|
www.cadblog.pl www.cadglobe.com | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2017 rok IX  
   

  

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | CaxRaport Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

nr 5-6(25-26) 2017


Wydanie aktualne

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

| < | strona 17 z 20 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...


Wtorek, 5.04.2011 r.

Rowery z SolidWorks: nie tylko Trek

Cane Creek jest uznanym producentem komponentów rowerowych, w tym: sterownic, widelców przednich, hamulców, amortyzatorów i wielu innych. Firma korzysta z SolidWorks w celu zapewnienia lepszej organizacji i zwiększenia wydajności w działach technicznych

W 2004 r. firma przygotowywała się do ambitnych planów rozwoju produktu. W tym celu Cane Creek obiektywnie oceniał narzędzia inżynierskie. Firma zaczęła używać SolidWorks, ponieważ okazało się, że program jest łatwiejszy w obsłudze i bardziej opłacalny, dodatkowo zawiera zintegrowane narzędzia do symulacji i jest preferowanym oprogramowaniem do projektowania dla wielu dostawców i klientów firmy (np. Trek Bicycle Corp., Cervelo Cycles itp.).
– SolidWorks spełnia wszystkie nasze wymagania i potrzeby w zakresie rozwoju – powiedział Joshua Coaplen z działu R&D. – Zadaniem naszego systemu CAD jest wsparcie projektów tak, by można było analizować i produkować części w sposób pozwalający na zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu wprowadzenia na rynek. SolidWorks pozwala nam osiągnąć to wszystko dzięki automatyzacji rozwoju produktu – dodaje.

Przykład? Powiedzmy, że firma chce znacznie obniżyć czas i koszty w rozwoju prototypu. Wykorzystując możliwości SolidWorks, takie jak np. analiza projektu, Cane Creek jest w stanie sprawdzić działanie podzespołów, zanim materiał zostanie poddany obróbce. – Dzięki prowadzeniu prac projektowych w SolidWorks, mamy o połowę mniejszą liczbę prototypów wymaganych dla każdej części, redukując tym samym koszty wykonywania form prototypowych – wyjaśnił Coaplen. – Całkowity wpływ tych czynników podniósł wydajność o 15%.
Oprogramowanie SolidWorks Simulation pozwala Cane Creek wizualizować odkształcenia i odpowiednio zmodyfikować projekty przed rozpoczęciem produkcji. Narzędzia konfiguracji SolidWorks pozwalają inżynierom tworzyć części o różnej wielkości na podstawie jednej bazy – wyjściowego modelu. Od chwili wprowadzenia SolidWorks, firma Cane Creek zwiększyła ofertę sterównic o 30 procent i rozszerzyła swoją linię produktów amortyzatorów o 100 procent.

– Osiągamy nasze cele wzrostu produktu m.in. dlatego, że SolidWorks pozwala nam skupić się dokładnie na projektach – powiedział Coaplen. – Nie jesteśmy zainteresowani ponoszeniem większego wysiłku, aby poznać oprogramowanie. Chcemy, aby nasze myśli skupiały się na produktach, które staramy się projektować, a nie narzędziach używanych do ich projektowania. (...)

Cane Creek nie poprzestanie na wykorzystywaniu tylko CAD 3D SolidWorks. Planuje także wykorzystać aplikację 3DVIA Composer do komunikacji, choćby po to, aby szybko tworzyć animowane, interaktywne instrukcje obsługi produktów, umieszczane w sieci Web. Interaktywne podręczniki zastąpią obecne papierowe instrukcje, co powinno wpłynąć na większe zadowolenie klienta i ograniczyć chociażby... wsparcie telefoniczne.

Źródło: www.swblog.pl, www.pswug.info


Piątek, 1.04.2011 r.

Zabawa w fabrykę? Nie, to coś więcej: to Plantville

Siemens Indystry Inc. przed kilkoma dniami udostępniła „Plantville”, nową platformę, czy też raczej grę „on-line”, która jest swego rodzaju symulatorem zarządzania fabryką. Gracze stają przed koniecznością takiego przeprowadzania operacji i procesów w fabryce, by wzrosły jej produktywność i wydajność, a jednocześnie nie odbyło się to kosztem negatywnego wpływu na środowisko, czy też przyspieszonym zużyciem infrastruktury fabryki

Plantiville jawi się jako innowacyjna, edukacyjna i przy tym zapewniająca rozrywkę droga do zaangażowania klientów, pracowników, studentów i wszystkich zainteresowanych rozwijanymi przez Siemens technologiami IT (i nie tylko) dedykowanymi dla przemysłu. Dzieje się tak, gdyż zarządzając naszym wirtualnym modelem fabryki, do dyspozycji mamy w zasadzie pełne portfolio rozwiązań Siemensa.

– Siemens wykorzystuje trend przejawiający się coraz większym zaangażowaniem społeczeństwa w wirtualne procesy, by (poprzez Plantville – przyp. redakcji) zademonstrować, jak nasi eksperci sprawiają, iż różne gałęzie przemysłu, że infrastruktura przemysłowa może stać się bardziej konkurencyjna (...) na współczesnym rynku, a wszystko to w formie edukacyjnej gry – powiedział Daryl Dulaney, Prezes i Dyrektor Zarządzający Siemens Industry Inc. – Mamy także nadzieję, że Plantville okaże się inspirującym doświadczeniem łączącym zagadnienia matematyczne, technologiczne i naukowe, dla przyszłych generacji inżynierów i menedżerów fabryk.

Podczas rozgrywki, gracze mają możliwość komunikowania się z „Peterem”, Zarządcą Fabryki, którego zakład właśnie otrzymał tytuł „Fabryki roku”. Pete będzie dzielił się z zainteresowanymi swoim doświadczeniem i praktyką, aby wspomóc w ten sposób graczy w osiągnięciu jak najlepszych rezultatów. W tym celu będzie się posługiwał Kafejką Plantville, ale także kontami na Facebook'u, LinkedIn, a także Twitterze.
W wirtualnym świecie Plantville, gracze mają możliwość wybrać jedną spośród trzech fabryk: zdradzę jedynie, że jedna z nich produkuje... pociągi. Przed każdą z fabryk stoją inne wyzwania; gracz musi je odpowiednio rozpoznać i zastosować adekwatne metody zarządzania, aby zapewnić wzrost produktywności zarządzanego zakładu. (...)
Aby dowiedzieć się więcej na temat Plantville, lub też... zagrać w nią, należy wejść na stronę: www.plantville.com

Źródło: Tenlinks.com


Czwartek, 31.03.2011 r.

ZW3D 2011 w wersji beta dostępny do testów

28 marca br. o udostępnieniu najnowszej wersji popularnego systemu CAD/CAM 2D/3D poinformował oficjalnie jego producent, ZWSOFT (ZWCAD Software Co., Ltd.). Warto wspomnieć, iż ZW3D do niedawna znany był jako VX CAD, obecnie producent anonsuje najnowszą wersję jako oferującą możliwości „modelowania hybrydowego 3D nowej generacji”. Co się za tym kryje – może przekonać się każdy zainteresowany, pobierając wersję beta bezpośrednio ze strony producenta, albo z jednej ze stron krajowych dystrybutorów tego ciekawego rozwiązania...

Program „Beta” trwać będzie do 1 maja – na testy pozostaje zatem cały kwiecień. Premiera pełnej wersji 2011 zapowiadana jest na koniec maja; oznacza to, iż albo wersja beta jest już na tyle sprawdzona i stabilna, iż producent nie przewiduje konieczności wprowadzania w niej jakichś zasadniczych zmian i modyfikacji, albo – będzie je realizował stopniowo, w postaci aktualizacji lub cyklicznie wydawanych „service packów”. Wiele jednak zdaje się wskazywać na to, iż program w zasadzie jest już gotowy do sprzedaży, a akcja z udostępnieniem wersji „beta” dla każdego zainteresowanego ma być szeroko zakrojoną akcją marketingową. Jeśli tak – nasza redakcja nie ma nic przeciwko takim akcjom; nadarza się bowiem idealna okazja do poznania oferowanego oprogramowania. Ech, żeby jeszcze na wszystko udało się znaleźć czas :)

Przyjrzyjmy się krótko temu, co oferuje użytkownikowi najnowsza wersja ZW3D 2011 Beta.

SMOOTHFLOW czyli edycja bezpośrednia
ZW3D 2011 jest wyposażony w nowej generacji technikę projektowania 3D SmoothFlow. Łączy ona w sobie szybkość i elastyczność modelowania bezpośredniego z precyzyjną kontrolą projektowania opartego na wymiarach, bez utraty cech i funkcjonalności modelowania opartego na drzewie historii operacji. Dzięki tej funkcjonalności można szybko modyfikować, zarówno właściwości rodzimej, jak również importowanej geometrii bez regeneracji historii. (...)

| więcej |


Środa, 30.03.2011 r.

SolidWorks 2011 SP3.0 dostępny do pobrania

Użytkownicy posiadający ważną usługę subskrypcji mogą pobrać wersję SolidWorks 2011 SP3.0

Najnowsza poprawka możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal (link tutaj) lub bezpośrednio po uruchomieniu programu za pomocą menedżera instalacji.

Źródło: www.pswug.info


Poniedziałek, 28.03.2011 r.

Na czele w obszarze PLM

Ostatnie decyzje klientów dotyczące migracji na NX niewątpliwie miały wpływ na przyznanie przez IDC tytułu „Najlepsze funkcjonalności” firmie... Siemens PLM Software (Siemens Industry Software*), ugruntowując jej pozycję jako lidera
w segmencie CAx

W ostatnim raporcie firmy IDC Manufacturing Insights, dotyczącym rynku oprogramowania PLM, Siemens PLM Software została uznana liderem rynku PLM we wszystkich głównych kategoriach, będąc wysoko oceniana jako główny gracz we wszystkich segmentach przemysłowych rozwiązań PLM. Oprogramowanie NX i Solid Edge, dostarczane przez Siemens PLM Software i obsługujące segment CAx rynku PLM, są oceniane jako czołowe rozwiązania przeznaczone dla tej kategorii. Programy Teamcenter i Teamcenter Express tej samej firmy, dedykowane dla segmentu Discrete PLM (produkcja dyskretna), określane są jako „de-facto standard w zakresie rozwiązań dla przedsiębiorstw przemysłowych”. IDC zaznacza, że ta właśnie część rynku PLM charakteryzuje się najsilniejszym wzrostem. (...)

Bycie docenionym przez IDC Manufacturing Insights i ukazanie się jako przemysłowy lider daje szczególną satysfakcję. Stanowi to odbicie naszego nieustannego dążenia do rozwoju technologii, naszej wyraźniej wizji i skupienia się na wspieraniu klientów – powiedział Chuck Grindstaff, prezes i dyrektor techniczny Siemens PLM Software. – Zauważyliśmy zmiany na rynku, które odzwierciedlają wyniki badań IDC i czujemy, że w przyszłości będziemy kontynuowali umacnianie naszej wiodącej pozycji i dalej się rozwijali.

Według IDC Manufacturing Insights, „Siemens PLM Software jest liderem segmentu CAx na rynku rozwiązań PLM. Siemens PLM Software posiada dwa produkty plasujące się w tym segmencie: NX i Solid Edge. Najlepsze w swojej klasie funkcjonalności do przemysłowego projektowania i stylizacji, projektowania elektromechanicznego, symulacji mechanicznych i tym podobne, wyróżniają platformę NX spośród reszty konkurencyjnych rozwiązań".
Z raportu firmy IDC Manufacturing Insights wynika także, że „użytkownicy rozwiązań Siemens PLM Software czerpią większą satysfakcję z płynnej funkcjonalności i niezawodności posiadanego oprogramowania”.
Szeroki zakres oferty firmy Siemens do wspomagania procesu zaopatrzenia, zarządzania dostawcami, wymagań, regulacji, zarządzania projektami (PPM), zarządzania szatą graficzną, a szczególnie zarządzania formułami/przepisami przy pomocy pakietu SIMATIC IT, w tym oprogramowanie SIMATIC IT Interspec do zarządzania specyfikacjami, umożliwia wspieranie użytkowników końcowych w przemyśle przetwórczym, pozwalając im na wygodny transfer specyfikacji, przepisów i sformułowań do środowiska wytwarzania".

– Liderzy rynku PLM dobrze rozumieją współczesny, rozwijający się rynek PLM oraz identyfikują przyszłe możliwości dotyczące przeznaczonych dla przedsiębiorstw aplikacji PLM, wspierających przygotowanie i wdrożenie bezbłędnej strategii produktu – powiedział Sanjeev Pal, starszy analityk, IDC Manufacturing Insights.

 

* Siemens PLM Software w Polsce jest reprezentowana przez firmę Siemens Industry Software Sp. z o.o.

Źródło: www.siemens.com/plm


Poniedziałek, 28.03.2011 r.

GStarCAD 2011 PL – pierwsze wrażenia

O udostępnieniu polskiej wersji najnowszej odsłony systemu GStarCAD 2011 informowaliśmy już na początku ubiegłego tygodnia, a wcześniej – w newsletterze. Wcześniej opisywaliśmy także nowości wersji 2011, ale tym razem mamy okazję przyjrzeć się bliżej nowym funkcjonalnościom już „w polskim wydaniu”...

GstarCAD2011 PL wprowadza nowy interfejs wstążkowy. Wszystkie funkcje zorganizowane są w bardziej funkcjonalny i domyślny sposób. Dzięki możliwościom szybkiego ukrywania widoczności komponentów interfejsu, dostępna przestrzeń rysunku staje się większa.

| czytaj więcej |


Poniedziałek, 28.03.2011 r.

Pomóżmy wybrać, czyli...

Nowe tutoriale Dana (Daniela Lavoie, a nie Dana Bigelow – jak wcześniej poinformowaliśmy),  powinny zainteresować wszystkich chętnych w zgłębianiu tajników modelowania
 w SolidWorks. Teraz Dan zbiera głosy potencjalnych zainteresowanych, odnośnie... obiektu, który miałby stać
się kolejnym bohaterem jego tutoriali. Nasz wybór padł
na bolid F1

...ale przewidzianych zostało kilka innych pojazdów, w tym – jeden latający. Wyboru można dokonać na stronie Dan'a, pod linkiem http://www.solidstufflearning.com/vote.php
Przy okazji, można zapoznać się z dotychczasowym jego dorobkiem, a także podejrzeć demonstracyjne filmiki prezentujące jego video-tutoriale w akcji (fot. powyżej), m.in. tutaj: http://www.solidworksaudir8.com/

Dodatkowo: opis tutoriali Dana na SolidSmack tutaj.

ms


Piątek, 25.03.2011 r.

Czystsza energia, płynne procesy

Viessmann będzie wykorzystywał oprogramowanie Teamcenter, najpowszechniej na świecie stosowane rozwiązanie do cyfrowego zarządzania cyklem życia produktów, a także system NX™, zaawansowane rozwiązanie do realizacji cyfrowego procesu tworzenia produktów, w celu utworzenia zintegrowanej struktury PLM w obszarach projektowania i rozwoju

Jeszcze kilka lat temu, strategia firmy Viessmann koncentrowała się na wzroście organicznym poprzez innowacje i globalizację. Z uwagi na zmiany strukturalne zachodzące w technologii grzewczej (w związku z coraz szerszym zastosowaniem odnawialnych źródeł energii), strategia ta została rozszerzona i w związku z tym przejęto specjalistyczne podmioty, które do tej pory działały na mniejszą skalę.
Przyjęta przez nas strategia wzrostu pozwoliła nam szybko zwiększyć zasięg bazy technologicznej i błyskawicznie reagować na zmieniające się wymogi rynku – powiedział dr Harald Dörnbach, prezes firmy Viessmann IT Service GmbH. – Jednakże przejęcia, choć udane, spowodowały, że nasza infrastruktura IT była mieszanką wielu różnych systemów. Dzięki implementacji rozwiązań Teamcenter i NX, zastępujemy starą infrastrukturę i jednocześnie tworzymy homogeniczne, globalne środowisko IT, które pomoże nam tworzyć lepsze procesy i przełoży się na wzrost produktywności – wyjaśnia dr Harald.
Viessmann wybrał rozwiązania Siemens PLM Software na podstawie wyników szerokiej analizy porównawczej, w trakcie której przetestowano wszystkie funkcje związane z obszarami projektowania i zarządzania danymi. W ramach realizacji tego procesu oceny rozwiązania, przeniesiono dane CAD ze starych dokumentów i z systemów stosowanych w przejętych firmach, aby przetestować otwartość rozwiązania. W jednostce odpowiedzialnej za zarządzanie danymi firma przeprowadziła szczegółową kontrolę w celu sprawdzenia instalacji rozwiązania. W trakcie fazy testowania, rozwiązania Siemens PLM Software uzyskiwały najlepsze wyniki w odniesieniu do znanych konkurentów. Sukces odniesiony w trakcie realizacji procesu benchmarkingu jeszcze bardziej utrwalił istniejące już relacje z klientem.

O rozwiązaniach PDM/PLM
Teamcenter sprzyja innowacyjności i produktywności integrując ludzi i procesy w ramach pojedynczego źródła wiedzy o zarówno produktach jak i właśnie procesach. Rozbudowany portfel sprawdzonych rozwiązań cyfrowego zarządzania cyklem życia produktów w ramach Teamcenter bazuje na otwartej architekturze, która zapewniają realizację kompleksowej strategii PLM.
NX jest jednym z wiodących na rynku rozwiązań do cyfrowej realizacji procesu projektowania (CAD), wytwarzania (CAM) i analiz inżynierskich (CAE), które jest wykorzystywane na całym świecie do tworzenia wysoce zaawansowanych technologicznie produktów.

O firmie Viessmann
The Viessmann Group jest międzynarodowym liderem w produkcji systemów grzewczych. Założoną w 1917 roku, rodzinną firmą kieruje Zarząd pod przewodnictwem prezesa dr Martina Viessmanna. Całkowite przychody wynoszą około 1,6 miliarda euro, a przedsiębiorstwo zatrudnia około 8900 osób. Firma ma charakter międzynarodowy – posiada 16 zakładów produkcyjnych w Niemczech, Francji, Kanadzie, Polsce, na Węgrzech, w Austrii, Szwajcarii i w Chinach. Organizacje sprzedażowe są zlokalizowane w 37 krajach, a ponadto firma dysponuje 120 biurami handlowymi na całym świecie. Działalność zagraniczna generuje 54% ogólnych przychodów. Viessmann posiada wachlarz rozwiązań systemowych do szerokiego zastosowania. Jej generatory ciepła, które wykorzystują różne rodzaje energii, produkują od 1,5 do 20 000 kW i można je wykorzystać w domach (jednorodzinnych), w mieszkaniach dwupoziomowych oraz wielokondygnacyjnych blokach mieszkalnych. Urządzenia te mogą być zastosowane w obiektach handlowych, przemysłowych oraz lokalnych sieciach ciepłowniczych.

Źródło: www.siemens.com/plm


Czwartek, 24.03.2011 r.

Co nas czeka w 2012?

22 marca Autodesk oficjalnie poinformował o wprowadzeniu najnowszego portfolio rozwiązań do projektowania 3D, konstrukcji i rozrywki oraz o rozszerzeniu gamy kompleksowych pakietów projektowych. Nawiasem mówiąc, jest to chyba nowy rekord w antydatowaniu najnowszych edycji oprogramowania (edycja oznaczana jako „2012” dostępna w I kwartale 2011 – tego jeszcze nie było)...

Nowa rodzina pakietów Autodesk do projektowania i tworzenia w dalszym ciągu wspiera nasze dążenia do demokratyzacji projektowania i kreatywności – powiedział Carl Bass, prezes i dyrektor generalny Autodesk. – Oferowane pakiety rozwiązań obejmują kompletne zestawy narzędzi ściśle ze sobą współdziałających, aby pomóc naszym klientom lepiej wyobrazić sobie, zaprojektować a następnie stworzyć światowej klasy produkt – w branży budowlanej, infrastrukturalnej czy filmowej.
Rodzina pakietów rozwiązań Autodesk 2012 zapewnia prostszy dostęp do narzędzi projektowych oferowanych w wygodnych zestawach, co czyni je tańszymi i łatwiejszymi we wdrożeniu, użytkowaniu oraz zarządzaniu. Pakiety ułatwiają również standaryzację rozwiązań stosowanych w poszczególnych działach firmy, co z kolei zapewnia wyższy poziom elastyczności i ułatwia szybsze reagowanie na zmieniające się wymagania rynku.

Rodzina Pakietów Projekt obejmuje:
Autodesk Design Suite 2012 – stanowi on połączenie siły i elastyczności oferowanej przez oprogramowanie AutoCAD z rozwiązaniami umożliwiającymi intuicyjne kreślenie, projektowanie koncepcyjne, prezentowanie i wizualizację, dzięki którym architekci oraz inżynierowie mogą tworzyć zaawansowane projekty, udostępniać sobie wzajemnie dane we wszystkich fazach projektu i korzystać z komunikacji wizualnej jako integralnego elementu procesu projektowania. Fundamentem pakietu Autodesk Design Suite jest program AutoCAD 2012, który został zaktualizowany o nowe i rozszerzone funkcje projektowania koncepcyjnego, dokumentowania oraz odwzorowywania rzeczywistości;
Autodesk Product Design Suite 2012 jest nowym, wszechstronnym i wydajnym kosztowo narzędziem projektowym, umożliwiającym tworzenie zaawansowanych produktów. Pakiet obejmuje wiodące programy firmy Autodesk stosowane do tworzenia nowych produktów, wizualizacji oraz symulacji. Jednym z nich jest Autodesk Inventor 2012, w którym po raz pierwszy wykorzystano wysoce wydajne, nowe funkcje wspomagające zrównoważone projektowanie produktów;
Autodesk Building Design Suite 2012 oraz Autodesk Infrastructure Design Suite 2012 oferują kompleksowy zestaw narzędzi pomagający architektom, inżynierom i planistom w realizowaniu wszystkich zadań – od projektu, wizualizacji i symulacji, po dokumentację oraz budowę. Pakiet Autodesk Building Design Suite zawiera produkty z rodziny Revit 2012, oferujące nowe narzędzia do współpracy i modelowania konstrukcji oraz obsługujące chmury punktów, dzięki czemu możliwe jest podłączenie laserowych urządzeń skanujących bezpośrednio do procesu BIM (!). Autodesk Infrastructure Design Suite obejmuje program AutoCAD Civil 3D 2012, usprawniający projekty transportowe dzięki nowym narzędziom modelowania dróg oraz zintegrowanym narzędziom do analizy kanalizacji burzowej i sanitarnej.

Warto wspomnieć także o pakiecie rozszerzającym funkcje oferowane przez programy 3ds Max i Maya, czyli o Autodesk Entertainment Creation Suite 2012, ale ze względu na profil CADblog.pl nie będziemy poświęcać im więcej miejsca.

Ale pakiety to oczywiście nie wszystko. Ich trzonem pozostają bowiem wspomniane wyżej systemy CAD, oczywiście wszystkie w najnowszej wersji 2012. Przyjrzyjmy się zatem, co nowego przyszykowali użytkownikom programiści ADSK w 2012 – przepraszam, w 2011 roku :)

| więcej |


Poniedziałek, 21.03.2011 r.

Marzenie technologa? DMG i Siemens oferują pełne rozwiązanie...

Projektowanie, programowanie, symulacja i produkcja – wszystko w jednym zintegrowanym rozwiązaniu.
DMG i Siemens zacieśniają współpracę by zapewnić ciągłość procesu produkcji poprzez integrację
oprogramowania NX i DMG Virtual Machine

Szerokie spectrum rozwiązań NX (dla zastosowań CAD/CAM/CAE), jakie posiada w swoim portfolio Siemens PLM Software, jest w stanie zapewnić rozwiązanie najbardziej złożonych zagadnień i problemów. Oprogramowanie NX umożliwia interaktywne modelowanie skomplikowanych i dużych modeli 3D. W jednym całkowicie zintegrowanym rozwiązaniu NX oferuje szeroki zakres funkcji programowania dla obrabiarek DMG, w którym można wykorzystać najnowsze technologie i procesy produkcyjne oparte na rzeczywistym kodzie NC.

