|
www.cadblog.pl www.cadglobe.com | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2017 rok IX  
   

  

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | CadRaport Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


Wydanie aktualne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


W przygotowaniu

nr 3-4(23-24) 2017


Wydania archiwalne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


| < | strona 3 z 20 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...

Piątek, 22.07.2016 r.

NX 11 już w sierpniu!

NX 11 (CAD/CAM/CAE) to nowoczesny system oferujący spójne zintegrowane aplikacje, które pozwalają na wspomaganie wszelkich prac związanych z rozwojem produktu, począwszy od założeń stylistycznych, przez realizację projektu, cyfrową analizę i weryfikację, po moduły wytwarzania. Jego najnowsza odsłona oficjalną premierę będzie miała w sierpniu tego roku...


Ponad osiem lat temu producent NX, firma SIEMENS PLM wprowadziła nowatorską Technologię Synchroniczną, udowadniając tym samym, że modelowanie bezpośrednie (które nie było samo w sobie nowym pomysłem) może współistnieć wraz z bardziej tradycyjną budową modeli 3D. Została ona zaimplementowana zarówno w NX, jak i Solid Edge – i od tego czasu większość innych firm z branży CAx wdraża ich elementy i pomysły do własnych zestawów narzędzi.

NX 11 & Convergent Modelling
W NX 11 wprowadzono możliwość powiązania różnych technik modelowania bryłowo-powierzchniowego z danymi opartymi na siatce lub wielokątach – możliwości te są wprowadzane do kernelu Parasolid, na którym bazuje NX. W ten sposób NX 11 jako pierwszy system CAx pozwala na jednoczesną pracę z danymi w postaci siatki (STL) oraz tradycyjnymi modelami bryłowymi i powierzchniowymi. Ta idea, zwana „Convergent Modelling” oznacza, że możemy wprowadzać modele oparte o siatkę wielokątów do naszych modeli NX i edytować je, modyfikować etc. wykorzystując tradycyjne funkcje dostępne w Parasolid – na przykład suma/różnic. Technika Convergent Modelling oferuje tym samym kluczowe wsparcie dla nowych technik wytwarzania, takich jak druk 3D i Additive Machining.

Co tkwi w szczegółach?
Nowe możliwości, które oferuje Convergent Modelling, różnią się od prostego zaimportowania i przekonwertowania części na model NURBS. Intrygujące jest to, jak dane dostępne w formie siatki są integrowane z procesem modelowania i nie wymagają uprzedniej konwersji do B-Rep.
W NX możemy przycinać, tworzyć dowolne operacje Boole’a, skalować, tworzyć odbicia lustrzane – lista jest bardzo długa.

 

System NX dostępny jest z polską wersją interfejsu (vide fot.) i posiada specjalizowane aplikacje m.in. do wzornictwa (NX Realize Shape), obliczeń MES, projektowania form wtryskowych i elektrod (NX Mold Design), tłoczników i wykrojników (NX Progressive Die Design) oraz programowania obrabiarek (NX CAM), maszyn pomiarowych (NX CMM) i robotów frezujących (NX CAM Robotics)...

Źródło: CAMdivision


W systemie NX 11 możemy tworzyć tradycyjne modele, modele „convergent” i wykonywać na nich działania, których wynikiem będą zawsze parametryczne fasetki oparte na cechach.
Możliwe jest na przykład wprowadzenie danych ze skanu medycznego i wykorzystanie ich w połączeniu z bardziej „inżynieryjnymi” danymi w celu stworzenia oprzyrządowania czy implantów.

NX 11 & Topology Optimisation
Wygląda na to, że pod względem techniki projektowania i praktycznej inżynierii, optymalizacja topologii staje się coraz popularniejsza w połączeniu z coraz większą ilością działań wokół tego tematu. Nowy moduł Topology Optimization w NX działa według reguł workflow dla tego typu zagadnień.
Możemy ustalić swoją przestrzeń pracy pod względem cech, które należy zachować. Dodatkowo określić obszar geometrii, który stanie się kluczowym efektem optymalizacji… i inne dowolne obszary i warunki graniczne w zakresie obciążeń, ograniczeń, materiałów itp.

Więcej informacji można znaleźć tutaj, więcej materiałów filmowych – tutaj.

Źródło: CAMdivision

Share

Czwartek, 21.07.2016 r.

Bezpłatny e-poradnik wyboru stacji roboczej

Wielu użytkowników myli stacje robocze z biznesowymi modelami notebooków i komputerów. Obie grupy sprzętu jednak dość istotnie różnią się od siebie – zarówno pod względem ceny, możliwości, zastosowań, jak i użytych do ich budowy komponentów. Przyjrzyjmy się zatem, czym jest owa tajemnicza stacja robocza, jak ją wybrać i do czego można ją wykorzystać?

Stacja robocza to przede wszystkim bardzo wydajny komputer stacjonarny lub przenośny, który został zaprojektowany pod kątem określonych, profesjonalnych zastosowań. Zarówno w wypadku mobilnych, jak i stacjonarnych stacji roboczych, wyróżnić można kilka podstawowych grup sprzętu, które nadają się do zakwalifikowania jako stacje robocze. Najważniejsze z nich to stacje przeznaczone do zastosowań graficznych, inżynierskich i obliczeniowych.

Każda z tych trzech grup sprzętu będzie się nieco różniła swoją konstrukcją i zastosowanymi do jej budowy komponentami. Inne są bowiem potrzeby grafika pracującego z programami, takimi jak 3ds Max, Maya 3D, InDesign lub Photoshop, inżyniera korzystającego na co dzień z programów CAD/CAM, a jeszcze inne naukowców zajmujących się symulacjami zjawisk chemicznych, analizą statystyczną czy modelowaniem zjawisk fizycznych. Jednak nawet w wypadku tych trzech grup profesjonalistów mobilna lub stacjonarna stacja robocza będzie miała wiele wspólnych cech.

Jaki powinien być sprzęt przeznaczony do profesjonalnego użytku, czyli 6 powodów, dla których warto wybrać stację roboczą:

1. Pamięć RAM z korekcją błędów ECC. Zapewnia ona większą stabilność działania systemu niż zwykłe pamięci non-ECC. Architektura najwydajniejszych stacji roboczych pozwala korzystać nawet z 1 TB pamięci operacyjnej.
2. Wykorzystanie profesjonalnych kart graficznych z rodziny NVIDIA Quadro bądź AMD FirePro. Profesjonalne karty graficzne znacznie lepiej sprawdzają się podczas pracy z profesjonalnymi aplikacjami graficznymi i oprogramowaniem CAD, co potwierdzają stosowne certyfikaty. Pozwalają one też na jednoczesne prowadzenie operacji graficznych w kilku oknach.
3. Znacznie bardziej wydajne procesory takie jak Intel Xeon z 4-, 6-, 8-, 10-, 12-, 14-, 18-oma rdzeniami. Pozwalają one korzystać z najbardziej wymagającego oprogramowania. Część stacji roboczych, to stacje robocze korzystające z architektury dwuprocesorowej.
4. Możliwość instalacji większej liczby dysków twardych nawet do 14, pracujących w macierzy RAID 0, 1, 5, 10.
5. Wyciszone obudowy zapewniające wysoki komfort podczas wielogodzinnej pracy wyposażone w zasilacze o bardzo dużej sprawności.
6. Certyfikaty ISV. Stacje robocze są certyfikowane przez niezależnych producentów oprogramowania. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że stacja robocza, która przeszła testy, jest w pełni kompatybilna z profesjonalnym oprogramowaniem.

Zaglądając do cenników producentów, mających w swojej ofercie profesjonalne stacje robocze, widzimy, że cena tego sprzętu nierzadko przekracza 10 tys. złotych. W ofercie wielu firm, dostępne są również modele stacji roboczych, za które zapłacić trzeba tyle, co za średniej klasy samochód. Dla zwykłego użytkownika kwota ta może wydawać się astronomiczna, tym bardziej, że wydajny komputer do gier kosztuje zazwyczaj nie więcej niż kilka tysięcy złotych, a ceny zaawansowanego sprzętu biznesowego, w tym ultramobilnych notebooków, zwykle nie przekraczają 4-6 tys. zł.

Lenovo przygotowało „Poradnik wyboru stacji roboczej”, który ma podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu do zadań specjalnych. Publikacja (licząca sobie 15 stron) dostępna jest tutaj.

Źródło: Lenovo

Share

Poniedziałek 18.07.2016

„Na całym świecie wycofujemy licencje wieczyste...”

31 lipca kończy się możliwość kupna licencji wieczystych na produkty Autodesk (link tutaj).
W związku z tym, CAMdivision przypomina o swojej akcji...

Zdaniem specjalistów CAMdivision, zmiana polityki dostaw licencji przez firmę Autodesk (właściciela m.in. programów AutoCAD, Autodesk Inventor, Delcam, HSMWorks, Moldflow…), powoduje u niektórych Użytkowników tychże licencji, wiele rozterek i wątpliwości. Stąd pytanie:

Czy te globalne zmiany przystają do rzeczywistości polskich firm?
Użytkowników oprogramowania Autodesk nurtują zapewne pytania – na które powinni sobie odpowiedzieć – by podjąć najkorzystniejsze dla własnej firmy strategiczne decyzje dotyczące stosowanego oprogramowania i rozwoju firmy.

W którym kierunku rozwijać oprogramowanie CAD/CAM/CAE, z którego korzystają działy konstrukcji, technologii czy B+R?
• Czy to koniec BEZTERMINOWYCH LICENCJI CAD/CAM/CAE z Autodesk?
• Czy można już tylko oprogramowanie WYNAJĄĆ?
• Co w przypadku, jeśli firmy nie będzie stać na kolejne przedłużenie licencji?
• Czy po okresie wynajmu licencje się WYŁĄCZĄ?

CAMdivision dla wszystkich zainteresowanych przygotowała ofertę płynnego przejście na stałe licencje NX CAx!
NX CAD/CAM/CAE to nowoczesny system oferujący spójne, zintegrowane i modułowo zbudowane aplikacje, które pozwalają na wspomaganie wszelkich prac związanych z rozwojem produktu, począwszy od założeń stylistycznych, poprzez projekt, cyfrową analizę i weryfikację oraz rozbudowane moduły wytwarzania powiązane z PLM – po zarządzaniem całym cyklem w Teamcenter. 

NX ma również polską wersję interfejsu i posiada specjalizowane aplikacje m.in. do wzornictwa (NX Realize Shape), obliczeń MES, projektowania form wtryskowych i elektrod (NX Mold Design), tłoczników i wykrojników (NX Progressive Die Design) oraz programowania obrabiarek (NX CAM), maszyn pomiarowych (NX CMM) i robotów frezujących (NX CAM Robotics).

Dotychczasowi użytkownicy innych rozwiązań nie muszą martwić się o parametryczność modeli zamodelowanych w Autodesk Inventor – Technologia Synchroniczna* obecna w oprogramowaniu NX pozwala edytować bryły 3D pochodzące z dowolnego systemu CAD.

Firma CAMdivision przygotowała specjalną ofertę na przejście na licencje NX CAx! W przypadku zainteresowania, wystarczy skontaktować się z przedstawicielami firmy, poprzez:
• e-mail: nx@camdivision.pl,
• tel.: 71 780 30 20, mob.: 600 902 903,
• formularz dostępny na stronie: http://camdivision.pl/przejscie-z-licencji-autodesk-na-nx/

Źródło: CAMdivision

 

*Wspomniana NX Synchronous Technology to nowoczesna technika modelowania i edycji bezpośredniej również brył pochodzących z innych systemów CAD. Nie ma problemu np. ze zmianą promieni, pochyleń czy sterowania kształtem obiektu za pomocą wymiarów liniowych i kątowych oraz relacji w 3D, przy zachowaniu parametryczności i zapisem zmian w drzewku operacji...

O Synchronous Technology można poczytać m.in. na SolidEdgeblog.pl (link tutaj)...

 

Share

Piątek, 15.07.2016 r.

Dobór punktów wtrysku...
czyli letnie warsztaty Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych cd.

softPROGRESS serdecznie zaprasza na drugie webinarium z letniego cyklu warsztatów przeznaczonych dla osób związanych z przetwórstwem tworzyw (PTS), które odbędzie się 20. lipca 2016 o godz. 10.00. Webinarium dotyczyć będzie możliwości zoptymalizowania doboru punktów wtrysku w formach wtryskowych za pomocą oprogramowania SimpoeMold, które dedykowane jest firmom projektującym wypraski i formy wtryskowe oraz ogólnie zakładom produkującym swoje wyroby z tworzyw

Jest to kolejne z webinariów/warsztatów przygotowanych pod kątem omówienia zagadnień dotyczących optymalizacji procesów przetwórstwa tworzyw, które można prowadzić przy użyciu narzędzi oferowanych przez softPROGRESS. Organizator pragnie udowodnić na praktycznych przykładach, że przeniesienie prób narzędzi do produkcji wyrobów z tworzyw oraz optymalizacji parametrów przetwórstwa na początek procesu rozwoju wyrobów – do świata wirtualnych symulacji – może spowodować obniżenie kosztów przygotowania produkcji i kosztów samej produkcji, przy jednoczesnej możliwości zwiększenia wydajności produkcji o dwucyfrową wartość procentową (w obu przypadkach)!

Podczas webinarium omówione zostaną:
scenariusze przygotowania modelu do analizy,
łatwość użycia i szybkość działania Simpoe-Mold,
• optymalizacja rozmieszczenia punktów wtrysku,
• identyfikacja (na wczesnym etapie projektu) problemów rozmieszczenia punktów wtrysku, etc.

Prowadzący: Wojciech Zdun, softPROGRESS.

Udział w webinarium jest bezpłatny ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Ze względu na ograniczenia pokoju konferencyjnego związane z przyjęciem maksymalnie 50 osób, warto uczestnictwo zarejestrować od razu na dedykowanej stronie www (link tutaj). Po rejestracji otrzymają Państwo potwierdzenie uczestnictwa. Dokładne informacje można znaleźć tutaj.

Podczas webinarium będzie można omówić także lipcową ofertę obniżki cen pakietów SimpoeMold (o której wcześniej już informowano) oraz warunki pomocy we wdrożeniu podczas realizacji pierwszego projektu.


O Simpoe-Mold
Simpoe-Mold to skalowalne narzędzie do optymalizacji procesu przygotowania i realizacji produkcji wyrobów z tworzyw. Simpoe-Mold udostępnia zestaw narzędzi obejmujący analizy całego procesu wtrysku polimerów, od analizy wypełnienia – projektowanie wypraski, przez projektowanie form wtryskowych i związane z tym analizy deformacji czy chłodzenia, po kompleksowe analizy wydajności produkcji wyrobów z tworzyw.

Źródło: softPROGRESS

Share

Czwartek, 14.07.2016 r.

Ursus, AMZ Kutno i autobusy elektryczne

W zeszłym roku Lublinie powstała spółka, której zadaniem jest budowa i sprzedaż autobusów i trolejbusów. Jej udziałowcami są... Ursus SA i AMZ Kutno. Już w tym roku wspólnie produkowane pojazdy wyjadą na ulice polskich miast

W komunikacie wydanym w związku z powstaniem nowej spółki można było przeczytać, że powołano ją na czas nieokreślony. Ursus objął w niej 60 proc. akcji, resztę – AMZ Kutno.

Ursus, kojarzący się głównie z produkcją ciągników i maszyn rolniczych, przeszedł kilka lat temu duże zmiany. Upadającą firmę przejęła lubelska firma z tej samej branży (Pol-Mot Warfama) i przeniosła produkcję do Lublina, jednak z zachowaniem marki Ursus. „Nowy” Ursus, we współpracy z miastem, Politechniką Lubelską i... AMZ Kutno, już w 2014 roku opracował projekt autobusu elektrycznego Ekovolt, który uzyskał homologację wiosną 2015 roku.
AMZ Kutno to z kolei firma, która już od kilku lat sprzedaje własny autobus miejski pod nazwą City Smile. Produkuje pojazdy w wersjach 10- i 12-metrowych, również z napędem elektrycznym. Z pewnością do nowej spółki wniesie doświadczenie związane z produkcją autobusów.

 

Montaż autobusów w zakładach Ursus. Do niedawna firma korzystała z nadwozi produkowanych w zakładach na Ukrainie...

 

Przedstawiciele firm podkreślają, że przede wszystkim chcieliby zwiększyć możliwości produkcyjne obu przedsiębiorstw. Każda, działając niezależnie na rynku, nie była w stanie osiągnąć pewnego poziomu efektywności finansowej czy większej liczby produkowanych pojazdów. Teraz jest to możliwe.
– (…) Biorąc pod uwagę zaplecze finansowe i możliwości produkcyjne Ursusa oraz know how i wiedzę techniczną AMZ Kutno w zakresie autobusów elektrycznych, sądzę, że będziemy w stanie namieszać na tym rynku i pokonkurować z trochę większymi od nas producentami – powiedział Grzegorz Stawicki, szef sprzedaży i marketingu Ursus Bus, w rozmowie z dziennikarką portalu Transport-Publiczny.pl. – Przynajmniej na polu autobusów elektrycznych – dodał.
AMZ Kutno jest firmą, która w swoim zakresie produkcji ma pojazdy specjalne: karetki, pojazdy wojskowe i inne. Autobusy były tylko działalnością uzupełniającą i możliwości produkcyjne AMZ w tym zakresie nie przekraczały 50 autobusów miejskich rocznie. – (…) W ramach spółki Ursus jest desygnowany z AMZ Kutno tylko i wyłącznie do produkcji autobusów miejskich – wyjaśniał Grzegorz Stawicki.

 

Po lewej: City Smile z AMZ Kutno, po prawej: Ursus Ekovolt. W tym roku na drogach pojawi się wspólnie produkowany
pojazd, o designie zbliżonym do kutnowskiego autobusu, pod nazwą „URSUS City Smile”...

 

Obecnie obie firmy produkują niezależnie autobusy, m.in. wspomniane już modele elektryczne Ursus Ekovolt i AMZ City Smile. Owocem współpracy ma być zupełnie nowa konstrukcja, produkowana pod nazwą Ursus City Smile.
Zanim Ursus rozpoczął współpracę z AMZ, produkował autobusy na bazie nadwozi firmy Bogdan z Ukrainy, ponieważ nie miał własnej technologii ich produkcji. Od momentu podjęcia współpracy będzie budować autobusy na nadwoziu City Smile, czyli tym, które opracowało AMZ. Jednak układy napędowe będą podobne do tych, które były stosowane przez Ursusa.
Rozważane są dwie koncepcje: autobus 12-metrowy lub 18-metrowy. Jeśli chodzi o design autobusu, będzie on zbliżony do tego z rozwiązań AMZ. Projekt City Smile został wybrany ponad 5 lat temu, miał się kojarzyć pozytywnie, co więcej uwarunkowany był także technologicznie; zderzaki miały być wykonane z laminatu (odciążenie pojazdu). Zdaniem Grzegorza Stawickiego, wykonanie laminatu w kształcie, jaki zastosowano w City Smile, jest prostsze niż łamanie różnych form, jak ma to w chwili obecnej Solaris.

Wiele wskazuje na to, że w Solarisowi wyrósł polski, groźny konkurent. Nie tylko w segmencie autobusów elektrycznych. Co ciekawe, zarówno Solaris, jak i AMZ Kutno, do opracowywania swoich projektów wykorzystują oprogramowanie Siemens PLM Software, o czym można będzie przeczytać w niemogącym doczekać się finalnej publikacji (nad czym ubolewam) nowym e-wydaniu CADblog.pl...

(ms)

Źródło: AMZ, Ursus, transport-publiczny.pl

Share

Środa, 13.07.2016 r.

LMS Imagine.Lab 15

Firma Siemens PLM Software powiadomiła o wydaniu nowej wersji rozwiązania LMS Imagine.Lab

LMS Imagine.Lab 15 umożliwia przeprowadzanie rozmaitych analiz i symulacji dzięki zapewnianym funkcjom do tworzenia, konfigurowania i analizowania modeli. Jest to proste w użyciu środowisko, którego możliwości mają być łatwo dostępne na każdym etapie procesu projektowania zarówno dla profesjonalistów korzystających od lat z poprzednich wersji programu, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoją z nim przygodę. Rozwiązanie umożliwia przeprowadzanie rozmaitych analiz i symulacji dzięki zapewnianym funkcjom do tworzenia, konfigurowania i analizowania modeli.

