|
www.cadblog.pl www.cadglobe.com | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2017 rok IX  
   

  

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | CaxRaport Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

nr 5-6(25-26) 2017


Wydanie aktualne

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

| < | strona 16 z 20 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...


Piątek, 02.09.2011 r.

Wirtualne technologie

Już od 5 do 7 października 2011 roku zwiedzający Centrum Targowo-Wystawiennicze Expo Silesia w Sosnowcu będą mogli wybrać się w niepowtarzalną podróż po świecie wirtualnych technologii dla przemysłu. W tych dniach odbędzie się bowiem czwarta już edycja Międzynarodowych Targów Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów – WIRTOTECHNOLOGIA

To jedyne w Polsce targi poświęcone szeroko pojętemu zagadnieniu Rapid Prototyping, profesjonalnym systemom inżynierskim CAD/CAM/CAE, metrologii przemysłowej, skanerom laserowym, inżynierii odwrotnej, wirtualnej rzeczywistości oraz wzornictwu przemysłowemu. Obok przedstawicieli firm specjalizujących się w tym sektorze obecni będą także przedstawiciele wydawnictw i portali branżowych oraz reprezentanci myśli naukowo-technicznej.

Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objął Prezes Polskiej Akademii Nauk oraz Ministerstwo Gospodarki.

Podczas Targów swoją premierę będzie miało m.in. urządzenie do skanowania 3D firmy SMARTTECH. O działaniu nowej wersji skanera ScanBright, w pełni zintegrowanego z wiodącym oprogramowaniem do obróbki wyników pomiarów optycznych firmy Geomagic, będzie można porozmawiać właśnie podczas Targów.
Ubiegłoroczna edycja targów Wirtotechnologia cieszyła się ogromną popularnością zarówno wśród wystawców, jak i zwiedzających. Swoją ofertę przed kilkutysięczną widownią zaprezentowało 80 firm reprezentujących dziesięć krajów. Zaprezentowano oprogramowanie CAD-owskie światowych firm: Alibre Design, Autodesk Inventor, CATIA, SolidWorks, SpaceClaim, Rhino 3D, ZW3D, ZWCAD, czy drukarki 3D światowych liderów w szybkim prototypowaniu: 3D Systems, Dimension, EOS, OBJET, Solido3D, Stratasys, Z Corporation.
Nowością w tym roku będzie połączenie imprezy z najważniejszym w Expo Silesia przemysłowym wydarzeniem - Międzynarodowymi Targami Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Targi te, to najważniejsze spotkanie branży obróbki metalu w jesiennym sezonie, a także niepowtarzalna szansa na zobaczenie z bliska niekonwencjonalnych metod obróbki, czy poznania właściwości nowoczesnych chłodziw i cieczy technologicznych.
Wizyta w Sosnowcu w październiku to gwarancja nawiązania wielu kontaktów branżowych i znalezienia nowych kontrahentów. To także świetna okazja do tego, by zobaczyć w jaki sposób nowoczesne technologie mogą wpłynąć na rozwój rodzimego przemysłu.

Jak co roku, CADblog.pl również będzie miał swoje skromne stoisko, na którym, po raz pierwszy, zwiedzający będą mieli okazję otrzymać darmowy egzemplarz papierowego, długo wyczekiwanego (miało debiutować podczas ubiegłorocznej edycji) wydania CADblog.pl.

Więcej informacji: www.wirtotechnologia.pl i www.toolex.pl


Piątek, 2.09.2011 r.

Dla studentów – Solid Edge ST 4 za darmo!

Siemens PLM Software udostępniła bezpłatnie studentom na całym świecie swoją technologię synchroniczną, pomagając zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na absolwentów mających odpowiednie umiejętności i doświadczenie w posługiwaniu się nowoczesnymi technologiami CAD

Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), poinformowała, że w ramach stałego inwestowania w edukację udostępnia bezpłatnie studencką edycję oprogramowania Solid Edge® 3D CAD (w najnowszej wersji ST 4 !!!)wszystkim studentom studiów dziennych i zaocznych na całym świecie, na dowolnym poziomie akademickim. Bezpłatna 12-miesięczna licencja jest dostępna tylko dla studentów przez proste, bezpośrednie pobranie oprogramowania (więcej, w tym opis pobierania i pierwsze testy oprogramowania na SolidEdgeblog.pl). Licencja obejmuje nie tyko funkcjonalność Solid Edge ST 4 niezbędną do tworzenia szczegółowych projektów produktów, ale także zaimplementowaną do jego środowiska wyjątkową na rynku technologię synchroniczną, sprawiającą, iż Solid Edge stanowi nową generację CAD 3D do projektowania dla branży mechanicznej. Edycję studencką oprogramowania Solid Edge można pobrać ze strony http://www.siemens.com/plm/pl/studentse po uprzedniej rejestracji (chwilowo strona dostępna jest jeszcze w wersji anglojęzycznej, podobnie zresztą jak sam program; jego spolszczenie powinno być dostępne w ciągu kilku tygodni – przyp. redakcji). Licencję można przedłużać co roku, pod warunkiem, że student nadal spełnia warunki jej uzyskania.

– Producenci z całego świata – w tym wielu naszych klientów – nieustannie poszukują absolwentów studiów politechnicznych, których zatrudnienie natychmiast poprawiłoby ich możliwości w zakresie projektowania i rozwoju produktów – powiedział Karsten Newbury, starszy wiceprezes i dyrektor generalny ds. Solid Edge i Velocity Series, Siemens PLM Software. – Mamy nadzieję, że po ogłoszonej dziś decyzji przyczynimy się do edukacji nowego pokolenia studentów, którzy po skończonej nauce będą od razu dysponowali umiejętnościami, doświadczeniem i biegłością niezbędnymi do natychmiastowego podjęcia pracy z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych metod projektowania CAD, w tym oprogramowania Solid Edge z rewolucyjną technologią synchroniczną. Poprzez długofalowy program wspierania edukacji pomagamy osobom, które będą konstruować i produkować innowacyjne rozwiązania odpowiadające na przyszłe potrzeby i wyzwania.

Bogactwo funkcji oraz kompleksowe szkolenie i wsparcie (!)
Edycja studencka Solid Edge zawiera wszystkie funkcje niezbędne do tworzenia kompletnych projektów z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych i najnowocześniejszych technik w branży. Oprócz unikatowej technologii synchronicznej opracowanej przez Siemens PLM Software, w której szybkość i elastyczność bezpośredniego modelowania łączy się z precyzją projektowania sterowanego wymiarami, studenci będą mieli dostęp do w pełni funkcjonalnych modułów do kreślenia, pracy z projektami elementów blaszanych, obróbki płaszczyzn oraz projektowania zaawansowanych złożeń.

Aby móc efektywnie korzystać ze wszystkich funkcji Solid Edge, studenci rejestrujący się na podanej stronie otrzymują linki do „samouczków” i innych materiałów online, a także dostęp do specjalnego internetowego forum, za pośrednictwem którego mogą nawiązywać współpracę z innymi studentami pracującymi na Solid Edge ST. Użytkownicy wersji studenckiej Solid Edge ST 4 mogą także korzystać ze wskazówek dotyczących technicznego zwiększania wydajności, nabywając w ten sposób większej biegłości w posługiwaniu się oprogramowaniem.

– Zarówno jako student i jako stażysta, używałem innych wiodących programów CAD. Żaden z nich nie zapewnia mi nawet w przybliżeniu tak wszechstronnego interfejsu użytkownika lub możliwości powierzchniowych jak Solid Edge – powiedział Elle Mileti, student dwóch kierunków: Inżynierii Mechanicznej oraz Product Design & Innovation w Rensselaer Polytechnic Institute. – Dzięki dostępowi do technologii synchronicznej, można łatwo i efektywnie tworzyć geometrię, która jest prawie niemożliwa do osiągnięcia z innym oprogramowaniem. Nic nie jest bardziej frustrujące niż przeszukiwanie menu rozwijanych, gdy wiesz, co należy zrobić; z Solid Edge mogę skupić się na projekcie.


O Solid Edge
Oprogramowanie Solid Edge ST jest najbardziej kompletnym hybrydowym systemem 2D/3D CAD, który dzięki technologii synchronicznej umożliwia przyspieszenie projektowania, szybsze wprowadzanie zmian i lepsze wykorzystanie zaimportowanych danych. Solid Edge, jako główny składnik portfolio Velocity Serie, doskonale sprawdza się w modelowaniu części i złożeń, kreśleniu rysunków, przejrzystym zarządzaniu danymi oraz analizie metodą elementów skończonych, ułatwiając coraz bardziej złożone projektowanie produktów.

Źródło: Siemens Industry Software

Więcej na temat Solid Edge ST 3, Solid Edge ST 4, a także wersji studenckiej – na SolidEdgeblog.pl


Czwartek, 1.09.2011 r.

Autodesk na Mac'a

Debiut nowej linii produktów Autodesk stworzonych dla Mac OS X Lion: AutoCAD 2012 for Mac

Autodesk zadebiutował z nowym oprogramowaniem AutoCAD stworzonym na Mac OS X Lion: AutoCAD 2012 for Mac i AutoCAD WS for Mac. Ponadto Autodesk ogłosił dostępność oprogramowania AutoCAD LT for Mac na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Rozszerzenie dostępności oprogramowania AutoCAD LT na wszystkie kraje, zaplanowane jest na przyszły rok.

Nowe portfolio produktów AutoCAD for Mac oferuje więcej możliwości milionom użytkowników oprogramowania do projektowania, tworzenia dokumentacji i współpracy. AutoCAD 2012 for Mac został stworzony specjalnie na OS X Lion i stanowi platformę dla tworzenia atrakcyjnych projektów. AutoCAD LT for Mac pozwala użytkownikom dokumentować projekty, optymalizować pracę oraz współpracować z zespołem projektowym i klientami. AutoCAD WS for Mac umożliwia użytkownikom przeglądanie i współpracę na plikach DWG w środowisku Mac. Co więcej, użytkownicy AutoCAD WS mogą zapisywać pliki DWG w formacie PDF lub DWF i synchronizować je z ich bazującym w chmurze kontem AutoCAD WS, tworząc pliki, które można otworzyć z mobilnych aplikacji AutoCAD WS. AutoCAD WS jest dostępne wyłącznie w Mac App Store.

– Od czasu udostępnienia AutoCAD for Mac w zeszłym roku, opinie klientów są zdecydowanie pozytywne, co wyraźnie pokazuje potrzebę stworzenia oprogramowania do profesjonalnego projektowania na platformie Mac. – powiedział Amar Hanspal, wiceprezes, Autodesk Platform Solutions and Emerging Business. – Stworzenie AutoCAD LT i AutoCAD WS for Mac podkreśla nasze zaangażowanie w udostępnianie projektowania dla coraz większej liczby osób, co pozwoli im kształtować otaczający nas świat.

AutoCAD 2012 for Mac zawiera wiele udoskonaleń dotyczących funkcjonalności, projektowania, tworzenia dokumentacji, komunikacji i licencjonowania oprogramowania AutoCAD 2012, takich jak narzędzia do projektowania 2D i 3D, w tym narzędzia do projektowania złożonych kształtów 3D; wizualizację i renderowanie; licencjonowanie sieciowe; możliwość dostosowania wstążki interfejsu użytkownika; wsparcie dla aplikacji LISP i Object ARX oraz Object DBX i wiele innych.

AutoCAD WS
Podobnie jak w znanej (i opisywanej na łamach CADblog.pl) mobilnej aplikacji AutoCAD WS for iPhone i iPad, wprowadzonej na rynek we wrześniu ubiegłego roku, AutoCAD WS for Mac jest prostą, bezpłatną aplikacją zapewniającą podstawowe, intuicyjne narzędzie do przeglądania, edytowania i udostępniania projektów AutoCAD for Mac OS X Lion. Dzięki funkcjonalności współbieżnej edycji, użytkownicy mogą również współpracować w ramach projektowania na wielu platformach- komputer, telefon komórkowy i Internet.

Źródło: Autodesk Inc.


Środa, 31.08.2011 r.

PLM Connection Europe 2011

W dniach 17–19 października 2011, w Linz (Austria), odbędzie się konferencja PLM Connection Europe 2011, podczas której zaprezentowane zostaną nowe wersje rozwiązań NX, Teamcenter i Tecnomatix

Obok udziału w dyskusjach na kluczowe dla branży tematy, uczestnicy jako pierwsi uzyskają informacje o nowościach produktowych. Podczas konferencji będzie bowiem miała miejsce wstępna prezentacja nadchodzącej nowej wersji oprogramowania NX, flagowego rozwiązania Siemens PLM Software do rozwijania produktów, w tym projektowania cyfrowego, analizy i wytwarzania (CAD;CAM;CAE); oraz oprogramowania Tecnomatix, stanowiącego globalny standard cyfrowej produkcji

Będzie można także uzyskać najnowsze informacje na temat rozwoju wizji High-Definition PLM (HD-PLM), wziąć udział w warsztatach szkoleniowych dla systemów Teamcenter, NX, Tecnomatix, a także poznać opinie ekspertów i klientów na temat: jak poprawić elastyczność i wydajność, zwiększyć wiedzę oraz zoptymalizować strategie PLM. Dodatkowo, uczestnicy zapoznają się ze studiami przypadków z różnych branż, takich jak: lotnicza, obronna, motoryzacyjna oraz produkcyjna.
– W tym roku PLM Connection Europe cieszy się rekordowym zainteresowaniem, jeśli chodzi o ilość osób, które dokonały wcześniejszej rejestracji. Zaplanowaliśmy znacznie rozszerzony program warsztatów, sesje ewaluacyjne, darmowe sesje treningowe oraz wiele innych atrakcji. Jak co roku, spodziewamy się inspirujących dyskusji – powiedział Neil Dunsmuir, Wice-Dyrektor Marketingu na region EMEA, Siemens PLM Software.

Szczegółowe informacje na temat zbliżającej się konferencji, w tym agendę wydarzenia, można znaleźć tutaj.

Źródło: Siemens Industry Software


Środa, 31.08.2011 r.

Autodesk 123D doczekał się... szóstej wersji!

Mowa tutaj oczywiście nadal o wersji beta, ale z każdą kolejną odsłoną program wydaje się znacznie dojrzalszy. A pamiętajmy o tym, iż z początku oceniany był jako prosta aplikacja dedykowana dla użytkowników segmentu „DIY” (odsyłam do lektury CADblog.pl lub... wyszukiwarki ;)), wspomagająca domowych użytkowników prostych drukarek 3D...

Od tamtej pory wiele się zmieniło. Głównym „skokiem” jakościowym z pewnością było umożliwienie odczytu i zapisu najbardziej rozpowszechnionych formatów plików CAD (w swej pierwszej odsłonie Autodesk 123D zapisywał pliki jedynie do formatu *.stl). Obecna, 6 wersja beta, wprowadza ulepszenia w obszarze narzędzi tekstowych, modelowania (w tym ograniczenie ilości kroków i „kliknięć” potrzebnych do wykonania danej operacji), a także pracy w środowisku szkiców 2D. Dodano także obsługę kolejnego formatu plików, a mianowicie *.SVG.

Moją uwagę zwróciło także dokonanie pewnych zmian (uzupełnień) jeśli chodzi o wymagania systemowe; wcześniej producent nie informował o dostępności Autodesk 123D na system Windows XP, w wersji beta 6 znajdziemy informację, iż pracuje ona na Windows 7 (32-bit lub 64-bit), Windows Vista® (32-bit lub 64-bit), Windows® XP Professional lub nawet Home Edition (ale z SP3), Windows XP Professional x64 Edition (z SP2), a także na Windows Server 2008. Może to także było przyczyną błędów podczas próby uruchomienia Autodesk 123D na mojej słynnej „stacji roboczej”, zawiadywanej jeszcze przez poczciwego XP...

Aplikację (a także więcej informacji na temat wymagań sprzętowych) można znaleźć (i pobrać) tutaj.

ms

Źródło: Autodesk Inc.


Piątek, 26.08.2011 r.

Dwie nowe „fabryki” od Renishaw

Mówiąc o „fabrykach”, mam na myśli urządzenia wykorzystujące technologię SLM (ang. Selective Laser Melting – selektywne spiekanie laserowe), pozwalającą na budowanie funkcjonalnych metalowych elementów metodą przyrostową, z wykorzystaniem promieni lasera jako czynnika stabilizującego proszek metalowy...

Obie maszyny mogą wykorzystywać szeroki zakres materiałów – a właściwie metali (pochodnych tytanu, aluminium i innych), z których, w ściśle kontrolowanej atmosferze, można budować już nie tyle modele – jak w przypadku technik szybkiego prototypowania, zresztą nierzadko analogicznych do SLM, co w pełni funkcjonalne elementy, detale, części maszyn i urządzeń. Ponieważ SLM jest metodą addytywną (przyrostową), obiekty budowane są warstwa po warstwie, a grubość ich (także w zależności od zastosowanego proszku metalowego) wynosi od 20 do 100 mikronów.

SLM250 i SLM125 (to nie oznaczenia motocykli, tylko wspomnianych maszyn) to urządzenia trzeciej już generacji. Kluczowe rozwiązania w nich obecne dotyczą zróżnicowanych sposobów dostarczania materiału (budulca), maksymalnego obniżenia zawartości tlenu w atmosferze, w której powstają „drukowane” części, a także filtrowania minimalizującego styczność użytkownika z proszkiem metalowym używanym w komorze wydruku. Rozwiązania Renishaw pozwalają na wymianę kaset z materiałami w trakcie trwania procesu wydruku, co pozwala także na wykorzystanie różnych metali w obrębie jednego realizowanego projektu.

Maszyny wykorzystują oprogramowanie Marcam Autofab, albo Materialise Magics, pozwalające na prześledzenie etapów pracy urządzenia jeszcze przed jego uruchomieniem i odpowiednie przygotowanie procesu „wydruku”, zgodnie z wymaganiami użytkownika.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.renishaw.com

Źródło: Renishaw


Piątek, 26.08.2011 r.

ARAS partnerem Autodesk?

Autodesk wybrał dostawcę darmowego, skalowalnego rozwiązania PLM/PDM, jako swojego partnera w obszarze zarządzania cyklem życia produktu

Więcej na ten temat na blogu [link tutaj]


Czwartek, 25.08.2011 r.

A kolejne zeszyty ukazują się regularnie...

Odczuwają Państwo brak darmowych czasopism, dostępnych w pdf? Cóż, kolejne e-wydanie CADblog.pl jest już co prawda bliżej, niżby się wydawać mogło, co piszący te słowa odczuwa z niewysłowioną ulgą, ale faktem jest, że na „rynku darmowych czasopism” inżynierskich cały czas ukazują się kolejne zeszyty... „Praktycznych rozwiązań”

Na zaprzyjaźnionym portalu e-technolog.pl można znaleźć już dwudzieste czwarte wydanie, dostępne dla każdego, całkowicie bezpłatnie, a podejmujące tematykę związaną przede wszystkim z wytwarzaniem, ale nie tylko. Zachęcam do lektury zwłaszcza ostatniego i przedostatniego numeru, które można pobrać tutaj.

(ms)


Czwartek, 25.08.2011 r.

Autodesk Simulation CFD jest już dostępne

ADSK Simulation CFD to najnowsze rozwiązanie w portfolio oprogramowania symulacyjnego Autodesk, w którym wykorzystano wiedzę z dziedziny numerycznej dynamiki płynów nabytą wraz z zakupem firmy Blue Ridge Numerics w marcu 2011 roku

Oprogramowanie Autodesk Simulation CFD usprawnia proces podejmowania decyzji projektowych w oparciu o symulacje mechaniki płynów i zjawisk termicznych, eliminując tym samym koszty związane z wytwarzaniem fizycznych prototypów. Autodesk Simulation CFD wprowadza nowe możliwości integracji z oprogramowaniem Autodesk Inventor Fusion, pozwalając inżynierom na szybkie i łatwe modyfikowanie lub upraszczanie konstrukcji, pochodzących praktycznie z dowolnego systemu CAD.

Usprawnienie symulacji mechaniki płynów i zjawisk termicznych stanowi bardziej opłacalną i szybszą alternatywę dla fizycznych metod badań, które często nie umożliwiają kompleksowego sprawdzenia funkcjonalności rozwiązania w różnych warunkach fizycznych. Autodesk Simulation CFD stanowi platformę pomagającą inżynierom w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej, a firmom w podtrzymywaniu wzrostu poprzez bardziej efektywne wykorzystanie istniejących zasobów ludzkich oraz potencjału obliczeniowego.

Oprogramowanie symulacyjne zwiększa produktywność projektowania
Autodesk Simulation CFD ma wiele nowych funkcji, które pozwalają inżynierom projektować szybciej i efektywniej:

Symulacja jednym kliknięciem — Nowe narzędzia w oprogramowaniu Autodesk Simulation CFD ułatwiają korzystanie z symulacji dzięki zastosowaniu grup obiektów CAD oraz reguł analiz projektów. Wystarczy jedno kliknięcie, aby uruchomić symulację i zacząć analizę różnych opcji projektu dotyczących mechaniki płynów i zjawisk termicznych.

Automatyzacja analiz projektu — Szereg nowych funkcji, takich jak wbudowany w CAD generator analiz projektowanych konstrukcji i szablonów analiz projektowych, pozwala konstruktorom unikać wielokrotnego powtarzania tych samych czynności podczas analizowania projektu.

Zdalne możliwości obliczeniowe — Autodesk Simulation CFD skonstruowano tak, by ułatwiał proces analizy projektowanych konstrukcji, dzięki wykorzystaniu pełnej mocy obliczeniowej dostępnej poprzez sieć. Nowy menedżer wykonywania obliczeń na odległość pomaga użytkownikom określać i rozkładać obciążenie obliczeniowe na wiele stacji roboczych.

Praca zespołowa — Nowe funkcje organizacji pracy i współpracy pozwalają angażować w każdy projekt większą liczbę inżynierów. Oprogramowanie Autodesk Simulation CFD oferuje przeglądarkę 3D o potężnych możliwościach, która działa w oknie przeglądarki internetowej. Dzięki niej wszyscy zaangażowani w projekt mogą oceniać wyniki analiz, nawet jeśli nie posiadają licencji na oprogramowanie Autodesk Simulation CFD.

• Centrum decyzyjne — Oprogramowanie Autodesk Simulation CFD wyodrębnia dane potrzebne użytkownikom do zwiększenia wydajności projektowania. Jest to możliwe dzięki nowym możliwościom wizualizacyjnym, podobnym w działaniu do kamery termowizyjnej oraz dzięki różnym możliwościom wyprowadzania wyników analiz, co pozwala na usprawnienie procesu podejmowania decyzji.

Źródło: Autodesk


Środa, 24.08.2011 r.

ZW3D 2011 CAD/CAM – nowy service pack

Firma 3D Master poinformowała przed kilkoma dniami, iż nowy service pack oprogramowania ZW3D 2011 CAD/CAM dostępny będzie do pobrania na stronie www.cadcamsoft.pl już od piątku, 26 sierpnia 2011 br.

Dzięki nowemu service pack poprawi się w oprogramowaniu obszar edycji, praca z arkuszem blach, operacje CAM/CAM oraz import i eksport plików. Zakres usprawnień jest naprawdę szeroki, poniżej przedstawiamy niektóre z udoskonaleń wersji ZW3D 2011 SP1:

• udoskonalone wymiarowanie odgięcia w elementach blaszanych;

• możliwość wielokrotnego wyboru krawędzi w jednej operacji odgięcia;
• dodanie offsetu przy odgięciach krawędzi;
• ukosowanie narożników w zaokrągleniu;

• zaznaczanie łańcucha poprzez 2 punkty;

• rozbudowanie funkcji automatycznej przygotówki;
• zastosowanie technologii VBO w celu przyspieszenia wyświetlania podczas pracy w złożeniach i operacjach CAM;
• udoskonalenie opcji wielokrotnego wyboru w menadżerze operacji CAM;

• udoskonalenie automatycznych taktyk frezowania 3D.

Więcej informacji na temat nowości w oprogramowaniu ZW3D 2011 SP1 można znaleźć na stronie www.cadcamsoft.pl

Źródło: 3Dmaster


Wtorek, 23.08.2011 r.

Nowy dyrektor zarządzający Siemens PLM Software w naszym regionie

Siemens PLM Software, jednostka biznesowa Siemens Industry Automation i globalny dostawca oprogramowania i usług w dziedzinie zarządzania cyklem życia produktu (PLM), poinformowała o nominacji Steffena Buchwalda na stanowisko Starszego Wiceprezesa i Dyrektora Zarządzającego w regionie operacyjnym EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka)

Na nowym stanowisku Steffen Buchwald będzie odpowiedzialny za zwiększanie udziału w rynku oraz umacnianie wiodącej pozycji firmy w regionie EMEA, a także za dalszą realizację dotychczasowych zadań w zakresie rozwoju działalności w krajach RIC (Rosja, Indie, Chiny).
Przed ostatnią nominacją Steffen Buchwald był Wiceprezesem i Dyrektorem Zarządzającym w regionie operacyjnym Europa Wschodnia. W lutym 2011 roku został szefem regionu operacyjnego RIC (Rosja, Indie, Chiny), wyodrębnionego jako osobny projekt. Steffen Buchwald pracuje w Siemens PLM Software od 2000 roku, zajmując różne stanowiska kierownicze.
Przed przejściem do Siemens PLM Software był dyrektorem ds. badań i rozwoju w dziale rozwiązań CAD w Applicon Inc., gdzie kierował grupą odpowiedzialną za rozwój oprogramowania w Europie. Uzyskał dyplom magistra inżyniera na Wydziale Mechanicznym Politechniki w Magdeburgu.

– Nasza działalność w regionie EMEA jest oparta na solidnych fundamentach, a jej dalszy rozwój i umacnianie pozycji to ambitne zadanie – powiedział Paul Vogel, Wiceprezes Zarządu ds. Globalnej Sprzedaży i Usług. – Chciałbym pogratulować Steffenowi tej nominacji i życzyć mu dalszych sukcesów. Jestem przekonany, że nowe stanowisko pozwoli mu jeszcze skuteczniej wykorzystywać jego atuty – takie jak bogate doświadczenie menedżerskie i doskonała znajomość rynku – dzięki którym firma już teraz zajmuje czołową pozycję w regionie operacyjnym, za który on odpowiada.

Źródło: Siemens PLM Software


Piątek 19.08.2011 r.

Wschód wybiera NX

I to zarówno bliski, bo sąsiadująca Ukraina, jak i daleki – bo „państwo środka”, zdecydowały
o zaimplementowaniu rozwiązań NX i Teamcenter. Mowa tutaj o Antonowie i Hi-P Precision Tooling (Szanghaj)

Dosłownie przed kilkoma dniami dobiegła nas wieść o tym, iż zakłady lotnicze Antonov wybrały oprogramowanie Siemens PLM Software, jako wsparcie dla projektu samolotów transportowych realizowanego wspólnie z Russian JSC Aircraft Corporation. A chodzi o jeden z największych samolotów transportowych dalekiego zasięgu (Antonov An-124 Rusłan), a także o samolot krótkiego startu i lądowania An-70. Oprogramowanie NX i Temacenter posłuży zarówno do prowadzenia prac projektowych, jak i do zarządzania danymi o projekcie. Wybór właśnie tych rozwiązań informatycznych poprzedziły wnikliwe analizy.

Jednym z kluczowych warunków była otwartość architektury systemu i łatwość współpracy z innymi rozwiązaniami CAD. Nie bez znaczenia pozostał także fakt, iż funkcjonalność NX w odczuciu inżynierów Antonowa w znaczącym stopniu przełoży się na wzrost wydajności i szybkość pracy nad projektem.

Nie tylko ukraińscy inżynierowie postawili na rozwiązania oferowane przez Siemens PLM Software. Jeden z największych chińskich producentów komponentów wytwarzanych z tworzyw sztucznych, zarazem globalny dostawca OEM, również zdecydował się na implementację NX, jako uniwersalnej, ujednoliconej platformy do opracowywania swoich nowych produktów. Oznacza to, iż NX będzie jedynym systemem CAx wykorzystywanym w Hi-P Precision Tooling Co., Ltd. Dodatkowo Siemens PLM Software pokieruje strategią implementacji rozwiązania tak, aby zostało ono dostosowane specjalnie do potrzeb chińskiego producenta, a czas wdrożenia ograniczony został do niezbędnego minimum.

(ms)

Źródło: CAMdivision, Siemens PLM Software, TenLinks.com

P.S.
Nawiązując do tematyki lotniczej, portal Wirtualna Polska poinformował o przeprowadzeniu testów w locie najnowszego Suchoja (T-50), który ma być konkurentem (a może kiedyś i przeciwnikiem?) amerykańskiego F-22 A Raptor. Link tutaj. Jak się zapewne Państwo domyślają, zakłady lotnicze Suchoj wykorzystują oprogramowanie NX (artykuł na ten temat tutaj).


Piątek 19.08.2011 r.

Darmowy CAM? Najwyższy czas!

Po darmowych systemach CAD i CAE, przyszła kolej na całkowicie bezpłatne narzędzie CAM. I nie jest to – jak w przypadku większości aplikacji CAE – system stworzony przez entuzjastów, na zasadach open source, ale profesjonalne narzędzie udostępnione przez markowego producenta

Słyszeliście zapewne Państwo o VisualMill. Otóż MecSoft Corp. postanowiła udostępnić wszystkim zainteresowanym, bez ograniczeń, w pełni funkcjonalny (chociaż oczywiście uproszczony) pakiet CAM, o nazwie FreeMill, bazujący na VisualMill. Oprogramowanie pozwala na przeprowadzenie symulacji procesu obróbki i wygenerowanie kodu sterującego maszyną CNC. Razem z programem, użytkownik otrzymuje 50 post-procesorów. Użytkownik nie ma żadnych ograniczeń, ani czasowych, ani w liczbie obrabianych części, wykorzystaniu prostprocesorów, czy też liczbie linii kodu sterującego obrabiarką.
Aby pobrać program, wystarczy wejść na stronę producenta i wypełnić prosty formularz, wyrażający tym samym zgodę na otrzymywanie oferty handlowej od MecSoft. Cóż, taka jest „cena”, jaką płaci się za darmowe narzędzie.

Program pozwala na import plików z formatów: VisualMill 5.0, STL, Rhino *.3dm, VRML i Raw Triangle.

Wydaje się, iż dzięki FreeMill, obecnie jesteśmy w zasadzie w stanie zbudować pełne, skalowalne rozwiązanie CAx, obejmujące CAD (np. Solid Edge 2D Drafting lub DraftSight, wzbogacone przez Autodesk 123D), CAM (FreeMill) i CAE (np., CalculiX), nie wydając ani złotówki z naszego portfela. Dodatkowo możemy je uzupełnić rozwiązaniem PDM/PLM – a takie również oferowane są bezpłatnie (np. ARAS), ale to już inna historia... http://www.aras.com/

(ms)

FreeMill można pobrać bezpłatnie ze strony producenta.