Siemens PLM oferuje użytkownikom obrabiarek DMG specjalny pakiet oprogramowania wyposażony w:
• NX CAM – oprogramowanie służące m.in. do generowania ścieżek obróbczych
• Postprocesor – dostosowany do konkretnej obrabiarki DMG,
• DMG Virtual Machine – aplikację do symulacji/walidacji kodu NC.

Dlaczego DMG?
DMG jest jednym z największych producentów frezarek, tokarek i kompleksowych obrabiarek typu Mill-Turn. To właśnie DMG opracowało rozwiązanie NC-Simulation, znane jako DMG Virtual Machine, umożliwiające symulację obrabiarek DMG z wysoką dokładnością i obsługą operacji tak, jak ma to miejsce na rzeczywistej obrabiarce.

Źródło: CAMdivision.pl


Poniedziałek, 21.03.2011 r.

GStarCAD 2011 PL

Czytelnicy CADblogowego newslettera już w piątek mieli okazję dowiedzieć się o tym, iż dostępna jest polska wersja językowa najnowszej edycji GStarCAD. 30-dniową wersję testową można pobrać ze strony polskiego przedstawiciela (tutaj)

GStarCAD bazuje na oprogramowaniu IntelliCAD, rozwijanym przez konsorcjum ITC (IntelliCAD Technology Consortium, www.intellicad.org) – organizację techniczną dostarczającą bazową technologię (kod źródłowy) dla firm zajmujących się produkcją oprogramowania CAD. Rozwiązanie GstarCAD nie jest jedynym programem z tej rodziny, ale może stanowić interesującą alternatywę dla innych tego typu aplikacji.

Więcej o GstarCAD można przeczytać na łamach CADblog.pl tutaj, a także na stronie www.gstarcad.pl

Źródło: GStarCAD.pl


Poniedziałek, 21.03.2011 r.

Jakość roku dla CAMdivision!

Już po raz piąty Kapituła największego w Polsce konkursu promującego jakość wybrała laureatów godnych tytułu JAKOŚĆ ROKU. Gala Finałowa w chorzowskim hotelu Arsenal Palace zgromadziła blisko 250 znamienitych gości i była przede wszystkim wydarzeniem biznesowym ale także medialnym i towarzyskim. Patronat honorowy nad Galą Finałową objęła Małgorzata Handzlik – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Ziętek – poseł na Sejm RP oraz Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz

– Organizując konkurs JAKOŚĆ ROKU promujemy dążenie do doskonałości, której – co prawda jak powiedział pewien chiński filozof – osiągnąć się nie da ale trzeba i należy do niej zmierzać. Takie podejście do biznesu i konsumentów daje przewagę konkurencyjną – powiedział Marcin Kałużny, redaktor naczelny Biznes Raportu i Economy Life TODAY, organizatorów konkursu. – Cieszę się, że w jednym miejscu zebrało się tak wielu przedstawicieli różnych branż. Daje to okazję do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów – dodał.
Dyplomy i statuetki odebrali przedstawiciele blisko 170 przedsiębiorstw i instytutów badawczych z całej Polski. Dla Czytelników CADblog.pl szczególnie interesujący będzie fakt, iż nagrodę JAKOŚĆ ROKU 2010 w kategorii INNOWACJA otrzymała Firma CAMdivision, m.in. za wdrożenia aplikacji CAD/CAM/CAE, w których wykorzystuje się innowacyjną technologię synchroniczną (o Synchronous Technology pisaliśmy m.in. tutaj: link 1, link 2).
Technologia synchroniczna stosowana jest już od kilku lat w systemach Solid Edge ST i NX. Z jej dobrodziejstw korzystają także technolodzy pracujący z NX CAM (CAM Express – czytaj tutaj i tutaj) oraz konstruktorzy wykorzystujący moduły obliczeniowe CAE.

 

Więcej informacji, a także galeria zdjęć – na stronach CAMdivision (link tutaj), a także na oficjalnej stronie Konkursu „Jakość roku” (tutaj).

Źródło: CAMdivision.pl


Poniedziałek, 21.03.2011 r.

Intercim częścią Dassault Systemes...

Dassault Systemes, uznany dostawca rozwiązań 3D i zarządzania cyklem życia produktu (PLM) oraz Intercim LLC, lider na rynku wytwarzania i produkcji rozwiązań dla oprogramowania do zarządzania przebiegiem produkcji na potrzeby nowoczesnych i wysoce zorganizowanych branż, ogłosiły dzisiaj, że Dassault Systèmes nabył przedsiębiorstwo Intercim o wartości 36,5 miliona dolarów

Innowacyjne produkty wymagają innowacyjnej produkcji. Wraz z Intercim, platforma wirtualnej produkcji modułu Delmia umożliwi klientom orientację, czy utworzone przez nich projekty są dokładnie tym, czego sobie życzyli – wykorzystując pozyskane informacje odnośnie zgodności w celach certyfikacji. W ten sposób Dassault Systèmes definiuje nowy krok w PLM, zapewniając cyfrową ciągłość od etapu inżynierii po rzeczywiste operacje w zakładach produkcyjnych.
Każdy wyprodukowany zespół jest już na wstępie „prawidłowo urządzony” – w pełni zgodny z inżynierskimi zamiarami i ma certyfikat umożliwiający obsługę. Aspekt certyfikacji nowej oferty Delmii jest szczególnie ważny dla przemysłu kosmicznego i branży nauk przyrodniczych, gdzie bezpieczeństwo stanowi największe wyzwanie w i poza procesem produkcji.

– Inżynierowie zyskali teraz zdolność obsługi operacji produkcyjnych z przejrzystością charakterystyczną dla czynności wykonywanych w czasie rzeczywistym, w celu zyskania pewności, że ich projekty są zgodne z parametrami i wymogami ich przedsiębiorstwa. Ponadto, personel zajmujący się wytwarzaniem towaru zyskał możliwość diagnozowania napotkanych problemów i prezentowania ich inżynierom – skomentował fakt przejęcia przedsiębiorstwa przez DS prezes Intercimu, John Todd.

Systemy globalnej produkcji wymagają zrównoważonej sieci produkcyjnej w połączeniu z zaawansowanymi procesami wytwórczymi obniżającymi koszty produkcji. Cyfrowe modelowanie, symulacja i internetowa realizacja globalnych systemów produkcji, jakie umożliwia moduł Delmia, pozwalają na wirtualną walidację nowo wytworzonych konceptów przy obsłudze systemów produkcji na szczytowym poziomie.
Łączenie korzyści oferowanych przez DELMIĘ i Intercim ułatwia kontakt między personelem zakładów produkcyjnych a technologami produkcji w celu bezpośredniego zrozumienia koncepcji wytwarzanych produktów, z uwzględnieniem potencjalnego braku zgodności i odchyleń. Dla klientów oznacza to krótszy czas wdrożeń prawidłowych rozwiązań, wyższą jakość produktów i lepszą wydajność produkcji.

– Obserwujemy, jak Dassault Systèmes pokonuje krok w celu rozwinięcia swojej oferty produktów PLM, dla lepszej efektywności procesów produkcji – mówi Nancy Bailey, wiceprezes systemów produktowych dla Boeing. – Jako że jest to jeden z naszych kluczowych dostawców, oczekujemy jeszcze większej stabilności przedsiębiorstwa w wspieraniu systemu prędkości stosowanego przez program 787 i dodatkowych innowacji w tym zakresie – dodaje. (...)
Inwestycja Dassault Systèmes w Intercim, partnera od 2004 r., była poprzedzona w czerwcu 2008 r. Memorandum (w celu zaoferowania przemysłowi kosmicznemu i obronnemu rozwiązań w dziedzinie zarządzania opartymi na sieci operacjami produkcyjnymi Intercimu, w połączeniu z platformą V6), w 2009 r. mniejszościową inwestycją, a w 2010 r. umową typu Master Reseller.

Źródło: Dassault Systemes


Piątek, 18.03.2011 r.

Najlepszy dostawca IT dla przemysłu 2010

Redakcja MSI Polska po raz czwarty przyznała tytuły firmom oferującym oprogramowanie, sprzęt i usługi przedsiębiorstwom z sektora przemysłowego. W kategorii dostawców rozwiązań PLM nagroda przyznana została Siemens Industry Software (Siemens PLM Software)...

Przyznawane w konkursie tytuły są tym cenniejsze, że werdykt zapada na podstawie opinii klientów, czyli bezpośrednich użytkowników wdrażanych rozwiązań.
Na podstawie informacji pochodzących z opisywanych na portalu MSI Polska wdrożeń oraz materiałów zebranych w raportach redakcja wybrała dostawców rozwiązań IT, którzy według niej powinni pretendować do miana najlepszych w roku 2010. Nominowane do tytułu firmy poproszono o wytypowanie po trzech klientów z sektora przemysłowego, u których wdrożenia zostały zrealizowane w latach 2009-2010 r., a którzy mogliby i chcieli udzielić referencji. Następnie redakcja MSI Polska przesłała formularze ocen do wytypowanych przez nominowane firmy przedsiębiorstw przemysłowych. Następnie Kapituła Konkursu wnikliwie przeanalizowała wypełnione ankiety i na ich podstawie przyznała wymienione tytuły.

Kryteria oceny dostawcy systemu IT (w skali 1-5)
1. elastyczność (dopasowywanie oferty do potrzeb)
2. jakość usług
3. stosunek jakości usług do ceny
4. współpraca na etapie wdrażania
5. obsługa posprzedażna (okres gwarancji)
6. szkolenia użytkowników
7. rozwój oferty zgodnie z potrzebami użytkowników

Kryteria oceny dostawcy sprzętu IT (w skali 1-5)
1. elastyczność (dopasowywanie oferty do potrzeb)
2. doradztwo w wyborze
3. stosunek jakości usług do ceny
4. współpraca na etapie instalacji sprzętu
5. okres gwarancji, obsługa posprzedażna
6. szkolenia użytkowników
7. rozwój oferty zgodnie z potrzebami użytkowników

Kryteria oceny dostawcy usługi outsourcingu IT (w skali 1-5)
1. elastyczność (dopasowywanie oferty do potrzeb)
2. doradztwo w podjęciu decyzji
3. jakość usług
4. stosunek jakości usług do ceny
5. współpraca w ramach outsourcingu IT
6. szkolenia pracowników w celu ułatwienia współpracy
7. rozwój oferty zgodnie z potrzebami użytkowników

Więcej informacji na temat konkursu, a także pełna lista nagrodzonych, dostępne są na oficjalnej stronie MSI Polska...


Piątek, 18.03.2011 r.

Bonzai3D w wersji „PL”

Firma Usługi Informatyczne SZANSA poinformowała o pojawieniu się nowej polskiej wersji językowej programu bonzai3d. Edycja otrzymała numer 2.4

Bonzaid3d to prosty w obsłudze program umożliwiający modelowanie w trójwymiarze. Umożliwia przelewanie wszelkich pomysłów bezpośrednio na model 3D. Początkowe szkice mogą być w prosty sposób rozwijane do geometrii przestrzennych, które stają się podstawą do rysowania konstrukcji.

Nową edycję poszerzono o wsparcie dla dodatku Maxwell Renderer służącego do tworzenia realistycznego renderingu. Więcej informacji oraz link do pobrania polskiej wersji programu, można znaleźć na stronie www.bonzai3d.pl.

Źródło: SZANSA, 3DCAD.pl


Piątek, 18.03.2011 r.

Laureaci pierwszego losowania

Zgodnie z obietnicą, rozlosowane zostały pierwsze nagrody (z przewidzianej puli) w konkursie dla Forumowiczów i Czytelników

Spośród osób, które do tej pory wypełniły ankietę, laureatami zostali:

• Łukasz Dzwonka (książka o NX CAM i płyta ewaluacyjna Solid Edge ST3)
• Wojciech Stodulny (pendrive z archiwalnymi wydaniami i płyta ewaluacyjna Solid Edge ST3)
• Andrzej Wiatrowski (pendrive z archiwalnymi wydaniami i płyta ewaluacyjna Solid Edge ST3)
• Remigiusz Kochel (książka o Autodesk Inventor wraz z płytą z wersją 30-dniową i ćwiczeniami)
• Henryk Tadych (płyta ewaluacyjna Solid Edge ST3)
• Dariusz Borkowski (płyta ewaluacyjna Solid Edge ST3)
• Marcin Gąsior (płyta ewaluacyjna Solid Edge ST3)

Wszystkie wymienione osoby otrzymują także darmowe prenumeraty papierowych edycji CADblog.pl. W związku z tym proszę o kontakt, najlepiej drogą mailową, i przekazanie adresów zarówno do wysyłki nagród (która nastąpi w najbliższy poniedziałek), jak i do wysyłki wydrukowanych egzemplarzy.

Zapraszamy innych chętnych do wypełniania ankiet i udziału w losowaniu nagród!

Pozdrawiam serdecznie
Maciej Stanisławski

| strona konkursowa tutaj |


Piątek, 18.03.2011 r.

Konkurs Ascona trwa

Przed trzema miesiącami mieliśmy okazję anonsować rozpoczęcie konkursu na projekt wykonany w środowisku Kompas-3D. Do ostatecznego terminu nadsyłania prac pozostały niespełna trzy miesiące...

Konkurs pozwala obecnym i potencjalnym klientom firmy Ascon zaprezentować swoje umiejętności i projekty opracowane za pomocą dowolnej wersji środowiska KOMPAS-3D, a więc zarówno płatnej edycji Professional, jak i darmowej edycji LT.
Wydarzenie co roku cieszy się zainteresowaniem wielu prywatnych i korporacyjnych użytkowników oprogramowania KOMPAS-3D. Można się o tym przekonać, przeglądając modele 3D nadesłane w poprzednich latach, które dostępne są w galerii opublikowanej w serwisie producenta. Wiele z nich doczekało się praktycznej realizacji w postaci maszyn, silników i innych produktów przemysłowych.

W tym roku projekty przyjmowane są w następujących kategoriach:
• najlepszy projekt opracowany w KOMPAS-3D w dwóch dziedzinach: „Inżynieria mechaniczna” oraz „Inżynieria przemysłowa i budownictwo lądowe”;
• najlepszy projekt profesjonalny opracowany w KOMPAS-3D (do 200 elementów, od 201 do 999 elementów, od 1000 do 4999 elementów, powyżej 5000 elementów);
• najlepszy skomplikowany kształt – najlepszy trójwymiarowy model części opracowany w KOMPAS-3D z wykorzystaniem możliwości rozwiązania;
• najlepszy projekt opracowany w wersji LT programu KOMPAS-3D (można go pobrać za darmo ze stron polskiego dystrybutora aplikacji).

Zgłoszenie uczestnictwa w konkursie wymaga wypełnienia formularza zgłoszeniowego dostępnego na polskiej stronie aplikacji (tutaj) i wysłania go wraz z plikami projektu programu KOMPAS-3D lub zrzutami z ekranu za pośrednictwem poczty elektronicznej do 1 czerwca bieżącego roku.

Wyniki konkursu i informacja o zdobywcach nagród zostaną ogłoszone pod koniec czerwca 2011. Zwycięzcy otrzymają wartościowe nagrody ufundowane przez firmę Ascon i sponsorów imprezy. Warto wspomnieć, że w zeszłorocznym konkursie jedną z nagród (którą była komercyjna wersja programu KOMPAS-3D) zdobył Polak, inż. Michał Prech, którego pracę (projekt plotera frezującego ze sterowaniem CNC) można podziwiać na stronach polskiego dystrybutora aplikacji, przedsiębiorstwa Szansa (link tutaj). Zachęcamy do udziału w konkursie!

Źródło: Szansa, CAD.pl


Środa, 16.03.2011 r.

SolidThink 8.5 dostępny w wersji Trial

Każdy zainteresowany, po wypełnieniu odpowiedniego formularza na stronie producenta, może pobrać 30-dniową wersję tego modelera 3D, doskonale nadającego się do współpracy z programami CAD 3D, takimi jak Solid Edge ST i SolidWorks...

Możliwości SolidThinking można porównać do ADSK Alias Studio, czy też do programów typu MoI, ale jest on dużo bardziej zaawansowany – może być wykorzystywany nie tylko do prac typowo „designerskich”. Dedykowany jest także dla inżynierów potrzebujących wydajnego narzędzia do wykonywania renderingu w czasie rzeczywistym, osób wykonujących projekty koncepcyjne, architektów etc. Wersja 8.5, udostępniona oficjalnie w połowie lutego br., obecnie doczekała się swojej 30-dniowej wersji Trial. W stosunku do wersji poprzedniej, doczekała się blisko 900 zmian, raczej o charakterze rozszerzeń niż poprawek. Wszystkie one mają m.in. na celu uproszczenie pracy z programem, ale także – podniesienie jego wydajności (niekoniecznie związanej z umiejętnościami użytkownika).

Wśród nich znajdziemy m.in.:

W obszarze modelowania:
• uproszczony i lepiej zorganizowany interfejs użytkownika;
• nowe narzędzia kontroli kształtu i zaokrąglonych skomplikowanych powierzchni;
• ułatwione – metodą „pchnij – pociągnij” wydobywanie kształtów przestrzennych z płaskich szkiców i rysunków 2D;
• nowe narzędzia do tworzenia powierzchni z wykorzystaniem fragmentów już istniejących modeli;
• nowe skróty, nowe filtry wyboru itp.

 

W obszarze wymiany danych i współpracy z innymi systemami:
• zmodyfikowane narzędzia importu, pozwalające na otwieranie natywnych formatów, w tym H3D, SAT (ACIS), Catia V4, Catia V5, Parasolid, Pro/ENGINEER, SolidWorks i UGS NX;
• nowe możliwości eksportu do formatów Parasolid (x_t, x_b), a także formatów IGES, STEP i STL (szybkie prototypowanie).

Jeśli chodzi o możliwości renderingu:
• nowe opcje fotorealistycznego renderingu pozwalające na lepsze przedstawienie oświetlenia i faktury użytych materiałów;
• nowe narzędzia pozwalające na dodawanie refleksów świetlnych i odbić modeli w ich otoczeniu;
• ponad 300 nowych materiałów dostępnych w bibliotece;
• nowe, ulepszone narzędzie wyboru otoczenia i obrazów tła.

Te i inne możliwości SolidThinkg 8.5 można poznać, zamawiając wspomnianą na wstępie wersję 30-dniową (link tutaj).

Źródło: http://blogs.solidthinking.com


Środa, 16.03.2011 r.

Model robota w Solid Edge

Wyższa Szkoła Gospodarki (WSG) w Bydgoszczy jest jedną z uczelni wyższych zaprzyjaźnionych z firmą GM System, Partnerem Handlowym Siemens Industry Software Sp. z o.o. Na uwagę zasługuje zwłaszcza aktywność Instytutu Informatyki i Mechatroniki z Wydziału Technologicznego WSG, gdzie realizowane są zajęcia dotyczące wielu rozwiązań CAx, w tym też naturalnie CAD


Zwycięski projekt „Robot laboratoryjny”  Piotra Dudziaka oraz Marcina Barlasza

Już od kilku lat, do prowadzenia wykładów, ćwiczeń oraz laboratoriów dotyczących tematyki CAD, powszechnie wykorzystuje się oprogramowanie Solid Edge, zawsze w aktualnej wersji. Oznacza to, iż w tej chwili, studenci oraz pracownicy tej uczelni pracują z wykorzystaniem Solid Edge ST3.

Ze względu na duże zainteresowanie oprogramowaniem Solid Edge wśród studentów kierunku „Mechatronika”, na początku pierwszego semestru bieżącego roku akademickiego, wśród studentów III roku tego kierunku ogłoszono specjalny konkurs. Nosił on nazwę:
„Konkurs na najlepszy model 3D/2D robota, wykonany w systemie Solid Edge”.

Założenia Konkursu (całkowicie spełnione przez jego Zwycięzców) sugerowały, aby projekt zawierał prawidłowo wykonany mechanizm przestrzenny 3D oraz m.in.:
• listę części w zespole 3D,
• zbiór konfiguracji wyświetlania,
• weryfikację stopni swobody,
• symulację kinematyczną,
• dowód na brak kolizji statycznych,
• wersje pełne oraz uproszczone komponentów,
• wymiary i adnotacje 3D PMI,
• mechanizmy przeniesienia napędu,
• modele przewodów i kabli elektrycznych,
• elementy złączne.

(...)

| więcej na SolidEdgeblog.pl |


Środa, 16.03.2011 r.

CLAAS i platforma V6

Jeden z liczących się światowych producentów sprzętu i produktów rolniczych, zaangażował się w kształtowanie całego procesu kreowania swoich produktów na całym świecie – począwszy od projektowania, konstruowania i przeprowadzania symulacji po walidację systemu i planowanie produkcji – z zastosowaniem programów CATIA V6, ENOVIA V6, DELMIA V6 i SIMULIA V6

Poprzez wykorzystanie tych rozwiązań, CLASS zamierza udoskonalić procesy rozwoju i walidacji w celu szybszego i bardziej efektywnego wprowadzania na rynek wysokiej jakości kompleksowych produktów. CLAAS będzie stopniowo zastępował stosowane przez przedsiębiorstwo od 1998 r. obecne rozwiązanie PDM oparte na programach ENOVIA VPM i ENOVIA 3DCOM programem ENOVIA V6. CLAAS rozpocznie wdrażanie nowych rozwiązań w 2012 r., stopniowo kształtując system w swoich oddziałach na całym świecie.

– V6 daje nam tę przewagę, że w przyszłości będziemy mogli obsługiwać cały nasz proces inżynierii systemowej, włącznie z planowaniem procesów montażowych, na całym świecie na jednej platformie IP – mówi Andreas Mähler, kierownik ds. aplikacji wspomaganych komputerowo w CLAAS. – Przewidujemy, że jego zastosowanie pozwoli nam na lepsze zarządzanie złożonymi zadaniami inżynierskimi, dzięki opartej na 3D interdyscyplinarnej współpracy. Jest to możliwe dzięki globalnej dostępności jednolitych danych i standaryzacji przebiegu opracowywania projektów, nabywania i produkcji w obrębie naszej partnerskiej sieci. Ważną rolę będzie tutaj odgrywało również zintegrowanie programu ENOVIA V6 z naszym systemem ERP w celu zarządzania procesami i rachunkiem materiałów – dodaje.
Decyzja, by przejść całkowicie na programy ENOVIA V6 i CATIA V6 została podjęta w ramach testowania „nowego systemu PDM CLAAS”, popartego długoterminową i staranną walidacją systemów i infrastruktury przedsiębiorstwa, migracji danych, funkcjonalności i metod. (...)

Platforma V6 wspiera CLAAS w jego próbach zaoferowania swoim inżynierom systemowym, projektantom i inżynierom mechanikom interdyscyplinarnego, możliwie jak najbardziej realistycznego środowiska kreowania produktów, jak również okazji do jak najlepszego wykorzystania wspólnej pracy w 3D, niezależnie od lokalizacji – dzięki internetowym technologiom sieciowym. Mamy tu do czynienia również z symulacją w miarę możliwości jak najbardziej realistycznego zachowania operacyjnego i walidacją procesów produkcji z zastosowaniem rozwiązań cyfrowego zakładu produkcyjnego Dassault Systèmes.
– Poprzez wprowadzenie V6 będziemy mogli ustandaryzować nasze środowisko systemowe PLM IT, zyskując stabilne i przejrzyste procesy, które będą skutkowały wysoką jakością produktów i kontrolą kosztów, przy jednoczesnej możliwości efektywnego zarządzania licznymi wariantami na etapie produkcji – podkreślił dr Hermann Garbers, dyrektor ds. technologii jakości w CLAAS.

Źródło: Dassault Systemes


Piątek, 11.03.2011 r.

Coś dla designerów...

Instytut Wzornictwa Przemysłowego ogłasza IV edycję programu stypendialnego Young Design dla młodych, przedsiębiorczych projektantów wzornictwa przemysłowego. Celem programu jest wyłonienie projektanta z osobowością, który ma największy potencjał do zaistnienia na polskim rynku i jest gotowy podjąć profesjonalną współpracę z przedsiębiorcami

Young Design to pierwszy w Polsce program stypendialny przeznaczony dla studentów i absolwentów uczelni kształcących w kierunku wzornictwa. Głównym celem programu jest wspieranie rozwoju i doskonalenie zawodowe młodych designerów, pomoc w zrozumieniu aktualnych wymagań i realiów rynkowych, a także promocja najzdolniejszych, młodych, polskich projektantów.

