|
www.cadblog.pl www.cadglobe.com | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie | w numerze | archiwum |

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2016 rok VIII
   
  

  

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Autodesk blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | CaxRaport Historia CAD | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

| < | strona 14 z 16 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 ...


Poniedziałek, 8.11.2010 r.

3Dconnexion Design Challenge

To prawdziwy jesienny „wysyp konkursów”! Niedawno zakończył się konkurs studencki CNS Solutions (więcej na Swblog.pl), trwa nadal przedłużony konkurs CADblog.pl i DraftSight (na projekt pocket-bike'a), resselerzy ADSK mają swoje konkursowe propozycje dla użytkowników CAD, a tymczasem w ostatnich dniach do swoich „zawodów” zaprasza 3Dconnexion...

Niestety, na „polskich stronach” 3Dconnexion nie można znaleźć żadnych informacji (nie można, bo polskich stron de facto nadal nie ma!), dlatego postarajmy się przybliżyć szerzej to, co zamieścił na swojej głównej stronie producent manipulatorów 3D (dodajmy, iż nie jedyny, ale występujący na wielu rynkach jako monopolista).

Na czym polega zadanie konkursowe? Należy wybrać jeden z modeli dostępnych na stronie producenta (model samochodu, silnik lotniczy, silnik V8 itp.), a następnie sprawić, by w naszych oczach „ożył” w jakimś interesującym i oryginalnym otoczeniu 3D! Jest o co walczyć, bowiem wśród nagród znalazły się nie tylko manipulatory – myszki 3D (Space Explorer i Space Navigator), ale także karta graficzna PNY NVIDIA Quadro FX 1800, a także 27 calowy monitor LED Apple Cinema Display.

Aby wziąć udział w konkursie należy:
• Kliknąć odnośnik do 3Dconnexion na Facebooku (widoczny na stronie konkursowej po prawej);
• Pobrać jeden lub wszystkie udostępnione modele;
• Umieścić model w oryginalnym otoczeniu (świecie) 3D;
• Następnie gotową wizualizację załadować na serwer 3Dconnexion (format jpg, max. 2 MB).

Zawody rozpoczęły się pierwszego października, a kończą w Sylwestra 2010 r. Na zakończenie każdego miesiąca trwania zawodów, 3Dconnexion wybierze dwie wiodące prace i za pierwsze miejsce przyzna SpaceExplorera i karte graficzną, za drugie – Space Navigatora. Natomiast na zakończenie zawodów, wśród laureatów miesięcznych nagród, rozlosowany zostanie monitor Apple.

Więcej informacji, a także wspomniane modele 3D do pobrania, na stronie: http://www.3dconnexion.com/challenge

Źródło: TenLinks


Poniedziałek, 8.11.2010 r.

Camaro w SolidWorks? Dlaczego nie!
Każdy może pobrać darmowy podręcznik modelowania powierzchniowego w SW!

Proszę spojrzeć na zdjęcie zamieszczone poniżej. To przykład modelowania powierzchniowego nie w CATIA, ale... w SolidWorks. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się, w jaki sposób ów model powstał – nic prostszego. Jego Autor, Matthew Perez, udostępnił swój tutorial, demonstrujący proces modelowania kształtu nadwozia tego sportowego „Chevy”, dla każdego zainteresowanego...

Matthew Perez, certyfikowany ekspert SW (CSWE), specjalista m.in. od projektowania części uzyskiwanych metodą wtrysku, na ponad 290 stronach krok po kroku opisuje proces modelowania bryły i detali nadwozia Camaro. I udostępnia swój tutorial kompletnie za darmo (wiem, że się powtarzam, ale już go lubię!). Jedynym minusem może być fakt, iż tutorial jest w języku angielskim. Przynajmniej... na razie, bowiem już wkrótce dostępny będzie także w języku polskim, oczywiście na SWblog.pl!

Co sprawiło, że Matt zaczął wykorzystywać SolidWorks w swoich codziennych zmaganiach inżynieryjnych? Jak wyglądały jego wcześniejsze doświadczenia z systemami CAD? Wreszcie – dlaczego zdecydował się udostępnić swój tutorial za darmo? (...)

| więcej na SWbog.pl |


Poniedziałek, 8.11.2010 r.

Zaproszenie na Wirtotechnologię: okazja do bliższego spotkania z ZW3D!

Firma Usługi Informatyczne Szansa (link do informacji o firmie tutaj) pragnie zaprosić wszystkich zainteresowanych na Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wizualizacji Procesów „Wirtotechnologia”, które odbędą się w dniach 17 – 19 listopada 2010 w Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu

Na stoisku firmy, oprócz programu KOMPAS-3D – parametrycznego programu wspomagającego projektowanie 3D – prezentowany będzie także najnowszy produkt firmy ZWSOFT – program ZW3D. Oferuje on kompleksowe rozwiązania z zakresu CAD/CAM pozwalające na jeszcze bardziej efektywne projektowanie. Każda osoba, która odwiedzi firmowe stoisko nr 141 będzie mogła wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, natomiast osoby zainteresowane kupnem będą mogły nabyć programy w bardzo atrakcyjnej ofercie specjalnej.

Źródło: SZANSA (www.szansa.net.pl)


Piątek, 5.11.2010 r.

Zamiast „motylka” – AutoCAD WS

Wstyd się przyznać, ale jakimś cudem umknął mojej uwadze fakt, iż zakończony (powodzeniem!) został Autodeskowy „Project Butterfly”. Z końcem września br. ADSK oficjalnie udostępnił wszystkim zainteresowanym system CAD 2D pracujący poprzez sieć zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych...

O „Project Butterfly” pisałem już kilkakrotnie na łamach zarówno blogu, jak i e-wydań – przy okazji podejmowania tematyki systemów pracujących „in cloud” (cloud computing, „praca w chmurze” etc.), jak i firmowych darmowych narzędzi CAD 2D (zainteresowanych odsyłam do Archiwum i zawartości poprzednich wydań). W tym miejscu tylko przypomnę, iż jest to CAD 2D, który nie wymaga instalacji na komputerze użytkownika, a do którego dostęp uzyskujemy poprzez przeglądarkę internetową. AutoCAD WS dedykowany jest w zasadzie dla urządzeń mobilnych (w tym niektórych telefonów komórkowych), ma okrojone w stosunku do „dużych braci” możliwości, ale z drugiej strony może okazać się narzędziem spełniającym oczekiwania wielu osób projektujących na co dzień w 2D. I chyba warto po niego sięgnąć, chociażby na próbę, nawet jeśli niektórzy głoszą hasło: „2D is for sissies” ;)

– Jesteśmy szczęśliwi mogąc oficjalnie poinformować o udostępnieniu „motylka” jako system AutoCAD WS, nowy produkt powiększający rodzinę aplikacji ADSK – pisała 29 września na tematycznym blogu jedna z inicjatorek jego powstania, Iris Shoor, Product Manager AutoCAD WS (na zdjęciu). – AutoCAD WS daje możliwość wykorzystania narzędzia zbliżonego do AutoCAD'a na zupełnie nowych, niedostępnych wcześniej platformach, jakimi są przeglądarki internetowe, ale także telefony komórkowe, tablety i inne mobilne urządzenia. AutoCAD WS pozwala nie tylko na przeglądanie i wymianę plików stabdardu DWG, ale także na ich edycję, wszystko za pośrednictwem mobilnych urządzeń typu iPad, iPhone, czy też iPod touch – dodała.

Posiadacze wspomnianych urządzeń odpowiednie sterowniki znajdą na stronach AutoCAD WS.

Źródło: www.autocadws.com, AutoCAD WS Blog

O AutoCAD SW czytaj także tutaj:
http://www.mackozer.pl/2010/09/29/apple-ipad-iphone-autocad-ws-juz-jest/


Piątek, 5.11.2010 r.

Pechowa czy szczęśliwa „trzynastka”? Chwileczkę, nie bądźmy przesądni!

ANSYS poinformowała o opracowaniu nowej, trzynastej już wersji swojego flagowego oprogramowania do przeprowadzania symulacji inżynierskich

ANSYS 13.0 ma optymalizować proces rozwoju produktów (...), a najnowsza wersja oferuje szereg możliwości i rozszerzeń przyspieszających oraz ułatwiających korzystanie z aplikacji. Należą do nich między innymi zwiększenie dokładności działania solverów, przekładające się bezpośrednio na bardziej precyzyjne wyniki symulacji, poprawa wydajności pracy oprogramowania poprzez wykorzystanie bardziej efektywnych algorytmów i możliwości sprzętowych oferowanych przez najnowsze systemy komputerowe, a także uproszczenie korzystania ze środowiska programu.

Na szczególną uwagę zasługują tu nowe funkcje związane z automatycznym generowaniem dokładnych siatek skomplikowanych modeli 3D, rozszerzenia możliwości analiz przepływu płynów oraz funkcji odpowiedzialnych za symulacje przepływów wielofazowych. Warto wspomnieć o nowych możliwościach dotyczących dynamicznych analiz elektromagnetycznych, a także o funkcjach umożliwiających współpracę z arkuszem kalkulacyjnym MS Excel.
(...) Nowa wersja środowiska ma być dostępna dla klientów jeszcze w tym roku. Zgodnie z zapowiedzią, będą oni mogli pobrać ją z serwisu firmy ANSYS. Więcej informacji na stronie producenta (link tutaj).

Źródło: CAD.pl


Czwartek, 4.11.2010 r.

Bob CAM PRO dla SolidWorks

Kolejny CAM dla popularnego systemu CAD 3D. Co więcej, daleko zintegrowany ze środowiskiem SolidWorks!

BobCAM PRO umożliwia definiowane obróbki, obliczanie i weryfikowanie modelu z poziomu parametrycznego środowiska SolidWorks. Wszystkie funkcje obróbki w 2, 3 i 4 osiach są w pełni asocjatywne z modelem części. W przypadku dokonania zmian w modelu SolidWorks, wszystkie operacje CAM są łatwo aktualizowane. Pełne skojarzenie między SolidWorks i obróbką w nowym drzewie CAM skutecznie redukuje błędy w modelu części po zastosowaniu zmian.

Użytkownik ma możliwość tworzenia specjalnych wzorów narzędzia do wiercenia otworów, jak również innych strategii obróbki oferowanych w BobCAM. Wzorce te i warunki skrawania mogą być związane z określoną częścią lub używane globalnie w całym systemie. Użytkownik dysponując funkcjami obróbki, wybiera model i BobCAM ładuje wszystkie narzędzia właściwe dla danej operacji. Następnie użytkownik może dostosować działania i automatyczne generowanie ścieżek oraz wybrać program g-code dla maszyny. BobCAM oferuje zaawansowaną funkcję do profilowania, obróbki kieszeni, grawerowania, obróbki zgrubnej, jak i bardziej zaawansowanych funkcji dla 3 osi , takich jak strategia zgrubna Z-Level oraz operacje wykańczające.
BobCAM pozwala w pełni konfigurować postprocesory dla wielu urządzeń CNC, takich jak: frezarki, tokarki, maszyny typu waterJet, lasery i wypalarki. Zawiera także narzędzia do symulacji wirtualnej ścieżki obróbki. Ma także możliwość komunikacji DNC przez port RS 232. BobCAM jest wyposażony w kompleksowy wbudowany system pomocy, jak również umożliwia pełne szkolenia użytkowników. Nowy dodatek BobCAM figuruje obecnie jako oficjalny produkt partnerski SolidWorks.

Źródło: PSWUG


Czwartek, 4.11.2010 r.

9 Edycja Studenckiego Konkursu Projektowego to już historia

15 października 2010 na www.solidworksblog.pl pojawiły się wyniki 9 edycji konkursu projektowego dla studentów, organizowanego corocznie przez CNS Solutions (VAR SolidWorks)

W tym roku zwyciężył trochę tajemniczy projekt „Kolejki kolekcjonerskiej” wykonany przez Pana Emila Archanowicza, studenta 5 roku Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Projekt został wykonany bardzo starannie z uwzględnieniem wielu szczegółów i przeprowadzeniem analiz wytrzymałościowych. Styl projektu, kształt modelu nasuwa mi nieodparte skojarzenia z „Katedrą” Bagińskiego, sprawia wrażenie, jakbym nie tylko pochodził ze świata 3D, ale w ogóle – nie z tego świata. Moim faworytem był zdobywca 5. miejsca, prezentujący projekt motocykla.

W ogóle poziom tegorocznej edycji był naprawdę wysoki. Poniżej przedstawiam pełną klasyfikację laureatów konkursu:

1. Kolejka Kolekcjonerska – Emil Archanowicz (SGGW);
2. Ciągnik Kroczący – Łukasz Łapiński (Politechnika Białostocka);
3. MESSIS Sementis – Łukasz Cieszyński (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski),
4. Szybowiec – Paweł Wilkowski (Politechnika Krakowska)
5. FAT Bike – Igor Kozłowski (Politechnika Białostocka)

Zachęcam do odwiedzenia strony konkursu, gdzie można podejrzeć dokładnie prace wszystkich laureatów. Oprócz zdjęć znajdują się tam multimedialne prezentacje w oprogramowaniu 3DVia Composer: http://www.cns.pl/Edukacja/Konkurs-studencki/Konkurs-studencki.aspx
A już wkrótce...

10 Edycja SDC
Rejestracja do 10 Edycji Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks rozpocznie się już w pierwszych dniach stycznia 2011 roku. Regulamin dostępny jest na stronach CNS Solutions. Wszystkie pytania prosimy kierować na adres mailowy konkurs@cns.pl

ms

Źródło: www.cns.pl


Piątek, 29.10.2010 r.

GrabCAD – darmowa biblioteka
modeli i projektów CAD 2 i 3D

Wszyscy poszukujący darmowych elementów, nadających się do wykorzystania w realizowanych przez nich projektach, zapewne doskonale znają takie miejsca sieciowe, jak chociażby 3D Content Central. Projektanci branży architektonicznej mogą korzystać z rodzimego Banku modeli 3D, którego część zawartości również dostępna jest nieodpłatnie.
 Ale od kilku dni zyskaliśmy nową możliwość...

Jest nią kolejna darmowa biblioteka modeli 2D i 3D – GrabCAD (http://www.grabcad.com/library). Na chwilę obecną zawiera ona ponad 340 modeli, a ich wyszukiwanie może odbywać się m.in. według klucza kategorii (np. automotive, aerospace, tools etc.) lub systemu CAD, na jakim model powstał (14 systemów). Korzystanie z niej jest bezpłatne (przynajmniej na razie), każdy uczestnik może także powiększać jej zawartość o własne modele udostępnione zainteresowanym.

Więcej informacji na www.grabcad.com
Źródło: www.deelip.com


Piątek, 29.10.2010 r.

„Creo” od PTC

„Jesteście tutaj z powodu CAD” – tymi słowami powitani zostali uczestnicy bostońskiej konferencji PTC, podczas której zaprezentowano nową linię produktów PTC, jak również – nową filozofię, nie tyle PLM, co raczej projektowania wspomaganego komputerowo w szerokim rozumieniu tego terminu. Do tej pory wiedzieliśmy o niej tylko tyle, że kryje się pod kryptonimem „project lightning”...

Zamknięci w więzieniu. Ograniczona swoboda (tworzenia), ograniczone możliwości (projektowania)... Tak należy rozumieć scenerię, w której uczestnicy wczorajszej (zorganizowanej 28.10.2010 r.) konferencji mieli okazję poznać, co takiego nowego, rewolucyjnego w podejściu, mającego „wyznaczyć drogę na najbliższe dwadzieścia lat rozwoju systemów MCAD” przygotowali specjaliści od Parametric Technology (PTC).
– Jesteście tutaj z powodu CAD, 2D, 3D, nie ważne, jakiego. Mamy tutaj organizacje, mamy też pojedynczych ludzi... Ciągłe zmaganie się z problemami i przeciwnościami, na drodze projektowania – taki jest wasz los, wasze przeznaczenie – padły słowa z więziennej galeryjki.
–  Nigdy więcej. Jest nowa droga, jest wyjście z tej sytuacji – krzyknął jeden z „więźniów” przetrzymywanych w dużej stalowej klatce. Po czym... wydostał się z niej i uciekł. Czy PTC swoim nowym oprogramowaniem będzie starało się udostępnić taką „nową drogę” wszystkim inżynierom CADowcom? Ba, nie tylko inżynierom, ale wszystkim związanym w pracy zawodowej od systemów CAD, CAM, CAE, PDM i PLM?

Jim Heppelmann, prezes PTC, zaczynając swoje wystąpienie podkreślił, iż oto wszyscy tu obecni, jak również śledzący wydarzenie poprzez łącza internetowe (co było moim udziałem), będą świadkami największego wydarzenia, największej innowacji od czasu udostępnienia pierwszej wersji Pro|Engineera.
– Przez tysiąclecia wszystko było projektowane w 2D – mówił, odwołując się do historii myśli projektowej, inżynieryjnej – i nie było prostszego, bardziej intuicyjnego sposobu projektowania. Podkreślał, iż PTC opracowała narzędzia pozwalające projektować w trzecim wymiarze. Narzędzia pozwalające na projektowanie zarówno parametryczne, jak i swobodne (produkty CoCreate), pozwalające na wykonywanie pracy projektowej w łatwiejszy, bardziej intuicyjny sposób.


Cztery nowe technologie w nowej rodzinie produktów PTC
(Creo Elements/PRO, Creo Elements/Direct, Creo Elements/View):

AnyRoles Apps
AnyModeModelling
AnyData Adoption
AnyBOM Assembly


Według PTC, do istniejących komponentów rozwiązań umożliwiających pełne wykorzystanie możliwości tkwiących w CAD należy dodać jeden brakujący element układanki: miało być nim „product configuration modeling”, co można spróbować przetłumaczyć, jako modelowanie konfiguracji produktu. Nie oddaje ono jednak istoty nowego rozwiązania PTC...
(...)

| więcej |


Piątek, 29.10.2010 r.

Ekspresowa implementacja i nie tylko...

Teamcenter Express V5.3 firmy Siemens PLM Software pozwala na szybszą implementację, łatwiejszy proces szkoleniowy i zwiększenie wydajności w celu osiągnięcia większego zwrotu z inwestycji

Firma Siemens PLM Software zapowiedziała przed kilkoma dniami wersję 5.3 oprogramowania Teamcenter Express, zawierającą kluczowe usprawnienia dotyczące użytkowania i wewnętrznej integracji, ułatwiające współpracę i zwiększające wydajność w firmach produkcyjnych. Dzięki szerokiemu wsparciu najnowszych wersji oprogramowania Microsoft Office i Adobe Acrobat, Teamcenter Express 5.3 stanowi główne narzędzie zarządzania dokumentacją produktu cPDM (collaborative Product Data Management), nakierowane na zwiększenie możliwości przeprowadzania procesów projektowo-wytwórczych zgodnie z harmonogramem i zaplanowanym budżetem. Teamcenter Express jest łatwą do implementacji konfiguracją oprogramowania Teamcenter – jednego z najpowszechniej używanych na świecie systemów PLM.