Strona dla społeczności użytkowników darmowego FreeMill: http://www.freecadcam.com/

Źródło: MecSoft


Piątek 19.08.2011 r.

Wiązki kablowe w świecie CAD

Siemens Industry Software podjęła nową, interesującą inicjatywę: „webinary”. Podczas krótkich, trwających do 1 godziny sesji specjaliści Siemens omawiać będą zagadnienia związane z oferowanym oprogramowaniem, a także przybliżać nowości funkcjonalne oraz poszczególne moduły...

Pierwszy webinar odbędzie się w poniedziałek, 29 sierpnia, o godzinie 12.00. Dotyczyć będzie zagadnień „Routing Electricalę, czyli projektowania wiązek kablowych. Poprowadzi go Michał Marcinowski, konsultant Siemens Industry Software Sp. z o.o.

Podczas spotkania omówione zostanie zastosowanie modułu systemu NX Routing Electrical (RE). Jest to narzędzie łączące „świat elektryków” ze „światem mechaników”. Efektem pracy elektryka jest zwykle schemat połączeń, określający nazwy urządzeń, wtyki i pojedyncze połączenia wiązki. Jest to sama logika działania. Moduł RE daje możliwość zamiany tych informacji na regularny model 3D wiązki, zawierający: odpowiednie wtyki, prowadzenie wiązki, jej montaż do elementów nośnych. To z kolei jest początkiem określenia: długości wiązki, jej masy i listy BOM (ang. bill of materials), ewentualnej kolizyjności jej przebiegu bądź montażu.

Plan prezentacji:

1. Klasyfikacja części elektrycznych
• Podział funkcjonalny
• Wstawienie portów

2. Prowadzenie wiązki
• Podział na segmenty
• Punkty montażowe
• Edycja przebiegu wiązki

3. Import danych elektrycznych
• Interpretacja urządzeń
• Interpretacja połączeń

4. „Fabrykacja” – określenie wykonania żył wiązki

5. Formboard – wykonanie dokumentacji płaskiej wiązki 

Oczywistą zaletą takiej formy prezentacji jest fakt, iż można będzie w niej uczestniczyć... nie ruszając się zza biurka. Aby zagwarantować sobie udział w wirtualnym spotkaniu, wystarczy dokonać rejestracji na stronie webinaru.

Źródło: Siemens Industry Software Sp. z o.o.


Czwartek 18.08.2011 r.

Deelip.com partnerem SolidWorks!

Nie byłoby w tym nic dziwnego: przecież Deelip Menezes, właściciel firmy Sycode i autor blogu Deelip.com od dawna współpracował z DS SolidWorks i to na dwóch płaszczyznach: jako producent nakładek, plug-inów, aplikacji współpracujących z SolidWorks (to jako Sycode) i jako dziennikarz, publicysta – bloger...

Jak sam pisał na swojej stronie, stawiało go to w dość delikatnej sytuacji. Spotykał się bowiem z przedstawicielami różnych obszarów z ramienia tej samej firmy; jako bloger – najogólniej mówiąc z marketingowcami, jako producent oprogramowania – z przedstawicielami działów technicznych. Owa delikatność sytuacji polegała na konieczności zachowania kontroli nad informacjami, które znał (z racji produkcji plug-inów) i których nie mógł upublicznić (poufność), a tymi, które mogły zostać powszechnie udostępnione.
Dodatkowo, dopóki „sam sobie był sterem, żeglarzem, okrętem”, sytuacja przedstawiała się także inaczej. A przecież zdecydował się sprzedać Sycode uznanemu producentowi systemów RP, a obecnie także oprogramowania, jakim jest 3D Systems. A to oznaczało konieczność „uporządkowania” relacji z SolidWorks.

Oficjalnie blog Deelip.com jest obecnie partnerem (jako tzw. „Research Associate”) DS SolidWorks...

(ms)

Źródło: Deelip.com


Czwartek 18.08.2011 r.

D-Cubed Components 59.0

Imponujące oznaczenie wersji: z numerem 59.0 Siemens PLM Software udostępniła
najnowsze oprogramowanie D-Cubed Components

Wersja 59.0 produktów 2D Dimensional Constraint Manager (2D DCM) i Profile Geometry Manager (PGM) zawiera nowe usprawnienia funkcjonalności i wydajności. Więcej  informacji o tych nowych wydaniach można znaleźć tutaj. Aby dowiedzieć się więcej o składnikach oprogramowania D-Cubed od Siemens PLM Software, proszę odwiedzić stronę producenta (dokładny link tutaj).

Źródło: Siemens Industry Software


Czwartek, 18.08.2011 r.

Modelowanie uchwytu – samouczek Solid Edge

Ciekawy link do tutoriala pokazującego sposób modelowania narzędzia w środowisku Solid Edge ST
zamieścił jeden z użytkowników forum CADblog.pl (link tutaj)

Przy okazji przypominam, iż wszystkie posty (a takie także się zdarzają), które nie okazują się użyteczne dla czytelników, lub mające charakter reklam, staram się możliwie szybko usuwać.

(ms)


Środa 17.08.2011 r.

„Sheet Metal” i outsourcing

Rapid Sheet Metal Inc. przedstawia bibliotekę narzędzi formowania online

Firma Rapid Sheet Metal Inc. najwyraźniej zdała sobie sprawę, że projektanci wymagają prototypów elementów blaszanych, dlatego też zdecydowała się zaoferować usługi outsourcingowe z tego obszaru, oczywiście z gwarancją jakości. Użytkowników SolidWorks powinno zainteresować, iż obecnie firma udostępnia narzędzia formowania jako pliki 3D SolidWorks. W jaki sposób? Otóż wydała bibliotekę 3D narzędzi formowania do uzyskania różnych przetłoczeń. Użytkownicy SW mogą pobrać odpowiednie modele (wraz z ich specyfikacją techniczną) i natychmiast wykorzystać do tłoczenia blach. Wielu mechaników może dzięki temu liczyć na znaczną oszczędność czasu, potrzebnego na samodzielne zaprojektowanie odpowiednich narzędzi, tłoczników etc.

Biblioteka dostępna jest pod adresem: http://www.rapidsheetmetal.com/tooling.aspx

Źródło: PSWUG.info, autor: Paweł Kęska


Środa 17.08.2011 r.

CalculiX 2.3

W świecie systemów CAD, CAM, CAE dzieje się tak wiele, że czasem potrafią umknąć nowinki dotyczące darmowych narzędzi. Tym razem pominąłem fakt pojawienia się nowej wersji darmowego systemu CAE – CalculiX, opisywanego (swego czasu dosyć intensywnie) na łamach CADblog.pl

CalculiX to program umożliwiający wykonywanie analiz modelu metodą elementów skończonych. Posiada pre- i postprocesor, interaktywne narzędzia 3D wykorzystujące OpenGL API. Najnowsza wersja pozwala wykonywać obliczenia w zakresie liniowym i nieliniowym zarówno dla statyki, jak i dynamiki. Użytkownik ma możliwość wykonywania analiz częstości drgań, stateczności i analiz modalnych. Program używa formatu danych zgodnego z ABAQUS, możliwe jest również użycie komercyjnych preprocesorów (za: http://feazone.org).

CalculiX bywa obecny na polskich uczelniach technicznych, wykorzystywany jest przez wiele firm także tych, które nie są zaangażowane bezpośrednio w jego rozwój. Program można pobrać ze strony www.CalculiX.de, a więcej informacji na jego temat można uzyskać także tu: Calculix na CADblog.pl | 1 | 2 |

(ms)

Linki do innych, interesujących darmowych systemów MES (feazone.org)

Źródło: www.calculix.de, feazone.org


Piątek, 12.08.2011 r.

Parametryzacja i ZWCAD 2011

Firma Usługi Informatyczne SZANSA, autoryzowany dystrybutor programu ZWCAD, udostępniła zapowiadany przed kilkoma dniami kurs parametryzacji...

Na stronie internetowej www.dobrycad.pl został udostępniony kurs parametryzacji (http://www.dobrycad.pl/index.php/opis-parametryzacji.html), która pojawiła się w programie ZWCAD, począwszy od wersji 2011. Kurs zawiera obszerny opis więzów geometrycznych, więzów automatycznych, wymiarów dynamicznych oraz bogato ilustrowane przykłady zastosowania parametryczności
w rysunkach CAD 2D.

Źródło: Szansa


Piątek, 12.08.2011 r.

GstarCAD mobilny? Chińczycy odrabiają lekcje!

GstarCAD, jeden z liczących się producentów systemów CAD 2D/3D z Państwa Środka wprowadza właśnie nową wersję swojego systemu – GstarCAD M – jako dodatkową aplikację pracującą na iPadach

GstarCAD M pozwala użytkownikowi na przeglądanie i – co najważniejsze – edycję plików *.dwg. Praca w środowisku GstarCAD M na mobilnym urządzeniu ma być – zgodnie z zapewnieniami producenta – łatwa, obsługa systemu jest wręcz intuicyjna, odbywa się analogicznie do innych mobilnych aplikacji.
W swojej informacji prasowej na temat GstarCAD M, producent powołuje się na fakt, iż firma działa i rozwija się na rynku aplikacji CAD już od 1992 roku. Wieloletnie doświadczenie ma być gwarantem wysokiej jakości produktu, przy jednocześnie umiarkowanej cenie. Więcej informacji na temat GstarCAD można znaleźć tutaj i tutaj

Źródło: TenLinks.com


Czwartek, 11.08.2011 r.

Solid Edge ST4 box? Nie tylko...

Co prawda na razie możemy jedynie oczy nacieszyć zdjęciem/grafiką przedstawiającą najnowszą odsłonę Solid Edge ST4 w pudełku (mniam!), ale za to – mamy już dostęp do liczącej ponad 80 stron publikacji (technicznej) opisującej dokładnie nowości w ST4...

Ten interesujący materiał (co prawda w języku angielskim, ale wzbogacony o liczące siedem stron polskie „streszczenie”) udostępniła na łamach swojej strony firma CAMdivision. Publikację można pobrać pod adresem http://camdivision.pl/publikacje/. Trzeba chwilę jej poszukać, znajduje się w sekcji „Opisy nowości”. Polecam!

(ms)

Źródło: CAMdivision


Czwartek, 11.08.2011 r.

Co tam piszczy w SolidWorks 2012? W poszukiwaniu śladów V6...

Nic nie „piszczy”, ale z informacji odnoszących się do udostępnionej właśnie wersji BETA 2 wynika, iż użytkownicy mogą liczyć m.in. na nowe narzędzie kontroli importowanego projektu

Co prawda owa kontrola dotyczyć będzie raczej tylko projektu zapisanego do wcześniejszej wersji SolidWorks, a nie pochodzącego z systemu CAD 3D innego producenta, ale kto wie, co przyniesie wersja finalna? Na razie użytkownicy, a w szczególności – beta testerzy – mogą korzystać z „upgrade assistant”, który pozwoli na sprawdzenie pliku z modelem lub złożeniem, pochodzącego z wcześniejszej wersji SolidWorks, pod kątem jakichkolwiek błędów, które mogły nastąpić na skutek konwersji do wersji 2012. „Asystant” dokonuje automatycznego porównania i sprawdzenia rozmiaru pliku, czasu jego utworzenia i ostatniego otwarcia, czasu przebudowy, momentu zapisania, błędów podczas przebudowy, wreszcie różnic w rysunku/modelu w stosunku do wersji pliku aktualnie używanej.

Nasuwa się pytanie: czy wprowadzenie takiego narzędzia – asystenta konwersji plików z formatów natywnych SW wcześniejszej wersji do formatu natywnego SW 2012 nie jest konsekwencją prac zmierzających do oparcia całego SolidWorks na tym samym kodzie, jaki stosowany jest w platformie V6 Dassault Systemes? Za taką teorią przemawiać może także fakt, iż SolidWorks dedykowany do zastosowań architektonicznych oferuje praktycznie identyczne środowisko pracy, jak inne aplikacje platformy V6, z flagową CATIA na czele... Czas pokaże, SolidWorks 2012 Beta 2 to ostatnia wersja przed „PreRelease”, a po niej nastąpi już oficjalna prezentacja nowego SolidWorks. Jesień zapowiada się ciekawie.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: beta@solidworks.com

Źródło: TenLinks.com


Środa, 10.08.2011 r.

Fujitsu i symulacje w chmurze...

Już w najbliższych tygodniach wystartuje nowy projekt, umożliwiający dokonywanie skomplikowanych analiz i symulacji bez konieczności posiadania w tym celu wyspecjalizowanych stacji roboczych lub wręcz klastrów. Idea „cloud computing” znajduje coraz szersze zastosowanie w inżynierii projektowej

8 sierpnia firma Fujitsu zapowiedziała start nowego serwisu internetowego dedykowanego analizom i symulacjom pod nazwą „TC Cloud” (od ang. Technical Computing). Nowy serwis składać się będzie z trzech współpracujących ze sobą sekcji:
• Pierwszą z nich stanowić będzie właściwa platforma do analiz i symulacji (Analytical Platform Service);
• Drugą – platforma dostarczająca użytkownikom aplikacje do symulacji i analiz, pracujące w chmurze, ale także na lokalnych komputerach użytkowników (Analytical Applications Service);
• Trzecią – „Analytical Help Desk”, zapewniający wsparcie i pomoc dla przeprowadzania analiz i symulacji (od definiowania warunków, założeń, po prawidłowe przeprowadzenie całego procesu).

Źródło: Fujitsu

Nowy serwis ma umożliwić użytkownikom optymalizację zaplecza sprzętowego i programowego wykorzystywanego na potrzeby analiz i symulacji. Sposób uzyskania licencji na korzystanie z serwisu ma zapewniać elastyczność i być atrakcyjny zarówno dla przedsiębiorstw korzystających z takich rozwiązań na szeroką skalę, jak i dla małych firm, sporadycznie dokonujących badań swoich projektów.

Jedną z pierwszych firm, która zdecydowała się na korzystanie z TC Cloud, jest Nikon Corporation.

Więcej informacji na stronie: www.fujitsu.com

Źródło: TenLinks.com


Środa, 10.08.2011 r.

2 miliony użytkowników AutoCAD WS

W przypadku tej aplikacji trudno mówić o pobraniach – chyba, że dotyczy to wersji pracującej na urządzeniach mobilnych, wykorzystujących system Android. AutoCAD WS jest darmowym systemem CAD 2D pracującym „w chmurze”. W praktyce oznacza to, iż aby z niego korzystać, wystarczy dysponować jedynie dostępem do internetu i przeglądarką...

Reasumując: zespół pracujący nas mobilną wersją programu AutoCAD WS poinformował o dwóch istotnych faktach, jakie zaistniały w ostatnim tygodniu. Po pierwsze, zarejestrowało się już ponad 2 miliony użytkowników AutoCAD WS. Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, iż aplikacja wykorzystywana jest w praktyce coraz częściej, o czym świadczy liczba ponad 3,5 mln rysunków przesłanych za pośrednictwem AutoCAD WS (licząc od września ubiegłego roku). Po drugie – i to jest najistotniejsze z punktu widzenia wspomnianego zespołu – pobrano ponad milion wersji AutoCAD WS pracującego pod kontrolą systemu Android! Program został opublikowany niespełna 3 miesiące temu, a jego popularność przerosła nawet najbardziej optymistyczne prognozy.


Zespół programistów AutoCAD WS przy okazji tych wydarzeń poinformował także o kolejnej wersji programu, który ukazać ma się w przeciągu najbliższych tygodni.

Źródło: 3DCAD.pl, AutoCAD WS blog

 

P.S.
Do AutoCAD WS można zalogować się korzystając z banera wyświetlanego na głównej stronie CADblog.pl (tutaj)


Wtorek, 9.08.2011 r.

OpenFOAM wersja 2.0.1

Jeśli ktoś z Państwa poszukuje darmowego narzędzia do mechaniki płynów, ten z pewnością powinien zainteresować się najnowszą wersją darmowego, pracującego w środowisku Linuxa (ale Windows też!) oprogramowania udostępnionego przez OpenCFD

OpenFOAM w wersji 2.0.1 dostępny jest dla systemów Linux, a konkretnie:
• Debian dla dystrybucji Ubuntu,
• RPM dla SuSE,
• a także źródłowego kodu, który można dostosować dla innych dystrybucji Linux'a.

Najnowsza wersja, poza wyeliminowaniem błędów zauważonych w 2.0.0, posiada nowe, istotne usprawnienia i rozszerzenia możliwości. Więcej informacji na temat nowości w edycjach 2.x.x można znaleźć tutaj

OpenFOAM opracowany został przez OpenCFD – które tworzą Henry Weller, Mattijs Janssens, Chris Greenshields, Andy Heather, Sergio Ferraris i Jenya Collings, we współpracy z Markiem Olesenem i Niklasem Nordinem. Jest on niezależnym elementem większej całości, będącej open-source'owym systemem naukowo-inżynierskim dedykowanym symulacjom i analizom, opratym na systemie operacyjnym, jakim jest Linux. Stąd też z początku nie było możliwości zainstalowania go na Windows, które nie było (i zapewne nigdy nie będzie) darmowym systemem o charakterze otwartego kodu, a szkoda.
Jednak zainteresowanie ze strony użytkowników na co dzień korzystających z Windows było na tyle duże, iż obecnie jest sposób, aby tego dokonać. Należy zainstalować środowisko VM (ang. virtual machine), niezależne od systemu operacyjnego Windows, a w nim – którąś z dystrybucji Linuxa, która pozwoli na zainstalowanie i wykorzystywanie OpenFOAM.

Najnowszą wersję OpenFOAM 2.0.1 można pobrać tutaj

 

Źródło: TenLinks.com


Wtorek, 9.08.2011 r.

Autodesk 123D Sculpt – nowa aplikacja na urządzenia mobilne

„Kocham rozwiązania ADSK wprowadzane po to, by 3D stało się bardziej dostępne dla masowego użytkownika” – napisał na swoim blogu Deelip Menezes, informując w kilku słowach o pojawieniu się nowej mobilnej aplikacji Autodesk

Autodesk 123D Sculpt to mobilna wersja znanego już zapewne Państwu, darmowego systemu do modelowania bezpośredniego w 3D, tym razem przeznaczona m.in. na iPady. Poniżej znajdą Państwo link do filmu (dostępnego na serwisie youtube) demonstrującego nową aplikację w akcji...

Źródło: www.deelip.com


Wtorek, 9.08.2011 r.

3Dconnexion i wsparcie ADSK

3Dconnexion poinformowało o zapewnieniu obsługi manipulatorów (myszek) 3D przez najnowsze wersje inżynierskich i graficznych aplikacji Autodesk

Wszystkie produkty oferowane przez firmę bezproblemowo współpracują z nowymi rozwiązaniami do projektowania technicznego i graficznego należącymi do rodziny Autodesk 2012, w tym z programami Inventor, Inventor LT, Inventor Fusion, Alias Design, Design Review, 3ds Max, 3ds Max Design, Maya i Softimage. Jak można się domyślać, nie ma także problemu z pracą w środowisku darmowej aplikacji Autodesk 123D (opartej na technologii znanej z Inventor Fusion).

Pracując nad elementami mechanicznymi i symulacją w Inventor czy też tworząc grafikę 3D w programie 3ds Max lub Maya, użytkownik myszki 3D może cieszyć się wysokim poziomem interakcji z projektem, trudnym do osiągnięcia za pomocą tradycyjnej myszki i klawiatury. Urządzenie pozwala na jednoczesne przesuwanie, powiększanie i obracanie modelu oraz umożliwia łatwe nawigowanie, dzięki czemu zwiększa wydajność i komfort pracy. Korzystając z myszki 3D, użytkownik jest w stanie projektować bardziej intuicyjnie i precyzyjnie kontrolować projekt, niemal w taki sposób, jakby trzymał go w dłoni.
Warto też wspomnieć o zapewnieniu obsługi urządzeń oferowanych przez 3Dconnexion przez najnowszą wersję bezpłatnego (open source) oprogramowania do tworzenia grafiki 3D, jakim jest Blender. Więcej informacji na temat urządzeń, wsparcia dla aplikacji i oferty 3Dconnexion można znaleźć tutaj.

Przy tej okazji zachęcam do zwrócenia uwagi na pewien szczegół: 3Dconnexion jest obecnie firmą niezależną, nie działającą w ramach Logitech Company; jej właścicielem jest prywatny przedsiębiorca. Czy będzie to miało pozytywny wpływ na rozwój produktów tej firmy – przekonamy się już w najbliższych miesiącach. Kto wie, może doczekamy się rozwiązania postulowanego przez jednego z inżynierów, korzystającego w praktyce z manipulatora 3Dconnexion – zintegrowania w jedną całość klawiatury komputera i myszy 3D? Żartobliwy sposób realizacji tej idei znalazłem niedawno na SolidSmack.com (foto poniżej).

(ms)

Źródło: 3Dconnexion, CAD.pl, SolidSmack.com


Piątek, 5.08.2011 r.

Kursy i samouczki ZWCAD

Autoryzowany dystrybutor programu ZWCAD, firma Usługi Informatyczne „Szansa”, zaprasza do zapoznania się z kursami tematycznymi dotyczącymi obsługi programu ZWCAD

Dzięki zamieszczonym na stronie www.dobrycad.pl kursom i samouczkom, mają Państwo okazję do zapoznania się zarówno z podstawowymi, jak i zaawansowanymi funkcjami i zastosowaniami programu ZWCAD pogrupowanymi w tematyczne moduły. Nawiasem mówiąc, każdy zainteresowany może także pobrać 30-dniową wersję testową ZWCAD 2011, także zamieszczone na stronie kursy nie służą tylko posiadaczom licencjonowanych wersji, ale także wszystkim potencjalnie zainteresowanym nabyciem tej taniej alternatywy dla rozwiązań klasy AutoCAD.

Dostępne są następujące kursy i samouczki:
Podstawy rysowania 2D
Kurs LISP
Opis renderingu

Jak zapowiada dystrybutor, wkrótce ukaże się również opis wprowadzonej w wersji 2011 parametryzacji.

Samouczki, szczegółowe informacje, a także wersje testowe można znaleźć na stronach www.dobrycad.pl i www.szansa.net.pl

Źródło: Szansa


Piątek, 5.08.2011 r.

Spóźniony darmowy CAD 2D od PTC? Prawie CAD... ale przydatny.

Przedwczoraj PTC udostępnił oficjalnie darmową edycję Creo Sketch, narzędzia 2D z pogranicza szkicownika i systemu CAD. Opracowane z myślą o szybkim przygotowywaniu, szkicowaniu alternatywnych koncepcji i projektów, zapewnia jednocześnie pełną kompatybilność z innymi aplikacjami PTC spod znaku „Creo”. Czy także z rozwiązaniami innych producentów?

Creo Sketch 1.0 to realizacja praktyczna idei udostępnienia inżynierom (i nie tylko) narzędzia, które w prosty sposób umożliwi wykonanie szkicu, rysunku koncepcyjnego danego projektu, a następnie przeniesienie go i dalszą „obróbkę” w profesjonalnym, dedykowanym do inżynierskiego projektowania środowisku.
Każdy, ktokolwiek wcześniej korzystał z aplikacji nie tyle do projektowania, co rysowania, po kilku chwilach pracy z Creo Sketch powinien czuć się z nią wystarczająco zaznajomiony. Creo Sketch pracuje w środowisku Windows, obsługuje także tablety graficzne (pochodzące np. z oferty Wacom).
Przygotowane szkice mogą posłużyć za wyjściową bazę do stworzenia geometrycznego modelu. Służą do tego specjalne komendy, jak np. Trace Sketch. Współpracę ze środowiskiem spoza PTC zapewnić ma obsługa formatów tiff, bmp, jpg i png. Szkoda jedynie, że kojarzą się one raczej z grafiką bitmapową (nawet nie wektorową), a to ograniczy ich praktyczne użycie.

Jak większość oferowanego za darmo oprogramowania, aby zalogować się do serwisu i pobrać liczący ok. 18 MB plik instalacyjny (spakowany), należy wypełnić prosty formularz. Link do pobrania aplikacji znajdą Państwo tutaj. Instalacja nie przysparza problemów, nie wymagała także wstrzymania pracy oprogramowania antywirusowego.

Krótka charakterystyka Creo Sketch 1.0
• dostępność różnych, prostych w użyciu narzędzi do szkicowania, jak ołówki, markery itp.;
• możliwość korzystania ze standardowej palety, lub zdefiniowania własnej;
• standardowy dla produktów linii Creo wygląd środowiska pracy;
• wsparcie dla tabletów graficznych (przede wszystkim Wacom);
• wrażliwość na nacisk urządzenia rysującego (cieńsza lub grubsza linia w zależności od nacisku wywieranego przez użytkownika na pióro);
• narzędzia do kopiowania, „klonowania” i stemplowania;
• efekty graficzne (wyostrzanie, wygładzanie, rozmywanie etc.);
• pełna kontrola warstw;
• wsparcie dla importu (i tworzenia) tekstur;
• otwieranie i zapisywanie do najpopularniejszych plików graficznych (bitmapowych), jak tiff, bmp, jpg i png
• pełne wsparcie dla edycji tekstu – opisów i uwag do rysunku;
• zintegrowane narzędzie do obsługi poczty elektronicznej, automatycznego wysyłania szkiców, rysunków etc.;
• możliwość uruchomienia aplikacji z poziomu innych systemów Creo – jako „Trace Sketch”
• praca w środowisku Windows XP i Windows 7

Czy doczekaliśmy się zatem „narzędzia”, które ostatecznie zastąpi przysłowiową papierową serwetkę na kawiarnianym blacie, rozpostartą między filiżanką kawy i pączkiem? Czas pokaże...

(ms)
Źródło: TenLinks.com, gfxspeak.com


Piątek, 5.08.2011 r.

Nowa przeglądarka Cortony: 3D Viewer 7.0

W tym roku na rynku pojawi się nowa wersja przeglądarki Cortona3D Viewer, chociaż w tym przypadku użycie określenia „przeglądarka” jest trochę krzywdząca. „Viewery” Cortony (bo mamy tutaj przecież dwa produkty, dla projektów 2D i osobny dla 3D) mają zdecydowanie więcej możliwości

Producent przewidział możliwość przetestowania wersji beta najnowszej przeglądarki, zapewne w celu wyeliminowania błędów, które mogły pojawić się w trakcie przygotowywania aplikacji. To szybkie i zapewniające użytkownikowi duży stopień interakcji narzędzie, gwarantuje wysoki stopień wizualizacji i renderingu projektów, dzięki dostosowaniu do możliwości sprzętowych zarówno komputerów klasy PC wyposażonych w najnowsze rozwiązania graficzne, jak i maszyn starszych lub bardziej „standardowych”.

Cortona3D Viewer (znana może niektórym użytkownikom jako Cortona VRML Client) pracuje jako dodatek, plug-in VRML do popularnych przeglądarek internetowych (jak np. Mozilla Firefox, Internet Explorer, Netscaper Browser etc.), jak również do aplikacji biurowych Microsoft (nie wiem, czy współpracuje także np. z Open Office, albo z przeglądarką Google Chrome – przyp. red.). W chwili obecnej Cortona3D Viewer dostępna jest jedynie na platformę Windows.

Aby pobrać wersję testową, proszę skorzystać z linku.

Źródło: TenLinks.com, cortona3D.com


Piątek, 5.08.2011 r.

Do końca sierpnia

Firma Usługi Informatyczne Szansa, autoryzowany dystrybutor oprogramowania ZWCAD w Polsce, pragnie poinformować o przedłużeniu ważności oferty specjalnej na aktualizację programu ZWCAD

W związku z dużym zainteresowaniem oferta specjalna na aktualizację z 30% rabatem została przedłużona do 31 sierpnia 2011 roku.

Nowości w ZWCAD 2011 to m.in.:
• parametryzacja,
• podświetlanie obiektów,
• szybsze i bardziej precyzyjne uchwyty,
• edytor tabel,
• funkcja solprof,
• mleader – narzedzie do odnośników,
• przerywanie wymiarów, itd.

Więcej informacji o funkcjach programu znaleźć można na oficjalnej stronie produktu. Ze strony można także pobrać w pełni funkcjonalną, 30-dniową wersję testową środowiska ZWCAD 2011...
Aktualizacji (w ofercie promocyjnej) można dokonać za pośrednictwem sklepu internetowego. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. (33) 488 89 39 lub (33) 488 07 20 oraz adresem biuro@dobrycad.pl

Źródło: Szansa


Czwartek, 4.08.2011 r.

Audi S5, a może Ferrari 250GT? Wszystko w zasięgu ręki...

...pod warunkiem, że – w odróżnieniu od polskiej Arrinery, za którą trzeba zapłacić niemało (wszystko przez Lee Noble'a – więcej na ten temat już jutro na CADblog.pl), te wspaniałe samochody zostaną zaoferowane za darmo, jedynie w wirtualnej postaci

Czytelnicy Swblog.pl powinni doskonale kojarzyć osobę Mateusza Klibera, autora darmowego (!) video tutoriala pokazujące, w jaki sposób korzystając z SolidWorks można zamodelować nadwozie samochodu osobowego i dokonać jego wizualizacji.

Dla zainteresowanych, Mateusz udostępnił model Audi S5 (materiał wideo poniżej), zapisany do formatów STEP / IGES. Pliki o wielkości od 65 do 232 MB można pobrać ze strony GrabCAD (link tutaj).

 

Moją uwagę zwrócił jednak nieco inny model – Ferrari 250 GT (klasyk). Zamieszczam link bezpośrednio do serwisu YouTube, na którym Mateusz Kliber umieszcza większość swoich modeli (a w zasadzie – video tutoriali ich dotyczących). Proszę zwrócić uwagę na komentarz zamieszczony pod filmem. W wolnym tłumaczeniu brzmi on: „Niesamowity samochód! Dziękuję za tutoriale. Zrobiłem swój pierwszy powierzchniowy model samochodu dzięki Tobie...”.

Nic dodać, nic ująć. Polecam!

(ms)

Link do wpisu na temat poprzednich darmowych video tutoriali tutaj


Czwartek, 4.08.2011 r.