Patronat honorowy nad programem Young Design przyjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Główną nagrodą w konkursie jest stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 złotych. Uczestników konkursu oceniać będzie Kapituła Stypendialna złożona z przedstawicieli biznesu – polskich i zagranicznych producentów oraz dystrybutorów. Prezentowane przez finalistów projekty, poza walorami użytkowymi i estetycznymi, będą oceniane pod kątem innowacyjności, zastosowania rozwiązań ergonomicznych i atrakcyjności rynkowej. Ponadto uczestnicy konkursu będą musieli odpowiedzieć na pytania jurorów. Nagrodę otrzyma projektant, który poza dobrym projektem najlepiej zaprezentuje swoje umiejętności i kompetencje potrzebne do współpracy z przyszłymi klientami.

Laureat konkursu otrzyma również inne cenne nagrody m.in. staż w prestiżowym studiu projektowym oraz indywidualne konsultacje biznesowe. Nowością w tegorocznym konkursie są nagrody rzeczowe. Laureat oraz dwóch finalistów otrzymają komercyjną licencję programu Rhino – profesjonalnego programu do modelowania 3D. Dodatkowo Laureat odbędzie trzydniowe szkolenie z programu Rhino na wybranym przez niego poziomie.
Ponadto wszyscy finaliści odbędą szkolenia przygotowujące do finałowej prezentacji przed Kapitułą Biznesową.
Na portfolia projektantów IWP oczekuje do 22 kwietnia 2011 r.

Szczegółowe informacje: http://www.iwp.com.pl/projekty_young_design


Piątek, 11.03.2011 r.

Aplikacje FEA (MES) na urządzenia mobilne?

NEI Stratus, opracowany przez inżynierów z NEI Software, umożliwia wykonanie prostych analiz oraz oglądanie wyników tych obliczeń z wykorzystaniem iPhone'a i iPad'a...

Program ten ma być dostępny od drugiego kwartału bieżącego roku, początkowo... za darmo! Firma chce w ten sposób przetestować reakcję rynku. Niewykluczone, iż grono osób, które będą chciały mieć wgląd w wyniki analiz lub też możliwość ich przeprowadzania także podczas np. służbowej podróży, okaże się na tyle duże, iż możliwości aplikacji będą znacząco rozszerzone.

Krótki film pokazujący NEI Stratus pracujący a iPhonie można obejrzeć, klikając obrazek umieszczony powyżej.
A na stronie producenta http://www.nenastran.com/mobile/ można obejrzeć także aplikację pracującą na iPadzie.

Źródło: www.feazone.org


Piątek, 11.03.2011 r.

Cortona3D wprowadza Rapid Author w wersji 6.0

Na łamach CADblog.pl informowaliśmy już Państwa o wybranych produktach firmy Cortona3D. Tym razem podzielimy się informacją na temat najnowszej wersji aplikacji, która wiąże w jeden zintegrowany zestaw wiele narzędzi firmowanych przez Cortona3D

RapidAuthor pozwala na integrację i współpracę szeregu narzędzi do tworzenia i zarządzania dokumentacją, w tym aplikacji RapidCatalog, RapidManual, RapidLearning i RapidWorkInstructions (o tej ostatniej pisaliśmy więcej przy okazji zapowiedzi webinarium jej poświęconemu). Dzięki temu, RapidAuthor 6.0 firmy Cortona3D pozwala użytkownikowi na uzyskanie całej niezbędnej dokumentacji, w tym interaktywnych katalogów części, instrukcji obsługi, instrukcji pracy i materiałów szkoleniowych.

Wśród nowych możliwości oferowanych przez program znalazły się m.in.:
• Usprawnienia odnośnie generowania I przeglądania 2D – obecnie możliwe jest automatyczne aktualizowanie obrazów 2D. Obrazy 2D - wliczając obrazy rastrowe generowane z 3D – mogą być powiązane z procedurą i harmonogramem działań umożliwiających automatyczne aktualizacje. Nowa, ulepszona przeglądarka 2D zapewnia lepszą wydajność i jakość obrazu;
• Usprawnienia odnośnie przygotowywania tekstu – udoskonalony proces przygotowania dokumentacji umożliwia użytkownikowi jednocześnie opracowywać tekst XML i tworzyć niezbędne grafiki, a następnie zsynchronizować oba elementy.

Pozostałe udoskonalenia obejmują możliwość wykorzystania wieloarkuszowych ilustracji 2D, jak również uproszczone przygotowanie dokumentacji z wykorzystaniem hotspotów 2D w dokumentach XML.

Wszyscy zainteresowani zapoznaniem się z możliwościami usprawnienia i przyśpieszenia tworzenia wysokiej jakości dokumentacji technicznej produktów, mają okazję wziąć udział w webinarium poświęconym RapidAuthor 6.0, które będzie miało miejsce w najbliższą środę, 16 marca, o godzinie 16.30. Prezenterami będą:
• Sean Crouch, Technical Manager, który przedstawi, w jaki sposób Cortona3D może usprawnić procesy, wykorzystując istniejące dane CAD oraz systemy dokumentacyjne, jak też zaoszczędzić czas i wysiłek;
• Dan Hollingsworth, Pre-Sales, który zademonstruje nowe cechy RapidAuthor firmy Cortona3D

Rejestracji można dokonać tutaj.

Więcej informacji (w języku polskim) na temat Cortona3D można uzyskać między innymi pod adresem:
http://www.goldenline.pl/forum/cortona3d-pl


Piątek, 11.03.2011 r.

Parametryczny Rhinoceros dostępny w Polsce

RhinoParametrics to dodatek do Rhino, który wprowadza elementy tradycyjnej parametryki, spotykanej w tzw. modelowaniu bryłowym. To kolejny dodatek pozwalający na przełamanie standardowego postrzegania Rhinoceros jako narzędzia dla designerów, a nie systemu CAD...

RhinoParametrics (edykowany do współpracy z Rhino w wersji 4 SR8), to najnowsza odsłona jednego z komercyjnych opracowań, w pełni asocjatywnego ze środowiskiem Rhinoceros, a implementującego relacje parametryczne do obiektów, modeli projektowanych w Rhino. Proszę zresztą spojrzeć na poniższą animację, zaczerpniętą ze strony polskiego dystrybutora Rhinoceros, firmy Literka.

RhinoParametrics zawiera ponad 75 obiektów parametrycznych i 140 metod tworzenia i edycji obiektów. W jednym projekcie można łączyć geometrię Rhino z obiektami parametrycznymi.

Szczegółowy opis funkcji programu: http://www.rhinoparametrics.com/en/features-pxl-26.html

Pobieranie wersji demo: http://www.rhinoparametrics.com/connexion.php

Źródło: www.literka.com.pl


Piątek, 11.03.2011 r.

Tecnomatix i elektronika...

Zollner Elektronik AG (Zollner), dostawca usług produkcyjnych w branży elektronicznej, wspiera realizację procesów cyfrowej produkcji i automatyki przemysłowej wykorzystując oprogramowanie Tecnomatix. Zollner pragnie w dalszym ciągu skracać czasy poszczególnych etapów projektowych, obniżać koszty i minimalizować ryzyko poprzez ocenę możliwych wariantów...

Decyzja firmy o rozszerzeniu zakresu stosowania Tecnomatix została podjęta w oparciu o wyniki intensywnych, ponad 15-miesięcznych testów, w trakcie których zrealizowano bardzo udane projekty planistyczne. Jako dostawca usług produkcyjnych w branży elektronicznej, Zollner wykorzystuje swoje linie produkcyjne do wytwarzania części, modułów, urządzeń lub kompleksowych systemów na zamówienie. Firma obsługuje wiele różnych branż, do których zaliczyć można: branżę elektroniki przemysłowej, samochodową, elektroniki biurowej i technologii danych. Działania Zollner obejmują cały łańcuch wartości dla swoich klientów i są realizowane od fazy planowania poprzez fazy rozwoju i prototypowania, aż do etapu seryjnej produkcji i świadczenia różnych usług poprodukcyjnych. Firma znajduje się wśród 15 największych na świecie dostawców usług w tym obszarze.

Zollner rozpoczął wykorzystywanie systemu Tecnomatix (...) w roku 2009 i od tego czasu z powodzeniem stosował tą aplikację w kilku szczególnie wymagających i kluczowych projektach inżynierii procesowej. Obecnie firma planuje ustanowić Tecnomatix głównym korporacyjnym systemem planowania, aby jeszcze pełniej wykorzystać jego funkcjonalności do precyzyjnego i elastycznego planowania oraz analizowania i zarządzania procesami produkcyjnymi. (...)

| więcej na SolidEdgeblog.pl |


Piątek, 11.03.2011 r.

Okulary bez okulisty

Brytyjska firma projektuje regulowane okulary, które mają rozwiązywać problemy z widzeniem bez konieczności wizyty u okulisty. Mają być przeznaczone na rynki krajów rozwijających się, a w zasadzie – dla ludności krajów trzeciego świata...

Łatwe do skorygowania problemy ze wzrokiem codziennie popychają mnóstwo ludzi do biedy w krajach, w których na każdy milion mieszkańców przypada tylko jeden okulista. Brytyjska firma Adlens próbuje sprostać tej potrzebie za pomocą niedrogich, regulowanych okularów, korygujących 80 procent problemów refrakcji oka.
Używając oprogramowania SolidWorks, firma Adlens stworzyła soczewki warstwowe, pozwalające dobrać odpowiednie okulary bez pomocy optyka, optometrysty czy oftalmologa. Z pomocą wykwalifikowanej osoby (na przykład lokalnego pracownika służby zdrowia), regulowane okulary Adlens dostosowują się za pomocą przesuwanego pokrętła do korekty krótkowzroczności, dalekowzroczności i presbiopii (utraty zdolności akomodacyjnej oka). Dla osób, które nigdy nie będą mogły pójść do okulisty, okulary regulowane Adlens są nową szansą na produktywne życie.
Na świecie są setki milionów ludzi, którym para okularów wystarczy, aby byli samodzielni – powiedział Sjoerd Hannema CEO Adlens. – W ramach programu „Vision for a Nation” pracujemy nad zwiększeniem świadomości na temat wpływu, jaki wada wzroku może mieć na edukację i jakość życia człowieka. Nasz produkt rozwiązanie jest rozwiązaniem wielu problemów ze wzrokiem z pomocą infrastruktury dostępnej w krajach rozwijających się. (...)

| więcej na SWblog.pl |


Piątek, 11.03.2011 r.

Polacy stawiają bariery...

...ale za to – jakie! Serwis PAP Nauka w Polsce poinformował o tym, iż polscy naukowcy opracowali barierę drogową, która redukuje skutki uderzenia samochodu nawet do 90 procent! Bariera ta jest częścią realizowanego od kilku(nastu) lat projektu EPAR, mającego na celu m.in. zminimalizowanie skutków kolizji drogowych. Opracowaną technologią zainteresowana jest m.in. Europejska Agencja Kosmiczna

Innowacyjna bariera działa w oparciu o technologię EPAR, opracowaną przez polskich wynalazców i naukowców z Centrum Badawczo-Rozwojowego EPAR w Kowarach (Dolnośląskie). Twórcami bariery są: Lucjan Łągiewka, Przemysław Łągiewka oraz prof. Stanisław Gumuła.
– Od istniejących obecnie na świecie zabezpieczeń polska bariera różni się tym, że znacząco redukuje siłę bezwładności działającą na pasażerów pojazdu – wyjaśnia PAP Przemysław Łągiewka. – Pochłania więcej energii zderzenia, dlatego mniej deformuje pojazd i samą siebie. Przy tej samej masie ma dużo większą wytrzymałość na uderzenia od innych barier.

(...) Samą technologię EPAR Lucjan Łągiewka opracował jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Jej działanie oparte jest na zamianie znacznej części energii kinetycznej obiektów zderzających się na energię kinetyczną specjalnego przetwornika akumulacyjno-rozpraszającego. Jak zapewniają twórcy technologii, zastosowanie metody EPAR umożliwia redukcję skutków zderzeń nawet o 90 proc. Podczas zdarzenia energia zamiast zamieniać się na pracę niszczącą obiekt, zostaje przekazana do mechanicznych akumulatorów.
– Akumulatory – 3-kilogramowe walce ze stali – są częścią bariery i są zazwyczaj umiejscowione w jej głowni lub podstawie. To bardzo proste układy, które są w stanie zaabsorbować połowę energii uderzenia – wyjaśnia PAP Łągiewka.

Obecnie analizowane są różnorodne możliwości wdrożenia tej metody EPAR w przemyśle kolejowym, stoczniowym, lotniczym, górniczym i maszynowym. Technologią EPAR zainteresowana jest również z Europejska Agencja Kosmiczna. – Chodzi o zabezpieczenia dokowań na orbicie, m.in. bezzałogowych kapsuł zaopatrzeniowych. Technologia mogłaby też znaleźć zastosowanie jako systemy amortyzacji lądowania w lądownikach sond międzyplanetarnych. Trzecie zastosowanie to układy amortyzujące przy rozkładaniu m.in. paneli słonecznych – wylicza w rozmowie z PAP Łągiewka.
Twórcy drogowej bariery, choć znaleźli już producentów, którzy chcą ją wdrożyć w Szwecji i Niemczech, wciąż szukają polskich przedsiębiorców nią zainteresowanych, tak by bezpieczne bariery pojawiły się najpierw w kraju. – Późnej Polacy mówią: „jacy ci Niemcy mądrzy”, nie wiedząc, że to polscy inżynierowie wytworzyli konkretne rozwiązanie (...) – zauważa Łągiewka. Dodaje jednak, że rozwiązaniem jest już zainteresowany jeden z największych producentów barier w Polsce. – Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to w ciągu kilku miesięcy będzie można przygotować się do rozpoczęcia produkcji – mówi.

Technologia zyskała uznanie na międzynarodowych giełdach i targach wynalazczych. (...) Prototyp bariery drogowej z technologią EPAR można oglądać do najbliższej niedzieli, 13 marca, w Muzeum Techniki NOT w PKiN w Warszawie podczas trwającej właśnie XVIII Giełdy Polskich Wynalazków.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska


Czwartek, 10.03.2011 r.

Nowy Radeon: pierwsza karta desktopowa z 4GB szybkiej pamięci GDDR5

MSI zaprezentował jedną z najwydajniejszych na świecie (jeśli nie najwydajniejszą) kartę graficzną Radeon R6990-4PD4GD5. Karta wyposażona została w dwa procesory i jako pierwsza karta desktopowa posiada 4GB szybkiej pamięci GDDR5

Karta R6990-4PD4GD5 wspiera ponadto technologię AMD Eyefinity, która pozwala na organizację wielomonitorowego stanowiska. Poprzez 4 mini DisplayPort-y 1.2, zapewnia jednoczesną pracę maksymalnie pięciu wyjść z pojedynczej karty graficznej. Ponadto, R6990-4PD4GD5 jest wspierana przez narzędzie do overclockingu – MSI Afterburner. Entuzjaści overclockingu mogą za pomocą tego oprogramowania dostrajać ustawienia zegarów i pamięci oraz monitorować kluczowe parametry karty takie jak napięcia i temperatury pracy. Do ustalenia stabilnej pracy karty służy kolejny program testujący o nazwie Kombustor V2.0. R6990-4PD4GD5 wspiera najnowsze standardy DirectX11, OpenGL 4.1.

Doskonała wydajność dzięki 4GB pamięci
Rdzenie graficzne, bazujące na 40nm architekturze, umieszczone są na jednym PCB. Gwarantuje to niesamowity wzrost wydajności w stosunku do kart jednordzeniowych. Ponadto do zoptymalizowania wydajności karta została wyposażona w 4GB szybkiej pamięci GDDR5 co znacząco przekłada się na płynność przetwarzania grafiki w grach, wspierających duże rozdzielczości lub w jednostkach multimonitorowych.

AMD Eyefinity
MSI R6990-4PD4GD5 wspiera technologię AMD Eyefinity, pozwalającą na podłączenie do 5 monitorów z jednej karty graficznej. Każde wyjście wspiera rozdzielczość ekranu do 2560x1600, która pozwala na obrazowanie najmniejszych detali. Ponadto karta posiada 4 DisplayPorty 1.2 pozwalających na transmisję stereoskopową 3D oraz dźwięku 7.1.

MSI Afterburner – podstawowe narzędzie overclockerów
Dzięki autorskiemu narzędziu MSI Afterburner, użytkownicy mogą w prosty sposób zwiększyć napięcie procesora graficznego, by tym samym podnieść jego wydajność do niespotykanego dotąd poziomu. Dodatkowo, zaawansowana funkcja kontroli szybkości obrotowej wentylatorów pozwala na zapewnienie idealnej temperatury układu, w zależności od rzeczywistych potrzeb. Gwarantuje to nie tylko doskonałą jakość chłodzenia, lecz również  cichą i stabilną pracę karty graficznej. Oprócz tego, wbudowane narzędzie diagnostyczne o nazwie Kombustor, pozwala na monitorowanie pracy systemu w czasie rzeczywistym, pozwalając na odnalezienie ustawień  systemu, zapewniających jak najwyższą wydajność.

Źródło: 3DCAD.pl, www.amd.pl


Czwartek, 10.03.2011 r.

DraftSight z Pingwinem...

...na razie jeszcze w wersji beta, ale za to działający na kilku najpopularniejszych odmianach systemu operacyjnego Linux! Wersja ta została udostępniona 9 marca br. dla wszystkich zainteresowanych

DraftSight w tej „nowej” odsłonie pozwala użytkownikom Linux'a tworzyć, edytować i oczywiście przeglądać pliki *.dwg – oczywiście bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów (podobnie jak odmiany dla Windows i MAC OS). Pobranie i instalacja DraftSight zajmuje zaledwie kilka minut i nie powinno przysparzać problemów (o instalacji DraftSight w środowisku Windows więcej na Swblog.pl).
– Jesteśmy podekscytowani faktem udostępnienia DraftSight użytkownikom korzystającym z innych systemów operacyjnych – powiedział Aaron Kelly, dyrektor ds. DraftSight w DS. – Pracowaliśmy nad wersją dla Linux'a w zasadzie od początku projektu, a w ostatnim czasie odnotowaliśmy wzrost zapotrzebowania na tego typu aplikację ze strony potencjalnych odbiorców. A naszym celem jest wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom odbiorców.

A my dodamy od siebie, iż to, czego jeszcze do niedawna trudno było się spodziewać – czyli uruchomienie darmowej aplikacji pozwalającej na prowadzenie komercyjnej działalności w obszarze projektowania inżynierskiego, na darmowym systemie operacyjnym dostępnym bez ograniczeń – stało się faktem. Cóż, czekamy na profesjonalny i darmowy system CAD 3D, do zastosowań komercyjnych. Ciekawe, który z dostawców oprogramowania podejmie wyzwanie? A może tym razem piłeczka pozostanie jednak po stronie osób tworzących z zapamiętaniem darmowe systemy typu FreeCAD i BRL-CAD? Czas pokaże...

ms

Źródło: TenLinks.com, CADglobe.com


Środa, 09.03.2011 r.

LT za pół ceny? Prawie. I szkoda, że bez Fusion...

Korzystając z doświadczeń poprzedniej, bardzo udanej akcji promocyjnej na rozwiązanie AutoCAD LT, Autodesk proponuje szeroką ofertę na nowe stanowiska i aktualizacje AutoCAD LT 2011. Akcja potrwa do 21 kwietnia 2011 roku

W ramach oferty promocyjnej, klienci zamawiający nowe stanowiska AutoCAD LT 2011 mogą uzyskać rabat do 40% lub 300 euro. Klienci decydujący się na to oprogramowanie z subskrypcją Autodesk otrzymują również prawo do automatycznej aktualizacji, gdy pojawi się nowa wersja programu AutoCAD LT. Ponadto przy aktualizacji do wersji AutoCAD LT 2011 (z wersji 2008 lub nowszej) klienci mogą uzyskać 25% zniżki.
AutoCAD LT w wersji 2011 zawiera wiele usprawnień, które zwiększają szybkość i wydajność pracy. Wyniki badania AutoCAD LT 2011 Productivity Study pokazują, jak użytkownicy mogą wykonywać codzienne czynności projektowe do 44% szybciej niż w wersji AutoCAD LT 2008 i wcześniejszych.
Szkoda natomiast, iż nie potwierdziły się wcześniejsze informacje dotyczące dodawania nieodpłatnie aplikacji Inventor Fusion do każdej zakupionej licencji AutoCAD LT 2011. Możliwość ta dotyczy najprawdopodobniej jedynie „pełnej” wersji AutoCAD 2011...

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://www.autodeskrebate.com/autocadlt/landing.aspx oraz u Autoryzowanych Partnerów Autodesk www.autodesk.pl/partnerzy

Źródło: Autodesk


Wtorek, 8.03.2011 r.

NVIDIA czyni CUDA...

Ostatniego dnia lutego br. firma NVIDIA przedstawiła najnowszą wersję zestawu narzędziowego NVIDIA CUDA Toolkit, przeznaczonego do tworzenia aplikacji wykorzystujących obliczenia równoległe na procesorach graficznych NVIDIA, w tym aplikacji do zastosowań
CAD i CAE...

Zestaw narzędziowy NVIDIA CUDA 4.0 Toolkit został stworzony w celu ułatwienia programowania równoległego i zapewnienia możliwości przeniesienia aplikacji na procesory graficzne większej liczbie deweloperów. Dlatego głównymi cechami zestawu są:

Technologia NVIDIA GPUDirect™ 2.0 – obsługa wzajemnej, bezpośredniej komunikacji pomiędzy procesorami graficznymi pracującymi w obrębie jednego serwera lub jednej stacji roboczej. Dzięki temu programowanie aplikacji dla wielu procesorów graficznych staje się łatwiejsze, a wydajność aplikacji wzrasta.

Funkcja jednolitego adresowania wirtualnego (UVA) – możliwość stworzenia jednolitej, połączonej przestrzeni adresowej złożonej z pamięci głównej komputera i pamięci procesorów graficznych, w celu przyśpieszenia i ułatwienia programowania równoległego.

Biblioteki szablonów wydajnych elementów podstawowych języka C++ Thrust – kolekcja algorytmów obsługi obliczeń równoległych i struktur danych, wraz z otwartym kodem źródłowym, która ułatwia pracę programistów języka C++. Standardowe zadania (np. sortowanie równoległe) realizowane za pomocą bibliotek Thrust są od 5 do 100 razy szybsze w porównaniu ze standardowymi bibliotekami Standard Template Library (STL) lub bibliotekami Threading Building Blocks (TBB)


Jak widać, możliwości CUDA Toolkit wykorzystywane są także do tworzenia zaawansowanych narzędzi
wspomagających pracę z systemami CAD i CAE. Na zdjęciu przykłady aplikacji bazujących na architekturze
CUDA, dostępne w zakładce „społeczności CUDA” na stronie
www.nvidia.com/cuda

Jednolite adresowanie wirtualne i szybsza komunikacja między procesorami graficznymi ułatwiają wykorzystywanie mocy przetwarzania równoległego procesorów graficznych – twierdzi John Stone, Starszy programista naukowy na Uniwersytecie Illinois, Urbana-Champaign. (...)

Architektura CUDA 4.0 cechuje się ponadto szeregiem innych funkcji i możliwości, w tym:
• Integracja MPI z aplikacjami CUDA;
• Współdzielenie procesorów graficznych między wieloma wątkami;
• Dostęp do wielu procesorów dla jednego wątku procesora centralnego;
• Nowa biblioteka obrazu i wizualizacji komputerowej NPP;
Nowe i usprawnione możliwości:
      • Automatyczna analiza wydajności w aplikacji Visual Profiler
      • Nowe funkcje cuda-gdb i obsługa systemu MacOS
      • Dodana obsługa operatorów języka C++, np. new/delete i funkcji wirtualnych
      • Nowy deasembler binarny dla procesorów graficznych

Wersja „Release Candidate” zestawu narzędziowego CUDA Toolkit 4.0 została udostępniona bezpłatnie 4 marca 2011 r. Aby uzyskać do niej dostęp, należy zarejestrować się w programie CUDA Registered Developer pod adresem: www.nvidia.com/paralleldeveloper.
W ramach programu CUDA Registered Developer można uzyskać dostęp do bogatego zbioru narzędzi, zasobów i informacji dla programistów aplikacji równoległych, który umożliwia jak najpełniejsze wykorzystanie potencjału architektury CUDA.