 

 

Oprócz nowych możliwości w zakresie modelowania i odświeżenia interfejsu użytkownika, LMS Imagine.Lab 15 doczekało się lepszej integracji z oprogramowaniem CAD i rozszerzenia funkcji tworzenia makiet.
Wiele nowości w oprogramowaniu zostało wprowadzonych w odpowiedzi na potrzeby użytkowników jego dotychczasowych wersji, mają także związek m.in. z rosnącą koniecznością projektowania i wdrażania do produkcji coraz bardziej ekologicznych i ekonomicznych (zarówno w produkcji, jak i eksploatacji) rozwiązań technologicznych.

Szczegółowa lista zmian oraz opis możliwości pakietu dostępne są na stronach producenta.

Źródło: Siemens PLM Software, CAD.pl

Share

Piątek, 8.07.2016 r.

Wakacyjne warsztaty softPROGRESS

softPROGRESS zaprasza na wakacyjne warsztaty on-line (webinaria) na temat praktycznego wykorzystania symulacji procesów przetwórstwa tworzyw w codziennej pracy inżynierskiej

Już w najbliższy wtorek, 12 lipca 2016 o godz. 10.00 odbędzie się pierwsze webinarium z tego cyklu warsztatów, poświęcone możliwości wykonania optymalizacji działania układów chłodzenia w formach wtryskowych za pomocą oprogramowania SimpoeMold, które dedykowane jest firmom projektującym wypraski i formy wtryskowe oraz ogólnie zakładom produkującym swoje wyroby z tworzyw.

 

 

Podczas webinarium omówione zostaną:
• scenariusze przygotowania modelu do analizy,
• łatwość użycia i szybkość działania Simpoe-Mold,
• optymalizacja alternatywnych kształtów i ułożenia kanałów chłodzących,
• identyfikacja problemów z bilansem cieplnym formy na wczesnym etapie projektu, etc.

12.07.2016, godzina 10.00.
Prowadzący:
Wojciech Zdun, softPROGRESS.

Udział w webinarium jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja. Uczestnictwo można zarejestrować na dedykowanej stronie www. Po rejestracji otrzymacie Państwo potwierdzenie uczestnictwa.

Webinarium to jest jednym z warsztatów „on-line” przygotowanych pod kątem omówienia zagadnień dotyczących optymalizacji procesów przetwórstwa tworzyw, które można prowadzić przy użyciu narzędzi oferowanych przez softPROGRESS. Organizatorzy postarają się udowodnić na przykładach, że przeniesienie prób narzędzi do produkcji wyrobów z tworzyw oraz optymalizacji parametrów przetwórstwa na początek procesu rozwoju wyrobów do świata wirtualnych symulacji może spowodować obniżenie kosztów przygotowania produkcji i kosztów samej produkcji przy jednoczesnej możliwości zwiększenia wydajności produkcji o dwucyfrową wartość procentową w obu przypadkach!

Podczas webinarium będzie można omówić także lipcową ofertę obniżki cen pakietów SimpoeMold oraz warunki pomocy we wdrożeniu podczas realizacji pierwszego projektu.

Źródło: softPROGRESS

Share

Czwartek, 7.07.2016 r.

Promocja na aktualizację ZWCAD

Wielkimi krokami nadchodzi premiera ZWCAD 2017 i w związku z tym firma Usługi Informatyczne „Szansa” serdecznie zaprasza do skorzystania z promocji na aktualizację oprogramowania ZWCAD do obecnej wersji ZWCAD Classic oraz nadchodzącej – ZWCAD 2017

Aktualizacje objęte są obecnie 50% rabatem (promocyjna cena obowiązuje do odwołania i nie dotyczy licencji wyprzedażowych 2012*):
• aktualizacja licencji STD do ZWCAD Classic z akt do 2017 STD – 255 zł netto,
• aktualizacja licencji PRO do ZWCAD Classic z akt do 2017 PRO – 305 zł netto.

Aby skorzystać z promocji, przy składaniu zamówienia należy podać dane posiadanej licencji:
• nr ID licencji oraz ew. nr klucza USB – w przypadku zab. kluczem sprzętowym,
• kod aktywacyjny – w przypadku zab. kodem programowym.

Informacje te są niezbędne do przyjęcia i realizacji zamówienia.

Promocja nie dotyczy licencji wyprzedażowych (ZWCAD 2012), wersji branżowych i jest ważna do czasu wydania oficjalnej wersji ZWCAD 2017. Dodatkowe informacji można uzyskać na stronie www.zwcad.pl.

*Użytkownicy wersji wyprzedażowych ZWCAD 2012 zainteresowani uaktualnieniem proszeni są o kontakt pod adresem biuro@zwcad.pl (w mailu należy wskazać kod licencji).

Źródło: Szansa, zwcad.pl

Share

Piątek, 1.07.2016 r.

CAMdivision na ITM 2016, a Industry4.0

Targi ITM (salon MACH-TOOL) w Poznaniu (wraz z imprezami towarzyszącymi) należą do najważniejszych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Czwarta rewolucja przemysłowa określana mianem „Przemysłu 4.0” to przyjęta koncepcja związana ze współczesnym postępem technologicznym wykorzystującym automatyzację, przetwarzanie i wymianę danych oraz technik wytwórczych. Wykorzystanie zdolności sieci komputerowych, w tym internetu, czy przetwarzania chmurowego stanowi istotny element „Industry 4.0”

Współczesne możliwości technologiczne pozwalają stopniowo rozwijać systemy cyber-fizyczne (m.in. wykorzystanie wirtualizacji, zdecentralizowane sterowanie procesami, wykorzystanie internetu). Doskonalenie istniejących technik hybrydowych, coraz większe zaawansowanie programów i systemów Cax, umożliwia m.in. przemysłowe wdrażanie frezowania z wykorzystaniem robotów przemysłowych, czy druku 3D metali.

 

Na targach interesujące podejście zaproponowały firmy SIEMENS i CAMdivision wraz z KUKA – właśnie pod hasłem Industry 4.0. Oprogramowanie NX CAM wspierające opracowywanie programów obróbkowych dla wspomnianych już robotów frezujących to jeden tylko z przykładów. Innym przykładem w omawianym obszarze są pomiary na obrabiarce, czy monitorowanie stanu narzędzia.

Przedstawione rozwiązania wskazują, że idea Przemysłu 4.0 jest coraz bardziej podejmowana i wprowadzana w różnego rodzaju produkty, zmierzając w kierunku urzeczywistnienia inteligentnej fabryki.

Filmy z robotem i maszynami w akcji dostępne są tutaj.

Źródło: CAMdivision

Share

Czwartek, 30.06.2016 r.

Nowa aplikacja 3D z funkcją przeglądarki plików

CADbro to aplikacja z funkcją przeglądarki plików 3D, opcją bezpośredniej edycji, dodawania adnotacji, wykonywania analiz i animacji

Aplikacja CADbro otwiera formaty Catia V4, Catia V5, Catia V6, NX, Creo/ProE, SolidWorks, SolidEdge, Inventor, Parasolid, STEP, IGES, ACIS, DWG/DXF, STL, VDA, VRML, CGR, 3DXML. Umożliwia również import i eksport plików zapisanych w formatach: Catia V4, Catia V5, Parasolid, STEP, IGES, ACIS, DWG/DXF, STL, 2D PDF, 3D PDF, VDA, VRML. Kluczowe funkcje programu CADbro to dodawanie adnotacji 3D (wymiary, tolerancje, symbole, tekst do importowanych modeli 3D).
Ponadto aplikacja CADbro umożliwia zaawansowane analizy 3D (wersja PRO). Program posiada narzędzia do weryfikacji części i złożeń (m.in. do wykrywania błędów we wczesnej fazie produkcji). Analiza CADbro dotyczy m.in. obliczenia masy, objętości i powierzchni; badania kąta pochylenia i grubości ścian, podziału na obszar stempla i matrycy.
Program CADbro posiada funkcję bezpośredniej edycji i naprawy, która pozwala na sprawdzanie otwartych krawędzi, wypełnianie luk, zszycie i rozstrzelenie, możliwość modyfikacji otworów i promieni.

Zdaniem osób na co dzień projektujących w środowisku CAD oraz wymieniających się projektami z innymi działami firmy, m.in. działem technologicznym i marketingiem, CADbro zapewnia efektywną współpracę i sprawny obieg projektów CAD.

Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie: http://cadbro.pl/

Źródło: 3D Master

Share

Wtorek, 28.06.2016 r.

Simcenter – analityka predykcyjna

Siemens PLM Software wprowadza nową rodzinę produktów Simcenter – rozbudowany pakiet rozwiązań programowych do symulacji i testów, który pomaga przedsiębiorstwom uporać się z wyzwaniami stawianymi przez dzisiejsze, skomplikowane produkty

Simcenter łączy symulację i testy "fizyczne" z inteligentnym raportowaniem i analityką danych, by pomóc stworzyć Cyfrowe Bliźniaki (patrz artykuł tutaj), które są w stanie dokładniej przedstawić przewidywaną wydajność produktu na wszystkich etapach procesu jego rozwoju. W rezultacie, firmy mogą dostarczać innowacyjne produkty szybciej i przy niższych kosztach.

W ramach pakietu, Siemens oferuje także Simcenter 3D, rozwiązanie 3D CAE nowej generacji, oparte na platformie programowej NX™ firmy Siemens i łączące możliwości kilku produktów w celu zaspokojenia potrzeb wielu branż i potrzeb zastosowań przemysłowych.
Wraz z wprowadzeniem Simcenter, Siemens podejmuje kolejny krok w realizacji swojej strategii cyfryzacji i wizji analityki predykcyjnej, w ramach których zakłada przekształcenie symulacji i weryfikacji projektowej w narzędzie analityczne niezbędne w procesie rozwoju produktu.

 

• Portfel rozwiązań do symulacji i testów umożliwia wprowadzenie innowacji związanych z Cyfrowymi Bliźniakami na wszystkich etapach rozwoju produktu
• Spójność ze strategią cyfryzacji oraz systemowym rozwojem produktów
• Simcenter 3D to multidyscyplinarne rozwiązanie 3D CAE nowej generacji


Wiele z dzisiejszych produktów wymaga złożonych środowisk rozwoju, łączących funkcje mechaniczne z elektroniką, oprogramowaniem i elementami sterowania. Działy inżynieryjne muszą tworzyć inteligentne produkty, które integrują te różne aspekty, z wykorzystaniem nowych materiałów i metod produkcji, i opracowują projekty w coraz krótszym czasie. Wymaga to przekształcenia obecnych praktyk inżynieryjnych związanych z weryfikacją wydajności produktów w metodykę bardziej predykcyjną, wspierającą cyfryzację i rozwój produktów oparty na systemach.

Simcenter został opracowany w celu rozwiązania tych problemów i realizacji wizji firmy Siemens dotyczącej analityki predykcyjnej, poprzez połączenie wielu technologii w obszarze symulacji i testowania. Obejmuje to komputerową mechanikę konstrukcji (CSM), analizę metodą elementów skończonych (FEA) oraz obliczeniową mechanikę płynów (CFD), a także dynamikę wieloobiektową, elementy sterowania, badania fizyczne, wizualizację, interdyscyplinarne badania projektowe oraz analitykę danych. Technologie te są następnie zarządzane w kontekście PLM, przy użyciu oprogramowania Siemens Teamcenter®, w celu wsparcia projektowania i rozwoju złożonych systemów.

W ramach Simcenter, aplikacje będą również wykorzystywać Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) poprzez integrację danych z czujników z wysokiej rozdzielczości symulacjami odwzorowującymi prawa fizyki, co umożliwi producentom tworzenie i zarządzanie Cyfrowymi Bliźniakami produktów, oraz synchronizowanie ich z będącymi w użyciu produktami fizycznymi. Ma to zasadnicze znaczenie dla tworzenia bardziej użytecznych i realistycznych prognoz wydajności produktów, które pozwolą produktom dostosować się do zmieniających się warunków użytkowania, przedłużyć żywotność, oraz uwzględnić degradację produktu.

Wizja analityki predykcyjnej oraz strategia cyfryzacji firmy Siemens umożliwiają analizę informacji dot. wydajności produktu w sposób bardziej całościowy pomagający sprostać ogromnemu wyzwaniu, przed którym stają producenci przy projektowaniu nowoczesnych, wyrafinowanych produktów i systemów – powiedział Chuck Grindstaff, Prezes i Dyrektor generalny Siemens PLM Software. – Dzięki Simcenter robimy kolejny krok na naszej drodze w kierunku realizacji tej strategii, bazując na znaczących inwestycjach, które firma Siemens poczyniła w ostatnich latach poprzez strategiczne przejęcia liderów branżowych, takich jak LMS i CD-adapco, oraz kontynuując dalszy rozwoju i ekspansję.

Źródło: Siemens PLM Software

Patrz także artykuł pt.: „Cyfrowy bliźniak” na SolidEdgeblog.pl

Share

Piątek, 24.06.2016 r.

ZWCAD z Render Plus Systems

Nadchodząca wersja ZWCAD 2017 dostarczy użytkownikom całkowicie nowe możliwości wizualizacji projektów – za sprawą współpracy z oprogramowaniem Render Plus Systems

ZWCAD dzięki doskonałej integracji rozwiązań renderingu pozwoli na efektowną prezentację projektu. Dając użytkownikowi możliwość wyboru spośród wielu rodzajów materiałów i oświetlenia (rodzajów światła), pozwoli na łatwe przekształcenie projektów/modeli w fotorealistyczne obrazy.

Dzięki możliwości zasymulowania wizualizacji, można stosunkowo szybko wypróbować dostępne materiały i porównując uzyskane wyniki osiągnąć najlepszy możliwy efekt renderingu – i jemu poświęcić czas i moc obliczeniową.

Czym jest Render Plus Systems?
Render Plus Systems jest twórcą rozwiązań graficznych oraz CAD. Firma ma swoją siedzibę w Denver (Kolorado, USA). Od 1987 roku firma tworzy i rozwija aplikacje do wspomagania projektowania mebli biurowych, zagospodarowania krajobrazu oraz projektowania wnętrz.

Źródło: Szansa, zwcad.pl

Share

Środa, 15.06.2016

Solid Edge ST9 w chmurze
Nowe możliwości oraz szybsze i bardziej elastyczne wdrożenia

Najnowsza wersja oprogramowania Siemens Solid Edge® (Solid Edge ST9), przeznaczonego do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), zapewnia elastyczny i łatwy dostęp do wszystkich funkcji Solid Edge, zapisu preferencji użytkownika oraz narzędzi do współpracy, w oparciu o technologię chmurową. Ponadto nowe wbudowane funkcje zarządzania danymi, bez konieczności wsparcia IT, umożliwiają użytkownikom łatwe indeksowanie ich modeli CAD, zaś nowe narzędzia migracyjne umożliwiają szybką konwersję danych z projektów starszego typu, z praktycznie dowolnego systemu CAD

W celu uzyskania bardziej kompleksowych funkcji zarządzania danymi Solid Edge ST9 umożliwia łatwy upgrade do Teamcenter®, najczęściej używanego na świecie oprogramowania do cyfrowego zarządzania cyklem życia produktu. Solid Edge ST9 oferuje również znacznie lepszą integrację z Teamcenter, by zarządzać najistotniejszymi zadaniami. 

Możliwości dostępne w chmurze zapewniają szybsze i bardziej elastyczne opcje wdrażania, sprawniejszy dostęp dla użytkowników i możliwość współpracy w ramach zdalnych zespołów projektowych. Licencje i indywidualne preferencje mogą być przechowywane w chmurze, co umożliwia użytkownikom dostęp do ich osobistego środowiska w dowolnym czasie i miejscu. Solid Edge ST9 został również wzbogacony o opcje przechowywania danych w chmurze, dzięki czemu użytkownicy mogą w kontrolowany sposób zapisywać i udostępniać dane projektowe swoim zewnętrznym dostawcom i klientom, wykorzystując np.: Dropbox, OneDrive®, Google Drive™ i Box. Oczywiście opcja pracy lokalnej, czyli w trybie offline, jest zawsze dostępna.

– W mojej pracy potrzebna  jest mi elastyczność, czyli szybki dostęp do moich projektów w dowolnym miejscu – mówi Craig Hall, właściciel firmy Hall Designs. – Dzięki chmurowemu dostępowi do mojego CAD oraz do moich preferencji w Solid Edge mogę zaoszczędzić sporo czasu, gdy przechodzę z pracy na komputerze stacjonarnym do pracy zdalnej na tablecie.

– Wdrażanie Solid Edge nigdy nie było szybsze i łatwiejsze – powiedział John Miller, SVP Mainstream Engineering Software, Siemens PLM Software. – Solid Edge ST9 zapewnia najbardziej elastyczne opcje licencjonowania w branży. Dzięki dostępowi poprzez chmurę użytkownik może teraz wybrać, w jaki sposób chce zakupić oprogramowanie, jak je wdrożyć i jak z niego korzystać...

Nowe wbudowane funkcje zarządzania danymi (np. wyszukiwanie plików i właściwości w czasie rzeczywistym lub analiza wprowadzonych zmian) umożliwiają użytkownikom sprawną kontrolę nad stale wzrastającą liczbą danych CAD. Nie ma już potrzeby instalowania oprogramowania dla bazy danych lub prowadzenia tabeli bazy danych. Nowa funkcja menedżera projektów zapewnia szybkie i proste zarządzanie wersjami, znacznie lepszą organizację i spójność danych oraz szybszą realizację codziennych zadań związanych z zarządzaniem danymi.

Rozszerzona integracja Teamcenter obejmuje nowy pasek na potrzeby skonsolidowanego dostępu do zadań zarządzania danymi oraz nowe wbudowane okno na potrzeby Active Workspace. Pasek zadań umożliwia projektantom szybkie wyszukiwanie i inicjowanie organizacji pracy Teamcenter, łatwe przeglądanie i edytowanie informacji dot. właściwości projektu, a także kontrolę synchronizacji danych. Umożliwi to przyspieszenie procesu zapoznawania się z programem dla nowych użytkowników i pomoże już istniejącym użytkownikom w wykonywaniu ich zadań w sposób szybszy i bardziej niezawodny. Active Workspace to intuicyjne, wizualne i spersonalizowane środowisko stałego dostępu do informacji, które zapewni projektantom możliwość wykonywania wygodnych tekstowych wyszukiwań z zastosowaniem filtra w celu odnalezienia niezbędnych danych, a także ich edycji lub zachowania przez ich przeciągnięcie do Solid Edge. 

Nowe narzędzia do migracji bazują na istniejącym zestawie narzędzi do importowania danych z systemów CAD. Na przykład powiązania pomiędzy modelami i rysunkami oprogramowania SolidWorks® można obecnie przenieść do Solid Edge. Ponadto oprogramowanie do eksportu Solid Edge 2D do AutoCAD® zapewnia płynne odwzorowanie elementów projektowych Solid Edge do AutoCAD. Solid Edge ST9 pozwala także na łatwy dostęp do projektów 2D stworzonych w nowym oprogramowaniu firmy Siemens Catchbook™, w celu szybkiego stworzenia modeli 3D i profesjonalnych rysunków technicznych na podstawie szkiców.

Wprowadzenie oprogramowania Solid Edge ST9 na rynek jest planowane na lato 2016. Opis nowości ST9 można znaleźć na łamach CADblog.pl/SolidEdgeblog.pl tutaj.

Źródło: Siemens Industry Software

Share

Czwartek, 2.06.2016 r.

Autodesk Collection

Kolekcje branżowe to trzy nowe pakiety dedykowane konkretnym sektorom inżynierskim AEC, MFG i Media Entertainment. Dlaczego te pakiety są zupełnie inne od tych, które Autodesk proponował do tej pory? Czy to rozwiązanie będzie opłacalne dla użytkowników?

Przede wszystkim kolekcje branżowe to grupa programów desktopowych, z dostępem do rozszerzonej puli usług chmurowych, dzięki którym użytkownik ma możliwość korzystania z potężnych narzędzi (takich jak rendering czy wizualizacje) bez ograniczeń sprzętowych. Dedykowana kolekcja zawiera kluczowe oprogramowanie branżowe, które jest dostępne niemal od ręki – to użytkownik decyduje, czy korzysta z całego zestawu, czy instaluje tylko wybrany program. Posiadacz licencji Collection ma dostęp do swoich danych bez względu na to, gdzie się znajduje i jakich danych w tym momencie potrzebuje.

W odróżnieniu od dotychczas dostępnych pakietów Autodesk Suites, subskrybenci kolekcji branżowych z dostępem do wielu użytkowników, mogą przypisać aż trzech użytkowników do usług chmurowych. Eliminuje to potrzebę każdorazowej zmiany nazwy użytkownika na koncie Autodesk oraz zapewnia większy i łatwiejszy dostęp dla większej ilości osób.

