|
www.cadblog.pl www.cadglobe.com | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2017 rok IX  
   

  

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | CaxRaport Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

nr 5-6(25-26) 2017


Wydanie aktualne

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

| < | strona 8 z 20 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...


Czwartek, 10.04.2014 r.

APQP i PPAP w ramach PLM

Podczas tegorocznej edycji MotoIdea (głównego wydarzenia dla dostawców sektora motoryzacyjnego), zaprezentowano unikalne połączenie systemu PLM
z obowiązującym w tej branży standardem jakości APQP

8 i 9 kwietnia br. w Katowicach odbyła się MotoIdea 2014, największa w Polsce konferencja gromadząca dostawców i producentów sektora motoryzacyjnego. Jednym z tematów było przedstawienie praktycznego wykorzystania w branży motoryzacyjnej systemu PLM (Product Lifecycle Management) wspomagającego procesy projektowania i produkcji części, z jednoczesnym uwzględnieniem standardu APQP.

„APQP to ugruntowany w branży motoryzacyjnej standard jakości, wymagany przez większość producentów samochodów. Jego wdrożenie jest niezbędne, jeśli zakład produkcyjny chce utrzymać pozycję liczącego się dostawcy...”

W trakcie prezentacji podano przykład wdrożenia systemu ENOVIA PLM w Grupie BRANO. Projekt prowadził czeski oddział Grupy Dytron. Główną wartością dodaną wdrożenia ENOVIA PLM w Grupie BRANO było zapewnienie zgodności systemu PLM z obowiązującym w branży motoryzacyjnej standardem APQP oraz dodatkowo PPAP, czyli procesem zatwierdzania części do produkcji seryjnej, również wymaganym przez producentów samochodów. Zdaniem firmy Dytron połączenie stosowanych w branży standardów jakościowych z funkcjonalnością systemu PLM to w skali Polski unikatowa wartość.

– Poprzez przykład wdrożenia systemu PLM w BRANO, zwracamy uwagę działających w Polsce producentów i dostawców na nowe możliwości budowania przewagi konkurencyjnej. Po pierwsze, zintegrowanie APQP z systemem ENOVIA PLM daje dostawcy silny argument w rozmowach z największymi odbiorcami. Po drugie, uwzględnienie wymogów jakościowych w systemie pozwala obniżyć koszty uruchomienia w zakładzie produkcyjnym efektywnego, spójnego środowiska, wspierającego strategiczne procesy projektowania i wytwarzania produktów – powiedział Piotr Kozłowski, zarządzający polską częścią Grupy Dytron.

Jednym z głównych wyzwań wdrożenia było zintegrowanie złożonego środowiska informatycznego do projektowania produktów: CAD, CAM i CAE. Przed wdrożeniem składało się na nie ok. 70 stanowisk NX, CATIA, SLE i ProE. Innym celem było stworzenie efektywnej, zunifikowanej platformy wspierającej zarządzanie pełnym cyklem życia produktu – od faz koncepcyjnych, przez projektowanie i wytwarzanie, aż po wycofanie z rynku. Grupie zależało również na wdrożeniu spójnego, wydajnego obiegu informacji między zakładami produkcyjnymi oraz między strukturami w zakładach, w celu uzyskania maksymalnej efektywności z powtarzalnych procesów. Chodziło m.in. o umożliwienie inżynierom i projektantom szybkiego wyszukiwania informacji o opracowanych już wcześniej projektach, częściach i dokumentacjach w celu ich powtórnego użycia w projektowaniu nowych części i produktów.

Grupa Dytron to parter biznesowy Dassault Systemes, światowego producenta systemów PLM oraz CAD/CAM/CAE. Specjalizuje się w usługach wdrożeniowych i utrzymaniowych rozwiązań klasy CAD i PLM. Posiada m.in. unikatowe kompetencje do wdrożenia systemu PLM wraz ze standardem APQP oraz PPAP. W Polsce, Czechach i Słowacji ponad 100 klientów pracuje na rozwiązaniach wdrożonych przez Dytron.

Źródło: 3DS, Dytron

Share


Czwartek, 10.04.2014 r.

Tworzenie projektów architektonicznych – bezpłatne poradniki video

CADprofi – firma zajmującą się rozwojem aplikacji CAD działających w środowisku AutoCAD, BricsCAD, GstarCAD, progeCAD, ZWCAD, IntelliCAD (i innych) – udostępniła na swojej stronie bezpłatne poradniki video...

CADprofi Architectural to nakładka wspomagająca projektowanie budowlane. Umożliwia rysowanie ścian wielowarstwowych, wstawianie okien, drzwi, wymiarowanie architektoniczne, tworzenie opisów oraz wykorzystywanie obiektów z obszernych bibliotek wyposażenia wnętrz. Możliwe jest również tworzenie rysunków elewacji. Unikalną cechą programu jest możliwość projektowania planów ewakuacyjnych i bhp.

Udostępnione video-poradniki pokazują, jak wydajnie tworzyć rysunki architektoniczne (w tym jak rysować rzuty, przekroje i elewacje budynków oraz sporządzać plany ewakuacyjne etc.) z wykorzystaniem CADprofi Architectural.
CADprofi działa w programach AutoCAD, ARES Commander Edition, BricsCAD, GstarCAD, progeCAD, ZWCAD+ i innych.

Źródło: CADprofi

Share


Środa, 9.04.2014 r.

Standard w przemyśle stoczniowym?

IHC Merwede – wiodący światowy dostawca pogłębiarek, statków wydobywczych oraz off-shore – wprowadza oprogramowanie Siemens PLM jako standardowe rozwiązanie optymalizujące działalność stoczniową firmy na całym świecie, w ramach projektu znanego jako „One IHC”

Firma IHC Merwede zdecydowała się na standaryzację swych globalnych procesów rozwoju produktów oraz zarządzania danymi produktowymi. Aby osiągnąć postawione sobie cele, wybrano zintegrowany pakiet oferowanego przez Siemens oprogramowania z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM). Wart wiele milionów dolarów kontrakt stanowi część realizowanej przez firmę, ambitnej inicjatywy „One IHC”, która wdrażana jest od roku 2012 w celu zharmonizowania wszystkich kluczowych procesów biznesowych oraz zoptymalizowania wartości oferowanej klientom. (...)

Pogłębiarka ssąca Artemis

| dokończenie na SolidEdgeBlog.pl |


Poniedziałek, 7.04.2014 r.

Autodesk Product Design Suite i... magazynowanie ziarna?

Polskiej firmie Agralex z siedzibą w Redle (woj. zachodniopomorskie) udało się zdobyć pozycję lidera producentów maszyn i urządzeń dla przemysłu rolniczego. Założone w 1991 roku przedsiębiorstwo Agralex, którego właścicielem jest Aleksander Lubiński, specjalizuje się w konstruowaniu i produkcji urządzeń do obróbki, transportu i magazynowania ziarna, zaprawiarek do nasion przeznaczonych dla gospodarstw rolnych różnej wielkości oraz przemysłu rolniczego

Po latach obecności na rynku firma zdobyła mocną pozycję w kraju i w Europie. Agralex swoje produkty eksportuje nie tylko do krajów UE m.in. Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, ale również na rynki wschodnie, np. na Białoruś, Ukrainę, do Rosji i Turcji. Produkty, takie jak zaprawiarka porcjowa AL 50 P, zaprawiarka AGATA, zaprawiarka HANKA i mobilna zaprawiarka AMELA zostały uhonorowane licznymi nagrodami branżowymi. Działalność firmy jest mocno związana z inwestycjami w badania i rozwój, o czym świadczą liczne patenty na maszyny i urządzenia, niezbędne certyfikaty dopuszczające wszystkie wyroby na rynki krajów UE, a także realizacja projektów we współpracy z innymi jednostkami badawczymi, takimi jak Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych (...)

| dokończenie |


Czwartek, 3.04.2014 r.

