|
www.cadblog.pl www.cadglobe.com | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2017 rok IX  
   

  

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | CaxRaport Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

nr 5-6(25-26) 2017


Wydanie aktualne

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

| < | strona 18 z 20 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...


Czwartek, 23.12.2010 r.

ZWCAD 2011

Przed kilkoma dniami wspomnieliśmy zaledwie o fakcie pojawienia się nowej wersji programu ZWCAD. Dzisiaj poświęcimy mu nieco więcej uwagi...

Nowa edycja środowiska ZWCAD w sposób istotny różni się od poprzedniej. W programie ZWCAD 2011 wprowadzono bowiem wiele nowych funkcji, usprawniono działanie programu, a także zwiększono jego szybkość i stabilność.


Chyba najważniejszą nowością jest parametryczność. Dzięki temu w najnowszej wersji ZWCAD 2011 użytkownik ma wreszcie możliwość wstawiania wymiarów, które są powiązane z wymiarowanym obiektem (po zmianie wartości wymiaru zmieni się również wielkość obiektu) oraz definiowanie więzów geometrycznych.

Kolejną nowością jest podświetlanie obiektów – zawieszenie kursora nitkowego nad obiektem powoduje, że element ten zostaje podświetlony (bloki lub grupy traktowane są przy tym jako jeden obiekt).

W wersji 2011 szybciej działają uchwyty, są one też bardziej precyzyjne. Wprowadzono ponadto opcję magnet umożliwiającą precyzyjne przeprowadzenie linii poprzez punkt charakterystyczny. Dodano nowy punkt charakterystyczny m2p (mtp). Korzystając z niego, można wskazać dwa punkty, a ZWCAD wyznaczy punkt leżący pomiędzy nimi.
Wprowadzono również edytor tabel, funkcję solprof (umożliwiającą spłaszczenie obiektu przestrzennego), narzędzie do odnośników mleader, field (obsługę pól) i przerywanie wymiarów. Zwiększono także wydajność pracy z obrazami rastrowymi.

Warto przy okazji przypomnieć, że trwa promocja związana z zakupem programu ZWCAD. Dzięki niej kupujący program ZWCAD 2010 uzyskują prawo do bezpłatnej aktualizacji środowiska do wersji 2011.
Z wymienionymi powyżej nowymi funkcjami można zapoznać się dokładniej na poświęconej programowi stronie internetowej, z której da się również pobrać w pełni funkcjonalną 30-dniową wersję testową środowiska ZWCAD 2011. Szczegółowe informacje można uzyskać także pod nr tel. 33 4888 939 oraz adresem email: zwcad@zwcad.pl

A o ZWCAD 2011 więcej już wkrótce na łamach CADblog.pl!

Źródło: Szansa


Czwartek, 23.12.2010 r.

GStarCAD 2011

Przed kilkoma dniami GstarCAD ogłosił wydanie przedpremierowej wersji GstarCAD-a 2011. Jak sama nazwa wskazuje i jak łatwo się domyśleć, wersja przedpremierowa ma za zadanie poddanie nowego oprogramowania publicznym testom i ocenie przed wydaniem wersji oficjalnej. GstarCAD 2011 jest całkowicie kompatybilny z Windows 7 i AutoCAD-em od wersji R2.5 do 2010, potrafi komunikować się także z innymi aplikacjami CAD, a interfejsem użytkownika stara się nadążyć za aktualnymi trendami w branży CAD...

Co nowego znajdzie użytkownik decydujący się na zainstalowanie GStarCAD w najnowszej wersji? Teoretycznie powinien odczuć poprawę osiągów, ale wynikającą nie tyle z nowego algorytmu programu, co raczej – z nowych możliwości szybkiego szkicowania i projektowania.

Ale najwyraźniejszą zmianą jest nowy, stylowy wstążkowy interfejs, zapewniający łatwiejszy dostęp do potrzebnych funkcji i tym samym szybsze wykonywanie zadań projektowych (czyli wspomnianą poprawę osiągów). Dzięki możliwościom szybkiego ukrywania widoczności komponentów interfejsu, dostępna przestrzeń rysunku staje się większa. Jakie może to mieć znaczenie z punktu widzenia użytkownika – nie trzeba chyba tłumaczyć.

Automatyczne Przejście z modelu 3D do płaskich rysunków 2D

W wersji 2011 wprowadzono nową grupa poleceń 3D: SOLPROF, SOLVIEW i SOLDRAW. Funkcje te umożliwiają szybkie i automatyczne generowanie płaskich rysunków rzutów, elewacji i innych widoków wprost z modeli 3D.

Polecenie SOLPROF umożliwia szybkie tworzenie wielu rzutów, elewacji czy rysunków części modelu 3D. Uzyskanie konturowego rysunku, wraz z liniami ukrytymi jest szczególnie przydatne dla architektów, inżynierów i projektantów mechaników. Funkcja SOLPROF pozwala na uzyskanie doskonałych efektów w czasie rzeczywistym.
Polecenie SOLVIEW umożliwia transformację brył 3D na grafikę 2D w szczególności dla rysunków inżynierskich. Dzięki poleceniu SOLVIEW, projektanci mogą stosować widoki ortogonalne do tworzenia nowych rzutni i automatycznie generować nowe warstwy dla linii widokowych, linii ukrytych i linii przekroju w arkuszu papieru. Funkcja ta udostępnia również możliwość zdefiniowania właściwej orientacji widoku i skali. Co więcej, otrzymujemy możliwość tworzenia przekrojów w czasie rzeczywistym dzięki dynamicznie edytowalnym płaszczyznom cięcia. W miejscach przekrojów pojawia się wcześniej zdefiniowane kreskowanie.
Polecenie SOLDRAW również umożliwia generowanie widoków płaskich oraz przekrojów 2D z brył 3D. W odróżnieniu od SOLPROF, funkcja SOLDRAW może być wykorzystywana tylko w rzutniach wygenerowanych poleceniem SOLVIEW.
Każde z trzech nowych poleceń rozszerza dotychczasową funkcjonalność GstarCAD umożliwiając projektantom lepiej wykorzystać tworzone modele 3D w grafice płaskiej. Przekroje w czasie rzeczywistym, szybkie wymiarowanie rysunków 2D, elastyczna kontrola kreskowania, linii widokowych i ukrytych pozwala na elastyczną i bardziej wydajną pracę.

| więcej |

Wersja próbna dostępna jest na stronie producenta: http://en.gstarcad.com/download.php?for=1

Źródło: GStarCAD


Środa, 22.12.2010 r.

Solid Edge ST3 za... 50 USD? Tak. Pod warunkiem, że mieszkamy w USA...

Dzisiaj na CAD.pl pojawiła się garść informacji na temat Solid Edge ST3. Dotyczyły między innymi polskiej wersji ST3 (trwają przygotowania do jej wydania), pierwszego Maintenance Packa do najnowszego Solid Edge, a także... atrakcyjnej wersji studenckiej

O ile wspomniane wcześniejsze nowości publikowaliśmy już w ubiegłym tygodniu (dokładnie 17 grudnia), o tyle informacji o wersji studenckiej nie zdążyliśmy jeszcze przekazać. Ale obecnie mamy okazję sprostować nieco doniesienie z najpopularniejszego chyba w Polsce portalu...

„(...) Za pośrednictwem serwisu journeyEd da się bowiem kupić roczną licencję studencką programu Solid Edge ST3 w niewygórowanej cenie wynoszącej niespełna... 50 dolarów! Ta interesująca oferta skierowana jest zarówno do studentów, jak i ich nauczycieli.
Przy zakupie trzeba oczywiście potwierdzić prawo do niego za pomocą odpowiedniego dokumentu. Jednak w celu uzyskania możliwości korzystania przez rok z legalnej wersji Solid Edge Student Edition ST3 i zaoszczędzenia przy tym niemal 6,5 tys. dolarów z pewnością warto nawet zapisać się na kolejne studia... (...)”

Wszystko w powyższym cytacie jest prawdą i rację ma redaktor Łukasz Suma (zresztą mój dobry znajomy). Ale... wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z jego rad zamieszczonych na CAD.pl, muszę niestety rozczarować. Promocyjna cena dotyczy istotnie wersji studenckiej, ale ograniczona jest terytorialnie. Innymi słowy – należałoby podjąć studia w USA i wtedy korzystać z dobrodziejstw promocyjnej ceny oprogramowania:

„(...) This is now only available for students in the US to order via this link. All other countries have to order in the normal way for processing orders in their country. The NX student licence is only available in the US at the moment so the only specific student licence available is the Solid Edge one and as mentioned before you just need proof they are attached to a academic institution to order this. There is also a one page Student agreement which you should have that needs to be signed...”

Obawiam się jednak, iż zaoszczędzone w ten sposób blisko sześć i pół tysiąca dolarów USA mogłoby się okazać niewystarczające dla opłacenia... czesnego. Z drugiej strony... Polak potrafi, więc może komuś się uda?
Swoją drogą, może także na naszym podwórku doczekamy się tego typu obniżek cen wersji studenckich oprogramowania? A na razie – zachęcam do aktywności na forum CADblog.pl i skorzystania w ten sposób z realnej szansy na wylosowanie darmowej płyty DVD z wersją ewaluacyjną Solid Edge ST3!

ms


Środa, 22.12.2010 r.

iPod zamiast Pocket'a

Nietypowy konkurs, nietypowa nagroda i bardzo nietypowy przebieg. Tak chyba najkrócej można ocenić konkurs zorganizowany z inicjatywy CADblog.pl, przy finansowym wsparciu ze strony Dassault Systemes – fundatora nagród. Kilkaset pobrań regulaminu, zapytania odnośnie rejestracji programu, problemy ze stabilnością wersji beta I, wreszcie – tylko jedna praca zakwalifikowana do finału. Na szczęście jest ona potwierdzeniem tezy, że nie ilość – ale jakość się liczy!

Konkurs ogłoszony został na łamach CADblog.pl i polskiej strony Dassault Systemes w połowie września br. Informacja o nim pojawiła się także na stronie portalu 3DCAD.pl, ale tutaj – sądząc po statystykach odwiedzin i ich źródłach – przeszła w zasadzie bez echa. Formuła konkursu zdeterminowana była moim „autorskim” pomysłem na nagrodę, którą był – Pocket Bike, mini-motocykl z silnikiem spalinowym, przeznaczony do wyścigów torowych (na torach kartingowych). A tematem pracy konkursowej – projekt mini-motocykla lub jego podzespołu. Tak, proszę Państwa, nie trzeba było opracowywać całej nowatorskiej konstrukcji takiego małego pojazdu, bądź poświęcać czas na wykonanie jego dokładnego i przemyślanego projektu koncepcyjnego – jak wykonał to finalista. Można było np. zaprojektować zestaw zmieniający „zabawkę” w pożyteczne urządzenie, jakim jest np. pług śnieżny (vide rys.). Oczywiście praktyczne zastosowanie takiej przeróbki budzi wątpliwości, ale koncepcja – chyba zabawna. Cóż, skoro akurat ona narodziła się w redakcji, pod wpływem popularnej tej zimy przeróbki małego Fiata na maszynę do odśnieżania. (...)

| więcej |


Piątek, 17.12.2010 r.

Darmowy 2D Drafting z ST3 (i nie tylko)

Jak można się było spodziewać, kilka tygodni po udostępnieniu oficjalnej wersji Solid Edge ST3 wszyscy użytkownicy CAD 2D doczekali się najnowszej, zaktualizowanej wersji Solid Edge 2D Drafting. Darmowego CAD 2D z technologią synchroniczną trzeciej już generacji...

Z możliwości Solid Edge 2D Drafting ST3 mogą korzystać zarówno dotychczasowi użytkownicy wcześniejszej wersji, jak również wszyscy zainteresowani, którzy wcześniej nie mieli okazji korzystać z tego darmowego systemu do zastosowań komercyjnych (więcej o Solid Edge 2D Drafting  tutaj). Uwaga dla osób chcących korzystać z programu w polskiej wersji językowej: w chwili obecnej dostępne jest spolszczenie jedynie dla poprzedniej wersji ST2, ale w przeciągu kilku tygodni odpowiedni nakładka powinna się pojawić. Niewykluczone zresztą, iż nowa wersja jakoś ze starym spolszczeniem będzie działać, chociaż wcześniejsze doświadczenia uczą czego innego. Innymi słowy – dotychczasowi użytkownicy ST2 mogą jeszcze chwilę poczekać przed dokonaniem aktualizacji do ST3, a nowi – albo zacząć swoją przygodę od wersji anglojęzycznej (zachęcam), albo również uzbroić się w cierpliwość. O udostępnieniu spolszczenia do ST3 będę oczywiście informował, gdy tylko się ono pojawi.
Przy okazji warto wspomnieć jeszcze o dwóch istotnych informacjach odnośnie ST3: otóż
dostępna jest już polska wersja beta Solid Edge ST3 – obecnie jest w fazie testów. Jest już przetłumaczony cały interfejs,  trwają również prace nad plikami pomocy. Efekty tłumaczenia można zobaczyć już na flickr: http://bit.ly/hs6jnI.
Ukazał się również pierwszy pakiet serwisowy MP1 (Maintenance Pack) do Solid Edge ST3 – do pobrania z http://ftp.ugs.com/solid_edge/ST3/SolidEdge/.

• możliwość do pobrania Solid Edge 2D Drafting ST3 (ang.) – tutaj
• więcej na temat darmowego CAD 2D Solid Edge 2D Drafting – tutaj i tutaj
• relacja z polskiej premiery Solid Edge ST3 – tutaj

A już niebawem – noworoczny konkurs dla Czytelników i Forumowiczów CADblog.pl,
w którym do wygrania m.in. 10 płyt z wersją ewaluacyjną Solid Edge ST3!

ms


Czwartek, 16.12.2010 r.

Zabawki i gry pomagają w wykształceniu umiejętności inżynieryjnych na całe życie

Dzieci uwielbiają klocki LEGO®, ale czy zabawa kolorowymi klockami może wychować nowe pokolenie inżynierów? DS SolidWorks stanowczo twierdzi, że tak...

Zbudowanie nawet najprostszej konstrukcji od zera wprowadza dzieci w arkana geometrii oraz fizyki stosowanej – to słowa Marie Planchard, dyrektor ds. światowych rynków edukacyjnych w DS SolidWorks. – Dzięki temu matematyka i technika są nie tylko poznawane, ale mogą też stać się życiową pasją. Gdy geometria i fizyka decydują o powodzeniu lub niepowodzeniu projektu – bez względu na to, czy jest to samochodzik z klocków LEGO, robot czy też autonomiczny pojazd podwodny – nagle matematyka i technika stają się czymś więcej niż problemem na kartce papieru – to klucze do królestwa. Inżynierowie posługują się takimi metodami myślenia na co dzień – dodaje.

Między innymi z tego właśnie powodu firma DS SolidWorks wprowadza dzisiaj dwa nowe bezpłatne programy samouczków do tworzenia samochodzików LEGO i skomplikowanych robotów przy użyciu oprogramowania CAD SolidWorks. Samouczki zawierają kilkanaście lekcji, filmów wideo i modeli części do pobrania. Poziomy projektów zakresem obejmują szkołę podstawową i średnią. Zawierają one jasne instrukcje – odpowiednie także dla osób nie posiadających wcześniejszego doświadczenia z SolidWorks. (...)

| więcej na SWblog.pl |


Czwartek, 16.12.2010 r.

Najnowszy dodatek parametryzujący dla Rhino

Czy Rhinoceros może być uznawany za pełnowartościowy system CAD? Ba, nie tylko może być uznawany, ale jest takim systemem. A powątpiewającym w możliwości tego uznanego modelera 3D proponuję wyszukanie nakładek i dodatków rozwijających możliwości Rhinoceros nie tylko pod kątem zastosowań designerskich, ale właśnie inżynierskich. Przykładem może być opisywany tutaj RhinoParametrics 1.3

Dodatek ten, dedykowany do współpracy z Rhino w wersji 4 SR8, to najnowsza odsłona jednego z komercyjnych opracowań, w pełni asocjatywnego ze środowiskiem Rhinoceros, a implementującego relacje parametryczne do obiektów, modeli projektowanych w Rhino.
(...)
Więcej informacji, a także wersja testowa dodatku, dostępne pod adresem: http://www.rhinoparametrics.com/index.php

Źródło: TenLinks.com


Czwartek, 16.12.2010 r.

O Szansie i ZWCAD na TenLinks! A przy okazji – jest już ZWCAD 2011...

To miłe, gdy informacje o polskich firmach związanych z oprogramowaniem CAD pojawiają się nie tylko w lokalnych serwisach, ale także w globalnej sieci. Portal TenLinks zamieścił wczoraj informację o wyróżnieniu przyznanym dla firmy Usługi Informatyczne Szansa, a konkretnie – dla programu ZWCAD, którego firma ta jest przedstawicielem na Polskę

Szansa jest autoryzowanym dystrybutorem ZWCAD i partnerem ZWSOFT na Polskę od 5 lat. Z kolei statuetka TopBuilder to dobrze rozpoznawalna i uznana na polskim rynku budowlanym nagroda przyznawana przez redakcję miesięcznika Builder i Kapitułę Wyróżnień innowacyjnym produktom i rozwiązaniom budowlanym; realizacjom, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i technologiczne (w tej edycji po raz pierwszy) oraz sprawdzonym i rekomendowanym produktom IT przeznaczonym dla budownictwa. 2 grudnia 2010 roku w Warszawie, w Pałacu Lubomirskich, siedzibie Business Centre Club, podczas uroczystej gali odbyło się wręczenie nagród TopBuilder 2011. Już po raz kolejny Kapituła Konkursu wyróżniła program ZWCAD Standard i Professional jako najlepszy produkt IT 2011 roku. Statuetki wręczali: prezes wydawnictwa PWB Media Marek Zdziebłowski, Marek Michałowski, posłowie Janusz Piechociński i Józef Racki.

A dzisiaj mogliśmy dowiedzieć się oficjalnie o udostępnieniu najnowszej wersji ZWCAD 2011.

Więcej informacji: www.zwcad.pl
http://www.tenlinks.com/news/PR/ZwCAD/121410_szansa_award.htm
http://www.szansa.net.pl/index.php/nowe-wersjie-programow/97-zwcad-2011.html

Źródło: TenLinks.com


Czwartek, 16.12.2010 r.

To sierżanci wygrywają bitwy...

Komitet Naukowo-Techniczny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Związek Rzemiosła Polskiego i Stowarzyszenie Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich „ProCAx" organizują konferencję pt.: „Szkolnictwo zawodowe w Polsce – organizatorzy i beneficjenci”. Konferencja odbędzie się 3 lutego 2011 r. godz. 10.00, w Warszawskim Domu Technika NOT

– Stowarzyszenie ProCAx od 2000 roku, a więc już 10 lat, prowadzi pracę organiczną dla MEN, organizuje dla nauczycieli warsztaty „Mechatronika i techniki wytwarzania w edukacji” – powiedział dr inż. Jan Bis, Prezes Stowarzyszenia. – Dlatego też skwapliwie skorzystaliśmy z zaproszenia NOT i wskażemy na konferencji zaplanowanej na początek lutego przyszłego roku, w jaki sposób można nowocześnie kształcić nie czekając na studia, ale już na poziomie szkoły średniej.

Podczas konferencji zademonstrowana zostanie m.in. inżynieria odwrotna w praktyce (czyli skaner 3D i drukarka 3D), ale także systemy CAD, modelery 3D, czy też możliwości wirtualnej obróbki. Wskazane zostaną także możliwości wykorzystania klocków LEGO (w tym zestawów MindStorm i Technic), ale także sterowników PLC, czyli elementów zaawansowanej automatyki.
– Co najważniejsze, podpowiemy jak efektywnie korzystać w szkole średniej z technologii CAx, tu i teraz, bo świat nie zaczeka na nas! – dodaje Jan Bis.

Zaproszenie na konferencję kierowane jest szczególnie do dyrektorów szkół technicznych, aby dać im szersze spojrzenie na nowoczesne technologie CAx. Stowarzyszenie ProCAx już dzisiaj zachęca do dzielenia się uwagami w ww. sprawie. – Dział KOMENTARZE otwieramy szeroko do swobodnych wypowiedzi, nauczycieli i uczniów, co i jak zrobić, aby kształcić nowocześnie
i ciekawie na poziomie technicznej szkoły średniej
– wyjaśnia Prezes Stowarzyszenia.

– To „sierżanci" decydują o wygranych bitwach – dodaje. Co ma na myśli? W branży technicznej, technologicznej, to dobrze wykształcony technik mechanik, mechatronik, budowlaniec czy drogowiec w dużym stopniu odpowiada za powodzenie wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Myśl inżynierska musi trafić w odpowiednie ręce, by zostać zrealizowaną...

Termin konferencji: 3 lutego 2011, Warszawa, budynek NOT, ul. Czackiego, godz 10.00
Szczegóły na: http://www.procax.org.pl/news.php


Środa, 15.12.2010 r.

Darmowy BRL-CAD po „liftingu” i... z pełniejszą dokumentacją

Przed kilkoma dniami serwis TenLinks.com poinformował o pojawieniu się aktualizacji programu BRL-CAD, darmowego systemu CAD 3D. Dzisiaj informację tą potwierdził także polski portal CAD.pl. Kolejna wersja tego interesującego systemu, opartego na otwartym kodzie (OpenSource), ma numer 7.18.0. Jak widać, program zdążył przejść już pewną ewolucję...

BRL-CAD to system rozwijany od 20 lat, pracujący chyba na wszystkich dostępnych platformach systemowych i sprzętowych (wspomnę tylko takich jak Linux, IRIX, BSD, Solaris i oczywiście Mac OS i Windows). Program dystrybuowany jest bezpłatnie, na zasadzie OpenSource. Możliwości modelowania bryłowego już we wcześniejszych wersjach wzbogacone były o rendering i możliwości analizowania danych. Program ponadto oferuje pakiet analiz wydajnościowych oraz zestaw bibliotek geometrycznych.

Obecna wersja od swojej poprzedniczki (7.16) doczekała się ponad 50 istotnych z punktu widzenia użytkownika zmian i rozszerzeń. Do najważniejszych z nich należą m. in. ulepszenia w zakresie obsługi obiektów NURBS, poprawienie rozszerzenia MGED (bez niego praca w programie jest bardzo utrudniona, chociaż możliwa – przypomina programowanie w języku typu Pascal), wprowadzono także istotne poprawki możliwości konwersji geometrii oraz ulepszenia związane z działaniem rozwiązania w środowisku Windows.

Jak zauważa CAD.pl, wzbogacono dokumentację programu – obecnie można pobrać ją także w postaci plików pdf (dotychczas do dyspozycji była one jedynie w postaci on-line na stronach programu).

Komplet wspomnianych plików pdf (spakowanych w archiwum *.zip ok. 11 MB) dostępny jest tutaj. A o wcześniejszych wersjach BRL-CAD można poczytać zarówno w pierwszych e-wydaniach CADblog.pl (dostępnych w Archiwum), jak również tutaj | BRL-CAD cz. II | cz. III | cz. IV |.

Link do strony o BRL-CAD

Źródło: CAD.pl, TenLinks.com


Wtorek, 14.12.2010 r.

Dziesięć życzeń...

Już od lat z końcem roku, a jednocześnie przed zbliżającym się styczniowym spotkaniem SolidWorks World, prezentowana jest lista życzeń użytkowników. Można na niej prezentować własne uwagi i oczekiwania wyznaczające kierunek rozwoju SolidWorks. Spośród nadesłanych postulatów typowana jest najczęściej wymieniana dziesiątka...

Wśród aktualnie wytypowanej dziesiątki znajdziemy:
• blokowanie obrotu komponentu cylindrycznego w złożeniach, bez konieczności dodawania ekstra wiązań;
• możliwość głosowania i wypowiadania się w kwestii top 10 przez cały rok (nie jako ER, ang. Enhancemet Request);
• możliwość zgłaszania SR (ang. Service Request) za pomocą narzędzia SolidWorks RX (bez logowania do portalu klienta);
• automatyczna zmiana (przeliczenie) tolerancji w momencie zmiany jednostek dokumentu;
• łatwiejsze łączenie wymiarów i właściwości dostosowanych np. poprzez ich umieszczenie w polu tekstowym;
• możliwość podglądu składni równania (jeżeli wymiar był tak obliczony) podczas reedycji wartości wymiaru w polu edycji wymiarów;
• szyk kołowy w dwóch kierunkach – podobnie jak w szyku liniowym;

a także tworzenie konfiguracji odbicia lustrzanego komponentu w obrębie danej części, kontrolę ilości miejsc po przecinku w notatkach na rysunkach i wybór poszczególnych ścian do pochylenia podczas operacji wyciągnięcia. Oczywiście postulatów jest – jak zawsze – o wiele więcej.

Dyskusja na ten temat toczy się przede wszystkim na forum SolidWorks, ale jej ślady w naszym ojczystym języku znajdziemy na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks (PSWUG.info). Zachęcam do udziału...

Źródło: www.pswug.info


Wtorek, 14.12.2010 r.

CADprofi dla ZWCAD w promocji

Zestaw nakładek branżowych CADprofi, a także CP-Symbols (dla systemu ZWCAD – link tutaj) do końca grudnia można otrzymać w promocyjnej cenie. Warunkiem jest zamówienie kompletu nakładek...

Na pełny komplet programów CADprofi (tj. zakup 4 modułów dla jednego klienta na jedno stanowisko komputerowe), dystrybutor oprogramowania, firma SZANSA udziela ponad 35% rabatu (co oznacza zaoszczędzenie blisko 1450 zł netto). Moduły CADprofi 7.07 to:
• CADprofi HVAC & Piping
• CADprofi Electrical
• CADprofi Mechanical
• CADprofi Architectural

Podobnie przedstawia się promocja CP-Symbols. Ona również obowiązuje do końca grudnia, a komplet 4 modułów uzyskamy za kwotę 650 zł netto. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj: http://zwcad.pl/promocje_cad.php

Źródło: Szansa


Wtorek, 14.12.2010 r.

Świąteczna promocja GstarCAD

W okresie świątecznym firmy prześcigają się w promocjach. Dla swoich dotychczasowych i przyszłych klientów ciekawą propozycję przygotował dystrybutor GstarCAD

Każdy, kto do końca grudnia 2010 zdecyduje się na zakup dwóch licencji GStarCAD, otrzyma bezpłatnie:
• Dysk przenośny SAMSUNG 250 GB (przy zakupie 2 licencji GStarCAD Standard),
• Dysk przenośny SAMSUNG 320 GB (przy zakupie 2 licencji GStarCAD Professional).

Oferta jest ważna do końca miesiąca lub też do wyczerpania zapasów magazynowych, a realizacja następuje zgodnie z kolejnością zamówień. Z otrzymanych sygnałów wynika, iż – warto pośpieszyć się z decyzją!
Przy okazji warto wspomnieć, iż jest to ostatni moment, by dokonać zakupu programowania przed zmianą wysokości podatku VAT. Dodatkowo zakup wersji 2010 premiowany jest bezpłatnym upgrade'm do wersji 2011.

GstarCAD dysponuje szeregiem nakładek dla różnych branż: architektury, geodezji, mechaniki, elektryki, systemów rurowych/wentylacyjnych. Ci z Państwa, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z tą interesującą alternatywą dla AutoCAD, mogą skorzystać z bezpłatnych testów oprogramowania i pobrać wersję demonstracyjną (pełna funkcjonalność przez 30 dni).

Więcej o GStarCAD i promocji na stronie http://www.gstarcad.pl


Wtorek, 14.12.2010 r.

Nietypowe wyróżnienie dla CAMdivision

Ta firma miała okazję w ciągu ostatnich tygodni otrzymać już kilka nagród. Ale ostatnio otrzymane wyróżnienie – to coś zupełnie wyjątkowego :)

Podczas ostatniej edycji Webstarfestival, konkursu promującego najlepsze polskie strony www oraz reklamy internetowe, wyróżnienie w kategorii „Usługi profesjonalne” otrzymała nowa strona http://camdivision.pl.

W konkursie przyznawane są nagrody Webstary dla najlepszych stron internetowych (w 27 kategoriach), Webstary Internautów nagrody internautów (w 27 kategoriach), oraz nagroda specjalna, statuetka dla Człowieka Roku Polskiego Internetu. Zgłoszone strony są oceniane przez Akademię Internetu pod kątem celów, jakie powinny spełniać (w ramach danej kategorii) oraz dostosowania ich do potrzeb użytkowników. Ocenie podlegały m.in.: zawartość, funkcjonalność, wygląd graficzny, struktura i nawigacja, innowacyjność, prezentacja wizerunkowa.

– Traktujemy nasza stronę priorytetowo, stąd częste aktualizacje, które powiązane są z serwisami Twitter, Facebook i YouTube, a wkrótce także z blogami o tematyce Cax/PLM  – powiedział Krzysztof Augustyn chwilę po otrzymaniu wyróżnienia. – Nasza strona ma charakter otwarty, można na niej znaleźć m.in. wiele bezpłatnych podręczników i instrukcji w formacie pdf.
Dodam od siebie, iż część dostępnych tam materiałów to także... publikacje CADblog.pl :)

Ze swej strony – gratuluję (i zazdroszę ;) wyróżnienia), a po szczegóły zapraszam na: http://camdivision.pl


Czwartek, 9.12.2010 r.

Alibre Design – teraz w pakiecie z wyjątkowym modelerem 3D!

Dlaczego z „wyjątkowym”? O tym przekona się każdy, kto w oknie przeglądarki internetowej wpisze frazę „Moment of Inspiration”, albo najlepiej od razu zajrzy na CADblog.pl, na wpis z sierpnia br. (link tutaj)

Jak poinformowała dzisiaj firma Alibre Inc. (i jej polski przedstawiciel Datacomp Sp. z o.o.), Moment of Inspiration (MoI) – modeler 3D lub też CAD 3D oferujący możliwości swobodnego modelowania (nieparametrycznego) – będzie zawarty w pakiecie Alibre Design Expert. Narzędzie to zostało opracowane przez współtwórcę programu Rhino. MoI jest to bardzo szybkie i łatwe w obsłudze, zajmuje niewiele miejsca podczas instalacji, ale ma stosunkowo wysokie wymagania sprzętowe.

Dołączenie tego niezależnego programu do pakietu Alibre Design Expert ma na celu ułatwienie użytkownikom Alibre projektowania koncepcyjnego. Nowe środowisko pozwala na bezproblemową wymianę plików między MoI i Alibre Design. Jego obsługa jest łatwa, intuicyjna, a zalety interfejsu użytkownika docenią także wszyscy użytkownicy tabletów graficznych.
Warto zwrócić uwagę na to, jak kształtuje się cena pakietu (Alibre Design + MoI) w stosunku do innych tego typu rozwiązań obecnych na rynku...

Źródło: Tenlinks, Datacomp


Czwartek, 9.12.2010 r.

300 euro do zwrotu? Autodesk ponawia atrakcyjną ofertę rabatową...

Po sukcesie poprzedniej oferty rabatowej na AutoCAD LT, Autodesk ponownie oferuje rabat na zakup nowego stanowiska AutoCAD LT do 15 stycznia 2011 roku. Każdy nabywca zyskuje prawo do rabatu w wysokości 300 euro. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie Autodesk w ciągu 30 dni od dokonania zakupu, jednak nie później, niż do 31 stycznia 2011 roku

Potencjalni nabywcy mogą także zapoznać się z wynikami badania porównującymi wydajność pracy w AutoCAD LT 2011 i w AutoCAD LT 2008, które wykazują wzrost wydajności pracy użytkowników AutoCAD LT 2011 o 44 %. Szczegóły dostępne są na stronie www.autodesk.pl/autocadlt

AutoCAD LT jest oparty na programie AutoCAD, uznawanym za jeden z najbardziej kompatybilnych programów kreślarskich, używanych przez miliony profesjonalistów na całym świecie. Jego funkcjonalność pozwala na dokumentowanie pomysłów, optymalizację organizacji pracy i współpracę z klientami oraz współpracownikami z wykorzystaniem popularnego formatu plików DWG. AutoCAD LT 2011 dodatkowo zwiększa wydajność pracy dzięki zastosowaniu w nim nowych narzędzi i poleceń, zapewniających szeroką i swobodną kontrolę nad wyglądem rysunków, co usprawnia codzienną pracę. Jest zgodny z Windows 7, a także z Windows Vista i XP.

O rabat można występować pod adresem: www.autodeskrebate.com/autocadlt gdzie znajdują się także pełne warunki handlowe oferty.
My ze swej strony proponujemy także pytać o warunki otrzymania dodatku Inventor Fusion, pozwalającego na modelowanie 3D, który – zgodnie z zapowiedziami firmy – ma być udostępniony nieodpłatnie wraz z licencjami AutoCAD wiosną 2011 roku (przyp. redakcji).

Źródło: Autodesk Polska


Środa, 8.12.2010 r.

Drukarki 3D Bits From Bytes w Polsce?

Tego należy się spodziewać już w przyszłym roku, ale to nie wszystko. Firma CAD-Mech, dystrybutor rozwiązań do druku 3D (technologii rapid prototyping) firmy 3D Systems, już w chwili obecnej oferuje drukarki w cenie poniżej 10 000 euro!

O drukarkach 3D Systems pisałem przy okazji relacji z Dni Innowacji 3D (link tutaj), a o szybkim prototypowaniu – w tym miejscu. Teraz dodam, iż Firma CAD-Mech oferuje drukarkę V-Flash (model w zasadzie „kompaktowy”, bo zajmujący niewiele przestrzeni biurowej) w promocyjnej cenie 9 900 euro, każdemu nabywcy dodając gratis kartridż z tworzywem wykorzystywanym do druku przestrzennego. Promocja jest ograniczona czasowo i trwa do końca grudnia (szczegóły można uzyskać pod adresem: marketing@cadmech.pl).

Natomiast osoby, które z przyczyn niezależnych nie zdecydują się na skorzystanie z tej dosyć atrakcyjnej oferty, albo dysponują bardziej ograniczonym budżetem, mogą uzbroić się w cierpliwość. Wszystko wskazuje bowiem na to, iż już za jakiś czas będziemy mogli nabyć drukarkę 3D w cenie poniżej „magicznej bariery”... 10 000 złotych! Wszystko dlatego, iż w 5 października 2010 roku firma Bits From Bytes z Wielkiej Brytanii połączyła się z amerykańską firmą 3D Systems. Bits From Bytes jest znanym producentem niedrogich drukarek 3D oraz narzędzi do drukowania 3D. Urządzenia oferowane przez Bits From Bytes umożliwiają wydruk realnych modeli z tworzyw sztucznych w celach: edukacyjnych, hobbystycznych oraz przemysłowych. Cena zestawów urządzeń oraz drukarek Bits From Bytes kształtuje się w granicach 1 300 do 3 900 USD (link tutaj). Konstrukcja tych urządzeń została opracowana w ramach projektu RepRap, prowadzonego przez Uniwersytet Bath. Materiały budulcowe, wykorzystywane w drukarkach Bits From Bytes to: ABS oraz PLA (w kolorach transparentnych oraz monochromatycznych), polipropylen oraz polietylen. Drukarka 3D BFB 3000 umożliwia wydruk modeli z trzech różnych materiałów.