 

Usługi chmurowe kolekcji branżowych mogą być współdzielone, tak samo jak aplikacje desktopowe, a ilość wykorzystanych punktów chmurowych będzie można sprawdzić na bieżąco. Co więcej subskrypcja ta, pozwala na korzystanie z wcześniejszych wersji oprogramowania wchodzącego w skład Kolekcji. To, co będzie ogromnym walorem dla przyszłego użytkownika, to z pewnością łatwy i elastyczny dostęp do zarządzania w chmurze swoim oprogramowaniem Autodesk.

I teraz najważniejsze pytanie: czy to będzie się opłacać?
Według wstępnych informacji uzyskanych od Autodesk, dostęp do pakietu Kolekcji będzie droższy tylko o kilkanaście procent od subskrypcji pojedynczego oprogramowania. Dodatkowo, „kolekcje” obejmują produkty o wartości znacznie wyższej niż w przypadku pakietów w wersjach Premium, a są proponowane w znacznie niższej cenie.

Dla posiadaczy subskrypcji Desingn & Creations Suite w wersji premium lub ultimate, Autodesk przewidział bezpłatne przejście do Kolekcji Branżowych z pozostałym okresem ważności posiadanej subskrypcji. W przeciwnym wypadku będzie trzeba zapłacić tylko różnicę w cenie między tymi dwiema subskrypcjami. Wyjątek stanowi AutoCAD Design Suite Premium/Ultimate.

Sprzedaż subskrypcji kolekcji branżowych rozpocznie się od 1 sierpnia 2016r.

Źródło: Aplikom

Share

Poniedziałek, 30.05.2016 r.

SpaceMouse Enterprise

To nie zapowiedź nowego odcinka filmowej sagi „Star Trek”. Najnowsza mysz 3D SpaceMouse Enterprise zapowiada – przynajmniej zdaniem producenta – najwyższą wydajność podczas projektowania

SpaceMouse Enterprise firmy 3Dconnexion to kolejna mysz 3D w ofercie tej firmy, opracowana specjalnie dla profesjonalnych użytkowników aplikacji CAD, którzy celują w jak najwyższe standardy podczas skomplikowanych i długich sesji pracy. Bazując na stylu i zaletach wielokrotnie nagradzanych myszy 3D SpaceMouse Pro i SpacePilot Pro, firma 3Dconnexion wykorzystała dotychczasowe doświadczenia, aby ukazać nową wizję przyszłości – dzięki urządzeniu SpaceMouse Enterprise.

– W ciągu ostatnich kilku lat dowiedzieliśmy się jeszcze więcej o potrzebach dzisiejszych zawodowych projektantów. W oparciu o to doświadczenie opracowaliśmy mysz 3D SpaceMouse Enterprise, aby zaoferować profesjonalnym użytkownikom aplikacji CAD najbardziej obecnie zaawansowane narzędzie do wprowadzania danych 3D – powiedział Antonio Pascucci, wiceprezes ds. rozwoju produktów w firmie 3Dconnexion. – To wydajne i jednocześnie łatwe w obsłudze narzędzie umożliwia wiele nowych funkcji oczekiwanych przez użytkowników CAD, co przenosi styl pracy „na dwie ręce” na zupełnie nowy poziom.

Najważniejsze cechy kontrolera/myszki 3D SpaceMouse Enterprise:
• dzięki opatentowanemu czujnikowi z technologią 6 stopni swobody ruchu (6DoF) nawigacja obiektami 3D jest teraz łatwiejsza niż kiedykolwiek,
• natychmiastowy dostęp do szybkich widoków (QuickView) i widoków własnych (Custom View) – nowość dostępna wyłącznie w urządzeniu SpaceMouse Enterprise,
• do dyspozycji użytkownika – 12 ulubionych komend aplikacji. Nowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości wyświetla rzeczywiste ikony aplikacji, co jeszcze bardziej ułatwia orientację, umożliwiając korzystanie z rozwiązań znanych z paska narzędzi (w dniu wprowadzenia na rynek na wyświetlaczu LCD myszy 3D SpaceMouse Enterprise pokazywane będa ikony następujących aplikacji: Autodesk Inventor, CATIA, NX, Creo, SOLIDWORKS, Solid Edge, SketchUp, 3ds Max i Maya),
• 3D SpaceMouse Enterprise została zaprojektowana tak, aby chronić dłonie przed bólami i kontuzjami, które są coraz częstsze wśród ciężko pracujących profesjonalistów CAD. To najbardziej ergonomiczny produkt z palety urządzeń tej klasy. Szeroki wybór dużych przycisków (podobnych do klawiaturowych), w tym kompletny zestaw klawiszy specjalnych (ENTER, DELETE, TAB, SPACE, CTRL, ALT, SHIFT i ESC) oznacza mniej ruchów ręką w kierunku do i od klawiatury. Pokryta miękką powłoką, pełnowymiarowa podpórka pod dłoń zapewnia niezwykłą wygodę podczas pracy,
• nowa gwarancja 3 + 1 zapewnia trzyletnią ochronę (podobnie jak w przypadku innych urządzeń 3Dconnexion z serii profesjonalnej) oraz dodatkowy rok po zarejestrowaniu produktu (w ciągu 90 dni od zakupu),
• Łatwa konfiguracja własnych ustawień – prosty, lecz wydajny interfejs użytkownika w sterowniku 3DxWare 10 sprawia, że skonfigurowanie myszy 3D SpaceMouse Enterprise zajmuje jedynie chwilę. Przypisywanie poleceń aplikacji do przycisków oraz dostosowywanie innych ustawień zgodnie ze swoimi wymaganiami jest dziecinnie proste.

Ceny i dostępność
Mysz 3D SpaceMouse Enterprise jest dostępna w specjalnej cenie wprowadzającej 359 €. Mysz 3D SpaceMouse Enterprise jest również dostępna jako część zestawu składającego się z urządzeń SpaceMouse Enterprise, CadMouse, CadMouse Pad i huba USB z dwoma portami. Zestaw SpaceMouse Enterprise dostępny jest w początkowej cenie 399 €. Dodatkowe informacje na temat sprzedawców lub sklepu internetowego 3Dconnexion, dostępne są pod adresem http://www.3dconnexion.pl.

Informacje o 3Dconnexion
Firma 3Dconnexion projektuje wydajne, ergonomiczne urządzenia oraz inteligentne oprogramowanie charakteryzujące się łatwością obsługi, które współpracują ze sobą bez zarzutu. Dzięki temu praca w aplikacjach CAD jest szybka, wygodna i satysfakcjonująca. Produkty firmy 3Dconnexion, od serii myszy 3D SpaceMouse po CadMouse, zapewniają profesjonalistom pracującym w programach CAD większe możliwości interakcji w cyfrowym świecie.

Źródło: 3Dconnexion.pl

 

Czytaj także: Jaka mysz (2D) dla CADowca, czyli CadMouse w teście

Share

Poniedziałek, 16.05.2016 r.

CAMdivision zaprasza na MACH-TOOL'16

Firma będzie obecna w pawilonie 8, na stoisku 5A, podczas salonu MACH-TOOL
organizowanego w ramach tegorocznych poznańskich targów ITM Polska
w dniach 7-10 czerwca

Podczas imprezy na stoisku przedsiębiorstwa będzie można zobaczyć między innymi:
• NX CAM VoluMill – pokazy wysokowydajnej obróbki 3- i 5-osiowe na obrabiarce DMG MORI (organizowane codziennie podczas trwania targów, o godzinie 11.00, 13.00 i 16.00),
• NX CAM & DMG MORI – najnowszą ofertę pakietów NX CAM do maszyn DMG MORI,
• NX CAM Robotics – nowe pakiety do programowania robotów i obróbkę na robotach KUKA,
• NX CAD Tooling – specjalizowane moduły NX Mold Design (formy wtryskowe i elektrody) i NX Progressive Design (tłoczniki),
• NX CAD Realize Shape – pakiety do  swobodnego modelowania,
• NX Automotive Suppliers – specjalne pakiety NX CAD/CAM/CAE dla poddostawców przemysłu samochodowego.

Na odwiedzających czekać będą specjaliści techniczni firmy oraz przygotowane specjalnie na tę okazję promocyjne oferty handlowe.

Salon Mach-Tool 2016 będzie można odwiedzić podczas odbywających się w dniach od 7 do 10 czerwca br. w Poznaniu targów ITM. Stoisko CAMdivision oznaczone numerem 5A znajdzie się w pawilonie 8.

Źródło: CAMdivision

Share

Poniedziałek 16.05.2016 r.

„Polska nauka musi być bardzo głęboko przebudowana”

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił podczas piątkowego VI Forum Młodych Przedsiębiorców, że jeżeli polska gospodarka ma rzeczywiście opierać się na osiągnięciach polskiej nauki, to ta nauka musi być bardzo głęboko przebudowana

Według ministra Gowina poprawa relacji nauki i biznesu to „jeden z warunków przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego i jeden z kluczowych warunków realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. Planu Morawieckiego”.

„Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju na najbliższe 25 lat. Zakłada on m.in. „mądre wzmocnienie industrializacji, czyli zwiększenie wytwórczości” oraz wsparcie dla eksportu. Plan kładzie też nacisk na cyfryzację kraju i rozwój innowacyjności.

– Traktuję plan premiera Morawieckiego jako plan główny naszego rządu i wszystkie pozostałe ministerstwa, w tym także resort, którym kieruję, muszą pełnić funkcję służebną wobec tego planu. (...) Teraz każde z ministerstw musi zrobić swoją nakładkę, musi się wpisać w ten plan – powiedział Gowin.

Mówiąc o działaniach MNiSW, które mają pomóc w realizacji planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego i jednocześnie przebudować polską naukę, wicepremier Gowin wymienił m.in. projekt nowelizacji ustawy o innowacyjności. – Upraszczamy rozmaite procedury i przede wszystkim stwarzamy zachęty dla przedsiębiorców, żeby inwestowali w obszar badań i rozwoju – podkreślał Gowin. – To nie są jeszcze takie zachęty, które chcielibyśmy traktować jako docelowe, ale mają już znaczenie realne – dodał. Odniósł się także do prac nad Białą Księgą Innowacyjności, w oparciu o którą na przełomie 2016 i 2017 roku ma zostać przygotowana nowa ustawa o innowacyjności.

Kolejnym obszarem, który zdaniem Gowina wymaga przebudowy, są instytuty badawcze. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział podzielenie tych instytucji na trzy kategorie. Pierwszą kategorię stanowiłyby instytuty dysponujące „imponującą infrastrukturą badawczą”, mające konkurować z najlepszymi ośrodkami badawczymi w Europie, którym zostałby nadany status Narodowych Laboratoriów Badawczych. Jako przykład wicepremier podał Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, które według niego przez 27 lat było „dramatycznie niedoinwestowane”.

Drugą kategorię miałyby stanowić prowadzące działalność naukową Narodowe Instytuty Badawcze połączone w jedną sieć lub w kilka modelów branżowych. Trzecią kategorią z kolei zostałyby objęte instytuty, które „w skrajnym przypadku żyją m.in. z wynajmu nieruchomości”, które zostałyby skomercjalizowane i przekształcone w spółki. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział również stworzenie wdrożeniowej ścieżki kariery naukowej, która miałaby stanowić nowy model kariery naukowej. – Wkrótce zaproponujemy nowy model kariery naukowej z równoprawną ścieżką wdrożeniową, tak żeby doktoraty, habilitacje, tytuł profesora można było osiągać nie w oparciu o publikacje, prace teoretyczne, tylko w oparciu o wdrożenia gospodarcze – mówił Gowin.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Share

Czwartek 12.05.2016 r.

Netfabb – ostatnia szansa

Zmiany w sposobie licencjonowania dotknęły także oprogramowanie Netfabb. Tylko do końca bieżącego miesiąca będzie można zakupić dożywotnią licencję na oprogramowanie Netfabb 7 Professional/Enterprise

Od 1 czerwca oprogramowanie będzie sprzedawane w formie rocznych subskrypcji, a nie – jak dotychczas – w formie wieczystej licencji jednostanowiskowej (Professional) lub na nieograniczoną liczbę stanowisk (Enterprise).

Netfabb będzie sprzedawany w postaci wspomnianych rocznych subskrypcji, które będzie trzeba przedłużać po ich upływie (oczywiście za dodatkową dopłatą). Jednak wszystkie licencje zakupione do końca tego miesiąca będą sprzedawane na starych zasadach (licencja będzie dożywotnia, bez konieczności jej przedłużania czy odświeżania). To samo dotyczy wszystkich zakupionych dodatków.

Oprogramowanie Netfabb dedykowane jest użytkownikom urządzeń do szybkiego prototypowania/druku 3D. Umożliwia zaawansowaną edycję modeli przestrzennych, naprawę i korektę plików STL oraz wyszukiwanie i analizę błędów. Posiada funkcję automatycznego grupowania modeli dla urządzeń drukujących w technologiach SLA, 3SP i SLS. Zwiększa produktywność w pracy nad modelami STL, a przede wszystkim optymalizuje proces przygotowania modeli do druku 3D. Wspomniana funkcja grupowania modeli jest autorską wersją funkcji występującej w oprogramowaniu Materialise. Jest ona szczególnie przydatna w maszynach drukujących w technologii SLS, umożliwiając w pełni zautomatyzowane rozkładanie wielu różnych modeli w komorze roboczej drukarki 3D. Może być również z powodzeniem wykorzystywane w przypadku drukarek 3D drukujących z żywic światłoutwardzalnych w technologiach SLA i 3SP.

Zdaniem ekspertów, największą zaletą netfabba jest wspomniana możliwość zaawansowanej edycji plików STL. Program posiada opcje automatycznej, półautomatycznej i ręcznej naprawy plików, jak również ich modyfikacji i zmiany. Dzięki netfabbowi istnieje możliwość adaptacji na potrzeby druku 3D nawet najtrudniejszych modeli, poprzez zmianę grubości ścian, cięcia i rozkładania ich na części, czy modyfikacji geometrii. Istnieje również możliwość nanoszenia na modele STL tekstów.

Producent Netfabba oferuje także liczne dodatki, bardzo pomoce podczas pracy z profesjonalnymi systemami do druku 3D. Warto wspomnieć chociażby o dodatku pozwalającym na automatyczne generowanie struktur podporowych DLP, czy automatycznym pakowaniu detali w komorach roboczych maszyn SLS.

Aktualny cennik oprogramowania wraz z dodatkami można znaleźć na stronie polskiego dystrybutora www.solveere.pl.

Źródło: Solveere, CentrumDruku3D.pl

Share

Środa 11.05.2016 r.

Medale dla Polskich wynalazców na wystawie w Paryżu

Siedem złotych medali, osiem srebrnych i dziewięć brązowych wywalczyli polscy innowatorzy podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu – poinformowali przedstawiciele polskiego pawilonu obecnego na targach

System nawigacji i ostrzegania osób niewidomych, nanokompozytowy materiał – płatki grafenu metalizowane niklem, sposób na unieszkodliwianie opakowań wielomateriałowych metodą termolizy, lupa elektroniczna działająca z wykorzystaniem smartfona, system nagłośnieniowy do zastosowania w inkubatorach stymulujący mózg noworodka – to niektóre z polskich wynalazków, które na Międzynarodowych Targach Wynalazczości otrzymały złoty medal.

115 Międzynarodowe Targi Wynalazczości „Concours Lépine” organizowane pod patronatem Prezydenta Francji oraz Prefekta Policji, poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego, zakończyły się w niedzielę 8 maja. Na targach zaprezentowano 27 polskich rozwiązań innowacyjnych. Polacy otrzymali siedem medali złotych, osiem medali srebrnych, dziewięć medali brązowych, trzy medale AIFF Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów, a także kilka medali specjalnych. Poinformowali o tym w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele firmy EUROBUSINESS–HALLER – wyłącznego przedstawiciela Targów „Concours Lépine” na Polskę.

W konkursie prezentowanych było w sumie ponad 600 wynalazków. Ogółem jury nagrodziło medalami około 25 proc. prezentowanych rozwiązań, w tym wszystkie wynalazki z Polski.

 Targi „Concours Lépine” organizowane są od 1901 roku. Ich inicjatorem był prefekt policji, Louis Lépine. Od 2003 roku na targach organizowany jest Pawilon Polski, prezentujący wynalazki polskich instytutów naukowych, wyższych uczelni, przedsiębiorstw, szkół średnich technicznych oraz twórców indywidualnych.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Share

Poniedziałek, 18.04.2016 r.

„Żeby Excel był tam, gdzie jego miejsce...”

W środę, 13 kwietnia br. w siedzibie Siemens w Warszawie odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Siemens Eksperts' Day”. Tym razem motywem przewodnim wydarzenia było zagadnienie popularyzacji modelu 3D

Gdyby wzorem ubiegłych lat firma Siemens Industry Software zdecydowała się na zorganizowanie wydarzenia na terenie luksusowego hotelu w centrum Warszawy, miałoby ono zapewne inny charakter. Tym razem zdecydowano się wykorzystać potencjał tkwiący w lokalizacji siedziby firmy i konferencję zorganizowano w Centrum Konferencyjnym Siemens przy ul. Żupniczej, a także – w sąsiadującej z nim hali maszyn. To ostatnie pozwoliło na zademonstrowanie działania oprogramowania w praktyce – i bardziej dosłownie takiej demonstracji chyba nie udałoby się przeprowadzić.

Konferencja podzielona została na trzy główne bloki tematyczne, ale wspomnianym motywem przewodnim była rola modelu 3D i znaczenie jego popularyzacji. We wprowadzeniu do konferencji, Mariusz Zabielski (prezes Siemens Industry Software) podkreślił rolę, jaką we współczesnym przemyśle odgrywa pojęcie „Industry 4.0”. Bez modelu 3D trudno mówić o nowoczesnej produkcji, a tymczasem w naszych krajowych warunkach nadal „na taśmie rządzi Excel”. – Na szczęście ten trend ulega zmianie – mówił Mariusz Zabielski, odnosząc się m.in. do artykułu zamieszczonego w „Pulsie Biznesu”. Rośnie świadomość znaczenia platformy cyfrowej (ang. Digital Enterprise Platform) jako kluczowego czynnika determinującego współczesny rozwój przemysłu wytwórczego.

Pierwszy blok tematyczny dotyczył definicji produktu. Tutaj zawarto prezentacje dotyczące koncepcji „Master Model”, znaczenia rozszerzonego opisu konstrukcyjnego, pracy w środowisku MultiCAD (w polskich przedsiębiorstwach najczęściej wykorzystywane są 2 lub 3 różne systemy CAD równolegle) i coraz większej roli PMI (ang. Project Management Information) we współczesnych procesach produkcyjnych. Uczestnicy konferencji (ok. 60-80 osób) mieli okazję przekonać się, jak rozwiązania klasy Teamcenter, wsparte Technologią Synchroniczną zaimplementowaną do rozwiązań CAD, potrafią integrować, przetwarzać i zarządzać danymi pochodzącymi z różnych systemów.

Bardzo ciekawa była prezentacja dotycząca konkretnego rozwiązania dostępnego w NX. Mowa tutaj o NX Product Template Studio – Konfiguratorze produktu. Korzystając z niego, użytkownik może przygotować (lub otrzymać przygotowany) predefiniowany model/szablon modelu gotowy do modyfikacji. Budowanie takich szablonów odbywa się „bezkodowo”, przy wykorzystaniu narzędzia „PTS Author” z poziomu NX...
– Używamy prostych metod do tworzenia skomplikowanych produktów... – komentował Andrzej Janiec, tłumacząc zasadę działania Product Template Studio.

Po przerwie na lunch (catering zawsze był jedną z mocnych stron imprez Siemens) nadszedł czas na kolejny blok, poświęcony tym razem „weryfikacji definicji produktu”. Tutaj skupiono się na narzędziach do analiz inżynierskich i walidacji gotowych modeli 3D. Siemens PLM Software nawiązała współpracę z LMS (dostawcą rozwiązań do zaawansowanych analiz i symulacji) i jak mówił Łukasz Piasecki – przedstawiciel firmy EC Test Systems (dystrybutora rozwiązań LMS w Polsce) – pełna integracja systemów klasy LMS Virtual Lab etc. z NX powinna nastąpić w ciągu roku. To otwiera naprawdę ogromne możliwości przed inżynierami korzystającymi z NX (wibroakustyka, wielodomenowe modelowanie obiektowe etc.).

