Portal korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Poznaj politykę prywatności CADblog.pl Więcej >>>
Przejdź do strony | Opuść serwis X

Poznaj ZWNesting

newsletter CADblog.pl


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 2018

nr (25-26) 2017/2018
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


W przygotowaniu

nowe e-wydanie w przygotowaniu


Wydania archiwalne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

SOLARIS Arrinera w e-wydaniu CADblog.pl

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

CADblog nr 1-2/2015 polskie motocykle

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

CADblog e-zine 1/2014 Oru Kayak

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum


 

 

 

 


>>  Strona główna  |  Aktualności  |  CAD blog  |  Nowa wersja CADblog.pl (WordPress)Historia CAD  |  Sprzętowo  |  W numerze  |  Archiwum  <<

Nowy SpaceMouse Compact

strona 1 z 22 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22

Reklama

Poznaj SOLIDWORKS 2019
 


 

Piątek, 30.11.2018 r.

K2PL z zakładów Cegielskiego

Spółka H. Cegielski-Poznań SA podjęła współpracę z koreańską Hyundai Rotem Company, w celu oferowania Siłom Zbrojnym RP polsko-koreańskiego czołgu nowej generacji

Poznańskie zakłady wzięły udział w tegorocznych targach MSPO w Kielcach, prezentując swoją ofertę na wspólnym stoisku z czeską Tatrą. Demonstrowany był tam między innymi (pokazywany już podczas kieleckiego debiutu HCP w ubiegłym roku) ciężki pojazd wielozadaniowy – samochód opancerzony Husar 4x4. Obok Husara w tym roku demonstrowano również makietę czołgu K2PL. Podczas MSPO HCP poinformowało bowiem o zawarciu porozumienia o współpracy z koreańską Hyundai Rotem Company, w celu wspólnego oferowania tej platformy. Podobnie jak w wypadku Husara, spółka stara się przedstawiać produkt wpisujący się w polskie wymagania – tym razem na przyszły czołg podstawowy nowej generacji, zakładając realizację szerokiego programu współpracy przemysłowej z Koreą. Po wstępnej ocenie możliwości polskiego rynku zbrojeniowego i zapoznaniu się z oczekiwaniami wojska, obie firmy oceniają, że w wypadku wyboru ich oferty rozpoczęcie budowy prototypu może nastąpić w drugiej połowie 2019 roku, a faza badawczo-rozwojowa potrwałaby do roku 2022. Produkcję można by rozpocząć pod koniec 2023 roku.

 

Model czołgu K2 PL Wilk na stoisku H. Cegielski Poznań podczas MSPO 2018, fot. Piotr Zbies, Konflikty.pl

 

Istnieją dwie koncepcje realizacji programu. Pierwsza, podobna jak w wypadku tureckiego Altay, zakłada zbudowanie prototypu od podstaw z dużym udziałem w tym procesie Koreańczyków. Natomiast druga (preferowana przez Hyundaia) zakłada polonizację istniejącej już maszyny, z szerokim wykorzystaniem polskich modułów.

Zmodyfikowany K2 byłby atrakcyjną propozycją dla Sił Zbrojnych RP. Niewątpliwie na dziś jest to najnowocześniejszy eksploatowany czołg na świecie. Wóz ten charakteryzuje się stosunkowo niewielką masą (55 000 kg) przy zapewnianiu bardzo wysokiego poziomu osłonności (nowoczesne rozwiązania kompozytowego pancerza zasadniczego i dodatkowego, w tym ASOP soft-kill lub hard-kill w opcji), wysoką prędkością maksymalną (do 70 km/h) i hydropneumatycznym zwieszeniem. Korzystny jest również stosunek mocy do masy – wynosi 27,3 KM/t.

Czołg wyposażono w zmechanizowany system dostarczania amunicji (wystarczy 3 członków załogi), 120 mm armatę o długości lufy wynoszącej 55 kalibrów. Czołg dysponuje też nowoczesnym systemem automatycznego wykrywania i śledzenia celu czy układem pozycjonowania opartym zarówno na GPS, jak i inercyjnym. Poza niemieckim silnikiem MT 833 o mocy 1500 KM, wszystkie te komponenty dostarcza samodzielnie przemysł koreański. Dodatkowo, Koreańczycy oferują całą rodzinę amunicji czołgowej o wysokim poziomie zdolności bojowych.

Oczywiście spolonizowana odmiana czołgu mogłaby zostać wzbogacona o krajowe komponenty, na przykład systemy dowodzenia i łączności czy obserwacyjne. Produkcja poszczególnych komponentów K-2PL, włącznie z uzbrojeniem, elektroniką czy zaawansowanymi środkami ochrony, byłaby stopniowo przeniesiona do Polski, zwiększając krajowy udział w programie.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=102&v=-D3RYHBZgGw

Źródło: Defence24.pl

Czwartek, 29.11.2018 r.

Additive Manufacturing Process Simulation

Firma Siemens ogłosiła wprowadzenie nowego rozwiązania w ramach symulacji procesu wytwarzania przyrostowego (AM Process Simulation), służącego do przewidywania zniekształceń podczas drukowania 3D. Produkt jest w pełni zintegrowany z kompleksowym rozwiązaniem firmy Siemens Additive Manufacturing, które pomaga producentom w projektowaniu i drukowaniu w pełni użytecznych części...

Opierając się na kompleksowej platformie innowacji cyfrowych firmy Siemens, oraz portfolio Simcenter, rozwiązanie AM Process Simulation wykorzystuje cyfrowego bliźniaka do symulacji procesu wytwarzania przed rozpoczęciem drukowania. W ten sposób przewiduje zniekształcenia powstające podczas drukowania i automatycznie generuje skorygowaną geometrię w celu skompensowania/usunięcia tych zniekształceń. Symulacja ta ma pierwszorzędne znaczenie dla uzyskania właściwej jakości wydruku za pierwszym razem i jest niezbędna do osiągnięcia wydajności wymaganej dla w pełni uprzemysłowionego procesu wytwarzania przyrostowego. (...)

 

Nowa symulacja procesu wytwarzania przyrostowego pomaga przewidywać zniekształcenia
i skurcz podczas drukowania części 3D, oraz eliminować te błędy,
automatycznie generując skompensowany model

 

Podczas drukowania 3D elementów metalowych, metoda stosowana do łączenia kolejnych warstw druku zazwyczaj wiąże się z wysoką temperaturą. W miarę narastania warstw ciepło resztkowe może powodować wypaczenie części wewnątrz drukarki, powodując różne problemy, począwszy od problemów strukturalnych samej części, aż po zatrzymanie procesu drukowania. Takie problemy powodują, że wiele wydruków kończy się niepowodzeniem, a uzyskanie prawidłowego wydruku za pierwszym razem jest bardzo trudne. Symulacja procesu drukowania może pomóc w eliminacji tych problemów.

 

Rozwiązanie Simcenter 3D do symulacji procesu wytwarzania przyrostowego
jest w pełni zintegrowane z oprogramowaniem NX, co zapewnia wydajną informacyjną
pętlę zwrotną, bez konieczności translacji danych

 

Nowy produkt do symulacji procesów firmy Siemens jest zintegrowany z technologią druku proszkowego (Powder Bed Fusion); prowadzi użytkownika przez cały proces pracy, pozwalając ocenić zniekształcenia, przewidzieć kolizje wtórne i obszary przegrzania, oraz przekazując inne ważne informacje zwrotne z procesu drukowania. Rozwiązanie AM Process Simulation oferuje możliwość iteracji kolejnych etapów projektowania z danymi uzyskanymi w wyniku symulacji. Ta zamknięta pętla zwrotna jest możliwa, dzięki ściśle zintegrowanemu charakterowi platformy cyfrowej innowacji firmy Siemens. Utworzone dane symulacyjne zasilają cyfrowy wątek informacji – tak powstały „cyfrowy szkielet” umożliwia systemowi opracowanie wstępnie skompensowanych modeli i – co ważniejsze – bezproblemowe wprowadzenie ich z powrotem do projektowanego modelu i procesów produkcyjnych, bez konieczności dodatkowej translacji danych. Klienci potrzebują dziś tak wysokiego poziomu integracji, aby odnieść sukces w industrializacji procesu wytwarzania przyrostowego.

Rozwiązanie AM Process Simulation będzie dostępne w styczniu 2019 roku, jako część najnowszej wersji oprogramowania NX i Simcenter 3D. Więcej informacji na temat produkcji wysokiej jakości części w procesie wytwarzania przyrostowego, można uzyskać na stronie www.siemens.com/plm/additivemanufacturing.

Źródło: Siemens Industry Software

Środa, 28.11.2018 r.

CAMdivision największym partnerem SIEMENS Industry Software

Ponad 95% wdrożeń specjalistycznych aplikacji związanych bezpośrednio z ideą Industry 4.0 – czyli pakietów NX Additive Manufacturing (techniki przyrostowe) w obszarze druku 3D metalu (NX CAM Multi-Axis Metal Deposition) i tworzyw sztucznych (NX CAM & HP MultiJet Fusion), NX Mold (formy wtryskowe), NX Progressive (tłoczniki) oraz oprogramowania NX CAM Robotics (roboty frezujące i spawające) i NX CMM (maszyny pomiarowe) – należy w Polsce do jednej firmy: CAMdivision

Doroczne spotkanie partnerów handlowych SIEMENS Industry Software odbyło się w dniach 29-30 października 2018 roku (rok finansowy SIEMENS zaczyna się 1 października, a kończy 30 września – przyp. redakcji). W spotkaniu uczestniczyło kilkunastu partnerów handlowych SIEMENS Industry Software. Podsumowano na nim ostatni rok, oraz omówiono dynamicznie zmieniający się rynek oprogramowania. CAMdivison po raz kolejny zdobyło tytuł PLATYNOWEGO (i dodatkowo największego) partnera jeśli chodzi o obroty finansowe z SIEMENS.

Najistotniejsze – z punktu widzenia firmy – wydarzenie w przyszłym roku to premiera nowej wersji NX (zaplanowana na styczeń 2019 roku). CAMdivison aktywnie uczestniczy w testach nowej wersji, ponieważ jest włączona do prestiżowego programu NX EAP (Early Adopter/Access Program).

 

Strona główna blogu nxcad.pl


Na specjalistycznym blogu http://nxcad.pl specjaliści firmy umieszczają regularnie porady techniczne oraz informacje dotyczące oprogramowania NX. Z pewnością nie zabraknie tam informacji na temat najnowszej wersji NX.

Źródło: CAMdivision

Środa, 21.11.2018 r.

Boeing z Mentor Graphics

Firma Siemens poinformowała o podpisaniu przez firmę Boeing umowy przewidującej rozszerzenie zakresu, w jakim będzie ona wykorzystywać oprogramowanie należącej do grupy Siemens spółki Mentor Graphics. Nowe porozumienie jest związane z inicjatywą Second Century Enterprise Systems (2CES), zgodnie z którą Boeing zamierza przekształcić swoje własne struktury, a także sposób działania całego przemysłu lotniczego, tak by sprostać wyzwaniom dwudziestego pierwszego wieku...

Decyzja została podjęta przez firmę Boeing po dogłębnej analizie dostępnych na rynku rozwiązań, ich obecnych i potencjalnych możliwości oraz stopnia elastyczności technologicznej – a wszystko po to, by sprostać zmieniającym się wymaganiom, z jakimi Boeing musi mierzyć się, prowadząc działalność biznesową. Długoterminowa umowa przewiduje zastosowanie przełomowych technologii grupy Siemens w takich obszarach jak: projektowanie systemów i komponentów elektrycznych i elektronicznych, a także prowadzenie analiz mechanicznych. Stanowi ona dla firmy Boeing fundament pozwalający na dostarczanie jej klientom kompleksowych, a zarazem innowacyjnych rozwiązań.

 

Jako największa na świecie firma sektora lotniczego, Boeing jest gotowy na to,
by wprowadzić branżę w kolejne 100 lat działalności. Współpracuje w tym celu ze spółką Siemens, która dostarcza kompleksowy zestaw technologii umożliwiających projektowanie
i wytwarzanie produktów nowej generacji, dzięki zastosowaniu
na szeroką skalę automatyzacji i cyfryzacji...

 

Koncentrując się na technologiach oferowanych przez należącą do Siemensa spółkę Mentor Graphics, Boeing wprowadzi do swojej działalności standardową, ogólnofirmową platformę pozwalającą na projektowanie, produkowanie i weryfikowanie poprawności działania półprzewodników, obwodów drukowanych i układów elektrycznych (w tym wiązek przewodów). Nowe rozwiązanie pozwoli także na przeprowadzanie analiz termicznych i przepływowych komponentów mechanicznych.

Źródło: Siemens Industry Software

Wtorek, 13.11.2018 r.

ExxonMobil wybiera platformę 3DEXPERIENCE

Firma Dassault Systèmes (3DS) poinformowała, że korporacja Exxon Mobil Corporation wybrała platformę 3DEXPERIENCE jako fundamentalny komponent swojej cyfrowej transformacji

ExxonMobil, korzystający od dawna z symulacji Dassault Systèmes, wiedzy materiałowej i aplikacji do planowania łańcuchów dostaw, jest największą na świecie firmą energetyczną, która wykorzystuje technologię i innowacje, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię. Firma ExxonMobil będzie teraz wykorzystywać rozwiązania branżowe „Capital Facilities Information Excellence” w oparciu o platformę 3DEXPERIENCE.