Wydanie Teamcenter Express 5.3 na najnowszych platformach Teamcenter i Microsoft znacząco zwiększa możliwości tego kompleksowego rozwiązania do zarządzania dokumentacją – powiedział Peter A. Bilello, Prezes firmy CIMdata. – Znaczne udogodnienia wprowadzone w interfejsie użytkownika powinny przyczynić się do bardziej wydajnej realizacji podstawowych zadań i procesów. Rozszerzona integracja z innymi aplikacjami, w tym Microsoft Office 2010 i Adobe Acrobat, umożliwi większej liczbie użytkowników pełne wykorzystanie tego narzędzia i pracę bezpośrednio z jednym źródłem zarządzanych danych o produkcie, co prowadzi do usprawnienia współpracy i redukcji błędów w procesie wytwarzania – dodał. (...)

| więcej |


Czwartek, 28.10.2010 r.

Konkurs DraftSight zbliża się do finału!

Miało być do 30 października włącznie, ale przedłużamy jeszcze o kilka dni!

Dlaczego „wybrańcy” mają być uprzywilejowani? W związku z prośbami o przedłużenie terminu nadsyłania prac, niniejszym – przedłużamy! Na prace wykonane w DraftSight (zgodnie z regulaminem dostępnym na stronie Konkursu) czekamy do końca przyszłego tygodnia, tj. do soboty 6.11.2010 r. włącznie (nie pochwalamy pracy w niedzielę ;)). Wszyscy, którzy w ostatniej chwili zdecydują się na rozpoczęcie konkursowych zmagań, muszą liczyć się z tym, że prace osób, które zdecydowały się na udział w Konkursie wcześniej, mogę prezentować zdecydowanie wyższy poziom, ale – kto wie – może np. przedstawiona w ostatniej chwili praca stricte koncepcyjna (pocket chopper z kilkumetrowym przednim widelcem ;)) okaże się na tyle interesująca, że właśnie jej Autorowi przypadnie jedna z nagród? Przekonamy się o tym niebawem. Pocket bike i Ipody czekają na zwycięzców!

Redakcja

Szczegóły: www.cadblog.pl/konkurs_DraftSight.htm


Czwartek, 28.10.2010 r.

Anglojęzyczny podręcznik do Solid Edge ST 3

Co prawda po angielsku, ale za to bez ograniczeń i bezpłatnie! W zasadzie zaledwie kilka dni po oficjalnej informacji o wprowadzeniu najnowszej wersji Solid Edge z technologią synchronicznego modelowania trzeciej już generacji, wszyscy chcący bliżej poznać możliwości nowej wersji mogą pobrać darmowy podręcznik użytkownika...

Podręcznik dostępny jest na stronie firmy CAMdivision, VAR rozwiązań Siemens PLM Software w Polsce (link tutaj: http://camdivision.pl/publikacje/), jak również bezpośrednio ze strony www.solidedgeblog.pl (link do pobrania tutaj).

Warto wspomnieć także o tym, iż już niebawem, bo 23 listopada 2010 r., w hotelu InterContinental
w Warszawie odbędzie się polska premiera oprogramowania Solid Edge ST3. Konferencja podczas której nastąpi prezentacja, przeznaczona jest dla obecnych użytkowników Solid Edge, jak również tych, którzy zastanawiają się nad wyborem systemu CAD lub są zainteresowani tematyką PDM – zarządzania dokumentacją. Formularz rejestracji można znaleźć pod adresem:
http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/about_us/events_webinars/konferencja_SE_ST3.cfm

Źródło: www.camdivision.pl, Siemens PLM Software


Czwartek, 28.10.2010 r.

Alibre Design 2011

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na rynku pojawiła się kolejna wersja środowiska Alibre Design. Jak każda nowa wersja, również ta zyskała wiele nowych funkcji i rozszerzeń...

Uproszczono m.in. sposób korzystania ze środowiska pracy oraz zapewniono poprawę szybkości działania samego programu. Związane jest to z zastosowaniem nowych technologii programistycznych i zapewnieniem natywnej obsługi maszyn 64-bitowych.

Nowa wersja aplikacji wyposażona została w zaawansowane narzędzia umożliwiające konwersję (również automatyczną) modeli do postaci pozwalającej na produkcję elementów z blach, przy czym projekty opracowane mogą być zarówno za pomocą samego programu, jak i środowisk zewnętrznych i zaimportowane do Alibre Design. Listę zmian uzupełniają nowe możliwości 2D i CAM, o których więcej przeczytać można na łamach CADraport.pl, w sekcji poświęconej oprogramowaniu Alibre Design: http://www.cadblog.pl/CADRAPORT_AlibreDesign.htm

Alibre Design 2011 jest już dostępny w sieci sprzedaży firmy w cenach uzależnionych od edycji: za wersję Personal Edition (PE) zapłacić trzeba niespełna 100 dolarów, edycja Professional wyceniona została na niecałe 700, zaś wersja Expert kosztuje niemal 1400 dolarów. Aplikacja ma być oferowana w aż 13 różnych wersjach językowych.

Źródło: www.cad.pl, www.alibre.com


Środa, 27.10.2010 r.

Nowa wersja Femap

Siemens PLM Software poinformował o wprowadzeniu ostatniej wersji Femap 10.2, komponentu wchodzącego w skład portfolio Velocity Series, przeznaczonego do analiz metodą elementów skończonych, a rozwijanego od ponad 25 lat...

Najnowsza wersja Femap 10.2 pozwala na szybsze i łatwiejsze tworzenie siatek mesh na modelach przeznaczonych do analiz i symulacji FEA. Zawiera także nowe narzędzia, wcześniej niedostępne, pozwalające łatwiej zweryfikować poprawność przyjętych do analizy założeń, czy też przedstawić wyniki analizy w postaci wizualnej. A modele, zarówno pojedynczych komponentów, jak i większych całościowo funkcjonalnych złożeń, możemy poddawać analizom dynamicznym, strukturalnym, termicznym.

Duże znaczenie dla łatwości i efektywności pracy w Femap 10.2 ma rozwijany od wersji 10. interaktywny „Meshing Toolbox”; siatka mesh modyfikowana jest automatycznie, nadążając za zmianami wprowadzanymi w źródłowym, geometrycznym modelu, dzięki czemu analizy zmodyfikowanego obiektu przeprowadzane są znacznie szybciej. Użytkownik może we własnym zakresie modyfikować – w zależności od swoich potrzeb – siatkę w obszarze otworów, skomplikowanych powierzchni etc., jak również może zdać się na proponowane przez program rozwiązania.
Użytkownik może także korzystać z analiz Femap do optymalizacji projektu pod kątem użytego materiału, minimalizacji jego ciężaru, optymalizacji kształtu. (...)
Więcej informacji na stronach Siemen PLM Software (link tutaj).

Źródło: Siemens PLM Software


Środa, 27.10.2010 r.

Bricscad v 11 dla użytkowników Windows

Firma Bricsys, producent oprogramowania Bricscad będącego jednym z przedstaicieli „klonów” systemu AutoCAD poinformowała o udostępnieniu jedenastej wersji swojego systemu MCAD, pracującego w systemie Windows (warto nadmienić, iż użytkownicy Linuxa także mogą korzystać z dedykowanej dla siebie wersji Bricscada!)...

Zdaniem producenta, to właśnie Bricscad jest rozpoznawany jako „numer jeden” wśród zgodnych z formatem *.dwg alternatyw dla AutoCAD. Sprawia to z jednej strony wysoki stopień owej zgodności, a z drugiej – stale rosnąca liczba dodatkowych nakładek, modułów i coraz nowszych funkcjonalności zaimplementowanych do owego środowiska. Nie bez znaczenia pozostaje także atrakcyjna cena aplikacji.
Najnowsza wersja zawiera wsparcie dla edycji dynamicznych bloków, które mogą być obecnie importowane do modelu ze specjalnej, dołączonej do programu biblioteki; ich właściwości można edytować poprzez pasek dedykowanego menu.

Dokumenty w plikach pdf mogą zostać wykorzystane jako „tło” dla tworzonych w Bricscad V11 rysunków i modeli. Co więcej, możliwe jest teraz przyciąganie do elementów geometrii widocznych w plikach pdf. Rozwinięto moduł przeglądania warstw.
Rozbudowano także interfejsc użytkownika (dodano m.in. dynamiczne wymiary, nowe style uchwytów itp.).

Nowa wersja Bricscad V11 Pro wyposażona została w efektowny i wydajny moduł renderingu (Redway 3D) – i jak twierdzi producent, podobno jeden z najszybszych na rynku. Oświetlenie i rodzaj materiału można zdefiniować z poziomu Drawing Explorera. Rendering może objąć nawet najmniejsze detale projektu, renderowanego modelu.
Wspomnieliśmy na początku o Bricscadzie dostępnym także na Linuxa. W przypadku wersji 11, jest ona w trakcie przygotowań i obejmować będzie dokładnie te same funkcjonalności, co wersja dla Windows.

Źródło: www.bricsys.com, www.tenliks.com


Piątek, 22.10.2010 r.

Polska premiera Solid Edge ST3

23 listopada 2010 r., w hotelu InterContinental w Warszawie odbędzie się polska premiera oprogramowania Solid Edge ST3. Konferencja przeznaczona jest dla obecnych użytkowników Solid Edge, jak również tych, którzy zastanawiają się nad wyborem systemu CAD lub są zainteresowani tematyką PDM – zarządzania dokumentacją

Poza przedstawieniem najnowszych funkcjonalności oprogramowania Solid Edge, konferencja poruszy zagadnienie wyzwań stojących przed małymi i średnimi firmami w obecnej sytuacji gospodarczej. Znany ekonomista, dr Richard Mbewe, gość specjalny konferencji, postara się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można osiągnąć sukces na rynku małych i średnich przedsiębiorstw, a także poprowadzi dyskusję panelową z Klientami Siemens PLM Software.

Wśród uczestników konferencji rozlosowanych zostanie 8 jednodniowych szkoleń poświęconych pracy z Synchronous Technology! Do zdobycia będą również cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę 3D Connexion.

Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji na ten temat samej konferencji, pełną agendę oraz możliwość rejestracji znajdą Państwo tutaj. Zapraszamy już dzisiaj w imieniu organizatorów!

Źródło: Siemens PLM Software


Piątek, 22.10.2010 r.

Błyskawica? Project Lightning – niespodzianka od PTC

Już jakiś czas temu wspominałem o przygotowywanej na październik premierze nowego rozwiązania spod znaku PTC. Tym razem – według producenta – należy spodziewać się czegoś rewolucyjnego, na miarę wprowadzenia przed laty oprogramowania Pro/E...

Project Lightning staje się faktem. Firma 3D PRO zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w światowej premierze nowej strategii firmy PTC, która redefiniuje rynek narzędzi MCAD oraz wytycza zupełnie nowe kierunki jego rozwoju, na wiele kolejnych lat. Przyjęcie zaproszenia nie powinno sprawiać trudności, gdyż premiera będzie miała miejsce on-line.

– To naszym zdaniem największe wydarzenie od czasu wprowadzenia systemu Pro/ENGINEER, który zrewolucjonizował cały rynek CAD oraz wytyczył niekwestionowane trendy dotyczące funkcjonalności systemów do wspomagania projektowania – zapowiadają przedstawiciele firmy. – W czasie wirtualnej konferencji Project Lightning dowiecie się Państwo, w jaki sposób można raz na zawsze rozwiązać problemy typowe dla oprogramowania MCAD, dostępnego obecnie na rynku.

A wśród tych problemów wymieniane są m.in. konieczność stosowania kompromisów przy wyborze technik oraz środowisk projektowania, oferowanych przez obecne narzędzia CAD, dylemat pomiędzy wyborem narzędzia prostego w obsłudze, a systemu trudniejszego, ale rozwiązującego złożone zadania konstrukcyjne, możliwość wykorzystania „obcych” modeli w procesie projektowania (bez konieczności ich naprawy), wreszcie – sprawna kontrola i zarządzanie strukturą dużych złożeń.

Wirtualna konferencja Project Lightning odbędzie się 28 października 2010 r. – początek od godz.16.00 naszego czasu. Więcej informacji o Project Lightning można uzyskać pod adresem: www.ptc.com/project-lightning/

Link do rejestracji na wirtualną konferencję znajdą Państwo tutaj

Źródło: 3D PRO


Piątek, 22.10.2010 r.

Maszyny do mieszkania?

Budownictwo ekologiczne sięga po rozwiązania z obszaru inżynierii maszyn. W tym – po systemy MCAD, dedykowane raczej do projektowania maszyn. Wiodący innowator w dziedzinie budownictwa  ekologicznego – firma Domespace – wybrała oprogramowanie do projektowania CAD i symulacji SolidWorks® jako fundament systemu online, który pozwoli nabywcom domów na tworzenie i testowanie własnych projektów energooszczędnych budynków...

Domespace z siedzibą w Quimper we Francji planuje wdrożenie aplikacji online, która będzie wykorzystywana przez klientów w charakterze pomocy przy projektowaniu i budowie ekologicznego, obrotowego domu kopułowego. SolidWorks Premium oraz SolidWorks Simulation będą stanowiły kluczowe ogniwa w systemie, który pozwoli firmie Domespace na wdrożenie 100-procentowo cyfrowego łańcucha obejmującego całość działań, począwszy od zamówienia złożonego przez klienta, poprzez produkcję, aż do budowy na działce.

Firma Domespace wybrała oprogramowanie SolidWorks jako kluczowe narzędzie 3D nie tylko ze względu na optymalizację i standaryzację produktów, ale także jako rozwiązanie współpracy pozwalające zrealizować cały cyfrowy proces.
Stawiamy na przyszłość – mówi Benjamin Thoby, szef działu obliczeniowego i badawczo-rozwojowego w Domespace. – Nasi klienci wyobrażą sobie i zaprojektują swój dom we własnym tempie dzięki aplikacji CAD SolidWorks. SolidWorks Simulation obsłuży procesy walidacji i produkcji.

Domy Domespace są zaprojektowane z myślą o oszczędności energii i niskim „odcisku ekologicznym” (zminimalizowanym negatywnym oddziaływaniu całej inwestycji na środowisko). Konstrukcje w kształcie kopuły obracają się, aby wychwytywać energię słoneczną i są dobrze izolowane, co redukuje potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Są one budowane z odnawialnych gatunków drewna, wolnych od substancji chemicznych. Firma Domespace zaprojektowała i zbudowała 200 domów na całym świecie i może pochwalić się 60-procentowym wzrostem rok po roku w ostatnich pięciu latach.

Benjamin Thoby był członkiem zespołu, który wybrał oprogramowanie SolidWorks po dogłębnej analizie, która wykazała, że SolidWorks jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby firmy Domespace w zakresie projektowania architektonicznego (!), obliczeń termicznych i wytrzymałościowych, a także przy projektowaniu części ekologicznych budynków. Firma wykorzystała oprogramowanie SolidWorks CAD i Simulation do optymalizacji projektów i standaryzacji części. Opracowała ona jeden model z kilkoma wariantami, które można dostosowywać.

– Definiujemy dwa asortymenty w 20 różnych modelach. Wszelkie modyfikacje są przenoszone z jednego asortymentu na drugi. Dzięki użyciu SolidWorks do obsługi naszych złożeń, upraszczamy je w maksymalnym zakresie – tłumaczy Benjamin Thoby. SolidWorks Flow Simulation wykorzystujemy, aby przygotować różne scenariusze, które możemy testować, udoskonalać i szybko modyfikować, dzięki czemu wdrażamy tylko te projekty, które odpowiadają naszym wymaganiom – dodaje.

Źródło: DS SolidWorks Corp.


Czwartek, 21.10.2010 r.

Pochwała aktualizacji, czyli... możliwości systemów CAD testują nie tylko blogerzy

Najnowsze badanie wskazuje na znaczną poprawę rentowności, która wynika z aktualizacji oprogramowania AutoCAD LT. Wydajność pracy projektantów i inżynierów, dzięki najnowszej wersji AutoCAD LT 2011, wzrasta nawet o ponad 40%. Czy to odpowiedź ADSK na zdobywające popularność darmowe oprogramowanie 2D?

18 paźdzernika 2010 r. Autodesk, jeden z wiodących producentów oprogramowania do projektowania w 2D i 3D, ogłosił wyniki nowego badania dokumentującego całkowity wzrost wydajności wynoszący 44%. Taki wzrost odnotowali klienci aktualizujący oprogramowanie do wersji AutoCAD LT 2011. Badanie, które przeprowadził niezależny konsultant David S. Cohn polegało na porównaniu AutoCAD LT 2011 z wersją AutoCAD LT 2008 podczas tworzenia standardowych rysunków. Badanie wykazało znaczny wzrost wydajności pracy użytkowników, którzy przeszli z oprogramowania AutoCAD LT 2008 lub starszego na wersję AutoCAD LT 2011.||Metoda Cohna obejmowała kilkukrotne utworzenie zestawu typowych rysunków za pomocą programów AutoCAD LT 2008 i AutoCAD LT 2011, korzystając z cech i funkcji uznanych za najbardziej odpowiednie do osiągnięcia zamierzonego wyniku. Wykonanie wszystkich rysunków za pomocą AutoCAD LT 2008 zajęło 11 godzin – w porównaniu AutoCADem LT, gdzie ten czas wyniósł 6 godzin i 25 minut. Dowodzi to aż 44% wzrostu wydajności pracy dzięki najnowszej wersji AutoCAD LT.
Przekłada się to bezpośrednio na zwrot poniesionych kosztów dzięki znacznej oszczędności czasu. Cohn podsumował badanie, stwierdzając, iż odnotowany wzrost wydajności jest tak znaczny, że większość użytkowników zgodzi się, że całkowicie uzasadnia on koszt aktualizacji.

Wyniki badania wskazują, że łatwość dostępu do poleceń w zaktualizowanym interfejsie użytkownika oraz nowe funkcje oprogramowania AutoCAD LT 2011 zapewniają wzrost wydajności w zakresie od 16% do 90%, co istotnie daje średni wzrost o 44%...

Wzrost wydajności udokumentowany badaniem obejmuje następujące obszary:
• 66% wzrost produktywności dzięki nowemu edytorowi bloków;
43% zwiększenie wydajności dzięki graficznemu interfejsowi użytkownika;
• 36% wzrost produktywności dzięki możliwości wyświetlania podglądu kreskowań i sterowania przeźroczystością;
• 46% wzrost wydajności przez zastosowanie uchwytów do modyfikowania kąta i początku wzorów kreskowań;
• wzrost produktywności w zakresie od 40 do 92% dzięki możliwości stosowania podkładów PDF.

