|
www.cadblog.pl www.cadglobe.com | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2017 rok IX  
   

  

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | CaxRaport Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

nr 5-6(25-26) 2017


Wydanie aktualne

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

| < | strona 20 z 20

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...


Piątek, 18.09.2009 r.

Szansa... jedna z dziesięciu

Firma Szansa poinformowała  o wyróżnieniu, jakie otrzymała od producenta ZWCAD.
Będąca polskim dystrybutorem oprogramowania, Szansa znalazła się w gronie 10 najbardziej docenianych partnerów ZWSOFT na świecie


Wyróżnienie zostało przyznane podczas tegorocznej edycji imprezy Global Partner Conference organizowanej przez firmę ZWSOFT w dniach od 25 do 28 sierpnia bieżącego roku w chińskim Guangzhou. Nagrody otrzymują partnerzy producenta oprogramowania, którzy oferują najwyższy poziom usług i najlepiej radzą sobie ze sprzedażą ZWCAD-a. Do grona najlepszych na świecie dystrybutorów – oprócz polskiej Szansy – należy również dziewięć przedsiębiorstw reprezentujących ZWSOFT między innymi w Rosji, Portugalii, Belgii, Korei, Belgii, Brazylii i Tajlandii.

www.szansa.net.pl


Piątek, 18.09.2009 r.

SW 2010 Premium w wersji Pre-Release 1...

Wczoraj – 17 września – pojawiła się na stronach technicznych SolidWorks  informacja o możliwości pobrania nowej wersji SolidWorks 2010 PR1...

Wszystko to przypomina nam, iż coraz bliższy jest termin oficjalnej prezentacji i udostępnienia najnowszej wersji tego popularnego systemu 3D CAD. Polska premiera nowego systemu będzie miała miejsce w dniach 5-6 października, za sprawą firmy CNS Solutions (VAR SolidWorks). Warto zarejestrować się już dzisiaj: www.cns.pl. Oczywiście zamieścimy relację z tego wydarzenia.

Wracając do SolidWorks 2010 (PR1), najnowsza wersja programu dostępna jest tylko dla użytkowników Subscription Service. W celu pobrania należy zarejestrować się na stronie SolidWorks Customer Portal  https://customerportal.solidworks.com i wybrać opcję „Download Software and Updates".

źródło: www.pswug.info


Sobota, 12.09.2009 r.

Polska grupa użytkowników SolidWorks

9 września oficjalnie zarejestrowana została Polish SolidWorks User Group (PSWUG). I nie chodzi tutaj o liczącą ponad 140 zarejestrowanych osób grupę, którą można znaleźć na jednym z portali społecznościowych. Chociaż jest z nimi związana...

http://www.pswug.info – pod tym adresem można znaleźć oficjalną stronę polskiej grupy. Zarejestrowana we wrześniu, wydaje się działać już od kilku miesięcy (sądząc po wpisach w dziale aktualności, dostępnym dla zarejestrowanych użytkowników). A sądząc po Autorach tych wpisów, domyślam się, iż do jej utworzenia przyczyniła się obsada redakcji portalu 3Dcad.pl. Ciekawa i cenna inicjatywa, pozostaje śledzić poczynania Grupy, a także wzrost jej liczebności. (...)

 | więcej na swblog.pl |


Środa, 9.09.2009 r. 

Siemens korzysta z Siemens’a... w zakresie rozwiązań PDM

Firma Siemens PLM Software,  jednostka biznesowa działu Siemens Industry Automation Division oraz dostawca oprogramowania i usług zarządzania cyklem życia produktu (PLM), poinformowała właśnie, że firma... Siemens AG wprowadziła oprogramowanie Teamcenter jako standardowe rozwiązanie  do zarządzania danymi produktu (PDM) w całej korporacji...

– Siemens przoduje w innowacyjności i wyznacza główne trendy technologiczne w całej branży – powiedział dr Norbert Kleinjohann, dyrektor ds. Public Relations Siemens AG. – PLM znacząco przyczynia się do podniesienia innowacyjności. Oprogramowanie Teamcenter to sprawdzony szeroki zakres funkcjonalności, skalowalność  oraz niskie koszty, cechy które stanowią szczególną wartość dla naszej zróżnicowanej działalności.

Narzędzia PDM w Teamcenter zapewniają funkcjonalność dla pełnego procesu PLM. Jako nowe standardowe oprogramowanie Siemensa, Teamcenter znajdzie zastosowanie w funkcjonalnych obszarach konstrukcyjnych i projektowania produktu, takich jak:
• zarządzanie strukturą produktu,
• zarządzanie konfiguracją,
• zarządzanie pracą zespołową nad strukturą produktu

oraz zarządzanie wprowadzaniem produktów na rynek we wszystkich lokalizacjach globalnego przedsięwzięcia jakim jest Siemens. Decyzja oparcia działalności na jednolitym rozwiązaniu Teamcenter wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym i dotyczy wszystkich jednostek Siemens AG oraz spółek zależnych.

Kilka słów o samym Teamcenter
System ten, zdaniem producenta, przyczynia się szybszego rozwoju produktów i zwiększeniu wydajności poprzez powiązanie  ludzi jednym źródłem danych o produkcie i procesach. Kompleksowe rozwiązanie Teamcenter obejmuje sprawdzone rozwiązania cyfrowego zarządzania cyklem życia produktów na otwartej platformie systemowej, co daje możliwość bardzo głębokiego dostosowania do indywidualnych potrzeb producentów. Oprogramowanie Teamcenter to jedno z najszerzej wykorzystywanych na świecie rozwiązań wspieranych przez Siemens PLM Software.

Więcej informacji o Teamcenter: www.siemens.com/teamcenter


Środa, 9.09.2009 r. 

CADraport.pl

Szanowni Państwo,
Oficjalne uruchomienie „Raportu na temat rynku CAx – CADraport.pl” – uległo niestety kolejnemu (mam nadzieję, że tym razem ostatniemu) przesunięciu. Spowodowane jest to m.in. koniecznością weryfikacji otrzymanych informacji, a także ich uzupełnieniem (logotypy, zrzuty ekranowe etc.). Jednocześnie pragnę poinformować zgłoszone Firmy, które do tej pory nie otrzymały linków umożliwiających przeprowadzenie weryfikacji, iż poczynając od czwartku (tj. 10.09.2009 roku) otrzymają dostęp do „beta wersji” stron katalogu opisujących oferowane przez nie programy, jak również zawierających charakterystykę ich oferty.

W trakcie prac nad raportem/katalogiem w wersji on-line rozważałem możliwość zapewnienia zainteresowanym Firmom specjalnego interfejsu dostępowego, pozwalającego na samodzielną weryfikację i aktualizację zawartych w nim danych. Niestety z przyczyn technicznych musiałem z tej opcji zrezygnować, weryfikacja odbywa się na podstawie otrzymywanych zgłoszeń o zauważonych nieprawidłowościach. Wersja on-line jest na szczęście dużo bardziej „cierpliwa” niż przysłowiowy papier, także można mieć pewność, iż planowane na początek przyszłego roku wydanie papierowe Raportu/Katalogu, przygotowane na jej podstawie, będzie zawierało wszystkie aktualne informacje, zweryfikowane i zgodne ze stanem faktycznym.

Ponieważ nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, obecne opóźnienie pozwoliło na ujęcie w katalogu (w niektórych przypadkach) zarówno obecnych na rynku wersji programów, jak i tych, które dostępne będą w najbliższych miesiącach.

Tyle tytułem informacji, jednocześnie pragnę przeprosić, iż przekazuję ją Państwu za pośrednictwem witryny internetowej, a nie telefonicznie bądź mailowo. Spowodowane jest to bardzo prozaiczną przyczyną – brakiem czasu. Z góry dziękuję za wyrozumiałość i wyrażam nadzieję, że finalny efekt prowadzonych prac będzie dla wszystkich satysfakcjonujący.

Pozostaję z poważaniem
Maciej Stanisławski


Wtorek, 8.09.2009 r.

Prekonfigurowalne produkty TRUMPF’a

Nie tylko inżynierowie, ale nawet osoby odpowiedzialne za sprzedaż maszyn mogą dokonywać ich konfiguracji zgodnie z życzeniami klienta. Wszystko dzięki aplikacjom 3D CAD bazującym na rozwiązaniach SolidWorks

TRUMPF, firma zajmująca się opracowywaniem i produkcją maszyn dla sektorów przemysłowego i medycznego, wdrożyła „konfigurator” bazujący na oprogramowaniu SolidWorks. Tego typu rozwiązanie to swoisty pomost pomiędzy procesami sprzedaży, projektowania i dostosowywania produktu do potrzeb klienta, chociaż może niekoniecznie w tej kolejności…

Dział sprzedaży może wykorzystywać wspomniany program do tworzenia realistycznych wizualizacji modeli 3D prezentujących oferowaną maszynę. W wielu przypadkach (dotyczących oczywiście maszyn dla przemysłu) wykorzystywane są także dostarczone przez klientów plany hal fabrycznych; dzięki temu możliwe jest dokładne zaprezentowanie maszyny „ustawionej” już na docelowym miejscu.

– Ta bazująca na SolidWorks aplikacja otwiera całkowicie nowe możliwości w zakresie sprzedaży tego typu urządzeń, jak maszyny znajdujące się w naszej ofercie – powiedział Manfred Kußmaul, dyrektor technicznego wsparcia działu sprzedaży w TRUMPF. (…) – Jeden obraz może powiedzieć więcej niż tysiąc słów. Proces decyzyjny klienta zyskał doskonałe wsparcie. A my spodziewamy się lepszej, bardziej zaawansowanej współpracy pomiędzy poszczególnymi departamentami, oszczędzając koszty, czas i zwiększając efektywność sprzedaży – dodaje. (...)

 | więcej na swblog.pl |

Źródło: DS SolidWorks Corp.


Wtorek, 8.09.2009 r.

„Know-how dla Przemysłu 2009”

21-25 września 2009 r. odbędzie się kolejna edycja konferencji szkoleniowej „Know-how dla Przemysłu” poświęcona wspomaganiu systemów inżynierskich – Cyfrowemu Prototypowaniu

Cykliczna konferencja „Know-how dla Przemysłu” obejmuje przekaz i wymianę wiedzy i doświadczeń, a także aktualności branżowych w projektowaniu inżynierskim. Składają się na nią również liczne szkolenia ze stosowania oprogramowania Autodesk w praktyce projektowej – głównie dla potrzeb mechaników, elektryków i projektowania ogólnego.

Adresatami konferencji są wszyscy zainteresowani inżynierowie i konstruktorzy oraz kierownicy działów konstrukcyjnych lub informatycznych, którzy chcą poznać branżowe know-how, nauczyć się wydajnego projektowania z narzędziami Autodesk i poznać świat cyfrowego prototypowania oraz skonsultować swoje pomysły i rozwiązać problemy z udziałem specjalistów w czasie spotkań.

Program Know-how dla Przemysłu 2009 – wybrane seminaria i szkolenia:
21 i 24 września: Seminarium „Najczęściej popełniane błędy przy wdrożeniach systemów Cyfrowego Prototypowania – jak się przed nimi ustrzec? Case study’s” – Marcin Gryz, Jan Parczewski, AutoR
• 22 września: Seminarium „Nowe, przełomowe technologie: duże i bardzo duże złożenia w środowisku Inventor oraz międzyaplikacyjnym” – Jacek Kwiatkowski. Panel przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych znaczącym podwyższeniem szybkości projektowania oraz analizy dużych i bardzo dużych modeli konstrukcji.
• 23 września: Seminarium „Know-how w projektowaniu maszyn i urządzeń wytwarzanych jednostkowo na rynek inwestycyjny” – Marek Kowalczyk. Panel przeznaczony dla wszystkich, którzy w swojej pracy zawodowej pragną poszerzać swoją wiedzę i doświadczenie w projektowaniu dużych i złożonych maszyn i urządzeń z wykorzystaniem potencjału twórczego wspartego nowoczesnymi narzędziami inżynierskimi.

W trakcie konferencji odbywać się będą również liczne szkolenia z zakresu narzędzi CAD, m.in. parametrycznego AutoCAD’a Mechanicznego, najnowszego MES, dynamiki oraz zarządzania danymi. Codziennie każdy uczestnik będzie miał też możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji ze specjalistami z branży CAx.
Organizatorem konferencji Know-how dla Przemysłu jest firma AutoR KSI, lider wdrożeń na rynku komputerowych systemów inżynierskich tworzonych na bazie produktów Autodesk, obecna 20-ty rok na rynku!

Kontakt: Ewa Adamczyk, Tel. (022) 675 99 11 w. 40
Więcej informacji: www.educad.pl/know-how.html


Piątek, 4.09.2009 r.

Siemensa chopper „z prądem”

Orange County Choppers zaprezentowało pierwszego elektrycznego choppera, motocykl zachowujący swój charakter mimo zastosowania bardzo nietypowego (jak na tą klasę pojazdów) źródła napędu...

Pomijając różne zabawki dla najmłodszych, wydaje się, iż właśnie najnowszy „custom bike”, który opuścił bramy OCC, jest pierwszym prawdziwym elektrycznym chopperem. Motocykle czy skutery na prąd nie wywołują już sensacji, ale taki „motocykl” może budzić emocje tym bardziej, iż do jego budowy wykorzystano... materiały pochodzące z recyklingu! Bardziej ekologicznie chyba się już nie da.

Orange County Choppers jest jednym z bardziej znanych „producentów” customów na amerykańskim rynku. Siemens Smart Chopper został zbudowany w czasie krótszym niż jeden miesiąc. Zaprojektowany z wykorzystaniem oprogramowania Siemens, wyposażony w rozwiązania elektroniczne i elektryczne również tej firmy, charakteryzuje się użyciem w konstrukcji materiałów pochodzących z recyklingu (rama, elementy nadwozia i detale wykończeniowe), silnika elektrycznego 8’’ produkcji DC Motors Incorporation, oświetlenia LED (OSRAM SYLVANA należąca do Siemens), mocą 27 KM, prędkością maksymalną ok. 130 km/leasing i zasięgiem blisko 100 km na jednym ładowaniu. Wbudowany prostownik pozwala na ładowanie motocykla z sieci elektrycznej o napięciu (w USA) 110 v.

– Zbudowanie elektrycznego motocykla, w dodatku z materiałów uzyskanych w procesie recyklingu, było dla nas czymś całkiem nowym, ale sam pomysł zaintrygował nas i podjęliśmy wyzwanie. Myślę, że efekt końcowy znakomicie wpisuje się do listy unikalnych motocykli, które opuściły naszą firmę – powiedział Paul Teutul, właściciel OCC (z siedzibą w Newburgh w stanie Nowy Jork). – I chociaż uważam, że elektryczne motocykle nie wyprą tradycyjnych maszyn nawet w dalszej przyszłości, zdajemy sobie sprawę, jak ważne są nowe technologie i jak zwiększają swoje znaczenie zarówno dla producentów, jak i nabywców...

Aby obejrzeć Siemens Smart Choppera zbudowanego przez Orange Country Choppers „w akcji”, należy mieć zainstalowany kodek FLV Playera (do pobrania z zakładki „Download”) i  kliknąć tutaj...

Źródło: www.siemens.com, www.orangecountychoppers.com
Film pochodzi ze strony: www.ny1.com


Środa, 2.09.2009 r.

SolidWorks 2010 dostępny od października

„Szybciej  i efektywniej dzięki nowym możliwościom...” – pod takim tytułem DS. SolidWorks Corp. dnia 1 września poinformowała oficjalnie o wprowadzeniu na rynek nowych produktów z linii 2010. Na naszym rodzimym podwórku informację tą jako pierwszy podał oczywiście portal CAD.pl (za sprawą niezawodnego „ŁS”), a nam przypadnie „zaszczytne” drugie miejsce...

Nowa linia produktów kontynuuje tradycje firmy w zakresie wprowadzania usprawnień i nowości będących bezpośrednią odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez użytkowników. Nowości tych i usprawnień są podobno setki. Malkontenci mogą oczywiście uśmiechnąć się pod nosem i stwierdzić, że widocznie produkt musiał być stosunkowo niedoskonały, skoro aż tyle rzeczy można było zrobić w nim lepiej. Nic nie zmieni jednak faktu, iż popularność różnych systemów „Solid” rośnie, a wiele firm decyduje się na zastąpienie dotychczas używanych systemów – rozwiązaniami właśnie spod tego znaku SW.

– Kiedy zobaczyłem pierwsze krótkie zapowiedzi zmian i nowości wprowadzonych w SolidWorks 2010, zaprezentowane po raz pierwszy podczas konferencji SolidWorks World 2009 w Orlando, byłem szczerze podekscytowany nowymi możliwościami i funkcjonalnościami – powiedział Wayne Tiffany, starszy konstruktor w Automatic Systems Inc. z Kansas City. – Obecnie korzystam już z wersji 2010 i odczuwam korzyści wynikające ze wzrostu możliwości. Nowe narzędzia rysunkowe pozwalają na szybszą pracę, na szybsze wykonywanie szkiców i projektów, a rozszerzone możliwości eksportu i podglądu plików w formacie DXF pozwalają na przygotowanie odpowiednich danych szybciej i efektywniej. Ale najważniejszy dla mnie jest fakt, że korzystając z nowych narzędzi do podglądania kompletnych złożeń, wykryłem błędy w swoim projekcie (...) i byłem w stanie szybko to poprawić. Już teraz nieoficjalna wersja 2010 pomaga mi w pracy projektowej... – dodaje.

Zatrzymam się tutaj na chwilę, aby skomentować powyższą wypowiedź. Ponieważ, dzięki zaproszeniu SolidWorks, miałem okazję uczestniczyć w konferencji SWW 2009 (relacja tutaj), muszę przyznać, iż... osobiście nie widziałem zbyt wielu „ekscytujących” możliwości nowego oprogramowania. Dlatego też główną uwagę zwróciłem na rozbudowane narzędzia doboru materiałów pod kątem minimalizacji ich szkodliwego wpływu na środowisko naturalne, a także – na planowany pakiet Aktywizacji Zawodowej Inżynierów.

| więcej  |


Wtorek, 1.09.2009 r.

IGUS za darmo?

Biblioteki elementów w 2D i 3D dostępne bez ograniczeń...

To prawda, jak poinformowała igus® Inc., dostępne są pełne biblioteki produkowanych przez firmę elementów, takich jak plastikowe łożyska, systemy prowadzenia okablowania i inne. Pliki dostępne są za darmo, bez jakichkolwiek ograniczeń, nie jest także wymagana rejestracja. Według zapewnień przedstawicieli firmy, modele są kompatybilne z ponad 25 systemami CAD.
Biblioteka została przygotowana w taki sposób, że użytkownicy bardzo szybko i łatwo mogą odnaleźć i pobrać wymagany element w odpowiednim formacie CAD. Użytkownicy, którzy dysponują numerem poszukiwanej przez nich części, odnajdą ją błyskawicznie dzięki narzędziu wyszukiwania. Aby skorzystać z biblioteki CAD od igus, należy wejść na stronę: www.igus.com/CAD_files.asp.

Źródło: Design World, www.designworldonline.com


Wtorek, 1.09.2009 r.

SWblog.pl – czyli nowy polski blog o SolidWorks

Realizując konsekwentnie plany rozwoju inicjatywy, jaką jest CADblog.pl, miło mi poinformować, iż oficjalnie zaczęła już funkcjonować nowa strona – działająca w ramach CADblog.pl, a w całości poświęcona oprogramowaniu SolidWorks – www.SWblog.pl

Na stronie tej będę starał dzielić się z Państwem swoimi doświadczeniami zdobywanymi w czasie pracy z SolidWorks (obecnie z wersją 2010 beta 2) i aplikacjami wspomagającymi jego środowisko projektowe. W zakładce „wiadomości” zgromadzone będą informacje prasowe pochodzące zarówno zza Oceanu, jak i dotyczące naszego rynku, także informacje „archiwalne” – bo z 2008 roku. „Ciekawe linki” – podobnie jak w przypadku CADblog.pl, również tutaj będą odsyłać do różnych przydatnych informacji, które można znaleźć w sieci, w tym – do zagranicznych blogów poświęconych SW. „Przegląd prasy” – jak łatwo się domyśleć obejmie streszczenia publikacji podejmujących tematykę związaną z SolidWorks. Myślę, że nie zabraknie tutaj także relacji z konferencji i wydarzeń organizowanych zarówno przez samą DS SolidWorks Corp, jak i przez działających na naszym rynku resellerów. Zachęcam do odwiedzin, przesyłania opinii i komentarzy i współtworzenia tego „SWblogu”.

Maciej Stanisławski

 CADraport.pl
Korzystając z okazji pragnę poinformować, iż trwają prace nad finalizacją CADraport.pl. W tym tygodniu wszystkie firmy, które nadesłały swoje zgłoszenia, powinny otrzymać linki do wersji „beta” katalogu, pozwalające na weryfikację zawartych tam informacji. Z przyczyn organizacyjnych (i po części technicznych) planowane na drugą połowę sierpnia uruchomienie witryny www i opublikowanie specjalnego e-wydania przesunie się na 9-10 września br.


Wtorek, 1.09.2009 r.

ST 2 coraz bliżej...

24 września 2009 w hotelu InterContinental w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona wprowadzeniu najnowszej wersji Solid Edge with Synchrnous Technology (agenda konferencji poniżej). Organizator, Siemens PLM Software, zaprasza wszystkich użytkowników systemu Solid Edge, a także osoby zainteresowane oprogramowaniem CAD i możliwościami, jakie stwarza technologia synchroniczna. Wśród uczestników konferencji rozlosowane zostanie 8 jednodniowych szkoleń poświęconych pracy z Synchronous Technology

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną nowości drugiej wersji Solid Edge with Synchronous Technology: rozbudowane możliwości modelowania synchronicznego w środowisku części oraz złożeń, środowisko modelowania arkuszy blachy w technologii synchronicznej, wbudowana platforma analizy metodą elementów skończonych dla projektantów – Solid Edge Simulation, wzmocnienie skalowalnego rozwiązania do zarządzania danymi (poprzez przeniesienie Solid Edge Insight do najnowszej platformy Microsoft SharePoint), wzmocnienie integracji z oprogramowaniem Teamcenter® Express oraz wiele innych ulepszeń wprowadzonych zarówno do modelowania tradycyjnego, jak i do technologii synchronicznej.

Druga część konferencji poświęcona będzie oprogramowaniu Teamcenter (rozwiązanie PLM), które współpracuje z Synchronous Technology, w naturalny sposób kontrolując proces zmian w projekcie. Teamcenter zarządza historią zmian zarówno w zakresie konstrukcyjnym jak i technologicznym; pozwala uporządkować obieg informacji w firmie – każda zmiana może być poświadczona odpowiednim dokumentem (zlecenie projektowe, żądanie zmiany, protokół odbioru, itp.) zgodnie z obowiązującym w firmie standardem/procesem. Zarówno Synchronous Technology, jak i Teamcenter to obsługa wielu obcych formatów inżynierskich, które stają się w rozwiązaniu Siemens PLM Software równoprawnym elementem każdego projektu i to bez względu na to, w jakim edytorze CAD zostały stworzone.

Siemens PLM Software


Solid Edge jest podstawowym komponentem portfolio Velocity Series™ i łączy w sobie szybkość i elastyczność projektowania bezpośredniego z precyzją modelowania parametrycznego. Nowości najnowszej edycji to:
• Rozbudowa możliwości modelowania synchronicznego w środowisku części oraz złożeń
• Dodanie środowiska modelowania arkuszy blachy w technologii synchronicznej
• Wprowadzenie wbudowanej platformy analizy metodą elementów skończonych dla projektantów: Solid Edge Simulation
• Wzmocnienie skalowalnego rozwiązania do zarządzania danymi poprzez przeniesienie Solid Edge Insight do najnowszej platformy Microsoft SharePoint oraz wzmocnienie integracji z oprogramowaniem Teamcenter® Express
Wprowadzenie na bazie sugestii użytkowników wielu ulepszeń do modelowania tradycyjnego i w technologii synchronicznej.


Poniedziałek, 31.08.2009 r.

SolidWorks 2010 beta 3

Dostępna jest już trzecia wersja BETA najnowszego CAD spod znaku SolidWorks

Uruchomiona została  także oficjalna strona poświęcona najnowszej wersji. Można zaryzykować stwierdzenie, iż dzięki temu ma już ona swoją wirtualną premierę. Dostęp na stronę (także w języku polskim) można uzyskać poprzez główny baner na stronie, lub bezpośrednio pod adresem: http://www.solidworkslaunch.com/pl/

www.solidworks.com


Środa, 26.08.2009 r.

VIII konferencja CNS Solutions, tym razem jako… Multikonferencja

Polska premiera SolidWorks 2010 będzie miała miejsce 5 i 6 października w 12 miastach Polski…

CNS Solutions już po raz ósmy organizuje coroczne spotkanie sympatyków oprogramowania SolidWorks. Tym razem, w odpowiedzi na sugestie uczestników wcześniejszych konferencji, spotkania będą miały nową formę – multikonferencji odbywającej się w 12 miastach Polski w ciągu dwóch dni. W ten sposób CNS chce zminimalizować wysiłki logistyczne wszystkich uczestników i dotrzeć do większego grona zainteresowanych rozwiązaniami dla przemysłu.

Tematem przewodnim multikonferencji będzie premiera SolidWorks 2010. Specjaliści CNS Solutions przedstawią najnowsze rozwiązania z zakresu 3D CAD, CAE, PDM – komputerowego wspomagania projektowania, analiz inżynierskich i zarządzania.

Terminarz: 

5 października 2009
Rzeszów – Dwór Ostoya
• Katowice – Biuro CNS Solutions

Poznań – Centrum szkoleniowo - konferencyjne MALTA
Białystok – Villa Tradycja
Bydgoszcz – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Radom – Centrum Kształcenia Praktycznego

6 października 2009
Kraków – Hotel Mikołajki
Wrocław – Biuro CNS Solutions
Szczecin – Hotel Rycerski
Olsztyn – Hotelik Warmiński
Gdańsk – Hotel Galion
Warszawa – Biuro CNS Solutions

Agenda Multikonferencji
9:00 – 9:30 Rejestracja
9:30 – 11:00 Wstęp, Nowości SolidWorks 2010, 3D Via Composer
11:00 – 11:15 Przerwa kawowa
11:15 – 13:45 Nowości SolidWorks, Simulations, PDM
13:45 – 14:30 Lunch
14:30 – 15:00 Zakończenie

Formularz rejestracji dostępny tutaj


Wtorek, 25.08.2009 r.

