwiek produkować, oszczędzając czas i pieniądze.

Dzięki modelom w VR inżynierowie firmy mogli przebadać kluczowe parametry operacyjne i serwisowe jeszcze w fazie projektowej. Klienci BPA również mogli opiniować rozwiązania – jeszcze w fazie projektowej – zanim jakiekolwiek narzędzie fizycznie powstało.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na blogu pro.radeon.com, gdzie znajdą Państwo także studium ze szczegółami.

Źródło: AMD Poland

Środa, 4.07.2018 r.

VISI uruchamia moduł do inżynierii odwrotnej w wersji 2018 R2

Najnowsza wersja VISI wprowadza nowy moduł do inżynierii odwrotnej, a także nową i ulepszoną funkcjonalność dla funkcji CAD i CAM, dedykowanych specjalnie dla rynku form wtryskowych i tłoczników

W ramach szerszego projektu inżynierii odwrotnej nowa wersja VISI 2018 R2 oficjalnie uruchamia dedykowany moduł wspierający inżynierię odwrotną w istniejącym środowisku CAD/CAM VISI. Pozwala na załadowanie chmury punktów i utworzenie wygładzonej i oczyszczonej siatki.
– Moduł inżynierii odwrotnej jest całkowicie zintegrowany z systemem VISI, co oznacza, że chmurę punktów można załadować bezpośrednio z ramienia pomiarowego Hexagon Romer lub z zewnętrznego pliku i wygenerować odpowiednią, zoptymalizowaną siatkę przy użyciu specjalnych narzędzi – wyjaśnił Marco Cafasso, VISI Product Manager w Vero Software. – Siatka ta może być punktem wyjściowym do tworzenia odpowiednich powierzchni przy użycia funkcji modelowania lub może być wykorzystana w celach obróbki.

 

 

VISI 2018 R2 zawiera prawie 250 nowych i ulepszonych funkcji, w tym aktualizację modelowania bezpośredniego, które zapewniają dodatkową edycję zarówno brył, jak i powierzchni, np.:
• nowe polecenie Edycji Ścian pozwala edytować bryły w prosty sposób, przesuwając lub pociągając wskazane ściany,
• udoskonalenia funkcji Rozszerzanie powierzchni oraz Wypełnianie otworów oznacza dla konstruktora możliwość bezpośredniego pracowania na ścianach bryły, a nie tylko na powierzchniach, co zdaniem Marco Cafasso zapewnia znaczną oszczędność czasu w fazie projektowania i edytowania,
• nową funkcją CAM jest „Toolpath Mirroring”, która kopiuje bieżący projekt, odzwierciedlając wszystkie jego ścieżki narzędziowe. Funkcję można zastosować dla każdych ścieżek 2 osiowych, 3 osiowych 3+2 – osiowych i 4/5 osiowych wygenerowanych w VISI. Zachowuje ona oryginalne kierunki skrawania dla każdej operacji i pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu podczas przygotowywania ścieżek narzędziowych dla lustrzanej geometrii, co jest często stosowane w branży motoryzacyjnej.

Prócz tego wprowadzono bardziej intuicyjny i dynamiczny menadżer zarządzania płaszczyznami roboczymi, ulepszono edycję ścian oraz zwiększono wygodę użytkowania VISI w najnowszej wersji. (…) Wprowadzony został również kontekstowy pasek narzędzi aktywnego wyboru, który pozwala użytkownikowi na przełączanie się pomiędzy kontekstowymi funkcjami, co zapewnia prostszą, bardziej intuicyjną i satysfakcjonującą obsługę.

Źródło: Verashape

Poniedziałek, 2.07.2018 r.

NX Continous Release?

Od stycznia 2019 r. Siemens PLM Software udostępni swoje produkty z rodziny oprogramowania NX w formule Continuous Release (w trybie stałego wydania). Jest to nowy model udostępniania, który zapewni klientom firmy szybszy dostęp do nowych udoskonaleń i ulepszeń jakościowych, ułatwiając jednocześnie proces skutecznego wdrożenia NX. Siemens stanie się pierwszym dużym dostawcą CAD/CAM/CAE, który będzie dostarczał produkty w taki sposób...

NX jest zbudowany w oparciu o powszechną nowoczesną architekturę oprogramowania i zaprojektowany z naciskiem na dostarczanie nowych funkcjonalności dla biznesu oraz ochronę danych klienta. To nowe podejście pozwoli użytkownikom NX m.in. na:
• szybsze otrzymywanie usprawnień funkcjonalnych i tym samym zwiększenie produktywności,
• dostęp do spójnego harmonogramu aktualizacji i w konsekwencji lepsze planowanie wprowadzania nowych technologii i rozwiązań,
• szybsze reagowanie na nowe trendy,
• redukcję kosztów wdrożenia,
• otrzymywanie szybszych i bardziej spójnych odpowiedzi z działu rozwoju NX,
a także czerpanie korzyści z kontynuacji pełnej integracji i interoperacyjności NX – Simcenter 3D. Więcej informacji na temat nowego modelu udostępniania można znaleźć na blogu NX Design (link tutaj).

Źródło: Siemens Industry Software

Środa, 27.06.2018 r.

Piłka nożna w GstarCAD 2018

Mistrzostwa świata w piłce nożnej rozpoczęły się już na dobre, a piłkarze dzielnie walczą o cenne punkty na rosyjskich boiskach. To dobra okazja dla projektantów CAD, aby dowiedzieć się, jak w łatwy i szybki sposób wykonać model 3D piłki nożnej...

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego przedstawiającego wykonanie takiego modelu w programie GstarCAD 2018.

 

Więcej informacji o programie GstarCAD 2018 można znaleźć na stronie polskiego dystrybutora.

Źródło: TMSys Sp. z o.o.

Wtorek, 26.06.2018 r.

CAMdvision na AMM 2018

CAMdivision zaprasza na Additive Manufacturing Meeting 2018 (AMM 2018), które rozpocznie się już w najbliższy czwartek we Wrocławiu

Centrum Zaawansowanych Technologii Wytwarzania (CAMT-FPC), bazując na swoim 20-letnim doświadczeniu i wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu technologiami przyrostowymi oraz dynamicznie rozrastającej się grupie ich użytkowników, podjęło się organizacji kolejnego spotkania osób zainteresowanych tematyką Additive Manufacturing (AM).

Spotkanie odbędzie się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (D-20, u. Janiszewskiego 8, Wrocław) w dniach 28-29 czerwca br.

Głównym celem spotkania jest budowa platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między ośrodkami naukowo-badawczymi i przemysłowymi w obszarze technologii AM. Szczególny nacisk podczas spotkania zostanie położony na zagadnienia z obszaru modelowania CAx, wytwarzania, nowych materiałów, rozwoju procesów oraz ich aplikacji. (…)
Podczas AMM 2018 przedstawiciele firmy CAMdivision zaprezentują nowoczesne sposoby wytwarzania części z wykorzystaniem druku 3D w środowisku NX CAD/CAM/CAE.
Oprogramowanie NX zapewnia zintegrowany system, który jest w stanie sprostać wyjątkowym wyzwaniom, jakie niesie ze sobą projektowanie, optymalizacja i budowanie komponentów z metali i tworzyw sztucznych z wykorzystaniem najnowszych metod wytwarzania przyrostowego. Dzięki temu, że NX stanowi kompleksową platformę dla projektowania, symulacji i produkcji, użytkownicy oprogramowania mogą łączyć specjalne funkcje modelowania z możliwościami optymalizacji konstrukcyjnej i topologicznej, co umożliwia z kolei opracowywanie przełomowych projektów z wykorzystaniem technologii przyrostowych.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć w serwisie organizatora. Dodatkowe informacje o rozwiązaniu NX i oferowanych przez nie możliwościach związanych z drukiem 3D dostępne są na stronach CAMdivision.

Źródło: CAMdivision, CAD.pl

Wtorek, 26.06.2018 r.

SOLIDWORKS 2019 Beta

Klienci posiadający aktualną subskrypcję mogą wziąć udział w testowaniu SOLIDWORKS 2019 w wersji Beta.
Finalnej wersji możemy spodziewać się pod koniec września br.

Program „Beta” daje możliwość przetestowania nowych funkcji SOLIDWORKS 2019, otrzymania czasowego dostępu do profesjonalnego oprogramowania w najnowszej wersji, nawiązania (i utrzymania) kontaktu z użytkownikami SOLIDWORKS z całego świata oraz z działem rozwoju DS SOLIDWORKS, a także możliwość wzięcia udziału w konkursach związanych z wersją Beta i tym samym – zdobycia cennych nagród!

 

 

Udział w programie jest możliwy tylko dla klientów posiadających subskrypcje. Do zalogowania wystarczy użyć loginu i hasła dostępu do Customer Portal.

Najważniejsze udoskonalenia SOLIDWORKS 2019:

1. W obszarze złożeń
• ramka graniczna w złożeniach,
• tworzenie dostosowanych i specyficznych dla konfiguracji właściwości w Treehouse,
• menedżer właściwości PropertyManager Defeature — Sylwetka,
• widoki rozstrzelone,
• odniesienia zewnętrzne,
• używanie dostosowanej właściwości jako nazwy dokumentu w Treehouse,
• zapisywanie złożenia jako części...