Testy z użyciem oprogramowania AutoCAD LT 2008 zostały przeprowadzone na dwuletnim komputerze z systemem Windows XP, a z użyciem oprogramowania AutoCAD LT 2011 – na nowej podstawowej stacji roboczej HP z systemem Windows 7. Sprzęt i system operacyjny nie były przedmiotem badania, ale lepsza wydajność i narzędzia nawigacyjne systemu Windows 7 mogły przyczynić się do dodatkowego wzrostu wydajności.
Wydanie 2011 oprogramowania AutoCAD LT to kontynuacja inwestycji w nowe, łatwe w obsłudze narzędzia mające znaczny wpływ na codzienną pracę – powiedział Guri Stark, wiceprezes firmy Autodesk odpowiedzialny za produkty platformy AutoCAD. – To badanie wskazuje, że oprogramowanie AutoCAD LT 2011 wzmacnia swoją reputację wysokiej wydajności, udostępniając nowe polecenia ułatwiające i przyśpieszające wykonywanie codziennych zadań ułatwiając projektantom rozwijanie koncepcji i maksymalizowanie wydajności.

Kompletne badanie jest dostępne (w postaci pliku pdf) do pobrania tutaj.

Źródło: www.autodesk.pl


Poniedziałek, 18.10.2010 r.

Enovia w Tesla Motors

Producent samochodów elektrycznych wdraża ENOVIA V6 do strumienia rozwoju produktów. I planuje... wdrożenie DELMIA V6 i CATIA V6

Dassault Systemes poinformowała oficjalnie, iż producent samochodów elektrycznych Tesla Motors zdecydował się na wykorzystanie rozwiązania firmy Dassault Systèmes - V6 PLM — otwartej i skalowalnej platformy PLM, bazującej na rozwiązaniach MCAD 3D. DS V6 PLM umożliwia globalną współpracę w czasie rzeczywistym uczestników związanych z rozwojem produktu, przy jednoczesnej redukcji kosztów związanych ze stosowaniem, zarządzaniem i obsługą systemu PLM.

Tesla rozpoczyna swoją modernizację do V6 poprzez wdrożenie rozwiązania współpracy ENOVIA V6. Poprawki oraz wstępnie zdefiniowane szablony w najnowszej wersji ENOVIA umożliwiły udane uruchomienie wersji pilotażowej głównych rozwiązań w ciągu zaledwie kilku miesięcy, przecierając szlak dla udanego wdrożenia do produkcji. Tesla współpracuje z partnerem firmy Dassault Systèmes – Idex Solutions w zakresie migracji swoich procesów IP i zarządzania do otoczenia ENOVIA V6.
Platforma firmy Dassault Systèmes posiada unikalną właściwość polegającą na umożliwieniu bliskiej współpracy pomiędzy oddziałami, zestrajania ekspertyz ze wszystkich dziedzin oraz efektywną wymianę danych – stwierdził Paul Lomangino, Tesla Motors. – Jesteśmy teraz w stanie zoptymalizować proces projektu i rozwoju, ułatwiając równoczesny rozwój i walidację systemów samochodowych.

Druga faza wdrożenia będzie obejmować uruchomienie systemu cyfrowej produkcji DELMIA pod koniec 2010. Przyszłe fazy będą obejmowały migrację rozwiązań autorskich firmy Tesla z CATIA V5 do CATIA V6. Poza tym Tesla stosuje rozwiązanie CATIA ICEM do obróbki powierzchni klasy A, DELMIA Human do projektowania ergonomii pasażerów, plus rozwiązania partnerów Dassault Systèmes zajmujących się oprogramowaniem.
Tesla początkowo wybrała w roku 2007 CATIA PLM Express oraz ENOVIA SmarTeam firmy Dassault Systèmes spośród innych, konkurencyjnych rozwiązań. Od tego czasu Tesla pilotowała wiele rozwiązań programowych i partnerskich Dassault Systèmes, co doprowadziło do obecnej, bliskiej współpracy związanej z rozwojem przyszłego sedana Model S (zdjęcie). W celu optymalizacji procesów produkcji w zakładzie produkcyjnym Tesla w Fremont w Kalifornii, zostaną również zastosowane rozwiązania produkcji cyfrowej DELMIA.

Tesla koncentruje się na produkcji wysokiej klasy pojazdów elektrycznych. – Stojąc w tym miejscu, zaledwie na kilka dni przed Paris Mondial de l’Automobile, na którym zaprezentowane zostaną samochody przyszłości, Dassault Systèmes jest podekscytowana i gotowa do kontynuowania naszych znakomitych stosunków partnerskich z tak innowacyjną firmą, jak Tesla Motors – powiedział Etienne Droit, V-ce prezes firmy Dassault Systèmes. – Docenienie przez firmę Tesla wartości V6 przekonuje nas o tym, że przemysł motoryzacyjny zmierza do wspólnej, obejmującej wszystkie przedsiębiorstwa, platformy PLM, która przyniesie poważne, długoterminowe korzyści. Innowacje związane ze zmianami przemysłowymi nie są przeprowadzane w próżni, a „PLM Online for All” łączy współpracowników w przedsiębiorstwie, począwszy od inżynierów projektu, poprzez kierowników projektów, aż po inżynierów produkcji. To jest prawdziwy PLM 2.0. – dodaje.

Tesla Motors będzie uczestniczyć w Pierwszym Dniu Sesji Ogólnej zbliżającej się Konferencji Klientów Dassault Systèmes 2010, najważniejszej konferencji liderów przemysłu PLM. DSCC2010 odbędzie się w dniach 9-10 listopada w Orlando na Florydzie. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie http://www.dscc2010.com.

Źródło: Dassault Systemes


Poniedziałek, 18.10.2010 r.

Know-how dla Przemysłu 2010

W dniach 21-24 września, w Hotelu Kuźnia Napoleońska, odbyła się kolejna Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Know-how dla Przemysłu 2010. Tegoroczna, VIII edycja miała charakter jubileuszowy: 20 lat AutoR – 10 lat Inventor

Know-how dla Przemysłu, organizowany od 2003 roku, to coroczne spotkania z przedstawicielami przemysłu maszynowego, elektromaszynowego i energetyki. Ich organizatorem jest firma AutoR KSI, która dostarcza, wdraża oraz integruje systemy wspomagania prac projektowych. Dzięki Know-how dla Przemysłu uczestnicy mają możliwość poznania rozwiązań zwiększających wydajność prac własnych oraz pracy grupowej, skracających czas projektowania lub administracji systemem, poprawiających jakość prac. Mają także możliwość rozwiązywania własnych, specyficznych dla firmy problemów poprzez indywidualne konsultacje, seminaria oraz laboratoria.

Tegoroczna konferencja zgromadziła kilkudziesięciu konstruktorów, projektantów i administratorów systemów inżynierskich CAD, CAM, CAE i PDM. Uczestnicy wzięli udział w specjalistycznych szkoleniach, prowadzonych według sprawdzonych standardów firmy AutoR KSI, na których poznali najnowsze wersje oprogramowania z oferty Autodesk.
Dużym zainteresowaniem – jak zwykle – cieszyły się także seminaria. Pierwsze z nich, prowadzone przez prof. Teodora Winklera (pracującego w KOMAG oraz Politechnice Śląskiej), dotyczyło ergonomii w CAD. Kolejne, prowadzone przez dr Krzysztofa Olejarczyka, dotyczyło analizy MES w systemie ADSK Algor.

Know-how dla Przemysłu to od lat doskonała okazja do wzięcia udziału w indywidualnych konsultacjach prowadzonych przez specjalistów zaproszonych na konferencję oraz konsultantów firmy AutoR KSI. Każdy uczestnik konferencji miał możliwość rozwiązania skomplikowanych problemów z zakresu oprogramowania CAD/PDM.

Więcej o Know-how dla Przemysłu 2010 na stronie www.autor.com.pl


Środa, 13.10.2010 r.

Oficjalnie już jest: Solid Edge Synchronous Technology 3

Doczekaliśmy się trzeciej odsłony Solid Edge z ST (ang. Synchronous Technology). Oprogramowanie Solid Edge z technologią synchroniczną, w chwili pojawienia się na rynku w 2008 roku, stanowiło ważny punkt zwrotny na drodze rozwoju projektowania w 3D. Zastosowano w nim nowy paradygmat modelowania, który łączył precyzyjną kontrolę projektowania parametrycznego z szybkością i elastycznością modelowania bezpośredniego. Bez drzewa operacji, bez ograniczeń z niego wynikających. Przyjrzyjmy się temu, co powinno ułatwić nam pracę w najnowszej edycji...

W swojej najnowszej odsłonie pakietu Solid Edge ST3, firma Siemens PLM Software kontynuuje urzeczywistnianie wizji technologii synchronicznej. Opracowując nową odsłonę Solid Edge, przyspieszono algorytmy odpowiedzialne za tworzenie modeli i wykonywanie zleceń zmian inżynieryjnych, usprawniano także mechanizmy ponownego wykorzystywania zaimportowanych danych. Udostępniono także lepsze narzędzia symulacyjne, które pokrywają szerszy zakres scenariuszy, w większym stopniu ograniczając zapotrzebowanie na fizyczne prototypy.
Bazowanie na rozwiązaniach Insigh i Teamcenter Express do zintegrowanego zarządzania danymi, umożliwia pracę zespołową większej grupie użytkowników, nie tylko tym korzystającym z aplikacji CAD. W sumie zrealizowano tysiące postulatów klientów dotyczących m.in. modelowania, pracy z elementami konstrukcyjnymi, szkicowania i łatwości obsługi.

Więcej, szybciej, lepiej?
W najnowszych materiałach reklamowych Solid Edge możemy przeczytać m.in.: „(...) Pakiet Solid Edge ST3 stanowi urzeczywistnienie wizji technologii synchronicznej, pomagając użytkownikom w jeszcze szybszym projektowaniu. Pozwala on na ograniczanie planowania wstępnego, szybsze realizowanie zleceń zmian inżynieryjnych przez eliminację ponownego generowania modeli oraz na usprawnienie ponownego wykorzystywania zaimportowanych danych dzięki modelowaniu obcych części (...)”.

Jak tego dokonano? Otóż w Solid Edge ST 3 zakres działania Synchronous Technology rozszerzono na projekty złożeń, zintegrowano uporządkowane elementy z modelowaniem synchronicznym oraz umożliwiono przenoszenie wymiarów z rysunków produkcyjnych na powiązany model trójwymiarowy. To istotnie przekłada się na wzrost szybkości i łatwości pracy, o czym więcej za chwilę. (...)

| Pełna treść artykułu wraz z materiałem ilustracyjnym w najnowszym wydaniu e-zinu CADblog.pl dostępnym tutaj! |


Środa, 13.10.2010 r.

Nocą w instytucie...

15 października, czyli już w najbliższy piątek wszyscy zainteresowani (i przebywający w tym czasie w Warszawie) będą mieli okazję – jak co roku – zwiedzenia istniejącego od 1926 roku Instytutu Lotnictwa

Organizatorzy zapraszają od godziny 17.00 do godziny 23.00 na kolejną „Noc w Instytucie Lotnictwa”, podczas której jedyny raz w roku Instytut znowu zostanie otwarty dla wszystkich chętnych. Pod osłoną nocy ,w specjalnie zaprojektowanej iluminacji świetlnej, będzie można przyjrzeć się szeroko rozumianemu lotnictwu: od laboratoriów badawczych pracujących na potrzeby tego segmentu, aż po same maszyny latające!  W obecnej edycji „Nocy w Instytucie” 2010 przewidziano wiele atrakcji: zarówno tych, które były rok temu jak i szereg nowych, m.in.:
• symulator Cessny150L – SyMELator4
• symulator lotów, przeznaczony do trenowania procedur według VFR i IFR
• symulator helikoptera
• symulator awionetki
• symulator modeli latających
• pokazy poduszkowców: dwóch konstrukcji Instytutu Lotnictwa oraz kilku sztuk wyścigowych, a wszystko na specjalnie przygotowanym, ogrodzonym placu manewrowym
• MAGMA – zdalnie sterowany robot marsjański, wyposażony w kamerę, korzystającą ze słynnego algorytmu RODM autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza (opisywana na łamach CADblog.pl, w wydaniu 2(12)2010 dostępnym w Archiwum)
• bezzałogowe samoloty oraz helikoptery wraz z centrum dowodzenia
• aparat latający budowany na Politechnice Białostockiej
• dwa helikoptery UAVS w akcji
• odrestaurowane samoloty polskiej konstrukcji: Bies, Iskra, Iryda, Jak, Lin
• model wiatrakowca projektu Instytutu Lotnictwa

polskie współczesne maszyny latające, jak np.:
• EM -11C ORKA – czteromiejscowy, dwusilnikowy samolot z chowanym podwoziem w konfiguracji górnopłata ze śmigłami pchającymi.
• wiatrakowiec XENON


WSTĘP BEZPŁATNY I BEZ OGRANICZEŃ WIEKOWYCH!
Adres: Instytut Lotnictwa, al. Krakowska 110/114, 02-256 Warszawa

Dojazd do Instytutu Lotnictwa (przystanek Cyprysowa)
Tramwaje nr: 7, 9, 35
Autobusy nr: 106, 154, 182, 301, N38, N88

Więcej informacji na stronach: www.erainzyniera.pl,  www.ilot.edu.pl, www.nocwinstytucielotnictwa.pl


Środa, 13.10.2010 r.

Kolejna „kawiarenka” z ProCAD

Nowa rodzina systemów CAD Autodesk 2011 podczas warsztatów on-line? To już tradycja. Podobnie jak w ubiegłym roku, również w najbliższych dniach wszyscy zainteresowani będą mieli okazję poznać najnowsze osiągnięcia technologii wspomagających projektowanie nie wychodząc z biura, czy też domu

Organizator, firma ProCAD, zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnych warsztatach z wykorzystaniem nowoczesnego systemu do pokazów on-line – NetViewer. Nie trzeba wychodzić z biura, czy też opuszczać domowe pielesze. Wystarczy wybrać pokaz, zarejestrować się (i uzyskać numer sesji danego pokazu), a następnie przyłączyć się do spotkania „on-line”.
W obszarze zastosowań MCAD przewidziano m.in. następujące (najbliższe) sesje:

14.10 br. godz.10:00 – 10 lat Autodesk Inventor. iLogic – automatyzacja prac projektowych
14.10 br. godz.12:00 – 10 lat Autodesk Inventor. iCopy – automatyzacja prac projektowych
15.10 br. godz.12:00 – 10 lat Autodesk Inventor. Nowe możliwości wizualizacji projektów, zwiększenie skuteczności i efektowne przedstawienie projektu klientowi.
21.10. br. godz. 10:00 – 10 lat Autodesk Inventor. Autodesk Alias Design for Inventor
21.10. br. godz. 12:00 – 10 lat Autodesk Inventor. Autodesk Inventor Publisher
... i wiele innych!

Szczegółowe informacje pod adresem: https://www.procad.pl/pf/page/netcafe/index.html


Środa, 13.10.2010 r.

Złoty Partner SolidWorks wydaje najnowszą wersję programu DELCAM 2011

Delcam for SolidWorks łączy w sobie korzyści systemów PowerMILL oraz FeatureCAM. Został zbudowany w oparciu o Delcam'owski sprawdzony algorytm obróbki, który obecnie używany jest przez ponad 30 000 klientów na całym świecie

Program zapewnia wysoką prędkość wyliczania ścieżek prowadzenia narzędzia znaną z systemu PowerMILL, a także oferuje zaawansowane strategie 5-osiowej obróbki szybkościowej, które zwiększają produktywność, wydłużają żywotność narzędzi oraz zapewniają wysokiej klasy wykańczanie powierzchni nawet najtwardszych, najbardziej wymagających materiałów.
Nowa wersja programu wykorzystuje także najnowsze osiągnięcia firmy Delcam w zakresie optymalizacji sprzętowych, włączając w to obsługę komputerów 64-bitowych. Technologia 64-bitów likwiduje problem ograniczonej przestrzeni pamięciowej, z jakim przychodzi często mierzyć się w komputerach 32-bitowych, pozwalając w ten sposób na znacznie efektywniejsze tworzenie ścieżek prowadzenia narzędzia, co ma szczególne znaczenie w zakładach zajmujących się obróbką dużych lub skomplikowanych części. Dodatkowo poprawiono zarządzanie pamięcią wirtualną w obrębie programu, co poskutkowało skróceniem czasu obliczeń.

Do programu Delcam for SolidWorks 2011 zaimplementowano wszystkie najnowsze funkcje FeatureCAM'a 2011, a więc nowy styl wykańczania, wykorzystujący oddzielne przejścia narzędzia do skrawania powierzchni czołowych oraz średnic komponentów. Metoda ta daje lepsze rezultaty obróbki wykończeniowej, wydłuża żywotność narzędzia oraz zapewnia lepsze usuwanie wiór wytworzonych w pierwszym przejściu noża.
Wszystkie nowe opcje są oczywiście całkowicie zintegrowane ze środowiskiem SolidWorks, także program nadal wygląda i zachowuje się podobnie jak SolidWorks. Zapewniono pełne powiązanie tych obu systemów, dzięki czemu każda zmiana w modelu CAD jest automatycznie odzwierciedlana w ścieżkach prowadzenia narzędzia.
Wszystkie dodatkowe strategie przed rozpoczęciem obróbki właściwej mogą być sprawdzane na komputerze przez zintegrowany moduł symulacji. W wersji 2011 ponadto poszerzono zakres dostępnych post-procesorów, dzięki czemu zwiększono prędkość przesyłu danych do wszystkich najważniejszych i najpopularniejszych obecnie na rynku urządzeń obrabiarskich, włączając w to wyszukane centra obróbcze takie jak Mazak Integrex, Daewoo Puma oraz Nakamura-Tome.

Źródło: Delcam, PSWUG.ifno


Środa, 13.10.2010 r.

Dwanaście kompasów, a raczej... dwunasty KOMPAS-3D

Na stronach ASCON Group pojawiła się przed kilkoma dniami oficjalna informacja o wydaniu najnowszej wersji oprogramowania CAD 3D – KOMPAS-3D 12

Nowa edycja tego zdobywającego także u nas popularność systemu ma być bardziej wydajna, przyspieszać pracę konstruktorów i oferować możliwości bardziej precyzyjnego projektowania. Oprócz poprawek dotychczasowych funkcji, wprowadza bardziej zaawansowane narzędzia do modelowania, ułatwiające tworzenie zaawansowanych geometrii powierzchniowych.
Według deklaracji producenta KOMPAS-3D 12 oferuje w sumie ponad 50 różnych udogodnień, ulepszeń i poprawek, z których najważniejsze dotyczą wspomnianych już funkcji modelowania powierzchniowego. Ich zadaniem jest uproszczenie wykonywania niektórych operacji (dokładną listę zmian w tym zakresie można znaleźć na stronach ASCON Group).