 

Największa na świecie zintegrowana firma energetyczna oczekuje poprawy efektywności dzięki dostępowi do danych w czasie rzeczywistym

 

W zunifikowanym środowisku cyfrowym pracownicy ExxonMobil mogą współpracować w czasie rzeczywistym. Inżynierowie, pracownicy operacyjni i specjaliści ds. utrzymania ruchu, dla poprawy kontroli i efektywności procesów, uzyskają dostęp do pojedynczego źródła informacji opisujących kompleksowe aktywa, za które są odpowiedzialni.

– Cyfrowa transformacja jest strategiczną odpowiedzią firm na rosnącą presję i wyzwania związane z niestabilnością rynków, złożonością techniczną i regulacjami – powiedział Thomas Grand, wiceprezes ds. przemysłu energetycznego i użyteczności publicznej Dassault Systèmes. – Platforma 3DEXPERIENCE pomaga firmom takim jak ExxonMobil uchwycić, kontrolować i ponownie wykorzystywać dane w celu poprawy efektywności projektów, wykorzystania aktywów i zasobów.

Źródło: 3DS

Piątek, 9.11.2018 r.

Wielka promocja na VoluMill oraz ZW3D CAD/CAM

Firma 3D MASTER, autoryzowany dystrybutor oprogramowania CAD/CAM poinformowała o promocji dotyczącej flagowego programu ZW3D CAD/CAM oraz dodatkowego modułu, jakim jest VoluMill

Promocja obowiązuje obecnych oraz nowych klientów. Jest to bardzo dobry moment, by zdecydować się na zakup licencji programu ZW3D CAD/CAM oraz dodatkowego modułu VoluMill. W ramach oferty specjalnej klienci, którzy zakupią program ZW3D CAD/CAM otrzymają 15% rabatu, przy zakupie drugiej licencji obowiązuje 30% rabatu, a przy trzeciej licencji – aż 50% zniżki. Osoby, które chciałyby zakupić większą ilość licencji, proszone są o kontakt z działem handlowym firmy 3D MASTER, wówczas zostanie przygotowana indywidualna oferta.

VoluMill w promocji
Powyższa oferta specjalna dotyczy również najnowszego dodatkowego modułu VoluMill do ZW3D CAD/CAM, który swoją premierę miał w sierpniu tego roku. Wszyscy użytkownicy, którzy chcą zoptymalizować procesy obróbki, otrzymają aż 25% zniżki na jego zakup. Obie promocje obowiązują do 31 grudnia 2018 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zw3d.com.pl

Źródło: 3DMaster

Wtorek, 30.10.2018 r.

NX Next Release & CAMdivision

Firma CAMdivision została włączona do programu NX EAP (Early Adopter/Access Program). To specjalny program firmy SIEMENS Industry Software – producenta NX – w którym testowane są nowe rozwiązania z obszaru Cax/PLM, zanim trafią do użytkownika końcowego

W chwili obecnej intensywnie testowana jest kolejna wersja NX (następca NX 12), która ukaże się w przyszłym roku. Tryb EAP zabrania jednak publikowania czegokolwiek na temat nowych funkcjonalności, więc niestety CAMdivision nie może podzielić się wiedzą na temat nowych fascynujących funkcjonalności w kolejnej wersji NX. Ale...

Rozwój kolejnych wersji NX na przestrzeni ostatnich lat

Dlaczego CAMdivision?
CAMdivision jest największym partnerem handlowym SIEMENS Industry Software w Polsce. We wdrożeniach specjalistycznych aplikacji typu NX Mold (formy wtryskowe), NX Progressive (tłoczniki), NX CAM Robotics (roboty frezujące i spawające), NX CMM (maszyny pomiarowe) posiada ponad 90% udziału (!) w rynku pakietów SIEMENS.
Posiada już pierwsze unikalne wdrożenia pakietów NX Additive Manufacturing (techniki przyrostowe) w obszarze druku 3D metalu (NX CAM Multi-Axis Metal Deposition) i tworzyw sztucznych (NX CAM & HP MultiJet Fusion).


 

NX CAM & Multi-Axis Deposition na 5-osiowej maszynie HERMLE ze sterowaniem Sinumerik


– To niezwykłe, jak szybko do poszczególnych pakietów NX CAD/CAE/CAM zostały zaimplementowane zupełnie nowe techniki modelowania, weryfikacji i wytwarzania związane z szeroko pojętym procesem Industry 4.0 – powiedział Artur Bielicz, prezes CAMdivision Sp. z o.o. – Ponad 10 lat temu, gdy zakładaliśmy CAMdivision i rozpoczynaliśmy współpracę z SIEMENS PLM w obszarze NX CAM, zainicjowaliśmy pierwsze w Polsce spotkanie z cyklu „NX CAM Forum”, na których spotkali się specjaliści z całej Europy by dzielić się doświadczeniami z obszaru CAM. Takie spotkanie odbyło się również we Wrocławiu w 2011 roku i było dla nas ciekawym doświadczeniem i spotkaniem z tymi niezwykłymi ludźmi, którzy tworzą to oprogramowanie i wdrażają je na co dzień – dodaje.

W imieniu CAMdivision gorąco zachęcam do śledzenia dedykowanego bloga http://nxcad.pl, na którym eksperci firmy umieszczają porady i informacje techniczne o NX CAD/CAE/CAM i nie tylko…

Źródło: CAMdivision, nxcad.pl

Poniedziałek, 29.10.2018 r.

GE Aviation z Dassault Systemes

Dassault Systèmes umożliwia GE Aviation stymulowanie innowacji i wydajności w całym cyklu życia struktur lotniczych poprzez wdrożenie platformy 3DEXPERIENCE

Platforma 3DEXPERIENCE pomaga GE Aviation w rozwijaniu wątku cyfrowego zapewniającą ciągłość działania i współpracę w całym przedsiębiorstwie. Obejmuje to definicję wymagań, projektowanie, analizę, symulację, produkcję, kwalifikację i obsługę rozwoju nowych technologii i technik produkcji.
Wdrożenie platformy 3DEXPERIENCE w GE Aviation Hamble wspiera stały rozwój innowacyjnych struktur lotniczych dla przemysłu – powiedział Paulo Mancilla, Executive Engineering Leader zakładu GE Aviation w Hamble, UK. – Pozwala nam to na wykorzystanie takich technik jak cyfrowe modelowanie 3D począwszy od projektowania, poprzez produkcję, a skończywszy na kwalifikacji do tworzenia wysokowydajnych struktur lotniczych dla branży lotniczej.

Platforma 3DEXPERIENCE udostępnia intuicyjne aplikacje 3D do projektowania, analizy, produkcji i zarządzania danymi w środowisku cyfrowym. Stanowi pojedynczą platformę współpracy do definiowania, udostępniania, przeglądania, integracji, walidacji, realizacji i raportowania, a także oferuje możliwość maksymalizacji usprawnień biznesowych poprzez ciągłość cyfrową od koncepcji do realizacji.
Waga, wydajność i koszty nadal dominują w zakresie konkurencyjności rozwoju i produkcji zaawansowanych i złożonych konstrukcji lotniczych dla najnowszej generacji samolotów – powiedział David Ziegler, wiceprezes Aerospace & Defense Industry, Dassault Systèmes. – Jako światowy lider w tej dziedzinie, GE Aviation stale wprowadza innowacje. Firma dostrzegła, że platforma 3DEXPERIENCE zapewnia krytyczną technologię dla tego podejścia...

Do kluczowych korzyści, jakie platforma 3DEXPERIENCE daje GE Aviation i jej klientom, należą:
Skrócenie cykli wynikające z intensyfikacji współpracy pomiędzy działem inżynieryjnym a funkcjami łańcucha dostaw; wspólny interfejs użytkownika, który gwarantuje jednolite wrażenie i wspólny cyfrowy punkt odniesienia, dzięki któremu każda zainteresowana strona pracuje nad najnowszymi informacjami w odpowiednim dla niej kontekście. To z kolei umożliwia stworzenie systemy inżynieryjnego opartego o modele.
Lepsza widoczność i zoptymalizowane czasy reakcji na żądania klientów wynikające z aplikacji "business intelligence", które umożliwiają wyszukiwanie informacji w czasie rzeczywistym w celu monitorowania wydajności.
Zwiększona produktywność dzięki racjonalnemu zarządzaniu danymi i intuicyjnym funkcjom wyszukiwania, które upraszczają zarządzanie danymi i promują efektywne dzielenie się informacjami ponad granicami.

Źródło: 3DS

Środa, 17.10.2018 r.

Podsumowanie targów TOOLEX 2018

TOOLEX to wiodące Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki w Polsce. Równolegle z ich 11. edycją odbyły się Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA oraz Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo

Wystawcy potwierdzają, że TOOLEX sprawdza się jako narzędzie biznesowego sukcesu – to tutaj zawierają liczne transakcje, nawiązują nowe kontakty biznesowe i podtrzymują dotychczasowe relacje ze stałymi kontrahentami. To najważniejsze wydarzenie dla branży w sezonie jesiennym, w którym nie sposób nie uczestniczyć. Targi TOOLEX sukcesywnie wyznaczają trendy – towarzyszą im bowiem liczne prezentacje nowości i premier na polskim rynku.

Mierzalny sukces
XI edycja TOOLEX zgromadziła – jak co roku – imponującą liczbę wystawców (ponad 500) i marek (ponad 600). Firmy, prezentując swoją ofertę, wykorzystały powierzchnię 15 000 m2 dostępną w dwóch pawilonach Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Silesia. W porównaniu do pierwszych targów w 2008 r., liczba wystawców prezentujących swoje rozwiązania wzrosła ponad 4-krotnie, natomiast liczba klientów odwiedzających ich stoiska ponad 3-krotnie. Nic dziwnego, skoro specjaliści z branży uznają wizytę na targach TOOLEX za obligatoryjną.  Wystawę odwiedziło blisko 10 tys. zwiedzających.

 Liderzy rynku
Podobnie jak w latach ubiegłych, zakres tematyczny prezentowanych produktów i usług obejmował: obrabiarki, narzędzia, urządzenia technologiczne, narzędzia i przyrządy pomiarowe, niekonwencjonalne metody obróbki, urządzenia do obróbki na gorąco, systemy CAM/CAD oraz oprogramowanie CNC, chłodziwa i środki smarne, wyposażenie i rozwiązania warsztatowe, usługi i wsparcie dla projektów, remonty i modernizacje obrabiarek, a także ogólne usługi obróbcze.

Więcej niż targi
TOOLEX to nie tylko wystawa i 450 najnowocześniejszych maszyn w ruchu, ale i atrakcyjny program, na który składają się liczne spotkania poświęcone między innymi obróbce metalu, bezpieczeństwu maszyn, wizualizacji procesów, projektowania CAD/CAM oraz CAE.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się wydarzenie organizowane przez Swiss Business Hub Polska z siedzibą w Ambasadzie Szwajcarii – Forum Swiss Precision. Uczestnicy forum mieli okazję zapoznać się z najnowszymi szwajcarskimi rozwiązaniami używanymi w procesie obróbki zaprezentowanymi przez: Erowa, GF Machining Solutions, Gudel, Jenoptik oraz Oerlikon Balzers. W wydarzeniu udział brała również Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza. Podczas XXXIX Środowiskowego Seminarium Tribologów, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Tribologiczne oraz Katedrę Eksploatacji Pojazdów Samochodowych i Katedrę Logistyki i Technologii Lotniczych Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej, poruszony został temat współczesnych problemów smarowania maszyn i urządzeń.

Zaproszeni Goście w swoich prezentacjach skupili się na transporcie powietrznym. Seminarium stanowiło doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami i technologiami wykorzystywanymi w branży środków smarnych. „ZETOM” Katowice zorganizował wykłady dot. odpowiedzialności za wyrób oraz systemów oceny jego zgodności w ramach dyrektyw nowego podejścia-oznakowania CE oraz zasadniczych i minimalnych wymagań dla maszyn nowych, modernizowanych oraz już użytkowanych przez pracowników podczas pracy wg dyrektyw europejskich 2006/42/WE i 2009/104/WE.

Podobnie jak w ubiegłych latach, nie zabrakło prezentacji i seminariów przygotowanych przez wystawców targów TOOLEX. Wśród nich znalazły się m.in. spotkanie firmy MERCATOR, dotyczące efektywnej ochrony prowadnic maszyn, korzyści finansowych i bezpieczeństwa pracy. Premium Solutions Polska zaprezentowała nowości w rozwiązaniach projektowo-produkcyjnych SOLIDWORKS/SolidCAM. O innowacyjnych technologiach w obróbce skrawaniem, z uwzględnieniem tematyki związanej z kontrolą procesu obróbki skrawaniem oraz optymalizacją kosztów opowiadał natomiast Paweł Ziobro z ZP-TEAM. Ekonomiczne przetwarzanie emulsji smarno-chłodzących i wód płuczących i ponowne wprowadzanie destylatu do obiegu produkcyjnego to temat spotkania, które zorganizowała firma H2O GmbH.