Więcej informacji na temat funkcji i możliwości zestawu narzędziowego CUDA
i aplikacji na graficznych procesorach obliczeniowych można znaleźć pod adresem: www.nvidia.com/cuda


Wtorek, 8.03.2011 r.

SolidWorks World 2011 dostępna on-line

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, z początkiem marca udostępniona została wszystkim zainteresowanym oficjalna strona poświęcona konferencji SolidWorks World 2011, która miała miejsce w San Antonio w dniach 23-26 stycznia br.

Nie sposób było znaleźć się jednocześnie we wszystkich salach, w których odbywały się sesje i prezentacje przeznaczone dla użytkowników SolidWorks. Należało wybierać, posługując się np. „kluczem osobistego zaawansowania” w umiejętnościach posługiwania się SW. W chwili obecnej każdy ma możliwość spokojnego prześledzenia raz jeszcze wybranych sesji, paneli itp., zgromadzonych pod adresem www.solidworks.com/swworld w postaci prezentacji PowerPoint, materiałów wideo, czy też galerii zdjęć.

Serdecznie zachęcam wszystkich zainteresowanych tym, co można będzie znaleźć w najnowszym SW 2012, a także tych, którzy – tak zwyczajnie – chcą dowiedzieć się o SolidWorks czegoś więcej.

Zapraszam także do zapoznania się z subiektywną relacją z SWW 2012 dostępną tutaj. Już niebawem pojawią się na niej materiały uzupełniające, m.in. wywiady z przedstawicielami SolidWorks.

ms


Piątek, 4.03.2011 r.

Sustainability: najlepszy w dziedzinie pro-ekologii

Oprogramowanie SolidWorks Sustainability, które umożliwia projektantom i inżynierom kontrolę i ograniczanie w łatwy sposób wpływu ich produktów na środowisko, otrzymało po raz pierwszy wyróżnienie Best New Green Product Innovation podczas międzynarodowej ceremonii GREEN AWARDS™ 2010 w Londynie

Nagrody przyznawane przez brytyjskie towarzystwo Royal Society of Arts są wyrazem uznania za kreatywność, która wspiera korporacyjną i społeczną odpowiedzialność, zrównoważony rozwój i najlepsze etyczne zachowania. Nagroda Najlepsza innowacja w dziedzinie nowego produktu pro-ekologicznego (Best Green New Product Innovation) jest nową kategorią.

Ta propozycja najbardziej przypadła nam do gustu – powiedzieli jurorzy, którzy są uznanymi profesjonalistami z dziedzin komunikacji, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. – Oprogramowanie (SolidWorks Sustainability) ma potencjał, aby zrewolucjonizować sposób projektowania produktów. Poprzez włączenie myślenia o cyklu życia do procesu projektowania oprogramowanie SolidWorks (Sustainability) pomaga projektantom obniżyć wpływ ich produktów na środowisko już na etapie projektowania. Dzięki współpracy z niezależną organizacją PE International, która zapewnia bazę danych cyklu życia produktu (Life Cycle Inventory), produkt jest skuteczny i niezawodny. Jest to narzędzie, w które powinien być wyposażony każdy projektant”.

Jaki jest Twój ślad ekologiczny?
W pełni zintegrowane z oprogramowaniem CAD firmy SolidWorks, oprogramowanie SolidWorks Sustainability wprowadza potężne narzędzia oparte na ocenie cyklu życia (Life Cycle Assessment, LCA), które mierzą wpływ na emisję dwutlenku węgla, zużycie energii, powietrze i wodę w całym cyklu życia produktu, obejmujące wybór materiałów, produkcję, eksploatację i wreszcie koniec eksploatacji, „życia” produktu.  Firma DS SolidWorks opracowała oprogramowanie Sustainability we współpracy z organizacją PE International, ekspertami o uznanej renomie w dziedzinie ekologicznej oceny cyklu życia, których pionierskie oprogramowanie GaBi jest wiodącym na świecie produktem z zakresu LCA. Oprogramowanie SolidWorks Sustainability zawiera modele procesów i bazy danych oceny cyklu życia wykorzystywane w oprogramowaniu GaBi, aby przy użyciu wysokiej jakości naukowych danych, oceniać wpływ na środowisko.

Narzędzie wyboru materiałów udostępnione w oprogramowaniu SolidWorks Sustainability zapewnia natychmiastową informację zwrotną, pomagając projektantom produktów wybrać najbardziej ekologiczne materiały dla danego projektu. Dzięki możliwości wygenerowania raportu za pomocą jednego kliknięcia, uzyskane wyniki można w łatwy sposób przekazać innym pracownikom w firmie.

– Jesteśmy wdzięczni za to wyróżnienie – powiedział Asheen Phansley, kierownik produktu ds zrównoważonego rozwoju w firmie DS SolidWorks. – Konsumenci coraz częściej poszukują bardziej ekologicznych produktów, a projektanci mają ogromny wpływ na środowisko, ponieważ tworzą produkty, których codziennie używamy. Dlatego stworzyliśmy narzędzie, dzięki któremu zrównoważone projektowanie jest łatwe, dostępne, przyjemne i daje wielkie możliwości. Nasze prace zmierzają do tego, aby pewnego dnia każde projektowanie było projektowaniem zrównoważonym, tą drogą prowadzimy naszych zapalonych klientów.

Źródło: DS SolidWorks


Czwartek, 3.03.2011 r.

Coroczny konkurs dla Prenumeratorów i Forumowiczów CADblog.pl

Tym razem jest trochę inaczej. Zmieniła się pula nagród, do rozlosowania przewidziałem bowiem dodatkowo darmowe prenumeraty papierowych wydań, z których pierwsze ukaże się już na przełomie marca i kwietnia br.

Podobnie jak w latach ubiegłych, warunkiem udziału w konkursie jest aktywne zaistnienie na Forum CADblog.pl (pod pojęciem „aktywnego zaistnienia” rozumiem zamieszczenie postu w którymś z już istniejących tematów, lub utworzenie nowego wątku/tematu na forum), ale tym razem także – wypełnienie ankiety dostępnej na stronie z regulaminem konkursu (link tutaj)
Konkurs trwać będzie do 18 maja br., a losowania nagród odbywać się będą każdego 18. dnia miesiąca trwania konkursu (18 marca, 18 kwietnia, 18 maja). O wynikach konkursu informować będziemy w dziale Aktualności na stronie CADblog.pl, a także w rozsyłanym co czwartek newsletterze / e-zinie.

Jako nagrody dla Uczestników tegorocznej edycji przewidziane zostały:
• Roczne prenumeraty papierowych wydań CADblog.pl (4 wydania w 2011 roku); każda osoba, która wypełni i wyśle ankietę w terminie do 18 marca br., otrzyma bezpłatną roczną prenumeratę papierowych wydań CADblog.pl, a oprócz tego weźmie udział w losowaniu innych nagród!
• Płyty ewaluacyjne z systemem SolidEdge ST 3;
• PenDrive'y (o pojemności min. 1 GB) zawierające materiały o tematyce CAD, CAM, CAE, a także archiwalne wydania CADblog.pl w plikach pdf;
• Książki o tematyce CAD, m.in. o NX CAM znakomitego Krzysztofa Augustyna (do książki po raz pierwszy w historii dołączone zostały płyty z NX CAM!) otrzymane dzięki jego uprzejmości, na redakcyjnych półkach znalazłem także coś o Autodesk Inventor i Bricscad;
• Upominki redakcyjne w postaci etui na płyty CD, kalendarzy itp.

Zachęcam do udziału i wypełniania pola komentarzy w ankiecie rejestracyjnej. A także – do sygnalizowania ewentualnej chęci podjęcia trudu publikacji na łamach CADblog.pl.

Pozdrawiam serdecznie
Maciej Stanisławski

 | komentuj na forum | komentarze 3 |


Czwartek, 3.03.2011 r.

2D Drafting nie jest narzędziem marketingowym

Z Isabelle Pellerey, Dyrektor Marketingu Siemens PLM Software odpowiedzialną za Velocity Series w obszarze EMEA, rozmawiają Łukasz Suma (CAD.pl) i Maciej Stanisławski (CADblog.pl)

„(...) nie dzielimy się konkretnymi liczbami w odniesieniu do poszczególnych rynków czy produktów. Oczywiście odczuwamy zwiększone zainteresowanie naszymi produktami, wielu ludzi inwestuje w specjalistyczne rozwiązania wykorzystujące ST. W ogólnym zarysie nasi klienci mają teraz możliwość projektowania w 3D bez uprzedniego planowania, znacznie szybciej wykonywać ECO (engineering change orders), sprawniej ponownie wykorzystywać zaimportowane dane 2D i 3D. Użytkownicy 2D mogą teraz przejść do 3D, bez konieczności uczenia się skomplikowanych, bazujących na historii metodologii. Ponadto, przy przejściu do Solid Edge, istniejące layouty mogą być wykorzystane bezpośrednio w 3D. Użytkownicy 3D mogą wyeliminować wiele znanych niedociągnięć, a przechodząc do ST mogą zachować rysunki i projekty w 3D.
Jednak duże grono spośród nich nadal pracuje korzystając z możliwości tradycyjnego modelowania, wspieranych czasami przez korzyści wynikające z technologii synchronicznej.
Zwłaszcza dlatego, że z początku wielu użytkowników systemów CAD odnosiło się do ST bardzo sceptycznie. Wraz z ciągłym rozwojem ST, dbamy o to, aby nasze produkty oferowały klientom interesujące i użyteczne rozwiązania. Przykładem może być moduł symulacji, implementacja możliwości Femap do środowiska Solid Edge, pozwalająca w zasadzie każdemu użytkownikowi na wykonywanie odpowiednich testów i analiz projektowanego detalu... (...)”

| wywiad z Isabelle Pellerey na SolidEdgeblog.pl |


Czwartek, 3.03.2011 r.

MP3 dla Solid Edge?

Nie chodzi tutaj o standard zapisu plików audio dostępny dla systemu CAD 3D, ale o... kolejny Maintenance Pack dla zarejestrowanych użytkowników Solid Edge ST3

Zawiera ponad 50 poprawek/usprawnień do środowiska Synchronous Modeling w modułach Part i Sheet Metal (m.in. usprawniona edycja wymiarów 3D), Assembly (m.in. szybszy import złożeń CATIA V20R20 i Parasolid...), Draft (usprawnienia w liście części)...

Solid Edge ST3 MP3 ma certyfikację na:
• Windows XP Professional© (32-bit i 64-bit)
• Windows Vista Business© lub Vista Enterprise© (32-bit i 64-bit)
• Windows 7 Professional©, Enterprise©, lub Ultimate© (32-bit i 64-bit)

Dla użytkowników posiadających aktywną usługę Maintenance jest do pobrania pod adresem: http://ftp.ugs.com/solid_edge/ST3/SolidEdge/

Źródło: camdivision.pl, 3DCAD.pl


Czwartek, 3.03.2011 r.

Vodafone McLaren Mercedes i V6

Pod pojęciem „V6” nie kryje się tutaj „widlasta szóstka”, ale... platforma V6. McLaren Racing sprawujący kontrolę nad zespołem Formuły 1 Vodafone McLaren Mercedes i Dassault Systèmes ogłosili zawarcie nowego partnerstwa w celu dalszego zwiększania efektywności rozwoju samochodów wyścigowych. Oznacza to, że dla naszych kibiców Formuły 1 związanych w ten lub inny sposób z branżą CAD, obserwacja rywalizacji na torze nabierze rumieńców. Nawet bez Kubicy. Zamiast mówić o pojedynku między McLarenem i Red Bull'em, będzie można mówić o rywalizacji pomiędzy V6 i NX...

Umowa przewiduje wdrożenie przez McLaren Racing rozwiązań Dassault Systèmes V6 PLM w celu zintegrowanego rozwoju projektowania, przeprowadzania analiz i zarządzania. ENOVIA V6 będzie dla McLaren Racing innowacyjną podporą umożliwiającą zastosowanie pojedynczego odniesienia IP do zarządzania inżynierią, własnością intelektualną i procesami biznesowymi. Program CATIA V6 zostanie wykorzystany do nowoczesnego projektowania w połączeniu z prowadzeniem prac inżynierskich w celu udoskonalenia efektywności rozwoju McLaren’a.
Wdrożenie rozwiązań V6 Dassault Systèmes umożliwi zespołowi McLaren’a czerpanie korzyści ze stosowania zaawansowanego, otwartego, elastycznego, bezpiecznego i zintegrowanego środowiska oprogramowania PLM 2.0. Skala, zasięg i szybkość projektowania na potrzeby wyścigów Formuły 1 oznacza dziesiątki tysięcy nowych innowacyjnych projektów i pomysłów każdego roku. Tworzenie, rozwój i testowanie tak wielu projektów wymaga wydajnego i niezawodnego środowiska oprogramowania do integrowania i bezpiecznego zarządzania znaczną objętością danych technicznych i przeprowadzania prac inżynierskich z uwzględnieniem wyników symulacji. Ułatwiające współpracę rozwiązania V6 Dassault Systèmes będą odgrywały znaczącą rolę w zwiększaniu efektywności procesów McLaren Racing oraz w promowaniu zorientowanej na sukces innowacyjności i interdyscyplinarnej współpracy od etapu wstępnej koncepcji do produkcji, po wyścigi na torze.

– Podczas gdy etap od wykreowania cyfrowego modelu samochodu wyścigowego w 3D do jego startu na torze wyścigowym wydaje się prosty, w rzeczywistości jest to proces, który wymaga uwzględnienia szeregu różnego rodzaju złożonych czynników związanych z projektowaniem, kupnem i produkcją. W McLaren Racing zwracamy uwagę na każdą okazję skrócenia czasu niezbędnego do wprowadzania samochodu na rynek – czy to poprzez opracowywanie inteligentnych projektów, wdrażanie udoskonalonych procesów, czy – jak w przypadku V6 PLM – przez wprowadzenie zaawansowanego systemu zarządzania cyklem życia produktu - powiedział dyrektor zarządzający McLaren Racing Jonathan Neale. –  Pakiet rozwiązań oprogramowania Dassault Systèmes od dawna odgrywał rolę w projektach McLaren’a, a wprowadzenie programów CATIA V6 i ENOVIA V6 tylko zwiększy nasze możliwości, pozwalając nam pracować szybciej, z większą produktywnością w jednym z najbardziej konkurencyjnych i bezwzględnych środowisk świata.
Dyrektor naczelny Dassault Systèmes Bernard Charles wypowiedział się w następujący sposób: – Poprzez podpisanie tej ważnej umowy z Vodafone McLaren Mercedesem wzmacniamy więzi z zespołem Formuły 1. Ta nowa współpraca demonstruje, że świat Formuły 1 jest zorientowany na innowacje. To budzący respekt test dla ekstremalnych technologii, który może zdać tylko PLM 2 Dassault Systèmes. Życzymy Vodafone McLaren Mercedes’owi pomyślności w bieżącym sezonie wyścigowym i jednocześnie jesteśmy dumni, że możemy się angażować w projekty dla tak prestiżowego i wybitnego zespołu.

A nam pozostaje obserwować wydarzenia na torze już w rozpoczynającym się sezonie...

ms


Kilka słów o Vodafone McLaren Mercedes

Nowozelandzki kierowca wyścigowy Bruce McLaren założył w 1963 r. zespół McLaren, który w 1966 r po raz pierwszy wziął udział w wyścigu Formuły 1., a dwa lata później wygrał swoje pierwsze Grand Prix. Ponad 40 lat i 169 wygranych Grand Prix później, McLaren nadal cieszy się sławą jednego z odnoszących najwięcej sukcesów uczestników na arenie sportowej oraz jednej z najbardziej renomowanych na świecie marek w dziedzinie zaawansowanej technologii.
Działalność grupy McLaren’a wykracza daleko poza zakres wyścigów i skupia się również na branży najnowocześniejszej elektroniki wytwarzanej nie tylko na potrzeby Formuły 1, lecz również innych serii wyścigów na całym świecie. McLaren Applied Technologies tworzy zaawansowane rozwiązania dla nowoczesnego przemysłu, podczas gdy McLaren Automotive nie tylko wyprodukował w 1990 r. oryginalny superpojazd – F1 i unikalny model Mercedes-Benz SLR, lecz aktualnie pracuje nad własnym samochodem sportowym wysokiej klasy – niezwykłym MP4-12C.
Po obfitującej w sukcesy kampanii w 2010 r., Vodafone McLaren Mercedes kontynuuje uczestnictwo w wyścigach w 2011 r. z dwukrotnymi zwycięzcami mistrzostw świata Lewisem Hamiltonem i Jensonem Buttonem.

Źródło: Dassault Systemes


Czwartek, 3.03.2011 r.

AutoCAD WS po aktualizacji

Autodesk ogłosił aktualizację AutoCAD WS – bezpłatnej, internetowej aplikacji mobilnej. Dodano m.in. obsługę wielu języków oraz formatu DWG w Autodesk Inventor

AutoCAD WS wykorzystuje technologię przetwarzania w tzw. chmurze (ang. cloud computing), umożliwiając tym samym użytkownikom oprogramowania AutoCAD przeglądanie, edytowanie i udostępnianie projektów za pomocą przeglądarek internetowych oraz urządzeń mobilnych. Aplikacja AutoCAD WS (do tej pory zarejestrowało się ponad 900 000 użytkowników!) zapewnia teraz przeglądanie, edytowanie i udostępnianie plików 2D Autodesk Inventor w formacie DWG. Inne usprawnienia obejmują, najczęściej zgłaszaną przez użytkowników, obsługę wielu języków wraz z ośmioma nowymi językami, a także ulepszone narzędzia do edycji i wyświetlania.

Czego dotyczy aktualizacja? Otóż wszyscy użytkownicy programu Autodesk Inventor, którzy publikują swoje projekty w plikach DWG, mogą je teraz przesyłać do AutoCAD WS, aby łatwo udostępniać wszelkie rysunki techniczne, schematy produkcyjne czy prezentacje. Pozostałe ulepszenia obejmują m. in. obsługę układów DWG, nowe narzędzie kopiuj/wklej oraz większe możliwości korzystania ze znaczników. AutoCAD WS jest obecnie dostępny dodatkowo w języku japońskim, chińskim, koreańskim, hiszpańskim, portugalskim, francuskim, niemieckim i włoskim.

Z AutoCAD WS można bezpłatnie pobrać za pośrednictwem serwisu App Store, albo korzystać z niego za pośrednictwem witryny www.autocadws.com. Można korzystać z tej aplikacji poprzez przeglądarkę internetową, bez konieczności instalowania jakichkolwiek plików w systemie.

Źródło: Autodesk


Środa, 2.03.2011 r.

Trzy i pół miliona stanowisk Parasolida...

a dokładniej: już ponad 3,5 miliona użytkowników końcowych na całym świecie korzysta z rozwiązań bazujących na jądrze Parasolid. Dotyczy to oczywiście użytkowników aplikacji CAD, CAM, CAE...

Jak poinformował o tym przed kilkoma zaledwie dniami Siemens PLM Software (właściciel jądra Parasolid), owa ogromna liczba użytkowników wykorzystuje oprogramowanie pochodzące od ponad 150 niezależnych dostawców, oferujących ponad 350 aplikacji praktycznie z każdego obszaru CAx. Świadczy to dobitnie o tym, iż Parasolid jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w technikach modelowania 3D komponentów na świecie.

Wyjątkowa funkcjonalność oraz niezrównana jakość jądra modelowania przestrzennego Parasolid w połączeniu z jego uniwersalnością docenianą przez wielu innowacyjnych twórców oprogramowania, którzy działają w różnych dziedzinach, pomogły nam osiągnąć ten imponujący wynik – powiedziała Joan Hirsch, wiceprezes Product Design Solutions, Siemens PLM Software. – Nasze długotrwałe relacje z licencjobiorcami Parasolid przyczyniły się do wzajemnego rozwoju i sukcesów na przestrzeni wielu lat, a zaangażowanie w paradygmat „open technology” oraz otwarty model biznesowy pomogły tym niezależnym twórcom oprogramowania rozwijać współpracę i tworzyć innowacyjne rozwiązania. Cechy te w połączeniu z ciągłym rozwojem i stabilnością Parasolid zapewniają naszym klientom unikalną przewagę konkurencyjną – dodała.

Dzięki kombinacji kilku czynników: technologii, jakości i otwartego modelu biznesowego (długofalowa polityka i strategia Siemens PLM Software), Parasolid udowodnił swoją wielką wartość dla wielu niezależnych dostawców oprogramowania komputerowego, w czterech głównych sektorach:
• CAD – w tym sektorze to właśnie Parasolid jest jednym z najpowszechniej używanych komponentów aplikacji pracujących z geometrią 3D. Z powodzeniem wykorzystywany przez konstruktorów i inżynierów zatrudnionych w każdej z dziedzin współczesnego przemysłu, a korzystających z programów takich firm, jak: Dassault Systèmes SolidWorks Corp, Delcam plc, IronCAD LLC, Missler Software, Top Systems Ltd and Vero Software Ltd, jak również we własnych rozwiązaniach Siemens PLM Software, jakimi są Solid Edge i NX;
• CAE i CAM – szacuje się, iż ponad 40% wszystkich cyfrowych modeli CAD 3D powstaje z wykorzystaniem jądra Parasolid, dlatego też producenci systemów CAM i CAE również postanowili sięgnąć po nie, aby zapewnić zgodność importowanych danych. Wielu z producentów tych systemów korzysta z funkcjonalności Parasolid, aby uprościć procesy związane z dokonywaniem analiz i symulacji, a także – aby ułatwić projektowanie procesów technologicznych. Korzystają z niego m.in. ANSYS Inc., CD-Adapco, Planit Software, Mentor Graphics, DP Technology Corp, Gibbs i Spółka, MSC.Software Inc., znajdziemy go w oprogramowaniu Mastercam, ale także w Moldflow (Autodesk Inc.). Moduły CAE i CAM, które znajdziemy w NX, także opierają się na Parasolid;
• AEC – także w obszarze inżynierii i architektury, Parasolid znajdziemy w produktach takich dostawców, jak chociażby Bentley, czy Nemetschek;
• Interoperacyjność – zaangażowanie Siemens PLM Software we wspieranie otwartego modelu biznesowego sprawiło, iż Parasolid stał się także popularnym formatem wymiany danych pomiędzy wieloma, często znacznie różniącymi się aplikacjami. Warto wspomnieć, iż Parasolid XT wykorzystany został także przy opracowaniu nowego otwartego formatu danych, jakim jest JT rozwijany przez Siemens PLM Software.

Źródło: Siemens PLM Software, TenLinks, CADglobe.com


Środa, 2.03.2011 r.

Więcej webinariów Cortona3D

O webinariach organizowanych przez firmę Cortona3D, a także o wybranych jej produktach, uzupełniających możliwości systemów CAD, mieliśmy już okazję pisać na naszych łamach. Tym razem mamy okazję poinformować, iż znany jest już plan* kolejnych „spotkań on-line”. Najbliższe – 16 marca!

Firma Cortona3D już wkrótce będzie oferowała na polskim rynku szereg rozwiązań wspomagających pracę przedsiębiorstw w obszarach przetwarzania i zarządzania danymi dotyczącymi projektów, produktów, procesów przemysłowych. Tymczasem wszystkich zainteresowanych bliższym zapoznaniem się z oferowanymi rozwiązaniami, zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych bezpłatnych webinariach:
 • 16 marca 2011, godz.: 16.30 (CET)  – Cortona3D wprowadza Rapid Author wersja 6.0. Przedstawienie możliwości i funkcjonalności;
 • 7 kwietnia 2011, 16.30 (CET)  – Katalogi części. Redukcja kosztów produkcji, podwyższenie poziomu zadowolenia Klienta i przychodów poprzez zwiększenie efektywności procesów w firmie;
 • 12 maja 2011, 16.30 (CET)  – Uzyskanie efektywnych Instrukcji dla Produkcji dzięki skutecznemu zintegrowaniu PLM z Publikacjami Technicznymi;
 • 16 czerwca 2011, 16.30 (CET)  – Wykorzystanie ręcznych urządzeń przenośnych do przeglądania wizualizacji 3D stworzonych za pomocą oprogramowania Cortona3D.