2. Rysunki:
• grubość obramowania komórki,
• wskaźnik postępu otwierania rysunku...

3. eDrawings
• konfiguracje w częściach SOLIDWORKS,
• funkcje eDrawings Professional,
• konfiguracje w złożeniach SOLIDWORKS...

4. SOLIDWORKS 3D Interconnect
• eksport do formatu Revit Family,
• importowanie plików IFC,
• odczytywanie danych mozaiki z plików CAD innych producentów...

5. SOLIDWORKS MBD
• obsługa arkusza blachy w MBD...

6. Wyświetlanie modelu
• stosowanie tekstur 3D...

7. Części i operacje
• tworzenie częściowych sfazowań i zaokrągleń,
• wstawianie części w określonej konfiguracji,
• określanie tolerancji dla otworów z Kreatora otworów,
• wykrywanie przenikania w częściach wieloobiektowych...

8. Wyznaczanie trasy
• tworzenie osłon o stałej długości...

9. Arkusz blachy
• łączenie materiałów i parametrów arkusza blachy...

10. Szkicowanie
• elementy geodezyjne,
• ulepszone przycinanie elementów...

11. SOLIDWORKS PDM
• powiadomienia warunkowe,
• przejście warunkowe pliku rodzica,
• generowanie wartości domyślnych dla nowych arkuszy w rysunkach,
• edycja komentarzy dotyczących historii,
• menu podręczne pliku,
• obsługa formatu pliku DXF/DWG w zadaniu Konwertuj,
• komentarze użytkowników...

12. SOLIDWORKS Plastics
• warunki brzegowe oparte na geometrii...

13. SOLIDWORKS Simulation
• dostosowany format liczbowy,
• udoskonalony menedżer właściwości PropertyManager,
• odległe obciążenie/masa,
• eksportowanie do obiektu siatkowego,
• złącze kołkowe,
• powiązania topologii...

14. SOLIDWORKS Visualize
• automatyczne odzyskiwanie danych,
• denoiser,
• importowanie materiałów MDL...

Do tematu nowości SOLIDWORKS 2019 powrócimy w najbliższym e-wydaniu, przy okazji relacji z konferencji SOLIDWORKS World 2018.

Źródło: DPS Software, 3Dcad.pl

Poniedziałek, 25.06.2018 r.

SIMULIA Abaqus UFEA do realizacji realistycznych symulacji w BMZ Poland Sp. z o.o.

Firma BMZ Poland Sp. z o.o. podjęła decyzję o zakupie oprogramowania SIMULIA Abaqus UFEA do realizacji realistycznych symulacji. Decyzja poprzedzona była rocznym testem działania oprogramowania

Grupa BMZ to wiodący na świecie dostawca inteligentnych systemów zasilania i magazynowania energii opartych o technologię litowo-jonową. Znaczącą rolę w grupie pełni BMZ Poland Sp. z o.o. z Gliwic. Polska filia rozwija się dynamicznie od 2010 roku i obecnie zatrudnia ponad 800 pracowników. Firma dostarcza baterie do elektronarzędzi, narzędzi ogrodniczych, autobusów elektrycznych, rowerów oraz skuterów elektrycznych, aplikacji medycznych i wielu innych produktów. BMZ Poland nie tylko produkuje baterie, ale również je projektuje i rozwija w dziale Badań i Rozwoju. BMZ Poland zajmuje się także popularyzacją zastosowań technologii litowo–jonowej jako organizator międzynarodowej konferencji pt. Battery Experts Forum.

Grupa BMZ ma siedziby na całym świecie. Posiada biura i fabryki w Niemczech, Chinach, USA, Francji, Polsce oraz w Japonii. Dzięki wykorzystaniu najnowszych, innowacyjnych technologii współpracuje z wiodącymi światowymi markami. Fabryki baterii w Gliwicach oraz w Karlstein są jednymi z najbardziej nowoczesnych w Europie.

Decyzja BMZ Poland o zakupie oprogramowania SIMULII Abaqus UFEA do realizacji realistycznych symulacji poprzedzona była rocznym testem działania oprogramowania. W ten swoisty benchmark zaangażowani byli zarówno specjaliści z BMZ Poland, jak i zespół firmy BUDSOFT Sp. z o.o. – wyłącznego dostawcy oprogramowania SIMULIA Abaqus na polskim rynku. Podczas rocznej licencji wykonany został projekt zestawu baterii, który z powodzeniem przeszedł wszystkie wymagane testy potrzebne do uzyskania niezbędnych certyfikatów. W ramach wirtualnych symulacji tego projektu wykonywane były m.in. analizy wpływu uderzeń bocznych na zachowanie się zespołu baterii.

Obie firmy, BMZ Poland i BUDSOFT, z optymizmem oczekują dalszej udanej współpracy w kolejnych latach w zakresie budowania zaawansowanych kompetencji dotyczących wykorzystania programów SIMULII przez pracowników BMZ Poland. Kompetencje te będą potrzebne do realizacji nowych projektów dla motoryzacji.

Źródło: BudSoft Sp. z o.o.

Poniedziałek, 25.06.2018 r.

Pobierz bezpłatny „Niezbędnik Konstruktora”

W celu ułatwienia pracy z oprogramowaniem SOLIDWORKS wszystkim użytkownikom tego systemu, firma CADworks przygotowała „Niezbędnik Konstruktora”, przedstawiający... 15 niezbędnych funkcji!

SOLIDWORKS to zintegrowane rozwiązanie, które zapewnia wirtualne środowisko pracy z projektami. System oferuje swoim użytkownikom szeroki wachlarz możliwości modelowania CAD, wspierając konstruktorów na każdym etapie przygotowania projektu 3D. Oprogramowanie SOLIDWORKS to nie tylko łatwość obsługi, ale również bogate możliwości konfiguracji systemu, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu nowi użytkownicy szybko uczą się obsługi programu, a doświadczeni pracują na nim efektywniej.

„Niezbędnik Konstruktora”, przedstawiający 15 niezbędnych funkcji i wzbogacony o filmy instruktażowe, powstał z myślą o wszystkich użytkownikach SOLIDWORKS, w celu ułatwienia pracy z tym systemem. Opisane w nim funkcje są bardzo przydatne. Niezbędnik w postaci multimedialnego (filmy) e-booka dostępny jest nieodpłatnie tutaj.

Wspomniane funkcje, które zostały omówione w „Niezbędniku...”, to:
1. Naprawa szkiców
2. Automatyczna granica na rysunku
3. Tworzenie ramki granicznej
4. Widok w stosunku do modelu
5. Inteligentne linie rozstrzelenia
6. Tworzenie komponentów z funkcją autodopasowania
7. Metody wymiarowania łuków
8. Operacja zaczep i szczelina
9. Wiązania magnetyczne
10. Przesunięte wiązania koncentryczne
11. Tworzenie cięć prostopadłych
12. Tworzenie zaawansowanych otworów
13. Zmiana nazw plików w drzewie operacji
14. Kontrola plików symulacji
15. Interakcja dotykowa

Źródło: CADworks

Piątek, 15.06.2018 r.

Dassault Aviation wdraża platformę 3DEXPERIENCE

Dassault Aviation poinformowała o podpisaniu umowy z Dassault Systèmes, na mocy której grupa Dassault Aviation wdroży platformę 3DEXPERIENCE. W ramach współpracy wykorzystywane obecnie przez firmę programy wspierające produkcję cywilnych i wojskowych samolotów zastąpione zostaną przez platformę 3DEXPERIENCE, której funkcjonalności obejmą cały proces zarządzania cyklem życia produktu (PLM)

Tym samym firma Dassault Aviation wykonała kolejny krok w kierunku utrzymania pozycji lidera cyfrowej transformacji przemysłu, której jest pionierem od ponad 30 lat. Nowe podejście do zarządzania procesami PLM jest również częścią procesu zmian, jaką przechodzi Dassault Aviation, w celu jeszcze lepszej optymalizacji procesów cyklu życia produktów i usług, a także zapewnienia ich najwyższej jakości oraz kontroli kosztów.

Platforma 3DEXPERIENCE pozwoli Dassault Aviation zmierzyć się ze stojącymi przed nią ambitnymi wyzwaniami, takimi jak: rozwój linii biznesowych odrzutowców Falcon, zmiany technologiczne myśliwca Rafale oraz zespołowa praca przy projektowaniu i produkcji kolejnej wersji samolotu bojowego i bezzałogowego samolotu rozpoznawczego MALE.

W ciągu ostatnich stu lat firma Dassault Aviation wyprodukowała ponad 10 000 samolotów wojskowych i cywilnych dla klientów z ponad 90 krajów. Pozwoliło jej to zgromadzić docenianą na całym świecie specjalistyczną wiedzę w zakresie projektowania, rozwoju, sprzedaży i wsparcia wszystkich rodzajów samolotów, od myśliwca Rafale, aż po linię ekskluzywnych odrzutowców biznesowych Falcon oraz wojskowe drony. W 2017 roku firma odnotowała przychody w wysokości 4,8 miliarda Euro. Dassault Aviation zatrudnia 11 400 pracowników.