Medale i nagrodzeni
Pierwszego dnia targów odbyła się uroczysta Gala, podczas której wręczono medale i wyróżnienia przyznane w konkursie na najlepsze produkty prezentowane podczas tegorocznej edycji TOOLEX. Medal za 5-osiowe centrum obróbkowe Mikron MILL P 500 U wraz z systemem antykolizyjnym MSP (Machine&Spindle Protection) otrzymała firma GF Machining Solutions Sp. z o.o.  Wysoka jakość produktów, zgłoszonych do konkursu w imponującej ilości, spowodowała, że Komisja przyznała również wyróżnienia dla SUMITOMO ELECTRIC Hartmetall GmbH za CBN Peel Turning-Skiving, RENISHAW Sp. z o.o. za uniwersalny sprawdzian produkcyjny Equator™ oraz dla FANUC Polska Sp. z o.o. za  RoboCave – zintegrowany system produkcyjny obejmujący centrum obróbcze FANUC Robodrill α-D21LiB5 z automatycznym magazynem narzędzi i detali – Robo Tool BOX (ORB 120) oraz robotem FANUC LR Mate 200iD. Jak co roku, przyznany został również medal Expo Silesia za efektowną formę prezentacji. Jednogłośnie trafił on do firmy AWA SP. Z O.O., która zaskoczyła organizatorów i zwiedzających innowacyjnym i nowoczesnym pod względem projektowym stoiskiem. W tej samej kategorii przyznano wyróżnienia dla kilkunastu firm. Wyróżnienie za atrakcyjną prezentację oprogramowania w praktyce organizatorzy otrzymała firma CAMdivision Sp. z o.o.

 

Pierwszego dnia targów odbyła się uroczysta Gala, podczas której wręczono medale i wyróżnienia
przyznane w konkursie na najlepsze produkty prezentowane podczas tegorocznej edycji TOOLEX, a także pamiątkowe statuetki...

 

Statuetka, którą CADblog.pl otrzymał z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu

 

Podczas targów liczne grono Wystawców świętowało swoje okrągłe jubileusze działalności. Organizatorzy gratulowali sukcesów na rynku i wręczyli z tej okazji pamiątkowe statuetki firmom: HAFEN na 5-lecie istnienia firmy; KOVOSVIT MAS POLSKA SP. Z O.O., TBI TECHNOLOGY SP. Z O.O. oraz CADblog.pl z okazji 10-lecia działalności (na stoisku CADblog.pl można było podziwiać w pełni sprawny komputer z połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, z działającym oprogramowaniem CAD 3D); MS SPINEX i POLSKO-SZWAJCARSKIEJ IZBIE GOSPODARCZEJ z okazji 20-lecia działalności; NS TOOLS i LUBRICANT S.R.O. z okazji 25-lecia firmy; MARCOSTA RYSZARD STARZEC – z okazji 30-lecia oraz ZAKŁAD PRODUKCJI AUTOMATYKI SIECIOWEJ S.A. – z okazji 45-lecia istnienia. Wystawca targów TOOLEX, obchodzący 50-letni jubileusz istnienia na rynku to HURCO SP. Z O.O.

Organizatorzy zapraszają na kolejną edycję wydarzenia, organizowaną w dniach 1-3 października 2019 roku!

Źródło: Exposilesia

Ciekawe linki związane z Toolx na portalu ProcesTechnologiczny.com.pl:
Relacja z targów
Dlaczego jeżdżę na Toolex

 

Wtorek, 2.10.2018 r.

Wirtualna rzeczywistość w NX

NX Virtual Reality (VR) jest zintegrowanym narzędziem, które można uruchomić w środowisku NX przy zastosowaniu gogli VR HTC VIVE. Umożliwia ono podgląd modeli 3D oraz pozwala na przeprowadzanie analiz geometrii

Za pomocą kontrolerów i gogli możliwe jest przemieszczanie się w kierunku modelu, oddalanie od niego, a także przegląd dookoła jego powierzchni. Nie ma przeszkód, aby oglądać model z góry lub od spodu, obracać i skalować jego wielkość. Gogle umożliwiają także nawigację za pomocą przemieszczania się, zupełnie jak w realnym świecie – można chodzić, obracać się i rozglądać. Selekcja i wskazywanie poszczególnych części odbywa się za pomocą wskaźnika. Dostępne są wszystkie atrybuty obiektu, a także takie operacje, jak ukrywanie poszczególnych składników, czy dokonywanie przekrojów w interesujących miejscach.

 

Gogle VR HTC VIVE i oprogramowanie NX przenoszą w świat wirtualnej rzeczywistości... i to dosłownie!

 

Podczas wspólnej sesji VR z innym użytkownikiem, można wskazywać konkretne detale czy punkty konstrukcji, wymuszając zmianę punktu tak, aby wszyscy widzieli dokładnie to samo. Daje to inżynierom oraz projektantom możliwość spojrzenia na ich koncepcyjne projekty z zupełnie unikalnej perspektywy. Z kolei klienci będą mogli zdecydowanie łatwiej wizualizować sobie i zrozumieć skalę wstępnego i finalnego projektu.

 

W środowisku VR użytkownik widzi nie tylko model 3D utworzony w NX, ale także
graficzne odwzorowanie trzymanych przez siebie manipulatorów...

 

Okazją do zapoznania się z NX Virtual Reality​ są odbywające się w Sosnowcu targi TOOLEX. Przedstawiciele firmy CAMdivision czekają na Państwa w hali A, na stoisku 210 (po lewej stronie od wejścia głównego).

Najnowsza wersja NX 12.0.2 – zwłaszcza w obszarze NX CAM – posiada moduły, które przełamują bariery zarówno w tradycyjnych metodach ubytkowych (frezowanie...), jak i obróbkach przyrostowych typu druk 3D tworzyw i metalu: Multi-Axis Deposition. Przy tej okazji warto wspomnieć, iż CAMdivison ma już w zakresie druku w metalu (Additive Manufacturing) pierwsze uruchomienie tego modułu w Polsce!

Źródło: nxcad.pl, CAMdivision

Poniedziałek, 1.10.2018 r.

Volumill w ZW3D

Najnowszy moduł VoluMill (jako wsparcie dla systemu ZW3D) jest dostępny od sierpnia br. To dobra wiadomości dla osób, które korzystają z oprogramowania w zakresie obróbki CAM lub przymierzają się do zakupu licencji. Użytkownikowi oprogramowanie to daje wiele wymiernych korzyści; przede wszystkim jest to dłuższy czas pracy narzędzia przy jednocześnie szybszym procesie obróbki materiału

Czym jest frezowanie HSM, z angielskiego High Speed Miling? Polega ono na wykonywaniu obróbek z dużymi posuwami przy jednoczesnym wykorzystaniu jak największej długości roboczej danego narzędzia. Dla wykonania takiej operacji potrzebna jest odpowiednia technologia, którą w ZW3D zapewnił Volumill – uznany i ceniony moduł wpierający technologię HSM.

Frezowane ze stałym kątem opasania narzędzia
Narzędzie podczas obróbki styka się z materiałem, kąt styku nazywany jest stałym kątem opasania narzędzia. W klasycznych obróbkach jest on zmienny, co prowadzi do nierównomiernego obciążenia narzędzia. Teraz, dzięki dodatkowi Volumill, kąt opasania w całym zakresie obróbki jest stały i zależny od parametrów technologicznych wybranych w operacji. Zapewnia to płynną, gładką ścieżkę bez ostrych zmian kierunków poruszania się narzędzia. Dodatkowo narzędzie jest stale obciążone w całym zakresie obróbki, dzięki czemu jest mniej zużywane – przekłada się to bezpośrednio na jego żywotność. Oprócz tego, czas wykonania operacji ulega znacznemu skróceniu, ponieważ użytkownik może frezować ze znacznie większymi prędkościami.


Zwykła obróbka zgrubna (po lewej) i obróbka zgrubna Volumill w ZW3D (po prawej)

Moduł technologiczny
Zintegrowany moduł technologiczny może automatycznie dobrać parametry prędkości, posuwów, grubości wióra czy kroku w dół – w zależności od tego, na którym parametrze szczególnie zależy użytkownikowi. Parametry te są uzależnione między innymi od kształtu narzędzia, rodzaju obróbki, rodzaju materiału, czy jego twardości. Łatwość definicji i intuicyjność pozwala na szybkie generowanie poprawnych z punktu widzenia technologii ścieżek narzędzia.

Korzyści z zastosowania Volumill w ZW3D:
• redukcja czasu trwania operacji do 70%,
• redukcja czasu programowania do 30%,
• wydłużony czas pracy narzędzia do 800%,
• automatyczny dobór parametrów obróbki dzięki modułowi technologicznemu,
• intuicyjne programowanie CAM,


Przykład wykorzystania przy obróbce detalu z aluminium 606. Narzędzie D10R0, 10 000 obr/min. Bez Volumill wartość posuwu to 3000 mm/min.,
krok XY 5 mm, krok Z 1 mm, a czas pracy... ponad 38,76 minut. Po użyciu Volumill: wartość posuwu wzrosła do 5000 mm/min.,
krok XY 1,5 mm, krok Z 20 mm, a czas pracy maszyny uległ skróceniu do 7.92 minut!


Volumill w ZW3D to najlepsze rozwiązanie do programowania ścieżek narzędzia dla wszelkiego rodzaju materiałów. Dzięki zaawansowanej technologii i skróceniu czasów dla tworzenia ścieżek narzędzia oraz czasu trwania operacji użytkownik zaobserwuje 50% wzrost produktywności.

Najnowsza wersja programu ZW3D 2018 jest dostępna tutaj. Program można testować bezpłatnie przez 30 dni.

Źródło: 3D MASTER

Piątek, 28.09.2018 r.

CAMdivision zaprasza na Toolex

CAMdivision zaprasza obecnych i przyszłych klientów na targi Toolex, które odbędą się już w przyszłym tygodniu w Sosnowcu w dniach 2-4 października br.

Na firmowym stoisku odwiedzający targi będą mieli okazję do zapoznania się z ofertą najnowszych rozwiązań dedykowanych branży obróbki skrawaniem, a także metod przyrostowych tj. NX CAM, NX Additive Manufacturing, NX CAM Robotics, NX Mold & NX Electrode Design.

Dla zainteresowanych przewidziano bezpłatne wejściówki na tegoroczny TOOLEX. Aby je otrzymać, należy przesłać wiadomość na specjalny adres CAMdivision (tutaj). W odpowiedzi przesłane zostanie zaproszenie uprawniające do wejścia na targi (trzeba je wydrukować lub okazać przy wejściu na urządzeniu mobilnym). Uwaga – wejściówka jest ważna tylko po uprzedniej rejestracji na stronie organizatora targów (link tutaj).

Stoisko CAMdivision (nr 210) będzie można znaleźć na terenie hali A.

Źródło: CAMdivision

Czwartek, 27.09.2018 r.

Promocja jubileuszowa

ZWSOFT – producent oprogramowania CAD/CAM obchodzi w tym roku 20 lecie istnienia. Z tej okazji firma Usługi Informatyczne „Szansa” wraz z ZWSOFTem ogłosiła kolejną promocję jubileuszową

Promocja została podzielona na dwie kategorie:
• Aktualizacje starszych licencji: Zyskaj 20% rabatu na aktualizację Twojej licencji do ZWCAD 2019!
• Zakup nowych licencji: Kup nową licencję ZWCAD 2019 i zyskaj gwarantowaną roczną subskrypcję do ZWCAD 2020!

Aby skorzystać z promocji należy:
• zapoznać się z zasadami promocji,
• przeczytać artykuł o ZWCAD 2019; jego tłumaczenie zamieścimy na CADblog.pl w pierwszym tygodniu października,
• zostawić komentarz (minimum 20 słów) na temat ZWCAD 2019 i zostać subskrybentem bloga ZWCAD (można tego dokonać w trakcie zatwierdzania komentarza, po naciśnięciu WYŚLIJ KOMENTARZ). Na podany adres e-mail zostanie przesłany kod promocyjny, który należy podać przy składaniu zamówienia.

Czas trwania i warunki promocji
Promocja trwa do 31 października 2018 roku. Indywidualny kod promocyjny można uzyskać i należy podać tylko w czasie trwania promocji.

Programy objęte promocją:
• aktualizacje: wszystkie starsze licencje ZWCAD z wyłączeniem licencji wyprzedażowych 2012 oraz Classic – dla tych licencji dostępne są indywidualne warunki (prosimy o kontakt),
• nowe licencje: ZWCAD 2019 Standard, Professional, Architecture i Mechanical...

Źródło: Usługi Informatyczne Szansa, zwcad.pl

Czwartek, 27.09.2018 r.