 

 

Ostatni blok tematyczny odbywał się w hali maszyn, sąsiadującej z centrum konferencyjnym. Jak łatwo się domyśleć, poświęcony został „produkcyjnej realizacji definicji produktu”. Wirtualny model 3D, zaprojektowany w CAD, poddany analizom, symulacjom i weryfikacji w systemach CAE, trafi na linię produkcyjną za sprawą systemu NX CAM. Specjaliści CAMdivision zaprezentowali możliwości symulacji pracy robotów przemysłowych (NX CAM Robotics), wirtualnych maszyn, wreszcie – obróbki wysokowydajnej VoluMill w środowisku NX CAM (wirtualnie) i... praktycznie, na maszynie DMG MORI ecoMill 600V. Warto podkreślić, że ta maszyna serii „eco” produkowana jest w całości w polskich zakładach Famot w Pleszewie. Mimo „budżetowego” charakteru, potrafi zadziwić szybkością obróbki i jej precyzją (dokładność rzędu 6 mikronów).

Po raz pierwszy w Polsce, podczas konferencji poświęconej jednej rodzinie oprogramowania, można było prześledzić cały proces towarzyszący projektowi, od powstania koncepcji, poprzez model 3D, po wytworzenie gotowego produktu na maszynie CNC.

Po każdej prezentacji był czas na sesję pytań i odpowiedzi, w efekcie agenda wydarzenia okazała się zdecydowanie bardziej elastyczna, wręcz „wirtualna” i konferencja zakończyła się (tradycyjnym losowaniem nagród wśród uczestników) później, niż przewidywali to organizatorzy. Warto dodać, że partnerami wydarzenia były firmy 3dconnexion, HP, BetaCom i Strefa Usług 3D (ta ostatnia ufundowała 6 voucherów na wydruk modelu 3D, o wartości 1000 zł każdy).

Jak zapowiedział Rafał Żmijewski, za rok, w tym samym miejscu i w zbliżonym terminie, Siemens Industry Software przewiduje jeszcze więcej atrakcji. Może warto zatem rozważyć zmianę formuły „Siemens Eksperts' Day” na „Siemens Eksperts' Days” i zamiast dwóch osobnych spotkań, jak miało to miejsce w tym roku, zorganizować jedno, ale dwudniowe?

(ms)

Pełny reportaż z obu Siemens Eksperts' Day niebawem na blogu...

Share

Czwartek, 14.04.2016 r.

SOLIDWORKS UI... dla małolatów?

Już od pierwszych lat życia dzieci wykazują się wysoką kreatywnością. Projektują różne wynalazki, które prezentują w formie papierowych rysunków. A gdyby tak umożliwić im prezentację swoich pomysłów w 3D? Pozwoliłoby to na połączenie nauki z zabawą, tym samym ułatwiając im dalszą naukę czy pracę...

 

 

Wychodząc z powyższego założenia, specjaliści firmy DPS Software przygotowali specjalny interfejs (ang. UI User Interface) SOLIDWORKS, dedykowany dla dzieci i młodzieży.

CAD 3D dla podstawówki
Aby umożliwić najmłodszym korzystanie z oprogramowania CAD, uproszczono interfejs SOLIDWOKRS tak, by korzystanie z niego było możliwie jak najmniej skomplikowane, proste i intuicyjne. Usunięte zostały zaawansowane funkcje i narzędzia, a ikony powiększono, by były lepiej widoczne.

Interfejs dostosowany dla uczniów szkół podstawowych zawiera najprostsze operacje i kształty, co pozwala dzieciom na szybkie tworzenie pojedynczych części. Wystarczą proste szkice, a następnie wyciągnięcia, by zbudować coś ciekawego, np. rakietę czy domek. Dzięki uproszczonemu interfejsowi nauka i zabawa idą ze sobą w parze. Teraz odręczne rysunki można przenieść w świat 3D, a następnie np. wydrukować na drukarce 3D.

SOLIDWORKS dla gimnazjum
Wraz ze wzrostem umiejętności, rośnie poziom skomplikowania interfejsu oraz ilość dostępnych operacji. Uczniowie gimnazjum poznają więcej funkcji, a także oprócz tego będą mogli tworzyć proste złożenia, zupełnie jak z klocków Lego (w jednej z wcześniejszych edycji SOLIDWORKS dostępny był tutorial, prezentujący możliwości systemu właśnie na przykładzie projektowania klocków, a następnie wykonywania ich złożeń – przyp. redakcji). Pomoże to w zrozumieniu działania mechanizmów, a także pobudzi wyobraźnię.

 

Zestawienie/porównanie konfiguracji interfejsu użytkownika SOLIDWORKS pod kątem użytkownika – od góry:
dla uczniów szkoły podstawowej, dla gimnazjalistów, dla uczniów szkół średnich...

 

Rozwiązania CAD 3D dla szkół średnich
Interfejs dostosowany dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przypomina bardziej wersję oprogramowania używaną przez inżynierów. Do dokumentów służących do tworzenia części i złożeń dodano kilka zakładek, a także rozszerzono możliwości programu do tworzenia płaskich rysunków technicznych.

Podzielenie stopnia zaawansowania na kilka poziomów pozwoli na dopasowanie trudności do poziomu wiedzy ucznia. Dzięki temu dzieci z łatwością przyswoją informacje, a przy tym nie będą się nudzić. Jest to świetna okazja do rozpoczęcia swojej przygody ze światem 3D.

Wiele wskazuje na to, że pomysł spotka się z zainteresowaniem ze strony najmłodszych użytkowników systemów CAD.

Źródło: DPS Software

Share

Poniedziałek, 11.04.2016 r.

Zamiast PDM: PrintVis dla branży opakowań

Okazuje się, że czasem można zastąpić oprogramowanie PDM rozwiązaniem dedykowanym dla określonej branży. W tym wypadku mowa o sektorze... opakowań kartonowych, papierowych etc. i zastąpieniu PDM innym rozwiązaniem

Producenci opakowań tworzą je w różnych kształtach, rozmiarach, przy użyciu różnorodnych podłoży (papier, tektury, tektury faliste, tworzywa sztuczne, folie i inne) dla szerokiego zastosowania (w detalu, firmach farmaceutycznych, spożywczych, dla napojów, opakowań zawijanych i kartonów, etykiet samoprzylepnych, jednorazowych pojemników i innych). Opakowania stanowią drugi co do wielkości segment druku komercyjnego dzisiaj (sic!), a wśród metod produkcji – fleksografia i wklęsłodruk są współcześnie dedykowane głównie do produkcji opakowań.

Producenci opakowań muszą sprostać najróżniejszym wyzwaniom, gdy ich klienci poszukują coraz bardziej kreatywnych sposobów, aby zainteresować swoimi produktami. Co prawda najczęściej opakowanie wyrzucane jest zaraz po wydobyciu z niego zawartości, ale to przede wszystkim dzięki niemu podejmowana jest decyzja o zakupie produktu danego producenta, konkretnego rodzaju etc.

Każda nisza branży druku – w tym opakowań – zmaga się z własnymi, charakterystycznymi problemami. Producenci opakowań muszą zwrócić szczególną uwagę na tematy związane z bezpiecznym transportem, materiałami przyjaznymi dla środowiska (takimi jak np. atramenty na bazie warzyw, surowce wtórne – makulatura etc.), wytrzymałością na rozciąganie swoich produktów, a także wrażliwością na temperaturę i wiele innych.
Ma także te same podstawowe problemy, jak inne gałęzie druku komercyjnego: potrzebę redukcji odpadów, zarządzania kosztami surowców, skutecznego pomiaru wydajności i utrzymania rentownej i innowacyjnej pracy.

Produkt, jakim jest opakowanie, musi przejść przez szereg etapów: od projektu, planowania produkcji, przez realizację produkcji, etapy pakowania zawartości i transportu do magazynu i ostatecznie na półki sklepowe, a stamtąd – do domu klienta.

Jedno pominięcie elementu np. w powlekaniu folią UV gotowego opakowania, może spowodować stratę całej pozycji na kolejnym etapie klejenia, co może prowadzić do niedoborów, dodatkowych kosztów materiałowych, ponownych zmian, a w każdym przypadku – do straty czasu. W takich branżach, jak np. przemysł farmaceutyczny, błędy mogą doprowadzić do konsekwencji finansowych, które mogą zagrozić istnieniu firmy opakowaniowej.

Istotne przy projektowaniu i produkcji
Jednym z kluczowych wyzwań produkcji opakowań jest zaplanowanie, w jaki sposób z płaskiego wykroju powstanie przestrzenna struktura, jak wykroje zostaną rozplanowane w celu optymalnego wykorzystania podłoża, na którym wykonywany będzie druk i z którego wykrawane będą opakowania. Ustalenie właściwego nacisku w linii opakowania będzie zależeć od tego, co i z czego jest produkowane. Odpowiedni projekt (np. małych kartonów farmaceutycznych, które bardzo często mają złożone wewnętrzne struktury) sprawi, że wytworzenie gotowego opakowania będzie mogło zająć mniej czasu, oszczędzonego na każdym etapie prac: ustawiania sztancowania, składania, klejenia etc.

 

 

Film prezentujący pełną integrację rozwiązania PrintVis z ArtiosCAD – systemem CAD dedykowanym do branży opakowań...

 

Może się zdarzyć, że często realizacja mniejszej liczby sztuk na mniejszej (i prostszej maszynie/prasie) okaże się rozwiązaniem optymalnym. Trudno poradzić sobie z tymi wszystkimi zagadnieniami, mając do dyspozycji tylko rozwiązanie CAD 2D i arkusze Excela, czy nawet rozwiązanie klasy PDM...

Obok CAD, a zamiast PDM...
PrintVis jest kompleksowym systemem ERP/MIS dla przemysłu opakowań/przemysłu graficznego. Powstał jako rozszerzenie funkcjonalne, certyfikowane dla Microsoft Dynamics NAV. PrintVis obsługuje wszystkie zadania i procesy w zakresie zarządzania i produkcji pre-press, press i post-press. Oprogramowanie PrintVis może działać jako „wsparcie” kontroli jakości, dając kontrolę i wgląd w każdym aspekcie działalności firmy z takiej branży.
PrintVis w przystępny sposób pozwala przesłać obrazy do typów realizacji systemowych i przedstawienia rzeczywistych obrazów do obliczenia, jak również raportowania ich w oparciu o rzeczywiste dane.

Impozycja produkowanego detalu związana jest specyfikacją techniczną dla konfiguracji typu rozłożenia materiału, a użytkownicy mogę zaobserwować rzeczywisty obraz układu arkusza planowanych elementów pracy.
Każda informacja związana z impozycją jest istotna. Mogą to być dane odnośnie dopuszczalnej ilości składowania w pionie, siły nacisku zacisku, kruchości i innych.
Ponadto w systemie można przechowywać informacje na temat danych gabarytowych (dł. x wys. x szer.), co pozwoli zaplanować optymalne dopasowanie elementów. Matryce można tak ustawić, by odpowiadały typom impozycji. Pozwoli to na wykorzystanie tych informacji do przezwyciężenia trudności, jakie stwierdzono we wcześniejszych seriach produkcyjnych.

W branży opakowań proces szacowania musi być bardzo dokładny. Określenie rodzaju materiałów, kosztów i odpadów dla obszarów, które będą np. klejone, są niezbędne do prawidłowego powlekania krawędzi, przyczepności i innych. PrintVis pozwala szczegółowo określić pola klejone, ilość punktów klejenia, co pozwala przeprowadzać szczegółową kontrolę realizacji.

Korzyści z wdrożenia PrintVis dla branży opakowań:
Dokładne zarządzanie materiałami w produkcji: wałkami, farbami, płytami, klejami, lakierami,
• Kontrola stanów magazynowych, w przypadku braku można szybko wystawić zlecenie produkcyjne,
• Zarządzanie nadprodukcją produktów jako zapasów, w stosunku do zamówienia, wraz z generowaniem właściwych dokumentów zgodnych z zamówieniem,
• Planowanie wielokrotnej wysyłki z jednego zamówienia według ustalonego harmonogramu. Dokumenty wysyłane wraz z wysyłką, lub we wskazanym momencie,
• Importowanie układu matryc i wyświetlanie na monitorach roboczych,
• Przechowalnia wyrobów gotowych do wykorzystania w przyszłości,
• Zarządzanie i wybieranie (pozostania na stoku, lub przypisania klienta) wykorzystując bibliotekę z wyszukiwarką,
• Koszt zakupów uzupełniony o koszty dodatkowe pracy związane z zamówieniami,
• Zarządzanie cyklem życia dla matryc (liczba wyświetleń),
• Zarządzanie wyrobami gotowymi w ramach standard, lub dostosowania do wymagań, np. pudełko w odmianach: Mięta/Rumianek/Herbata w cyklu produkcji, takiego samego pudełka w 3 wariantach za pomocą 1 zlecenia produkcyjnego,
• Zarządzanie partiami produkcji towaru gotowego (np. farmaceutyczne, spożywcze) śledzenie realizacji zamówień,
• Powtórne zlecenia na bazie historycznych wraz z różnymi ilościami i zmianami,
• Planowanie produkcji za pomocą niezależnych narzędzi z uwzględnieniem przejścia między maszynami,
• Etapy kontrolne zapewnienia jakości/pytania do kontroli procesu produkcyjnego, jeśli to wymagane z funkcją STOP,
• SLA (service-level agreement) raportowanie dostępności realizacji dla klienta przez linie produkcyjne lub przez produkty,
• Końcowe cięcie,
• Składanie i klejenie,
• Wykańczanie – folią na gorąco, wytłaczanie, tip-in i inne...

Więcej informacji o PrintVis można uzyskać po wysłaniu zapytania na adres: l.orzecki@acrebit.com, a także na stronie http://acrebit.com/

Więcej informacji na temat AtriosCAD, dedykowanego dla branży opakowań tutaj.

Źródło: Acrebit

Share

Wtorek, 5.04.2016 r.

Popularyzacja modelu 3D – jak to zrobić?

W przyszłym tygodniu, a dokładnie w środę 13.04.2016 r. (a nie w czwartek, jak omyłkowo poinformowałem wcześniej), w Centrum Konferencyjnym Siemens przy ul. Żupniczej 11 w Warszawie odbędzie się kolejna konferencja z cyklu „Siemens' Experts Day”, tym razem pod hasłem popularyzacji modelu 3D

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać różne oblicza trójwymiarowej geometrii i sprawdzić, co jeszcze nowoczesne systemy mogą zrobić z modelem CAD, poznać możliwości, jakie dostarcza zapis produktu w postaci 3D, a także potencjał nowoczesnych systemów do ich tworzenia.

Prezentacje przewidziane podczas konferencji zgrupowane zostały w trzech blokach tematycznych:

• Definicja produktu (Multicad, Technologia Sychroniczna, Product Template Studio),
• Weryfikacja definicji produktu (Variation Analysis, TC4Sim, LMS),
• Produkcyjna realizacja definicji produktu (PMI)...

W ostatnim bloku przewidziano m.in. pokaz możliwości obróbki (VoluMill for NX CAM) na maszynie DMG!

Szczegółowa (zaktualizowana) agenda konferencji dostępna jest tutaj.

Konferencja „Siemens Experts' Day: Popularyzacja modelu 3D – jak to zrobić?”

Termin i miejsce:

• Środa, 13.04.2016 godz. 9.00

• Centrum Konferencyjne Siemens, ul. Żupnicza 11, Warszawa

Rejestracji można dokonać tutaj.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego otrzymają Państwo
e-mail zwrotny z potwierdzeniem. Uwaga, decyduje kolejność zgłoszeń!

Wśród uczestników konferencji rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody, m.in. vouchery (o wartości 1000 zł) na wydruk 3D.

Źródło: Siemens Industry Software


Partnerzy konferencji:

HP
Podczas eventu zostaną zaprezentowane najnowsze rozwiązania w postaci tradycyjnych, najbardziej wydajnych stacji desktopowych oraz rozwiązania mobilne (także w wersjach ultrabook). Dodatkowo przedstawione zostaną nowe linie monitorów profesjonalnych z serii Z, które uzupełniają ofertę kompletnego stanowiska inżynierskiego.

3Dconnexion
Firma 3Dconnexion projektuje wydajne, ergonomiczne urządzenia oraz inteligentne, proste w obsłudze oprogramowanie, których idealna współpraca sprawia, że praca w aplikacjach firmy Siemens PLM Software jest szybsza i wygodniejsza. Produkty 3Dconnexion – od myszy 3D SpaceMouse po mysz komputerową CadMouse – zapewniają profesjonalistom pracującym w programach CAD/CAM większe możliwości interakcji w cyfrowym świecie 3D. Zapraszamy do zapoznania się nowościami produktowymi oraz aktualnymi promocjami.

Strefa Usług 3D
Strefa Usług 3D to dynamicznie rozwijająca się firma zajmująca się w głównej mierze rozwojem nowoczesnych technologii, a w szczególności technologii szybkiego prototypowania (ang. rapid prototyping) – druku 3D. Podczas spotkania będą mogli Państwo na żywo zapoznać się z najnowszymi technologiami druku 3D, m.in. poprzez ekspozycję szerokiej gamy wydruków. Będzie także możliwość zobaczyć na żywo profesjonalną drukarkę 3D, dzięki której praca współczesnego inżyniera staje się szybsza i bardziej efektywna.

Betacom S.A.
Firma Betacom S.A. została założona w 1995 roku. W ciągu dotychczasowej działalności,, specjalizując się w projektowaniu, doradztwie oraz wdrażaniu rozwiązań informatycznych, zyskała ścisłą pozycję w gronie największych integratorów polskiego rynku. Zakres funkcjonowania firmy obejmuje najważniejsze sektory gospodarki i kluczowe segmenty rynku m.in.: finansowego, przemysłowego, telekomunikacyjnego oraz administracji publicznej...

CAMdivision Sp. z o.o.
„TOP European Partner for Product Manufacturing Software 2015” to jedna z czterech europejskich nagród, jaką CAMdivision Sp. z o.o. została nagrodzona przez SIEMENS PLM w ciągu 10 lat działalności. W 2014 roku jako pierwsza polska firma uzyskała prestiżowy status PLATINUM Partner SIEMENS PLM za wysoki poziom obrotów i wdrożeń oprogramowania NX. Prowadzi działalność na terenie całej Europy – na potrzeby Klientów w Niemczech powołaliśmy dedykowaną spółkę CAMdivision GmbH.
Od 2007 roku firma oferuje rozwiązania CAx/PLM w oparciu o system NX SIEMENS – kompleksowe rozwiązania CAD/CAM/CAE/PLM powiązane z pełnym wdrożeniem. Posiada największe doświadczenie w Polsce we wdrożeniach pakietów NX CAD/NX CAM i specjalistycznych aplikacji do konstrukcji form Mold Design i wykrojników Progressive Die Design oraz tworzeniu wieloosiowych postprocesorów z symulacją kinematyki maszyn na bazie kodu NC.
CAMdivision jest generalnym przedstawicielem Celeritive Technologies na pakiety VoluMill for NX CAM (VoluMill for NX CAM to specjalny algorytm obróbki zgrubnej z pełną kontrolą nad szerokością skrawania oraz dynamicznymi posuwami umożliwiający zastosowanie dużych głębokości skrawania i skrócenie czasu obróbki zgrubnej nawet o 80%)...


Share

Poniedziałek, 4.04.2016 r.

Nowości ZWCAD 2017

Już niebawem możemy spodziewać się premiery najnowszej wersji oprogramowania ZWCAD 2017. Na stronach dystrybutora ZWCAD, firmy „Usługi Informatyczne Szansa”, pojawia się coraz więcej informacji o nowościach tego popularnego systemu CAD 2D/3D

Jak możemy się dowiedzieć, w ZWCAD 2017 zostanie rozbudowana m.in. funkcja flatten oraz edycja uchwytów, będzie można także wybrać operacje do cofnięcia z listy z podglądem rysunku.

Flatten
Funkcja spłaszczania Flatten tworzy rzuty obiektów 3D na płaszczyźnie, posiada jednak także inną cenną funkcjonalność – potrafi umieścić na jednej płaszczyźnie obiekty rysunkowe, które przypadkowo (np. po imporcie pliku) mają różne współrzędne Z. Na takich rysunkach mogą wystąpić problemy z kreskowaniem, czy pomiarem. Funkcja flatten ujednolica współrzędną Z, umożliwiając tym samym poprawną pracę.