Podpisana z Dassault Systèmes (3DS) umowa współpracy jest zgodna z kulturą organizacyjną firmy Dassault Aviation opartą na ciągłym dążeniu do innowacji, której historia sięga wdrożenia oprogramowania CATIA, kiedy to przedsiębiorstwo zaczęło wykorzystywać procesy oparte na cyfrowych modelach, a następnie wdrożyło cyfrowe procesy współpracy z partnerami przemysłowymi na potrzeby realizacji międzynarodowych programów.

Źródło: 3ds.com

Czwartek, 14.06.2018 r.

Złoty medal targów PLASTPOL 2018 dla CAMdivision

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji Targów PLASTPOL w Kielach firmie CAMdivision został przyznany medal za autorską aplikację RAPID MOLD automatyzującą i optymalizującą proces projektowania form w środowisku NX Mold Wizard

NX Mold Wizard jest narzędziem otwartym, które można dostosować do potrzeb firmy. Dzięki temu – przy dobrze zorganizowanej bazie części znormalizowanych – czas konstrukcji zostaje skrócony do 30%, w porównaniu ze standardowym modelowaniem w Mold Wizard. Ze względu na to, że konfiguracja wymaga dużej wiedzy zarówno o technikach parametryzacji, jak i wiedzy konstrukcyjnej, firma CAMdivision postanowiła przygotować gotowe narzędzie dostosowane pod formy wtryskowe. Konfiguracja nosi nazwę Rapid Mold.

 

Czym jest RAPID MOLD?
Najprościej mówiąc, jest to zestaw ustawień startowych zoptymalizowanych pod kątem firm konstruujących formy wtryskowe. Użytkownik uruchamia NX za pomocą skrótu, który automatycznie pobiera zestaw ustawień. Po pierwszym uruchomieniu konstruktor dostaje środowisko zapewniające wysoki komfort pracy zarówno w 3D, jak i 2D (odpowiednie kolory, grubości strzałek, wielkości liter itp.) Przeniesienie ustawień na inne stanowisko robocze wiąże się wyłącznie ze skopiowaniem odpowiedniego folderu. Dzięki temu można zachować większą spójność danych w całej firmie.

Złoty medal za rozwiązanie Rapid Mold firma CAMdivision otrzymała w kategorii „Techniki specjalne (pomiarowe, komputerowe itp.)”

Więcej na temat Rapid Mold można przeczytać tutaj.

Źródło: tworzywa.pl, camdivision.pl

Środa, 13.06.2018 r.

Nowy cykl video o prototypowaniu cyfrowym

Skąd wiadomo, że konstrukcja jest optymalna? Wybór parametrów kształtu i cech fizycznych szeroko rozumianych konstrukcji zależy od założeń projektowych (funkcji, które projekt ma zrealizować). Dodatkowo – w obliczu dużej konkurencyjności – zależy nam na minimalizacji kosztów operacyjnych. Niezależnie od kryteriów optymalizacji, by odpowiedzieć sobie, który wariant jest najlepszy, musimy wykonać test. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziemy w nowym cyklu video pt. „Panel symulacyjny”...

Prototypowanie cyfrowe to ekonomicznie najlepiej uzasadniona droga ku sprawdzeniu wytrzymałości konstrukcji, odkształceń, naprężeń, przemieszczeń, przepływu ciepła, przepływ płynów i wielu innych scenariuszy.
Kluczowym elementem rozwiązania, które wdraża i dostarcza DPS Software jest SOLIDWORKS Simulation oraz Flow Simulation. To wszechstronne narzędzia testowe pozwalające przeprowadzać symulacje cyfrowe i ulepszać produkty.

 

Ekspert DPS Software – Tomasz Jęczarek – w 6-odcinkowym cyklu video „Panel symulacyjny” opowiada o narzędziach dedykowanych wprost na „biurko” konstruktora. Polecamy wszystkim zainteresowanym!

 

Oprogramowanie SOLIDWORKS Simulation to zestaw rozwiązań do analizy strukturalnej wykorzystujących metodę elementów skończonych w celu prognozowania rzeczywistego zachowania gotowego produktu poprzez wirtualne testowanie modeli CAD. SOLIDWORKS Simulation udostępnia nowoczesne środowisko umożliwiające przeprowadzenie złożonych symulacji z wykorzystaniem intuicyjnego toku prac i poznanie odpowiedzi na trudne pytania inżynieryjne uwzględniające scenariusze złożonych obciążeń oraz problemy interdyscyplinarne. Już podczas projektowania produkty można testować pod kątem licznych parametrów, takich jak trwałość, reakcja statyczna i dynamiczna czy zachowanie termiczne, a pozyskane wyniki wykorzystać w celu optymalizacji projektu jeszcze we wczesnej fazie jego opracowywania.
Intuicyjny w obsłudze moduł SOLIDWORKS Flow Simulation do symulacji obliczeniowej mechaniki płynów (CFD) umożliwia projektantom przeprowadzanie symulacji przepływu cieczy lub gazu w rzeczywistych warunkach, wykonania scenariuszy „A co, jeśli?” i efektywnych analiz wymiany ciepła oraz sił oddziałujących na zanurzone lub sąsiadujące komponenty. Przepływ płynu, wymiana ciepła i siły przepływu to kluczowe czynniki decydujące o sukcesie projektu.

O powyższych narzędziach dedykowanych wprost na „biurko” konstruktora opowiada ekspert DPS Software, Tomasz Jęczarek,
w 6-odcinkowym cyklu video „Panel symulacyjny”.

Na cykl (jak do tej pory) składają się następujące filmy:

Kiedy wiemy, że konstrukcja jest optymalna?

Wymiana ciepła, czyli jak efektywnie wykorzystać SOLIDWORKS Flow Simulation?

Co to jest MES i skąd biorą się błędne wyniki w analizach?

Analiza parametryczna w SOLIDWORKS Simulation oraz Flow Simulation

Jak projektanci maszyn mogą wykorzystać SOLIDWORKS Simulation?

Czym jest powierzchnia swobodna w SOLIDWORKS Flow Simulation 2018?

Źródło: DPS Software

Poniedziałek, 11.06.2018 r.

Solid Edge 2019

Kolejna odsłona Solid Edge Synchronous Technology przynosi wiele nowości, ale tą zauważalną już na pierwszy rzut oka, jest... zmiana nomenklatury

Firma Siemens przed kilkoma dniami udostępniła najnowszą wersję oprogramowania Solid Edge, zestawu niedrogich, łatwych w użyciu narzędzi oprogramowania, które usprawniają realizację wszystkich elementów procesu opracowywania produktu, w tym projektowanie układów mechanicznych i elektrycznych, symulacje, produkcję, tworzenie dokumentacji technicznej i zarządzanie danymi. Solid Edge 2019 oferuje najlepsze w swojej klasie technologie projektowania układów elektrycznych i płytek drukowanych (PCB), nowe funkcjonalności w zakresie zarządzania wymaganiami, w pełni zintegrowane narzędzie do analizy symulacji, najnowsze narzędzia do obsługi wytwarzania substraktywnego i addytywnego oraz możliwość prowadzenia bezpłatnej i bezpiecznej współpracy przy realizacji projektów w chmurze. Nowe funkcjonalności jeszcze bardziej ułatwiają wszystkim klientom, niezależnie od skali prowadzonej działalności, opracowywanie innowacyjnych rozwiązań z pomocą kompleksowej platformy cyfrowej.

Integracja narzędzi do projektowania rozwiązań mechanicznych i elektrycznych w ramach Solid Edge umożliwi nam opracowywanie i realizację niestandardowych systemów elektromechanicznych szybciej i taniej od naszych konkurentów – powiedział Eric Becnel, Wiceprezes i Główny Inżynier RadioBro Corporation.

 

Wśród nowych rozwiązań w zakresie projektowania układów elektrycznych oferowanych przez oprogramowanie Solid Edge 2019 znajdują się narzędzia do projektowania okablowania, wiązek przewodów i płytek PCB. Do usprawnień w zakresie projektowania układów mechanicznych należą nowe funkcjonalności modułowego projektowania instalacji
z wykorzystaniem technologii projektowania P&ID i orurowania...

 

Integracja funkcjonalności oprogramowania ma kluczowe znaczenie dla złożonych i wieloetapowych projektów, jakie są obecnie realizowane. Solid Edge Wiring Design oferuje narzędzia do projektowania i symulacji, zapewniające możliwość szybkiego tworzenia schematów okablowania i weryfikacji układów elektrycznych. W Solid Edge Harness Design dodano intuicyjne narzędzia do projektowania wiązek i tablic montażowych z możliwością automatycznego doboru elementów, walidacji projektu i generowania raportów produkcyjnych. Solid Edge PCB Design zapewnia możliwość szybszego zapisywania schematów i tworzenia układów płytek PCB, a dodatkowo jest w pełni zintegrowany z obszarem projektowania układów mechanicznych, co ogranicza ryzyko wystąpienia kosztownych błędów.