Autodesk Design Award za Ferrari

Autodesk, Inc. ogłosił zwycięzców nagrody Autodesk Design Award w międzynarodowym konkursie Ferrari World Design Contest

Wśród zespołów nagrodzonych przez Ferrari i Autodesk za wizjonerskie projekty „Ferrari przyszłości”, znaleźli się: Hongik University (Republika Koreii) – pierwsze miejsce, IED (Włochy) – drugie miejsce, London Royal College of Arts (Wielka Brytania) – trzecie miejsce. Specjalna nagroda za „Innowację i Technologię” trafiła również do Jiangnan University (Chiny). Nagrody zostały przyznane w siedzibie Ferrarii w Maranello, we Włoszech. Autodesk jest technologicznym partnerem Ferrari w projektowaniu, wspierającym przy okazji ten prestiżowy konkurs.

Pielęgnowanie kreatywności młodych ludzi jest podstawą w każdej dziedzinie życia. Konkurs Ferrari World Design jest niczym okno, które chcemy pozostawić otwarte na świat i kreatywną energię następnych pokoleń. Widziałem wiele naprawdę innowacyjnych pomysłów, przesłanych nam przez tych młodych, utalentowanych ludzi, i czułem ich ogromną pasję i zaangażowanie. Jestem pewien, że niektóre z tych pomysłów zostaną zrealizowane przy tworzeniu Ferrari przyszłości – powiedział prezes Ferrari, Luca di Montezemolo, po ceremonii wręczenia nagród.
To cieszy, kiedy widzimy przyszłych inżynierów z całego świata wykorzystujących technologię do przekraczania granic w projektowaniu z pomysłami tak inspirującymi i kreatywnymi – skomentowała Brenda Discher, vice dyrektor ds. Marketingu w Autodesk. – W imieniu Autodesk, gratuluję zespołowi z Hongik University za kreatywną pracę i projekt innowacyjnego samochodu. Z niecierpliwością oczekuję momentu, kiedy zwycięzcy konkursu, a także wszyscy zaangażowani studenci dołączą do rynku pracy, wzbogacając go swoimi talentami w tworzeniu lepszego świata – dodała.

Zwycięski projekt. Model stworzony w oprogramowaniu Autodesk Alias przez studentów z Hongik University.
Zdobyli oni nagrodę Autodesk Design Award w konkursie Ferrari World Design Contest.

Światowy konkurs Ferrari World Design Contest zgromadził studentów z 50 prestiżowych, międzynarodowych szkół projektowania. Ich zadaniem było zaprojektowanie Ferrari przyszłości, z pomocą najnowszej generacji technologii i materiałów, przy zachowaniu znanej wydajności i elegancji przynależnej kultowej marce Ferrari. Do konkursu zakwalifikowało się siedem zespołów , którzy opracowali modele 3D, przy wykorzystaniu oprogramowania Autodesk Alias, jak również modele fizyczne w skali 1:4. Zgłoszenia do nagrody Autodesk Design Award oceniono na podstawie kilku aspektów, w tym wykorzystania oprogramowania w celu ułatwienia pracy zespołowej, wykorzystania oprogramowania do projektowania i jego zaawansowanych możliwości, najlepszej jakości i atrakcyjności wizualnej gotowego projektu samochodu. Laureaci nagrody Autodesk Design Award otrzymali pamiątkowe trofeum, jak również opłacone uczestnictwo w corocznej globalnej konferencji Autodesk University 2011 w Las Vegas, w Newadzie. Zwycięzcy konkursu otrzymali także staż w siedzibie Ferrari w Maranello, we Włoszech, razem z nagrodą pieniężną. Więcej informacji na temat konkursu Ferrari World Design Contest i każdej ze zwycięskich drużyn, na: www.worlddesigncontest.ferrari.com.

Wczesny koncept zwycięskiego modelu samochodu Ferrari, stworzony w oprogramowaniu Autodesk Alias
przez studentów Hongik University...

Inicjatywa Edukacyjna Autodesk
Autodesk pragnie by studenci w każdym wieku projektowali i tworzyli lepszy świat. Dzięki współpracy z akademickimi liderami i instytucjami, Autodesk pomaga nauczycielom budować umiejętności i zaangażowanie w klasach, jak i poza nimi, w ramach przygotowywania się do udanej kariery w branży architektonicznej, inżynierskiej i sztuki cyfrowej. Autodesk oferuje technologie i zasoby edukacyjne, które zainspirują następną generację profesjonalistów, zapewniając instytucjom edukacyjnym szkolenia, programy nauczania i zasoby społecznościowe. Więcej informacji na temat programów edukacyjnych Autodesk na: autodesk.com/education.

Źródło: Autodesk Inc.


Środa, 03.08.2011 r.

Ponad 100 stron o Solid Edge 2D Drafting

W 2008 roku Jarry Craig napisał i udostępnił podręcznik do darmowego systemu CAD 2D, jakim jest Solid Edge 2D Drafting. Skoro system jest darmowy, autor podręcznika postanowił podzielić się nim z wszystkimi zainteresowanymi także nieodpłatnie. Szkoda, że dopiero przed kilkoma dniami wpadłem na jego „trop”...

Chociaż publikacja pochodzi z 2008 roku, a więc powstała w oparciu o najwcześniejszą wersję Solid Edge 2D Drafting (wcześniej program nazywał się Solid Edge 2D Layout), to jednak z powodzeniem można wykorzystywać ją podczas stawiania pierwszych kroków w pracy z 2D Drafting ST. Niewielkie różnice w interfejsie można łatwo zauważyć, a sposób pracy w środowisku 2D również nie uległ wielkiej zmianie, chociaż oczywiście brakuje uzupełnienia chociażby w postaci opisu nowości, jakie wprowadzone zostały w obecnej wersji ST 3 (tak, proszę Państwa, to nie jest pomyłka:

Solid Edge 2D Drafting ewoluuje razem z jego „dorosłą wersją” 3D, wszystkie nowości implementowane do pełnej wersji systemu, a odnoszące się do modułu Draft, a także będące konsekwencją rozwijania technologii synchronicznej, znajdują swoje odbicie w tym darmowym oprogramowaniu CAD 2D przeznaczonym do użytku komercyjnego!).

Na łamach pliku pdf znajdziemy krótkie wprowadzenie (obejmujące m.in. opis dwóch dostępnych darmowych aplikacji – w zasadzie odnoszący się jedynie do SketchUp i bohatera opracowania, czyli Solid Edge 2D Drafting), następnie ogólne zasady tworzenia i pracy z dokumentacją płaską, w tym wprowadzenie do rzutów. To może trochę zdumiewać, gdyż w zasadzie jest to wiedza na poziomie zajęć z techniki w obecnej podstawówce (podstawy rzutowania i czytania rysunków technicznych miał mój syn już w czwartej klasie – w każdym razie w podręczniku; ile z tego przerobili faktycznie, to osobna sprawa...). Z drugiej strony nierzadko słuchałem zdumiony relacji o tym, jak to student pierwszego roku politechniki nie wie, jak wyznacza się średnicę, czym różni się ona od promienia, o prawidłowym rzutowaniu nie wspominając. Program dedykowany jest w zasadzie każdemu użytkownikowi i tego typu „przedszkole” chyba w takim kontekście ma sens.

Kolejne rozdziały przybliżają środowisko pracy, interfejs programu, początek szkicowania, skalowanie rysunków, przygotowywanie opisu technicznego, pracę przy projektowaniu mechanicznym, a także rozdział poświęcony projektowaniu architektonicznemu (co tłumaczy obecność szkicu budynku w szkielecie drewnianym na pierwszych stronach podręcznika).

Wadą liczącej ponad 100 stron publikacji jest fakt, iż dostępny jest jedynie w języku angielskim. I chociaż rad bym go przetłumaczyć i zaktualizować do najnowszej wersji, wolę nie zobowiązywać się do tego na niniejszych łamach. Chociaż kto wie, może od września pojawi się w postaci cyklu odcinków na stronie SolidEdgeblog.pl?

Podręcznik pochodzi ze strony http://engr-tech.com, na której można znaleźć dużo więcej publikacji dotyczących projektowania, kreślenia, korzystania z mniej i bardziej zaawansowanych systemów CAD. A pobrać można go tutaj

ms


Czwartek, 21.07.2011 r.

TOOLS I w nowej wersji

Firma Usługi Informatyczne „Szansa” poinformowała właśnie o udostępnieniu nowej wersji darmowej nakładki dedykowanej do programu ZWCAD

W najnowszej wersji aplikacja została dopasowana do programu ZWCAD w wersji Standard. Nakładka TOOLS I wzbogaca program ZWCAD o dodatkowe narzędzia oraz polskie skróty klawiaturowe. Wśród dodatkowych funkcji dostępnych po zainstalowaniu nakładki, użytkownicy znajdą m.in.:
• zapis rysunku do pliku wraz z kopią zapasową. Wykonywany jest normalny zapis, oraz tworzony jest dodatkowy plik, który w swojej nazwie ma wprowadzoną datę, oraz godzinę zapisu;
• włączenie i wyłączenie warstwy do stanu zapisanego przez polecenie „Izolacja warstw”;
• zapis współrzędnych punktów do pliku testowego w formacie CSV. Pliki te są bez problemu odczytywane w arkuszach kalkulacyjnych;

• rysowanie punktów, linii oraz splajnów z pliku CSV. Możliwe jest także przesunięcie oraz przeskalowanie rysowanych obiektów.

Wszystkich użytkowników programu ZWCAD zachęcamy do pobrania i zainstalowania aplikacji TOOLS I. Dokładny opis funkcji oraz link do pobrania darmowej nakładki dostępny jest tutaj.

Źródło: Szansa


Czwartek, 21.07.2011 r.

Coś dla CAMowców – VoluMill

Darmowy podręcznik do VoluMill udostępniła firma CAMdivision

Liczącą 26 stron (z czego 18 zawiera istotne treści) publikację w postaci pliku pdf (niestety, tylko w języku angielskim) można pobrać ze strony http://camdivision.pl/publikacje/

Również na stronie CAMdivision możemy zauważyć podręcznik użytkownika Solid Edge ST4 (na razie w przygotowaniu). Jak można się spodziewać, po oficjalnym udostępnieniu najnowszej wersji ST4 użytkownikom, podręcznik zostanie udostępniony. Kto wie, może nawet w języku polskim?

Źródło: CAMdivision.pl


Środa, 20.07.2011 r.

DrafSight V1R1.2

Oficjalnie SP2, a tak mniej oficjalnie – to mamy chyba do czynienia z całkiem nową odsłoną DraftSight, darmowego oprogramowania CAD 2D do zastosowań profesjonalnych...

W nocy, z 18 na 19 lipca otrzymałem newsletter informujący o pojawieniu się najnowszej „aktualizacji” dla DraftSight. Tym razem okazało się jednak, iż jest to chyba pierwsza na tyle poważna aktualizacja, iż oznacza ona w zasadzie właściwie nową wersję programu.

Wśród nowości dostępnych w systemie znajdziemy m.in. „smart dimensions”, ale także – możliwość zmiany kierunku grotów strzałek. I tutaj uwaga do mojego wcześniejszego wpisu dotyczącego tej funkcjonalności – bardzo potrzebnej użytkownikom; dopiero od tej wersji możemy w prosty sposób dokonać zmiany kierunku grotów strzałek, we wcześniejszych wersjach taki sposób postępowania prawdopodobnie nie przyniesie żadnych efektów. Jak tego dokonać, obrazuje krótki film dostępny tutaj.

Z informacji otrzymanych od jednego z Czytelników wynika także, że w tej wersji możliwe jest rysowanie okręgów stycznych do trzech pojedynczych elementów (odcinków, innych okręgów), czego nie można było zrobić po zainstalowaniu SP1 (!). Jak widać, program jest sukcesywnie doskonalony...

Więcej na ten temat tutaj i na SWblog.pl

Źródło: Dassault Systemes


Środa, 20.07.2011 r.

Kolejny CAD 3D za darmo?

3D Systems Corporation głosiła, że nabyła Alibre Inc., jednego z uznanych dostawców rozwiązań do projektowania w 3D. Jest to druga po Sycode firma w portfolio 3D Systems, oferująca rozwiązania CAD. Konsekwencją akwizycji może okazać się m.in. pojawienie na rynku kolejnej (po Autodesk 123D) darmowej aplikacji CAD 3D, dostępnej dla szerokiego grona zainteresowanych użytkowników...

Oprogramowanie Alibre używane jest przez kilkadziesiąt tysięcy firm i osób w ponad 50 krajach. Nic więc dziwnego, że 3D Systems nie ma zamiaru rezygnować z marki. W wywiadzie z Deelipem Menezesem, Abe Reichental (prezes 3D Systems) powiedział, iż firma koncentrować się będzie na dalszym rozwoju oprogramowania Alibre, nie tylko pod kątem wykorzystania go w kompletnych systemach pozwalających na pełną kontrolę procesu powstawania prototypów, od fazy projektowej, po druk 3D.

Obecna akwizycja wskazuje na konsekwentną realizację planów firmy, zmierzających do zaoferowania „w jednym miejscu” rozwiązań zarówno programowych (systemy CAD), jak i sprzętowych (drukarki 3D i inne urządzenia do szybkiego prototypowania), zintegrowanych, kompatybilnych i dostępnych zarówno dla amatorów i klientów segmentu DIY (z ang. zrób to sam), jak i dla profesjonalistów...

Źródło: 3D Systems, TenLinks.com

Więcej na temat akwizycji tutaj


Wtorek, 19.07.2011 r.

Wakacyjny cykl seminariów on-line

Firma Usługi Informatyczne „Szansa” zaprasza na cykl wirtualnych seminariów poświęconych programowi ZWCAD 2011 oraz współpracującym z nim aplikacjom dodatkowym

Pierwsze spotkanie, poświęcone nowościom w programie ZWCAD 2011 (krótko na ten temat pisaliśmy już tutaj), odbędzie się już w najbliższy czwartek, tj. 21.07.2011 r. Będzie to zarazem jedyne lipcowe seminarium, kolejne dwa będą miały miejsce w sierpniu i następne dwa, zamykające cykl spotkań – we wrześniu. Szczegółowy terminarz poniżej:

21.07.2011 – Nowości w programie ZWCAD 201,

11.08.2011 – ZWCAD 2011 razem z nakładką Przedmiar,

31.08.2011 – ZWCAD 2011 razem z nakładkami TOOLS I oraz TOOLS II,

15.09.2011 – ZWCAD 2011 oraz omówienie możliwości i funkcjonalności nakładki DROGI,

30.09.2011 – ZWCAD 2011 w połączeniu z programem do modelowania 3d – bonzai3d,

Więcej informacji zasięgnąć można pod numerem telefonu 33 488 89 39 lub 33 488 07 20. Organizatorzy proszę wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w bezpłatnych seminariach on-line o przesłanie zgłoszenia na adres mailowy biuro@dobrycad.pl

Źródło: Szansa


Wtorek, 19.07.2011 r.

DraftSight i odwracanie strzałek

Użytkownicy darmowego systemu DraftSight sygnalizowali problem dotyczący nadawania odpowiedniego kierunku grotom strzałek przy wymiarach, jak również zamieszczania w odpowiednim obszarze wartości wymiarów...

Ten tutorial zwrócił moją uwagę m.in. dlatego, iż kiedyś sam zastanawiałem się nad tym, w jaki sposób zmusić ten program 2D do wstawiania wymiarów dokładnie w taki sposób, jaki mi najbardziej odpowiada. Także na najpopularniejszym polskim forum użytkowników systemów CAD pojawił się wątek dotyczący właśnie kierunków strzałek wymiarowych w DraftSight (link tutaj). Niestety, pytanie użytkownika pozostało bez odpowiedzi...
Tymczasem wczoraj, na YouTube udostępniony został (tutaj) krótki video-tutorial pokazujący, jak w naprawdę prosty sposób (w zasadzie jednym kliknięciem) można zmienić kierunek strzałek. Film można oglądać bezpośrednio pod wskazanym powyżej linkiem, albo pobrać (jako plik *.flv) tutaj.

Źródło: http://www.3ds.com/products/draftsight/


Poniedziałek, 18.07.2011 r.

Uniknąć... piłowania!

Jeremy Singley nie jest inżynierem. Nawet nie chce nim zostać. Dzięki oprogramowaniu firmy Dassault Systemes SolidWorks Corp. Jeremy nie musi być inżynierem, aby razem z innymi użytkownikami narzędzi SolidWorks projektować elementy konstrukcji ciągników siodłowych o znakomitych parametrach aerodynamicznych...

Singley, właściciel firmy Jeremy Singley Industrial Design, pracuje nad zestawem akcesoriów, które pozwolą zmniejszyć opór aerodynamiczny stawiany przez ciągniki siodłowe, a w rezultacie obniżyć zużycie paliwa. Korzystając z narzędzi SolidWorks CAD 3D i SolidWorks Flow Simulation Jeremy eksperymentuje z nowymi kształtami i testuje przydatność poszczególnych koncepcji pod względem mechanicznym. W ten sposób może sprawdzić, czy elementy zmniejszające opory powietrza nie spowodują jednocześnie pogorszenia zwrotności ciągnika. Będąc designerem, projektantem z wykształceniem plastycznym, Singley wykorzystuje SolidWorks jako źródło danych technicznych, bez których trudno byłoby mu udoskonalać swoje projekty. Modelowanie brył w programie SolidWorks 3D umożliwia mu opracowywanie pomysłów od etapu narodzin projektu aż po fazę produkcji, ponieważ w trzech wymiarach może sprawniej analizować nowe rozwiązania.

– Zawsze preferowałem pracę na realnych modelach trójwymiarowych. Pomijam etap szkicowania i projektowania 2D. Dawniej szedłem po prostu do warsztatu, żeby z kawałków drewna sklecić fizyczne modele. Obecne rozwiązanie pozwala uniknąć... piłowania – śmieje się Singley. – Z SolidWorks lepiej mi się pracuje, ponieważ to oprogramowanie jest intuicyjne i ma własną „inteligencję”. Często samo poprawia pomyłki użytkownika albo przynajmniej dokładnie informuje, co trzeba skorygować. To mi się podoba – dodaje.

Dotąd Singley używał SolidWorks do projektowania rozmaitych przedmiotów, od domowych urządzeń elektronicznych po meble i oprawy do lamp. Właśnie dlatego, gdy były kierowca ciężarówki i uczestnik wyścigów dragsterów Bob Sliwa skontaktował się z nim za pośrednictwem społeczności SolidWorks, by porozmawiać o projektowaniu ciągników siodłowych, Singley potraktował sprawę jak nowe, ekscytujące wyzwanie. Sliwa, wspierany przez ponad 20 firm sponsorskich (wśród których znalazły się CITGO, Alcoa i Michelin) chciał o 60 procent zredukować opór powietrza ciągnika siodłowego, by zmniejszyć zużycie paliwa i zamiast obecnych 6–7 mil/galon uzyskać 15 mil/galon (czyli spadek z ok. 33–39 do 15,7 l/100 km). Celem projektu jest budowa „Superciężarówki” — najbardziej opływowego ciągnika siodłowego na świecie. (...)

| więcej na SWblog.pl |


Poniedziałek, 18.07.2011 r.

ADSK 123D przestaje być tylko zabawką...

Moje prognozy spełniają się co do joty! Wszystko wskazuje na to, że doczekaliśmy się darmowego, markowego CAD 3D. Autodesk oferuje już w zasadzie pełnowartościowy, darmowy system CAD 3D. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy pojawiła się piąta poprawka do tego oferowanego od niedawna programu. Dzięki niej możliwa jest obsługa nie tylko formatów STL, ale także – DWG. A to czyni program zdecydowanie użyteczniejszym narzędziem...

Jakiś czas temu Deelip Menezes pisał na swoim blogu, iż Autodesk 123D wydaje się być programem istotnie dedykowanym osobom, chcącym zaprojektować sobie coś tak na szybko, a następnie swoją koncepcję urzeczywistnić w postaci wydruku 3D – stąd początkowo jako jedyny format zapisu, ów tak naprawdę darmowy „Inventor Fusion” stosował powszechnie w tym celu używany format STL.

Podobne opinie i komentarze pojawiały się także na polskich internetowych łamach (np. tutaj, również niżej podpisany popełnił wpis w podobnym tonie, datowany na 7.06.2011 r.). Okazuje się jednak, że ADSK na w stosunku do swojego bezpośredniego modelera inne plany. Kolejne funkcjonalności jeszcze lepiej podkreślają jego przeznaczenie – jako wygodnego i prostego w użyciu CAD'a 3D „dla szerokich mas użytkowników” (tzw. segmentu DIY – Do It Yourself). Ale moim zdaniem tą najbardziej spektakularną jest właśnie możliwość zapisu do formatu DWG, a także – zdolność do publikowania modeli bezpośrednio do innego darmowego narzędzia ADSK, jakim jest opisywany na łamach CADblog.pl AutoCAD WS, pracujący „w chmurze” (cloud computing).

W wersji „beta 5” użytkownik ma możliwość:
• wspomnianego zapisu do DWG i publikowania plików także w formacie AutoCAD WS;
• rysowania projektów z wykorzystaniem różnych standardowych formatów arkusza;
• możliwości kreowania projektów na wielu arkuszach (wyświetlanych osobno w oknach aplikacji, przeglądarkach etc.);
• automatycznego standardowego rzutowania projektu na arkusz (góra, dół, lewa, prawa, front, tył, widoki izometryczne);
• ustalania różnych skal widoku modelu;
• dodano cztery nowe „prymitywy” (bryły);
• otwieranie i zapis do formatu IGES, DXF;
• możliwość dodawania tła do widoku modelu...

Plany na przyszłość zakładają możliwość nadawania widokom nazw, reorientacji widoków na arkuszach, a także dodawania komentarzy tekstowych.

Program dostępny jest dla systemów Windows 32 i 64-bitowych, ale – użytkownicy Windows XP muszą liczyć się z tym, iż dedykowany jest dla Vista i nowszych. Piszącemu te słowa nie powiodła się instalacja Autodesk 123D. Dodam jeszcze, iż wersja 32-bitowa waży blisko 0,5 GB. Jak podaje producent, nie ma potrzeby odinstalowywania poprzedniej wersji systemu...

Źródło: http://www.123dapp.com/, TenLinks.com


Poniedziałek, 18.07.2011 r.

Archiwalne warsztaty PROCAD NET CAFE

W swoim ostatni newsletterze firma PROCAD, organizator wirtualnych warsztatów dla użytkowników systemów ADSK, poinformowała o czymś, co powinno zainteresować wszystkich, którym nie udało się uczestniczyć w tych sieciowych „wydarzeniach”...

Udostępnione zostały bowiem archiwalne nagrania „wirtualnych warsztatów”. Aby je obejrzeć, wystarczy zainstalować aplikację NetViewer (dostępną na stronach PROCAD – tutaj), a następnie pobrać interesujący nas plik, dostępny na ftp pod adresem: ftp://netviewer.procad.pl

Źródło: PROCAD


Piątek, 15.07.2011 r.

Nowy ZWCAD 2011

Jak poinformowała firma Usługi Informatyczne SZANSA, dostępna jest już najnowsza wersja systemu ZWCAD 2011

W tej edycji firma ZWSOFT, producent programu, skoncentrowała się na poprawie działania programu, czyniąc to w oparciu o informacje i uwagi napływające od użytkowników.

I tak na nowości w czerwcowej wersji programu ZWCAD 2011 składają się między innymi:
• udoskonalone porównywanie plików – teraz istnieje możliwość porównywania zmian w bloku, atrybutów bloku, stylów czcionek i wymiarów;
• została wprowadzona funkcja Selection Preview do możliwości wyłączenia podświetlenia obiektów po najechaniu kursorem;
• ulepszono precyzyjność i efektywność uchwytów, zwłaszcza na dużych rysunkach;
• dodano pasek wizualizacji stylów;
• zwiększono stabilność systemu;
• udoskonalono drukowanie dokumentacji płaskiej;
• zoptymalizowano API – to ostatnie szczególnie ucieszy zaawansowanych użytkowników AutoCAD, dzięki temu mogą bowiem korzystając ze środowiska ZWCAD 2011 pisać bardziej rozbudowane aplikacje w LISP, VBA i ZRX...

Program w najnowszej odsłonie można pobrać ze strony internetowej http://zwcad.pl/formularz.php (wersja instalacyjna waży około 150 MB. Szczegółowe informacje można też uzyskać na stronie internetowej www.dobrycad.pl, pod nr tel. 33 4 888 939 lub 33 488 07 20 oraz adresem poczty elektronicznej biuro@dobrycad.pl.

Źródło: Szansa


Czwartek, 14.07.2011 r.

BRL-CAD 7.20

Tak, to nie żarty! Opisywany niegdyś na łamach elektronicznych wydań CADblog.pl darmowy program CAD 3D, którego korzenie wywodzą się jeszcze z systemów inżynieryjnych armii amerykańskiej, opracowanych w latach 80. XX wieku, nadal jest rozwijany, a zupełnie niedawno doczekał się kolejnej aktualizacji...

Ulepszenia najnowszej wersji dotyczą m.in. konwersji modeli geometrycznych (polygony itp.), zmian w nakładkach MGED i Archer obejmujących poprawę znalezionych błędów, dalsze rozwijanie interfejsów użytkownika (nowe opcje dostępne z poziomu menu, poprawa funkcjonalności tego ostatniego). Jeśli chodzi o samo obrazowanie obiektów, wprowadzono pewne zmiany w cieniowaniu modelowanych brył i obiektów 3D.

BRL-CAD można pobrać i używać bezpłatnie, wersje instalacyjne (dla różnych systemów) i podstawowa dokumentacja dostępne są na stronie http://brlcad.org/.

Więcej o BRL-CAD można znaleźć na łamach archiwalnych wydań CADblog.pl, a także na stronach CADblog.pl (m.in.  tutaj i tutaj)

Źródło: SourceForge.net


Środa, 13.07.2011 r.

Innowacje PLM w przemyśle motoryzacyjnym

Coraz częstsze wykorzystanie wersji 6 platformy Dassault Systèmes dowodzi, że rośnie zapotrzebowanie klientów na usługi z zakresu transformacji biznesu poprzez otwartą, skalowalną i innowacyjną platformę współpracy

Jak ogłosiła firma Dassault Systèmes, światowy producent rozwiązań 3D i zarządzania cyklem życia produktu (PLM), wersja 6 jej platformy stosowana jest przez rosnącą liczbę producentów samochodów. Ponieważ branża stoi przed znaczącą transformacją i potrzebą zaprezentowania się od nowej strony, przedsiębiorstwa samochodowe, takie jak Renault, Jaguar Land Rover, McLaren Mercedes, czy Tesla Motors, przemyślały już na nowo swoją strategię zarządzania cyklem produktu. Zatwierdziły one wizję Dassault Systèmes i zastosowały 6 wersję platformy, aby poradzić sobie z coraz większą złożonością pojazdów, potrzebą skrócenia czasu wprowadzenia na rynek, szybszą reakcją na potrzeby i życzenia klientów, globalizacją i rygorystycznymi wymogami w zakresie zużycia paliwa.

Koncerny Jaguar Land Rover i Renault były przedmiotem intensywnych, wielomiesięcznych analiz konkurencyjności – powiedział Olivier Sappin, wiceprezes działu motoryzacji w Dassault Systèmes. – Obaj producenci powszechnie stosują wersję 5 platformy, jak również systemy oprogramowania dla przedsiębiorstw od dostawców zewnętrznych. Biorąc pod uwagę te środowiska, ich decyzja o wyborze wersji 6 jest według mnie silnym dowodem na otwartość wersji 6 i jej zdolność współistnienia nie tylko z rozwiązaniami wersji 5, ale także z rozwiązaniami i procesami konkurencji.

Od ponad 25 lat, firma Dassault Systèmes zapewnia nowatorskie i sprawdzone rozwiązania zaprojektowane specjalnie na potrzeby producentów oryginalnego wyposażenia i dostawców branży motoryzacyjnej. Firma Dassault Systèmes odgrywa w branży zasadniczą rolę, wprowadzając innowacje i nieustannie wspierając ją na każdym etapie zmian w zakresie technologii i rozwiązań biznesowych, od projektów 2D po 3D, od kompletnych modeli cyfrowych po zarządzanie cyklem życia produktu i realistyczne doświadczenia użytkowania pojazdu.
W obecnym środowisku gospodarczym, którym rządzą konsolidacja i inicjatywy związane z oszczędnością kosztów, główna baza klientów Dassault Systèmes obejmująca producentów oryginalnego wyposażenia (ang. OEM), jak również wschodzących w branży innowatorów, przechodzi do korzystania z 6 wersji otwartej platformy (V6), biorąc pod uwagę jej wyjątkową wartość, dzięki której mogą sprostać wyzwaniom jakie niesie ze sobą transformacja:

Globalna współpraca
V6 umożliwia globalną współpracę w ramach jednej zintegrowanej platformy, zapewniając pełną identyfikowalność, od wymogów początkowych aż po gotowy pojazd. Pomaga zarządzać systemami motoryzacyjnymi, zwiększając złożoność poprzez wyjątkowe środowisko współpracy, które łączy liczne dyscypliny związane z tworzeniem systemów oraz zarządza setkami oddzielnych narzędzi.
Ujednolicając wzornictwo w obrębie jednej platformy PLM, producenci samochodów mogą korzystać z koncepcji „sprawdzonych wzorów” i stosować je dla wszystkich linii produktów, tym samym znacznie oszczędzając czas przy projektowaniu i produkcji nowych samochodów. Co więcej, 6 wersja wspólnej platformy otwiera przed konsumentami możliwość tworzenia samochodów, pozwalając zdobyć informacje o ich oczekiwaniach dzięki realistycznym doświadczeniom 3D. (...)

Płynne przejście do skutecznego wdrożenia
Aby chronić inwestycje swoich klientów, firma Dassault Systèmes nieustannie wspiera
i ulepsza wersję 5 oprogramowania CATIA technologią, na której opiera się wersja 6. Aby ułatwić płynne przejście do wersji 6, firma Dassault Systèmes gwarantuje kompatybilność danych z wersji 5 z tymi z wersji 6.

Źródło: Dassault Systemes


Wtorek, 12.07.2011 r.

„Odlotowy” wózek dziecięcy...

W ciągu kilku miesięcy zespół Let’s Go Design od podstaw zaprojektuje „Hot Rod Baby Buggy” i zbuduje jego prototyp. Serial Let’s Go Design powstał z myślą o zachęcaniu do nowatorskiego projektowania przy jednoczesnym propagowaniu współpracy w społecznościach łączących ludzi pochodzących z różnych środowisk, w tym projektantów i konsumentów...

W prawdziwie MacGyver’owskim stylu, zespół projektowy stworzy ulepszony wózek dziecięcy, łączący bezpieczeństwo dziecka z technicznymi gadżetami na różnych poziomach, które spodobają się zarówno matkom, jak i ojcom. Cały proces, od projektu, do fizycznej konstrukcji, będzie rejestrowany z myślą o widzach, których pomysły są mile widziane na wszystkich etapach. Poprzednie projekty zrealizowane w ramach serialu Let’s Go Design to Ultimate CAD Chair i Multisport Practice Cage.