Więcej o rozwiązaniach oferowanych przez 3D Systems, także o tych z niższej półki cenowej, niebawem na CADblog.pl.

Źródło: www.cadmech.pl


Środa, 8.12.2010 r.

Konkurs Ascon na projekt w Kompas-3D? Dlaczego nie!

Firma Ascon ogłosiła rozpoczęcie Konkursu Modelowania 2011 w programie KOMPAS-3D. Wszyscy obecni i potencjalni klienci mogą nadsyłać swoje prace stworzone zarówno w wysoko zaawansowanym, atrakcyjnym cenowo i łatwym w nauce programie KOMPAS-3D Professional, jak również w wersji LT

Rokrocznie Konkurs Modelowania przyciąga rzeszę korporacji i prywatnych użytkowników KOMPAS-a. Projekty nadesłane w poprzednich latach dostępne są w Galerii zdjęć na stronie ASCON pod adresem: http://ascon.net/showcase/gallery/. Wiele z tych projektów, które można zobaczyć jako modele 3D, są wykorzystywane jako gotowe maszyny, silniki i inne produkty w różnorodnych gałęziach przemysłu.

W tym roku projekty przyjmowane są w następujących kategoriach:
• Najlepszy projekt stworzony w KOMPAS-3D w dwóch dziedzinach: „Inżynieria mechaniczna” oraz „Inżynieria przemysłowa i budownictwo lądowe”;
• Najlepszy projekt profesjonalny stworzony w KOMPAS-3D (do 200 elementów, od 201 do 999 elementów, od 1000 do 4999 elementów, powyżej 5000 elementów);
• Najlepszy „skomplikowany kształt” – model trójwymiarowy, stworzony w KOMPAS-3D z wykorzystaniem powierzchni;
• Najlepszy projekt stworzony w KOMPAS-3D w wersji LT. KOMPAS-3D LT do ściągnięcia za darmo ze strony: http://kompas-3d.pl/pobierz_program_kompas-3d.php

Aby zgłosić uczestnictwo w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny także tutaj) i wysłać go razem z plikami projektu lub zrzutami z ekranu na adres konkurs@kompas-3d.pl w terminie do 1 czerwca 2011 roku.

Wyniki konkursu i informacja o zdobywcach nagród zostaną ogłoszone pod koniec czerwca 2011 r.. Zwycięzcy konkursu otrzymają wartościowe nagrody ufundowane przez firmę ASCON i sponsorów konkursu.

Źródło: SZANSA, www.kompas-3d.pl


Środa, 8.12.2010 r.

Nowe tutoriale dla Solid Edge ST3

Portal Solid Mastermind (działająca on-line społeczność i zarazem źródło wsparcia dla użytkowników systemu Solid Edge) poinformował o udostępnieniu nowych wideo-tutoriali dla użytkowników... najnowszego Solid Edge ST 3! Jak mówią przedstawiciele „mistrza intelektu”, dostępne tam sesje wideo odkrywają nieznane do tej pory możliwości Solid Edge ST3. Szkoda, że... odpłatnie...

Głównym założeniem video tutoriali jest przybliżenie dotychczasowym użytkownikom Solid Edge, posiadającym już wiedzę i doświadczenie w pracy z poprzednimi wersjami, najefektywniejszych metod wykorzystywania najnowszych funkcjonalności ST3. Jak twierdzą twórcy portalu, Solid Edge nie będzie tak wydajnym narzędziem, jakim może być, jeśli nie poznamy wszystkich jego zalet, sposobów i możliwości w nim drzemiących i nie nauczymy się ich wykorzystywać. Wiedzę tą mają przynieść demonstracje dostępne pod adresem: http://www.solidmastermind.com

Na szczególną uwagę zwracają sesje poświęcone połączeniu metod modelowania – tradycyjnej i synchronicznej – w czasie pracy z jednym modelem, w jednym otwartym pliku. I w odniesieniu nie tylko do samego modelowania geometrii, ale także późniejszej pracy z modelem, także w kontekście złożenia, z wykorzystaniem technologii synchronicznej przy arkuszach blach, projektowaniu orurowania, symulacjach, ale także szkicach i wielu, wielu innych.

Wideo-sesje mogą być odtwarzane wielokrotnie, zatrzymywane w dowolnym momencie, a na zakończenie ich uczestnik/słuchacz/widz poddany zostaje prostemu testowi, sprawdzającemu, czy istotnie przyswoił sobie przekazywaną wiedzę.

– Nowe możliwości, nowe rozszerzenia, jakie przynosi ze sobą Solid Edge z ST3, rzeczywiście sprawiają, iż „reguły gry ulegają zmianie” – powiedział Jon Sutcliffe, Dyrektor Techniczny Ingenea, wydawcy Solid Mastermind. – Możliwości kombinacji modelowania opartego na drzewie historii operacji, tradycyjnego podejścia i technologii synchronicznej uwalniającej inżyniera od dotychczasowych ograniczeń, są wyjątkowo efektowne i efektywne zarazem i stanowią źródło korzyści dla wszystkich używających Solid Edge. Udostępnione przez nas tutoriale i kursy wideo pozwolą użytkownikom poznać zalety nowych rozwiązań szybko, łatwo i przy znikomym koszcie.(...) Wielu naszych użytkowników z niecierpliwością wyczekiwało pojawienia się tych materiałów i cieszę się, iż mogę wreszcie powiedzieć: tak, już są dostępne!

Materiały treningowe/szkoleniowe dla Solid Edge ST3 dostępne są dla każdego użytkownika, który zdecydował się na wykupienie złotej lub platynowej subskrypcji. Więcej informacji na temat dostępnych opcji, a także innych korzyści wynikających z dołączenia do społeczności Solid Mastermind, można uzyskać pod adresem: http://www.solidmastermind.com. Pytanie jednak, czy w naszych warunkach nie opłaca się bardziej skorzystać z oferty prezentacji i szkoleń w wykonaniu polskich VAR rozwiązań Siemens PLM Software, w tym – Solid Edge ST3?

Źródło: Tenlink.com, www.SolidMastermind.com


Środa, 8.12.2010 r.

Pierwszy Service Pack dla ZW3D

Firma 3D Master, VAR oprogramowania ZW3D, poinformowała przed kilkoma dniami
o pojawieniu się aktualizacji ZW3D 2010 ServicePack 1

W nowej wersji poprawiono dostępną funkcjonalność systemu
CAD/CAM, w tym:
• rozszerzono możliwości importu plików przez implementację rozwiązań bezpośredniego otwierania danych projektowych SolidWorks, NX, Catia oraz Inventor (ponadto możliwy jest import plików: PTC/ACIS/DWG /DXF /IGS /SETP /Parasolid /STL /VDA);
• dodano ożliwość eksportu plików do formatów: Parasolid/DWG/DXF/IGS/STEP/VDA;
• zwiększono funkcjonalność kreatora postprocesorów (dodano ustawienia parametrów ruchu oraz dołączanie i edycję makr)...

W chwili obecnej ZW3D dostępny jest w 6 językach, w tym oczywiście w angielskim. Polska wersja językowa znajduje się w fazie testów, ale jej również możemy się spodziewać.
Anglojęzyczną wersję demo ZW3D 2010 SP1 możemy pobrać ze strony:http://www.cadcamsoft.pl/index.php/pobierz

Źródło: www.cadcamsoft.pl


Wtorek, 7.12.2010 r.

Blog o CAM bez echa...

Już jakiś czas temu w polskiej sieciowej przestrzeni zadebiutował blog poświęcony systemowi EdgeCAM. Wszelkie tego typu inicjatywy budzą moją niekłamaną sympatię, chociaż skłamałbym, gdybym nie powiedział, iż nie towarzyszy temu „dreszczyk emocji”: czyżby budziła się konkurencja?

Spokojnie, wszystko wskazuje na to, że CADblog.pl długo jeszcze pozostanie bezkonkurencyjny ;), ale www.edgecamblog.pl zasługuje na wspomnienie. Po pierwsze dlatego, że jest polski i w całości poświęcony systemom CAM. Co prawda w zasadzie... jednemu, ale zawsze to coś. Zasadniczą treść blogu – przynajmniej na razie – stanowią krótkie informacje o EdgeCAM i wprowadzonych w nim nowościach, np.:

„(...) wprowadzenie w wersji 2011 R1 możliwości wygaszenia dowolnej ścieżki narzędzia. Poprzednie wersje Edgecam umożliwiały wygaszenie warstwy konkretnego narzędzia, co w przypadku jego wykorzystania dla różnych strategii obróbki powodowało zniknięcie wszystkich wygenerowanych ścieżek. Edgecam 2011 R1 daje programiście pełną swobodę ukrywania dowolnej ścieżki. Szary kolor wygaszonej instrukcji w oknie obróbki jednoznacznie informuje użytkownika które ścieżki narzędzia są niewidoczne...”

I wielka szkoda, że w zasadzie – na chwilę obecną – jest to jedyna zawartość blogu. Miejmy nadzieję, że czas przyniesie także porady praktyczne, tutoriale, sposoby radzenia sobie z mniej i bardziej typowymi sytuacjami, opisy współpracy EdgeCAM z programami CAD 3D etc. Premiera (start) blogu przeszła bez echa, ale warto zapamiętać ten adres, zwłaszcza jeśli na co dzień korzysta się z tego systemu CAM. I trzeba mieć nadzieję, że nie podzieli losu innych tego typu inicjatyw, w których nowe wpisy i materiały pojawiają się raz na kwartał, albo i wcale...

red.


Wtorek, 7.12.2010 r.

Zaplanuj przestrzeń w swojej fabryce...

...korzystając z bezpłatnego dodatku do AutoCAD! Autodesk Inc. udostępnił na stronie Autodesk Labs nowy, darmowy dodatek Factory Layout Optimization do oprogramowania AutoCAD. Technologia ta umożliwia konstruktorom przemysłowym oraz projektantom układów przestrzennych w zakładach produkcyjnych, projektowanie fabryk pod kątem najbardziej ekonomicznego wykorzystania materiałów...

Factory Layout Optimization pozwala konstruktorom i projektantom układów przestrzennych w zakładach produkcyjnych na wykorzystanie już istniejących dwuwymiarowych planów utworzonych w AutoCAD i określenie na ich podstawie rozmieszczenia stanowisk produkcyjnych i ścieżek transportu materiałów. Nowa technologia umożliwia otrzymywanie bieżących informacji zwrotnych dotyczących optymalizacji rozplanowania zakładu z punktu widzenia wykorzystania i przepływu materiałów. Pozwala to na bardziej precyzyjną ocenę wielu różnych aranżacji na wcześniejszych etapach projektowania. Może być wykorzystana w nowych lub istniejących planach przestrzennych 2D wykonanych w programach AutoCAD 2011, AutoCAD Architecture 2011, AutoCAD Mechanical 2011 oraz Autodesk Factory Design Suite 2011.

Dodatek Factory Layout Optimization do AutoCADa będzie dostępny na Autodesk Labs przez ograniczony czas. Współpracuje on z programami AutoCAD 2011, AutoCAD Architecture 2011, AutoCAD Mechanical 2011, w wersjach 32-bitowych, jak i 64-bitowych. Interfejs użytkownika Factory Layout Optimization występuje w języku angielskim, ale będzie współpracował także z powyższymi programami w innych wersjach językowych. A może kiedyś doczekamy się także jego spolszczenia?

Źródło: Autodesk Polska


Poniedziałek, 6.12.2010 r.

TopBuilder dla ZWCAD!

Statuetka TopBuilder to dobrze rozpoznawalna i uznana na polskim rynku budowlanym nagroda przyznawana przez redakcję miesięcznika Builder i Kapitułę Wyróżnień innowacyjnym produktom i rozwiązaniom budowlanym; realizacjom, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i technologiczne (w tej edycji po raz pierwszy) oraz sprawdzonym i rekomendowanym produktom IT przeznaczonym dla budownictwa

2 grudnia 2010 roku w Warszawie, w Pałacu Lubomirskich, siedzibie Business Centre Club, podczas uroczystej gali odbyło się wręczenie nagród TopBuilder 2011. Już po raz kolejny Kapituła Konkursu wyróżniła program ZWCAD Standard i Professional jako najlepszy produkt IT 2011 roku. Statuetki wręczali: prezes wydawnictwa PWB Media Marek Zdziebłowski, Marek Michałowski, posłowie Janusz Piechociński i Józef Racki.

Źródło: SZANSA, www.zwcad.pl


Poniedziałek, 6.12.2010 r.

Packi” dla SolidWorks

Tym razem portal Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks przygotował ciekawe wieści dla użytkowników zarówno najnowszej wersji systemu, jak i wszystkich korzystających z ubiegłorocznej edycji...

Użytkownicy SolidWorks 2010 posiadający ważną usługę subskrypcji mogą pobrać wersję SolidWorks 2010 SP5.0 EV (Early Visibility). Z kolei wszyscy korzystający z SW 2011 (i oczywiście posiadający ważną usługę subskrypcji) mogą pobrać wersję SolidWorks 2011 SP1.  Aktualizacja możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal (link tutaj) lub bezpośrednio po uruchomieniu programu, za pomocą menedżera instalacji.

Źródło: www.pswug.info


Czwartek 2.12.2010 r.

ArtCAM demo do pobrania

Delcam zaoferował demonstracyjną wersję ArtCAM, systemu CAD/CAM dedykowanego dla użytkowników związanych ze sztuką – i to nie tylko tą użytkową

Od ostatniego dnia listopada dostępne są wersje demonstracyjne zarówno systemu ArtCAM Express 2010, jak i ArtCAM Insignia 2010, aplikacji kwalifikowanych jako „artystyczny CAD/CAM” (o ArtCAM więcej na CADraport.pl – link tutaj). Obie aplikacje można otrzymać albo na płycie CD, albo pobrać je ze strony: www.artcam.com/downloads/index.html

Płyta CD zawiera co prawda więcej materiałów dodatkowych (galerie prac, przykłady wdrożeń, a także rodzaj przewodnika po tym, jak korzystać z ArtCAM), ale przewagą wersji „do ściągnięcia” jest fakt, iż nie musimy na nią czekać. Gdyby jednak ktoś chciał otrzymać płytę, może ją zamówić bezpośrednio pod adresem: marketing@delcam.com, albo kontaktować się z polskim dystrybutorem (TORUS SP. z o.o.).

Obie wersje nie pozwalają na dokonywanie zapisu, z drugiej strony – nie są ograniczone czasowo, a wraz z nimi otrzymujemy także 6 gotowych przykładowych modeli. Ścieżki obróbcze dla tych modeli mogą zostać wygenerowane na wiele różnych sposobów, wykorzystując wybrany spośród standardowych 180 post-procesorów dostarczanych z ArtCAM.
Obie aplikacje przeznaczone są raczej dla artystów-designerów, niż dla inżynierów i charakteryzują się łatwością obsługi, wymagając w zasadzie jedynie podstawowej wiedzy na temat projektowania – jak możemy przeczytać na stronie producenta. Mogą także służyć jako „przedszkole” wprowadzające do wykorzystywania poważnych systemów CAM, co oczywiście nie oznacza, iż nie odznaczają się one wieloma możliwościami. (...)

Źródło: www.delcam.com


Czwartek 2.12.2010 r.

Darmowy CAD 3D od Autodesk? Zapewne już wkrótce, ale tylko dla użytkowników AutoCAD...

Łatwość użycia, zdolność do bezbłędnego importu danych z innych zewnętrznych systemów, kompatybilność/integracja z systemami pozwalającymi na wykonywanie symulacji i analiz – takie założenia przyświecały osobom zaangażowanym w proces tworzenia Inventor Fusion Technology. Ale jak można było dowiedzieć się podczas Autodesk University 2010 (Las Vegas), to nie wszystko. Inventor Fusion jako osobna, niezależna aplikacja, będzie oferowany za darmo wraz z licencjami AutoCAD...

– Inventor Fusion ma być wykorzystywany do projektowania koncepcyjnego, pozwalając na swobodne modyfikowanie brył, płaszczyzn. Użytkownik siadając przed komputerem nie musi nawet wiedzieć, z ilu elementów składać się będzie jego model – wszystko powstanie na bieżąco – mówił w rozmowie z Deelipem Menezesem Kevin Schneider, dyrektor rozwoju Fusion Technology w ADSK.

W Fusion użytkownik znajdzie podstawowe narzędzia do swobodnego (bezpośredniego) modelowania przestrzennego, a także funkcje importu geometrii z popularnych formatów, takich jak CATIA V5, Parasolid, Alias Design, IGES, Rhino, etc. Obecna wersja nie posiada jeszcze wsparcia dla formatu SolidWorks, ale trwają nad tym prace. Gotowa aplikacja ujrzy światło dzienne zapewne przed marcem 2011 roku, a w chwili obecnej można pobrać i zainstalować jej wersję testową...

| więcej |


Poniedziałek, 29.11.2010

Prawie miesiąc zniżki dla czytelników CADblog.pl!

Opłaca się odwiedzać strony CADblog.pl. Dlaczego? Otóż rozmowy przeprowadzone podczas targów Wirtotechnologia 2010 zaowocowały interesującą ofertą specjalną, przeznaczoną dla czytelników CADblog.pl, chcących w najbliższym czasie nabyć oprogramowanie z oferty firmy SZANSA...

Promocja obejmuje systemy ZWCAD, a także Kompas-3D, ZW3D (będący targową nowością, a bazujący na VX CAD), Tools II, Przedmiar i Drogi. Promocja potrwa do 19 grudnia br., osoby zdecydowane na zakup ZWCAD mogą w tym czasie liczyć na 5% upust, natomiast wszyscy zainteresowani kupnem pozostałych programów, otrzymają 10% zniżki.

Zainteresowanych kupnem na promocyjnych warunkach proszę o mail bezpośrednio na adres redakcji: redakcja@cadblog.pl, w temacie wiadomości proszę wpisać „Szansa”.

• Oprogramowanie ZW3D: zniżka 10%!

| opis ZW3D na CADraport.pl – link tutaj |
w przygotowaniu

 

• Oprogramowanie ZWCAD: zniżka 5%!

| opis ZWCAD na CADraport.pl – link tutaj |

 

• Oprogramowanie Kompas-3D: zniżka 10%!

| opis KOMPAS-3D na CADraport.pl – link tutaj |

 

Promocja potrwa do 19 grudnia br., zainteresowanych kupnem na promocyjnych warunkach proszę o mail bezpośrednio na adres redakcji: redakcja@cadblog.pl, w temacie wiadomości proszę wpisać „Szansa”.
Charakterystyka firmy i opis jej oferty na stronie: www.szansa.net.pl


Piątek, 26.11.2010 r.

Nie tylko dla architektów

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) wspólnie z firmą Usługi Informatyczne SZANSA zaprasza na szkolenie ZWCAD, które odbędzie się w dniach 10-11 grudnia w Krakowie

Szkolenie trwać będzie dwa dni (w sumie 13 godzin zegarowych) i obejmować będzie podstawowe zagadnienia i działania w środowisku ZWCAD, m.in.: rysowanie obiektów 2D (linie, łuki, okręgi itp.), kreskowanie i tworzenie tekstów, wymiarowanie.
Termin szkolenia: 10-11 grudnia 2010, początek o godz. 13.00
Miejsce: Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24 (Wydział Architektury)
Liczba miejsc ściśle ograniczona – do dyspozycji przewidziano 10 stanowisk komputerowych.
Cena szkolenia obejmuje 13 godzin zajęć, materiały szkoleniowe i wersję demonstracyjną programu, certyfikat oraz lunch i przerwy kawowe. Chętnych do udziału w szkoleniu prosimy o przesłanie zgłoszenia do 7 grudnia.

Formularz zgłoszeniowy można pobrać tutaj (plik w formacie PDF).

Program szkolenia:

1 dzień:
• Sposoby licencjonowania ZWCAD – 10 min
• Rysowanie obiektów 2D: linie, łuki, okręgi, itp.; sposoby wprowadzania współrzędnych; obsługa uchwytów obiektów; ćwiczenia – 3,5 godz.
• Narzędzie edycyjne: kopiowanie, przesuwanie, lustro, szyk, przeciąganie, itp.; ćwiczenia – 3 godz.

2 dzień:
• Kreskowanie i tworzenie tekstów – 30 min.
• Warstwy i rodzaje linii – 30 min.
• Wstawianie obiektów zewnętrznych – rastry, bloki; definiowanie bloków – 2 godz.
• Przestrzeń papieru – tworzenie rzutni. Zmiana widoku, blokowanie skali; wymiarowanie – 2 godz.
• Drukowanie – 30 min.
• Ćwiczenia – 1 godz.

Źródło: www.szansa.net.pl


Piątek, 26.11.2010 r.

EIZO wprowadza do oferty pierwszy monitor multidotykowy

Nowy monitor skonstruowano w oparciu o matrycę VA o rozdzielczości 1920 x 1080 (full HD), jasności na poziomie 265 cd/m2 i kontraście 3000:1. Panel o przekątnej 23” oferuje powierzchnię umożliwiającą wygodne manewrowanie podczas przewijania, przeciągania, obracania itp., jak również wykorzystanie obsługi wielodotykowości oferowanej przez system Windows 7. Dzięki temu możliwa jest intuicyjna obsługa aplikacji bez potrzeby korzystania z myszki i klawiatury. Kąty widzenia wynoszące 178° w pionie i w poziomie zapewniają dobą widoczność dwóm osobom siedzącym równocześnie przy monitorze...

FlexScan T2351W będzie dostępny w całkowicie nowej obudowie z podstawą „LaidBack”. Dzięki tej podstawie dolna krawędź monitora spoczywa na blacie, tak jak ekran notebooka i może przyjąć sześć poziomów odchylenia w zakresie od 15° do 65°. Taka pozycja umożliwia użytkownikowi naturalny sposób patrzenia lekko w dół i komfortowe dotykanie monitora bez wyciągania ręki. Panel dotykowy wykorzystuje technologię optycznego obrazowania, która umożliwia rozpoznanie dotyku gołą ręką, ręką w rękawiczce oraz piórkiem dotykowym. Odporna na zarysowania powierzchnia dotykowa jest wykonana ze wzmocnionego szkła o twardości 6 Moh (porównywalnej z tytanem). Gwarantuje to wytrzymałość pozwalającą na wykorzystanie T2351T także w szkołach i miejscach publicznych.
Wejścia DVI-D oraz D-SUB umożliwiają podłączenie monitora FlexScan T2351W do komputerów, z zarówno cyfrowymi, jak i analogowymi źródłami sygnału. Dla miłośników urządzeń rozrywkowych przewidziano wejście HDMI do podłączania źródeł FullHD, takich jak konsole do gier czy odtwarzacze Blu-ray.

Sześć trybów pracy – Cinema, Paper, sRGB, Game i dwa tryby użytkownika – gwarantuje właściwe ustawienia kolorów dla każdej aplikacji. Tryb Paper symuluje wygląd wydrukowanego dokumentu, dzięki czemu redukuje zmęczenie oczu podczas czytania książek (i np. e-wydań CADblog.pl) na ekranie monitora. (...) Z pomocą dołączonego oprogramowania ScreenManager Pro for LCD, określone tryby wyświetlania mogą zostać przypisane do poszczególnych aplikacji tak, aby po ich uruchomieniu monitor automatycznie przełączał się w odpowiedni tryb pracy. (...)

Monitory FlexScan T2351W są oferowane w cenie 3499 PLN netto dla użytkownika końcowego.

Źródło: www.3dcad.pl


Piątek, 26.11.2010 r.

Miesiąc zniżki dla czytelników!

Opłaca się odwiedzać strony CADblog.pl. Rozmowy przeprowadzone podczas targów Wirtotechnologia 2010 zaowocowały interesującą ofertą specjalną, przeznaczoną dla czytelników CADblog.pl, chcących w najbliższym czasie nabyć oprogramowanie z oferty firmy SZANSA!

Promocja obejmuje systemy ZWCAD, a także Kompas-3D, ZW3D (będący targową nowością, a bazujący na VX CAD), Tools II, Przedmiar i Drogi. Promocja potrwa jeszcze do 19 grudnia br., osoby zdecydowane na zakup ZWCAD mogą w tym czasie liczyć na 5% upust, natomiast wszyscy zainteresowani kupnem pozostałych programów, otrzymają 10% zniżki. Zainteresowanych kupnem na promocyjnych warunkach proszę o mail bezpośrednio na adres redakcji: redakcja@cadblog.pl, w temacie wiadomości proszę wpisać „Szansa”.

Więcej informacji na temat ww. oprogramowania już wkrótce na zaktualizowanych stronach www.CADraport.pl.


Piątek, 26.11.2010 r.

Organiczne kształty w Rhinoceros

Już niebawem pojawi się na naszym rynku nowa wersja oprogramowania T-Splines, dodatku do Rhino, który znacznie usprawnia projektowanie. Będzie to wersja 3.0. Jak poinformowała firma Literka, wszyscy użytkownicy, którzy nabędą program T-Splines 2.0 począwszy od listopada 2010 otrzymają darmowe uaktualnienie do wersji 3.0.

T-Splines dla Rhinoceros 4.0 pozwala w łatwy sposób tworzyć i edytować płynne, plastyczne, tzw. organiczne kształty – zarówno jako design, jak i dla celów produkcji. Ten dodatek, ściśle zintegrowany z Rhino, dodaje szereg technik tworzenia powierzchni, które pomagają projektantom skrócić czas modelowania, wykonać zadania bardzo trudne lub czasochłonne w samym Rhino oraz połączyć działanie Rhino oraz programów do modelowania powierzchni subdivision.

Przy okazji warto wspomnieć o tym, iż także u nas powoli zmienia się sposób postrzegania Rhinoceros jako programu jedynie do modelowania 3D, dedykowanego dla designerów. Imponująca liczba nakładek powstałych dla tego oprogramowania (w tym odpowiadających za parametryczność modelu!) w połączeniu ze stosunkowo atrakcyjną ceną sprawia, iż może się on okazać interesującą alternatywą dla osób poszukujących systemu CAD 3D (tak, to nie pomyłka), oferującego zaawansowane możliwości modelowania powierzchni. Więcej o Rhinoceros niebawem na naszych łamach.

Źródło: www.literka.com.pl


Czwartek, 25.11.2010 r.

Dobry czas na tworzenie

Firma PROCAD ogłosiła rozpoczęcie drugiej edycji konkursu organizowanego pod hasłem „Dobry czas na tworzenie”. Pula nagród wynosi w nim niemal 30 000 zł. Od kilku dni można nadsyłać konkursowe prace...

Organizatorzy zachęcają do przejrzenia swoich projektów, wybrania najbardziej atrakcyjnych i zgłoszenia udziału w imprezie. Warunkiem jest, aby projekt opracowany był za pomocą dowolnego programu firmy Autodesk (takiego jak AutoCAD, Inventor, Revit, Civil, 3ds Max i pokrewne). Udział w konkursie wymaga też przygotowania ilustracji, wypełnienia odpowiedniego formularza i zgłoszenia pracy w jednej z następujących kategorii:

• Budownictwo (architektura, konstrukcje, inż. lądowa itp.),
• Mechanika (przemysł, wytwarzanie, prototypowanie itp.),
• Media & Entertainment (wizualizacja, grafika 3D itp.).

Do zeszłorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 300 prac. Główną nagrodę (10 000 zł) głosami internautów otrzymał pan Kamil z Poznania. Tegoroczny regulamin przewiduje dwuetapowe rozstrzygnięcie konkursu, w którym zwycięzcy poszczególnych kategorii
otrzymają po 5 000 zł. W pierwszym etapie głosami internautów zostanie wytypowanych 21 najwyżej ocenionych prac, po czym jury wyłoni zwycięzców. Nagrodą gwarantowaną dla wszystkich projektantów, których prace przejdą pierwszy etap, ma być karta programu lojalnościowego PROCENT z 1000 punktami gotowymi do wymiany na dowolnie wybrane nagrody. Dodatkową nagrodę ufundowała firma HP. Specjalna komisja złożona z jej pracowników wybierze najciekawszą pracę, która nagrodzona zostanie ploterem wielkoformatowym.

Więcej o konkursie można już znaleźć na stronach organizatora konkursu, firmy PROCAD. Dostępny jest tam również regulamin i formularz zgłoszeniowy.

Źródło: www.procad.pl

P.S.
Ciekawe jak wypadnie organizowany corocznie konkurs PROCAD na tle nagłaśnianego od sierpnia br. konkursu „Projekt dekady”, również na projekt stworzony w środowisku Autodesk. Biorąc jednak pod uwagę liczbę zgłoszeń z ubiegłorocznej edycji (300 prac!), wszystko wskazuje na to, iż inicjatywa PROCAD okaże się nie do pobicia..


Czwartek, 25.11.2010 r.

Polska Premiera Solid Edge ST 3

23 listopada, w hotelu Intercontinental w Warszawie odbyła się konferencja Solid Edge with Synchronous Technology 3. Zorganizowane przez Siemens PLM Software wydarzenie poświęcone było polskiej premierze najnowszej wersji kluczowego produktu z linii Velocity Series – Solid Edge ST3

Wprowadzenie w wykonaniu Rafała Żmijewskiego, uznanego specjalisty od systemów PLM, doskonale uzmysłowiło uczestnikom rolę i coraz większe znaczenie PLM w codziennej praktyce inżynieryjnej. I chociaż trzonem takich rozwiązań nadal pozostaje CAD, to jednak jego funkcjonalności w coraz większym zakresie muszą odpowiadać na potrzeby wynikające z integracji z rozwiązaniami PDM, zwłaszcza w obliczu obecnych światowych trendów.

W sesji biznesowej konferencji postarano się znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób cyfrowe systemy wspomagające projektowanie i zarządzanie pomagają w obecnej sytuacji rynkowej osiągnąć sukces w biznesie. Gościem specjalnym tej części był dr Richard Mbewe – znany ekonomista wykładający na polskich uczelniach. Interesujące były wypowiedzi panelistów, wśród których znaleźli się zarówno klienci wykorzystujący na co dzień systemy Siemens PLM Software, jak i partnerzy odpowiedzialni za ich sprzedaż i wdrażanie (więcej na ten temat już wkrótce na łamach SolidEdgeblog.pl).

W sesji technicznej, inżynier Siemens PLM Software – Tomasz Jęczarek zaprezentował funkcjonalności Solid Edge ST3. Miał wyjątkowo trudne zadanie – zmieścić się w skromnym limicie czasowym – tym bardziej, że na swoją prezentację udał się prosto z przeprowadzanego w kuluarach wywiadu (niebawem na naszych łamach). „Solid Edge ST 3 – więcej niż CAD” – i nie sposób się z tym nie zgodzić, zwłaszcza po obejrzeniu całej prezentacji. A że nie udało jej się zmieścić w przewidzianych 50 minutach – to było do przewidzenia. Goście mogli dowiedzieć się, jakie korzyści daje wykorzystanie technologii synchronicznej w oprogramowaniu CAD (w zasadzie jest to obecnie jedyne dostępne rozwiązanie, które może przyspieszyć tworzenie projektów przez wyeliminowanie wstępnego planowania projektu; skraca czas realizacji zleceń zmian inżynieryjnych dzięki wyeliminowaniu konieczności ponownego generowania modeli. Usprawnia też ponowne wykorzystanie informacji, umożliwiając edytowanie zaimportowanych danych CAD tak jak oryginalnych modeli stworzonych w formatach natywnych).

Partnerzy Siemens PLM Software zaprezentowali możliwości poszczególnych składowych tworzących w zasadzie pełne portfolio Velocity Series, rozwiązania PLM zbudowanego wokół systemu CAD 3D Solid Edge. Bernard Pacuła z GM System przedstawił aplikacje Insight i Teamcenter, prezentując najprostszą drogę do implementacji systemu PDM w firmie. Artur Bielicz zaprezentował CAM Express, innowacyjny system wspomagający wytwarzanie, dedykowany do współpracy m.in. z Solid Edge ST 3. Marek Momot z Kom-Odlew pokazał, w jaki sposób można wykorzystać Solid Edge do opracowania technologii odlewniczych i ich późniejszych weryfikacji w systemie MAGMASOFT. Na zakończenie Andrzej Jakubek z firmy CADOR zaprezentował współpracę Solid Edge z oprogramowaniem Lantek (opis programu na CADraport.pl – link tutaj). (...)

Więcej na SolidEdgeblog.pl | tutaj |

| pełna subiektywna relacja z konferencji tutaj | dodano 10.12.2010 r.


Czwartek, 25.11.2010 r.

Daimler AG i NX

Siemens Industry przed dosłownie chwilą ogłosiła, że jej oprogramowanie CAD zostało wybrane przez producenta samochodów Daimler AG jako podstawa rozwoju jego produktów. Poczynając od lata 2012, firma Daimler dokona integracji pracy 20 centrów rozwoju i najważniejszych dostawców, na jednej platformie, bazującej na rozwiązaniach NX i Teamcenter. Nie udostępniono informacji o wartości zawartej transakcji

Decyzja o wdrożeniu NX jako podstawowego rozwiązania CAD jest niejako naturalną konsekwencją działań prowadzonych przez Daimler AG – zapoczątkowanej wcześniej implementacji rozwiązań PDM opartych na platformie Teamcenter. Połączenie obu tych systemów (NX i Teamcenter) zapewni bezproblemowe zarządzanie całym cyklem życia produktu, począwszy od fazy koncepcyjnej, poprzez projektowanie, testy i symulacje, aż po produkt finalny i zapewnienie jego obsługi posprzedażnej. Praca w oparciu o standardowe dla wszystkich wykorzystywanych aplikacji pliki wymiany danych pozwoli uniknąć wielu problemów i umożliwi prostsze, efektywniejsze i zapewne – szybsze prowadzenie prac nad rozwojem istniejących modeli samochodów i opracowywaniem nowych.

– Kombinacja NX CAD i naszego wewnętrznego systemu PDM, jakim jest „Smaragd” bazujący na Teamcenter, zintegruje wszystkie nasze procesy (...) – powiedział prof. Bharat Balasubramanian, odpowiedzialny w Daimler AG za dział badań i rozwoju (R & D) innowacji i nowych technologii.