O obróbce mechanicznej i nie tylko

...innymi słowy dostępny jest już trzeci z kolei zeszyt „Praktycznych rozwiązań”, periodyku wydawanego
i udostępnianego bezpłatnie przez twórców portalu
www.e-technolog.pl

Podobnie jak poprzednio, również teraz warto zainteresować się zawartością najnowszego wydania. Opisuje ciekawy problem związany z obróbką stosunkowo skomplikowanego detalu, naprawionego wcześniej metodą napawania. Aby zrealizować zadanie, technolodzy musieli zlecić zaprojektowanie specjalnych narzędzi skrawających... Ciekawy przypadek, tym ciekawszy, że... z życia wzięty.

www.e-technolog.pl


Czwartek, 20.08.2009 r.

Polskie wersje Solid Edge 2 i 3D, SolidWorks 2010 (beta) i nie tylko...

Sierpniowe wydanie już dostępne, a jeszcze w tym miesiącu – wydanie specjalne obejmujące m.in. CADraport.pl! Więcej informacji o „Raporcie”, a także o tytułowym spolszczeniu Solid Edge zarówno w darmowej wersji 2D Drafting, jak i w pełnej 3D z Synchronous Technology, można znaleźć w kompletnym wydaniu pdf do pobrania z Archiwum...

To wydanie dobitnie świadczy o tym, iż trwa nadal (chociaż powoli dobiega końca) okres urlopowo-wakacyjny. Nie zmienia to faktu, iż również w tym numerze pojawiają się nowe materiały, a także kontynuacja cyklu o BRL-CAD. Bohaterem okładki jest niezapomniany powstańczy samochód pancerny „Kubuś”, o którym można było już poczytać na stronie blogowej. Więcej – wewnątrz numeru, w tym także o rozwiązaniu problemu z monitorami, które nie chciały pracować z SolidWorks 2009, o pobraniu beta wersji SW 2010 i o testowaniu Astroida (manipulatora 3D firmy Spatial Freedom) w nowym środowisku. Większość tych informacji można znaleźć w artykule pt.: Z doświadczenia „użytkownika”...
A w alfabecie wymiany danych – opisujemy format *.dwf. Zastanawiamy się także, czy systemy „CAM” powinny interesować także „CADowców”.
Zachęcamy do pobierania, lektury, a później – do dzielenia się uwagami na forum CADblog.pl

Redakcja


Czwartek, 20.08.2009 r.

Program „ESP” daje pierwsze rezultaty

Bezrobotni inżynierowie korzystają z bezpłatnej licencji, poznają oprogramowanie i są w stanie otrzymać nową posadę...

Nick Cook nie śledził rynku ofert rynku pracy i nie myślał o jej zmianie do momentu, kiedy kryzys ekonomiczny w brutalny sposób wpłynął na jego życie. Inżynier pracujący dla przemysłu lotniczego – nagle znalazł się bez pracy. Na szczęście stosunkowo szybko dowiedział się, że jedno z lokalnych przedsiębiorstw należące do Aerocet (www.aerocet.com) – działające w branży lotniczej (wytwarzające m.in. nowoczesne kompozytowe pływaki dla wodnosamolotów), poszukuje nowych pracowników. Cóż z tego, skoro zatrudnieni tam inżynierowie pracują w systemach SolidWorks, a Cook w całej swojej karierze używał innych programów CAD...

Skontaktował się z SolidWorks Corp. (grupa Dassault Systemes) i został poinformowany o możliwości skorzystania z Pakietu Aktywizacji Zawodowej Inżynierów (ang. Engineering Stimulous Package). Po tygodniu poinformował dyrekcję Aerocet, iż bierze udział w programie zorganizowanym przez producenta preferowanego przez nich systemu CAD. Doceniając jego inicjatywę i zaangażowanie, Aerocet postanowiło dać mu szansę nie czekając na wyniki i... zatrudniło go. „Amerykański sen?” W pewnym sensie – tak.

Ponad 9 000 uczestników
Przypadek Nicka Cook’a to tylko jedna z pomyślnie zakończonych historii uczestnika Programu Aktywizacji Zawodowej. Działania trwające od 6 kwietnia do chwili obecnej sprawiły, że:
• więcej niż 1 na 10 uczestników zdążył znaleźć nowe zatrudnienie na stanowisku inżyniera w okresie od kwietnia do połowy lipca,
• ponad 80 uczestników uzyskało certfikat CSWAs (Certified SolidWorks Associates),
• kolejnych 253 aktywnie uczestniczy w procesie certyfikacji,
• ponad 60 autoryzowanych resellerów SolidWorks organizuje darmowe szkolenia dla uczestników Programu ESP (w Stanach Zjednoczonych i Europie),
• resellerzy oferują ponad 100 zróżnicowanych sesji szkoleniowych

 Program ESP sprawił także, że grono osób już znających podstawy pracy w SolidWorks, uczestnicząc w jego ramach zdążyło podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności, korzystając z zaawansowanych szkoleń.

Program działa przez cały czas
...i cały czas przynosi efekty. Na naszych łamach pisaliśmy już o ESP, teraz warto tylko przypomnieć, że na Program Aktywizacji Zawodowej Inżynierów składają się m.in. darmowe licencje, samouczki, podręczniki, video-prezentacje i tutoriale, możliwość odbycia szkoleń, ale także pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
– ESP sprawiło, że na świecie zwiększa się społeczność usatysfakcjonowanych użytkowników, a oni decydują o naszym powodzeniu i sukcesie – powiedział Fiedler Hiss, vice-dyrektor ds. rozwoju produktu w DS SolidWorks. – Mamy świadomość tego, że wielu z nich zaufało nam na samym początku istnienia naszej firmy, zaangażowało się w doskonalenie naszych produktów, teraz mamy okazję zrewanżować się m.in. w ten właśnie sposób. ESP okazało się właśnie tym, co powinniśmy zrobić w odpowiedzi na obecną trudną rynkową sytuację – dodaje.

O tym, co zawiera pakiet Aktywizacji zawodowej Inżynierów, a także – jak zostać uczestnikiem tego programu, można dowiedzieć się pod adresem: www.solidworks.com/ESP, lub na polskich stronach VAR.


Czwartek, 20.08.2009 r.

Samochodem od CAD’a do reklamy

Fotorealistyczne wirtualne modele ponad 240 pojazdów BMW będą wykorzystywane w licznych materiałach promocyjnych

Autodesk, Inc. ogłosił, że Grupa BMW oraz Autodesk Consulting podpisały umowę dotyczącą automatyzacji procesu tworzenia zasobów marketingowych z projektów CAD oraz tworzenia fotorealistycznych, animowanych modeli samochodów BMW, MINI oraz Rolls-Royce. Autodesk, we współpracy z Mackevision, dokona przeniesienia danych projektowych modeli samochodów do programów Autodesk Maya oraz Autodesk Showcase przeznaczonych do animacji oraz renderingu. Fotorealistyczne, wirtualne modele posłużą do tworzenia materiałów marketingowych na etapie poprzedzającym rozpoczęcie produkcji, w tym reklam telewizyjnych, broszur oraz informacji podawanych na stronach internetowych firmy.
 – Wykorzystanie danych projektowych do celów marketingowych zrewolucjonizuje sposób reklamowania przemysłu motoryzacyjnego w publikacjach drukowanych, Internecie oraz w telewizji – mówi Karim Salabi, Wiceprezes Autodesk, Visual Communication Group. – Zastosowanie oprogramowania komputerowego do tworzenia wizualizacji reklamowych umożliwi firmom motoryzacyjnym promocję nowych pojazdów bez konieczności tworzenia kosztownych prototypów. Takie podejście uwalnia nowy, kreatywny potencjał, umożliwiając reklamodawcom tworzenie fascynującego kierunku sztuki, który jednocześnie byłby trudny i kosztowny do urzeczywistnienia w przypadku tradycyjnej fotografii.

 W ciągu kolejnych trzech lat Autodesk we współpracy z Mackevision stworzy ponad 240 wirtualnych modeli pojazdów z grupy BMW. Autodesk Consulting będzie świadczyć usługi z zakresu Autodesk Creative Bridge w celu stworzenia wizualnej organizacji pracy dla BMW, która umożliwi wykorzystanie trójwymiarowych projektów dla obniżenia kosztów produkcji, równocześnie zwiększając ich kreatywność.  Mackevision, firma specjalizująca się w komputerowych wizualizacjach danych motoryzacyjnych, zajmie się przetwarzaniem obszernych zasobów danych projektowych pod nadzorem zespołu doradczego Autodesk.

Byłoby idealnie, gdyby w ramach wspomnianych działań marketingowych, firmy zgodziły się udostępniać do pobrania wybrane modele 3D prezentowanych samochodów – przyp. redakcji.                

www.autodesk.pl


Wtorek, 11.08.2009 r.

Synchronous Technology II: w jaki sposób zamienić rosnące oczekiwania klientów w pożądane produkty? Konferencja już we wrześniu!

Znany jest już termin oficjalnej polskiej premiery nowej wersji Synchronous Technology, a dokładniej Solid Edge ST 2. Będzie miała ona miejsce 24 września w Warszawie w hotelu Intercontinental. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 8 jednodniowych szkoleń dotyczących pracy z Synchronous Technology!

AGENDA
9.00   – 9.30      Rejestracja gości, powitalna kawa i poczęstunek
9.30   – 9.45      Wprowadzenie: Pozycja Siemens PLM Software na rynku, Marek Wajda/Wojciech Zdun
9.45   – 11.15    Solid Edge with Synchronous Technology – cz.1, Tomasz Jęczarek
11.15 – 11.30    Przerwa kawowa
11.30 – 13.00    Solid Edge with Synchronous Technology – cz.2, Tomasz Jęczarek
13.00 – 13.45    Lunch w restauracji Hemisphere
13.45 – 14.45    Synchronous Technology i Teamcenter, cz.1, Roman Korzus, Michał Poprawski
14.45 – 15.00    Przerwa kawowa
15.00 – 16.00    Synchronous Technology i Teamcenter, cz.2, Roman Korzus, Michał Poprawski
16.00 – 16.15    SpacePilot PRO – najbardziej zaawansowany 3D manipulator firmy 3Dconnexion, Mieczysław Trzciński, 3Dconnexion  
16.00 – 17.00    Losowanie nagród, dyskusja

Więcej informacji, a także formularz rejestracji, znajdą Państwo tutaj.

Źródło: Siemens PLM Software


Wtorek, 11.08.2009 r.

Service Pack dla SolidWorks 2009

Mimo, iż już niebawem zaprezentowana zostanie oficjalnie najnowsza wersja oprogramowania SolidWorks 2010, producent nie zapomina o użytkownikach dotychczasowej wersji. Z myślą o nich przygotowana została najnowsza wersja aktualizacji SP 4.1 oprogramowania SolidWorks 2009

Jest to już pełna wersja Service Packa. Wszyscy użytkownicy posiadający usługę aktualizacji mogą pobrać najnowsze uaktualnienie do SolidWorks 2009 ze strony: http://www.solidworks.com/customerportal. Następnie w dziale Software and Updates dostępne są składniki aktualizacji.
Można również automatycznie uaktualnić SolidWorks 2009 za pomocą Menedżera Instalacji SolidWorks (Start > Programy > SolidWorks Installation Manager). W pierwszej kolejności Menedżer Instalacji SolidWorks aktualizuje się do najnowszej wersji, potem następuje weryfikacja numeru seryjnego SolidWorks, określenie pakietu i składników do aktualizacji i pobieranie plików.
 Kolejną, znaną z poprzednich wersji metodą aktualizacji jest instalacja poprawek wykorzystując do tego narzędzie do sprawdzania aktualizacji znajdujące się w menu Pomoc > Sprawdź czy istnieją aktualizacje.

W razie pojawienia się niejasności, użytkownicy systemu mogą skontaktować się z Działem Wsparcia Technicznego CNS Solutions telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej pod adresem: dwt@cns.pl

www.cns.pl


Wtorek, 11.08.2009 r.

30 dni za darmo

Oferta 30-dniowych bezpłatnych testów oprogramowania Solid Edge

Więcej niż multimedialny pokaz i więcej niż bezpłatna wersja Solid Edge 2D; teraz każdy zainteresowany ma możliwość przetestowania pełnej wersji Solid Edge na swoich własnych danych, na swoim komputerze.
Wersja testowa oprogramowania Solid Edge zostanie dostarczona bezpośrednio przez wykwalifikowanego pracownika firmy Siemens lub certyfikowanego Partnera Handlowego Solid Edge, który zapewni prawidłowy przebieg instalacji oraz poprawne działanie oprogramowania. Podczas tej wizyty potencjalni użytkownicy będą oczywiście mieli możliwość zadawania pytań i uzyskania porady w zakresie użytkowania oprogramowania.

Źródło: Siemens PLM Software

Pomocą w trakcie przeprowadzania własnych prób może okazać się podręcznik „Pierwsze kroki w Solid Edge ST”, dostępny w pliku pdf także na naszej stronie – w dziale Download.


Poniedziałek, 10.08.2009 r.

Nowa wersja sterownika dla  SpacePilot’a PRO

3Dconnexion, a Logitech company, udostępniła dzisiaj najnowszą wersję sterownika do nowego modelu SpacePilot™ PRO ulepszając tym samym funkcjonalność asystenta kolorowego LCD, który zapewnia szybki dostęp do ważnych komend i informacji bez konieczności przerywania toku pracy

Nowy sterownik pomaga użytkownikom lepiej poznać ich aplikacje 3D, pozwalając im przeglądać istotne informacje o modelu 3D oraz śledzić nazwy komend aktywowanych poprzez przyciśnięcie Inteligentnych Klawiszy Funkcyjnych od razu na wyświetlaczu.
– Asystent LCD charakterystyczny dla urządzenia SpacePilot PRO zaprojektowany został z tak zwaną otwartą architekturą, która pozwala na wprowadzenie nowych właściwości tej funkcji – powiedział Dieter Neujahr, Prezydent 3Dconnexion. – Nowa wersja sterownika jest tego przykładem, wprowadza bowiem większą integrację między myszkami 3D a wspomaganymi aplikacjami CAD...

Nowa wersja sterownika wnosi kilka udoskonaleń, które będą przydatne dla inżynierów wykorzystujących z asystenta LCD w urządzeniu SpacePilot PRO, m.in.:

• Aplet Właściwości Modelu: Aplet ten umożliwia inżynierom szybki przegląd najważniejszych danych modelu 3D na wyświetlaczu SpacePilot’a PRO, co zwiększa produktywność i ułatwia współpracę grup roboczych. Nowy aplet jest kompatybilny z SolidWorks™, Autodesk Inventor™, Pro/ENGINEER® oraz NX™ i zapewnia profesjonalistom szybki dostęp do istotnych statystyk modelu, takich jak rozmiar i typ pliku, data i czas utworzenia, nazwisko osoby, która jako ostatnia edytowała projekt, jak również informacje o masie, objętości i gęstości;

• Powiadomienie o Inteligentnych Klawiszach Funkcyjnych: Nowe, wizualne potwierdzenie w formie łatwego do przeglądu okienka pop-up pokazuje użytkownikom, który Inteligentny Klawisz Funkcyjny został aktywowany, bez względu na to, jaki aplet jest aktualnie uruchomiony w asystencie LCD. Ta nowa właściwość ulepsza współpracę projektanta ze SpacePilot’em PRO, zapewniając większą kontrolę nad środowiskiem projektowym.

Nowością w tej wersji sterownika są także zaktualizowane ustawienia domyślne klawiszy dla SolidWorks przypisane do Inteligentnych Klawiszy Funkcyjnych modelu SpacePilot PRO oraz klawiszy ustawień prędkości w modelach SpaceExplorer™ i SpacePilot™. Popularny skrót klawiszowy „S” w SolidWorks został dodany jako komenda domyślna, gwarantując projektantom szybszy dostęp do paska skrótów komend.
O ile wątpliwości może budzić zasadność implementacji funkcjonalności pozwalającej na wyświetlanie... maili na opisywanym wyświetlaczu LCD, to powyżej przytoczone możliwości wydają się istotnie zwiększać możliwości urządzenia.

 www.3Dconnexion.com

O SpacePilot Pro czytaj także tutaj


Wtorek, 04.08.2009 r.

Wakacyjny czas szkoleń

Warto śledzić kalendarz i... strony dostawców oprogramowania. Albo przynajmniej odwiedzać naszą zakładkę Aktualności. W sierpniu użytkownicy systemów SolidWorks i Autodesk mogą znaleźć bowiem dla siebie dosyć atrakcyjną ofertę ciekawych szkoleń.

Kalendarz najbliższych szkoleń dla użytkowników SolidWorks organizowanych w Warszawie przez CNS Solutions, w których można jeszcze wziąć udział, przedstawia się następująco:
• SolidWorks – podstawy modelowania i rysunki, 10-12 sierpnia
• SolidWorks – zaawansowane powierzchnie, 17 sierpnia
• SolidWorks – zaawansowane modelowanie części i złożeń, 18-19 sierpnia

W ofercie firmy CNS Solutions można znaleźć także nowe szkolenia dla inżynierów, którzy chcą wyjść poza granice podstawowej obsługi SolidWorks:

• CAD/CAE w przetwórstwie tworzyw sztucznych – szkolenie przedstawiające narzędzia SolidWorks poświęcone projektowaniu dla przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Omawiające założenia i metodykę modelowania CAD oraz pokazujące zastosowanie i współpracę programów: SolidWorks, IMOLD oraz SimpoeWorks.

• API w SolidWorks dla każdego – szkolenie dla inżynierów nie będących programistami, którzy chcą wyjść poza granice konwencjonalnej obsługi SolidWorks oraz zostać profesjonalistą w świecie nowoczesnego inżyniera. Zagadnienia omawiane i wykonywane podczas szkolenia, w sposób łatwy i przejrzysty, pozwolą każdemu przyswoić niezbędną wiedzę do programowania aplikacji w środowisku SolidWorks.

Szkolenia odbywają się w godzinach 8:00 - 16:00 w małych kameralnych grupach liczących maksymalnie do 10 osób. Szkolenie prowadzone jest przez profesjonalnych trenerów z międzynarodowymi certyfikatami i wyższym wykształceniem technicznym. Po każdym szkoleniu wydawany jest stosowny „Certyfikat ukończenia szkolenia”. Więcej informacji: www.cns.pl

Ciekawą propozycję ma także firma PROCAD S.A. Wakacyjny rabat sprawia, że osoby, które zdecydują się na wykupienie szkolenia w najbliższych dniach, zapłacą za nie niecałe 700 złotych. Promocja dotyczy szkolenia z AutoCAD (od I do III stopnia), a zainteresowani mogą wybrać dowolną placówkę PROCAD, w której szkolenie odbędą. Wszyscy uczestnicy po ukończeniu szkolenia otrzymają „Międzynarodowy Certyfikat Autodesk”. Terminy szkoleń i więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.procad.pl/szkolenia.


Wtorek 4.08.2009 r.

„Prawdziwe 3D” i symulacja obróbki

Najnowsza generacja oprogramowania do symulacji wytwarzania firmy NUM Corporation łączy w sobie nie tylko symulację samego procesu wytwarzania i obróbki, ale także monitorowanie kolizji. „True 3D” – bo o nim tutaj mowa, wydaje się dobrym uzupełnieniem systemów CAM w zakresie optymalizacji procesów obróbczych...

Oprogramowanie to pozwala na wirtualne śledzenie i optymalizowanie procesu wytwarzania. Swym zakresem obejmuje m.in. symulację wytwarzania kół zębatych, obróbkę drewna, obróbkę wysokowydajną, cięcie itp. Pozwala na symulowanie wielu różnych maszyn, korzystających często ze skrajnie odmiennych technologii. W jaki sposób? Posiada zaimplementowane wiele bloków pozwalających na konfigurowanie dowolnych zestawów maszyn CNC, obejmujących m.in. źródłowe kody CNC, ale także panele operatorskie przemysłowych komputerów PC, funkcjonalności programowalnych sterowników PLC, panele interfejsów HMI (Human Machine Interface – Interfejs Człowiek-Maszyna), moduły I/O, wiele typów serwomotorów stosowanych w maszynach CNC i wiele, wiele innych.

Więcej informacji: www.num.com
Źródło: Design World


Poniedziałek, 3.08. 2009 r.

Powstanie ’44 w świecie komputerowej animacji

„Himmler przysłał mnie tu, żebym stworzył symbol. Wypalę to miasto do fundamentów i każę zaorać, jak Rzymianie Kartaginę. Wyrosną tu drzewa, ptaki uwiją gniazda, wrócą stada jeleni. I wilki.”

Oskar Wanger, Oberfuehrer SS

 15 lipca 2009 miała miejsce prezentacja projektu „HARDKOR 44” autorstwa Tomka Bagińskiego, studia Platige Image oraz... Muzeum Powstania Warszawskiego. Uznaliśmy, że sierpień będzie najlepszym momentem na zamieszczenie tej informacji, która chociaż nie jest bezpośrednio związana z zagadnieniami CAD, to jednak powinna wzbudzić zainteresowanie, poza oczywistymi względami - także z powodu szerokiego zakresu wykorzystania możliwości animacji 3D...
I faktycznie, jak widać chociażby z galerii prac dostępnej na stronie www.platige.com, rozpoczęto prace nad pełnometrażowym filmem o Powstaniu Warszawskim „HARDKOR 44”. Tomek Bagiński, twórca nominowanej do Oscara „Katedry”,  przygotowuje wraz ze studiem Platige Image na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego film, który zostanie zrealizowany w technice, w jakiej powstawały ekranizacje słynnych komiksów „300” oraz „Sin City”. Wystąpią w nim prawdziwi aktorzy, a świat filmowy zostanie stworzony przy pomocy technik komputerowych.

Projekt „HARDKOR 44” zawiera wszystkie elementy niezbędne do stworzenia wielowymiarowej, wartkiej i poruszającej do głębi produkcji filmowej.
– Doświadczenie i dotychczasowy dorobek Muzeum Powstania Warszawskiego w połączeniu z dokonaniami reżysera i jego współpracowników gwarantują powodzenie tego wyjątkowego projektu – powiedział Piotr Śliwowski, koordynator projektu „HARDKOR 44” ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego.

W filmie „HARDKOR 44” Powstańcy będą piękni, uśmiechnięci, uzbrojeni w różne rodzaje broni, dziewczęta młode i odważne.  Wszyscy mają przypominać bohaterów z amerykańskich komiksów. Niemcy walczący z Powstańcami to postacie przypominające cyborgi i wynaturzone potwory-roboty. Dlaczego przyjęto taką konwencję? O tym w streszczeniu scenariusza za chwilę. Ale dzięki animacji komputerowej uda się stworzyć opowieść z niezwykłymi efektami specjalnymi, która zainteresuje młodego odbiorcę.

 

 

– Powstanie Warszawskie to temat przez filmowców niedotykany od lat, choć rozmaite projekty również od dawna były wielokrotnie zapowiadane. Potencjał filmowy tego wydarzenia jest ogromny, i szkoda, że ciągle niewykorzystany. Liczę na to, że wcześniej czy później produkcja podnosząca temat Powstania dojdzie do skutku, ale w międzyczasie chciałem się podzielić projektem, który też o ten temat zahacza, jednak w sposób nieco nietypowy – powiedział w trakcie konferencji reżyser Tomasz Bagiński.– Od wielu lat chodzę z myślą o zupełnie innym niż te tradycyjnie przyjęte, sposobie filmowania i opowiadania ważnych wydarzeń z historii Polski. W szczególności Powstania Warszawskiego. Sposobie mogącym zainteresować nie tylko widza polskiego, ale spokojnie „broniącego się” też w skali świata. To jest polskie lądowanie w Normandii, nalot Drezna i Pearl Harbor w jednym. Fantastyczne, filmowe historie mające szanse uwieść widza z każdego miejsca na ziemi. (...) współczesna widownia jest otwarta na nowe pomysły i ostatnie lata przyniosły nam na to parę dowodów. Chciałbym podejść do opowieści z Powstania Warszawskiego zupełnie inaczej niż zostaliśmy przyzwyczajeni. Nie na kolanach, chyląc głowę przed ofiarami i smutnym polskim losem. Nie w brudzie, pokazując beznadzieję zrywu i ponure śmierci młodych Polaków w kanałach i wypalonych piwnicach. Chciałbym podejść do tego ta,k jakbym opowiadał pewną mitologię, trochę odrealniony świat archetypów (...) – dodaje.

Streszczenie scenariusza
Schyłek lata 1944. Warszawa jest częściowo opanowana przez Powstańców, Niemcy przegrupowują się. Na rozkaz najwyższych władz do miasta skierowany zostaje doborowy, eksperymentalny oddział słynącego z okrucieństwa Wagnera. Oszpecony SS-man ma za zadanie nie tylko zgnieść opór Polaków, ale przede wszystkim uczynić z zagłady Stolicy przykład dla innych okupowanych przez Rzeszę krajów. Tymczasem w ogarniętym chaosem mieście pojawia się Arnold – były żołnierz, który w niejasnych okolicznościach zniknął po kampanii wrześniowej. Kompletuje on ekipę nietypowych specjalistów - są to przestępcy i outsiderzy, a nawet kolaboranci. Razem z nimi planuje brawurową akcję, w której stawką są łupy wojenne należące do samego Wangera.

 

 

W rzeczywistości gra idzie o najwyższą stawkę, a niebezpieczeństwo jest ogromne. Wanger sprowadził do Warszawy eksperymentalny oddział cyborgów bojowych, osławione wunderwaffe zdolne do zmiażdżenia Warszawy i odwrócenia losów wojny. Morderczo precyzyjne maszyny inicjują nierówną grę z powstańcami. Cel Wangera jest prosty: zrównać miasto z ziemią.

Ludzie Arnolda nie spodziewają się starcia z takim przeciwnikiem, zarazem - są jedynymi, którzy są w stanie takie starcie przetrzymać i przejąć inicjatywę. Pod gradem kul, podczas starcia z nieludzkim wrogiem zweryfikują  prawdę o sobie…

Więcej informacji, a także galeria zdjęć, na stronach:
http://hardkor44.pl/

http://www.platige.com/index.php?lng=pl&tu=57


Piątek, 31.07.2009 r.

Nowe publikacje dostępne on-line

Twórcy portalu e-etchnolog.pl dotrzymują obietnic. Ukazał się nowy zeszyt praktycznego poradnika ich autorstwa, tym razem podejmujący tematykę... spawania tworzyw sztucznych, na przykładzie zbiornika wykonanego z polipropylenu.