Żyjemy w czasach, w których nowatorstwo w projektowaniu produktów i oprogramowania jest bardzo poszukiwane” – mówi Jeremy Luchini, kierownik ds. certyfikacji w firmie SolidWorks i szef zespołu serialu Let’s Go Design. – Przy realizacji serialu nasz zespół stara się zapewnić możliwości działania dla innowacyjności, kreatywności i ducha współdziałania w projektowaniu, przy zaangażowaniu społeczności z różnych środowisk i z różnych grup wiekowych. Chcemy zainspirować obecnie aktywnych i przyszłych utalentowanych konstruktorów do poszerzania granic projektowania.

Serial zdobył już znaczną grupę zwolenników wśród projektantów, co wyraźnie widać po aktywności na stronie internetowej, a także na serwisach społecznościowych.

Projekty Let’s Go Design są bardzo zróżnicowane i ciekawe dla projektantów – twierdzi Rob Wolkers, niezależny projektant przemysłowy. – Jednak założenia Projektu 3 stanowią zaproszenie dla wszystkich ludzi, tak aby zainteresowali się całym procesem projektowania produktu pierwszej potrzeby dla rodziców i z niecierpliwością oczekiwali na ostateczny prototyp „Hot Rod Baby Buggy”. To właśnie takie projekty ukazują ciekawą, praktyczną stronę projektowania ludziom niebędącym fachowcami, przyciągają uwagę konsumentów i służą budowaniu idei z wykorzystaniem pomysłów pochodzących bezpośrednio od docelowych użytkowników...

Pierwsze trzy odcinki Projektu 3 można obejrzeć w Internecie pod adresem http://letsgodesign.tv/. Mile widziany jest aktywny udział widzów, którzy mogą zamieszczać komentarze na stronie internetowej oraz na serwisach Twitter i Facebook. Co więcej, po każdym odcinku, widzowie będą proszeni o głosowanie na jeden najważniejszy element wózka. Zwycięska funkcja projektowa zostanie ogłoszona i uwzględniona w projekcie. Będzie też tematem kolejnego odcinka...

Źródło: DS SolidWorks


Piątek, 8.07.2011 r.

„Kaśka” (CATIA) V5 R21

5 lipca Dassault Systemes udostępniła system CATIA V5 R21. Jak można przeczytać w informacji prasowej, w ten sposób koncern wykazał się troską wobec ponad 100 000 użytkowników nadal korzystających z wersji V5, mimo wprowadzania
i rozwijania od kilku lat platformy V6 (i niedawnego ogłoszenia udostępnienia jej najnowszej edycji V62012)

Nowe poprawki mają jednak także na celu zapewnienie lepszej współpracy między środowiskiem V5 i V6. Warto nadmienić, iż jądro geometryczne (kod) 3D w obu systemach pozostaje takie samo, co pozwala na „hybrydowe” modelowanie (np. częściowo w środowiskach V5 i V6 jednocześnie), sprawdzające się bez porównania lepiej, niż współpraca polegająca na zwykłym przesyłaniu plików między wersjami.

– Nawet ci spośród klientów, którzy nie doświadczyli jeszcze komfortu pracy z nową platformą V6, czerpią obecnie korzyści wynikające z jej wdrożenia. Nasza ewolucja w stronę PLM 2 nie była tylko taką sobie wizją tego, co PLM może oznaczać i zrobić dla naszych klientów – wyjaśniał Dominique Florack, wiceprezes wykonawczy działu produktów, badań i rozwoju DS. – To, co widzimy w V5R21, to kombinacja korzyści wynikających z wdrożenia V6 i V5...

V5R21 zawiera nowe funkcjonalności, pozwalające np. na dokładną analizę elementów kompozytowych (SIMULIA Extended Analysis), ale także na lepszą współpracę z aplikacją ENOVIA. W najnowszej edycji V5 znajdziemy także rozwiązania będące konsekwencją przejęcia Intercim przez Dassault Systemes, a wpisujące się w dalszy rozwój PLM spod znaku DS...

Pełną listę nowych funkcjonalności V5R21 można znaleźć tutaj.

Źródło: TenLinks.com, Dassault Systemes


Piątek, 8.07.2011 r.

Plug-iny do CREO... Coś przestało działać?

To nie nowina, że wraz z pojawieniem się nowszej wersji systemu, często konieczne jest zaktualizowanie sterowników, czy też plug-inów aplikacji współpracujących z danym systemem. Podobnie okazało się w przypadku Creo Elements/Pro 5.0, które zastąpiło Pro/E WildFire 5.0

Jak napisał na swoim blogu Deelip Menezes, problemem w przypadku aplikacji dostarczanych przez jego Sycode okazała się zmiana znacznika wersji systemu z „Wildfire 5.0” na „5.0”. Do niego odwoływały się nakładki Sycode (w celu rozpoznania wersji systemu) – i nie mogąc zidentyfikować nowego znacznika, po prostu się nie uruchamiały. Problem może dotyczyć innych aplikacji i dodatków do Pro/E.
Deelip zauważa krytycznie, iż zazwyczaj jeśli nie były dokonywane poważniejsze zmiany w kompilatorze, to nowsze wersje systemów CAD były w stanie zapewnić wsparcie dla starszych plug-inów. Ale nie jest to oczywiście regułą.

– To całkiem normalne w biznesie związanym z tworzeniem nakładek, dodatków, współpracujących aplikacji – napisał Deelip. – Musisz powtarzać testy swoich programów przy okazji każdej aktualizacji, udostępnieniu każdego service packa, nie mówiąc już o ogłoszeniu dostępności nowszej wersji systemu, dla którego twoje nakładki są przeznaczone – dodaje.
Zaznacza jednak, że ze swej strony dostawcy systemów CAD/CAM/CAE dbają zazwyczaj o to, by nowsze wersje działały bez problemów z dostępnymi wcześniej plug-in'ami.
– Ale czasem wszystko może się posypać. Zdarzyć się może bowiem błąd w plug-inie, który spowoduje awarię lub zawieszenie systemu CAD. I wtedy nierzadko obrywa producent systemu, a nie nakładki – śmieje się Deelip. – Cóż, to wszystko jest... częścią gry...

Co zrobić, jeśli Państwo również zauważyli problemy z dotychczas stosowanymi nakładkami dla starszej wersji Creo – Pro/E? Najlepiej przesłać swoje uwagi do producenta dodatku...

Źródło: Deelip.com


Czwartek, 7.07.2011 r.

Nowy format STL?

STL to domyślny format plików używanych do zapisu danych niezbędnych dla potrzeb procesu druku 3D (szybkiego prototypowania – ang. rapid prototyping), opracowany jeszcze w połowie lat 80. przez 3D Systems. W owym czasie szybkie prototypowanie oznaczało w zasadzie stereolitografię (która nie do końca odpowiada istocie „druku 3D”) i od niej właśnie powstał skrót używany dla oznaczenia tego formatu. A przecież minęło już ponad ćwierć wieku, techniki druku rozwinęły się, a format pozostał w zasadzie... ten sam

Godnym następcą STL ma szansę zostać *.AMF (Additive Manufacturing File Format), opracowany przez zespół amerykańskiego stowarzyszenia na rzecz testowania materiałów (American Society for Testing and Materials) pod przewodnictwem prof. Hod Lipson z Cornell University. AMF ma bardziej zaawansowaną strukturę pliku i przy wielkości porównywalnej do standardowego STL, pozwala na zapisanie większej ilości informacji na temat obiektów, tworzywa, tekstur, konstelacji i metadanych określających triangulacyjny system miar. Innymi słowy, wydaje się bardziej „współczesny” obecnie stosowanym nowym technologiom szybkiego prototypowania, w tym druku 3D.

Oczywiście, nowy format pliku jest zgodny z STL, dzięki czemu nie ma potrzeby dokonywać jakichkolwiek zmian w systemach. AMF używa tak samo jak STL trójkątów do określenia geometrii, ale dodatkowo pozwala na zapisywanie... zakrzywionych trójkątów, a to przekłada się na dokładniejsze opisanie i odwzorowanie kształtu modelu – ma on gładsze powierzchnie i krawędzie.

Zakrzywione trójkąty i zawinięte krawędzie (curved edges) pozwalają na ograniczenie liczby elementów siatki mesh potrzebnej do opisania powierzchni drukowanego modelu. Pozwoli to także na zmniejszenie ryzyka błędów związanych z opisywaniem skomplikowanych geometrii.
Plik AMF pozwala także zapisać informacje o... kolorach modelu, a także zawiera mapę tekstury. Dane te mają postać ciągów bajtów w kodzie Base64 (jeden bajt na piksel określa poziom szarości w przedziale 0-255).
Materiały w formacie AMF mogą być definiowane jako kompozycja innych. Pozwala to – przynajmniej teoretycznie – na dokładniejsze zdefiniowanie struktury prototypu, drukowanego modelu 3D i ma wpływ nie tylko na jego wygląd, ale także na jego fizyczne właściwości. Do określenia, z jakiego materiału – lub w jakiej proporcji użytego – ma być budowany definiowany model, wykorzystywane są informacje powiązane z koordynatami przestrzennymi (x, y, z). Podobnie wykorzystywane są wspomniane mapy tekstur.

Konwerter plików STL do AMF, a także przykładowe modele, można pobrać tutaj.

Źródło: www.shapeways.com, 3Dcad.pl


Czwartek, 7.07.2011 r.

V6 a.d.2012... rozwiązania dla handlu detalicznego?

Będąc świadomym różnorodności środowisk implementacji wśród stałych klientów oraz u innych odbiorców, zespół Dassault Systèmes kontynuował działania w celu opracowania i udoskonalenia w 6. wersji systemu ENOVIA rozwiązań z zakresu zarządzania danymi, dostępnych obecnie w wersji 5 CATIA oraz w SolidWorks, jak również w Pro/ENGINEER, Inventor, NX, Solid Edge, Adobe Creative Suite i systemach i aplikacjach pochodzących od innych producentów. Stanowi to dopełnienie zeszłorocznej zapowiedzi hybrydowych struktur produktów składających się z modeli CATIA V5, V6 i SolidWorks...

Release 2012 oferuje nowe rozwiązania interoperacyjności (zdolności do współdziałania) oparte na schemacie XML i usługach sieciowych, pomiędzy V6, a innymi systemami PDM, dostarczając dwukierunkowych zmian struktur produktów w projektowaniu 3D z dokładną geometrią w formatach STEP i CATIA V5. Nowe poziomy integracji pomiędzy rozwiązaniami 6. wersji, a rozwiązaniami ERP są teraz również dostępne w Release 2012, optymalizując wymianę danych dotyczących produktów, procesów i zasobów.
Dodatkowo, CATIA V6R2012 zapewnia liczne optymalizacje inżynierii systemowej oraz multidyscyplinarną metodologię projektowania z wymogami i funkcjonalnymi, logicznymi oraz fizycznymi (RFLP) definicjami produktów.

Kluczowe znaczenie w innowacji mają zarówno współpraca wewnątrz przedsiębiorstwa, jak również praca nad łańcuchem wartości poza nim. Jaguar Land Rover planuje wykorzystać rozwiązania PLM obecne w platformie V6 w celu połączenia naszej globalnej organizacji z modelem 3D i stosowania go w ramach podstawowej współpracy i struktury komunikacji – powiedział John Knight-Gregson, kierownik programu PLM w Jaguar Land Rover. – Poprzez implementację rozwiązania 6. wersji Dassault Systèmes jako powszechnej, otwartej podstawy innowacji we wszystkich dziedzinach kreowania produktów, Jaguar Land Rover znacznie zwiększy wydajność i zoptymalizuje wiodące już w przemyśle motoryzacyjnym projekty.

BMW, Jaguar Land Rover, Parker Aerospace i Benetton to niektóre z przedsiębiorstw, które ogłosiły niedawno wdrożenie rozwiązań PLM DS V6.

– Od trzydziestu lat nieustępliwie kształtowaliśmy zarządzanie cyklem życia produktów tak, aby było ono dla naszych klientów otwartą, jednolitą platformą kolaboracyjną – mówi Dominique Florack, senior vice executive działu produktów, badań i rozwoju w Dassault Systèmes. – Począwszy od tysiąca dostępnych publicznie API, po zdolność do współdziałania V6 z PDM, CAD i innymi systemami przedsiębiorstwa, platforma V6 została zaprojektowana dla środowisk wdrażania w rzeczywistym świecie, których doświadcza każdy klient – wyjaśnia.

V6... i rozwiązania dla handlu detalicznego?
Połączony z 6. wersją ENOVIA 3DVIA Shopper jest nowym, gotowym do użytku rozwiązaniem biznesowym dla handlu detalicznego i działalności marketingowej, realistycznie symulującym ustawienia handlu detalicznego w obrębie obszernych środowisk 3D. Za pomocą 3DVIA Shopper, handlowcy i detaliści mogą w łatwy sposób wizualizować i lepiej szacować organizację magazynów oraz efektywniej pozycjonować produkty, analizując zachowanie klientów dla uzyskania maksymalnego potencjału sprzedaży.

Nowe rozwiązanie systemowego planowania globalnej produkcji oferowane przez V6R2012 DELMIA jest skarbnicą pojedynczych danych służących do przekształcania wszystkich potencjałów produkcyjnych w całym fizycznym łańcuchu dostaw oraz we wszystkich powiązanych zakładach w skoordynowaną sieć globalnych operacji produkcyjnych. Dzięki temu możliwe jest zoptymalizowanie działań systemu globalnej produkcji danego przedsiębiorstwa, zapewnienie integralności planowania i kompatybilność z centralnymi procesami produkcyjnymi przy zwiększeniu precyzji w wydawaniu decyzji w sprawie produkcji, na wszystkich poziomach przedsiębiorstwa...

Źródło: Dassault Systemes


Środa, 6.07.2011 r.

Wakacje z ZWCAD

Firma Usługi Informatyczne „SZANSA”, autoryzowany dystrybutor oprogramowania ZWCAD, poinformował właśnie o wakacyjnej promocji pakietowej na zakup oprogramowania ZWCAD

W lipcu i sierpniu każda osoba, która będzie chciała zakupić pakiet 3, 5 lub 10 licencji programu ZWCAD, może liczyć na oferte specjalną. Oprócz atrakcyjnych rabatów, w pakiecie otrzyma przydatne aplikacje takie jak: TOOLS II, Przedmiar lub pdf2cad (w zależności od pakietu)...
• Aplikacja TOOLS II jest zestawem 25 narzędzi ułatwiających pracę w środowisku ZWCAD poprzez automatyzację poleceń.
• Nakładka Przedmiar służy do wspomagania kosztorysowania, przez przygotowanie danych przedmiarowych liniowych i powierzchniowych. Program przeznaczony jest dla projektantów, architektów, kosztorysantów.

PDF2CAD jest specjalistycznym narzędziem do konwersji plików PDF do formatu DXF (wspominaliśmy o niej na łamach e-wydań dostępnych tutaj, więcej informacji także na CADraport.pl)

Zapraszamy do odwiedzania sklepu internetowego oraz do śledzenia informacji o nowościach i promocjach na stronach internetowych www.szansa.net.pl oraz www.dobrycad.pl. Więcej informacji uzyskać można pod numerami telefonów: 33 488 89 39, 33 488 07 20 lub pod adresem poczty elektronicznej biuro@dobrycad.pl.

Źródło: Szansa


Środa, 6.07.2011 r.

Nowa twarz DS SolidWorks w Polsce

Po długim okresie „bezkrólewia”, Krzysztof Dmoch objął stanowisko Territory Sales Manager Poland w DS SolidWork. Dzisiaj uzyskaliśmy oficjalną informację...

Krzysztof Dmoch pełni funkcję Territory Sales Manager (TSM) na terenie Polski od 1 kwietnia. Odpowiedzialny jest za rozwój i strategiczną współpracę z lokalnymi dystrybutorami Dassault Systèmes SolidWorks Corp. (DS SolidWorks). Ponadto do jego zadań należy rozwój działalności firmy poprzez wzmocnienie współpracy z dotychczasowymi oraz budowanie relacji z nowymi klientami.

– Bardzo się cieszę z objęcia stanowiska Territory Sales Manager’a. Moim głównym celem jest rozwijanie strategii i wizji firmy DS SolidWorks w tym regionie, współpraca z lokalnymi partnerami handlowymi i wzmacnianie pozycji DS SolidWorks, jako wiodącego dostawcy technologii 3D – powiedział Krzysztof Dmoch.

– Na pierwszym planie stawiam indywidualne potrzeby biznesowe dotychczasowych i nowych klientów, dlatego będę dokładać wszelkich starań aby mogli oni w pełni wykorzystywać wszystkie zalety innowacyjnych rozwiązań SolidWorks – dodał.

Krzysztof Dmoch ma ponad piętnastoletnie doświadczenie w działalności sprzedażowo-dystrybucyjnej. Przed rozpoczęciem współpracy z DS SolidWorks, pełnił funkcję Indirect Channel Sales Director w Siemens Enterprise Communications. Wcześniej pracował jako Channel Manager w firmach takich jak: Avaya, EMC Computer Systems, Cisco Systems, Compaq Computer i American Power Conversion. Krzysztof Dmoch posiada tytuł magistra z mechatroniki, który zdobył na Politechnice Warszawskiej.

Źródło: DS SolidWorks

Dassault Systèmes SolidWorks Corp. to spółka zależna firmy Dassault Systèmes S.A., będąca światowym liderem w dziedzinie rozwiązań 3D, które pomagają milionom inżynierów i projektantów w tworzeniu innowacyjnych projektów. Produkty SolidWorks Corp. zapewniają intuicyjne środowisko pracy umożliwiające projektowanie produktów, symulację, publikację, administrację danych, oraz ocenę wpływu projektowanych produktów na środowisko. Aby uzyskać dostęp do dodatkowych informacji, najnowszych wiadomości lub prezentacji online, należy odwiedzić stronę www.solidworks.pl lub zadzwonić pod numer +1-978-371-5000.


Wtorek, 5.07.2011 r.

NX 8.0 we Wrocławiu

Wrocław nie tylko zdobył tytuł europejskiej stolicy kultury. To właśnie we Wrocławiu trwa obecnie 2001 EMEA CAM Forum – spotkanie, którego uczestnicy mają m.in. możliwość zapoznania się z możliwościami
NX CAM 8.0 – na razie jeszcze w wersji beta...

Wrocław jest gospodarzem dorocznego EMEA CAM Forum, które tym razem odbywa się w dniach 5-7 lipca 2011 roku. Podczas trzydniowego spotkania będzie można zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami NX CAM 8.0 w modułach: Milling, Blisk & Blade Machining, Turning, CMM, ShopDoc, Simulation & Verification, Postprocessor & Postbuilder, Wire, DMG...

Poza uczestnikami z Polski wydarzenie to zgromadziło blisko 50 specjalistów w dziedzinie NX CAM z takich krajów jak: Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Francja, Niemcy, Rosja, Słowacja, Szwecja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Turcja... Prelekcje będa prowadzić m.in.:
• Dave Stringer – Siemens EMEA Channel Enablement
• Vynce Paradise – Siemens CAM Marketing Director
• Jim Wright – Siemens CAM Express Field Support
• Uwe Edlinger – Siemens Manager MBG Part Manufacturing Solutions
• Matthias Leinberger – Siemens Director Business Development
• Roly Dixon – Siemens Centre of Excellence
• Georg Mayr – Siemens OEM Sales

Źródło: CAMdivison

Od redakcji
Niestety, mimo odpowiednio wcześniej podejmowanych starań, dziennikarze związani z tematyką CAD/CAM nie mieli możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu. Jak łatwo się domyślić, powodem jest tytułowy NX 8.0. O ile w przypadku Solid Edge polityka Siemens PLM Software dopuszcza pewne kontrolowane przecieki, o tyle w przypadku NX 8.0 obowiązuje ścisła tajemnica – ze wszystkimi jej konsekwencjami. Cóż, proponuję śledzić wydarzenia poprzez stronę CAMdivision, zaglądać także na jej profil na Facebooku i komunikaty zamieszczane na Twitterze.

A ja postaram się o jakiś niewielki przynajmniej przeciek – może coś wypłynie na zagranicznych serwisach/forach użytkowników NX?

(ms)


Wtorek, 5.07.2011 r.

Milion pobrań DraftSight’a!

Liczba pobrań DraftSight przekroczyła milion. W ciągu ostatniego roku, od chwili udostępnienia bezpłatnego produktu 2D CAD, użytkownicy ze wszystkich stron świata skłaniali się ku pobieraniu DraftSight i wykorzystywaniu jego funkcjonalności w najróżniejszych typach projektów CAD. Ten bezpłatny 2D CAD posłużył do najróżniejszych zastosowań, począwszy od pomocy przy likwidacji wycieku ropy w zatoce, po projektowanie luksusowych jachtów...

Począwszy od ewaluacji narzędzi wspierających sprzątanie wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej po projektowanie przepięknych jachtów, użytkownicy na całym świecie wykorzystywali DraftSight na niezwykle pomysłowe, inspirujące sposoby. Także szkoły na całym świecie oferowały DraftSight swoim studentom. W Utah, studenci wydziału inżynieryjnego Weber State University zastosowali DraftSight w autonomicznego poduszkowca (HATV - Hovercraft Autonomous Target Vehicle) zaplanowanego do ewentualnego użytku w szkoleniu pilotów U.S. Air Force. Każdego miesiąca na stronie internetowej DraftSight publikowane są najświeższe historie użytkowników. Nowi użytkownicy są zawsze zachęcani do wysyłania swoich projektów demonstrujących twórczą inwencję zastosowania produktu.

Bill Malone z Minneapolis, używa DraftSight jako profesjonalnego narzędzia, odkąd poświęcił się pracy nad zachęcaniem młodzieży z grup wysokiego ryzyka do rozwijania karier w przemyśle produkcyjnym. – Onward Bound to zawodowy program edukacyjny dla młodocianych przestępców – mówi Malone. – Oferujemy narzędzia i wiedzę, które dadzą tej młodzieży jakąś nadzieję na zdobycie perspektywicznej pracy. DraftSight to kluczowa baza tego programu.

W zeszłym roku DraftSight uzyskał ogólną dostępność produktu dla systemu Windows, opracował pierwszą i drugą wersje beta dla systemu Mac a niedawno – bardzo oczekiwaną wersję beta DraftSight dla Linux. Wraz z tymi produktami, DraftSight udostępnił swój własny serwis społecznościowy DraftSight – przygotowany dla społeczności internetowej portal oferujący zasoby do nauczania, zachęcający użytkowników do zadawania pytań, do współpracy i szukania wsparcia. Ten serwis społecznościowy jest jedną z pierwszych sieci społecznościowych zaprojektowanych przez inżynierów dla inżynierów, projektantów i architektów.

– Nie moglibyśmy chcieć więcej niż osiągnąć ten krok milowy – mówi Aaron Kelly, senior director DraftSight w Dassault Systèmes. – Od samego początku zmierzaliśmy do tego, by oferować inżynierom i projektantom wartościowy produkt stwarzając im przy tym okazję do odzewu i konsultacji w poczet przyszłego wzrostu. Chcemy podziękować naszym użytkownikom za wsparcie i nieustanne reakcje na DraftSight. Oczekujemy dalszych wspólnie osiąganych sukcesów.

Użytkownikom komercyjnym DraftSight oferuje Pakiet Usług Premium zawierający za minimalną opłatą telefoniczne i mailowe wsparcie techniczne, licencję sieciową oraz dostęp do API z aktualizacjami API. Dla nauczycieli dostępny jest Pakiet Classroom lub Campus z materiałami do programów nauczania, licencjonowaniem sieciowym, dostępem do API i aktualizacjami API oraz z telefonicznym i mailowym wsparciem technicznym. W celu pomocy zainteresowanym tymi usługami przedsiębiorstwom i uniwersytetom, DraftSight udostępnił opcję skorzystania z formularza wyceny.

Więcej informacji na temat DraftSight można znaleźć tutaj i tutaj

Źródło: Dassault Systemes


Poniedziałek, 04.07.2011 r.

2012 w języku polskim

Autodesk wprowadził polskie wersje najnowszych rozwiązań do prototypowania cyfrowego – w tym Autodesk Inventor 2012, Autodesk Vault 2012 i AutoCAD Mechanical 2012. Produkty te wchodzą w skład pakietów Autodesk Product Design Suite 2012 – uniwersalnych rozwiązań dla firm działających w branży przemysłowej

Pakiety zawierają programy do projektowania, wizualizacji i symulacji; umożliwiają sprawne wprowadzanie elementów innowacyjnych oraz szybsze reagowanie na zmieniające się wymagania rynku na każdym etapie tworzenia produktu.

Autodesk proponuje trzy wersje Product Design Suite:
Product Design Suite Standard 2012 – pakiet zawiera podstawowe narzędzia do projektowania koncepcyjnego i rysowania, pozwalające uzupełnić procesy 2D projektowania elementów mechanicznych o wizualizację produktów. Obejmuje: AutoCAD Mechanical, Autodesk SketchBook Designer, Autodesk Vault, Autodesk Showcase, Autodesk Mudbox,
Autodesk Product Design Suite Premium 2012 – ten pakiet pozwala na cyfrowe prototypowanie i wizualizację produktów. Zawiera pakiet standard uzupełniony o: Autodesk Inventor, Autodesk 3ds Max Design,
Autodesk Product Design Suite Ultimate 2012 – rozwiązanie do zaawansowanego modelowania powierzchni, symulacji oraz projektowania części z tworzyw sztucznych. Obejmuje pakiet premium oraz Autodesk Inventor Professional i Autodesk Alias Design.

– Nowe pakiety rozwiązań Autodesk oznaczają dla naszych klientów łatwiejsze wdrożenie, niższe koszty użytkowania i utrzymania rozwiązań w porównaniu z pojedynczymi produktami wchodzącymi w skład pakietu – ocenia Andrzej Poćwierz, menedżer rozwiązań dla przemysłu, Autodesk.

Źródło: www.autodesk.pl


Środa, 22.06.2011 r.

3DVIA Composer SolidWorks i bariery komunikacyjne

Ponieważ proces opracowywania produktów nabiera coraz bardziej globalnego
i zdecentralizowanego charakteru, oprogramowanie 3DVIA Composer firmy Dassault Systèmes SolidWorks Corp. do komunikacji technicznej umożliwia zespołom projektowym pokonywanie barier językowych i merytorycznych. Przyczynia się przy tym jednocześnie do redukcji kosztów i czasu produkcji

Tyle tytułem wstępu. A fakty? Design that Matters”, grupa projektowa działająca non-profit, wykorzystała program 3DVIA Composer w procesie opracowywania wysokiej jakości wizualizacji urządzenia do fototerapii, przeznaczonego do leczenia dzieci chorych na żółtaczkę w krajach rozwijających się.
Stworzone wizualizacje pomogły w szybkim uzyskiwaniu informacji zwrotnych i przyspieszyły proces akceptacji projektu przez lekarzy z Wietnamu, gdzie urządzenie będzie początkowo produkowane, a następnie wykorzystane w szpitalach, których nie stać na zakup tradycyjnej aparatury stosowanej w krajach zachodnich.

Mamy do czynienia z innym językiem, kulturą i podejściem do spraw finansowych – powiedział Will Harris, projektant produktów Design that Matters. – Bariery te można pokonać tylko poprzez wizualne przedstawienie dokumentacji. Rendering fotorealistyczny stanowi doskonały sposób zaprezentowania urządzenia, a program 3DVIA umożliwia dokładne przedstawienie jego elementów i konstrukcji. Te narzędzia wizualizacji miały zasadnicze znaczenie dla powodzenia projektu – dodaje.

Korzystając z najnowszej wersji 3DVIA Composer – V6R2011x – można przekształcić dane 3D CAD w wysokiej jakości obraz lub animację, które są niezwykle przydatne podczas komunikacji dotyczącej produktu. Nowe funkcje pozwalają użytkownikom tworzyć realistyczne obrazy o bardzo wysokim stopniu szczegółowości. Firmy działające w tak różnych branżach, jak produkcja urządzeń przemysłowych, techniki okrętowej i wyrobów konsumenckich korzystają z programu 3DVIA Composer w celu skrócenia czasu przygotowania dokumentacji takiej jak podręczniki, instrukcje techniczne czy materiały marketingowe nawet o 80%. Wśród korzyści, jakie oferuje użytkownikom 3DVIA Composer należy wymienić m.in. realistyczne szczegóły, które można uzyskać dzięki zastosowaniu nowych funkcji, takich jak wsparcie kanału alfa, okluzja otoczenia, oświetlenie „per-pixel lighting” oraz głębia ostrości.

Cardiovascular Systems Inc., firma specjalizująca się w opracowaniach systemów do leczenia chorób układu krążenia, może przedstawić relację pomiędzy częściami i złożeniami oraz korzystać z wielu specjalnie zaprojektowanych narzędzi. W firmie z siedzibą w St. Paul (Minnesota), program 3DVIA Composer przyczynił się również do skrócenia o 25 procent czasu szkolenia w zakresie montażu urządzeń.

Krótszy czas realizacji dzięki możliwości tworzenia wizualizacji równolegle z procesem projektowania produktów...
Allmand Brothers Inc., firma z siedzibą w Nebrasce, specjalizująca się w projektowaniu i produkcji wież oświetleniowych, kompaktowych ładowarek i grzejników przemysłowych, zredukowała czas niezbędny do opracowania instrukcji montażu skomplikowanego złożenia z jednego miesiąca do tygodnia.

Wyższa produktywność i wydajność dzięki usprawnieniu procesów produkcji dokumentacji...
Szwedzka firma Produktställ AB zastosowała program 3DVIA Composer w celu usprawnienia wydajności procesu produkcji dokumentacji o 70-80 procent, i uzyskała w ten sposób zasoby do wsparcia potrzeb w zakresie prezentacji związanych ze sprzedażą.

– Korzystając z 3DVIA Composer, użytkownicy mogą pokonywać przeszkody w przekazywaniu informacji dotyczących projektów zainteresowanym stronom – innym członkom zespołów projektowych, klientom, partnerom lub dostawcom – powiedział Kishore Boyalakuntla, dyrektor działu zarządzania produktami w DS SolidWorks. – 3DVIA Composer pozwala użytkownikom tworzyć wizualizacje, za pośrednictwem których mogą oni przekazać drugiej stronie dokładne informacje, a dzięki najnowszym funkcjom oprogramowania nie muszą się przy tym martwić o błędy w dokumentacji.