Razem z Daimlerem inny producent samochodów podjął decyzję o optymalizowaniu swoich procesów projektowych i wytwórczych w oparciu o rozwiązania Siemenes PLM Software (Siemens Industry). Współczesne samochody wymagają integracji wielu różnych systemów – w samym obszarze CAD musimy pamiętać o konieczności projektowania komponentów mechanicznych, elektrycznych, elektronicznych, hydraulicznych etc. Wymaga to zastosowania rozwiązań pozwalających na swobodną wymianę i integrację wszelkich informacji i danych o projekcie, najlepiej – na jednej platformie. W jakim celu? Aby zagwarantować bezproblemową współpracę wszystkich firm zaangażowanych w powstawanie nowego modelu pojazdu, zapewnienie kontroli nie tylko nad procesem projektowania, ale także wytwarzania, nad łańcuchem dostaw etc.

Daimler AG wykorzystywał rozwiązania Teamcenter od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Wydaje się więc, iż decyzja o implementacji pozostałych systemów z portfolio Siemens nie powinna nikogo dziwić. Czy jest tak istotnie? Link tutaj.

Na podstawie informacji Siemens PLM Software


Czwartek, 25.11.2010 r.

Postprocesory do Edgecam 2011

Jak poinformował portal CAD.pl, na stronie edgecam.pl pojawiło się kilkadziesiąt nowych postprocesorów graficznych kompatybilnych z oprogramowaniem Edgecam 2011 R1. Przygotowano je z myślą o urządzeniach wielu czołowych producentów polskich i zagranicznych, zapewniając szeroką gamę sterowań...

Postprocesory zawierają graficzne reprezentacje maszyn w formie bryły 3D z pełna symulacją ruchów poszczególnych elementów urządzeń. Korzystając z nich do symulacji wygenerowanej ścieżki narzędzia w symulatorze, użytkownik może śledzić wirtualny proces obróbki z symulacją zdejmowania kolejnych warstw materiału.
Kontrolowana jest również kolizyjność narzędzia ze stałymi oraz ruchomymi elementami maszyny oraz uchwytami. Podczas symulacji możliwe jest zdefiniowanie przezroczystości poszczególnych części maszyny oraz porównanie obrobionego detalu w stosunku do wzorca z pełną kontrolą pozostałości materiału.
Dostępne są między innymi postprocesory dla maszyn: Avia, DMG, Doosan, Dugard, Mikron, Feeler, Hermle, Koviosvit MAS, Hurco, Mazak, Kimla, Okuma oraz Mori Seiki. Możliwe jest również opracowanie specjalnego postprocesora dostosowanego do wymagań klienta z pełną graficzną prezentacją pracy maszyny, a także wykorzystanie postprocesorów utworzonych wcześniej dla innych klientów w Polsce.

Postprocesory opracowane zostały w języku polskim z pełną dokumentacją wdrożeniową. Podczas wdrożenia postprocesora u klienta dostosowywany jest wygląd oraz format kodu NC pod kątem określonych wymagań klienta. Przeprowadzane są również pełne testy pracy postprocesora na maszynie, a klient otrzymuje stosowny certyfikat zgodności.

Źródło: www.cad.pl, www.edgecam.pl


Środa, 17.11.2010 r.

Wielkie rabaty
podczas rozpoczynającej się dzisiaj Wirtotechnologii!

To tylko jedna z atrakcji, na którą mogą liczyć osoby odwiedzającego tegoroczną edycję targów Wirtotechnologia 2010! W nowoczesnej hali na pograniczu Dąbrowy Górniczej i Sosnowca reprezentowane są praktycznie wszystkie liczące się systemy CAD, a niektóre z nich można nabyć lub zamówić podczas trwania tragów i to – jak zwykle – w bardzo atrakcyjnej ofercie! I chociaż nie potwierdziły się moje wcześniejsze informacje na temat obecności zagranicznych przedstawicieli, dla uczestników targów nie powinno to mieć znaczenia

Pierwszy dzień Międzynarodowych Targów Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów, podobnie jak w poprzednich latach przebiegał spokojnie, czasami wręcz – leniwie. To dobrze, pozwala zebrać siły przed czwartkiem, kiedy to spodziewana jest największa fala odwiedzających – także studentów, przyciągniętych m.in. perspektywą udziału w rozpoczynającym się dwudniowym cyklu konferencji zorganizowanych przez Stowarzyszenie ProCAx. Przy tej okazji warto wspomnieć o tzw. „wyspie plakatowej” - pomyśle organizacyjnym Stowarzyszenia; wyeksponowanych zostało kilkadziesiąt realizowanych przez studentów i studenckie koła naukowe projektów, wszystkie w formie plakatów, od których zresztą „wyspa” wzięła swoją nazwę.

A jeśli chodzi o wspomniane rabaty...

Kolejna szansa u Szansy
Na stoisku „Szansy” (nr 141) tylko podczas targów możliwy będzie zakup oprogramowania ZWCAD z rabatem 15%, natomiast pozostałe (w tym ZW3D, KOMPAS-3D, TOOLSII) oferowane jest z 25% zniżką. Oferta ważna jest tylko ze specjalnym kuponem rabatowym, natomiast z pewnością interesujący będzie fakt, iż: kupon umożliwia korzystanie z rabatów w nieco mniejszej wysokości przez okres do miesiąca od momentu targów; redakcja CADblog.pl weszła w posiadanie takiego kuponu i jeśli przedstawiciele firmy wyrażą zgodę, kupon zostanie przesłany na adres osoby, która pierwsza do naszej redakcji przyśle mail z tematem wiadomości „Szansa”...

Biblioteka w komplecie
Kolejna promocja, również swoim zakresem wybiegająca poza okres targów, dotyczy oprogramowania GStarCAD (stoisko nr 143). Kupując GStarCAD – wybraną bibliotekę symboli branżowych CADprofi otrzymacie Państwo GRATIS, jednocześnie unikając podwójnego „listopadowego” opodatkowania (wrzucenie w koszty zakupu). Czas trwania tej promocji jest jednak ograniczony do końca listopada, należy więc możliwie szybko podjąć decyzję.

Najnowsza wersja bibliotek działa ze wszystkimi wersjami GStarCAD, w tym z najnowszą polską wersją GStarCAD 2010. Lista zmian wprowadzonych w najnowszej wersji CADprofi dostępna jest w postaci pliku pdf tutaj, jak również na stronie producenta.

– Szacujemy, że dzisiaj targi odwiedziło blisko 1000 osób, sprzedano ponad 550 biletów, a nie możemy zapominać także o osobach zaproszonych i wcześniej zarejestrowanych – wspominał pod koniec dnia Robert Torka, odpowiedzialny za organizację wydarzenia. Dokładne informacje dostępne będą zapewne jutro i postaram się je możliwie szybko przekazać. Jednak frekwencja na stoisku CADblog.pl (nr 137) może skutecznie odwlec ten moment w czasie; zwłaszcza wtedy, jeśli dopisze przynajmniej tak, jak w 2009 roku...
Kilka zdjęć i kolejna porcja wiadomości z Targów – już jutro na naszych łamach. Tegoroczna Wirtotechnologia potrwa do piątku 19 listopada. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Listę wystawców, tematykę seminariów i plan targów można pobrać tutaj (plik pdf).

redakcja


Środa, 17.11.2010 r.

DraftSight Beta II – a konkurs trwa!

Dzisiaj otrzymałem mail z informacją o udostępnieniu przez Dassault Systemes darmowej aplikacji CAD 2D – DraftSight – w wersji beta II. Nowa wersja dostępna jest już do pobrania na stronie producenta. Link można znaleźć poprzez stronę konkursu

Uprzedzając pytania osób zainteresowanych i biorących już udział w konkursie na projekt Mini-Motocykla, odpowiem, iż samemu spodziewam się poprawienia m.in. stabilności zachowania programu w obszarze pola rysunku – pojawiały się już bowiem sygnały o tym, iż przy przejściu kursorem w obszar rysunku, wyświetlanie zaczyna odbywać się skokowo... Czy przyczyny należy upatrywać w karcie graficznej? Mam nadzieję, że nie będzie trzeba już szukać na to pytanie odpowiedzi. Liczę także na to, iż proces rejestracji programu również nie będzie stwarzał problemów.

Nowa wersja instalacyjna zajmuje ok. 45 MB. Po pobraniu pliku wykonywalnego DraftSight.exe, wystarczy tylko uruchomić go i wykonywać polecenia pojawiające się na ekranie. Proponuję upewnić się, czy wyłączone zostało oprogramowanie antywirusowe.

ms


Poniedziałek, 15.11.2010 r.

Z Wirtotechnologią „od pomysłu do realizacji”

Tegoroczne Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA – autorski projekt Expo Silesia, odbędą się w dniach 17 – 19 listopada. Wydarzenie to jest jedynym w Polsce specjalistycznym eventem poświęconym szeroko pojętemu zagadnieniu Rapid Prototyping, profesjonalnym systemom inżynierskim CAD/CAM, metrologii przemysłowej, inżynierii odwrotnej oraz wirtualnej rzeczywistości

To już trzecia edycja tej interesującej imprezy, o charakterze nie tylko wystawowo-targowym, o czym za chwilę. Tym razem szczególnie bogato i interesująco przedstawia się oferta oprogramowania CAx – z zapowiedzi wynika, iż będą obecni nie tylko oferenci, VAR etc., ale także przedstawiciele producentów. Poprzednie lata w opinii tak wystawców, jak i odwiedzających, potwierdzają atrakcyjność tego typu wydarzeń. Potwierdza to także moje skromne doświadczenie. Przy okazji dodam, iż będzie to także druga edycja, na której obecny będzie CADblog.pl.

O tym, co będzie można znaleźć na stoisku nr 137 – więcej na blogu (link tutaj). Wspomnę jedynie, iż wizyta na nim będzie m.in. okazją do zamówienia specjalnego papierowego wydania CADblog.pl. Odwiedzający tegoroczne targi Wirtotechnologia egzemplarz papierowy będą mogli otrzymać na takich samych zasadach, co wydania pdf – czyli bezpłatnie!

W drugim i trzecim dniu targów odbędzie się IX Forum Inżynierskie ProCax pod hasłem: Z Wirtotechnologią „od designu do recyklingu”. Udział w nim wezmą przedstawiciele: Politechniki Śląskiej, Rzeszowskiej, Krakowskiej i Warszawskiej, a także Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i firm wykorzystujących metody i narzędzia do wirtualizacji procesów. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego.
Tematem przewodnim forum będą komputerowe systemy inżynierskie – rozwój, dostosowanie i wdrażanie. Liczne referaty będą dotyczyć m. in.: wirtualnego materiału polikrystalicznego, efektów stosowania różnych metod modelowania wirtualnego, wykorzystania systemów CAD/CAM w światowym przemyśle lotniczym, metod wytwarzania mikroelementów, czy charakterystyki elementów wykonanych metodą bezpośredniego spiekania laserowego.

 
Fot. Wirtotechnologia 2009

 

W ramach targów odbędą się także: WYSPA PLAKATOWA, przedstawiająca najnowsze rozwiązania w projektowaniu i symulacji oraz STREFA DESIGNU, na której zaprezentują się najistotniejsze instytucje związane z projektowaniem przemysłowym.

Godziny otwarcia targów:
• 17 listopada 2010 – środa, godz. 9:00-17:00
• 18 listopada 2010 – czwartek, godz. 9:00-17:00
• 19 listopada 2010 – piątek, godz. 9:00-16:00

Więcej informacji o targach można znaleźć na stronie internetowej www.wirtotechnologia.pl
Szczegółowy program seminariów, lista wystawców i mapka targów – do pobrania tutaj.

Źródło: ExpoSilesia


Poniedziałek, 15.11.2010 r.

Tydzień i jeden dzień do polskiej premiery!

23 listopada 2010 r., w hotelu InterContinental w Warszawie odbędzie się polska premiera oprogramowania Solid Edge ST3. Konferencja przeznaczona jest dla obecnych użytkowników Solid Edge, jak również tych, którzy zastanawiają się nad wyborem systemu CAD lub są zainteresowani tematyką PDM – zarządzania dokumentacją

Poza przedstawieniem najnowszych funkcjonalności oprogramowania Solid Edge, konferencja poruszy zagadnienie wyzwań stojących przed małymi i średnimi firmami w obecnej sytuacji gospodarczej. Znany ekonomista, dr Richard Mbewe, gość specjalny konferencji, postara się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można osiągnąć sukces na rynku małych i średnich przedsiębiorstw, a także poprowadzi dyskusję panelową z Klientami Siemens PLM Software.

Wśród uczestników konferencji rozlosowanych zostanie 8 jednodniowych szkoleń poświęconych pracy z Synchronous Technology! Do zdobycia będą również cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę 3D Connexion.

Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji na ten temat samej konferencji, pełną agendę oraz możliwość rejestracji znajdą Państwo tutaj. Zapraszamy w imieniu organizatorów!

Źródło: Siemens PLM Software


Poniedziałek, 15.11.2010 r.

„Flow” i „Fly” z Dassault Systemes V6

Dla wielu osób zaznajomionych ze specyfiką systemów CAD, hasło CATIA lub V6 (albo oba razem) kojarzyć się będzie z zastosowaniami dla sektora automotive lub aerospace. Oczywiście nie wyklucza to obecności i używania z powodzeniem innego oprogramowania w tych branżach przemysłu. A co z użyciem CATIA np. w obszarze – projektowania i budowy maszyn? Okazuje się, że są i tacy, którzy do zaprojektowania maszyn obróbczych wykorzystują „Kaśkę” z „przyległościami”...

W ostatnich dniach Dassault Systemes poinformowała o fakcie wykorzystywania jej rozwiązań PLM przez m.in. Bell Helicopter (a konkretnie firmęTextron), która używa platformy V6 PLM w celu ulepszenia współpracy i skrócenia czasu wprowadzenia helikoptera na rynek. Jako część starań mających na celu poprawę procesów biznesowych i uaktualnienia systemów w całej firmie, Bell Helicopter wykorzystuje obecnie pełny zakres marek Dassault Systemes, włącznie z ENOVIA V6, CATIA V6, DELMIA V6, 3DVIA V6, i SIMULIA V6. Ta informacja potwierdza wcześniejsze stwierdzenie, iż „Kaśka” kojarzy się z branżą lotniczą.

Bell Helicopter wybrał Dassault Systemes V6 ze względu na elastyczny PLM i duży stopień funkcjonalności „out-of-the-box” (funkcja dostępna bezpośrednio po instalacji) przemysłu lotniczego. Projekt będzie ostatecznie zastosowany u 6 000 użytkowników (!) w miastach Teksasu Forth Worth i Amarillo (USA), a także w Mirabel w Quebeku (Kanada).
Bell Helicopter planuje wykorzystać portfolio rozwiązań Dassault Systčmes ENOVIA w celu skonsolidowania danych w jednym systemie, który będzie zarządzać inżynieryjnym zestawieniem materiałowym (BOM) i umożliwienia pełnej identyfikowalności we wszystkich dyscyplinach biznesowych – od kontraktów i wymogów, do produktu końcowego. Portfolio rozwiązań Dassault Systemes DELMIA zostanie użyte dla obróbki i ergonomii, 3DVIA dla ilustrowanego planowania i instrukcji pracy, CATIA dla tworzenia produktu i rozwiązania symulującego zarządzanie cyklem życia produktu SIMULIA dla szerokiego zarządzania przedsiębiorstwem danych symulacji inżynieryjnych i procesów.

Fot. Bell Helicopter, przedsiębiorstwo w pełni kontrolowane przez Textron Inc. jest m.in. uznanym światowym producentem komercyjnych i wojskowych, załogowych i bezzałogowych samolotów pionowego wznoszenia i pionierem rewolucyjnego samolotu z odchylanym wirnikiem.

A co ze wspomnianymi producentami maszyn?
Otóż Flow International, firma będąca uznanym graczem rynkowym w technologii i systemach cięcia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem (zatrudniająca około 600 osób w dwunastu krajach) będzie stosowała V6 do projektowania, analizowania, produkcji, dokumentacji i zarządzania swoimi liniami produktu, włącznie ze złożonym montażem (obejmującym do 90 000 części w przypadku każdego produkowanego urządzenia). Rozwiązania Dassault Systemes będą także użyte do ułatwienia zarządzania całym cyklem życia produktu, w tym: zestawienia materiałowego (BOM), zarządzania danymi produktu, obiegu dokumentów dostawcy, zarządzania IP, wymagań montażu, szkoleń praktycznych, raportowania, symulacji, modelowania i zakupu. Idex Solutions (VAR DS) wprowadza te rozwiązania i przenosi istniejący montaż Flow, części i rysunki wykonane w poprzednich systemach do zaimplementowanego środowiska V6.
Dassault Systemes V6 zastąpi bieżące licencje Flow, korzystającej do tej pory z różnych programowych rozwiązań inżynieryjnych. Flow zadecydowała, że pojedyncze źródło danych umożliwi jej szybsze opracowanie produktów, pozwoli na stworzenie jednolitego obwodu zamkniętego projektu dla środowiska produkcyjnego i zarządzania jakością.

Źródło: Dassault Systemes


Poniedziałek, 8.11.2010 r.

Narzędzia do obliczeń inżynierskich, czyli...

...Samouczki Solid Edge 2D czas zacząć! I to nie tylko ze względu na coraz większą popularność tego systemu wśród osób poszukujących darmowych rozwiązań 2D – a pamiętajmy, że konkurencja przestała próżnować i od tego roku dostępne są już także markowe systemy innych firm. Tyle tylko, że jeden nadal pozostaje w wersji beta, a drugi – dedykowany raczej urządzeniom mobilnym – nie stanowi w zasadzie liczącej się konkurencji. Przynajmniej na razie...

(...) Na wstępie proszę o otwarcie pliku ćwiczenia o nazwie Seddbgs.dft. Powinien być dostępny w katalogu instalacji Solid Edge 2D, w podkatalogu Training. Gdyby okazało się, iż plik, z którego Państwo korzystali, został już wcześniej zmodyfikowany/zapisany podczas ćwiczeń, albo nie mogli go Państwo odnaleźć, oryginalny plik udostępniony przez Siemens PLM Software można pobrać tutaj*.

Niniejszy samouczek (stanowiący uzupełnienie/rozwinięcie/własną interpretację wybranego spośród licznych udostępnionych wraz z licencją Solid Edge 2D Drafting), przedstawia typową procedurę korzystania z narzędzi obliczeń inżynierskich do oceny projektu 2D przekładni pasowej.
Dowiemy się z niego, jak obliczyć obwód pasa oraz zmienić zmienne przy użyciu polecenia Szukanie wyniku, aby spełnić wymogi projektowe przykładowej przekładni pasowej. (...)

| *Pełny samouczek wraz z ilustracjami i plikiem *.dft dostępny tutaj |


Środa, 10.11.2010 r.

Projekty Dekady – tylko do 30 listopada!

Tak się złożyło, że o tym konkursie jeszcze nie pisaliśmy! A zbliża się ostateczny termin zgłaszania prac do konkursu organizowanego z okazji 10. rocznicy wprowadzenia na rynek oprogramowania ADSK Inventor

Do końca listopada br. wszyscy użytkownicy Inventora mogą wziąć udział w konkursie Projekty Dekady, przesyłając swoje prace za pośrednictwem strony: http://www.10lat-inventor.pl/

To w zasadzie ostatni moment, aby zaprezentować szerokiemu kręgowi odbiorców swoje innowacyjne projekty, które wykonane zostały za pomocą tego systemu CAD 3D w ciągu ostatnich dziesięciu lat (stąd także nazwa konkursu).

Udział w konkursie stanowi okazję do promocji innowacyjności polskich inżynierów i polskiej myśli technicznej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, m.in.: wyjazd na konferencję Autodesk University 2012 w Las Vegas (połączoną z sesjami szkoleniowymi, imprezami integracyjnymi etc.); pełna, komercyjna wersja oprogramowania Autodesk Inventor Professional, stacja robocza oraz cyfrowe aparaty fotograficzne. Projekty oceniane będą w dwóch kategoriach – profesjonalnej oraz studenckiej, a swoich faworytów wskażą również internauci. Szybkie przesłanie prac zwiększa zatem szanse na głosy tych ostatnich. Przy wyborze zwycięzców pod uwagę będą brane następujące elementy: innowacyjność produktu, innowacyjność procesu, stopień złożoności projektu od strony liczby elementów i kształtu produktu, atrakcyjny design, a także strona wizualizacyjna i jakość przesłanych materiałów.

 
Przykładowy nadesłany projekt Michała Modzelewskiego (wyścigowy bolid PWR Racing Team)

Zwycięzców wyłoni jury złożone z przedstawicieli kadry naukowej Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej, ekspertów z branży oraz reprezentantów firmy Autodesk. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w styczniu 2011 roku. Organizatorzy zachęcają wszystkich do wzięcia udziału w imprezie. Więcej informacji na temat konkursu można oczywiście znaleźć na stronach Autodesk.

Wersja 30-dniowa Inventor 2011 (trial) do pobrania tutaj

Źródło: CAD.pl, 3DCAD.pl


Środa, 10.11.2010 r.

Polacy najlepsi na EPLS 2011

Top European Partner Siemens PLM z Polski? Polacy potrafią – i udowadniają to kolejny raz!

Podobnie jak w poprzednich latach, firmy z Polski związane z Siemens PLM Software zaprezentowały się lepiej od swoich konkurentów z innych krajów Europy. I kolejny raz najcenniejsze wyróżnienia trafiły do rąk przedstawicieli CAMdivision. Chciałbym wierzyć, że w osiągnięciu znakomitych wyników dużą pomoc odegrały działania prowadzone za pośrednictwem CADblog.pl ;)

To oczywiście żart, kryterium zaangażowania w strefę CADblogową raczej nie było brane pod uwagę. W tym roku, w Budapeszcie, podczas dwudniowego spotkania (2-4 listopad) partnerów Siemens PLM Software z obszaru EMEA (Europe, the Middle East and Africa), podobnie jak w roku ubiegłym omawiano strategię rozwoju produktów i ich sprzedaży, obsługi posprzedażnej etc. (z uwzględnieniem np. wpływu ogólnoświatowej recesji), zaprezentowano uczestnikom plany na przyszły rok, a także podsumowano dokonania z minionego okresu i przyznano kolejne wyróżnienia (...).

| więcej na SolidEdgeblog.pl |


Środa, 10.11.2010 r.

Bricscad V11 PL już dostępny

Wczoraj otrzymałem maila z informacją o udostępnieniu dla wszystkich zainteresowanych najnowszej wersji popularnego systemu CAD, nawiązującego do filozofii projektowania znanej użytkownikom ADSK, ale będącego na zdecydowanie niższej półce cenowej...

Mowa tutaj o Bricscad w wersji 11.1.11, udostępnionej 9 listopada br. W stosunku do poprzedniej, jak zwykle dokonano wielu zmian i poprawek, a pełna ich lista dostępna jest na stronie producenta. I tak najnowsza wersja po pierwsze – cechuje się zwiększoną wydajnością. Zmienna systemowa CacheLayout kontroluje obecnie, czy w pamięci podręcznej zapisywane są arkusze. Wymagana dodatkowa pamięć do przechowywania arkuszy została uzyskana poprzez obniżenie zapotrzebowania na pamięć do wyświetlania obiektów rysunku, dzięki temu przełączanie pomiędzy arkuszami jest szybsze nawet 10 krotnie! Skomplikowane? Nie tak bardzo. Poprawiono także możliwości wykorzystywania rezerw drzemiących w nowoczesnych stacjach roboczych. W wersji V10 użycie pamięci przez Bricscad było ograniczone do około 1.6 GB. W wersji V11 zwiększono możliwość użycia pamięci do 4 GB na systemach 64 bitowych oraz do 3 GB na systemach 32-bitowych. W tych ostatnich pewną niedogodnością pozostaje fakt, iż należny dokonać ręcznych zmian w danych konfiguracji rozruchu (plik boot.ini).

Jeśli chodzi o funkcjonalność środowiska projektowego V11, wprowadzono polecenie Właściwości Słońca (pozwalające dodawać ustawienia dla Słońca w aktualnej rzutni), Dynamiczne wymiary i Dynamiczny wkład, Dynamiczne bloki (możliwość wstawiania dynamicznych bloków oraz modyfikacji danych poprzez okno właściwości – istnieje więc możliwość wykorzystania już istniejących bibliotek bloków dynamicznych). Użytkownik ma możliwość dołączenia pliku PDF jako obrazu (np. podkładu) lub odnośnika; polecenie Warstwy PDF pozwala na kontrolę warstw PDF użytego w podkładzie, przewidziano także zmienną systemową włączającą/wyłączającą użycie punktów charakterystycznych w geometrii podkładu PDF. Poleenie Podgląd Warstw pozwala na wyświetlanie zawartości wskazanej w Eksploratorze Rysunku warstwy (zgodnie z ustawieniami aktualnej rzutni). Aby wyłączyć podgląd należy zamknąć panel podglądu okna Eksploratora. Zamknięcie tego panelu nie spowoduje zamknięcia paneli podglądu w innych kategoriach Eksploratora. Każda kategoria posiada własne ustawienia paneli.

Więcej informacji o nowościach w wersji V11 na stronie producenta: http://www.bricsys.com/rss/html.jsp?channel=bcad&site=48

Nowa wersja programu do pobrania tutaj.

Źródło: Bricsys Polska


Poniedziałek, 8.11.2010 r.

Szansa na promocję, promocja Szansy :)

Firma Szansa, dystrybutor m. in. oprogramowania ZWCAD poinformowała, iż każda nowo zakupiona licencja programu ZWCAD 2010 objęta zostanie bezpłatną aktualizacją do wersji 2011. Jak zapowiada producent, wersja ta ukaże się prawdopodobnie jeszcze w tym roku i będzie udostępniona do pobrania ze strony www.zwcad.pl. Klucz sprzętowy pozostanie taki sam, zmieni się tylko kod licencyjny, który będzie można sprawdzić na stronie internetowej. To rzeczywiście interesująca propozycja...

Wśród kilku nowych funkcji ZWCADa 2011 z pewnością warto wymienić parametryzację, która definiuje na nowo sposób projektowania w 2D, znacząco poprawiając dokładność, przy jednoczesnej redukcji potrzebnego czasu.

Ponadto: podświetlanie obiektów, bardziej funkcjonalna lokalizacja punktów charakterystycznych, edytor tabel, narzędzie do edycji odnośników itd. W porównaniu z poprzednimi wersjami, także stabilność i szybkość programu została znacząco poprawiona, co bezpośrednio wpłynie na poprawę wygody korzystania z programu.

Nieco bardziej szczegółowy opis nowości wraz z pomocniczymi filmami mogą Państwo znaleźć pod adresem: http://www.zwcad.pl/zwcad2011.php. 30-dniową wersję testową ZWCAD 2010 w polskiej wersji językowej można znaleźć tutaj: http://www.zwcad.pl/zwcad_2010_PL.php. Z kolei wersja beta ZWCAD 2011 dostępna jest do pobrania ze strony: http://plikicad.net/ftp/ZWCAD2011Beta-Plk-Web.msi

O fakcie pojawienia się w pełni funkcjonalnej wersji nowego ZWCADa będziemy oczywiście informować także na naszych stronach internetowych. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 33 4888 939, 033 474 04 03, email: zwcad@zwcad.pl

Źródło: www.zwcad.pl


Poniedziałek, 8.11.2010 r.

3Dconnexion Design Challenge

To prawdziwy jesienny „wysyp konkursów”! Niedawno zakończył się konkurs studencki CNS Solutions (więcej na Swblog.pl), trwa nadal przedłużony konkurs CADblog.pl i DraftSight (na projekt pocket-bike'a), resselerzy ADSK mają swoje konkursowe propozycje dla użytkowników CAD, a tymczasem w ostatnich dniach do swoich „zawodów” zaprasza 3Dconnexion...

Niestety, na „polskich stronach” 3Dconnexion nie można znaleźć żadnych informacji (nie można, bo polskich stron de facto nadal nie ma!), dlatego postarajmy się przybliżyć szerzej to, co zamieścił na swojej głównej stronie producent manipulatorów 3D (dodajmy, iż nie jedyny, ale występujący na wielu rynkach jako monopolista).

Na czym polega zadanie konkursowe? Należy wybrać jeden z modeli dostępnych na stronie producenta (model samochodu, silnik lotniczy, silnik V8 itp.), a następnie sprawić, by w naszych oczach „ożył” w jakimś interesującym i oryginalnym otoczeniu 3D! Jest o co walczyć, bowiem wśród nagród znalazły się nie tylko manipulatory – myszki 3D (Space Explorer i Space Navigator), ale także karta graficzna PNY NVIDIA Quadro FX 1800, a także 27 calowy monitor LED Apple Cinema Display.

Aby wziąć udział w konkursie należy:
• Kliknąć odnośnik do 3Dconnexion na Facebooku (widoczny na stronie konkursowej po prawej);
• Pobrać jeden lub wszystkie udostępnione modele;
• Umieścić model w oryginalnym otoczeniu (świecie) 3D;
• Następnie gotową wizualizację załadować na serwer 3Dconnexion (format jpg, max. 2 MB).

Zawody rozpoczęły się pierwszego października, a kończą w Sylwestra 2010 r. Na zakończenie każdego miesiąca trwania zawodów, 3Dconnexion wybierze dwie wiodące prace i za pierwsze miejsce przyzna SpaceExplorera i karte graficzną, za drugie – Space Navigatora. Natomiast na zakończenie zawodów, wśród laureatów miesięcznych nagród, rozlosowany zostanie monitor Apple.

Więcej informacji, a także wspomniane modele 3D do pobrania, na stronie: http://www.3dconnexion.com/challenge

Źródło: TenLinks


Poniedziałek, 8.11.2010 r.

Camaro w SolidWorks? Dlaczego nie!
Każdy może pobrać darmowy podręcznik modelowania powierzchniowego w SW!

Proszę spojrzeć na zdjęcie zamieszczone poniżej. To przykład modelowania powierzchniowego nie w CATIA, ale... w SolidWorks. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się, w jaki sposób ów model powstał – nic prostszego. Jego Autor, Matthew Perez, udostępnił swój tutorial, demonstrujący proces modelowania kształtu nadwozia tego sportowego „Chevy”, dla każdego zainteresowanego...

Matthew Perez, certyfikowany ekspert SW (CSWE), specjalista m.in. od projektowania części uzyskiwanych metodą wtrysku, na ponad 290 stronach krok po kroku opisuje proces modelowania bryły i detali nadwozia Camaro. I udostępnia swój tutorial kompletnie za darmo (wiem, że się powtarzam, ale już go lubię!). Jedynym minusem może być fakt, iż tutorial jest w języku angielskim. Przynajmniej... na razie, bowiem już wkrótce dostępny będzie także w języku polskim, oczywiście na SWblog.pl!

Co sprawiło, że Matt zaczął wykorzystywać SolidWorks w swoich codziennych zmaganiach inżynieryjnych? Jak wyglądały jego wcześniejsze doświadczenia z systemami CAD? Wreszcie – dlaczego zdecydował się udostępnić swój tutorial za darmo? (...)

| więcej na SWbog.pl |


Poniedziałek, 8.11.2010 r.

Zaproszenie na Wirtotechnologię: okazja do bliższego spotkania z ZW3D!

Firma Usługi Informatyczne Szansa (link do informacji o firmie tutaj) pragnie zaprosić wszystkich zainteresowanych na Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wizualizacji Procesów „Wirtotechnologia”, które odbędą się w dniach 17 – 19 listopada 2010 w Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu

Na stoisku firmy, oprócz programu KOMPAS-3D – parametrycznego programu wspomagającego projektowanie 3D – prezentowany będzie także najnowszy produkt firmy ZWSOFT – program ZW3D. Oferuje on kompleksowe rozwiązania z zakresu CAD/CAM pozwalające na jeszcze bardziej efektywne projektowanie. Każda osoba, która odwiedzi firmowe stoisko nr 141 będzie mogła wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, natomiast osoby zainteresowane kupnem będą mogły nabyć programy w bardzo atrakcyjnej ofercie specjalnej.

Źródło: SZANSA (www.szansa.net.pl)


Piątek, 5.11.2010 r.

Zamiast „motylka” – AutoCAD WS

Wstyd się przyznać, ale jakimś cudem umknął mojej uwadze fakt, iż zakończony (powodzeniem!) został Autodeskowy „Project Butterfly”. Z końcem września br. ADSK oficjalnie udostępnił wszystkim zainteresowanym system CAD 2D pracujący poprzez sieć zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych...

O „Project Butterfly” pisałem już kilkakrotnie na łamach zarówno blogu, jak i e-wydań – przy okazji podejmowania tematyki systemów pracujących „in cloud” (cloud computing, „praca w chmurze” etc.), jak i firmowych darmowych narzędzi CAD 2D (zainteresowanych odsyłam do Archiwum i zawartości poprzednich wydań). W tym miejscu tylko przypomnę, iż jest to CAD 2D, który nie wymaga instalacji na komputerze użytkownika, a do którego dostęp uzyskujemy poprzez przeglądarkę internetową. AutoCAD WS dedykowany jest w zasadzie dla urządzeń mobilnych (w tym niektórych telefonów komórkowych), ma okrojone w stosunku do „dużych braci” możliwości, ale z drugiej strony może okazać się narzędziem spełniającym oczekiwania wielu osób projektujących na co dzień w 2D. I chyba warto po niego sięgnąć, chociażby na próbę, nawet jeśli niektórzy głoszą hasło: „2D is for sissies” ;)

– Jesteśmy szczęśliwi mogąc oficjalnie poinformować o udostępnieniu „motylka” jako system AutoCAD WS, nowy produkt powiększający rodzinę aplikacji ADSK – pisała 29 września na tematycznym blogu jedna z inicjatorek jego powstania, Iris Shoor, Product Manager AutoCAD WS (na zdjęciu). – AutoCAD WS daje możliwość wykorzystania narzędzia zbliżonego do AutoCAD'a na zupełnie nowych, niedostępnych wcześniej platformach, jakimi są przeglądarki internetowe, ale także telefony komórkowe, tablety i inne mobilne urządzenia. AutoCAD WS pozwala nie tylko na przeglądanie i wymianę plików stabdardu DWG, ale także na ich edycję, wszystko za pośrednictwem mobilnych urządzeń typu iPad, iPhone, czy też iPod touch – dodała.

Posiadacze wspomnianych urządzeń odpowiednie sterowniki znajdą na stronach AutoCAD WS.

Źródło: www.autocadws.com, AutoCAD WS Blog

O AutoCAD SW czytaj także tutaj:
http://www.mackozer.pl/2010/09/29/apple-ipad-iphone-autocad-ws-juz-jest/


Piątek, 5.11.2010 r.

Pechowa czy szczęśliwa „trzynastka”? Chwileczkę, nie bądźmy przesądni!