W ten sposób istotnie udaje im się przekazywać informacje praktyczne, których niestety bardzo często brakuje zarówno w sieci, jak i tradycyjnych, papierowych publikacjach. Bezpośredni dostęp do nowego wydania znajdą Państwo tutaj.
W tym miesiącu ukazało się także coś, co może zainteresować wszystkich użytkowników systemów Autodesk. Dostępny jest bowiem kolejny (po półrocznej przerwie) numer czasopisma wydawanego przez MuM, pt.: „Kreator”. W najnowszym wydaniu można znaleźć dużo informacji na temat nowości dostępnych w środowisku Inventor 2010, AutoCAD Electrical i Autodesk Vault. Zainteresowanych odsyłamy na stronę http://www.mum.pl/PL_Publikacje_Kreator.CAD.
Sporym zainteresowaniem cieszy się także podręcznik SolidEdge ST, udostępniony przez nas, za zgodą Siemens PLM Software, w dziale Download. „Pierwsze kroki” pozwalają w szybki i intuicyjny sposób podjąć pracę w SolidEdge, wykorzystując możliwości tkwiące w narzędziach ST.

Życzymy miłej, weekendowej lektury, która pozwoli skrócić Państwu czas w oczekiwaniu na kolejne wydanie CADblog.pl J (dostępne już z końcem przyszłego tygodnia).

ms


Piątek, 31.07.2009 r.

Testować, testować i jeszcze raz...

...testować. Chyba tego oczekują od nas dostawcy oprogramowania CAD i pokrewnych, udostępniając kolejne wersje swoich produktów. Od ubiegłego tygodnia można testować już m.in. SolidWorks 2010 w wersji Beta...

Istotnie, zbliża się termin wydania nowej wersji SolidWorks. Niecierpliwi mogą jednak pobrać wspomnianą wersję testową ze strony http://www.solidworks.com/sw/support/beta.htm. Jak wszystkie systemy CAD, także SolidWorks  z roku na rok wzbogacany jest o szereg nowych funkcji, a większość z nich wynika z potrzeb i sugestii użytkowników. Wszystkie nowe funkcje są opracowywane i testowane w obrębie firmy oraz beta-testerów, czas wersji Beta jest końcowym etapem kontroli funkcjonowania produktu. Dzięki użytkownikom SW testowany jest na wielu konfiguracjach sprzętowych, co w efekcie daje obraz stabilności oprogramowania dla SW Corporation.

Kolejnym „Solid”, który można testować, wypróbowując jego funkcjonalności związane z Synchronous Technology, jest Solid Edge ST firmy Siemens PLM Software, dostępny m.in. dla osób, które zarejestrują się na Forum Użytkowników Siemens PLM Software (adres www forum można znaleźć m.in. w zakładce „Ciekawe linki” na naszej stronie).

Podobne do ST możliwości ma nowy Inventor, wyposażony w Fusion Technology. Od końca czerwca br. dostępna jest jego wersja testowa, którą można pobrać ze strony producenta. Więcej na temat zarówno Synchronous, jak i Fusion Technology, pisaliśmy w numerze 2(3) maj 2009 (tutaj link do fragmentu artykułu, którego pełna treść dostępna jest – oczywiście bezpłatnie – w pliku pdf w Archiwum).

Sezon „ogórkowy” w pełni. Może warto wykorzystać upływające letnie dni i znaleźć chwilę czasu na to, by zainstalować i pobawić się wersjami testowymi wspomnianych programów.

 ms


Czwartek, 23.07.2009 r.

34 strony na 23 lipca...

Tym razem stron jakby mniej, ale za to jakże ciekawie – przynajmniej taką mamy nadzieję.
Od dzisiaj dostępny jest nowy numer naszego e-czasopisma

Tematem numeru, takim „tematem na wakacje”, jest pierwszy odcinek nowego cyklu „Niesamowite konstrukcje”, poświęcony zagranicznym pomysłom i ich realizacjom. Pomysłom nie zawsze racjonalnym, ale interesującym zarówno z punktu widzenia samej koncepcji, jak i jej praktycznej realizacji. Nowoczesny wyczynowy silnik widlasty, chłodzony cieczą, odlewany w... piasku? Proszę bardzo! Co ciekawe, potrafi rozpędzić rekordowy bolid do prędkości powyżej 350 mil na godzinę.

Dla osób zaczynających zawodową przygodę z systemami CAD prezentujemy... darmowy, w pełni profesjonalny program pozwalający na projektowanie w 2D – Solid Edge 2D Drafting. Tym, którzy dysponują pewnymi możliwościami finansowymi, przybliżamy sposób wejścia w posiadanie kompletnego stanowiska CAD wyposażonego w SolidWorks. Po raz pierwszy na naszych łamach zagościł także poradnik dla użytkowników systemów PTC, poświęcony wybranym zagadnieniom modelowania powierzchniowego.

I chyba jako pierwsi w Polsce prezentujemy nakładkę umożliwiającą... sterowanie głosowe (za pośrednictwem wydawanych poleceń) jednym z popularnych systemów CAD 3D. Zachęcamy do lektury i zapraszamy do dzielenia się swoimi uwagami,
opiniami, a także – do rejestracji na Forum Czytelników CADblog.pl...

Redakcja     


Wtorek, 21.07.2009 r.

Nowa wersja Femap

Siemens PLM Software zapowiedziało wydanie aktualizacji oprogramowania Femap. Wersja 10.1 trafi do klientów już w przyszłym miesiącu

Najnowszy Femap ma oferować szereg ciekawych możliwości, wśród których znajdą się między innymi nowe funkcje modelowania, analizowania i wizualizacji zjawisk w oparciu o metodę elementów skończonych (MES, ang. FEA) oraz usprawnienia mające na celu zwiększenie wydajności korzystania ze środowiska symulacyjnego. Rozszerzono możliwości postprocesora, poprawiono integrację aplikacji z oprogramowaniem NX Nastran, a także zoptymalizowano mechanizm jej działania.
Zgodnie z zapowiedziami, Femap 10.1 dostępny będzie w sierpniu.

Źródło: www.cad.pl
Więcej informacji:  http://www.plm.automation.siemens.com/en_us/


Wtorek, 21.07.2009 r.

Symulacja wtrysku za free!

Firma Simpoe – Gold Partner SolidWorks – jest producentem programu SimpoeWorks, służącego do przeprowadzania symulacji wtrysku. Teraz każdy zainteresowany wykorzystaniem tej aplikacji ma do dyspozycji jej bezpłatną wersję...

Środowisko Simpoe jest w pełni zintegrowane z programem SolidWorks. Wszystkie kroki mające na celu przygotowanie do analizy, jak również prezentacja wyników, odbywają się w oknie SW. Program jest łatwy w obsłudze i przyjazny użytkownikowi, a przygotowanie procesu analizy odbywa się „krok po kroku”. Utworzenie siatki (mesh) bryłowej lub skorupowej, nadanie materiału (wybranie z biblioteki), wybranie rodzaju maszyny, ustawienie parametrów wtrysku i... gotowe. Program podpowiada użytkownikowi ustawiając parametry automatycznie, jednak użytkownik ma pełną kontrolę nad ustawieniami przygotowywanego procesu.

Dostępna jest również darmowa wersja oprogramowania, nazwana e-SimpoeWorks, która pozwala na zapoznanie się z interfejsem SimpoeWorks. Jest to wersja znacznie ograniczona i oferuje tylko podstawowe wyniki symulacji z zakresu wypełniania gniazda. Bardzo ważną zaletą tej wersji jest możliwość pełnego wglądu w wyniki symulacji wykonanej w komercyjnych wersjach programu.

Możliwości e-SimpoeWorks:
• Automatyczne utworzenie siatki MES
• Wybór materiału
• Wybór punktu wtrysku
• Określenie parametrów procesu
• Symulacja wypełniania gniazda

 Program można pobrać m.in. ze strony CNS Solutions

Źródło: www.cns.pl, www.3dcad.pl


Poniedziałek, 20.07.2009 r.

Dassault Systemes wprowadza na rynek V6R2010

V6 z zaawansowanymi rozwiązaniami i ofertą nowego PLM Express dla małych i średnich przedsiębiorstw 

Korporacja Dassault Systèmes, jeden z liderów w dziedzinie rozwiązań 3D i zarządzania cyklem życia produktów (PLM), ogłosił wprowadzenie na rynek V6R2010, najnowszego wydania swojej platformy systemowej. Ta wersja wprowadza 42 nowe produkty wspierające procesy biznesowe we wszystkich branżach oraz nową ofertę – V6 PLM Express –przygotowaną specjalnie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz małych zespołów w obrębie dużych organizacji. V6R2010 obejmuje także rewolucyjne możliwości bezpośredniego modelowania i symulacji realistycznych, dostosowane dla potrzeb osób nie będących specjalistami w tym zakresie.

– Mając za cel przekształcenie naszych procesów inżynierskich na całym świecie, musieliśmy zastąpić istniejące, różnorodne rozwiązania jednym, w pełni zintegrowanym – komentuje Odile Desforges z działu inżynierii i jakości koncernu Renault. – Chcieliśmy także skupić się na wspólnym projektowaniu, aby osiągnąć poprawę wydajności. Po około roku testów wybraliśmy pełny portfel produktów V6, ponieważ jego zintegrowane środowisko PLM idealnie odpowiadało naszym potrzebom w zakresie współpracy w czasie rzeczywistym oraz projektowania online. Będziemy stosować rozwiązania V6 Dassault Systèmes na całym świecie w celu rozwoju naszych przyszłych silników i pojazdów od połowy 2010 roku. Skala i otwartość platformy V6, jej gotowe konfiguracje oraz łatwy w użyciu intuicyjny interfejs sprawiają, że system ten jest interesujący – dodaje Desforges.

W ostatnich miesiącach platforma V6 firmy Dassault Systèmes była szeroko stosowana w wielu branżach, takich jak branża odzieżowa (Guess, UnderArmour, Trent Ltd.), konfekcjonowanie produktów konsumpcyjnych (Procter&Gamble), nauki przyrodnicze (Beckman Coulter), nowoczesne technologie (Lexmark International, novero), półprzewodniki (Dialog Semiconductor, INSIDE Contactless), branża energetyczna (Oceaneering, Stork GLT), przemysł lotniczy (Piaggio Aero Industries, Eaton Aerospace), przemysł motoryzacyjny (Eaton, Great Wall Motors, Johnson Controls), usługi dla biznesu (TÜV Rheinland) oraz branża budowlana (Skanska).

V6R2010 udostępnia kluczowe parametry PLM 2.0 dla sektora MŚP (Małych i Średnich Przedsiębiorstw), zapewniając m.in. bezproblemową współpracę w czasie rzeczywistym, funkcję projektowania online z dowolnego miejsca, oraz pojedynczą, skalowalną platformę wstępnie skonfigurowaną, z gotowym do użycia środowiskiem dostosowanym do natychmiastowego zastosowania. Wybór produktów PLM Express z pełnego portfela V6 w zależności od ich przeznaczenia oraz predefiniowane konfiguracje sprawiają, że rozwiązanie to można nabyć i wdrożyć w łatwy sposób. Z uwagi na to, że rozwiązania V6 posiadają taki sam interfejs oraz model danych, użytkownicy MŚP mogą w naturalny sposób współpracować i integrować się z OEM. Wsparcie dla współdziałania z multi-CAD oraz hybrydowych implementacji V4-V5, będzie udoskonalane dzięki otwartej architekturze V6.

– Standard PLM 2.0 jest katalizatorem przemian biznesowych w różnych branżach, integrującym zarówno procesy przemysłowe, jak i aplikacje dedykowane. Realistyczne doświadczenie V6, współpraca IP (Intellectual property), rozwiązania projektowania, symulacji i produkcji zapewniają klientom globalną platformę, która naprawdę przyspiesza transformacje PLM 2.0 – mówi Dominique Florack, wiceprezes ds. Produktów, Badań i Rozwoju firmy Dassault Systèmes. – V6R2010 daje dostęp do wirtualnych światów poprzez ujednoliconą otwartą architekturę oraz prawdziwe zrozumienie potrzeb dotyczących współpracy i innowacji socjalnej.

Kluczowym wyróżnikiem V6 jest udostępnienie mocy PLM ekspertom i zwykłym użytkownikom. Np. CATIA Live Shape (możliwość bezpośredniego modelowania 3D) pozwala zwykłym użytkownikom na szybkie stworzenie koncepcji projektu w środowisku rzeczywistym oraz na łatwe modyfikowanie istniejących projektów, w tym projektów przygotowanych w innym systemie CAD. Z kolei SIMULIA V6 DesignSight Structure udostępnia osobom nie będącym ekspertami technologię zaawansowanej nieliniowej analizy elementów skończonych.

Więcej informacji: http://www.3ds.com


Poniedziałek, 20.07.2009 r.

Vault w Igloo

Zakład Elektromechaniki Chłodniczej „IGLOO”– producent urządzeń chłodniczych i gastronomicznych – wdrożył Autodesk Vault Manufacturing, rozwiązanie do zarządzania dokumentacją projektową. Wdrożenie zrealizowała firma MAT, autoryzowany partner Autodesk

„Igloo” każdego roku tworzy szereg nowych urządzeń – liczba wariantów sięga kilkudziesięciu tysięcy rocznie. Zarządzanie oraz umożliwienie efektywnego korzystania z tych zasobów było sporym wyzwaniem dla firmy. – Podjęliśmy decyzję o wdrożeniu Autodesk Vault Manufacturing ze względu na łatwość utrzymania kontroli nad dokumentacją w dziale projektowym, a także możliwość integracji z ERP – wyjaśnia Mateusz Kierepka, Chief Information Officer w IGLOO. Jako redakcja jesteśmy pewni, że znaczenie miał także fakt wykorzystywania przez firmę oprogramowania CAD również spod znaku Autodesk.

Nowe rozwiązanie ma zapewnić pełną kontrolę nad kolejnymi wersjami i rewizjami dokumentów. Jednocześnie umożliwi wymianę danych ze stosowanym w firmie systemem ERP/MRPII – Microsoft Dynamics AX (dawniej Axapta). Dzięki temu biblioteki elementów dotychczas ręcznie (!) przenoszone do systemu ERP, będą automatycznie dostępne również z jego poziomu.

Dzięki Autodesk Vault dane projektowe z Autodesk Inventor będą również bezpośrednio udostępniane na stanowiskach produkcyjnych. – W chwili obecnej lista zadań jest generowana z systemu ERP/MRP do arkusza kalkulacyjnego, który jest odczytywany przez autorski program obsługiwany przez operatorów urządzeń. Wdrożenie Autodesk Vault Manufacturing powinno skrócić i uprościć znacznie ten proces – komentuje Mateusz Kierepka.

Realizowane przez MAT wdrożenie objęło analizę procesów, zainstalowanie oprogramowania, określenie procedur dostępu i weryfikacji projektów, uporządkowanie bazy projektów a także integrację z ERP.

www.mat.net.pl, www.autodesk.pl


Czwartek, 9.07.2009 r.

„Praktyczne rozwiązania” – czyli „e-technolog” w pliku *.pdf?

 Nie dosłownie, ale blisko tej idei. Od początku lipca bowiem z portalu e-technolog.pl można pobrać pierwszy zeszyt „praktycznych rozwiązań”, wydawany przez twórców portalu w postaci pliku pdf.

Dostęp do pliku można znaleźć poprzez zakładkę „praktyczne rozwiązania”, zamieszczoną na prawym pasku nawigacyjnym portalu. Autorzy deklarują, iż w niej właśnie będą zamieszczać – w formacie *.pdf – tematy związane z portalem e-technolog.pl, oparte na jakże cennym własnym doświadczeniu.

Pierwsze dostępne e-wydanie obejmuje tematykę wypalania plazmowego. Autorzy mają nadzieję, że zamieszczone informacje pozwolą Państwu przybliżyć i wyjaśnić technologię wypalania plazmą.

 Dostęp do „Praktycznych Rozwiązań nr 1” można uzyskać tutaj


Czwartek, 9.07.2009 r.

Wersja 8. popularnej aplikacji PLM już dostępna

Najnowsza wersja Teamcenter koncentruje się na rozbudowie funkcjonalności narzędzi wewnętrznych i procesowych, nowych aplikacjach PLM, nowych rozwiązaniach dla przemysłu, rozszerzalności platformy SOA oraz wsparciu oprogramowania IBM

Zgodnie z informacjami producenta, wersja Teamcenter 8 skupia się na wydajności indywidualnej, wydajności aplikacji oraz technologii informacyjnej, oferując szeroki zakres ulepszeń, a także nowe wsparcie dla oprogramowania IBM, w tym DB2 Information Manager, WebSphere Application Server (WAS), Tivoli Access Manger, Tivoli Storage Manager, oraz Rational® CleaCase®.

Wydajność indywidualna
Od samego początku oprogramowanie Teamcenter zostało zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić jednostkom wykonanie większej ilości czynności w krótszym czasie. Wersja Teamcenter 8 jeszcze bardziej zwiększa wydajność indywidualną poprzez umożliwienie użytkownikom skrócenie interakcji z Teamcenter za pomocą narzędzi i procesów, którymi posługują się każdego dnia.  Obecna wersja Teamcenter dostarcza dostęp do centralnego archiwum z poziomu użytkownika Microsoft Outlook, włącznie z integracją z Microsoft Office™ 2007. W wersji Teamcenter 8 dodano „wstążkę” do paska narzędzi Microsoft Office, co sprawia, że można łatwiej współdziałać z informacjami o produkcie bezpośrednio z poziomu programów Word, Excel, Outlook i PowerPoint.   W Teamcenter 8 wbudowano w ramach programu Outlook listę zadań „Teamcenter To Do List”, co umożliwia użytkownikom zarządzanie ich czasem, przepływem pracy oraz zadaniami dot. zmian inżynieryjnych, które są oparte na Teamcenter, za pomocą tej samej aplikacji biurowej, którą posługują się każdego dnia.  Wykorzystanie programów Microsoft Outlook, Word oraz Excel jako „bezpośrednich” interfejsów użytkownika dla Teamcenter w zakresie redagowania oraz edytowania informacji ułatwia umożliwienie dostępu do zarządzania PLM dużej grupie użytkowników technicznych i biznesowych. Bez względu na to, czy firma wytwarza produkty obejmujące części mechaniczne, elektryczne itp., oprogramowanie Teamcenter umożliwia skrócenie czasu wymaganego dla rozwoju produktu poprzez ułatwienie współpracy zespołowej, tak aby dane projektowe były łatwiej dostępne, bezpieczne i nadające się do wielokrotnego użytku.  Integracja wersji Teamcenter 8 z narzędziami do projektowania obwodów elektrycznych typu  Mentor Graphics, Cadence, Intercept oraz Altium  jest wspierana za pomocą dedykowanego menu Teamcenter w tych rozwiązaniach wspomaganego komputerowo projektowania - ECAD. W ramach aplikacji typu ECAD, użytkownicy mogą zapisywać pliki projektowe w formacie macierzystym oraz przeprowadzać operacje check-in i check-out.  Mogą również uzyskać dostęp do zatwierdzonych komponentów, zapełniać zestawienia materiałowe (BOM) komponentów elektrycznych, udostępniać dane dot. wyrobu oraz montażu, a także tworzyć inne rodzaje plików z danymi pochodzącymi z ECAD i nimi zarządzać. 

[czytaj więcej


Czwartek, 9.07.2009 r.

Pierwszy SW Certified Advanced Services Provider w Polsce

W zeszłym tygodniu firma CNS Solutions jako pierwsza i jedyna w Polsce uzyskała najwyższy status certyfikacji SolidWorks – Certified Advanced Services Provider

Posiadany certyfikat to gwarancja jakości usług wsparcia technicznego i szkoleń na najwyższym światowym poziomie. W regionie Europy środkowej (Czechy, Austria, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Polska) tylko CNS Solutions posiada wspomniany status.

CNS Solutions Sp. z o.o. działa na polskim rynku od 1997 roku. Zajmuje się dostarczaniem systemów 3D CAD/CAM/CAE/PDM wspomagających projektowanie, wytwarzanie, wykonywanie analiz inżynierskich oraz zarządzanie dokumentacją. Firma jest wyłącznym dystrybutorem AlphaCAM w Polsce i na Ukrainie oraz autoryzowanym dostawcą systemu parametrycznego modelowania bryłowo-powierzchniowego SolidWorks. Działalność CNS Solutions związana jest również z usługami projektowymi, szkoleniowymi oraz wdrożeniowymi.

Więcej informacji :www.cns.pl


Czwartek, 9.07.2009 r.

Laptop z jednego kawałka aluminium

Po opublikowaniu wiadomości o udostępnieniu oprogramowania NX 6 na platformy Mac, do naszej redakcji zaczęły napływać informacje prasowe dotyczące m.in. najnowszej oferty Apple na naszym rynku. I trzeba przyznać, że dla osób, które nie są związane z PC, są one z pewnością atrakcyjne. Na przykład tytułowy MacBook Air, czyli laptop...

...który powstaje z jednego kawałka aluminium. Swój interesujący i oryginalny wygląd zawdzięcza rewolucyjnej konstrukcji unibody, w której wiele odrębnych części zastąpiono... jednym elementem. Gładka powierzchnia z anodyzowanego aluminium i opływowy kształt czynią z niego – zdaniem producenta – prawdziwą perłę wzornictwa.
Cóż, o gustach się nie dyskutuje. Faktem natomiast jest, iż MacBook wydaje się być zadziwiająco płaski i pełnowymiarowy zarazem. Minimalna grubość robi wrażenie. A przy tym urządzenie to pozostaje w pełni funkcjonalnym notebookiem.
Zamknięty w solidnej obudowie, której grubość mieści się w przedziale od 0,4 do 1,93 cm, waży zaledwie 1,36 kg.

Zastosowania CAD?
Płaska pokrywa nie oznacza kompromisu, jeśli chodzi o jakość i wielkość wyświetlacza: panoramiczny ekran  o przekątnej 13,3 cala, z błyszczącą powłoką i podświetleniem LED, ma taką samą powierzchnię użytkową, jak w 13-calowym modelu MacBook Pro. Rozdzielczość 1280 na 800 sprawia, że obrazy są ostre i bogate w szczegóły. Podświetlenie diodami LED jest także bardziej energooszczędne, co przekłada się na większą trwałość baterii.
Klawiatura jest pełnowymiarowa a podświetlenie klawiszy ułatwia pracę w salach konferencyjnych lub zaciemnionych kabinach samolotów. Wbudowany czujnik automatycznie dostosowuje do otoczenia intensywność podświetlenia klawiatury i jasność ekranu, zapewniając optymalną czytelność. A duży, wygodny gładzik Multi-Touch pozwala mnóstwo zdziałać za pomocą paru prostych gestów.

MacBook Air jest wyposażony w zaawansowany procesor NVIDIA, który wyznacza nowy standard wydajności grafiki w ultraprzenośnych notebookach. I jest w stanie sprostać wyzwaniom stawianym przez aplikacje CAD.
W większości komputerów przenośnych płyta główna zawiera wiele elementów: procesor, dwa układy, które kontrolują komunikację w całym komputerze oraz procesor graficzny. Płyta główna w nowym modelu MacBook Air zawiera tylko dwa elementy: procesor główny i procesor graficzny, a najważniejsze obwody logiczne są wbudowane w pojedynczy układ. Tym procesorem graficznym jest karta NVIDIA GeForce 9400M, która ułatwia osiąganie nowych poziomów wydajności grafiki bez konieczności nadmiernego wykorzystywania baterii.

Zaawansowany procesor graficzny aż prosi się o dodatkowe piksele. W takim przypadku wystarczy podłączyć np. 24-calowy monitor Apple LED Cinema Display. Monitor ten zamieni MacBook Air w komputer stacjonarny. Za pośrednictwem trzech prostych złączy –Mini DisplayPort, USB i MagSafe – użytkownik zyskuje więcej miejsca do pracy i zabawy, mnóstwo przestrzeni na urządzenia peryferyjne i możliwość ładowania baterii z monitora.

http://www.apple.com/pl/


Środa, 8.07.2009 r.

Myszki 3D firmy 3Dconnexion i CATIA V5R19 SP4

Grupa produktów firmy 3Dconnexion, zwanych myszkami 3D, łącznie z nowym, flagowym modelem SpacePilot™ PRO, jest już wspierana przez aplikację CATIA V5R19 SP4 firmy Dassault Systèmes. Niestety, nie wiemy, czy oferowane jest także wsparcie najnowszej wersji tego oprogramowania – CATIA V6

Myszki 3D firmy 3Dconnexion wzmacniają możliwości projektowe i rozbudowane właściwości oferowane w wiodących rozwiązaniach PLM (Product Lifecycle Management), zapewniając większą produktywność podczas procesów projektowych. W odróżnieniu od zwykłych myszek przeznaczonych do ruchu na płaskiej powierzchni, myszki 3D firmy 3Dconnexion gwarantują użytkownikom ruch we wszystkich trzech wymiarach równocześnie dzięki użytej technologii sześciu stopni swobody ruchu. Przez delikanie pociąganie, naciskanie i kręcenie drążkiem manipulatora projektanci mogą równocześnie przesuwać, przybliżać, oddalać i obracać modele bez konieczności przerywania pracy w celu wybrania komendy. Korzystanie z myszki 3D równocześnie z tradycyjną myszką angażuje obie ręce w zrównoważony i wspólny tok pracy.

Myszki 3D firmy 3Dconnexion są domyślnie skonfigurowane dla najczęściej używanych komend programu CATIA (a także innych systemów CAD), aczkolwiek inżynierowie mogą dowolnie konfigurować programowalne klawisze
by dostosować je do swoich wymagań i toku pracy, z wykorzystaniem wbudowanego w aplikacji edytora mapowania klawiszy.

Grupa myszek 3D. CATIA V5R19 SP4 jest kompatybilna z całą linią produktową myszek 3D firmy 3Dconnexion: SpacePilot PRO (MSRP €499), SpacePilot (MSRP €399) i SpaceExplorer™ (MSRP €299) oraz SpaceNavigator (MSRP €99) i SpaceNavigator for Notebooks (MSRP €129).

Kompletna lista programów wpieranych przez 3Dconnexion znajduje się na stronie www.3dconnexion.com/solutions/cad/all_sup_app.php

Więcej informacji na temat współpracy programów CATIA z myszkami 3D firmy 3Dconnexion na stronie: http://www.3dconnexion.com/solutions/cad/catia.php


Wtorek, 7.07.2009 r.

Ruszyło Forum Czytelników CADblog.pl

Po wstępnej fazie testów uruchomione zostało obiecywane
(i jak się zdaje, oczekiwane)
Forum Czytelników e-czasopisma CADblog.pl

Zachęcamy do rejestracji i udziału w nadawaniu kształtu temu nowemu sieciowemu miejscu, którego nadrzędnym celem jest rozwój i integrowanie e-społeczności użytkowników systemów CAD, dostarczanie cennych porad i inspiracji, wymiana doświadczeń, ale także niesienie pomocy w sytuacjach tego wymagających.