 

 

Najnowsza wersja oprogramowania Solid Edge oferuje nowe możliwości modułowego projektowania instalacji dzięki narzędziom Solid Edge P&ID Design oraz Solid Edge Piping Design. Solid Edge P&ID Design zapewnia obsługę schematów procesowych 2D oraz symboli przy tworzeniu układów P&ID, spełniając surowe wymogi dotyczące projektowania instalacji. W połączeniu z funkcjonalnościami narzędzia Solid Edge Piping Design, takimi jak zautomatyzowane projektowanie orurowania 3D z obszernymi bibliotekami elementów 3D oraz w pełni zautomatyzowane generowanie rysunków izometrycznych na potrzeby projektowania instalacji, te nowe możliwości mogą pomóc ograniczyć liczbę błędów projektowych i zapewnić sprawne projektowanie rurociągów na potrzeby takich branż, jak przemysł naftowy.

Nowe rozwiązania w zakresie obróbki addytywnej umożliwiają lepsze kontrolowanie kształtów, wagi i wytrzymałości elementów, a także szczególnych aspektów bezpieczeństwa, aby umożliwić klientom opracowywanie nowych projektów, których realizacja nigdy wcześniej nie była możliwa. Solid Edge automatyzuje również przygotowanie druku, w tym wielokolorowego i wielomateriałowego, co ogranicza wielkość zestawienia materiałów i części, a także zależność od kosztownych urządzeń produkcyjnych. Dodatkowo nowe funkcjonalności umożliwiają producentom realizację niewielkich partii w krótkim czasie i po racjonalnych kosztach. Nowością w Solid Edge 2019 jest również Solid Edge CAM Pro, tj. kompleksowy, wysoce elastyczny system obsługujący najnowsze technologie obróbki. System ten umożliwia efektywne zaprogramowanie narzędzi do obróbki CNC, co zapewnia, że części są produkowane zgodnie z projektem.

Rynek globalny, który wymaga opracowywania i realizacji coraz bardziej złożonych produktów w coraz krótszym czasie, postawił naszych klientów przed wieloma nowymi wyzwaniami, ale zapewnia także możliwość wyróżnienia się – powiedział John Miller, Starszy Wiceprezes ds. Mainstream Engineering w firmie Siemens PLM Software. – Jestem przekonany, że integracja najlepszych technologii firmy Mentor z funkcjonalnościami projektowania nowej generacji oferowanymi w ramach Solid Edge 2019 pozwoli naszym klientom opracowywać innowacyjne rozwiązania w nowej erze cyfryzacji.

Więcej informacji o oprogramowaniu Solid Edge 2019 można znaleźć na stronie: www.siemens.com/plm/solidedge2019.

Źródło: Siemens Industry Software

Piątek, 18.05.2018 r.

CAMdivision na Plastpolu

CAMdivision zaprasza serdecznie na zbliżające się targi Plastpol, podczas których na stoisku D-97 firma zaprezentuje rozwiązania z rodziny NX przeznaczone dla branży tworzyw sztucznych

Podczas odbywających się w dniach 22-25 maja br. w Kielcach targów CAMdivision zaprezentuje najnowsze rozwiązania dla branży tworzyw sztucznych, tj. NX Mold, Tool Costing, NX Additive Manufacturing, a także NX CAM Robotics i Fibersim.

Przedstawicieli CAMdivision będzie można znaleźć przy stoisku 97 znajdującym się w hali D. Odwiedzający mogą liczyć na sporo cennej wiedzu i specjalne oferty na zakup prezentowanych rozwiązań. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie firmy CAMdivision.

Źródło: CAMdivision

Piątek, 18.05.2018 r.

Majowa promocja GstarCAD-a

Ruszyła majowa promocja na oprogramowanie GstarCAD. Wszystkie osoby, które zdecydują się na zakup aplikacji do końca maja, zyskają kilka cennych dodatków

Osoby, które kupią GstarCAD-a 2018 do końca bieżącego miesiąca, mogą liczyć na:
• bezpłatną aktualizację do wersji 2019 (przybliżona data wydania: listopad lub grudzień 2018), • 10% zniżki na dowolną nakładkę branżową,
• pakiet CP-Symbols Suite 365 składający się z czterech bibliotek (CP-Symbols Architectural, CP-Symbols Instalacje rurowe i wentylacyjne, CP-Symbols Mechanical, CP-Symbols Electrical).

Oferta obowiązuje do 31 maja br. Więcej informacji na temat oprogramowania GstarCAD oraz jego wersję testową można znaleźć na stronie dystrybutora.

Źródło: Gstarcad.pl, CAD.pl

Share

Czwartek, 17.05.2018 r.

SOLIDWORKS You Can Design

Z przyjemnością ogłaszamy, że ruszyła kolejna edycja projektowego konkursu studenckiego SOLIDWORKS You Can Design – Race Edition. Konkurs organizowany jest przez firmę SOLIDEXPERT – Resellera SOLIDWORKS #1 w Europie Centralnej

„You Can Design” to świetna okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności w pracy w środowisku SOLIDWORKS, bądź pochwalić się już gotowym projektem. Na laureatów czekają cenne nagrody rzeczowe tj. stacja robocza DELL Precision, iPad, zestaw manipulatorów 3DConnexion, czy licencje SOLIDWORKS. Co więcej, każdy z uczestników ma szanse zawalczyć o staż w prestiżowej firmie EUROPA SYSTEMS. Ważne, aby projekt był wykonany przez studenta w oprogramowaniu SOLIDWORKS. Prace mogą być przygotowane specjalnie na poczet konkursu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przesłać projekt, który został wykonany np. na potrzeby pracy dyplomowej. Liczy się kreatywność oraz pracochłonność.

– Nie narzucaliśmy tematyki konkursu, ponieważ liczymy na pomysłowość studentów. Nie ma żadnych ograniczeń – zapewnia Anna Dziedzic, specjalista ds. edukacji w SOLIDEXPERT.
Dodatkowo dla wszystkich chcących wziąć udział w konkursie, ale nie mających dostępu do oprogramowania SOLIDWORKS, organizator udostępnia darmowe wersje edukacyjne SOLIDWORKS Student Engineering Kit! Pakiet zawiera pełną gamę rozwiązań SOLIDWORKS.

Szczegóły konkursu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.solidexpert.com/youcandesign

Źródło: SolidEXPERT

Share

Czwartek, 17.05.2018 r.

Lenovo ThinkStation P520/P520C i ThinkPad 52s

Firma Lenovo wprowadza na polski rynek nową rodzinę stacji roboczych pod nazwą ThinkStation P520. Tower P520 jest przeznaczony dla profesjonalistów zajmujących się animacją 3D i efektami wizualnymi, podczas gdy P520c to bardziej ekonomiczna wersja przeznaczona dla nauczycieli i studentów. Wraz z dwiema stacjonarnymi maszynami Lenovo wprowadza także na rynek model ThinkPad 52s — swoją pierwszą mobilną stację roboczą w postaci Ultrabooka z czterordzeniowym procesorem

ThinkStation P520 wyposażony został w chipset C422 i obsługuje 18-rdzeniowy flagowy procesor W-2123 z serii Xeon W, a także do 256 GB pamięci DDR4 w ośmiu gniazdach DRAM. Jeżeli chodzi o grafikę, to P520 obsługuje do dwóch kart NVIDIA Quadro P6000 zapewniających wysoką wydajność w wymagających aplikacjach do grafiki 3D. Obudowa zawiera cztery wewnętrzne wnęki i mieści łącznie osiem napędów — sześć 2,5-calowych (do 12 TB) lub 3,5-calowych (do 36 TB) i M.2 (do 2 TB). W konfiguracjach z dyskami NVM SSD jest obsługiwane oprogramowanie Intel VROC, a w przypadku pamięci masowej SATA dostępne są opcje macierzy z opcjonalnym kontroler RAID. Łączność z przodu komputera zapewniają cztery złącza USB 3.1 Type-A (5 Gb/s) oraz opcjonalne złącze Thunderbolt 3 Type-C (za pośrednictwem modułu FLEX do przedniej wnęki), a także gniazdo mikrofonowe i słuchawkowe.

Z tyłu znajdziemy cztery gniazda USB 3.1 Type-A (5 Gb/s), dwa USB 2.0, dwa PS/2, Gigabit Ethernet, audio, eSATA i FireWire. Za łączność bezprzewodową odpowiada karta Intel Dual Band Wireless AC8265 umożliwiająca komunikację przy użyciu dwóch strumieni nadawania i odbioru (2T/2R) w pasmach 2,4/5 GHz oraz Bluetooth 4.2. Model 520 ma opcjonalny czytnik kart „15 w 1” (standardowo „9 w 1”) oraz 9-milimetrowy napęd dysków optycznych typu slim.

„Budżetowy” ThinkStation P520c działa z takimi samymi procesorami z serii Xeon W, łącznie z 18rdzeniowym W2123, ale zamiast 256 GB pamięci DRAM mieści 128 GB DDR4 2666 w czterech gniazdach DRAM. Inna jest także grafika, ponieważ P520c obsługuje jedną kartę NVIDIA Quadro P5000. Model ten oferuje też nieco mniejszą pojemność pamięci masowej — w P520c mieści się łącznie sześć dysków, w tym cztery 3,5-calowe (do 16 TB) lub cztery 2,5-calowe (do 8 TB). Dyski SATA mogą działać w konfiguracji RAID 0, 1, 5 i 10, a dyski NVMe — z oprogramowaniem Intel VROC. Łączność z przodu komputera 520c zapewniają dwa porty USB 3.1 Type-A (5 Gb/s), gniazda słuchawkowe i mikrofonowe, a także opcjonalne gniazdo Thunderbolt 3 za pośrednictwem modułu FLEX w przedniej wnęce.