SOLIDWORKS Mechanical Conceptual – zgodnie z zapowiedzią

Dassault Systemes poinformowała o udostępnieniu SOLIDWORKS Mechanical Conceptual – rozwiązania klasy CAD 3D do modelowania/projektowania koncepcyjnego w branży mechanicznej. Jak podkreśla 3DS – jest to pierwsza aplikacja SOLIDWORKS wykorzystująca możliwości platformy 3DEXPERIENCE

Zapowiedziana po raz pierwszy w styczniu ubiegłego roku podczas SWW 2013 (link do relacji tutaj), przybliżona uczestnikom tegorocznej konferencji SolidWorks World, realizuje w praktyce ideę wsparcia działań projektowych wykorzystaniem możliwości wymiany danych i współpracy między grupami projektowymi poprzez technologię cloud-computing.

SOLIDWORKS Mechanical Conceptual stanowi uzupełnienie regularnej wersji SOLIDWORKS (obecnie trwają przygotowania do wydania wersji 2015, o nowościach w niej zapowiedzianych można poczytać tutaj), a ma służyć do szybszej i doskonalszej realizacji idei i koncepcji dotyczących rozwiązań mechanicznych. Użytkownik nie tylko może intuicyjnie wykonać szkic swojego projektu w środowisku CAD, ale może na bieżąco konsultować swoje pomysły z innymi osobami zaangażowanymi w projekt, a także błyskawicznie uzyskać model 3D, przeprowadzić jego analizę kinematyczną i sprawdzić, czy przyjęte założenia okażą się funkcjonalne. Uzyskany „model koncepcyjny” można zaimportować do SOLIDWORKS i tam kontynuować już prace stricte projektowe.

3DS pisze oficjalnie o SOLIDWORKS Mechanical Conceptual jako o „intuicyjnym, bardzo wydajnym środowisku modelowania 3D, z możliwością przechowywania i wymiany danych on-line.

– To bardzo ważny moment dla SOLIDWORKS, gdyż udało nam się udostępnić kluczową aplikację do modelowania 3D, która w pełni korzysta z możliwości tkwiących w platformie 3DEXPERIENCE i jednocześnie nadal realizuje ideę łatwości użycia – powiedział Bertrand Sicot, CEO DS SolidWorks. – Część naszych klientów testowała już ten produkt, korzysta z niego na co dzień i potwierdza korzyści wynikające z jego zastosowania. Teraz udostępniamy go szerszemu gronu – dodał.

SOLIDWORKS Mechanical Conceptual jest dostępny u wybranych resellerów. Z wcześniejszych informacji wynika, że będzie dostępny m.in. w miesięcznej subskrypcji, której koszt (dla rynku USA) wyniesie ok. 250 $ miesięcznie
lub 2 988 $ rocznie. Nie znane są jeszcze polskie warunki uzyskania licencji.

Video tutorial SOLIDWORKS Mechanical Conceptual udostępniony przez Javelin Technologies

O SOLIDWORKS Mechanical Conceptual można przeczytać na Swblog.pl tutaj (artykuł Bertranda Sicota), a także w wydaniu 1(17)2013 dostępnym w Archiwum, a więcej informacji można uzyskać na oficjalnej stronie programu:
http://www.solidworks.com/sw/products/3dexperience/solidworks-mechanical-conceptual-overview.htm

Źródło: 3DS, RickyJordan.com

Share


Środa, 2.04.2014 r.

Analiza Tolerancji czyli Webinar Variation Analysis (VSA)

Zapraszamy na pierwszy w Polsce Webinar dotyczący Variation Analysis. Spotkanie organizowane przez Siemens PLM Software, a prowadzone przez Dariusza Jóźwiaka (CAMdivision Sp. z o.o.) odbędzie się już jutro, 3.04 (czwartek) o godz. 11.00

Tematem webinaru będzie analiza tolerancji, z ang. Variation Analysis (VSA) – Tecnomatix Quality Management.
Zaprezentowane zostaną wybrane funkcjonalności VSA, m.in.:
• aktualizacja modeli użytych do analizy wraz z ich zmianami w środowisku CAD,
• różne metody analizy (Monte Carlo, maksymalnego dopasowania, ekstremów, High Low Median),
• weryfikacja poprawności oznaczeń technologicznych,
• porównanie wyników z maszyny pomiarowej z wynikami VSA.

Variation Analysis (VSA) nie tylko wskazuje miejsca potencjalnych problemów z montażem czy eksploatacją poprzez zbyt szerokie tolerancje, lecz również wskazuje niepotrzebnie zawężone tolerancje podnoszące koszt na etapie oprzyrządowania czy przygotowania produkcji.

VSA umożliwia analizę z wykorzystaniem:
• modeli 3D,
• całych złożeń, 
• mechanizmów budowanych na modelach pochodzących z różnych systemów (użycie formatu JT),
• informacji technologicznych (tolerancje) nanoszonych bezpośrednio na modelu 3D (PMI) i co się z tym wiąże braku konieczności przygotowania dokumentacji 2D.

Dlaczego przeprowadzać analizę?
Na co dzień mamy do czynienia z pojawianiem się niepasujących do siebie części, powstawaniem produkcji odpadowej, potrzebą przeprojektowania. Największy udział procentowy leży w... niepowtarzalności wymiarów części gotowych. Każdego roku wydawane są miliony złotych na usuwanie problemów z jakością. To chyba wystarczające argumenty za tym, by jednak większą uwagę przywiązywać do analiz...

Udział w webinarze jest bezpłatny. Rejestracji można dokonać tutaj: http://bit.ly/1gUrQZa 

Źródło: CAMdivision, nxcad.pl

Share


Środa, 2.04.2014 r.

Zamodeluj swoją przyszłość z CadCompetition

Interesuje Cię tworzenie modeli przestrzennych, ale nie wiesz jak się za to zabrać? A może posiadasz już pewne umiejętności i chcesz się nimi wykazać w konkursie? BEST AGH Kraków przygotował coś specjalnie dla Ciebie!

CadCompetition to innowacyjny projekt składający się z dwóch części:
Pierwszą jest cykl bezpłatnych warsztatów z programów AutoCAD oraz Inventor wykorzystywanych do dwuwymiarowego (2D) i trójwymiarowego (3D) komputerowego wspomagania projektowania.
Druga część to konkurs wiedzy i umiejętności posługiwania się wyżej wymienionymi programami.

Na zwycięzców czekają cenne nagrody, w tym – certyfikowane szkolenia Autodesk.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają już tylko do końca tygodnia (6.04.2014 r.). Ilość miejsc jest ograniczona, także warto pośpieszyć się z podjęciem decyzji.

Więcej szczegółów:
www.cad.BEST.krakow.pl oraz https://www.facebook.com/CadCompetition

Źródło: BEST

Share


Wtorek, 18.03.2014 r.

NX 9 – efektywna platforma prac inżynierskich. Forum CAx i PLM dla producentów i dostawców

Już jutro, tzn. w środę 19 marca 2014 roku, w Hotelu InterContinental w Warszawie, będzie miała miejsce polska premiera najnowszej wersji oprogramowania NX...