TOOLEX – niezawodne narzędzie w biznesie

Do rozpoczęcia XI edycji Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX pozostało zaledwie kilka dni. Targi, które odbędą się w Expo Silesia w Sosnowcu w dniach 2-4 października, to znaczące wydarzenie dla polskiej branży obróbki metali. W tym samym terminie organizowane są Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA, a także Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo


TOOLEX, WIRTOTECHNOLOGIA, OILexpo to:
• produkty i usługi m.in. AJAN, CADWORKS, DIG ŚWITAŁA, EDGECAM POLSKA, GF MACHINING SOLUTIONS, ISOTEK, JANUS OBRABIARKI, KOM-ODLEW Komputerowe Systemy Inżynierskie Sp. z o.o., KOVOSVIT MAS POLSKA SP. Z O.O., NARZĘDZIA SKRAWAJĄCE TOOLS SP. Z O.O., PABIANICKA FABRYKA NARZĘDZI PAFANA S.A., WBM OBRABIARKI SP. Z O.O. oraz ponad 65 innych premier i nowości na polskim rynku;
• propozycje FANUC, SCHUNK, DMG MORI, MACHINE TOOLS INTERNATIONAL, GF MACHINING SOLUTIONS, ABPLANALP, MS SPINEX, STIGAL, HIGH TECHNOLOGY MACHINES, TBI TECHNOLOGY, EMUGE FRANKEN TECHNIK, NARZĘDZIA SKRAWAJĄCE TOOLS, AJAN, METAL TEAM, FABRYKA OBRABIAREK PRECYZYJNYCH "AVIA", APX TECHNOLOGIE, ALFLETH ENGINEERING AG, JANUS OBRABIARKI, AFM DEFUM, NIKKEN CENTRAL, CORMAK SP. Z O.O., DEMATEC i blisko 600 najważniejszych światowych marek w jednym miejscu;
• liczne grono ważnych Patronów – instytucji branżowych, uczelni wyższych i mediów, którzy wspierają rozwój targów i dbają o ich aspekt merytoryczny;
• seminarium Polskiego Towarzystwa Tribologicznego Oddział Śląski, dotyczące problemów smarowania w transporcie powietrznym, a także Forum Swiss Precision (czytaj także tutaj), czyli najnowsze szwajcarskie rozwiązania w procesie obróbki;
• wykłady dot. zasadniczych i minimalnych wymagań dla maszyn, systemu oceny zgodności, nadzoru nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym, seminarium o innowacyjnych technologiach w procesie obróbki skrawaniem, nowości w rozwiązaniach projektowo-produkcyjnych SOLIDWORKS i SolidCAM, prezentacje Wystawców: H2O GMBH, MERCATOR, ZP-TEAM i inne wartościowe spotkania, które towarzyszą Targom...

Doskonała lokalizacja w najbardziej uprzemysłowionym regionie polski, wsparcie branżowych instytucji i uczelni wyższych oraz liczne grono klientów – to tylko kilka z czynników wpływających na sukces naszego wydarzenia, które posiada silną pozycję na rynku. Targi TOOLEX są doskonałą okazją do przedstawienia swoich ofert oraz osiągnięć dla firm z branży. Jest to idealne miejsce do pozyskania nowych kontaktów, jak i zdobycia fachowej wiedzy o innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie technologii i produktów. Targi TOOLEX, ze względu na licznie transakcje biznesowe zawierane w ciągu intensywnych dni spotkań B2B, uznawane są przez naszych klientów za niezawodne narzędzie w biznesie.

Więcej informacji: www.toolex.pl

Wtorek, 25.09.2018 r.

„Renesans przemysłu?” Dassault Systèmes przedstawia SOLIDWORKS 2019

Firma Dassault Systèmes zaprezentowała SOLIDWORKS 2019 – najnowszą edycję aplikacji 3D przeznaczoną dla projektantów i inżynierów. SOLIDWORKS 2019 oferuje najnowsze udoskonalenia i funkcje, które usprawniają proces projektowania produktów, tak aby móc szybciej wprowadzić je do produkcji i stworzyć nowe kategorie doświadczeń dla nowych klientów w dobie Renesansu Przemysłu

SOLIDWORKS 2019 oparty na platformie 3DEXPERIENCE Dassault Systèmes wspiera procesy od projektowania do produkcji poprzez cyfrowe rozwiązania dla skomplikowanych zagadnień, upraszczając pracę inżynierską. Nowe funkcje oprogramowania pozwalają zespołom ds. rozwoju produktu lepiej zarządzać dużymi ilościami danych i uchwycić pełniejszą cyfrową reprezentację projektu. SOLIDWORKS 2019 oferuje również nowe technologie oraz toki pracy, które usprawniają współpracę, a także zapewniają wciągające, interaktywne doświadczenia w trakcie procesu projektowania.

– Oprogramowanie SOLIDWORKS wykorzystujemy do obsługi procesu wdrożenia teleskopu 10-metrowej klasy, jakim jest Maunakea Spectroscopic Explorer, który otworzy nowe możliwości dla odkryć naukowych – powiedział Greg Green, Mechanical Designer/Instrument Maker, Canada France Hawaii Telescope. – Nasze procesy projektowania generują duży i rosnący zbiór danych. Ostateczna wersja produkcyjna teleskopu będzie sie składała z ponad 100 000 części. Potrzebowaliśmy technologii, która poradzi sobie z dużymi pracami projektowymi, a taką umożliwia właśnie SOLIDWORKS – dodaje.

Najnowsze funkcje SOLIDWORKS 2019 zapewniają większą elastyczność projektowania, umożliwiając natychmiastowe wprowadzanie zmian w modelu dzięki ulepszonej funkcji Large Design Review. Dodatkowo, znacznie poprawiają wydajność przy manipulacji obrazem zapewniając skalowalność dostępną dotąd przy zastosowaniu najwyższej jakości kart graficznych. Ponadto, SOLIDWORKS 2019 pozwala innym działom komunikować się nawet bez udziału konstruktorów – poprzez dodawanie uwag do części oraz złożeń bezpośrednio za pomocą urządzenia dotykowego, przechowując je z modelem i eksportując jako plik PDF.

Kolejną kluczową cechą SOLIDWORKS 2019 jest SOLIDWORKS Extended Reality (XR), znajdująca zastosowanie przy publikowaniu danych ze scen CAD utworzonych w SOLIDWORKS – w tym świateł, kamer, materiałów, kalkomanii i animacji ruchu – i doświadczania go w wirtualnej rzeczywistości (VR), rozszerzonej rzeczywistości (AR), także w przeglądarkach internetowych.

 

Najnowsze funkcje oprogramowania obejmują m.in. Large Design Review, zapewniającą większą elastyczność projektowania oraz SOLIDWORKS Extended Reality, umożliwiającą korzystanie z projektów w rzeczywistości wirtualnej...
 

W związku z tym, że otaczające nas wirtualną rzeczywistością urządzenia stają się coraz bardziej przystępne cenowo przyczyniają się do rozwoju ekosystemu technologii i interaktywnych doświadczeń. Projektanci i inżynierowie mogą korzystać z SOLIDWORKS XR w celu usprawnienia przeglądów projektów wykonywanych z klientami lub innymi działami własnej firmy, skuteczniej sprzedawać koncepcje, szkolić użytkowników, jak również uczyć montażu i użytkowania przez wchodzenie w interakcje z produktami. Zwiększa to zaufanie do projektów w całym procesie opracowywania produktu.

Najnowsza wersja SOLIDWORKS zawiera wiele ulepszeń i innowacji opartych na spostrzeżeniach i opiniach społeczności SOLIDWORKS. Kontynuujemy rozwój naszych produktów uwzględniając użyteczność, jakość i produktywność, a SOLIDWORKS 2019 zapewnia kompletny ekosystem projektu – powiedział Gian Paolo Bassi, CEO, SOLIDWORKS, Dassault Systèmes. – Projektanci i inżynierowie, którzy priorytetowo traktują proces projektowania, dbałość o szczegóły i innowacyjność, a także poszukują jeszcze skuteczniejszych możliwości prowadzenia narracji w wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz rozszerzonej rzeczywistości (AR), mogą doświadczyć pracowni prototypów przyszłości – takiej, w której cyfrowe dane projektowe ułatwiają wizualizację części w 3D i poprawiają sposób przekładania projektów z języka wirtualnego na rzeczywisty.

Źródło: DS SOLIDWORKS

Wtorek, 25.09.2018 r.

Narzędzia OEM dla Solid Edge

Siemens udostępnił nowy pakiet narzędzi deweloperskich OEM dla systemu Solid Edge®. Pakiet ten umożliwia programistom korzystanie z potencjału Solid Edge, w tym z technologii synchronicznej umożliwiającej modelowanie zarówno w oparciu o historię operacji, jak i niezależne od danych historycznych oraz hybrydowe

Pozwala to firmom zajmującym się tworzeniem oprogramowania inżynierskiego udostępnić skrojone na miarę rozwiązania, które mogą być odsprzedane w ramach ich własnych mechanizmów licencyjnych. Zestaw narzędzi OEM zapewnia partnerom Siemensa elastyczny dostęp do szeregu funkcjonalności, dzięki którym mogą szybko rozwijać nowe rozwiązania i oferować je swoim klientom po cenie i w modelu najlepiej dostosowanym do ich specyfiki biznesowej.

 Solid Edge OEM dostarcza pełen zestaw narzędzi dla projektowania części i blach, tworzenia złożeń i projektów 2D, dzięki którym deweloperzy mogą skupić się na swoich głównych kompetencjach, wspomagając swoją pracę funkcjonalnościami rozwiązania Solid Edge.  

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Źródło: Siemens Industry Software

Czwartek, 20.09.2018 r.

6. Tool-Shop niebawem!

Już po raz szósty zapraszamy na TOOL-SHOP największą w Polsce Konferencję dla Narzędziowni. W dniach 27-28 września 2018 r. w Częstochowie w Hotelu Arche, spotykają się najważniejsi gracze tego sektora rynku

Celem Konferencji TOOL-SHOP jest stworzenie dedykowanego wydarzenia dla narzędziowni w Polsce – unikalnego forum wymiany opinii i doświadczeń, które wytyczą kierunki dyskusji na temat tej branży w Polsce, a także miejsca spotkań branży narzędziowej z potencjalnymi kontrahentami.

Podobnie jak w latach ubiegłych, dwudniowe wydarzenie połączy w sobie kilka elementów:
• spotkania zakupowe pomiędzy narzędziowniami a potencjalnymi klientami,
• merytoryczną konferencję z udziałem najlepszych ekspertów i praktyków,
• wystawę produktów i usług najważniejszych firm z otoczenia branży,
• wieczorny bankiet będący wspaniałą okazją do integracyjnego spotkania polskiego świata narzędziowego.

Zbliżające się spotkanie przeznaczone jest głównie dla menadżerów – kadry średniej i zarządzającej narzędziowniami (zarówno działającymi na potrzeby własne, jak również dla klientów zewnętrznych) oraz działów zakupów firm produkcyjnych (motoryzacja, AGD, RTV, lotnictwo i inne), która jest zainteresowana nawiązaniem lub rozszerzeniem współpracy z narzędziowniami w naszym kraju. Dlatego program konferencji obfituje w interesujące studia przypadków, przygotowane i przedstawione przez praktyków, które dotyczą, m.in.:
• organizacji narzędziowni,
• zarządzania projektami,
• współpracy pomiędzy narzędziowniami.

Jednym z wystawców i prelegentów podczas TOOL-SHOP 2018 będzie m.in. (znana z łamów CADblog.pl) firma CAMdivision. W drugim dniu konferencji przedstawi prezentację pt. „Zagrożenia występujące w procesie wyceny oprzyrządowania. Sprawdzone sposoby przeprowadzenia wiarygodnych wycen narzędzi (formy wtryskowe, tłoczniki)”.

Więcej informacji na temat spotkania można znaleźć w serwisie organizatora.

Źródło: nowoczesnanarzedziownia.pl

Piątek, 14.09.2018 r.

Forum Swiss Precision na targach TOOLEX

Drugiego dnia targów TOOLEX 2018, w środę 3. października, odbędzie się Forum Swiss Precision. Wydarzenie organizowane jest przez Swiss Business Hub Polska z siedzibą w Ambasadzie Szwajcarii

Firmy prezentujące się pod szyldem Swiss Precision to: Erowa, GF Machining Solutions, Gudel, Jenoptik oraz Oerlikon Balzers. W wydarzeniu weźmie udział również Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza. Uczestnicy forum będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi szwajcarskimi rozwiązaniami używanymi w procesie obróbki.

Forum zakończy się przyjęciem, podczas którego uczestnicy będą mogli skosztować tradycyjnej potrawy Raclette przy lampce szwajcarskiego wina.

Szwajcaria od lat prowadzi w Globalnym Indeksie Innowacyjności, a rozwiązania opracowywane przez szwajcarskie firmy cechują się zaawansowaną technologią. Polska staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym dla Szwajcarii, również w branży maszyn. W ciągu pierwszego półrocza bieżącego roku eksport kategorii Maszyny-Elektronika-Aparatura ze Szwajcarii do Polski wzrósł aż o ponad jedną trzecią.

Organizatorzy proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu do 25.09.2018 r. pod adresem mailowym: var.sbhpoland@eda.admin.ch

Źródło: Expo Silesia, Swiss Business Hub Polska

Poniedziałek, 10.09.2018 r.