ANSYS poinformowała o opracowaniu nowej, trzynastej już wersji swojego flagowego oprogramowania do przeprowadzania symulacji inżynierskich

ANSYS 13.0 ma optymalizować proces rozwoju produktów (...), a najnowsza wersja oferuje szereg możliwości i rozszerzeń przyspieszających oraz ułatwiających korzystanie z aplikacji. Należą do nich między innymi zwiększenie dokładności działania solverów, przekładające się bezpośrednio na bardziej precyzyjne wyniki symulacji, poprawa wydajności pracy oprogramowania poprzez wykorzystanie bardziej efektywnych algorytmów i możliwości sprzętowych oferowanych przez najnowsze systemy komputerowe, a także uproszczenie korzystania ze środowiska programu.

Na szczególną uwagę zasługują tu nowe funkcje związane z automatycznym generowaniem dokładnych siatek skomplikowanych modeli 3D, rozszerzenia możliwości analiz przepływu płynów oraz funkcji odpowiedzialnych za symulacje przepływów wielofazowych. Warto wspomnieć o nowych możliwościach dotyczących dynamicznych analiz elektromagnetycznych, a także o funkcjach umożliwiających współpracę z arkuszem kalkulacyjnym MS Excel.
(...) Nowa wersja środowiska ma być dostępna dla klientów jeszcze w tym roku. Zgodnie z zapowiedzią, będą oni mogli pobrać ją z serwisu firmy ANSYS. Więcej informacji na stronie producenta (link tutaj).

Źródło: CAD.pl


Czwartek, 4.11.2010 r.

Bob CAM PRO dla SolidWorks

Kolejny CAM dla popularnego systemu CAD 3D. Co więcej, daleko zintegrowany ze środowiskiem SolidWorks!

BobCAM PRO umożliwia definiowane obróbki, obliczanie i weryfikowanie modelu z poziomu parametrycznego środowiska SolidWorks. Wszystkie funkcje obróbki w 2, 3 i 4 osiach są w pełni asocjatywne z modelem części. W przypadku dokonania zmian w modelu SolidWorks, wszystkie operacje CAM są łatwo aktualizowane. Pełne skojarzenie między SolidWorks i obróbką w nowym drzewie CAM skutecznie redukuje błędy w modelu części po zastosowaniu zmian.

Użytkownik ma możliwość tworzenia specjalnych wzorów narzędzia do wiercenia otworów, jak również innych strategii obróbki oferowanych w BobCAM. Wzorce te i warunki skrawania mogą być związane z określoną częścią lub używane globalnie w całym systemie. Użytkownik dysponując funkcjami obróbki, wybiera model i BobCAM ładuje wszystkie narzędzia właściwe dla danej operacji. Następnie użytkownik może dostosować działania i automatyczne generowanie ścieżek oraz wybrać program g-code dla maszyny. BobCAM oferuje zaawansowaną funkcję do profilowania, obróbki kieszeni, grawerowania, obróbki zgrubnej, jak i bardziej zaawansowanych funkcji dla 3 osi , takich jak strategia zgrubna Z-Level oraz operacje wykańczające.
BobCAM pozwala w pełni konfigurować postprocesory dla wielu urządzeń CNC, takich jak: frezarki, tokarki, maszyny typu waterJet, lasery i wypalarki. Zawiera także narzędzia do symulacji wirtualnej ścieżki obróbki. Ma także możliwość komunikacji DNC przez port RS 232. BobCAM jest wyposażony w kompleksowy wbudowany system pomocy, jak również umożliwia pełne szkolenia użytkowników. Nowy dodatek BobCAM figuruje obecnie jako oficjalny produkt partnerski SolidWorks.

Źródło: PSWUG


Czwartek, 4.11.2010 r.

9 Edycja Studenckiego Konkursu Projektowego to już historia

15 października 2010 na www.solidworksblog.pl pojawiły się wyniki 9 edycji konkursu projektowego dla studentów, organizowanego corocznie przez CNS Solutions (VAR SolidWorks)

W tym roku zwyciężył trochę tajemniczy projekt „Kolejki kolekcjonerskiej” wykonany przez Pana Emila Archanowicza, studenta 5 roku Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Projekt został wykonany bardzo starannie z uwzględnieniem wielu szczegółów i przeprowadzeniem analiz wytrzymałościowych. Styl projektu, kształt modelu nasuwa mi nieodparte skojarzenia z „Katedrą” Bagińskiego, sprawia wrażenie, jakbym nie tylko pochodził ze świata 3D, ale w ogóle – nie z tego świata. Moim faworytem był zdobywca 5. miejsca, prezentujący projekt motocykla.

W ogóle poziom tegorocznej edycji był naprawdę wysoki. Poniżej przedstawiam pełną klasyfikację laureatów konkursu:

1. Kolejka Kolekcjonerska – Emil Archanowicz (SGGW);
2. Ciągnik Kroczący – Łukasz Łapiński (Politechnika Białostocka);
3. MESSIS Sementis – Łukasz Cieszyński (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski),
4. Szybowiec – Paweł Wilkowski (Politechnika Krakowska)
5. FAT Bike – Igor Kozłowski (Politechnika Białostocka)

Zachęcam do odwiedzenia strony konkursu, gdzie można podejrzeć dokładnie prace wszystkich laureatów. Oprócz zdjęć znajdują się tam multimedialne prezentacje w oprogramowaniu 3DVia Composer: http://www.cns.pl/Edukacja/Konkurs-studencki/Konkurs-studencki.aspx
A już wkrótce...

10 Edycja SDC
Rejestracja do 10 Edycji Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks rozpocznie się już w pierwszych dniach stycznia 2011 roku. Regulamin dostępny jest na stronach CNS Solutions. Wszystkie pytania prosimy kierować na adres mailowy konkurs@cns.pl

ms

Źródło: www.cns.pl


Piątek, 29.10.2010 r.

GrabCAD – darmowa biblioteka
modeli i projektów CAD 2 i 3D

Wszyscy poszukujący darmowych elementów, nadających się do wykorzystania w realizowanych przez nich projektach, zapewne doskonale znają takie miejsca sieciowe, jak chociażby 3D Content Central. Projektanci branży architektonicznej mogą korzystać z rodzimego Banku modeli 3D, którego część zawartości również dostępna jest nieodpłatnie.
 Ale od kilku dni zyskaliśmy nową możliwość...

Jest nią kolejna darmowa biblioteka modeli 2D i 3D – GrabCAD (http://www.grabcad.com/library). Na chwilę obecną zawiera ona ponad 340 modeli, a ich wyszukiwanie może odbywać się m.in. według klucza kategorii (np. automotive, aerospace, tools etc.) lub systemu CAD, na jakim model powstał (14 systemów). Korzystanie z niej jest bezpłatne (przynajmniej na razie), każdy uczestnik może także powiększać jej zawartość o własne modele udostępnione zainteresowanym.

Więcej informacji na www.grabcad.com
Źródło: www.deelip.com


Piątek, 29.10.2010 r.

„Creo” od PTC

„Jesteście tutaj z powodu CAD” – tymi słowami powitani zostali uczestnicy bostońskiej konferencji PTC, podczas której zaprezentowano nową linię produktów PTC, jak również – nową filozofię, nie tyle PLM, co raczej projektowania wspomaganego komputerowo w szerokim rozumieniu tego terminu. Do tej pory wiedzieliśmy o niej tylko tyle, że kryje się pod kryptonimem „project lightning”...

Zamknięci w więzieniu. Ograniczona swoboda (tworzenia), ograniczone możliwości (projektowania)... Tak należy rozumieć scenerię, w której uczestnicy wczorajszej (zorganizowanej 28.10.2010 r.) konferencji mieli okazję poznać, co takiego nowego, rewolucyjnego w podejściu, mającego „wyznaczyć drogę na najbliższe dwadzieścia lat rozwoju systemów MCAD” przygotowali specjaliści od Parametric Technology (PTC).
– Jesteście tutaj z powodu CAD, 2D, 3D, nie ważne, jakiego. Mamy tutaj organizacje, mamy też pojedynczych ludzi... Ciągłe zmaganie się z problemami i przeciwnościami, na drodze projektowania – taki jest wasz los, wasze przeznaczenie – padły słowa z więziennej galeryjki.
–  Nigdy więcej. Jest nowa droga, jest wyjście z tej sytuacji – krzyknął jeden z „więźniów” przetrzymywanych w dużej stalowej klatce. Po czym... wydostał się z niej i uciekł. Czy PTC swoim nowym oprogramowaniem będzie starało się udostępnić taką „nową drogę” wszystkim inżynierom CADowcom? Ba, nie tylko inżynierom, ale wszystkim związanym w pracy zawodowej od systemów CAD, CAM, CAE, PDM i PLM?

Jim Heppelmann, prezes PTC, zaczynając swoje wystąpienie podkreślił, iż oto wszyscy tu obecni, jak również śledzący wydarzenie poprzez łącza internetowe (co było moim udziałem), będą świadkami największego wydarzenia, największej innowacji od czasu udostępnienia pierwszej wersji Pro|Engineera.
– Przez tysiąclecia wszystko było projektowane w 2D – mówił, odwołując się do historii myśli projektowej, inżynieryjnej – i nie było prostszego, bardziej intuicyjnego sposobu projektowania. Podkreślał, iż PTC opracowała narzędzia pozwalające projektować w trzecim wymiarze. Narzędzia pozwalające na projektowanie zarówno parametryczne, jak i swobodne (produkty CoCreate), pozwalające na wykonywanie pracy projektowej w łatwiejszy, bardziej intuicyjny sposób.


Cztery nowe technologie w nowej rodzinie produktów PTC
(Creo Elements/PRO, Creo Elements/Direct, Creo Elements/View):

AnyRoles Apps
AnyModeModelling
AnyData Adoption
AnyBOM Assembly


Według PTC, do istniejących komponentów rozwiązań umożliwiających pełne wykorzystanie możliwości tkwiących w CAD należy dodać jeden brakujący element układanki: miało być nim „product configuration modeling”, co można spróbować przetłumaczyć, jako modelowanie konfiguracji produktu. Nie oddaje ono jednak istoty nowego rozwiązania PTC...
(...)

| więcej |


Piątek, 29.10.2010 r.

Ekspresowa implementacja i nie tylko...

Teamcenter Express V5.3 firmy Siemens PLM Software pozwala na szybszą implementację, łatwiejszy proces szkoleniowy i zwiększenie wydajności w celu osiągnięcia większego zwrotu z inwestycji

Firma Siemens PLM Software zapowiedziała przed kilkoma dniami wersję 5.3 oprogramowania Teamcenter Express, zawierającą kluczowe usprawnienia dotyczące użytkowania i wewnętrznej integracji, ułatwiające współpracę i zwiększające wydajność w firmach produkcyjnych. Dzięki szerokiemu wsparciu najnowszych wersji oprogramowania Microsoft Office i Adobe Acrobat, Teamcenter Express 5.3 stanowi główne narzędzie zarządzania dokumentacją produktu cPDM (collaborative Product Data Management), nakierowane na zwiększenie możliwości przeprowadzania procesów projektowo-wytwórczych zgodnie z harmonogramem i zaplanowanym budżetem. Teamcenter Express jest łatwą do implementacji konfiguracją oprogramowania Teamcenter – jednego z najpowszechniej używanych na świecie systemów PLM.

Wydanie Teamcenter Express 5.3 na najnowszych platformach Teamcenter i Microsoft znacząco zwiększa możliwości tego kompleksowego rozwiązania do zarządzania dokumentacją – powiedział Peter A. Bilello, Prezes firmy CIMdata. – Znaczne udogodnienia wprowadzone w interfejsie użytkownika powinny przyczynić się do bardziej wydajnej realizacji podstawowych zadań i procesów. Rozszerzona integracja z innymi aplikacjami, w tym Microsoft Office 2010 i Adobe Acrobat, umożliwi większej liczbie użytkowników pełne wykorzystanie tego narzędzia i pracę bezpośrednio z jednym źródłem zarządzanych danych o produkcie, co prowadzi do usprawnienia współpracy i redukcji błędów w procesie wytwarzania – dodał. (...)

| więcej |


Czwartek, 28.10.2010 r.

Konkurs DraftSight zbliża się do finału!

Miało być do 30 października włącznie, ale przedłużamy jeszcze o kilka dni!

Dlaczego „wybrańcy” mają być uprzywilejowani? W związku z prośbami o przedłużenie terminu nadsyłania prac, niniejszym – przedłużamy! Na prace wykonane w DraftSight (zgodnie z regulaminem dostępnym na stronie Konkursu) czekamy do końca przyszłego tygodnia, tj. do soboty 6.11.2010 r. włącznie (nie pochwalamy pracy w niedzielę ;)). Wszyscy, którzy w ostatniej chwili zdecydują się na rozpoczęcie konkursowych zmagań, muszą liczyć się z tym, że prace osób, które zdecydowały się na udział w Konkursie wcześniej, mogę prezentować zdecydowanie wyższy poziom, ale – kto wie – może np. przedstawiona w ostatniej chwili praca stricte koncepcyjna (pocket chopper z kilkumetrowym przednim widelcem ;)) okaże się na tyle interesująca, że właśnie jej Autorowi przypadnie jedna z nagród? Przekonamy się o tym niebawem. Pocket bike i Ipody czekają na zwycięzców!

Redakcja

Szczegóły: www.cadblog.pl/konkurs_DraftSight.htm


Czwartek, 28.10.2010 r.

Anglojęzyczny podręcznik do Solid Edge ST 3

Co prawda po angielsku, ale za to bez ograniczeń i bezpłatnie! W zasadzie zaledwie kilka dni po oficjalnej informacji o wprowadzeniu najnowszej wersji Solid Edge z technologią synchronicznego modelowania trzeciej już generacji, wszyscy chcący bliżej poznać możliwości nowej wersji mogą pobrać darmowy podręcznik użytkownika...

Podręcznik dostępny jest na stronie firmy CAMdivision, VAR rozwiązań Siemens PLM Software w Polsce (link tutaj: http://camdivision.pl/publikacje/), jak również bezpośrednio ze strony www.solidedgeblog.pl (link do pobrania tutaj).

Warto wspomnieć także o tym, iż już niebawem, bo 23 listopada 2010 r., w hotelu InterContinental
w Warszawie odbędzie się polska premiera oprogramowania Solid Edge ST3. Konferencja podczas której nastąpi prezentacja, przeznaczona jest dla obecnych użytkowników Solid Edge, jak również tych, którzy zastanawiają się nad wyborem systemu CAD lub są zainteresowani tematyką PDM – zarządzania dokumentacją. Formularz rejestracji można znaleźć pod adresem:
http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/about_us/events_webinars/konferencja_SE_ST3.cfm

Źródło: www.camdivision.pl, Siemens PLM Software


Czwartek, 28.10.2010 r.

Alibre Design 2011

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na rynku pojawiła się kolejna wersja środowiska Alibre Design. Jak każda nowa wersja, również ta zyskała wiele nowych funkcji i rozszerzeń...

Uproszczono m.in. sposób korzystania ze środowiska pracy oraz zapewniono poprawę szybkości działania samego programu. Związane jest to z zastosowaniem nowych technologii programistycznych i zapewnieniem natywnej obsługi maszyn 64-bitowych.

Nowa wersja aplikacji wyposażona została w zaawansowane narzędzia umożliwiające konwersję (również automatyczną) modeli do postaci pozwalającej na produkcję elementów z blach, przy czym projekty opracowane mogą być zarówno za pomocą samego programu, jak i środowisk zewnętrznych i zaimportowane do Alibre Design. Listę zmian uzupełniają nowe możliwości 2D i CAM, o których więcej przeczytać można na łamach CADraport.pl, w sekcji poświęconej oprogramowaniu Alibre Design: http://www.cadblog.pl/CADRAPORT_AlibreDesign.htm

Alibre Design 2011 jest już dostępny w sieci sprzedaży firmy w cenach uzależnionych od edycji: za wersję Personal Edition (PE) zapłacić trzeba niespełna 100 dolarów, edycja Professional wyceniona została na niecałe 700, zaś wersja Expert kosztuje niemal 1400 dolarów. Aplikacja ma być oferowana w aż 13 różnych wersjach językowych.

Źródło: www.cad.pl, www.alibre.com


Środa, 27.10.2010 r.

Nowa wersja Femap

Siemens PLM Software poinformował o wprowadzeniu ostatniej wersji Femap 10.2, komponentu wchodzącego w skład portfolio Velocity Series, przeznaczonego do analiz metodą elementów skończonych, a rozwijanego od ponad 25 lat...

Najnowsza wersja Femap 10.2 pozwala na szybsze i łatwiejsze tworzenie siatek mesh na modelach przeznaczonych do analiz i symulacji FEA. Zawiera także nowe narzędzia, wcześniej niedostępne, pozwalające łatwiej zweryfikować poprawność przyjętych do analizy założeń, czy też przedstawić wyniki analizy w postaci wizualnej. A modele, zarówno pojedynczych komponentów, jak i większych całościowo funkcjonalnych złożeń, możemy poddawać analizom dynamicznym, strukturalnym, termicznym.

Duże znaczenie dla łatwości i efektywności pracy w Femap 10.2 ma rozwijany od wersji 10. interaktywny „Meshing Toolbox”; siatka mesh modyfikowana jest automatycznie, nadążając za zmianami wprowadzanymi w źródłowym, geometrycznym modelu, dzięki czemu analizy zmodyfikowanego obiektu przeprowadzane są znacznie szybciej. Użytkownik może we własnym zakresie modyfikować – w zależności od swoich potrzeb – siatkę w obszarze otworów, skomplikowanych powierzchni etc., jak również może zdać się na proponowane przez program rozwiązania.
Użytkownik może także korzystać z analiz Femap do optymalizacji projektu pod kątem użytego materiału, minimalizacji jego ciężaru, optymalizacji kształtu. (...)
Więcej informacji na stronach Siemen PLM Software (link tutaj).

Źródło: Siemens PLM Software


Środa, 27.10.2010 r.

Bricscad v 11 dla użytkowników Windows

Firma Bricsys, producent oprogramowania Bricscad będącego jednym z przedstaicieli „klonów” systemu AutoCAD poinformowała o udostępnieniu jedenastej wersji swojego systemu MCAD, pracującego w systemie Windows (warto nadmienić, iż użytkownicy Linuxa także mogą korzystać z dedykowanej dla siebie wersji Bricscada!)...

Zdaniem producenta, to właśnie Bricscad jest rozpoznawany jako „numer jeden” wśród zgodnych z formatem *.dwg alternatyw dla AutoCAD. Sprawia to z jednej strony wysoki stopień owej zgodności, a z drugiej – stale rosnąca liczba dodatkowych nakładek, modułów i coraz nowszych funkcjonalności zaimplementowanych do owego środowiska. Nie bez znaczenia pozostaje także atrakcyjna cena aplikacji.
Najnowsza wersja zawiera wsparcie dla edycji dynamicznych bloków, które mogą być obecnie importowane do modelu ze specjalnej, dołączonej do programu biblioteki; ich właściwości można edytować poprzez pasek dedykowanego menu.

Dokumenty w plikach pdf mogą zostać wykorzystane jako „tło” dla tworzonych w Bricscad V11 rysunków i modeli. Co więcej, możliwe jest teraz przyciąganie do elementów geometrii widocznych w plikach pdf. Rozwinięto moduł przeglądania warstw.
Rozbudowano także interfejsc użytkownika (dodano m.in. dynamiczne wymiary, nowe style uchwytów itp.).

Nowa wersja Bricscad V11 Pro wyposażona została w efektowny i wydajny moduł renderingu (Redway 3D) – i jak twierdzi producent, podobno jeden z najszybszych na rynku. Oświetlenie i rodzaj materiału można zdefiniować z poziomu Drawing Explorera. Rendering może objąć nawet najmniejsze detale projektu, renderowanego modelu.
Wspomnieliśmy na początku o Bricscadzie dostępnym także na Linuxa. W przypadku wersji 11, jest ona w trakcie przygotowań i obejmować będzie dokładnie te same funkcjonalności, co wersja dla Windows.

Źródło: www.bricsys.com, www.tenliks.com


Piątek, 22.10.2010 r.

Polska premiera Solid Edge ST3

23 listopada 2010 r., w hotelu InterContinental w Warszawie odbędzie się polska premiera oprogramowania Solid Edge ST3. Konferencja przeznaczona jest dla obecnych użytkowników Solid Edge, jak również tych, którzy zastanawiają się nad wyborem systemu CAD lub są zainteresowani tematyką PDM – zarządzania dokumentacją

Poza przedstawieniem najnowszych funkcjonalności oprogramowania Solid Edge, konferencja poruszy zagadnienie wyzwań stojących przed małymi i średnimi firmami w obecnej sytuacji gospodarczej. Znany ekonomista, dr Richard Mbewe, gość specjalny konferencji, postara się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można osiągnąć sukces na rynku małych i średnich przedsiębiorstw, a także poprowadzi dyskusję panelową z Klientami Siemens PLM Software.

Wśród uczestników konferencji rozlosowanych zostanie 8 jednodniowych szkoleń poświęconych pracy z Synchronous Technology! Do zdobycia będą również cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę 3D Connexion.

Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji na ten temat samej konferencji, pełną agendę oraz możliwość rejestracji znajdą Państwo tutaj. Zapraszamy już dzisiaj w imieniu organizatorów!

Źródło: Siemens PLM Software


Piątek, 22.10.2010 r.

Błyskawica? Project Lightning – niespodzianka od PTC

Już jakiś czas temu wspominałem o przygotowywanej na październik premierze nowego rozwiązania spod znaku PTC. Tym razem – według producenta – należy spodziewać się czegoś rewolucyjnego, na miarę wprowadzenia przed laty oprogramowania Pro/E...

Project Lightning staje się faktem. Firma 3D PRO zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w światowej premierze nowej strategii firmy PTC, która redefiniuje rynek narzędzi MCAD oraz wytycza zupełnie nowe kierunki jego rozwoju, na wiele kolejnych lat. Przyjęcie zaproszenia nie powinno sprawiać trudności, gdyż premiera będzie miała miejsce on-line.

– To naszym zdaniem największe wydarzenie od czasu wprowadzenia systemu Pro/ENGINEER, który zrewolucjonizował cały rynek CAD oraz wytyczył niekwestionowane trendy dotyczące funkcjonalności systemów do wspomagania projektowania – zapowiadają przedstawiciele firmy. – W czasie wirtualnej konferencji Project Lightning dowiecie się Państwo, w jaki sposób można raz na zawsze rozwiązać problemy typowe dla oprogramowania MCAD, dostępnego obecnie na rynku.

A wśród tych problemów wymieniane są m.in. konieczność stosowania kompromisów przy wyborze technik oraz środowisk projektowania, oferowanych przez obecne narzędzia CAD, dylemat pomiędzy wyborem narzędzia prostego w obsłudze, a systemu trudniejszego, ale rozwiązującego złożone zadania konstrukcyjne, możliwość wykorzystania „obcych” modeli w procesie projektowania (bez konieczności ich naprawy), wreszcie – sprawna kontrola i zarządzanie strukturą dużych złożeń.

Wirtualna konferencja Project Lightning odbędzie się 28 października 2010 r. – początek od godz.16.00 naszego czasu. Więcej informacji o Project Lightning można uzyskać pod adresem: www.ptc.com/project-lightning/

Link do rejestracji na wirtualną konferencję znajdą Państwo tutaj

Źródło: 3D PRO


Piątek, 22.10.2010 r.

Maszyny do mieszkania?

Budownictwo ekologiczne sięga po rozwiązania z obszaru inżynierii maszyn. W tym – po systemy MCAD, dedykowane raczej do projektowania maszyn. Wiodący innowator w dziedzinie budownictwa  ekologicznego – firma Domespace – wybrała oprogramowanie do projektowania CAD i symulacji SolidWorks® jako fundament systemu online, który pozwoli nabywcom domów na tworzenie i testowanie własnych projektów energooszczędnych budynków...

Domespace z siedzibą w Quimper we Francji planuje wdrożenie aplikacji online, która będzie wykorzystywana przez klientów w charakterze pomocy przy projektowaniu i budowie ekologicznego, obrotowego domu kopułowego. SolidWorks Premium oraz SolidWorks Simulation będą stanowiły kluczowe ogniwa w systemie, który pozwoli firmie Domespace na wdrożenie 100-procentowo cyfrowego łańcucha obejmującego całość działań, począwszy od zamówienia złożonego przez klienta, poprzez produkcję, aż do budowy na działce.

Firma Domespace wybrała oprogramowanie SolidWorks jako kluczowe narzędzie 3D nie tylko ze względu na optymalizację i standaryzację produktów, ale także jako rozwiązanie współpracy pozwalające zrealizować cały cyfrowy proces.
Stawiamy na przyszłość – mówi Benjamin Thoby, szef działu obliczeniowego i badawczo-rozwojowego w Domespace. – Nasi klienci wyobrażą sobie i zaprojektują swój dom we własnym tempie dzięki aplikacji CAD SolidWorks. SolidWorks Simulation obsłuży procesy walidacji i produkcji.

Domy Domespace są zaprojektowane z myślą o oszczędności energii i niskim „odcisku ekologicznym” (zminimalizowanym negatywnym oddziaływaniu całej inwestycji na środowisko). Konstrukcje w kształcie kopuły obracają się, aby wychwytywać energię słoneczną i są dobrze izolowane, co redukuje potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Są one budowane z odnawialnych gatunków drewna, wolnych od substancji chemicznych. Firma Domespace zaprojektowała i zbudowała 200 domów na całym świecie i może pochwalić się 60-procentowym wzrostem rok po roku w ostatnich pięciu latach.

Benjamin Thoby był członkiem zespołu, który wybrał oprogramowanie SolidWorks po dogłębnej analizie, która wykazała, że SolidWorks jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby firmy Domespace w zakresie projektowania architektonicznego (!), obliczeń termicznych i wytrzymałościowych, a także przy projektowaniu części ekologicznych budynków. Firma wykorzystała oprogramowanie SolidWorks CAD i Simulation do optymalizacji projektów i standaryzacji części. Opracowała ona jeden model z kilkoma wariantami, które można dostosowywać.

– Definiujemy dwa asortymenty w 20 różnych modelach. Wszelkie modyfikacje są przenoszone z jednego asortymentu na drugi. Dzięki użyciu SolidWorks do obsługi naszych złożeń, upraszczamy je w maksymalnym zakresie – tłumaczy Benjamin Thoby. SolidWorks Flow Simulation wykorzystujemy, aby przygotować różne scenariusze, które możemy testować, udoskonalać i szybko modyfikować, dzięki czemu wdrażamy tylko te projekty, które odpowiadają naszym wymaganiom – dodaje.

Źródło: DS SolidWorks Corp.


Czwartek, 21.10.2010 r.

Pochwała aktualizacji, czyli... możliwości systemów CAD testują nie tylko blogerzy

Najnowsze badanie wskazuje na znaczną poprawę rentowności, która wynika z aktualizacji oprogramowania AutoCAD LT. Wydajność pracy projektantów i inżynierów, dzięki najnowszej wersji AutoCAD LT 2011, wzrasta nawet o ponad 40%. Czy to odpowiedź ADSK na zdobywające popularność darmowe oprogramowanie 2D?

18 paźdzernika 2010 r. Autodesk, jeden z wiodących producentów oprogramowania do projektowania w 2D i 3D, ogłosił wyniki nowego badania dokumentującego całkowity wzrost wydajności wynoszący 44%. Taki wzrost odnotowali klienci aktualizujący oprogramowanie do wersji AutoCAD LT 2011. Badanie, które przeprowadził niezależny konsultant David S. Cohn polegało na porównaniu AutoCAD LT 2011 z wersją AutoCAD LT 2008 podczas tworzenia standardowych rysunków. Badanie wykazało znaczny wzrost wydajności pracy użytkowników, którzy przeszli z oprogramowania AutoCAD LT 2008 lub starszego na wersję AutoCAD LT 2011.||Metoda Cohna obejmowała kilkukrotne utworzenie zestawu typowych rysunków za pomocą programów AutoCAD LT 2008 i AutoCAD LT 2011, korzystając z cech i funkcji uznanych za najbardziej odpowiednie do osiągnięcia zamierzonego wyniku. Wykonanie wszystkich rysunków za pomocą AutoCAD LT 2008 zajęło 11 godzin – w porównaniu AutoCADem LT, gdzie ten czas wyniósł 6 godzin i 25 minut. Dowodzi to aż 44% wzrostu wydajności pracy dzięki najnowszej wersji AutoCAD LT.
Przekłada się to bezpośrednio na zwrot poniesionych kosztów dzięki znacznej oszczędności czasu. Cohn podsumował badanie, stwierdzając, iż odnotowany wzrost wydajności jest tak znaczny, że większość użytkowników zgodzi się, że całkowicie uzasadnia on koszt aktualizacji.

Wyniki badania wskazują, że łatwość dostępu do poleceń w zaktualizowanym interfejsie użytkownika oraz nowe funkcje oprogramowania AutoCAD LT 2011 zapewniają wzrost wydajności w zakresie od 16% do 90%, co istotnie daje średni wzrost o 44%...

Wzrost wydajności udokumentowany badaniem obejmuje następujące obszary:
• 66% wzrost produktywności dzięki nowemu edytorowi bloków;
43% zwiększenie wydajności dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika;
• 36% wzrost produktywności dzięki możliwości wyświetlania podglądu kreskowań i sterowania przeźroczystością;
• 46% wzrost wydajności przez zastosowanie uchwytów do modyfikowania kąta i początku wzorów kreskowań;
• wzrost produktywności w zakresie od 40 do 92% dzięki możliwości stosowania podkładów PDF.

Testy z użyciem oprogramowania AutoCAD LT 2008 zostały przeprowadzone na dwuletnim komputerze z systemem Windows XP, a z użyciem oprogramowania AutoCAD LT 2011 – na nowej podstawowej stacji roboczej HP z systemem Windows 7. Sprzęt i system operacyjny nie były przedmiotem badania, ale lepsza wydajność i narzędzia nawigacyjne systemu Windows 7 mogły przyczynić się do dodatkowego wzrostu wydajności.
Wydanie 2011 oprogramowania AutoCAD LT to kontynuacja inwestycji w nowe, łatwe w obsłudze narzędzia mające znaczny wpływ na codzienną pracę – powiedział Guri Stark, wiceprezes firmy Autodesk odpowiedzialny za produkty platformy AutoCAD. – To badanie wskazuje, że oprogramowanie AutoCAD LT 2011 wzmacnia swoją reputację wysokiej wydajności, udostępniając nowe polecenia ułatwiające i przyśpieszające wykonywanie codziennych zadań ułatwiając projektantom rozwijanie koncepcji i maksymalizowanie wydajności.

Kompletne badanie jest dostępne (w postaci pliku pdf) do pobrania tutaj.

Źródło: www.autodesk.pl


Poniedziałek, 18.10.2010 r.

Enovia w Tesla Motors

Producent samochodów elektrycznych wdraża ENOVIA V6 do strumienia rozwoju produktów. I planuje... wdrożenie DELMIA V6 i CATIA V6

Dassault Systemes poinformowała oficjalnie, iż producent samochodów elektrycznych Tesla Motors zdecydował się na wykorzystanie rozwiązania firmy Dassault Systèmes - V6 PLM — otwartej i skalowalnej platformy PLM, bazującej na rozwiązaniach MCAD 3D. DS V6 PLM umożliwia globalną współpracę w czasie rzeczywistym uczestników związanych z rozwojem produktu, przy jednoczesnej redukcji kosztów związanych ze stosowaniem, zarządzaniem i obsługą systemu PLM.

Tesla rozpoczyna swoją modernizację do V6 poprzez wdrożenie rozwiązania współpracy ENOVIA V6. Poprawki oraz wstępnie zdefiniowane szablony w najnowszej wersji ENOVIA umożliwiły udane uruchomienie wersji pilotażowej głównych rozwiązań w ciągu zaledwie kilku miesięcy, przecierając szlak dla udanego wdrożenia do produkcji. Tesla współpracuje z partnerem firmy Dassault Systèmes – Idex Solutions w zakresie migracji swoich procesów IP i zarządzania do otoczenia ENOVIA V6.
Platforma firmy Dassault Systèmes posiada unikalną właściwość polegającą na umożliwieniu bliskiej współpracy pomiędzy oddziałami, zestrajania ekspertyz ze wszystkich dziedzin oraz efektywną wymianę danych – stwierdził Paul Lomangino, Tesla Motors. – Jesteśmy teraz w stanie zoptymalizować proces projektu i rozwoju, ułatwiając równoczesny rozwój i walidację systemów samochodowych.

Druga faza wdrożenia będzie obejmować uruchomienie systemu cyfrowej produkcji DELMIA pod koniec 2010. Przyszłe fazy będą obejmowały migrację rozwiązań autorskich firmy Tesla z CATIA V5 do CATIA V6. Poza tym Tesla stosuje rozwiązanie CATIA ICEM do obróbki powierzchni klasy A, DELMIA Human do projektowania ergonomii pasażerów, plus rozwiązania partnerów Dassault Systèmes zajmujących się oprogramowaniem.
Tesla początkowo wybrała w roku 2007 CATIA PLM Express oraz ENOVIA SmarTeam firmy Dassault Systèmes spośród innych, konkurencyjnych rozwiązań. Od tego czasu Tesla pilotowała wiele rozwiązań programowych i partnerskich Dassault Systèmes, co doprowadziło do obecnej, bliskiej współpracy związanej z rozwojem przyszłego sedana Model S (zdjęcie). W celu optymalizacji procesów produkcji w zakładzie produkcyjnym Tesla w Fremont w Kalifornii, zostaną również zastosowane rozwiązania produkcji cyfrowej DELMIA.

Tesla koncentruje się na produkcji wysokiej klasy pojazdów elektrycznych. – Stojąc w tym miejscu, zaledwie na kilka dni przed Paris Mondial de l’Automobile, na którym zaprezentowane zostaną samochody przyszłości, Dassault Systèmes jest podekscytowana i gotowa do kontynuowania naszych znakomitych stosunków partnerskich z tak innowacyjną firmą, jak Tesla Motors – powiedział Etienne Droit, V-ce prezes firmy Dassault Systèmes. – Docenienie przez firmę Tesla wartości V6 przekonuje nas o tym, że przemysł motoryzacyjny zmierza do wspólnej, obejmującej wszystkie przedsiębiorstwa, platformy PLM, która przyniesie poważne, długoterminowe korzyści. Innowacje związane ze zmianami przemysłowymi nie są przeprowadzane w próżni, a „PLM Online for All” łączy współpracowników w przedsiębiorstwie, począwszy od inżynierów projektu, poprzez kierowników projektów, aż po inżynierów produkcji. To jest prawdziwy PLM 2.0. – dodaje.

Tesla Motors będzie uczestniczyć w Pierwszym Dniu Sesji Ogólnej zbliżającej się Konferencji Klientów Dassault Systèmes 2010, najważniejszej konferencji liderów przemysłu PLM. DSCC2010 odbędzie się w dniach 9-10 listopada w Orlando na Florydzie. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie http://www.dscc2010.com.