NX 9 oferuje nowe możliwości i technologie zwiększające elastyczność działań związanych z rozwojem produktów oraz zapewniające nawet pięciokrotny wzrost wydajności. Podczas konferencji omówione zostaną nowości pakietu NX 9 z zakresu CAD, CAM i CAE:

• Udoskonalenia procesu modelowania, takie jak technologia synchroniczna 2D i technologia Realize Shape, oferują szerszą paletę narzędzi do szybkiego tworzenia geometrii. Ponadto znacznie zwiększono funkcjonalność aplikacji, zwłaszcza w modułach Drafting i PMI, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości ich dostosowania do potrzeb użytkownika.
• W NX 9 wprowadzono również nowe możliwości symulacji morfingu siatki i zapewniono większą kontrolę jej jakości, a także możliwość określenia rozdzielczości owinięcia powierzchni w celu lepszego utworzenia obiektu czynnika przepływającego. Dzięki zwiększeniu wydajności znacznie skrócono czas analizy w przypadku dużych modeli. Dodano także nowe narzędzia do analizy dynamiki części kompozytowych.
• Nowe funkcje przyczyniają się do poprawy wydajności wytwarzania części dzięki większej kontroli nad strategią obróbki. Przy ich użyciu można automatycznie konwertować trójosiowe ścieżki narzędzia na ścieżki pięcioosiowe, przeglądać wyniki kontroli w kontekście modelu 3D i korzystać z menedżera zasobów produkcyjnych.

Podczas konferencji zademonstrowane zostanie (na żywo), w jaki sposób NX obsługuje wszystkie etapy procesu inżynierskiego realizowane w zintegrowanym środowisku pracy Teamcenter: począwszy od projektowania, poprzez analizę, aż po przygotowanie projektu do produkcji. Jeden z bloków poświęcony będzie także prezentacji Klienta.

Udział w konferencji jest bezpłatny, a rejestracji można dokonać tutaj.

Źródło: Siemens Industry Software

Relację z wydarzenia będzie można śledzić m.in. na Twitterze.

Share


Poniedziałek, 17.03.2014 r.

Studencki Konkurs Projektowy SolidWorks Edycja 13

Tylko do końca marca przyjmowane są zgłoszenia uczestników trzynastej (sic!) edycji organizowanego przez CNS Solutions Studenckiego Konkursu Projektowego. Zostały dwa tygodnie!

Konkurs pozwala każdemu z uczestników na dokładniejsze poznanie warsztatu pracy projektanta w praktyce. Każdy uczestnik Konkursu otrzymuje pełną wersję oprogramowania SolidWorks Engineering Kit. Pakiet ten zawiera: SolidWorks Premium, SolidWorks Simulation, SolidWorks Flow Simulation, SolidWorks Sustainability (z licencją ważną do zakończenia Konkursu).

W 2001 roku CNS Solutions ogłosiła Pierwszą Edycję Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół zawodowych, techników i studentów uczelni wyższych. Jego celem jest wyłonienie najlepszego projektu wykonanego w oprogramowaniu SolidWorks oraz umożliwienie uczestnikom konkursu zaistnienia na rynku inżynierskim.
Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród akademickiego grona przyszłych designerów. Pierwsze projekty, jakie wpływały na konkurs, były wykonane w SolidWorks 2002. Kolejne ulepszone wersje oprogramowania sprawiają, że z roku na rok poprzeczka podnosi się – prace są coraz ciekawsze, a konstrukcje bardziej skomplikowane. Uczniowie i studenci wkładają dużo pracy w dopracowanie swoich projektów w najdrobniejszych szczegółach, a za swoją pracę otrzymują wartościowe nagrody.

Studencki Konkurs Projektowy znany jest na całym świecie, a informacje o nim publikowane są wielu portalach, blogach czy fanpage'ach. Zwycięskie projekty były pokazywane również na corocznej konferencji „SolidWorks World” organizowanej przez SolidWorks. Animacje projektów mają dużą oglądalność na kanale Youtube. Pojawiają się także publikacje w czasopismach dla inżynierów.
Uczestnicy dokładniej poznają oprogramowanie SolidWorks w trakcie tworzenie projektu, zdobywają pierwsze doświadczenia w projektowaniu, które następnie wykorzystują w innych konkursach i odnoszą kolejne sukcesy. Udział w konkursie, zajęcie czołowego miejsca jest mocnym punktem w CV uczestnika poszukującego pracy po zakończeniu szkoły lub studiów. Przyszli pracodawcy doceniają zaangażowanie w projekty wybiegające poza ramy nauczania.

Więcej informacji o konkursie (regulamin, formularz rejestracji) na stronie organizatora.

Źródło: CNS Solutions

Share


Poniedziałek, 17.03.2014 r.

NX Projektowanie form wtryskowych – podręcznik już dostępny!

CAMdivision Sp. z o.o. wprowadza na rynek kolejną pozycję dotyczącą oprogramowania NX. Firma posiada status Top European Partner Siemens PLM for NX Product Engineering Software FY2013 i udostępniła już w 2013 roku bezpłatny podręcznik (w formie pliku PDF) do NX Synchronous Technology oraz w bieżącym roku 2014 książkę NX Konstrukcja tłoczników wielotaktowych. Teraz nadszedł czas na specjalistyczną publikację do projektowania form wtryskowych...

Publikacja omawia szczegółowo zagadnienia związane z projektowaniem form wtryskowych w specjalistycznym pakiecie NX Mold Wizard...

| więcej |

Share


Poniedziałek, 17.03.2014 r.

Wtrysk tworzyw bez tajemnic...

Osoby zainteresowane optymalizacją wtrysku tworzyw z wykorzystaniem oprogramowania SimpoeMold z pewnością ucieszy zapowiedź kolejnego webinarium podejmującego tą tematykę...

Już jutro, we wtorek 18 marca o godz. 10.00, firma softPROGRESS zaprasza na godzinne, bezpłatne webinarium dotyczące usprawniania procesów przygotowania produkcji przetwórstwa tworzyw, dzięki wykorzystaniu danych 3D CAD w symulacji procesu wtrysku tworzyw za pomocą oprogramowania SimpoeMold.

Podczas webinarium będzie można zobaczyć, w jaki sposób wykorzystując oprogramowanie SimpoeMold::
• optymalizować konstrukcję (łatwość użycia i szybkość działania Simpoe-Mold),
• optymalizować położenie dysz, czas cyklu, wielkość deformacji, etc.,
• identyfikować na wczesnym etapie projektu problemy dotyczące produkcji (dzięki analizie alternatywnych rozwiązań i ich wpływu na przebieg procesu).
Prowadzący: Wojciech Zdun, softPROGRESS.

Udział w webinarium jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja. Ilość miejsc ograniczona.
Po rejestracji otrzymacie Państwo potwierdzenie uczestnictwa z instrukcją logowania.

Warto wspomnieć, iż każdy uczestnik webinarium dostaje bon rabatowy uprawniający do otrzymania tzw. maintenance na 2 lata w cenie 1 roku, pod warunkiem kupienia oferowanego przez softPROGRESS oprogramowania w terminie do 30.06.2014 roku.

Źródło: softPROGRESS

Share


Czwartek, 6.03.2014 r.

Podręcznik NX Projektowanie tłoczników – już dostępny!

CAMdivision Sp. z o.o. wprowadza na rynek kolejną pozycję dotyczącą oprogramowania NX.  Firma posiada status Top European Partner Siemens PLM for NX Product Engineering Software FY2013 
i udostępniła już w 2013 roku bezpłatny podręcznik  (w formie pliku PDF) do NX Synchronous Technology – teraz nadszedł czas na specjalistyczną publikację do projektowania tłoczników...