Oprogramowanie 3DVIA Composer V6R2011x dostępne jest na całym świecie w sieci dystrybutorów SolidWorks VAR. Dystrybutora w swoim regionie można znaleźć pod adresem http://www.solidworks.com/locateVAR/
Osoby zainteresowane przetestowaniem 3DVIA Composer, mogą – po zarejestrowaniu się w systemie – pobrać wersję trial tej ciekawej aplikacji. W trakcie pobierania (wersja instalacyjna liczy ok. 378 MB) każdy zainteresowany ma także możliwość wzięcia udziału w „sesji treningowej”, które pozwoli mu na łatwiejsze rozpoczęcie pracy z programem. Link tutaj

Źródło: DS SolidWorks Corp.


Środa, 22.06.2011 r.

Japonia stawia na minicary

NMKV Co., Ltd to nowa spółka joint venture utworzona przez firmę Mitsubishi Motors Corporation oraz Nissan Motor Co., Ltd., której celem jest rozwój segmentu samochodów minicar na japońskim rynku. W poniedziałek przedstawiono zarys przyszłych planów biznesowych spółki...

Nowa spółka joint venture powstała i rozpoczęła działalność 1.06.2011 roku. Firma zatrudnia 35 osób, a jej główna siedziba znajduje się w tokijskiej dzielnicy Takanawa, na terenie okręgu Minato. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie Mitsubishi oraz Nissana, nowa spółka ma na japońskim rynku za zadanie integrację procesów planowania produktowego oraz konstrukcji przyszłych modeli obu marek z segmentu minicar. Spółka powstała w ramach większego projektu mającego na celu wprowadzenie na rynek nowych modeli segmentu minicar. Spółka umożliwi połączenie sił obu producentów przy konstruowaniu i opracowywaniu pojazdów oraz w dziedzinie zaopatrzenia w części zamienne.
Ponad jedna trzecia sprzedawanych w Japonii nowych samochodów to auta segmentu minicar, co wynika ze stałego popytu na mniejsze i bardziej ekologiczne pojazdy. Dzięki udziale w spółce firma Mitsubishi będzie mogła dodać do swej oferty niezwykle atrakcyjne produkty oraz uzyskać znaczne oszczędności dzięki większej zdolności nabywczej firmy Nissan. Nowa spółka umożliwi firmie Nissan dalsze tworzenie produktów, które odzwierciedlać będą podstawowe cechy „DNA tej marki” na etapie designu i planowania produktowego.

Powstanie firmy NMKV Co., Ltd to kolejny etap współpracy, na którą oba koncerny zdecydowały się w grudniu 2010 roku.

Źródło: Mitsubishi Polska


Wtorek, 21.06.2011 r.

Firma „Literka” poinformowała o udostępnieniu tsElements dla SolidWorks

tsElements dla SolidWorks pozwala na importowanie powierzchni subdivision i modeli T-Splines, a następnie poruszanie ściankami, krawędziami i punktami kontrolnymi wewnątrz SolidWorks. Cechy zaimportowanego modelu zostają przedstawione w postaci drzewa historii operacji SolidWorks. Cennik i odpowiednie linki dostępne są na stronie: www.literka.com.pl/tsplines/.

Wersję demo tsElements dla SolidWorks można pobrać tutaj

Źródło: Literka


Wtorek, 21.06.2011 r.

Skrzydlate łodzie podwodne

Hawkes Ocean Technologies wykorzystuje oprogramowanie 3D Autodesk do tworzenia skrzydlatych łodzi podwodnych

Firma ta jest jednym z liderów w tworzeniu skrzydlatych łodzi podwodnych, porównywalnych do podwodnych samolotów (czy oglądali Państwo może film S-F pt.: „Sky Capitan and the World of Tomorrow? Czyżby to było coś takiego? – przyp. redakcji). Za nowatorskie podejście w swoich działaniach, Autodesk, Inc. przyznał firmie tytuł „Inventor Miesiąca”

Niespotykana szybkość i zwrotność DeepFlight, skrzydlatych łodzi podwodnych stworzonych przez firmę Hawkes, pozwala na łatwiejsze i bardziej opłacalne badanie niedostępnych dotychczas części oceanu, oferując możliwość znacznego poszerzenia wiedzy naukowej na temat obszarów oceanicznych (obejmujących blisko trzy czwarte powierzchni ziemi). Obecnie firma Hawkes kończy budowę DeepFlight Challenger, najgłębiej jak dotąd sięgającej skrzydlatej łodzi podwodnej, która zostanie wykorzystana w projekcie Virgin Oceanic Five Dives, w celu zbadania dna oceanu. Ponadto, firma rozwija swoje skrzydlate łodzie podwodne DeepFlight, pracując również nad pojazdami DeepFlight piątej generacji.

Nie sposób przecenić znaczenia, jakie oprogramowanie Autodesk Inventor odegrało w naszych działaniach – powiedział Graham Hawkes, założyciel i główny inżynier Hawkes. – Zdolność do projektowania w 3D nie tylko zapewnia nam większą skuteczność w realizacji naszych pomysłów, ale również pozwala na kreowanie zupełnie nowych rozwiązań. To całkowicie zmieniło sposób naszej pracy...

Seria załogowych statków DeepFlight stanowi postęp w konstrukcji podwodnych maszyn, przekształcając je z „podwodnych balonów”, wykorzystujących zbiorniki balastowe do zmiany głębokości zanurzenia, do łodzi zdolnych do „podwodnego lotu” w podobny sposób, w jaki piloci przeszli od balonów napędzanych gorącym powietrzem do aparatów cięższych od powietrza – samolotów.
Hawkes korzystał z cyfrowego prototypowania Autodesk w projektowaniu DeepFlight Super Falcon, skrzydlatych łodzi podwodnych czwartej generacji, zdolnych do przetransportowania dwóch pasażerów, ważących ułamek masy dwu-miejscowej, tradycyjnej podwodnej łodzi.
Wykorzystując oprogramowanie Autodesk Inventor, Hawkes, w zespole zaledwie czterech inżynierów (!), był w stanie zaprojektować Super Falcon równolegle z innym podwodnym modelem. Dla porównania, stworzenie skrzydlatych łodzi podwodnych pierwszej generacji, zaprojektowanej bez oprogramowania Autodesk Inventor, wymagało pracy ponad 10-osobowego zespołu.

Informacje na temat programu Autodesk Inventor Miesiąca
Każdego miesiąca Autodesk nadaje tytuł „Inventor of the Month” użytkownikowi oprogramowania Autodesk Inventor, pozwalającego na korzystanie z zalet cyfrowego prototypowania.. Zwycięzcy są wybierani w nagrodę za inżynierską perfekcyjność oraz przełomową innowacyjność. Więcej informacji o programie Autodsk Inventor Miesiąca pod adresem: IOM@autodesk.com.

Źródło: Autodesk Polska


Poniedziałek, 20.06.2011 r.

SolidWorks Student Edition 2011-2012 dostępna!

Jeśli jesteś studentem i nie wiesz jeszcze, co będziesz robić latem, być może to dobry moment na podnoszenie umiejętności obsługi SolidWorks.  SolidWorks Student Edition 2011-2012 jest już dostępny. Za 150 USD (109 euro) otrzymasz roczną licencję SolidWorks Premium, która obejmuje eDrawings, SolidWorks Simulation Premium, SolidWorks Sustainability. Jako dodatek, otrzymasz również plakat i koszulkę SolidWorks :)

Jest „oczywistą oczywistością”, iż rozwijanie umiejętności w obsłudze CAD przyczynia się do dalszej kariery. Poprzez naukę SolidWorks zyskamy umiejętności weryfikowania projektów oraz zarządzania danymi, co jest bardzo doceniane przez pracodawców. Łatwy w użyciu SolidWorks Student Edition pozwala podnieść swoje umiejętności poza szkołą czy uczelnią i nauczyć się projektować lepsze produkty. Pakiet ten zawiera również jeden bezpłatny kod umożliwiający podejście do egzaminu na Certified SolidWorks (CSWA).

Opis produktu
• licencja na 12 miesięcy obejmująca:
SolidWorks® wersja Premium
• SolidWorks® Simulation Premium – pakiet do analiz metodą elementów skończonych (ang. FEA)
SolidWorks® Motion – narzędzie do analiz kinematycznych
SolidWorks® Flow Simulation – obliczenia przepływów (CFD)
SolidWorks® Sustainability – projektowanie „zrównoważone”, czyli z uwzględnieniem wpływu na środowisko

Dodatkowe narzędzia:
Animator
• Toolbox (biblioteka elementów znormalizowanych)
Photoview 360 (fotorealistyczny rendering)
eDrawings

a także:
• dokumentacja online i  tutoriale
• 14 opcji językowych, w tym oczywiście język polski
Kupon Certified SolidWorks Associate Exam (CSWA) – www.solidworks.com/cswa
Dostęp do forum SolidWorks: http://forum.solidworks.com/forum

(Jak widać, w pakiecie brakuje znanego z lat poprzednich narzędzia do projektowania w 2D (znanego jako 2D Editor, wcześniej – DWG Editor); zostało ono zastąpione przez całkowicie darmową aplikację DraftSight, dostępną także dla osób nie będących użytkownikami SolidWorks. Więcej na temat DraftSight tutaj.)

Zakupu wersji studenckiej można dokonać za pośrednictwem witryny: http://store.solidworks.com/studentstore/default.php

Na podstawie artykułu Pawła Kęski, źródło: PSWUG.info, 3DCAD.pl, SolidWorks.com


Piątek 17.06.2011 r.

SolidWorks 2012 beta pod koniec czerwca...

Uaktywniona została strona poświęcona beta wersji SolidWorks 2012. Oznacza to, iż jest okazja... zostać
„beta testerem” SolidWorks

W stosunku do lat poprzednich, została odświeżona i wygląda na to, iż będzie miała zwiększoną funkcjonalność – zupełnie jak sam SolidWorks :). Zwraca także uwagę nowe, „dassaultowe” logo SolidWorks.

Z informacji zawartych na stronie wynika, iż program „beta testów” wersji 2012 wystartuje z końcem czerwca. Aby móc wziąć w nim udział, należy utworzyć konto w portalu użytkowników, a w ramach opcji profilu aktywować funkcję „Notify me of Beta Programs”. Warunkiem otrzymania zaproszenia do testów beta wersji jest także aktywna subskrypcja.

Co ciekawe, podczas aktualizacji swojego profilu nie byłem w stanie zaznaczyć – w okienku wyboru grupy użytkowników SW

– Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks. Czy ktoś wie, dlaczego?

(ms)
Link na stronę tutaj

Źródło: SolidMuse.com

| komentuj na forum | komentarze 0 |


Piątek 17.06.2011 r.

Możliwości symulacji w rozwiązaniach Autodesk dla przemysłu

13 czerwca w Warszawie miało miejsce spotkanie prasowe poświęcone narzędziom
do analiz i symulacji w rozwiązaniach
Autodesk 2012

– Symulacja jest jednym z kluczowych elementów prototypowania cyfrowego. Testy przeprowadzane w świecie cyfrowym ograniczają koszty związane z tworzeniem fizycznych prototypów. Pozwalają na zweryfikowanie wielu, nawet najbardziej innowacyjnych koncepcji. – powiedzia Andrzej Poćwierz, menedżer ds. rozwiązań dla przemysłu Autodesk.

Według raportu Tech-Clarity weryfikacja cyfrowych projektów przy wykorzystaniu możliwości symulacji jest jedną ze strategii gwarantujących wartość dodaną w aktualnym środowisku rynkowym – wymagającym dostarczania innowacyjnych produktów, obniżania kosztów przy jednoczesnym utrzymaniu jakości. Zdaniem autora raportu symulacja, poza redukcją kosztów, pozwala firmom położyć większy nacisk na sam produkt – umożliwia uzyskanie głębszego wglądu i zrozumienia fizycznego zachowania produktów niż kiedykolwiek pozwalały na to testy. Daje również swobodę testowania nowych, innowacyjnych pomysłów.
Autodesk proponuje szerokie możliwości symulacji umożliwiającej weryfikację, przewidywanie i optymalizację produktów. Inżynierowie mogą korzystać z narzędzi symulacyjnych ściśle zintegrowanych z Autodesk Inventor, z narzędzi do symulacji mechanicznej w programie Autodesk Simulation, a także rozwiązania Autodesk Moldflow – dedykowanego projektantom form wtryskowych i produktów z tworzyw sztucznych.

Możliwości symulacji w rozwiązaniach Autodesk
Możliwości symulacyjne Autodesk Inventor to między innymi symulacja dynamiczna (badanie ruchu i związanych z nim naprężeń), liniowe naprężenia statyczne i analiza modalna (przewidywanie naprężeń i ugięć), optymalizacja projektu parametrycznego (badanie wpływu różnych zmian parametrów projektu na jego działanie), symulacja form wtryskowych (automatyzacja najważniejszych czynności procesu projektowania form wtryskowych dla wyrobów z tworzyw sztucznych).
Aplikacja Autodesk Simulation umożliwia precyzyjne przewidywanie zachowania produktu dzięki wszechstronnemu zestawowi narzędzi do symulacji mechanicznych, obejmujących zmęczenie materiału, liniowe i nieliniowe naprężenia statyczne i dynamiczne, symulację zdarzeń mechanicznych (MES), obliczeniową dynamikę płynów (CFD), elektrostatykę i multifizykę. Autodesk Simulation integruje się z Autodesk Inventor ułatwiając zastosowanie szczegółowej analizy wydajności w procesie projektowania. Jednocześnie Autodesk Simulation obsługuje wymianę danych z większością aplikacji CAD, dając możliwość wykorzystania dodatkowych informacji w środowisku wielu rozwiązań.
Autodesk Moldflow – jest to oprogramowanie dedykowane do projektowania form wtryskowych i jako takie zawiera narzędzia pomocne przy optymalizowaniu projektów części z tworzyw, form wtryskowych i procesu wtryskiwania. Zakres analiz obejmuje przepływy tworzywa, systemy zasilające, chłodzenie formy, przepływ thermosetu, skurcz i wypaczenia. Producenci mogą badać wiele procesów wtryskowych, wybierając procesy i parametry, które zapewniają żądane czasy cykli i poziom jakości. Autodesk Moldflow współpracuje z Autodesk Inventor i Autodesk Simulation, obsługuje również szeroki wachlarz danych CAD, umożliwiając wdrożenie symulacji form wtryskowych w wieloplatformowym środowisku CAD (ang. multicad).

Źródło: Autodesk


Czwartek, 16.06.2011 r.

Solid Edge ST4 – po raz pierwszy oficjalnie

Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna firmy Siemens Industry Automation Division oraz dostawca systemów i usług zarządzania cyklem życia produktów (PLM) zaanonsowała 15 czerwca br. system Solid Edge ST4. Najnowsza wersja środowiska Solid Edge zawiera szeroki zakres nowych, opracowanych na potrzeby klientów funkcji, między innymi udoskonaloną technologię synchroniczną, która pozwala na uzyskiwanie jeszcze lepszych projektów produktów, usprawnioną współpracę pomiędzy wieloma środowiskami CAD w oparciu o szeroko stosowany format danych JT, wprowadza nowe narzędzia pozwalające przyspieszyć walidację projektowania części blaszanych oraz szereg innych usprawnień wykorzystywanych w ramach środowiska rysunku, co pozwala obniżyć koszty dokumentacji

Solid Edge ST4 pomaga projektantom maszyn i inżynierom opracowywać lepsze projekty, poprzez uproszczenie stosowanego przez nich systemu technologii synchronicznej – jej wykorzystanie w codziennych zadaniach stało się jeszcze prostsze – oraz dzięki uproszczeniu obsługi głównych narzędzi modelowania systemu i zwiększeniu efektywności ich wykorzystania – powiedział Dan Staples, dyrektor działu rozwoju Solid Edge firmy Siemens PLM Software.

– Zapewniając nowe sposoby wykorzystania możliwości technologii synchronicznej, Solid Edge ST4 pozwala użytkownikowi pracować w środowisku, które najlepiej odpowiada jego potrzebom i pozwala skoncentrować się na projektowaniu, bez konieczności myślenia o potrzebnym do tego oprogramowaniu. W rezultacie Solid Edge ST4 upraszcza proces opracowywania produktów, oferując równocześnie najbardziej rozbudowane na rynku systemy modelowania dla zaawansowanego konstruktora – wyjaśnia. (...)

| więcej |


Czwartek, 16.06.2011 r.

Pierwsza przeglądarka 3D DWG dla iPad'a

IMSI/Design poinformowała o udostępnieniu przeglądarki TurboViewer, pierwszej przeglądarki plików 3D DWG dla przenośnych urządzeń iPad. Aplikacja dostępna jest za darmo...

Oczywiście, już wcześniej dostępne były darmowe przeglądarki plików lub też aplikacje mające taką funkcjonalność: AutoCAD WS, darmowy i prosty system CAD 2D umożliwiał podgląd plików DWG na różnych mobilnych urządzeniach (w tym na iPadzie), ale ograniczony był tylko do modeli płaskich, do rysunków 2D. Z kolei darmowa aplikacja Siemens'a – Teamcenter Mobility – pozwalała na oglądanie i w pewnym zakresie edytowanie plików 3D, ale tylko w formacie JT, skądinąd zyskującym coraz większą popularność wśród systemów PDM/PLM.

TurboViewer nie ma takich „ograniczeń”, pozwala na otwieranie plików 2D i 3D zarówno formatu DWG, jak i DXF. Automatycznie rozpoznaje rodzaj pliku i dostosowuje opcje menu pod kątem możliwości przeglądania dokumentacji. Podobnie jak wspomniane rozwiązania, także TurboViewer umożliwia użytkownikowi łatwe przeglądanie, powiększanie, wyśrodkowywanie obrazów z pomocą ekranu dotykowego iPad'a. Co ważne, aby przeglądać pobrane wcześniej pliki, nie jest potrzebne połączenie z internetem; jak bardzo jest to istotne wie każdy, kto musi korzystać z dokumentacji technicznej poza biurem, w „terenie”.

Wersja komercyjna (odpłatna) „Pro” wzbogacona zostanie o menedżera warstw, funkcję ukrywania linii, opcje cieniowania itp., będzie także w stanie otwierać pliki zapisane do 28 formatów CAx.

Źródło: Deelip.com, Siemens PLM Software

         

| pobierz TurboViewer |           | pobierz Teamcenter Mobility |


Dodatkowe informacje na temat Teamcenter Mobility, formatu *.jt i inne tutaj
Najczęściej zadawane pytania dot. Teamcenter Mobility tutaj


Czwartek, 16.06.2011 r.

Lenovo ThinkPad X1 oficjalnie zaprezentowany w Polsce

Firma Lenovo zaprezentowała oficjalnie nowego notebooka ThinkPad X1. Komputer stanowi połączenie najbardziej płaskiej konstrukcji i największej wydajności w swojej klasie. X1 jest utrzymany w prostym i zarazem nowoczesnym stylu. Ma podświetlaną klawiaturę, szybko ładujące się baterie oraz liczne funkcje multimedialne i zwiększające wydajność

ThinkPad X1 jest ultrapłaskim notebookiem, który ma mniej niż 17 milimetrów grubości. Może być wyposażony w procesory Intel Core i3, i5 i i7 drugiej generacji. Dzięki temu ThinkPad X1 ma dwa razy większą wydajność procesora i cztery razy większą wydajność grafiki w porównaniu z poprzednim 13-calowym notebookiem ThinkPad X301.
– Wzmocniony ThinkPad X1 przeszedł osiem wojskowych testów, dlatego też użytkownicy mogą liczyć na jego niezawodność praktycznie w każdej sytuacji – powiedział w trakcie prezentacji X1 Piotr Loda, Key Account Manager w Lenovo Polska.

Nowy X1 waży już od 1,72 kg sprawia wrażenie bardzo lekkiego, a jednocześnie solidnego dzięki wewnętrznej konstrukcji Roll Cage i magnezowej obudowie. Ekran o przekątnej 13,3 cala został wykonany ze odpornego szkła Corning Gorilla.

Innowacje klasy biznesowej
Ważnym wyróżnikiem X1 jest nowa certyfikacja Lenovo Enhanced Experience 2.0 dla Windows 7 – Najnowsze edycja certyfikacji zapewnia szybszy start i zamknięcie systemu notebooka. Komputer uruchamia się średnio o 20 sekund szybciej niż typowy komputer z systemem Windows 7. Dla użytkowników to bardzo użyteczna funkcja, zwłaszcza w działalności biznesowej – wyjaśnia Tomasz Byskosz, Marketing Manager Lenovo Polska.

Szybkie ładowanie dzięki RapidCharge
W notebooku ThinkPad X1 debiutuje nowa technologia baterii RapidCharge firmy Lenovo, dzięki której baterię można naładować do poziomu 80% w 30 minut. Technologia ta umożliwia 2,5 razy szybsze ładowanie w porównaniu z typową baterią do notebooka ThinkPad2, dzięki czemu użytkownicy mogą swobodniej pracować bez podłączania do zasilania. Bateria RapidCharge zawiera szybko ładujące się ogniwa o 1000 cykli ładowania i rozładowywania, co wystarcza na trzy lata3. Do notebooka ThinkPad X1 dokupić można także zewnętrzną baterię RapidCharge i wydłużyć czas działania do 10 godzin...

Klawiatura ThinkPad w nowym świetle
Firma Lenovo unowocześniła wygląd klawiatury, zachowując jednak styl i funkcjonalność klasycznej klawiatury ThinkPad. W uproszczonej konstrukcji wyeliminowano niektóre przestarzałe klawisze, takie jak SysRq, zachowując jednak rozbudowaną  funkcjonalność, w tym specjalne elementy do sterowania multimediami i połączeniami głosowymi. Podczas pracy przy słabym oświetleniu można włączyć podświetlenie klawiatury dostępne po raz pierwszy w notebookach ThinkPad dedykowanych dla przedsiębiorstw. Ponadto, zgodnie z tradycją marki ThinkPad, klawiatura jest odporna na zalanie.

Notebook jest wyposażony w superjasny (350-nitowy) wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Korzystając z gniazda HDMI oraz technologii Intel Wireless Display, użytkownicy mogą wyświetlać przewodowo lub bezprzewodowo obraz o jakości 1080p przy użyciu telewizora lub projektora. Notebook ThinkPad X1 jest dostępny od 17 maja br. za pośrednictwem partnerów biznesowych
i poprzez witrynę internetową www.lenovo.com. Ceny modeli zaczynają się od około 1399 USD.

Wybrane parametry techniczne

• Procesor: i5-2520;
• Pamięć: 8 GB (1333);
• Dysk twardy: SSD 160GB;
• Grafika: Intel HD Graphics 3000;
• Matryca: 13.3" HD, szkło Corning Gorilla, podwyższony kontrast
• USB 3.0; mini display port, HDMI
• Łączność bezprzewodowa: WWAN; WiFi; bluetooth
• Bateria zintegrowana
• System operacyjny: Windows 7

Źródło: Lenovo, 3dcad.pl


Środa, 15.06.2011 r.

Co zrobić, żeby pociągi przyjeżdżały na czas...

Polska tradycja przedsiębiorczości i współczesne wyzwania. Z dr Witoldem Jankowskim (Harward Business Review) rozmawia Maciej Stanisławski (CADblog.pl)

| więcej |


Środa, 15.06.2011 r.

ENOVIA V6 i procesy biznesowe w ALSTOM

Wielki dostawca rozwiązań w dziedzinie transportu kolejowego, w celu udoskonalenia współpracy z dostawcami i skrócenia czasu wprowadzania na rynek nowych rozwiązań, zastępuje dotychczas stosowane aplikacje pojedynczą platformą PLM

Alstom wybrał platformę V6 w celu udoskonalenia kompleksowych procesów biznesowych, a także z uwagi na jej elastyczną, otwartą strukturę PLM zapewniającą unikalną możliwość wdrożenia konceptu „jednorazowego projektowania produkcji w dowolnej lokalizacji” w obrębie działalności biznesowej, jak również z uwagi na jej wielodyscyplinarne możliwości współpracy. ENOVIA V6 zostanie udostępniona 3500 użytkownikom.

Obecnie mierzymy się z nowymi, opartymi na silnej konkurencji warunkami, w których musimy udoskonalić nasze procesy od etapu oferty do etapu dostawy – powiedział Jean-Louis Ricaud, Chief Operating Officer przedsiębiorstwa Alstom Transport. – W przeszłości, heterogeniczne rozwiązania oprogramowania zainstalowanego w różnych punktach produkcji utrudniało przekazywanie informacji i wspólną pracę. Wdrożenie unikalnej wirtualnej platformy współpracy umożliwi dzielenie się wiedzą w różnych lokalizacjach i przyspieszy przekazywanie informacji zmniejszając nakłady czasu i koszty związane z rozwojem – wyraża nadzieję CEO Alstom Transport.

W pierwszej kolejności Alstom usprawni swoje dane poprzez ustandaryzowanie różnych systemów PDM z wykorzystaniem stanowiącej „jedyne źródło prawdy” platformy V6. Ta faza wstępna pozwoli na przypisanie aplikacji do dyscyplin w celu zarządzania inżynierią i przygotowywania zestawień materiałowych (BOM). W drugiej fazie Alstom skupi się na wdrażaniu CATIA V6 do wszelkiego rodzaju projektowania mechanicznego.

Jesteśmy zadowoleni, że Alstom zadecydował o zainwestowaniu w V6 – powiedział Sylvain Laurent, Executive Vice President działu PLM Enterprise Business Transformation, Dassault Systèmes. – Alstom odniesie korzyści dzięki jednej platformie zarządzania własnością intelektualną oraz dzięki udoskonalonej współpracy wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki V6, Dassault Systèmes włącza innowację i kreatywność w projektowanie inżynieryjne i pomaga skrócić cykl rozwoju jednocześnie globalnie optymalizując procesy biznesowe.

O Alstom Transport
Alstom Transport rozwija i oferuje kompletny zakres systemów, sprzętu i usług w dziedzinie rynku transportu kolejowego, wyznaczając sobie zawsze niezawodny transport jako największy priorytet. Alstom Transport dysponuje możliwościami zarządzania kompletnymi systemami transportowymi, począwszy od taboru kolejowego po sygnalizację, obsługę i infrastrukturę, a także oferuje gotowe rozwiązania. W roku budżetowym 2010-2011, Alstom Transport raportował sprzedaż rzędu 5,6 miliarda euro. Alstom Transport jest zlokalizowany w ponad 60 krajach i zatrudnia 26 000 pracowników.

Źródło: www.3ds.com


Środa, 8.06.2011 r.

„Jeśli stworzymy coś razem z nimi, to oni... już tam będą”. Warto rozmawiać o PLM...

We wtorek, 31 maja, w hotelu Intercontinental w Warszawie odbyło się forum Siemens PLM Connection 2011. Spotkanie to było poświęcone najważniejszym zagadnieniom biznesowym: Innowacji, Produktywności i Integracji. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o roli nowoczesnych technologii w realizacji inicjatyw biznesowych z zakresu tych zagadnień, we współczesnych przedsiębiorstwach

Już z powyższego łatwo wyciągnąć wniosek, iż nie była to „typowa” konferencja, typowe „forum” poświęcone szeroko rozumianym rozwiązaniom CAD/CAM/CAE, PDM i PLM, ukierunkowane na przedstawienie możliwości poszczególnych systemów. Specjaliści z Siemens Industry Software (polski organizator konferencji), postawili raczej na problemowe podejście do prezentowanych zagadnień i w taki też sposób dobrali tematykę kolejnych prezentacji. Trzeba powiedzieć, że ze znakomitym skutkiem.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie dr Witolda Jankowskiego z Harvard Business Review, który opowiedział o wyzwaniach stojących przed polskim przemysłem i przed przedsiębiorcami. Jaką strategię przyjąć? Jakie działania podejmować, aby odnieść sukces rynkowy? W jaki sposób przeprowadzać analizę, która wspomaga podejmowanie właściwych decyzji? To tylko niektóre poruszone zagadnienia. Szczególnie w pamięci zapadły słowa o tym, iż „nikt nie osiągnął wielkości, tnąc koszty”.

W dalszej części zaprezentowano portfolio rozwiązań firmy Siemens PLM Software, odpowiadających na zidentyfikowane na wstępie wyzwania. Do gustu mogła przypaść nietypowa konwencja, w jakiej prezentowano konkretne rozwiązania. W wystąpieniu „Mniej błędów, większe zyski” Rafała Żmijewskiego i dra Janusza Zawiły Niedźwieckiego, prezenterzy wcielili się w role osób decyzyjnych w przedsiębiorstwie produkcyjnym, przedstawiając nie tylko główne korzyści płynące z wdrożenia systemu PLM w firmie, lecz również najczęstsze obawy i pytania, jakie kadra zarządzająca stawia sobie zanim podejmie decyzję o inwestycji. Można było odnieść wrażenie, iż uczestniczy się w spektaklu, oglądając na własne oczy „case study” przedsiębiorstwa, dla którego rozwiązaniem nękających je problemów może być wdrożenie systemu PLM. (...)

| więcej |


Środa, 8.06.2011 r.

Inventor Fusion Technology Preview 2012 dostępne do pobrania

Autodesk Inventor Fusion Technology Preview 2012 demonstruje zalety intuicyjnego modelowania bezpośredniego w środowisku ADSK. Rozwiązania znane z modelerów bezpośrednich rozwijanych przez chociażby PTC (konkretnie: CoCreate) trafiają coraz częściej do funkcjonalności systemów do tej pory identyfikowanych jako stricte parametryczne. Wiele osób uważa także, iż Inventor Fusion Technology (a także bazujący na niej Autodesk 123D), są odpowiedzią ADSK na technologię synchroniczną rozwijaną przez Siemens PLM Software...

Modelowanie bezpośrednie (inaczej swobodne) pozwala użytkownikowi na tworzenie modelu w sposób intuicyjny, najczęściej za pomocą narzędzi i funkcjonalności typu „pociągnij, przeciągnij, popchnij”. Pozwala na dokonywanie szybkich zmian w kształcie i funkcjonalności modelu, bez potrzeby oglądania się np. na drzewo historii operacji. Podobnie jak w przypadku Synchronous Technology Siemensa, Inventor Fusion pozwala na korzystanie z zalet zarówno swobodnego modelowania, jak i parametrycznego podejścia do projektowania (więcej na ten temat w artykule dostępnym tutaj).