Źródło: Dassault Systemes


Poniedziałek, 18.10.2010 r.

Know-how dla Przemysłu 2010

W dniach 21-24 września, w Hotelu Kuźnia Napoleońska, odbyła się kolejna Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Know-how dla Przemysłu 2010. Tegoroczna, VIII edycja miała charakter jubileuszowy: 20 lat AutoR – 10 lat Inventor

Know-how dla Przemysłu, organizowany od 2003 roku, to coroczne spotkania z przedstawicielami przemysłu maszynowego, elektromaszynowego i energetyki. Ich organizatorem jest firma AutoR KSI, która dostarcza, wdraża oraz integruje systemy wspomagania prac projektowych. Dzięki Know-how dla Przemysłu uczestnicy mają możliwość poznania rozwiązań zwiększających wydajność prac własnych oraz pracy grupowej, skracających czas projektowania lub administracji systemem, poprawiających jakość prac. Mają także możliwość rozwiązywania własnych, specyficznych dla firmy problemów poprzez indywidualne konsultacje, seminaria oraz laboratoria.

Tegoroczna konferencja zgromadziła kilkudziesięciu konstruktorów, projektantów i administratorów systemów inżynierskich CAD, CAM, CAE i PDM. Uczestnicy wzięli udział w specjalistycznych szkoleniach, prowadzonych według sprawdzonych standardów firmy AutoR KSI, na których poznali najnowsze wersje oprogramowania z oferty Autodesk.
Dużym zainteresowaniem – jak zwykle – cieszyły się także seminaria. Pierwsze z nich, prowadzone przez prof. Teodora Winklera (pracującego w KOMAG oraz Politechnice Śląskiej), dotyczyło ergonomii w CAD. Kolejne, prowadzone przez dr Krzysztofa Olejarczyka, dotyczyło analizy MES w systemie ADSK Algor.

Know-how dla Przemysłu to od lat doskonała okazja do wzięcia udziału w indywidualnych konsultacjach prowadzonych przez specjalistów zaproszonych na konferencję oraz konsultantów firmy AutoR KSI. Każdy uczestnik konferencji miał możliwość rozwiązania skomplikowanych problemów z zakresu oprogramowania CAD/PDM.

Więcej o Know-how dla Przemysłu 2010 na stronie www.autor.com.pl


Środa, 13.10.2010 r.

Oficjalnie już jest: Solid Edge Synchronous Technology 3

Doczekaliśmy się trzeciej odsłony Solid Edge z ST (ang. Synchronous Technology). Oprogramowanie Solid Edge z technologią synchroniczną, w chwili pojawienia się na rynku w 2008 roku, stanowiło ważny punkt zwrotny na drodze rozwoju projektowania w 3D. Zastosowano w nim nowy paradygmat modelowania, który łączył precyzyjną kontrolę projektowania parametrycznego z szybkością i elastycznością modelowania bezpośredniego. Bez drzewa operacji, bez ograniczeń z niego wynikających. Przyjrzyjmy się temu, co powinno ułatwić nam pracę w najnowszej edycji...

W swojej najnowszej odsłonie pakietu Solid Edge ST3, firma Siemens PLM Software kontynuuje urzeczywistnianie wizji technologii synchronicznej. Opracowując nową odsłonę Solid Edge, przyspieszono algorytmy odpowiedzialne za tworzenie modeli i wykonywanie zleceń zmian inżynieryjnych, usprawniano także mechanizmy ponownego wykorzystywania zaimportowanych danych. Udostępniono także lepsze narzędzia symulacyjne, które pokrywają szerszy zakres scenariuszy, w większym stopniu ograniczając zapotrzebowanie na fizyczne prototypy.
Bazowanie na rozwiązaniach Insigh i Teamcenter Express do zintegrowanego zarządzania danymi, umożliwia pracę zespołową większej grupie użytkowników, nie tylko tym korzystającym z aplikacji CAD. W sumie zrealizowano tysiące postulatów klientów dotyczących m.in. modelowania, pracy z elementami konstrukcyjnymi, szkicowania i łatwości obsługi.

Więcej, szybciej, lepiej?
W najnowszych materiałach reklamowych Solid Edge możemy przeczytać m.in.: „(...) Pakiet Solid Edge ST3 stanowi urzeczywistnienie wizji technologii synchronicznej, pomagając użytkownikom w jeszcze szybszym projektowaniu. Pozwala on na ograniczanie planowania wstępnego, szybsze realizowanie zleceń zmian inżynieryjnych przez eliminację ponownego generowania modeli oraz na usprawnienie ponownego wykorzystywania zaimportowanych danych dzięki modelowaniu obcych części (...)”.

Jak tego dokonano? Otóż w Solid Edge ST 3 zakres działania Synchronous Technology rozszerzono na projekty złożeń, zintegrowano uporządkowane elementy z modelowaniem synchronicznym oraz umożliwiono przenoszenie wymiarów z rysunków produkcyjnych na powiązany model trójwymiarowy. To istotnie przekłada się na wzrost szybkości i łatwości pracy, o czym więcej za chwilę. (...)

| Pełna treść artykułu wraz z materiałem ilustracyjnym w najnowszym wydaniu e-zinu CADblog.pl dostępnym tutaj! |


Środa, 13.10.2010 r.

Nocą w instytucie...

15 października, czyli już w najbliższy piątek wszyscy zainteresowani (i przebywający w tym czasie w Warszawie) będą mieli okazję – jak co roku – zwiedzenia istniejącego od 1926 roku Instytutu Lotnictwa

Organizatorzy zapraszają od godziny 17.00 do godziny 23.00 na kolejną „Noc w Instytucie Lotnictwa”, podczas której jedyny raz w roku Instytut znowu zostanie otwarty dla wszystkich chętnych. Pod osłoną nocy ,w specjalnie zaprojektowanej iluminacji świetlnej, będzie można przyjrzeć się szeroko rozumianemu lotnictwu: od laboratoriów badawczych pracujących na potrzeby tego segmentu, aż po same maszyny latające!  W obecnej edycji „Nocy w Instytucie” 2010 przewidziano wiele atrakcji: zarówno tych, które były rok temu jak i szereg nowych, m.in.:
• symulator Cessny150L – SyMELator4
• symulator lotów, przeznaczony do trenowania procedur według VFR i IFR
• symulator helikoptera
• symulator awionetki
• symulator modeli latających
• pokazy poduszkowców: dwóch konstrukcji Instytutu Lotnictwa oraz kilku sztuk wyścigowych, a wszystko na specjalnie przygotowanym, ogrodzonym placu manewrowym
• MAGMA – zdalnie sterowany robot marsjański, wyposażony w kamerę, korzystającą ze słynnego algorytmu RODM autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza (opisywana na łamach CADblog.pl, w wydaniu 2(12)2010 dostępnym w Archiwum)
• bezzałogowe samoloty oraz helikoptery wraz z centrum dowodzenia
• aparat latający budowany na Politechnice Białostockiej
• dwa helikoptery UAVS w akcji
• odrestaurowane samoloty polskiej konstrukcji: Bies, Iskra, Iryda, Jak, Lin
• model wiatrakowca projektu Instytutu Lotnictwa

polskie współczesne maszyny latające, jak np.:
• EM -11C ORKA – czteromiejscowy, dwusilnikowy samolot z chowanym podwoziem w konfiguracji górnopłata ze śmigłami pchającymi.
• wiatrakowiec XENON


WSTĘP BEZPŁATNY I BEZ OGRANICZEŃ WIEKOWYCH!
Adres: Instytut Lotnictwa, al. Krakowska 110/114, 02-256 Warszawa

Dojazd do Instytutu Lotnictwa (przystanek Cyprysowa)
Tramwaje nr: 7, 9, 35
Autobusy nr: 106, 154, 182, 301, N38, N88

Więcej informacji na stronach: www.erainzyniera.pl,  www.ilot.edu.pl, www.nocwinstytucielotnictwa.pl


Środa, 13.10.2010 r.

Kolejna „kawiarenka” z ProCAD

Nowa rodzina systemów CAD Autodesk 2011 podczas warsztatów on-line? To już tradycja. Podobnie jak w ubiegłym roku, również w najbliższych dniach wszyscy zainteresowani będą mieli okazję poznać najnowsze osiągnięcia technologii wspomagających projektowanie nie wychodząc z biura, czy też domu

Organizator, firma ProCAD, zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnych warsztatach z wykorzystaniem nowoczesnego systemu do pokazów on-line – NetViewer. Nie trzeba wychodzić z biura, czy też opuszczać domowe pielesze. Wystarczy wybrać pokaz, zarejestrować się (i uzyskać numer sesji danego pokazu), a następnie przyłączyć się do spotkania „on-line”.
W obszarze zastosowań MCAD przewidziano m.in. następujące (najbliższe) sesje:

14.10 br. godz.10:00 – 10 lat Autodesk Inventor. iLogic – automatyzacja prac projektowych
14.10 br. godz.12:00 – 10 lat Autodesk Inventor. iCopy – automatyzacja prac projektowych
15.10 br. godz.12:00 – 10 lat Autodesk Inventor. Nowe możliwości wizualizacji projektów, zwiększenie skuteczności i efektowne przedstawienie projektu klientowi.
21.10. br. godz. 10:00 – 10 lat Autodesk Inventor. Autodesk Alias Design for Inventor
21.10. br. godz. 12:00 – 10 lat Autodesk Inventor. Autodesk Inventor Publisher
... i wiele innych!

Szczegółowe informacje pod adresem: https://www.procad.pl/pf/page/netcafe/index.html


Środa, 13.10.2010 r.

Złoty Partner SolidWorks wydaje najnowszą wersję programu DELCAM 2011

Delcam for SolidWorks łączy w sobie korzyści systemów PowerMILL oraz FeatureCAM. Został zbudowany w oparciu o Delcam'owski sprawdzony algorytm obróbki, który obecnie używany jest przez ponad 30 000 klientów na całym świecie

Program zapewnia wysoką prędkość wyliczania ścieżek prowadzenia narzędzia znaną z systemu PowerMILL, a także oferuje zaawansowane strategie 5-osiowej obróbki szybkościowej, które zwiększają produktywność, wydłużają żywotność narzędzi oraz zapewniają wysokiej klasy wykańczanie powierzchni nawet najtwardszych, najbardziej wymagających materiałów.
Nowa wersja programu wykorzystuje także najnowsze osiągnięcia firmy Delcam w zakresie optymalizacji sprzętowych, włączając w to obsługę komputerów 64-bitowych. Technologia 64-bitów likwiduje problem ograniczonej przestrzeni pamięciowej, z jakim przychodzi często mierzyć się w komputerach 32-bitowych, pozwalając w ten sposób na znacznie efektywniejsze tworzenie ścieżek prowadzenia narzędzia, co ma szczególne znaczenie w zakładach zajmujących się obróbką dużych lub skomplikowanych części. Dodatkowo poprawiono zarządzanie pamięcią wirtualną w obrębie programu, co poskutkowało skróceniem czasu obliczeń.

Do programu Delcam for SolidWorks 2011 zaimplementowano wszystkie najnowsze funkcje FeatureCAM'a 2011, a więc nowy styl wykańczania, wykorzystujący oddzielne przejścia narzędzia do skrawania powierzchni czołowych oraz średnic komponentów. Metoda ta daje lepsze rezultaty obróbki wykończeniowej, wydłuża żywotność narzędzia oraz zapewnia lepsze usuwanie wiór wytworzonych w pierwszym przejściu noża.
Wszystkie nowe opcje są oczywiście całkowicie zintegrowane ze środowiskiem SolidWorks, także program nadal wygląda i zachowuje się podobnie jak SolidWorks. Zapewniono pełne powiązanie tych obu systemów, dzięki czemu każda zmiana w modelu CAD jest automatycznie odzwierciedlana w ścieżkach prowadzenia narzędzia.
Wszystkie dodatkowe strategie przed rozpoczęciem obróbki właściwej mogą być sprawdzane na komputerze przez zintegrowany moduł symulacji. W wersji 2011 ponadto poszerzono zakres dostępnych post-procesorów, dzięki czemu zwiększono prędkość przesyłu danych do wszystkich najważniejszych i najpopularniejszych obecnie na rynku urządzeń obrabiarskich, włączając w to wyszukane centra obróbcze takie jak Mazak Integrex, Daewoo Puma oraz Nakamura-Tome.

Źródło: Delcam, PSWUG.ifno


Środa, 13.10.2010 r.

Dwanaście kompasów, a raczej... dwunasty KOMPAS-3D

Na stronach ASCON Group pojawiła się przed kilkoma dniami oficjalna informacja o wydaniu najnowszej wersji oprogramowania CAD 3D – KOMPAS-3D 12

Nowa edycja tego zdobywającego także u nas popularność systemu ma być bardziej wydajna, przyspieszać pracę konstruktorów i oferować możliwości bardziej precyzyjnego projektowania. Oprócz poprawek dotychczasowych funkcji, wprowadza bardziej zaawansowane narzędzia do modelowania, ułatwiające tworzenie zaawansowanych geometrii powierzchniowych.
Według deklaracji producenta KOMPAS-3D 12 oferuje w sumie ponad 50 różnych udogodnień, ulepszeń i poprawek, z których najważniejsze dotyczą wspomnianych już funkcji modelowania powierzchniowego. Ich zadaniem jest uproszczenie wykonywania niektórych operacji (dokładną listę zmian w tym zakresie można znaleźć na stronach ASCON Group).

Nowa wersja aplikacji umożliwia dodatkowo sprzętowe wspomaganie operacji graficznych przez profesjonalne karty (dzięki wykorzystaniu funkcji GDI oraz OpenCL). Szczególnie za sprawą tych ostatnich użytkownicy powinni odczuć zwiększenie szybkości procesów wizualizacji przy zmianie skali czy przesuwaniu obrazu. Poprawa wydajności tego rodzaju operacji ma być według zapewnień firmy nawet 10-krotna.
Do nowości należą też możliwości tworzenia raportów zawierających dane o właściwościach modeli i listy materiałowe (BOM). Tabele tego typu zawierające szczegółowe informacje o złożeniach i częściach można generować ręcznie lub automatycznie, wskazując przy tym poziom struktury złożenia, który interesuje użytkownika. Dostępne są tu również specjalne filtry, za pomocą których można odsiewać niepotrzebne dane.

Bezpłatne, działające przez 30 dni próbne wersje środowiska KOMPAS-3D 12 są już dostępne na stronach firmy. Program oferowany jest obecnie w dwóch edycjach językowych: angielskiej i niemieckiej.

Źródło: www.tenlinks.com, www.cad.pl


Środa, 13.10.2010 r.

Zawody w projektowaniu w Inventorze

26 października we wrocławskim Hotelu im. Jana Pawła II odbędą się pierwsze w Polsce zawody w projektowaniu w programie Inventor. Organizatorem wydarzenia jest firma PCC Polska

Impreza jest częścią seminarium odbywającego się pod hasłem „10 lat Autodesk Inventor w Polsce – od 3D do Cyfrowego Prototypowania”. Start w zawodach jest bezpłatny – może w nich wziąć udział każdy zarejestrowany uczestnik seminarium. Liczba miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Zawody będą polegały na opracowaniu modelu 3D zadanego zespołu za pomocą programu Inventor 2011 – ocenie będzie podlegać czas wykonania i zgodność mierzonych parametrów. Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji stanowisko komputerowe z programem Autodesk Inventor 2011, dodatkowo wyposażone w manipulator 3Dconnexion.
Dla zwycięzców i uczestników organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody w tym m.in.: monitory, przenośne dyski twarde Lenovo, klawiatury i kamery Logitech, manipulatory 3Dconnexion i wiele innych. Udział w zawodach będzie doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności projektowych i... świetnej zabawy.

Więcej informacji na temat imprezy i zawodów można znaleźć na stronach organizatora, firmy PCC Polska.

Źródło: www.cad.pl


Poniedziałek, 11.10.2010 r.

3D Instant Website oraz 2D Editor oficjalnie wychodzą z użycia

Wraz z wersją SolidWorks 2011 zniknął PhotoWorks, zastąpiony przez zintegrowany ze środowiskiem SW program PhotoView 360, znany już użytkownikom wersji 2010. Podobny los w najbliższym czasie czeka dodatek to publikacji internetowych 3D Instant Website oraz 2D Editor. Ten ostatni zostanie zastąpiony nowym rozwiązaniem oferowanym przez Dassault Systèmes – o nazwie DraftSight. A jeszcze nie tak dawno zastanawiałem się nad sensem utrzymywania w ofercie DS tych dwóch narzędzi do projektowania w 2D; teraz wszystko się wyjaśniło...

Według informacji zamieszczonych na blogu SolidWorksHeard, 3D Instant Website – narzędzie do publikowania w sieci web wprowadzone w wersji z 2001 r. zostanie wycofane ostatecznie w 2011 roku. Dassault Systèmes SolidWorks Corporation oferuje alternatywne, bardziej wydajne rozwiązanie – po 31 grudnia 2010 roku, nowi i istniejący klienci nadal będą mogli tworzyć własne strony internetowe jak dotychczas, ale tylko lokalnie.
Niedawno przemianowanego edytora plików 2D (z DWG Editor na 2D Editor) zostanie wycofany po 2011 r. Wiąże się to wprowadzonym przez Dassault Systèmes darmowym programem DraftSight. Na razie SolidWorks 2D Editor można pobierać po zalogowaniu do Customer Portal, jednak link zostanie usunięty do końca października 2011 r. Zmiany te podyktowane są koniecznością lepszego dostosowania się do nowego produktu firmy Dassault Systèmes 2D – DraftSight.
Dassault Systèmes oferuje teraz DraftSight, który można być pobierany przez wszystkich, bez ograniczeń. Aby rozpocząć korzystanie z DraftSight wystarczy odwiedzić stronę www.draftsight.com i postępować zgodnie z instrukcjami pobierania. Warto także odwiedzić stronę zorganizowanego przez CADblog.pl i DS konkursu na projekt wykonany właśnie w DraftSight (link tutaj).


Źródło: SolidWorkHeard, PSWUG.info


Czwartek, 7.10.2010 r.

Podobieństwa i nie tylko: ZW3D i ST3

W poprzednich aktualnościach ze środy września (29.09.) pisałem o tym, co „łączy” ST3 i ZW3D. Pozwoliłem sobie wtedy na żart, iż w zasadzie łączy je jedynie oczekiwanie ze strony użytkowników na ich oficjalne udostępnienie. Jak się okazuje, nie tylko. W obu znajdziemy bowiem... technologię informatyczną Siemens'a!

30 września br. Siemens PLM Software poinformowała oficjalnie o tym, iż nowy ZW3D wykorzystuje rozwiązania D-CubedTM i Parasolid (komunikator i translator formatów STEP) zakupiony przez ZWCAD Software właśnie od Siemensa. Czy przełoży się to faktycznie na możliwości i jakość pracy z nowym „starym” (pochodzącym od VX) systemem CAD 3D? Jego niewątpliwą zaletą będzie zapewne atrakcyjna cena...

W zeszłym tygodniu nie było jeszcze możliwości pobrania ZW3D ze strony producenta (jedynie złożenie zamówienia), od wczoraj można już pobierać wersję 30-dniową systemu (obraz płyty instalacyjnej w pliku *.msi). Link do formularza tutaj. Plik zajmuje ok. 355 MB.

Źródło: Siemens PLM Software, ZWSOFT


Środa, 29.09.2010 r.

ZW3D i ST 3

Co łączy te zupełnie inne systemy CAD 3D? Fakt, iż były długo oczekiwane. ZW3D został już dosłownie przedwczoraj udostępniony, natomiast – jak wynika z „przecieków” – oficjalna prezentacja Solid Edge ST 3 będzie miała miejsce 13 października...

Jak wspomniałem, 27 września ZWSOFT poinformował oficjalnie o udostępnieniu nowego systemu ZW3D 2010. Prawdę powiedziawszy, nie jest to tak do końca „nowy program” – ZWSOFT przejął VX Corp. i oferuje obecnie jej flagowy produkt (VX CAD/CAM) pod swoją marką ZW3D. Wersję testową „nowego” systemu, czy też raczej systemu o „nowej twarzy” można zamówić (!) na stronie http://zw3d.zwcad.org/.

Jeśli chodzi o wyczekiwaną premierę Solid Edge z najnowszą odsłoną technologii synchronicznej ST3, należy się spodziewać jej już 13 października. Informuje o tym m.in. Ken Grundey na swoim blogu (link poniżej), a informację tą potwierdzają także moje źródła :). Zapraszam już teraz na łamy SolidEdgeblog.pl – najlepiej 13 października w godzinach popołudniowych lub wieczorem.

Źródła: ZW3D i Grundey's blog


Środa, 29.09.2010 r.

DraftSight na YouTube

Trwa organizowany przez CADblog.pl i DS konkurs na projekt wykonany w DraftSight. Zgłoszenia (i gotowe projekty) należy przesyłać do końca października, a na zwycięzców czekają m.in. mini-motocykl, iPad Touch i Nano!

Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na jego oficjalnej stronie, a wszystkich zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy i umiejętności w zakresie pracy z DraftSight, zachęcam do wizyty na utworzonej w serwisie YouTube platformie poświęconej tej darmowej aplikacji...

Źródło: http://www.youtube.com/user/DraftSight


Sobota, 25.09.2010 r.

Wreszcie jest: SolidWorks 2011

Wczoraj, tj. 24.09.2010 r. firma Dassault Systèmes SolidWorks Corp. (DS SolidWorks) poinformowała oficjalnie o udostępnieniu nowej linii produktów SolidWorks 2011. Trudno mówić tym razem o rewolucji (jak to miało miejsce w przypadku wersji 2010 i zupełnie nowych modułów), ale nowa rodzina produktów SolidWorks 2011 zawiera setki udoskonaleń wprowadzonych na żądanie klientów, którzy na co dzień wykorzystują oprogramowanie SolidWorks do projektowania nowych produktów, weryfikacji ich wydajności, komunikowania się z partnerami, zarządzania danymi projektowymi i minimalizacji wpływu produktów na środowisko naturalne...

Od dawna już wiadomo, że im szybciej można wprowadzić nowy, świetny produkt na rynek, tym większy sukces osiągają wszyscy zaangażowani w ten proces – a presja ta jest coraz silniejsza. Firma SolidWorks zawsze koncentrowała się na tym kierunku rozwoju, czego kontynuacją jest oprogramowanie SolidWorks 2011, które w stosunku do poprzedniej edycji, wyróżniają m.in.:

• nowe funkcje opisywania szczegółów rysunku w oprogramowaniu CAD SolidWorks eliminują czas i wysiłek związany z ręcznym wymiarowaniem. Użytkownicy mogą jednym kliknięciem automatycznie wyrównywać, wyśrodkowywać i tworzyć schodkowe wymiary, które nie zachodzą na siebie. Kilkoma kliknięciami można uzyskać rysunki o bardziej uporządkowanym i profesjonalnym wyglądzie niż w którejkolwiek z poprzednich wersji;
(...)

| więcej na SWblog.pl |


Piątek, 24.09.2010 r.

Przecieki o ST 3

Wszystko wskazuje na to, że na październik Siemens PLM Software istotnie przygotowała „bombę” w postaci najnowszej wersji Solid Edge z technologią synchroniczną III generacji (ST 3).

„There is still some fantastic ST3 technology that we still cannot talk about until the official launch announcement from Siemens (...)”. Cóż, skoro nie można mówić, pisać, pozostaje się domyślać. I dzielić z innymi informacjami na temat tego, co już wiadomo. Kilka słów na temat nowości w ST 3 publikowałem już wcześniej (link tutaj).

Ale co jakiś czas wypływają strzępy nowych informacji. I tak wiadomo m.in. o kolejnych zmianach w interfejsie użytkownika. Jak Państwo zapewne pamiętają, pierwsza odsłona Solid Edge ST przyniosła generalną nowość w postaci interfejsu zorganizowanego na podobieństwo tego z Microsoft Office 2007. Wśród użytkowników podniosło się niemalże tyle samo entuzjastycznych opinii, co głosów niezadowolenia. Sam pamiętam, iż ciężko było mi przestawić się na nowy sposób pracy z okienkami, rozwijanymi menu, ikonami pogrupowanymi tematycznie. Z radością przyjmowałem inicjatywy ze strony mniej znanych producentów oprogramowania, pozwalających np. przed rozpoczęciem pracy na wybór stylu menu – klasyczne, czy a'la Office 2007. Prawdę mówiąc, jeśli chodzi o pakiety biurowe to obecnie preferuję OpenOffice i klasyczny układ pulpitu. Faktem jednak jest, iż Solid Edge ST podążał za nowym standardem.

ST 3 pozwala użytkownikowi cieszyć się funkcjonalnością znaną z Microsoft Office 2010, a to oznacza m.in. niemalże całkowitą swobodę w konfigurowaniu interfejsu, grupowaniu okien etc. W dodatku sam program zachowuje się w sposób „inteligentny” i udostępnia użytkownikowi te funkcje, które wynikają z kontekstu tworzenia modelu. Ale na tym nie koniec.

Wprowadzono np. nowe „narzędzie” – okrągły panel szybkiego dostępu (and. Radial Menu), który możemy dowolnie dostosowywać do naszych potrzeb, a wywołujemy go pojedynczym kliknięciem prawym klawiszem myszy. Możemy w nim „upakować” do 16 funkcji. Czy przypomina Państwu rozwiązania z innych systemów? Nawet jeśli tak jest, nie widzę w tym nic złego.

Starych wyjadaczy Solid Edge niewątpliwie ucieszy jednoczesny powrót menu w stylu V20 – przynajmniej w odniesieniu do niektórych pasków, które możemy otwierać w poziomie i kotwiczyć w dowolnym miejscu ekranu. Oczywiście możemy zrezygnować z „V20 style” i wybrać opcję rozwijania ich w pionie (vide rys. poniżej).

| więcej na SolidEdgeblog.pl |


Piątek, 24.09.2010 r.

Nowa polska platforma bojowa

Uniwersalna platforma bojowa polskich Wojsk Lądowych XXI wieku, która dzięki modułowej architekturze może być lekkim czołgiem, wozem wsparcia, rozpoznania, czy gąsienicowym bwp, z wymiennymi, dostosowanymi do wymagań użytkownika, systemami napędowymi, obserwacji i walki – brzmi jak mrzonka, niemalże jak fragment powieści Marcina Ciszewskiego www.1939.com.pl (przy okazji zachęcam do odwiedzin). Ale brzmi tak tylko pozornie. Przekonać się o tym mogli goście tegorocznego kieleckicego MSPO 2010 (6-9 września)...

W styczniu br. zaczęto „ciąć blachę” z myślą o budowie demonstratora nowej technologii. Cyfrowy, wirtualny prototyp już istniał, pozostało zamienić go w coś namacalnego. Coś, przy czym technologie RP (ang. rapid prototyping, szybkie prototypowaie) mimo swoich licznych zalet, nie do końca musiały spełnić tak postawione zadanie. Tutaj trzeba było wykorzystać do budowy kawały „uczciwego żelastwa”.
„Zademonstrowany podczas targów prototyp/demonstrator technologii doskonale wpisuje się w ogólny nurt koncepcji wiodących krajów świata (warianty rozwojowe niemieckiej Pumy, skandynawskiego CV 90). Po okresie entuzjazmu dla wozów super lekkich i gorączce zapoczątkowanej amerykańskimi projektami opancerzonych pojazdów bojowych przyszłości (zarzuconego już programu FCS) o masie początkowo szacowanej na zaledwie 18 ton, potem podniesionej do 20 ton, po to, aby mogły być przerzucane na pokładach samolotów C-130 Hercules, okazało się, że to ślepa uliczka. Konflikty w Iraku i Afganistanie udowodniły, że bez solidnego zabezpieczenia przeciwminowego takiej konstrukcji, co implikuje masę co najmniej 30 ton, nie ma ona szans zagwarantowania bezpieczeństwa załodze (...)” (cyt. za www.altair.com.pl).

Na targach zademonstrowano jedną z możliwych wersji finalnych platformy – wóz wsparcia ogniowego „Anders”, zwany również polskim czołgiem lekkim. Zbudowany w gliwickim Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych OBRUM sp. z o. o. czołg otrzymał swą nazwę na cześć wybitnego generała. Co warto podkreślić, jego Matką Chrzestną została córka generała Władysława Andrsa, Anna Maria Anders, i to ona dokonała uroczystego odsłonięcia podczas publicznej prezentacji na wspomnianym kieleckim MSOP.

Projekt produkcji czołgu został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego; jest oparty na podstawie projektu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych OBRUM sp. z o. o. w Gliwicach, przy wsparciu Grupy Bumar. W realizacji projektu partycypuje konsorcjum w składzie: Ośrodek Badawczo- -Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych z Gliwic, Wojskowa Akademia Techniczna i Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich. Jak wspomnieliśmy, czołg został wyprodukowany w gliwickim Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych OBRUM sp. z o. o. Wszystkie części elektroniczne dostarczył WB Elektronics z Ożarowa Mazowieckiego. Bezzałogową wieżę zdalnie sterowanych karabinów maszynowych Kobuz zainstalowały w pojeździe Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A.. Przygotowanie oraz realizacja prototypu czołgu kosztowały ok. 20 mln zł.


rys: ALTAIR

Wielozadaniowa platforma bojowa umożliwia zamontowanie wież bezzałogowych oraz załogowych; może więc w zależności od potrzeb być docelowo haubicą, sanitarką lub wozem dowodzenia. Czołg „Anders” obsługiwany będzie przez trzech członków załogi, a dodatkowo zmieści czterech żołnierzy desantu. Maksymalna prędkość pojazdu wynosi 80 km/h. Więcej niebawem na łamach CADblog.pl...

Źródła: www.altair.com, BUMAR, OBRUM


Czwartek, 23.09.2010 r.

Dzień Innowacji 3D

Pod takim hasłem odbędą się w październiku ogólnopolskie seminaria premierowe. Ich myślą przewodnią jest chęć zademonstrowania współpracy programowania CAD z nowoczesnymi urządzeniami do szybkiego prototypowania i skanerami 3D. Współpracy przeradzającej inspirację w rzeczywistość...

Dzień Innowacji 3D to cykl bezpłatnych seminariów o tematyce związanej z technologiami trójwymiarowego  skanowania, projektowania i drukowania. W jednym miejscu i w tym samym czasie spotkają się nowoczesne technologie: oprogramowanie i maszyny, przedstawiciele przemysłu i entuzjaści nowoczesnych systemów komputerowych: projektanci, konstruktorzy i eksperci. Uczestnicy będą mieli okazję do bezpośredniego kontaktu z innowacyjnymi technologiami skanowania, projektowania i drukowania wchodzącymi właśnie na rynek, do indywidualnych rozmów z przedstawicielami przemysłu oraz entuzjastami nowoczesnych systemów komputerowych wspomagających projektowanie i wytwarzanie.

Terminy seminariów:
06.10.2010 – Warszawa (Hotel Gromada Airport)
12.10.2010 – Katowice (Hotel Qubus Prestige)
13.10.2010 – Wrocław (Hotel Novotel)
14.10.2010 – Poznań (Hotel Orbis Polonez)
20.10.2010 – Gdańsk (Hotel Novotel Centrum)

Dzień Innowacji 3D to m.in. prezentacje:
• możliwości Reverse Engineering z zastosowaniem skanerów 3D firmy Breuckmann GmbH
• edycji i obróbki elementów 3D z wykorzystaniem najnowszej wersji oprogramowania SolidWorks 2011
• tworzenia realnych, trójwymiarowych modeli za pomocą drukarek firmy 3D SYSTEMS
• szybszej i wydajniejszej pracy z dużymi i skomplikowanymi złożeniami z pomocą innowacyjnych rozwiązań SolidWorks 2011
• nowoczesnego oprogramowania do zarządzania i wizualizacji projektu, ułatwiającego tworzenie interaktywnej dokumentacji produktu, instrukcji montażowych i serwisowych.

Pełna agenda spotkania, a także więcej na temat producentów i organizatorów – na stronie www.seminaria3D.com

 | pełna relacja z wydarzenia tutaj |
dodano 22.10.2010 r.


Czwartek, 16.09.2010 r.

Mechatronika w wydaniu Siemens PLM Software

Firma Siemens PLM Software poinformowała wczoraj o wprowadzeniu nowego rozwiązania z branży CAD/PLM, dedykowanego dla potrzeb projektantów i producentów urządzeń wytwórczych, linii produkcyjnych, obrabiarek i narzędzi. Ścisły związek firmy z automatyką przemysłową przekłada się wyraźnie na oferowane przez nią systemy MCAD...

Mechatronics Concept Designer jest odpowiedzią na zgłaszane ze strony klientów zapotrzebowanie na rozwiązanie systemowe, które najlepiej spełniałoby wymagania stawiane przed współczesnymi producentami wszelkiego rodzaju obrabiarek i maszyn wytwórczych, integrowało wszystkie aspekty projektowania takich urządzeń i wszelkie aplikacje do projektowania ich elementów mechanicznych, elektrycznych, elektronicznych, zarządzania dokumentacją, symulujących kody sterujące etc. Wszystko... w jednym. Dodatkowo Mechatronics Concept Designer wyposażono w intuicyjne narzędzia do przeprowadzania interaktywnych symulacji. Całość pozwala na istotne skrócenie czasu potrzebnego przemysłowi maszynowemu do opracowania nowych rozwiązań.

Mechattronics Concept Designer, bazujący na flagowym produkcie Siemens PLM Software, jakim jest NX i zintegrowany z Teamcenter, został zaprezentowany podczas IMTS (International Manufacturing Technology Show) odbywającego się w Chicago. Firma zaprezentowała tam także wiele innych rozwiązań dedykowanych dla branży producentów maszyn, m.in. Virtual Machine (narzędzie, czy też raczej aplikacja będąca częścią rozwiązania Tecnomatix, pozwalająca m.in. na wygenerowanie kodu sterującego wirtualną obrabiarką CNC tak, by działała ona optymalnie w warunkach rzeczywistych).
(...)

| więcej na SolidEdgeblog.pl |


Czwartek, 16.09.2010 r.

Alibre Tour 2010

Coraz większą popularność zyskują prezentacje oprogramowania przeprowadzane w tym samym czasie w różnych zakątkach kraju. Formuła różnych „Road Show”, „multikonferencji” cieszy się powodzeniem wśród dotychczasowych i potencjalnych użytkowników systemów MCAD. Również firma Datacomp zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Alibre Tour 2010...

Tegoroczna edycja Alibre Tour przewidziana została na czwarty kwartał 2010 roku, a odbędzie się w kilku miastach Polski:
• Kraków (11-12 październik);
• Warszawa, Łódź (19-21 październik);
• Rzeszów (8-9 listopad);
• Wrocław (15 listopad);
• Katowice (16 listopad);
• Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań (22-25 listopad).