Więcej informacji, a także formularze rejestracji, dostępne na stronie: http://www.cortona3d.com, a także na polskojęzycznych grupach, m.in.: http://www.goldenline.pl/forum/cortona3d-pl

*organizator przesunął termin organizacji webinarium z 10 na 16 marca br.


Wtorek, 1.03.2011 r.

Seminarium ZWCAD 2011

10 lutego 2011 w Gdańsku odbyło się zorganizowane przez firmę „Szansa” seminarium poświęcone programowi ZWCAD, aplikacjom dodatkowym wspomagającym projektowanie oraz programowi ZW3D

Najważniejszą częścią seminarium była prezentacja nowości w programie ZWCAD 2011. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowo wprowadzonymi funkcjami programu, m. in. parametryzacją, podświetlaniem obiektów, edytorem tabel, funkcjami solprof i mleader oraz innymi udogodnieniami. Omówione zostały także sposoby licencjonowania programu i inne kwestie, które często pojawiały się w pytaniach użytkowników.
Po prezentacji programu ZWCAD przedstawiono nowość na polskim rynku, aplikację powstałą na skutek połączenia sił ZWSOFT z amerykańską firmą VX – nowoczesny program do projektowania CAD/CAM ZW3D.
Podczas trwania seminarium uczestnicy mogli wziąć udział w „Konkursie wiedzy o programach CAD”. Pytania obejmowały zakres tematyczny prezentowany na seminarium. Największą wiedzą wykazał się Marek Bojanowski, który otrzymał nagrodę w postaci programu pdf2cad. Każdy z pozostałych uczestników konkursu otrzymał licencję nakładki TOOLS II.

Więcej informacji na temat seminarium na stronie organizatora (tutaj).

Źródło: Szansa


Czwartek, 24.02.2011 r.

KS Automotive w nowych barwach

10 lutego firmy Siemens Industry Software Sp. z o. o. (wcześniej Siemens PLM Software (PL) Sp. z o.o.) i KS Automotive Sp. z o.o. podpisały Umowę Partnerską. W praktyce oznacza to, iż na rodzimym rynku przybył nowy reseller rozwiązań Siemens PLM Software

KS Automotive przez ostatnie 7 lat był odnoszącym sukcesy partnerem firm IBM i Dassault Systems. Zespół handlowy KS Automotive składa się z czterech sprzedawców, zaś techniczny – z ośmiu konsultantów, przy czym firma planuje dalszy rozwój, zwłaszcza w obszarze Product Data Management (PDM).

Jak można przeczytać na witrynie KS Automotive – partnerstwo z Siemens Industry Software otwiera nowe możliwości zarówno przed firmą KS Automotive, jak i ich klientami. Nowy Partner będzie odpowiedzialny za sprzedaż pełnego portfolio produktów Siemens PLM Software.

Więcej informacji:
o KS Automotive http://www.ksautomotive.pl/aktualnosci.php
o Siemens PLM Software http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl


Środa, 23.02.2011 r.

Pożegnanie wersji beta!

Dzisiaj otrzymałem oficjalną informację, iż DraftSight, bezpłatny CAD 2D Dassault Systemes, jest już dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Istotnie, odwiedziny na stronie pobrań DraftSighta zaskakują pozytywnie: ostateczna wersja dla Windows jest już dostępna (spodziewałem się jej najwcześniej w marcu/kwietniu br.), a użytkownicy Mac OS mogą wypróbować wersję beta, ale przeznaczoną dla ich systemu...

Do chwili obecnej ponad 400 000 użytkowników pobrało DraftSight (podczas konferencji SolidWorks World 2011 mowa była o 300 000 pobrań, także tempo przyrostu jest imponujące). W porównaniu z udostępnioną w czerwcu 2010 wersją beta, ogólnodostępna wersja pod Windows zawiera wiele kluczowych ulepszeń i aktualizacji podjętych w oparciu o opinie użytkowników. DraftSight jest dostępny do pobrania na stronie http://www.draftsight.com.

DraftSight umożliwia użytkownikom tworzenie, edycję i przeglądanie plików DWG. Czas pobierania DraftSight trwa jedynie kilka minut (wersja instalacyjna programu waży ok. 55 MB), a program może być użytkowany w różnych środowiskach operacyjnych, takich jak Windows XP, Windows Vista, Windows 7 i Mac OS (w wersji beta). W połączeniu z DraftSight, Dassault Systèmes utworzył w sieci miejsce dla otwartej społeczności internetowej, w którym użytkownicy mogą korzystać z zasobów na potrzebę pomocy i szkoleń, ze środowiskiem do interaktywnego użytkowania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi opiniami. Społeczność DraftSight jest jedną z pierwszych sieci społecznych zaprojektowanych przez inżynierów dla inżynierów, projektantów i architektów. W oparciu o uzyskane od społeczności opinie klientów, w ogólnodostępnej wersji DraftSight pod Windows dokonano wielu ulepszeń i aktualizacji.
Społeczność DraftSight opiera się na internetowej współpracy Dassault Systèmes ze SwYm na innowacyjnej platformie społecznej. Środowiska społecznościowe SwYm dysponują najlepszymi właściwościami Web 2.0, takimi jak: bogate profile, blogi, mikroblogi, „iQuestions”, wiki, miejsce do wymiany plików medialnych (dane, audio, video, a nawet 3D), aktualizacje statusu i wiele więcej, a wszystko to w jednolitym układzie, który ułatwia i przyspiesza kontakt między użytkownikami.
Od chwili udostępnienia w czerwcu 2010, DraftSight cieszył się olbrzymią popularnością wśród specjalistów CAD i inżynierów. Produktowi poświęcono wiele ciężkiej pracy – dotyczy to również wielu ulepszeń, które wprowadzono w fazie beta – powiedział Aaron Kelly, senior director DraftSight Dassault Systèmes. – Wielki odzew użytkowników umożliwił nam identyfikację obszarów wymagających zdecydowanego ulepszenia. W ten sposób zoptymalizowaliśmy ogólnodostępną wersję pod Windows, poprawiając działanie i obsługę DraftSight. Ważne jest, aby nasi użytkownicy stale byli świadomi, czego oczekują od tego produktu, ponieważ będziemy w dalszym ciągu rozwijać DraftSight – dodaje (rozmowa z Aaronem już wkrótce na Swblog.pl).

Oto przykłady niektórych aktualizacji:
• Obsługa API (uwaga: odpłatna!) – umożliwia klientom pisanie dodatkowych programów dla DraftSight w C++ i innych obsługiwanych językach programowania;
• Lokalizacja plików pomocy – teraz dostępna dla użytkowników w różnych językach (angielskim, niemieckim, francuskim, japońskim, chińskim prostym i tradycyjnym, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, tureckim, koreańskim, polskim, rosyjskim, czeskim);
• Command Variables Enhancement – umożliwia użytkownikom tworzenie i zmianę zmiennych bezpośrednio z wiersza poleceń.

Użytkownicy DraftSight mają do wyboru szereg opcji pomocy, włącznie z bezpłatną opcją Community Support, jak również z płatnymi usługami (premium) wsparcia technicznego drogą telefoniczną i elektroniczną, network-licensingu i dostępu do API DraftSight. Zaprojektowana specjalnie dla nauczycieli usługa Education Premium Service zawiera pakiet „Classroom and Campus” z programami nauki, network-licensingiem i wsparciem technicznym drogą telefoniczną i mailową.
– Jako wykładowca zawsze starałem się zapewniać swoim studentom dostęp do narzędzi umożliwiających im samodzielną pracę i odnoszenie sukcesów – mówi Thomas Mewerter, wykładowca projektowania na uniwersytecie South Central Louisiana Technical College. – Kompatybilna struktura DraftSight i jego możliwość obsługi plików DWG daje studentom poczucie wolności dzięki możliwości bezpłatnego pobrania produktu i kontynuowania pracy poza drzwiami klasy.

Więcej informacji można uzyskać na stronie http://www.draftsight.com, a także na Facebooku i Twitterze.

Źródło: Dassault Systemes


Wtorek, 22.02.2011 r.

Za głośno – źle, za cicho – niedobrze...

Do niedawna wysiłki inżynierów koncentrowały się na uczynieniu źródeł napędu wszelkich pojazdów możliwie cichymi, na redukcji hałasu do minimum. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło i obecnie konstruktorzy opracowują rozwiązania, które mają sprawić, iż pojazdy staną się głośne. Brzmi jak żart? Ale to prawda...

Innowacyjne generatory dźwięku produkcji Delphi mają ostrzegać pieszych przed zbliżającymi się pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi. Szum towarzyszący pracy ich silników nie był bowiem rejestrowany przez ludzkie uszy, a tym samym – mogło się zdarzyć, iż nadjeżdżający samochód o niekonwencjonalnym napędzie pozostanie niezauważony.

Firma Delphi zawarła kontrakt na produkcję generatorów dźwięku EV z jednym z najważniejszych europejskich producentów samochodów. Urządzenia te zostaną wprowadzone w Europie już w 2012 roku. Co istotne dla nas, w pracach projektowych i prototypowych nad generatorem dźwięku aktywnie uczestniczyli inżynierowie z krakowskiego Centrum Technicznego Delphi. Oferując dwa nowe, samochodowe generatory dźwięku, firma Delphi Automotive jest w stanie wesprzeć producentów samochodów na całym świecie i ostrzegać pieszych o zbliżających się pojazdach hybrydowych i napędzanych elektrycznie. Urządzenia te zostały tak zaprojektowane, aby spełniały wymagania legislacyjne, które – jak należy się spodziewać – będą określały minimalny poziom dźwięku, który będzie musiał być generowany zarówno przez samochody hybrydowe, jak i pojazdy napędzane elektrycznie. Te przyjazne dla środowiska generatory dźwięku są nie tylko trwałe, ale także kompaktowe, lekkie i tanie. Urządzenia zostały tak zaprojektowane, aby mieściły się w jednym module, nie zawierają ołowiu i są odporne na działanie wody i temperatury.

Analitycy znający rynek samochody przewidują, że urządzenia generujące sygnały ostrzegawcze montowane w samochodach hybrydowych i elektrycznych, które już są zalecane w Japonii, będą również wkrótce wymagane w Ameryce Północnej i Europie – stwierdziła Beth Schwarting, dyrektor działu Electronic Controls w Delphi. (...)

Samochody elektryczne bezpieczniejsze dla pieszych
Korzystając z wiedzy i doświadczenia, zebranych w ciągu wielu dziesiątek lat pracy przy systemach klaksonów samochodowych, firma Delphi opracowała dwa, przyjazne dla środowiska generatory dźwięku – tak zwane sygnalizatory – umożliwiające pieszym zorientowanie się, że zbliża się samochód hybrydowy lub napędzany elektrycznie, które bez generatora dźwięku poruszają się niemal bezgłośnie.

Pierwszy elektroniczny generator dźwięku Delphi jest około trzy razy lżejszy od konwencjonalnego systemu wielomodułowego i zużywa 90% mniej energii, co powoduje, że spośród wszystkich dostępnych na rynku, to rozwiązanie jest najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Konfiguracja w systemie pojedynczego modułu pomaga zmniejszyć urządzenie oraz koszty produkcji i testowania, a niewielka waga i rozmiary urządzenia pomagają w jego wygodnym umieszczeniu pod maską pojazdu. Urządzenie jest w stanie generować dźwięk o częstotliwości od 500Hz do 10KHz i może odtwarzać melodie, które odpowiadają i charakteryzują poszczególne marki czy poszczególnych producentów samochodów.

Dla zastosowań wymagających generowania dźwięku wyższej jakości, firma Delphi opracowała wysokiej jakości system dźwiękowy, wykorzystujący głośnik w kształcie rogu, aktywowany przez lekki magnes i pozwalający na rozszerzenie dolnego zakresu generowanego dźwięku do 150Hz. System oparty na magnesach waży 66% mniej niż tradycyjne systemy głośników.
Obydwa systemy Delphi są wystarczająco trwałe i mogą być montowane i użytkowane w niekorzystnych warunkach panujących pod maską samochodu. Urządzenia są wyposażone w 32 bitowy mikroprocesor z pamięcią typu „flash”, są podłączane do magistrali danych pojazdu i wzmacniacza samochodowego klasy „D”.

Generatory dźwięku Delphi zostały zaprojektowane specjalnie w tym celu, aby ostrzegać pieszych o zbliżających się samochodach hybrydowych i napędzanych elektrycznie, poruszających się z niewielką prędkością – potwierdził Diedrich von Behr, dyrektor zarządzający działu Electronic Controls w Europie. – Te „zielone” systemy nie tylko poprawiają bezpieczeństwo na drogach, ostrzegając pieszych o zbliżających się pojazdach, ale ich wartość jeszcze wzrasta po ich zintegrowaniu z innymi systemami zainstalowanymi w samochodzie.

Na czym polegać ma ów „wzrost wartości”?
Jako ekspert w integracji systemów, Delphi może zwiększyć wartość swoich generatorów dźwięku poprzez zintegrowanie ich z innymi systemami za pośrednictwem magistrali danych montowanych w samochodzie. Zamiast instalować kilka niezależnych systemów, producenci wyposażenia fabrycznego mogą wykorzystać jeden, elastyczny system, oferujący wiele możliwości. Na przykład wykorzystując unikalne dźwięki przypominające kierowcy o konieczności naładowania akumulatora, potwierdzające, że trwa sekwencja ładowania i informujące kierowcę wtedy, kiedy proces ładowania zostanie zakończony.
Każdy samochód ma swoją „osobowość”, a my chcemy, aby każdy z klientów mógł wybrać system, który będzie najlepiej dostosowany do charakteru swojej marki – dodała Schwarting. – Oferując te dwa systemy i dodatkową wartość, wynikającą z możliwości integracji uważamy, że opracowaliśmy elastyczne rozwiązanie, które będzie spełniało specyficzne wymagania naszych klientów.

Polski ślad
W pracach projektowych i prototypowych nad generatorem dźwięku aktywnie uczestniczyli inżynierowie z krakowskiego Centrum Technicznego Delphi. Zespół projektowy składający się z inżynierów systemowych, programistów, elektroników i testerów opracował i zweryfikował algorytm generacji dźwięku odpowiadający normom i standardom, które są obowiązujące dla przemysłu samochodowego.

Zaangażowanie w przyszłość
Firma Delphi jest zaangażowana w oferowanie wysokiej jakości wartościowych produktów producentom samochodów hybrydowych i pojazdów napędzanych elektrycznie. Począwszy od złączy wysokonapięciowych i innowacyjnych bezkontaktowych systemów ładowania, do dostępnych systemów elektroenergetycznych, projekty i rozwiązania Delphi pomagają poprawić osiągi, obniżyć koszty i rozwiązać problemy związane z koniecznością zmieszczenia wielu urządzeń w ograniczonej przestrzeni.

Pierwszy generator dźwięku Delphi zostanie wprowadzony na rynek przez wiodącego, europejskiego producenta wyposażenia fabrycznego w połowie roku 2012.

Źródło: Delphi


Wtorek, 22.02.2011 r.

Tylko do 28 lutego...

Firma Usługi Informatyczne „Szansa” przypomina o zbliżającym się końcu promocji przeznaczonej dla aktualnych użytkowników oprogramowania ZWCAD. Osoby, które zdecydują  się na aktualizację swojej wersji programu ZWCAD do ZWCAD 2011 otrzymają nawet 50% rabatu!

ZWCAD 2011 oferuje nowe narzędzia, takie jak: Table, Field, MLeader, PDF Plotter i Solprof, a także poprawki istniejących, np.: Snap, Refedit, Raster Image, Dimension Break oraz ulepszenia systemu pomocy online. Nowa wersja działa sprawniej i szybciej. Udoskonalono w niej funkcje odpowiedzialne za pracę z obrazami rastrowymi oraz ich drukowanie. Jedną z ważniejszych nowości jest wprowadzenie parametryzacji (vide rys. poniżej).

Z wymienionymi tu nowymi funkcjami programu można zapoznać się na stronie www.zwcad.pl. Dostępna jest tam także w pełni funkcjonalna 30-dniowa wersja testowa ZWCAD 2011. A szczegółowy opis programu można znaleźć także na stronie http://www.cadblog.pl/CADRAPORT_ZWCAD.htm

Wszelkich informacji na temat programu ZWCAD 2011 można zasięgnąć pod numerami telefonów: 33 488 89 39 lub 33 488 07 20 (dział handlowy) oraz 33 474 04 03 (dział techniczny), a także za pośrednictwem poczty elektronicznej: zwcad@zwcad.pl lub pomoc@zwcad.pl.

Źródło: Szansa


Wtorek, 22.02.2011 r.

Milion edukacyjnych licencji SolidWorks

17 lutego br. DS SolidWorks Corp. ogłosiła, że instytucje edukacyjne zakupiły milion licencji na oprogramowanie projektowe SolidWorks. Wiele milionów studentów w tych instytucjach wzbogaciło swe studia naukowe, techniczne, inżynieryjne i matematyczne, a także rozpoczęło błyskotliwe kariery w branży projektowania i inżynieryjnej

Lista znamienitych instytucji korzystających z oprogramowania SolidWorks obejmuje organizacje ze wszystkich kontynentów, takie jak na przykład: MIT (USA), Indian Institute of Technology Delhi (Indie), Politecnico di Torino (Włochy), Tokyo Metropolitan Rokugou Technical High School (Japonia), Universidad del Valle de Mexico (Meksyk), University of Cambridge (Wielka Brytania), RENATESENTERET(Norwegia), Tsinghua University (Chiny), University of Manitoba (Kanada), University of South Australia (Australia), The University of Applied Sciences Stralsund (Niemcy) oraz Lycée Technique Privé Saint Etienne (Francja).

Chcemy, aby nasi studenci poznawali i stosowali naukę i inżynierię, a nie musieli zmagać się z niepotrzebnie skomplikowanym oprogramowaniem – mówi profesor inżynierii przemysłowej, dr Andrés-Amador García Granada z politechniki IQS-URL w Barcelonie. – SolidWorks daje studentom wszelkie możliwości potrzebne w zawodzie inżyniera – włącznie z unikalnym, zintegrowanym oprogramowaniem Simulation, które wykorzystujemy w uczeniu rozwiązywania problemów statycznych, dynamicznych, termicznych, elastyczności i dynamiki płynów – w najbardziej intuicyjnym pakiecie dostępnym na rynku. Dzięki temu studenci zaczynają uczyć się wcześniej, uczą się więcej w danym okresie czasu i kończą szkołę lepiej przygotowani do kariery. 70 ze 150 studentów uczelni IQS uzyskało świadectwa Certified SolidWorks Associate (CSWA), jako ogólny wymóg dla rozpoczęcia pracy nad projektem przemysłowym na ostatnim roku studiów – dodaje.

Wielu studentów łączy naukę ze współzawodnictwem. – SolidWorks pomaga nam stale udoskonalać konstrukcję naszego robota „Thunderstruck” w konkursie Battlebots IQ, łączącą w najlepszy sposób ofensywność, defensywność, ciężar, wytrzymałość i zdolności destrukcyjne – mówi Senai Andai (lat 20), student młodszego rocznika inżynierii mechanicznej w University of Texas w Arlington (UTA). – Zintegrowane oprogramowanie SolidWorks Simulation i intuicyjny interfejs użytkownika pomaga nam stosować teorię z sal wykładowych w praktycznym projekcie, produkcji i „próbach terenowych”. Jest to nieocenione przygotowanie do przyszłego zawodu inżyniera.

DS SolidWorks uzupełnia swoje oprogramowanie bogatymi zasobami edukacyjnymi, obejmującymi:

• Samouczki z robotyki, które wprowadzają podstawowe koncepcje projektowania robotów od pierwszej części, aż do kompletnego złożenia (link tutaj);
Blog nauczycieli SolidWorks dla nauczycieli wszelkich stopni, którzy wykorzystują oprogramowanie SolidWorks do instruktażu projektowania i inżynierii (link tutaj);
Dostęp do oprogramowania SolidWorks w dowolnym czasie i dowolnym miejscu, włącznie z komputerami domowymi i laptopami studentów;
Możliwości współzawodnictwa w wyścigach podobnych do Formuły 1, robotyce, samochodów solarnych i wiele innych (link tutaj);
Instruktaż z dziedziny projektowania według zasad zrównoważonego rozwoju, która nabiera coraz większego znaczenia wśród projektantów i inżynierów (link tutaj);
Certyfikacja poświadczająca posiadanie podstaw z dziedziny projektowania bryłowego przed pierwszymi pracodawcami...

– Nasze oprogramowanie jest naszpikowane wszelkimi zaawansowanymi możliwościami wykorzystywanymi przez zawodowych inżynierów – mówi Marie Planchard, dyrektor ds. światowych rynków edukacyjnych w DS SolidWorks. – Jesteśmy przekonani, że ważne jest, aby studenci mieli łatwy dostęp do takich możliwości, co umożliwi im rozpoczęcie stażu i pierwszej pracy z pewnym poziomem doświadczenia – dodała.

Wkład firmy DS SolidWorks w edukację inżynieryjną obejmuje również długą listę projektów sponsorskich. Jednym z beneficjentów jest Assabet Valley Regional Technical High School (Massachusetts), której poświęcony był ostatni odcinek internetowego reality show DS SolidWorks Let’s Go Design. Studenci przygotowują się do współzawodnictwa w National Robotics League z wykorzystaniem robotów, które nie tylko zaprojektowali i zmontowali, ale również wykonali ich składowe części.

Źródło: DS SolidWorks

| czytaj także o nowej stronie z darmowymi tutorialami SolidWorks |


Wtorek, 22.02.2011 r.

Solid Edge ST3 po polsku

Doczekaliśmy się polskiej edycji najnowszego wydania Solid Edge z technologią synchroniczną trzeciej już generacji. I z dobrodziejstw wynikających z korzystania z programu w naszym ojczystym języku korzystać mogą zarówno posiadacze pełnych wersji, jak i darmowej (przeznaczonej do komercyjnych zastosowań) Solid Edge 2D Drafting, którą także można pobrać już w najnowszej odsłonie (ST3)...

Pliki spolszczenia można pobrać m.in. ze strony dystrybutora rozwiązań Siemens PLM Software, firmy CAMdivision.

Ale to nie wszystko, co mogą znaleźć wszyscy użytkownicy systemów CAD w dziale „Publikacje”: oprócz podręczników, tutoriali i artykułów w plikach pdf, a także wspomnianych spolszczeń (także do wcześniejszych wersji Solid Edge), znajdą tam Państwo także szereg przydatnych narzędzi, usprawniających pracę z plikami CAD, m.in.:

• Solid Edge ST3 Free Viewer – bezpłatną przeglądarkę plików Solid Edge, otwierającą ponadto pliki AutoCAD DWG DXF, Microstation DGN, CGM, STL, JT... (plik instalacyjny waży ok. 150 MB);
• JT2Go 8 – bezpłatną przeglądarkę plików JT (więcej o JT - tutaj), otwierającą ponadto pliki DWG i CGM, zdjęcia TIFF, TIF oraz pliki PLMXML... (plik instalacyjny 30 MB);
• XpressReview 8 – bezpłatną przeglądarkę plików PCF. Koncepcja Packaded Collaboration Files umożliwia łącznie dokumentów z wielu źródeł w jeden... (plik instalacyjny ok. 30 MB).

Warto wspomnieć, iż spolszczenie do Solid Edge ST3 zajmuje ok. 72 MB. Podobnie jak poprzednio, spolszczenie obejmuje polski interfejs, wszystkie samouczki, a także pliki pomocy.

Ten sam plik spolszczenia obsługuje zarówno wersję Solid Edge ST3 (pełne 3D), jak i bezpłatny, komercyjny Solid Edge 2D Drafting ST3; wynika to z tożsamości modułu Draft z Solid Edge ST3 z okrojonym do funkcjonalności CAD 2D Solid Edge Drafting.

Źródło: www.camdivision.pl


Poniedziałek, 21.02.2011 r.