Publikacja jako pierwsza na polskim rynku omawia zagadnienia związane z projektowaniem tłoczników wielotaktowych w specjalistycznym pakiecie NX Progressive Die Wizard. W szczegółach wygląda to tak:

Autor: Marcin Antosiewicz
Data wydania: 2014/03
ISBN: 978-83-934410-2-0
Stron: 400, Format: 166×235,
Oprawa: miękka. Wydruk: kolorowy.
Książka zawiera DVD z plikami do ćwiczeń oraz filmami przedstawiającymi ćwiczenia.

Cena: 99 złotych (plus koszt wysyłki 13-25 złotych).

| więcej |

Share


Poniedziałek, 17.02.2014 r.

Baza FCPK Bytów w NX Mold Wizard

Firma CAMdivision poinformowała o zakończeniu prac nad budową parametrycznej bazy polskiego producenta normaliów FCPK Bytów. Od marca br. mogą mieć do niej dostęp wszyscy zainteresowani użytkownicy NX Mold Wizard

Części umieszczone w bazie są powiązane z plikiem Excel, w którym znajdują się wszystkie parametry sterujące modelem. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik nie musi modyfikować modelu i znać zasad parametryzacji. Oprócz pojedynczych części najnowsza baza FCPK Bytów zawiera całe zestawy modeli wstawianych do formy. Do takich zestawów można zaliczyć komplet zamków bocznych, komplet cofaczy, zespół prowadzący płyty wypychaczy itp.

| artykuł na temat FCPK Bytów w NX Mold Wizard |

Share


Poniedziałek, 17.02.2014 r.

Bezpłatne prezentacje online – Inventor, Electrical, Buzzsaw, Autodesk Vred

Man and Machine Software – Platynowy Partner Autodesk i Autoryzowane Centrum Szkoleniowe – zaprasza na bezpłatne prezentacje online dla profesjonalistów z branży mechanicznej, dotyczące wybranych aspektów oprogramowania Autodesk 2014 (Autodesk Inventor, Autodesk Buzzsaw oraz AutoCAD Electrical, Autodesk Vred)

Organizator zaprasza do rejestracji i wzięcia udziału w bezpłatnych webinariach – seminariach odbywających się za pośrednictwem Internetu, w formie telekonferencji; istnieje możliwość zadawania pytań!

Terminy prezentacji i ich tematyka przedstawia się następująco:

Więcej informacji na temat spotkań można znaleźć na stronach organizatora (link tutaj).

Źródło: Man and Machine

Share


Piątek, 14.02.2014 r.

ZWCAD+ bezpłatnie? Nie tylko on-line...

Firma Usługi Informatyczne Szansa kolejny zaprasza na cykl bezpłatnych seminariów poświęconych najnowszej wersji oprogramowania ZWCAD+

Osoby zainteresowane udziałem „na żywo”, bez pośrednictwa Internetu, mogą wybierać pomiędzy różnymi terminami i lokalizacjami. Seminaria odbędą się m.in.:
• w marcu w Łodzi,
• w kwietniu w Katowicach,
• w czerwcu w Bielsku-Białej,
• we wrześniu w Łodzi,
• w październiku w Warszawie,
• w grudniu w Bielsku-Białej.

Dokładne daty oraz adresy zostaną przestawione na stronie organizatora przed seminariami, ale już teraz można zgłosić swój udział. Zapisów można dokonać bezpośrednio tutaj, lub też drogą mailową na adres: biuro@zwcad.pl (podając w treści dane uczestników).

Seminaria są bezpłatne. Zaprezentowane zostaną możliwości najnowszej wersji programu ZWCAD+, jego najważniejsze funkcje i zalety, którymi wyróżnia się na tle konkurencyjnych aplikacji CAD. Zdaniem organizatora, uczestnictwo w seminarium z pewnością rozwieje wiele Państwa wątpliwości i pozwoli zapoznać się z zaawansowanymi funkcjami najnowszej wersji programu. Dla wszystkich uczestników seminariów zagwarantowano możliwość zakupu oprogramowania z oferty Firmy w cenie specjalnej!

Przewidziano także możliwość uczestnictwa w bezpłatnych webinariach (on-line). Trwają one około 45 minut, a harmonogram tych internetowych „spotkań” znajdą Państwo również na stronie internetowej: http://dobrycad.pl/harmonogram.html

Źródło: Szansa

Share


Czwartek, 13.02.2014 r.

Siemens i Airbus

Oprogramowanie LMS firmy Siemens jest wykorzystywane do badań strukturalnych samolotu Airbus A350 XWB. Ponad 2000 inżynierów pracujących u ponad 50 dostawców na całym świecie, korzysta z programu LMS Samtech Caesam przy projektowaniu oraz certyfikacji strukturalnej modelu A350-900

Oprogramowanie stworzone przez LMS – jeden z segmentów biznesowych firmy Siemens – odegrało kluczową rolę w procesie analizy strukturalnej nowego płatowca A350-900, co zaowocowało rozszerzeniem jego zastosowania o inne projekty realizowane przez konsorcjum Airbus. Opierając się na LMS Samtech Caesam – jednym z oferowanych przez firmę Siemens rozwiązań z zakresu komputerowego wspomagania prac inżynierskich (CAE) – Airbus stworzył wspólne środowisko do przeprowadzania analiz naprężeniowych. Narzędzie LMS Caesam stanowiło w procesie projektowania oraz analizy strukturalnej modelu A350-900 fundament, na którym oparto zharmonizowane metody stosowane przez ponad 2000 zajmujących się naprężeniami inżynierów pracujących dla dostawców Airbusa w ponad 50 krajach na całym świecie. LMS Caesam stanowi wspólną platformę integrującą wszystkie wykorzystywane przez konsorcjum Airbus procesy, metody, narzędzia oraz biblioteki danych i zastępuje ponad 400 stosowanych wcześniej osobnych rozwiązań.

Stanowiący część rodziny A350 XWB model A350-900 jest pierwszym samolotem firmy Airbus zaprojektowanym przy użyciu wspólnego dla całego konsorcjum środowiska ISAMI (Improved Structural Analysis through Multidisciplinary Integration – Ulepszona Analiza Strukturalna z Wykorzystaniem Integracji Multidyscyplinarnej). Środowisko ISAMI zapewnia spójność w procesie certyfikacyjnym i analizie strukturalnej A350. ISAMI oparte jest na platformie LMS Caesam, stanowiącej z kolei część oferującego rozwiązania symulacyjne pakietu LMS Samtech.

 

„Oprogramowanie LMS Samtech Caesam oferuje kompleksową platformę integrującą ponad 400 opracowanych wewnętrznie przez konsorcjum Airbus narzędzi do wykonywania analiz strukturalnych...”

 

Platforma LMS Caesam pomogła konsorcjum Airbus w uporaniu się z trzema głównymi wyzwaniami dotyczącymi analizy strukturalnej, tj. z harmonizacją, automatyzacją oraz wdrożeniem rozwiązań do użytku. Pozwala ona na zarządzanie oraz automatyzację procesów projektowych dotyczących obliczania marginesów bezpieczeństwa, zapewniając tym samym znaczne oszczędności kosztowe i czasowe w ramach całego cyklu projektowego. Platforma umożliwia integrację zharmonizowanych procesów i narzędzi wymiarowania oraz lepsze wykorzystanie posiadanego przez firmę know-how. Ponadto, rozwiązanie LMS Caesam jest przystosowane do tego, by wspomagać producentów lotniczych w koordynowaniu skomplikowanych, związanych z analizą strukturalną procesów prowadzonych w całym globalnym łańcuchu dostaw firmy.