Agenda spotkań w każdym z miejsc obejmie następujące pozycje:
• prezentację programu CAD/CAM 3D Alibre Design
• demonstrację nowości w Alibre Design 2011
• Alibre Tips & Tricks
• Alibre Vault (system oparty na M-files – zarządzanie dokumentacją)
• drukowanie 3D –- prototypowanie

Organizator przewidział także możliwość uczestniczenia w szkoleniu z obsługi oprogramowania Alibre Design, które odbędzie się następnego dnia po prezentacji. W celu zgłoszenia chęci uczestnictwa, każdy zainteresowany powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy (link tutaj). Wśród uczestników każdej prezentacji zostanie rozlosowana licencja oprogramowania Alibre Personal. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 2 tygodnie przed danym seminarium. Liczba miejsc ograniczona.

Źródło: www.alibre.pl


Środa, 15.09.2010 r.

Zaprojektuj z DraftSight i wygraj z Draftsight!

Ruszyła pierwsza edycja konkursu z cyklu „zaprojektuj motocykl i wygraj motocykl”. Skierowana jest ona do wszystkich obecnych i przyszłych użytkowników darmowego systemu CAD 2D, jakim jest zyskujący coraz większą popularność DraftSight

W konkursie może wziąć udział każdy zarejestrowany użytkownik DraftSight. Zadanie polega na zaprojektowaniu miniaturowego motocykla, na tyle dużego jednak, by możliwe było poruszanie się na nim także osoby dorosłej. Projekt można także ograniczyć jedynie do poszczególnych elementów mini-motocykla, np. do ramy, przedniego zawieszenia, zespołu przeniesienia napędu etc. Projekt może mieć charakter koncepcyjny, może także zostać wykonany w postaci dokładnego rysunku technicznego. Ważne jednak jest, by w całości powstał w DraftSight.
Oceny prac z ramienia Dassault Systemes – sponsora konkursu – dokona Pan Andrzej Wełyczko, ze strony CADblog.pl  – Maciej Stanisławski.
Jak wynika z formuły konkursu, główną nagrodą jest... mini-motocykl (z ang. pocket bike), napędzany spalinowym silnikiem o pojemności 49 cm3. Prócz tego, wśród autorów nagrodzonych prac rozlosowane zostaną iPod Touch i iPod Nano.
Fundatorem nagród jest firma Dassault Systemes, producent darmowego oprogramowania DraftSight, organizatorem nasz CADblog.pl.

Więcej informacji na temat konkursu, w tym szczegółowy regulamin, można uzyskać na jego oficjalnej stronie (link tutaj).

redakcja


Wtorek, 14.09.2010 r.

Z Kompasem w chmury...

Jak wynika z informacji z rosyjskiego serwisu CNews, ASCON dosłownie „na dniach” powinien udostępnić komercyjną wersję swojego flagowego produktu, jakim jest Kompas-3D, przystosowaną do pracy w chmurze...

W "chmurze"? Tak, w chmurze. Tylko ta... cyrylica. Więc może "w wozduchie", albo jakoś tak? Grunt, że działa...

W chwili obecnej trwają testy wersji beta, ale już 21 września br. w Moskwie  powinna odbyć się oficjalna prezentacja tego zdobywającego popularność systemu MCAD 3D, pracującego w całkowicie nowym środowisku.
Nowym, bo – jak inne programy „cloud computing” – tym razem nie potrzebującym instalacji na lokalnym komputerze.

Nie jest to do końca prawdą, bo musimy jednak zainstalować „końcówkę klienta”, aplikację liczącą około 11 MB (hmm... to więcej niż pełna wersja zainstalowanego lokalnie MoI 3D CAD! – o MoI więcej tutaj). Po zarejestrowaniu (nazwa użytkownika i hasło) pozostaje nam jedynie wybór, z której aplikacji chcemy za pośrednictwem „chmurki” korzystać: z Kompas-3D, czy też z 2D Kompas-Graphic.

Interfejs użytkownika wersji pracującej „on-line” nie różni się w zasadzie niczym od tego znanego z wersji stacjonarnych. Podobnie działa także okienko pomocy. Ale uwaga – wersja „chmurna” nie pozwala na pracę z manipulatorem 3D – pozostaje jedynie myszka i klawiatura, dla wielu użytkowników nie będzie to miało jednak specjalnego znaczenia. System (już w wersji beta) pracuje stosunkowo szybko i stabilnie, ale możliwe, że uzależnione to jest od tego, jak wielu użytkowników korzysta z wersji „on-line” w tym samym czasie.

Ogólne wrażenia przekazywane przez osoby, które testowały Kompas-3D w nowym środowisku są pozytywne. Kolejne testy będą pojawiały się zarówno na forum użytkowników, jak i tutaj.

Źródło: http://isicad.net/articles.php?article_num=13974


Wtorek, 14.09.2010 r.

PLM w Scania

Scania udoskonala rozwój produktów przy wsparciu rozwiązań PLM firmy Dassault Systèmes. Producent samochodów ciężarowych i autobusów inwestuje w technologię 3D dla potrzeb opracowania nowych pojazdów...

Scania, jeden z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych i autobusów dokonał integracji projektowania, opracowania produktów, procesów i produkcji z wykorzystaniem rozwiązań PLM firmy Dassault Systèmes. Scania tworzy pełnoskalowe modele 3D z wykorzystaniem systemów CATIA i ENOVIA firmy Dassault Systèmes, obejmując wszystko, począwszy od oceny projektu i wirtualnej produkcji do materiałów marketingowych.


Zatrudniająca 32 000 osób firma Scania działa w ponad 100 krajach. Około 2400 pracowników pracuje
w dziale badawczo-rozwojowym. Większość z nich znajduje się w Szwecji, blisko zakładów produkcyjnych.

Eksperci firmy dokonali oceny różnych systemów CAD mając na celu znaczące zredukowanie czasu i kosztów projektowania i produkcji, a także poprawę produktów i ich opisów. Po dokonaniu oceny różnych systemów CAD firma Scania zdecydowała, że najlepszy będzie system CATIA. – Zrozumieliśmy, że system CATIA jest nadal najlepszym dla nas rozwiązaniem w zakresie projektowania. Jedną z głównych przyczyn było nasze poprzednie doświadczenie z firmą Dassault Systèmes jako dostawcą powiedział Anders G. Lindberg, manager ds. technologii i R&D w firmie Scania. (...)

 

 

 

 

 

Obecnie około 650 pracowników w firmie Scania korzysta z systemów CATIA i ENOVIA, głównie z dziale R&D i na produkcji, a także w innych obszarach jak obsługa posprzedażna. Środowisko 3D jest naturalną częścią środowiska projektanta.

 

 

Dzięki systemowi CATIA decyzje projektowe można szybko dostosować do właściwych rozwiązań. Przykładowo, niewłaściwego wyboru mocowania przewodów w układach hydraulicznym, chłodzenia, paliwowym i hamulcowym można uniknąć bazując na zasadach systemu. Wszystkie informacje są gromadzone i ponownie udostępniane dla potrzeb przyszłych projektów rozwojowych. Uproszczona zostanie również współpraca firmy Scania z łańcuchem dostaw. Firma Scania opracowała rozwiązanie wymiany danych wbudowane w system ENOVIA umożliwiające użytkownikom odzyskiwanie, konwertowanie, wymianę i importowanie danych od dostawców – nie tylko rysunków, ale kompletnych modeli 3D w różnych formatach standardowych. (...)

Źródło: www.3ds.com


Poniedziałek, 13.09.2010 r.

Przez trzy dni, w dziewięciu miastach: polska premierowa multikonferencja SolidWorks 2011

Jak co roku, dosłownie kilka dni po światowej premierze najnowszej edycji popularnego systemu CAD 3D jakim jest SolidWorks, firma CNS Solutions zaprasza do udziału w pokazach najnowszych rozwiązań CAD/CAE/PDM z rodziny SolidWorks 2011 oraz współpracujących z nimi rozwiązań z obszaru CAM

Wszyscy zainteresowani udziałem w konferencji proszeni są o wizytę na stronie www.cns.pl, dokonanie wyboru najodpowiedniejszej lokalizacji i odpowiadającej im daty, a następnie – do rejestracji. Tegoroczne pokazy odbędą się:

5 października 2010 w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie
6 października 2010 w Warszawie, Rzeszowie, Poznaniu i Bydgoszczy
7 października 2010 w Szczecinie, Gdańsku, Białymstoku

Obecne spotkania są już dziewiątą edycją prestiżowych konferencji organizowanych przez CNS Solutions. Wyjątkowe wydarzenie, jakim jest Multikonferencja, ma na celu zgromadzenie przedstawicieli przemysłu, designu, biznesu, edukacji, mediów i wszystkich sympatyków nowoczesnych rozwiązań komputerowych systemów wspomagających prace inżynierskie.

Każdy z uczestników otrzymuje niepowtarzalną szansę bezpośredniego kontaktu z projektantami, specjalistami z różnych branż, uczestnictwa w panelach dyskusyjnych, prezentacjach nowatorskich produktów przemysłowych, wystawach rozwiązań sprzętowych, konkursach i wielu innych interesujących sesjach. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia programistów z Dassault Systemes SolidWorks. Odbędzie się pierwszy w Polsce, premierowy pokaz nowości SolidWorks 2011, SolidWorks Simulation, Enterprise PDM oraz 3DVia.
Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 50 zł. Liczba miejsc ograniczona!

Źródło: www.cns.pl


Sobota, 04.09.2010 r.

Przepływy w OpenSource

OpenFOAM, darmowa aplikacja CAE do analizy i symulacji przepływów, doczekała się najnowszej wersji.
OpenCFD udostępniła przed kilkoma dniami OpenFOAM 1.7.1

Najnowsza wersja tej aplikacji dystrybuowana jest w dwóch postaciach: jako kompilacja Debian przygotowana pod kątem systemu Ubuntu 10.04 LTS lub też jako kod źródłowy przygotowany do kompilacji do dowolnego środowiska Linux. Chętni do przetestowania tej aplikacji mogą ją pobrać ze strony producentów: http://www.openfoam.com/download/

Zainteresowanych OpenFoam zachęcam do wizyty na forum CADblog.pl. Jest tam apel jednego z polskich użytkowników, poszukującego swoich naśladowców w naszym kraju: http://www.cadblog.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=49

Źródło: TenLinks.com


Sobota, 04.09.2010 r.

Wiedzieć jak czyli... „know how” dla przemysłu

Hotel Kuźnia Napoleońska w Teresinie – Paprotni na 4 dni stanie się centrum szkoleniowym. Wszystko za sprawą „Know-how dla Przemysłu 2010” – Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej, która w dniach 21-24 września skupi specjalistów przemysłu maszynowego, elektromaszynowego i energetyki. Tegoroczna VIII już edycja będzie mieć charakter jubileuszowy, związany z 20-leciem działalności organizatora konferencji, firmy AutoR KSI i jednocześnie 10-leciem Inventora (a trzeba dodać, iż Autor KSI jest VAR oprogramowania Autodesk)

Po raz ósmy w tym wyjątkowym spotkaniu wezmą udział konstruktorzy, projektanci oraz administratorzy systemów inżynierskich CAD, PDM, CAE, CAM. Spotkanie pozwoli uczestnikom wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach i seminariach, podczas których będą mogli rozszerzyć swoje kompetencje oraz poznać najnowsze trendy w branży. „Know-how” to także dobra okazja do nawiązania i podtrzymania kontaktów branżowych.
Konferencja realizowana będzie w postaci dwóch paneli. Uczestnicy Panelu Użytkownika w ramach szkoleń, bezpłatnych seminariów, laboratoriów i konsultacji przeszkolą się z najnowszego oprogramowania oraz  rozwiązań sieciowych Autodesk, także dla grup kapitałowych firm, dowiedzą się co nowego w ergonomii CAD, otrzymają także odpowiedzi na swoje pytania i problemy. Niezależnie od Panelu Użytkownika realizowany będzie Panel Zarządzającego, przeznaczony dla osób, pod których pieczą pozostają w firmach systemy inżynierskie. Przeprowadzany w środę 22.09, dotyczył będzie: zwrotu z inwestycji w systemy inżynierskie – ROI/TCO, nowych standardów w organizacji i wspomaganiu systemów inżynierskich, adaptacji struktury organizacji do nowych zadań, nowej oferty dla grup kapitałowych.

Wzorem lat poprzednich w konferencji uczestniczyć będą znane i uznane postacie w branży. Gośćmi specjalnymi Konferencji będą prof. dr hab. inż. Teodor Winkler z KOMAG oraz Politechniki Śląskiej, specjalizujący się w ergonomii w CAD, Jan Michałowicz, Główny Informatyk CNPEP RADWAR, autor licznych ekspertyz w zakresie systemów CAx, sieci komputerowych i bezpieczeństwa systemów informatycznych, a także Ernest Syska, doświadczony konsultant i autor analiz ROI/TCO, praktyk licznych badań rentowności inwestycji informatycznych w przedsiębiorstwach .
Jak wspomnieliśmy, pomysłodawcą oraz organizatorem „Know-how dla Przemysłu” jest firma AutoR KSI, od 20 lat lider wdrożeń rozwiązań Autodesk w przemyśle www.autor.com.pl. Spotkanie prowadzone jest oczywiście pod patronatem Autodesk.

Źródło: www.autor.com.pl


Sobota, 04.09.2010 r.

ZWCAD 2010 teraz z nagrodami

Firma Usługi Informatyczne szansa poinformowała o kolejnym konkursie z nagrodami dla swoich klientów. Będzie on trwał w miesiącu wrześniu i październiku. Zakup licencji programu ZWCAD 2010 upoważnia do wzięcia udziału w losowaniu atrakcyjnych nagród – licencji programów pdf2cad lub bonzai3d!

Program pdf2cad to wspominane już na łamach CADblog.pl (czytaj także w CADraport.pl) narzędzie do konwersji wektorowych plików PDF do formatu DXF. Jeśli zamienimy plik PDF na DXF i wczytamy do programu CAD, możemy go bez problemu edytować i wydrukować bez znaczącej utraty jakości.

Z kolei bonzai3d to łatwy w obsłudze program umożliwiający modelowanie w trójwymiarze. Początkowe szkice mogą być w prosty sposób rozwijane do solidnych geometrii, które stają się podstawą do rysowania konstrukcji. Program oferuje fotorealistyczny rendering, animacje oraz druk 3D.

Wersje testowe aplikacji będących nagrodami można pobrać ze strony polskiego dystrybutora:
http://www.bonzai3d.pl/bonzai3d.zip
http://www.zwcad.pl/ftp/current-pdf2cad.exe

Uwaga! Kupując więcej licencji ZWCADa można zwiększyć swoje szanse na wygranie nagród (każda licencja to jeden los).

Źródło: www.zwcad.pl


Piątek, 03.09.2010 r.

Geometric wydaje eDrawings Professional for Inventor v8.0

Geometric Limited ogłosiła przed kilkoma dniami wydanie programu eDrawings Professional for Autodesk Inventor version 8.0 ze wsparciem dla Autodesk Inventor 2011

eDrawings jest pierwszym narzędziem do wymiany danych z wbudowanym klientem pocztowym, ułatwiającym wymianę oraz interpretację danych projektowych 2D oraz 3D produktu. Nowa wersja eDrawings Professional for Autodesk Inventor oferuje m.in.:
• wsparcie dla Autodesk Inventor 2011,
• funkcje eksportu danych z listy materiałów (BOM) ze środowiska Inventora do eDrawings,
• wsparcie dla wymiarowania cech konstrukcji, powierzchni oraz krzywych 3D,
• aktualizację przeglądarki eDrawings do eDrawings 2010 SP3...

Darmową 15-dniową wersje programu można pobrać pod adresem: http://edrawings.geometricglobal.com

Dla takich platform jak Pro/ENGINEER, CATIA V5, NX, Autodesk Inventor Series, SolidEdge i Google SketchUp, dostępny jest także eDrawings Publisher. Dzięki tej ostatniej aplikacji, projektanci mogą:

• generować kompaktowe pliki eDrawings (kompresja do 95%), idealne do rozsyłania za pośrednictwem poczty elektronicznej,
• w prowadzać do projektów własne, a także czytać czyjeś komentarze,
• współpracować z nieograniczoną liczbą odbiorców,
• zarządzać, śledzić a nawet łączyć komentarze wstawione przez członków różnych zespołu projektowych,
• dokonywać pomiarów części, konstrukcji oraz geometrii rysunku,
• korzystać z poprzecznych przekroi dynamicznych, Ukrywać/Pokazywać/Przesuwać komponenty, w celu lepszego zrozumienia struktury konstrukcji,
• wizualizować efektywnie rysunki z danymi 3D, szablonami oraz wskaźnikami 3D,
• umieszczać pieczątki, zabezpieczać hasłem oraz wyłączać opcje wymiarowania dla zabezpieczenia bardziej narażonych danych.

Więcej informacji o programie eDrawings na stronie: http://edrawings.geometricglobal.com

Źródło: www.geometricglobal.com, www.3dcad.pl


Piątek, 03.09.2010 r.

SolidWorks 2011 na start!

Pierwszwego września wystartowała nowa strona SolidWorks Launch opisująca najnowszy SolidWorks 2011.
Można przyjąć, iż oznacza to początek oficjalnego dystrybuowania ostatniej odsłony tego systemu MCAD 3D...

Strona dostępna jest także w języku polskim co znacznie zwiększa szanse dotarcia do potencjalnych klientów na naszym rynku. Znajdziemy na niej opisy najważniejszych funkcjonalności programu, a także wprowadzonych zmian. Strona pozwala na dużą interakcję z użytkownikiem, umieszczono na niej wiele filmów prezentujących produkt w akcji (skoro o filmach mowa, warto wspomnieć, iż wszystkie one znalazły się także w potężnej bibliotece filmów związanych z SolidWorks, dostępnej na polskiej stronie www.solidworkscenter.com).

Sympatyczne wrażenie sprawia prezentacja powitalna prowadzona przez Jeremiego Luchini (patrz zdjęcia powyżej) znanego z projektu "Let’s Go Design" – którego „cyfrowa” osoba towarzyszyć nam będzie podczas „sufrowania” po SolidWorksLaunch.com.

A oto, co nowego czeka nas w SolidWorks 2011...
PhotoView360 jest obecnie w pełni zintegrowany z SolidWorks umożliwiając tworzenie realistycznych wizualizacji jeszcze łatwiej. Nowe narzędzie Walk-through daje możliwość kreowania video na zasadzie spaceru w przestrzeni 3D, odsłaniając poszczególne detale dużych konstrukcji lub elementów strukturalnych.
(...)

Więcej na SWblog.pl


Piątek, 03.09.2010 r.

Prawdziwy CAD na MAC i urządzenia mobilne...

Autodesk wprowadza na rynek oprogramowanie AutoCAD na platformę Mac
oraz aplikację AutoCAD WS dla urządzeń iPad i iPhone

Autodesk Inc. ogłosił wprowadzenie na rynek oprogramowania AutoCAD na platformę Mac. Ta wersja oprogramowania AutoCAD, jednego z najpopularniejszych rozwiązań służących do profesjonalnego projektowania i konstruowania, pracuje bezpośrednio w systemie operacyjnym Mac OS X i zapewni milionom użytkowników tego rozwiązania na całym świecie większą swobodę wyboru sprzętu. Ponadto Autodesk wprowadził na rynek aplikację mobilną AutoCAD WS przeznaczoną dla urządzeń opartych na systemie operacyjnym iOS, takich jak iPad, iPhone i iPod. Nowa aplikacja pozwoli użytkownikom edytować i dzielić się projektami stworzonymi przy wykorzystaniu AutoCAD podczas pracy w terenie.

Wprowadzenie oprogramowania AutoCAD na platformę Mac oznacza powrót na rynek profesjonalnego oprogramowania wspomagającego proces projektowania i konstruowania na platformę Mac oraz stanowi ważne połączenie wydajności i projektowania. Ponad 5000 klientów pomagało w pracach nad rozwojem tego produktu, prowadzonych w ramach naszego programu beta, i jest usatysfakcjonowanych z możliwości korzystania z AutoCAD bezpośrednio w systemie operacyjnym Mac powiedział Amar Hanspal, Wiceprezes, Autodesk Platform Solutions and Emerging Business. Nowa wersja oprogramowania AutoCAD i udostępnienie go na urządzenia iPad i iPhone wspiera działania Autodesk mające na celu przyspieszenie procesu projektowania oraz daje możliwość większej liczbie użytkowników kształtowanie otaczającego ich świata.
Daje się zauważyć, iż, jak powiedział Philip Schiller, Wiceprezes Apple Worldwide Product Marketing, Apple jest w podekscytowany przeniesieniem oprogramowania AutoCAD na platformę Mac. – Aplikacja AutoCAD WS to zupełnie nowy pomysł, mobilna wersja wiodącego oprogramowania przeznaczona dla najbardziej innowacyjnych na świecie przenośnych urządzeń, takich jak iPhone, iPad and iPod touch – dodaje. Czy oznacza to nowy rozdział w historii systemów CAD na mobilne urządzenia?

AutoCAD a współpraca z systemem operacyjnym Mac OS X
Oprogramowanie AutoCAD przeznaczone na platformę Mac wyposażone jest w intuicyjny interfejs znany użytkownikom systemu Mac oraz zapewnia funkcjonalność rozwiązania AutoCAD klientom, którzy wolą bezpośrednio pracować w środowisku Mac. AutoCAD na platformę Mac w pełni wykorzystuje możliwości systemu operacyjnego Mac OS X, w tym graficzne przeglądanie plików zawierających projekty za pomocą narzędzia Cover Flow oraz korzystanie z myszy Magic Mouse opartych na technologii Multi-Touch. Dodatkowo notebooki Mac wyposażone są w panel dotykowy Magic Trackpad umożliwiający realizację takich funkcji jak intuicyjne obracanie i zbliżanie wyświetlanych na ekranie obiektów. W systemie AutoCAD na platformę Mac udostępnione zostały też wzorcowe sposoby działania w zakresie projektowania oparte na doświadczeniach użytkowników, takie jak wizualne podejście do rysowania i pracy nad układem graficznym.

Dzięki bezpośredniej obsłudze procesu tworzenia i edycji plików w formacie DWG AutoCAD na platformę Mac ułatwia współpracę z dostawcami, klientami i partnerami bez względu na używaną przez nich platformę. Pliki stworzone w poprzednich wersjach oprogramowania AutoCAD bez problemu będą otwierały się w systemie AutoCAD na platformę Mac, pomagając zwiększyć wydajność pracy dzięki wyeliminowaniu czasochłonnych procesów translacji plików i „czyszczenia” przekształconych danych. Inne zalety systemu AutoCAD na platformę Mac to: bogaty interfejs API (application programming interface) oraz elastyczne opcje umożliwiające proste tworzenie i adaptowanie aplikacji, indywidualne konfigurowanie ustawień i opcji w zakresie maksymalizacji miejsca na ekranie dopasowujące się do wymagań projektu.

 iPad, iPhone i iPod Touch i AutoCAD...
Aplikacja AutoCAD WS wkrótce będzie dostępna za pośrednictwem serwisu App Store firmy Apple i zapewni dostęp do oprogramowania AutoCAD użytkownikom dedykowanych urządzeń iPad, iPhone i iPod. Aplikacja mobilna AutoCAD WS umożliwi dokonywanie edycji i współużytkowanie plików AutoCAD na urządzeniach opartych na systemie operacyjnym iOS.

Oprogramowanie AutoCAD na platformę Mac będzie także oferowane bezpłatnie studentom i wykładowcom za pośrednictwem portalu Autodesk Education Community gdzie dostępnych do pobrania jest także 25 rozwiązań Autodesk. Autodesk zdaje sobie sprawę z popularności platformy Mac wśród studentów dlatego oferuje im ten system, aby mogli rozwijać potrzebne umiejętności mając dostęp do tego samego oprogramowania, którego w codziennej pracy używają profesjonalni projektanci.

Oprogramowanie AutoCAD na Mac i aplikacja mobilna AutoCAD WS będą dostępne w Ameryce Północnej i w Europie począwszy od jesieni tego roku. Szczegółowe informacje, w tym także na temat możliwości zakupu, można uzyskać na stronie: http://www.autodesk.com/autocadformac

Źródło: www.autodesk.com, www.autodesk.pl


Piątek, 03.09.2010 r.

Alibre Design 2011 już niebawem...

W ciągu najbliższych kilku tygodni ukaże się najnowsza wersja systemu MCAD 3D, jakim jest niedrogi i coraz bardziej popularny także u nas – Alibre Design.

Jak wynika z zapowiedzi, w najnowszej wersji skupiono się na zwiększeniu prostoty korzystania z programu i wydajności pracy użytkownika, co znajduje wyraz między innymi w możliwościach dostosowywania środowiska oraz ułatwieniu edycji modeli.
Program został opracowany w języku Microsoft C, dzięki czemu twórcy rozszerzeń mają znacznie ułatwione zadanie, a aplikacja działa wydajniej i w bardziej bezpieczny sposób. Alibre Design 2011 ma być dostępny w natywnej wersji 64-bitowej, co oznacza, że użytkownicy będą mogli tworzyć większe i bardziej skomplikowane złożenia oraz otwierać więcej plików naraz bez pogorszenia wydajności systemu. W wersjach 64-bitowych dostępna będzie zarówno edycja Professional, jak i Expert.
Wśród nowych możliwości Alibre Design znaleźć ma się funkcja automatycznej konwersji trójwymiarowych modeli bryłowych (opracowanych przy użyciu samego programu lub zaimportowanych z innych środowisk) do postaci części z blach, które mogą być następnie rozwijane i przygotowywane do produkcji za pomocą Alibre CAM. Opracowane w ten sposób elementy będą zachowywać pełną asocjatywność z oryginalnymi modelami. Funkcja ta ma być jednak dostępna wyłącznie w edycji Alibre Design Expert.

Środowisko Alibre Design 2011 zostanie wyposażone w nowe komendy modelowania MIRROR i SCALE. Dostępne ma być również polecenie rysunkowe umożliwiające połączenie dwóch figur w ich teoretycznym przecięciu; narzędzie to ma działać w kilku trybach.
Zmiany w interfejsie użytkownika związane z ułatwieniem obsługi aplikacji objęły m. in. automatyzację otwierania odpowiednich menu kontekstowych i pasków narzędzi w kontekście wskazanego obiektu. Funkcje te mają się pojawić w Alibre Design 2011 najpierw w przestrzeni roboczej rysunku szczegółowego, a następnie zostaną wprowadzone w innych modułach środowiska.

Dokładna data wprowadzenia nowej wersji oprogramowania nie jest jeszcze znana, powinno to jednak nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni. O fakcie pojawienia się środowiska na rynku poinformujemy oczywiście najszybciej, jak to tylko możliwe. Dokładniejsze dane na temat Alibre Design 2011 zostaną z pewnością wkrótce opublikowane na stronach producenta aplikacji.

Źródło: www.cad.pl


Czwartek, 26.08.2010 r.

Wideoteka CADowego człowieka
1000 filmów i więcej

Zaczęło się od spisu linków umieszczonego w pewnej grupie na popularnym portalu społecznościowym. Z czasem ów spis przerodził się w niezależne miejsce w sieci. Obecnie można tam znaleźć ponad 1000 filmów o tematyce związanej z SolidWorks! Może inicjatywa doczeka się realizacji także dla innych systemów CAD?

Portal SolidWorksCenter.com obchodzi właśnie nietypowy jubileusz. Nie jest to bowiem okrągła rocznica istnienia, ale... liczba multimediów poświęconych systemowi SW, a dostępnych właśnie tam, w jednym miejscu – przekroczyła 1000.

Jak napisał na swoim portalu jego twórca, Przemysław Szymczuk, cyt.: (...) zasób filmów naszego portalu przekroczył właśnie 1000 pozycji stając się największą, ogólnodostępną kopalnią multimediów o tematyce SolidWorks. Na niewiele jednak by się to zdało gdyby nie Wy, drodzy użytkownicy. Napawa optymizmem fakt, że wraz z ilością filmów stale rośnie zainteresowanie naszym portalem. Odnotowywany wzrost zainteresowania wśród nowych użytkowników i spore grono osób systematycznie powracających na nasz portal świadczy z pewnością o słuszności kierunku jego rozwoju. Bardzo to cieszy i napawa optymizmem na przyszłość."

Dostęp do filmów można uzyskać, wchodząc na stronę http://solidworkscenter.com i sięgając do zakładki Learning Center.

Źródło: SolidWorksCenter.com


Czwartek, 26.08.2010 r.

Zapowiada się ciekawy wrzesień

22 września na pokazie zorganizowanym w Pradze dla europejskich dziennikarzy oficjalnie poznamy najnowszą wersję SolidWorks 2011...

A jak na razie szczęśliwcy posiadający ważną subskrypcję, mogą zalogować się do customer portal i pobrać najnowszą wersję SW 2011 Beta 3. Świadczy to najdobitniej o tym, iż powoli zbliżamy się do końca okresu testowego i już niedługo do naszych rąk trafi pełnowartościowa wersja SolidWorks. W tym samym czasie (różnica najwyżej kilku tygodni) należy się spodziewać także premiery Solid Edge ST3, innymi słowy – jesień zapowiada się i pracowicie, i bardzo ciekawie.

ms


Czwartek, 26.08.2010 r.

Testowanie Inventora 2011 poprzez chmury
...czyli kilka kamyczków do ogródka

Jak poinformował portal 3DCAD.pl, Autodesk udostępnił zainteresowanym możliwość testowania najnowszej wersji systemu Inventor 2011 poprzez „chmurę”, czyli zdalnie, za pośrednictwem prostego i niewielkiego „klienta” (ok. 7 MB) zainstalowanego na komputerze użytkownika...

Jak na razie z tego dobrodziejstwa korzystać mogę jedynie użytkownicy z USA i Kanady, a spowodowane jest to zapewne koniecznością zapewnienia odpowiedniej przepustowości łączy; wszak Inventor 2011 zainstalowany jest na firmowym serwerze, a chętni do testowania uruchamiają go poprzez sieć, za pomocą wspomnianego już klienta. Więcej informacji na stronie www.autodesk.com i na 3Dcad.pl (link tutaj)

Problemy z Butterfly...
Skoro mowa już o produktach ADSK i cloud computing, muszę wyrazić tutaj swoje niezadowolenie, związane z projektem „Butterfly”. Otóż logując się na stronę http://butterfly.autodesk.com celem przeprowadzenia subiektywnego testu szybkości wykonywania szyku liczącego 10 000 elementów (szczegóły na głównej stronie CADblog.pl), stanąłem przed koniecznością zainstalowania najnowszej wersji FlashPlayera. Trudno, szkoda, przeprowadziłem instalację, zakończoną poprawnie, a do „Motylka” zalogować się nadal nie mogę. Cóż, jeśli istotnie tak ma wyglądać praca w chmurze...

Na otarcie łez dodam, iż blog związany z Butterfly zyskał nową formę graficzną, dostępne są także nowe tutoriale dla chcących sprawdzić jego możliwości. Pod warunkiem, że uda się wejść na stronę projektu ;)

ms


Czwartek, 26.08.2010 r.

ZW3D czyli „Chińczyki trzymają się mocno...”

W dowcipie „z brodą” taka właśnie odpowiedź padała na pytanie „co tam panie w polityce”. Ale tutaj odniosłem ją do informacji prasowej wskazującej na stały rozwój opracowanego w Chinach i stosunkowo popularnego systemu CAD z niższej półki cenowej, jakim jest ZWCAD. Otóż w ostatnich dniach jego producent poinformował o przejęciu VX Corporation, jednej z pionierskich w dziedzinie rozwiązań CAD/CAM firm amerykańskich...

Dlaczego pionierskich – tutaj odsyłam do cyklu poświęconego historii systemów CAD (mam wrażenie, że jest tam wątek dotyczący VX Corp.; jeśli się mylę, wnikliwych Czytelników proszę o sygnał – będę uzupełniał informacje!). Tutaj dodam tylko, iż VX Corporation została założona w 1985 roku, co w skali czasu rozwoju systemu CAD oznacza kilka epok. A znana jest jako twórca kernela VX.

Jak informuje ZWCAD Software Co., przejęcie VX Corp. ma na celu dalsze zwiększanie możliwości oferowanego przez nią systemu, a także przyspieszenie jego ekspansji na światowym rynku MCAD. Po przejęciu VX Corp., ZWCAD Software dołączyła do tej grupy dostawców rozwiązań CAD, która na własność posiada kod źródłowy oferowanego przez siebie systemu CAD, co z założenia ma przełożyć się na atrakcyjną cenę najnowszego produktu z oferty firmy – ZW3D.

Premiera ZW3D zapowiadana jest na wrzesień. Producent liczy na to, iż użytkownikom spodoba się praca w ulepszonym środowisku 3D przy wykorzystaniu znanego już z ZWCAD interfejsu.

Obecnie z programowania ZWCAD korzysta ponad 180 000 użytkowników w ponad 80 krajach. W Polsce ZWCAD oferowany jest przez firmę „SZANSA” (vide profil firmy w CADraport.pl).

Źródło: http://www.zwcad.org


Czwartek, 26.08.2010 r.

Najtańszy ploter na rynku?

Wszyscy Ci, którzy nadal korzystają z dokumentacji 2D i to w postaci papierowej, powinni zainteresować się specjalną ofertą na ploter formatu A1 oferowany przez firmę PROCAD...

Oferowany w ramach trwającej do 31 sierpnia br. (trzeba się śpieszyć!) ploter HP DesignJet 111 (610 mm) kosztuje jedynie 2690 zł netto. Wersja z podajnikiem arkuszy jest droższa o 300 złotych.
Urządzenie wyposażone w pamięć 64 MB pozwala na uzyskanie rozdzielczości druku rzędu 1200 x 600 dpi, a czas wydruku rysunku liniowego w formacie A1 wynosi ok. 90 sekund. Dokładność linii +/- 0,2%.

Więcej informacji na www.procad.pl


Czwartek, 19.08.2010 r.

Parametryczny CAD 3D za mniej niż 600 zł?

Dosłownie przed kilkoma dniami pisałem na temat przyszłości systemów CAD w świetle działań zmierzających do nasycenia rynku darmowymi rozwiązaniami z obszaru 2D. Wyraziłem przypuszczenie, iż może to oznaczać także pojawienie się coraz większej liczby tanich systemów oferujących możliwości projektowania w 3D...

I rzeczywiście, systemy takie są już dostępne, jak chociażby modeler bezpośredni MoI, w cenie poniżej 300 USD, nie zapewniający jednak możliwości projektowania parametrycznego. Nie trzeba było jednak czekać zbyt długo na pojawienie się innej propozycji, tym ciekawszej, iż pochodzącej od firmy już od dłuższego czasu działającej na naszym rynku. W jej ofercie znajdziemy oprogramowanie CAD, CAM, biblioteki części, czy też aplikacje PDM.