Webinarium „off-line”

Nie każdy miał możliwość wzięcia udziału w webinarium firmy CORTONA 3D, poświęconym jej najnowszemu rozwiązaniu: RapidWorkInstruction. Dla tych z Państwa, którym się to nie udało, firma przewidziała możliwość obejrzenia zarejestrowanego wydarzenia...

Firma Cortona3D już wkrótce będzie oferowała na polskim rynku szereg rozwiązań wspomagających pracę przedsiębiorstw w obszarach przetwarzania i zarządzania danymi dotyczącymi projektów, produktów, procesów przemysłowych. Ostatnio do oferowanej przez Cortona 3D rodziny narzędzi Rapid, dołączyło nowe – wspomniane RapidWorkInstruction. Narzędzie to pozwala wykorzystać istniejące dane 3D stworzone w posiadanym systemie CAD do przygotowania Kart Pracy, Instrukcji Pracy, Instrukcji Montażu, etc.

Wszystkich zainteresowanych bliższym poznaniem możliwości tej ciekawej aplikacji zachęcamy do wizyty na stronie CORTONA 3D (link tutaj). Pod tym adresem można znaleźć liczący 112 MB plik z nagraniem webinarium poświęconego RapidWorkInstruction...

Źródło: www.cortona3d.com


Poniedziałek, 21.02.2011 r.

Wsparcie dla HD3D i Visual Reporting

Oprogramowanie NX CAD zapewnia wsparcie High Definition 3D (HD3D) i Raportowaniu w Środowisku Wizualnym (Visual Reporting)

Owe funkcjonalności sprawiają, że kluczowe informacje o produkcie są bardziej użyteczne, poprzez dostarczanie danych PLM w sposób graficzny – jako części modelu produktu. W konsekwencji ułatwia to zespołom konstruktorów nabywanie wiedzy o produkcie i wizualizację jej wpływu na projekt bezpośrednio w kontekście sesji projektowej NX 3D.

HD3D redukuje czas poświęcany na bezproduktywne działania, takie jak wyszukiwanie potrzebnych informacji, dzięki czemu skraca się czas rozwoju produktu.
HD3D Visual Reporting pozwala klientom Siemens PLM Software przyswajać dane PLM w środowisku wizualnym, za pomocą interaktywnej nawigacji, a w razie potrzeby przechodzić do informacji bardziej szczegółowych. Podczas oglądania reprezentacji produktu 3D, klienci mogą łatwo znaleźć się w odpowiednim kontekście, by odpowiedzieć na pytania dotyczące statusu projektu, zmian projektu, zakresu odpowiedzialności zespołu, kosztów, dostawców, i innych czynników. W rezultacie użytkownicy oprogramowania NX są w stanie podejmować mądrzejsze decyzje, by tworzyć lepsze produkty.

Więcej o HD3D tutaj...

Źródło: Siemens PLM Software


Poniedziałek, 21.02.2011 r.

Kolejni liczący się producenci na Targach WIRTOTECHNOLOGIA 2011

Firma Autodesk, lider branży wirtualnego prototypowania, zaprezentuje się podczas 4. Targów Wirtualnych Technologii dla przemysłu WIRTOTECHNOLOGIA 2011, które od 5 do 7 października 2011 roku odbędą się w Expo Silesia w Sosnowcu. CADblog.pl tradycyjnie obejmuje to wydarzenie swoim skromnym patronatem...

Autodesk, Inc. jest uznanym światowym producentem w dziedzinie oprogramowania do projektowania 2D i 3D przeznaczonego dla sektorów przemysłu, architektury i budownictwa, inżynierii lądowej oraz mediów i rozrywki.

Targi WIRTOTECHNOLOGIA, które po raz pierwszy odbędą się wspólnie z Międzynarodowymi Targami Obrabiarek, Narzędzi Technologii Obróbki TOOLEX 2011 (!) to jedyna w Polsce impreza wystawiennicza poświęcona wykorzystaniu technologii Rapid Prototyping, profesjonalnym systemom inżynierskim CAD/CAM/CAE, metrologii przemysłowej, skanerom laserowym, inżynierii odwrotnej, wirtualnej rzeczywistości oraz wzornictwu przemysłowemu.
Ubiegłoroczna ekspozycja, połączona z targami tworzyw sztucznych RubPlast EXPO oraz targami automatyki i robotyki HAPexpo, zgromadziła w Expo Silesia ponad 230 firm i blisko cztery tysiące zwiedzających. Hitem wystawy okazała się być piłka wzorowana na kostce Rubika, zaprojektowana przez polskich inżynierów jako gadżet, z myślą o Euro 2012.

Wzorem poprzedniej edycji tegorocznym targom towarzyszyć będzie Forum Inżynierskie ProCax. W ubiegłorocznym wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele: Politechniki Śląskiej, Rzeszowskiej, Krakowskiej i Warszawskiej, a także Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a odbiorcami były firmy wykorzystujące metody i narzędzia do wirtualizacji procesów. Honorowy patronat nad forum sprawował Marszałek Województwa Śląskiego.
Tematem przewodnim były komputerowe systemy inżynierskie – rozwój, dostosowanie i wdrażanie. Liczne referaty dotyczyły m. in.: wirtualnego materiału polikrystalicznego, efektów stosowania różnych metod modelowania wirtualnego, wykorzystania systemów CAD/CAM w światowym przemyśle lotniczym, metod wytwarzania mikroelementów, czy charakterystyki elementów wykonanych metodą bezpośredniego spiekania laserowego.

Źródło: www.wirtotechnologia.pl


Poniedziałek, 21.02.2011 r.

Szkolenia z NX w Warszawie

Siemens PLM Software z siedzibą w Warszawie poinformowała o terminach szkoleń z pracy w środowisku systemu CAD 3D NX 7.5...

Szkolenia odbywać się będą w grupach 8-osobowych, w siedzibie firmy przy ulicy Żupniczej 11. Terminy szkoleń to:
• 14-18 marca 2011 – NX 7.5 (CAD)
• 11-15 kwietnia 2011 – NX 7.5 (CAD)
• 9-13 maja 2011 – NX 7.5 (CAD)
• 16-20 maja 2011 – NX 7.5 (CAM)

Szczegółowe programy szkoleń znajdą Państwo na stronie http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/support/szkolenia_pl.shtml.
Istnieje także możliwość zorganizowania szkoleń bezpośrednio w siedzibach zainteresowanych Firm.

Źródło: Siemens PLM Software


Poniedziałek, 21.02.2011 r.

Dassault nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa...

Wiele osób spekulowało na temat przejścia kolejnych firm z branży motoryzacyjnej, niemalże symboli przemysłu niemieckiego, na rozwiązania oferowane przez konkurencyjne w stosunku do Dassault Systemes firmy. Tymczasem BMW, producent samochodów klasy premium implementuje rozwiązania V6 PLM Dassault Systèmes jako nową platformę aplikacji systemów wbudowanych, integracji i projektowania...

10 lutego br. Dassault Systèmes, uznany światowy dostawca rozwiązań CAD 3D i zarządzania cyklem życia produktu (PLM) ogłosił, że BMW wybrała oferowane przez niego rozwiązania V6 PLM do rozwoju przyszłego oprogramowania elektrycznego, elektronicznego i aplikacji systemów wbudowanych (E/E) w samochodach BMW.

BMW wybrała rozwiązanie V6 Dassault Systèmes dla tysięcy inżynierów z uwagi na jego elastyczną strukturę i charakter „out of the box” w zakresie wyspecjalizowanych funkcji w inżynierii systemów. Wraz z systemem architektury, integracji i projektowania na potrzeby produkcji pojazdów (AIDA), BMW zaimplementuje jednolitą, opartą na współpracy technologię w celu połączenia różnych elementów składowych E/E.

BMW zastosuje rozwiązanie V6 w celu zarządzania przyszłą złożonością stosowanych w pojazdach systemów wbudowanych poprzez zaoferowanie nadrzędnej architektury dla wszystkich samochodów i umożliwienie stałego unowocześniania ich funkcji. Ponowne korzystanie z funkcji i oddzielenie od siebie komponentów sprzętu i oprogramowania w procesie opracowywania projektów pozwoli BMW na znaczną oszczędność kosztów w zakresie E/E. Rozwiązanie projektowe w postaci systemu V6 PLM będzie połączone z aktualnym środowiskiem funkcjonującym w przedsiębiorstwie BMW, co podkreśla otwartość platformy V6. Opisywane wdrożenie, które jest właśnie w toku, to pierwszy krok w 10-letnim partnerstwie, które BMW i Dassault Systèmes zawarły w celu utworzenia najlepszej infrastruktury i aplikacji w branży E/E.

Samochód przyszłości nie może być konstruowany z wykorzystaniem procesów i narzędzi z przeszłości – mówi Dominique Florack, Senior Executive Vice President branży produktów – R&D w Dassault Systèmes. – Platforma V6 to strategiczne rozwiązanie Dassault Systèmes służące do cyfrowego kreowania i symulowania większości złożonych systemów wbudowanych. Jestem zachwycony tym, że BMW poparło naszą wizję i zastosowało V6 punktualnie w produkcji w czasie krótszym niż osiem miesięcy od chwili podjęcia decyzji.

Źródło: Dassault Systemes


Poniedziałek, 21.02.2011 r.

GstarCAD 2011 – polska wersja w połowie marca

W sieci pojawiły się informacje o wydaniu najnowszej wersji oprogramowania GstarCAD, wyróżniającego się od swoich poprzedników m.in. nowoczesnym interfejsem użytkownika i rozszerzonymi funkjconalnościami dotyczącymi możliwości projektowania w środowiskach 2D i 3D. Jak poinformował polski przedstawiciel producenta, najnowsza wersja będzie jednak dostępna dopiero ostatniego dnia lutego, a wersja polskojęzyczna – dwa tygodnie później...

Zapowiedzi wprowadzenia na rynek edycji 2011 pojawiły się już wczesną jesienią ubiegłego roku, a konkretne informacje o wnoszonych przez nią nowych funkcjach i narzędziach dostępne były już w grudniu, można jednak stwierdzić, iż było to umiejętne „podgrzewanie atmosfery” wokół najnowszej odsłony tej niedrogiej, zbudowanej w oparciu o kod IntelliCAD aplikacji do rysowania i projektowania w 2 i 3D. O możliwościach GstarCAD 2011 pisaliśmy także na naszych łamach (link tutaj).

Program w najnowszej wersji zapewnia pełną kompatybilność z systemami Windows XP, Vista, Windows 7 oraz programem AutoCAD od wersji R2.5 do 2010, jak również innymi aplikacjami CAD. Nowa wersja oferuje szereg nowych funkcji, w tym konwersję z modeli 3D do rysunków 2D, zaawansowane porównywanie rysunków, pola tekstowe i wiele więcej. GstarCAD 2011 wyposażony jest także w nowy, wyszukany i wygodny interfejs wstążkowy zapewniający łatwiejszy i szybszy dostęp do rozszerzonej gamy funkcji programu.

Źródło: GreatStar Technology Development Co.


Poniedziałek, 21.02.2011 r.

Nowe tutoriale SolidWorks

Na oficjalnym blogu SolidWorks, z dniem 16 lutego br. Marie Planchard (dyrektor ds. światowych rynków edukacyjnych w DS SolidWorks) poinformowała o udostępnieniu nowej podstrony oferującej dostęp do licznych, pogrupowanych tematycznie tutoriali, ułatwiających pracę z SolidWorks. Kopalnia wiedzy dla osób pragnących poznać ten program od podstaw, lub też zwiększyć swoje umiejętności posługiwania się nim...

– Jedną z rzeczy, które uświadomiłam sobie będąc jeszcze nauczycielką w colleg'u, jest fakt, iż ludzie uczą się na wiele różnych sposobów; prawdopodobnie lubią Państwo czytać, oglądać materiały wideo i „poruszać” się krok po kroku za tutorialami/samouczkami zaimplementowanymi do SolidWorks i SolidWorks Simulations. Aby pomóc tym z Państwa, którzy lubią przebierać wśród wielu materiałów o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym, przygotowaliśmy nową podstronę poświęconą tutorialom, w ramach naszego portalu www.solidworks.com – napisała m.in. Marie Planchard.

I tak nowi (początkujący) użytkownicy mogą skorzystać z 34 (!) wideo tutoriali dostępnych w dziale Getting Started with SolidWorks and the Engineering Design Process. Poznają tutaj m.in. zasady posługiwania się interfejsem użytkownika, korzystania z zasobów dostępnych z programem, tworzenia części i złożeń, rysowania szkiców 2D, prostymi analizami z wykorzystaniem modułu Simulation i Sustainability. Dostępne są także pliki ćwiczeń, pozwalające na weryfikację tego, czego zdążyli (lub nie) się nauczyć.

Ponad 20 materiałów filmowych (dostępnych także na YouTube i blogach związanych z SolidWorks) opisuje z kolei proces projektowania komponentów wyścigowego bolidu, projektowanego przez studentów z uniwersytetu Wisconsin skupionych w Formula SAE Racing Team.

Na stronie znaleźć można także linki prowadzące do blogu dla osób zajmujących się zawodowo szkoleniami z SolidWorks (the SolidWorks Teacher Blog on Art and Engineering). Tutorial poświęcony modułowi Sustainability (do tzw. projektowania zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska) w 10 lekcjach opisuje pełne możliwości drzemiące w tym dodatku do SolidWorks (http://blogs.solidworks.com/teacher/2010/07/solidworks-tutorial-sustainability-material-choice-and-sustainable-redesign.html)

A tutoriale dotyczące... klocków Lego (!) i robotów mogą okazać się znakomitym źródłem inspiracji do ćwiczeń i zabaw nie tylko ze studentami, ale także – własnymi dziećmi.

Wreszcie na dole strony można znaleźć serie tutoriali opublikowanych w postaci plików pdf.

Zachęcam do skorzystania, a w miarę skromnych możliwości postaram się o spolszczenie przynajmniej niektórych z nich. Może tego poświęconego projektowi turbiny wiatrowej przeznaczonej do... ładowania baterii telefonów komórkowych?

ms

Źródło: http://blogs.solidworks.com/solidworksblog/


Środa, 9.02.2011 r.

Jak wykorzystać dane CAD bez znajomości CAD?

Firma Cortona3D już wkrótce będzie oferowała na polskim rynku szereg rozwiązań wspomagających pracę przedsiębiorstw w obszarach przetwarzania i zarządzania danymi dotyczącymi projektów, produktów, procesów przemysłowych. Ostatnio do oferowanej przez Cortona 3D rodziny narzędzi Rapid, dołączyło nowe – RapidWorkInstruction. Narzędzie to pozwala wykorzystać istniejące dane 3D stworzone w posiadanym systemie CAD do przygotowania Kart Pracy, Instrukcji Pracy, Instrukcji Montażu, etc. A już jutro, w czwartek 10.02.2011 r., wszyscy zainteresowani poznaniem szerzej możliwości tej aplikacji, będą mieli okazję wziąć udział w webinarium jej poświęconym...

Produkty firmy Cortona3D do przygotowania dokumentacji technicznej importują dane inżynierskie bezpośrednio z systemu CAD. Import odbywa się przy zachowaniu pełnej spójności danych, co pozwala na generowanie w 3D katalogów części, materiałów szkoleniowych i dokumentacji, przy wykorzystaniu jednego źródła, zawierających wszystkie interaktywne cechy, jak symulacje procedur i rozstrzelone widoki części, po to by ułatwić naukę, wydatnie ograniczyć potrzebny czas oraz zwiększyć wydajność użytkownika. Dodatkowo produkty z rodziny Rapid firmy Cortona3D są skonfigurowane tak, by przy minimalnym wysiłku spełniać wymagania zgodności z wieloma standardami takimi, jak S1000D czy SCORM.

RapidWorkInstruction
Korzystając z RapidWorkInstruction użytkownik unika ponownego tworzenia wizualizacji bezpośrednio z systemu CAD, a poza tym ma możliwość dodania biblioteki części, informacji BHP, zdjęć – słowem wszystkiego, co jest niezbędne do zapewnienia za każdym razem wykonywania prac szybko, poprawnie i bezpiecznie. Dołączenie animacji 3D gwarantuje pracownikom, nawet w lokalizacjach zewnętrznych, że będą wiedzieli co robić i jak to zrobić; wizualne wyjaśnienia w instrukcjach pracy oszczędzają czas i zwiększają efektywność.

Wybrane funkcje RapidWorkInstruction:
• Prowadzenie użytkownika krok po kroku,
• Intuicyjne, zsynchronizowane z komentarzami animacje,
• Linki do zarządzania zmianą inżynierską (ECM) w celu uzyskania łatwej aktualizacji,
• Nie jest potrzebna umiejętność obsługi CAD,
• Bazowanie na otwartych standardach,
• Łatwość integracji z systemami realizacji produkcji (ang. MES),
• Pełna integracja z Teamcenter,
• Narzędzia do ponownego wykorzystania danych,
• Możliwość pracy z listami części EBOM i MBOM,
• Możliwość pracy z formatem tekstowym XML,
• Powiązania z systemami zewnętrznymi,
• Instrukcje do katalogów części, interaktywne instrukcje szkoleniowe, instrukcje utrzymania...

Podczas czwartkowego webinarium będzie można zobaczyć, jak działa to narzędzie oraz jak integruje się z posiadanymi przez Państwa systemami. Krok po kroku zostanie zaprezentowana droga do stworzenia kompletnej instrukcji.
Webinarium odbędzie się 10.02.2011, o godzinie 16:30 polskiego czasu. Prezenterami będą Sean Crouch i Dan Hollingsworth z Cortona3D. Samo webinarium prowadzone będzie oczywiście w języku angielskim. Rejestracja tutaj

Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z informacjami dostępnymi na utworzonych niedawno polskich grupach dyskusyjnych:

http://www.goldenline.pl/forum/cortona3d-pl
http://www.profeo.pl/group/Cortona3D-PL/


Środa, 9.02.2011 r.

Teraz także... Aston Martin. Kto następny?

Aston Martin przystępuje do standaryzacji globalnych procesów rozwoju samochodów sportowych z wykorzystaniem oprogramowania NX™ do zintegrowanego wspieranego komputerowo projektowania, produkcji i analizy technicznej (CAD/CAM/CAE) oraz oprogramowania Teamcenter® do zarządzania danymi produktowymi i procesowymi. Kolejna firma z branży motoryzacyjnej dołącza w ten sposób do grona klientów Siemens PLM Software...

Coraz bardziej złożone procesy projektowania i rozwoju zmuszają producentów oryginalnego wyposażenia motoryzacyjnego (rynek OEM) do ponownej oceny dotychczas wykorzystywanych systemów, czy spełniają wymogi technologii najwyższej klasy. Aston Martin przystąpił do szeroko zakrojonej oceny swojej technologii PLM dwa lata temu. Decyzja o migracji do NX i Teamcenter jest przełomowa ze względu na realizację misji firmy, którą jest produkowanie jednych z najlepszych samochodów sportowych na świecie.

Przemysł samochodowy przechodzi przełomową transformację zarówno w zakresie technologii, jak również działalności biznesowej. Samochody są coraz bardziej złożone, a sytuacja ekonomiczna coraz bardziej zmienna, co zmusza producentów samochodów do ponownej oceny swoich aplikacji PLM aby się mierzyć z najlepszymi na rynku – powiedział Sanjeev Pal analityk PLM w IDC Corp.

Decyzja firmy Aston Martin o wdrożeniu technologii Siemens PLM Software jako standardu na poziomie korporacyjnym podkreśla znaczenie otwartego środowiska PLM w podniesieniu innowacyjności i zarządzaniu coraz bardziej złożonymi procesami, jak również pokazuje skalowalność rozwiązań oferowanych przez firmę Siemens PLM Software, która odpowiada zróżnicowanym wymogom odnośnie wdrażania pełnego spektrum producentów motoryzacyjnych OEM.

Siemens PLM Software zdobywa coraz silniejszą pozycję w branży motoryzacyjnej we wszystkich obszarach rozwoju produktu i produkcji, gdzie zastosowanie ma oprogramowanie PLM. Technologię informatyczną firmy Siemens PLM Software producenci samochodów i ich dostawcy wykorzystają do współpracy, planowania, projektowania oraz rozwoju i produkcji pojazdów. Oferowane rozwiązania dotyczące współpracy pomiędzy złożonymi funkcjami technicznymi oraz w długim łańcuchu dostawców cieszą się uznaniem wiodących producentów samochodowych. Przełamanie barier pomiędzy funkcjami technicznymi oraz innymi dyscyplinami powiązanymi z cyklem życia produktu oraz dostęp w czasie rzeczywistym do projektów, analiz i symulacji to oferta Siemensa, która pozwala na wyższą wydajność i podniesienie innowacyjności w całej branży.

Źródło: Siemens PLM Software


Środa, 9.02.2011 r.

Czwarek 10.02.2011 r. pod znakiem seminariów i prezentacji

...i chociaż odbywać się one będą w różnych miejscach, nieraz bardzo odległych, w dobie Internetu nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć w nich udział. A podziwiać będzie można m.in. ZWCAD 2011, nową aplikację Cortona3D i NEI Nastran pracujący w chmurze!

Najłatwiej zdobyć się chyba na osobistą obecność podczas organizowanego w Gdańsku seminarium poświęconemu oprogramowaniu ZWCAD w jego najnowszej odsłonie. Organizator, firma SZANSA, zaprasza zainteresowanych już jutro, na godzinę 9:30, do hotelu Novotel Gdańsk Centrum, przy ulicy Pszennej 1 (więcej informacji).

Nieco trudniej będzie się dostać na prezentację możliwości nowej aplikacji do symulacji i analiz metodą elementów skończonych, wykorzystującej rozwiązania NEI Nastran, ale pozwalającą na pracę w chmurze (ang. cloud computing); może to oznaczać swego rodzaju przełom w podejściu do zagadnień MES, „pozwalając inżynierom na rozwiązywanie problemów w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie” – istotny będzie jedynie dostęp do sieci. Prezentacja będzie miała miejsce podczas odbywającego się w Anahaim w Californii technologicznego „show” (Pacific Design & Manufacturing 2011), ale – dzięki wspomnianemu w innym kontekście dostępowi do sieci, każdy zainteresowany będzie miał możliwość uczestniczenia w nim poprzez internet. Co więcej, „webinarium” odbędzie się nie jutro, ale 15 lutego, o godzinie 19:00 czasu warszawskiego. Rejestracji można dokonać tutaj.

Skoro jesteśmy przy webinariach, krótkie przypomnienie o prezentacji nowej aplikacji pochodzącej z firmy Cortona3D (link tutaj). A od przyszłego tygodnia – Warszawie zaczynają się zimowe „ferie”. Dla rodziców dzieci w wieku szkolnym oznaczać to może... białe szaleństwo, a na pewno okazję do mobilizacji i wygospodarowania czasu dla swoich pociech. I w odróżnieniu od narciarskiego wyjazdu, to drugie wymaga zdecydowanie więcej własnej woli, niż pieniędzy. Oby nikomu nie zabrakło ani jednego, ani drugiego...

ms


Środa, 9.02.2011 r.

Jubileuszowa X edycja...
studenckiego konkursu projektowego SolidWorks

Pierwsza edycja Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks została ogłoszona w 2001 roku i od razu spotkała się z dużym zainteresowaniem studentów i wykładowców. Pomysł na konkurs projektowania 3D okazał się doskonała formą połączenia edukacji z wizjonerskim podejściem do projektowania. Uczestników kusiły nie tylko cenne nagrody, fundowane przez polskie i zagraniczne firmy, ale także możliwość prezentacji własnych umiejętności w zakresie projektowania przed kompetentną komisją konkursową, w skład której wchodzili wykładowcy z polskich uczelni oraz projektanci z polskich przedsiębiorstw. Tak było również w przypadku kolejnych edycji...

Większość uczestników dotychczasowych edycji konkursu odbyła praktyki w firmach używających SolidWorks lub CNS Solutions. W ubiegłym roku do Studenckiego Konkursu Projektowego zgłosiło się ponad 70 uczestników. Projekty laureatów ubiegłorocznej edycji zostały opublikowane na stronie konkursowej. Tutaj przypomnimy jedynie, iż nagrodę główną oraz laptopa Lenovo w 9 Konkursie Projektowym otrzymał w 2010 roku Emil Archanowicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego za projekt kolejki kolekcjonerskiej.