W najnowszej odsłonie, Inventor Fusion oferuje m.in.:
• rozwinięte wsparcie modelowania powierzchniowego, pozwalającego na swobodną pracę zarówno z powierzchniami opartymi np. na profilach, jak i z bryłami, a także rozwinięte i udoskonalone narzędzia importu z formatów takich jak Parasolid, Rhino, IGES, AliasDesign;
• uproszczenia narzędzi symulacji w zakresie automatycznego dostosowywania siatek w celu przyspieszenia przebiegu symulacji, przy jednoczesnym zachowaniu wiarygodności rezultatów;
• ulepszenia w obszarze interfejsu, podręcznych menu itp.

Inventor Fusion Technology Preview 2012 dostępna jest także w polskiej wersji językowej

Inventor Fusion Technology Preview 2012 bez problemu uzupełnia funkcjonalność i zachowuje interoperacyjność z systemami Inventor i AutoCAD, pozwalając użytkownikom na podjęcie decyzji – jaki sposób modelowania, projektowania modelu (swobodny czy parametryczny) najlepiej spełnia ich oczekiwania. Warto przypomnieć, iż Inventor Fusion dostępny jest nieodpłatnie z każdą licencją AutoCAD 2012.

Okres korzystania z Technology Preview mija 1 mają 2012 roku. Więcej informacji, a także link do pobrania Inventor Fusion Technology Preview 2012 tutaj. Plik instalacyjny waży ok. 540 MB.

Źródło: Autodesk Inc.


Wtorek. 7.06.2011 r.

Seminarium ZWCAD i Przedmiar w Krakowie

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne seminarium poświęcone tematyce przedmiarowania oraz programowi ZWCAD wraz z autorską nakładką Przedmiar. Spotkanie odbędzie się 30 czerwca w Krakowie

Na seminarium przedstawione zostaną funkcje programu ZWCAD wykorzystywane w kosztorysowaniu, takie jak: Dist, Area, Polilinia, Warstwy, XRef, Bloki oraz eksport atrybutów. Podczas prezentacji autorskiej nakładki Przedmiar dedykowanej dla programu ZWCAD omówione zostaną zarówno podstawowe możliwości (np. oznaczanie powierzchniowe, liniowe i ilościowe; zestawienia), jak i zaawansowane funkcje nakładki (np. tworzenie skrótów klawiaturowych, definiowanie własnych rozmiarów okna itp.).

Ponadto w trakcie spotkania przedstawione zostaną zagadnienia z zakresu przedmiarowania, takie jak:
• Przedmiarowanie z dokumentacji projektowej – rola i znaczenie;
• Problemy z ustaleniami ilości niektórych rodzajów robót na przykładzie konstrukcji żelbetowych (konkretne duże projekty);

• Metodyka postępowania (krok po kroku) przy przedmiarowaniu robót z wykorzystaniem nakładki Przedmiar do programu ZWCAD;
• Równoległa praca nad dokumentacją projektanta i osoby wykonującej przedmiary z dokumentacji projektowej – roboczej;
• Wymiana informacji pomiędzy kosztorysantem i projektantem oraz usuwanie braków z dokumentacji projektowej.

Spotkanie odbędzie się 30 czerwca 2011 roku w Instytucie Turystyki w Krakowie Sp. z o.o. znajdującym się przy ul. Karmelickiej 55/3. Aby zgłosić swoje uczestnictwo w seminarium, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy lub przesłać swoje dane pocztą elektroniczną na adres firmy. Szczegółowe informacje, w tym program seminarium i wspomniany formularz zgłoszeniowy, dostępne są tutaj.

Źródło: Szansa


Wtorek, 7.06.2011 r.

Jak Adam Słodowy?

Darmowy „Fusion” stał się rzeczywistością. Już od jakiegoś czasu każdy chcący przekonać się, jak może wyglądać praca z bezpośrednim modelerem 3D opracowanym przez specjalistów Autodesk, może pobrać i zainstalować to darmowe narzędzie...

O Autodesk 123D pisałem jakiś czas temu, dość sceptycznie podchodząc do jego możliwości. Zresztą, z wypowiedzi osób związanych bezpośrednio z ADSK wynikało, iż darmowa aplikacja tylko w niewielkim stopniu ma udostępniać użytkownikom możliwości tkwiące w dodawanym do AutoCAD dodatkowym narzędziu/systemie CAD 3D, jakim jest Fusion. Miała być z założenia przeznaczona dla użytkowników „DIY” (z ang. Do It Yourself, czyli „Zrób to sam”) i zdawała się znakomicie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom miłośników dawnych programów TV redagowanych i prowadzonych przez Adama Słodowego. 123D miał pozwolić na łatwe, swobodne tworzenie modeli 3D, a następnie umożliwić ich zapis do formatu *.STL i wydruk na drukarce 3D. Zapis TYLKO do tego formatu. I wszystko wskazuje na to, iż jest to chyba jedyne ograniczenie darmowej aplikacji, w stosunku do „komercyjnej”, pełnej odmiany.

Pierwsze informacje o Autodesk 123D zamieściłem w połowie maja. Tymczasem, zgodnie z zapowiedziami, już z końcem maja można było pobrać w pełni funkcjonalną wersję beta darmowej aplikacji ADSK. Dokładnie 25 maja udostępniono jej kolejną odsłonę, sygnowaną numerem 4.1. Jej pojawienie się zawdzięczamy odzewowi ze strony użytkowników ADSK 123D, którzy zdążyli już zapoznać się z możliwościami aplikacji i swoje uwagi przekazać producentowi.


Fot. Ani wysłużona stacja robocza (na której bez problemu jednak pracował Solid Edge ST3, SolidWorks 2010, czy nawet – do pewnego momentu – Inventor 2010), ani budżetowy notebook, nie okazały się wystarczająco „mocne” do uruchomienia darmowej przecież aplikacji Autodesk 123D. Może nowsza wersja okaże się wystarczająco dopracowana, by uruchomić się także na słabszych maszynach?

Jedna z poprawek dotyczyła rozwiązania problemów związanych z obsługą kart graficznych. Przyznam szczerze, iż z nadzieją przyjąłem informację o jej wprowadzeniu, gdyż podjęte przeze mnie próby zainstalowania aplikacji na będących w dyspozycji redakcji komputerach („bardzo nie pierwszej młodości”, dodajmy od razu) spełzły na niczym – właśnie w związku z problemami z obsługą kart graficznych. Nie pomógł tutaj nawet dodatek do systemu Windows XP, instalujący się automatycznie podczas zainicjowanego procesu instalacji ADSK 123D. Kto wie, może wersja Beta 4.1 okaże się bardziej stabilna pod tym względem – wypróbuję to niebawem. A wszystkich, którzy zechcą pójść w moje ślady, a wcześniej instalowali poprzednią wersję, zgodnie z sugestiami producenta zachęcam do uważnego odinstalowania poprzedniej wersji.

Więcej informacji na temat Autodesk 123D, w tym także... prezentacje prac nadesłanych na pierwszy konkurs ogłoszony dla użytkowników tej aplikacji, można znaleźć tutaj.

Darmowy CAD 3D do modelowania bezpośredniego/swobodnego Autodesk 123D w wersji beta 4.1 można pobrać tutaj

Film demonstrujący zwycięskie projekty i... możliwości darmowego ADSK tutaj

Źródło: TenLinks.com


Poniedziałek, 6.06.2011 r.

Porównywanie rysunków DWG

Drawing Compare to przykład interesującej funkcjonalności, dostępnej w systemie GstarCAD, będącym tanią alternatywą dla rozwiązań CAD 2D klasy AutoCAD LT. Oprogramowanie GStarCAD to narzędzie o pełnej kompatybilności z AutoCAD, o identycznym interfejsie pracy, z możliwością odczytu/zapisu wszystkich formatów DWG (AutoCAD 2.5 – 2011)...

Na łamach CADblog.pl wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na funkcjonalności i możliwości GstarCAD. Tym razem funkcjonalność, na którą chcielibyśmy zwrócić Państwa szczególną uwagę, to unikalna (jak na tej klasy systemy CAD 2D) opcja porównywania rysunków (Drawing Compare).

Funkcja nadaje się doskonale do kontroli własnych pracowników, jak i jakości rysunków zlecanych osobom z branży. Narzędzie to umożliwia min. automatyczny zapis wersji plików po sprawdzeniu, pełną kontrolę dokładności porównywania, jak i wybór kolorystyki oznaczania konkretnych zmian. Drawing Compare doskonale sprawdzi się przy koordynacji dokumentacji projektowej dużych inwestycji takich jak osiedla, hipermarkety, szpitale, budowy sieci uzbrojenia terenu na dużych obszarach itp.

GstarCAD oferowany jest w cenie od 1100 do 1300 zł netto, w zależności od wersji. Więcej informacji tutaj.

Źródło: www.gstarcad.pl


Poniedziałek, 6.06.2011 r.

Szczęśliwa „trzynastka”?

ASCON zapowiedział ukazanie się najnowszej wersji swojego flagowego systemu CAD 3D, jakim jest KOMPAS. KOMPAS-3D V13 powinien pojawić się na rynku wczesną jesienią br.

KOMPAS-3D pozwala na tworzenie profesjonalnych, efektywnych i efektownych parametrycznych modeli 3D i rysunków 2D. Pozwala także na kompleksowe podejście do zagadnień związanych z modelowaniem, w tym na przeprowadzenie analiz gotowego cyfrowego modelu i przygotowanie go do produkcji (dokładne dane wyjściowe do systemów CAM).

Najnowsza wersja zawierać będzie wiele istotnych udoskonaleń, obejmujących nie tylko odświeżony i usprawniony UI (interfejs użytkownika), ale także:
• nowe narzędzia do modelowania bryłowego, powierzchniowego etc.;
• rozszerzone możliwości projektowania i edycji elementów blaszanych;
• funkcje „cofnij” i „przywróć” dla operacji w środowisku 3D;
• wbudowane (opcjonalnie) moduły do analiz FEM i wtrysku;
• i wiele innych.

Szczególny nacisk postawiono na możliwości modelowania powierzchniowego, zwłaszcza w zakresie tworzenia skomplikowanych kształtów modeli w oparciu o krzywe. Z informacji uzyskanych od ASCON wynika, iż posiadacze wersji V12 mogą liczyć na bezpłatną aktualizację do najnowszej wersji.

Ciekawostką a'propos „trzynastki” może być fakt, iż KOMPAS-3D V13 w swej oryginalnej (rosyjskiej) wersji udostępniony został oficjalnie... 13 maja br. Nie ukrywam, iż u twórców tego interesującego (i alternatywnego cenowo) CAD 3D doceniam zarówno poczucie humoru, jak i... drwinę z przesądów.

Więcej informacji o KOMPAS-3D (w wersji V12) można uzyskać tutaj, jak również na stronie polskiego dystrybutora, firmy SZANSA.

Źródło: ASCON, TenLinks.com


Piątek, 3.06.2011 r.

Promocja aktualizacji ZWCAD

Niektórzy dystrybutorzy systemów CAD stosunkowo często wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i przygotowują interesujące oferty promocyjne. Jedną z nich jest z pewnością możliwość aktualizowania starszych wersji ZWCAD do obecnej 2011 z 30-procentowym rabatem!

Chyba warto z niej skorzystać, zwłaszcza że ZWCAD 2011 oferuje użytkownikom zdecydowanie zwiększoną funkcjonalność, w tym: parametryzację, podświetlanie obiektów, szybsze i bardziej precyzyjne uchwyty, edytor tabel, funkcję solprof, narzędzie do odnośników (mleader), przerywanie wymiarów itp.

Oferta promocyjna jest ograniczona czasowo i trwa do 31 lipca 2011 roku. Więcej informacji można uzyskać tutaj.

Źródło: www.dobrycad.pl


Piątek, 3.06.2011 r.

Zielono mi – czyli „eko-krzesło” dla lotnisk

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi DS SolidWorks Corp. ogłosiła Międzynarodowy Konkurs Ekologicznego Projektowania. Tematem pracy konkursowej ma być... ekologiczne krzesło dla hal lotniskowych. Zadanie z pozoru banalne i proste, ale nie zapominajmy, jak „ekologiści” potrafią uprzykrzyć życie inżynierom...

Z drugiej jednak strony nierzadko słyszy się głosy, iż właśnie narzucone ograniczenia sprawiają, iż może narodzić się nowy produkt, że ludzie zaczynają poszukiwać nowych, innowacyjnych rozwiązań, w miejsce starych i sprawdzonych. Może jest w tym ziarno prawdy, chociaż osobiście wolę pełnię nieskrępowanych niczym możliwości. A jak to jest, kiedy należy poruszać się w ramach projektu po obszarach mocno ograniczonych, może przekonać się obecnie – za sprawą ciekawego pomysłu DS SolidWorks – praktycznie każdy. Pod warunkiem, iż dysponuje licencją SW.
W oficjalnej informacji prasowej na temat konkursu czytamy m.in.: „(...) Projektanci na całym świecie są coraz bardziej świadomi swoich możliwości w zakresie wywierania pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. Biorąc pod uwagę fakt, że setki lub tysiące egzemplarzy danego produktu będą używane przez wiele dekad, łatwo zdać sobie sprawę, iż jedna mała decyzja dotycząca projektu może wywrzeć realny i wymierny wpływ na przyszłość naszej planety...”

(...)

| więcej |


Piątek, 3.06.2011 r.

FreeCAD mniej tajemniczy

Ukazały się nowe tutoriale, wprowadzające początkujących użytkowników w świat modelowania w środowisku darmowego, stale rozwijanego systemu FreeCAD

Oba w formie video-prezentacji pozwalają na lepsze zrozumienie sposobu pracy w środowisku programu. Pierwszy z nich pozwala na zamodelowanie pojedynczego, stosunkowo prostego obiektu, drugi demonstruje sposób postępowania przy projektowaniu bloku dwucylindrowego silnika/sprężarki itp.

Zachęcam także do zapoznania się z krótkim filmem demonstrującym
możliwości tego ciekawego środowiska projektowego (tutaj).

Źródło: http://wkupiesila.blogspot.com


Piątek, 3.06.2011 r.

Eko Auto, a może... „voiturette”?

Zrównoważona mobilność w celu rozwiązania bieżących problemów ekologicznych, gospodarczych i społecznych…” – takie szczytne, chociaż chyba trochę utopijne hasło przysługuje kolejnemu „zielonemu” konkursowi organizowanemu przez Dassault Systemes. Przypomnijmy, iż DS SolidWorks Corp. ogłosiła mniej więcej w tym samym czasie konkurs na projekt krzesła do terminali lotniczych, natomiast DS skupia się na obszarze, który jest charakterystyczny dla zastosowań jej oprogramowania CAD i PLM...

eCar Design Challenge to międzynarodowy konkurs projektowania dla profesjonalistów, studentów i miłośników projektowania, prowadzony przez Dassault Systèmes we współpracy z „40 Fires Foundation”. Przedmiot konkursu musi spełniać szereg wymagań. Elektryczny samochód powinien z łatwością przewozić 2 pasażerów wraz z ich bagażem. Konstrukcja skorupowa nadwozia będzie wykonana z włókna węglowego. Pojazd będzie zasilany technologią H2 fuel cell, napędzany 4 silnikami (po jednym na każde koło). Ta innowacyjna technologia umożliwi całkowicie nowy układ projektu, a tym samym innowacyjną architekturę pojazdu. Ze względów związanych z recyklingiem, karoseria pojazdu powinna zostać wykonana z surowych włókien węglowych (bez wykończenia, z pominięciem powłok lakierniczych itp.!).
Kluczową rolę w projekcie pojazdu będzie odgrywała aerodynamika. W związku z tym należy uwzględnić również powierzchnię styku pojazdu z podłożem (domyślnie – im mniejsze gabaryty, im węższe opony – tym lepiej – przyp. redakcji). Pojazd powinien charakteryzować się zaawansowaną estetyką bez wzbudzania kontrowersji.

Konkurs podzielony został na 3 etapy:
• Sketch It (od 13 czerwca do 3 lipca) – opublikuj swoje szkice 2D (3 widoki z zewnątrz + 2 widoki wnętrza)
• Model It (od 18 lipca do 28 sierpnia) – pięciu wybranych przez społeczność finalistów zostanie wspartych przez DS w przemodelowywaniu swoich projektów do 3D
• Experience It (29 sierpnia do 9 września) – zwycięski projekt zostanie zintegrowany z wirtualnym otoczeniem 3D, ilustrującym nowe zastosowania i usługi

Rejestracja i szczegóły odnośnie składania projektów i uczestnictwa znajdują się na stronie eCar Design Challenge: https://iam.3ds.com/service/social/ Dodam od siebie, iż nie widzę przeszkód, aby w konkursie wzięli udział użytkownicy DraftSight. Na portalu „społecznościowym” DraftSight można zresztą uzyskać stosowne informacje.

Autor zwycięskiego projektu przybędzie wraz z DS na pokaz Auto Show we Frankfurcie we wrześniu i zostanie przedstawiony profesjonalistom i publiczności. W skład Jury wejdą:
• Anne Asensio – kierowniczka Design Studio w Dassault Systèmes,
• Christopher Reitz – czołowy projektant w Riversimple,
• a także prominentny gość specjalny zapowiedziany w późniejszym terminie…

Źródło: Dassault Systemes


Sobota, 21.05.2011 r.

Nowości Solid Edge ST4

9 maja br. po raz pierwszy miałem okazję podzielić się z Państwem skąpymi, ale interesującymi informacjami na temat nowości w Solid Edge z czwartą edycją technologii synchronicznej. Tym razem mam możliwość przekazać zdecydowanie więcej informacji

Ze wstępnego rozeznania wynika, iż zmiany i ulepszenia wprowadzono praktycznie we wszystkich obszarach systemu. Poprawiono narzędzia służące do modelowania, pracy ze złożeniami, interfejs użytkownika (dodatkowe możliwości koła sterowego etc.). Przy okazji poprawiono także sposób obrazowania modelu (grafika z cieniowaniem, odbiciami od podłoża, refleksami świetlnymi, zróżnicowana – w zależności od perspektywy – grubość wyświetlanych krawędzi). Zadbano o dodanie kilku istotnych ulepszeń do modułu symulacji. Poprawiono możliwości modułu Draft, odpowiedzialnego za tworzenie dokumentacji płaskiej.

Wszystko wskazuje na to, iż oprócz informacji dostępnych już w tej chwili (chociaż nie wszędzie, i nie dla każdego :)) w ramach tzw. „kontrolowanych przecieków”, oficjalna premiera Solid Edge ST4, zaplanowana na czerwiec br., przyniesie jeszcze więcej miłych niespodzianek. A więcej o nowościach w Solid Edge ST4 – można przeczytać jak zwykle na SolidEdgeblog.pl

(ms)


Środa, 18.05.2011 r.

PLM Connection 2011: forum użytkowników systemów Cax/ERP/PLM już za niecałe dwa tygodnie!

31 maja 2011 w Warszawie w hotelu InterContinental po raz pierwszy w Polsce odbędzie się bezpłatne FORUM UŻYTKOWNIKÓW CAx/ERP/PLM. Będzie to spotkanie, podczas którego omówione zostaną priorytetowe kwestie dla każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego

Najszybciej jak to możliwe, organizator pragnie poinformować Państwa o zmianie agendy. Z przyczyn niezależnych, Pan Robert Korzeniowski nie będzie mógł pojawić się na konferencji. Zamiast niego, weźmie w niej udział Pan Leszek Kuzaj. Organizatorzy serdecznie przepraszają i mają nadzieję, że ta zmiana nie zaważy na pozytywnym odbiorze firmy Siemens PLM Software. Ze swojej strony dodam, iż – z racji moich motoryzacyjnych zainteresowań – zmiana ta bardzo przypadła mi do gustu.
Reasumując: 31 mają br. gośćmi specjalnymi konferencji będą:

Leszek Kuzaj wielokrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych. Zadebiutował w 1988 roku w Rajdzie Elmot jadąc Fiatem 126p. Po raz pierwszy wystartował w WRC w Rajdzie Monte Carlo w 1998 roku. Tytuł mistrza Polski w klasyfikacji generalnej zdobył w latach 2002, 2004, 2005 i 2006. Jak sam mówi, jest uzależniony od rajdów. Podczas konferencji opowie o swojej drodze do sukcesu oraz o wsparciu technicznym, nieodzownym przy sportach motoryzacyjnych;

Dr Witold Jankowski – redaktor naczelny i współwydawca polskiej edycji Harvard Business Review (patrz news tutaj), a jednocześnie ceniony wykładowca na polskich i międzynarodowych konferencjach o zarządzaniu. Pracował z wieloma firmami jako konsultant i trener (m.in. Goodyear Polska, SAP, Lyreco, Ciech S.A., TP SA, Eurozet, GlaxoSmithKline, Biomeriuex Polska, Kolporter, Grupa PSB, Węglokoks i inne). Studiował zarządzanie i ekonomię w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Wykładał w programach MBA w szkołach biznesu w Kanadzie. W latach 1992-2000 był profesorem Zarządzania i Ekonomii w Lakehead University, Ontario, Kanada.

Ponadto, podczas trwania spotkania do Państwa dyspozycji, podczas równoległej sesji technicznej, będzie ZESPÓŁ DOSKONALENIA PLM – specjaliści techniczni, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z takimi produktami jak: Teamcenter, Tecnomatix, NX i Velocity (Solid Edge, Teamcenter Express, Femap).

Udział w Forum jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Ilość miejsc jest ograniczona! Formularz rejestracyjny oraz agenda znajdują się na stronie konferencji. Wśród uczestników rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę 3DConnexion!

Źródło: Siemens Industry Software


Środa, 18.05.2011 r.

Zestaw „startowy” do szybkiego prototypowania

Oprogramowanie CAD wraz z drukarką 3D w cenie od 1500 USD! 3D Systems, producent m.in., zaawansowanych systemów szybkiego prototypowania (tzw. druku 3D), poinformowała wczoraj o nawiązaniu współpracy z Alibre. Jej celem ma być dostarczanie potencjalnym klientom kompletnych „pakietów”, zestawów zawierających wszystko, co jest niezbędne do tworzenia fizycznych prototypów

To „wszystko” obejmuje właśnie oprogramowanie CAD 3D, aplikację pozwalającą na „tłumaczenie” formatów generowanych przez system CAD na język drukarki 3D i oczywiście – samą drukarkę. Firma zaoferuje dwa zestawy:

• w skład pierwszego wejdzie Alibre Design Personal Edition i drukarka 3D Systems Rapman (w zasadzie drukarka, ale... jako kompletne urządzenie oferowane w zestawie do samodzielnego montażu. Jest to system posiadający jedną głowicę drukującą...). Jego cena ma być zbliżona do 1500 USD (na rynku USA);
• drugi stanowić będą Alibre Design Professional Edition i drukarka BFB 3000™ multi-color 3D printer (z możliwością pracy z wykorzystaniem do trzech głowic drukujących), w cenie 4999 USD.

– Współpracując z Alibre, personalizujemy procesy projektowania i wytwarzania – powiedział Abe Reichental, prezes i CEO 3D Systems. Istotnie, zaoferowanie kompletnego rozwiązania w cenie 1500 USD (wg kursu NBP z dnia 18.05.2011 wynosiłoby to powiedzmy ok. 4500 zł, nie licząc ew. opłat celnych), obejmującego zarówno oprogramowanie, jak i maszynę do wytwarzania prototypów sprawia, iż zestaw taki staje się dostępny także dla bardzo małych, wręcz jednoosobowych firm projektowych. Coś, co jeszcze kilka lat temu wymagało budżetów liczonych w dziesiątkach tysięcy złotych, w chwili obecnej zdaje się zbliżać do cenowego minimum...

Informację o tej ciekawej ofercie udostępnił na swojej stronie Deelip. I zapowiedział, iż któregoś dnia samemu podejmie się złożenia Rapmana 3D Systems, a swoimi spostrzeżeniami podzieli się z czytelnikami blogu...

ms

Źródło: Deelip.com


Poniedziałek, 16.05.2011 r.

ZWCAD z nakładką

Firma Usługi Informatyczne SZANSA poinformowała
o przygotowaniu ciekawej oferty specjalnej na pakiet ZWCAD wraz z nakładką CADprofi

ZWCAD to program dla architektów, inżynierów, projektantów
 i konstruktorów zajmujących się projektowaniem w środowisku CAD. Umożliwia tworzenie płaskich dokumentacji (ZWCAD Standard), jak również oferuje pracę z bryłami 3D (ZWCAD Professional). Obsługuje przy tym formaty plików DWG i DXF.

Nakładka CADprofi to 4 moduły branżowe:
• Architectural – wspomaga tworzenie rysunków budowlanych, rzutów oraz elewacji;
• HVAC & Piping – ułatwia tworzenie instalacji rurowych i wentylacyjnych w budownictwie ogólnym i przemysłowym;
• Mechanical – do projektów mechanicznych i konstrukcyjnych w 2D;
• Electrical – wspomaga projektowanie instalacji elektrycznych, oświetleniowych, sygnałowych, telekomunikacyjnych i innych.

Połączenie ZWCAD i CADprofi tworzy pakiet będący zestawem nowoczesnych i wydajnych narzędzi dla profesjonalistów, a jednocześnie stwarza okazję do nabycia obu programów w bardzo atrakcyjnych cenach – korzystając z promocyjnej oferty specjalnej. Więcej informacji na temat promocji można uzyskać pod numerem tel. 33 4888 939, 33 307 0195, 42 307 0196 lub wysyłając email na adres: biuro@szansa.net.pl

Wersję testową programu ZWCAD mogą Państwo pobrać tutaj. Nakładka CADprofi działa zarówno na ZWCAD 2011 Standard jak i Professional, a jest dostępna tutaj. Wersje demonstracyjnej ww. programów są bezpłatne, po trzydziestu dniach od instalacji działają na zasadzie przeglądarki.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronach:
http://www.dobrycad.pl/
http://www.dobrycad.pl/index.php/cadprofi.html

Źródło: Szansa


Poniedziałek, 16.05.2011 r.

Misja AQUARIUS'a i systemy PLM...

Dassault Systemes, uznany światowy dostawca rozwiązań 3D i zarządzania cyklem życia produktu (PLM) oraz Universidad Nacional de la Plata (UNLP) poinformowały o ich kluczowym udziale w projekcie AQUARIUS – SAC-D, misji satelitarnej, która wykorzystuje najnowsze osiągnięcia naukowe, pomagające dokładnie przewidywać zmiany klimatyczne. UNLP wykorzystał rozwiązania Dassault Systèmes do zaprojektowania, rozwinięcia, testowania i zarządzania dwoma z siedmiu instrumentów wchodzących w skład projektu SAC-D Aquarius

SAC-D jest wynikiem międzynarodowej współpracy między Amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda (GSFC), Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) i argentyńską Narodową Komisja do Spraw Kosmosu, znaną w postaci hiszpańskiego skrótu CONAE lub Comisión Nacional de Actividades Espaciales.
Studenci Wydziału Inżynierii i Instytutu Aeronautyki UNLP wykorzystywali rozwiązania ENOVIA V6 firmy Dassault Systèmes do współpracy i zarządzania programem na żywo, CATIA PLM Express do projektowania wielu modułów strukturalnych i SIMULIA do satelitarnych obliczeń strukturalnych. Rozwiązania Dassault Systèmes pomogły uprościć skomplikowane zadania powiązane z wykonywaniem przeglądów wielu wersji, śledzeniem i zatwierdzaniem zmian w projektach, dokumentach i rysunkach.

– NASA pierwszy raz zleciła wykonanie komponentów naukowych CONAE i UNLP, a dzięki naszej rozległej wiedzy i kwalifikacjom w zakresie 3D PLM mogliśmy aktywnie uczestniczyć w etapach projektowania, produkcji i testowania tych dwóch kluczowych instrumentów i nie tylko, aż po ich dostawę – powiedział Alejandro J. Patanella, dyrektor wykonawczy Wydziału Inżynierii i Instytutu Aeronautyki Universidad de la Plata.
Dwa rozwinięte i testowane instrumenty SAC-D obejmowały:
• radiometr mikrofalowy (MWR) – do wspierania pomiarów żywiołów, np.: prędkości wiatru i koncentracji lodu;
• aparat na podczerwień (NIRST) – nowa technologii, która ma pomóc w identyfikacji aktywności plam gorąca, takich jak pożary czy wulkany.
Dodatkowo CONAE i UNLP odpowiadały za testowanie mechaniczne i weryfikację większości instrumentów na zewnątrz
platformy SAC-D.

Dzięki wykorzystaniu ENOVIA V6, wszystkie wymagania produkcyjne i projektowe projektu SAC-D zostały spełnione poprzez zapewnienie kontroli nad stałym przepływem procesów pracy (śledzenia informacji, dokumentacji i wymagań niezbędnych w czasie pracy nad projektem dzięki bezpiecznej, wspólnej platformie online). Inne czynniki (...) obejmowały ochronę własności intelektualnej i kontrolę dostępu do całej pracy w zakresie projektowania, a także wdrożenie systemu zarządzania procesami biznesowymi – m.in. do przechwytywania i ponownego wykorzystywania wiedzy w celu zapewnienia unifikacji i standaryzacji procesu projektowego...

Źródło: Dassault Systemes

Kilka słów o UNLP
Jako jedna z czołowych i najbardziej prestiżowych instytucji edukacyjnych w Argentynie, Narodowy Uniwersytet La Plata (UNLP) i Wydział Inżynierii oraz Instytut Aeronautyki zainwestowały w technologię 3D PLM w celu zaoferowania jednego z najlepiej wyposażonych centrów PLM w tym regionie. Rozwiązania Dassault Systèmes w UNLP pomagają kształcić nowe generacje inżynierów, którzy będą odpowiedzialni za projektowanie, testowanie i konserwację nowych produktów i usług. Informacje o UNLP można znaleźć pod adresami: www.ing.unlp.edu.ar (Facultad de Ingenieria – UNLP) i www.gema.ing.unlp.edu.ar (UID GEMA – Departamento de Aeronautica – Facultad de Ingenieria – UNLP)


Sobota, 14.05.2011 r.

Pierwszy Service Pack dla DraftSight i... podręcznik użytkownika

Pojawienie się SP1 dla darmowego CAD 2D od Dassault Systemes przeszło przez sieć w zasadzie niezauważone. Istotnie, czytelnicy portali CAD'owych mogli w ogóle nie trafić na taką informację, ale już użytkownicy DraftSighta – wręcz przeciwnie. Zapewne wielu z nich o pojawieniu się Service Packa dowiedziała się dopiero... poprzez komunikat o błędzie systemowym, pojawiającym się przy próbie uruchomienia aplikacji

Właśnie w taki sposób „dowiedziałem się” o wydaniu pierwszego SP dla DrafSight. Przy jednej z prób uruchomienia aplikacji (a było to już po zainstalowaniu najnowszej wersji FreeCAD'a), moim oczom ukazał się taki oto „przykry” ekran...
(...)

| więcej na SWblog.pl |


Piątek, 13.05.2011 r.