Inżynierów projektantów zainteresuje z pewnością Alibre Design, system CAD 3D do parametrycznego modelowania bryłowego. Program ten stanowi bardzo efektywne narzędzie w rękach projektantów i jest dostępny w cenie o wiele mniejszej niż inne tego typu systemy z grupy MCAD. Otóż w ramach działań promocyjnych, do końca sierpnia br. Alibre Design PE można nabyć za kwotę 549,00 zł netto!

Więcej informacji na stronie: www.alibre.pl


Czwartek, 19.08.2010 r.

Nowy MP8 do Solid Edge ST2

Niektóre z firm udostępniają do swoich najnowszych wersji systemów CAD tzw. hotfixy lub service packi, inne – w ramach nie tyle naprawiania wprowadzonego produktu, co podnoszenia jego funkcjonalności, oferują aktualizacje zwane Maintenance Pack. Tak dzieje się w przypadku Siemens PLM Software, która udostępniła najnowszy, 8 Maintenance Pack dla Solid Edge ST2...

Według informacji podanych przez producenta (Siemens PLM Software), MP8 zawiera wiele usprawnień oraz zmian wprowadzonych na życzenie użytkowników. Na uwagę zasługują np. poszerzone możliwości importu geometrii wzbogacone o obsługę plików pochodzących z najnowszych wersji innych systemów CAD 3D.
MP8 można pobrać po zalogowaniu się ze strony Siemens PLM Software (http://support.ugs.com/gtac.shtml)

Źródło: www.3dcad.pl


Czwartek, 19.08.2010 r.

STL w chmurze

Firma netfab GmbH udostępniła pracującą w chmurze aplikację umożliwiającą kontrolę i naprawę plików formatu STL

Netfab Cloud Service jest kolejnym darmowym narzędziem udostępnionym przez tą firmę, a dedykowanym wszystkim zawodowo związanym z problematyką druku 3D, technologii addytywnych, innymi słowy - szeroko rozumianego Rapid Prototyping & Manufacturing.

Korzystając z netfab Cloud Service, można automatycznie i co istotne – za darmo – dokonać analizy, kontroli i naprawy plików STL. Narzędzie to oferuje znacznie więcej funkcji w stosunku do bazowego rozwiązania netfabb Studio Basic.

Aplikacja może być uruchomiona za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej, na dowolnym systemie operacyjnym (Windows, Apple Mac OS, Linux). Co więcej, z jej możliwości korzystać mogą także wszyscy posiadacze iPhone'ów, gdyż ten standard komunikacji również jest przez nią obsługiwany. Aby samodzielnie przekonać się o możliwościach netfab Cloud Service, łatwości jego obsługi i skuteczności działania, wystarczy wejść na stronę: http://cloud.netfabb.com/

Źródło: www.tenlinks.com


Czwartek, 12.08.2010 r.

Jaki jest Twój VAR (Value Added Reseller)?

Ostatnio bardzo popularny wydaje się temat porównywania i oceniania możliwości oprogramowania CAD. Z nieco odmienną, ale równie ciekawą inicjatywą wystąpił twórca portalu SolidWorksCenter.com. Zachęca on do dokonania oceny swojego resellera SolidWorks...

Decydując się na zakup oprogramowania 3DCAD należy zdawać sobie sprawę z decyzji, które trzeba podjąć, aby dokonać słusznego wyboru. Należy wybrać odpowiednie dla danej firmy narzędzie (pakiet SolidWorks), odpowiednio je wdrożyć, wyszkolić i zapewnić wsparcie techniczne konstruktorom. W tym celu korporacja SolidWorks stworzyła sieć autoryzowanych dystrybutorów (VAR), aby pomóc firmom w przejściu przez ten proces.
Pozostaje tylko pytanie, którego resellera wybrać?
Odpowiedź nie jest łatwa, gdyż wymaga wielogodzinnych rozmów, prezentacji i audytów. Nie wiadomo, który VAR najwłaściwiej odczyta potrzeby klienta i dopasuje swoją ofertę tak, by jak najwłaściwiej je zaspokajała.

| więcej na SWblog.pl |


Czwartek, 12.08.2010 r.

„Chwila inspiracji”

Tak w „swobodnym tłumaczeniu” może brzmieć nazwa oprogramowania 3D, w skrócie „MoI” (ang. „Moment of Inspiration”). Taka nazwa daje do myślenia, prawda?

Jakże różni się ona od typowych, jedno wyrazowych lub najwyżej dwuczłonowych zbitek powszechnie występujących w nazewnictwie aplikacji z szeroko rozumianego obszaru CAD: AutoCAD, CATIA, DraftSight, Esprit, Inventor, Kompas, NX, Pro/E, Solid Edge, SolidWorks, ZWCAD etc*. Po ostatnich wpisach na zagranicznych blogach, do tego szeroko rozumianego towarzystwa doliczę także Rhinoceros (Rhino), SpaceClaim, ale także AliasStudio, Bonzai 3D czy też SolidThinking. Bo do tych ostatnich najbliżej jest owej „inspiracji”...

SketchUP dla użytkowników MCAD 3D
Mamy tutaj do czynienia z aplikacją kwalifikowaną jako: narzędzie CAD dla początkujących, bądź też zaczynających przygodę z CAD, albo jako pełnowartościowy program dla designerów, albo – co wydaje się najwłaściwszą kwalifikacją – narzędziem do swobodnego modelowania 3D i wykonywania zaawansowanego fotorenderingu (vide rys. poniżej) wspomagającego pracę inżynierów CADowców używających „dojrzałych” systemów 3D.

Widok ogólny okna aplikacji i nietypowego domyślnego rozmieszczenia okien interfejsu użytkownika.

Fotorendering. Czy uwierzą Państwo, że cała aplikacja pozwalająca na osiągnięcie takich efektów,
waży zaledwie ok. 15 MB?

(...)

| więcej |


Środa, 11.08.2010 r.

Rzecz o chmurach i nie tylko...

Dzisiaj udostępnione zostało nowe wydanie. Wygląda trochę inaczej, „waży” trochę mniej i mimo pozornie mniejszej objętości, przekazuje więcej treści. A o to przecież w e-wydaniach chodzi. Więcej mniejszym kosztem.

W tym nietypowym wydaniu – nietypowym z racji nowego „panoramicznego” formatu (może warto go opatentować?) poruszamy oczywiście nie tylko tematykę „cloud computing”.

 

Polecam szczególnej uwadze artykuł Krzysztofa Augustyna na temat możliwości obróbki wirników turbin we współczesnych systemach CAM, ale także – temat okładkowy, bardzo bliski mojemu sercu. Nie zabrakło czegoś dla początkujących, czyli kolejnych odcinków „CADowego przedszkola”. A kartka z historii nawiązuje do historycznych wydarzeń sprzed 66 lat. Więcej informacji w zakładce "W numerze", a samo wydanie dostępne jest w "Archiwum".

Życzę miłej lektury
Maciej Stanisławski

P.S.
A już jutro... garść informacji na temat nowego systemu "CAD low end", jakim jest MoI ("Moment of Inspiration");
link do strony producenta tutaj. Polecam odwiedziny galerii prac, daje one pewne wyobrażenia o możliwościach tego maleńkiego (niespełna 15 MB wraz z samouczkami!) programu 3D!


Wtorek, 10.08.2010 r.

SolidWorks 2011 Beta 2 dostępna!

Użytkownicy posiadający ważną usługę subskrypcji mogą pobrać wersję SolidWorks 2011 Beta 2

Najnowsza wersja oprogramowania możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal/BETA.

www.solidworks.com


Wtorek, 10.08.2010 r.

Aktualizacje dla ZWCAD

Firma Usługi Informatyczne SZANSA poinformowała o atrakcyjnej promocji związanej z aktualizacją oprogramowania ZWCAD do najnowszej wersji. Co więcej, o atrakcyjnej promocji poinformował także sam producent...

Z oferty może skorzystać każdy użytkownik dokonujący w tym miesiącu aktualizacji licencji programu ZWCAD do wersji 2010 (ze wszystkich wcześniejszych wydań rocznikowych). Osoby takie otrzymają w pakiecie licencję autorskiej nakładki TOOLS II.
Aplikacja ta jest zestawem narzędzi ułatwiających pracę w środowisku ZWCAD poprzez automatyzację poleceń. Program działa jako nakładka na aplikację ZWCAD 2010 w wersjach Standard i Professional.
Szczegółowy spis funkcji nakładki oraz dokładniejsze informacje na temat ich możliwości można znaleźć na internetowej stronie firmy SZANSA (można do niej dotrzeć np. poprzez katalog CADraport.pl (bezpośredni link do strony poświęconej firmie SZANSA tutaj).
Warto w tym miejscu dodać, iż producent ZWCAD poinformował drogą mailową swoich dotychczasowych klientów o interesującej i atrakcyjnej promocji: każda osoba, która zakupi nową licencję ZWCAD, będzie miała zapewnione darmowe aktualizacje oprogramowania przez okres trzech lat! Podobnie każdy, kto zdecyduje się w najbliższych dniach na wykupienie aktualizacji, przez najbliższe trzy lata otrzymywać je będzie za darmo. Informację tę zamieścił na swoim blogu Deelip, można go traktować raczej jako pewne źródło, ale warto dowiedzieć się u polskiego dystrybutora ZWCAD, czy promocja dotyczy także naszych użytkowników.

ms


Środa, 4.08.2010 r.

Solid Edge ST 3 w akcji...

W Sieci dostępne są już pierwsze krótkie filmy pokazujące możliwości najnowszej wersji Solid Edge z ST3...

Możliwości Internetu nie przestaną mnie zdumiewać. W poniedziałek podzieliłem się z Państwem garścią informacji na temat Synchronous Technology 3, a konkretnie najnowszej, planowanej na październik wersji Solid Edge wyposażonego w tą technologię modelowania synchronicznego (więcej na temat ST tutaj), a już dzisiaj, a w zasadzie we wtorek wieczorem, można było znaleźć w sieci filmy pokazujące możliwości nowego systemu w akcji.
(...)

więcej na SolidEdgeblog.pl


Środa, 04.08.2010 r.

Nie tylko PhotoFly – Eos PhotoModeler 2010 Beta

Coś, co mogłoby się wydawać absolutną nowością – czyli budowanie modeli 3D na podstawie serii wykonanych cyfrowym aparatem fotografii, wydaje się jednak – po głębszym sięgnięciu w zasoby sieciowe – czymś funkcjonującym w świecie nie tyle CAD, co Designu – już od dłuższego czasu...

Świadczyć może o tym chociażby fakt, iż poza opisywanym przeze mnie niedawno PhotoFly ADSK, na rynku już od kilku lat obecny jest inny program o podobnych możliwościach (pomijając oczywiście pracę w chmurze). Mam tutaj na myśli PhotoModeler, którego oficjalne pojawienie się (w wersji BETA 2010) ogłosił 28 lipca br. jego producent, firma Eos Systems.
Jak wynika z oficjalnej informacji producenta, na obecną edycję złożyły się ostatnie dwa lata doświadczeń (samo oprogramowanie rozwijane jest od ponad 18 lat!), a także głosy dotychczasowych użytkowników.
PhotoModeler to oprogramowanie pracujące w środowisku Windows, pozwalające na tworzenie modeli 3D (a także na pobieranie rzeczywistych wymiarów) na podstawie zwykłych fotografii cyfrowych, lub też zeskanowanych. Innymi słowy – zastępuje możliwości sprzętowe takich urządzeń, jak skanery 3D lub laserowe dalmierze.

W obecnej wersji gruntownie zmieniono algorytmy odpowiedzialne za przeliczanie danych pochodzących z fotografii – w celu podniesienia wydajności i szybkości wykonywanych operacji.
Oprogramowanie dostosowano także pod kątem jak najlepszego wykorzystania możliwości sprzętowych stacji graficznych wyposażonych w kilkurdzeniowe procesory.
Poza wzrostem szybkości i wydajności, najnowsza edycja PhotoModelera zapewnia szersze wsparcie dla współrzędnych geograficznych, oferuje nowy moduł odpowiedzialny za koordynowanie punktów kontrolnych, skalowanie, obracanie etc. powstałej geometrii tak, by ułatwić pracę z nią w zewnętrznych systemach CAD 3D.

Więcej informacji (w tym kompletną listę usprawnień), jak również wersje demo (standardową i rozszerzoną), można znaleźć na stronie: www.photomodeler.com

Źródło: EOS Systems, TenLinks.com


Wtorek, 03.08.2010 r.

SpaceClaim 2010

Firma SpaceClaim, producent oprogramowania dedykowanego do szybkiego konceptualnego projektowania 3D (innymi słowy do modelowania bezpośredniego) poinformowała o udostępnieniu już szóstej wersji swojego flagowego modelera. Wydaje się, iż w odróżnieniu od popularnych na rynku systemów dedykowanych raczej designerom, SpaceClaim 2010 istotnie może usprawnić pracę także użytkownikom systemów CAD...

Oprogramowanie SpaceClaim z założenia wspomaga proces projektowy prowadzony z wykorzystaniem systemów klasy CAD. Pozwala na łatwe i szybkie wykonanie przestrzennego modelu koncepcyjnego, a współpraca z popularnymi formatami wymiany danych stosowanymi przez producentów CAD umożliwia łatwe wykorzystanie wykonanych w nim projektów podczas opracowywania finalnego wyrobu.

SpaceClaim 2010 pozwala m.in. na:
• stworzenie modelu koncepcyjnego;
• łatwą współpracę klienta z projektantem na etapie tworzenia wspomnianej koncepcji;
• wykorzystanie modelu pochodzącego od klienta (jego geometrii) do opracowania specyfikacji technicznej i projektowej wykorzystywanej przy projektowaniu już z poziomu CAD;
• wzbogacenie modelu koncepcyjnego fotorealistycznymi renderingami;
• wsparcie zespołu projektowego poprzez umożliwienie stworzenia w łatwy i szybki sposób całej serii wariantów jednego projektu;
• optymalizację projektu – pod kątem wykorzystania technologii rapid prototyping i rapid manufacturing...

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta (link tutaj)

Źródło: SpaceClaim


Poniedziałek, 2.08.2010 r.

Pierwsze wieści na temat Synchronous Technology 3

Październik zapowiada się nadzwyczaj interesująco. Oprócz tego, iż ukaże się wtedy pierwsze papierowe wydanie CADblog.pl/CADraport.pl, będą miały w nim miejsce wyczekiwane premiery. Między innymi oficjalnie zaprezentowany zostanie Solid Edge ST 3, którego możliwości (jeszcze w wersji BETA) mieli okazję poznać uczestnicy seminarium Siemens PLM Connection 2010...

Dzięki blogerom wieści o nowościach, prezentowane podczas tego typu wydarzeń, trafiają do zainteresowanych użytkowników niejednokrotnie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku oficjalnych (tzn. spełniających korporacyjne standardy) informacji prasowych.

I tak najnowsza odsłona Synchronous Technology sprawia m.in., iż wykorzystujący ją Solid Edge ST 3 okazuje się ponad 4 razy szybszy (obsługa grafiki) od poprzednika – ujawnia się to zwłaszcza podczas podglądania możliwości pracy z dużymi złożeniami (vide film zamieszczony przez Deelipa Menezesa w piątym wpisie poświęconym ST 3, ostatni z linków zamieszczonych poniżej). Ale to oczywiście nie wszystko – a większość zmian, podobnie jak w przypadku działań konkurencji – to odpowiedź bezpośrednio na postulaty i żądania ze strony użytkowników i społeczności Solid Edge ST.

 

Wprowadzono zmiany w interfejsie użytkownika, w tym rozbudowano możliwości jego indywidualnego konfigurowania, w zależności od osobistych potrzeb i preferencji. Od najnowszej wersji kolekcja operacji (PathFinder) zyskuje transparentność (nie potrzebuje osobnego okna; w jej tle widać model). Jeśli chodzi o moduł SheetMetal, użytkownicy zyskują do swej dyspozycji 4 nowe typy narożników, a także narzędzie ułatwiające umieszczanie symboli i napisów na elementach blaszanych.

 

Z kolei użytkowników darmowego Solid Edge 2D Drafting ST może zainteresować fakt wprowadzenia narzędzia „inteligentnego pomiaru” (Smart Measure), będącego swego rodzaju rozwinięciem (a może raczej uzupełnieniem) funkcjonalności zawartej w „inteligentnym wymiarze” (Smart Dimension); z tego co się orientuję, obecna wersja 2D Drafting jeszcze tym się nie może pochwalić, zapewne pozostaje poczekać do października (w przypadku polskiej wersji – zapewne dwa tygodnie dłużej).
Zresztą, chyba najlepiej zrobią Państwo, odwiedzając blog, do którego prowadzą poniższe linki. Jest tam o wiele więcej informacji i to w zasadzie z pierwszej ręki.

ms

źródło: www.deelip.com

Nowości w ST3:
Część 1  – http://www.deelip.com/?p=2679
Część 2  – http://www.deelip.com/?p=2682
Część 3  – http://www.deelip.com/?p=2692
Część 4  – http://www.deelip.com/?p=2704
Część 5  – http://www.deelip.com/?p=2708


Czwartek, 29.07.2010 r.

Miasto ruin w 3D

Wiosna, rok 1945. Liberator zmniejsza pułap lotu, poniżej warstwy chmur. Leci na północ wzdłuż Wisły, aby chwilę później znaleźć się nad rejonem niedawnych walk powstańców, zburzoną Warszawą...

Tak rozpoczyna się „Miasto ruin”, pierwsza cyfrowa rekonstrukcja miasta zniszczonego podczas II Wojny Światowej, wykonana w technice 3D (tzw. stereoskopii). Realizację swojej idei, Muzeum Powstania Warszawskiego, powierzyło studiu Platige Image (znanego z realizacji nominowanej do Oskara „Katedry" Tomasza Bagińskiego, „Kinematografu" czy „Sztuki spadania" tego samego autora; o innym realizowanym w tej wytwórni projekcie – „Hardkor'44” – pisaliśmy rok temu tutaj). Celem projektu było przede wszystkim oddanie grozy zniszczonej, wyludnionej Warszawy, przytłoczenie widza realizmem, wszystko z perspektywy człowieka patrzącego na zgliszcza miasta z okna samolotu.

Produkcja filmu trwała 2 lata, a nad animacją pracowało ponad 30 osób. Twórcy animacji przestudiowali setki archiwalnych zdjęć i map. Najpierw została stworzona baza danych zawierająca elewacyjne, kartograficzne, geodezyjne, urbanistyczne i architektoniczne dane Warszawy, według stanu z kwietnia 1945 roku. Na jej podstawie przygotowano symulację przelotu.

– Chcieliśmy, żeby widz mógł w pełni uświadomić sobie ogrom zniszczeń Warszawy, której los można chyba porównać tylko do Kartaginy. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Premierę „Ruin Miasta" zaplanowano na 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego podczas uroczystych obchodów 66. rocznicy Powstania Warszawskiego). Film będzie można oglądać na monitorach w samolocie Liberator w animacji 2D i w 3D w nowej sali projekcyjnej muzeum.

Fragmenty komentarza konsultantów historycznych:
>>Do udziału w projekcie „Przelot nad zburzoną Warszawą" Fundacja „Warszawa1939.pl" została zaproszona na początku 2009 r. przez Pana Piotra Śliwowskiego, szefa pionu historycznego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaciekawieni pomysłem stworzenia filmu odtwarzającego wygląd zniszczonej Warszawy, widzianej wiosną 1945 r. z pokładu samolotu powtarzającego trasę przemierzaną przez Liberatory w czasie Powstania Warszawskiego, rozpoczęliśmy zbieranie materiału, mającego stać się materiałem referencyjnym dla studia Platige Image.
Zgodnie z założeniami miasto miało zostać „zbudowane" na ortofotomapie wykonanej w 1945 r. natomiast jego wygląd powstać na podstawie licznych zdjęć wykonywanych po II wojnie światowej dokumentujących zniszczenia wojenne poszczególnych fragmentów miasta, w szczególności ponad 600 sowieckich zdjęć lotniczych. Wśród materiału ikonograficznego, do którego dotarliśmy, a który stał się bazą do stworzenia przez grafików ze studia Platige Image trójwymiarowych modeli poszczególnych warszawskich kamienic znalazły się zarówno publikowane w różnych książkach i czasopismach powojenne zdjęcia lotnicze, powojenne zdjęcia wykonywane przez fotografów stojących przed zniszczonymi obiektami jak i przedwojenne zdjęcia przedstawiające Warszawę.
Wśród kluczowych elementów, które należało ustalić na początkowym etapie projektu, było między innymi dotarcie do opisów oraz kolorowych zdjęć, w celu ustalenia kolorystyki miasta, stopnia zadrzewienia miasta w tamtym okresie, oraz określenie, które budynki i budowle wyróżniają się na tle panoramy miasta, widocznej z pokładu samolotu, co zostało skonfrontowane ze zdjęciami współczesnej Warszawy wykonanymi z lotu ptaka.
(...) W sumie do realizacji projektu wykorzystano kilka tysięcy zdjęć.<<

Krzysztof Jaszczyński
Ryszard Mączewski

zwiastun filmu w pliku *.flv

„MIASTO RUIN” W LICZBACH
• 63 000 ręcznie wstawianych modeli budynków
• 7 500 klatek, każda składająca się z 50 warstw
• 1 600 zdjęć
• 35 odwzorowanych szczegółowo obiektów historycznych
• 30 osobowa ekipa grafików
• 6 miesięcy kompozycji (łączenia obrazu w całość)
• 2 miesiące nieprzerwanego renderingu


Źródło: www.miastoruin.pl


Czwartek, 29.07.2010 r.

Ze zdjęciem, za darmo, poprzez chmury...

Oto przykład kolejnej darmowej aplikacji pracującej w chmurze, a dedykowanej przede wszystkim użytkownikom systemów Autodesk – a to ze względu na używany przez nią format zapisu RZI. Czy wiedzą już Państwo, o czym mowa?

Pisałem już na tych łamach o „Butterfly”, pora teraz na kilka słów na temat „Photofly”, projektu wspomagającej aplikację Photo Scene Editor, pozwalającą na konstruowanie scen i modeli 3D na podstawie zwykłych zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym lub wręcz telefonem. Każdy użytkownik posiadający już zainstalowany Photo Scene Editor (aplikacja darmowa, wymaga utworzenia konta na Autodesk Labs) może obecnie – po wykonaniu odpowiednich zdjęć (zgodnie z instrukcją wskazującą m.in. w jaki sposób sfotografować obiekt z każdej strony – vide film w formacie *.flv), przesłać wykonane zdjęcia do sieci (na serwery ADSK), a następnie otrzymać gotowy rezultat w postaci modelu 3D w formacie RZI (Autodesk ImageModeler 2009 format). Z pomocą Photo Scene Editora można także wygenerować na jej podstawie plik w formacie *.DWG.

Jak można przeczytać na blogu związanym z Autodesk Labs, zaleca się, by przy wykonywaniu zdjęć przeznaczonych do generowania scen, nie korzystać z lampy błyskowej – ślad po jej odbłysku wędruje bowiem po generowanym modelu/scenie.

Załączony film video robi wrażenie – wygląda na to, iż jest to pewien krok w kierunku wyeliminowania konieczności wykorzystywania skanerów 3D! Swoją drogą, w odniesieniu do obiektów wielkogabarytowych, takie działanie, chociaż wydaje się jedynym możliwym do zrealizowania (góry, miasto etc.), tak naprawdę jednak nim nie jest. Polecam wizytę na stronie www.miastoruin.pl. Naprawdę warto!

ms


demonstracja pracy programu w pliku *.flv

Źrodło: www.tenlinks.com, http://labs.autodesk.com/utilities/photo_scene_editor/


Czwartek, 29.07.2010 r.

Siemens PLM w Chrysler Group

Firma Chrysler Group LLC, produkująca samochody Chrysler, Dodge, Jeep®, Ram Truck oraz Mopar®, wybrała technologię Siemens PLM Software wspomagającą proces projektowania i rozwoju produktu

Firma Chrysler Group w 2008 roku rozpoczęła używanie oprogramowania Teamcenter, oferowanego przez Siemens PLM Software rozwiązania do cyfrowego zarządzania cyklem życia produktu, jako systemu PDM obejmującego całą korporację.  Obecnie firma Chrysler Group dodała do tego oprogramowanie NX™, kompleksowe rozwiązanie cyfrowego rozwoju produktu dostarczane przez Siemens PLM Software, zapewniające wzrost wydajności podczas projektowania i wytwarzania oraz pomagające stworzyć wspólną platformę rozwoju produktu.
– Zastosowanie tego narzędzia pomoże nam zwiększyć możliwości zespołowej pracy nad nowymi produktami, uzyskując ich wyższą jakość oraz szybsze wprowadzenie na rynek – powiedział Scott Kunselman, Wiceprezes ds. Inżynierii, Chrysler Group LLC.
– Decyzja firmy Chrysler dotycząca zmiany dotychczasowych rozwiązań na NX i Teamcenter jako standardu dla całej korporacji jest podstawą do zaangażowania naszej firmy w dostarczenie silnej, otwartej platformy PLM dla przemysłu motoryzacyjnego – powiedział Tony Affuso, Przewodniczący Rady Nadzorczej i Dyrektor Generalny, Siemens PLM Software.

Technologia firmy Siemens PLM Software używana jest przez producentów samochodów i ich dostawców do współpracy, planowania, projektowania i walidacji procesu rozwoju i wytwarzania pojazdów. Dostarczane narzędzia zaspokajają krytyczne potrzeby wiodących producentów motoryzacyjnych w zakresie zarządzanej współpracy zachodzącej w złożonej strukturze działań inżynierskich oraz w całym, rozbudowanym łańcuchu dostaw.

Źródło: Siemens PLM Software

Więcej o wprowadzeniu rozwiązań Siemens w Chrysler Group tutaj


Czwartek, 29.07.2010 r.

KeyShot 2 z Alibre

Alibre poinformowało o udostępnieniu pakietu oprogramowania składającego się z firmowego rozwiązania CAD oraz nowej wersji fotorealistycznego renderera KeyShot

Wraz z premierą odświeżonych rozwiązań Alibre oraz drugiej wersji renderera firmy Luxion w sieci pojawiły się informacje na temat aktualniejszego pakietu do projektowania i renderingu. Korzystając z niego, użytkownicy oprogramowania do trójwymiarowego projektowania i wspomagania wytwarzania mogą na podstawie swoich modeli szybko i łatwo uzyskać wizualizacje i foto-renderingi o wysokiej jakości i realistycznym oświetleniu. Najnowszy KeyShot został w tym celu wyposażony w szereg rozszerzeń możliwości renderingu, zwiększoną wydajność działania oraz uproszczenia interfejsu użytkownika.
Alibre Design Expert i Professional w wersji 12.1 oferuje również funkcję eksportowania danych w nowym formacie BIP przeznaczonym specjalnie do tego, aby ułatwiać integrację rozwiązania z aplikacją KeyShot. Zapewniono w nich również inne narzędzia, których celem jest ułatwienie szybkiego renderowania modeli powstałych w środowiskach firmy Alibre.

KeyShot 2 będzie dostarczany wraz z oprogramowaniem Alibre Design w wersjach Expert i Professional oznaczonych numerem 12.1, a ceny tych zestawów – według producenta – nie przekraczają 500 dolarów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w serwisie Alibre, a szczegóły związane z  Keyshot zostały opublikowane na stronach firmy Luxion.

Źródło: www.cad.pl, www.3dcad.pl


Czwartek, 29.07.2010 r.

„Prymus” do BOM i kosztorysowania

Firma Usługi Informatyczne SZANSA zaprasza do zapoznania się z bezpłatnym programem PriMus-DCF, służącym do kosztorysowania i przygotowywania zestawień materiałowych (ang. BOM)

W programie PriMus-DCF dokładnie to co widzimy na ekranie, otrzymamy na wydruku (technologia WYSIWYG). Dzięki temu wszystko jest bardziej przejrzyste, bliższe tradycyjnym metodom pracy, a przez to łatwiejsze. Istnieje możliwość wstawiania rysunków do cenników lub kosztorysów. Program jest w stanie otwierać i zapisywać dokumenty w takich formatach jak: PWE, XPWE, XML, DOC, XLS.

Wkrótce planowana jest również polska wersja językowa tego programu. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: biuro@szansa.net.pl, a także na stronie: http://www.primus-dcf.com/PL/Home/tabid/377/Default.aspx

Na stronie tej można znaleźć także wersję instalacyjną aplikacji.

Źródło: www.3dcad.pl


Piątek, 16.07.2010 r.

Zarządzanie jakością „poprzez chmury”

Niezupełnie do końca, przynajmniej nie dosłownie tak, jak w tytule, ale blisko. Mamy okazję – podobno jako pierwsi spośród polskich „portali” CADowskich (skąd my to znamy) – przekazać pełną treść jednej z najnowszych informacji prasowych. Dotyczy pierwszego przemysłowego rozwiązania zarządzania jakością, które będzie działało jako „cloud computing”...

Firma Siemens PLM Software zapowiedziała właśnie projekt realizowany wspólnie z Microsoft Corporation, dotyczący stworzenia pierwszego, przemysłowego rozwiązania zarządzania jakością, opartego na technologii „cloud computing” ( z def. „przetwarzanie w chmurze, chmury obliczeniowe”  – model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje; więcej o CAD on Cloud można przeczytać chociażby na stronach CADDiggest (link tutaj: http://www.cadalyst.com/management/cloud-based-cad-part-1-13370), a wkrótce w e-wydaniu CADblog.pl).

Rozwiązanie to będzie wykorzystywało usługi „cloud computing” dostępne na platformie Microsoft Windows Azure™ do bezpiecznego uruchamiania oferowanej przez Siemens PLM Software aplikacji Dimensional Planning and Validation (DPV), ukazując w ten sposób, jak przetwarzanie w chmurze pozwala uzyskać opłacalny, dostosowany do potrzeb dostęp i możliwość korzystania z oprogramowania do zarządzania jakością.

| więcej na SolidEdgeblog.pl |


Piątek, 16.07.2010 r.

Kolejny CAD 3D za darmo! I nie jest to Kompas-3D, ale...

...mamy tutaj na myśli kolejną odsłonę darmowego modelera ze stajni PTC. Chodzi oczywiście o (znany już zapewne niektórym czytelnikom CADblog.pl) CoCreate Modelling Personal Edition, tym razem w wersji 3.0. Nawiasem mówiąc, będzie to  news, z którym na naszym rynku „CADOWYCH” mediów jesteśmy pierwsi ;)

Ciekawostką i znakiem czasu jest fakt, iż nie ukazała się oficjalna informacja prasowa na ten temat, a samo PTC nie chwali się nową odsłoną tej ciekawej aplikacji. Ba, nie tylko nie chwali się, ale nawet w odróżnieniu do poprzednich wersji, nie zamieściło bezpośredniego linka prowadzącego na stronę, z której możliwe byłoby pobranie wersji 3.0...


Na głównej stronie PTC ani śladu wieści o najnowszej DARMOWEJ edycji...

Wieści o niej dotarły jedynie do uważnych czytelników blogów i sieciowych katalogów newsów, jak chociażby TenLinks.com, do którego często się odwołujemy. W każdym razie, nawet TenLinks powołuje się na blog (http://cad-3d.blogspot.com/2010/07/cocreate-modeling-personal-edition-30.html). Innymi słowy, „wolne media” górą!


Tym razem na blogerach spoczął ciężar informowania o najnowszej
darmowej edycji modelera CoCreate...

Korzystanie z darmowej aplikacji CoCreate wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Użytkownik nie ma dostępu do pełnej funkcjonalności programu, nie ma także możliwości tworzenia modeli składających się z więcej niż 60 obiektów (w poprzednich wersjach było to 50, także jest tutaj pewien postęp). To ogranicza możliwość komercyjnego zastosowania tej aplikacji.

Sama stosunkowo niewielka popularność CoCreate Modelling wynika z faktu, iż w parze z intuicyjnym modelowaniem swobodnym (bezpośrednim, na zasadzie „chwyć, przeciągnij, upuść” etc.) nie idą niestety dopracowane właściwości parametryczne, a te dla świata inżynierów są nadal podstawą. Jednak do prac o charakterze bardziej designerskim, albo do nauki posługiwania się środowiskiem CAD 3D oferującym możliwości modelowania bezpośredniego, wydaje się być wystarczająca. A niewątpliwą zaletą pozostają dostępność, darmowość i stosunkowo niewielka objętość aplikacji (ok. 140 MB w przypadku wersji instalacyjnej na systemy 32-bitowe i zapewne 160 MB na 64-bit)...

CoCreate Free Modeling 3.0 można pobrać ze strony: http://www.ptc.com/products/cocreate/modeling-personal-edition-3-0/

Więcej informacji, a także opis instalacji niebawem na CADblog.pl i w najbliższym e-wydaniu.

ms


Środa, 14.07.2010 r.

Siemens PLM Software w „chmurach”?

Jeszcze nie tak dawno, podczas konferencji poświęconej nowym rozwiązaniom w NX 7.5 zastanawiałem się, czy należy spodziewać się w najbliższym czasie rozwiązań Siemens PLM wykorzystujących tzw. „cloud computing”. Odpowiedź nadeszła wczoraj...

Wszystko wskazuje na to, iż aplikacja DPV (Dimensional Planning and Validation), będąca integralną częścią systemu Tecnomatix, jako pierwsza doczeka się realizacji swojej wersji dostosowanej do pracy w chmurze. Firma Siemens PLM Software oficjalnie poinformowała o rozpoczęciu – wspólnie z Microsoft – prac nad jej przygotowaniem, wykorzystując w tym celu platformę Microsoft Windows Azure. Więcej informacji niebawem, a zainteresowanych odsyłam tutaj.

ms


Środa, 14.07.2010 r.

249 centrymetrów „dywizji” trafiło do sprzedaży

Chcieliśmy mieć znowu polski motocykl? No to go mamy!
Romet 249 Division jest już od jakiegoś czasu dostępny w sieci handlowej

Polski design, polskie opracowanie zasadniczej konstrukcji, ale także licencyjne podzespoły. To i tak więcej, niż pamiętna „reaktywacja” Junaka polegająca na umieszczeniu naklejek z historycznym logo na koreański lub chiński jednoślad. Chociaż obecnie z takimi ocenami należy się wstrzymać, prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie nam dane obejrzeć prawdziwie polskiego Junaka, powstającego zresztą przy współpracy z twórcą motocykla Munch Mammut – ale to inna historia, zapewne do poruszenia na łamach e-wydań CADblog.pl.