Studencki Konkurs Projektowy przeznaczony jest dla studentów studiów dziennych. Jego ideą jest wyłonienie najlepszego projektu, wykonanego z wykorzystaniem technologii SolidWorks oraz stworzenie uczestnikom konkursu możliwości prezentacji własnych umiejętności projektowych w profesjonalnym środowisku inżynierskim. Organizator nie precyzuje tematu prac. Liczy się innowacyjność projektu, kreatywność autora oraz wysoki poziom wykorzystania narzędzi oprogramowania SolidWorks.

A do wzięcia udziału w konkursie może zachęcić fakt, iż wszyscy uczestnicy otrzymają od CNS Solutions roczną licencje oprogramowania SolidWorks Student Edition 2010/2011 – m.in. na potrzeby przygotowania prac konkursowych.

Kalendarium X edycji konkursu:
do 31.03.2011– zgłoszenie tematu pracy do akceptacji (formularz dostępny na www.cns.pl)
15.04.2011 – decyzja organizatora o zakwalifikowaniu projektu do konkursu
31.08.2011 – termin dostarczenia ukończonego projektu do biura organizatora
01.10.2011 – rozstrzygnięcie konkursu

Wręczenie nagród odbędzie się na październikowej Gali podczas Ogólnopolskiej Konferencji CNS Solutions w Warszawie.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: http://www.cns.pl/Edukacja/Konkurs-studencki/Student-Design-Contest.aspx


Wtorek, 8.02.2011 r.

AutoCAD Plant 3D w BiproRaf

Spółka BiproRaf (przedsiębiorstwo projektowo – usługowe) podjęła decyzję o wdrożeniu oprogramowania AutoCAD Plant 3D, narzędzia do projektowania infrastruktury produkcyjnej oraz instalacji przemysłowych. BiproRaf Sp. z o.o. działa na polskim rynku od 37 lat. Świadczy usługi projektowe dla wielu branż, w szczególności dla sektora petrochemicznego, budowlanego, realizuje także projekty wielobranżowe w sektorze stacji gazu płynnego (LPG). Spółka może pochwalić się ponad 20-letnią współpracą z największymi firmami z branży petrochemicznej, w tym m.in. z Grupą LOTOS S.A.

BiproRaf Sp. z o.o. zdecydował się na zakup nowoczesnego oprogramowania Autodesk w ramach strategii dynamicznego rozwoju. Plany gdańskiej spółki obejmują daleko idące zmiany polegające na rozszerzeniu zakresu działalności biura o nowych partnerów i obszary działania, takie jak: skraplanie gazu ziemnego, biogazownie, oczyszczanie gazów w skruberach czy mała energetyka. Zastosowanie oprogramowania do projektowania trójwymiarowego jest elementem tej strategii.

Liczymy, że rozwiązania Autodesk pomogą nam jeszcze bardziej podwyższyć jakość oferowanych projektów i dokumentacji, jak również skrócić czas ich realizacji – podkreśla Marek Foltynowicz, prezes BiproRaf Sp. z o.o.

BiproRaf podjął decyzję o wdrożeniu oprogramowania AutoCAD Plant 3D ze względu na jego wysoką funkcjonalność zarówno w zakresie projektowania, jak również modernizacji i rozbudowy infrastruktury przemysłowej oraz tworzenia precyzyjnej dokumentacji. – AutoCAD Plant 3D to dla nas gwarancja poprawności projektów, a także możliwość zwiększenia efektywności, dzięki lepszej współpracy międzybranżowej oraz możliwości szybszego wykrycia błędów i kolizji – dodaje Marek Foltynowicz, prezes BiproRaf Sp. z o.o.

AutoCAD Plant 3D to aplikacja przeznaczona dla inżynierów projektujących fabryki oraz różnego rodzaju instalacje przemysłowe. Program oferuje funkcjonalność środowiska AutoCAD rozszerzoną m.in. o narzędzie do definiowania i wykorzystywania w projekcie gotowych elementów, takich jak rury, kratownice itp. Do dyspozycji użytkownika oddano m.in. bibliotekę modeli elementów zgodnych ze standardami ANSI/ASME (B16) oraz DIN/ISO. Aplikacja może być równolegle wykorzystywana razem z innymi produktami Autodesk.

Możliwości AutoCAD Plant 3D pozwalają m.in. na zaprezentowanie inwestorom proponowanych rozwiązań w postaci trójwymiarowych rysunków izometrycznych czy rzutów instalacji. Taka prezentacja projektu pozwala lepiej zrozumieć proponowane rozwiązanie, a tym samym łatwiej przekonać do niego klienta.

Wdrożenie realizuje MAT Usługi Informatyczne, Autoryzowany Partner Autodesk. Firma wspiera proces wdrożeniowy i szkoleniowy.

Źródło: Autodesk


Wtorek, 8.02.2011 r.

Format JT jako standard ISO

Format JT ma stać się już wkrótce otwartym standardem 3D dla globalnej społeczności producentów. Siemens PLM Software, dostawca oprogramowania i usług zarządzania cyklem życia produktu (PLM) na świecie oraz ProSTEP iViP, globalne konsorcjum walnie przyczyniające się do rozwoju otwartych standardów, poinformowały oficjalnie o rozpoczęciu formalnego procesu certyfikacji formatu JT™ jako standardu ISO (Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej) dla lekkich plików 3D. Czy to początek końca... DWG & DXF?

Podczas ostatniej międzynarodowej konferencji 2010 JT Open International Conference w Orlando na Florydzie, dr Steven Vettermann z ProSTEP iViP Association powiedział m.in.: – Opublikowanie JT File Format Reference jako powszechnie dostępnej specyfikacji (ISO PAS 14306) w październiku 2009 roku było pierwszym krokiem do uzyskania statusu międzynarodowego standardu. ProSTEP iViP oraz Siemens PLM Software wspólnie pracują nad zakończeniem procesu ubiegania się o status międzynarodowego standardu dla formatu JT.

Lekkie pliki zawierające dane 3D reprezentują podzbiór bardziej złożonej definicji danych produktowych tworzonych przez aplikacje CAD. Otwartość i powszechność lekkiego formatu sprawia, że poszerza on zasięg dostępności informacji – zazwyczaj zamkniętych w systemach, w których powstały – na aplikacje typu Digital Mockup (DMU), symulacje, projektowanie kontekstowe oraz uproszczone rysunki. Obecnie format JT jest powszechnie wykorzystywany w wielu branżach i dyscyplinach, takich jak branża motoryzacyjna, lotnicza i kosmonautyczna, obronna, stoczniowa, budowy maszyn i zakładów. W związku z tym istnieje duże globalne zapotrzebowanie na normalizację formatu JT.

Format JT jako otwarty standard do wizualizacji rozszerzy wykorzystanie danych 3D na wiele obszarów procesowych poza projektowaniem i otworzy możliwości niezależnym sprzedawcom jako dostawcom zaawansowanych rozwiązań IT opartych o format JT. – mówi prof. Alfred Katzenbach, dyrektor Engineering IT w Daimler oraz szef grupy roboczej PLM VDA. – W rezultacie więcej aplikacji będzie dostępnych do bezproblemowej pracy w otwartych środowiskach, co pozwoli społecznościom użytkowników uwolnić się od zamkniętych systemów jednego dostawcy. Właśnie z tego powodu światowi producenci oryginalnego wyposażenia działający w branży motoryzacyjnej są orędownikami standaryzacji formatu JT – dodaje.

ISO wymaga, aby certyfikację nowych norm międzynarodowych rozpoczynać od głosowania propozycji nowego tematu pracy. Głosowanie nad formatem JT odbyło się 24 sierpnia i po zrewidowaniu zostało zaakceptowane jako nowy temat, który ma być dodany do programu prac komisji. Mając na uwadze wsparcie nowych prac firma Siemens PLM Software opublikowała zaktualizowaną specyfikację formatu JT. Wersja 9.5 specyfikacji formatu JT zostanie przedłożona w procesie ISO jako nowy standard.

We wspólnym oświadczeniu dla Komisji rewizyjnej ds. otwartego zarządzania JT, Jim Marchant i Jason Bilsland, odpowiedzialni za strategię aktywów do wizualizacji danych w firmie Rolls-Royce, stwierdzają m.in., iż „Rolls-Royce wykorzystuje JT jako format do wizualizacji od wielu lat. Pojawienie się formatu JT jako powszechnie dostępnej specyfikacji pomogło nam w rozszerzeniu zastosowania formatu JT w naszej działalności, niemniej jednak przyjęcie formatu JT jako normy ISO postrzegamy jako dalszą walidację naszej ogólnej strategii PLM. Oczekujemy, że będzie to kolejnym krokiem do uznania formatu przez znaczące międzynarodowe organizacje certyfikujące, takie jak ASME, co ma dla duże, szczególnie w USA, znaczenie.”

– Firma Siemens PLM Software zobowiązała się do doprowadzenia do certyfikacji formatu JT podczas sympozjum ProSTEP iViP, które miało miejsce w sierpniu 2010 roku – mówi Chuck Grindstaff, prezes Siemens PLM Software. – Wiodąca rola ProSTEP iViP – organizacji neutralnej i uznanego eksperta w zakresie branżowych standardów – w tym procesie świadczy o otwartości i szerokim zastosowaniu formatu w globalnej branży produkcyjnej. Siemens PLM Software zamierza w dalszym ciągu ściśle współpracować z ProSTEP iViP w miarę postępu procesu certyfikacyjnego.

Misją organizacji ProSTEP iViP jest zapewnienie, że rozwiązania dostarczane członkom organizacji spełniają ich wymagania, są spójne i odpowiadają standardom. Stowarzyszenie ProSTEP iViP jest międzynarodową wspólnotą branżową zrzeszającą wiodące spółki branży motoryzacyjnej i lotniczej, dostawców systemów i instytuty badawcze. Celem Stowarzyszenia ProSTEP iViP jest poszukiwanie rozwiązań w obliczu wyzwań przed jakimi staje branża produkcyjna w wyniku sieciowej współpracy w ogólnoświatowej sieci rozwoju.

Koncepcja oparta na spójnym, międzyorganizacyjnym i międzydomenowym obrazie danych, procesów i systemów zapewnia solidne podstawy, aby sprostać tym wyzwaniom. Pięć głównych obszarów zainteresowania Stowarzyszenia odzwierciedla to podejście: zarządzanie procesem, integracja systemów, standaryzacja danych produktowych, współpraca pomiędzy inżynierami i transfer wiedzy.

Stowarzyszenie ProSTEP iViP Association z siedzibą w Darmstadt, w Niemczech, założyło w październiku 1993 roku 38 firm przemysłowych oraz szereg sprzedawców systemów jako część niemieckiej inicjatywy STEP. Stowarzyszenie ProSTEP iViP Association zrzesza obecnie około 160 firm i organizacji z 17 krajów.

Źródło: Siemens PLM Software


Czwartek, 27.01.2011 r.

SolidWorks World 2011

...to nie tylko jedna z największych konferencji, jedno z największych odbywających się corocznie spotkań użytkowników systemu CAD, ale także – źródło informacji o tym, czego nowego należy spodziewać się w kolejnej odsłonie SolidWorks. Czy tym razem będzie „rewolucja” związana z wersją 2012? I tak, i nie...

Wszystko zależy od obszaru naszego zainteresowania. O ile sam 3D CAD SolidWorks 2012 nie będzie różnił się istotnie od wersji 2011 (poza wprowadzeniem ulepszeń postulowanych przez użytkowników – słynna lista „Top Ten”, nie doczekamy się np. nowych rozwiązań, funkcjonalności związanych z modelowaniem), o tyle rewolucją może być fakt wejścia DS SolidWorks w zupełnie nową branżę – poprzez zaoferowanie nowej aplikacji, opartej o platformę V6, pracującej on-line, a pod wiele mówiącą nazwą SolidWorks Live Building. Na razie to wszystko, relację z pierwszych dwóch dni można znaleźć tutaj, a więcej szczegółów – m.in. na blogu Deelipa Menezesa (www.deelip.com).

ms


Czwartek, 27.01.2011 r.

Francuski, ale zaprojektowany w NX

Inżynierowie Exagon Enginnering, rozwijając konstrukcję swojego luksusowego elektrycznego samochodu, wykorzystują rozwiązania informatyczne Siemens PLM Software. Jak widać, przedstawiciele francuskiego przemysłu samochodowego (co prawda niszowi, ale jednak) także sięgają po rozwiązania tej firmy...

Furtive-eGT, pierwszy francuski luksusowy samochód z elektrycznym napędem został stworzony przez Luca Marchettiego, założyciela i prezesa Exagon Engineering. Łączy doskonałe (sportowe) osiągi oraz troskę o środowisko naturalne (przynajmniej teoretycznie; rozważania na ten temat już wkrótce na łamach e-wydania), jednocześnie w pełni spełniając wymagania klientów odnośnie stylu i wygody.
Zarówno wygląd jak i osiągi Furtive e-GT mają w sobie coś fascynującego – mówi Marchetti. – Ten samochód plasuje Francję na poczesnym miejscu na dynamicznie rozwijającym się rynku pojazdów z napędem elektrycznym. Samochody to moja pasja i moją ambicją było stworzenie luksusowego samochodu elektrycznego, który dorównuje samochodom napędzanym benzyną. Dlatego założyłem Exagon Engineering (...) – dodaje.

Firma Exagon Engineering korzysta z komputerowo wspomaganych funkcji projektowych, produkcyjnych i inżynieryjnych (CAD/CAM/CAE) oprogramowania NX przy wszystkich cyfrowych pracach rozwojowych 3D związanych z Furtive-eGT. Wszystkie dane produktowe – w tym szczegółowe modele NX – są w bezpieczny sposób zarządzane, rozprowadzane i kontrolowane z wykorzystaniem platformy Teamcenter, najczęściej stosowanego na świecie narzędzia do cyfrowego zarządzania cyklem życia produktu.
Mieliśmy okazję współpracować z Exagon Engineering nad projektem Furtive-eGT oferując naszą wiedzę z zakresu PLM, oraz uznane w branży oprogramowanie – powiedział Christophe Iffenecker, wiceprezes i dyrektor zarządzający Siemens PLM, Francja.

Założona w 2004 roku przez Luca Marchettiego firma Exagon Engineering zajmuje się projektowaniem, budowaniem i sprzedażą samochodów wyścigowych. Marchetti pracuje jako inżynier dla najlepszych francuskich kierowców rajdowych, takich jak Yvan Muller, Alain i Nicolas Prost oraz Franck Lagorce. Obecnie Luc Marchetti w dalszym ciągu pracuje jako prezes Exagon Engineering.

Źródło: Siemens PLM Software


Czwartek, 27.01.2011 r.

Co nowego w ZWCAD 2011? Parametryczność, parametryczność, parametryczność...

Firma ZWSOFT wprowadziła na rynek kolejną wersję ZWCAD oznaczoną 2011, w której wprowadzono sporo nowości i usprawnień. Program jest w dynamicznym tempie rozwijany i dzięki sugestiom dużego grona użytkowników z różnych branż, producent wprowadził wiele nowych funkcji. Jak widać, taki sposób działania staje się standardem wśród wielu producentów oprogramowania...

ZWSOFT zrobiła duży krok w przód, wprowadzając w nowej wersji 2011 parametryczność. Dla dotychczasowych użytkowników tego systemu może być to przełomem w sposobie projektowania, gdyż wygodniejsze jest teraz modyfikowanie istniejących rysunków. Poprzez nałożenie więzów geometrycznych i powiązanie wymiarów z obiektem, możliwe jest łatwe ich edytowanie. Dokonywanie zautomatyzowanych modyfikacji etc. Warto również dodać, że za pomocą dodatkowych funkcji, możliwe jest powiązanie wymiarów miedzy sobą. Wszystko to sprawia, że w łatwy i szybki sposób, po zmianie wielkości wymiaru, zmieni się również wielkość narysowanego obiektu. W celu powiązania wymiarów z obiektem zostały wprowadzone trzy nowe paski narzędzi: więzy geometryczne, dynamiczne wymiary i parametry.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, którzy sugerowali dodanie pewnych narzędzi, które usprawniłyby pracę, producent wprowadził między innymi takie funkcje jak: Table (pozwala na tworzenie, edycję i wyświetlanie tabel oraz wymianę danych z Office Excel. Obsługa tzw. pół Field umożliwia tworzenie danych, zmiennych, które mogę być wyświetlane i automatycznie uaktualniane w innym miejscu w rysunku np. w tabelce.), Field, Mleader (która umożliwia ustawienie większej ilości parametrów w porównaniu do funkcji Leader) i Solprof (narzędzie do „spłaszczania” brył w arkuszu, które umożliwia automatyczny podział i przeniesienie na warstwy linii widocznych i niewidocznych).

Zintegrowany ploter jest następnym usprawnieniem, które umożliwia bezpośrednie utworzenie pliku w formacie pdf. W tym miejscu warto wspomnieć o ulepszonej obsłudze dla obiektów OLE, obrazów rastrowych, gradientów kreskowania, właściwości dokumentów i wielu innych.
W wersji ZWCAD 2011 tzw. uchwyty działają szybciej i są bardziej precyzyjne. Wprowadzona została opcja magnet umożliwiająca precyzyjne przeprowadzanie linii poprzez punkt charakterystyczny. Dodano nowy punkt charakterystyczny m2p (mtp), można wskazać 2 punkty, a ZWCAD obliczy punkt leżący dokładnie w środku odległości pomiędzy podanymi punktami. Korzystając z tej opcji możliwe jest znaczne zwiększenie szybkości rysowania, bez konieczności stosowania dodatkowych linii pomocniczych.
Między innymi poprzez dodanie nowych funkcji zostały poszerzone i ulepszone możliwości projektowania LISP i ZRX. Do interfejsu VBA dodano nowe obiekty, właściwości, metody i zdarzenia.

Z pewnością warto również wymienić takie udogodnienia jak podświetlanie obiektów, przerywanie wymiarów czy atrybuty wielowierszowe Mtext. Za pomocą polecenia Dimbreak, można automatycznie lub ręcznie przerwać wymiar w miejscu przecięcia się z innym obiektem. Wielkość przerwania można dopasować w zależności od potrzeb, przy czym wymiar przerwany pozostaje nadal parametryczny. Ponadto w ZWCAD 2011 została zwiększona szybkość działania i stabilność.

Atutem ZWCAD jest bardzo dobra wymiana plików z ACAD, jak również bardzo podobny interfejs, co sprawia, że użytkownik, który jest zaznajomiony z obsługą programu ACAD nie ma najmniejszego problemu z przejściem na platformę ZWCAD. Program cieszy się dużą popularnością, a szybka reakcja na napotkane problemy w trakcie użytkowania sprawia, że niedogodności są eliminowane w kolejnych kompilacjach. Program można pobrać w wersji trialowej-30 dniowej dostępnej na stronie dystrybutora.

Firma Usługi Informatyczne „SZANSA” Gabriela Ciszyńska-Matuszek jest głównym dystrybutorem ZWCAD w Polsce. Więcej informacji niebawem na CADblog.pl...

Źródło: www.zwcad.pl


Czwartek, 20.01.2011 r.

PLM w Peguform

Siemens PLM Software, jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division i uznany dostawca oprogramowania i usług zarządzania cyklem życia produktu (PLM), poinformował, że Peguform, dostawca w branży motoryzacyjnej, wybrał oprogramowanie Teamcenter jako platformę do zarządzania danymi produktowymi, dokumentami i procesami PLM. Kolejny przykład firm z branży automotive sięgających po rozwiązania Siemens PLM...

Firma Peguform, produkująca części, systemy i gotowe elementy z tworzyw sztucznych dla branży motoryzacyjnej w 16 różnych zakładach, wybrała Teamcenter z myślą o standaryzacji procesów PLM. Peguform dokonuje właśnie wymiany złożonego zestawu dotychczas używanych środowisk systemowych, częściowo własnego pomysłu. Przed podjęciem tej decyzji firma Peguform przeprowadziła szeroko zakrojoną sześciomiesięczną ocenę różnych rozwiązań, w czasie której każdy potencjalny dostawca miał za zadanie zaprezentować zdolność wspierania szeregu wymogów dla testowego, fikcyjnego projektu.

Taka kompleksowa ocena okazała się szczególnie przydatna przy podejmowaniu decyzji. Około 30 naszych pracowników z różnych obszarów w firmie wystąpiło w roli jury – w końcu ta decyzja ma wpływ na całą firmę – mówi André Scheidhammer, Dyrektor i szef zarządzania procesem w Peguform. – Oprogramowanie Teamcenter okazało się zdecydowanym zwycięzcą w niemalże wszystkich testowanych kategoriach – dodaje. (...)

| więcej |


Czwartek, 20.01.2011 r.

„Houston, mamy problem...”

Bohaterowie Apollo 13 będą gośćmi honorowymi spotkania SolidWorks World 2011, największego dorocznego spotkania inżynierów i projektantów, które odbędzie się już niebawem – w dniach 23-26 stycznia 2011 roku – w San Antonio, w samym sercu Teksasu

Dwóch ludzi, którzy 40 lat temu pomogli ocalić załogę Apollo 13, wymyślając genialne rozwiązania następujących po sobie problemów mechanicznych, będą gośćmi honorowymi na konferencji SolidWorks World 2011, największym na świecie spotkaniu społeczności inżynierów i projektantów. Ich odwaga stanowi inspirujący przykład... inżynierii pod presją.

W kwietniu 1970 roku, ponad 200 000 mil od Ziemi, na statku Apollo 13 doszło do nagłej awarii kriogenicznego systemu tlenowego. Dowódca kapitan James Lovell Jr. wraz z załogą zdołali pomyślnie zmienić moduł księżycowy statku w skuteczną „kapsułę ratunkową”, zapewniając zasilanie i wodę, aby awaryjnie powrócić na Ziemię. Gene Kranz, główny dyrektor lotu, kierował naziemnym zespołem ds. bezpieczeństwa, który pomagał w koordynacji szczęśliwego powrotu.

Za swoje czyny Lovell i Kranz otrzymali Prezydenckie Medale Wolności. Obaj podzielą się swoimi przeżyciami na konferencji SolidWorks World, która odbędzie się w dniach 23-26 stycznia 2011 roku w centrum konferencyjnym Henry B. Gonzalez w San Antonio (Teksas). Planowane wydarzenie będzie 13. dorocznym zjazdem klientów, firm partnerskich, dystrybutorów i pracowników firmy Dassault Systèmes (DS) SolidWorks Corp., producenta oprogramowania do projektowania, symulacji, zarządzania danymi, komunikacji technicznej i oceny wpływu na środowisko. (...)

| więcej |


Czwartek, 20.01.2011 r.

Seminarium o ZWCAD

...a konkretnie – o jego najnowszej wersji ZWCAD 2011, organizuje dystrybutor tego oprogramowania w Polsce, firma SZANSA. Seminarium odbędzie się w Gdańsku, 10 lutego br.

Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszą wersją oprogramowania ZWCAD 2011, ale także – z systemem ZW3D, również będącym w ofercie firmy (o ZW3D więcej na CADraport.pl, tutaj). Seminarium będzie niewątpliwą okazją do nawiązanie kontaktów z innymi użytkownikami ZWCADa. Tradycyjnie, po seminarium będzie można zakupić program w atrakcyjnej cenie. Uczestnicy seminarium będą mieli także możliwość uczestniczenia w konkursie z cennymi nagrodami w postaci oprogramowania CAD.

Program seminarium:
9:30-10:00 Rejestracja uczestników
10:00-11:30 Prezentacja nowości w ZWCAD 2011
11:30-12:30 Prezentacja programu ZW3D
12:30-13:00 Przerwa kawowa, konkurs z nagrodami
13:00-14:00 Prezentacja aplikacji dodatkowych do ZWCAD
14:00-15:00 Warsztaty
Data i miejsce: czwartek 10.02.2011 r., hotel Novotel Gdańsk Centrum, ul. Pszenna 1

Więcej informacji pod adresem zwcad@zwcad.pl, a także na stronie www.zwcad.pl

Korzystając z okazji, warto wspomnieć o szkoleniu z zakresu obsługi programu ZWCAD, które odbędzie się w dniach 1-2 lutego w Krakowie (Gmach Politechniki, Wydział Architektury), czyli niemalże na drugim krańcu Polski. Szkolenie trwać będzie 13 godzin zegarowych z podziałem na dwa dni i obejmować będzie podstawowe zagadnienia i działania m.in.: rysowanie obiektów 2D: linie, łuki, okręgi itp., kreskowanie i tworzenie tekstów, wymiarowanie. Liczba miejsc jest ściśle ograniczona (10 stanowisk komputerowych), a koszt uczestnictwa to 350 zł (dla członków SAK) i 450 zł (dla osób niezrzeszonych). W cenie szkolenia przewidziano 13 godzin zajęć, wersję demonstracyjną programu, lunch i przerwę kawową oraz certyfikat.