Na panelu tylnym znajdują się cztery porty USB 3.1 (5 Gb/s), dwa porty USB 2.0, Gigabit Ethernet, audio, eSATA i FireWire. Łączność bezprzewodową udostępnia również karta Intel Dual Band Wireless AC8265. Opcjonalną pamięć wymienną w modelu 520c zapewniają czytniki kart pamięci „9 w 1” lub „15 w 1”, 9-milimetrowy napęd dysków optycznych lub dostępna od przodu wnęka na dysk.

Pod względem wyglądu P520/P520C nawiązuje do poprzednich modeli. ThinkStation 520 to komputer o formacie tower umożliwiający montaż w stelażu, mierzący 165 x 455 x 440 mm. ThinkStation 520c ma wymiary 175 mm x 426 mm x 375 mm i także jego można zamontować w szafie RACK w takim samym systemie jak zwykłego DT (na półce). Obudowy są czarne z sześciokątnymi kratkami z przodu i czerwoną linią u góry stanowiącą akcent kolorystyczny.

Lenovo ThinkPad P52s
Podobnie jak opisane powyżej stacje robocze, P52s to model nowej generacji – ze względu na najnowsze elementy sprzętowe. Lenovo oferuje w nim większą liczbę rdzeni i pojemność pamięci masowej, pod względem wyglądu natomiast komputer ten zasadniczo się nie zmienił, jak przystało na prawdziwy biznesowy laptop tej firmy. 

Laptop P52s działa z najnowszymi procesorami Intel Core i5/i7 8. generacji. Zastosowano w nim kartę wideo NVIDIA Quadro P500, podczas gdy P51s miał M520. Do wyboru są trzy opcje matryc 15,6”: 1080p IPS, dotykowy 1080p IPS, a także 4K UHD. Laptop ma dwa gniazda SODIMM mieszczące do 32 GB pamięci DDR4 2400 MHz DRAM. Opcje pamięci masowej to jeden dysk twardy 5400 RPM o pojemności do 2 TB lub NVMe SSD o pojemności do 1 TB. Zasilanie zapewnia wbudowana 4-ogniwowa bateria przednia 32 Wh, do której można dodać baterię wymienną z tyłu: 3-ogniwową 24 Wh, 6-ogniwową 48 Wh lub 6-ogniwową 72 Wh. W komplecie znajdziemy zasilacz o mocy 65 W.

Łączność z P52s umożliwiają dwa porty USB 3.0 (jeden zawsze aktywny do ładowania), USB-C, obsługa interfejsu Thunderbolt 3, HDMI 1.4, Gigabit Ethernet, zintegrowane gniazdo mikrofonowo-słuchawkowe oraz opcjonalny czytnik kart chipowych. Łączność bezprzewodową zapewnia dwuzakresowa karta Intel 8265 2T/2R z Bluetooth 4.1. Łączność WWAN obsługuje wbudowany układ 4G Fibocom L831-EAU. Laptop ma też wbudowaną kamerę o rozdzielczości 720p i opcjonalną kamerę na podczerwień. Model P52s przewyższa P51s pod względem opcji pamięci masowej, a także przyjemnej niespodzianki w postaci zwiększonej dwukrotnie liczby rdzeni procesora. Nie ma natomiast niespodzianek pod względem estetyki — tak jak w przypadku powyżej opisanych stacji roboczych. Udoskonalono tylko możliwości sprzętowe.

P520 i P520c mają certyfikaty niezależnych producentów oprogramowania (ISV): Adobe, Autodesk, AVID, Altair, AVEVA, Bentley, Dassault, Nemetschek, PTX, Siemens, Barxo, Eizo i Mckesson. P52s ma certyfikaty firm Autodesk, AVID, Bentley, Dassault, PTC i Siemens. 

Źródło: Lenovo

Share

Środa, 16.05.2018 r.

VISI i Hexagon na PLASTPOL 2018

22 maja rozpocznie się XXII edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Podczas tegorocznej edycji na stoisku D-72 zaprezentowana zostanie najnowsza wersja oprogramowania VISI 2018 R2, którego możliwości zostaną przedstawione m.in. podczas współpracy z ramieniem pomiarowym Hexagonu – Romer Absolute Arm

Wydarzenie w Kielcach to dziś chyba najważniejsze i największe dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych targi w Polsce, niezwykle cenione w Europie. Jego zakres branżowy obejmuje nie tylko technologie, maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ale także segment opakowań, wzornictwo, tworzywa sztuczne i recykling oraz przetwórstwo gumy.

Podczas tegorocznej edycji targów na stoisku VISI w dniach 23-24 maja, oprócz najnowszej wersji oprogramowania VISI, prezentowane będzie również ramie pomiarowe Hexagonu, które doskonale współpracuje z VISI 2018 R2. Romer Absolute Arm z powodzeniem stosowane jest, gdy zachodzi potrzeba przeprowadzenia kontroli jakości, weryfikacji na maszynie, inżynierii odwrotnej czy modelowania 3D.

 

Romer Absolute Arm

 

Romer Absolute Arm umożliwia uchwycenie cyfrowego obrazu 3D danego elementu, a następnie zaimportowanie go do oprogramowania VISI, które pozwala na tworzenie powierzchni w oparciu o chmurę punktów. – Funkcje VISI pozwalają również na swobodną obróbkę wygenerowanych powierzchni oraz zamykanie modelu powierzchniowego do bryły – wyjaśnia Tomasz Tomicki, Product Manager w VISI Polska.

Oprogramowanie VISI umożliwia bezpośrednie pobranie siatki z Romer Absolute Arm, co z kolei pozwala na zastosowanie inżynierii odwrotnej do utworzenia powierzchni. Rozwiązanie to z powodzeniem wykorzystywane jest w procesie produkcji elementów z tworzyw sztucznych, co pozwala przebudować narzędzie, w przypadku gdy pierwotny projekt okaże się wadliwy.

Źródło: VERASHAPE.com

Share

Poniedziałek, 7.05.2018 r.

SOLIDWORKS Education Edition 2018-2019

Podobnie jak w ubiegłych latach, początek maja jest czasem premiery nowej wersji edukacyjnej oprogramowania SOLIDWORKS Education Edition 2018-2019, opartego na komercyjnej wersji SOLIDWORKS 2018 SP 2.0

Wśród tegorocznych nowości znajdziemy m.in.:
• SOLIDWORKS PDM Standard – narzędzie do zarządzania dokumentacją, które zastąpi produkt Workgroup PDM,
• SOLIDWORKS CAM Professional – zintegrowane rozwiązanie CAM umożliwiające programowanie obróbek frezowania i toczenia, dostępne zarówno w licencjach sieciowych, jak i domowych,
• MySOLIDWORKS Professional – rozszerzony, bezpłatny dostęp do platformy z tysiącami videotutoriali oraz kursami on-line przygotowującymi do egzaminów na certyfikaty, w tym CSWA i CSWP,
• SOLIDWORKS PCB – narzędzie do projektowania płytek PCB (uwaga, dostęp do niego wymaga wykupienia osobnej licencji edukacyjnej),
• SOLIDWORKS 2018 – najnowszą wersję oprogramowania z szeregiem udogodnień i nowych funkcjonalności.

SOLIDWORKS Student Standard i SOLIDWORKS Student Premium
Od wersji EDU 2018-2019 licencje domowe Student Engineering Kit (SEK) zostają zastąpione przez SOLIDWORKS Student Premium, a Student Design Kit (SDK) – Student Standard.
Każda licencja edukacyjna zawiera w sobie pomoce naukowe w postaci e-booków dostępne z poziomu okna SOLIDWORKS lub bezpośrednio na stronie SOLIDWORKS Education 2018-2019.

Źrodło: DPS Software

Share

Środa, 25.04.2018 r.

20-lecie istnienia ZWSOFT

ZWSOFT świętuje 20-lecie swego istnienia. Z tej okazji wydał specjalną wersję oprogramowania ZW3D X – trzeba się jednak spieszyć, bo dostępne jest tylko 2000 licencji

Korzystając z tej oferty, w cenie ZW3D Standard otrzymujemy funkcjonalność pakietu Standard i narzędzia 2X. Z „ZW3D X” można zyskać:
• łatwe projektowanie produktu i obróbkę CNC,
• wbudowany translator plików, dzięki czemu zmaksymalizujemy wykorzystanie danych i ułatwimy komunikację z dostawcami informacji,
• wsparcie od ponad 170 partnerów ZWSoft zlokalizowanych w 80 krajach.