Dzięki skuteczności platformy LMS Caesam w środowisku ISAMI, zakres wykorzystania tego rozwiązania został rozszerzony o szczegółowe wymiarowanie strukturalne oraz certyfikację modeli A350-1000 i A320neo. Ponadto, działając wspólnie z LMS – jednym z segmentów biznesowych firmy Siemens – Airbus opracował nowe narzędzie umożliwiające oszacowanie masy samolotu już na wstępnym etapie procesu jego projektowania. Airbus korzysta także z opartej na platformie LMS Caesam technologii PRESTO (Pre-sizing of Structures for Trade-Offs) do wstępnego wymiarowania samolotów. Zastosowanie PRESTO przy pracach nad modelem A350-1000 umożliwiło uzyskanie znacznych oszczędności czasowych w porównaniu do poprzednio stosowanych metod.

Źródło: Siemens Industry Software

LMS jest segmentem biznesowym Siemens PLM Software, który został przejęty przez firmę Siemens w styczniu 2013 roku. Więcej informacji znaleźć można pod adresem: http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/products/lms/

Więcej informacji na temat PLM software znaleźć można na stronie http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/

 

Share


Poniedziałek, 23.12.2013 r.

Inventor, Vault i Electrical podczas webinariów

Man and Machine Software – Platynowy Partner Autodesk i Autoryzowane Centrum Szkoleniowe – zaprasza zainteresowanych na bezpłatne prezentacje online dla profesjonalistów z branży mechanicznej

Webinaria dotyczyć będą wybranych aspektów oprogramowania Autodesk 2014 – Autodesk Inventor, Autodesk Vault oraz AutoCAD Electrical. Organizator zaprasza do rejestracji i wzięcia udziału w styczniowych spotkaniach „on-line”.

Terminy prezentacji i ich tematyka przedstawia się następująco:
• 10.01.2014 r. – Połączenia – nowy rodzaj wiązań w Autodesk Inventor 2014
• 13.01.2014 r. – Struktura zestawienia komponentów i listy części w Autodesk Inventor 2014
• 17.01.2014 r. – AutoCAD Electrical 2014 – Automatyzacja zadań projektowych
• 20.01.2014 r. – Zarządzanie zmianą w Autodesk Vault Professional 2014

Webinaria to seminaria odbywające się za pośrednictwem Internetu w formie telekonferencji; podczas spotkań uczestnicy mają możliwość zadawania pytań zarówno osobom prowadzącym, jak i pozostałym specjalistom Man and Machine Software.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.

Więcej informacji na temat spotkań można znaleźć w serwisie organizatora.

Źródło: Man and Machine

Share


Piątek, 20.12.2013 r.

ST6 podczas Polskiego Forum Małych i Średnich Przedsiębiorstw

21 stycznia 2014 w Warszawie odbędzie się konferencja Solid Edge „Projektuj i zarządzaj. Polskie forum MŚP”. Podczas konferencji zostaną omówione metody definiowania wirtualnego produktu i jego przygotowanie do produkcji na podstawie funkcjonalności oferowanych przez pakiet Velocity Series, ze szczególnym uwzględnieniem SOLID EDGE ST6

Uczestnicy będą mogli również poznać rewolucyjne rozwiązanie PDM – Rapid Start, wstępnie skonfigurowane i łatwe do wdrożenia oprogramowanie, a w trakcie debaty z udziałem klientów zapoznają się z argumentami za i przeciw konieczności zarządzania projektami CAD.

Szczegółowa agenda konferencji jest dostępna tutaj. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy na adres info.pl.plm@siemens.com.

Źródło: Siemens Industry Software

Share


Piątek, 20.12.2013 r.

Webinary o NX CAM i Tecnomatix – do pobrania

Firma Siemens Industry Software poinformowała o udostępnieniu na jej stronach zapisu webinariów, które miały miejsce w listopadzie br.

Webinary (dotyczące Tecnomatix i toczenia w NX CAM) można pobrać tutaj. Niestety, ta forma „biernego” uczestnictwa w spotkaniach nie pozwala na zadawanie pytań prowadzącym webinar, dlatego zachęcamy do śledzenia informacji o nowych spotkaniach on-line. Informacje o nowych webinarach pojawiają się m.in. na CADblog.pl (tutaj).

(ms)

Share


Czwartek, 19.12.2013 r.

ASTROBOT (nie tylko) dla dzieci inżynierów :)

Czy Państwa syn/córka interesują się astronomią, podbojem kosmosu, komputerami, robotyką, fizyką? Czy chcą się nauczyć czegoś więcej? Aby spełnić marzenia o kosmicznych misjach, niecodziennych przygodach i niezapomnianych wakacjach wystarczy, że zachęcą ich Państwo do udziału w II edycji konkursu ASTROBOT

Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci zapraszają wszystkich gimnazjalistów do udziału w II edycji konkursu astronautyczno-robotycznego. Konkurs składa się z dwóch etapów.

Pierwszy etap konkursu ma charakter indywidualny i polega na opracowaniu koncepcji misji kosmicznej do dowolnego ciała niebieskiego. Opis proponowanej misji należy przedstawić w formie pisemnej, określając cel misji i sposób jej realizacji. W konkursie mogą brać udział wyłącznie samodzielne prace. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę www.astrobot.pl, a termin zgłaszania prac upływa 9 lutego 2014 r.

Przy ocenie prac brane będą pod uwagę: zgodność pracy z tematem konkursu, uzasadnienie wyboru, wartość naukowa, technologiczna lub komercyjna przedstawionej misji. Oceniana będzie również szczegółowość oraz przejrzystość opisu, poprawność techniczna przedstawionych rozwiązań, realność wykonania misji, a także poprawność stylistyczna i językowa (!) nadesłanej pracy.

II edycja konkursu ASTROBOT zostanie rozstrzygnięta wiosną. Autorzy 30 najlepszych prac zostaną zaproszeni do Warszawy na kilkudniowe warsztaty i finałową rozgrywkę drużynową.

Zwycięska drużyna w nagrodę wybierze się latem na kosmiczne wakacje! Piątka zwycięzców I edycji konkursu pojechała w maju br. roku na Florydę, by w słynnym amerykańskim Centrum Kosmicznym Kennedy'ego śledzić studencki konkurs robotyczny NASA Lunabotics. Zwycięscy II edycji mogą liczyć na równie ekscytującą wyprawę! Organizatorzy przewidują także nagrody dla uczestników za najlepszą i rzeczową prezentację swoich projektów.

Aby mieć szansę na udział w wiosennych warsztatach i wakacyjny wyjazd, trzeba przygotować naprawdę solidny projekt. Po doświadczeniach z I edycji, organizatorzy spodziewają się prac na bardzo wysokim poziomie.

– Organizując ten konkurs w formie warsztatów i wspólnej zabawy chcemy popularyzować wśród uczniów nauki ścisłe, przyrodnicze i techniczne. Zachęcamy gimnazjalistów nie tylko do rozwijania swoich zainteresowań astronomią i astronautyką, ale też do samodzielnej pracy badawczej – powiedział Tomasz Kuciński z Mars Society Polska.

Organizatorami konkursu są Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci – dwa stowarzyszenia od wielu lat zajmujące się popularyzacją nauki. Konkurs daje młodym, zdolnym ludziom możliwość spotkania z największymi polskimi naukowymi ekspertami.