Wśród proponowanych w chwili obecnej działów tematycznych znaleźć można m.in.:
• darmowe systemy inżynierskie,
• sprzęt,
• CAD, CAM, CAE, PDM/PLM (podzielone na sekcje dla zaawansowanych i „przedszkolaków”),
ale także dział „Architektura”, poświęcony zagadnieniom związanym z użyciem systemów inżynierskich w branżach architektonicznej i budowlanej; mamy nadzieję, iż tematy pojawiające się w tej zakładce posłużą w przyszłości do stworzenia osobnego blogu i elektronicznego periodyku poświęconego w całości tym zagadnieniom.

Forum dostępne jest poprzez  link na głównym pasku nawigacyjnym, a także tutaj.

Administracja Forum CADblog.pl


Poniedziałek, 6.07.2009 r.

Bezpłatne seminaria CNS Solutions

CNS Solutions zaprasza na „wakacyjny” cykl seminariów. Najbliższe, pod hasłem „Translacja danych 3D CAD”, odbędzie się 14 lipca 2009 br. w Warszawie

Seminarium poprowadzi Wojciech Ziętak, przedstawiciel firmy Capvidia działającej w branży translacji danych oraz kontroli jakości plików. Uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się z zagadnieniami związanymi z utratą jakości modelu 3D w procesie translacji danych.
Na seminarium poruszone zostaną następujące tematy:
•  zagadnienie translacji danych pomiędzy systemami 3D CAD,
• przyczyny powstawania błędów translacji,
• translacja danych z systemu CATIA do SolidWorks dla potrzeb przemysłu samochodowego i lotniczego,
• metody cyfrowej weryfikacji procesu produkcji z wykorzystaniem geometrii 3D.

Rejestracja na seminarium jest możliwa za pośrednictwem internetowej strony firmy, gdzie znaleźć również można pełen opis imprezy. Ilość miejsc jest ograniczona.

Kolejne organizowane przez firmę seminarium SolidWorks Multiproduct odbędzie się w trzech miejscach, w trzech dogodnych terminach: w czwartek lipca 2009 we Wrocławiu, 23 lipca (również w czwartek) w Katowicach i w piątek 24 lipca – w Warszawie. Jego celem będzie m.in. przybliżenie wszystkim zainteresowanym możliwości wynikających ze stosowania pakietu oprogramowania 3D CAD SolidWorks Premium.

Szczegóły: www.cns.pl


Piątek, 3.07.2009 r.

Najnowsze wydanie liczy sobie... 50 stron! I jest już dostępne.

To już piąte wydanie.  Miało być w nim o BRL-CAD, ale już wcześniej zapowiedziany został CalculiX – jest więc CalculiX, zresztą po części w odpowiedzi na pytania napływające do naszej redakcji. Czyli próbujemy realizować plan zamieszczania odcinków cyklu „na zmianę”: raz BRL-CAD, a raz CalculiX. Ale nie tylko...

Objętościowo największym materiałem w tym wydaniu jest jednak rozdział książki autorstwa Krzysztofa Augustyna, na temat pracy w systemie  NX CAM. Rozdział poświęcony kontroli ścieżki. Tematem numeru zapoczątkowujemy cykl publikacji na temat rozwiązań PDM/PLM. Dlaczego właśnie tych rozwiązań? Prosimy zapoznać się z artykułem (pełne wydanie dostępne w pliku pdf w dziale Archiwum).

 

 

 

Objętościowo największym materiałem
(10 stron) jest w tym wydaniu rozdział 8. najnowszej książki Krzysztofa Augustyna, poświęconej pracy z systemem NX CAM.
Książka z załączoną płytą instalacyjną testowej wersji programu, a także z przygotowanymi przez Autora prezentacjami multimedialnymi odpowiadającymi poszczególnym rozdziałom, ukaże się w ciągu najbliższych miesięcy nakładem wydawnictwa Helion. O szczegółach postaramy się informować Państwa na bieżąco.

 

 

 

Z numeru 4(5) 2009 mogą się Państwo dowiedzieć również, jak wyglądał., gdzie i kiedy powstał pierwszy całkowicie polski samolot, a także – czy format ACIS to to samo, co *.SAT, czy niekoniecznie i do czego może się on przydać.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem.

Redakcja


Czwartek, 25.06.2009 r.

Garść statystyk i nie tylko

Według wczorajszych statystyk, do dnia 24 czerwca odnotowaliśmy 2686 wejść na naszą stronę (dla porównania w maju było to 2588 odwiedzin, a w kwietniu – 1777). Czy uda się przekroczyć 3000 wejść w czerwcu? Zapewne tak, gdyż w poniedziałek dostępny będzie kolejny numer naszego czasopisma, którego okładka widoczna jest już na lewym pasku nawigacyjnym.

Znajdą w nim Państwo pierwszy odcinek nowego cyklu pt. „CADowe przedszkole”, dedykowanego dla początkujących użytkowników systemów CAD, kontynuację artykułów na temat modelowania w darmowym BRL-CAD, drugą część materiału opisującego historię i rozwój śmigłowców polskiej konstrukcji, a także fragment książki poświęconej systemowi NX CAM autorstwa Krzysztofa Augustyna (publikacja ta ukaże się nakładem wydawnictwa Helion). Tematem numeru będą jednak systemy PLM, zarówno w ujęciu ogólnym (idea i filozofia działania), jak i bardziej szczegółowym (krótka charakterystyka wybranych dostępnych na rynku narzędzi usprawniających nie tylko zarządzanie dokumentacją, ale całym cyklem życia produktu).

W chwili obecnej zapraszamy do odwiedzania nowo uruchomionego działu Download i Ciekawe linki, od lipca – do odwiedzin na Forum Czytelników.  A po weekendzie – zapraszamy do lektury nowego e-wydania.

Redakcja


Czwartek, 25.06.2009 r.

NX dla Mac OS

Użytkownicy NX zyskali możliwość nieskrępowanego wyboru środowiska operacyjnego, które najbardziej odpowiada ich potrzebom

Siemens PLM Software, jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division oraz dostawca oprogramowania i usług zarządzania cyklem życia produktu (PLM) poinformował oficjalnie o udostępnieniu aplikacji NX™ software z obsługą bezpośrednią dla systemu Mac OS X dla 64-bitowych komputerów Macintosh (opartych na technologii procesorów firmy Inlet). Oprogramowanie NX, flagowy produkt Siemens PLM Software, służące do w pełni komputerowo wspomaganego projektowania i produkcji (CAD/CAM) teraz obsługuje również środowisko operacyjne Mac.

 – Z przyjemnością wpisujemy system Mac na kompleksową listę środowisk operacyjnych, które obsługują nasze aplikacje NX CAD/CAM – mówi Joan Hirsch, wiceprezes Product Design Solutions, Siemens PLM Software.

Wiele uznanych na międzynarodowym rynku firm korzysta z aplikacji NX do projektowania i produkcji  innowacyjnych i złożonych produktów. Szerokie zastosowanie aplikacji w globalnym przemyśle produkcyjnym należy tłumaczyć między innymi faktem, że obsługuje ona szeroką gamę systemów operacyjnych, takich jak Windows®, UNIX® i Linux – zarówno w przypadku wdrożenia niejednorodnych, jak również pojedynczych systemów operacyjnych.

 – Ze względu na możliwości, które w pełni odpowiadają naszym potrzebom związanym z projektowaniem i produkcją, NX od wielu lat jest jedynym oprogramowaniem CAD/CAM, z którego korzystamy  – mówi Marcel Eggimann z firmy Eggiman Design. – Jednocześnie, jeśli chodzi o system operacyjny, zawsze preferowaliśmy Maca. Teraz możemy korzystać z obu tych doskonałych rozwiązań, ponieważ mogą one ze sobą współpracować. Korzystamy z NX na systemie Mac OS X już od trzech miesięcy i jesteśmy pod wrażeniem jego możliwości i niezawodności.

Wersja NX dla Mac OS X obejmuje wszystkie funkcje CAD i CAM, jak również wsparcie dla platformy Teamcenter® poprzez możliwości grubego klienta wbudowane w NX oraz klienta cienkiego oparte na przeglądarce Safari firmy Apple. Dzięki temu NX dla systemu Mac OS X zapewnia wszystkie możliwości Teamcenter, najczęściej używanego portfela PLM w świecie, także obsługę wieloplatformowych strategii CAD.

 – To oczywiste, że coraz więcej firm domaga się, aby oprogramowanie, z którego korzystają na co dzień, współpracowało z wybranym systemem operacyjnym – mówi Al Dean, redaktor naczelny DEVELOP3D.com. – Przenosząc NX na Mac OS X Siemens PLM Software najprawdopodobniej wzmocni swoją pozycję wśród rozwijającej się społeczności.

Źródło: Siemens PLM Software


Środa, 16.06.2009 r.

8. Edycja Studenckiego Konkursu Projektowego CNS Solutions rozstrzygnięta

Zakończyła się kolejna edycja konkursu studenckiego organizowanego przez CNS Solutions. W tym roku uwagę jury zwrócił projekt wykonany przez zeszłorocznego zwycięzcę – Dawida Fionika z Politechniki Białostockiej

Tym razem zaprezentował on „Koncepcyjny projekt ciągnika rolniczego SCALARUS". Wszystkie nadesłane w tym roku prace cechowały się bardzo wysokim poziomem. Można oglądać je w galerii na stronie organizatora konkursu, dostępne są tam także prezentacje projektów w 3DVia Composer.

Lista tegorocznych laureatów
Miejsce 1: Dawid Fionik – Politechnika Białostocka, za Projekt: Koncepcyjny ciągnika rolniczego SCALARUS.
Miejsce 2: Marcin Maćkowiak - Politechnika Poznańska, za projekt  wiropłatu typu tiltrotor DRAGONFLY.
Miejsce 3: Paweł Dzienis – Politechnika Białostocka, za projekt przyczepy do samochodu ciężarowego typu laweta...


Źródło: www.cad.pl, www.cns.pl

Szkoda, że nie sprawdziła się przy tej okazji idea platformy http://www.3dchallenge.net/3dchallenge, mająca stanowić miejsce wymiany pomysłów i doświadczeń uczestników tego typu konkursów... – przyp. redakcji


Środa, 16.06.2009 r.

Brązowy medal dla ATLASa

 W dniach 1-4 listopada 2007 roku, w ramach Międzynarodowych Targów Handlowych, w centrum wystawowym w Norymberdze odbyła się 59 Międzynarodowa Wystawa IENA (Ideas-Inventions-New Product)

W norymberskim centrum wystawienniczym zaprezentowano około 800 wynalazków i innowacyjnych produktów z 34 krajów, zarówno o prostych rozwiązaniach, jak i wyrobów w wysoko zaawansowanej technologii. W blisko 60-letniej historii targów wynalazcy w tym roku ustanowili nowy rekord, wystawiając tak dużą liczbę swoich opracowań.

W polskiej części stoiska wyróżniała się ekspozycja Instytutu Elektrotechniki, który zaprezentował serię nowoczesnych czterokołowych pojazdów elektrycznych o uniwersalnym zastosowaniu, produkowanych przez ELCAR Sp. z o.o.(spółkę wywodzącą się z Instytutu). Produkty te znalazły uznanie międzynarodowego jury. Uniwersalny pojazd elektryczny dla osób niepełnosprawnych ATLAS AX został nagrodzony brązowym medalem.

Zastosowane układy sterowania i napędu umożliwiają poruszanie się po jezdniach, chodnikach, alejkach parkowych i nawierzchniach trawiastych. Dzięki ustawieniu silników pod kątem 60 stopni, udało się w tym modelu obniżyć siedzenie pojazdu o 10 cm w stosunku do dotychczas produkowanych; chociaż to z pozoru niewiele, w praktyce ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Wózki mogą być wykorzystywane zarówno przez golfistów, jak i osoby z ograniczonymi możliwościami ruchowymi, szczególnie z niedowładem nóg. Są dostosowane zarówno do przejażdżek po terenach rekreacyjnych, wystawowych, centrach handlowych, jak również do jazdy po drogach publicznych. Nowoczesny układ sterujący zapewnia łatwą regulację prędkości jazdy oraz skuteczne hamowanie z odzyskiem energii.

Zasięg jazdy wózka, mimo niewielkich rozmiarów i tym samym niewielkiego miejsca na zasobniki energii, udało się zwiększyć o około 20 km, aż do 80 km, czym zdecydowanie wyróżnia się wśród pojazdów produkowanych przez inne firmy.

Ekspozycja Instytutu Elektrotechniki cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających Wystawę.

Źródło: www.elcar.com.pl


Wtorek, 16.06.2009 r.

Premiera wydarzenia arena DESIGN 2009 już za nami!

 W dniach od 3 do 6 czerwca 2009 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się pierwsza edycja wydarzenia arena DESIGN – nowego cyklicznego projektu dedykowanego tematyce współczesnego wzornictwa, projektowania przemysłowego i architektury

 Premierowa edycja zebrała bardzo pozytywne opinie uczestników – przede wszystkim środowiska projektantów, uczelni artystycznych i technicznych, stowarzyszeń oraz instytucji promujących wzornictwo. Ideę budowania platformy dialogu pomiędzy projektantami a przedsiębiorcami docenili także wystawcy odbywających się równolegle targów MEBLE, BIURO, HOME DECOR oraz BUDMA INTERIOR. Wszyscy potwierdzali ogromną potrzebę organizacji tego typu spotkań i rosnące zainteresowanie designem w polskim przemyśle.

 Najmocniejszą stroną wydarzenia okazał się efektowny program prelekcji oraz dyskusji panelowych, w których udział wzięło wielu znakomitych projektantów od lat współpracujących z największymi światowymi markami, akademicy kształcący adeptów zawodu, kadra zarządzająca firm kształtujących swój wizerunek poprzez świetne wzornictwo, a także przedstawiciele organizacji promujących design. Imponującą widownię zgromadziły przede wszystkim prelekcje obu gości specjalnych arena DESIGN – Manfreda Dorna (ze studia Phoenix Design) oraz Tassilo von Grolmana, a także dyskusja pomiędzy projektantami a przedsiębiorcami o szansach, dobrych praktykach, ale również potencjalnych problemach współpracy przy opracowywaniu nowych wzorów przemysłowych.

 Bardzo dobrze przyjęta została także szeroka ekspozycja prezentująca trendy we współczesnym wzornictwie europejskim.

 W centrum pawilonu uwagę przyciągała wystawa TOP DESIGN, obejmująca dziesięć produktów nominowanych do drugiego etapu konkursu TOP DESIGN award 2009. W konkursie rozstrzygniętym pierwszego dnia wydarzenia arena DESIGN 2009 wyłoniono trzech laureatów reprezentujących różne grupy tematyczne. Wśród nagrodzonych produktów znalazły się:

odkurzacz ODYSSEY 450, wyprodukowany i zgłoszony przez firmę ZELMER S.A., zaprojektowany przez Stanisława Półtoraka ze studia TRIADA DESIGN;
 krzesło S 360 F FLN produkcji firmy THONET, zgłoszone przez spółkę KARUD a zaprojektowane przez studio DELPHIN DESIGN
bateria PURA VIDA wyprodukowana i zgłoszona przez firmę HANSGROHE Sp. z o.o., projektu studia PHOENIX DESIGN.

Oprócz regulaminowych nagród głównych, międzynarodowe Jury konkursu TOP DESIGN award 2009 zadecydowało o przyznaniu dodatkowego wyróżnienia dla kolekcji MISHELL, zgłoszonej przez firmę BALMA DESIGN Ryszard Balcerkiewicz i zaprojektowanej przez Piotra Kuchcińskiego.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się wystawa najbardziej znanych prac Tassilo von Grolmana. Bardzo ciekawe ekspozycje przygotowały Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości
w Cieszynie oraz innowacyjny szwedzki klaster Möbelriket, skupiający projektantów i producentów mebli wspólnie realizujących idee tzw. zrównoważonego designu. Na przestrzeni wystawowej zaprezentowały się także czołowe krajowe uczelnie prowadzące kierunki wzornicze z Poznania, Krakowa, Łodzi, Katowic, Gliwic i Koszalina.
Przez cztery dni czerwcowe designem oddychał cały Poznań.
W ramach akcji miasto żyje designem, zainicjowanej przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, ciekawy program wystaw oraz warsztatów przygotowały poznańskie firmy, uczelnie i władze samorządowe. Dzięki współpracy z wieloma partnerami udało się stworzyć atrakcyjną i urozmaiconą ofertę dla licznie przybyłych do Poznania projektantów, architektów, studentów wzornictwa oraz wszystkich pasjonatów designu.

www.arenadesign.pl


Poniedziałek, 15.06.2009 r.

SolidWorks Education Edition 2009-2010

Firma Dassault Systèmes SolidWorks Corp. (DS SolidWorks) przedstawiła 15. czerwca br. nową wersję oprogramowania do trójwymiarowego projektowania CAD SolidWorks® Education Edition, charakteryzującą się 65% wzrostem wydajności oraz nowymi zasobami, które pomagają szkoleniowcom w wykorzystaniu oprogramowania jako skutecznego narzędzia w nauczaniu koncepcji matematycznych, naukowych i technicznych

SolidWorks Education Edition 2009-2010 usprawnia również procedury licencyjne, co daje instytucjom edukacyjnym łatwy dostęp do oprogramowania i materiałów towarzyszących. Internetowy system licencyjny Student Access Module pozwala uczelniom na łatwiejsze pozyskiwanie i zarządzanie dużymi liczbami licencji na oprogramowanie SolidWorks w dążeniu do zaspokojenia potrzeb studentów. Po uzyskaniu oprogramowania nowe szkolenia i programy edukacyjne pomogą szkoleniowcom w nauczaniu przedmiotów akademickich oraz umiejętności inżynierskich potrzebnych studentom w życiu zawodowym.

Poszerzony został przewodnik nauczyciela, pomocny przy przygotowywaniu studentów do egzaminu Certyfikowanego Użytkownika SolidWorks (CSWA). Certyfikacja CSWA zwiększa szanse studentów na rynku pracy, ponieważ stanowi dowód posiadania praktycznych umiejętności i zdolności zawodowych w zakresie obsługi oprogramowania SolidWorks — najczęściej stosowanego na świecie oprogramowania do trójwymiarowego projektowania CAD.

Wbudowano przewodniki studenta, dostępne poprzez kliknięcie przycisku Zasoby SolidWorks w interfejsie użytkownika.

Interesujący jest także program kursów szkoleniowych dla nauczycieli, prowadzony przez dystrybutorów SolidWorks, z zakresu wykorzystania oprogramowania na lekcjach z fizyki, techniki, inżynierii i matematyki (STEM). Studenci uczą się takich umiejętności, jak przykładanie sił i szacowanie właściwości materiałów poprzez pracę z modelami haka, drewnianego mostu i samochodowego ramienia sterującego – wszystko w środowisku CAD.

Dodatkowymi zasobami są także dostępne do pobrania podręczniki i przewodniki dla każdego produktu SolidWorks Simulation, które pomagają instruktorom w objaśnianiu pojęć z zakresu analizy metodą elementu skończonego (FEA) oraz obliczeniowej dynamiki płynów (CFD). I oczywiście – pełna aktualizacja programów szkoleniowych w oparciu o informacje zwrotne od użytkowników.

 – SolidWorks doskonale wyczuwa, co jest nam potrzebne, aby oprogramowanie do trójwymiarowego projektowania CAD stało się skutecznym narzędziem edukacyjnym – mówi Stefano Tornincasa, profesor Politechniki Turyńskiej we Włoszech. – Oprogramowanie samo w sobie jest fenomenalnym narzędziem nauczania. Jednakże jakość programu szkoleniowego SolidWorks, materiałów szkoleniowych oraz certyfikacja CSWA stanowią klucz do najskuteczniejszego wykorzystania tego oprogramowania w klasie. Sprawiają one, że oprogramowanie jest znacznie bardziej dostępnym zasobem.

Zaawansowane uczenie (się)
Wzrost wydajności o 65% w oprogramowaniu SolidWorks Education Edition 2009-2010 sprawia, że praca ze skomplikowanymi projektami jest szybsza i sprawniejsza. Wzrost wydajności wynika ze zintegrowanych toków prac zaadaptowanych z rzeczywistych sytuacji i pozwala studentom na szybkie przeobrażanie pomysłów w modele trójwymiarowe. Oprócz wzrostu wydajności, oprogramowanie Education Edition 2009-2010 zawiera 260 udoskonaleń technicznych. Do najważniejszych należą:

• Obsługa 32- i 64-bitowych aplikacji systemów Windows Vista.
• Narzędzie renderowania PhotoView 360 pozwalające studentom na renderowanie scen realistycznych w trakcie pracy nad nimi. Większość innych programów zmusza użytkowników do czekania aż do ukończenia scen.
• Doradca symulacji — umożliwia znalezienie ukrytych wad dzięki prowadzeniu użytkownika przez każdy etap analizy.
• Sensory symulacji, które ostrzegają użytkowników, gdy części i złożenia wykraczają poza zdefiniowane przez użytkownika wartości graniczne. Użytkownicy ustawiają wartości docelowe, takie jak dopuszczalne naprężenie, przemieszczenie, ciężar części, wymiary oraz przenikania, a sensory reagują, gdy użytkownicy przekraczają wartości graniczne, co zapewnia przewagę konkurencyjną dla zespołów FSAE, Formula Student i robotyki.

 – Oprócz możliwości obliczeniowych Education Edition 2009-2010 oraz ogromnego nacisku położonego na łatwość dostępu tej wersji, uważamy że osiągnęliśmy nowy poziom w zastosowaniu oprogramowania SolidWorks w charakterze narzędzia edukacyjnego – mówi Marie Planchard, Dyrektor SolidWorks ds. Ogólnoświatowych Rynków Edukacyjnych. – Do zagadnienia dostępu podeszliśmy na dwóch poziomach, które mają największe znaczenie dla szkoleniowców: bezproblemowe uzyskiwanie licencji na oprogramowanie, a następnie maksymalnie efektywne wykorzystywanie tych licencji jako narzędzia edukacyjnego. Szkoleniowcy mogą skoncentrować się na wykorzystywaniu oprogramowania SolidWorks do przybliżania studentom zagadnień matematycznych, fizycznych i inżynieryjnych.

www.solidworks.com


Poniedziałek, 8.06.2009 r. 

Międzynarodowe Warsztaty Zaawansowanych Technik Projektowania w CATIA

22 maja 2009 na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach odbyły się pierwsze Międzynarodowe Warsztaty Zaawansowanych Technik Projektowania i Weryfikacji Konstrukcji w Programie CATIA V5 i V6, zorganizowane wspólnie przez Katedrę Transportu Szynowego Politechniki Śląskiej oraz KS Automotive Sp. z o. o. – certyfikowanego partnera Dassault Systemes w zakresie dostaw i wdrażania rozwiązań PLM

W warsztatach wzięło udział blisko 250 osób – przedstawicieli firm z różnych gałęzi przemysłu zajmujących się projektowaniem oraz konstrukcjami, a także studentów i pracowników polskich uczelni.
Pierwsza część spotkania - referaty plenarne – była okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami w rozwoju programu CATIA V5 i V6 oraz w projektowaniu i weryfikacji konstrukcji wspomaganych komputerowo. Po krótkiej przerwie kawowej rozpoczęły się warsztaty z zakresu programu CATIA, które zgromadziły uczestników przy 6 tematycznie przygotowanych stanowiskach:

1. 3Dvia Composer – nowa jakość zarządzania dokumentacją (Michał Korzeń, KS Automotive Sp. z o.o.)
2. Projektowanie i analiza wytrzymałościowa konstrukcji w systemie CATIAv5 (Adam Mańka, Katedra Transportu Szynowego Politechnika Śląska)
3. Przykłady modelowania elementów i pojazdów w transporcie szynowym (Paweł Rolek, Katedra Transportu Szynowego Politechnika Śląska)
4. Zaawansowane techniki modelowania bryłowego i powierzchniowego (Adam Szymański, KS Automotive Sp. z o.o.)
5. Symulacja i optymalizacja procesów produkcyjnych w systemie DELMIA (Grzegorz Traczyk, KS Automotive Sp. z o.o.)
6. Wizualizacja i symulacja obróbki wieloosiowej  (Adam Franik,  KS Automotive Sp. z o.o.)

– Przygotowując konferencję nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania tematyką związaną z systemem CATIA. Jednak ponad 200 uczestników swoją obecnością potwierdziło, że ten temat przyciąga uwagę, a przedstawiciele firm i studenci wiążą z systemem CATIA swoją zawodową przyszłość. Cieszę się, że mogliśmy się spotkać z obecnymi i przyszłymi użytkownikami - wysłuchać opinii i odpowiedzieć na nurtujące ich pytania – powiedziała po konferencji Monika Porc, Manager Sprzedaży w KS Automotive Sp. z o. o.

więcej informacji: www.ksautomotive.pl


Poniedziałek, 8.06.2009 r. 

Polska wersja rodziny Autodesk Inventor 2010 dla przemysłu już dostępna

Jest już dostępna polska wersja najnowszej rodziny oprogramowania Autodesk Inventor 2010, która oferuje nowe możliwości użytkowe i zwiększoną produktywność w zakresie projektowania trójwymiarowego i symulacji produktów, tworzenia części z tworzyw sztucznych oraz wymiany danych...

Nowe funkcje rodziny produktów Autodesk Inventor 2010 obejmują:
Projektowanie i wytwarzanie części z tworzyw sztucznych: Linia produktów Autodesk Inventor ułatwia projektowanie wysokiej jakości modeli części z tworzyw sztucznych, oferując zautomatyzowane funkcje projektowania form wtryskowych.  Oferując technologię Autodesk Moldflow, Inventor pozwala użytkownikom projektować skomplikowane części z tworzyw sztucznych oraz szybko tworzyć i oceniać  projekty form, co pomaga zredukować liczbę błędów oraz zwiększyć jakość form. Efektem są produkty lepszej jakości i krótszy czas wprowadzenia ich na rynek.
Możliwość symulowania pracy produktu: Linia produktów Autodesk Inventor 2010 oferuje lepszą symulację ruchu oraz statyczną i modalną analizę wytrzymałościową dla części i zespołów.
 Produktywność projektowania: Kontynuując drogę ku większej użyteczności i produktywności, Inventor oferuje nowy interfejs użytkownika, który łączy intuicyjne środowisko projektowania 3D do tworzenia części i zespołów z narzędziami, pozwalając inżynierom skoncentrować się na funkcji projektu, której efektem będzie automatyczne wytworzenie inteligentnych komponentów, takich jak części z tworzyw sztucznych, ramy stalowe czy maszyny.

Ponadto, oprogramowanie Autodesk Inventor 2010 rozszerza mechanizm wymiany danych architektonicznych, konstrukcyjnych i inżynieryjnych, który umożliwia producentom z branży budowlanej udostępnianie danych 3D w formacie łatwym do wykorzystania w aplikacjach dedykowanych modelowaniu informacji o budynku .Dodatkowo, nowe narzędzia Shrinkwrap, zawarte w programie Inventor, kontrolują stopień szczegółowości publikowanych danych oraz chronią własność intelektualną firmy poprzez usuwanie z modelu 3D niepotrzebnych detali. Oprogramowanie Inventor 2010 rozszerza swój imponujący zbiór translatorów innych aplikacji CAD o obsługę odczytu i zapisu plików w formacie JT oraz pakietów CATIA V5 R6-R18.