ZW3D X = ZW3D Standard + 2X Machining
ZW3D Standard to łatwy w obsłudze, przejrzysty program do projektowania 3D. W module Standard zastosowano narzędzia umożliwiające zaawansowane modelowanie bryłowe i powierzchniowe, tworzenie złożeń i animacji, elementów blaszanych (wraz z ich automatycznym rozwijaniem), konstrukcji spawanych, wytłaczanie obrazu, importowanie modeli z innych systemów CAD (otwieranie i edycję plików pochodzących z programów takich jak: CATIA, SolidWorks, NX, Pro/E (CREO)), oraz poprzez pliki neutralne STEP,  IGES,  Parasolid. Z ZW3D Standard możliwe jest także tworzenie dokumentacji 2D i możliwość zapisu do DXF i DWG, pracę z chmurą punktów.

Narzędzia CAD w module ZW3D 2x Machining umożliwiają tworzenie modeli bryłowych i powierzchniowych za pomocą tradycyjnych operacji: wyciagnięcie po ścieżce, po profilach, wyciągnięcie przez obrót, skorupa, zaokrąglenia, fazowanie, przycinanie, dzielenie za pomocą obiektów.
Narzędzia CAM w module 2x Machining umożliwiają: 2-osiowe frezowanie CNC, 2-osiowe toczenie CNC, wiercenie otworów,

Dodatkowo ZW3D 2x Machining wyposażony jest w:
• automatyczną taktykę,
• weryfikację bryłową,
• tabelę prędkości posuwu,
wbudowane postprocesory oraz samouczek „pokaż i powiedz”.

Źródło: 3DMaster, zw3d.com

Share

Środa, 18.04.2018 r.

Mistrzowskie partnerstwo techniczne

Hendrick Motorsports wykorzystuje technologię cyfrowego bliźniaka firmy Siemens, by odnosić sukcesy na wyścigach. Oprogramowanie NX, Simcenter i Teamcenter firmy Siemens umożliwia lepszy czas reakcji, dając przewagę konkurencyjną na torze wyścigowym

Firma Siemens PLM Software i dwunastokrotny mistrz wyścigów NASCAR serii Cup Series, czyli Hendrick Motorsports, przedłużyli swoje wieloletnie partnerstwo techniczne do sezonu wyścigowego 2024. Drużyna Hendrick Motorsports, czyli jedna z odnoszących największe sukcesy w wyścigach NASCAR, z rekordową liczbą 15 tytułów w serii krajowej, zaczęła korzystać z oprogramowania w dziale projektowania silników na początku lat 90., a w roku 1997 rozpoczęła partnerstwo z Siemens PLM Software. Hendrick Motorsports używa oprogramowania NX™, Simcenter™ i Teamcenter® od Siemens na potrzeby rozwoju produktów i za jego pomocą każdego tygodnia wykorzystuje cyfrowego bliźniaka do uzyskania przewagi konkurencyjnej – na długo przed pojawieniem się kierowców na torze wyścigowym.

Jeżeli skorzystamy ze zmian wcześniej i wdrożymy nowe pomysły szybciej niż nasi konkurenci, może nam to pomóc w wygrywaniu wyścigów – powiedział Tad Merriman, główny projektant silników drużyny Hendrick Motorsports. – Korzystanie z oprogramowania Siemens PLM Software stwarza przewagę konkurencyjną dla całej naszej organizacji.
Hendrick Motorsports wykorzystuje oprogramowanie NX, kompleksowe rozwiązanie cyfrowe do rozwoju produktów od Siemens, do projektowania i optymalizacji wydajności samochodów wyścigowych. Narzędzia do projektowania i analizy w NX pozwalają zespołom inżynierów wirtualnie tworzyć i testować części, które pomogą w maksymalizacji mocy i wydajności na torze każdego weekendu.

Teamcenter, najczęściej używane rozwiązanie cyfrowe do zarządzania cyklem życia produktu, stanowi platformę digitalizacji pomagającą firmie Hendrick Motorsports w zarządzaniu całym cyklem życia produktów w zakresie działalności wyścigowej. Dzięki Teamcenter projekty spełniają wymagania, a inżynierowie i inni pracownicy mają dostęp do informacji w dowolnym czasie i dowolnym miejscu. Szereg różnych danych oprócz informacji CAD, CAM i CAE, w tym także dane na temat osiągów na torze i karty budowy pojazdów, jest organizowany i łączony w sposób zrozumiały dla wszystkich osób z organizacji. Dzięki wykorzystaniu cyfrowego bliźniaka dane są szybko i łatwo dostępne, co pomaga w osiągnięciu spójności i efektywności całej drużyny. (...)

Źródło: Siemens Industry Software

Share

Poniedziałek, 16.04.2018 r.

ZWCAD 2018 SP2

Dostępne jest kolejne wydanie ZWCAD 2018

W połowie lutego opublikowana została wersja beta, zawierającą szereg nowości (np. wprowadzanie dynamiczne, obwiednię kreskowania, obsługę formatu DWG/DXF 2018). Obecna wersja zawiera wszystkie nowości wprowadzone w wersji beta, ale dodatkowo zmieniono interfejs na bardziej wyrazisty:
• poszczególne grupy ikon są wyraźnie oddzielone separatorem, 
• aktywne zakładki rysunków i plików są wyraźniej zaznaczone,
• zastosowano wyższy kontrast w rozwijanych paskach ikon.

 

Powyższe obrazki ilustrują różnice w Interfejsie. Wyżej SP1, niżej ZWCAD 2018 SP2...

 

Poprawiono błędy, które pojawiły się w wersji beta, np:
• usuwanie arkuszy w przestrzeni papieru,  
• pole kreskowania nie wyświetlało się w pewnych sytuacjach,
• problem z otwieraniem wybranych plików DXF 2018,
• problem z układem zakładek w oknie ustawień uchwytów i wprowadzania dynamicznego. 

Ponadto wprowadzono również zmiany w serwerze licencji sieciowej. Wprowadzono opcję do zarządzania pożyczonymi licencjami, użytkownik może wyświetlić takie informacje, jak:
• nazwa komputera, który pożyczył licencję,
• czas wypożyczenia,
• wersja pożyczonego programu,
• identyfikator licencji.

Administrator może wpisać nazwy komputerów lub adresy IP, które są uprawione do pożyczenia licencji. Domyślnie ta lista jest pusta i każdy komputer może pożyczyć licencję.

Wersję testową oprogramowania można pobrać tutaj.

Źródło: Szansa, zwcad.pl

Share

Poniedziałek, 16.04.2018 r.

Studencki konkurs DPS Software

Ruszył organizowany przez DPS Studencki Konkurs Projektowy SOLIDWORKS. Jest to już 17. edycja wydarzenia, w którym biorący udział zdolni i kreatywni młodzi projektanci CAD zawalczą o cenne nagrody oraz uwagę przyszłych pracodawców i możliwość zaistnienia na rynku inżynierskim

Studencki Konkurs Projektowy SOLIDWORKS to największy i najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych inżynierów w Polsce.  Jest on organizowany od 2001 roku przez DPS Software Polska (wcześniej: CNS Solutions). Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu wykonanego w oprogramowaniu SOLIDWORKS oraz umożliwienie uczestnikom  zaistnienia na rynku inżynierskim. W konkursie mogą  wziąć udział studenci i uczniowie. Inicjatywa od początku spotkała się z zainteresowaniem przyszłych designerów. Z roku na rok prace są coraz ciekawsze, a konstrukcje bardziej skomplikowane.

– Konkurs stanowi okazję do doskonalenia swoich umiejętności modelowania i osiągnięcia poziomu znacząco wykraczającego poza zajęcia dydaktyczne na uczelni – mówił Adrian Czapla, ekspert ds. edukacji w DPS Software – Z satysfakcją obserwujemy, jak z roku na rok wzrasta stopień zaawansowania oraz poziom merytoryczny nadsyłanych prac. Czas potrzebny na stworzenie konkurencyjnego projektu liczy się już nie w dniach, a tygodniach, czy nawet miesiącach.

W 2017 roku w konkursie zwyciężył projekt jachtu żaglowego autorstwa Aleksandry Pajdy z Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Z własnego doświadczenia wiem, że do pracy konkursowej warto załączyć opis tego, co projektujemy. Może być to na przykład dokumentacja z wyszczególnieniem funkcjonalności prezentowanego przez nas modelu, spis wykorzystanych materiałów czy też metod na zrealizowanie projektu w przyszłości przy potencjalnej produkcji – podpowiada przyszłym uczestnikom Aleksandra Pajda – Warto również rozłożyć swój projekt w czasie i stworzyć sobie ramowy plan pracy na najbliższe miesiące. Dotyczy to w szczególności tej części, która związana jest z przeprowadzaniem wszelkiego typu analiz strukturalnych czy przepływowych.

 

Zwycięska praca autorstwa Aleksandry Pajdy z Uniwersytetu Wrocławskiego (2017)

 

Konkurs pozwala uczestnikom na dokładniejsze poznanie warsztatu pracy projektanta w praktyce. Każdy uczestnik Konkursu otrzymuje pełną wersję oprogramowania SOLIDWORKS Engineering Kit, z licencją ważną do zakończenia konkursu. Zwycięskie projekty są prezentowane na corocznej konferencji SOLIDWORKS World, która w 2018 r. odbędzie się w Dallas.

Co może być tematem projektu? Dosłownie wszystko – od produktów codziennego użytku, mebli, narzędzi, po skomplikowane maszyny i pojazdy. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. 