– Kosmos wciąż pozostaje tajemnicą, jest jeszcze wiele pytań, na które nie udało się odpowiedzieć naukowcom. Wyobraźnia młodzieży często wpisuje się w późniejsze naukowe odkrycia. Pomysły przedstawiane przez dzieci i młodzież są zawsze świeże i nowatorskie. Właśnie dlatego tak niezwykle ważne jest zachęcanie uczniów do udziału w projektach związanych z nauką – podkreśla Łukasz Partyka z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Więcej informacji na stronie konkursu.

Źródło: Mars Society Polska (www.marssociety.pl)

Share


Poniedziałek, 16.12.2013 r.

Ford wdraża „IntoSite”

Ford wdraża nowe oprogramowanie Siemens, wykorzystujące technologię Google Earth do... wirtualnej eksploracji zakładów produkcyjnych i rozwijania globalnej współpracy przemysłowej

Ford Motor Company w ramach programu pilotażowego wdraża nowe oprogramowanie firmy Siemens umożliwiające wirtualną eksplorację zakładów produkcyjnych, dzięki czemu firma może usprawnić globalną współpracę i lepiej udostępniać swoje najlepsze praktyki. Nowa aplikacja IntoSite w portfolio Tecnomatix® jest rozwiązaniem cloud computing, opracowanym przy użyciu technologii Google Earth. IntoSite przechowuje trójwymiarowe modele zakładów produkcyjnych i pozwala użytkownikom na ich wirtualne eksplorowanie – aż do poziomu pojedynczych stanowisk roboczych. IntoSite zostało opracowane przez jednostkę organizacyjną zarządzania cyklem życia produktu (PLM) firmy Siemens.

– W systemie produkcyjnym Forda wciąż poszukujemy sposobów udoskonalenia standaryzacji na całym świcie – powiedział John Fleming, wiceprezes zarządzający Forda ds. produkcji globalnej. – Oprogramowanie pilotażowe Siemens IntoSite pomaga nam w poznawaniu obszaru możliwości przyszłej komunikacji międzyregionalnej dotyczącej środowiska pracy – wyjaśnił.

W każdej lokalizacji wirtualnej inżynierowie i inni członkowie zespołu mogą umieszczać „pinezki” – jak na mapie Google – i dodawać skojarzone z nimi nagrania wideo, dokumenty lub obrazy. W ten sposób powstaje prywatna przestrzeń wirtualna, w której użytkownicy mogą łatwo zapisywać i udostępniać różne materiały, umożliwiając lepszą komunikację między fabrykami i innymi miejscami na całym świecie.

 

„IntoSite opracowane przez firmę Siemens przy użyciu infrastruktury Google Earth, jest opartą na chmurze aplikacją sieci web, która pozwala użytkownikom dzielić się informacjami dotyczącymi zakładów produkcyjnych”
 

– Dzięki wykorzystaniu dobrze znanej platformy Google Earth możemy przyspieszyć adaptację i wdrożenie rozwiązania przez zespoły produkcyjne na całym świecie – powiedziała Janice Goral, szefowa działu operacyjnego inżynierii produkcyjnej pojazdów. – Tak rozmieszczane i przesyłane informacje wspierają nasze wysiłki zmierzające do globalnego wyrównania szans i dobitniej przemawiają w świecie, gdzie komunikacja wizualna jest bardziej efektywna od poczty elektronicznej – dodała.

Program pilotażowy IntoSite, początkowo badany w zakładach produkcyjnych Forda w Wayne w stanie Michigan, powinien przynieść dodatkowe korzyści dla Forda i jego globalnego zespołu produkcyjnego:
• wydajność: IntoSite daje możliwość przechowywania we wspólnej przestrzeni i uzyskiwania dostępu do dokumentów dotyczących określonych zagadnień, zamiast korzystania z wielu różnych systemów wewnętrznych. Usprawnia również proces współdzielenia dużych plików multimedialnych, które często wymagają korzystania z zewnętrznego oprogramowania do udostępniania lub używania dysków sieciowych z limitami rozmiaru i czasu przechowywania.
• globalizacja: Dając możliwość wirtualnego podróżowania do fabryk na całym świecie, IntoSite pomaga w łączeniu ze sobą odległych lokalizacji przez prezentację rzeczywistych widoków miejsc we wspólnej przestrzeni online.
• standaryzacja: Kluczowy element systemu produkcyjnego Forda, jakim jest standaryzacja, osiągnie wyższy poziom dzięki wprowadzeniu w aplikacji IntoSite funkcji udostępniania plików. Pomoże ona w rozwiązywaniu problemów produkcyjnych, ustanawianiu i współdzieleniu globalnych procesów oraz eliminowaniu niezgodności.

Siemens opracował IntoSite jako narzędzie dla profesjonalistów produkcyjnych, które pozwala przenosić się wirtualnie do dowolnej fabryki na świecie i eksplorować ją, a także uzgadniać, wspólnie zdobywać i dzielić się wiedzą. IntoSite daje producentom wirtualny dostęp do fabryk wraz z opcjami planowania produkcji, rozwiązywania problemów i dzielenia się najlepszymi praktykami w skali całego globu, bez potrzeby podróżowania w realnym świecie.

– Ford ma bardzo nowoczesne podejście do produkcji, czego najlepszym dowodem jest wprowadzenie IntoSite – powiedział Zvi Feuer, starszy wiceprezes ds. oprogramowania inżynieryjno-produkcyjnego Siemens PLM. – Siemens i Ford współpracują od wielu lat, usuwając luki wiedzy pomiędzy inżynierią i produkcją. Wdrożenie IntoSite jest ostatnim krokiem tych działań i kolejnym przykładem, jak rozwiązania Siemens PLM umożliwiają producentom podejmowanie lepszych decyzji, których wynikiem są lepsze produkty...

IntoSite daje łatwiejszy sposób dostępu do wiedzy przechowywanej w PLM i innych systemach IT, bez konieczności wykonywania zawiłych czynności związanych z korzystaniem z wielu różnych źródeł informacji w celu uzyskania pełnego obrazu fabryki. Usprawnia również współpracę, pozwalając na dzielenie się najlepszymi rozwiązaniami i pomysłami w środowisku społecznościowym pozbawionym sztywnych struktur. Oprogramowanie promuje też wymianę najlepszych praktyk stosowanych w lokalnych fabrykach z centralnym działem inżynierii i innymi fabrykami, co przyczynia się poprawy wydajności całej korporacji.

Źródło: Siemens PLM Software

Film: © 2013 The Ford Motor Company

Share


Piątek, 13.12.2013 r.

„Wirtualny Jacek”

Siemens PLM Software wprowadził do swojej oferty darmową 30-dniową próbną wersję oprogramowania Jack z portfolio Tecnomatix. Tecnomatix Jack to system do symulacji postaci ludzkich i analizy ergonomicznej personelu, ułatwiający globalnym przedsiębiorstwom produkcyjnym tworzenie bezpiecznych i efektywnych zakładów pracy

 Siemens oferuje teraz testowe wersje produktów z trzech kluczowych obszarów aplikacji do cyfrowej produkcji. Wcześniej Siemens wprowadził darmowe 30-dniowe próbne wersje systemów Plant Simulation i RobotExpert. Plant Simulation to oprogramowanie do symulacji logistyki i przepływu materiałów, natomiast RobotExpert to proste w użyciu oprogramowanie do symulacji pracy robotów i programowania offline; wszystkie wspomniane systemy nadal można pobierać w wersji testowej!