Najnowsza rodzina rozwiązań Autodesk Inventor 2010 w wersji polskiej dostępna jest u Autoryzowanych Sprzedawców Autodesk (www.autodesk.pl/partnerzy). W wersji polskiej dostępne są: AutoCAD Mechanical, AutoCAD Inventor Suite, AutoCAD Inventor Routed Systems, AutoCAD Inventor Simulation Suite, AutoCAD Inventor Professional, Autodesk Vault Manufacturing.

www.autodesk.pl


Poniedziałek, 8.06.2009 r.

Aktualizacja NX na Mac OS X

NX 6.0.3 – nowa aktualizacja – działa również na systemach 64-bitowych Apple Mac bazujących na rozwiązaniach Intela

Oznacza to, iż nowa wersja NX 6.0 obsługuje platformy:
Windows XP  32 i 64 bit
Windows VISTA  32 i 64 bit
Novell Linux (64-bit)

i doskonale spisuje się na MacBook’ach, iMac’ach i Mac Pro. Obsługiwane są także wszystkie dostępne powiązane systemy graficzne. Minimalna wersja Mac OS X niezbędna do uruchomienia zaktualizowanego NX 6.0, to 10.5.5. Oczywiście obsługiwane są także wszystkie późniejsze edycje.

Źródło: www.camdivision.pl


Poniedziałek, 8.06.2009 r.

Dwa w jednym, czyli „Mój system 3D CAD”

Firma CNS Solutions przygotowała interesującą ofertę dla wszystkich poszukujących kompletnego rozwiązania CAD. Dlaczego interesującą? Ponieważ pod pojęciem „kompletnego” kryje się nie tylko sam system, ale także dedykowana stacja robocza

W ramach przygotowanej oferty promocyjnej, licencja SolidWorks 2009 wraz z aktualizacją i wsparciem technicznym oraz stacją roboczą xw4600 i monitorem 22” firmy HP dostępna jest już za 7000 zł netto. Szkoda tylko, iż jest to... wartość pierwszej wpłaty; pozostała kwota została rozłożona na 24 miesiące, ale za to w leasingu 0%. Dużym ułatwieniem dla użytkowników jest fakt, iż kupno „kompletu” pozwala na rozpoczęcie pracy zaraz po wyjęciu zestawu z opakowania i podłączeniu go do zasilania; nie ma potrzeby wykonywania jakiejkolwiek dodatkowej instalacji. Wartość wstępnej wpłaty także została ustalona na atrakcyjnym poziomie, co jest na pewno dużym ułatwieniem w trudnym okresie rynkowym. CNS Solutions zapewnia rok opieki serwisowej z dostępem do bezpłatnej infolinii Działu Wsparcia Technicznego CNS Solutions, aktualizację do najnowszej wersji SolidWorks 2010, a także trzy lata gwarancji na dostarczony w zestawie sprzęt HP.

Promocja potrwa do końca lipca br. Regulamin, a także przykładowa specyfikacja zestawu komputerowego dostępna jest na stronie www.cns.pl


Poniedziałek, 8.06.2009 r.

Moduł CAM w NX 6

Seminarium poświęcone nowoczesnym metodom obróbki

Siemens PLM Software, dostawca oprogramowania NX, organizuje dwugodzinne seminarium pod hasłem: „Jak efektywniej wykorzystywać maszyny NC?” Podczas spotkania zostanie zaprezentowana funkcjonalność modułu CAM, który, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych metod obróbczych, pozwala zwiększyć wydajność pracy inżynierów-technologów oraz programistów maszyn NC. Pokazane zostaną również możliwości modelowania w oprogramowaniu NX6 ze szczególnym uwzględnieniem rewolucyjnego rozwiązania Synchronous Technology.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 14.00 w hotelu Sheraton (800 m od terenów MTP), 17 czerwca 2009 (drugi dzień targów Mach Tool). Podczas spotkania serwowane będą przekąski oraz orzeźwiająca kawa.

AGENDA SPOTKANIA
13.30 – 14.00   Rejestracja i powitalna kawa
14.00 – 14. 15  „Wprowadzenie – pozycja Siemens PLM Software”: Marek Wajda, Siemens PLM Software
14.15 – 15.00   „Modelowanie w NX6. Zalety korzystania z Synchronous Technology” : Marcin Koper, Siemens PLM Software
15.00 – 15.20   Poczęstunek: ciasteczka, orzeźwiające napoje oraz pobudzająca kawa
15.20 – 16.20   „Nowoczesne metody obróbki – możliwości modułu CAM w NX 6”:
Marcin Makowski, Siemens PLM Software

Rejestracji można dokonać na stronie: http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/about_us/events_webinars/seminarium_NX_CAM.shtml


Poniedziałek, 8.06.2009 r.

DS Forum 2009 za nami

W miniony piątek zakończyła się trwająca półtora dnia konferencja Dassault Systemes, zorganizowana w Wiśle w hotelu Gołębiewski

Krótko, ale intensywnie – tak w dwóch (w właściwie w trzech) słowach można podsumować tą pierwszą zorganizowaną w Polsce przez DS konferencję; w poprzednich latach oprogramowanie CATIA i inne związane z tą marką mieliśmy okazję poznawać podczas cyklu konferencji współorganizowanych przez IBM (IBM PLM Forum).

Frekwencja dopisała, równolegle do sesji odbywających się na salach seminaryjnych miały miejsce „mini targi” partnerów i firm współpracujących z DS. Można było m.in. obejrzeć nowe laptopy Lenovo (szkoda, że nie było modelu z wysuwanym dodatkowym ekranem), popatrzeć na drukarkę 3D Alaris30 w akcji, czy wypróbować nowy modela manipulatora 3Dconnexion, ale przede wszystkim – uzyskać więcej informacji na temat oprogramowania. Chociaż zdaniem niektórych uczestników – informacji tych było niewiele (zwłaszcza jeśli chodzi o najnowszą CATIA V6) i nie do końca wystarczające.

Wśród materiałów konferencyjnych znalazł się m.in. kolejny numer anglojęzycznego bezpłatnego czasopisma da użytkowników systemów PLM, wydawanego przez DS: „Contact Mag. The PLM Magazine”. Czasopismo to dostępne jest także w postaci pdf, a także w nowej wersji elektronicznej, bardziej interaktywnej, na stronie: http://www.3ds.com/company/ds-magazines/contact-mag-europe/

Szerzej na temat konferencji – w najbliższym wydaniu e-magazynu CADblog.pl dostępnym w połowie miesiąca.


Poniedziałek, 1.06.2009 r.

Siódma serwisówka

Ukazał się siódmy serwisowy (MP7) do aktualnej wersji Solid Edge with Synchronous Technology

Pakiet serwisowy (Maintenance Pack 7) jednocześnie ukazuje się dla wersji 32- i 64-bitowej. Dla użytkowników posiadających aktywną usługę Wsparcia Technicznego jest on do pobrania pod adresem: http://ftp.ugs.com/solid_edge/ST/

www.camdivision.pl


Poniedziałek, 1.06.2009 r.

Nowe e-wydanie już dostępne

Od soboty dostępny jest już nowy numer naszego czasopisma

Można w nim znaleźć m.in. kontynuację cyklu o historii komputerowych systemów inżynierskich, trzecią część artykułu na temat projektowania w środowisku BRL-CAD (operacje Boole'a), artykuł na temat praktycznych korzyści wynikających z zastosowania Synchronous Technoogy w oprogramowaniu CAM, test nowego manipulatora 3D i pierwszą część historii polskich projektów śmigłowców (od pierwszych opracowań po współczesne konstrukcje). Numer można pobrać z zakładki Archiwum.

redakcja


Sobota, 30.05.2009 r.

Nowa książka o NX CAM

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, w III kwartale tego roku powinna ukazać się nakładem wydawnictwa Helion nowa książka o podstawach modułu CAM Unigraphics. Jej autorem jest Krzysztof Augustyn.

Jak informuje Autor  na jednym z forów, z założenia ma być to książka o podstawach modułu NX CAM. Wynika z tego ograniczenie objętości, dlatego też najszerzej opisane zostanie frezowanie, a także wprowadzenie do toczenia i może wycinania drutowego. Do każdego ćwiczenia najprawdopodobniej dołączone zostaną filmy AVI.
 „Czasem jeden obraz wart jest tyle, co 1000 słów, a 30 sekund filmu potrafi przekazać treść, na którą trzeba by poświęcić 10 stron tekstu”.

Poza wysoką wartością merytoryczną publikacji (czego można się spodziewać, znając wcześniejsze książki Krzysztofa Augustyna), jej atutem będzie – dołączona płyta DVD z NX 6.0, z 60 lub 90-dniową licencją. Wszystko wskazuje na to, że Siemens PLM Software (właściciel NX CAM)  udostępni w ramach tej ograniczonej czasowo licencji możliwość zarówno zapisu na dysku, jak i generowania kodu obrabiarek CNC.

Jak zapowiada Autor, jeśli publikacja spotka się z ciepłym przyjęciem – będą kolejne części. Obszerna recenzja, a także fragment książki, opublikowane zostaną z pewnością także na naszych łamach – każdy będzie mógł się przekonać, czy warto.
Książka jest w trakcie końcowych prac ale jeśli mają Państwo jakieś sugestie dotyczące tematów, zagadnień, które warto poruszyć
– prosimy o przesyłanie ich na adres redakcji lub bezpośrednio do wiadomości Pana Krzysztofa: nxcampl@wp.pl


Sobota, 30.05.2009 r.

Synchronous Technology 2 dla Solid Edge

Siemens PLM Software poinformował na swojej stronie internetowej o zaplanowanym wprowadzeniu nowej, drugiej generacji Synchronous Technology dla oprogramowania Solid Edge. Tym razem usprawniono w znaczący sposób modelowanie złożeń, operacje na arkuszach blach, analizy i symulacje dostępne z poziomu Solid Edge, a także zarządzanie dokumentacją...

I cóż naszym czytelnikom po płytach ewaluacyjnych z Solid Edge ST? Myślę, że i tak warto je wypróbować, by poczuć po pierwsze - różnicę w stosunku do poprzednich rozwiązań, a po drugie - przedsmak nowych możliwości kryjących się w drugiej odsłonie tej technologii łączącej w sobie zalety modelowania swobodnego (bezpośredniego) i parametrycznego opartego na drzewie operacji.
– Szukaliśmy systemu bardzo elastycznego i łatwego w obsłudze, a jednocześnie dysponującego pełnią możliwości środowiska 3D w celu projektowania i modyfikowania komponentów maszyn – powiedział Ben Fune, dyrektor American Renolit Corp. – Znaleźliśmy to właśnie w systemie Solid Edge z Synchronous Technology – dodał.
Solid Edge jest niejako centralnym elementem portfolio dla oprogramowania sprzedawanego jako Velocity Series. Kolejna edycja tego systemu gwarantuje użytkownikom jeszcze więcej możliwości wynikających z dokładniejszej, pełniejszej implementacji technologii "modelowania synchronicznego", wspierającej w tej chwili pracę na złożeniach, operacje na arkuszach blach i wiele innych. To wydanie Solid Edge dysponuje także wbudowanymi narzędziami do analiz i symulacji, a także zapewnia lepszą integrację z systemami klasy PDM.
Synchronous Technology 2 zapewnia jeszcze głębszą ingerencję w model i złożenia, ich szybką edycję poprzez wprowadzenie licznych usprawnień i funkcjonalności, m.in.: możliwość dynamicznego wyznaczania "w locie" przekroju bryły i edycji kształtu bryły za pomocą wyznaczonego przekroju (funkcjonalność ta ma też działać w środowisku złożeń), rozpoznawanie i bezpośrednią edycję wyciagnięć typu śrubowego, zmianę kolejności zaokrągleń na zbiegających się krawędziach, czy też przenoszenie wymiarów ze szkicu 2D do środowiska 3D i przekształcanie ich w wymiary sterujące.
Na uwagę zasługuje wspomniany moduł MES, a właściwie dodatkowy pakiet obliczeń metodą elementów skończonych, oparty na FEMAP (wyposażony m.in. w solver NX Nastran), pozwalający na obliczenia pojedynczych modeli części, złożeń oraz elementów blaszanych, przeprowadzanie analiz statycznych, wyboczeń oraz częstości drgań własnych. Zapewnia on oczywiście asocjatywną współpracą z modelem CAD.
Solid Edge z Synchronous Technology 2 ma zostać wprowadzone na rynek już niedługo, bowiem producent zapowiedział oficjalną premierę oprogramowania na lato bieżącego roku.

Źródło: Siemens PLM Software


Sobota, 30.05.2009 r.

SolidWorks receptą na trudne czasy?

W przeciągu ostatnich tygodni DS SolidWorks wystąpił z kilkoma inicjatywami, o których śmiało można powiedzieć, iż w dobie kryzysu wydają się realną pomocą skierowaną zarówno do firm, jak i do użytkowników indywidualnych. Są nimi: rozszerzone wsparcie, program aktywizacji zawodowej inżynierów i nowa wersja edukacyjna

Jak dowiedzieliśmy się przed niespełna kilkoma dniami, w sytuacji, gdy inni producenci oprogramowania ograniczają zakres wsparcia i świadczonych usług serwisowych (tnąc tym samym koszty obsługi), SolidWorks oferuje rozszerzone wsparcie na okres pełnego roku. W praktyce oznacza to, iż firma zapewni i przedłuży usługi serwisowe użytkownikom oprogramowania już od wersji SW 2008 aż do końca tego roku, mimo planowanego w międzyczasie (we wrześniu br.) wprowadzenia na rynek wersji 2010. Co w tym nadzwyczajnego? Pozornie nic. Ale trzeba pamiętać o tym, iż do tej pory wsparcie dla dotychczasowych wersji systemu oferowane było najwyżej do trzech miesięcy po ukazaniu się nowej wersji oprogramowania. W chwili obecnej, zarejestrowani użytkownicy mogą liczyć na co najmniej 15. miesięczny okres pełnej obsługi serwisowej.
– Chociaż nasi subskrybenci dokonali upgreade'u do wersji 2009 w rekordowym tempie, jednak niektórzy spośród użytkowników nie korzystają od razu z możliwości mających zapewnić regularne rozszerzanie wersji w celu wykorzystania wszystkich nowości dostępnych w kolejnych najnowszych edycjach – wyjaśnia vice dyrektor ds. obsługi klientów w DS. SolidWorks. – Bardzo często firmy będące w trakcie realizacji jakiegoś projektu, wolą wstrzymać się z dokonywaniem rozszerzeń aż do momentu zakończenia aktualnie prowadzonych prac. Albo czekają po prostu na bardziej dogodny dla nich moment, by dokonać upgread'u do najnowszej wersji. Wiemy o tym i staramy się być dla nich dogodnym partnerem biznesowym, oferując zwiększoną elastyczność także w tym zakresie – dodaje.
Kolejną inicjatywą jest zapowiadany już na naszych łamach Engineering Stimulus Package – Program Aktywizacji Zawodowej Inżynierów, dostępny już także w Polsce. Rozwiązanie to obejmuje m.in. darmową licencję najnowszego oprogramowania SolidWorks, szkolenia i wsparcie techniczne. Ostatnia dotyczy wersji edukacyjnej SolidWorks Education Edition 2009. W stosunku do starszych wersji aplikacji, SW EE 2009 (oprócz znacznego przyspieszenia pracy) oferuje większą ilość wyczerpujących materiałów szkoleniowych, ułatwiających poznawanie zarówno samego oprogramowania, jak i technik projektowania w środowisku 3D. Nowością jest też wprowadzony przy tej okazji system licencjonowania, działający w oparciu o rozwiązania sieciowe, dzięki czemu łatwiejsze staje się zarządzanie dużymi zbiorami instalacji oraz dostępem do odpowiednich zasobów (w założeniu ma to ułatwiać zdobywanie przez uczniów i studentów certyfikatów CSWA oraz zaznajomienie ich nie tylko z podstawami środowiska CAD, lecz również z pracą z FEA i CFD). SolidWorks Education Edition 2009 działa pod kontrolą 32- i 64-bitowych systemów operacyjnych Windows Vista, oferuje możliwość korzystania z narzędzia renderującego PhotoView 360 oraz dobrodziejstw technologii SWIFT, a także całkiem interesujących funkcji symulacyjnych.

Źródło: SolidWorks


Sobota, 30.05.2009 r.

Kilkadziesiąt pokazów i warsztatów na żywo: PROCAD EXPO 2009

Największą siłą PROCAD EXPO 2009 były bardzo dobrze przygotowane merytorycznie seminaria i warsztaty. Łącznie kilkaset osób miało szansę wysłuchać lub aktywnie uczestniczyć w demonstracji najnowszych wersji systemów wspomagających projektowanie. Jak się okazuje, dla większości z gości uczestniczących zarówno w seminarium odbywającym się w Gdańsku, jak i biorących w tym samym czasie udział w dniach otwartych zorganizowanych w oddziałach PROCAD w innych miastach Polski, było to pierwsze zetknięcie z rodziną produktów Autodesk 2010

Pokazy przygotowane były tak, aby z jednej strony rozwiązywały typowe problemy projektowe, a z drugiej zachęcały do innowacyjności i sięgania po nowe rozwiązania technologiczne dedykowane projektantom poszczególnych branż.
Tegoroczna wystawa odbyła się we wnętrzach Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego, miejsca idealnie komponującego się z misją organizatora imprezy. Nowoczesne wnętrza pomieściły nie tylko 6 sal seminaryjnych i warsztatowych, ale także pokaźną część wystawową. Obowiązkowym punktem jej zwiedzania był pokaz urządzeń wielkoformatowych HP; miały tam miejsce także polskie premiery. Podobnie jak w poprzednich latach, ostatnim punktem programu była mniej oficjalna część wystawy, na którą złożyły się m.in. grill i losowanie atrakcyjnych nagród.
Organizatorzy już zapowiedzieli kolejną edycję PROCAD EXPO na maj 2010 roku.

www.3dcad.pl, www.procad.pl


Piątek, 29.05.2009 r.

Techniki wirtualne w praktycznych zastosowaniach technicznych

Stowarzyszenie „ProCAx” zaprasza studentów oraz dyplomantów do nowego konkursu. Przedmiotem konkursu będą prace dyplomowe i semestralne, bronione w roku akademickim 2008/2009 na kierunkach projektowych i nie tylko (budowa maszyn, wzornictwo przemysłowe, projektowanie wnętrz, ogrodów, architektura i budownictwo, medycyna, fizyka itp.), w których zostały wykorzystane dowolne, wirtualne techniki komputerowego wspomagania prac inżynierskich CAx do projektowania, symulacji zjawisk, analiz i wizualizacji.

Pod pojęciem „techniki wirtualne” rozumiane są systemy CAD/CAM/CAE, szybkie prototypowanie (rapid prototyping), wirtualna rzeczywistość (virtual reality), inżynieria odwrotna (reverse engineering) itp.

Regulamin konkursu
1. Prace powinny zostać zapisane na płycie CD lub DVD, w plikach CAx w formatach neutralnych (*.STEP, *.IGES, *.DXF, *.parasolid) oraz *.pdf i *.avi (max 8-10 obrazów) plus plik tekstowy z opisem pracy wg schematu jak niżej (maks. jedna strona tekstu A4):
• cel pracy;
• czego praca dotyczy i jakich technik CAx użyto;
• rezultat ostateczny, czyli co zostało osiągnięte w wyniku realizacji pracy.
2. Dane Autora (w zaklejonej kopercie) podpisane na kopercie tylko „Imieniem" (godłem)
• Imię i Nazwisko, e-mail do kontaktu, telefon;
• Nazwa uczelni;
• Imię i Nazwisko Promotora/ Kierownika pracy;
• Data obrony pracy zgłoszonej do konkursu.
3. Termin nadsyłania prac na adres Stowarzyszenia „ProCAx" do 20 października 2009 r. (decyduje data stempla pocztowego);
4. Jeden Autor może zgłosić tylko jedną pracę;
5. Autorzy dziesięciu najlepszych prac zostaną zaproszeni (na koszt organizatorów) do udziału w VIII Forum Inżynierskim Stowarzyszenia „ProCAx", 19-22 Listopada 2009 i przedstawią tam swoje projekty w formie prezentacji multimedialnej.
6. Jury konkursowe, zaproszone przez Zarząd ProCAx, ogłosi ostateczne wyniki na stronie www.procax.org.pl  
w dniu 10 listopada 2009 r.

Więcej informacji: www.procax.org.pl


Wtorek, 26.05.2009 r.

Zapowiedź kolejnego wydania CADblog.pl

Liczba odwiedzin strony przekroczyła 2000 miesięcznie, rośnie liczba zarejestrowanych prenumeratorów, rośnie liczba pobrań. I tylko czasu coraz mniej...

O tym i o zawartości zamykanego właśnie wydania można znaleźć więcej w części blogowej naszej witryny.

| więcej |


Wtorek, 19.05.2009 r.

Astroid na moim biurku...
Po raz pierwszy w Polsce testujemy manipulator
3D firmy Spatial Freedom!

To prawda. W naszym kraju manipulatory 3D, zwane także myszkami 3D, kojarzą się z jednym tylko producentem. I trzeba przyznać, iż nie bez racji, gdyż jest on najpopularniejszym dostawcą tego typu rozwiązań. Jakich rozwiązań? Mowa tutaj oczywiście o dobrze znanych manipulatorach pozwalających na łatwą kontrolę obiektów w środowisku 3D; użytkownik korzysta z tradycyjnej myszy, a lewą (!) ręką dodatkowo może bezpośrednio operować modelem w przestrzeni środowiska programu typu CAD. W tym samym czasie, bez konieczności odrywania czy też przesuwania dłoni po blacie biurka. Wygodne? Owszem, chociaż wymaga przyzwyczajenia.

Wydaje się, iż geneza powstania tych urządzeń sięga czasów, kiedy jako alternatywa dla tradycyjnych myszek pojawiły się tzw. „trackbale” – czyli „odwrócone myszki”, w których kulka spoczywała bezpośrednio w dłoni, a ruch kursora wywołany był nie tyle przesunięciem całej myszki, co samej kulki. Sięgając jeszcze wstecz, można doszukiwać się podobieństw do tzw. wiosełek (ang. Paddle – manipulatory umożliwiające przemieszczanie kursora w osiach X i Y, przystosowane do pracy z niektórymi ośmiobitowymi komputerami domowymi, np. Atari, Commodore, wczesne modele Apple...). Ale na tym w zasadzie wszelkie podobieństwa się kończą...

| więcej |


Wtorek, 19.05.2009 r.

O Mold Wizard przy kawie

Już tylko tydzień dzieli nas od zapowiadanego już na łamach naszego e-magazynu seminarium organizowanego przez Siemens PLM Software, a poświęconego możliwościom projektowania form wtryskowych w Mold Wizard

Firmy produkcyjne są poddawane nieustannej presji związanej z szybszym opracowywaniem innowacyjnych produktów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu jakości. Jednak nawet w przypadku stosowania dojrzałych, zaawansowanych technologii trójwymiarowego projektowania CAD wielu firmom nie powiodło się usprawnianie projektowania oraz czerpanie korzyści płynących z niższych kosztów i krótszego czasu trwania cyklu.

| więcej |


Wtorek, 19.05.2009 r.

Ponad milion sprzedanych licencji SolidWorks

Producent odzieży i wyposażenia dla sportów ekstremalnych OGIO International, Inc. kupił w maju br. milionową licencję tego popularnego oprogramowania

Dassault Systèmes SolidWorks Corp. (DS SolidWorks) poinformowało o tym, iż producent ultranowoczesnej odzieży i sprzętu sportowego zakupił milionową licencję oprogramowania 3D CAD. W ciągu minionych 14 lat, począwszy od sprzedaży DS SolidWorks projektantowi robotów ramieniowych, aż po wspomniany przełomowy dla firmy zakup, za sprawą systemów SolidWorks® powstały tysiące innowacyjnych produktów.

Wywodzące się ze stanu Utah OGIO International, Inc. kupiło licencję o numerze jeden milion – dla inżyniera projektującego w aluminium, Seana Petersona, który pracuje obecnie nad nową linią wyposażenia dla zawodników wyścigów motocrossowych. Peterson wykorzysta oprogramowanie SolidWorks przy tworzeniu ramp, platform oraz sprzętu dla motorów. OGIO znane jest także z projektowania nowatorskich plecaków i toreb, w których znajdziemy tak innowacyjne rozwiązania jak na przykład bezzamkowe kieszenie na piłki w torbach do golfa. Projektanci w OGIO używają programu SolidWorks do modelowania wtryskiwanych części plastikowyc,h takich jak rączki, kółka czy ramy toreb golfowych.

OGIO jest klientem SolidWorks od czterech lat. Od momentu założenia firmy przez Michaela Pratta w 1987 roku do około pięciu lat temu w kwestiach tworzenia modeli 3D wyprasek kadra projektowa OGIO polegała wyłącznie na swoich partnerach w branży wytwórczej. Wprowadzenie projektowania CAD bezpośrednio w firmie spowodowało, że projektanci nie byli już zmuszeni polegać na interpretacji własnych szkiców dokonanej przez partnerów, aby utworzyć model 3D. SolidWorks pozwala projektantom OGIO dowolnie eksperymentować bez ograniczeń, jakie nakłada współpraca z dostawcą zewnętrznym.

 Jesteśmy podekscytowani osiągnięciem miliona sprzedanych licencji, a także bardzo wdzięczni każdemu z naszych klientów, iż zaufali SolidWorks w drodze do sukcesu ich firM  – rzekł Jeff Ray, CEO SolidWorks. – Z powodu powziętej odpowiedzialności stale pracujemy nad tym, aby produkty linii SolidWorks były warte lojalności klientów i wspierały ich twórcze wizje. Dzięki takim firmom jak OGIO, które wyznaczają nowe granice rozwoju produktów, my korzystając z ich doświadczeń wyznaczamy nowe granice rozwoju projektowania 3D. Ten kamień milowy stanowi jedynie początek. Przyszłość niesie ze sobą naprawdę bardzo ekscytujące możliwości...

www.solidworks.com


Poniedziałek, 18.05.2009 r.