Nowa wersja aplikacji umożliwia dodatkowo sprzętowe wspomaganie operacji graficznych przez profesjonalne karty (dzięki wykorzystaniu funkcji GDI oraz OpenCL). Szczególnie za sprawą tych ostatnich użytkownicy powinni odczuć zwiększenie szybkości procesów wizualizacji przy zmianie skali czy przesuwaniu obrazu. Poprawa wydajności tego rodzaju operacji ma być według zapewnień firmy nawet 10-krotna.
Do nowości należą też możliwości tworzenia raportów zawierających dane o właściwościach modeli i listy materiałowe (BOM). Tabele tego typu zawierające szczegółowe informacje o złożeniach i częściach można generować ręcznie lub automatycznie, wskazując przy tym poziom struktury złożenia, który interesuje użytkownika. Dostępne są tu również specjalne filtry, za pomocą których można odsiewać niepotrzebne dane.

Bezpłatne, działające przez 30 dni próbne wersje środowiska KOMPAS-3D 12 są już dostępne na stronach firmy. Program oferowany jest obecnie w dwóch edycjach językowych: angielskiej i niemieckiej.

Źródło: www.tenlinks.com, www.cad.pl


Środa, 13.10.2010 r.

Zawody w projektowaniu w Inventorze

26 października we wrocławskim Hotelu im. Jana Pawła II odbędą się pierwsze w Polsce zawody w projektowaniu w programie Inventor. Organizatorem wydarzenia jest firma PCC Polska

Impreza jest częścią seminarium odbywającego się pod hasłem „10 lat Autodesk Inventor w Polsce – od 3D do Cyfrowego Prototypowania”. Start w zawodach jest bezpłatny – może w nich wziąć udział każdy zarejestrowany uczestnik seminarium. Liczba miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Zawody będą polegały na opracowaniu modelu 3D zadanego zespołu za pomocą programu Inventor 2011 – ocenie będzie podlegać czas wykonania i zgodność mierzonych parametrów. Każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji stanowisko komputerowe z programem Autodesk Inventor 2011, dodatkowo wyposażone w manipulator 3Dconnexion.
Dla zwycięzców i uczestników organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody w tym m.in.: monitory, przenośne dyski twarde Lenovo, klawiatury i kamery Logitech, manipulatory 3Dconnexion i wiele innych. Udział w zawodach będzie doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności projektowych i... świetnej zabawy.

Więcej informacji na temat imprezy i zawodów można znaleźć na stronach organizatora, firmy PCC Polska.

Źródło: www.cad.pl


Poniedziałek, 11.10.2010 r.

3D Instant Website oraz 2D Editor oficjalnie wychodzą z użycia

Wraz z wersją SolidWorks 2011 zniknął PhotoWorks, zastąpiony przez zintegrowany ze środowiskiem SW program PhotoView 360, znany już użytkownikom wersji 2010. Podobny los w najbliższym czasie czeka dodatek to publikacji internetowych 3D Instant Website oraz 2D Editor. Ten ostatni zostanie zastąpiony nowym rozwiązaniem oferowanym przez Dassault Systèmes – o nazwie DraftSight. A jeszcze nie tak dawno zastanawiałem się nad sensem utrzymywania w ofercie DS tych dwóch narzędzi do projektowania w 2D; teraz wszystko się wyjaśniło...

Według informacji zamieszczonych na blogu SolidWorksHeard, 3D Instant Website – narzędzie do publikowania w sieci web wprowadzone w wersji z 2001 r. zostanie wycofane ostatecznie w 2011 roku. Dassault Systèmes SolidWorks Corporation oferuje alternatywne, bardziej wydajne rozwiązanie – po 31 grudnia 2010 roku, nowi i istniejący klienci nadal będą mogli tworzyć własne strony internetowe jak dotychczas, ale tylko lokalnie.
Niedawno przemianowanego edytora plików 2D (z DWG Editor na 2D Editor) zostanie wycofany po 2011 r. Wiąże się to wprowadzonym przez Dassault Systèmes darmowym programem DraftSight. Na razie SolidWorks 2D Editor można pobierać po zalogowaniu do Customer Portal, jednak link zostanie usunięty do końca października 2011 r. Zmiany te podyktowane są koniecznością lepszego dostosowania się do nowego produktu firmy Dassault Systèmes 2D – DraftSight.
Dassault Systèmes oferuje teraz DraftSight, który można być pobierany przez wszystkich, bez ograniczeń. Aby rozpocząć korzystanie z DraftSight wystarczy odwiedzić stronę www.draftsight.com i postępować zgodnie z instrukcjami pobierania. Warto także odwiedzić stronę zorganizowanego przez CADblog.pl i DS konkursu na projekt wykonany właśnie w DraftSight (link tutaj).


Źródło: SolidWorkHeard, PSWUG.info


Czwartek, 7.10.2010 r.

Podobieństwa i nie tylko: ZW3D i ST3

W poprzednich aktualnościach ze środy września (29.09.) pisałem o tym, co „łączy” ST3 i ZW3D. Pozwoliłem sobie wtedy na żart, iż w zasadzie łączy je jedynie oczekiwanie ze strony użytkowników na ich oficjalne udostępnienie. Jak się okazuje, nie tylko. W obu znajdziemy bowiem... technologię informatyczną Siemens'a!

30 września br. Siemens PLM Software poinformowała oficjalnie o tym, iż nowy ZW3D wykorzystuje rozwiązania D-CubedTM i Parasolid (komunikator i translator formatów STEP) zakupiony przez ZWCAD Software właśnie od Siemensa. Czy przełoży się to faktycznie na możliwości i jakość pracy z nowym „starym” (pochodzącym od VX) systemem CAD 3D? Jego niewątpliwą zaletą będzie zapewne atrakcyjna cena...

W zeszłym tygodniu nie było jeszcze możliwości pobrania ZW3D ze strony producenta (jedynie złożenie zamówienia), od wczoraj można już pobierać wersję 30-dniową systemu (obraz płyty instalacyjnej w pliku *.msi). Link do formularza tutaj. Plik zajmuje ok. 355 MB.

Źródło: Siemens PLM Software, ZWSOFT


Środa, 29.09.2010 r.

ZW3D i ST 3

Co łączy te zupełnie inne systemy CAD 3D? Fakt, iż były długo oczekiwane. ZW3D został już dosłownie przedwczoraj udostępniony, natomiast – jak wynika z „przecieków” – oficjalna prezentacja Solid Edge ST 3 będzie miała miejsce 13 października...

Jak wspomniałem, 27 września ZWSOFT poinformował oficjalnie o udostępnieniu nowego systemu ZW3D 2010. Prawdę powiedziawszy, nie jest to tak do końca „nowy program” – ZWSOFT przejął VX Corp. i oferuje obecnie jej flagowy produkt (VX CAD/CAM) pod swoją marką ZW3D. Wersję testową „nowego” systemu, czy też raczej systemu o „nowej twarzy” można zamówić (!) na stronie http://zw3d.zwcad.org/.

Jeśli chodzi o wyczekiwaną premierę Solid Edge z najnowszą odsłoną technologii synchronicznej ST3, należy się spodziewać jej już 13 października. Informuje o tym m.in. Ken Grundey na swoim blogu (link poniżej), a informację tą potwierdzają także moje źródła :). Zapraszam już teraz na łamy SolidEdgeblog.pl – najlepiej 13 października w godzinach popołudniowych lub wieczorem.

Źródła: ZW3D i Grundey's blog


Środa, 29.09.2010 r.

DraftSight na YouTube

Trwa organizowany przez CADblog.pl i DS konkurs na projekt wykonany w DraftSight. Zgłoszenia (i gotowe projekty) należy przesyłać do końca października, a na zwycięzców czekają m.in. mini-motocykl, iPad Touch i Nano!

Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na jego oficjalnej stronie, a wszystkich zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy i umiejętności w zakresie pracy z DraftSight, zachęcam do wizyty na utworzonej w serwisie YouTube platformie poświęconej tej darmowej aplikacji...

Źródło: http://www.youtube.com/user/DraftSight


Sobota, 25.09.2010 r.

Wreszcie jest: SolidWorks 2011

Wczoraj, tj. 24.09.2010 r. firma Dassault Systèmes SolidWorks Corp. (DS SolidWorks) poinformowała oficjalnie o udostępnieniu nowej linii produktów SolidWorks 2011. Trudno mówić tym razem o rewolucji (jak to miało miejsce w przypadku wersji 2010 i zupełnie nowych modułów), ale nowa rodzina produktów SolidWorks 2011 zawiera setki udoskonaleń wprowadzonych na żądanie klientów, którzy na co dzień wykorzystują oprogramowanie SolidWorks do projektowania nowych produktów, weryfikacji ich wydajności, komunikowania się z partnerami, zarządzania danymi projektowymi i minimalizacji wpływu produktów na środowisko naturalne...

Od dawna już wiadomo, że im szybciej można wprowadzić nowy, świetny produkt na rynek, tym większy sukces osiągają wszyscy zaangażowani w ten proces – a presja ta jest coraz silniejsza. Firma SolidWorks zawsze koncentrowała się na tym kierunku rozwoju, czego kontynuacją jest oprogramowanie SolidWorks 2011, które w stosunku do poprzedniej edycji, wyróżniają m.in.:

• nowe funkcje opisywania szczegółów rysunku w oprogramowaniu CAD SolidWorks eliminują czas i wysiłek związany z ręcznym wymiarowaniem. Użytkownicy mogą jednym kliknięciem automatycznie wyrównywać, wyśrodkowywać i tworzyć schodkowe wymiary, które nie zachodzą na siebie. Kilkoma kliknięciami można uzyskać rysunki o bardziej uporządkowanym i profesjonalnym wyglądzie niż w którejkolwiek z poprzednich wersji;
(...)

| więcej na SWblog.pl |


Piątek, 24.09.2010 r.

Przecieki o ST 3

Wszystko wskazuje na to, że na październik Siemens PLM Software istotnie przygotowała „bombę” w postaci najnowszej wersji Solid Edge z technologią synchroniczną III generacji (ST 3).

„There is still some fantastic ST3 technology that we still cannot talk about until the official launch announcement from Siemens (...)”. Cóż, skoro nie można mówić, pisać, pozostaje się domyślać. I dzielić z innymi informacjami na temat tego, co już wiadomo. Kilka słów na temat nowości w ST 3 publikowałem już wcześniej (link tutaj).

Ale co jakiś czas wypływają strzępy nowych informacji. I tak wiadomo m.in. o kolejnych zmianach w interfejsie użytkownika. Jak Państwo zapewne pamiętają, pierwsza odsłona Solid Edge ST przyniosła generalną nowość w postaci interfejsu zorganizowanego na podobieństwo tego z Microsoft Office 2007. Wśród użytkowników podniosło się niemalże tyle samo entuzjastycznych opinii, co głosów niezadowolenia. Sam pamiętam, iż ciężko było mi przestawić się na nowy sposób pracy z okienkami, rozwijanymi menu, ikonami pogrupowanymi tematycznie. Z radością przyjmowałem inicjatywy ze strony mniej znanych producentów oprogramowania, pozwalających np. przed rozpoczęciem pracy na wybór stylu menu – klasyczne, czy a'la Office 2007. Prawdę mówiąc, jeśli chodzi o pakiety biurowe to obecnie preferuję OpenOffice i klasyczny układ pulpitu. Faktem jednak jest, iż Solid Edge ST podążał za nowym standardem.

ST 3 pozwala użytkownikowi cieszyć się funkcjonalnością znaną z Microsoft Office 2010, a to oznacza m.in. niemalże całkowitą swobodę w konfigurowaniu interfejsu, grupowaniu okien etc. W dodatku sam program zachowuje się w sposób „inteligentny” i udostępnia użytkownikowi te funkcje, które wynikają z kontekstu tworzenia modelu. Ale na tym nie koniec.

Wprowadzono np. nowe „narzędzie” – okrągły panel szybkiego dostępu (and. Radial Menu), który możemy dowolnie dostosowywać do naszych potrzeb, a wywołujemy go pojedynczym kliknięciem prawym klawiszem myszy. Możemy w nim „upakować” do 16 funkcji. Czy przypomina Państwu rozwiązania z innych systemów? Nawet jeśli tak jest, nie widzę w tym nic złego.

Starych wyjadaczy Solid Edge niewątpliwie ucieszy jednoczesny powrót menu w stylu V20 – przynajmniej w odniesieniu do niektórych pasków, które możemy otwierać w poziomie i kotwiczyć w dowolnym miejscu ekranu. Oczywiście możemy zrezygnować z „V20 style” i wybrać opcję rozwijania ich w pionie (vide rys. poniżej).

| więcej na SolidEdgeblog.pl |


Piątek, 24.09.2010 r.

Nowa polska platforma bojowa

Uniwersalna platforma bojowa polskich Wojsk Lądowych XXI wieku, która dzięki modułowej architekturze może być lekkim czołgiem, wozem wsparcia, rozpoznania, czy gąsienicowym bwp, z wymiennymi, dostosowanymi do wymagań użytkownika, systemami napędowymi, obserwacji i walki – brzmi jak mrzonka, niemalże jak fragment powieści Marcina Ciszewskiego www.1939.com.pl (przy okazji zachęcam do odwiedzin). Ale brzmi tak tylko pozornie. Przekonać się o tym mogli goście tegorocznego kieleckicego MSPO 2010 (6-9 września)...

W styczniu br. zaczęto „ciąć blachę” z myślą o budowie demonstratora nowej technologii. Cyfrowy, wirtualny prototyp już istniał, pozostało zamienić go w coś namacalnego. Coś, przy czym technologie RP (ang. rapid prototyping, szybkie prototypowaie) mimo swoich licznych zalet, nie do końca musiały spełnić tak postawione zadanie. Tutaj trzeba było wykorzystać do budowy kawały „uczciwego żelastwa”.
„Zademonstrowany podczas targów prototyp/demonstrator technologii doskonale wpisuje się w ogólny nurt koncepcji wiodących krajów świata (warianty rozwojowe niemieckiej Pumy, skandynawskiego CV 90). Po okresie entuzjazmu dla wozów super lekkich i gorączce zapoczątkowanej amerykańskimi projektami opancerzonych pojazdów bojowych przyszłości (zarzuconego już programu FCS) o masie początkowo szacowanej na zaledwie 18 ton, potem podniesionej do 20 ton, po to, aby mogły być przerzucane na pokładach samolotów C-130 Hercules, okazało się, że to ślepa uliczka. Konflikty w Iraku i Afganistanie udowodniły, że bez solidnego zabezpieczenia przeciwminowego takiej konstrukcji, co implikuje masę co najmniej 30 ton, nie ma ona szans zagwarantowania bezpieczeństwa załodze (...)” (cyt. za www.altair.com.pl).

Na targach zademonstrowano jedną z możliwych wersji finalnych platformy – wóz wsparcia ogniowego „Anders”, zwany również polskim czołgiem lekkim. Zbudowany w gliwickim Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych OBRUM sp. z o. o. czołg otrzymał swą nazwę na cześć wybitnego generała. Co warto podkreślić, jego Matką Chrzestną została córka generała Władysława Andrsa, Anna Maria Anders, i to ona dokonała uroczystego odsłonięcia podczas publicznej prezentacji na wspomnianym kieleckim MSOP.

Projekt produkcji czołgu został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego; jest oparty na podstawie projektu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych OBRUM sp. z o. o. w Gliwicach, przy wsparciu Grupy Bumar. W realizacji projektu partycypuje konsorcjum w składzie: Ośrodek Badawczo- -Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych z Gliwic, Wojskowa Akademia Techniczna i Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich. Jak wspomnieliśmy, czołg został wyprodukowany w gliwickim Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych OBRUM sp. z o. o. Wszystkie części elektroniczne dostarczył WB Elektronics z Ożarowa Mazowieckiego. Bezzałogową wieżę zdalnie sterowanych karabinów maszynowych Kobuz zainstalowały w pojeździe Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A.. Przygotowanie oraz realizacja prototypu czołgu kosztowały ok. 20 mln zł.


rys: ALTAIR

Wielozadaniowa platforma bojowa umożliwia zamontowanie wież bezzałogowych oraz załogowych; może więc w zależności od potrzeb być docelowo haubicą, sanitarką lub wozem dowodzenia. Czołg „Anders” obsługiwany będzie przez trzech członków załogi, a dodatkowo zmieści czterech żołnierzy desantu. Maksymalna prędkość pojazdu wynosi 80 km/h. Więcej niebawem na łamach CADblog.pl...

Źródła: www.altair.com, BUMAR, OBRUM


Czwartek, 23.09.2010 r.

Dzień Innowacji 3D

Pod takim hasłem odbędą się w październiku ogólnopolskie seminaria premierowe. Ich myślą przewodnią jest chęć zademonstrowania współpracy programowania CAD z nowoczesnymi urządzeniami do szybkiego prototypowania i skanerami 3D. Współpracy przeradzającej inspirację w rzeczywistość...

Dzień Innowacji 3D to cykl bezpłatnych seminariów o tematyce związanej z technologiami trójwymiarowego  skanowania, projektowania i drukowania. W jednym miejscu i w tym samym czasie spotkają się nowoczesne technologie: oprogramowanie i maszyny, przedstawiciele przemysłu i entuzjaści nowoczesnych systemów komputerowych: projektanci, konstruktorzy i eksperci. Uczestnicy będą mieli okazję do bezpośredniego kontaktu z innowacyjnymi technologiami skanowania, projektowania i drukowania wchodzącymi właśnie na rynek, do indywidualnych rozmów z przedstawicielami przemysłu oraz entuzjastami nowoczesnych systemów komputerowych wspomagających projektowanie i wytwarzanie.

Terminy seminariów:
06.10.2010 – Warszawa (Hotel Gromada Airport)
12.10.2010 – Katowice (Hotel Qubus Prestige)
13.10.2010 – Wrocław (Hotel Novotel)
14.10.2010 – Poznań (Hotel Orbis Polonez)
20.10.2010 – Gdańsk (Hotel Novotel Centrum)

Dzień Innowacji 3D to m.in. prezentacje:
• możliwości Reverse Engineering z zastosowaniem skanerów 3D firmy Breuckmann GmbH
• edycji i obróbki elementów 3D z wykorzystaniem najnowszej wersji oprogramowania SolidWorks 2011
• tworzenia realnych, trójwymiarowych modeli za pomocą drukarek firmy 3D SYSTEMS
• szybszej i wydajniejszej pracy z dużymi i skomplikowanymi złożeniami z pomocą innowacyjnych rozwiązań SolidWorks 2011
• nowoczesnego oprogramowania do zarządzania i wizualizacji projektu, ułatwiającego tworzenie interaktywnej dokumentacji produktu, instrukcji montażowych i serwisowych.

Pełna agenda spotkania, a także więcej na temat producentów i organizatorów – na stronie www.seminaria3D.com

 | pełna relacja z wydarzenia tutaj |
dodano 22.10.2010 r.


Czwartek, 16.09.2010 r.

Mechatronika w wydaniu Siemens PLM Software

Firma Siemens PLM Software poinformowała wczoraj o wprowadzeniu nowego rozwiązania z branży CAD/PLM, dedykowanego dla potrzeb projektantów i producentów urządzeń wytwórczych, linii produkcyjnych, obrabiarek i narzędzi. Ścisły związek firmy z automatyką przemysłową przekłada się wyraźnie na oferowane przez nią systemy MCAD...