Na zwycięzców konkursu czekają wartościowe nagrody, w tym:
• mobilna stacja robocza HP
• manipulatory 3DConnexion
• sprzęt komputerowy
• profesjonalne szkolenia SOLIDWORKS
• podręczniki SOLIDWORKS
• licencje SOLIDWORKS Student Edition 2018-2019

Projekty można zgłaszać do 31 sierpnia, a termin nadsyłania prac mija 14 września. Zwycięzców poznamy w październiku podczas konferencji DPS Forum. Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępne są na stronie organizatora.

Źródło: DPS Software

Share

Piątek, 6.04.2018 r.

ZWSOFT Partner Award 2017

Firma „Usługi Informatyczne Szansa” została wyróżniona nagrodami Partnera Roku ZWCAD 2017 i Największego Globalnego Wdrożenia Roku 2017

– W ubiegłym roku ZWCAD osiągnął znaczące sukcesy na wielu rynkach na całym świecie, oraz odnotował znaczący wzrost liczby użytkowników. Dlatego chcielibyśmy wyrazić naszą szczerą wdzięczność za ciężką pracę i znaczący wkład naszych partnerów – poinformowali podczas oficjalnego ogłoszenia nagród przedstawiciele ZWSOFT.

– Nagrody te zdobyliśmy dzięki zaawansowanej pomocy technicznej, efektywnej realizacji wyznaczonej strategii marketingowej, jak i wynikom sprzedaży – skomentowali właściciele firmy „Szansa”. – Nie byłoby to możliwe bez naszych klientów, partnerów, specjalistów i całego zespołu. Wszystkim dziękujemy!

CADblog.pl ze swej strony składa serdeczne gratulacje i życzy dalszych sukcesów.

(ms)

Źródło: https://www.zwsoft.com/zwcad/press-release/in2018/695.html

Share

Wielki Piątek, 30.03.2018 r.

NX i druk 3D

CAMdivision zaprasza na konferencję poświęconą technikom przyrostowym w przemyśle narzędziowo-przetwórczym. Spotkanie odbędzie się 25.04.2018 r. w Bydgoszczy podczas targów Innoform

W ramach spotkania przedstawiciele firmy przedstawią nowoczesne sposoby wytwarzania narzędzi z wykorzystaniem druku 3D w środowisku NX CAD/CAM/CAE – zintegrowanym systemie, który jest w stanie sprostać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą projektowanie, optymalizacja i wytwarzanie komponentów metodami przyrostowymi.

NX zapewnia obsługę pełnej gamy technologii Addictive Manufacturing, w tym Powder Bed Fusion i Jet Fusion (obie wspierane przez Materialise), Hybrid Additive i Fused Deposition Modeling oraz Nesting 3D i Lattice Structure (siatki 3D). Funkcja optymalizacji projektu i parametrów eksploatacyjnych oferuje projektantom i inżynierom szeroki zakres możliwości rozwoju produktów nowej generacji. Technologia umożliwia szybkie tworzenie innowacyjnych i jednolicie kształtowanych części, mających lepsze parametry eksploatacyjne i spełniających określone wymagania przemysłowe, umożliwiając jednocześnie ich efektywne drukowanie w technologii 3D.

Z kolei Convergent Modeling to z punktu widzenia inżyniera innowacyjna technologia, która w znacznym stopniu upraszcza pracę nad geometrią składającą się ze ścianek/fasetek (STL), powierzchni i brył. Ta nowatorska metoda projektowania pomaga inżynierom zoptymalizować projektowanie części pod kątem wydruku w technologii 3D oraz przyspieszyć całość tego procesu.

Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mogą natychmiast rozpocząć wykorzystywanie skanowanych danych do projektowania produktów. Połączenie modelowania konwergentnego z możliwością wykonywania części przy użyciu wydruku w technologii 3D bezpośrednio w środowisku NX upraszcza wytwarzanie przyrostowe. Nowy proces obejmujący skanowanie, edycję i wydruk, obsługuje format produkcji trójwymiarowej 3D (3MF) oraz funkcje wydruku 3D firmy Microsoft.

Co więcej, NX pozwala projektantom i inżynierom tworzyć i optymalizować całkowicie nowe generacje produktów dzięki temu, że wymagania eksploatacyjne są uwzględniane od samego początku procesu. Otrzymane w ten sposób modele są lekkie i w sposób optymalny spełniają wszystkie wymagania eksploatacyjne.

II Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo Przetwórczego „Innoform” odbędą się w Bygdoszczy w dniach 24-26 kwietnia br. Prezentacja firmy CAMdivision zatytułowana „Nowoczesne sposoby wytwarzania narzędzi z wykorzystaniem druku 3D w NX CAD/CAM/CAE” została zaplanowana na drugi dzień imprezy, tj. 25 kwietnia br., w ramach konferencji „Techniki przyrostowe w przemyśle narzędziowo-przetwórczym”.

Więcej informacji o konferencji można znaleźć na stronach targów, zaś szczegóły dotyczące możliwości oprogramowania NX w zakresie obsługi technologii przyrostowych dostępne są w serwisie firmy CAMdivision.

Źródło: CAMdivision, Cad.pl

Share

Wielki Czwartek, 29.03.2018 r.

Niezbędnik programisty CNC

„Niezbędnik programisty CNC”, czyli zbiór 15 niezbędnych funkcji, które ułatwią pracę użytkownikom oprogramowania Edgecam, w formie bezpłatnego e-booka, został opracowany przez zespół Edgecam Polska i udostępniony wszystkim zainteresowanym

Edgecam to zintegrowane narzędzie do komputerowego programowania obróbki, które w oparciu o model CAD umożliwia dobór optymalnych metod obróbki i wygenerowanie poleceń dla maszyn CNC. Rozwiązanie obsługuje frezowanie, toczenie i zaawansowane strategie obróbki na centrach tokarsko-frezarskich. Edgecam oferuje wiele modułów oraz funkcji wspomagających wykonywanie codziennych zadań inżynierskich.

W celu ułatwienia pracy z oprogramowaniem Edgecam dla wszystkich użytkowników systemu przygotowany został „Niezbędnik programisty CNC”. Jest to opis 15 niezbędnych funkcji, które usprawnią pracę inżyniera posługującego się tym rozwiązaniem.

Z „Niezbędnika Programisty CNC” można się dowiedzieć:
• jak prawidłowo definiować punkt, względem którego generuje się kod NC,
• w jaki sposób wyszukiwać cechy dla Zera osiowego i jak ich użyć do obróbki,
• jak przed rozpoczęciem planowania obróbki wybrać i odpowiednio dostosować narzędzia,
• w jaki sposób przekształcić ścieżki narzędzia,
• jak generować ścieżki narzędzia dla półfabrykatu,
• w jaki sposób wykonać obróbkę zgrubną półfabrykatu typu Odlew oraz Model 3D,
• jak w obróbce zgrubnej poradzić sobie z kieszeniami o zmiennej głębokości,
• w jaki sposób wykonać obróbkę tekstu wokół cylindrycznej powierzchni,
• w jaki sposób przygotować obróbkę tokarską,
• jak tworzyć przekrój w dowolnym miejscu detalu,
• w jaki sposób za pomocą sondy dokonać pomiaru różnych elementów,
• jak tworzyć modele parametryczne,
• jak wizualnie odzwierciedlić narzędzie w programie obróbki,
• w jaki sposób przeprowadzić realistyczną symulację procesu obróbki,
• w jaki sposób tworzyć przejrzyste raporty z obróbki.

Darmowy ebook można pobrać tutaj.

Źródło: Cad.pl

Share

Wielki Czwartek, 29.03.2018 r.

CadCompetition 2018

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku Stowarzyszenie BEST AGH Kraków zaprasza studentów uczelni do udziału w CadCompetition

CadCompetition 2018 to już czwarta edycja projektu wychodzącego naprzeciw wzrastającemu zapotrzebowaniu na pracowników znających programy Autodesk. Projekt skierowany jest do studentów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie składa się z dwóch części: warsztatów oraz turnieju.

Warsztaty
W dniach 24-25 kwietnia br. odbędą się warsztaty dotyczące programów AutoCAD oraz Revit. Podczas warsztatów o stronę merytoryczną zadba firma Cadsoft, będąca autoryzowanym centrum szkoleniowym programów Autodesk.

Turniej
Część konkursowa sprawdzać będzie umiejętności studentów bardziej zaawansowanych w obsłudze programów CAD. Opracowane przez zewnętrzną firmę wyzwanie pomoże wyselekcjonować najlepszych uczestników, da możliwość nowego spojrzenia na dany problem oraz zapewni kontakt z przyszłymi potencjalnymi wykwalifikowanymi pracownikami.

Więcej informacji niebawem na stronie wydarzenia http://cad.best.krakow.pl/

Share

Czwartek, 22.03.2018 r.