Autodesk zawiera w Niemczech ugodę w sprawie naruszenia jego praw autorskich

Naruszający zobowiązany do zapłaty odszkodowania i zaprzestania dystrybucji

Sąd rejonowy w Monachium zatwierdził porozumienie kończące sprawę wytoczoną przez Autodesk, Inc. przeciwko Torstenowi Mosesowi o naruszenie praw autorskich do flagowego produktu firmy – AutoCAD. Stwierdzono że aplikacja LT Extender Mosesa, która współpracuje z AutoCAD LT i go zmienia, narusza prawa autorskie firmy Autodesk. Moses zobowiązał się zapłacić Autodesk odszkodowanie i zaprzestać wytwarzania oraz dystrybucji aplikacji na całym świecie.

www.autodesk.com


Środa, 13.05.2009 r.

Miejsca w sieci I: nowy portal technologiczny

Od dwóch (mniej więcej) miesięcy działa nowy polski portal dedykowany inżynierom technologom:  e-technolog.pl

Portal e-technolog został stworzony z myślą o technologach, konstruktorach i innych osobach zajmujących się problematyką szeroko pojętej obróbki stali, metali kolorowych i tworzyw sztucznych. Motorem do stworzenia portalu było przeświadczenie jego autorów o tym, że nie ma takiego miejsca w Sieci, które pozwalało by w łatwy i szybki sposób zdobyć wiedzę na temat konkretnej obróbki lub materiału, podzielić się problemami i doświadczeniami z innymi użytkownikami, a przede wszystkim – znaleźć rozwiązanie na łamach forum technicznego.

Zaproponowana w portalu treść merytoryczna jest oczywiście wstępem i będzie podlegała ciągłemu uzupełnianiu. Zamiarem założycieli i administratorów nie jest bowiem publikowanie wiedzy akademickiej; bardziej zależy im na podejmowaniu  problematyki zaczerpniętej z praktyki. W związku z tym zależy im na zebraniu grona osób współpracujących i firm, które na bieżąco będą publikować ciekawe materiały techniczne ze swojej dziedziny, opisy nowych technologii oraz dzielić się problemami, z którymi przyszło im się zmierzyć w pracy zawodowej. Tematy te będą publikowane na łamach portalu i forum.

Ze swojej strony popieramy pomysł stworzenia takiego praktycznego miejsca w Sieci, mając świadomość,  jakie znaczenie ma technologiczność konstrukcji. Co z tego, ze zaprojektujemy nowe łożysko kulkowe bez koszyczka, jeśli nie uda się go wyprodukować? O zawartości portalu i planach jego rozwoju napiszemy więcej w najbliższym wydaniu naszego e-czasopisma.

Więcej informacji: www.e-technolog.pl


Środa, 13.05.2009 r.

„Koło ratunkowe” według SolidWorks

Engineering Stimulus Package – Program Aktywizacji Zawodowej Inżynierów przygotowany przez SolidWorks jest już dostępny w Polsce!

Jak możemy dowiedzieć się ze strony CNS Solutions, termin wprowadzenia zapowiadanego już na naszych łamach pakietu dla bezrobotnych inżynierów przestał być tajemnicą. Zapowiadane m.in. na stronie www.solidworksblog.pl  rozwiązanie, obejmujące m.in. darmową licencję najnowszego oprogramowania SolidWorks, szkolenia i wsparcie techniczne, dostępne jest już  także u nas.

więcej informacji


Środa, 13.05.2009 r.

Kolejne PROCAD EXPO już w przyszły piątek

Tradycyjnie, 17 rok z rzędu odbędzie się Ogólnopolska Wystawa Użytkowników Systemów CAD – PROCAD EXPO!

Impreza ta w tym roku odbędzie się 22 maja równolegle w 5 miastach w Polsce: w Gdańsku (główna impreza), Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach (PROCAD EXPO – DZIEŃ OTWARTY oddziałów PROCAD). W zeszłym roku w wydarzeniu uczestniczyło blisko 1000 osób! Więcej informacji na stronie organizatora.

www.procad.pl


Środa, 13.05.2009 r.

Miejsca w sieci II: Polski SolidWorks Blog

W kwietniu „wystartował” pierwszy w Polsce blog poświęcony oprogramowaniu SolidWorks

Blog powstał z myślą o rosnącym gronie użytkowników systemu do modelowania bryłowo-powierzchniowego SolidWorks. Na łamach blogu będzie można znaleźć najświeższe i najciekawsze informacje dotyczące programu i aplikacji z nim związanych, a także wybrane zagadnienia z szerszej przestrzeni 3D CAD. Publikowane będą filmu, tutoriale i przydatne materiały dla użytkowników oprogramowania. Jest to nowa forma kontaktu pomiędzy użytkownikami i sympatykami oprogramowania, a certyfikowanymi specjalistami SolidWorks z firmy CNS Solutions. Blog prowadzą: Paweł Dziadosz i Julita Pęszkal, oboje związani z CNS Solutions.

 „Jak zaczęła się moja przygoda z SolidWorks
Jestem absolwentem Politechniki Warszawskiej, Wydziału Inżynierii Produkcji na kierunku Automatyka i Robotyka. Mój pierwszy kontakt z programem SolidWorks miał miejsce podczas studiów, gdzie razem z grupą kilku przyjaciół po zajęciach praktycznych z programem, postanowiliśmy przystąpić do certyfikatu studenckiego organizowanego przez CNS Solutions. Pamiętam do dzisiaj wyzwanie, z którym musieliśmy się zmierzyć – jednorazowa maszynka do golenia!!! Założenia proste, model prosty więc nic trudniejszego jak zabrać się do pracy. No i tutaj pojawiły się problemy natury egzystencjonalnej. Przecież student nie jest niewolnikiem swojego czasu i zawsze zdąży, choćby w ostatniej chwili przygotuje projekt i zaliczy. Tak stało się i tym razem z tą drobną różnicą, że niestety nikt z naszej grupy certyfikatu nie uzyskał!!! Odpowiedź z argumentacją CNS brzmiała „PRACA ZBIOROWA!”. Jednak nie minęło kilka tygodni i CNS skontaktował się z naszą grupą przebiegłych śmiałków i zaproponował współpracę w realizacji projektu maszyny do pakowania. Do tego zadania podeszliśmy zdecydowanie poważniej i tak oto zasiedziałem się w CNS do dnia dzisiejszego. Dzisiaj mam już trochę więcej certyfikatów, a jednorazową maszynkę do golenia używam tylko podczas krótkich podróży służbowych.

Paweł Dziadosz”

www.solidworksblog.pl


Środa, 13.05.2009 r.

Nagroda CAD Society’s 2009 Leadership Award

W dniu 10 kwietnia 2009 w Denver, The CAD Society ogłosiło, że Bill McClure oraz Dan Staples z zespołu rozwoju programu Solid Edge firmy Siemens PLM Software zostali zwycięzcami nagrody CAD Society’s 2009 Leadership Award

 Nagrody CAD Society są przyznawane za zasługi dla osób, które wywarły duży wpływ oraz rozwinęły technologię CAD, rozwiązania IT dla inżynierii i produkcji. Nagroda – zdaniem organizatorów – definiuje techniczne i biznesowe przywództwo w sektorze CAD oraz odzwierciedla, kto kładzie największy nacisk na potrzeby użytkowników systemów do wspomagania projektowania.

Obaj laureaci związani są z systemem do modelowania bryłowo – powierzchniowego 3D Solid Edge od samego początku realizacji projektu w dziale badawczo – rozwojowym w 1993 roku. Posiadany wówczas przez firmę Intergraph: Solid Edge zaczął swoje życie jako „Projekt Jupiter” i demonstrował wysoce innowacyjne pomysły na modelowanie w trójwymiarze, zanim jeszcze projektowanie w 3D było powszechne i dominujące w świecie CAD. Oprogramowanie Solid Edge zostało sprzedane firmie UGS w 1998 roku, a Bill i Dan pozostali w zespole – jako strategiczni liderzy jego dalszego rozwoju. (...)

Więcej informacji: www.cadsociety.org, a także w najnowszym wydaniu dostępnym w archiwum


Poniedziałek, 11.05.2009 r.

Kolejne wydanie już dostępne...

Pierwsze majowe wydanie można już pobrać z działu Archiwum. Mimo niewielkiego „poślizgu” w stosunku do planowanego terminu ukazania się trzeciego numeru naszego miesięcznika, możemy zapewnić Państwa, iż jeszcze w tym miesiącu ukaże się kolejny numer!

Oznacza to mniej więcej tyle, iż sprawdzimy w praktyce naszą zdolność do publikowania dwóch edycji w miesiącu. Biorąc pod uwagę fakt, iż rośnie sterta materiałów do wykorzystania, nie powinno być problemu z dotrzymaniem kolejnych terminów.

Co można znaleźć w tym wydaniu? Pierwszy odcinek nowego cyklu „Systemy CAE w praktyce. Strefa OpenSource" – tym razem nie będzie mowy o BRL-CAD, ale o dostępnym nieodpłatnie profesjonalnym systemie CalculiX. Kolejne odcinki będą publikowane naprzemian z cyklem o BRL-CAD. W temacie numeru („Parametrycznie czy bezpośrednio?”) znalazło się opracowanie inspirowane dyskusjami na podobny temat pojawiającymi się na łamach prasy zachodniej. Dodatkowo w artykule tym podjęliśmy próbę usystematyzowania wiedzy na temat modelowania w systemach CAD.

Inaugurujemy także cykl poświęcony rodzimym konstrukcjom. Prezentowany projekt budzi tyle samo entuzjastycznych komentarzy, co niepochlebnych opinii wyrażanych na jego temat. Opisujemy go w sposób możliwie obiektywny, a wkrótce  – po opublikowaniu fragmentów artykułu także na blogu – zachęcamy Państwa do udziału w dyskusji i pozostawienia swoich komentarzy...

Więcej informacji o zawartości –  w zakładce W numerze, a pełne wydanie już do pobrania w Archiwum.

W nadchodzącym tygodniu życzymy ciekawej lektury.
Redakcja


Wtorek, 29.04.2009 r.

Szósta serwisówka już dostępna

Siemens PLM Software udostępnił szósty pakiet serwisowy (MP6) do najnowszej wersji Solid Edge with Synchronous Technology

Użytkownicy posiadający usługę Wsparcia/Utrzymania Oprogramowania mogą pobierać pakiet (w wersji 32- i 64-bit) ze stron Siemensa:
http://ftp.ugs.com/solid_edge/ST/


Wtorek, 29.04.2009 r.

Najmniejsza z rodziny drukarek OBJET: Alaris30

Kompaktową drukarkę 3D (kompaktową – oczywiście jak na sprzęt tej klasy) mieliśmy okazję oglądać 23 kwietnia podczas oficjalnej prezentacji zorganizowanej w warszawskiej siedzibie Bibus Menos Sp. z o.o.

To stosunkowo niewielkie urządzenie (można zauważyć dosyć powszechną w tej chwili wśród wielu producentów drukarek 3D tendencję do poszerzania oferty o maszyny o małych gabarytach) pracuje w technologii PolyJet – wydruk prototypu następuje na skutek natryskiwania kolejnych warstw żywicy akrylowej fotopolimerowej (grubość warstwy to 28 mikronów), utwardzanych następnie promieniowaniem UV. Materiał podporowy na bazie żelu można w łatwy sposób usunąć poprzez spłukanie wydrukowanego modelu wodą pod ciśnieniem. W ten sposób można uzyskać niedrogie, trwałe i funkcjonalne modele.
Jakiej wielkości wydruki można uzyskać z tej – jak wspomnieliśmy – niewielkiej drukarki? Komora wydruku pozwala na uzyskanie modeli mieszczących się w przestrzeni o wymiarach 294 x 196 x 150 mm. Dzięki dostępnym tworzywom, gotowe wydruki mogą być wykorzystane np. przy tworzeniu form do grawitacyjnego odlewania silikonu; pozwala to na wykorzystywanie maszyny już nie tylko w obszarze szybkiego prototypowania, ale także – na pograniczu szybkiego wytwarzania.
Do tematu drukarek 3D będziemy powracać.

Mateusz Bubicz

Więcej na temat Alaris30...


Wtorek, 29.04.2009 r.

Warsztaty z CATIA...

KATEDRA TRANSPORTU SZYNOWEGO Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej i firma KS Automotive zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w Międzynarodowych Warsztatach Zaawansowanych Technik Projektowania i Weryfikacji Konstrukcji w środowisku CATIA V5 i V6

W programie m.in. referat na temat przyszłości inżynierii współbieżnej, zajęcia praktyczne z zakresu projektowania i analiz wytrzymałościowych konstrukcji, zaawansowanych technik modelowania bryłowego i powierzchniowego i wiele innych.
Udział w Warsztatach jest bezpłatny, a ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o potwierdzenie uczestnictwa najpóźniej do 15 maja br.

Więcej informacji pod adresem: http://www.kts.polsl.pl/catia/, a także w najnowszym wydaniu „CADblog.pl”


Poniedziałek, 28.04.2009 r.

Rozwiązania dla GIS i nie tylko...

23 kwietnia w warszawskiej siedzibie Autodesk miała miejsce prezentacja nowej linii produktów do modelowania infrastruktury dla inżynierii lądowej i wodnej, dostawców mediów, firm telekomunikacyjnych oraz administracji publicznej

– Portfolio produktów Autodesk, zawierające AutoCAD Civil3D 2010, AutoCAD Map 3D 2010, AutoCAD Raster Design 2010, Autodesk MapGuide Enterprise 2010 oraz Autodesk Topobase 2010 – zapewnia użytkownikom inteligentne i wszechstronne rozwiązania w dziedzinie projektowania, wizualizacji, symulacji i analizy zasobów infrastruktury oraz planów rozwoju – powiedział rozpoczynający spotkanie Michał Lehmann, dyrektor ds. produktów Autodesk dla GIS i infrastruktury.

Zaprezentowana nowa rodzina rozwiązań jest w pewnym sensie odpowiedzią firmy na wyzwania stawiane współczesnym producentom oprogramowania. Należą do nich bez wątpienia globalizacja, industrializacja (i urbanizacja), a także ograniczanie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko naturalne.

W drugiej części spotkania Michał Kukułka (inż. aplikacji) zaprezentował w praktyce nowe możliwości, a także wprowadzone zmiany w oprogramowaniu Autodesk. M.in. w AutoCAD Civil 3D 2010 zwrócił on uwagę na usprawniony interfejs użytkownika (zmiany objęły m.in. menu aplikacji, pasek szybkiego dostępu), na ulepszone narzędzia do projektowania i analiz (w tym m.in. do modelowania skrzyżowań), a także na zmiany w obszarze współpracy z innymi aplikacjami (poprawiona wymiana danych m.in. z oprogramowaniem Revit, narzędzia do kalkulacji materiałów i mas ziemnych, etc.)...

więcej


Środa, 22.04.2009 r.

Już dostępna polska wersja AutoCAD 2010

Polska wersja AutoCAD 2010 – jednego z najpopularniejszych rozwiązań do projektowania i przygotowywania dokumentacji jest już dostępna – jak wynika z uzyskanej dzisiaj oficjalnej informacji Autodesk

Dostępna jest także cała rodzina oprogramowania AutoCAD 2010, dedykowanego dla poszczególnych branż, a także AutoCAD LT 2010 do rysowania i detailingu. Najnowsza wersja wyposażona została w funkcje ułatwiające użytkownikowi pracę nad najbardziej złożonymi projektami. Wśród nich znajdują się narzędzia do projektowania swobodnego, rysowania parametrycznego, a także rozbudowana obsługa PDF – są to funkcje najbardziej pożądane przez dotychczasowych użytkowników AutoCAD i członków Autodesk User Group International (AUGI).

www.autodesk.pl


Poniedziałek, 20.04.2009 r.

Mysz 3D z górnej półki czyli SpacePilot PRO

Zintegrowany Asystent Kolorowego Wyświetlacza LCD, Technologia Szybkiej Nawigacji (QuickView Navigation) oraz Inteligentne Klawisze Funkcyjne - niektóre z tych rzeczy już poznaliśmy, inne stanowią nowość w dziedzinie manipulatorów 3D

Firma 3Dconnexion wprowadziła na rynek nowe urządzenie: SpacePilot PRO. Ta – w chwili obecnej – sztandarowa myszka 3D zaprojektowana została, by zapewnić zaawansowaną kontrolę modeli 3D, łatwy dostęp do profesjonalnych aplikacji 3D, mniejsze przerwy w pracy projektowej oraz większy komfort. Najbardziej charakterystyczne cechy produktu SpacePilot PRO to nowy kolorowy wyświetlacz LCD wraz z Asystentem Pracy, technologia Szybkiej Nawigacji (QuickView Navigation) drugiej generacji, Inteligentne Klawisze Funkcyjne oraz ulepszona ergonomicznie budowa dla większego komfortu i kontroli.
– Myszki 3D firmy 3Dconnexion zmieniły zasady interakcji inżynierów i profesjonalistów projektowania ze środowiskami 3D – powiedział Dieter Neujahr, prezydent firmy 3Dconnexion. – Nowy SpacePilot PRO bazuje na naszym doświadczeniu (...), dzięki czemu jest to najlepsza myszka 3D, jaką kiedykolwiek stworzyliśmy. Pozwala ona zwiększyć efektywność, co ostatecznie przekłada się na lepsze projekty wykreowane w krótszym czasie.

| więcej |


Poniedziałek, 20.04.2009 r.

Pakiet ratunkowy SolidWorks już dostępny
...na razie tylko za oceanem

Przy okazji relacji z konferencji SolidWorks World 2009 poświęciliśmy trochę miejsca przedstawionej tam inicjatywie „pakietu stymulującego dla bezrobotnych inżynierów”. Zapowiedź doczekała się realizacji. Darmowe oprogramowanie CAD, szkolenie i certyfikat – z założenia mają podnieść atrakcyjność inżynierów na rynku pracy

Pod pojęciem Engineering Stimulus Package i „darmowego systemu CAD” kryje się tutaj, przewidziana na razie tylko dla mieszkańców USA i Kanady, możliwość:

otrzymania (lub pobrania) 90-dniowej licencji SolidWorks Student Design Kit, a także wszystkich towarzyszących jej tutoriali i dokumentacji, wraz z SolidWorks eDrawing pozwalającym m.in. na wymianę rysunków CAD drogą mailową;

• szkolenia zarówno on-line, jak i w siedzibach VAR na terenie USA i Kanady;

• pełny dostęp do SolidWorks Customer Portal;

możliwość uzyskania certyfikatu CSWA, ułatwiającego z pewnością podjęcie pracy w firmach poszukujących inżynierów pracujących w środowisku SolidWorks.

Czy to wiele? Można mieć wątpliwości co do długości okresu, w którym można korzystać z oprogramowania; nawiasem mówiąc jest on identyczny jak w przypadku nie wydawanej już edycji osobistej (SolidWorks PE); tą ostatnią można było jednak – z tego co pamiętam – przedłużyć o kolejne 90 dni, niewykluczone, że i teraz będzie można postąpić podobnie.

Na stronie www.solidworks.com/ESP można dowiedzieć się więcej o pakiecie, a my ze swej strony liczymy na to, iż zostanie on stosunkowo szybko wprowadzony także w Europie.


Poniedziałek, 20.04.2009 r.

Autodesk 2010 – ruszają bezpłatne seminaria

Podobnie, jak w zeszłym roku,  Autoryzowani  Partnerzy Autodesk organizują szereg bezpłatnych seminariów poświęconych praktycznym możliwościom  i najnowszym funkcjom oprogramowania  Autodesk 2010 dla poszczególnych branż: przemysłu, architektury i budownictwa, inżynierii lądowej i wodnej oraz GIS.

Przewidziano cykl ponad 150 seminariów i warsztatów, które odbywają się na terenie całego kraju, w różnych miastach, m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Elblągu, Częstochowie, a także online. Uczestnictwo w seminariach jest bezpłatne, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

 

Szczegółowe informacje o Seminariach Autodesk oraz możliwość zarejestrowania się na wybrane warsztaty dostępne są na stronie www.autodesk.pl/2010seminaria


Środa, 15.04.2009 r.

DVD z SolidEdge with Synchronous Technology
dla pierwszego 1000 użytkowników nowego forum Siemens PLM

Wczoraj otrzymaliśmy pierwszą informację, której nawet nie zdążyliśmy zamieścić, a już dzisiaj działa nowe forum dedykowane użytkownikom oprogramowania Siemens PLM Software: http://forum.siemens-plm.pl, ale nie tylko im...

Chociaż zostało stworzone z myślą o użytkownikach oprogramowania CAD/CAM/CAE/PLM oraz o osobach korzystających z usług i serwisu firmy Siemens PLM Software, ma jednak szansę stać się cennym źródłem informacji również dla wszystkich osób poszukujących wiedzy i opinii na temat systemów CAD/CAM/CAE/PLM.
Impuls do powstania FORUM Użytkowników oprogramowania Siemens PLM wypłynął od Klientów; wyniki badań poziomu satysfakcji ujawniły zapotrzebowanie na tego typu platformę wymiany podglądów o funkcjonalności oprogramowania i rozwiązywania problemów. Na FORUM Siemens PLM użytkownicy mają okazję przedstawić swoje spostrzeżenia, błyskawicznie odnaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania oraz skorzystać z doświadczenia innych.
Aby w pełni korzystać z portalu należy się zrejestrować. Po mailowym (błyskawicznym) powiadomieniu od Administratora Forum o aktywowaniu konta można się logować i zakładać nowe wątki do dyskusji. Dodatkowe informacje można odnaleźć w bloku FAQ.

Dla pierwszych 1000 osób, które dokonają rejestracji na forum, przewidziano nagrodę w postaci płyty DVD z ewaluacyjną wersją SolidEdge with Synchronous Technology. Parafrazując stare porzekadło, kupić, nie kupić, ale wypróbować warto ;)...

http://forum.siemens-plm.pl

 

[dodano w piątek, 17.04.2009 godz.: 15:30]

SolidEdge dla prenumeratorów CADblog.pl

Miło nam poinformować Państwa, iż dzięki uprzejmości Siemens PLM Software, wśród osób, które zdecydowały się na zamówienie bezpłatnej internetowej prenumeraty, jak również wśród osób, które do 10. maja zarejestrują się jako prenumeratorzy, oprócz redakcyjnych upominków (segregatorów) rozlosujemy 20 płyt DVD SolidEdge with Synchronous Technology Evaluation.
Wyniki losowania opublikujemy na stronie 11. maja br.
Jednocześnie informujemy, iż wyniki pierwszego losowania, przeprowadzonego wśród osób, które zdecydowały się na prenumeratę do końca marca 2009 roku, opublikujemy w połowie przyszłego tygodnia.

redakcja


Wtorek, 14.04.2009 r.
Internetowa platforma SolidWorks 3DChallenge.net

Z początkiem kwietnia rozpoczęła działalność partnerska platforma konkursowa SolidWorks – 3D Challenge.net

Polskich użytkowników szczególnie powinien zainteresować fakt, iż właśnie na niej częściowo będzie się odbywał m.in. VIII Studencki Konkurs Projektowy CNS Solutions. Pierwszy etap kwalifikacji uczestników do wspomnianego konkursu (zgłoszenie do udziału i przesłanie pierwszej, wstępnej koncepcji projektu) już się zakończył, a wszyscy zakwalifikowani mają teraz czas na dopracowanie swoich prac. Termin nadesłania ukończonych projektów do biura organizatora upływa 29 maja 2009 roku.
Projekty konkursowe można teraz prezentować na partnerskiej stronie 3D Challenge, dzięki czemu są dostępne nie tylko dla jurorów, lecz także dla wszystkich zainteresowanych internautów.
Organizatorzy konkursu (CNS Solutions) zapraszają wszystkich uczestników, zakwalifikowanych po pierwszym etapie, do rejestrowania się na stronie i zamieszczania na niej projektów konkursowych. Na stronie można także oddać głos na najlepszy projekt.

http://www.3dchallenge.net


Poniedziałek 06.04.2009 r.

NX 6.0 Designer – nowy pakiet CAD

Firma Siemens PLM Software poinformowała o wprowadzeniu nowej konfiguracji
oprogramowania NX (dawniej Unigraphics)

NX Designer – bo o nim tu mowa – posiada w pełni zaimplementowaną innowacyjną technikę modelowania
Synchronous Technology. Umożliwia ona m.in. parametryczne modelowanie z/lub bez użycia historii tworzenia
oraz bezpośrednią dynamiczną edycję plików z innych systemów CAD.
 

Pakiet zawiera funkcjonalności znane już z wdrażanych pakietów NX, czyli:
• Solid & Feature Modeling – modelowanie bryłowe
• Assembly Modeling – złożenia, symulacje kinematyczne
• Straight Brake Sheet Metal – gięcie blach
• Drafting – tworzenie dokumentacji
• Process Solutions for Stress and Vibration – pakiet do obliczeń MES
• True Shading – narzędzia do wizualizacji

Istotną funkcjonalnością, jaką również zawiera, jest Freeform Modeling, który posiada bardzo duże możliwości parametrycznego modelowania powierzchniowego. Pakiet wyposażony został w translatory bezpośrednie (Solid Edge, SolidWorks, I-deas) i pośrednie jak Parasolid, Step, Iges, Dwg, Dxf, Stl...
W stosunku do dotychczas znanych konfiguracji nie posiada wersji pływającej oraz narzędzi do PLM (Teamcenter Engineering), co nie ma istotnego znaczenia w przypadku Klientów, którzy jeszcze nie używają PDM.  Nowoczesne i zaawansowane funkcjonalności, jakie posiada NX i jego cena katalogowa (ustalona na poziomie poniżej 30 tys. zł), może stanowić nie lada wyzwanie dla programów średniego rzędu – zwłaszcza iż NX Designer jest dostępny również w polskiej wersji językowej.

źródło: www.camdivision.pl


Piątek, 03.04.2009 r.

EduCAD na start!

Dzisiaj oficjalnie został uruchomiony nowy internetowy serwis edukacyjny poświęcony systemom CAD i nie tylko...

Wydaje się, że jest to pierwsze tego typu działanie na naszym rynku mediów elektronicznych. Jak można dowiedzieć się ze strony głównej, celem serwisu jest poszukiwanie, upowszechnianie i przekazywanie  wiedzy inżynierskiej z obszaru CAx (CAD, CAE, CAM, PDM ...)   w taki sposób, aby wspomagać  od strony inżynierskiej określone zmiany w przemyśle.
Jak z powyższego wynika, obszarem docelowym EDUCAD jest przemysł – współpraca z uczelniami wyższymi i studentami jest w istocie środkiem do celu, jakim jest lepsza, globalna konkurencyjność  polskich działań inżynierskich. 

„(...) Rozwinięty, nowoczesny światowy przemysł wykorzystuje w znacznie większym zakresie najlepsze dokonania środowisk akademickich, niż dzieje się to w Polsce. W tym świetle  pomoc w zakresie transferu wiedzy i technologii pomiędzy środowiskami  naukowymi a przemysłem jest zadaniem nie do przecenienia.  Wierzymy, ze będziemy w tym procesie pomocni...” – można przeczytać
w podsumowaniu informacji odredakcyjnej, a jej autorem – i jednym z inicjatorów powstania strony – jest prezes firmy AutoR KSI, Jan Parczewski.