Mechatronics Concept Designer jest odpowiedzią na zgłaszane ze strony klientów zapotrzebowanie na rozwiązanie systemowe, które najlepiej spełniałoby wymagania stawiane przed współczesnymi producentami wszelkiego rodzaju obrabiarek i maszyn wytwórczych, integrowało wszystkie aspekty projektowania takich urządzeń i wszelkie aplikacje do projektowania ich elementów mechanicznych, elektrycznych, elektronicznych, zarządzania dokumentacją, symulujących kody sterujące etc. Wszystko... w jednym. Dodatkowo Mechatronics Concept Designer wyposażono w intuicyjne narzędzia do przeprowadzania interaktywnych symulacji. Całość pozwala na istotne skrócenie czasu potrzebnego przemysłowi maszynowemu do opracowania nowych rozwiązań.

Mechattronics Concept Designer, bazujący na flagowym produkcie Siemens PLM Software, jakim jest NX i zintegrowany z Teamcenter, został zaprezentowany podczas IMTS (International Manufacturing Technology Show) odbywającego się w Chicago. Firma zaprezentowała tam także wiele innych rozwiązań dedykowanych dla branży producentów maszyn, m.in. Virtual Machine (narzędzie, czy też raczej aplikacja będąca częścią rozwiązania Tecnomatix, pozwalająca m.in. na wygenerowanie kodu sterującego wirtualną obrabiarką CNC tak, by działała ona optymalnie w warunkach rzeczywistych).
(...)

| więcej na SolidEdgeblog.pl |


Czwartek, 16.09.2010 r.

Alibre Tour 2010

Coraz większą popularność zyskują prezentacje oprogramowania przeprowadzane w tym samym czasie w różnych zakątkach kraju. Formuła różnych „Road Show”, „multikonferencji” cieszy się powodzeniem wśród dotychczasowych i potencjalnych użytkowników systemów MCAD. Również firma Datacomp zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Alibre Tour 2010...

Tegoroczna edycja Alibre Tour przewidziana została na czwarty kwartał 2010 roku, a odbędzie się w kilku miastach Polski:
• Kraków (11-12 październik);
• Warszawa, Łódź (19-21 październik);
• Rzeszów (8-9 listopad);
• Wrocław (15 listopad);
• Katowice (16 listopad);
• Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań (22-25 listopad).

Agenda spotkań w każdym z miejsc obejmie następujące pozycje:
• prezentację programu CAD/CAM 3D Alibre Design
• demonstrację nowości w Alibre Design 2011
• Alibre Tips & Tricks
• Alibre Vault (system oparty na M-files – zarządzanie dokumentacją)
• drukowanie 3D –- prototypowanie

Organizator przewidział także możliwość uczestniczenia w szkoleniu z obsługi oprogramowania Alibre Design, które odbędzie się następnego dnia po prezentacji. W celu zgłoszenia chęci uczestnictwa, każdy zainteresowany powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy (link tutaj). Wśród uczestników każdej prezentacji zostanie rozlosowana licencja oprogramowania Alibre Personal. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 2 tygodnie przed danym seminarium. Liczba miejsc ograniczona.

Źródło: www.alibre.pl


Środa, 15.09.2010 r.

Zaprojektuj z DraftSight i wygraj z Draftsight!

Ruszyła pierwsza edycja konkursu z cyklu „zaprojektuj motocykl i wygraj motocykl”. Skierowana jest ona do wszystkich obecnych i przyszłych użytkowników darmowego systemu CAD 2D, jakim jest zyskujący coraz większą popularność DraftSight

W konkursie może wziąć udział każdy zarejestrowany użytkownik DraftSight. Zadanie polega na zaprojektowaniu miniaturowego motocykla, na tyle dużego jednak, by możliwe było poruszanie się na nim także osoby dorosłej. Projekt można także ograniczyć jedynie do poszczególnych elementów mini-motocykla, np. do ramy, przedniego zawieszenia, zespołu przeniesienia napędu etc. Projekt może mieć charakter koncepcyjny, może także zostać wykonany w postaci dokładnego rysunku technicznego. Ważne jednak jest, by w całości powstał w DraftSight.
Oceny prac z ramienia Dassault Systemes – sponsora konkursu – dokona Pan Andrzej Wełyczko, ze strony CADblog.pl  – Maciej Stanisławski.
Jak wynika z formuły konkursu, główną nagrodą jest... mini-motocykl (z ang. pocket bike), napędzany spalinowym silnikiem o pojemności 49 cm3. Prócz tego, wśród autorów nagrodzonych prac rozlosowane zostaną iPod Touch i iPod Nano.
Fundatorem nagród jest firma Dassault Systemes, producent darmowego oprogramowania DraftSight, organizatorem nasz CADblog.pl.

Więcej informacji na temat konkursu, w tym szczegółowy regulamin, można uzyskać na jego oficjalnej stronie (link tutaj).

redakcja


Wtorek, 14.09.2010 r.

Z Kompasem w chmury...

Jak wynika z informacji z rosyjskiego serwisu CNews, ASCON dosłownie „na dniach” powinien udostępnić komercyjną wersję swojego flagowego produktu, jakim jest Kompas-3D, przystosowaną do pracy w chmurze...

W "chmurze"? Tak, w chmurze. Tylko ta... cyrylica. Więc może "w wozduchie", albo jakoś tak? Grunt, że działa...

W chwili obecnej trwają testy wersji beta, ale już 21 września br. w Moskwie  powinna odbyć się oficjalna prezentacja tego zdobywającego popularność systemu MCAD 3D, pracującego w całkowicie nowym środowisku.
Nowym, bo – jak inne programy „cloud computing” – tym razem nie potrzebującym instalacji na lokalnym komputerze.

Nie jest to do końca prawdą, bo musimy jednak zainstalować „końcówkę klienta”, aplikację liczącą około 11 MB (hmm... to więcej niż pełna wersja zainstalowanego lokalnie MoI 3D CAD! – o MoI więcej tutaj). Po zarejestrowaniu (nazwa użytkownika i hasło) pozostaje nam jedynie wybór, z której aplikacji chcemy za pośrednictwem „chmurki” korzystać: z Kompas-3D, czy też z 2D Kompas-Graphic.

Interfejs użytkownika wersji pracującej „on-line” nie różni się w zasadzie niczym od tego znanego z wersji stacjonarnych. Podobnie działa także okienko pomocy. Ale uwaga – wersja „chmurna” nie pozwala na pracę z manipulatorem 3D – pozostaje jedynie myszka i klawiatura, dla wielu użytkowników nie będzie to miało jednak specjalnego znaczenia. System (już w wersji beta) pracuje stosunkowo szybko i stabilnie, ale możliwe, że uzależnione to jest od tego, jak wielu użytkowników korzysta z wersji „on-line” w tym samym czasie.

Ogólne wrażenia przekazywane przez osoby, które testowały Kompas-3D w nowym środowisku są pozytywne. Kolejne testy będą pojawiały się zarówno na forum użytkowników, jak i tutaj.

Źródło: http://isicad.net/articles.php?article_num=13974


Wtorek, 14.09.2010 r.

PLM w Scania

Scania udoskonala rozwój produktów przy wsparciu rozwiązań PLM firmy Dassault Systèmes. Producent samochodów ciężarowych i autobusów inwestuje w technologię 3D dla potrzeb opracowania nowych pojazdów...

Scania, jeden z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych i autobusów dokonał integracji projektowania, opracowania produktów, procesów i produkcji z wykorzystaniem rozwiązań PLM firmy Dassault Systèmes. Scania tworzy pełnoskalowe modele 3D z wykorzystaniem systemów CATIA i ENOVIA firmy Dassault Systèmes, obejmując wszystko, począwszy od oceny projektu i wirtualnej produkcji do materiałów marketingowych.


Zatrudniająca 32 000 osób firma Scania działa w ponad 100 krajach. Około 2400 pracowników pracuje
w dziale badawczo-rozwojowym. Większość z nich znajduje się w Szwecji, blisko zakładów produkcyjnych.

Eksperci firmy dokonali oceny różnych systemów CAD mając na celu znaczące zredukowanie czasu i kosztów projektowania i produkcji, a także poprawę produktów i ich opisów. Po dokonaniu oceny różnych systemów CAD firma Scania zdecydowała, że najlepszy będzie system CATIA. – Zrozumieliśmy, że system CATIA jest nadal najlepszym dla nas rozwiązaniem w zakresie projektowania. Jedną z głównych przyczyn było nasze poprzednie doświadczenie z firmą Dassault Systèmes jako dostawcą powiedział Anders G. Lindberg, manager ds. technologii i R&D w firmie Scania. (...)

 

 

 

 

 

Obecnie około 650 pracowników w firmie Scania korzysta z systemów CATIA i ENOVIA, głównie z dziale R&D i na produkcji, a także w innych obszarach jak obsługa posprzedażna. Środowisko 3D jest naturalną częścią środowiska projektanta.

 

 

Dzięki systemowi CATIA decyzje projektowe można szybko dostosować do właściwych rozwiązań. Przykładowo, niewłaściwego wyboru mocowania przewodów w układach hydraulicznym, chłodzenia, paliwowym i hamulcowym można uniknąć bazując na zasadach systemu. Wszystkie informacje są gromadzone i ponownie udostępniane dla potrzeb przyszłych projektów rozwojowych. Uproszczona zostanie również współpraca firmy Scania z łańcuchem dostaw. Firma Scania opracowała rozwiązanie wymiany danych wbudowane w system ENOVIA umożliwiające użytkownikom odzyskiwanie, konwertowanie, wymianę i importowanie danych od dostawców – nie tylko rysunków, ale kompletnych modeli 3D w różnych formatach standardowych. (...)

Źródło: www.3ds.com


Poniedziałek, 13.09.2010 r.

Przez trzy dni, w dziewięciu miastach: polska premierowa multikonferencja SolidWorks 2011

Jak co roku, dosłownie kilka dni po światowej premierze najnowszej edycji popularnego systemu CAD 3D jakim jest SolidWorks, firma CNS Solutions zaprasza do udziału w pokazach najnowszych rozwiązań CAD/CAE/PDM z rodziny SolidWorks 2011 oraz współpracujących z nimi rozwiązań z obszaru CAM

Wszyscy zainteresowani udziałem w konferencji proszeni są o wizytę na stronie www.cns.pl, dokonanie wyboru najodpowiedniejszej lokalizacji i odpowiadającej im daty, a następnie – do rejestracji. Tegoroczne pokazy odbędą się:

5 października 2010 w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie
6 października 2010 w Warszawie, Rzeszowie, Poznaniu i Bydgoszczy
7 października 2010 w Szczecinie, Gdańsku, Białymstoku

Obecne spotkania są już dziewiątą edycją prestiżowych konferencji organizowanych przez CNS Solutions. Wyjątkowe wydarzenie, jakim jest Multikonferencja, ma na celu zgromadzenie przedstawicieli przemysłu, designu, biznesu, edukacji, mediów i wszystkich sympatyków nowoczesnych rozwiązań komputerowych systemów wspomagających prace inżynierskie.

Każdy z uczestników otrzymuje niepowtarzalną szansę bezpośredniego kontaktu z projektantami, specjalistami z różnych branż, uczestnictwa w panelach dyskusyjnych, prezentacjach nowatorskich produktów przemysłowych, wystawach rozwiązań sprzętowych, konkursach i wielu innych interesujących sesjach. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia programistów z Dassault Systemes SolidWorks. Odbędzie się pierwszy w Polsce, premierowy pokaz nowości SolidWorks 2011, SolidWorks Simulation, Enterprise PDM oraz 3DVia.
Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 50 zł. Liczba miejsc ograniczona!

Źródło: www.cns.pl


Sobota, 04.09.2010 r.

Przepływy w OpenSource

OpenFOAM, darmowa aplikacja CAE do analizy i symulacji przepływów, doczekała się najnowszej wersji.
OpenCFD udostępniła przed kilkoma dniami OpenFOAM 1.7.1

Najnowsza wersja tej aplikacji dystrybuowana jest w dwóch postaciach: jako kompilacja Debian przygotowana pod kątem systemu Ubuntu 10.04 LTS lub też jako kod źródłowy przygotowany do kompilacji do dowolnego środowiska Linux. Chętni do przetestowania tej aplikacji mogą ją pobrać ze strony producentów: http://www.openfoam.com/download/

Zainteresowanych OpenFoam zachęcam do wizyty na forum CADblog.pl. Jest tam apel jednego z polskich użytkowników, poszukującego swoich naśladowców w naszym kraju: http://www.cadblog.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=49

Źródło: TenLinks.com


Sobota, 04.09.2010 r.

Wiedzieć jak czyli... „know how” dla przemysłu

Hotel Kuźnia Napoleońska w Teresinie – Paprotni na 4 dni stanie się centrum szkoleniowym. Wszystko za sprawą „Know-how dla Przemysłu 2010” – Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej, która w dniach 21-24 września skupi specjalistów przemysłu maszynowego, elektromaszynowego i energetyki. Tegoroczna VIII już edycja będzie mieć charakter jubileuszowy, związany z 20-leciem działalności organizatora konferencji, firmy AutoR KSI i jednocześnie 10-leciem Inventora (a trzeba dodać, iż Autor KSI jest VAR oprogramowania Autodesk)

Po raz ósmy w tym wyjątkowym spotkaniu wezmą udział konstruktorzy, projektanci oraz administratorzy systemów inżynierskich CAD, PDM, CAE, CAM. Spotkanie pozwoli uczestnikom wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach i seminariach, podczas których będą mogli rozszerzyć swoje kompetencje oraz poznać najnowsze trendy w branży. „Know-how” to także dobra okazja do nawiązania i podtrzymania kontaktów branżowych.
Konferencja realizowana będzie w postaci dwóch paneli. Uczestnicy Panelu Użytkownika w ramach szkoleń, bezpłatnych seminariów, laboratoriów i konsultacji przeszkolą się z najnowszego oprogramowania oraz  rozwiązań sieciowych Autodesk, także dla grup kapitałowych firm, dowiedzą się co nowego w ergonomii CAD, otrzymają także odpowiedzi na swoje pytania i problemy. Niezależnie od Panelu Użytkownika realizowany będzie Panel Zarządzającego, przeznaczony dla osób, pod których pieczą pozostają w firmach systemy inżynierskie. Przeprowadzany w środę 22.09, dotyczył będzie: zwrotu z inwestycji w systemy inżynierskie – ROI/TCO, nowych standardów w organizacji i wspomaganiu systemów inżynierskich, adaptacji struktury organizacji do nowych zadań, nowej oferty dla grup kapitałowych.

Wzorem lat poprzednich w konferencji uczestniczyć będą znane i uznane postacie w branży. Gośćmi specjalnymi Konferencji będą prof. dr hab. inż. Teodor Winkler z KOMAG oraz Politechniki Śląskiej, specjalizujący się w ergonomii w CAD, Jan Michałowicz, Główny Informatyk CNPEP RADWAR, autor licznych ekspertyz w zakresie systemów CAx, sieci komputerowych i bezpieczeństwa systemów informatycznych, a także Ernest Syska, doświadczony konsultant i autor analiz ROI/TCO, praktyk licznych badań rentowności inwestycji informatycznych w przedsiębiorstwach .
Jak wspomnieliśmy, pomysłodawcą oraz organizatorem „Know-how dla Przemysłu” jest firma AutoR KSI, od 20 lat lider wdrożeń rozwiązań Autodesk w przemyśle www.autor.com.pl. Spotkanie prowadzone jest oczywiście pod patronatem Autodesk.

Źródło: www.autor.com.pl


Sobota, 04.09.2010 r.

ZWCAD 2010 teraz z nagrodami

Firma Usługi Informatyczne szansa poinformowała o kolejnym konkursie z nagrodami dla swoich klientów. Będzie on trwał w miesiącu wrześniu i październiku. Zakup licencji programu ZWCAD 2010 upoważnia do wzięcia udziału w losowaniu atrakcyjnych nagród – licencji programów pdf2cad lub bonzai3d!

Program pdf2cad to wspominane już na łamach CADblog.pl (czytaj także w CADraport.pl) narzędzie do konwersji wektorowych plików PDF do formatu DXF. Jeśli zamienimy plik PDF na DXF i wczytamy do programu CAD, możemy go bez problemu edytować i wydrukować bez znaczącej utraty jakości.

Z kolei bonzai3d to łatwy w obsłudze program umożliwiający modelowanie w trójwymiarze. Początkowe szkice mogą być w prosty sposób rozwijane do solidnych geometrii, które stają się podstawą do rysowania konstrukcji. Program oferuje fotorealistyczny rendering, animacje oraz druk 3D.

Wersje testowe aplikacji będących nagrodami można pobrać ze strony polskiego dystrybutora:
http://www.bonzai3d.pl/bonzai3d.zip
http://www.zwcad.pl/ftp/current-pdf2cad.exe

Uwaga! Kupując więcej licencji ZWCADa można zwiększyć swoje szanse na wygranie nagród (każda licencja to jeden los).

Źródło: www.zwcad.pl


Piątek, 03.09.2010 r.

Geometric wydaje eDrawings Professional for Inventor v8.0

Geometric Limited ogłosiła przed kilkoma dniami wydanie programu eDrawings Professional for Autodesk Inventor version 8.0 ze wsparciem dla Autodesk Inventor 2011

eDrawings jest pierwszym narzędziem do wymiany danych z wbudowanym klientem pocztowym, ułatwiającym wymianę oraz interpretację danych projektowych 2D oraz 3D produktu. Nowa wersja eDrawings Professional for Autodesk Inventor oferuje m.in.:
• wsparcie dla Autodesk Inventor 2011,
• funkcje eksportu danych z listy materiałów (BOM) ze środowiska Inventora do eDrawings,
• wsparcie dla wymiarowania cech konstrukcji, powierzchni oraz krzywych 3D,
• aktualizację przeglądarki eDrawings do eDrawings 2010 SP3...

Darmową 15-dniową wersje programu można pobrać pod adresem: http://edrawings.geometricglobal.com

Dla takich platform jak Pro/ENGINEER, CATIA V5, NX, Autodesk Inventor Series, SolidEdge i Google SketchUp, dostępny jest także eDrawings Publisher. Dzięki tej ostatniej aplikacji, projektanci mogą:

• generować kompaktowe pliki eDrawings (kompresja do 95%), idealne do rozsyłania za pośrednictwem poczty elektronicznej,
• w prowadzać do projektów własne, a także czytać czyjeś komentarze,
• współpracować z nieograniczoną liczbą odbiorców,
• zarządzać, śledzić a nawet łączyć komentarze wstawione przez członków różnych zespołu projektowych,
• dokonywać pomiarów części, konstrukcji oraz geometrii rysunku,
• korzystać z poprzecznych przekroi dynamicznych, Ukrywać/Pokazywać/Przesuwać komponenty, w celu lepszego zrozumienia struktury konstrukcji,
• wizualizować efektywnie rysunki z danymi 3D, szablonami oraz wskaźnikami 3D,
• umieszczać pieczątki, zabezpieczać hasłem oraz wyłączać opcje wymiarowania dla zabezpieczenia bardziej narażonych danych.