Funkcje i korzyści Tecnomatix Jack:
• zwiększone bezpieczeństwo i efektywność pracy, uniknięcie kosztów związanych z reorganizacją zakładu dzięki szybkiemu ujawnianiu problemów z wydajnością ludzką i możliwościami,
• skalowalne postacie ludzkie o dużej precyzji antropometrycznej i biomechanicznej,
• kompleksowy pakiet narzędzi do analizy ergonomii z zaawansowanymi algorytmami sylwetki umożliwiający analizę współczesnych złożonych scenariuszy miejsca pracy,
• obsługa szerokiego zakresu urządzeń do rejestrowania ruchu w rzeczywistości wirtualnej, w tym Microsoft Kinect® dla Windows...


http://www.youtube.com/watch?v=7bi9zEcrdLE

http://www.youtube.com/watch?v=pCCBDODA0nM


Linki do darmowych 30-dniowych wersji próbnych można znaleźć tutaj:

www.siemens.com/plm/free-tecnomatixjack

http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/products/tecnomatix/free-trial/plant-simulation.shtml

http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/products/tecnomatix/free-trial/robotexpert.shtml

Źródło: Siemens PLM Software

Share


Czwartek: 12.12.2013 r.

Pierwsza pełnokolorowa drukarka do tworzyw sztucznych

Spółka 3D Systems ogłosiła podczas tegorocznych targów EuroMold we Frankfurcie, że jest już dostępna drukarka ProJet®4500 – pierwsza na rynku pełnokolorowa drukarka 3D o płynnych przejściach tonalnych do tworzyw sztucznych

Drukarka ta od nowa definiuje swoją kategorię, realizując gotowe do użytku, pełnokolorowe i trwałe modele plastikowe prosto na potrzeby szerokiej gamy produktów z zakresu modelowania, funkcjonalnych prototypów i rzeczywistego użytkowania.

Drukarka ProJet 4500 korzysta z potężnej platformy technologii kolorowego druku strumieniowego (ColorJet Printing - CJP) 3D Systems i wykorzystuje nowej klasy materiały VisiJet® C4 Spectrum. Ta rewolucyjna drukarka realizuje mocne półsztywne modele, piksel po pikselu, w wysokiej rozdzielczości w kolorystycznej skali Pantone, o niezrównanym wykończeniu powierzchni. Można ją bezpiecznie eksploatować w biurze, jest łatwa w obsłudze, drukuje szybko. ProJet 4500 pracuje w sposób zrównoważony i ekonomiczny, gdyż obejmuje w pełni zintegrowany recykling materiałów prowadzący do lepszej wydajności i większego całkowitego zużycia materiałów.
– Przeskok z jednokolorowych tworzyw sztucznych na pełnokolorowe przesuwa granice tego, co jest możliwe dla projektantów, inżynierów, architektów, artystów i specjalistów od marketingu – przekonuje Buddy Byrum, Wiceprezes działu Zarządzania Produktami i Kanałami w 3D Systems.

Drukarka ProJet 4500 drukuje szybko, wytwarza niewiele odpadów, nie wymaga podpór i realizuje gotowe do użytku, pełnokolorowe, funkcjonalne modele bez obróbki końcowej i malowania. Ta drukarka 3D zmienia definicję swojej kategorii i jest idealna na potrzeby produktów użytkowych, mebli domowych, ochrony zdrowia, zabawek i obiektów kolekcjonerskich.

Źródło: 3D Lab

Share


Czwartek, 12.12.2013 r.

Ćwiczenia do NX 9.0 już niebawem. Szkoda, że odpłatnie...

Firma GM System przygotowała kolejną książkę z serii wydawniczej „CAx DLA PRAKTYKÓW”: NX 9.0 Ćwiczenia „Od koncepcji do wytwarzania – krok po kroku” i już pod koniec roku będzie ona dostępna w sprzedaży

Autorem zbioru ćwiczeń, które prezentują wybrane funkcjonalności najbardziej zaawansowanego, zintegrowanego środowiska CAD/CAM/CAE, czyli systemu NX, jest mgr inż. Piotr Menchen.

Więcej informacji można uzyskać na stronach GM System.

Źródło: GM System


Wtorek, 3.12.2013 r.

Siemens i CADENAS

Jednostka organizacyjna oprogramowania do zarządzania cyklem życia produktów (PLM) firmy Siemens oraz firma CADENAS rozszerzyły współpracę w zakresie zapewniania studentom kierunków ścisłych, technicznych, inżynierskich i pokrewnych (STEM) bezpłatnego dostępu do popularnego, używanego przez producentów przemysłowych na całym świecie, narzędzia zwiększającego wydajność projektowania produktów

Partnerzy akademiccy Siemens PLM Software – w tym studenci, naukowcy i wykładowcy – mogą teraz szybko i skuteczne wyszukiwać i pobierać standardowe części z gigantycznej cyfrowej bazy danych opartej na dobrze znanej technologii PARTcommunity firmy CADENAS. Dając uczelniom tę samą technologię, której używa wiele firm z sektora przemysłowego na całym świecie i zapewniając im natychmiastowy dostęp do milionów części 3D ponad 400 producentów, Siemens i CADENAS pomagają w dopasowaniu profilu edukacji naukowo-technicznej do rzeczywistych wymagań rynku pracy.

– Nasz program akademicki koncentruje się na przygotowaniu świetnie wyszkolonej, poszukiwanej przez pracodawców kadry specjalistów PLM – powiedział Bill Boswell, starszy dyrektor ds. współpracy strategicznej Siemens PLM Software. – Przyszli inżynierowie i programiści, którzy mają doświadczenie w pracy na rzeczywistych danych produkcyjnych, mają o wiele lepszą pozycję jako absolwenci szukający zatrudnienia. Oprócz tego mogą oszczędzać czas i zwiększyć produktywność korzystając ze standardowych części – tak jak klienci, którzy robią to każdego dnia.

Kiedy firmy przemysłowe projektują nowy produkt, zwykle wykorzystują wiele standardowych części dostępnych z kilku różnych źródeł. Czasami standardowe części są trudno dostępne, a ich znalezienie wymaga dużo czasu i przeszukiwania wielu katalogów. Dochodzi nawet do sytuacji, gdy istniejące części są projektowane od nowa. Aby temu przeciwdziałać, od kilku lat producenci na całym świecie używają narzędzi, takich jak CADENAS PARTsolutions, aby szybko wyszukiwać i wykorzystywać standardowe części, a zaoszczędzony czas spożytkować na tworzenie lepszych produktów. Obecne porozumienie zapewnia studentom kierunków inżynierskich na całym świecie bezpłatny dostęp do takiego samego poziomu wydajności projektowania. Katalog online, umożliwiający wyszukiwanie podobieństw geometrycznych oraz dostęp do inteligentnego systemu wyszukiwania i szczegółowych danych strukturalnych, zaznajamia studentów z koncepcjami masowego dostosowania i wielokrotnego wykorzystywania modeli CAD, które są uważane przez przyszłych pracodawców za klucze do wydajności.

– Zdobycie umiejętności inżynierskich wymaga zorientowania na praktyczne zastosowania – zauważa Jürgen Heimbach, CEO firmy CADENAS. – Studenci mogą teraz używać tych samych zasobów, co profesjonaliści z branży – podkreśla.