Będziemy śledzić działania redakcji educad.pl, a już dzisiaj w imieniu jej twórców, zachęcamy do odwiedzin na tej interesująco zapowiadającej się stronie. Bo przecież...

(...) zdolność uczenia się nie będzie polegała na jednorazowym poznaniu działania  nowego systemu.
W przyszłości jedyną stałą wartością będzie proces nieustannego uczenia się i zmian."
Edgar H. Schein

www.educad.pl


Poniedziałek, 30.03.2009 r.

Darmowa nakładka do darmowego oprogramowania: Driving Dimensions 1.0

LEDAS, rosyjska spółka specjalizująca się m.in. w opracowywaniu nakładek na różnego rodzaju systemy CAD, powiadomiła o wydaniu pierwszej oficjalnej wersji dodatku Driving Dimensions, współpracującego ze środowiskiem darmowego oprogramowania Google SketchUp

Głównym zadaniem owej wtyczki jest udostępnianie prostych w użyciu narzędzi do parametryzowania projektów. Ma to umożliwić znaczne oszczędności czasu, związane z wprowadzaniem zmian w istniejących modelach 3D oraz otworzyć zupełnie nowe możliwości przed użytkownikami programu SketchUp.
Nakładka obsługuje wszystkie podstawowe typy wymiarów sterujących, takie jak długości krawędzi, promienie łuków i okręgów, odległości pomiędzy wierzchołkami, krawędziami i powierzchniami, a także kąty pomiędzy krawędziami i powierzchniami. Wyznaczana jednocześnie za jej pomocą może być dowolna liczba wymiarów, a wymiary mogą być ustawiane ręcznie lub automatycznie z wykorzystaniem oryginalnego mechanizmu wnioskowania. Działanie narzędzia jest w pełni niezależne od historii, dzięki czemu można je zastosować do modyfikacji dowolnego modelu.
Driving Dimensions 1.0 można pobrać za darmo z internetowych stron producenta (w wersji przeznaczonej do użytku prywatnego ma nieco ograniczone możliwości). Dostępna jest również komercyjna wersja narzędzia (Pro), która jest pozbawiona ograniczeń i która możesz być stosowana w celach zarobkowych. Wyceniono ją na 45 dolarów. Obydwie wersje pluginu współdziałają z oprogramowaniem SketchUp 6, Pro 6, 7, oraz Pro 7 pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 2000, XP lub Vista.

LEDAS pracuje nad wdrożeniem Driving Dimensions również do innych systemów CAD. Odpowiednie przykłady zastosowań narzędzia w środowiskach AutoCAD i Rhino 3D można znaleźć bezpośrednio na stronie poświęconej nakładce lub w serwisie producenta.

Źródło: www.cad.pl, http://drivingdimensions.com


Czwartek, 26.03.2009 r.

BIM Anno Domini 2010
(Building Information Modeling)

25 marca Autodesk oficjalnie przedstawił nową gamę produktów dla architektury i budownictwa. Ogólnoświatowej premierze towarzyszyła prezentacja zorganizowana przez polskie przedstawicielstwo firmy w jej nowej siedzibie przy ul. Wołoskiej 9 w Warszawie

– W obecnej sytuacji ekonomicznej firmy potrzebują interoperacyjnych i elastycznych narzędzi do modelowania informacji o budynku, które pomogą im realizować projekty szybciej i ekonomiczniej – powiedział Jay Bhatt, wiceprezes Autodesk ds. rozwiązań dla architektury i budownictwa. – Wersje 2010 naszego oprogramowania realizują obietnice koncepcji BIM poprzez dalsze wypełnianie luki komunikacyjnej pomiędzy zespołami projektowymi i konstrukcyjnymi. Te (...) narzędzia pomogą naszym klientom radzić sobie z wyzwaniami projektowymi i konstrukcyjnymi w sposób efektywniejszy i skuteczniejszy, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu ich pracy na środowisko. W podobnym tonie o nowościach w oferowanym oprogramowaniu firmy wypowiadał się w Warszawie Wojciech Jędrzejczak, dyrektor generalny Autodesk na Polskę (obszerna relacja z konferencji w numerze 1(1) 2009, dostępnym w archiwum pdf po 6 kwietnia 2009 roku).
Gama produktów Autodesk 2010 dla BIM powinna pozwolić projektantom, inżynierom budowlanym, wykonawcom oraz ich klientom na łatwiejsze tworzenie danych cyfrowego projektu oraz czerpanie z nich zysku, a także zaoferować im lepszą komunikację pomiędzy rozproszonymi zespołami projektowymi. Inwestując w BIM, spółki sektora architektoniczno-budowlanego będą w stanie bardziej precyzyjnie wizualizować, symulować i analizować działanie projektu, jego wygląd i koszty, a także tworzyć ekonomiczniejsze, pod względem wykorzystania zasobów, budynki i infrastrukturę oraz zastępować starzejącą się infrastrukturę.

Platforma Autodesk Revit 2010
Produkty dla BIM, oparte na platformie Autodesk Revit, oferują dopasowany interfejs użytkownika, który zapewnia całej gamie produktów spójność wyglądu i wyższą jakość pracy. Zaktualizowana platforma Autodesk Revit oferuje również wyższy poziom interoperacyjności w przypadku analiz domów ekologicznych, oferując obsługę formatu języka gbXML (ang. green building extensible markup language). Aktualizacje produktów opartych na platformie Autodesk Revit obejmują:

• Oprogramowanie Autodesk Revit Architecture 2010 (BIM dla architektów i projektantów), które umożliwia klientom bardziej precyzyjne uchwycenie wczesnych koncepcji projektowych za pośrednictwem ulepszonej funkcjonalności projektowania koncepcyjnego, za pomocą  intuicyjnego obszaru roboczego projektowania koncepcyjnego, pozwalającego na łatwiejsze tworzenie skomplikowanych kształtów geometrycznych; nowego interfejsu użytkownika, który działa w sposób, w jaki projektanci myślą, oferując bardziej płynny i ciągły przepływ pracy projektowej; ulepszonej współpracy z programami takimi, jak AutoCAD Civil 3D 2010, Autodesk 3ds Max Design 2010 i Autodesk Inventor 2010.

Oprogramowanie Autodesk Revit Structure 2010 (BIM dla inżynierów konstruktorów, projektantów oraz kreślarzy), które integruje multimateriałowy fizyczny i niezależnie edytowalny model analityczny, by oferować bardziej precyzyjną dokumentację, analizę i projektowanie. Użytkownicy otrzymają rozszerzone funkcje projektowania koncepcyjnego, modelowania i analizy, pozwalające na obsługę bardziej skomplikowanych form architektonicznych; ulepszony interfejs użytkownika z nowym, konfigurowalnym paskiem narzędziowym w postaci wstążki; wyższy poziom wydajności oraz interoperacyjności, w tym również natywną obsługę trybu 64-bit

Oprogramowanie Autodesk Revit MEP 2010 (BIM dla inżynierów mechaników, elektryków oraz instalatorów), które oferuje klientom zestaw optymalnych narzędzi do projektowania układów oraz analizy wydajności budowlanej, pomagając inżynierom podejmować bardziej świadome decyzje. Wersja 2010 oferuje następujące nowe funkcje: natywną analizę obciążeń grzewczych i chłodzących, pozwalającą inżynierom mechanikom, elektrykom i instalatorom określić pobór energetyczny budynku; rozszerzony eksport gbXML z możliwością zbadania analitycznego modelu projektu przed wyeksportowaniem go do pliku gbXML; zwiększoną wydajność aplikacji, a tym samym oszczędność czasu oraz możliwość pracy z większymi plikami projektowymi.

• AutoCAD Civil 3D 2010
Oprogramowanie AutoCAD Civil 3D 2010, rozbudowane rozwiązanie BIM dla inżynierii lądowej i wodnej, pomaga zespołom badać w sposób cyfrowy projekty transportowe, zabudowy terenów i środowiskowe jeszcze przed ich zbudowaniem. Nowe funkcje w AutoCAD Civil 3D 2010 obejmują: nowe funkcje projektowe i analityczne, takie jak zautomatyzowane projektowanie skrzyżowań oraz zintegrowana analiza kanałów burzowych; przedmiar robót oraz współpraca z Autodesk Revit Architecture; nowe menu aplikacji, interfejs użytkownika w postaci wstążki oraz pasek szybkiego dostępu zwiększające produktywność.

• Autodesk Navisworks 2010
Oprogramowanie Autodesk Navisworks 2010, obejmujące Autodesk Navisworks Review 2010, Autodesk Navisworks Simulate 2010, Autodesk Navisworks Manage 2010 i Autodesk Navisworks Freedom 2010, umożliwia specjalistom projektowania i budowy łączyć swój wkład projektowy w jeden zsynchronizowany model dla BIM. Umożliwiając członkom zespołu współdzielenie, łączenie, przeglądanie i dopracowywanie modeli 3D dowolnych rozmiarów i formatów, aplikacje Autodesk Navisworks stanowią istotną część przepływu pracy BIM. Aktualizacje oferty Autodesk Navisworks obejmują: zwiększoną użyteczność zapewniającą klientom bardziej produktywne środowisko pracy oraz nowe narzędzia pomiarowe i rozszerzenia związane z kreskowaniem przekrojów pomagające usprawnić przepływ pracy; wyższy poziom interoperacyjności zapewniający lepszą współpracę.

• Autodesk 3ds Max Design 2010
Oprogramowanie Autodesk 3ds Max Design umożliwia architektom, projektantom, inżynierom i specjalistom od wizualizacji badanie, walidowanie i przekazywanie swoich kreatywnych pomysłów - począwszy od wstępnych modeli koncepcyjnych, aż po końcowe prezentacje filmowej jakości. 3ds Max Design oferuje cyfrową ciągłość z rodziną produktów AutoCAD, Revit i Autodesk Inventor, umożliwiając ponowne wykorzystanie danych projektowych w celu ich wizualizacji. Nowe funkcje Autodesk 3ds Max Design 2010 to:
ponad 100 dodatkowych narzędzi do modelowania, które pomagają projektantom dopracować swoje projekty i osiągnąć nową jakość renderingu; interaktywna analiza oświetlenia, która pomaga użytkownikom realizować szybszą interakcję, walidować zrównoważone rozwiązania i unikać kosztownych pomyłek na wczesnych etapach procesu projektowania, rozbudowana biblioteka efektów cząsteczkowych oraz ulepszenia związane ze stabilnością renderowanego obrazu, które upraszczają dostarczanie zamierzonego przekazu wizyjnego.

Dostępność
Dostępność opisywanych rozwiązań zależy od... kraju. Szczegółowe informacje oraz możliwości zakupu są dostępne od 24 marca 2009 pod adresem: http://www.autodesk.com/pr-purchaseoptions. Dostępna jest także kopia amerykańskiej wirtualnej konferencji prasowej Autodesk AEC. Należy się spodziewać, iż wersje angielskie wspomnianych systemów będą u nas dostępne od przełomu marca i kwietnia.

Źródło: Autodesk


Środa, 25.03.2009 r.

Projektowanie funkcjonalne 2010

Autodesk przedstawił najnowszą wersję swojego oprogramowania do projektowania dwu- i trójwymiarowego dla przemysłu wytwórczego. Nowe, istotne funkcje oraz wzbogacone portfolio produktów wskazują na zainteresowanie sektorem firm wytwarzających produkty konsumenckie, ale nie tylko...

Nowa linia produktów dla przemysłu, oznaczona "2010", zawiera: Autodesk Inventor (wg nowej nomenklatury AutoCAD Inventor, ale o tym za chwilę - przyp. red.), AutoCAD Mechanical, AutoCAD Electrical, Autodesk Alias, Autodesk Moldflow, Autodesk Navisworks, Autodesk Showcase, Autodesk 3ds Max Design oraz Autodesk Vault - aplikacje stanowiące rozwiązania do tworzenia cyfrowych prototypów. Wersje 2010 oferują jeszcze więcej funkcji w obszarze projektowania, wizualizacji i symulacji oraz bliższą współpracę z innymi aplikacjami Autodesk oraz innymi narzędziami CAD.
– Pozycjonowanie rozbudowanego oprogramowania 2D i 3D w zasięgu firm produkcyjnych pozwala im konkurować w skali globalnej - powiedział Robert „Buzz" Kross, wiceprezes Manufacturing Industry Group w Autodesk. – Wykorzystując naszą linię produktową 2010, klienci mogą (...) zacieśnić współpracę pomiędzy zespołami projektowymi, produkcyjnymi i marketingowymi, które wspólnie są odpowiedzialne za wprowadzanie wysokiej jakości produktów na rynek.
Oprogramowanie Autodesk do tworzenia cyfrowych prototypów daje producentom możliwość projektowania, wizualizacji i symulacji pracy produktu w warunkach rzeczywistych, jeszcze zanim taki produkt ujrzy światło dzienne. Cyfrowe prototypowanie zmniejsza zależność od prototypów fizycznych, co pozwala zredukować koszty i przyspieszyć proces wprowadzania produktu na rynek w bardzo konkurencyjnych branżach.

AutoCAD Inventor 2010*
Jako podstawa cyfrowego prototypowania, oprogramowanie Autodesk Inventor pomaga wytworzyć precyzyjny model 3D, który pozwala sprawdzić kształt, dopasowanie i funkcję projektowanego produktu jeszcze przed jego wyprodukowaniem. Rodzina produktów Autodesk Inventor 2010 oferuje nowy poziom użyteczności i funkcjonalności w zakresie tworzenia dokumentacji produktowej 2D, projektowania produktowego 3D, rozszerzonych możliwości symulacyjnych, silnego skoncentrowania się na projektowaniu części z tworzyw sztucznych (efekt m.in. akwizycji Moldflow) oraz nowych funkcji zarządzania i wymiany danych.

A nowe funkcje rodziny produktów dostępnych w pakiecie AutoCAD Inventor 2010 obejmują:
• Projektowanie i wytwarzanie części z tworzyw sztucznych
• Możliwość symulowania pracy produktu
• Produktywność projektowania: Kontynuując drogę ku większej użyteczności i produktywności, Inventor oferuje nowy interfejs użytkownika, który łączy środowisko projektowania 3D do tworzenia części i zespołów z narzędziami, pozwalając inżynierom skoncentrować się na funkcji projektu, której efektem będzie automatyczne wytworzenie inteligentnych komponentów, takich jak części z tworzyw sztucznych, ramy stalowe czy maszyny.
Ponadto, Inventor 2010 oferuje rozszerzoną funkcjonalność wymiany danych architektonicznych, konstrukcyjnych i inżynieryjnych, która umożliwia producentom z branży budowlanej udostępnianie danych 3D w formacie łatwym do wykorzystania w aplikacjach dedykowanych modelowaniu informacji o budynku, takich jak rodzina produktów Autodesk Revit 2010.

Razem z oprogramowaniem Inventor, Autodesk wprowadza nowe aplikacje do tworzenia cyfrowych prototypów, które wspierają i upraszczają prace projektowe, inżynieryjne, produkcyjne oraz zadania marketingowe. Są to, m.in.:
Rodzina produktów Autodesk Alias (więcej informacji tutaj)
• Autodesk Showcase
• Autodesk 3ds Max Design
• Autodesk Vault
• Autodesk Navisworks
• Autodesk Moldflow: W wersji 2010 spółka Autodesk uprościła linię produktową Moldflow. Pakiet oprogramowania do symulacji, analizy, optymalizacji i oceny części z tworzyw sztucznych oraz form do ich wytwarzania oferuje nowy zestaw zrównoważonych funkcji, większą wydajność oraz wyższą jakość. Autodesk Moldflow Insight oferuje zaawansowaną, precyzyjną symulację najbardziej złożonych procesów wtryskowych, korzystając z największej na świecie bazy materiałowej tworzyw sztucznych. Autodesk Moldflow Adviser upraszcza symulację procesu formowania wtryskowego z wykorzystaniem tworzyw sztucznych i prowadzi projektantów przez etapy analizy oraz interpretacji, pomagając unikać opóźnień produkcyjnych i kosztownych przeróbek form (wg. Autodesk).

Dostępność

Szczegółowe informacje oraz opcje zakupu będą dostępne od 24 marca 2009 pod adresem: www.autodesk.com/purchaseoptions


*Zmiana w nazewnictwie odnosi się do pakietu znanego wcześniej jako Autodesk Inventor. Obecna nazwa AutoCAD Inventor nie pozostawia wątpliwości co do zawartości pakietu.


Poniedziałek, 23.03.2009 r.

Czwartkowe warsztaty

Autodesk organizuje cykl warsztatów dla użytkowników platformy Revit. Spotkania Revit Open Door – Tips & Tricks odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca w Warszawie. Najbliższe – już w tym tygodniu, a swoją obecność zapowiedziało ponad 30 architektów...

Warsztaty odbywają się w siedzibie Autodesk, w Warszawie w każdy ostatni czwartek miesiąca. Użytkownicy programu Revit spotkali się po raz pierwszy 26 lutego. Warsztaty prowadzi ekspert Autodesk, Andrzej Samsonowicz (na zdjęciu obok), inżynier aplikacji AEC. Uczestnicy pierwszego spotkania z cyklu Revit Open Door pracowali nad takimi zagadnieniami, jak modelowanie bryłowe, tworzenie etykiet pomieszczeń, kontrolowanie łączenia się warstw pomiędzy ścianą a stropem. Chętni do udziału w warsztatach mogą także sami proponować tematy zajęć.

Inicjatywa Revit Open Door jest elementem wspierania użytkowników, którzy chcą efektywnie wykorzystywać posiadane rozwiązania Autodesk do modelowania informacji o budynku (BIM – Building Information Modelling).

Formularz rejestracyjny oraz więcej informacji o warsztatach Revit Open Door można znaleźć na stronie www.autodesk.pl/revitopendoor


Poniedziałek, 23.03.2009 r.

PLM w Cobra Automotive Technologies

Cobra Automotive Technologies S.p.A. wybrała Teamcenter®, oprogramowanie Siemens PLM Software, do zarządzania cyklem życia produktu, wspierające rozwój produktu i procesy inżynieryjne.

Cobra, międzynarodowa spółka z siedzibą w Varese, we Włoszech, wdroży Teamcenter na ponad 100 stanowiskach, co pozwoli na poprawę struktury zarządzania produktem i danymi procesowymi firmy, a także na skrócenie czasu niezbędnego do wprowadzenia produktu na rynek, obniżenie kosztów rozwoju produktu oraz całkowitych kosztów eksploatacji.

 – PLM to nie tylko narzędzie. To technologia o wielkich możliwościach, która ma wpływ na całą organizację, dlatego oczekujemy, że pozwoli naszej firmie wzmocnić inicjatywy mające na celu standaryzację. Dzięki temu będziemy mogli przyspieszyć prace rozwojowe, wdrożyć proces ciągłego doskonalenia i znacząco ograniczyć niezgodności – powiedział Graziano Mangiarotti, dyrektor techniczny Cobra Automotive Technologies S.p.A. Cobra zaczęła szukać oprogramowania PLM ze względu na plany globalnej ekspansji rynkowej firmy. Plany zakładają potrzebę wdrożenia w firmie systemu informatycznego, który będzie wspierał rozwój produktu oraz procesy technologiczne, zapewni szybki i bezpieczny dostęp do informacji produktowych, dostosuje procesy wypuszczania produktu na rynek do danych i powiązanej wielkoformatowej dokumentacji oraz skonsoliduje archiwa i aplikacje mające na celu poprawę elastyczności zarządzania.

 – Wdrożenie platformy Teamcenter (...) umożliwi nam dostęp do wszystkich danych produktowych oraz pozwoli na ich aktualizację w czasie całego procesu rozwoju. Będziemy również dysponowali wydajnym szablonem klasyfikacyjnym do zarządzania bibliotekami produktu, co pozwoli na spełnienie przyszłych wymagań dzięki elastyczności systemu – podsumowuje Mangiarotti.  

Międzynarodowa Grupa Cobra Automotive Technologies z siedzibą we Włoszech, specjalizująca się w dziedzinie rozwiązań bezpieczeństwa dla przemysłu samochodowego, oferuje połączenie usług lokalizacyjnych LBS i systemów elektronicznych zapobiegających ryzyku i zarządzających ryzykiem związanym z pojazdami, takim jak kradzież, porwanie, oszustwo i manewry przy małej prędkości. Założona w 1975 roku firma jest partnerem głównych europejskich i azjatyckich producentów samochodów i motocykli, dla których przygotowuje rozwiązania wbudowane w oryginalne wyposażenie. Cobra prowadzi bezpośrednią działalność we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Japonii i w Chinach oraz posiada sieć około 40 przedstawicieli na rynkach europejskich i azjatyckich.

Więcej informacji na stronach: www.cobra-at.com


Poniedziałek, 23.03.2009 r.

Precyzyjne elementy projektowane w 3D, pod kontrolą PDM…

Kolejna firma korzysta z rozwiązań DS SolidWorks Corp. HARTING Applied Technologies – bo o niej tutaj mowa – jest częścią HARTING Technology Group, specjalizującą się w projektowaniu i produkcji precyzyjnych maszyn wytwórczych dla przemysłu elektronicznego i sektora motoryzacyjnego

Firma wykorzystuje oprogramowanie CAD 3D do projektowania stanowisk roboczych i robotów przemysłowych, maszyn do precyzyjnego montażu, a także do opracowywania form wtryskowych, przyrządów do gięcia itp., przystosowanych do pracy z niewielkimi, delikatnymi detalami. Jest w stanie dostarczyć zarówno jednostkowe urządzenie, jak serię, a także zorganizować całą linię produkcyjną.

Od momentu wdrożenia oprogramowania CAD spod znaku SolidWorks (miało to miejsce w 2005 roku), w wyraźnym stopniu dało się odczuć zmniejszenie liczby popełnianych błędów, dotyczących zarówno samych konstrukcji, jak i fizycznych właściwości budowanych prototypów, które stosunkowo często nie spełniały zakładanych wymagań. Obecnie używane oprogramowanie pozwala na przeprowadzanie szerokiego zakresu symulacji (zintegrowanych w jednym środowisku programowym), dotyczących m.in. potencjalnych kolizji ruchomych elementów, co znacznie skróciło czas opracowania urządzenia i uruchomienia jego produkcji.

 - Nasz poprzedni system CAD po jakimś czasie okazał się zbyt wolny w stosunku do innych, nowszych rozwiązań. A koszty projektowania rosły – powiedział Volker Franke, dyrektor zarządzający HARTING. – Poza tym, bardzo często nasze projekty wymagały zaangażowania licznego grona inżynierów, zarówno z firmy, jak i spoza niej. Szybki wskaźnik zwrotu kosztów, wygodny interfejs, liczne wbudowane narzędzia i łatwość obsługi przekonały nas szybko do obecnie używanego systemu. Prócz tego, SolidWorks Enterprise PDM oferuje nam dodatkowe korzyści w postaci łatwych i przydatnych funkcji, jak np. kopiowanie projektów. Naszym celem jest zredukowanie czasu potrzebnego na opracowanie nowego projektu o 30%. Pozwoli to na redukcję kosztów i zwiększenie naszej konkurencyjności wobec zagranicznych firm o podobnym profilu działalności. Teraz mamy nadzieję zachować naszą silną pozycję teraz i w przyszłości – dodaje Franke.

HARTING zdecydowała się na zaimplementowanie SW Enterprise PDM przed kilkoma miesiącami; firma poszukiwała wtedy efektywnego systemu zarządzania danymi o produkcji, które mogło być wdrożone szybko i łatwo, i pozwalało wielu użytkownikom na korzystanie z wbudowanych funkcji. Od czerwca 2008 roku oprogramowanie to pozwala na ścisłą i bliską współpracę użytkowników pracujących w wielu różnych lokalizacjach, ze zdecentralizowanymi plikami i serwerami CAD.

System PDM daje bezpieczny dostęp do danych projektowych, konstrukcyjnych a także kodów CNC, pozwalając na swobodną wymianę plików DXF, PDF, STEP, a także rozszerzeń Cimatron i Windows pomiędzy różnymi departamentami firmy, odpowiedzialnymi za poszczególne etapy projektowania, wytwarzania i sprzedaży gotowych produktów.

HARTING Applied Technologies posiada obecnie 19 licencji SolidWorks 3D CAD i 15 licencji SolidWorks Enterprise PDM.

 

Więcej informacji na temat HARTING: www.harting-applied-technologies.com


Wtorek, 17.03.2009 r.

Oprogramowanie Bricscad w atrakcyjnej cenowo ofercie

Wygląda na to, że dostawcy i producenci oprogramowania zaczęli prześcigać się w atrakcyjnych ofertach cenowych. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o ofercie DATACOMP, tym razem przyszła kolej na Bricsys Polska...

...i atrakcyjny cenowo przelicznik, wg którego 1 euro warte będzie 4 złote, począwszy od poniedziałku, do wyczerpania zapasów! Co to oznacza? Mniej więcej tyle, iż za podstawową wersję Bricscad Classic trzeba będzie zapłacić 1575 złotych netto, za wersję Pro – 1985 złotych netto, a za tzw. „pięciopaki” – odpowiednio 6425 zł i 8225 zł netto. Czy warto? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ale ułatwieniem może być możliwość pobrania 30-dniowej wersji demonstracyjnej ze strony http://www.bricsys.pl/pl_PL/.


Piątek, 6.02.2009 r.

Nowe aplikacje od SolidWorks Labs

W internetowej „piaskownicy” można znaleźć kilka nowych narzędzi będących zwiastunami nadchodzących potencjalnych możliwości współczesnych systemów CAD 3D

Jeśli nie zastanawiali się Państwo wcześniej nad tym, jak mogą wyglądać systemy CAD w kolejnym dziesięcioleciu i w dalszej przyszłości, zachęcam do odwiedzenia SolidWorks Labs (http://labs.solidworks.com/). Od 20 stycznia dostępne są cztery nowe bezpłatne, eksperymentalne  aplikacje, przydatne dla użytkowników CAD 3D.

 

 

Pierwsza z nich – „Treehouse” – to ciekawe narzędzie dedykowane dla zespołów projektowych. Inżynierowie mogą w łatwy sposób stworzyć graficzną reprezentację docelowego złożenia jeszcze przed rozpoczęciem właściwej pracy w środowisku programowym. Jest to wyjątkowo proste, gdyż odbywa się poprzez przeciąganie i upuszczanie ikon symbolizujących odpowiednie elementy.  Treehouse pozwala na przypisanie elementom składowym indywidualnych cech, założeń i ograniczeń, a przede wszystkim – przypisanie ich konkretnej osobie, która będzie odpowiedzialna za ich zaprojektowanie. Gdy „złożenie” jest już gotowe, może zostać zaimportowane przez dowolny system PDM i przypisać (rozesłać) odpowiednie komponenty składowe do właściwych użytkowników, odpowiedzialnych za ich realizację.