ZWCAD 2019

Doczekaliśmy się długo wyczekiwanego oficjalnego wydania ZWCAD 2019

Po długim czasie przygotowań (od zamkniętej i otwartej wersji beta), przed kilkoma dniami ZWCAD 2019 ujrzał światło dzienne. W tej wersji udało się producentowi zawrzeć sporo nowości i ulepszeń. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zmian w tej wersji programu.

Tworzenie i edycja bloków dynamicznych
Dzięki blokom dynamicznym możemy wymiarować bloki tak, aby można było łatwo zmieniać ich wymiary oraz stany widoczności. Na przykład możemy zmieniać długość bloku śruby, oraz zmieniać rzut – z boku lub z góry. Do edycji bloków dynamicznych możemy użyć polecenia BEDIT. W poprzednich wersjach ZWCAD (2015, 2017, 2018) można było używać istniejących bloków, natomiast teraz możemy również tworzyć je i edytować.

 

Bloki dynamiczne to obiekty, które mogą zawierać:
• normalne obiekty rysunkowe, np linia, okrąg, wymiar,
• atrybuty,
• zdefiniowane funkcje, za pomocą których
możemy wpływać również na wygląd bloku.
Bardzo popularne jest definiowanie w bloku dynamicznym
różnych odmian jednego elementu. Przykładem może być śruba,
gdzie możemy ustawić zarówno rodzaj gwintu jak i jej długość.

 

 

 

Podkładanie plików PDF jak rastry
W ZWCAD PRO 2017 oraz 2018 było narzędzie do konwersji wektorowych plików PDF do elementów rysunkowych. W ZWCAD 2019 możemy już wstawiać bezpośrednio pliki PDF, podobnie jak rastry. Co ważne, program będzie widział wektorowe obiekty w PDF jako obiekty rysunkowe, np. będzie znajdował punkty charakterystyczne, pozwoli na zmianę stanu warstw pliku PDF. Możemy sterować wyświetlaniem ramki, oraz przycinać PDFa do swojej obwiedni.

Skala opisowa
W modelu możemy definiować skalę, która w przestrzeni papieru automatycznie dopasuje się do skali rzutni. Możemy wyświetlić na jednym arkuszu kilka rzutni, każdą w innej skali, a wysokość opisów (teksty, kreskowania, bloki, wymiary, tolerancje) będą miały jednakową wielkość.

 

Drukowanie grupowe z modelu
Wielu użytkowników korzysta tylko z przestrzeni modelu (nie używa przestrzeni papieru). Z myślą o nich pojawiła się nowa funkcja – drukowanie grupowe. Określamy warstwę, która jest odpowiedzialna za granicę arkuszy w przestrzeni modelu. Wszystkie takie arkusze wydrukujemy za jednym zamachem – polecenie ZWPLOT.

Śledzenie wzdłuż osi Z
Śledzenie biegunowe działa już w trzech osiach X, Y, Z. Ułatwia to znacząco rysowanie w 3D.

 

Ciemny i jasny kolor okna
W opcjach możemy ustawić kolor okna ZWCADa – ciemny lub jasny.

Więcej na temat najnowszej wersji ZWCAD można znaleźć tutaj.

 

Wtorek, 04.09.2018 r.

Wielodomenowe bliźniaki cyfrowe i Teamcenter

Firma Siemens przedstawiła nowe oprogramowanie System Modeling Workbench for Teamcenter, stworzone we współpracy z firmą Obeo, które rozszerza oferowaną przez Siemensa technologię inżynierii systemowej opartej na modelowaniu (ang. Model Based System Engineering – MBSE). Rozwiązanie to połączy portfolio Teamcenter zarówno z językiem modelowania ogólnego SysML (używanym do inżynierii systemowej), jak i Capella, narzędziem do modelowania open-source przeznaczonym do tworzenia architektury systemu, oprogramowania i sprzętu...

W oparciu o rozbudowaną technologię MBSE, Siemens PLM Software wzbogaca swoje rozwiązania, intensywnie wykorzystując oprogramowanie open source, umożliwiając integrację z wielodomenowym bliźniakiem cyfrowym. Teamcenter umożliwia powstanie cyfrowej magistrali wymiany informacji. Dzięki temu integracja ta pozwala organizacjom zobaczyć i zrozumieć efekt wszelkich decyzji podejmowanych we wszystkich dostępnych domenach, co ostatecznie pomaga w bardziej wydajnym i świadomym rozwoju produktu.

– W wyniku tego partnerstwa inżynierowie używający oprogramowania Siemens PLM Software mogą czerpać korzyści z integracji w modelu zamkniętym między architekturą a dalszą inżynierią – powiedziała Etienne Juliot, wiceprezes
i współzałożyciel Obeo. – Najlepszym sposobem na znalezienie dobrego kompromisu między niezawodnością, kosztami i wydajnością, a jednocześnie opanowanie złożoności systemów wielozadaniowych jest zaprojektowanie wszystkich tych aspektów w unikalnym repozytorium, będącym jedynym źródłem prawdziwych informacji.

 

Zintegrowany wielodomenowy bliźniak cyfrowy obejmujący mechanikę, elektrykę, oprogramowanie i produkcję może być przełomowym rozwiązaniem dla klientów, którzy chcą zwiększyć efektywność i możliwości innowacyjne, jednocześnie odpowiadając na wciąż zmieniające się potrzeby użytkowników końcowych...

Joe Bohman, starszy wiceprezes Lifecycle Collaboration Software, Siemens PLM Software

 

– Obeo jest naszym partnerem wybranym do wdrożenia niezbędnych komponentów open-source i technologicznych naszego rozwiązania do modelowania architektury systemów – powiedział Daniel Exertier, menedżer firmy Thales Model Driven Engineering Domain. – W ostatnich latach Thales angażowało się w powstanie otwartego ekosystemu MBSE Capella przy wsparciu partnerów przemysłowych. Współpraca Capelli z oprogramowaniem Siemens PLM Software jest doskonałą okazją do lepszej integracji projektowania architektury produktu z całym cyklem życia produktu.

 

 

W oparciu o sprawdzone w praktyce wytyczne, metodyczne oprogramowanie, System Modeling Workbench for Teamcenter pomaga architektom produktów lepiej zrozumieć potrzeby klientów, definiować i udostępnić rozwiązania wśród uczestniczących stron, umożliwiać współpracę na poziomie inżynieryjnym, wcześniej oceniać i uzasadnić wybory architektoniczne, a także dokonywać podstawowej weryfikacji i walidacji. Użytkownicy mogą korzystać z bezproblemowej wymiany danych pomiędzy zarządzaniem cyklem życia produktu (PLM) a projektami SysML lub Capella, a także z łatwego dostępu do cyklu życia modeli, wymagań i diagramów.

Dzięki temu rozwiązaniu klienci mogą tworzyć i przechwytywać zintegrowaną, wielodomenową architekturę produktów inżynieryjnych, która umożliwia domenom niższego poziomu komunikację dotyczącą cyklu życia produktu. Wprowadzenie wielodomenowej magistrali cyfrowej, która obsługuje prawie wszystkie aspekty rozwoju produktu, w tym mechanikę, elektrykę, oprogramowanie, niezawodność, koszty, produkcję i serwisowanie, pozwala wszystkim zrozumieć, w jaki sposób zmiana może wpłynąć na pełne spektrum procesów w produkcie. Pracując w prawdziwie zintegrowanym, wielodomenowym centralnym repozytorium informacji, można podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące produktów i śmielej wdrażać innowacje.

Więcej informacji o oprogramowaniu System Modeling Workbench for Teamcenter można znaleźć tutaj.

Źródło: Siemens Industry Software

Środa, 29.08.2018 r.

ThinkPad P1 jak... Aston Martin?

Lenovo rozszerza ofertę mobilnych stacji roboczych ThinkPad, wprowadzając do niej – we współpracy z Aston Martin – nowy model. Ta najsmuklejsza, najlżejsza i najbardziej elegancka mobilna stacja robocza Lenovo oferuje użytkownikom stylowy design i oczekiwaną wydajność

Trudno znaleźć firmę, która łączyłaby wysoką wydajność z pięknem bardziej udanie, niż producent luksusowych samochodów sportowych Aston Martin. Dla tej firmy ThinkPad P1 to nie tylko sposób na zwiększenie produktywności, ale też możliwość pracy z produktem o wysokiej jakości i wydajności w dynamicznym środowisku.

– W Aston Martin dbamy o najwyższe standardy jakości i nieustannie staramy się osiągać coraz wyższy poziom” — mówi Neil Jarvis, dyrektor ds. IT i innowacyjności w Aston Martin. – Podobne wartości dostrzegamy w nowym ThinkPadzie P1. To doskonały komputer dla różnych użytkowników w naszej firmie: pracownicy kreatywni docenią profesjonalną kartę graficzną i efektowny wyświetlacz, a kadra kierownicza — ultrasmukłą i ultralekką konstrukcję oraz elegancję tego modelu.

 

„Filozofia projektowania ThinkPada P1 i Aston Martina jest bardzo podobna.
Dążymy do perfekcji, ale też do tego, by produkt sprawiał przyjemność”
— mówi Kris Leach, CFD Methods Engineer w Aston Martin.

 

ThinkPad P1 oferuje użytkownikom najlepsze wrażenia — pod względem zarówno wyglądu i stylu, jak i jakości wykonania poszczególnych elementów. Wysokiej klasy wzornictwo, do jakiego przywykli użytkownicy tej marki: charakterystyczne, czarne wykończenie, szklany panel dotykowy oraz precyzyjnie wykonana klawiatura, cechują także ten model. Co ciekawe, dbałość o szczegóły rozciąga się nawet na zasilacz. Klienci wiedzą, że smukłość i lekkość stacji roboczej nie na wiele się przyda, jeżeli zasilacz nie dorówna jej pod tymi względami. Dlatego właśnie zasilacz ThinkPada P1 jest o 35% mniejszy i lżejszy niż poprzednich modeli.

ThinkPad P1 ma certyfikaty zgodności z aplikacjami najważniejszych niezależnych producentów oprogramowania i działa z procesorem Intel® Xeon® lub Core™ 8. generacji (w tym Core i9), obsługuje pamięć ECC i osiąga częstotliwość taktowania do 4,6 GHz. Wzrost wydajności zapewniają także użytkownikom najnowsze profesjonalne karty graficzne NVIDIA Quadro P1000 i P2000. Oprócz grafiki i mocy obliczeniowej ta mobilna stacja robocza wyróżnia się też 15-calowym wyświetlaczem dotykowym o rozdzielczości 4K UHD, który prezentuje 100-procentową gamę kolorów Adobe, kamerą na podczerwień w standardzie, najwyższej klasy dyskiem M.2 PCIe o pojemności 4 TB oraz 64 GB pamięci RAM o częstotliwości 2667 MHz.

– Przystępując do pracy nad ThinkPadem P1, wiedzieliśmy, że musimy zbudować mobilną stację roboczą, która będzie kontynuować tradycje profesjonalnej wydajności i niezawodności ThinkPadów, a jednocześnie zaspokoi oczekiwania naszych klientów związane ze smukłą, lekką i elegancką konstrukcją – powiedział Rob Herman, General Manager of Workstations, Lenovo. – Niezależnie od tego, czy najważniejsza dla klienta jest moc, rekordowa lekkość stacji roboczej, czy też elegancki i smukły cud techniki, ThinkPad P1 sprawdza się pod każdym względem.

Produkty Lenovo są obecne w całym cyklu powstawania samochodów Aston Martin. Pomagają w tworzeniu doskonałości, od pracowni projektowej, po salon samochodowy. W Aston Martin używane są różne stacje robocze Lenovo, ale to dzięki ThinkPadowi P1 inżynierowie mogą urzeczywistniać pomysły od koncepcji po produkcję, przy użyciu najszybszych i najwydajniejszych mobilnych stacji roboczych.

Dodatkowe informacje
ThinkPad P1 będzie dostępny na polskim rynku w październiku br., a jego cena w podstawowej konfiguracji wynosić będzie od 9 999 PLN. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.lenovo.com/thinkworkstations

 

Środa, 29.08.2018 r.

SOFTSHAPER dla druku 3D

Dzięki licencji udzielonej przez Siemens PLM Software, producent przemysłowych drukarek 3D VSHAPER prowadzi prace programistyczne w oparciu o jądro modelowania bryłowego Parasolid®, tworząc oprogramowanie wspierające importowanie i odpowiednie przygotowanie modeli do druku. Najnowsza wersja oprogramowania SOFTSHAPER 2019 wprowadza wiele nowości oraz udoskonaleń. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich...

W programach typu CAD/CAM/CAE standardem jest tzw. drzewo procesu, które pozwala zwizualizować wykonane prace na modelu. Jest to proste i wygodne narzędzie usprawniające pracę z programem, ale nie jest ono standardem w programach wspomagających druk 3D. Tymczasem w SOFTSHAPER 2019 drzewo procesu pozwala na szybki podgląd parametrów procesu. Zawarte w nim informacje umożliwiają: edycję parametrów wybranego modelu, edycję parametrów poszczególnych grup wyodrębnionych z wybranego modelu, ocenić ilość grup przydzielonych do modelu oraz ich edycję oraz wybór lub odznaczanie modeli do druku.