Więcej informacji o programie eDrawings na stronie: http://edrawings.geometricglobal.com

Źródło: www.geometricglobal.com, www.3dcad.pl


Piątek, 03.09.2010 r.

SolidWorks 2011 na start!

Pierwszwego września wystartowała nowa strona SolidWorks Launch opisująca najnowszy SolidWorks 2011.
Można przyjąć, iż oznacza to początek oficjalnego dystrybuowania ostatniej odsłony tego systemu MCAD 3D...

Strona dostępna jest także w języku polskim co znacznie zwiększa szanse dotarcia do potencjalnych klientów na naszym rynku. Znajdziemy na niej opisy najważniejszych funkcjonalności programu, a także wprowadzonych zmian. Strona pozwala na dużą interakcję z użytkownikiem, umieszczono na niej wiele filmów prezentujących produkt w akcji (skoro o filmach mowa, warto wspomnieć, iż wszystkie one znalazły się także w potężnej bibliotece filmów związanych z SolidWorks, dostępnej na polskiej stronie www.solidworkscenter.com).

Sympatyczne wrażenie sprawia prezentacja powitalna prowadzona przez Jeremiego Luchini (patrz zdjęcia powyżej) znanego z projektu "Let’s Go Design" – którego „cyfrowa” osoba towarzyszyć nam będzie podczas „sufrowania” po SolidWorksLaunch.com.

A oto, co nowego czeka nas w SolidWorks 2011...
PhotoView360 jest obecnie w pełni zintegrowany z SolidWorks umożliwiając tworzenie realistycznych wizualizacji jeszcze łatwiej. Nowe narzędzie Walk-through daje możliwość kreowania video na zasadzie spaceru w przestrzeni 3D, odsłaniając poszczególne detale dużych konstrukcji lub elementów strukturalnych.
(...)

Więcej na SWblog.pl


Piątek, 03.09.2010 r.

Prawdziwy CAD na MAC i urządzenia mobilne...

Autodesk wprowadza na rynek oprogramowanie AutoCAD na platformę Mac
oraz aplikację AutoCAD WS dla urządzeń iPad i iPhone

Autodesk Inc. ogłosił wprowadzenie na rynek oprogramowania AutoCAD na platformę Mac. Ta wersja oprogramowania AutoCAD, jednego z najpopularniejszych rozwiązań służących do profesjonalnego projektowania i konstruowania, pracuje bezpośrednio w systemie operacyjnym Mac OS X i zapewni milionom użytkowników tego rozwiązania na całym świecie większą swobodę wyboru sprzętu. Ponadto Autodesk wprowadził na rynek aplikację mobilną AutoCAD WS przeznaczoną dla urządzeń opartych na systemie operacyjnym iOS, takich jak iPad, iPhone i iPod. Nowa aplikacja pozwoli użytkownikom edytować i dzielić się projektami stworzonymi przy wykorzystaniu AutoCAD podczas pracy w terenie.

Wprowadzenie oprogramowania AutoCAD na platformę Mac oznacza powrót na rynek profesjonalnego oprogramowania wspomagającego proces projektowania i konstruowania na platformę Mac oraz stanowi ważne połączenie wydajności i projektowania. Ponad 5000 klientów pomagało w pracach nad rozwojem tego produktu, prowadzonych w ramach naszego programu beta, i jest usatysfakcjonowanych z możliwości korzystania z AutoCAD bezpośrednio w systemie operacyjnym Mac powiedział Amar Hanspal, Wiceprezes, Autodesk Platform Solutions and Emerging Business. Nowa wersja oprogramowania AutoCAD i udostępnienie go na urządzenia iPad i iPhone wspiera działania Autodesk mające na celu przyspieszenie procesu projektowania oraz daje możliwość większej liczbie użytkowników kształtowanie otaczającego ich świata.
Daje się zauważyć, iż, jak powiedział Philip Schiller, Wiceprezes Apple Worldwide Product Marketing, Apple jest w podekscytowany przeniesieniem oprogramowania AutoCAD na platformę Mac. – Aplikacja AutoCAD WS to zupełnie nowy pomysł, mobilna wersja wiodącego oprogramowania przeznaczona dla najbardziej innowacyjnych na świecie przenośnych urządzeń, takich jak iPhone, iPad and iPod touch – dodaje. Czy oznacza to nowy rozdział w historii systemów CAD na mobilne urządzenia?

AutoCAD a współpraca z systemem operacyjnym Mac OS X
Oprogramowanie AutoCAD przeznaczone na platformę Mac wyposażone jest w intuicyjny interfejs znany użytkownikom systemu Mac oraz zapewnia funkcjonalność rozwiązania AutoCAD klientom, którzy wolą bezpośrednio pracować w środowisku Mac. AutoCAD na platformę Mac w pełni wykorzystuje możliwości systemu operacyjnego Mac OS X, w tym graficzne przeglądanie plików zawierających projekty za pomocą narzędzia Cover Flow oraz korzystanie z myszy Magic Mouse opartych na technologii Multi-Touch. Dodatkowo notebooki Mac wyposażone są w panel dotykowy Magic Trackpad umożliwiający realizację takich funkcji jak intuicyjne obracanie i zbliżanie wyświetlanych na ekranie obiektów. W systemie AutoCAD na platformę Mac udostępnione zostały też wzorcowe sposoby działania w zakresie projektowania oparte na doświadczeniach użytkowników, takie jak wizualne podejście do rysowania i pracy nad układem graficznym.

Dzięki bezpośredniej obsłudze procesu tworzenia i edycji plików w formacie DWG AutoCAD na platformę Mac ułatwia współpracę z dostawcami, klientami i partnerami bez względu na używaną przez nich platformę. Pliki stworzone w poprzednich wersjach oprogramowania AutoCAD bez problemu będą otwierały się w systemie AutoCAD na platformę Mac, pomagając zwiększyć wydajność pracy dzięki wyeliminowaniu czasochłonnych procesów translacji plików i „czyszczenia” przekształconych danych. Inne zalety systemu AutoCAD na platformę Mac to: bogaty interfejs API (application programming interface) oraz elastyczne opcje umożliwiające proste tworzenie i adaptowanie aplikacji, indywidualne konfigurowanie ustawień i opcji w zakresie maksymalizacji miejsca na ekranie dopasowujące się do wymagań projektu.

 iPad, iPhone i iPod Touch i AutoCAD...
Aplikacja AutoCAD WS wkrótce będzie dostępna za pośrednictwem serwisu App Store firmy Apple i zapewni dostęp do oprogramowania AutoCAD użytkownikom dedykowanych urządzeń iPad, iPhone i iPod. Aplikacja mobilna AutoCAD WS umożliwi dokonywanie edycji i współużytkowanie plików AutoCAD na urządzeniach opartych na systemie operacyjnym iOS.

Oprogramowanie AutoCAD na platformę Mac będzie także oferowane bezpłatnie studentom i wykładowcom za pośrednictwem portalu Autodesk Education Community gdzie dostępnych do pobrania jest także 25 rozwiązań Autodesk. Autodesk zdaje sobie sprawę z popularności platformy Mac wśród studentów dlatego oferuje im ten system, aby mogli rozwijać potrzebne umiejętności mając dostęp do tego samego oprogramowania, którego w codziennej pracy używają profesjonalni projektanci.

Oprogramowanie AutoCAD na Mac i aplikacja mobilna AutoCAD WS będą dostępne w Ameryce Północnej i w Europie począwszy od jesieni tego roku. Szczegółowe informacje, w tym także na temat możliwości zakupu, można uzyskać na stronie: http://www.autodesk.com/autocadformac

Źródło: www.autodesk.com, www.autodesk.pl


Piątek, 03.09.2010 r.

Alibre Design 2011 już niebawem...

W ciągu najbliższych kilku tygodni ukaże się najnowsza wersja systemu MCAD 3D, jakim jest niedrogi i coraz bardziej popularny także u nas – Alibre Design.

Jak wynika z zapowiedzi, w najnowszej wersji skupiono się na zwiększeniu prostoty korzystania z programu i wydajności pracy użytkownika, co znajduje wyraz między innymi w możliwościach dostosowywania środowiska oraz ułatwieniu edycji modeli.
Program został opracowany w języku Microsoft C, dzięki czemu twórcy rozszerzeń mają znacznie ułatwione zadanie, a aplikacja działa wydajniej i w bardziej bezpieczny sposób. Alibre Design 2011 ma być dostępny w natywnej wersji 64-bitowej, co oznacza, że użytkownicy będą mogli tworzyć większe i bardziej skomplikowane złożenia oraz otwierać więcej plików naraz bez pogorszenia wydajności systemu. W wersjach 64-bitowych dostępna będzie zarówno edycja Professional, jak i Expert.
Wśród nowych możliwości Alibre Design znaleźć ma się funkcja automatycznej konwersji trójwymiarowych modeli bryłowych (opracowanych przy użyciu samego programu lub zaimportowanych z innych środowisk) do postaci części z blach, które mogą być następnie rozwijane i przygotowywane do produkcji za pomocą Alibre CAM. Opracowane w ten sposób elementy będą zachowywać pełną asocjatywność z oryginalnymi modelami. Funkcja ta ma być jednak dostępna wyłącznie w edycji Alibre Design Expert.

Środowisko Alibre Design 2011 zostanie wyposażone w nowe komendy modelowania MIRROR i SCALE. Dostępne ma być również polecenie rysunkowe umożliwiające połączenie dwóch figur w ich teoretycznym przecięciu; narzędzie to ma działać w kilku trybach.
Zmiany w interfejsie użytkownika związane z ułatwieniem obsługi aplikacji objęły m. in. automatyzację otwierania odpowiednich menu kontekstowych i pasków narzędzi w kontekście wskazanego obiektu. Funkcje te mają się pojawić w Alibre Design 2011 najpierw w przestrzeni roboczej rysunku szczegółowego, a następnie zostaną wprowadzone w innych modułach środowiska.

Dokładna data wprowadzenia nowej wersji oprogramowania nie jest jeszcze znana, powinno to jednak nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni. O fakcie pojawienia się środowiska na rynku poinformujemy oczywiście najszybciej, jak to tylko możliwe. Dokładniejsze dane na temat Alibre Design 2011 zostaną z pewnością wkrótce opublikowane na stronach producenta aplikacji.

Źródło: www.cad.pl


Czwartek, 26.08.2010 r.

Wideoteka CADowego człowieka
1000 filmów i więcej

Zaczęło się od spisu linków umieszczonego w pewnej grupie na popularnym portalu społecznościowym. Z czasem ów spis przerodził się w niezależne miejsce w sieci. Obecnie można tam znaleźć ponad 1000 filmów o tematyce związanej z SolidWorks! Może inicjatywa doczeka się realizacji także dla innych systemów CAD?

Portal SolidWorksCenter.com obchodzi właśnie nietypowy jubileusz. Nie jest to bowiem okrągła rocznica istnienia, ale... liczba multimediów poświęconych systemowi SW, a dostępnych właśnie tam, w jednym miejscu – przekroczyła 1000.

Jak napisał na swoim portalu jego twórca, Przemysław Szymczuk, cyt.: (...) zasób filmów naszego portalu przekroczył właśnie 1000 pozycji stając się największą, ogólnodostępną kopalnią multimediów o tematyce SolidWorks. Na niewiele jednak by się to zdało gdyby nie Wy, drodzy użytkownicy. Napawa optymizmem fakt, że wraz z ilością filmów stale rośnie zainteresowanie naszym portalem. Odnotowywany wzrost zainteresowania wśród nowych użytkowników i spore grono osób systematycznie powracających na nasz portal świadczy z pewnością o słuszności kierunku jego rozwoju. Bardzo to cieszy i napawa optymizmem na przyszłość."

Dostęp do filmów można uzyskać, wchodząc na stronę http://solidworkscenter.com i sięgając do zakładki Learning Center.

Źródło: SolidWorksCenter.com


Czwartek, 26.08.2010 r.

Zapowiada się ciekawy wrzesień

22 września na pokazie zorganizowanym w Pradze dla europejskich dziennikarzy oficjalnie poznamy najnowszą wersję SolidWorks 2011...

A jak na razie szczęśliwcy posiadający ważną subskrypcję, mogą zalogować się do customer portal i pobrać najnowszą wersję SW 2011 Beta 3. Świadczy to najdobitniej o tym, iż powoli zbliżamy się do końca okresu testowego i już niedługo do naszych rąk trafi pełnowartościowa wersja SolidWorks. W tym samym czasie (różnica najwyżej kilku tygodni) należy się spodziewać także premiery Solid Edge ST3, innymi słowy – jesień zapowiada się i pracowicie, i bardzo ciekawie.

ms


Czwartek, 26.08.2010 r.

Testowanie Inventora 2011 poprzez chmury
...czyli kilka kamyczków do ogródka

Jak poinformował portal 3DCAD.pl, Autodesk udostępnił zainteresowanym możliwość testowania najnowszej wersji systemu Inventor 2011 poprzez „chmurę”, czyli zdalnie, za pośrednictwem prostego i niewielkiego „klienta” (ok. 7 MB) zainstalowanego na komputerze użytkownika...

Jak na razie z tego dobrodziejstwa korzystać mogę jedynie użytkownicy z USA i Kanady, a spowodowane jest to zapewne koniecznością zapewnienia odpowiedniej przepustowości łączy; wszak Inventor 2011 zainstalowany jest na firmowym serwerze, a chętni do testowania uruchamiają go poprzez sieć, za pomocą wspomnianego już klienta. Więcej informacji na stronie www.autodesk.com i na 3Dcad.pl (link tutaj)

Problemy z Butterfly...
Skoro mowa już o produktach ADSK i cloud computing, muszę wyrazić tutaj swoje niezadowolenie, związane z projektem „Butterfly”. Otóż logując się na stronę http://butterfly.autodesk.com celem przeprowadzenia subiektywnego testu szybkości wykonywania szyku liczącego 10 000 elementów (szczegóły na głównej stronie CADblog.pl), stanąłem przed koniecznością zainstalowania najnowszej wersji FlashPlayera. Trudno, szkoda, przeprowadziłem instalację, zakończoną poprawnie, a do „Motylka” zalogować się nadal nie mogę. Cóż, jeśli istotnie tak ma wyglądać praca w chmurze...

Na otarcie łez dodam, iż blog związany z Butterfly zyskał nową formę graficzną, dostępne są także nowe tutoriale dla chcących sprawdzić jego możliwości. Pod warunkiem, że uda się wejść na stronę projektu ;)

ms


Czwartek, 26.08.2010 r.

ZW3D czyli „Chińczyki trzymają się mocno...”

W dowcipie „z brodą” taka właśnie odpowiedź padała na pytanie „co tam panie w polityce”. Ale tutaj odniosłem ją do informacji prasowej wskazującej na stały rozwój opracowanego w Chinach i stosunkowo popularnego systemu CAD z niższej półki cenowej, jakim jest ZWCAD. Otóż w ostatnich dniach jego producent poinformował o przejęciu VX Corporation, jednej z pionierskich w dziedzinie rozwiązań CAD/CAM firm amerykańskich...

Dlaczego pionierskich – tutaj odsyłam do cyklu poświęconego historii systemów CAD (mam wrażenie, że jest tam wątek dotyczący VX Corp.; jeśli się mylę, wnikliwych Czytelników proszę o sygnał – będę uzupełniał informacje!). Tutaj dodam tylko, iż VX Corporation została założona w 1985 roku, co w skali czasu rozwoju systemu CAD oznacza kilka epok. A znana jest jako twórca kernela VX.

Jak informuje ZWCAD Software Co., przejęcie VX Corp. ma na celu dalsze zwiększanie możliwości oferowanego przez nią systemu, a także przyspieszenie jego ekspansji na światowym rynku MCAD. Po przejęciu VX Corp., ZWCAD Software dołączyła do tej grupy dostawców rozwiązań CAD, która na własność posiada kod źródłowy oferowanego przez siebie systemu CAD, co z założenia ma przełożyć się na atrakcyjną cenę najnowszego produktu z oferty firmy – ZW3D.

Premiera ZW3D zapowiadana jest na wrzesień. Producent liczy na to, iż użytkownikom spodoba się praca w ulepszonym środowisku 3D przy wykorzystaniu znanego już z ZWCAD interfejsu.

Obecnie z programowania ZWCAD korzysta ponad 180 000 użytkowników w ponad 80 krajach. W Polsce ZWCAD oferowany jest przez firmę „SZANSA” (vide profil firmy w CADraport.pl).

Źródło: http://www.zwcad.org


Czwartek, 26.08.2010 r.

Najtańszy ploter na rynku?

Wszyscy Ci, którzy nadal korzystają z dokumentacji 2D i to w postaci papierowej, powinni zainteresować się specjalną ofertą na ploter formatu A1 oferowany przez firmę PROCAD...

Oferowany w ramach trwającej do 31 sierpnia br. (trzeba się śpieszyć!) ploter HP DesignJet 111 (610 mm) kosztuje jedynie 2690 zł netto. Wersja z podajnikiem arkuszy jest droższa o 300 złotych.
Urządzenie wyposażone w pamięć 64 MB pozwala na uzyskanie rozdzielczości druku rzędu 1200 x 600 dpi, a czas wydruku rysunku liniowego w formacie A1 wynosi ok. 90 sekund. Dokładność linii +/- 0,2%.

Więcej informacji na www.procad.pl


Czwartek, 19.08.2010 r.

Parametryczny CAD 3D za mniej niż 600 zł?

Dosłownie przed kilkoma dniami pisałem na temat przyszłości systemów CAD w świetle działań zmierzających do nasycenia rynku darmowymi rozwiązaniami z obszaru 2D. Wyraziłem przypuszczenie, iż może to oznaczać także pojawienie się coraz większej liczby tanich systemów oferujących możliwości projektowania w 3D...

I rzeczywiście, systemy takie są już dostępne, jak chociażby modeler bezpośredni MoI, w cenie poniżej 300 USD, nie zapewniający jednak możliwości projektowania parametrycznego. Nie trzeba było jednak czekać zbyt długo na pojawienie się innej propozycji, tym ciekawszej, iż pochodzącej od firmy już od dłuższego czasu działającej na naszym rynku. W jej ofercie znajdziemy oprogramowanie CAD, CAM, biblioteki części, czy też aplikacje PDM.

Inżynierów projektantów zainteresuje z pewnością Alibre Design, system CAD 3D do parametrycznego modelowania bryłowego. Program ten stanowi bardzo efektywne narzędzie w rękach projektantów i jest dostępny w cenie o wiele mniejszej niż inne tego typu systemy z grupy MCAD. Otóż w ramach działań promocyjnych, do końca sierpnia br. Alibre Design PE można nabyć za kwotę 549,00 zł netto!

Więcej informacji na stronie: www.alibre.pl


Czwartek, 19.08.2010 r.