Kolejna aplikacja – „Tagger” – pozwala na swobodne dodawanie wszelkiego rodzaju uwag (tagów) bezpośrednio do dokumentu zawierającego projekt. W jakim celu? Żeby uskutecznić komunikację pomiędzy osobami współpracującymi w ramach jednego projektu. Po otwarciu pliku zawierającego model (element, złożenie itp.) użytkownik może rozwinąć sobie listę wszystkich uwag i w łatwy sposób sprawdzić, z jakimi fragmentami projektu zostały one skojarzone.

„Presentation Studio” pozwala na stworzenie w łatwy sposób (metodą kolejnych etapów) wysokiej jakości interaktywnych dokumentów w formacie pdf, przeznaczonych dla osób nie będących użytkownikami systemów CAD (klientów, handlowców etc.). Otrzymane pliki mogą być odczytane przez każdego Acrobat Readera powyżej wersji 8. Modele 3D dołączone do uzyskanej prezentacji zachowują pełną interakcję 3D, mogą być powiększane, obracane itp. Aplikacja pracuje z poziomu środowiska SolidWorks.

Nakładka „Collada Export” pozwala użytkownikom SolidWorks na eksport modeli bryłowych jako standardowych obiektów 3D wzbogaconych o dane dotyczące możliwości i zakresu ruchu, aby możliwe było ich użycie w programach takich jak np. Microsoft Robotics Developer Studio 2008 (http://msdn.microsoft.com/en-us/robotics/default.aspx). Projektanci robotów mogą następnie użyć swojego oprogramowania w celu skorygowania otrzymanych projektów, dopracowania aplikacji i zwiększenia np. jej wydajności.

– SolidWorks Labs dało naszym klientom możliwość sygnalizowania, czego oczekują, w jaki sposób mogą korzystać z nowych opracowań i na ile przydatne okazują się one w praktyce, a nam – wskazówkę, czy poruszamy się we właściwym kierunku – mówi Austin O'Malley, CTO DS SolidWorks. – Pozwala zarówno im, jak i komukolwiek ze środowiska inżynierów projektantów na poznanie nowych i nadchodzących możliwości systemów CAD.

Ze względu na opisane tutaj najnowsze udostępnione narzędzia (a także na setki innych obecnych w sieciowych zasobach już od jakiegoś czasu), SolidWorks Labs zmodernizowało swoją stronę internetową, pozwalającą obecnie na łatwiejszą nawigację, na zamieszczanie komentarzy użytkowników, video-prezentacje i inne.

W jednym z najbliższych pdf-owych wydań CADblog.pl postaram się przybliżyć Państwu ideę SolidWorks Labs, podzielić się wrażeniami z korzystania z nowego serwisu internetowego i opisać kilka moim zdaniem najbardziej interesujących aplikacji. A jeśli wśród Państwa znajdują się już osoby korzystające z SolidWorks Labs, będę wdzięczny za wszelkie uwagi, opinie i komentarze. Postaram się je wykorzystać w przygotowywanym opracowaniu.

ms


Piątek, 6.02.2009 r.

Pierwszy cykl konferencji poświęconych rozwiązaniom PLM zakończony.

Jak redukować koszty powstawania i utrzymania produktu na rynku nie rezygnując z jego jakości

3 lutego w Warszawie w hotelu Marriott odbyła się konferencja poświęcona rozwiązaniom do zarządzania cyklem życia produktu oferowanym przez Siemens PLM Software. Spotkanie to zakończyło cały cykl wydarzeń, których celem było zaprezentowanie przedstawicielom kadry zarządzającej możliwości zwiększenia innowacyjności produktu i redukcji kosztów przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi do zarządzania informacją. Realia rynkowe pokazują, że wygrywają te przedsiębiorstwa, które są w stanie dostarczyć produkt szybciej, taniej, jednocześnie nie rezygnując z jakości. Jak podnieść innowacyjność produktu? Jak zwiększyć produktywność i wyeliminować kosztowne błędy? Jak zredukować koszty powstawania produktu? Jak zsynchronizować i przyspieszyć działalność operacyjną zespołów ds. produktu? Jak efektywnie zarządzać obiegiem informacji? Zdaniem Siemens PLM Software odpowiedzią na te wyzwania jest nowoczesne rozwiązanie pozwalające zarządzać informacją o produkcie i procesach w przedsiębiorstwie, rozwiązanie, z którego mogą korzystać wszystkie działy w firmie.

Prezentacja Romana Korzusa, Mid-Market Sales Executive, przedstawiała możliwości rozwiązania PLM w zakresie przewidywania kosztów zmian oraz symulowania wartości finansowej nowych pomysłów. Połączenie wszystkich informacji biznesowych i inżynierskich, mających wpływ na postać finalną produktu, jest głównym obszarem, jakim zarządza rozwiązanie PLM. Przewidywanie kosztów rozwoju produktu, jest kluczowo ważne dla nowoczesnej firmy i tu w sukurs przychodzi PLM, który jest centralnym zasobem wiedzy o produkcie. Rozwiązanie pozwala szybciej tworzyć kolejne wersje i generacje produktów, umożliwia jednocześnie skrócenie procesu, tak projektowego opartego o CAD/CAE, jak i produkcyjnego bazującego na CAM. Co więcej, rozwiązanie Siemensa zapewnia interakcje pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu zmian, przy jednoczesnej otwartości na obsługiwane formaty danych i aplikacje biorące udział w cyklu życia produktu. Takie podejście do zagadnienia PLM zapewnia użytkownikom niższe koszty nie tylko wytwarzania nowego produktu, ale także oszczędniejsze wdrożenie rozwiązania PLM, ponieważ można z nim integrować dowolny CAD jak: AutoCAD, SolidEdge, SolidWorks, Inventor, NX, NXI, ProEngineer, Catia, itp. Kolejną wymierną korzyścią w przypadku oprogramowania firmy Siemens jest modułowość, pozwalająca zaczynać od poziomu PDM (Product Document Management) poprzez wsparcie technologii produkcji, do obszarów zarządzania Portfelem Produktów, aż po rozwiązania klasy Enterprise.

Gościem specjalnym spotkania 3 lutego był Bob Whale, dyrektor European Center of Excellence, odpowiedzialny za rozwój wdrożeń w Europie. W swojej prezentacji przedstawił wartość biznesową rozwiązań PLM na przykładzie konkretnych wdrożeń w takich międzynarodowych koncernach jak Nissan (dwa razy więcej projektów przy tych samych zasobach), GE (oszczędności rzędu 50% w procesach inżynieryjnych i 80% w procesach produkcyjnych), BSH (globalna współpraca wszystkich brandów i lokalnych fabryk), Canon (czas rozwoju nowego produktu skrócony o 50%), Lockheed Martin – program F-35 (oszczędności w poszczególnych fazach cyklu życia produktu: 35% - projekt; 67% - produkcja; 50% - remonty i utrzymanie). Badania pokazały, że w ciągu ostatnich kilku lat znacząco spadł poziom satysfakcji kadry zarządzającej z przekształcania pomysłów w produkty, które odnoszą sukces rynkowy. Zgromadzenie wiedzy o produktach i procesach na platformie rozwiązania PLM pozwala zbudować dobry produkt i – co równie ważne – zbudować go dobrze.

Wspólna prezentacja Romana  Korzusa (tym razem w roli narratora) Krzysztofa Kazonia (PLM Consultant) i Michała Marcinowskiego (CAD Consultant) symulowała pracę w dziale konstrukcyjno – technologicznym. Prowadzący, na przykładzie zwykłego łącznika światła firmy Ospel, przedstawili bogato ilustrowany pracą na żywo pełen zakres prac biura R&D, począwszy od kompletacji wymagań rynkowych, ich edycję, poprzez definicję wymogów produkcyjnych, ustalenie harmonogramu prac i wykorzystanie definiowanych obiegów dokumentacji (również około produkcyjnej), zarządzania zmianami produktu, dostępność danych historycznych, aż po wytworzenie narzędzia i technologię jego wykonania. Zakres ten został również uzupełniony końcowymi zagadnieniami PLM tj. narzędzia do serwisu i napraw. Podczas wystąpienia zaprezentowano nie tylko proces pracy biura, ale również dedykowane moduły tj. Teamcenter Scheduler Manager umożliwiający zespołowi konstrukcyjnemu na planowanie zadań, zarządzanie zasobami i czasem pracy konstruktorów oraz technologów, w ramach wyznaczonych zadań i obiegu dokumentacji; Product Structure Editor dający ogromne możliwości wizualizacyjne złożeń, ich konfiguracji, oraz zarządzania zestawieniami materiałowymi; Relation Manager – niezastąpione narzędzie serwisowe  ilustrujące powiązania między częściami, podzespołami i złożeniami; Change Management do zarządzania zmianami w produktach; Project Portfolio Management dający możliwość raportowania i tworzenia wykresów (oparty o technologię Crystal Reports) ilustrujących koszty danych projektów i analizujących możliwość ich zagrożenia bądź przekroczenia budżetu. Oprócz tego przedstawiono możliwość dostępności do danych, przy pomocy przeglądarki Web, co jest nieocenione w przypadku konieczności pracy np. poza biurem.

 www.ugs.pl

 

Firma Siemens PLM Software (do maja 2007 UGS), oddział firmy Siemens Industry Automation Division, jest jednym z liderów na rynku PLM (Product Lifecycle Management) - rynku oprogramowania i usług związanych z „zarządzaniem całym cyklem życia produktu". Siemens PLM Software obsługuje  51 tys. klientów na całym świecie, u których zainstalowano 5,5 miliona licencjonowanych stanowisk. W ofercie firmy znajduje się m.in. oprogramowanie NX (dawniej Unigraphics), Solid Edge, I-deas, FEMAP, NX Nastran oraz produkty z grupy Teamcenter oraz Tecnomatix, a także pełen zestaw usług i serwisu w zakresie CAD/CAM/CAE/PDM/PLM. Otwarte rozwiązania dla przedsiębiorstw oferowane przez Siemens PLM Software umożliwiają firmom i ich partnerom swobodną współpracę w globalnych sieciach innowacyjnych. Efektem tej współpracy są światowej klasy produkty i usługi.

Więcej informacji o produktach i usługach firmy Siemens PLM Software można znaleźć pod adresem www.siemens.com/plm

powrót do początku | powrót do strony głównej


Czwartek, 5.02.2009 r.

3DVIA Composer i maszyny do obróbki drewna

Nie tylko 3DVIA, ale także systemy CAD ze znakiem SolidWorks wykorzystywane są z powodzeniem przez austriackiego producenta. Rodzinna firma, z siedzibą w Hall (Tyrol), wytwarza maszyny do obróbki drewna dla szerokiej rzeszy odbiorców, poczynając od hobbystów-majsterkowiczów, małych przedsiębiorstw przetwórczych, na dużych zakładach kończąc. Należą do niej tak znane marki, jak FELDER, FORMAT-4 i HAMMER...

Jak poinformowało 13 stycznia br. biuro prasowe Dassault Systemes SolidWorks Corp., firma FELDER KG zdecydowała się na zakup oprogramowania 3DVIA Composer, które skutecznie wesprze procesy generowania rysunków pokazujących złożenia elementów maszyn przez nią produkowanych, a także uprości i usprawni generowanie list zestawień materiałowych. Na wybór tego właśnie narzędzia niewątpliwie wpływ miał fakt, iż FELDER z powodzeniem stosuje oprogramowanie SolidWorks od ponad siedmiu lat. Zdaniem pracowników firmy, dalsze wdrażanie zarówno 3DVIA, jak i SW, pozwala skuteczniej konkurować – także pod względem cenowym – w tym segmencie rynku maszyn obróbczych.

FELDER KG zdecydowała się na przejście ze środowiska 2D do 3D w 2001 roku, a zaowocowało to znacznym (o ok. 30%) skróceniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia pełnego procesu projektowego. Nie bez znaczenia jest także oszczędność materiałów, a także uproszczenie konstrukcji maszyn przy jednoczesnym zwiększeniu ich funkcjonalności, wydajności i niezawodności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. 1. Rozstrzelony widok złożenia jednej z oferowanych przez FELDER KG maszyn do obróbki drewna...

– Estetyka wyrobów, krótki cykl projektowania i wysoka jakość końcowych produktów są dla nas wyjątkowo istotne – mówi inżynier Robert Tratter, dyrektor ds. rozwoju w FLEDER KG. – SolidWorks okazał się sprawdzonym i wiarygodnym partnerem w wielu różnych obszarach. Gdy zwrócono naszą uwagę na korzyści wynikające z zastosowania 3DVIA Composer, zrozumieliśmy, iż nasze poprzednie rozwiązanie jest praktycznie bez szans. Stanowiło bowiem zupełnie osobną, zamkniętą aplikację do zarządzania dokumentacją. W tej chwili możemy tworzyć niezbędne dokumenty pozostając w środowisku SolidWorks. Pełna kompatybilność obu systemów przynosi ogromną korzyść w postaci dokładnego, precyzyjnego generowania dokumentacji, przesyłania danych do właściwych odbiorców i przyspieszenia całego procesu projektowego – dodaje.

Zaawansowane możliwości wizualizacji, opcje umożliwiające tworzenie wirtualnych cyfrowych prototypów pozwoliły na zredukowanie liczby błędów popełnianych podczas projektowania. Kolejną korzyścią jest łatwość wykorzystania projektów elementów i podzespołów stosowanych w różnych maszynach. - Każdy z komponentów zawarty jest w jednym pliku i może być łatwo i na wiele sposobów wykorzystany w nowych złożeniach, w nowych projektach – uśmiecha się Tratter. – Łatwo zrozumieć, jak przekłada się to na pracę nad modernizacjami lub modyfikacjami już istniejących produktów.

Klienci FELDER KG także osiągają wymierne korzyści, chociaż nie bezpośrednio. Dzięki nowemu oprogramowaniu firma może dostarczyć swoim odbiorcom wyczerpujące opracowania i instrukcje obsługi, a także wskazówki serwisowe dla wszystkich rodzajów oferowanych maszyn i narzędzi. Wzbogacone – zwłaszcza w postaci cyfrowej – nie tylko o fotorealistyczne renderingi, ale także o animacje w niemalże „łopatologiczny sposób” wyjaśniające sposób użycia (montażu, naprawy etc.) danej maszyny lub narzędzia.

 

Fot. 2 i 3.  Podgląd złożenia w SolidWorks i jego wizualizacja (obok); jest to ten sam fragment maszyny, co zaprezentowany na ilustracji powyżej...

 

– Na przykładzie firmy FELDER wyraźnie widać, jakie korzyści wynikają z pełnej interakcji i kompatybilności między SolidWorks i 3DVIA – podkreśla Axel Spitzer, menedżer sprzedaży DS SolidWorks na Europę Środkową. - Jej klienci, dokonując wyboru, poszukują urządzeń wysokiej klasy i w przystępnej, bądź adekwatnej cenie. Aby sprostać tym wymaganiom, należy stosować narzędzia do projektowania i zarządzania dokumentacją, które faktycznie pozwalają skrócić czas projektowania i zoptymalizować proces wytwórczy, a SolidWorks i 3DVIA spełniają te oczekiwania.

W chwili obecnej firma FELDER KG skupia cztery marki i oferuje produkty spod ich znaku na globalnym rynku. Marka FORMAT-4, pod hasłem „Wszystko z jednej ręki”, rozszerzyła ofertę także o maszyny obróbcze sterowane numerycznie (CNC), co sprawiło, iż FELDER oferuje obecnie pełen zakres urządzeń do szeroko rozumianej obróbki drewna. OD chwili założenia, firma zajmuje wysoką pozycję na rynku, zawdzięczając ją nie tylko swym wyrobom, ale także wprowadzonym innowacyjnym rozwiązaniom i zgłoszonym patentom. Więcej na stronie: www.felder.at

ms


czwartek 29.01.2009 r.

Autodesk rozszerza ofertę oprogramowania BIM do analizy konstrukcyjnej

Autodesk Robot Structural Analysis oraz Autodesk Robot Structural Analysis Professional – oprogramowanie nowej generacji dla inżynierów konstrukcyjnych – usprawnia modelowanie informacji o budynku

Autodesk poinformował o rozszerzeniu oferty rozwiązań do modelowania informacji o budynku (BIM) o dwa nowe programy do analizy konstrukcyjnej przeznaczone dla inżynierów konstrukcyjnych oraz  oparte na technologii zakupionej przez Autodesk od firmy Robobat. Programy Autodesk Robot Structural Analysis 2009 i Autodesk Robot Structural Analysis Professional 2009 są ściśle zintegrowane z programem do modelowania informacji o budynku – Revit Structure 2009. Nowe rozwiązania pomagają inżynierom konstrukcyjnym korzystającym  z Autodesk Revit w bezproblemowej analizie złożonych konstrukcji.

– Nowy Autodesk Robot Structural Analysis Professional 2009 to wartościowe narzędzie dla inżynierów strukturalnych na całym świecie, ponieważ uzupełnia modelowanie informacji o budynku o możliwość analizy konstrukcyjnej oraz projektowania budynków, konstrukcji lądowych czy  innych konstrukcji specjalnych – powiedział Nicolas Mangon, menadżer ds. rozwiązań dla inżynierów konstrukcyjnych w dziale rozwiązań dla architektury i budownictwa firmy Autodesk. Oprogramowanie zostało zaprojektowane tak, by było łatwe we współpracy, szybsze i bardziej wszechstronne. Umożliwi to inżynierom konstrukcyjnym lepsze analizowanie i projektowanie poprzez tworzenie cyfrowych modeli, które wizualizują, symulują i analizują ich pracę.

Autodesk Robot Structural Analysis oraz Autodesk Robot Structural Analysis Professional są uzupełnieniem platformy Revit Structure 2009. Rozwiązania oferują klientom firmy Autodesk bezproblemową integrację modelowania informacji o budynku BIM na każdym etapie procesu, od projektowania, poprzez analizę, aż po produkcję.

Autodesk Robot Structural Analysis Professional dostarcza skalowalne narzędzie analityczne. Jest ono dostosowane do specyfiki kraju, posiada 15 wersji językowych oraz 60 norm projektowania do przeprowadzania analiz wielu rodzajów konstrukcji, takich jak budynki, mosty, konstrukcje lądowe i specjalne. Funkcje analizy konstrukcyjnej zawierają zaawansowane modelowanie i auto-siatkowanie, szybsze i dynamiczne analizatory oraz zintegrowane moduły do projektowania zbrojonego betonu i stali konstrukcyjnej.

Ulepszony przepływ pracy
Autodesk Robot Structural Analysis Professional oferuje inżynierom konstrukcyjnym interoperacyjność, która poprzez lepszą współpracę z architektami i przedstawicielami innych branż usprawnia realizację projektu.

Wraz z BIM Autodesk Robot Strtuctural Analysis Professional wprowadza elastyczny interfejs pracujący w 3D oraz dwukierunkowe połączenie z programami Revit Structure, AutoCAD Structural Detailing 2009 oraz rozszerzeniami platformy Revit. Upraszcza to komunikację oraz współpracę licznych zespołów w ramach różnych faz projektu, co oszczędza czas i eliminuje błędy.

Szybsze obliczenia
Funkcje analizy oraz zaawansowanego auto-siatkowania zapewniają szybsze środki radzenia sobie z najbardziej złożonymi symulacjami i obliczeniami modelowymi. Autodesk Robot Structural Analysis Professional uzyskuje wyniki obliczeń w przeciągu minut a nie godzin, z nieliniowymi i dynamicznymi algorytmami do najbardziej wymagających i złożonych konstrukcji. Dzięki temu inżynierowie mogą w prosty sposób analizować różne projekty i wprowadzać wczesne zmiany w wyglądzie projektów i ich działaniu w świecie rzeczywistym.

Autodesk Robot Structural Analysis 2009 oraz Autodesk Robot Structural Analysis Professional 2009 są już dostępne. Więcej informacji na stronie www.autodesk.pl/robot.

Informacje o BIM
Modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling - BIM) jest zintegrowanym procesem bazującym na skoordynowanych i rzetelnych informacjach o projekcie od momentu jego naszkicowania poprzez budowę, aż po użytkowanie. Dzięki BIM architekci, inżynierowie, budowlańcy i właściciele budynków mogą w prosty sposób tworzyć skoordynowane, cyfrowe informacje projektowe i dokumentację, używać tych informacji do dokładniejszej wizualizacji, symulacji i analizy zachowań budynków, ich wyglądu i kosztów oraz tworzyć projekty w sposób niezawodny, szybszy, tańszy i mniej negatywnie wpływający na środowisko.


czwartek 29.01.2009 r.

Tytuł za nanowłókna...

Autodesk przyznał czeskiej firmie Elmarco Ltd. (Elmarco),  producentowi maszyn przemysłowych do produkcji nanowłókien, listopadowy tytuł „Inventor of the Month”

Elmarco wybrał system Autodesk Inventor, by stworzyć linię maszyn Nanospider, które umożliwiają produkcję nanowłókien na skalę przemysłową. Tkaniny z nanowłókien mają duże właściwości oddychające oraz wystarczająco małe pory, by zapobiegać przenikaniu przez nie mikrocząsteczek, bakterii, czy nawet wirusów. Czyni je to idealnym materiałem do stosowania w systemach filtrowania powietrza w ośrodkach medycznych lub zakładach produkujących układy scalone.

Tytuł  Inventor of the Month jest przyznawany w uznaniu najbardziej innowacyjnego projektu oraz postępu inżynieryjnego osiągniętego przez użytkowników oprogramowania Autodesk Inventor, które jest podstawowym rozwiązaniem Autodesk do Cyfrowego Prototypowania. Cyfrowy prototyp pozwala użytkownikom projektować i wizualizować produkt oraz stworzyć jego symulację zanim jeszcze zostanie zbudowany. Zmniejsza to zależność projektantów od wielokrotnego konstruowania fizycznych prototypów.

– Elmarco, zdobywaca tytułu Inventor of the Month, jest pierwszą i jedyną firmą na świecie oferującą klientom maszyny do przemysłowej produkcji nanowłókien – powiedział Robert „Buzz” Kross, wiceprezes Działu Rozwiązań Przemysłowych w firmie Autodesk. – Program Autodesk Inventor pomógł firmie Elmarco wzbogacić branżę nanowłókien o własne innowacyjne rozwiązanie.

Wiele razy cieńsze od ludzkiego włosa nanowłókna mają średnicę od 200 do 500 milionowych milimetra. Maszyna Nanospider produkuje nanowłókna w trakcie opatentowanego procesu elektrospinningu, w którym obracający się bęben jest częściowo zanurzany w roztworze polimerowym i umieszczany polu elektrostatycznym o wysokim natężeniu. Powstałe w tym procesie nanowłókna mają zastosowanie w produkcji filtrów oraz w akustyce.

Cyfrowe Prototypowanie ułatwia pracę
Rozwiązanie Autodesk Inventor pomogło firmie Elmarco uprościć proces produkcji maszyn Nanospider, które mogą wytwarzać nanowłókna na skalę masową. Dwunastu członków zespołu projektowego firmy Elmarco używa programu Inventor do tworzenia trójwymiarowych modeli obracających się elementów oraz ogólnego kształtu maszyn. Modele te można łatwo współdzielić z innymi pracownikami firmy lub ponownie użyć w późniejszych projektach.

– Obsługi programu Autodesk Inventor łatwo jest się nauczyć, program ten jest przyjazny w użyciu – powiedział Jan Čmelík, główny projektant w firmie Elmarco. – Dzięki możliwościom programu, możemy ponownie skorzystać z 80% istniejących już projektów 80% elementów z naszej linii produkcyjnej.

Pozostałe 20% części musi zostać wykonanych na zamówienie, np. pojazdy dystrybucji chemicznej. Elmarco może  korzystać z takich funkcji programu Inventor, jak moduł do projektowania orurowania, które pomagają w dostosowaniu przebiegu rur do standardów projektowania. Dzięki uproszczeniu procesu modele zakupionych komponentów mogą być łatwo importowane do programu Inventor, w celu uzupełnienia i ostatecznego zmontowania. Rozwiązanie do Cyfrowego Prototypowania Autodesk korzysta z pojedynczego cyfrowego modelu we wszystkich etapach produkcji. Pozwala to firmie Elmarco używać narzędzi wizualizacyjnych programu Inventor do demonstracji maszyn klientom, co skraca czas przeglądów oraz wzbogaca wiedzę klientów Elmarco o projekcie.    

Informacje o programie Autodesk Inventor of the Month
Co miesiąc Autodesk wybiera wynalazcę miesiąca z ponad 700 000 użytkowników oprogramowania Autodesk Inventor, podstawowego narzędzia do Cyfrowego Projektowania. Zwycięzcy dostają wyróżnienie za doskonałe umiejętności inżynieryjne oraz pracę nad przełomowymi innowacjami. Więcej informacji o Autodesk Inventor of the Month można uzyskać pisząc na adres IOM@autodesk.com.

Informcje o Elmarco Ltd.
Elmarco Ltd. jest wiodącym producentem zaawansowanych technicznie rozwiązań dla branży nanowłókienniczej. Firma, z siedzibą w Czechach, powstała w 2000 roku. Roczne przychody firmy wynoszą 23,3 mln USD.  Więcej informacji o firmie Elmarco znajduje się na stronie www.elmarco.com.

www.autodesk.pl


środa 28.01.2009 r.

Proste i szybkie wdrożenie w firmie produkcyjnej

Fero-pol to polski producent maszyn i urządzeń przeznaczonych do obróbki drutu. Wykorzystując swoje bogate doświadczenie z zakresu produkcji tego typu urządzeń, firma oferuje swoim klientom maszyny wykonywane na indywidualne zamówienie i dostosowane dokładnie do oczekiwań i potrzeb odbiorców.

Bogatą ofertę gotowych maszyn oraz możliwości dostosowania urządzenia pod wymagania klienta osiągnięto między innymi dzięki przejściu z programu 2D do w pełni parametrycznego 3D, jakim jest Alibre Design. Fero-pol od 3 lat wykorzystuje z powodzeniem Alibre Design, projektując kolejne urządzenia do zgrzewania czy też prostowania drutu.
Prosta obsługa programu, krótki czas wdrożenia oraz niskie nakładyinwestycyjne to według osób pracujących w tej firmie klucz do sukcesu Alibre Design na polskim rynku.

Krótki opis powstania jednej z maszyn można znaleźć na stronie www.alibre.pl. Pełną ofertę urządzeń projektowanych i produkowanych przez Fero-pol znajdą Państwo na stronie www.fero-pol.com


| < | strona 20 z 20

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...


 

Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934