ZWCAD 2018 SP2 beta

Firma Usługi Informatyczne „Szansa” poinformowała o wydaniu ZWCAD 2018 SP2 w wersji beta

Do programu wprowadzonych zostało sporo nowości, między innymi: wprowadzanie dynamiczne, filtry punktów, obwiednie kreskowania, obsługa formatu DWG 2018, czy drukowanie do wektorowego formatu SVG oraz EPS. Dokonano także szeregu ulepszeń. Zmienna BLOCKEDITMODE pozwala na określenie, czy po dwukliku blok ma być edytowany za pomocą polecenia REFEDIT, czy BEDIT. Dodano przycisk do blokowania i odblokowywania rzutni, ulepszono paletę narzędzi i drukarkę EPS, dodano także skrót klawiaturowy do przełączania arkuszy – Ctrl + PageUP i Ctrl + PageDown.

ZWCAD 2018 SP2 zapewnia obsługę formatu DWG 2018

 

ZWCAD 2018 SP2 obsługuje już format 2018 zarówno przy zapisie jak i otwieraniu plików. Od wersji 2018 SP2 wyłączone zostało okno informujące o otwieraniu rysunku pochodzącego z wersji edukacyjnej dla wszystkich formatów z wyjątkiem DWG 2018.

Wprowadzanie dynamiczne
Podczas rysowania w okolicach kursora pojawiają się etykiety, do których możemy wprowadzać wartości, np. długość, kąt, współrzędne lub przy wymiarowaniu. Jeżeli przy rysowaniu wyświetla się więcej niż jedna etykieta, to przełączać pomiędzy nimi możemy za pomocą klawisza TAB.

Wprowadzanie dynamiczne możemy włączać i wyłączać za pomocą klawisza F12, lub klikając
na pasku stanu ikonę wprowadzania dynamicznego

 

Filtry punktów
Narzędzie to pozwala na odfiltrowanie współrzędnych wskazanych punktów. Dzięki niej możemy „składać” współrzędne punktu, na przykład w celu określenia jednego punktu wskazujemy dwa punkty. Z pierwszego wskazanego zostanie użyta współrzędna X, a z drugiego wskazanego punktu – współrzędna Y. Filtry są dostępne, jeśli podczas rysowania użyjemy kombinacji SHIFT i prawego klawisza myszki.

 

ZWCAD 2018 SP2 i filtry punktów

 

Obwiednia kreskowania
Kreskowanie posiada już automatyczną obwiednię, dzięki której możemy łatwo zmieniać kształt kreskowania. Obwiednia ta jest dostępna nawet wtedy, gdy obiekty na podstawie których powstało kreskowanie, nie są już dostępne.

Wraz z SP2 instaluje się drukarka do formatu SVG. Jest to format wektorowy, który nie traci jakości przy powiększaniu rysunku, tak jak formaty rastrowe. Trzeba pamiętać jednak o tym, że druk do formatu SVG nie obsługuje obiektów OLE, rastrów i wypełnień gradientowych.
Do ZWCAD 2018 SP2 wprowadzono także nowe zmienne systemowe.

Wersję SP2 beta można pobrać tutaj. Na stronie tej znajdą Państwo także szczegółowy opis wprowadzonych zmian.

Źródło: Szansa

Share

Czwartek, 15.03.2018 r.

Optymalizacja oparta na symulacji

Już za niespełna miesiąc, 13 kwietnia 2018 r. w Krakowie, odbędzie się seminarium poświęcone zagadnieniom wykorzystania narzędzi do analiz i symulacji w procesie optymalizacji konstrukcji. Organizatorem jest założone w 1983 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Społeczności Inżynierów Modelowania, Symulacji i Analiz (NAFEMS, ang. International Association for the Engineering Modelling, Analysis and Simulation Community)...

 

Optymalizacja stała się kluczowym hasłem wielu dyscyplin inżynieryjnych i ostatnio odnotowuje szybki wzrost, za sprawą innowacji w zakresie algorytmów i technik optymalizacji, w połączeniu z szybkim rozwojem sprzętu komputerowego i rosnącymi możliwościami samego oprogramowania. Popularność optymalizacji w zastosowaniach inżynieryjnych wynika z coraz większej presji konkurencyjnej, w której zoptymalizowane produkty i/lub procesy mogą oferować lepszą wydajność i opłacalność, trudne do osiągnięcia dzięki tradycyjnemu podejściu do projektowania.

Nadal jednak istnieje wiele wyzwań odnośnie stosowania optymalizacji w aplikacjach inżynierskich. Co więcej, optymalizacja znajduje zastosowanie w coraz nowszych obszarach...

Zbliżające się seminarium zgromadzi praktyków i pracowników akademickich we wszystkich odpowiednich dziedzinach w celu dzielenia się wiedzą i doświadczeniami, omawiania problemów i wyzwań oraz ułatwiania dalszych usprawnień technik optymalizacji dla zastosowań inżynieryjnych.
Rejestracji można dokonać na stronie NAFEMS (link tutaj), tam znajdą Państwo także szczegółową agendę spotkania. Ze względu na międzynarodowy charakter seminarium, wszelkie prezentacje prowadzone będą w języku angielskim.

Źródło: NAFEMS. International Association for the Engineering Modelling, Analysis and Simulation Community

Share

strona 1 z 22 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22


CAMdivision zaprasza na TOOLEX i TOOL-SHOP 2018


Najpopularniejsze posty w 2016

Nowy system CAD
założycieli SolidWorks

FreeCAD
– odsłona II
„Drukowanie” ...nożem? Przegląd współczesnych technologii szybkiego prototypowania
DraftSight jak AutoCAD LT
Profesjonalny CAD za darmo: 2D Drafting
Bezpośrednio czy parametrycznie?
Nie bójmy się PLM!
Bezpłatny CAD 2D standardem?
Audi TT
w SolidWorks?
2,5 godziny tutoriala za darmo!
CadMouse – myszka komputerowa dedykowana dla branży CAD, czyli powrót trzeciego przycisku
Solid Edge ST 10. Czego się spodziewać?
CadMouse w teście czyli... jaka mysz dla CADowca?
Gra w kolory, czyli... oprogramowanie do analiz i symulacji: CalculiX
27'' cali – BenQ
z myślą
o użytkownikach CAD
AR-CAD freeCAD czyli... darmowy system CAD 3D
z symulacją ruchu

Punkt odniesienia (subiektywny) Test mobilnej stacji roboczej Lenovo ThinkPad P50
Solid Edge 2D Drafting na systemy 32-bitowe? To jeszcze możliwe...
W oczekiwaniu na V17. Bricscad V16
– pobieranie, instalacja,
początek pracy
Nowa linia stacji roboczych Lenovo
Nie tylko STL
(CAD do druku 3D)
BOM za free
FreeCAD i sprężyna
O co chodzi Mattowi Lombardowi? Myślę,
że o... Onshape
Wydajność ma swoją wagę. Dosłownie... (subiektywny) Test stacji roboczej Lenovo ThinkStation P310
Kiedy u nas
...czyli rozważań

o kryzysie ciąg dalszy
Jak samemu zbudować stację roboczą do CAD 3D
i czy to ma sens...
Instalacja licencji
i aktualizacji
Solid Edge ST7
DraftSight 2015
– co nowego i jak zainstalować bezpłatny CAD 2D
Kilka słów na temat technologii obróbczych tworzyw sztucznych
Motocykl dla wojska „made in CCCP”...
tzn. „Russia”


Wybrane posty
na CADblog.pl

 

2015

Cudowne okulary
(czyt. Microsoft HoloLens)

Nowy system CAD założycieli SolidWorks

Co dalej z AutoCAD 360?

 

2014

Nie taki kernel straszny

NX CAM za 4 tyś. złotych?

CAD, CAM, CAE
i katastrofy...

 

2013

NX 9.0 – już wkrótce premiera!

„V-Rex Chopper”, SolidWorks
i iMachining

Co zamiast FEMAP?

CAE i katastrofy lotnicze...

„Porzucamy Parasolid!” Czy aby
na pewno?

LIBERATOR: czy faktycznie „wyzwoliciel”?

 

2012

3DSync – nowy CAD 3D do maja 2013 za darmo!

Ralph Grabowski
o ZWCAD+ 2012

Autodesk PLM 360
– czyli alternatywne PLM w chmurze

FreeCAD
– odsłona II

 

2011

Anno domini 2010; okres przełomu?

Co zrobić, żeby pociągi przyjeżdżały na czas...

CAELinux
– darmowa platforma dla inżynierów

CAD 3D za 20 dolarów?

O PLM inaczej (Cortona 3D)

Przez ST 3 do ST 4: ewolucja Solid Edge

 

2010

„Creo” od PTC

Mania testowania, czyli milion otworów w szyku!

„Chwila inspiracji”

Mania testowania cz. II

Testowania szykiem część kolejna

„Maluch tony węgla babci do piwnicy nie zawiezie...”

 

2009

AR-CAD freeCAD Darmowy CAD 3D
z symulacją ruchu

Profesjonalny CAD za darmo: 2D Drafting

Rewolucja
w modelowaniu bryłowym

Astroid na moim biurku (manipulator
3D firmy Spatial Freedom)

Mysz 3D z górnej półki czyli...
SpacePilot PRO

Bezpośrednio czy parametrycznie?


Blog
monitorowany przez:

| reklama 2018 | redakcja | dane kontaktowe |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy
Ns Rej. Pr. 244/09 z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934 • nr ISSN 2083-3032 (wydanie papierowe) • nr ISSN 2083-3148 (wydanie on-line)