Więcej informacji, a także program szkolenia, tutaj.
http://www.szansa.net.pl/index.php/wydarzenia/102-szkolenie-zwcad-krakow.html

Źródło: Szansa


Czwartek, 20.01.2011 r.

Chińczycy potrafią: usprawnienia istniejących funkcji w GstarCAD 2011

Kontynuujemy cykl poświęcony oprogramowaniu GstarCAD 2011. Tym razem przyjrzymy się bliżej usprawnieniom już istniejących funkcji tego interesującego systemu CAD

Odświeżony Menedżer warstw posiada ulepszony interfejs, hierarchiczną liste filtrów, umożliwia ich dodawanie, usuwanie, zmianę nazw i właściwości warstw. Funkcje te zostały znacznie uproszczone.
Dzięki technologii GRX wdrożono nową wersję narzędzia porównawczego. Funkcja umożliwia porównywanie na poziomie zagnieżdżonych bloków, tekstu wielowierszowego (również wymiarowego) oraz złożonych wypełnień kreskowania..
Usprawniono edytor tekstu jednowierszowego. Ta zmiana polega głównie na dopracowaniu edytora tak, by efekt w trakcie edycji był identyczny z końcowym. (...)

| więcej |


Czwartek, 20.01.2011 r.

Darmowe źródła informacji dla użytkowników Solid Edge ST3!

Wygląda na to, że SolidEdgeblog.pl doczekał się silnej konkurencji i nie jest jedynym źródłem darmowych informacji na temat systemów Siemens PLM Software, a w szczególności – Solid Edge z technologią synchroniczną. Darmowy wideo tutorial udostępnił portal SolidMasterMind, a wiele setek (!) stron podręczników w plikach pdf można znaleźć na stronie CAMdivision...

23 minutowy materiał wideo, wprowadzający początkujących użytkowników w świat zagadnień związanych z pracą w trzeciej już odsłonie synchronicznego środowiska do modelowania, może okazać się nie lada gratką dla użytkowników chcących doświadczyć zalet pracy w tym środowisku. Jego nieodpłatne udostępnienie przez portal SolidMasterMind (link tutaj) podyktowane jest jednak zapewne chęcią... zdobycia abonentów zainteresowanych pozostałymi odcinkami tego nowego cyklu. Niestety, większość materiałów udostępnianych na wspomnianym portalu jest odpłatna i dostępna w zasadzie tylko w językach angielskim i niemieckim.

Zupełnie inaczej podeszła do zagadnienia wielokrotnie wymieniana na tych łamach firma CAMdivision, udostępniając bogatą kolekcję podręczników i tutoriali dotyczących Solid Edge ST3, a dostępnych w anglojęzycznych plikach pdf. Wzorem CADblog.pl, tutaj nie ma już żadnych opłat – co więcej, nie jest nawet wymagana rejestracja: wystarczy pobrać plik i można z niego od razu korzystać.

ms

Video tutorial: http://www.solidmastermind.com/toptips/st3-introduction/

Podręczniki od CAMdivision: http://camdivision.pl/publikacje/


Czwartek, 20.01.2011 r.

Nowy SpaceClaim... jeszcze w styczniu?

SpaceClaim 2011 ma być dostępny w poniedziałek, 31.01.2011 roku. Wszyscy użytkownicy posiadający aktywne subskrypcje zostaną bezpośrednio powiadomieni o możliwości pobrania aktualizacji dotychczasowej wersji programu...

Najnowsza wersja programu oferować będzie swoim użytkownikom wiele nowych opcji, możliwości i rozszerzeń w obszarach modelowania (przygotowywania i edycji modelu), edycji elementów i konstrukcji blaszanych. Zadbano także o poprawę interoperacyjności systemu.

Przy tej okazji producent poinformował także o fakcie, iż TraceParts, biblioteka części, podzespołów, normaliów i komponentów dostępna w sieci, uzupełniona została także o natywne formaty 3D SpaceClaim. Od tej pory wszyscy użytkownicy zyskują – po wcześniejszej rejestracji – bezpłatny dostęp do zawartości tego największego katalogu on-line. Portal www.tracepartsonline.net obejmuje ponad 200 katalogów wytwórców i oferuje blisko 100 milionów rysunków CAD i powiązanych z nimi technicznych danych.

Źródło: SpaceClaim Corp.


Środa, 19.01.2011 r.

Akcja „aktualizacja” trwa!

Od 1 stycznia 2011 do 28 lutego 2011 dostępna jest oferta specjalna dla aktualnych użytkowników oprogramowania ZWCAD. Osoby, które zdecydują się na aktualizację swojej wersji programu ZWCAD do ZWCAD 2011 otrzymają 50% rabat na aktualizację

W wersji ZWCAD 2011 dostępne są nowe narzędzia m.in. Table, Field, MLeader, PDF Plotter and Solprof i udoskonalone istniejące tj.: Snap, Refedit, Raster Image, Dimension Break i Online Help. Nowa wersja działa sprawniej i szybciej. Udoskonalono pracę z obrazami rastrowymi oraz ich drukowanie. Jedną z ważniejszych nowości jest wprowadzenie parametryzacji.

Z wymienionymi nowymi funkcjami można zapoznać się na stronie internetowej www.zwcad.pl. Zachęcamy do pobrania w pełni funkcjonalnej 30-dniowej wersji testowej ZWCAD 2011 dostępnej pod adresem: http://plikicad.net/ftp/zwcad/2011/ZWCAD_2011_PL_15_12_2010.msi

Zaktualizowany opis programu można także znaleźć na stronie CADraport.pl, tutaj.

Więcej informacji na temat programu ZWCAD 2011 można uzyskać pod numerami telefonów: 33 488 89 39 (dział handlowy), 33 474 04 03 (dział techniczny) lub mailowo zwcad@zwcad.pl lub pomoc@zwcad.pl

Źródło: Szansa


Środa, 19.01.2011 r.

Tecnomatix 9.1

Siemens PLM Software wprowadził najnowszą wersję oprogramowania Tecnomatix, swojego dedykowanego systemu służącego do cyfrowej obsługi produkcji. Obecnie udostępniona wersja systemu Tecnomatix ulepsza przepływy informacji (workflow), udostępnia bardziej realistyczne modele anatomiczne człowieka, a także – dzięki poprawionej integracji z cyfrowym projektem produktu i zarządzaniem danymi – podnosi wydajność rozwiązania do zarządzania jakością oraz aplikacji do analizy i planowania zakładów przemysłowych

Ulepszenia w systemie Tecnomatix w dalszym ciągu zmierzają w kierunku poprawy wydajności planowania poprzez lepsze zorganizowanie miejsca pracy manualnej, jak również poprzez optymalne przepływy materiałów i rozmieszczenie wyposażenia w zakładzie. Najnowsze udogodnienia w oprogramowaniu podnoszą produktywność wytwarzania dzięki optymalizacji i komisjonowaniu robotyki i systemów automatyki.

Najważniejsze funkcjonalności Tecnomatix 9.1
Wsparcie dla nowych przepływów informacji w zakresie planowania oraz rozszerzone możliwości Tecnomatixa umożliwiają wzrost produktywności w procesach planowania i wytwarzania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcjonalności nowej wersji.

| więcej |


Środa, 19.01.2011 r.

InspectionXpert certyfikowanym „Złotym Produktem SolidWorks”

Extensible CAD Technologies LLC, dostawca rozwiązań zwiększających możliwości systemów CAD i PLM poinformował wczoraj o fakcie przyznania przez DS SolidWorks Corp. jednemu z jego produktów – aplikacji InspectionXpert – statusu certyfikowanego złotego produktu. Dzięki temu InspectionXpert w wersji dla SolidWorks stał się zarazem pierwszym złotym produktem partnerskim z obszaru analiz jakości dokumentacji, w pełni zintegrowanym ze środowiskiem SW

Departamenty i wydziały inżynierii i kontroli jakości wielu firm używają tej interesującej aplikacji do zautomatyzowanego wydobywania istotnych wymiarów i danych inspekcyjnych bezpośrednio z dokumentacji opracowanej w SolidWorks, czy też wręcz z rysunków formatu SW. Dodatkowo aplikacja pozwala na łatwe generowanie rysunków inspekcyjnych i kontrolnych, a także – na ich eksport do odpowiednich formularzy kontroli jakości. To pozwala wyeliminować wiele procesów wykonywanych do tej pory manualnie, co w praktyce przekłada się na ograniczenie ilości błędów i oszczędność czasu dochodzącą do 97% w przypadku przygotowywania dokumentacji inspekcyjnej na różnych etapach procesów produkcyjnych.

Źródło: http://www.extensiblecad.com/


Środa, 19.01.2011 r.

O CAMdivision w „Rzepie”?

To prawda. Czytelnicy Noworocznego wydania Rzeczypospolitej z satysfakcją mogli odnaleźć
w dołączonym do niej dodatku artykuł, a w zasadzie – wywiad z jej prezesem, Markiem Bieliczem.
Z jakiej okazji? Otóż CAMdivision otrzymała nominację w 5. edycji konkursu „Jakość Roku”.
Ogłoszenie jej wyników ma się odbyć już pod koniec przyszłego miesiąca

Rok 2010 był dla przedsiębiorstwa kolejnym okresem udanych wdrożeń oprogramowania CAx/PLM u klientów oraz obfitował w wydarzenia, które prawdopodobnie przyczyniły się do uzyskania tej zaszczytnej nominacji. Wśród nich należy wymienić na pewno fakt wydania książki na temat oprogramowania NX CAM, napisanej przez Krzysztofa Augustyna, która okazała się bestsellerem na naszym polskim rynku. Nawiasem mówiąc, przy tej okazji po raz pierwszy w historii – nie tylko w Polsce, ale i na świecie – udało się umieścić w książce nośnik z bezpłatną wersją testową NX. Jesienią ubiegłego roku, na dorocznym zjeździe partnerów handlowych Siemens PLM Software, firma CAMdivision otrzymała prestiżowe europejskie wyróżnienie „Top European Partner in Digital Manufacturing (CAM) 2010” za propagowanie rozwiązań CAD/CAM i Mold Wizard opartych o NX. Warto wspomnieć także o zmianach szaty graficznej strony internetowej firmy (www.camdivision.pl), co zaowocowało zdobyciem wyróżnienia w prestiżowym konkursie Webstarfestival 2010 na najlepszy serwis internetowy w kategorii „Usługi profesjonalne”. Ciekawe, czy i w jakim stopniu na nominację do tytułu miało wpływ zaangażowanie firmy w działalność takiej inicjatywy, jaką jest... CADblog.pl?

ms

Nowy wymiar jakości... rozmowa z Arturem Bieliczem, współwłaścicielem CAMdivision s.c. tutaj


Środa, 19.01.2011 r.

SolidWorks na Politechnice...

...Białostockiej. Właśnie takie oprogramowanie – w liczbie 200 licencji SolidWorks Education Edition – zainstalowano w celu kształcenia studentów wydziałów mechanicznych

Jednym z głównych celów nowoczesnej edukacji CAx jest nauka możliwości i metodologii parametrycznego modelowania. W duchu tej idei Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej postanowił wdrożyć 200 licencji SolidWorks Education oraz 500 licencji SolidWorks Student Access. Wydział Mechaniczny został założony w 1949 roku i jest jednym z dwóch najstarszych wydziałów Politechniki Białostockiej. Od tamtej pory ponad 7300 studentów stało się jego absolwentami.

– Obecnie, modelowanie 3D jest standardem w projektowaniu mechanicznym i powinno być częścią każdej nowoczesnej koncepcji kształcenia na uczelniach technicznych. Decyzja o wdrożeniu SolidWorks była następstwem tego rozumowania – powiedział dr. Andrzej Łukaszewicz, wykładowca na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Naszym celem jest dostarczenie studentom możliwie najlepszych kwalifikacji na przyszłość. Dzięki SolidWorks oferujemy naszym studentom dostęp do powszechnie wykorzystywanego oprogramowania, z którym zetkną się z pewnością w przyszłej pracy zawodowej. (...)

| więcej |


Środa, 19.01.2011 r.

Tylko gadżet, czy przykład zaawansowanej technologii?

Piłka jak kostka Rubika... w TVP? Temat powraca i to w jakiej odsłonie! Na stronie Stowarzyszenia ProCAx pojawiło się coś, co powinno wzbudzić zainteresowanie...

Piłka futbolowa, którą można układać jak kostkę Rubika – to jedna z ciekawostek prezentowanych podczas zakończonych w listopadzie ubiegłego roku w Sosnowcu targów „Wirtotechnologia". ProCAx i jej twórcy proponują, by została ona gadżetem promującym Euro 2012. Przed kilkoma dniami na stronach Stowarzyszenia pojawił się film, a konkretnie – nagranie z programu 1 TVP (prawdopodobnie „Kawa czy herbata”, o czym świadczą wczesne godziny emisji), poświęcone właśnie temu interesującemu gadżetowi.

Czy taki sposób promowania doprowadzi do tego, by piłka-kostka stała się oficjalnym gadżetem na Euro? W czasie programu padły słowa, iż trzymał już ją w rękach nawet premier, ale zaczynam się zastanawiać, czy w związku z tym... na tym wszystko się nie skończy. A byłaby szkoda.
Zachęcam do obejrzenia materiału filmowego, a na temat piłki-kostki napiszę więcej niebawem w spóźnionym e-wydaniu. Nagranie trwa około 7,5 minuty, a plik (AVI) waży 24 MB.

Film można pobrać ze strony Stowarzyszenia: www.procax.org.pl, lub bezpośrednio tutaj.

ms

Źródło: www.procax.org.pl


Piątek, 31.12.2010 r.

Na forum CADblog.pl...

Przed Świętami na forum CADblog.pl pojawiło się pytanie, które powinno zainteresować wszystkich użytkowników systemu NX...

...a dotyczy ono – wersji językowej systemu używanej najczęściej. Autor postu pyta wprost, jaka wersja książki, podręcznika obsługi danego systemu, byłaby najbardziej interesująca:
• obejmująca polski opis systemu z polskim interfejsem,
• polski opis systemu, ale uwzględniający angielski interfejs, czy może...
• angielski opis i angielski interfejs?

Do postu dołączone są linki ze stosownymi przykładowymi fragmentami publikacji. Zachęcam do zainteresowania tematem i udzielania odpowiedzi, gdyż zgodnie z nowym konkursem dla Czytelników i Forumowiczów, osoby zarejestrowane (także newsletter!) i aktywne na forum mogą liczyć na otrzymanie jednej z... 20 płyt z wersją ewaluacyjną Solid Edge ST3, a także upominków redakcyjnych! Szczegóły – już w Nowym Roku.

Link do postu: http://www.cadblog.pl/forum/viewtopic.php?f=25&t=82

ms


Piątek, 31.12.2010 r.

Gratka, czy może raczej... szansa ;) dla inżynierii lądowej

Firma Usługi Informatyczne SZANSA, autoryzowany dystrybutor programu ZWCAD w Polsce poinformował przed kilkoma dniami o udostępnieniu kolejnej aplikacji na program ZWCAD

Tcp-MDT, bo o niej tutaj mowa, jest nakładką na ZWCAD przeznaczoną dla geodetów, oraz inżynierii lądowej i wodnej. W ofercie Szansy znajdują się obecnie 3 wersje tego ciekawego oprogramowania:

• MDT Standard. Cyfrowy model terenu, kontury, przekroje terenu, obliczanie objętości (również przez porównanie map) i mapy 3D;

• MDT Professional. Kompletne rozwiązanie zawierające program MDT Standard oraz np.: narzędzie do określania przebiegu przebiegu dróg, wierzchołków i dolin co pozwala na opracowanie znakomitej cyfrowej mapy 3D, obliczenia oraz wykreślanie przekrojów poprzecznych, rysowanie terenu po zmianach, obliczanie powierzchni oraz objętości, zaawansowane obliczenia powierzchni,
symulacja mapy;

• Surveying module. Moduł geodezyjny – konwersja pomiarów z Total Station, transformacja współrzędnych, kalkulator geodezyjny...

ZWCAD wraz z MDT, biorąc pod uwagę możliwości i ich stosunek do ceny zestawu, stanowi interesujące rozwiązanie dla inżynierii lądowej. Dla użytkowników istotne może być także wsparcie techniczne ze strony dystrybutora programów.

Więcej informacji w noworocznym wydaniu CADblog.pl, a jeszcze więcej – w papierowym wydaniu specjalnym.

Źródło: http://www.zwcad.pl/cywil-3d.php


Piątek, 31.12.2010 r.

MP11 do Solid Edge ST 2

Mamy już MP1 do najnowszego Solid Edge, ale Siemens PLM Software nie zapomina o użytkownikach wcześniejszych wersji swojego popularnego systemu MCAD 3D...

Dlatego też nie powinno dziwić nikogo, iż ukazał się kolejny, jedenasty już (i może ostatni) dodatek serwisowy (w nomenklaturze Siemens PLM Software zwany „Maintenance Packiem”) do Solid Edge ST 2. Plik MP11 waży około 289 MB i został udostępniony tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Niewykluczone, że dla niektórych użytkowników okazał się on cennym prezentem.

Pełny wykaz dostępnych dodatków do starszych wersji Solid Edge (w tym do V20!), a także do NX i innych systemów z oferty wspomnianej firmy, można znaleźć na stronie CAMdivision, a dokładnie pod adresem: http://camdivision.pl/serwis/

ms


Piątek, 31.12.2010 r.

Prawda o MoI i wizualizacjach 3D

Czym byłby blog bez Czytelników? No właśnie, byłby taką zwyczajną pisaniną „sobie a muzom”, może nie do przysłowiowej szuflady, ale zaśmiecającą globalną sieć. To dzięki Państwu możliwe jest kształtowanie zawartości blogowych wpisów, selekcjonowanie tematów poruszanych w e-wydaniach, a także – korygowanie pewnych wypowiedzi. Jedna z owych korekt dotyczy istotnego przekłamania, jakie zdarzyło mi się popełnić przy opisie modelera 3D „Moment of Inspiration”

Opisując po raz pierwszy (i chyba jako pierwszy w Polsce) „Moment of Inspiration”, CAD 3D (czy też jak wolą „konserwatyści”: modeler bezpośredni 3D) będący dziełem współtwórcy Rhino, w swym entuzjazmie i twórczym uniesieniu :) z rozpędu przypisałem mu możliwości wizualizacji i fotorenderingu, których próżno można szukać w owej zaawansowanej, chociaż „ważącej” (w wersji instalacyjnej) zaledwie ok. 15 MB aplikacji. Tak, o renderingu – przynajmniej na razie – można w MoI zapomnieć, nie zmienia to jednak faktu, iż aplikacja godna jest uwagi; z wypowiedzi czujnego Czytelnika:

„(...) Sam program imponuje mi możliwościami oraz łatwością modelowania, czuję się w nim jak ryba w wodzie.”

Nic dodać, nic ująć, za wprowadzenie w błąd serdecznie przepraszam, a zaktualizowany opis można znaleźć tutaj.
Dodam także, iż na mocy zawartego porozumienia, MoI będzie dołączany do pakietu Alibre Design (szczegóły tutaj).

ms


Piątek, 31.12.2010 r.

Polskie forum o Solid Edge

Pojawiło się nowe miejsce w sieci, które może zainteresować szczególnie polskich użytkowników różnych wersji systemów Solid Edge...

Kilka ciekawych linków prowadzących do blogów i innych stron tematycznie związanych z oprogramowaniem Siemens PLM Software dodałem ostatnio do odpowiedniej zakładki na SolidEdgeblog.pl (link tutaj), ale warto wspomnieć o jeszcze jednej, ciekawej, chociaż dopiero „raczkującej” inicjatywie, jaką jest http://www.forum.solidedge-st.p/.

Zachęcam do wizyt i aktywności, warto wspierać fora stricte tematyczne, nawet jeśli z początku nie cieszą się one wysoką oglądalnością. W końcu nie tylko ilość, ale także jakość ma znaczenie...

ms


Piątek, 31.12.2010 r.

Jak poprawić wydajność i jakość odlewów?

Firma CRASh (autoryzowany dystrybutor ESI Group w Polsce) poinformowała o udostępnieniu nowej wersji oprogramowania Simulation Suite Casting 2010, kompletnego zestawu aplikacji do poprawy wydajności i jakości odlewów

Przez lata firma ESI rozwijała zestaw aplikacji dla przemysłu odlewniczego, służących do optymalizacji procesów oraz poprawy jakości uzyskiwanych części. Casting Simulation Suite (w tym ProCAST i QuikCAST) umożliwia ocenę całego procesu odlewania, w tym napełniania i ewentualnych wad procesu krzepnięcia, właściwości mechanicznych oraz złożonych odkształceń części. Pozwala to na szybką wizualizację odlewania i tym samym prowadzi do prawidłowego podejmowania decyzji na wczesnym etapie projektowania procesu produkcyjnego.
Nowa wersja Casting Simulation Suite2010 oferuje wiele usprawnień, w tym nowe funkcje, odpowiadające dzisiejszym potrzebom odlewni. Casting Simulation Suite 2010 pozwala inżynierowi na zbudowanie krok po kroku niezbędnych funkcji pokrywających całą gamę zjawisk zachodzących podczas procesu odlewniczego – począwszy od projektu kokili, aż do uzyskania odlanego przedmiotu.

Rys. Symulacja odlewu w piasku...

W obecnej wersji firma ESI wprowadziła istotne zmiany w zakresie mikro-modelowania, co pozwala na przewidywanie mikrostruktury i oceny wynikających z tego właściwości mechanicznych żelaznych oraz nieżelaznych stopów, zarówno surowych odlewów jak i odlewów poddanych obróbce cieplnej.
Dzięki temu użytkownik ma m.in. możliwość dokonania dokładnego doboru parametrów obróbki cieplnej w celu uzyskania wymaganych właściwości dla Austempered Ductile Iron (ADI). Korzystając z tej funkcjonalności, ADI może być tak zaprojektowane, aby charakteryzować się właściwościami jakie posiadają najczęściej używane stopy metali, takie jak stal. Więcej informacji na stronie polskiego przedstawiciela.

Źródło: www.crash.com.pl, 3Dcad.pl


Wigilia Świąt Bożego Narodzenia, Piątek 24.12.2010 r.


Czwartek, 23.12.2010 r.

Testujemy AutoCAD LT 2011? Dlaczego nie...

Autodesk poinformował o udostępnieniu możliwości przetestowania najnowszej wersji programu AutoCAD LT 2011. Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z 30-dniowego okresu próbnego, w dodatku – bez konieczności pobierania wersji instalacyjnej tego flagowego CAD 2D ze stajni ADSK. Kolejna aplikacja działająca w chmurze?

W zasadzie tak, chociaż w odróżnieniu od AutoCAD WS, gdzie nie wymagana jest instalacja czegokolwiek na komputerze użytkownika, a jedynie okno przeglądarki internetowej, tutaj aby korzystać z AutoCAD LT musimy zainstalować niewielką (na szczęście) końcówkę kliencką, pozwalającą po zalogowaniu na dostęp do pełnej aplikacji dostępnej już on-line. Użytkownicy mają oczywiście możliwość zapisywania i przechowywania plików na swoich komputerach.
Producent wychodzi z założenia, iż udostępnienie systemu on-line pozwala na szybszy dostęp do możliwości testowania aplikacji. I z pewnością przysparzający mniej kłopotów na etapie instalacji.

Nową wersję testową AutoCAD LT 2011, ograniczoną czasowo do 30. dni, można pobrać pod adresem: www.autodesk.com/autocadlt

Źródło: TenLinks.com


| < | strona 17 z 20 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...


 

Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934