Katalog CADENAS obsługuje wszystkie formaty danych 3D stosowane przez producentów przemysłowych na całym świecie, w tym używane przez oprogramowanie Siemens’ NX™, Solid Edge® oraz format JT™. Dodatkowe informacje można znaleźć w witrynie: siemensacademic.partcommunity.com

Źródło: CADENAS, Siemens PLM Software

Share


Wtorek, 3.12.2013 r.

Innowacyjny, hybrydowy Outlander

Firma Mitsubishi Motors Corporation (MMC) poinformowała, że średniej wielkości SUV Outlander PHEV z hybrydowym układem napędowym typu plug-in otrzymał tytuł Innowacji Roku w ramach nagrody Samochód Roku w Japonii (2013-2014). Tytuł ten przyznawany jest przez jury konkursu Samochód Roku modelom wyróżniającym się najbardziej zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, które przyczyniają się między innymi do ochrony środowiska naturalnego oraz poprawy poziomu bezpieczeństwa

Jury konkursu Samochód Roku wybrało model Outlander PHEV ponieważ: 
1. Mitsubishi Outlander PHEV oferuje nową koncepcję pojazdu, stanowiąc zgrabne połączenie pojazdu klasy SUV oraz elektrycznej technologii napędowej typu plug-in.
2. Nowe Mitsubishi gwarantuje wysoką wydajność paliwową w połączeniu z lepszą dynamiką i osiągami.
3. Z zasięgiem 824 km (sic!), pojazd stanowi rozwiązanie problemu ograniczonego zasięgu standardowych modeli elektrycznych, pozostając bardzo funkcjonalnym autem z napędem alternatywnym.
4. Oferuje wyjątkową możliwość automatycznego doładowania akumulatorów oraz dostęp do pokaźnego zapasu energii zmagazynowanej w pojemnych bateriach

„Aby wypracować przyjazne środowisku technologie samochodowe, firma MMC nieustannie wprowadza na rynek nowe wersje modeli z napędem elektrycznym lub hybrydowym typu plug-in. Mitsubishi pragnie być liderem alternatywnych, elektrycznych technologii napędowych i jednocześnie chce przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego poprzez ograniczenie poziomu emisji CO2 na skalę globalną...”

| więcej w wydaniu 2(18)2013 dostępnym w Archiwum |


Bezpieczeństwo przede wszystkim...

Warto dodać, że Outlander PHEV otrzymał najwyższą, 5-gwiazdkową ocenę podczas testów zderzeniowych niezależnej organizacji Euro NCAP, badającej poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają nowe modele samochodów.

Plany Mitsubishi zakładają, iż do 2020 roku pojazdy z napędem elektrycznym[1] (EV oraz PHEV) stanowić będą 20% globalnej produkcji koncernu. W tym celu firma prowadzi zdecydowane działania mające na celu popularyzację modeli elektrycznych w motoryzacyjnym mainstreamie.

W 2011 roku elektryczne Mitsubishi i-MiEV znakomicie wypadło w testach zderzeniowych Euro NCAP, a obecnie 5 gwiazdek otrzymuje Outlander PHEV, który wyróżnia się między innymi perfekcyjnym zabezpieczeniem zespołu akumulatorów, umieszczonego pod podłogą (vide rys.), oraz podzespołów elektrycznego układu napędowego. W testach zderzeniowych, podczas których nie zanotowano uszkodzenia tych elementów, pojazd uzyskał następujące noty:
• ochrona dorosłych: 88%
• ochrona dzieci: 84%
• ochrona pieszych: 64%
• systemy wspomagające bezpieczeństwo: 81%

 Ponadto Outlander PHEV posiada zaawansowany technologicznie system zapobiegania kolizjom czołowym (ang. Front Collision Mitigation), który został ostatnio z powodzeniem przetestowany przez Euro NCAP.

#Ramka:

Outlander PHEV – przegląd systemów bezpieczeństwa biernego
• Wzmocniona konstrukcja podwozia ze wzmocnioną czterema wspornikami ramą zespołu akumulatorów bezpośrednio połączoną z ramą podwozia zwiększa wytrzymałość całego nadwozia i poziom bezpieczeństwa.
• Dzięki wodoszczelnej obudowie zespołu akumulatorów możliwe jest bezpieczne użytkowanie SUV-a nawet w skrajnie trudnych warunkach.
• Dolną płytę obudowy zespołu akumulatorów, wykonaną z niezwykle sztywnej blachy, przyspawano do solidnej konstrukcji ramowej, co zwiększa trwałość zespołu akumulatorów oraz skutecznie powstrzymuje przepływ fal elektromagnetycznych.
• Dolną płytę obudowy zespołu akumulatorów pokryto dodatkową warstwą zabezpieczającą, która chroni zespół akumulatorów przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (np. odpryskujących kamieni).

Źródło: Mitsubishi Motors, fot. Mitsubishi Motors

Share


Poniedziałek, 2.12.2013

upFront.eZine – 800 wydanie!

Ralph Grabowski udostępnił osiemsetne (sic!) wydanie swojego newslettera

Warto przypomnieć, że pierwsze wydanie tego biuletynu/e-zinu miało miejsce w 1995 roku, kiedy to upFront.eZine „wystartował” jako pierwszy, całkiem niezależny newsletter branży CAD dystrybuowany drogą mailową.

Bieżące wydanie (i dostęp do poprzednich) można znaleźć tutaj, kolejne autor zapowiada na 7 stycznia 2014 roku. Zachęcam do lektury, teksty Ralpha niejednokrotnie były inspiracją tematów poruszanych na CADblog.pl. Na uwagę zasługuje artykuł o SimScale, nowej niemieckiej firmie udostępniającej analizy i symulacje poprzez sieć (za pośrednictwem przeglądarki internetowej).

(ms)

Share


Poniedziałek, 25.11.2013 r.

Good Design Award 2013 dla skanerów Fujitsu

Urządzenia z rodziny ScanSnap po raz kolejny zdobywają prestiżowe nagrody. Japoński Instytut Promocji Designu (JDP – Japan Institute of Design Promotion) uhonorował najnowsze produkty z serii ScanSnap dwiema nagrodami Good Design Awards

Przyznawane od 1957 r. w Japonii nagrody Good Design Award obejmują szeroką gamę produktów i mają na celu ocenę i promowanie doskonałej jakości sztuki wzorniczej i projektowej. Nagrody służą potwierdzeniu i uhonorowaniu osiągnięć w dziedzinie designu, w odniesieniu do różnorodnych czynników, takich jak wpływ technologii na środowisko i społeczeństwo.

Przyznając nagrody członkowie jury podkreślali nowe funkcje komunikacji bezprzewodowej skanera ScanSnap iX500, umożliwiającej przesyłanie dokumentów bezpośrednio do komputerów PC, Mac oraz urządzeń mobilnych. Model ScanSnap SV600 zdobył sobie uznanie dzięki innowacyjnemu podejściu do digitalizacji dokumentów, wykorzystującemu łatwą w użyciu technologię skanowania bezdotykowego.

– Wielokrotnie nagradzana rodzina produktów ScanSnap stanowi klasę samą w sobie. Naszym priorytetem są zawsze potrzeby klienta, a celem – wprowadzanie na rynek atrakcyjnych, innowacyjnych i łatwych w obsłudze skanerów, obsługiwanych przy pomocy jednego przycisku – mówi Mike Nelson, General Manager Sales and Marketing w PFU Imaging Solutions Europe Ltd.

Źródło: PFU Fujitsu

Share


| < | strona 8 z 16 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 ...


 

Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934

*ISSN 2083-3032 (wydanie papierowe) **ISSN 2083-3148 (wydanie on-line)