Prosty i intuicyjny wygląd drzewka pozwala na szybkie zarządzanie obiektami znajdującymi się na scenie, zmianę parametrów całych modeli lub tylko wyodrębnionych grup danego modelu. Mechanizm ten ma szczególne znaczenie podczas prac z wieloma obiektami znajdującymi się na scenie lub obiektami, zawierającymi bardzo małe grupy. Użytkownik otrzymuje narzędzie, w którym w prosty i przejrzysty sposób dokona analizy technologii, weryfikacji warstw, jak również jej modyfikacji.

Drzewo procesu technologicznego po lewej stronie – typowo dla systemów CAD/CAM/CAE...

 

Grupowanie warstw
Mechanizmy, takie jak drzewo procesu i parametryzacja wypełnienia podpór i konturów, w połączeniu ze sobą tworzą dodatkowe narzędzie, pozwalające dowolnie sterować strukturą modelu. Większość dostępnych na rynku aplikacji pozwala modyfikować powyższe parametry dla całego modelu, podczas gdy najnowsza wersja aplikacji SOFTSHAPER 2019 wprowadza innowacyjne rozwiązanie modyfikacji warstw, która opiera się o możliwość indywidualnej modyfikacji każdej warstwy.

– Niejednokrotnie chcąc zachować odpowiednią odporność i sztywność modelu użytkownik zmuszony był definiować bardzo gęste wypełnienie lub zwiększyć grubość ścianki dla całego modelu. Dzięki dostępnym w najnowszej wersji oprogramowania SOFTSHAPER modyfikacjom warstw, wybieramy podejście najbardziej optymalne. Modyfikujemy określone cechy modelu tylko na tych warstwach, na których jest to konieczne, oszczędzając czas i materiał przy znacznym zwiększeniu wytrzymałości wydruku i uzyskaniu określonych cech technologicznych – tłumaczy Seweryn Nitek, Software Engineer w VERASHAPE.

Efektywna praca i prezentacja wyników
Optymalizacja i efektywność czasu pracy w druku 3D to jeden z głównych kierunków rozwoju technologii. Przewagą aplikacji w tym nurcie jest selektywne wykonywanie procesu cięcia. Zaimplementowany w oprogramowaniu SOFTSHAPER 2019 mechanizm slicer’a automatycznie rozpozna, czy wprowadzone przez użytkownika zmiany wymuszają wykonanie ponownego cięcia modelu.

 

SOFTSHAPER 2019 daje użytkownikowi możliwość przeprowadzenia symulacji oraz zapewnia różne metody wizualizacji ścieżek, co pozwala uzyskać wysoką jakość wydruku. Specjalista druku 3D może szybko zweryfikować: prędkość ekstrudera w dowolnym miejscu na ścieżce, numer głowicy drukującej zadany kontur, ekstruzję materiału w dowolnym punkcie, chłodzenie drukowanego modelu na zadanej warstwie. Ponadto ma możliwość wykonania symulacji dla każdej z poniższych wizualizacji.

Struktura podpór
Najnowsza wersja oprogramowania SOFTSHAPER 2019 daje możliwość drukowania podpór obiektowych. W praktyce oznacza to, że użytkownik wstępnie określa przestrzeń podporowania, a następnie definiuje wygląd podpór. Podobnie jak w przypadku wypełnienia, użytkownik może modyfikować geometryczny kształt podpór oraz wybierać materiał, z którego mają być wykonane. Może to być materiał, z którego drukowany jest model lub materiał rozpuszczalny.

 

– Ogromnym uproszczeniem, które zapewnia nam SOFTSHAPER 2019 jest możliwość drukowania podpór zagęszczonych. Podpory zagęszczane są tylko w obszarze styku z modelem (vide fot.). W innych obszarach gęstość podpór dobierana jest względem wymaganej sztywności. Pozwala to zaoszczędzić czas na drukowanie podpór, które następnie są przez użytkownika usuwane – wyjaśnia Seweryn Nitek, Software Engineer w VERASHAPE.

Szczegółowe raporty
Oprogramowanie SOFTSHAPER 2019 umożliwia generowanie bardzo szczegółowych raportów dotyczących zarówno wybranej maszyny, jak i poszczególnych modeli znajdujących się na scenie. Raport zawiera informacje na temat wybranych parametrów wydruku, specyfikacji poszczególnych części maszyny (ekstruder, stół, komora) oraz parametrów modeli (rozmiar, powierzchnia). Zaawansowane algorytmy pozwalają generować statystyki wydruku dotyczące czasu, ilości zużytego materiału i masy końcowej obiektu.

Źródło: Verashape

Czwartek, 12.07.2018 r.

LEM podbije Hiszpanię i Dakar?

Nie chodzi o lądownik księżycowy, ani o śp. wybitnego polskiego pisarza S-F, ale o... najnowszy motocykl elektryczny zbudowany przez studentów z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych. Za dwa tygodnie wystartują z nim w zawodach Smart Moto Challenge w Barcelonie, a w planach mają także występ w Rajdzie Dakar

LEM Thunder jest pierwszym w Polsce lekkim motocyklem elektrycznym przystosowanym do rajdów w trudnych warunkach terenowych, takich jak np. Rajd Dakar. 
– Obszar napędów elektrycznych jest dobrze postrzegany w gospodarce, dlatego działalność naszych studentów doskonale wpisuje się w obecne trendy. To bardzo udany projekt i jestem przekonany, że nie ma szans, żeby na zawodach się nie udało. Trzymamy za was kciuki, żebyście z Hiszpanii wrócili cali, zdrowi i z medalami – powiedział dr inż. Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich PWr.

LEM Thunder waży 120 kg i ma moc 30 kW, czyli ok. 40 KM; oznacza to bardzo dobry stosunek mocy do masy, co jest niezwykle istotne w rajdach terenowych. Pojemność baterii zamontowanej w motocyklu (również zaprojektowanej przez studentów), pozwala na przejechanie ok. 90 km z prędkością 120 km/h. Dzięki specjalnemu systemowi wyczerpany akumulator można wymieć w ciągu zaledwie kilku sekund.
Nowy motocykl jest o ok. 30 kg cięższy od ubiegłorocznego modelu LEM Falcon. Wynika to nie tylko z wymagań, które są stawiane maszynom biorącym udział w Rajdzie Dakar, ale także z zastosowania większych niż dotychczas modułów – silnika, baterii i zawieszenia. Przy projektowaniu konstrukcji studenci korzystali m.in. z technologii druku 3D. Na specjalistycznych drukarkach powstały m.in. osłony łańcucha i formy na elektronikę.

Prace nad konstrukcją trwały jedenaście miesięcy. Na potrzeby motocykla przygotowana została także aplikacja, która wyświetla kierowcy m.in. aktualne informacje o stanie motocykla oraz lokalizację GPS.
– Nowoczesnym rozwiązaniem są (…) zastosowane przez nas baterie litowo-jonowe. Ta technologia mocno się rozwija, a za kilka lat Polska ma być jednym z największych producentów tego typu baterii, myślę więc, że powinniśmy je rozwijać zarówno na uczelniach, jak i w naszych projektach. Skoro baterie mają być przyszłością motoryzacji, to musimy sprawdzić, jak bardzo są wytrzymałe i jak zachowują się w ekstremalnych warunkach – podkreśla Wojciech Pawlak, prezes Koła Naukowego PIRM.

 

Publiczna prezentacja motocykla LEM Thunder. Fot. PW

 

LEM Thunder już za kilka dni wystartuje w SmartMoto Challenge 2018 w Barcelonie (16-22 lipca). Do tej pory nasi studenci Politechniki Wrocławskiej występowali na zawodach w Hiszpanii pięć razy i mogą pochwalić się m.in. zwycięstwami w 2014
i w 2017 r. i trzykrotnym zdobyciem trzeciego miejsca (w 2013, 2015 i 2016). Następnie w dniach 22-26 sierpnia we Wrocławiu członkowie KN PIRM po raz pierwszy zorganizują polską edycję zawodów motocykli elektrycznych pod nazwą Wrocław SmartMoto Challenge. Zwieńczeniem projektu LEM Thunder ma być start w Rajdzie Dakar 2019 (6-17 stycznia).

Źródło: Politechnika Wrocławska

Wtorek, 10.07.2018 r.

NX na AMM 2018

Firma CAMdivision po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała rozwiązanie NX CAM & Multi-Axis Additive / Hybrid Manufacturing na maszynie 5-osiowej (Hermle & Sinumerik 840D)

Prezentacja odbyła się 28 czerwca br. podczas Additive Manufacturing Meeting (AMM 2018), zorganizowanego przez Centrum Zaawansowanych Technologii Wytwarzania (CAMT-FPC). Głównym celem konferencji była budowa platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między ośrodkami naukowo-badawczymi i przemysłowymi w obszarze technologii AM, tematem przewodnim imprezy było zaś zastosowanie technologii przyrostowych w przemyśle i branży medycznej.

 

 

Film prezentujący rozwiązanie w akcji można znaleźć w serwisie FB, gdzie wkrótce ma zostać również udostępniona relacja z wydarzenia. Dodatkowe informacje o rozwiązaniu NX i oferowanych przez nie możliwościach związanych z drukiem 3D dostępne są na stronach CAMdivision.

Źródło: CAD.pl, CAMdivision

Czwartek, 5.07.2018 r.

„CAD-to-VR” z AMD

Projektowanie w trójwymiarze to istotna część procesu produkcji, ale w miarę jak sprzęt staje się coraz bardziej złożony, również projekty stają coraz trudniejsze w zwizualizowaniu. W tej sytuacji wiele firm decyduje się na wybór rozwiązań ze sfery wirtualnej rzeczywistości, aby projekty dało się tworzyć szybciej i bardziej realistycznie...

BluePrint Automation (BPA) to światowy lider w automatyce pakowania, który tworzy niestandardowe maszyny pakujące dla branży spożywczej i który stanął przed takim właśnie wyzwaniem. Modele CAD, jakie były tam wcześniej tworzone do zobrazowania mechaniki, stały się prawie niemożliwe do produktywnego zwizualizowania zarówno dla samego BPA, jak i jego klientów.

I właśnie wówczas BPA zwrócił uwagę na możliwości wirtualnej rzeczywistości, adaptując do swoich potrzeb otwarte rozwiązanie AMD z rodzaju „CAD-to-VR”. Dzięki stacjom roboczym napędzanym przez wydajne karty graficzne Radeon Pro WX 9100 (fot.), firma mogła skorzystać w z narzędzia AMD Radeon ProRender Game Engine Importer (dostępnego w systemie CAD 3D SOLIDWORKS) i środowiska Unreal Engine, aby zwizualizować złożone modele CAD w czasie rzeczywistym – i to w warunkach wirtualnej rzeczywistości.

 

 

Dzięki renderingowi projektów w VR można było wirtualnie zwizualizować maszynę, animować działanie mechanizmów i testować jej ergonomię. Tym samym można było dokładnie przyjrzeć się całej inżynierii, zanim urządzenie w ogóle powstało i zaczęto cokolwiek produkować, oszczędzając czas i pieniądze.

Dzięki modelom w VR inżynierowie firmy mogli przebadać kluczowe parametry operacyjne i serwisowe jeszcze w fazie projektowej. Klienci BPA również mogli opiniować rozwiązania – jeszcze w fazie projektowej – zanim jakiekolwiek narzędzie fizycznie powstało.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na blogu pro.radeon.com, gdzie znajdą Państwo także studium ze szczegółami.

Źródło: AMD Poland

Środa, 4.07.2018 r.

VISI uruchamia moduł do inżynierii odwrotnej w wersji 2018 R2

Najnowsza wersja VISI wprowadza nowy moduł do inżynierii odwrotnej, a także nową i ulepszoną funkcjonalność dla funkcji CAD i CAM, dedykowanych specjalnie dla rynku form wtryskowych i tłoczników

W ramach szerszego projektu inżynierii odwrotnej nowa wersja VISI 2018 R2 oficjalnie uruchamia dedykowany moduł wspierający inżynierię odwrotną w istniejącym środowisku CAD/CAM VISI. Pozwala na załadowanie chmury punktów i utworzenie wygładzonej i oczyszczonej siatki.
– Moduł inżynierii odwrotnej jest całkowicie zintegrowany z systemem VISI, co oznacza, że chmurę punktów można załadować bezpośrednio z ramienia pomiarowego Hexagon Romer lub z zewnętrznego pliku i wygenerować odpowiednią, zoptymalizowaną siatkę przy użyciu specjalnych narzędzi – wyjaśnił Marco Cafasso, VISI Product Manager w Vero Software. – Siatka ta może być punktem wyjściowym do tworzenia odpowiednich powierzchni przy użycia funkcji modelowania lub może być wykorzystana w celach obróbki.