MachineWorks z ZWSOFT

Brytyjska spółka MachineWorks poinformowała o podpisaniu z firmą ZWSOFT umowy, na mocy której oferowane przez MachineWorks rozwiązania do symulacji operacji wytwórczych będą dostępne dla inżynierów korzystających z chińskiego oprogramowania

Jest to kolejny logiczny krok w stronę rozszerzenia możliwości oprogramowania ZWSOFT-u o zaawansowane funkcje CAM (przypomnijmy ubiegłoroczne przejęcie przez przedsiębiorstwo amerykańskiej firmy VX Corporation i premierę ZW3D). Według opublikowanych w sieci deklaracji, z narzędzi MachineWorks będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy aplikacji chińskiej firmy.

ZWSOFT od pewnego czasu poszukiwał wydajnego rozwiązania symulującego procesy wytwórcze, sprawdzając w tym celu szereg różnych programów. Zwycięzcą okazało się oprogramowanie firmy MachineWorks, które oferuje – zgodnie z oświadczeniem ZWSOFT-u – odpowiednią efektywność i stabilność działania, nawet w przypadku symulacji skomplikowanych operacji wykonywanych na 5-osiowych maszynach CNC.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach MachineWorks (http://www.machineworks.com/), a szczegóły dotyczące oferty firmy ZWSOFT dostępne są w jej serwisie: http://www.zwcad.org/.

Źródło: TenLinks.com, CAD.pl


Czwartek, 12.05.2011 r.

Zobaczyć to, co niewidoczne”. Korzyści z PDM?

Koncentracja na zysku z czasu potrzebnego na wypuszczenie produktu na rynek, opłacalność, oraz podniesienie jakości zmuszają ekipy projektowe na całym świecie do bliższej współpracy. Między innymi dlatego klienci SolidWorks wybierają oprogramowanie SolidWorks Enterprise PDM do zarządzania dużą ilością danych elektronicznych w swoich projektach inżynierskich

 

Opracowanie produktu nie jest przedsięwzięciem, którego dokonuje się w pojedynkę – powiedział Markus Neff, wiceprezydent zarządu zaopatrzenia firmy SWAROVSKI OPTIK, która niedawno zakupiła SolidWorks Enterprise PDM. – Musimy skoordynować działalność związaną z projektowaniem wśród wewnętrznych pracowników firmy, partnerów na świecie i sprzedawców. Musimy promować standaryzację produktu oraz ponowne użycie już zaaprobowanych projektów tak często, jak to możliwe. I nawet, gdy wymieniamy dane, musimy zadbać o to, aby wymiana ta była bezpieczna. Już teraz możemy zaobserwować skrócenie czasu potrzebnego na wypuszczenie produktu na rynek, zwiększoną produktywność oraz lepszą jakość dzięki wykorzystaniu SolidWorks Enterprise PDM – podsumowuje swoją wypowiedź Markus Neff. (...)

| więcej na SWblog.pl |


Czwartek, 12.05.2011 r.

PLM Connection 2011

31 maja 2011 w Warszawie w hotelu InterContinental po raz pierwszy w Polsce odbędzie się bezpłatne FORUM UŻYTKOWNIKÓW CAx/ERP/PLM. Będzie to spotkanie, podczas którego omówimy priorytetowe kwestie dla każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego

Konferencja dedykowana jest przedsiębiorstwom produkcyjnym, w których wykorzystywane są systemy CAx/ERP/PLM. Jej celem jest zaprezentowanie, w jaki sposób nowoczesne technologie pomagają współczesnym przedsiębiorstwom realizować kluczowe inicjatyw w obszarze innowacji, produktywności oraz integracji. Podczas trwania spotkania do Państwa dyspozycji, podczas równoległej sesji technicznej, będzie zespół doskonalenia PLM - specjaliści techniczni, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z takimi produktami jak: Teamcenter, Tecnomatix, NX i Velocity (Solid Edge, Teamcenter Express, Femap).

Warto zaznaczyć, iż specjalnymi gośćmi konferencji będą:

Dr Witold Jankowski – redaktor naczelny i współwydawca polskiej edycji Harvard Business Review (patrz news tutaj), a jednocześnie ceniony wykładowca na polskich i międzynarodowych konferencjach o zarządzaniu. Pracował z wieloma firmami jako konsultant i trener (m.in. Goodyear Polska, SAP, Lyreco, Ciech S.A., TP SA, Eurozet, GlaxoSmithKline, Biomeriuex Polska, Kolporter, Grupa PSB, Węglokoks i inne). Studiował zarządzanie i ekonomię w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Wykładał w programach MBA w szkołach biznesu w Kanadzie. W latach 1992-2000 był profesorem Zarządzania i Ekonomii w Lakehead University, Ontario, Kanada.

Robert Korzeniowski – polski lekkoatleta, chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski i świata. Jest pierwszym zawodnikiem w historii chodu światowego, który zdobył medale na trzech igrzyskach z rzędu, a także pierwszym który wygrał rywalizację na 20 i 50 km podczas jednych igrzysk.

Udział w konferencji wymaga wcześniejszej rejestracji (link tutaj), a pod wskazanym adresem (link tutaj) można także uzyskać pełną agendę i więcej informacji na temat spotkania.

Źródło: Siemens Industry Software


Środa, 11.05.2011 r.

Darmowe 3D od Autodesk jeszcze w maju!

To prawda, jeszcze w tym miesiącu Autodesk ma wypuścić swoją darmową aplikację do tworzenia i modelowania 3D o nazwie Autodesk 123D. Pierwsze krótkie informacje na temat nowej aplikacji ADSK pojawiły się w polskiej sieci już wczoraj, na portalu max3d.pl. Już samo to powinno ostudzić nadzieje tych, którzy liczą, iż będzie to coś w rodzaju „darmowego Inventora”...

Dlaczego? Dlatego, iż będzie to prosta aplikacja, pozwalająca w zasadzie każdemu na stworzenie modelu 3D, a następnie... na wydrukowaniu go z pomocą urządzenia do szybkiego prototypowania. Zapowiedź nowej aplikacji – w zasadzie z obszaru CAD, ale jak wynika z powyższego, o specyficznych zastosowaniach – zapowiedział CEO ADSK, Carl Bass, podczas tegorocznej Wired Business Conference.

Ciekawy news na jej temat pojawił się dzisiaj na portalu CAD.pl. Jak napisał red. Łukasz Suma, „(...) Zadaniem programu jest zaspokojenie potrzeb studentów oraz osób hobbystycznie i profesjonalnie zajmujących się projektowaniem i wytwarzaniem modeli 3D, przeznaczony ma więc być zarówno do użytku komercyjnego, jak i niekomercyjnego.
Samej aplikacji ma towarzyszyć bogaty zbiór treści upraszczających naukę i generowanie geometrii, a także narzędzia umożliwiające dostęp do usług wytwarzania fizycznych modeli w różnych technologiach. Program będzie działać pod kontrolą systemu operacyjnego Windows, lecz docelowo mają też pojawić się wersje przeznaczone na inne platformy, w tym prawdopodobnie edycje przeznaczone dla urządzeń mobilnych...”
(link tutaj).

Uruchomiona została już oficjalna strona poświęcona Autodesk 123D – http://www.123dapp.com/. Nie można – przynajmniej na chwilę obecną – uzyskać na niej zbyt wielu informacji, ale po pozostawieniu swojego adresu mailowego można liczyć na szybkie informowanie o postępie prac i oczywiście – o udostępnieniu finalnego produktu zainteresowanym użytkownikom. Cóż, Autodesk 123D będzie zapewne daleko do Inventor Fusion, ale kolejny producent oferuje odbiorcom darmową aplikację. Znak czasów?

(jAs)

Źródła: max3D.pl, CAD.pl


Środa, 11.05.2011 r.

Sugestie klientów są najważniejszym źródłem pomysłów na nowe produkty
PLM a wydajność procesów projektowych

Przeprowadzone przez Harvard Business Review badanie ponad 1200 firm z całego świata potwierdziło kluczową rolę PLM w podnoszeniu wydajności procesów badawczych, rozwojowych oraz projektowych

W warunkach wychodzącej z recesji gospodarki, skuteczność działań zmierzających do opracowywania nowych produktów będzie w coraz większej mierze uzależniona od zastosowania zaawansowanych narzędzi informatycznych, takich jak oprogramowanie do zarządzania cyklem życia produktów (PLM). Rosnącą rolę będą również odgrywać aplikacje umożliwiające współpracę wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces rozwojowy, dzielenie się przez nie aktualizacjami, ponowne wykorzystywanie danych oraz usprawnianie procesów...”

Tak brzmi jeden z kluczowych wniosków opublikowanych przed kilkoma dniami wyników badania, które firma Harvard Business Review Analytic Services przeprowadziła na próbce tysiąca dwustu pochodzących z całego świata firm, by zrozumieć, w jaki sposób firmy przygotowują się do zwiększenia swych przychodów w coraz korzystniejszych warunkach ekonomicznych. Badanie sponsorowane było przez Siemens PLM Software, jednostkę biznesową działu Siemens Industry Automation i wiodącego, światowego dostawcę oprogramowania i usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów. (...)

| więcej na SolidEdgeblog.pl |


Środa, 11.05.2011 r.

Masowe wdrożenia NX u Daimlera i jego dostawców

Migracja do systemu NX Siemens PLM Software potrwa do końca 2015 roku w segmencie samochodów osobowych i do końca 2016 w segmencie pojazdów ciężarowych

Daimler AG postanowił rozszerzyć współpracę z Siemens PLM Software na łączny okres 10 lat. Jednocześnie przedsiębiorstwo zadeklarowało masową wymianę dotychczasowego środowiska do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i zastąpienie go oprogramowaniem NX (o zmianach w Daimler AG pisaliśmy już także tutaj – przyp. redakcji). Faza wdrażania oprogramowania NX w firmie Daimler potrwa do końca 2015 roku w segmencie samochodów osobowych i do końca 2016 roku w segmencie pojazdów ciężarowych, co oznacza możliwie maksymalne tempo procedury przechodzenia do nowego systemu.
W ramach 10-letniej umowy Daimler AG zacznie korzystać z technologii Siemens PLM Software w pierwszych seriach pojazdów od początku 2012 roku. Siemens PLM Software rozpocznie uruchamianie systemu w rozległej sieci dostawców firmy Daimler na początku lipca 2011 roku.

Podpisanie dziesięcioletniej umowy to potwierdzenie celu Daimler AG, jakim jest wykorzystywanie najbardziej zaawansowanych technologii w branży, pozwalających zaoferować klientom produkty o niezrównanej jakości – powiedział profesor Alfred Katzenbach, z Działu Badań i Rozwoju w dziedzinie Zarządzania Technologiami Informatycznymi w Mercedes Benz Cars. – Celem naszej firmy jest dalsza racjonalizacja obsługi procesów biznesowych poprzez wdrożenie płynnie zintegrowanego z nimi pakietu CAD.

Siemens PLM Software współpracował już z firmą Daimler przy wdrażaniu oprogramowania Teamcenter. Po przeprowadzeniu kompleksowej oceny Daimler postanowił nadal korzystać z Teamcenter jako standardu zarządzania danymi o produktach i cyklem życia produktów, a także zastąpić dotychczasowe rozwiązania CAD systemem NX.

Źródło: Siemens Industry Software


Środa, 11.05.2011 r.

Corel oferuje rozwiązanie CAD 2D/3D

Z pewnością jest to jedna z form rozszerzenia portfolio oprogramowania graficznego tego uznanego producenta. O tyle ciekawa, iż tym razem oferta skierowana jest do całkowicie nowego segmentu użytkowników. CorelCAD, gdyż tak nazywa się nowy program, nie jest jednak całkowicie autorskim projektem, gdyż bazuje na rozwiązaniu... ARES. Czy coś to Państwu mówi? Tak, na tym samym kodzie źródłowym bazuje DraftSight oferowany za darmo przez Dassault Systemes

Dlaczego zatem sprzedawać (za sumę ok. 800 euro) coś, co można mieć za darmo, zwłaszcza, iż na pierwszy rzut oka różnice między obydwoma systemami wydają się znikome? Cóż, CorelCAD oferuje także możliwości 3D (skromne, ale z pewnością porównywalne do innych systemów 2D/3D z niższej półki), a tych – przynajmniej na razie – w podstawowej wersji DraftSight nie znajdziemy.

Wracając jednak do samej premiery CorelCAD, która miała miejsce 10 maja br., przedstawiciele firmy podkreślają doświadczenie (ponad 25-letnie) Graebert GmbH, właściciela kodu ARES, które ma stać się gwarantem wysokiej jakości oferowanego rozwiązania CAD. Można zastanawiać się nad tym, czy... DraftSight, w swoich wersjach „beta I” i „beta II” nie okazał się nie tylko dla Dassault Systemes, ale przede wszystkim – dla Graebert – poligonem doświadczalnym przed rozpoczęciem udostępniania kodu kolejnym zainteresowanym producentom systemów komputerowych?

Więcej o CorelCAD, w tym krótkie i subiektywne porównanie z DraftSight, a także link do pobrania 30-dniowej wersji systemu – niebawem na CADblog.pl (tutaj), a także w newsletterze (zachęcam do prenumeraty).

(ms)

Źródło: Corel, Deelip.com

film reklamujący możliwości CorelCAD – plik *.flv, 7,5 MB


Wtorek, 10.05.2011 r.

Coś za „free”... Czyżby FreeCAD?

Udostępniona została nowa wersja darmowego, opensource'owego systemu CAD 3D, sygnowana numerem 0.11

FreeCAD ma być (i w zasadzie już jest) programem CAD 3D ogólnego przeznaczenia. Jego rozwój odbywa się całkowicie wg zasad Open Source(licencje GPL i LGPL). FreeCAD jest nastawiony na inżynierię mechaniczną i projektowanie produktu, ale potencjalny zakres jego zastosowań jest zdecydowanie szerszy (architektura itp.).

Narzędzia dostępne we FreeCADzie są analogiczne do tych znanych z „dojrzałych”, markowych systemów. Wydaje się to naturalną konsekwencją tego, iż FreeCAD w zamyśle swych twórców podlega pod kategorie MCAD, PLM, CAx i CAE. Ma być modelerem opartym na cechach parametrycznych z modularną architekturą oprogramowania, która pozwala na łatwe rozszerzanie funkcjonalności, bez modyfikowania samego rdzenia systemu.
Tak jak wiele nowoczesnych modelerów CAD 3D, będzie posiadał moduł 2D pozwalający tworzyć dokumentację z rzutów modeli 3D. Aktualnie nie skupiano się nad bezpośrednim rysowaniem 2D (brak modułu „draft”), animacjami czy kształtami organicznymi, chociaż, dzięki dużej zdolności przystosowania, FreeCAD może stać się przydatny w znacznie szerszym obszarze zastosowań.

Więcej informacji na temat FreeCAD można znaleźć na stronie SourceForge.net, a także w polskiej sieci, m.in. na blogu „W kupie siła!” (ta nazwa ma w sobie „coś”, zwłaszcza pisana razem – przyp. redakcji). Zachęcam do pobrania i instalacji tego systemu (plik instalacyjny liczy sobie ok. 75 MB). Dodam jeszcze, iż FreeCAD (w wersji „alpha” – proszę pamiętać, iż jest to program cały czas daleki od wersji w pełni funkcjonalnej i użytecznej, chociaż wydaje się być idealną „bazą” pod własne aplikacje) dostępny jest zarówno na platformę Windows, jak i Linux.

Film demonstrujący wybrane możliwości FreeCAD (*.flv)
Test szyku we FreeCAD

Źródło: http://wkupiesila.blogspot.com/2011_04_01_archive.html
http://sourceforge.net/apps/mediawiki/free-cad/index.php?title=Main_Page


Poniedziałek, 9.05.2011 r.

Co nowego w Solid Edge ST4

Zapowiadana na 15 czerwca premiera Solid Edge ST 4 zbliża się do nas wielkimi krokami. A owemu zbliżaniu zaczynają powoli towarzyszyć pierwsze kontrolowane przecieki, pozwalające na wyrobienie sobie własnej opinii na temat tego, co może nas zaskoczyć (oby pozytywnie) przy okazji odsłony nowego systemu...

| więcej |


Poniedziałek, 9.05.2011 r.

Nastran i symulacja zachowania w realnym środowisku

Dla osób zainteresowanych analizami nieliniowymi w oprogramowaniu Nastran, firma FEMDesign udostępniła niewielką, ale bardzo interesującą broszurę. Szkoda, że w języku angielskim...

Przygotowana w postaci kilkustronicowego przewodnika broszura wprowadza użytkowników w świat analiz, definiując i wyjaśniając różnice w podejściu do symulacji i analiz liniowych i nieliniowych. Te ostatnie mają szczególne znaczenie w dobie wprowadzania coraz to nowych materiałów, o nowych właściwościach etc.

Broszurę w postaci pliku pdf (ok. 1,2 MB) można pobrać ze stron CADblog.pl, klikając tutaj.

Źródło: FEMDesign.pl


Poniedziałek, 9.05.2011 r.

Webinarium SpaceClaim

Osoby zainteresowane możliwościami oprogramowania SpaceClaim mają okazję wziąć udział w webinarium poświęconym temu systemowi CAD 3D

Webinarium odbędzie się w najbliższą środę, 11 maja, a dedykowane jest inżynierom produkcji, projektantom narzędzi i form, a także managerom produktu. Aby wziąć udział w spotkaniu zorganizowanym „on-line”, wystarczy zarejestrować się na stronie: http://3dspace.pl/str/spaceclaim-darmowy-pokaz.html

Źródło: 3Dscpace.pl


Poniedziałek, 9.05.2011 r.

ZWCAD w Łodzi

W imieniu organizatorów, serdecznie zapraszamy na bezpłatne seminarium poświęcone programowi ZWCAD, które odbędzie się 9 czerwca 2011 roku w Łodzi

 Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszą wersją programu ZWCAD 2011 oraz z aplikacjami dodatkowymi wspomagającymi pracę z programem ZWCAD. Seminarium będzie także niewątpliwą okazją do nawiązania kontaktów z innymi użytkownikami ZWCADa. Tradycyjnie, organizatorzy przewidzieli konkurs z nagrodami oraz możliwość zakupienia oprogramowania po bardzo atrakcyjnych cenach.

Program seminarium:
9:30 – 10:00 – rejestracja uczestników i powitanie
10:00 – 11:30 – prezentacja ZWCAD 2011
11:30 – 12:00 – pytania, konkurs z nagrodami
12:00 – 12:30 – przerwa na kawę/herbatę
12:30 – 14:00 – prezentacja aplikacji dodatkowych

 Data i miejsce: 9 czerwca 2011 roku; Hotel Campanile, ul. Piłsudskiego 27, 90-307 Łódź

Aby zgłosić swoje uczestnictwo w seminarium wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać na adres: zwcad@zwcad.pl lub faksem: 33 470 65 18

Źródło: Szansa


Poniedziałek, 10.05.2011 r.

GStarCAD i tablety...

Nie jest to zapowiedź współpracy oprogramowania GstarcCAD z urządzeniami graficznymi, ale informacja o nowej promocji na zakup tej niedrogiej alternatywy m.in. dla oprogramowania AutoCAD LT

Oprogramowanie GStarCAD to narzędzie o pełnej kompatybilności z AutoCAD, o identycznym interfejsie pracy, z możliwością odczytu/zapisu wszystkich formatów DWG (AutoCAD 2.5 – 2011). Poza oczywistą zaletą jaką jest cena naszego rozwiązania, nie odbiega on w zasadzie od AutoCAD LT, a w wersji professional zdecydowanie go przewyższa.

Wśród zalet oprogramowania GstarCAD jego producenci wymieniają m.in.:
• możliwość pracy z jedną licencją na wielu różnych komputerach
(klucz sprzętowy USB);
• pełną wymianę danych pomiędzy EXCEL, a GstarCAD;
• możliwość wykorzystania skryptów Lisp/Vlisp;
• wsparcie pracy z rysunkami dużych rozmiarów;
• prostą i szybką pracę z plikami rastrowymi;
• pracę z dowolnym systemem operacyjnym z rodziny Windows (32-bit i 64-bit w tym WIN 7), a także współpracę z nakładkami branżowymi;
• wspomnianą niską cenę licencji wynoszącą od 1100 zł netto;
• możliwość pracy sieciowej...

Promocja
Dla tych z Państwa, którzy będą zainteresowani zakupem większej ilości licencji, dystrybutor GStarCAD w Polsce, firma MT Partner przygotowała specjalną promocję. Do każdego zamówienia pięciu lub większej ilości licencji programu otrzymacie Państwo prezent
w postaci tabletu PC – MID 730C. Szczegóły na stronie: http://www.gstarcad.pl/index.php?site=promocja

GStarCAD'a można oczywiście pobrać i bezpłatnie testować. W tym celu zapraszamy na stronę:
http://www.gstarcad.pl/index.php?site=download

Źródło: www.gstarcad.pl


Poniedziałek, 9.05.2011 r.

PLM Connection: innowacje, produktywność i integracja

We wtorek 31 mają, w hotelu InterContinental w Warszawie odbędzie się konferencja Siemens PLM Connection 2011. Wydarzenie będzie poświęcone najważniejszym zagadnieniom biznesowym...

Konferencja dedykowana jest przedsiębiorstwom produkcyjnym, w których wykorzystywane są systemy CAx/ERP/PLM. Jej celem jest zaprezentowanie, w jaki sposób nowoczesne technologie pomagają współczesnym przedsiębiorstwom realizować kluczowe inicjatyw w obszarze innowacji, produktywności oraz integracji.
Udział w konferencji wymaga wcześniejszej rejestracji (link tutaj), a pod wskazanym adresem (link tutaj) można także uzyskać pełną agendę i więcej informacji na temat spotkania. Jako ciekawostkę warto dodać, iż gościem specjalnym konferencji będzie Robert Korzeniowski

Źródło: Siemens Industry Software


Poniedziałek, 9.05.2011 r.

1115 koni mechanicznych! Czy Koenigsegg zaprojektowany w SolidWorks pobije Veyrona?

Czy dni panowania Bugatti są już policzone? Rękawice Veyronowi rzucili inżynierowie z Koenigsegga. Na salonie w Genewie szwedzka firma zaprezentowała swoje najnowsze dzieło – pojazd o nazwie Agera R. Do chwili obecnej światowy rekord ze zmierzoną prędkością maksymalną 431,072 km/h (267,856 mph) należy włańnie do Veyrona. Bugatti Veyron 16.4 Super Sport o mocy 1200 KM do 100 km/h rozpędza się w 2,2 sekundy, co jest także rekordem należącym do samochodu produkowanego seryjnie

Koenigsegg Agera R napędzany jest przez podwójnie doładowany silnik V8 o pojemności 5 litrów. Do baku wlać możemy zarówno benzynę, jak i bioetanol, który pozwala osiągnąć niebotyczne 1115 KM! Jednostka wytwarza 1200 Nm momentu obrotowego przy zasilaniu paliwem E85 (na benzynie nieco ponad 1000), który dostępny jest w zakresie od 2700 do 6150 obr./min. (...)

| więcej |


Piątek, 6.05.2011 r.

Orka raz jeszcze, tym razem z SolidWorks

„Polacy też projektują samoloty... w SolidWorks” – ten artykuł Pawła Kęski, znaleziony na portalu Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks (Polish SolidWorks User Group – PSWUG.info), z pewnością zasługuje na uwagę, mimo iż temat polskiego, seryjnie (!) produkowanego dwusilnikowego samolotu poruszany był już wielokrotnie na łamach różnych wydawnictw...

Sam swego czasu miałem okazję przeprowadzić rozmowę z konstruktorem Orki, Panem Edwardem Margańskim, która ukazała się w „Projektowaniu i Konstrukcjach...”), rozbudowana do rozmiarów kilkustronnicowego opracowania (był to w zasadzie tzw. temat z okładki). Pomyślałem, iż przytaczanie większych fragmentów tekstu nie ma w zasadzie sensu, gdyż kompletne wydanie powinno być dostępne na stronie Archiwum „Projektowania i Konstrukcji...” (było to jedno z ostatnich bezpłatnych wydań) i wystarczyłoby podać odpowiedni link, ale okazało się, iż... nie jest to takie oczywiste! Strona „Projektowania...” jest obecnie przebudowywana i dział Archiwum pozostaje nieaktywny. Korzystając, iż jestem nadal w posiadaniu własnoręcznie gromadzonego archiwum tamtego wydawnictwa, pozwoliłem sobie wygenerować plik pdf zawierający wybrane strony wydania 10/2008, poświęcone „Orce” i jej konstruktorowi (link tutaj).

Swoją drogą, byłem przekonany, iż do projektowania Orki wykorzystywane było oprogramowanie „spod znaku Solid”, ale że nie był to „SolidWorks”... Czyżby moja pamięć była już na tyle zawodna, a może w tzw. międzyczasie w Zakładach zaczęto korzystać z innego oprogramowania? Faktem jest, iż obecnie Orka powinna kojarzyć się z DS SolidWorks.

Link do artykułu Pawła Kęski: tutaj
Link do artykułu z „Projektowania i Konstrukcji..." tutaj

Pozdrawiam
Maciej Stanisławski

P.S. [ dodano dn. 16.05.2011 r. ]
Link do pełnego wydania, dostępnego na stronie wydawnictwa, tutaj


Czwartek, 5.05.2011 r.

„Społecznościowe” w służbie PLM...

Korzystając z platformy Microsoft SharePoint 2010, oprogramowanie Teamcenter pozwala wykorzystać sieci społecznościowe do usprawnienia współpracy i wprowadzenia nowych produktów

Funkcjonalności społecznościowe oferowane przez oprogramowanie Teamcenter zostały zintegrowane z Microsoft SharePoint 2010, pozwalając na lepsze wykorzystanie popularnych koncepcji społecznościowych w procesie opracowywania nowych produktów. Dzięki bliskiej współpracy z Microsoft Corp. oraz dzięki własnym możliwościom projektowym, Siemens PLM Software wprowadza na rynek nową generację narzędzi do opracowywania produktów społecznościowych, dających producentom możliwość lepszej współpracy pomiędzy pracownikami, dostawcami oraz klientami, by jeszcze bardziej usprawnić proces wdrażania nowych produktów przy wykorzystaniu korporacyjnych sieci społecznościowych.

Współpracując blisko z naszym własnym zespołem projektowym, Siemens PLM Software doskonale poradził sobie z bezproblemowym połączeniem Teamcenter z funkcjonalnością SharePoint 2010. Połączenie to wykonane zostało w taki sposób, że nie będzie stwarzało użytkownikom końcowym żadnych problemów i wyda im się jak najbardziej naturalne – powiedział Sanjay Ravi, dyrektor zarządzający Worldwide Discrete Manufacturing Industry, Microsoft. – Dzięki temu, firmy produkcyjne korzystające z oprogramowania Teamcenter wraz z SharePoint 2010 mogą zwiększyć wydajność wszystkich swych działów, nie tylko technicznych, stosując technologię sieci społecznościowych do współpracy z klientami...

Będąc najpowszechniej stosowanym na świecie systemem PLM, Teamcenter zarządza danymi dotyczącymi zaawansowanych technicznie procesów oraz produktów branży wytwórczej. Dzięki długotrwałej współpracy z Microsoft, Siemens PLM Software mógł stopniowo integrować możliwości Teamcenter ze standardowym środowiskiem komputerowym wykorzystywanym przez klientów, dzięki czemu oprogramowanie stało się przydatne we wszystkich obszarach działalności firm operujących w rozmaitych branżach.

Firmy zaczynają stosować koncepcje i doświadczenia zebrane podczas użytkowania sieci społecznościowych do zacieśniania kontaktów międzyludzkich, a tym samym – do poprawiania relacji biznesowych – zauważył Jim Brown, założyciel i prezes Tech-Clarity, niezależnej firmy badawczo-konsultingowej. – Takie zwrócenie się w kierunku korporacyjnych sieci społecznościowych jest obietnicą znacznych korzyści biznesowych, szczególnie po rozszerzeniu możliwości programów PLM o obliczenia społecznościowe – zauważa Brown.
Udostępnienie funkcjonalności społecznościowych programu Teamcenter na platformie SharePoint 2010 pozwoli zarówno Siemens PLM Software, jak i Microsoft, na dalsze podnoszenie znaczenia produktów PLM w dzisiejszej, cyfrowej rzeczywistości. Zespoły mogą na przykład podnosić swą wydajność koordynując swe codzienne zajęcia za pomocą współdzielonych przestrzeni roboczych wyposażonych w takie narzędzia sieciowe, jak encyklopedie wiki, blogi, profile, ankiety, itp.
Siemens PLM Software i Microsoft od lat wspomagają zajmujące się rozwojem nowych produktów organizacje w dzieleniu się danymi i zacieśnianiu współpracy – stwierdził Steve Bashada, wiceprezes Teamcenter Applications, Siemens PLM Software. – Dzisiejszy komunikat oznacza, że będziemy mogli jeszcze lepiej wykorzystać możliwości sieci społecznościowych, pomagając naszym klientom przekuć wyzwanie jakim jest współpraca z rozsianymi po całym świecie zespołami projektowymi w będącą ich zaletą przewagę konkurencyjną...

Źródło: Siemens Industry Software


Wielki Piątek, 22.04.2011 r.

AutoCAD i Android

Przed kilkoma zaledwie dniami informowałem o tym, iż jeszcze w kwietniu udostępniony zostanie darmowy system CAD 2D – AutoCAD WS, przeznaczony dla użytkowników urządzeń mobilnych, pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android

I rzeczywiście, 21 kwietnia otrzymałem informację o oficjalnym udostępnieniu darmowego narzędzia firmowanego przez ADSK dla wszystkich zainteresowanych użytkowników systemu Android (posiadacze iPadów, iPodów, niektórych modeli telefonów komórkowych etc.). System można pobrać ze strony Android Market (link tutaj).

Źródło: Autodesk Inc.


Wielki Piątek, 22.04.2011 r.