Nowy MP8 do Solid Edge ST2

Niektóre z firm udostępniają do swoich najnowszych wersji systemów CAD tzw. hotfixy lub service packi, inne – w ramach nie tyle naprawiania wprowadzonego produktu, co podnoszenia jego funkcjonalności, oferują aktualizacje zwane Maintenance Pack. Tak dzieje się w przypadku Siemens PLM Software, która udostępniła najnowszy, 8 Maintenance Pack dla Solid Edge ST2...

Według informacji podanych przez producenta (Siemens PLM Software), MP8 zawiera wiele usprawnień oraz zmian wprowadzonych na życzenie użytkowników. Na uwagę zasługują np. poszerzone możliwości importu geometrii wzbogacone o obsługę plików pochodzących z najnowszych wersji innych systemów CAD 3D.
MP8 można pobrać po zalogowaniu się ze strony Siemens PLM Software (http://support.ugs.com/gtac.shtml)

Źródło: www.3dcad.pl


Czwartek, 19.08.2010 r.

STL w chmurze

Firma netfab GmbH udostępniła pracującą w chmurze aplikację umożliwiającą kontrolę i naprawę plików formatu STL

Netfab Cloud Service jest kolejnym darmowym narzędziem udostępnionym przez tą firmę, a dedykowanym wszystkim zawodowo związanym z problematyką druku 3D, technologii addytywnych, innymi słowy - szeroko rozumianego Rapid Prototyping & Manufacturing.

Korzystając z netfab Cloud Service, można automatycznie i co istotne – za darmo – dokonać analizy, kontroli i naprawy plików STL. Narzędzie to oferuje znacznie więcej funkcji w stosunku do bazowego rozwiązania netfabb Studio Basic.

Aplikacja może być uruchomiona za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej, na dowolnym systemie operacyjnym (Windows, Apple Mac OS, Linux). Co więcej, z jej możliwości korzystać mogą także wszyscy posiadacze iPhone'ów, gdyż ten standard komunikacji również jest przez nią obsługiwany. Aby samodzielnie przekonać się o możliwościach netfab Cloud Service, łatwości jego obsługi i skuteczności działania, wystarczy wejść na stronę: http://cloud.netfabb.com/

Źródło: www.tenlinks.com


Czwartek, 12.08.2010 r.

Jaki jest Twój VAR (Value Added Reseller)?

Ostatnio bardzo popularny wydaje się temat porównywania i oceniania możliwości oprogramowania CAD. Z nieco odmienną, ale równie ciekawą inicjatywą wystąpił twórca portalu SolidWorksCenter.com. Zachęca on do dokonania oceny swojego resellera SolidWorks...

Decydując się na zakup oprogramowania 3DCAD należy zdawać sobie sprawę z decyzji, które trzeba podjąć, aby dokonać słusznego wyboru. Należy wybrać odpowiednie dla danej firmy narzędzie (pakiet SolidWorks), odpowiednio je wdrożyć, wyszkolić i zapewnić wsparcie techniczne konstruktorom. W tym celu korporacja SolidWorks stworzyła sieć autoryzowanych dystrybutorów (VAR), aby pomóc firmom w przejściu przez ten proces.
Pozostaje tylko pytanie, którego resellera wybrać?
Odpowiedź nie jest łatwa, gdyż wymaga wielogodzinnych rozmów, prezentacji i audytów. Nie wiadomo, który VAR najwłaściwiej odczyta potrzeby klienta i dopasuje swoją ofertę tak, by jak najwłaściwiej je zaspokajała.

| więcej na SWblog.pl |


Czwartek, 12.08.2010 r.

„Chwila inspiracji”

Tak w „swobodnym tłumaczeniu” może brzmieć nazwa oprogramowania 3D, w skrócie „MoI” (ang. „Moment of Inspiration”). Taka nazwa daje do myślenia, prawda?

Jakże różni się ona od typowych, jedno wyrazowych lub najwyżej dwuczłonowych zbitek powszechnie występujących w nazewnictwie aplikacji z szeroko rozumianego obszaru CAD: AutoCAD, CATIA, DraftSight, Esprit, Inventor, Kompas, NX, Pro/E, Solid Edge, SolidWorks, ZWCAD etc*. Po ostatnich wpisach na zagranicznych blogach, do tego szeroko rozumianego towarzystwa doliczę także Rhinoceros (Rhino), SpaceClaim, ale także AliasStudio, Bonzai 3D czy też SolidThinking. Bo do tych ostatnich najbliżej jest owej „inspiracji”...

SketchUP dla użytkowników MCAD 3D
Mamy tutaj do czynienia z aplikacją kwalifikowaną jako: narzędzie CAD dla początkujących, bądź też zaczynających przygodę z CAD, albo jako pełnowartościowy program dla designerów, albo – co wydaje się najwłaściwszą kwalifikacją – narzędziem do swobodnego modelowania 3D i wykonywania zaawansowanego fotorenderingu (vide rys. poniżej) wspomagającego pracę inżynierów CADowców używających „dojrzałych” systemów 3D.

Widok ogólny okna aplikacji i nietypowego domyślnego rozmieszczenia okien interfejsu użytkownika.

Fotorendering. Czy uwierzą Państwo, że cała aplikacja pozwalająca na osiągnięcie takich efektów,
waży zaledwie ok. 15 MB?

(...)

| więcej |


Środa, 11.08.2010 r.

Rzecz o chmurach i nie tylko...

Dzisiaj udostępnione zostało nowe wydanie. Wygląda trochę inaczej, „waży” trochę mniej i mimo pozornie mniejszej objętości, przekazuje więcej treści. A o to przecież w e-wydaniach chodzi. Więcej mniejszym kosztem.

W tym nietypowym wydaniu – nietypowym z racji nowego „panoramicznego” formatu (może warto go opatentować?) poruszamy oczywiście nie tylko tematykę „cloud computing”.

 

Polecam szczególnej uwadze artykuł Krzysztofa Augustyna na temat możliwości obróbki wirników turbin we współczesnych systemach CAM, ale także – temat okładkowy, bardzo bliski mojemu sercu. Nie zabrakło czegoś dla początkujących, czyli kolejnych odcinków „CADowego przedszkola”. A kartka z historii nawiązuje do historycznych wydarzeń sprzed 66 lat. Więcej informacji w zakładce "W numerze", a samo wydanie dostępne jest w "Archiwum".

Życzę miłej lektury
Maciej Stanisławski

P.S.
A już jutro... garść informacji na temat nowego systemu "CAD low end", jakim jest MoI ("Moment of Inspiration");
link do strony producenta tutaj. Polecam odwiedziny galerii prac, daje one pewne wyobrażenia o możliwościach tego maleńkiego (niespełna 15 MB wraz z samouczkami!) programu 3D!


Wtorek, 10.08.2010 r.

SolidWorks 2011 Beta 2 dostępna!

Użytkownicy posiadający ważną usługę subskrypcji mogą pobrać wersję SolidWorks 2011 Beta 2

Najnowsza wersja oprogramowania możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal/BETA.

www.solidworks.com


Wtorek, 10.08.2010 r.

Aktualizacje dla ZWCAD

Firma Usługi Informatyczne SZANSA poinformowała o atrakcyjnej promocji związanej z aktualizacją oprogramowania ZWCAD do najnowszej wersji. Co więcej, o atrakcyjnej promocji poinformował także sam producent...

Z oferty może skorzystać każdy użytkownik dokonujący w tym miesiącu aktualizacji licencji programu ZWCAD do wersji 2010 (ze wszystkich wcześniejszych wydań rocznikowych). Osoby takie otrzymają w pakiecie licencję autorskiej nakładki TOOLS II.
Aplikacja ta jest zestawem narzędzi ułatwiających pracę w środowisku ZWCAD poprzez automatyzację poleceń. Program działa jako nakładka na aplikację ZWCAD 2010 w wersjach Standard i Professional.
Szczegółowy spis funkcji nakładki oraz dokładniejsze informacje na temat ich możliwości można znaleźć na internetowej stronie firmy SZANSA (można do niej dotrzeć np. poprzez katalog CADraport.pl (bezpośredni link do strony poświęconej firmie SZANSA tutaj).
Warto w tym miejscu dodać, iż producent ZWCAD poinformował drogą mailową swoich dotychczasowych klientów o interesującej i atrakcyjnej promocji: każda osoba, która zakupi nową licencję ZWCAD, będzie miała zapewnione darmowe aktualizacje oprogramowania przez okres trzech lat! Podobnie każdy, kto zdecyduje się w najbliższych dniach na wykupienie aktualizacji, przez najbliższe trzy lata otrzymywać je będzie za darmo. Informację tę zamieścił na swoim blogu Deelip, można go traktować raczej jako pewne źródło, ale warto dowiedzieć się u polskiego dystrybutora ZWCAD, czy promocja dotyczy także naszych użytkowników.

ms


Środa, 4.08.2010 r.

Solid Edge ST 3 w akcji...

W Sieci dostępne są już pierwsze krótkie filmy pokazujące możliwości najnowszej wersji Solid Edge z ST3...

Możliwości Internetu nie przestaną mnie zdumiewać. W poniedziałek podzieliłem się z Państwem garścią informacji na temat Synchronous Technology 3, a konkretnie najnowszej, planowanej na październik wersji Solid Edge wyposażonego w tą technologię modelowania synchronicznego (więcej na temat ST tutaj), a już dzisiaj, a w zasadzie we wtorek wieczorem, można było znaleźć w sieci filmy pokazujące możliwości nowego systemu w akcji.
(...)

więcej na SolidEdgeblog.pl


Środa, 04.08.2010 r.

Nie tylko PhotoFly – Eos PhotoModeler 2010 Beta

Coś, co mogłoby się wydawać absolutną nowością – czyli budowanie modeli 3D na podstawie serii wykonanych cyfrowym aparatem fotografii, wydaje się jednak – po głębszym sięgnięciu w zasoby sieciowe – czymś funkcjonującym w świecie nie tyle CAD, co Designu – już od dłuższego czasu...

Świadczyć może o tym chociażby fakt, iż poza opisywanym przeze mnie niedawno PhotoFly ADSK, na rynku już od kilku lat obecny jest inny program o podobnych możliwościach (pomijając oczywiście pracę w chmurze). Mam tutaj na myśli PhotoModeler, którego oficjalne pojawienie się (w wersji BETA 2010) ogłosił 28 lipca br. jego producent, firma Eos Systems.
Jak wynika z oficjalnej informacji producenta, na obecną edycję złożyły się ostatnie dwa lata doświadczeń (samo oprogramowanie rozwijane jest od ponad 18 lat!), a także głosy dotychczasowych użytkowników.
PhotoModeler to oprogramowanie pracujące w środowisku Windows, pozwalające na tworzenie modeli 3D (a także na pobieranie rzeczywistych wymiarów) na podstawie zwykłych fotografii cyfrowych, lub też zeskanowanych. Innymi słowy – zastępuje możliwości sprzętowe takich urządzeń, jak skanery 3D lub laserowe dalmierze.

W obecnej wersji gruntownie zmieniono algorytmy odpowiedzialne za przeliczanie danych pochodzących z fotografii – w celu podniesienia wydajności i szybkości wykonywanych operacji.
Oprogramowanie dostosowano także pod kątem jak najlepszego wykorzystania możliwości sprzętowych stacji graficznych wyposażonych w kilkurdzeniowe procesory.
Poza wzrostem szybkości i wydajności, najnowsza edycja PhotoModelera zapewnia szersze wsparcie dla współrzędnych geograficznych, oferuje nowy moduł odpowiedzialny za koordynowanie punktów kontrolnych, skalowanie, obracanie etc. powstałej geometrii tak, by ułatwić pracę z nią w zewnętrznych systemach CAD 3D.

Więcej informacji (w tym kompletną listę usprawnień), jak również wersje demo (standardową i rozszerzoną), można znaleźć na stronie: www.photomodeler.com

Źródło: EOS Systems, TenLinks.com


Wtorek, 03.08.2010 r.

SpaceClaim 2010

Firma SpaceClaim, producent oprogramowania dedykowanego do szybkiego konceptualnego projektowania 3D (innymi słowy do modelowania bezpośredniego) poinformowała o udostępnieniu już szóstej wersji swojego flagowego modelera. Wydaje się, iż w odróżnieniu od popularnych na rynku systemów dedykowanych raczej designerom, SpaceClaim 2010 istotnie może usprawnić pracę także użytkownikom systemów CAD...

Oprogramowanie SpaceClaim z założenia wspomaga proces projektowy prowadzony z wykorzystaniem systemów klasy CAD. Pozwala na łatwe i szybkie wykonanie przestrzennego modelu koncepcyjnego, a współpraca z popularnymi formatami wymiany danych stosowanymi przez producentów CAD umożliwia łatwe wykorzystanie wykonanych w nim projektów podczas opracowywania finalnego wyrobu.

SpaceClaim 2010 pozwala m.in. na:
• stworzenie modelu koncepcyjnego;
• łatwą współpracę klienta z projektantem na etapie tworzenia wspomnianej koncepcji;
• wykorzystanie modelu pochodzącego od klienta (jego geometrii) do opracowania specyfikacji technicznej i projektowej wykorzystywanej przy projektowaniu już z poziomu CAD;
• wzbogacenie modelu koncepcyjnego fotorealistycznymi renderingami;
• wsparcie zespołu projektowego poprzez umożliwienie stworzenia w łatwy i szybki sposób całej serii wariantów jednego projektu;
• optymalizację projektu – pod kątem wykorzystania technologii rapid prototyping i rapid manufacturing...

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta (link tutaj)

Źródło: SpaceClaim


Poniedziałek, 2.08.2010 r.

Pierwsze wieści na temat Synchronous Technology 3

Październik zapowiada się nadzwyczaj interesująco. Oprócz tego, iż ukaże się wtedy pierwsze papierowe wydanie CADblog.pl/CADraport.pl, będą miały w nim miejsce wyczekiwane premiery. Między innymi oficjalnie zaprezentowany zostanie Solid Edge ST 3, którego możliwości (jeszcze w wersji BETA) mieli okazję poznać uczestnicy seminarium Siemens PLM Connection 2010...

Dzięki blogerom wieści o nowościach, prezentowane podczas tego typu wydarzeń, trafiają do zainteresowanych użytkowników niejednokrotnie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku oficjalnych (tzn. spełniających korporacyjne standardy) informacji prasowych.

I tak najnowsza odsłona Synchronous Technology sprawia m.in., iż wykorzystujący ją Solid Edge ST 3 okazuje się ponad 4 razy szybszy (obsługa grafiki) od poprzednika – ujawnia się to zwłaszcza podczas podglądania możliwości pracy z dużymi złożeniami (vide film zamieszczony przez Deelipa Menezesa w piątym wpisie poświęconym ST 3, ostatni z linków zamieszczonych poniżej). Ale to oczywiście nie wszystko – a większość zmian, podobnie jak w przypadku działań konkurencji – to odpowiedź bezpośrednio na postulaty i żądania ze strony użytkowników i społeczności Solid Edge ST.

 

Wprowadzono zmiany w interfejsie użytkownika, w tym rozbudowano możliwości jego indywidualnego konfigurowania, w zależności od osobistych potrzeb i preferencji. Od najnowszej wersji kolekcja operacji (PathFinder) zyskuje transparentność (nie potrzebuje osobnego okna; w jej tle widać model). Jeśli chodzi o moduł SheetMetal, użytkownicy zyskują do swej dyspozycji 4 nowe typy narożników, a także narzędzie ułatwiające umieszczanie symboli i napisów na elementach blaszanych.

 

Z kolei użytkowników darmowego Solid Edge 2D Drafting ST może zainteresować fakt wprowadzenia narzędzia „inteligentnego pomiaru” (Smart Measure), będącego swego rodzaju rozwinięciem (a może raczej uzupełnieniem) funkcjonalności zawartej w „inteligentnym wymiarze” (Smart Dimension); z tego co się orientuję, obecna wersja 2D Drafting jeszcze tym się nie może pochwalić, zapewne pozostaje poczekać do października (w przypadku polskiej wersji – zapewne dwa tygodnie dłużej).
Zresztą, chyba najlepiej zrobią Państwo, odwiedzając blog, do którego prowadzą poniższe linki. Jest tam o wiele więcej informacji i to w zasadzie z pierwszej ręki.

ms

źródło: www.deelip.com

Nowości w ST3:
Część 1  – http://www.deelip.com/?p=2679
Część 2  – http://www.deelip.com/?p=2682
Część 3  – http://www.deelip.com/?p=2692
Część 4  – http://www.deelip.com/?p=2704
Część 5  – http://www.deelip.com/?p=2708


Czwartek, 29.07.2010 r.

Miasto ruin w 3D

Wiosna, rok 1945. Liberator zmniejsza pułap lotu, poniżej warstwy chmur. Leci na północ wzdłuż Wisły, aby chwilę później znaleźć się nad rejonem niedawnych walk powstańców, zburzoną Warszawą...

Tak rozpoczyna się „Miasto ruin”, pierwsza cyfrowa rekonstrukcja miasta zniszczonego podczas II Wojny Światowej, wykonana w technice 3D (tzw. stereoskopii). Realizację swojej idei, Muzeum Powstania Warszawskiego, powierzyło studiu Platige Image (znanego z realizacji nominowanej do Oskara „Katedry" Tomasza Bagińskiego, „Kinematografu" czy „Sztuki spadania" tego samego autora; o innym realizowanym w tej wytwórni projekcie – „Hardkor'44” – pisaliśmy rok temu tutaj). Celem projektu było przede wszystkim oddanie grozy zniszczonej, wyludnionej Warszawy, przytłoczenie widza realizmem, wszystko z perspektywy człowieka patrzącego na zgliszcza miasta z okna samolotu.

Produkcja filmu trwała 2 lata, a nad animacją pracowało ponad 30 osób. Twórcy animacji przestudiowali setki archiwalnych zdjęć i map. Najpierw została stworzona baza danych zawierająca elewacyjne, kartograficzne, geodezyjne, urbanistyczne i architektoniczne dane Warszawy, według stanu z kwietnia 1945 roku. Na jej podstawie przygotowano symulację przelotu.

– Chcieliśmy, żeby widz mógł w pełni uświadomić sobie ogrom zniszczeń Warszawy, której los można chyba porównać tylko do Kartaginy. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Premierę „Ruin Miasta" zaplanowano na 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego podczas uroczystych obchodów 66. rocznicy Powstania Warszawskiego). Film będzie można oglądać na monitorach w samolocie Liberator w animacji 2D i w 3D w nowej sali projekcyjnej muzeum.