 

 

VISI 2018 R2 zawiera prawie 250 nowych i ulepszonych funkcji, w tym aktualizację modelowania bezpośredniego, które zapewniają dodatkową edycję zarówno brył, jak i powierzchni, np.:
• nowe polecenie Edycji Ścian pozwala edytować bryły w prosty sposób, przesuwając lub pociągając wskazane ściany,
• udoskonalenia funkcji Rozszerzanie powierzchni oraz Wypełnianie otworów oznacza dla konstruktora możliwość bezpośredniego pracowania na ścianach bryły, a nie tylko na powierzchniach, co zdaniem Marco Cafasso zapewnia znaczną oszczędność czasu w fazie projektowania i edytowania,
• nową funkcją CAM jest „Toolpath Mirroring”, która kopiuje bieżący projekt, odzwierciedlając wszystkie jego ścieżki narzędziowe. Funkcję można zastosować dla każdych ścieżek 2 osiowych, 3 osiowych 3+2 – osiowych i 4/5 osiowych wygenerowanych w VISI. Zachowuje ona oryginalne kierunki skrawania dla każdej operacji i pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu podczas przygotowywania ścieżek narzędziowych dla lustrzanej geometrii, co jest często stosowane w branży motoryzacyjnej.

Prócz tego wprowadzono bardziej intuicyjny i dynamiczny menadżer zarządzania płaszczyznami roboczymi, ulepszono edycję ścian oraz zwiększono wygodę użytkowania VISI w najnowszej wersji. (…) Wprowadzony został również kontekstowy pasek narzędzi aktywnego wyboru, który pozwala użytkownikowi na przełączanie się pomiędzy kontekstowymi funkcjami, co zapewnia prostszą, bardziej intuicyjną i satysfakcjonującą obsługę.

Źródło: Verashape

Poniedziałek, 2.07.2018 r.

NX Continous Release?

Od stycznia 2019 r. Siemens PLM Software udostępni swoje produkty z rodziny oprogramowania NX w formule Continuous Release (w trybie stałego wydania). Jest to nowy model udostępniania, który zapewni klientom firmy szybszy dostęp do nowych udoskonaleń i ulepszeń jakościowych, ułatwiając jednocześnie proces skutecznego wdrożenia NX. Siemens stanie się pierwszym dużym dostawcą CAD/CAM/CAE, który będzie dostarczał produkty w taki sposób...

NX jest zbudowany w oparciu o powszechną nowoczesną architekturę oprogramowania i zaprojektowany z naciskiem na dostarczanie nowych funkcjonalności dla biznesu oraz ochronę danych klienta. To nowe podejście pozwoli użytkownikom NX m.in. na:
• szybsze otrzymywanie usprawnień funkcjonalnych i tym samym zwiększenie produktywności,
• dostęp do spójnego harmonogramu aktualizacji i w konsekwencji lepsze planowanie wprowadzania nowych technologii i rozwiązań,
• szybsze reagowanie na nowe trendy,
• redukcję kosztów wdrożenia,
• otrzymywanie szybszych i bardziej spójnych odpowiedzi z działu rozwoju NX,
a także czerpanie korzyści z kontynuacji pełnej integracji i interoperacyjności NX – Simcenter 3D. Więcej informacji na temat nowego modelu udostępniania można znaleźć na blogu NX Design (link tutaj).

Źródło: Siemens Industry Software

Środa, 27.06.2018 r.

Piłka nożna w GstarCAD 2018

Mistrzostwa świata w piłce nożnej rozpoczęły się już na dobre, a piłkarze dzielnie walczą o cenne punkty na rosyjskich boiskach. To dobra okazja dla projektantów CAD, aby dowiedzieć się, jak w łatwy i szybki sposób wykonać model 3D piłki nożnej...

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego przedstawiającego wykonanie takiego modelu w programie GstarCAD 2018.

 

Więcej informacji o programie GstarCAD 2018 można znaleźć na stronie polskiego dystrybutora.

Źródło: TMSys Sp. z o.o.

Wtorek, 26.06.2018 r.

CAMdvision na AMM 2018

CAMdivision zaprasza na Additive Manufacturing Meeting 2018 (AMM 2018), które rozpocznie się już w najbliższy czwartek we Wrocławiu

Centrum Zaawansowanych Technologii Wytwarzania (CAMT-FPC), bazując na swoim 20-letnim doświadczeniu i wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu technologiami przyrostowymi oraz dynamicznie rozrastającej się grupie ich użytkowników, podjęło się organizacji kolejnego spotkania osób zainteresowanych tematyką Additive Manufacturing (AM).

Spotkanie odbędzie się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (D-20, u. Janiszewskiego 8, Wrocław) w dniach 28-29 czerwca br.

Głównym celem spotkania jest budowa platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między ośrodkami naukowo-badawczymi i przemysłowymi w obszarze technologii AM. Szczególny nacisk podczas spotkania zostanie położony na zagadnienia z obszaru modelowania CAx, wytwarzania, nowych materiałów, rozwoju procesów oraz ich aplikacji. (…)
Podczas AMM 2018 przedstawiciele firmy CAMdivision zaprezentują nowoczesne sposoby wytwarzania części z wykorzystaniem druku 3D w środowisku NX CAD/CAM/CAE.
Oprogramowanie NX zapewnia zintegrowany system, który jest w stanie sprostać wyjątkowym wyzwaniom, jakie niesie ze sobą projektowanie, optymalizacja i budowanie komponentów z metali i tworzyw sztucznych z wykorzystaniem najnowszych metod wytwarzania przyrostowego. Dzięki temu, że NX stanowi kompleksową platformę dla projektowania, symulacji i produkcji, użytkownicy oprogramowania mogą łączyć specjalne funkcje modelowania z możliwościami optymalizacji konstrukcyjnej i topologicznej, co umożliwia z kolei opracowywanie przełomowych projektów z wykorzystaniem technologii przyrostowych.

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć w serwisie organizatora. Dodatkowe informacje o rozwiązaniu NX i oferowanych przez nie możliwościach związanych z drukiem 3D dostępne są na stronach CAMdivision.

Źródło: CAMdivision, CAD.pl

Wtorek, 26.06.2018 r.

SOLIDWORKS 2019 Beta

Klienci posiadający aktualną subskrypcję mogą wziąć udział w testowaniu SOLIDWORKS 2019 w wersji Beta.
Finalnej wersji możemy spodziewać się pod koniec września br.

Program „Beta” daje możliwość przetestowania nowych funkcji SOLIDWORKS 2019, otrzymania czasowego dostępu do profesjonalnego oprogramowania w najnowszej wersji, nawiązania (i utrzymania) kontaktu z użytkownikami SOLIDWORKS z całego świata oraz z działem rozwoju DS SOLIDWORKS, a także możliwość wzięcia udziału w konkursach związanych z wersją Beta i tym samym – zdobycia cennych nagród!

 

 

Udział w programie jest możliwy tylko dla klientów posiadających subskrypcje. Do zalogowania wystarczy użyć loginu i hasła dostępu do Customer Portal.

Najważniejsze udoskonalenia SOLIDWORKS 2019:

1. W obszarze złożeń
• ramka graniczna w złożeniach,
• tworzenie dostosowanych i specyficznych dla konfiguracji właściwości w Treehouse,
• menedżer właściwości PropertyManager Defeature — Sylwetka,
• widoki rozstrzelone,
• odniesienia zewnętrzne,
• używanie dostosowanej właściwości jako nazwy dokumentu w Treehouse,
• zapisywanie złożenia jako części...

2. Rysunki:
• grubość obramowania komórki,
• wskaźnik postępu otwierania rysunku...

3. eDrawings
• konfiguracje w częściach SOLIDWORKS,
• funkcje eDrawings Professional,
• konfiguracje w złożeniach SOLIDWORKS...

4. SOLIDWORKS 3D Interconnect
• eksport do formatu Revit Family,
• importowanie plików IFC,
• odczytywanie danych mozaiki z plików CAD innych producentów...

5. SOLIDWORKS MBD
• obsługa arkusza blachy w MBD...

6. Wyświetlanie modelu
• stosowanie tekstur 3D...

7. Części i operacje
• tworzenie częściowych sfazowań i zaokrągleń,
• wstawianie części w określonej konfiguracji,
• określanie tolerancji dla otworów z Kreatora otworów,
• wykrywanie przenikania w częściach wieloobiektowych...

8. Wyznaczanie trasy
• tworzenie osłon o stałej długości...

9. Arkusz blachy
• łączenie materiałów i parametrów arkusza blachy...

10. Szkicowanie
• elementy geodezyjne,
• ulepszone przycinanie elementów...

11. SOLIDWORKS PDM
• powiadomienia warunkowe,
• przejście warunkowe pliku rodzica,
• generowanie wartości domyślnych dla nowych arkuszy w rysunkach,
• edycja komentarzy dotyczących historii,
• menu podręczne pliku,
• obsługa formatu pliku DXF/DWG w zadaniu Konwertuj,
• komentarze użytkowników...

12. SOLIDWORKS Plastics
• warunki brzegowe oparte na geometrii...

13. SOLIDWORKS Simulation
• dostosowany format liczbowy,
• udoskonalony menedżer właściwości PropertyManager,
• odległe obciążenie/masa,
• eksportowanie do obiektu siatkowego,
• złącze kołkowe,
• powiązania topologii...

14. SOLIDWORKS Visualize
• automatyczne odzyskiwanie danych,
• denoiser,
• importowanie materiałów MDL...

Do tematu nowości SOLIDWORKS 2019 powrócimy w najbliższym e-wydaniu, przy okazji relacji z konferencji SOLIDWORKS World 2018.

Źródło: DPS Software, 3Dcad.pl

Poniedziałek, 25.06.2018 r.

SIMULIA Abaqus UFEA do realizacji realistycznych symulacji w BMZ Poland Sp. z o.o.

Firma BMZ Poland Sp. z o.o. podjęła decyzję o zakupie oprogramowania SIMULIA Abaqus UFEA do realizacji realistycznych symulacji. Decyzja poprzedzona była rocznym testem działania oprogramowania

Grupa BMZ to wiodący na świecie dostawca inteligentnych systemów zasilania i magazynowania energii opartych o technologię litowo-jonową. Znaczącą rolę w grupie pełni BMZ Poland Sp. z o.o. z Gliwic. Polska filia rozwija się dynamicznie od 2010 roku i obecnie zatrudnia ponad 800 pracowników. Firma dostarcza baterie do elektronarzędzi, narzędzi ogrodniczych, autobusów elektrycznych, rowerów oraz skuterów elektrycznych, aplikacji medycznych i wielu innych produktów. BMZ Poland nie tylko produkuje baterie, ale również je projektuje i rozwija w dziale Badań i Rozwoju. BMZ Poland zajmuje się także popularyzacją zastosowań technologii litowo–jonowej jako organizator międzynarodowej konferencji pt. Battery Experts Forum.

Grupa BMZ ma siedziby na całym świecie. Posiada biura i fabryki w Niemczech, Chinach, USA, Francji, Polsce oraz w Japonii. Dzięki wykorzystaniu najnowszych, innowacyjnych technologii współpracuje z wiodącymi światowymi markami. Fabryki baterii w Gliwicach oraz w Karlstein są jednymi z najbardziej nowoczesnych w Europie.

Decyzja BMZ Poland o zakupie oprogramowania SIMULII Abaqus UFEA do realizacji realistycznych symulacji poprzedzona była rocznym testem działania oprogramowania. W ten swoisty benchmark zaangażowani byli zarówno specjaliści z BMZ Poland, jak i zespół firmy BUDSOFT Sp. z o.o. – wyłącznego dostawcy oprogramowania SIMULIA Abaqus na polskim rynku. Podczas rocznej licencji wykonany został projekt zestawu baterii, który z powodzeniem przeszedł wszystkie wymagane testy potrzebne do uzyskania niezbędnych certyfikatów. W ramach wirtualnych symulacji tego projektu wykonywane były m.in. analizy wpływu uderzeń bocznych na zachowanie się zespołu baterii.

Obie firmy, BMZ Poland i BUDSOFT, z optymizmem oczekują dalszej udanej współpracy w kolejnych latach w zakresie budowania zaawansowanych kompetencji dotyczących wykorzystania programów SIMULII przez pracowników BMZ Poland. Kompetencje te będą potrzebne do realizacji nowych projektów dla motoryzacji.

Źródło: BudSoft Sp. z o.o.

Poniedziałek, 25.06.2018 r.

Pobierz bezpłatny „Niezbędnik Konstruktora”

W celu ułatwienia pracy z oprogramowaniem SOLIDWORKS wszystkim użytkownikom tego systemu, firma CADworks przygotowała „Niezbędnik Konstruktora”, przedstawiający... 15 niezbędnych funkcji!

SOLIDWORKS to zintegrowane rozwiązanie, które zapewnia wirtualne środowisko pracy z projektami. System oferuje swoim użytkownikom szeroki wachlarz możliwości modelowania CAD, wspierając konstruktorów na każdym etapie przygotowania projektu 3D. Oprogramowanie SOLIDWORKS to nie tylko łatwość obsługi, ale również bogate możliwości konfiguracji systemu, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu nowi użytkownicy szybko uczą się obsługi programu, a doświadczeni pracują na nim efektywniej.

„Niezbędnik Konstruktora”, przedstawiający 15 niezbędnych funkcji i wzbogacony o filmy instruktażowe, powstał z myślą o wszystkich użytkownikach SOLIDWORKS, w celu ułatwienia pracy z tym systemem. Opisane w nim funkcje są bardzo przydatne. Niezbędnik w postaci multimedialnego (filmy) e-booka dostępny jest nieodpłatnie tutaj.