Zaawansowania edycja uchwytów
W ZWCAD 2017 pojawi się możliwość zaawansowanej edycji uchwytów, dzięki której użytkownicy będą mogli zmieniać kształt, przenosić i manipulować obiektami w szybszy i przystępniejszy sposób, według własnego pomysłu, dokładnie do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu.

Funkcja Cofnij – w oparciu o listę operacji ze zrzutami ekranu
Każdemu mogą zdarzyć się pomyłki w projekcie. ZWCAD 2017 pozwala użytkownikom cofnąć wszelkie wprowadzone zmiany. Zanim podejmie się decyzję, co dalej zrobić, można podejrzeć wykonane dotąd czynności – przedstawione w formie zrzutów ekranów z każdego działania, a w razie potrzeby – powrócić do wybranego etapu pracy.

Wybrane nowości można zobaczyć w krótkim materiale video (poniżej):

 

 

Otwarta wersja beta ZWCAD 2017 spodziewana jest w maju, a oficjalna premiera ZWCAD 2017 będzie miała miejsce najprawdopodobniej 1 czerwca br.

Źródło: Szansa

Share

Czwartek, 24.03.2016 r.

Zmiana ikonki to tylko początek...

Już 28 marca pojawi się polska wersja językowa najpopularniejszego produktu Autodesk – AutoCAD 2017 LT. Użytkownicy odmiany LT będą pozytywnie zaskoczeni nowymi funkcjonalnościami, które wprowadził dla nich Autodesk

I tak, dzięki Menedżerowi Autodesk w łatwy sposób będzie można zarządzać aktualizacjami. Pomoże w tym prosta aplikacja Autodesk Desktop App, dzięki której istnieje szybki dostęp do samouczków. Pliki PDF zostały dodane do listy możliwych do importowania formatów. Teraz można zaimportować geometrię, tekst True Type i obrazy rastrowe z pliku PDF lub podłożyć je do rysunku jako obiekty programu AutoCAD.

Tworzenie i edytowanie linii środkowych i znaczników środka będzie teraz znacznie łatwiejsze – podczas przesuwania skojarzonych obiektów, linie środkowe i znaczniki środka automatycznie przesuną się wraz z obiektem. Przewidziano możliwość udostępniania rysunków CAD 2D w chmurze, rozszerzono także wsparcie techniczne (świadczone przez specjalistów Autodesk) przez telefon oraz czat...

Więcej informacji na: www.autocadlt2017.pl

Share

Poniedziałek, 20.03.2016 r.

Firma Bosch wprowadza system cyfrowej współpracy w zakresie rozwoju produktów

Zintegrowany pakiet rozwiązań, obejmujący oprogramowanie do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), zarządzania danymi projektu (PDM) oraz zarządzania cyklem życia produktu (PLM) firmy Siemens, zastępuje istniejący system stosowany przez oddział Electrical Drives, należący do dostawcy produktów dla przemysłu motoryzacyjnego – firmy Bosch

Począwszy od lata 2016 r. oprogramowanie Siemens NX™ oraz Teamcenter® będzie funkcjonować jako wspólna platforma dla globalnych operacji oddziału. Od kilku lat Bosch korzysta z oprogramowania CAD/PDM/PLM firmy Siemens w innych jednostkach organizacyjnych. Decyzja o zastosowaniu tego oprogramowania w oddziale Electrical Drives stanowi część planu strategicznego ukierunkowanego na konsolidację zróżnicowanego parku narzędzi za pomocą zunifikowanej metodologii modelowania, projektowania i współpracy. (...)

Decyzja firmy Bosch dotycząca korzystania z oprogramowania firmy Siemens jest zgodna z celem w postaci optymalizacji łańcucha wartości w ramach oddziału Electric Drives za pomocą modularnej koncepcji zestawu narzędzi. Będzie ona również stanowić podstawę cyfrowej współpracy pomiędzy różnymi działami biorącymi udział w procesie opracowywania produktu. Zwiększony poziom standaryzacji oraz nowe funkcjonalności umożliwią firmie Bosch osiągnięcie efektu skali w sposób dokładniej odpowiadający jej oczekiwaniom. Uruchamiany przez firmę Bosch proces cyfrowy, funkcjonujący od punktu wyjścia do punktu docelowego, umożliwi szybsze opracowywanie innowacji, skróci okres wprowadzania produktów na rynek oraz zwiększy wsparcie dla strategii Industry 4.0, co zapewni i zwiększy przewagę konkurencyjną dla dostawcy samochodów z siedzibą w Stuttgarcie.

– Oddział Siemens PLM Software uważa, że coraz bardziej kompleksowe produkty oferowane obecnie przez producentów samochodów wymagają podejścia systemowego do opracowywania produktów. Podejście to musi łączyć inżynierię systemową ze zintegrowanym definiowaniem produktu – stwierdził Urban August, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Siemens PLM Software, Niemcy. – Aby ułatwić systemowe opracowywanie projektów (SDPD), Siemens PLM Software zapewnia zdolności inżynieryjne linii produkcyjnych, spójne ramy inżynierii mechatronicznej tworzone w ramach procesu, zaawansowane możliwości modelowania i symulacji, intuicyjne korzystanie przez użytkowników oraz otwarte środowisko PLM.

NX, zintegrowane oprogramowanie 3D firmy Siemens do projektowania wspomaganego komputerowo, analizy produkcyjnej i inżynieryjnej (CAD/CAM/CAE), będzie stosowane do ustanowienia i zoptymalizowania zintegrowanego środowiska opracowywania produktów. Co więcej, korzystanie z Teamcenter, kompleksowego rozwiązania firmy Siemens w zakresie cyfrowego zarządzania cyklem życia, pozwala na szybkie i łatwe uzyskanie dostępu do informacji, dzięki czemu możliwe jest dokonanie szybkiej oceny, podjęcie odpowiednich decyzji oraz ponowne wykorzystanie najlepszych praktyk. Rozwiązania stanowią platformę dla szerokiego zakresu zadań rozwojowych, począwszy od różnych napędów podnośników szyb, urządzeń regulacji foteli, przesuwanych dachów, urządzeń regulacji kolumny kierownicy oraz siłowników klap bagażnika po silniki wykorzystywane przez systemy ABS oraz systemy elektronicznej kontroli stabilności, moduły wentylatorów oraz pomp chłodzących dla systemów chłodzenia silnika, systemy wycieraczek przednich i tylnych a także napędy skuterów i rowerów elektrycznych.

Grupa Bosch jest wiodącym światowym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 375 000 współpracowników na całym świecie (według stanu na dzień 31 grudnia 2015 r.). Według wstępnych oszacowań, w 2015 r. spółka wygenerowała sprzedaż w wysokości ponad 70 miliardów euro. Jej działalność podzielona jest na cztery sektory biznesowe: rozwiązania mobilne, technologie przemysłowe, towary konsumpcyjne oraz technologie energetyczne i budowlane. Grupa Bosch obejmuje Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Uwzględniając partnerów sprzedażowych i usługowych Grupy, Bosch jest reprezentowany w około 150 krajach. Ta światowa sieć rozwojowa, produkcyjna i sprzedażowa stanowi podstawę dalszego wzrostu. W 2015 r. Bosch złożył około 5 400 wniosków patentowych na całym świecie. Celem strategicznym Grupy Bosch jest dostarczanie innowacji w zakresie łączności w różnych aspektach życia. Bosch skupia się na poprawie jakości życia na całym świecie za pomocą innowacyjnych i wzbudzających entuzjazm produktów i usług. Krótko mówiąc, Bosch tworzy „technologie na całe życie”...

Źródło: Siemens PLM Software

Share

Czwartek, 17.03.2016 r.

Zmiany licencyjne w rozwiązaniach Autodesk cd.

Autodesk zmienia sposób licencjonowania i dostępu do pakietów oprogramowania w modelu subskrypcyjnym. Licencje wieczyste na pakiety Design i Creation Suite dostępne będą w sprzedaży do końca lipca br.

Autodesk kończy sprzedaż licencji wieczystych na większość pakietów Autodesk Design i Creation Suite oraz produktów indywidualnych. Licencje wieczyste zakupione przed 31 lipca br. pozostaną w mocy. Nowe licencje będzie można nabyć jedynie w modelu subskrypcyjnym. Model subskrypcyjny ułatwia korzystanie z oprogramowania i aktualizacji, a także obniża koszty posiadania pakietów Autodesk. Użytkownicy mają możliwość wykupienia subskrypcji w planie miesięcznym, kwartalnym, rocznym i wieloletnim. Autodesk kontynuuje przejście do modelu subskrypcyjnego, który zapewnia klientom niższą cenę początkową, większy wybór narzędzi i możliwość wnoszenia opłat wtedy, gdy rzeczywiście korzystają oni z produktów.

– Wprowadzając zmiany w obrębie sprzedaży licencji wieczystych, Autodesk planuje dalsze doskonalenie i rozwijanie oferowanych produktów i usług. Będą one lepiej zintegrowane z usługami w chmurze, dostępne z poziomu różnych urządzeń w dowolnym czasie oraz łatwiejsze do wdrożenia i zarządzania – podkreśla Grażyna Kołodziejek, country marketing manager Autodesk.

W modelu subskrypcyjnym poszczególne rozwiązania (bądź pakiety oprogramowania) mogą być wykorzystywane przez pojedynczego użytkownika lub współużytkowane przez wielu użytkowników. Wybór dostępnych ofert subskrypcyjnych oraz elastycznych pakietów i opcji licencjonowania zapewnia ochronę dotychczasowych inwestycji i bezproblemowe przejście na nowy model po zakończeniu sprzedaży licencji wieczystych. Więcej informacji można znaleźć na stornie http://www.autodesk.pl/products/perpetual-licenses.

Źródło: Autodesk

Share

Wtorek, 15.03.2016 r.

Wystartowała druga Sonda ;)

„Rzeczywiście, to co stare wydaje nam się dużo lepsze niż to, co dzisiejsze... ” – tymi słowami dr Tomasz Rożek rozpoczyna pierwszy odcinek nowej serii programu popularno-naukowego pt. „Sonda 2”... Aż dreszcz przechodzi, gdy prowadzący odwołuje się do „dziedzictwa” śp. Kurka i Kamińskiego. Czy sprawdzi się współczesna formuła z jednym prowadzącym?

Program popularnonaukowy, nawiązujący do kultowej serii telewizyjnej lat 70. Legendarny program redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka stał się punktem odniesienia do podróży po świecie współczesnej techniki i nauki – nowinki techniczne, o których mówili Kurek i Kamiński, w większości bowiem doczekały się pointy. Wystarczy wspomnieć pierwszy odcinek „Sondy”, który dotyczył wysłania w kosmos dwóch Voyagerów. Kilka lat temu opuściły one Układ Słoneczny, a dzisiaj są wytworami ludzkiej technologii znajdującymi się najdalej od Ziemi. Te i wiele innych wydarzeń „Sonda 2” skomentuje ze współczesnej perspektywy.
Dzięki bogatym archiwom TVP widzowie będą mieli okazję odbyć niezwykłą podróż w przeszłość i ponownie zobaczyć legendarnych prowadzących rozmawiających o wizji świata za 35 lat. Na tym jednak nie koniec. Dawne wyobrażenia Kurka i Kamińskiego zostaną skonfrontowane ze współczesnością, by na koniec wysłać wiadomość kolejnej generacji twórców i naukowców, ludziom, którzy za kolejne 35 lat postanowią zrealizować „Sondę 3”. 
„Sonda 2” aktywnie zaistnieje także w Internecie, angażując użytkowników Facebooka czy serwisu Instagram do samodzielnych poszukiwań i badań. A wszystko po to, by dowieść, że tematyka naukowa jest nie tylko fascynująca, ale i dostępna wszystkim ciekawym otaczającego świata. 
Program prowadzi dr Tomasz Rożek, który jak nikt inny potrafi opowiadać o skomplikowanych zjawiskach naukowych. Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Jest szefem działu „Nauka i Gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”. Współpracował z „Wiedzą i Życiem”, magazynem „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”. Regularnie publikuje w magazynie „Focus”. Pisze nie tylko dla periodyków. Jego pierwsza książka „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. Rok później ukazała się jego „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). Z kolei w 2014 r. wydał „Kosmos” (WAB), będący pierwszą częścią naukowej trylogii. Prowadzi pop-naukowego bloga „Nauka. To lubię”. Kieruje stowarzyszeniem „Śląska Kawiarnia Naukowa”. 
Sam o sobie mówi, że spora część jego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciał zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechał zwiedzać Wiedeń, a poznał żonę. Chciał robić doktorat i na niemal 4 lata trafił do największego centrum naukowego w Europie. Wraz z żoną planował powiększyć rodzinę – urodziły się bliźniaki. Wrócił z emigracji, by zostać naukowcem. Tymczasem został dziennikarzem. Niezwykła charyzma i ciekawość świata nie pozwalają mu ustać w miejscu. Teraz w tę niezwykłą podróż dr Tomasz Rożek zabiera nie tylko widzów telewizyjnej Dwójki...

Źródło: TVP

Odcinki nowego programu można oglądać tutaj: http://vod.tvp.pl/23958239/sonda-2

 

Share

Czwartek, 10.03.2016 r.

Menedżer wyboru w Solid Edge

Podczas pracy z geometrią konieczne może być zaznaczenie nie tylko pojedynczej powierzchni/lica lecz również innych, powiązanych z nią elementów...

W środowisku Solid Edge ST można dokonać takiego wyboru w prosty sposób, ale należy w tym celu skorzystać z Menedżera wyboru. Aby go uaktywnić, można zaznaczyć pojedynczy element i wcisnąć jednocześnie klawisz SHIFT oraz SPACJA. Pojawi się wtedy możliwość zaznaczenia elementów powiązanych lub spełniających konkretne kryteria selekcji (vide rys. poniżej).Wybierając odpowiednią opcję, można zaznaczyć te elementy, które są potrzebne. W przypadku wybrania np. „Łańcuch styczny”, zaznaczony zostanie łańcuch wszystkich stycznych lic (rys. poniżej).
 


 

Źródło: CAMdivision, http://www.solid-edge-st.pl/category/system/

Share

Środa, 2.03.2016 r.

Siemens z Autodesk? „Partnerstwo wymiany danych”...

W dniu 1 marca 2016 roku Autodesk Inc. i Siemens poinformowały o zawarciu porozumienia w kwestii wzajemnej interoperacyjności. Celem porozumienia jest pomoc producentom – użytkownikom systemów PLM – w obniżaniu kosztów związanych z niezgodnościami między wykorzystywanymi w firmach rozwiązaniami informatycznymi, przede wszystkim – z problemami wynikającymi z wymiany danych między systemami Autodesk i Siemens PLM Software...

Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje na swoje potrzeby rozwiązania pochodzące od różnych producentów (tzw. multiCAD) i z ich punktu widzenia zapewnienie integralności, interoperacyjności, słowem: zgodnego współdziałania między poszczególnymi aplikacjami tworzącymi całość systemu w danym przedsiębiorstwie, stanowi kluczowy problem. Wygląda na to, że Autodesk i Siemens postanowiły istotnie uczynić krok w kierunku rozwiązania tego problemu: zgodnie z warunkami zawartej umowy, obie firmy będą współdzielić narzędzia do tworzenia swojego oprogramowania (w tym wykorzystywane rozwiązania systemowe – przyp. redakcji), a także rozszerzać możliwości gotowych aplikacji, trafiających do klientów, pod kątem wzajemnej zgodności. Można zatem oczekiwać, iż na rynku pojawiać się będzie coraz więcej rozwiązań interoperacyjnych.

– Interoperacyjność jest poważnym wyzwaniem dla klientów w całym przemyśle wytwórczym, a Autodesk dokłada starań, aby tworzyć coraz bardziej otwarte środowisko, otwartą platformę technologiczną – powiedziała Lisa Campbell, wiceprezes strategii produkcji i marketingu w Autodesk. – Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci korzystają rozwiązań multiCAD w ich procesach technologicznych i biznesowych. Zapewnienie im elastyczności, której potrzebują, jest naszym priorytetem – dodała.

– Niezgodność pomiędzy różnymi systemami CAD jest stałym problemem, z którym borykają się producenci na całym świecie, a wynikające z tego koszty stanowią składnik ceny samochodów, samolotów, ale także smartfonów i kijów golfowych – dowcipnie zauważył dr Stefan Jockusch, wiceprezes ds. strategii Siemens PLM Software. – Siemens od dłuższego czasu walczy w pierwszej linii, pomagając rozwiązać ten problem niezgodności, m.in. za sprawą szerokiej gamy otwartych ofert programowych, które znacznie zwiększają interoperacyjność. Współpraca z Autodesk to kolejny pozytywny i ważny krok w naszym dążeniu do promowania otwartości i interoperacyjności...
 

Źródło: TenLinks.com

Share

Wtorek, 01.03.2016 (Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych)

TraceParts i SimScale

Użytkownicy bogatej biblioteki gotowych modeli 3D CAD, jaką jest TraceParts, mogą od tej pory korzystać z oprogramowania do symulacji i analiz SimScale, działającego w oknie przeglądarki. I na odwrót...

W pełni pracująca w chmurze platforma SimScale pozwala swoim użytkownikom na przeprowadzanie analiz i symulacji bezpośrednio w oknie przeglądarki. Co więcej – bezpłatnie, bez konieczności ponoszenia opłat licencyjnych i wreszcie – bez potrzeby dokonywania jakiejkolwiek instalacji oprogramowania na lokalnym komputerze.

Dzięki podjęciu współpracy z TraceParts, możliwe jest teraz bezpośrednie importowanie wybranego modelu 3D komponentu/części do środowiska SimScale, a następnie dokonanie jego analizy. A zakres dostępnych symulacji i analiz jest spory: od dynamiki płynów, przez strukturalne analizy mechaniczne, po termodynamikę.

 

Przykład analizy przeprowadzonej w środowisku SimScale... w oknie przeglądarki.

 

Zarejestrowani użytkownicy SimScale, zainteresowani korzystaniem z zasobów TraceParts, znajdą dedykowaną stronę z katalogami części pod adresem: http://www.tracepartsonline.net/ws/simscale.

Źródło: SimScale, TraceParts

Share

Poniedziałek, 29.02.2016 r.

6 nagród dla DPS Software

Odbywająca się co roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej międzynarodowa konferencja Solidworks World (link do relacji z #SWW16 tutaj) to najważniejsze wydarzenie zarówno dla użytkowników oprogramowania, jak i dla dystrybutorów. Spotkanie kończy się Galą Solidworks Reseller Awards Night, na której producent oprogramowania wyróżnia dostawców SOLIDWORKS z całego świata

Najwięcej nagród z Polski zdobył DPS Software Sp. z o.o. – dystrybutor SOLIDWORKS oraz rozwiązań partnerskich, w tym:
• 3 statuetki 100% Club za osiągnięcie założonych celów w licencjach komercyjnych, edukacyjnych oraz badawczych,
• statuetka Elite Applications Engineer dla Krzysztofka Koszczaka (specjalista techniczny) za osiągniecie największego poziomu certyfikacji SOLIDWORKS. DPS Software zatrudnia 4 inżynierów z takim wyróżnieniem,
• statuetka TOP Reseller Education EuroCentral za pierwsze miejsce w Europie Centralnej w sprzedaży licencji edukacyjnych SOLIDWORKS,
• statuetka Education and Research Customer Partnerships dla Dariusza Żebrowskiego (specjalista ds. edukacji) za profesjonalną współpracę ze szkołami i uczelniami oraz kołami naukowymi.

 

Fot. Nagrody dla polskiego dystrybutora SOLIDWORKS na Gali SOLIDWORKS Reseller Awards Night 2016

 

DPS Software Sp. z o.o.  jest wiodącym dostawcą usług doradczych i rozwiązań informatycznych klasy CAD/CAM/CAE/PDM/PLM wspomagających pracę projektantów, konstruktorów, technologów. Od 1997 roku firma skoncentrowana jest na wsparciu polskich przedsiębiorstw w zakresie oprogramowania do projektowania, wytwarzania, analiz inżynierskich oraz zarządzania dokumentacją. Firma jest pierwszym w Polsce autoryzowanym dostawcą systemu parametrycznego modelowania bryłowo-powierzchniowego SOLIDWORKS. Portfolio firmy zawiera także oprogramowanie AlphaCam, Surfcam, SolidCAM, CabinetVision, iMold, SWOOD, DraftSight.

DPS Software Polska specjalizuje się w tworzeniu i wspieraniu środowiska pracy inżynierów w oparciu o rozwinięte Centra Kompetencyjne, Centrum Wsparcia Technicznego oraz Centrum Szkoleniowe. Firma DPS Software Sp. z o.o. wchodzi w strukturę niemieckiej grupy kapitałowej DPS Software GmbH.