Wracając do 249 Division, ciepło przyjętego podczas prezentacji na wiosennych targach motocyklowych (w Warszawie i z tego co pamiętam w Sosnowcu), motocykl ten możemy zaliczyć do maszyn z gatunku free style naked bike. Lekki, o solidnej konstrukcji i gabarytach pozwalających czuć się na nim swobodnie każdemu użytkownikowi, dedykowany wydaje się być jednak młodszym adeptom motocyklowej sztuki jazdy. Dlatego szkoda, że oferowany jest jedynie z „dużym” silnikiem, a nie z opcjonalną jednostką 125 cm3, pozwalającą na jazdę osobom z kategorią prawa jazdy A1.

Więcej na temat motocykla (w tym dane techniczne) na stronie www.romet.pl, a my postaramy się do tematu powrócić niebawem. Kto wie, może uda się także odbyć kilka testowych jazd ;)?

ms

Źródło: materiały prasowe ROMET


Środa, 14.07.2010 r.

Polska wersja pdf2picture

Firma Usługi Informatyczne SZANSA poinformowała o udostępnieniu polskiej wersji programu pdf2picture umożliwiającego przekształcanie plików PDF do postaci rysunków

Aplikacja pdf2picture przeznaczona jest do wsparcia przetwarzania dokumentów PDF w wysokiej jakości obrazy lub edytowalne rysunki, które można wykorzystywać w aplikacjach Microsoft Windows, takich jak: narzędzia pakietu Microsoft Office, Microsoft Publisher czy Microsoft Visio. Za pomocą aplikacji pdf2picture można konwertować pliki do formatów WMF/EMF i BMP.

Narzędzie radzi sobie z dokładnym odwzorowaniem obiektów i czcionek (w tym również czcionek niestandardowych) wydobywanych z dokumentów PDF. W uzyskanym dzięki niemu obrazie można między innymi zmieniać kolory, kształty i skalę, a nawet edytować tekst. Zaletą aplikacji jest jej prosty i przejrzysty, usprawniający pracę interfejs użytkownika.

30-dniową wersję testową można pobrać ze strony www.pdf2picture.pl, natomiast więcej na temat podobnych aplikacji, służących do konwersji pdf lub obrazów w edytowalne pliki CAD – w artykule opublikowanym w e-wydaniu 9(10) 2009 CADblog.pl dostępnym w archiwum („Dokumentacja 2D inaczej, czyli... od wydruku do edycji”), link tutaj.

Źródło: www.cad.pl


Wtorek, 13.07.2010 r.

„Beta testy” SolidWorks 2011

Na stronach SolidWorks pojawiła się informacja o udostępnieniu pierwszej wersji beta kolejnej edycji flagowego oprogramowania CAD firmy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, testy najnowszej wersji stały się faktem

Użytkownicy posiadający ważną usługę subskrypcji mogą już pobrać wersję SolidWorks 2011 Beta1, po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal/BETA (link tutaj).

Wywiad z Polakiem, beta testerem SW – na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks: http://www.pswug.info/info/220/SolidWorks_BETA__testerzy/

A wszystkich zainteresowanych dokładnymi informacjami o nowościach w wersji BETA 2011, prosimy o  pobranie broszury informacyjnej; na ponad 160 stronach, podobnie jak w poprzednich latach, zawarto wyczerpujące informacje o nowościach w SW 2011. Aby rozpocząć pobieranie (ok. 3,4 MB), prosimy kliknąć tutaj lub na poniższe zdjęcie okładki (broszura dostępna w języku angielskim; jej fragmenty w tłumaczeniu na język polski postaramy się sukcesywnie publikować na stronie www.SWblog.pl).

Źródło: www.solidworks.com , www.cad.pl , www.pswug.info


Wtorek, 6.07.2010 r.

CATIA V6 R2011 już dostępna

Dassault Systèmes udostępniła ostatnią wersję swojej platformy PLM 2.0 – CATIA V6 R2011 – jako część strategii Doświadczenia Zbliżonego do Rzeczywistości. Zaprezentowana wersja posiada ponad 874 nowych funkcji, jak również całkowicie nowe rozwiązanie V6 Academia

 V6R2011 dostarcza nowe możliwości tzw. „wspólnego tworzenia”, co jest jedną z kluczowych zasad PLM 2.0. Platforma zawiera rozbudowane funkcje CATIA pod względem funkcjonalności systemu i zawartości, takie jak różne biblioteki związane z przemysłem motoryzacyjnym, jak również Lifelike Human i Lifelike Conveyor (patrz foto poniżej) – dwa nowe rozwiązania produkcyjne DELMIA do przemysłowego modelowania zasobów. SIMULIA V6R2011 oddaje projektantom do dyspozycji technologię Abaqus dla symulacji złożonych podzespołów. 3DVIA Composer rozszerza swe zalety związane z publikacjami technicznymi 3D odwzorowującymi warunki rzeczywiste. Wreszcie, V6R2011 aktualizuje ofertę PLM Express firmy Dassault Systèmes o nowe kluczowe właściwości dla rynku typu mid-market...

V6R2011 zawiera nowe możliwości wspólnego tworzenia innowacji, poszerzając gotowe rozwiązania w swoich jedenastu docelowych branżach przemysłowych, łącznie z przemysłem opakowań, przemysłem odzieżowym, a przede wszystkim – zaawansowanych technologii, lotnictwa i obrony oraz przemysłem motoryzacyjnym. Rozwiązania te w większości oparto na bazie ENOVIA.

– Aby prawidłowo projektować i tworzyć wiodące na rynku urządzenia do przetwarzania... drobiu firmy Meyn, potrzebujemy platformy w maksymalny sposób odzwierciedlającej warunki rzeczywiste – powiedział Steef Klein, główny specjalista ds. informacji firmy Meyn Food Processing, wiodącego holenderskiego producenta technologii przetwarzania żywności. – Istnieje wiele powodów, dla których należy wybrać V6: z perspektywy IT obniża całkowite koszty posiadania PLM IT, potrafi również zarządzać naszym kompletnym portfelem produktów, co stanowi mieszankę systemów zastanych 2D i zaawansowanych modeli CATIA 3D, lecz większość z nich umożliwia współpracę, która z kolei daje nam możliwość tworzenia sieci biznesowych, nie tylko w dziale badań i rozwoju, lecz również w całym przedsiębiorstwie.V6 pozwala na lepsze zrozumienie złożonych procesów przemysłowych w przemyśle przetwórstwa drobiu, dzięki czemu ta nowa technologia działa jako inicjator ulepszania projektów urządzeń i produkcji – dodał. (...)

Oprócz kierowania ofert do bieżących i przyszłych klientów, firma Dassault Systèmes wysyła oferty nowej platformy V6 do przyszłych użytkowników PLM wśród instytucji edukacyjnych. To właśnie wspomniane na wstępie rozwiązanie V6 for Academia jest przystosowane do potrzeb uniwersytetów i instytucji badawczych, oferując środowisko gotowe do użycia i zaprojektowane do natychmiastowego stosowania w dziedzinie edukacji i szkolnictwa wyższego. Ponieważ zrozumienie i przećwiczenie całej serii elementów składowych filozofii PLM jest bardzo istotne dla przyszłych inżynierów, V6 for Academia obejmuje systemy CATIA, DELMIA, SIMULIA, ENOVIA i 3DVIA – wszystko to w zintegrowanej platformie do współpracy.

 Kompletna lista usprawnień funkcjonalnych w V6R2011 jest dostępna na stronie http://www.3ds.com/products/v6/latest-release

Źródło: Dassault Systemes

Fot. SIMULIA V6R2011 DesignSight Structure Plus prowadzi użytkownika poprzez szereg działań przygotowania modelu do symulacji jego właściwości fizycznych, uruchamiania symulacji i przeglądania wyników  – wszystko to na platformie CATIA V6. Użytkownik wchodzi w bezpośrednią interakcję z projektem w celu zdefiniowania lokalizacji obciążeń, orientacji i powiększenia oraz innych specyfikacji.
 

Fot. Manekiny ludzkie platformy DELMIA V6R2011, Teo i Sia, przyłaczają się do rodziny V6 Użytkownicy mogą w sposób wirtualny ocenić ergonomię na podstawie naturalnych postaw i ruchów ludzkich, jak również uruchamiać interaktywne czynności podobne do tych z rzeczywistego życia – wszystko w celu oceny procesów związanych z produktem i człowiekiem, z uwzględnieniem HMI (Human Machine Interface).

 

Fot. 3DVIA Composer jest aplikacją ekranową do tworzenia i obsługiwania interaktywnej komunikacji z produktem. Zintegrowana z procesem projektowania, objaśnia m.in. budowę i działanie produktów i uwzględniania wszelkie zmiany w przypadku ich zaistnienia...


Poniedziałek, 5.07.2010 r.

LT po Polsku...

Od kilku dni dostępna jest już polska wersja AutoCAD LT 2011 przeznaczonego do profesjonalnego rysowania i detalowania w 2D. Najnowsze wydanie AutoCAD LT ma za zadanie umocnić swą reputację narzędzia zwiększającego wydajność pracy – a to m.in. za sprawą nowych poleceń, jeszcze bardziej usprawniających codzienne czynności. Czy projekt „Butterfly” może w przyszłości zagrozić pozycji AutoCAD LT? A może takie zagrożenie stanowią działania... konkurencji (DraftSight)?

Zgodnie z informacjami producenta, AutoCAD LT 2011 gwarantuje wykonywanie rysunków w oryginalnym formacie plików DWG zapewniając spójność danych podczas udostępniania projektu, a także łatwą i efektywną współpracę międzybranżową. Najnowsza wersja posiada także szeroki zakres opcji menu i interfejsu użytkownika, dzięki czemu dostosowuje się do indywidualnego sposobu pracy. Oprócz ulepszeń w obszarze polecenia kreskowania i narzędzi TimeSaver, AutoCAD LT 2011 zawiera dodatkowe narzędzia pozwalające użytkownikom sterować wyglądem rysunków na nowe sposoby. Są nimi m.in.:
 przezroczystość obiektów i warstw, która daje nowe możliwości sterowania wyglądem rysunków i przekazywania intencji projektowych;
 nowe wielofunkcyjne uchwyty polilinii znacznie przyśpieszające i ułatwiają ich edycję;
 możliwość tworzenia i wybierania podobnych obiektów w oparciu o właściwości obiektów istniejących, która przyśpiesza pracę użytkownika kreślącego i edytującego geometrię.

AutoCAD LT 2011 jest zgodny z Windows 7, a także kompatybilny z systemami operacyjnymi Windows 7 Home Premium, Professional, Enterprise Ultimate oraz Windows Vista i Windows XP.

Co do zagadnień związanych z "Butterfly" i "DraftSight", powrócimy do nich już niebawem...

Źródło: www.autodesk.pl


Poniedziałek, 5.07.2010 r.

Proteus powodzianom...

Nowoczesny system do działań antykryzysowych Proteus wkracza w zaawansowany etap rozwoju. Już teraz jego elementy pracują nad usuwaniem skutków majowej powodzi. Jakie są inne zastosowania systemu? Czy można mówić o innowacjach na światową skalę? Takiej tematyce poświęcona była konferencja podsumowująca dotychczasowe prace nad Proteusem

Gwałtowne zjawiska pogodowe, powodzie, awarie w elektrowniach i fabrykach, a także zagrożenia terrorystyczne, chemiczne czy biologiczne wymagają coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Właśnie w tym celu – do walki z sytuacjami kryzysowymi, bez narażania życia ludzkiego – powstaje nowoczesny system Proteus.
– Proteus z założenia ma wspierać działania służb ds. bezpieczeństwa, jak Policja, Straż Pożarna czy Centra Antykryzysowe – tłumaczy Damian Pomaski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. – System składa się z trzech wielofunkcyjnych robotów, samolotu bezzałogowego oraz mobilnego centrum dowodzenia. Każde urządzenie pełni ściśle określoną funkcję, a zarazem jest w całości zintegrowane z całym systemem, co stanowi innowację na skalę światową.

Prezentacja projektu odbyła się 29 czerwca 2010 roku w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów. Obecni przedstawiciele Konsorcjum, które jest realizatorem projektu, szczegółowo objaśnili praktyczne zastosowanie systemu i postępy prac. Ukończenie systemu planowane jest na 2013 rok, ale już teraz można ocenić jego niektóre możliwości. Elementy Proteusa pracowały bowiem nad usuwaniem skutków majowej powodzi w Polsce. Spontanicznie powołana grupa ekspertów pracujących w projekcie wykorzystała rozwiązania informatyczne zaprojektowane dla mobilnego centrum dowodzenia Proteusa. W ramach działań, na zlecenie Centrów Antykryzysowych, została wykonana analiza zdjęć satelitarnych obszarów dotkniętych powodzią oraz przygotowane rekomendacje dla jak najszybszego usunięcia wody z zalanych obszarów. Dzięki tym danym, dostarczonym hydrologom i służbom interwencyjnym, ludzie mogli szybciej wrócić do swoich domów. Wymienione działania Proteusa to jednak dopiero namiastka możliwości systemu.
– System ma być skutecznym narzędziem, które sprawi, że działanie i zarządzanie w sytuacjach kryzysowych stanie się łatwiejsze oraz jeszcze bardziej efektywne – deklaruje Paweł Wojtkiewicz, koordynator projektu z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. – Ponadto, tworząc Proteusa, mieliśmy na uwadze bezpieczeństwo osób biorących udział w akcji ratunkowej. Roboty mobilne dotrą tam, gdzie praca ludzi jest niemożliwa lub stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia lub życia. Proteus sprawdzi się wszędzie tam, gdzie bezpośrednie działanie człowieka jest zbyt niebezpieczne.

Projekt w całości ma zostać zakończony w 2013 roku. Nad jego budową pracuje konsorcjum w składzie: Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska i Wojskowa Akademia Techniczna.
– Naszym zadaniem jest zaprezentowanie w 2013 roku demonstratora systemu na takim etapie zaawansowania konstrukcyjnego, aby w krótkim czasie możliwe było skonstruowanie w pełni operacyjnego prototypu systemu Proteus. Będzie on mógł być udostępniony potencjalnym odbiorcom końcowym, którzy w warunkach realnych akcji przetestują szerokie możliwości zarówno całości systemu, jak i poszczególnych jego elementów – wyjaśnia Paweł Wojtkiewicz, koordynator projektu.

Czy przyszłość okaże się łaskawa dla Proteusa? Tego nie jesteśmy w stanie dzisiaj określić. Natomiast bezcennym zyskiem dla polskiej myśli technicznej i naukowej będą zdobyte doświadczenia, wiedza i działanie w środowisku wiodących światowych technologii.

Źródło: PIAP, CBK.
Więcej informacji: http://www.projektproteus.pl/


Piątek, 25.06.2010 r.

RepRap we Wrocławiu

Jakiś czas temu pisałem na łamach CADblog.pl o najtańszych dostępnych urządzeniach do szybkiego prototypowania (rapid prototyping), zwanych także drukarkami 3D. Nie pominąłem także pewnego projektu OpenSource, czyli w zasadzie... drukarki 3D „za darmo” i wyraziłem zainteresowanie i nadzieję, że również u nas ktoś podjął lub podejmie się budowy takiej maszyny...

Jak się okazało w jednym z maili od naszych czytelników, „na naszym podwórku" –  po pojawieniu się idei zimą tego roku - od kwietnia trwają prace w studenckim kole naukowym Rapid Troopers nad budowa tego urządzenia. Są już pierwsze podzespoły, a jego twórcy obecnie czekają na elektronikę, która ma nadejść z Niemiec. Wszystkich zainteresowanych projektem zapraszam na stronę http://rt.wmech.pwr.wroc.pl/ – można znaleźć tam więcej informacji zarówno na temat Laboratorium Szybkiego Prototypowania (Laboratory of Rapid Product Development), jak również artykuły oraz kontakt do osób zaangażowanych w projekt. Brawo dla Wrocławia!

ms


Piątek, 25.06.2010 r.

Program BETA SolidWorks 2011 – dla użytkowników posiadających ważną subskrypcję!

Według informacji zamieszczonych na stronach SolidWorks, na początku lipca ruszają testy nowej wersji programu SolidWorks 2011. Wszyscy klienci posiadający ważną usługę subskrypcji mogą wziąć udział w testowaniu najnowszej wersji SW i przy okazji – powalczyć o atrakcyjne nagrody. W tym roku ulega nieco zmianie formuła, będzie więcej kategorii, pojawią się konkursy (jak to miało miejsce w przypadku PhotoView360) – dzięki temu zwiększa się szansa wygranej!

Każde wydanie nowej wersji SolidWorks poprzedzone jest programem w wersji beta. „Betatesterzy” mają możliwość przetestowania nowego wydania w wielu obszarach i wychwycenia kluczowych błędów przed ostatecznym ukazaniem się SolidWorks w wersji SP0.

W obecnym roku program beta zmienił się nieco w porównaniu do lat ubiegłych. Pojawi się więcej specjalnych konkursów, więcej nagród, które zostaną przydzielone. Dodatkowo użytkownicy będą mieli szansę zaprezentowania się w ramach społeczności SolidWorks.
Łączna suma nagród to ponad 15 000 USD. Przewidywane są także koszulki z charakterystycznym nadrukiem dla bieżącej wersji beta 2011.

Warunki udziału w programie, szczegółowa lista nagród etc. na stronie www.pswug.info


Czwartek, 24.06.2010 r.

Atrakcje dla subskrybentów...

Autodesk przypomina o ostatecznym terminie aktualizacji swojego oprogramowania
w promocyjnych cenach (upust 50%)...

Wybrani klienci Autodesku będą mogli zaoszczędzić dokładnie 50% kosztów związanych z odświeżeniem posiadanych aplikacji do wersji 2011 jeszcze do 18 lipca bieżącego roku. Dotyczy to wszystkich, którzy zdecydują się skorzystać z oferty subskrypcji.

Specjalnie dla zainteresowanych aktualizacją a może jeszcze bardziej z myślą o tych, którzy się jeszcze wahają producent uruchomił (www.get-current.com), na której można znaleźć dodatkowe informacje o ofercie oraz wyszukać najbliższego lokalnego dystrybutora oprogramowania.

Źródło: CAD.pl, Autodesk


Czwartek, 24.06.2010 r.

FASTBLANK dla Pro/E

Forming Technologies Inc. dostawca rozwiązań do projektowania, symulacji oraz wycinania komponentów z blach ogłosił wydanie FASTBLANK for Pro/ENGINEER Wildfire 4.0. FASTBLANK zapewnia użytkownikom Pro/ENGINEER w pełni zintegrowane narzędzia do opracowywania optymalnych kształtów wykrojek dla złożonych komponentów z blach.

FASTBLANK for Pro/ENGINEER powstał jako odpowiedź na liczne nalegania użytkowników Pro/ENGINEER, by doposażyć ich środowiska CAD o funkcje FASTBLANK – powiedział Dan Marinac, dyrektor rozwoju firmy FTI. FormingSuite FASTBLANK jest obecnie jednym z najbardziej popularnych narzędzi do opracowywania wykrojek dla przemysłu. Dzięki dostępności tych funkcji i ich ścisłemu zintegrowaniu ze środowiskiem Pro/E mamy nadzieję wprowadzić Pro/ENGINEER na rynek narzędzi i matryc do formowania blach – dodał.

FASTBLANK for Pro/ENGINEER znacząco poprawia możliwości formowania oraz jakość produktu mocno redukując przy tym koszty oraz liczbę próbek wymaganych na etapie kontroli procesu wytłaczania. Aplikaja, obok opracowywania wykrojek, oferuje także rozróżnianie kolorami obrysów miejsca, w których na skutek procesu formowania nastąpiło pogrubienie lub znaczne zmniejszenie grubości materiału – zwykle powodowane jest to rozciąganiem, deformacją lub zaginaniem materiału i może spłaszczyć każdą geometrię Pro/ENGINEER. Te nowe narzędzie może być użyte do szacowania wykonalności danej części.

FASTBLANK for Pro/ENGINEER opracowano przy ścisłej współpracy z klientami i jest owocem zaangażowania, z jakim firma FTI stara się dostarczać coraz to nowe pakiety programowe do analizy kosztów produkcji, zdolności do odkształceń plastycznych, projektowania matryc oraz przeprowadzania studium wykonywalności .

FASTBLANK for Pro/ENGINEER jest dostępny do pobrania w formie testowej na stronie: www.forming.com.

 

Źródło: 3DCAD.pl


Piątek, 11.06.2010 r.

Pierwszy ultraszybki system CAD 3D? Ponad 200 razy szybszy niż inne!

Jeszcze nie tyle system, co jego... jądro. Fujitsu wdrożyło przed dosłownie kilkoma dniami całkowicie nowo opracowany kod systemu CAD 3D, umożliwiający... stworzenie na jego bazie aplikacji pozwalającej np. na dokonywanie procesów konstrukcyjnych na złożeniach liczących setki tysięcy części w czasie nie przekraczającym ułamków sekund!

7 czerwca br. w Tokio Fujitsu Limited i iCAD Limited ogłosiły oficjalnie opracowanie i wdrożenie (!) nowego silnika/jądra pozwalającego na stworzenie systemu CAD 3D przeznaczonego do błyskawicznego operowania na wieloelementowych złożeniach. Mowa tutaj o astronomicznej liczbie sięgającej setek tysięcy części i czasie potrzebnym na ich przeliczanie na poziomie 0,2 sekundy. Autorzy twierdzą, iż nowe jądro pozwoli na opracowanie systemu przeszło 200-krotnie szybszego od będących w powszechnym użyciu, a także – pozwalającego na pełną integrację wszystkich funkcjonalności dostępnych do tej pory w oddzielnych aplikacjach CAD, CAM, CAE, PLM i PDM. Jak utrzymują Japończycy, takiej skali integracji nie można było uzyskać do tej pory, a ograniczenia wynikały przede wszystkim z dotychczas używanych kodów źródłowych systemów CAx. Nowe jądro ma zostać wykorzystane w systemie iCAD V7, który powinien ukazać się przed końcem bieżącego roku. Czy jesteśmy świadkami podobnego procesu, jaki miał miejsce w przypadku... motoryzacji (popatrzmy, jak to robią Amerykanie i zróbmy to lepiej)? Nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się to prawdą...

Jak to działa?
Z uzyskanych (skąpych) informacji wynika, iż sekret zwiększenia szybkości wykonywanych operacji kryje się na odmiennym sposobie reprezentowania geometrii modelu w środowisku systemu CAD. Części, zaprojektowane modele, detale itp., nie będą przechowywane w pamięci systemu jako zbiory zdefiniowanych numerycznie małych powierzchni, składających się na opracowywany kształt, ale raczej w postaci operacji matematycznych. Pozwala to na ogromną oszczędność zarówno mocy obliczeniowej, jak i chociażby pamięci potrzebnej na wykonanie odpowiednich operacji.

Przewidywane korzyści?
Po pierwsze – możliwość swobodnej pracy w środowisku 3D z naprawdę dużymi i skomplikowanymi złożeniami. Po drugie, możliwość zintegrowania w jednej platformie wszystkich funkcjonalności CAD, CAM, CAE, CAD'a elektrycznego, konstrukcji spawanych etc. Brzmi jak bajka? Niekoniecznie, gdyż są dostępne już kompletne systemy o porównywalnej skali integracji. Co więcej, z poziomu tej samej platformy użytkownik będzie miał dostęp do pełnych możliwości PDM i w zasadzie... PLM. Tej samej platformy, a nawet – tego samego, jednego rozbudowanego systemu! A to już budzi pewne wątpliwości... podobnie jak spodziewany stopień złożoności obsługi takiego „kombajnu”...

Cóż, poczekamy, zobaczymy.

ms

iCAD Limited (i marka iCAD) należą do koncernu Fujitsu. Więcej informacji (w języku angielskim, nie japońskim :)) na stronie: http://www.dipro.co.jp/english/products/cad_cam/icadsx/index.html
A na naszej stronie można obejrzeć kilka filmów prezentujących iCAD/SX w akcji:

demo 1 – fragment linii montażowej zaprojektowanej w iCAD/SX
demo 2 – detal (kadłub silnika) na linii montażowej
demo 3 – dynamiczne przekroje kompletnego złożenia
demo 4 – wykorzystywanie funkcjonalności szkicownika

źródło: www.fujitsu.com, www.tenlinks.com


Piątek, 11.06.2010 r.

Technologicznie... w Pleszewie

Siemens będzie jednym z pięciu partnerów, którzy 23 i 24 czerwca 2010 roku podczas Seminarium Technologicznego DMC 60 FD w Pleszewie, razem z DMG zaprezentują innowacyjne rozwiązania procesu obróbki przy bardzo zaawansowanych detalach

W 2009 roku firma DMG oferowała serię seminariów technologicznych, aby wesprzeć klientów w podnoszeniu ich produktywności oraz elastyczności. Uczestnicy mogli w teorii i praktyce oraz przy pomocy pokazów na żywo zobaczyć, jak indywidualnie zoptymalizować łańcuch procesów, aby osiągnąć istotne korzyści z produkcji. Podążając za ogromnym sukcesem jaki przyniosły te seminaria w 2009 roku, DMG chce jeszcze bardziej rozszerzyć tą ofertę.

Detale pokazowe zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby tego seminarium (materiał: stal 1.1191 i aluminium AlMg3). Wykonanie detalu wymagało różnorodnych procesów obróbki, będzie więc okazja do zobaczenia procesów obróbki, które stawiają zróżnicowane wyzwania. Podczas pokazów wykorzystana zostanie obrabiarka DMC 60 FD duoBLOCK® (ze zmieniaczem palet).

Agenda seminarium do pobrania tutaj

Źródło: Siemens PLM Software


Piątek, 11.06.2010 r.

Po Kompasie-3D pora na ZWCAD

Nie tak dawno, bo w połowie maja informowaliśmy o seminarium poświęconym systemowi Kompas-3D (zakończyło się ono 9 czerwca w Bielsku-Białej), a już w przyszłym tygodniu – 16 czerwca – przedsiębiorstwo Usługi Informatyczne SZANSA zaprasza na seminarium poświęcone nowej wersji oprogramowania ZWCAD. Tym razem spotkanie będzie miało miejsce w Łodzi...

 

Celem organizowanego wydarzenia jest prezentacja systemu ZWCAD 2010 oraz jego najważniejszych funkcji i zalet. Swoją obecność na seminarium potwierdzili także producenci nakładek do programu, dzięki czemu będzie ono doskonałą okazją do spotkania z osobami odpowiedzialnymi za rozwój poszczególnych dodatków. Z pewnością pomoże to rozwiać wątpliwości i rozwiązać wiele problemów natury technicznej, z którymi mogli zetknąć się użytkownicy aplikacji. Organizator zaprasza wszystkich zainteresowanych do rejestracji uczestnictwa za pośrednictwem poczty elektronicznej (zwcad@zwcad.pl) lub telefonicznie: (33 4 888 939).


Piątek, 11.06.2010 r.

Nowe oblicza... NX

25 maja br. w Hotelu Intercontinental w Warszawie miała miejsce zorganizowana przez Siemens PLM Software konferencja pod hasłem „Nowe znaczenie słowa: produktywność”. Ale pod hasłem tym kryło się także tytułowe nowe oblicze NX, flagowego produktu Siemens PLM Software. W kilka dni po oficjalnej prezentacji, również w Polsce zaprezentowano bowiem najnowszą wersję NX 7.5

Dla wielu osób owo „0.5” w nazwie zdawało się sugerować, iż nie będziemy mieli do czynienia z niczym odkrywczym – na tyle odkrywczym, by można było mówić o rewolucyjnej zmianie w stosunku do znanej i powszechnie używanej wersji systemu. A jednak NX 7.5 kryje w sobie kilka „niespodzianek” uzasadniających stwierdzenie o „nowym znaczeniu produktywności”.

| więcej na solidedgeblog.pl |


Czwartek, 10.06.2010 r.

PLM Forum 2010

Dobiegł końca pierwszy dzień dwudniowej konferencji Dassault Systemes PLM Forum 2010, odbywającej się Krakowie. Forum zorganizowano dla obecnych oraz potencjalnych klientów DS z branży przemysłowej, ośrodków badawczych, edukacyjnych, ale także przedstawicieli ogółu społeczeństwa, zainteresowanych szeroko rozumianymi rozwiązaniami PLM...

W programie pierwszego dnia przewidziano m.in. prezentację możliwości CATIA V6 w kontekście całościowej obsługi procesu PLM (od złożenia oferty, poprzez produkcję, aż po serwis), symulację zrobotyzowanego stanowiska montażu karoserii samochodowej, ale także... spotkanie z polskim polarnikiem Andrzejem Kamińskim, zdobywcą obydwu biegunów.

Jutro uczestnicy będą mieli okazję poznać możliwości wykorzystania CATIA dla potrzeb wzornictwa przemysłowego, sposoby wykorzystywania Simulii do analiz wytrzymałościowych i kinematycznych, techniki modelowania powierzchniowego (powierzchnie klasy A), projektowanie z wykorzystaniem kompozytów, zarządzanie procesami projektowymi za pomocą ENOVIA i wiele innych. Równolegle do sesji wykładowych odbywają się warsztaty praktyczne i mini-targi technologiczne...

Więcej informacji tutaj

Źródło: www.3ds.com


Czwartek, 10.06.2010 r.

Magmą na Marsa

W zasadzie powinno być „z Magmą na Marsa”! Zgodnie z naszymi przewidywaniami, opisywany w ostatnim e-wydaniu CADblog.pl (patrz Archiwum) robot marsjański opracowany i skonstruowany przez polskich studentów osiągnął podium podczas międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge. Łazik „Magma” był jedynym reprezentantem Europy i po zaciekłej walce pokonał rywali ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, zajmując zaszczytne trzecie miejsce (wyprzedzili go jedynie konkurencji opracowani m.in. we współpracy z NASA)

– Bardzo się cieszymy z naszego sukcesu i dziękujemy wszystkim za wsparcie – powiedział Wojciech Głażewski, jeden z konstruktorów Magmy. – Cieszy nas również, że mogliśmy wziąć udział w tych zawodach i zmierzyć się z drużynami z innych krajów. Szczególnie ciekawa była rywalizacja ze zwycięską drużyną, która otrzymała wsparcie samego NASA. To było wyzwanie! Nasza drużyna również otrzymała duże wsparcie. Dzięki PIAP, NETIA oraz wspaniałym kibicom, którzy trzymali za nas kciuki, udało nam się stanąć na podium! – dodał.

Symulowana misja na Marsa rozegrała się w dniach 3-5 czerwca 2010r . w ekstremalnych warunkach pustyni Utah (we znaki oprócz piasku i pyłu dawała się także wysoka temperatura). Do walki stanęło 12 łazików wykonanych przez studentów z różnych krajów świata. Pierwszym wyzwaniem czekającym na drużyny była oficjalna kwalifikacja robotów, podczas której sędziowie sprawdzali wagę, jakość materiałów i wykonanie łazików. Oceny były surowe, bowiem do konkursowych zadań dopuszczono tylko 7 z 12 zgłoszonych na konkurs łazików. Polska Magma okazała się najlżejsza – ważyła jedyne 35 kg!

Podczas zawodów emocje wielokrotnie sięgały zenitu, nie udało się uniknąć drobnych problemów. Szczęśliwie nasza ekipa miała liczne grono kibiców, którzy po raz pierwszy w historii zawodów URC mogli śledzić zmagania łazików na żywo podczas transmisji satelitarnej na stronie www.piap.pl.

W kolejnych dniach zawodów drużyny miały do wykonania cztery skomplikowane zadania: rozpoznanie terenu, dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie, zdalne serwisowanie urządzeń oraz poszukiwanie śladów życia. Punktacja była przyznawana nie tylko za wykonanie zadania na czas, ale także za wykorzystane rozwiązania, pomysły i technikę. Jak wspomnieliśmy, dodatkową trudnością były ekstremalne warunki – wyboisty teren i piaszczysta gleba, w której wiele łazików utknęło, a także bardzo wysoka temperatura, która zakłócała często pracę urządzeń. Dlatego też niektórym ekipom nie udało się ukończyć poszczególnych zadań.
Nasza drużyna pokonała jednak wszystkie trudności i wykonała wszystkie konkursowe zadania, zachwycając jury szczególnie w ostatniej konkurencji, polegającej na szukaniu śladów życia. Łazik musiał pobrać próbkę gleby o odpowiedniej wadze i dostarczyć ją do bazy, gdzie miała zostać przebadana.

Sukces Magmy jest nie tylko kolejnym dowodem na osiągnięcia Polaków w tej dziedzinie nauki, ale i zachętą dla innych młodych naukowców, którzy już zapowiadają swój udział w marsjańskiej misji za rok. Więcej o konkursie i przebiegu zawodów niebawem na CADblog.pl.

ms


Magma
Magma to zdalnie sterowany robot marsjański, wyposażony w kamerę, korzystającą ze słynnego algorytmu RODM autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza. Jego konstrukcja jest w pełni nowatorska i zaprojektowana z myślą o trudnych warunkach, jakim musi sprostać podczas zadań konkursowych.
Projekt został zrealizowany przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Mars Society Polska. Głównym partnerem technologicznym został Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Głównym sponsorem jest NETIA SA.
Więcej informacji znajduje się na stronie: www.magma.pb.edu.pl, a także w ostatnim e-wydaniu CADblog.pl (tutaj)

Mars Society Polska (MSP) jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa oraz promocję idei jego badań. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, który stworzył projekt kolonizacji Marsa, i Buzz Aldrin, astronauta amerykański, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu), naukowców, czy filmowców (m.in. reżysera Avatara  – Jamesa Camerona). Więcej informacji na www.marssociety.pl


Czwartek, 10.06.2010 r.

Najnowsza specyfikacja formatu *.dwg dostępna

Open Design Alliance (ODA) ogłosiło udostępnienie najnowszej wersji swojej specyfikacji najpopularniejszego formatu wymiany danych CAD 2D, bazującej na kodzie Teigha v. 3.3 udostępnionym 4 maja br.

Specyfikacja Open Design dla plików formatu *.dwg to dokument opisujący dokładnie wszystkie dane składające się na plik *.dwg, jak nagłówki, obiekty, tabele, obrazy rastrowe etc. Dokument ten udostępniono nie tylko dla członków ODA, ale do użytku publicznego, innymi słowy – mogą z niego skorzystać wszyscy zainteresowani.
– Teigha jest wykorzystywana przez członków Open Design Alliance do technicznych aplikacji graficznych, w których istotna jest interoperacyjność z innymi aplikacjami CAD, korzystającymi ze standardu *.dwg i *.dng – powiedział Prezes ODA, Arnold van der Weide. – Założeniem realizowanym przez ODA jest zarządzanie i udostępnianie do użytku publicznego najnowszych specyfikacji dotyczących m.in. standardu *.dwg – dodał.

Open Design Specification dla plików formatu *.dwg można pobrać ze strony: www.opendesign.com/guestfiles
Więcej informacji na stronie www.opendesign.com

Źródło: www.tenlinks.com


| < | strona 18 z 20 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...


 

Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934