Wspomniane funkcje, które zostały omówione w „Niezbędniku...”, to:
1. Naprawa szkiców
2. Automatyczna granica na rysunku
3. Tworzenie ramki granicznej
4. Widok w stosunku do modelu
5. Inteligentne linie rozstrzelenia
6. Tworzenie komponentów z funkcją autodopasowania
7. Metody wymiarowania łuków
8. Operacja zaczep i szczelina
9. Wiązania magnetyczne
10. Przesunięte wiązania koncentryczne
11. Tworzenie cięć prostopadłych
12. Tworzenie zaawansowanych otworów
13. Zmiana nazw plików w drzewie operacji
14. Kontrola plików symulacji
15. Interakcja dotykowa

Źródło: CADworks

Piątek, 15.06.2018 r.

Dassault Aviation wdraża platformę 3DEXPERIENCE

Dassault Aviation poinformowała o podpisaniu umowy z Dassault Systèmes, na mocy której grupa Dassault Aviation wdroży platformę 3DEXPERIENCE. W ramach współpracy wykorzystywane obecnie przez firmę programy wspierające produkcję cywilnych i wojskowych samolotów zastąpione zostaną przez platformę 3DEXPERIENCE, której funkcjonalności obejmą cały proces zarządzania cyklem życia produktu (PLM)

Tym samym firma Dassault Aviation wykonała kolejny krok w kierunku utrzymania pozycji lidera cyfrowej transformacji przemysłu, której jest pionierem od ponad 30 lat. Nowe podejście do zarządzania procesami PLM jest również częścią procesu zmian, jaką przechodzi Dassault Aviation, w celu jeszcze lepszej optymalizacji procesów cyklu życia produktów i usług, a także zapewnienia ich najwyższej jakości oraz kontroli kosztów.

Platforma 3DEXPERIENCE pozwoli Dassault Aviation zmierzyć się ze stojącymi przed nią ambitnymi wyzwaniami, takimi jak: rozwój linii biznesowych odrzutowców Falcon, zmiany technologiczne myśliwca Rafale oraz zespołowa praca przy projektowaniu i produkcji kolejnej wersji samolotu bojowego i bezzałogowego samolotu rozpoznawczego MALE.

W ciągu ostatnich stu lat firma Dassault Aviation wyprodukowała ponad 10 000 samolotów wojskowych i cywilnych dla klientów z ponad 90 krajów. Pozwoliło jej to zgromadzić docenianą na całym świecie specjalistyczną wiedzę w zakresie projektowania, rozwoju, sprzedaży i wsparcia wszystkich rodzajów samolotów, od myśliwca Rafale, aż po linię ekskluzywnych odrzutowców biznesowych Falcon oraz wojskowe drony. W 2017 roku firma odnotowała przychody w wysokości 4,8 miliarda Euro. Dassault Aviation zatrudnia 11 400 pracowników.

Podpisana z Dassault Systèmes (3DS) umowa współpracy jest zgodna z kulturą organizacyjną firmy Dassault Aviation opartą na ciągłym dążeniu do innowacji, której historia sięga wdrożenia oprogramowania CATIA, kiedy to przedsiębiorstwo zaczęło wykorzystywać procesy oparte na cyfrowych modelach, a następnie wdrożyło cyfrowe procesy współpracy z partnerami przemysłowymi na potrzeby realizacji międzynarodowych programów.

Źródło: 3ds.com

Czwartek, 14.06.2018 r.

Złoty medal targów PLASTPOL 2018 dla CAMdivision

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji Targów PLASTPOL w Kielach firmie CAMdivision został przyznany medal za autorską aplikację RAPID MOLD automatyzującą i optymalizującą proces projektowania form w środowisku NX Mold Wizard

NX Mold Wizard jest narzędziem otwartym, które można dostosować do potrzeb firmy. Dzięki temu – przy dobrze zorganizowanej bazie części znormalizowanych – czas konstrukcji zostaje skrócony do 30%, w porównaniu ze standardowym modelowaniem w Mold Wizard. Ze względu na to, że konfiguracja wymaga dużej wiedzy zarówno o technikach parametryzacji, jak i wiedzy konstrukcyjnej, firma CAMdivision postanowiła przygotować gotowe narzędzie dostosowane pod formy wtryskowe. Konfiguracja nosi nazwę Rapid Mold.

 

Czym jest RAPID MOLD?
Najprościej mówiąc, jest to zestaw ustawień startowych zoptymalizowanych pod kątem firm konstruujących formy wtryskowe. Użytkownik uruchamia NX za pomocą skrótu, który automatycznie pobiera zestaw ustawień. Po pierwszym uruchomieniu konstruktor dostaje środowisko zapewniające wysoki komfort pracy zarówno w 3D, jak i 2D (odpowiednie kolory, grubości strzałek, wielkości liter itp.) Przeniesienie ustawień na inne stanowisko robocze wiąże się wyłącznie ze skopiowaniem odpowiedniego folderu. Dzięki temu można zachować większą spójność danych w całej firmie.

Złoty medal za rozwiązanie Rapid Mold firma CAMdivision otrzymała w kategorii „Techniki specjalne (pomiarowe, komputerowe itp.)”

Więcej na temat Rapid Mold można przeczytać tutaj.

Źródło: tworzywa.pl, camdivision.pl

Środa, 13.06.2018 r.

Nowy cykl video o prototypowaniu cyfrowym

Skąd wiadomo, że konstrukcja jest optymalna? Wybór parametrów kształtu i cech fizycznych szeroko rozumianych konstrukcji zależy od założeń projektowych (funkcji, które projekt ma zrealizować). Dodatkowo – w obliczu dużej konkurencyjności – zależy nam na minimalizacji kosztów operacyjnych. Niezależnie od kryteriów optymalizacji, by odpowiedzieć sobie, który wariant jest najlepszy, musimy wykonać test. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziemy w nowym cyklu video pt. „Panel symulacyjny”...

Prototypowanie cyfrowe to ekonomicznie najlepiej uzasadniona droga ku sprawdzeniu wytrzymałości konstrukcji, odkształceń, naprężeń, przemieszczeń, przepływu ciepła, przepływ płynów i wielu innych scenariuszy.
Kluczowym elementem rozwiązania, które wdraża i dostarcza DPS Software jest SOLIDWORKS Simulation oraz Flow Simulation. To wszechstronne narzędzia testowe pozwalające przeprowadzać symulacje cyfrowe i ulepszać produkty.

 

Ekspert DPS Software – Tomasz Jęczarek – w 6-odcinkowym cyklu video „Panel symulacyjny” opowiada o narzędziach dedykowanych wprost na „biurko” konstruktora. Polecamy wszystkim zainteresowanym!

 

Oprogramowanie SOLIDWORKS Simulation to zestaw rozwiązań do analizy strukturalnej wykorzystujących metodę elementów skończonych w celu prognozowania rzeczywistego zachowania gotowego produktu poprzez wirtualne testowanie modeli CAD. SOLIDWORKS Simulation udostępnia nowoczesne środowisko umożliwiające przeprowadzenie złożonych symulacji z wykorzystaniem intuicyjnego toku prac i poznanie odpowiedzi na trudne pytania inżynieryjne uwzględniające scenariusze złożonych obciążeń oraz problemy interdyscyplinarne. Już podczas projektowania produkty można testować pod kątem licznych parametrów, takich jak trwałość, reakcja statyczna i dynamiczna czy zachowanie termiczne, a pozyskane wyniki wykorzystać w celu optymalizacji projektu jeszcze we wczesnej fazie jego opracowywania.
Intuicyjny w obsłudze moduł SOLIDWORKS Flow Simulation do symulacji obliczeniowej mechaniki płynów (CFD) umożliwia projektantom przeprowadzanie symulacji przepływu cieczy lub gazu w rzeczywistych warunkach, wykonania scenariuszy „A co, jeśli?” i efektywnych analiz wymiany ciepła oraz sił oddziałujących na zanurzone lub sąsiadujące komponenty. Przepływ płynu, wymiana ciepła i siły przepływu to kluczowe czynniki decydujące o sukcesie projektu.

O powyższych narzędziach dedykowanych wprost na „biurko” konstruktora opowiada ekspert DPS Software, Tomasz Jęczarek,
w 6-odcinkowym cyklu video „Panel symulacyjny”.

Na cykl (jak do tej pory) składają się następujące filmy:

Kiedy wiemy, że konstrukcja jest optymalna?

Wymiana ciepła, czyli jak efektywnie wykorzystać SOLIDWORKS Flow Simulation?

Co to jest MES i skąd biorą się błędne wyniki w analizach?

Analiza parametryczna w SOLIDWORKS Simulation oraz Flow Simulation

Jak projektanci maszyn mogą wykorzystać SOLIDWORKS Simulation?

Czym jest powierzchnia swobodna w SOLIDWORKS Flow Simulation 2018?

Źródło: DPS Software

strona 1 z 22 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22


CAMdivision największy partner Siemens

Najpopularniejsze posty w 2016

Nowy system CAD
założycieli SolidWorks

FreeCAD
– odsłona II
„Drukowanie” ...nożem? Przegląd współczesnych technologii szybkiego prototypowania
DraftSight jak AutoCAD LT
Profesjonalny CAD za darmo: 2D Drafting
Bezpośrednio czy parametrycznie?
Nie bójmy się PLM!
Bezpłatny CAD 2D standardem?
Audi TT
w SolidWorks?
2,5 godziny tutoriala za darmo!
CadMouse – myszka komputerowa dedykowana dla branży CAD, czyli powrót trzeciego przycisku
Solid Edge ST 10. Czego się spodziewać?
CadMouse w teście czyli... jaka mysz dla CADowca?
Gra w kolory, czyli... oprogramowanie do analiz i symulacji: CalculiX
27'' cali – BenQ
z myślą
o użytkownikach CAD
AR-CAD freeCAD czyli... darmowy system CAD 3D
z symulacją ruchu

Punkt odniesienia (subiektywny) Test mobilnej stacji roboczej Lenovo ThinkPad P50
Solid Edge 2D Drafting na systemy 32-bitowe? To jeszcze możliwe...
W oczekiwaniu na V17. Bricscad V16
– pobieranie, instalacja,
początek pracy
Nowa linia stacji roboczych Lenovo
Nie tylko STL
(CAD do druku 3D)
BOM za free
FreeCAD i sprężyna
O co chodzi Mattowi Lombardowi? Myślę,
że o... Onshape
Wydajność ma swoją wagę. Dosłownie... (subiektywny) Test stacji roboczej Lenovo ThinkStation P310
Kiedy u nas
...czyli rozważań

o kryzysie ciąg dalszy
Jak samemu zbudować stację roboczą do CAD 3D
i czy to ma sens...
Instalacja licencji
i aktualizacji
Solid Edge ST7
DraftSight 2015
– co nowego i jak zainstalować bezpłatny CAD 2D
Kilka słów na temat technologii obróbczych tworzyw sztucznych
Motocykl dla wojska „made in CCCP”...
tzn. „Russia”


Wybrane posty
na CADblog.pl

 

2015

Cudowne okulary
(czyt. Microsoft HoloLens)

Nowy system CAD założycieli SolidWorks

Co dalej z AutoCAD 360?

 

2014

Nie taki kernel straszny

NX CAM za 4 tyś. złotych?

CAD, CAM, CAE
i katastrofy...

 

2013

NX 9.0 – już wkrótce premiera!

„V-Rex Chopper”, SolidWorks
i iMachining

Co zamiast FEMAP?

CAE i katastrofy lotnicze...

„Porzucamy Parasolid!” Czy aby
na pewno?

LIBERATOR: czy faktycznie „wyzwoliciel”?

 

2012

3DSync – nowy CAD 3D do maja 2013 za darmo!

Ralph Grabowski
o ZWCAD+ 2012

Autodesk PLM 360
– czyli alternatywne PLM w chmurze

FreeCAD
– odsłona II

 

2011

Anno domini 2010; okres przełomu?

Co zrobić, żeby pociągi przyjeżdżały na czas...

CAELinux
– darmowa platforma dla inżynierów

CAD 3D za 20 dolarów?

O PLM inaczej (Cortona 3D)

Przez ST 3 do ST 4: ewolucja Solid Edge

 

2010

„Creo” od PTC

Mania testowania, czyli milion otworów w szyku!

„Chwila inspiracji”

Mania testowania cz. II

Testowania szykiem część kolejna

„Maluch tony węgla babci do piwnicy nie zawiezie...”

 

2009

AR-CAD freeCAD Darmowy CAD 3D
z symulacją ruchu

Profesjonalny CAD za darmo: 2D Drafting

Rewolucja
w modelowaniu bryłowym

Astroid na moim biurku (manipulator
3D firmy Spatial Freedom)

Mysz 3D z górnej półki czyli...
SpacePilot PRO

Bezpośrednio czy parametrycznie?


Blog
monitorowany przez:

| reklama 2018 | redakcja | dane kontaktowe |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy
Ns Rej. Pr. 244/09 z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934 • nr ISSN 2083-3032 (wydanie papierowe) • nr ISSN 2083-3148 (wydanie on-line)