Źródło: DPS Software

Share

Środa, 24.02.2016 r.

Dzień z ekspertami: znamy agendę!

9 marca br. w Warszawie zespół Siemens Industry Software organizuje „Siemens Ekspert's day” – spotkanie z ekspertami od optymalizacji procesu projektowania

Jednym ze sposobów na optymalizację jest „tuning” posiadanego systemu CAx.
Jeśli chociaż jedno z poniższych twierdzeń jest prawdziwe:
• chciałbyś lepiej wykorzystywać Twój system CAx,
• tracisz zbyt dużo czasu na wyszukiwaniu modeli,
• uciążliwe jest dla Ciebie szukanie rysunków w katalogach,
• często nie masz pewności, że znalazłeś aktualny model,
• masz dość przepisywania danych z jednego systemu do innego,

...to Twój system CAx wymaga tuningu. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak to zrobić, zespół Siemensa zaprasza na spotkanie z ekspertami od optymalizacji procesu projektowania.

Impreza odbędzie się 9 marca 2016 roku w Centrum Konferencyjnym Siemensa, znajdującym się przy ul. Żupniczej 11 w Warszawie, o godzinie 9.00. W czasie spotkania poruszone zostaną zagadnienia optymalizacji pracy konstruktora, analityka i technologa, a także pracy zespołu konstrukcyjnego i wreszcie „tuning” sposobu zarządzania całym procesem. Szczegółowa agenda SIEMENS Experts' Day dostępna jest tutaj.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji:

 Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego powinna przyjść wiadomość zwrotna z potwierdzeniem udziału. Uwaga, ilość miejsc jest ograniczona!

Partnerami wydarzenia są firmy 3Dconnexion, HP i Strefa Usług 3D...

Źródło: Siemens Industry Software

Share

Środa, 24.02.2016 r.

Rozstrzygnięcie konkursu KOSMICZNY PROJEKT 3D

W dniu 14 lutego 2016 roku nastąpiło rozstrzygnięcie I edycji Konkursu 3D Master dla projektantów i konstruktorów, użytkowników CAD, który został ogłoszony pod hasłem: „Kosmiczny Projekt 3D”

Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu dowolnego projektu pojazdu kosmicznego, korzystając w tym celu z udostępnionego nieodpłatnie (wersja testowa) oprogramowania ZW3D. Projekt 3D mógł być inspirowany statkami kosmicznymi „Star Wars”, a nawet – być kopią jednego z pojazdów, lecz nie było to konieczne: każdy uczestnik miał możliwość stworzenia dowolnego – klasycznego lub innowacyjny pojazdu 3D, w zależności od fantazji (i umiejętności). Zgodnie z zapowiedzią organizatorów, nagrodzone zostały kreatywność, zaangażowanie i innowacyjne rozwiązania.

Jury złożone z ekspertów 3DMaster zdecydowało się przyznać nagrody następującym uczestnikom (i ich projektom):

 

I miejsce: Bartosz Sobecki

 

II miejsce: Kamil Misiura

 

III miejsce: Marcin Gąsior

 

Wszystkim uczestnikom i laureatom składamy serdeczne gratulacje.

(ms)

Źródło: 3DMaster

Share

Poniedziałek, 22.02.2016 r.

Jednodniowe warsztaty NX CAD/CAM

W lutym i marcu firma CAMdivision organizuje bezpłatne jednodniowe warsztaty, ukierunkowane na pracę ze specjalistycznymi pakietami NX. Ze względu na rosnące zainteresowanie, pojawiają się nowe, dodatkowe terminy spotkań...

NX to nowoczesny system CAD/CAM/CAE (dostępny w polskiej wersji językowej) oferujący spójne zintegrowane aplikacje, które pozwalają na wspomaganie wszelkich prac związanych z rozwojem produktu – począwszy od stylizacji, poprzez cyfrową analizę i weryfikację, po moduły wytwarzania.

CAMdivision, wzorem lat ubiegłych, zorganizowała cykl tematycznych warsztatów, pozwalających w praktyce poznać specyfikę pracy z określonymi pakietami NX:
• NX Mold – podczas jednodniowych warsztatów, na przykładzie prostego modelu, poznają Państwo zasady wspomagania projektowania form wtryskowych w pakiecie NX Mold Wizard,
• NX Tłoczniki wielotaktowe – na podstawie prostego przykładu, w ciągu dosłownie kilku godzin poznają Państwo zasady wspomagania projektowania tłocznika wielotaktowego w środowisku NX Progressive Die Wizard,
• NX CAD Synchronous – tutaj na uczestników czeka seria przykładów, dzięki którym w praktyce można poznać poszczególne polecenia Synchronous Technology (Jak informuje organizator, na te warsztaty można przynieść swoje pliki! Warto chyba skorzystać z takiej możliwości – przyp. red.)


• NX CAM Frezowanie – podczas kolejnych jednodniowych warsztatów, na podstawie przykładu poznają Państwo przebieg definicji obróbki w poszczególnych pakietach NX CAM i ich praktyczne zastosowanie.

Po każdych warsztatach przewidziano możliwość wypożyczenia licencji testowej, wraz z podręcznikiem i/lub postprocesorem. W ten sposób łatwiej pogłębić zdobytą na spotkaniu wiedzę... we własnej firmie.

Aktualne terminy i tematyka warsztatów:
• 23 lutego – NX Mold Formy wtryskowe,
• 26 lutego – NX CAD Synchronous Technology (nowy dodatkowy termin!),
• 1 marca  – NX Progressive Tłoczniki wielotaktowe,
• 4 marca – NX CAM (dla branży Aerospace),
• 8 marca – NX Realize Shape.

Więcej informacji, a także zapisy na warsztaty, na stronie organizatora (link tutaj).

 

Źródło: CAMdivision

Share

Piątek, 19.02.2016 r.

Nowy UI w DraftSight 2016

To tylko jedna z wielu nowości, jakie czekają na użytkowników bezpłatnego* CAD 2D od Dassault Systemes

Mam wrażenie, że jeszcze do niedawna DraftSight niejako zmuszał swojego użytkownika do aktualizacji systemu do nowszej wersji. Tym razem, nie czekając na owo wymuszenie, po uruchomieniu programu zwróciłem uwagę na komunikat widoczny w oknie po lewej stronie. Kliknięcie w link z informacją przekierowuje nas na stronę Dassault Systemes, na której możemy m.in. obejrzeć krótkie video z prezentacją najważniejszych nowości wersji 2016.

(...)

 

Piątek, 12.02.2016 r.

Top European Partner for Product Manufacturing Software 2015

Na dorocznej konferencji partnerów biznesowych firmy Siemens PLM Software z regionu EMEA: EPLS – EMEA Partner Leadership Summit 2016, która odbyła się w Barcelonie w dniach 25-27 stycznia 2016 roku, firma CAMdivision Sp. z o.o. otrzymała prestiżową nagrodę „Top European Partner for Product Manufacturing Software FY15”! W ciągu ostatnich 9 lat jako jedyna firma z Polski CAMdivision zdobyła już cztery europejskie wyróżnienia od SIEMENS PLM Software...

CAMdivision Sp. z o.o. jest autoryzowanym, pierwszym w Polsce PLATYNOWYM partnerem handlowym SIEMENS PLM Software. Wykonuje usługi na terenie całej Europy – na potrzeby obsługi Klientów w Niemczech powołana została bowiem dedykowana spółka CAMdivision GmbH.
(...)

 

Czwartek, 11.02.2016 r.

MakerBot w szkole

Pojawił się długo oczekiwany polskojęzyczny podręcznik specjalnie opracowany na potrzeby nauki druku 3D w szkołach. Za przygotowanie podręcznika odpowiada MakerBot (producent m.in. drukarek 3D), a dokładnie jego oddział MakerBot Education. Tłumaczenie na język polski i „krajową” edycję e-wydania przygotowała firma CadXpert (dystrybutor urządzeń MakerBot w Polsce)...

„MakerBot w klasie: wprowadzenie do druku 3D i projektowania” to ciekawie przygotowana publikacja, zarówno pod względem dydaktycznym, jak i merytorycznym. Wersja anglojęzyczna, dostępna już od jakiegoś czasu (link tutaj) rozbudzała zrozumiały „apetyt” u rodzimych odbiorców. I słusznie. Czy warto było czekać?
(...)

 

Środa, 3.02.2016 r.

Dzień z ekspertami 9 marca...

9 marca br. w Warszawie zespół Siemens Industry Software organizuje „Siemens Ekspert's day” – spotkanie z ekspertami od optymalizacji procesu projektowania

Jednym ze sposobów na optymalizację jest „tuning” posiadanego systemu CAx.
Jeśli chociaż jedno z poniższych twierdzeń jest prawdziwe:
• chciałbyś lepiej wykorzystywać Twój system CAx,
• tracisz zbyt dużo czasu na wyszukiwaniu modeli,
• uciążliwe jest dla Ciebie szukanie rysunków w katalogach,
• często nie masz pewności, że znalazłeś aktualny model,
• masz dość przepisywania danych z jednego systemu do innego,

...to Twój system CAx wymaga tuningu. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak to zrobić, zespół Siemensa zaprasza na spotkanie z ekspertami od optymalizacji procesu projektowania.

Impreza odbędzie się 9 marca 2016 roku w Centrum Konferencyjnym Siemensa, znajdującym się przy ul. Żupniczej 11 w Warszawie, o godzinie 9.00. Agenda spotkania pojawi się już wkrótce.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji (link tutaj). Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego powinna przyjść wiadomość zwrotna z potwierdzeniem udziału. Uwaga, ilość miejsc jest ograniczona!

Partnerami wydarzenia są firmy 3Dconnexion, HP i Strefa Usług 3D...

Źródło: Siemens Industry Software

Share

Wtorek, 2.02.2016 r.

BricsCAD V16 na platformę Mac

W połowie listopada ubr. firma Bricsys udostępniła swoje flagowe oprogramowanie do projektowania, BricsCAD V16, na platformę MacIntosh

BricsCAD to popularny system CAD rozwijający rysowanie 2D, modelowanie 3D, oferujący projektowanie arkuszy blach, oraz BIM, wszystko w światowym standardzie pliku .dwg.
BricsCAD w wersji V16 znacząco rozszerza funkcjonalności kursora Quad tak, że może on też rysować obiekty, a nie tylko je edytować. Kursor Quad w wersji V16 jest łatwy do dostosowania. Użytkownicy mogą tworzyć lepsze rysunki za pomocą nowych, dynamicznych szyków asocjacyjnych, które tworzą i edytują szyki liniowe, prostokątne, biegunowe, szyki 3D, a także szyki po ścieżce. Dodano także możliwość stosowania transparentności obiektów, warstw oraz druków. Funkcje tekstu zostały rozszerzone o tekst wielokolumnowy, który automatycznie rozszerza się o kolejne kolumny.

BricsCAD V16 rozszerza możliwości tworzenia obiektów 3D o powierzchnie 3D, które mogą być edytowane zupełnie tak, jak bryły 3D (łącznie z tymi, które zostały zaimportowane z innych programów CAD). Dodano ulepszone funkcje importu i automatycznego naprawiania złożeń z programów MCAD, takich jak Solidworks i Inventor; dodatkowo, importowane są modele z popularnego SkechUp'a oraz dane BIM z plików IFC (…). Przeprojektowane funkcje generują rysunki 2D, detale, przekroje oraz zestawy arkuszy w przeciągu dosłownie kilku sekund, zarówno z modeli BIM, jak i arkuszy blach.

BricsCAD Sheet Metal
W BricsCAD V16 funkcje arkuszy blach stały się opcjonalnym dodatkiem. Nowe funkcje w V16 to m.in. wyciągnięte gięcia oraz dodatkowe kształty skrzyżowań i wycięć. Wszystkie nowo przetwarzane obiekty pozwalają użytkownikom na szybkie produkowanie rodzin części arkuszy blach o różnych rozmiarach. Dodano wsparcie dla systemów CAM CYBELEC i DELEM.

Ceny i dostępność
Ceny BricsCAD V16 rozpoczynają się już od 1850 PLN dla wersji Classic. Nieodpłatnie można pobrać 30-dniową wersję trial ze wszystkimi funkcjami wersji Platinum (link tutaj).

Źródło: Bricsys Polska (Grupa Vector Software)

Share

Poniedziałek, 1.02.2016 r.

SOLIDWORKS World 2016

Już niebawem, w Dallas, rozpocznie się pierwsza sesja plenarna corocznej konferencji użytkowników oprogramowania SOLIDWORKS

Wydarzenie na żywo można śledzić za pośrednictwem strony http://sww16.wavecast.io/, a CADblog.pl, podobnie jak w ubiegłych latach, będzie prowadził relację na Twitterze (od godziny 15.30 naszego czasu). Natomiast pełna relacja z pierwszej sesji generalnej dostępna będzie na stronach CADblog.pl & Swblog.pl już jutro.

Czego możemy spodziewać się po I dniu (w zasadzie jest to już II dzień trwania konferencji, wczoraj otwarty został bowiem pawilon partnerski)? Uczestników powita CEO SOLIDWORKS Dassault Systèmes – Gian Paolo Bassi, podsumowanie dokonań minionego roku przedstawią Bernard Charlès – President & CEO, Member of the Board of Directors i Monica Menghini – Executive Vice President, Chief Strategy Officer, następnie Gian Paolo Bassi poprowadzi prezentację dotyczącą SOLIDWORKS jako innowacyjnej platformy CAD 3D. W ramach tej prezentacji wystąpią także:
• Neil Gershenfeld, dyrektor wydziału atomistyki MIT, który opowie o różnicach między fizycznym a cyfrowym światem (bądź też jego wyobrażeniem),
• Yves Béhar z Fuseproject – to, o czym opowie gość specjalny pierwszej sesji generalnej niech pozostanie na razie tajemnicą...

Zapraszam do śledzenia naszego konta na Twitterze: https://twitter.com/CADblog_pl,

a także do zapoznania się z relacją z ubiegłorocznego SWW 2015: http://www.cadblog.pl/solidworksblog_SolidWorks_World_2015_Phoenix_czI.htm (ten materiał, mimo podobnej formuły relacji na podstawie przekazu „streamline” zainteresował w minionym roku ponad 500 Czytelników).

(ms)

Share

Poniedziałek, 1.02.2016 r.

Siemens przejmuje CD-adapco

Siemens i CD-adapco zawarły umowę zakupu akcji sankcjonującą przejęcie firmy CD-adapco przez Siemens. Cena zakupu wynosi 970 mln USD. CD-adapco jest globalną spółką działającą w branży symulacji projektowych, oferującą oprogramowanie komputerowe wykorzystywane w szerokim zakresie dyscyplin naukowych, takich jak dynamika płynów (CFD), mechanika ciał stałych (CSM), przenoszenie ciepła, dynamika cząstek, przepływy reakcyjne, elektrochemia, akustyka i reologia...

W zeszłym roku finansowym firma CD-adapco zatrudniała ponad 900 pracowników, a jej przychody osiągnęły kwotę niemal 200 mln USD, generując typowe dla branży oprogramowania dwucyfrowe wskaźniki rentowności. Średni roczny wzrost przychodów CD-adapco odnotowany w ciągu trzech ostatnich lat finansowych wyniósł przeszło 12% (przy stałych kursach walut). Siemens oczekuje, że ta gałąź działalności firmy będzie nadal rozwijała się w szybkim tempie w przyszłości.

 

Oprogramowanie symulacyjne odgrywa niezwykle ważną rolę,
umożliwiając klientom szybsze wprowadzanie na rynek lepszych produktów oferowanych po niższych cenach...

Klaus Helmrich, Członek Zarządu Siemens

 

W ramach realizowanego obecnie programu Vision 2020, Siemens dokonuje przejęcia firmy CD-adapco, koncentrując się w coraz większym stopniu na rozwoju w sektorze cyfrowym oraz rozszerzając portfolio rozwiązań oferowanych w branży oprogramowania przemysłowego. Oprogramowanie symulacyjne odgrywa niezwykle ważną rolę, umożliwiając klientom szybsze wprowadzanie na rynek lepszych produktów oferowanych po niższych cenach. Dzięki przejęciu CD-adapco pozyskujemy cieszącego się stabilną pozycją technologicznego lidera. Transakcja ta pozwoli nam uzupełnić nasze portfolio światowej klasy oprogramowania przemysłowego oraz realizować strategię polegającą na dalszym rozszerzaniu działalności na rynkach cyfrowych – powiedział Klaus Helmrich, Członek Zarządu Siemens.

CD-adapco jest firmą oferującą rozwiązania z zakresu symulacji projektowych, promującą unikalną wizję interdyscyplinarnych badań projektowych (Multidisciplinary Design eXploration – MDX). Symulacje komputerowe są najbardziej niezawodnym źródłem informacji wykorzystywanych w procesie projektowania. Stymulują innowacyjność i obniżają koszty opracowania nowych produktów. Narzędzia symulacyjne oferowane przez CD-adapco, na czele z flagowym produktem firmy – STAR-CCM+, pozwalają inżynierom na szybsze odnajdywanie optymalnych rozwiązań projektowych. CD-adapco posiada obecnie ponad 3 200 klientów na całym świecie. Oprogramowanie firmy jest wykorzystywane przez 14 z 15 największych producentów samochodów, przez największych dziesięciu dostawców działających w branży lotniczej i kosmicznej, oraz przez dziewięciu z dziesięciu największych producentów sektora energetycznego i morskiego.

Cieszę się, zarówno z punktu widzenia naszych pracowników, jak i klientów. Szanse, przed jakimi stajemy dzięki przejęciu przez Siemens, są wprost nieograniczone – stwierdziła prezes CD-adapco, Sharron MacDonald . – Połączenie światowej klasy technologii projektowych i produkcyjnych ze strategią biznesową, dzięki której rozwiązania symulacyjne będą stosowane przez większą niż kiedykolwiek wcześniej liczbę firm do opracowywania lepszych produktów, jest spełnieniem wizji założycieli naszej spółki.

Siedziba CD-adapco znajduje się w Melville w amerykańskim stanie Nowy Jork. Firma posiada 40 oddziałów rozlokowanych na całym świecie. Siemens spodziewa się, że dzięki efektowi synergii marża EBIT wzrośnie w ciągu pięciu lat od daty transakcji o około 50 mln USD, głównie dzięki wyższym przychodom. Finalizacja transakcji będzie miała miejsce po spełnieniu zwyczajowo określonych warunków i jest spodziewana w drugiej połowie roku obrotowego 2016.

CD-adapco stanie się częścią jednostki biznesowej Siemens PLM Software działającej w ramach branży Digital Factory (DF). DF jest liderem w dziedzinie automatyki i wiodącym dostawcą oprogramowania do zarządzania cyklem życia produktów Product Lifecycle Management – PLM. – Rozszerzając nasze portfolio o zaawansowane narzędzia do symulacji projektowych, takie jak CFD, oraz rozbudowując naszą organizację o doświadczonych ekspertów, zdecydowanie zwiększamy zakres naszych kompetencji w obszarze symulacji modelowych, za pomocą których tworzymy dokładne, cyfrowe odpowiedniki prawdziwych produktów – zauważył Anton Huber, Dyrektor Zarządzający branży Digital Factory.

Branża Digital Factory łączy w sobie wszystkie jednostki biznesowe firmy Siemens obsługujące poszczególne sektory produkcyjne – samochodowy, lotniczy, maszynowy i elektroniczny. Jej portfolio obejmuje wysokowydajne, w pełni zintegrowane technologie sprzętowe oraz oprogramowanie umożliwiające bezproblemowe dzielenie się danymi wykorzystywanymi w procesie rozwoju i produkcji, a także ich wymianę z dostawcami. Siemens jest obecnie jedyną firmą oferującą technologie w kompleksowy sposób spajające wszystkie cyfrowe aspekty wirtualnego świata rozwoju produktu z realnym światem produkcji. Dzięki nim możliwe jest projektowanie, testowanie i optymalizowanie nowych produktów na ekranie komputera, przy jednoczesnym planowaniu i wdrażaniu niezbędnych procesów produkcyjnych. Takie rozwiązanie pozwala klientom podnieść poziom wydajności i elastyczności, oraz skrócić czas wprowadzania produktów na rynek.

Źródło: Siemens PLM Software, fot. CD-adapco

Share

Czwartek, 28.01.2016 r.

VII edycja Dni Druku 3D: 10-11 marca 2016 r.