Fragmenty komentarza konsultantów historycznych:
>>Do udziału w projekcie „Przelot nad zburzoną Warszawą" Fundacja „Warszawa1939.pl" została zaproszona na początku 2009 r. przez Pana Piotra Śliwowskiego, szefa pionu historycznego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaciekawieni pomysłem stworzenia filmu odtwarzającego wygląd zniszczonej Warszawy, widzianej wiosną 1945 r. z pokładu samolotu powtarzającego trasę przemierzaną przez Liberatory w czasie Powstania Warszawskiego, rozpoczęliśmy zbieranie materiału, mającego stać się materiałem referencyjnym dla studia Platige Image.
Zgodnie z założeniami miasto miało zostać „zbudowane" na ortofotomapie wykonanej w 1945 r. natomiast jego wygląd powstać na podstawie licznych zdjęć wykonywanych po II wojnie światowej dokumentujących zniszczenia wojenne poszczególnych fragmentów miasta, w szczególności ponad 600 sowieckich zdjęć lotniczych. Wśród materiału ikonograficznego, do którego dotarliśmy, a który stał się bazą do stworzenia przez grafików ze studia Platige Image trójwymiarowych modeli poszczególnych warszawskich kamienic znalazły się zarówno publikowane w różnych książkach i czasopismach powojenne zdjęcia lotnicze, powojenne zdjęcia wykonywane przez fotografów stojących przed zniszczonymi obiektami jak i przedwojenne zdjęcia przedstawiające Warszawę.
Wśród kluczowych elementów, które należało ustalić na początkowym etapie projektu, było między innymi dotarcie do opisów oraz kolorowych zdjęć, w celu ustalenia kolorystyki miasta, stopnia zadrzewienia miasta w tamtym okresie, oraz określenie, które budynki i budowle wyróżniają się na tle panoramy miasta, widocznej z pokładu samolotu, co zostało skonfrontowane ze zdjęciami współczesnej Warszawy wykonanymi z lotu ptaka.
(...) W sumie do realizacji projektu wykorzystano kilka tysięcy zdjęć.<<

Krzysztof Jaszczyński
Ryszard Mączewski

zwiastun filmu w pliku *.flv

„MIASTO RUIN” W LICZBACH
• 63 000 ręcznie wstawianych modeli budynków
• 7 500 klatek, każda składająca się z 50 warstw
• 1 600 zdjęć
• 35 odwzorowanych szczegółowo obiektów historycznych
• 30 osobowa ekipa grafików
• 6 miesięcy kompozycji (łączenia obrazu w całość)
• 2 miesiące nieprzerwanego renderingu


Źródło: www.miastoruin.pl


Czwartek, 29.07.2010 r.

Ze zdjęciem, za darmo, poprzez chmury...

Oto przykład kolejnej darmowej aplikacji pracującej w chmurze, a dedykowanej przede wszystkim użytkownikom systemów Autodesk – a to ze względu na używany przez nią format zapisu RZI. Czy wiedzą już Państwo, o czym mowa?

Pisałem już na tych łamach o „Butterfly”, pora teraz na kilka słów na temat „Photofly”, projektu wspomagającej aplikację Photo Scene Editor, pozwalającą na konstruowanie scen i modeli 3D na podstawie zwykłych zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym lub wręcz telefonem. Każdy użytkownik posiadający już zainstalowany Photo Scene Editor (aplikacja darmowa, wymaga utworzenia konta na Autodesk Labs) może obecnie – po wykonaniu odpowiednich zdjęć (zgodnie z instrukcją wskazującą m.in. w jaki sposób sfotografować obiekt z każdej strony – vide film w formacie *.flv), przesłać wykonane zdjęcia do sieci (na serwery ADSK), a następnie otrzymać gotowy rezultat w postaci modelu 3D w formacie RZI (Autodesk ImageModeler 2009 format). Z pomocą Photo Scene Editora można także wygenerować na jej podstawie plik w formacie *.DWG.

Jak można przeczytać na blogu związanym z Autodesk Labs, zaleca się, by przy wykonywaniu zdjęć przeznaczonych do generowania scen, nie korzystać z lampy błyskowej – ślad po jej odbłysku wędruje bowiem po generowanym modelu/scenie.

Załączony film video robi wrażenie – wygląda na to, iż jest to pewien krok w kierunku wyeliminowania konieczności wykorzystywania skanerów 3D! Swoją drogą, w odniesieniu do obiektów wielkogabarytowych, takie działanie, chociaż wydaje się jedynym możliwym do zrealizowania (góry, miasto etc.), tak naprawdę jednak nim nie jest. Polecam wizytę na stronie www.miastoruin.pl. Naprawdę warto!

ms


demonstracja pracy programu w pliku *.flv

Źrodło: www.tenlinks.com, http://labs.autodesk.com/utilities/photo_scene_editor/


Czwartek, 29.07.2010 r.

Siemens PLM w Chrysler Group

Firma Chrysler Group LLC, produkująca samochody Chrysler, Dodge, Jeep®, Ram Truck oraz Mopar®, wybrała technologię Siemens PLM Software wspomagającą proces projektowania i rozwoju produktu

Firma Chrysler Group w 2008 roku rozpoczęła używanie oprogramowania Teamcenter, oferowanego przez Siemens PLM Software rozwiązania do cyfrowego zarządzania cyklem życia produktu, jako systemu PDM obejmującego całą korporację.  Obecnie firma Chrysler Group dodała do tego oprogramowanie NX™, kompleksowe rozwiązanie cyfrowego rozwoju produktu dostarczane przez Siemens PLM Software, zapewniające wzrost wydajności podczas projektowania i wytwarzania oraz pomagające stworzyć wspólną platformę rozwoju produktu.
– Zastosowanie tego narzędzia pomoże nam zwiększyć możliwości zespołowej pracy nad nowymi produktami, uzyskując ich wyższą jakość oraz szybsze wprowadzenie na rynek – powiedział Scott Kunselman, Wiceprezes ds. Inżynierii, Chrysler Group LLC.
– Decyzja firmy Chrysler dotycząca zmiany dotychczasowych rozwiązań na NX i Teamcenter jako standardu dla całej korporacji jest podstawą do zaangażowania naszej firmy w dostarczenie silnej, otwartej platformy PLM dla przemysłu motoryzacyjnego – powiedział Tony Affuso, Przewodniczący Rady Nadzorczej i Dyrektor Generalny, Siemens PLM Software.

Technologia firmy Siemens PLM Software używana jest przez producentów samochodów i ich dostawców do współpracy, planowania, projektowania i walidacji procesu rozwoju i wytwarzania pojazdów. Dostarczane narzędzia zaspokajają krytyczne potrzeby wiodących producentów motoryzacyjnych w zakresie zarządzanej współpracy zachodzącej w złożonej strukturze działań inżynierskich oraz w całym, rozbudowanym łańcuchu dostaw.

Źródło: Siemens PLM Software

Więcej o wprowadzeniu rozwiązań Siemens w Chrysler Group tutaj


Czwartek, 29.07.2010 r.

KeyShot 2 z Alibre

Alibre poinformowało o udostępnieniu pakietu oprogramowania składającego się z firmowego rozwiązania CAD oraz nowej wersji fotorealistycznego renderera KeyShot

Wraz z premierą odświeżonych rozwiązań Alibre oraz drugiej wersji renderera firmy Luxion w sieci pojawiły się informacje na temat aktualniejszego pakietu do projektowania i renderingu. Korzystając z niego, użytkownicy oprogramowania do trójwymiarowego projektowania i wspomagania wytwarzania mogą na podstawie swoich modeli szybko i łatwo uzyskać wizualizacje i foto-renderingi o wysokiej jakości i realistycznym oświetleniu. Najnowszy KeyShot został w tym celu wyposażony w szereg rozszerzeń możliwości renderingu, zwiększoną wydajność działania oraz uproszczenia interfejsu użytkownika.
Alibre Design Expert i Professional w wersji 12.1 oferuje również funkcję eksportowania danych w nowym formacie BIP przeznaczonym specjalnie do tego, aby ułatwiać integrację rozwiązania z aplikacją KeyShot. Zapewniono w nich również inne narzędzia, których celem jest ułatwienie szybkiego renderowania modeli powstałych w środowiskach firmy Alibre.

KeyShot 2 będzie dostarczany wraz z oprogramowaniem Alibre Design w wersjach Expert i Professional oznaczonych numerem 12.1, a ceny tych zestawów – według producenta – nie przekraczają 500 dolarów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w serwisie Alibre, a szczegóły związane z  Keyshot zostały opublikowane na stronach firmy Luxion.

Źródło: www.cad.pl, www.3dcad.pl


Czwartek, 29.07.2010 r.

„Prymus” do BOM i kosztorysowania

Firma Usługi Informatyczne SZANSA zaprasza do zapoznania się z bezpłatnym programem PriMus-DCF, służącym do kosztorysowania i przygotowywania zestawień materiałowych (ang. BOM)

W programie PriMus-DCF dokładnie to co widzimy na ekranie, otrzymamy na wydruku (technologia WYSIWYG). Dzięki temu wszystko jest bardziej przejrzyste, bliższe tradycyjnym metodom pracy, a przez to łatwiejsze. Istnieje możliwość wstawiania rysunków do cenników lub kosztorysów. Program jest w stanie otwierać i zapisywać dokumenty w takich formatach jak: PWE, XPWE, XML, DOC, XLS.

Wkrótce planowana jest również polska wersja językowa tego programu. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: biuro@szansa.net.pl, a także na stronie: http://www.primus-dcf.com/PL/Home/tabid/377/Default.aspx

Na stronie tej można znaleźć także wersję instalacyjną aplikacji.

Źródło: www.3dcad.pl


Piątek, 16.07.2010 r.

Zarządzanie jakością „poprzez chmury”

Niezupełnie do końca, przynajmniej nie dosłownie tak, jak w tytule, ale blisko. Mamy okazję – podobno jako pierwsi spośród polskich „portali” CADowskich (skąd my to znamy) – przekazać pełną treść jednej z najnowszych informacji prasowych. Dotyczy pierwszego przemysłowego rozwiązania zarządzania jakością, które będzie działało jako „cloud computing”...

Firma Siemens PLM Software zapowiedziała właśnie projekt realizowany wspólnie z Microsoft Corporation, dotyczący stworzenia pierwszego, przemysłowego rozwiązania zarządzania jakością, opartego na technologii „cloud computing” ( z def. „przetwarzanie w chmurze, chmury obliczeniowe”  – model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje; więcej o CAD on Cloud można przeczytać chociażby na stronach CADDiggest (link tutaj: http://www.cadalyst.com/management/cloud-based-cad-part-1-13370), a wkrótce w e-wydaniu CADblog.pl).

Rozwiązanie to będzie wykorzystywało usługi „cloud computing” dostępne na platformie Microsoft Windows Azure™ do bezpiecznego uruchamiania oferowanej przez Siemens PLM Software aplikacji Dimensional Planning and Validation (DPV), ukazując w ten sposób, jak przetwarzanie w chmurze pozwala uzyskać opłacalny, dostosowany do potrzeb dostęp i możliwość korzystania z oprogramowania do zarządzania jakością.

| więcej na SolidEdgeblog.pl |


Piątek, 16.07.2010 r.

Kolejny CAD 3D za darmo! I nie jest to Kompas-3D, ale...

...mamy tutaj na myśli kolejną odsłonę darmowego modelera ze stajni PTC. Chodzi oczywiście o (znany już zapewne niektórym czytelnikom CADblog.pl) CoCreate Modelling Personal Edition, tym razem w wersji 3.0. Nawiasem mówiąc, będzie to  news, z którym na naszym rynku „CADOWYCH” mediów jesteśmy pierwsi ;)

Ciekawostką i znakiem czasu jest fakt, iż nie ukazała się oficjalna informacja prasowa na ten temat, a samo PTC nie chwali się nową odsłoną tej ciekawej aplikacji. Ba, nie tylko nie chwali się, ale nawet w odróżnieniu do poprzednich wersji, nie zamieściło bezpośredniego linka prowadzącego na stronę, z której możliwe byłoby pobranie wersji 3.0...


Na głównej stronie PTC ani śladu wieści o najnowszej DARMOWEJ edycji...

Wieści o niej dotarły jedynie do uważnych czytelników blogów i sieciowych katalogów newsów, jak chociażby TenLinks.com, do którego często się odwołujemy. W każdym razie, nawet TenLinks powołuje się na blog (http://cad-3d.blogspot.com/2010/07/cocreate-modeling-personal-edition-30.html). Innymi słowy, „wolne media” górą!


Tym razem na blogerach spoczął ciężar informowania o najnowszej
darmowej edycji modelera CoCreate...

Korzystanie z darmowej aplikacji CoCreate wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Użytkownik nie ma dostępu do pełnej funkcjonalności programu, nie ma także możliwości tworzenia modeli składających się z więcej niż 60 obiektów (w poprzednich wersjach było to 50, także jest tutaj pewien postęp). To ogranicza możliwość komercyjnego zastosowania tej aplikacji.

Sama stosunkowo niewielka popularność CoCreate Modelling wynika z faktu, iż w parze z intuicyjnym modelowaniem swobodnym (bezpośrednim, na zasadzie „chwyć, przeciągnij, upuść” etc.) nie idą niestety dopracowane właściwości parametryczne, a te dla świata inżynierów są nadal podstawą. Jednak do prac o charakterze bardziej designerskim, albo do nauki posługiwania się środowiskiem CAD 3D oferującym możliwości modelowania bezpośredniego, wydaje się być wystarczająca. A niewątpliwą zaletą pozostają dostępność, darmowość i stosunkowo niewielka objętość aplikacji (ok. 140 MB w przypadku wersji instalacyjnej na systemy 32-bitowe i zapewne 160 MB na 64-bit)...

CoCreate Free Modeling 3.0 można pobrać ze strony: http://www.ptc.com/products/cocreate/modeling-personal-edition-3-0/

Więcej informacji, a także opis instalacji niebawem na CADblog.pl i w najbliższym e-wydaniu.

ms


Środa, 14.07.2010 r.

Siemens PLM Software w „chmurach”?

Jeszcze nie tak dawno, podczas konferencji poświęconej nowym rozwiązaniom w NX 7.5 zastanawiałem się, czy należy spodziewać się w najbliższym czasie rozwiązań Siemens PLM wykorzystujących tzw. „cloud computing”. Odpowiedź nadeszła wczoraj...

Wszystko wskazuje na to, iż aplikacja DPV (Dimensional Planning and Validation), będąca integralną częścią systemu Tecnomatix, jako pierwsza doczeka się realizacji swojej wersji dostosowanej do pracy w chmurze. Firma Siemens PLM Software oficjalnie poinformowała o rozpoczęciu – wspólnie z Microsoft – prac nad jej przygotowaniem, wykorzystując w tym celu platformę Microsoft Windows Azure. Więcej informacji niebawem, a zainteresowanych odsyłam tutaj.

ms


Środa, 14.07.2010 r.

249 centrymetrów „dywizji” trafiło do sprzedaży

Chcieliśmy mieć znowu polski motocykl? No to go mamy!
Romet 249 Division jest już od jakiegoś czasu dostępny w sieci handlowej

Polski design, polskie opracowanie zasadniczej konstrukcji, ale także licencyjne podzespoły. To i tak więcej, niż pamiętna „reaktywacja” Junaka polegająca na umieszczeniu naklejek z historycznym logo na koreański lub chiński jednoślad. Chociaż obecnie z takimi ocenami należy się wstrzymać, prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie nam dane obejrzeć prawdziwie polskiego Junaka, powstającego zresztą przy współpracy z twórcą motocykla Munch Mammut – ale to inna historia, zapewne do poruszenia na łamach e-wydań CADblog.pl.

Wracając do 249 Division, ciepło przyjętego podczas prezentacji na wiosennych targach motocyklowych (w Warszawie i z tego co pamiętam w Sosnowcu), motocykl ten możemy zaliczyć do maszyn z gatunku free style naked bike. Lekki, o solidnej konstrukcji i gabarytach pozwalających czuć się na nim swobodnie każdemu użytkownikowi, dedykowany wydaje się być jednak młodszym adeptom motocyklowej sztuki jazdy. Dlatego szkoda, że oferowany jest jedynie z „dużym” silnikiem, a nie z opcjonalną jednostką 125 cm3, pozwalającą na jazdę osobom z kategorią prawa jazdy A1.

Więcej na temat motocykla (w tym dane techniczne) na stronie www.romet.pl, a my postaramy się do tematu powrócić niebawem. Kto wie, może uda się także odbyć kilka testowych jazd ;)?

ms

Źródło: materiały prasowe ROMET


Środa, 14.07.2010 r.

Polska wersja pdf2picture

Firma Usługi Informatyczne SZANSA poinformowała o udostępnieniu polskiej wersji programu pdf2picture umożliwiającego przekształcanie plików PDF do postaci rysunków

Aplikacja pdf2picture przeznaczona jest do wsparcia przetwarzania dokumentów PDF w wysokiej jakości obrazy lub edytowalne rysunki, które można wykorzystywać w aplikacjach Microsoft Windows, takich jak: narzędzia pakietu Microsoft Office, Microsoft Publisher czy Microsoft Visio. Za pomocą aplikacji pdf2picture można konwertować pliki do formatów WMF/EMF i BMP.

Narzędzie radzi sobie z dokładnym odwzorowaniem obiektów i czcionek (w tym również czcionek niestandardowych) wydobywanych z dokumentów PDF. W uzyskanym dzięki niemu obrazie można między innymi zmieniać kolory, kształty i skalę, a nawet edytować tekst. Zaletą aplikacji jest jej prosty i przejrzysty, usprawniający pracę interfejs użytkownika.

30-dniową wersję testową można pobrać ze strony www.pdf2picture.pl, natomiast więcej na temat podobnych aplikacji, służących do konwersji pdf lub obrazów w edytowalne pliki CAD – w artykule opublikowanym w e-wydaniu 9(10) 2009 CADblog.pl dostępnym w archiwum („Dokumentacja 2D inaczej, czyli... od wydruku do edycji”), link tutaj.

Źródło: www.cad.pl


Wtorek, 13.07.2010 r.

„Beta testy” SolidWorks 2011

Na stronach SolidWorks pojawiła się informacja o udostępnieniu pierwszej wersji beta kolejnej edycji flagowego oprogramowania CAD firmy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, testy najnowszej wersji stały się faktem

Użytkownicy posiadający ważną usługę subskrypcji mogą już pobrać wersję SolidWorks 2011 Beta1, po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal/BETA (link tutaj).

Wywiad z Polakiem, beta testerem SW – na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks: http://www.pswug.info/info/220/SolidWorks_BETA__testerzy/

A wszystkich zainteresowanych dokładnymi informacjami o nowościach w wersji BETA 2011, prosimy o  pobranie broszury informacyjnej; na ponad 160 stronach, podobnie jak w poprzednich latach, zawarto wyczerpujące informacje o nowościach w SW 2011. Aby rozpocząć pobieranie (ok. 3,4 MB), prosimy kliknąć tutaj lub na poniższe zdjęcie okładki (broszura dostępna w języku angielskim; jej fragmenty w tłumaczeniu na język polski postaramy się sukcesywnie publikować na stronie www.SWblog.pl).

Źródło: www.solidworks.com , www.cad.pl , www.pswug.info


| < | strona 14 z 16 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 ...

Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934