Stowarzyszenie FabLab Kielce już od kilku lat organizuje imprezę o nazwie Dni Druku 3D. Początki były bardzo skromne. Pierwsze wydarzenie odbyło się w klubie studenckim, w którym pokazano zaledwie kilka drukarek 3d, ale już III edycja została nagrodzona II miejscem za Najważniejsze Wydarzenie Branżowe 2014 r., a niedawno organizatorzy odebrali statuetkę za I miejsce w tej samej kategorii...

Obecnie organizowana jest VII edycja, po raz trzeci na terenie Targów Kielce jako część dużych targów maszyn i urządzeń Stom-Tool. Dni Druku 3d są w tej chwili największą imprezą targową tej branży w Środkowo-Wschodniej Europie. Druk 3d jest tematem bardzo nośnym medialnie (vide artykuł na temat rozwiązań dla druku 3D w systemach CAD), a i sama impreza z roku na rok powiększa się w błyskawicznym tempie.

Podczas VII edycji 10-11 marca 2016 r. organizatorzy spodziewają się:
• ponad 70 wystawców,
• 7000 zwiedzających,
• kilkuset uczestników konferencji i szkoleń,
a powierzchnia przeznaczona na wydarzenie to ponad 3000 m2.

 

 

W tym roku po raz pierwszy gośćmi będą firmy zagraniczne, z „dinozaurem” druku 3d, producentem kultowych drukarek Ultimaker na czele. Sponsorem Głównym targów została firma ZORTRAX – znany na całym świecie producent urządzeń do szybkiego prototypowania. Pokazanych zostanie wiele ciekawych i spektakularnych wydruków: drukowanie jedzenia (sic!), początki druku domów, czy wyścigi replik wydrukowanych w technologii 3d organizowane na torze przeszkód.

Strona internetowa wydarzenia: www.dnidruku3d.pl

Organizator – FabLab Kielce Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne
Partner – Targi Kielce
Główny Sponsor VII edycji: ZORTRAX www.zortrax.pl
Fundatorzy: Wolfix, Tytan 3D, DPS Software
Miejsce: Targi Kielce ul. Zakładowa 1 Kielce Hala G, 10-11 marca 2016 r.

WSTĘP WOLNY

CADblog.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Źródło: FabLab Kielce

Share

Piątek, 22.01.2016 r.

Nowa wersja Abaqus 2016

W ostatnich dniach grudnia ub. r. wydano nowe wersje programów Abaqus, Isight, fe-safe i Tosca pod wspólnym numerem 2016. Zmiana ta ma na celu ujednolicenie numeracji wersji wszystkich programów tworzących portfolio SIMULIA

Nowe wersje Abaqus /Standard /Explicit /CFD oferują, jak zawsze, wiele zmian i usprawnień:
• usprawnienie heurystycznego algorytmu automatycznie dobierającego różne sformułowanie kontaktu ogólnego, co znacząco polepsza zbieżność zadań kontaktowych,
• nowe sformułowanie kontaktu wierzchołek-do-powierzchni,
• dodanie zmiennych kontaktowych (CDISP, CTANDIR, CSTATUS oraz prędkości poślizgu) w Abaqus/Explicit,
• rozszerzenie stosowania korekcji geometrycznej dla nowych typów powierzchni,
• nowe elementy naprężeniowe typu piramida,
• sprzężone elementy do modelowania ośrodków porowatych, w tym do analiz termicznych,
• jednowymiarowe elementy do modelowania przepływu w rurach (na bazie równań Bernoulliego), z uwzględnieniem efektów strat na skutek tarcia, oporów w rozgałęzieniach/połączeniach oraz sprzęganiem z przepływem w ośrodkach porowatych,
• łączenie za pomocą więzów typu Tie powierzchni brył z offsetem,
• nowe modele materiałów:

• plastyczność z nieliniowym kinematycznym wzmocnieniem (opis zależny od prędkości odkształceń),
• ortotropowy model plastyczności dla gruntów spoistych (tzw. cam-clay),

• uruchamianie solwera AMS na procesorach GPGPU,
• śledzenie punktów materialnych w metodzie CEL,
• nowe metody generowania cząstek w analizach DEM – użytkownik może zdefiniować dowolną dystrybucję rozmiaru cząstek, ich prędkości oraz prędkość ich generowania,
• usprawnione modelowanie kontaktu pomiędzy strukturą a cząstkami w analizach SPH.

 


Tosca 2016. Model przed i po optymalizacji...

Źródło: Budsoft

W nowej wersji Abaqus/CAE znajdziemy między innymi:
• definiowanie elementów typu connector oraz par kontaktowych w ramach podzłożeń,
• zautomatyzowane tworzenie elementów kohezyjnych,
• pełna integracja funkcji kopiuj/wklej ze schowkiem Windows,
• wiele usprawnień dotyczących obsługi rzutni (viewportów), w tym między innymi tryb widoku pełnoekranowego oraz domyślnej wielkości czcionek.

Powyższe zmiany i usprawnienia pozwalają znacząco zwiększyć efektywność tworzenia modeli numerycznych i wykonywania analiz. Nowe modele materiałów i nowe typy elementów umożliwiają znaczące zwiększenie dokładności analiz i ich lepszą korelację z rzeczywistymi eksperymentami (…).

Źródło: Budsoft

Share

Czwartek, 21.01.2016 r.

Solaris i PLM

W najnowszym e-wydaniu CADblog.pl nr 3-4(21-22) 2015 znajdą Państwo publikację poświęconą polskiemu producentowi autobusów miejskich, międzymiastowych i specjalnych oraz trolejbusów i tramwajów. Solaris Bus & Coach S.A. to przedsiębiorstwo rodzinne, które w krótkim czasie stało się firmą wytyczającą trendy w swojej branży...

Solaris od wielu lat jest niepodważalnym liderem rynku autobusowego w Polsce. Z kolei w Niemczech należy do grona największych dostawców autobusów miejskich, a przed kilkoma dosłownie dniami firma pochwaliła się wygranym przetargiem na dostawę ponad 300 autobusów miejskich dla rzymskiej firmy przewozowej.

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie tak dużego i złożonego przedsiębiorstwa bez wdrożonych nowoczesnych rozwiązań klasy PLM. W oczekiwaniu na spóźnione e-wydanie, w którym znajdą Państwo artykuł na ten temat, polecam zapoznanie się z poniższym materiałem video.

 

 

(ms)

Źródło: Siemens PLM Software, Solaris Bus & Coach S.A.

Share

Środa, 20.01.2016 r.

Poznaj przyszłość tworzenia...

W przyszłym tygodniu, a dokładnie w czwartek 28.01 we Wrocławiu, będzie miała miejsce konferencja pt. „Przyszłość tworzenia”, organizowana przez PCC Polska. Wydarzenie jest zwieńczeniem cyklu seminariów organizowanych w styczniu w różnych miejscach w Polsce.

Najpierw było Opole, potem Leginca i Wałbrzych. Teraz PCC Polska zaprasza na konferencję Przyszłość Tworzenia do nowoczesnego obiektu AFRYKARIUM we Wrocławiu. W tym niezwykłym, powstałym z pasją miejscu organizatorzy postarają się przybliżyć Państwu rozwiązania do projektowania firmy Autodesk.
– Pokażemy wizję przyszłości tworzenia w przemyśle – mówią organizatorzy. – Chcemy, aby nasi goście mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z tematem przyszłości tworzenia innowacyjnych produktów. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy zarówno wizjonerów, jak i przedstawicieli producentów oprogramowania oraz sprzętu – dodają.

Podczas konferencji będzie mowa m.in. o idei Future of Making Things (dlaczego odchodzi się od produkcji masowej na rzecz produktów dopasowanych pod klienta oraz o sprawnej wymianie danych), o narzędziach i funkcjonalnościach pozwalających na elastyczne projektowanie (przegląd rozwiązań Autodesk do projektowania 2D/3D, obliczeń, symulacji i analiz), o rozwiązaniach Autodesk opartych o cloud computing i wielu innych.

Szczegóły na stronie konferencji: http://www.przyszlosctworzenia.pl/

Źródło: PCC Polska

Share

Czwartek, 07.01.2016 r.

Polonez trafi do produkcji?

Brzmi jak żart, ale przecież podobnie można było traktować do niedawna doniesienia o planowanej produkcji współczesnej wersji Syreny przez AMZ Kutno. Czy tak samo będzie z kolejnym „klasykiem” polskiej motoryzacji?

Jak podaje portal autostuff.pl, istnieją bardzo duże szanse na rozpoczęcie produkcji nowego Poloneza. Redakcji udało się dotrzeć do otoczenia głównego projektanta Poloneza 2015 – Pawła Zareckiego. Żywa reakcja internautów na projekt spowodowała zainteresowanie nim pewnego znanego koncernu motoryzacyjnego i jeśli chodzi porozumienie projektanta z producentem, to wygląda na to, iż zaangażowane strony zdecydują się na wspólne działania.

 

Fot. http://polonez2015.pl

 

Projekt ma być dokończony we współpracy z biurem stylistycznym koncernu i przystosowany do istniejącej płyty podłogowej. Pierwszych jeżdżących prototypów przy odrobinie szczęścia można się spodziewać pod koniec roku.

Co ciekawe, bliski współpracownik Pawła Zareckiego powiedział redakcji autostuff.pl, że jest szansa na zlokalizowanie produkcji nowego Poloneza w Polsce. Gdzie? Jak powiedział rzecznik Fabryki Samochodów Osobowych, pan Roman Bugaj, fabryka jest w trakcie bardzo poważnych rozmów na temat produkcji karoserii i montażu końcowego nowego auta. Jak informuje portal, odmówił on podania dalszych szczegółów, jednak zupełnie przypadkiem podczas rozmowy padło hasło „Francja”.

Ponieważ po rozpoczęciu produkcji pod maskę nowego Poloneza ma trafić wysokoprężny motor o pojemności 1997 ccm i 136 KM, nie trudno się zorientować, że prawie na pewno mowa o silnikach 1,6THP i 2,0HDi pochodzących z koncernu PSA. Z kolei wymiary nowej odsłony żerańskiego hitu każą sądzić, że będzie budowany na płycie podłogowej aktualnej generacji Peugeota 508 i Citroena C5. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to będzie pierwsza w historii taka współpraca francuskiej firmy motoryzacyjnej z polskim przemysłem. Niestety w Peugeot Polska odmówiono komentarza na ten temat...
 

Źródło:
Piotr Skowron: Nowy Polonez trafi do produkcji. Autostuff.pl
Fot. http://polonez2015.pl

Share

Czwartek, 7.01.2016 r.

Czy warto poświęcać czas
na stworzenie niestandardowej konfiguracji NX Mold Wizard?

NX to oprogramowanie firmy Siemens PLM Software. (…) Dzięki silnym narzędziom służącym do modelowania, obróbki oraz obliczeń, NX pozwala na wykonanie wszystkich niezbędnych etapów umożliwiających uzyskanie gotowego wyrobu. W NX bardzo duży nacisk postawiono na automatyzację procesów projektowania i wytwarzania narzędzi (jako narzędzia w tym kontekście mamy na myśli formy wtryskowe, wykrojniki wielotaktowe, tłoczniki do głębokiego tłoczenia itp.)

Obecnie na rynku liczy się efektywność prac projektowych oraz obróbczych, sama jakość już często okazuje się nie wystarczająca. Im szybciej zaprojektowana konstrukcja – tym więcej czasu na jej wykonanie i weryfikację. Szybko wprowadzony wyrób na rynek sprawia, że jesteśmy bardziej konkurencyjni. W poniższym artykule została przedstawiona gałąź przemysłu, zajmująca się wytwarzaniem form.

 

Rys. 1. Widok formy wtryskowej

 

Pod pojęciem form należy rozumieć wszystkie narzędzia kształtujące model (odwzorowujące detal). Niekoniecznie muszą to być narzędzia, w których występuje wtrysk tworzywa; mogą to być także formy rozdmuchowe, do ceramiki, do blisterów itd.

Do projektowania wszelkiego rodzaju form służy narzędzie NX Mold Wizard. Jest to pełen pakiet poleceń niezbędny do pracy konstruktora w środowisku NX CAD. W niniejszym artykule zostały przedstawione wybrane etapy projektowania form. W tych etapach dostosowanie NX Mold Wizard do standardów firmy skraca czas projektowania nawet do 50% w porównaniu ze standardowym pakietem.

Start projektu
Pierwszym etapem umożliwiającym dostosowanie do standardów firmy jest etap rozpoczęcia projektu. Co możemy w nim usprawnić? Na początek uzupełnić bazę materiałów (bazę tworzyw) – dzięki temu nie zdarzy się sytuacja, że konstruktor pomyli np. skurcz, lub go nie przypisze. Drugim etapem jest dostosowanie szablonu. Szablon to złożenie, które jest wczytywane na początku projektu (rys. 2).

 

Rys. 2. Baza materiałów i struktura złożenia

 

W każdej firmie struktura może się różnić. Ujednolicona struktura umożliwi uporządkowaną pracę i pozwoli każdemu konstruktorowi dokonać zmian w modelach bez konieczności analizy drzewa złożenia. Ponadto odpowiednio przygotowany szablon może zawierać wstępne rysunki płaskie oraz automatycznie wypełniane tabele rysunkowe.
(...)


Całość tego interesującego (nie tylko z punktu widzenia użytkownika NX) artykułu Marcina Antosiewicza jest dostępna na blogu nxcad.pl (link tutaj).

Źródło: nxcad.pl, CAMdivision

Share

Wtorek, 5.01.2016 r.

Przebudzenie mocy – kosmiczny projekt 3D

Premiera kolejnej części legendarnej sagi „Gwiezdne wojny” – „Przebudzenie mocy" już za nami. Czy wiedzą Państwo, że z tej okazji dla użytkowników systemów CAD przygotowany został specjalny „kosmiczny” konkurs z nagrodami?

Konkurs projektowy to nie tylko wyzwanie, ale także fantastyczne zajęcie, które może przynieść uczestnikowi wiele satysfakcji i radości z samego faktu tworzenia. Dodatkowo – jest możliwość wygrania nagród, mających szczególne znaczenie dla fanów „Gwiezdnych wojen”.

Na czym polega konkurs?
Należy stworzyć dowolny projekt pojazdu kosmicznego, korzystając w tym celu z udostępnionego nieodpłatnie (wersja testowa) oprogramowania ZW3D. Pełna dowolność działania w zakresie opracowania projektu – gwarantowana. Projekt 3D może być inspirowany statkami kosmicznymi „Star Wars”, a nawet może być kopią jednego z pojazdów, lecz nie jest to konieczne. Można stworzyć dowolny, klasyczny lub innowacyjny pojazd 3D, w zależności od fantazji (i umiejętności). Nagrodzone zostaną kreatywność, zaangażowanie i innowacyjne rozwiązania.

Kosmiczne nagrody 3D
Nagrodami w konkursie „Przebudzenie mocy – Gwiezdny projekt 3D” będą:
• I miejsce: licencja na oprogramowanie ZW3D CAD CAM moduł Premium na rok użytkowania, gra na platformę PC „Battle front ” oraz wydruk 3D opracowanego projektu,
• II miejsce: licencja na oprogramowanie ZW3D CAD CAM moduł Standard na rok użytkowania, budzik Star Wars „R2-D2” oraz wydruk 3D opracowanego projektu,
• III miejsce: licencja na oprogramowanie ZW3D CAD CAM moduł Lite na rok użytkowania, PenDrive Star Wars „Mistrz Yoda" oraz wydruk opracowanego projektu.

Zasady konkursu
Zadanie konkursowe składa się z trzech etapów.
1. Aby przystąpić do działania, należy wejść na FB i polubić fanpage 3D Master,
2. Następnie zaprojektować gwiezdny pojazd, posługując się programem ZW3D CAD CAM i po spakowaniu do archiwum ZIP wgrać go na dowolny, bezpłatny serwer wymiany plików (np. DropBox opisywany na CADblog.pl tutaj lub KENESTO – link tutaj),
3. Na adres mailowy konkurs@3dmaster.com.pl wysłać informację z bezpośrednim linkiem do udostępnionego projektu, w tytule maila wpisując: „Kosmiczny projekt 3D”.

Czas trwania konkursu: do 10.02.2016 r.

Program ZW3D CAD CAM można bezpłatnie pobrać ze strony www.zw3d.com.pl, wypełniając formularz pobraniowy (zakładka „Pobierz”, aktualna wersja 2015, w wypełnionym formularzu w okienku „Dodatkowe informacje” wpisujemy hasło: „konkurs 3D”). Co ważne, z pobranego programu można korzystać nie tylko w celach konkursowych.

Więcej informacji o konkursie (wsparcie, wskazówki etc.) można znaleźć na stronie organizatora konkursu.

Źródło: 3D Master

Share

Czwartek, 31.12.2015 r.

Zakończenie sprzedaży licencji wieczystych oprogramowania Autodesk

Sposoby projektowania i budowania przez nas świata zmieniają się bardzo szybko, podobnie jak używane narzędzia oraz sposoby kupowania i uzyskiwania dostępu do oprogramowania przez firmy i osoby prywatne

Autodesk stopniowo zmienia opcje zakupu nowego oprogramowania. Niedługo będzie ono dostępne jedynie w ramach licencji czasowych Desktop Subscription, kupowanych na określony czas. W pierwszej fazie tych zmian nowe stanowiska poszczególnych programów komputerowych – z wyjątkiem pakietów Design i Creation Suite – będą dostępne po 31 stycznia 2016 r. tylko w ramach Desktop Subscription. W drugiej fazie nowe stanowiska pakietów Design i Creation Suite będą dostepne po 31.07.2016 r. również tylko w ramach Desktop Subscription.

• Faza I: 31 stycznia 2016 r. będzie ostatnim dniem, w którym będzie można kupić nową licencję wieczystą (bezterminową) oprogramowania: lista produktów, których dotyczą zmiany

• Faza 2: 31 lipca 2016 r. będzie ostatnim dniem, w którym będzie można kupić nową licencję wieczystą (bezterminową) oprogramowania: lista produktów, których dotyczą zmiany.

 

 

 

Desktop Subscription z założenia ułatwia zarządzanie produktami oraz ich wdrażanie, a także wprowadzanie nowych narzędzi i technologii do procesów przetwarzania przy niższych kosztach początkowych i możliwości płacenia na bieżąco. Desktop Subscription jest dostępna w planach: miesięcznym, kwartalnym lub rocznym. Autodesk wprowadzi 2- i 3-letnie plany Desktop Subscription w marcu 2015 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Man and Machine Software Sp. z o.o. – Autodesk Platinum Partner i Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego i Certyfikacji Autodesk.

Źródło: MuM

Share

Środa, 30.12.2015 r.

Czyżby... polski podręcznik użytkownika DraftSight?

Bezpłatny anglojęzyczny podręcznik DraftSight, dostępny w formie elektronicznej (także na CADblog.pl & Swblog.pl) cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wygląda na to, że w najbliższej przyszłości może jednak zostać wyparty przez pierwsze polskie opracowanie...

Na stronie wydawcy polskojęzycznej publikacji, firmy DSP Software, pojawiła się informacja m.in. o tym, co będzie można znaleźć w podręczniku. I tak znajdziemy w nim oczywiście opis interfejsu użytkownika, ze wszystkimi dostępnymi funkcjami. Każdy pasek narzędzi został dokładnie opisany, aby można było szybko odnaleźć odpowiednią funkcję.

 

Kolejne rozdziały wprowadzają nowe funkcje i nowe umiejętności w obsłudze DraftSight, począwszy od wspomnianego interfejsu, poprzez tworzenie i edycje rysunku, dodawanie warstw, tworzenie bloków itp., a skończywszy na ustawieniu drukowania pliku. Praktycznie w każdym rozdziale znajdziemy tutorial z opisem poszczególnych kroków do wykonania, dzięki czemu nauka staje się bardziej efektywna i łatwiejsza.

W chwili obecnej nie wiadomo, w jaki sposób podręcznik będzie dystrybuowany, czy będzie dostępny w postaci papierowej (co sugerowałyby widoczne ilustracje, chociaż należy zaznaczyć, iż ta przedstawiająca wnętrze podręcznika jest w całości w języku... angielskim!), czy jedynie w postaci elektronicznej. Wiele wskazuje jednak na to, iż nie będzie to zwykłe tłumaczenie angielskiej publikacji, ale oryginalne opracowanie. I oby okazało się jak najlepszej jakości.

A w oczekiwaniu na gotową publikację, polecam materiały dostępne na SWblog.pl & CADblog.pl, np.:
http://www.cadblog.pl/solidworksblog_DraftSight_2015_instalacja.htm

(ms)

Źródło: dpstoday.pl

Share

Wtorek, 29.12.2015 r.

Zapis webinariów Siemens PLM Software

Mijający rok 2015 obfitował w wirtualne wydarzenia, dające jednak uczestnikom jak najbardziej realne korzyści. Takimi były niewątpliwie webinaria organizowane przez Siemens Industry Software

Mimo, iż forma webinaru (internetowego, interaktywnego spotkania) jest chyba jedną z najbardziej przyjaznych użytkownikowi (w zasadzie nie trzeba ruszać się ze swojego ulubionego fotela, aby uczestniczyć w spotkaniu), nie każdy i nie zawsze ma możliwość w nim uczestniczyć. Firma Siemens Industry Software wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, zdecydowała się udostępniać zapis wszystkich organizowanych (bądź współorganizowanych) przez siebie webinarów.

I chociaż tym razem nie będzie już możliwości aktywnego uczestnictwa, zadawania pytań etc., to przynajmniej jest możliwość zapoznania się dokładnie z samą prezentacją.

Zapisy webinariów (nie tylko z roku 2015, ale i z lat wcześniejszych) można znaleźć tutaj. Pogrupowane zostały „tematycznie”, wg kategorii: CAD, CAM, NX, Solid Edge, Teamcenter i Tecnomatix.

(ms)

Share

Poniedziałek, 28.12.2015 r.

Onshape: koniec wersji Beta

Wtorek, 15 grudnia br., okazał się ważnym dniem w historii Onshape. Tego dnia bowiem zespół odpowiedzialny za rozwój tego systemu CAD 3D, działającego w całości w oknie przeglądarki, poinformował oficjalnie o zakończeniu okresu „beta testów” i udostępnieniu pełnowartościowej wersji „komercyjnej”...

Testy wersji beta to blisko 400 000 godzin spędzonych przez użytkowników z nowym systemem. Koniec „bety” oznacza jednak nie tylko wprowadzenie wersji komercyjnej, ale także... Onshape App Store. W tym dedykowanym „sklepie” można będzie zaopatrzyć się w takie funkcjonalne rozszerzenia, jak symulacje, narzędzia do fotorenderingu, biblioteki części, czy wreszcie rozwiązania CAM dla Onshape (o CAM dla Onshape można przeczytać także tutaj). Jak na razie, większość dostępnych rozwiązań oferowana jest nieodpłatnie (vide fot.)!

 

 

Więcej informacji na temat aplikacji dostępnych dla Onshape można znaleźć tutaj.

O tym, jak założyć własne konto i zacząć pracę z Onshape, można przeczytać w e-wydaniu CADblog.pl nr 1-2/2015 (do pobrania tutaj).

(ms)

Źródło: CADglobe.com, Onshape Inc.

Share

Poniedziałek, 21.12.2015 r.

W 2016 roku... ZWCAD 2017

Dystrybutor oprogramowania ZWCAD – firma Usługi Informatyczne Szansa – opublikowała dokładniejsze informacje o terminach wydania kolejnych wersji rozwojowych rozwiązania ZWCAD

ZWCAD 2017, następca ZWCAD+, określany jest mianem wersji „trzeciej generacji”, ze zoptymalizowanym kodem źródłowym (autorskie jądro ZWSOFT). W połowie listopada mijającego roku została opracowana jej pierwsza kompilacja przeznaczona do uruchomienia wersji branżowych (Architecture i Mechanical), czyli zamknięta wersja alfa wykorzystywana w testach API. Wydanie pierwszej wersji beta rozwiązania (przeznaczonej dla zamkniętej grupy osób, w szczególności dla twórców nakładek) planowane było na grudzień bieżącego roku i styczeń roku przyszłego. Druga, dostępna dla wszystkich wersja beta ukaże się po analizie i poprawie zgłoszonych problemów, najprawdopodobniej w lutym lub marcu 2016 r., zaś wersja stabilna 2017 pojawi się prawdopodobnie w maju przyszłego roku (zależy to oczywiście od postępu prac).

Wśród najważniejszych nowości, które mają się pojawić w oprogramowaniu ZWCAD 2017, wymienia się między innymi obsługę 64-bitowych systemów operacyjnych (wersja  ta wyeliminuje ograniczenie związane z wykorzystaniem pamięci) oraz możliwość działania w środowiskach innych niż Windows (chodzi tu konkretnie o system Linux).

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie dystrybutora ZWCAD.

Źródło: Szansa, ZWSOFT, CAD.pl

Share

Piątek, 18.12.2015 r.

HoloLens i rozwiązania CAx

Przy okazji relacji z PLM Europe wspominałem o wykorzystywaniu okularów HoloLens (Microsoft) w zastosowaniach inżynierskich. Jak się okazuje, nie tylko Siemens podjął współpracę z Microsoft w tym zakresie. Również Autodesk rozpoczął proces integracji okularów HoloLens z własnymi produktami. Już wkrótce HoloLens mogą przestać być tylko ciekawostką, a staną się narzędziem pracy dla profesjonalistów

Celem współpracy jest integracja programu Autodesk Fusion 360 z HoloLens i opracowywanie przyszłych rozwiązań, które zmienią sposób pracy projektantów i inżynierów różnych branż. Połączenie oprogramowania Autodesk z możliwościami rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości ma ułatwiać i przyśpieszać pracę specjalistów. W jaki sposón?

Otóż dzięki holograficznym okularom inżynierowie będą mogli z łatwością wizualizować projektowane urządzenia w rzeczywistych wymiarach i otoczeniu. HoloLens ułatwią też pracę zespołową, ponieważ grupa inżynierów, z których każdy korzysta z „zabawki” Microsoft, może bardzo łatwo wspólnie pracować nad jednym projektem.

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości ma pomagać oszczędzać czas, obniżać koszty projektowania i eliminować błędy konstrukcyjne w fazie prototypowej. Może się tak stać istotnie, ponieważ w dużo mniejszym stopniu będzie wymagane tworzenie fizycznych prototypów.

Co więcej, urządzenie HoloLens nie musi być połączone z komputerem lub telefonem, żeby działać; jest ono całkowicie autonomicznie, dlatego zmiany w projektach będą mogły być nanoszone w dowolnym miejscu i czasie – może to być dom, biuro, hala produkcyjna lub plac budowy.

(ms)

Źródło: Aplikom


HoloLens, Autodesk Maya i... motocykl :)

 

Share

Czwartek, 17.12.2015 r.

Siemens przejmuje Polarion

Firma Siemens zawarła umowę dotyczącą przejęcia Polarion – twórcy pierwszego rozwiązania dla przedsiębiorstw, które wykorzystuje przeglądarkę WWW do zarządzania cyklem życia aplikacji (ALM). Oprogramowanie jest integralną częścią rozwoju produktu we wszystkich branżach, zaś ALM umożliwia producentom ciągłą integrację, weryfikację i walidację powiększających się treści programowych, które trafiają do ich produktów. Polarion jest liderem na rynku ALM, który wykorzystuje otwartą architekturę, wdraża nowoczesne mechanizmy zarządzania kodem źródłowym oraz wspiera potrzeby związane z tworzeniem oprogramowania w modelu open source

Siemens, jako jeden z wiodących na świecie twórców oprogramowania do zarządzania cyklem życia produktu (PLM), doda ofertę Polarion do swojego oprogramowania Teamcenter, czyniąc ALM integralnym elementem procesu rozwoju produktu.

– Dzisiejsza informacja jest kolejnym krokiem firmy Siemens, który ma pomóc naszym klientom w pełni czerpać korzyści z cyfryzacji – powiedział Chuck Grindstaff, prezes i dyrektor generalny Siemens PLM Software. – Dodając rozwiązania ALM firmy Polarion do naszego portfela produktów PLM, możemy jeszcze lepiej pomagać firmom w tworzeniu inteligentnych produktów wyposażonych w funkcje komunikacyjne. Zaawansowane funkcje zaprojektowane przez Polarion zapewniają dalszą integrację tworzenia specyfikacji, rozwoju, testowania i symulacji oprogramowania z naszym wiodącym środowiskiem rozwoju produktu, opartym na systemach programowych. Mamy zaszczyt powitać pracowników Polarion w naszej organizacji i cieszymy się, że możemy wprowadzić ich produkty do naszej oferty inteligentnych, innowacyjnych rozwiązań.

Polarion jest liderem rynku ALM, współpracującym z głównymi klientami ze wszystkich podstawowych branż PLM, jak również z klientami z powiązanych branż o wysokim potencjale wzrostu. Zamknięcia transakcji oczekuje się w pierwszym kwartale 2016. Warunki przejęcia nie będą ujawnione.

Źródło: Siemens Industry Software

Share

Środa, 16.12.2015 r.

W czołówce wyścigu wykorzystania nowoczesnych technologii w przemyśle

Polscy inżynierowie pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które mają zmienić funkcjonowanie zakładów przemysłowych i zrewolucjonizować pracę serwisantów. Próbkę tego, co udało im się stworzyć, zaprezentowali podczas tegorocznych targów LiveWorx Europe 2015 w Niemczech

Uważna obserwacja rozwoju nowoczesnych trendów oraz ich wpływu na przekształcanie się przemysłu, pozwoliła polskim inżynierom na opracowanie innowacyjnych rozwiązań dla fabryk i serwisu przyszłości. Na tegorocznych targach LiveWorx Europe 2015 nasi inżynierowie zaprezentowali demo trzech produktów, a wśród nich najważniejsze, czyli system wspierający działy serwisowe, oferujący dla nich inteligentne, połączone, zautomatyzowane środowisko, które optymalizuje czas pracy serwisanta oraz podnosi jego wydajność, redukując niepotrzebne koszty.

Przyszłość ma na imię... technologia
Aplikacja pozwala dostarczyć serwisantom informację techniczną na temat produktu, który mają naprawić w danej chwili. Głównym założeniem tego narzędzia jest dostarczenie kluczowych danych tj.: szczegółów zgłoszenia serwisowego, procedur dotyczących wykonania następnych etapów prac serwisowych, czy informacji o stanie urządzenia. (...)

 

Wtorek, 08.12.2015 r.

Zarządzanie jakością – po raz czwarty

Już jutro, w środę 9 grudnia, ostatnia – czwarta część webinarium z zakresu zarządzania jakością

 

 

Webinarium rozpocznie się o godz: 11:00. Podczas spotkania omówione zostaną rozwiązania DPV (Dimensional Planning and Validation) oraz główne korzyści jego stosowania w przedsiębiorstwie produkcyjnym, takie jak:
• zbieranie danych z wszelkiego rodzaju urządzeń pomiarowych,
• dostępność informacji jakościowych w całym przedsiębiorstwie,
• automatyczne raportowanie pomiarów historycznych i sumarycznych,
• prezentacja 3D danych pomiarowych.

Webinarium w języku angielskim poprowadzi Máté Rangics, QM Specialist GraphIT.

Rejestracji można dokonać tutaj.

Źródło: Siemens Industry Software

Share

Czwartek, 3.12.2015 r.

9 konkurs projektowy TraceParts

Jak co roku projektanci i użytkownicy CAD mają okazję wziąć udział w konkursie projektowym organizowanym przez TraceParts. Tym razem decydujący wpływ na temat konkursu ma zbliżająca się premiera siódmej części Gwiezdnych Wojen...

Tegoroczna edycja wpierana przez ProtoLabs stawia przed uczestnikami ciekawe zadanie: odtworzenia wybranej postaci, pojazdu, statku kosmicznego, scenerii etc. nawiązujących do znanego filmu sci-fi – niekoniecznie do sagi Gwiezdnych Wojen. Warunkiem jest wykorzystanie w projekcie jak największej ilości części i podzespołów pochodzących z bibliotek gotowych elementów CAD 3D, udostępnianych bezpłatnie przez TraceParts. Wszystkie modele na platformie TracePartsOnline.net są dostępne w najpopularniejszych natywnych formatach systemów CAD, jak np. Solid Edge, SOLIDWORKS i T-Flex. Wspierane są także formaty neutralne, jak DWG, DXF, IGES, STEP, SAT, JT, STL i VRML, wiele modeli dostępnych jest także w STL (standardowym formacie wykorzystywanym np. w technologii druku 3D)...

Uczestnicy mogą przesyłać swoje projekty do 18 grudnia br., na adres: 3dcontest@traceparts.com. Rozmiar plików nie może przekraczać 1 MB. Wszystkie zgłoszone prace będą poddane ocenie przez sędziów wyłonionych z zespołu TraceParts i zostaną udostępnione na stronie TraceParts.com. Imię zwycięzcy, który nagrodzony zostanie najnowszym... BB-8 Sphero Droidem z „Przebudzenia mocy” poznamy w Wigilię, 24 grudnia 2015 roku.

Zachęcam do udziału w konkursie i... „May the 3D force be with you!”

(ms)

Więcej informacji: http://www.traceparts.com/news-and-events/2015-press-releases/pr12112015/

Share

Środa, 2.12.2015 r.

Pierwszy CAM dla Onshape?

1 grudnia br. firma MecSoft (producent m.in. bezpłatnego VisualCAD i VisualCAM/FreeMLL– systemu CAM 2,5 osi) poinformowała o wydaniu dodatku VisualIMPORT dedykowanego dla Onshape. Pozwala on na import modeli Onshape do środowiska VisualCAD/VisualCAM...

Co to oznacza w praktyce? Otóż po zainstalowaniu VisualCAD/VisualCAM i pobraniu wspomnianego dodatku, użytkownik ma możliwość zalogowania się do Onshape bezpośrednio z VisualCAD, a następnie pobierania dowolnych plików/modeli formatu Onshape i z pomocą modułów typu VisualMILL, VisualTURN, czy też Visual3DPRINT
– generowania dla nich ścieżek obróbki, albo przygotowania do druku 3D.

Jak można przeczytać na stronie producenta, VisualIMPORT dla Onshape jest dodatkiem (plug-inem) do VisualCAD i wymaga zainstalowania programu VisualCAD 2015 na komputerze użytkownika. Zarówno VisualCAD, jak i VisualIMPORT są bezpłatne i sposób ich wykorzystania/użycia dla celów komercyjnych nie podlega żadnym ograniczeniom. Również VisualCAM może być używany bezpłatnie – w przypadku korzystania z jego ograniczonej wersji, jaką jest wspomniany FreeMILL.

W ten sposób można wejść w posiadanie kompletnego rozwiązania CAD/CAM/PDM – zupełnie bezpłatnie.

(ms)

VisualCAD, VisualIMPORT (for Onshape) i VisualCAM (FreeMILL) można znaleźć (i pobrać) tutaj. O FreeMILL (VisualCAM 2012) pisałem na łamach CADblog.pl (wydanie 1(18)2014, strona 36 – link tutaj). O Onshape można przeczytać w ostatnim wydaniu (link tutaj).

Źródło: TenLinks, MecSoft

Share

Środa, 2.12.2015 r.

SOLIDWORKS 2016 SP 1.0 EV

Dostępny jest pierwszy „service pack” dla najnowszej wersji SOLIDWORKS

Service pack dostępny jest dla wszystkich użytkowników posiadających aktualną subskrypcję. Aby go pobrać i zainstalować, należy zalogować się na portalu użytkowników SOLIDWORKS (SOLIDWORKS Customer Portal) i wejść do działu Download Software and Updates.

Warto także upewnić się, czy jesteśmy uczestnikami programu „Early Visibility” (pozwalającego na korzystanie z wczesnych wersji usprawnień, ulepszeń, service packów etc.). Sprawdzona i stabilna wersja SP 1.0 dostępna będzie po 3-4 tygodniach od udostępnienia wersji „ev”, dlatego użytkownicy tej wersji proszeni są o zgłaszanie wszelkich uwag i problemów do działu technicznego SOLIDWORKS na adres: evis@SOLIDWORKS.com.

Źródło: SOLIDWORKS, Boxer's CAD CAM Blog

Share

Wtorek, 1.12.2015 r.

Najtańszy komputer świata

Raspberry Pi Zero to obecnie najtańszy komputere na świecie. Można go kupić za pięć dolarów (sic!), albo otrzymać za darmo – jeśli kupimy wydanie miesięcznika The MagPi

Jak na swoją cenę, urządzenie zaskakuje możliwościami. Płytka o powierzchni 65 × 30 mm zawiera jednordzeniowy układ SoC Broadcoma BCM2835 (znany ze starszych wersji Pi, z tym samym GPU Videocore 4), o taktowaniu 1 GHz (o 40% szybszy niż wcześniejsze, oryginalne Raspberry Pi 1), pamięć 512 MB RAM DDR2, gniazdo kart microSD, złącze miniHDMI (z obsługą rozdzielczości 1080p, 60FPS), dwa złącza microUSB do zasilania i transferu danych, oraz „gołe” (bez pinów) złącza GPIO i composite video. Zużycie energii przez to maleństwo nie przekracza 0,7 W. A praktyczne możliwości? Cóż, można na nim uruchomić bez problemu... Minecrafta, Sonic Pi czy Scratcha.
(...)

 

Poniedziałek, 30.11.2015 r.

Zarządzanie jakością – ostatnie z cyklu

Siemens Industry Software serdecznie zaprasza na ostatnią, czwartą część webinarium z  zakresu zarządzania jakością

 

 

Webinarium odbędzie się 9 grudnia o godz: 11:00. Podczas spotkania omówione zostaną rozwiązania DPV (Dimensional Planning and Validation) oraz główne korzyści jego stosowania w przedsiębiorstwie produkcyjnym, takie jak:
• zbieranie danych z wszelkiego rodzaju urządzeń pomiarowych,
• dostępność informacji jakościowych w całym przedsiębiorstwie,
• automatyczne raportowanie pomiarów historycznych i sumarycznych,
• prezentacja 3D danych pomiarowych.

Webinarium w języku angielskim poprowadzi Máté Rangics, QM Specialist GraphIT.

Rejestracji można dokonać tutaj.

Źródło: Siemens Industry Software

Share

Poniedziałek, 30.11.2015 r.

Toshiba drukuje z metalu

Znana z produkcji elektroniki użytkowej (w tym laptopów, telewizorów czy tradycyjnych drukarek), a także profesjonalnych rozwiązań dla firm, japońska Toshiba wkracza na rynek technologii druku 3D z własną drukarką. Urządzenie będzie drukować w metalu, w dodatku 10 razy szybciej niż rozwiązania konkurentów w branży...

Szykuje się bardzo efektowny debiut. Toshiba Machine Co. Ltd., która do tej pory działała w branżach urządzeń do formowania wtryskiem, maszyn odlewniczych i robotów przemysłowych, postanowiła wykorzystać swój potencjał w jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnego wytwórstwa, jaką są technologie addytywne.

Toshiba Corporation oraz Toshiba Machine Co. Ltd. wspólnie opracowały prototyp urządzenia, które oficjalnie zaprezentowane zostanie podczas targów Monozukuri Matching Japan 2015 w Tokyo jeszcze w tym tygodniu – 2 grudnia br. (reportaż z targów zapowiada portal branżowy centrumdruku3D.pl).

 

Fot. Prototypowa Toshiba – „drukarka 3D” , a w zasadzie urządzenie pracujące w technologii LMD...

 

„Toshiba nazwała swoją technologię LMD (Laser Metal Depositioning). Podstawowa zasada działania nie odbiega od tej znanej ze spiekania sproszkowanego metalu światłem lasera (DMLS). To co pozwoliło przyśpieszyć proces to opracowanie nowatorskiej dyszy opartej na know-how Toshiby w zakresie technologii symulacji płynów. W przeciwieństwie do obecnych n a rynku rozwiązań, dysza LMD ogranicza obszar na jakim cząsteczki metalu są rozprowadzane, dzięki czemu laser skupia się na niewielkim obszarze, tym samym pracując szybciej, wydajniej i precyzyjniej.

Prototyp urządzenia potrafi wydrukować 110 centymetrów sześciennych w ciągu godziny z wykorzystaniem 800 watowego lasera przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej precyzji druku 3D. Radzi sobie ze stalą nierdzewną, żelazem czy Inconelem” – jak informuje centrumdruku3D.pl.

Ciekawe, czy wersja produkcyjna będzie mogła pochwalić się jeszcze lepszymi parametrami. Urządzenie ma bowiem trafić na rynek dopiero w 2017 roku...

Źródło: centrumdruku3d.pl, 3ders.org, Toshiba

Share

| < | strona 3 z 20 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...


Blog monitorowany przez:

 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934

*ISSN 2083-3032 (wydanie papierowe) **ISSN 2083-3148 (wydanie on-line)