Od dekady na pierwszym miejscu

Siemens PLM Software świętuje dziesięciolecie na pozycji lidera rankingu CIMDATA w kategorii cPDM! Firma utrzymuje czołowe miejsce w dwóch najszybciej rozwijających się sektorach rynku – dziesiąty rok z rzędu dla Teamcenter i szósty rok z rzędu dla Tecnomatix

Siemens PLM Software, będąca jednostką biznesową Siemens Industry Automation ogłosiła, iż - już dziesiąty rok z rzędu – została uznana przez CIMdata Inc., wiodącą w dziedzinie PLM firmę konsultingową i badawczą, za obecnego lidera rynku w kategorii przemysłowych systemów zbiorowego zarządzania danymi produktu (cPDm – collaborative Product Definition management). CIMdata sklasyfikowała również firmę Siemens PLM Software szósty rok z rzędu jako lidera segmentu rynkowego związanego z Cyfrowym Wytwarzaniem (Digital Manufacturing). Rezultaty te, oparte na dogłębnej analizie rynku PLM, zostały ogłoszone przez CIMdata w marcu i będą przedstawione szczegółowo w nadchodzącym raporcie tej firmy nt. Analizy Rynku PLM w 2011 roku.
Siemens PLM Software kontynuuje nadawanie tempa na rynku systemów cPDm ze swoim pakietem rozwiązań Teamcenter, co pokazuje nasz coroczny przegląd rynku – powiedział Peter Bilello, prezes CIMdata. – Poza tym, Siemens PLM Software nadal przewodzi w kategorii Cyfrowego Wytwarzania ze swoim pakietem rozwiązań zawartych w oprogramowaniu Tecnomatix, a jego rosnąca integracja z produktami Siemens AG powinna pomóc we wprowadzaniu PLM na hale produkcyjne w poszczególnych segmentach rynku. Szeroki zakres oferty PLM zapewnia również firmie dobrą pozycję do rozwoju na rynkach wschodzących...

Według CIMdata systemy cPDm będą nadal stanowiły najszybciej rozwijający się segment rynku PLM, z prognozowanym pięcioletnim wskaźnikiem wzrostu CAGR na poziomie 9,3 procent, co doprowadzi do tego, że rynek cPDm osiągnie w 2015 roku wartość... 15 miliardów dolarów (!), obliczaną całościowo na podstawie inwestycji w oprogramowanie i usługi. Według CIMdata drugim pod względem szybkości wzrostu rynkiem jest sektor narzędziowy, z prognozowanym, pięcioletnim wskaźnikiem wzrostu CAGR na poziomie 7,4 procent. Te wskaźniki wzrostu wypadają korzystnie na tle prognozowanej przez CIMdata wartości 7,1 procent dla wskaźnika CAGR dla całego rynku PLM.
Korzystne pozycje w rankingach CIMdata w tych dwóch, żywotnych i szybko rozwijających się sektorach rynku PLM potwierdzają poprawność przyjętej przez nas, skupionej na wymaganiach klienta strategii i otwartego modelu biznesowego – powiedział Eric Sterling, wiceprezes odpowiedzialny za globalny marketing, Siemens PLM Software. – Szeroki zakres zastosowań przemysłowych oraz wysoka funkcjonalność naszych rozwiązań dostępnych w Teamcenter i Tecnomatix pomogły nam zachować pozycję sprawdzonego, globalnego lidera w obszarze PLM.

Źródło: Siemens Industry Software

 

Środa, 20.04.2011 r.

Solid Edge ST3 – MP4

Ukazał się czwarty pakiet serwisowy (MP4) do najnowszej wersji Solid Edge with Synchronous Technology 3

Zawiera blisko 100 poprawek/usprawnień do środowiska Synchronous Modeling w modułach Part i Sheet Metal (m.in. szybsze generowanie wycięć wieloprofilowych), Assembly (m.in. usprawniony import SAT i Parasolid...), Draft (usprawnienia w aktualizacji wymiarow PMI).
Solid Edge ST3 MP4 ma certyfikację na: Windows XP Professional© (32-bit i 64-bit) Windows Vista Business© lub Vista Enterprise© (32-bit i 64-bit) Windows 7 Professional©, Enterprise©, lub Ultimate© (32-bit i 64-bit).
Dla użytkowników posiadających aktywną usługę Maintenance dostępny jest tutaj.

Źródło: www.camdivision.pl


Wtorek, 19.04.2011 r.

Audi TT w SolidWorks?
2,5 godziny tutoriala za darmo!

A w dodatku – w polskiej wersji językowej SW!  Najciekawsze w tym wszystkim jest to, iż o tutorialu tym... anglojęzyczni użytkownicy wiedzieli już dużo wcześniej*, a 22 lutego br. można było poczytać o nim na SolidSmack.com! Osobiście dowiedziałem się o nim z maila otrzymanego od jednego z Czytelników CADblog/SWblog, za co w tym miejscu jeszcze raz serdecznie dziękuję. Cóż, najwyższy czas, by ten interesujący materiał, autorstwa młodego (jak wynika z profilu na YouTube) Polaka, doczekał się także rozpowszechnienia za pośrednictwem polskich mediów ;) podejmujących „CADową” tematykę...


| więcej na SWblog.pl |

* „Shame on me” – jak mawiają anglosasi. 22 lutego o tutorialu Mateusza Klibera na swoim blogu poinformował polskich użytkowników SolidWorks Maciej Karlic (link tutaj).
 
dodano 19.04.2011 r. godz. 14:34


Czwartek, 14.04.2011 r.

CADowa autostrada

W dniach 10-13 maja 2011 roku, w Kielcach, odbędą się targi Autostrada-Polska. Podczas trwania targów, na stoisku firmy „Szansa” (pawilon A stoisko nr 9) zaprezentowany zostanie program ZWCAD 2011 razem z nakładkami przeznaczonymi dla drogowców i geodetów: DROGI oraz TcpMDT

Organizatorzy zapowiadają, iż osobom, które zechcą odwiedzić firmowe stoisko na targach, roześlą zaproszenia upoważniające 1 osobę do bezpłatnego wstępu. W celu otrzymania zaproszenia należy wysłać e-maila na adres ej@szansa.net.pl, w temacie wiadomości wpisując „Zaproszenie Autostrada”, a w treści podając adres, na który zaproszenie zostanie wysłane.

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi; w przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej informacji na temat oprogramowania prezentowanego podczas targów można uzyskać pod adresem:
ZWCAD: http://www.dobrycad.pl/
TcpMDT: http://www.dobrycad.pl/index.php/aplitop.html
DROGI: http://www.dobrycad.pl/index.php/drogi.html

Źródło: www.szansa.net.pl


Czwartek, 14.04.2011 r.

Android z AutoCADem, AutoCAD z Androidem

Autodesk, Inc. Poinformował o udostępnieniu swojej mobilnej, pracującej „w chmurze” (cloud computing) aplikacji AutoCAD WS, na urządzenia obsługujące platformę Android. Bezpłatna aplikacja pozwala przeglądać, edytować i współdzielić projekty w standardzie AutoCAD wszystkim użytkownikom wykorzystującym przenośne urządzenia...

Android jest jednym z bardziej popularnych systemów operacyjnych dla przenośnych tabletów, czy też telefonów komórkowych. Udostępnienie AutoCAD WS dla tej platformy zwiększa krąg potencjalnych zainteresowanych użytkowników.
– Architekci, inżynierowie i projektanci (designerzy) w sposób jednoznaczny wyrazili chęć posiadania dostępu do swoich plików AutoCAD za pośrednictwem urządzeń wykorzystujących Android. Czujemy satysfakcję, mogąc sprostać ich oczekiwaniom (...) – powiedział dyrektor ds. wdrożenia AutoCAD WS, Tal Weiss. – Obecnie klienci wykorzystujący tablety, czy nawet telefony komórkowe pracujące z Android, mogą bez ograniczeń korzystać z AutoCAD WS w terenie, porozumiewając się ze współpracownikami na całym świecie.
Użytkownicy AutoCAD WS dla platformy Android z pewnością docenią nowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające wyświetlanie plików, ich edycję, dostęp do narzędzi itp. Mają możliwość otwierania plików z załączników poczty elektronicznej, synchronizować je poprzez Internet, albo wczytywać pliki bezpośrednio z systemów AutoCAD, poprzez zintegrowane sieciowe narzędzia. Co więcej, rysunki mogą być zapisane lokalnie – np. w sytuacji, gdy dostęp do Internetu jest ograniczony lub niemożliwy.

Jednym z wyjątkowych rozwiązań w opisywanej tutaj wersji AutoCAD WS jest narzędzie wsparcia adnotacji poprzez... komendy głosowe. Działa ono na Androdi 2.2 (Froyo) i oczywiście wyższych wersjach systemu. Dzięki temu użytkownicy mogą dodawać opisy do rysunków nie korzystając z pola tekstowego, ale... wymawiając je wyraźnie (konieczna dobra znajomość angielskiego, w tym – dobry akcent).
AutoCAD WS Android pozwala także na publikację plików DWG do formatu PDF (narzędzie dostępne poprzez sieć), a także – o czym wspomnieliśmy – na zapis i przechowywanie plików w dowolnej lokalizacji, jak np. Autodesk Buzzsaw service, Dropbox (poprzez DropDAV), Microsoft SharePoint, Windows Server 2008, Box.net, MobileMe, i Egnyte, a także na innych serwerach dostawców rozwiązań „cloud computing”, obsługujących protokół WebDAV.

AutoCAD WS w nowej odmianie dostępny będzie w okolicach 20 kwietnia br., a pobrać będzie go można z witryny Android Market – oczywiście bezpłatnie.

Źródło: Autodesk Inc., TenLinks.com


Środa, 13.04.2011 r.

Webinaria SolidWorks PL: najbliższe pojutrze, 15 kwietnia!

Po dość długiej przerwie (od zeszłorocznych seminariów i targów), firma CADworks, VAR rozwiązań DS SolidWorks, startuje z nowym internetowym projektem

Ten certyfikowany dostawca oprogramowania SolidWorks zaprasza wszystkich użytkowników oprogramowania SolidWorks (i nie tylko!) na spotkania z cyklu Webinaria SolidWorks PL, podczas których Dział Techniczny firmy podzieli się swoją wiedzą z zakresu obsługi tego popularnego oprogramowania 3D CAD.
Spotkania przeznaczone są dla inżynierów i projektantów, a odbywać się będą „on-line” (jak na webinarium przystało), w każdy piątek miesiąca, poprzez platformę NetViewer. Osoby, które miały okazję brać udział w podobnych „sieciowych” wydarzeniach, organizowanych przez DS SolidWorks Corp. (poprzez platformę GoToMeeting), mogą na tej podstawie wyrobić sobie już wyobrażenie o formie i charakterze spotkań (...)

| więcej na SWblog.pl |


Wtorek, 12.04.2011 r.

Bonzai3D – kwietniowa promocja

Firma Usługi Informatyczne SZANSA poinformowała o promocji na zakup programu bonzai3d. Tylko do końca kwietnia aplikacja dostępna jest w ramach atrakcyjnej oferty specjalnej

Bonzai3D to prosty w obsłudze program umożliwiający modelowanie w środowisku 3D (vide załączony film). Aplikacja pozwala na przelewanie wszelkich pomysłów bezpośrednio na model 3D. Początkowe szkice mogą być w prosty sposób rozwijane do geometrii przestrzennych, które stają się podstawą do rysowania konstrukcji.

Nową edycję poszerzono o obsługę dodatku Maxwell Renderer służącego do tworzenia realistycznych renderingów. Producent programu dotrzymał także należytej staranności podczas budowania interfejsu i obsługi funkcji co spowodowało, że praca w programie jest intuicyjna i nie zaskakują nas żadne niespodzianki.
Najnowsza edycja programu, oznaczona numerem 2.4, dostępna jest w polskiej wersji językowej (przygotowanej przez polskiego dystrybutora, jako ukłon w kierunku osób preferujących komunikację z programem w ojczystym języku). Ze strony internetowej dystrybutora (link tutaj) można pobrać wersję testową programu oraz podręcznik w języku polskim. A pod adresem https://programycad.net/bonzai3d-81.html znajdziemy możliwość nabycia Bonzai we wspomnianej, atrakcyjnej ofercie promocyjnej.

wybrane możliwości Bonzai3D – film w formacie *.flv

Lista wybranych nowości Bonzai3D 2.3:
• Wymiarowanie 3D – dodano pięć nowych narzędzi wymiarowania: linearne, kątowe, promieniowe, prowadząc linię pomiędzy dwoma lub więcej punktami, dodając notatkę. Wymiary są połączone z obiektami, zmieniają się dynamicznie wraz ze zmianą rozmiaru obiektu.
• Modelowanie NURBS – dodano sześć nowych narzędzi do modelowania, m.in. dopełnienie, łączenie krzywych i płaszczyzn
• Narzędzie przeglądania – umożliwia tworzenie animacji w czasie rzeczywistym, zawiera także funkcję wykrywania kolizji.
• Wycinek płaszczyzny 3D – ta funkcja „rozcina” model (bez niszczenia go), umożliwiając zajrzenie do jego wnętrza. Narzędzie to jest przydatne np. przy prezentacjach.
• Komponenty – dodano nowe, które znalazły się w paletach komponentów. Grupy komponentów są osadzone w pliku projektu, dzięki czemu mogą być przenoszone razem z nim. Ulepszono narzędzie wstawiania drzwi i okien. Otwór powstały w miejscu okna lub drzwi jest automatycznie wypełniany po ich usunięciu.
• Drukowanie – wprowadzono możliwość drukowania w skali.
• Preferencje – dodano możliwość zmiany rozmiaru ikon w nowym oknie Preferencji. Dodatkowo możliwe jest włączenie/wyłączenie podpisów pod ikonami.
• Pomoc – okno informacji o projekcie ma nową zakładkę umożliwiającą śledzenia połączonych ze sobą plików.
• Edycja parametrów – parametry obiektu mogą być edytowane na wielu obiektach równocześnie.
• Edycja grup – wprowadzono możliwość edycji grup w projekcie. Eliminuje to potrzebę rozgrupowania i ponownego zgrupowania obiektów w przypadku edycji jednego z nich.
• Izolacja obiektu – istnieje możliwość wyizolowania obiektu w przypadku, gdy jest on częścią złożonego modelu.
• Przekształcenia – zoptymalizowano operacje na dużych plikach: przesunięcie, obrót i skalowanie.
• Rozszerzenia DXF/DWG – zapewniono obsługę plików w wersji AutoCAD 2010
• Plugin RenderZone – obecnie zawiera rendering Sketch (również w wersji testowej!)

Więcej informacji: www.bonzai3d.pl

Źródło: CAD.pl, 3Dcad.pl


Poniedziałek, 11.04.2011 r.

PDM i błąd krytyczny...

SolidWorks Enterprise PDM 2011 SP3.0 został usunięty z sekcji pobierania z portalu klienta ze względu na pojawiający się problem techniczny

Najnowsza wersja SolidWorks Enterprise PDM 2011 SP3.0 – systemu do zarządzania dokumentacją – która pojawiła się pod koniec marca, została usunięta z działu pobrań portalu klienta (Customer portal) ze względu na błąd krytyczny.
Powodem usunięcia były trudności związane z zapisem. Ten problem mogą powodować niektóre pliki, które nie są w stanie wykazać, jakie konkretne wersje pozostały lokalnie w pamięci podręcznej.
W połowie kwietnia powinien pojawić się SolidWorks Enterprise PDM 2011 SP3.1, który będzie wypuszczony w celu rozwiązania tego problemu. Więcej informacji: www.pswug.info, www.swblog.pl

Źródło: PSWUG.info


Poniedziałek, 11.04.2011 r.

PROCAD EXPO 2011

Tradycyjnie, jedno z największych wydarzeń dedykowanych osobom wykorzystującym
systemy komputerowego wspomagania projektowania ze stajni Autodesk odbędzie się
w maju (16-20.05.2011 r.) Tegoroczne PROCAD EXPO zawita do 5 dużych polskich miast: Warszawy, Zabrza, Wrocławia, Poznania i Gdańska

PROCAD, organizator imprezy, poza przygotowaniem prezentacji w komfortowych salach Multikina, zaprasza także do części warsztatowej i wystawowej. W siedmiu kameralnych salach szkoleniowych uczestnicy doświadczą pracy w najnowszych systemach CAD, w tym przede wszystkim w programach z rodziny AutoCAD 2012. W części wystawowej będą mieli szansę rozwiązać własne problemy projektowe oraz przetestować sprzęt niezbędny w pracowni projektowej.

Wśród przygotowanych przez PROCAD atrakcji możemy znaleźć:
• premierowe pokazy systemów CAD z rodziny AutoCADa 2012,
• premierę plotera HP T790,
• premierę manipulatorów 3d dla platformy Revit,
• konkursy z nagrodami,
• losowanie upominków,

a także specjalną projekcję  kinową wyłącznie dla gości PROCAD EXPO.  WSTĘP WOLNY!

Bezpłatna rejestracja – www.procad.pl/procadexpo

Źródło: Procad, 3Dcad.pl


Piątek, 8.04.2011 r.

Nowe Quadro 400 od NVIDI

Firma NVIDIA zaprezentowała procesor graficzny NVIDIA Quadro 400 – nowe rozwiązanie graficzne do profesjonalnych zastosowań, które umożliwia projektantom i inżynierom pracę w oparciu o wysoką moc obliczeniową procesora graficznego

Procesor graficzny Quadro 400 firmy NVIDIA został stworzony z myślą o pracy z aplikacjami do zastosowań profesjonalnych, w których zapewnia nawet pięciokrotnie wyższą wydajność w porównaniu do wysokowydajnych kart graficznych przeznaczonych na rynek konsumencki. Nowy układ oferuje również nawet dziesięciokrotnie wyższą wydajność przy pracy w popularnych aplikacjach CAD/CAM.
Quadro 400 kosztuje jedynie 119 EUR i cechuje się doskonałą wydajnością energetyczną, gdyż zużywa nie więcej niż 35 W mocy. Niewielkie wymiary karty umożliwiają zmieszczenie jej w dowolnej stacji roboczej, w tym również w komputerach z obudowami o małych gabarytach (SFF).
Dzięki wbudowanym 512 MB pamięci DRR3, procesor Quadro 400 umożliwia pracę z szerokim zakresem modeli projektowych. Ponadto, dzięki 30-bitowemu „silnikowi” kolorów (10 bitów na kolor), który obsługuje dynamiczny zakres jednego miliarda kolorów, nowy procesor zapewnia wysoką jakość obrazu. Sterowniki procesora graficznego Quadro 400 zostały zoptymalizowane i certyfikowane pod kątem współpracy z wiodącymi aplikacjami do zastosowań profesjonalnych.
– Projektanci i inżynierowie, zarówno ci pracujący nad dużymi złożeniami, jak i ci, którzy tworzą ich najmniejsze komponenty, wykorzystują w pracy procesory Quadro – twierdzi Jeff Brown, dyrektor generalny Grupy ds. rozwiązań profesjonalnych firmy NVIDIA. – Procesor graficzny Quadro 400 to narzędzie, które zapewnia, że praca projektanta zostanie wykonana poprawnie – zwłaszcza, gdy pracuje on w aplikacjach do zastosowań profesjonalnych (...).
Nowy procesor graficzny Quadro 400 cechuje się następującymi funkcjami:
• ujednolicona architektura sterowników
• sprzętowe przycinanie okien 3D
• możliwość podłączenia do wyświetlaczy wysokiej jakości

Technologia NVIDIA® Mosaic™ – która umożliwia rozszerzenie przestrzeni roboczej nawet na osiem wyświetlaczy (gdzie jedna karta obsługuje dwa wyświetlacze), rozszerzanie paska zadań na wszystkie wyświetlacze, a także przezroczyste skalowanie dowolnej aplikacji. Technologia współpracuje z wieloma monitorami lub pojedynczym wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości, a także współpracuje z oprogramowaniem do zarządzania pulpitami NVIDIA nView®.

Procesor Quadro 400 firmy NVIDIA obsługuje również technologię aktywnych okularów migawkowych 3D – NVIDIA 3D Vision™ i 3D Vision Pro, która umożliwia tworzenie wizualizacji w wyraźnym, stereoskopowym trójwymiarze dla biurkowych stacji roboczych i wspólnych przestrzeni roboczych.
Procesor graficzny Quadro 400 (sugerowana cena detaliczna 119 EUR + VAT) jest już dostępny dla stacji roboczych Z800, Z600 i Z500 marki HP, a także wszystkich stacji roboczych CELSIUS marki Fujitsu. W ciągu tego i następnych miesięcy procesor graficzny pojawi się również w wybranych modelach stacji roboczych Lenovo ThinkStation D20, C20, S20 i E30. Nowe rozwiązanie można też nabyć od partnerów kanału NVIDIA Quadro, w tym firmy PNY Technologies na terenie Ameryki Północnej i Europy. W Polsce polecamy kontakt z firmą Servodata (www.servodata.com.pl).

Więcej informacji na temat profesjonalnych rozwiązań graficznych Quadro firmy NVIDIA można znaleźć na stronie www.nvidia.com/quadro.
 

Źródło: www.nvidia.pl, TenLinks.com


Piątek, 8.04.2011 r.

IV edycja Zawodów Modeli Latających

W Hali Widowiskowo-Sportowej Politechniki Białostockiej przeprowadzona zostanie czwarta edycja Zawodów Modeli Latających. Wydarzenie będzie miało miejsce 28 maja 2011 roku (sobota). Przed zawodami planowane jest ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pod hasłem „Kosmos moich marzeń” (zorganizowanego z okazji 50 rocznicy pierwszego załogowego lotu w kosmos). Organizatorami imprezy, wzorem poprzednich lat, są: Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku, Instytut Lotnictwa w Warszawie oraz Aeroklub Białostocki

Poprzednie edycje zawodów cieszyły się  wielką popularnością. A trudno się dziwić, nawiązują bowiem do wspaniałych modelarskich tradycji sięgających 20-lecia międzywojennego. Impreza jest skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i głównie ma na celu promocję modelarstwa i pasji lotniczej wśród (naj)młodszego pokolenia oraz zainteresowanie edukacją techniczną. W tym roku również rozegrane zostanie również współzawodnictwo w kategorii „Open”, umożliwiające start w zawodach modeli halowych bez względu na wiek (seniorzy i weterani na start!).

Szczegółowy egulamin konkursu plastycznego znajduje się na stronie MDK w Białymstoku: http://www.mdk.bialystok.pl/samolot_moich_marzen.htm

Prace należy dostarczyć do siedziby MDK w Białymstoku, ul. Warszawska 79A, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 29 kwietnia 2011 r.
Aktualności związane z Zawodami będą się sukcesywnie pojawiały na stronie: http://modele.pb.edu.pl/
W trakcie trwania imprezy zaplanowano także m.in.: wystawę plac plastycznych uczestników zawodów, pokazy modeli sterowanych, wystawę modeli latających.

Organizatorzy szukają również sponsorów wspierających wydarzenie (w zamian oferując możliwość zaprezentowania się w trakcie imprezy, umieszczenie logo na plakacie oraz... okazję do zrobienia dobrego uczynku dla dzieci).

Kontakt: tel. 85 7469312, e-mail: aluka@pb.edu.pl

Źródło: http://modele.pb.edu.pl/, 3Dcad.pl


Czwartek, 7.04.2011 r.

„Dziesiąty” Windchill

Po trzech miesiącach od wstępnej prezentacji, firma PTC postanowiła wprowadzić ostatecznie na rynek nową oficjalną edycję oprogramowania klasy PDM/PLM

Windchill 10.0 oferuje — według deklaracji producenta — szereg nowych funkcji związanych z analizami produktów i zarządzaniem jakością. Oprogramowanie w najnowszej wersji pozwala też użytkownikom bardziej efektywnie definiować, zarządzać i zatwierdzać kompletne listy materiałowe, zapewniając wygodne połączenia pomiędzy różnymi widokami i modułami PLM. Aplikacja otrzymała nowy interfejs użytkownika oraz poprawiony system administracji.
Nowy Windchill umożliwia centralne i spójne zarządzanie wszystkimi rodzajami danych projektowych MCAD i ECAD oraz dokumentacją techniczną i informacjami serwisowymi, ułatwiając użytkownikom dostęp do niezbędnych plików różnego typu bez konieczności zmiany interfejsu programu i... przyzwyczajeń. Duży nacisk położono też na coraz ważniejszy aspekt wykorzystywania systemów PLM, jakim są działania serwisowe i zarządzanie częściami zamiennymi.

Windchill Quality Solutions i Windchill Product Analytics
PTC chwali się też oferowanymi przez oprogramowanie możliwościami optymalizacji procesów biznesowych, szczególnie – tych związanych z detalowaniem, projektowaniem i wytwarzaniem wariantowym oraz weryfikacją i walidacją produktów. Przy okazji nowego wydania ujednolicono nazewnictwo aplikacji: w skład rodziny Windchill formalnie weszły programy Relex i Insight, które będą teraz określane odpowiednio jako Windchill Quality Solutions oraz Windchill Product Analytics.

Chętni do zapoznania się z funkcjami środowiska Windchill 10.0 i wprowadzonymi weń nowościami mogą skorzystać z możliwości uczestnictwa w wirtualnej premierze rozwiązania, która odbędzie się 10 maja bieżącego roku i wymaga wcześniejszej rejestracji (link tutaj). Oprogramowanie jest już dostępne w sieci sprzedaży firmy, choć niektóre moduły zostaną ostatecznie udostępnione dopiero w kolejnych miesiącach roku 2011.

Źródło: CAD.pl, http://www.ptc.com/


Środa, 6.04.2011 r.

Dziesiątki milionów części w sieci: trzecia odsłona TracePartsOnline.net

TraceParts znana jest zapewne większości użytkowników systemów CAD jako jedna z wiodących platform internetowych, pozwalających na uzyskanie bezpłatnie modeli części i komponentów najważniejszych światowych dostawców, także rynku OEM. Z informacji o nowych rysunkach 2D, modelach 3D, specyfikacjach technicznych dostawców zarejestrowanych i uwzględnionych w katalogach, korzysta ponad milion zarejestrowanych użytkowników. Tylko w minionym roku 2010, za pośrednictwem TraceParts pobrano ponad 23 miliony części, a strony katalogu odnotowały ponad 65 milionów wyświetleń...

Najnowsza, trzecia odsłona TraceParts to przede wszystkim kompletnie odświeżony interfejs użytkownika, dostępny w 24 językach, pozwalający na szybkie i bezproblemowe odnalezienie, skonfigurowanie i pobranie odpowiedniej dokumentacji CAD 2 lub 3D dla poszukiwanego elementu. W chwili obecnej praktycznie ze 100% dokładnością jesteśmy w stanie stwierdzić, iż odnaleźliśmy interesujący nas komponent, jeszcze przed rozpoczęciem pobierania pliku.
Nowe funkcje interfejsu, w tym „Mój TraceParts” pozwalają użytkownikowi w łatwy sposób zarządzać zbiorem najczęściej wykorzystywanych katalogów części, kategoriami produktów, czy też numerami części.

– Projektując i wdrażając najnowszą edycję TracePartsOnline.net skupiliśmy się na użytkowniku – powiedział Gabriel Guigue, dyrektor zarządzającyTraceParts. – Zoptymalizowaliśmy zwłaszcza funkcje wyszukiwania, konfigurowania produktów i pobierania plików. Czas udostępnienia produktu na rynek, produktywność przedsiębiorstwa, szybkość projektowania – to szystko wartości kluczowe dla wszystkich branż, dlatego wierzymy, iż najnowsza odsłona naszej bazy modeli i części „on-line” jest obecnie najlepszym tego typu źródłem informacji. A za nami stoi także ponad 10 lat doświadczenia...

Najnowsza wersja bazy TracePartsOnline.net dostępna jest tutaj.

Więcej informacji na temat TraceParts można znaleźć pod adresem: www.traceparts.com.

Źródło: TenLinks.com


Środa, 6.04.2011 r.

Systemy CAD na targach Automaticon? Jak najbardziej!

Na trwających Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów – AUTOMATICON 2011, wspólnie z firmą INTEGRATOR-RHC (przedstawicielem firmy MOTOMAN w Polsce), firma 3D MASTER prezentuje proces frezowania robotem przemysłowym z wykorzystaniem systemu ZW3D 2011 CAD/CAM i EUREKA (stoisko C-8 w hali I)

Technologie komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania (CAD/CAM) są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Generowanie ścieżek narzędzia odnosi się jednak głównie do obrabiarek CNC – z uwagi na liczne problemy praktyczne. Wieloosiowe obróbki z wykorzystaniem maszyn sterowanych numerycznie wymagają wygenerowania programu (zwanego często w przypadku obrabiarek CNC kodem G), który będzie określał jednoznacznie pozycje narzędzia w przestrzeni roboczej maszyny i jednocześnie pozwoli na pełne wykorzystanie jej możliwości (w zależności od zadania obróbkowego: wszystkich osi NC, w tym manipulatorów i podajników, oraz dodatkowego oprzyrządowania). Zagadnienie jest jeszcze bardziej złożone w przypadku robotów przemysłowych, które mogą mieć różne konfiguracje i liczbę osi, często wykorzystują osie zewnętrzne (stoły obrotowe i tory jezdne) oraz wymagają w większym zakresie dopasowania programu do rodzaju układu sterowania, niż to jest w przypadku obrabiarek CNC, które bazują w dużej mierze na kodzie ISO. Firma 3D Master proponuje rozwiązanie zagadnienia dzięki wykorzystaniu dwóch powiązanych z sobą systemów: ZW3D CAD/CAM oraz Eureka.

Programowanie off-line robotów
Przejście z systemu CAD/CAM do wirtualnej obróbki odbywa się za pomocą pliku pośredniego (CL data). Programowanie off-line (poza stanowiskiem pracy) ma kilka zalet, w tym możliwość sprawdzenia poprawności programu w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistych bez potrzeby blokowania stanowiska na czas testów. Dodatkowe korzyści, wynikające z wykorzystania robotów przemysłowych do zadań obróbkowych, to: duże przestrzenie robocze, różne zastosowania tego samego stanowiska (do obróbki skrawaniem, szlifowania, itp.), duża elastyczność, maksymalna swoboda ruchów oraz kompleksowa obróbka w jednym ustawieniu. Jest to zatem stosunkowo niewielka inwestycja przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

System Eureka zapewnia nie tylko możliwość symulacji obróbki, ale również wykrywania problemów (kolizji, przekroczenia dopuszczalnych zakresów ruchu czy przyspieszeń) oraz zawiera inteligentne i interaktywne narzędzia korekcji zachowania robota.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Źródło: www.cadcamsoft.pl


Wtorek, 5.04.2011 r.

Mobilny Teamcenter

Nowa aplikacja firmy Siemens PLM Software pozwala uzyskać błyskawiczny dostęp do wiedzy o produkcie we właściwym czasie, miejscu i kontekście, aby zwiększyć szybkość i precyzję decyzji dotyczących cyklu życia produktu. Aplikację Teamcenter Mobility można już teraz wykorzystywać za pomocą urządzenia iPad

Siemens PLM Software zaprezentowała swoją nową aplikację dla urządzeń mobilnych: Teamcenter Mobility™. Wykorzystuje ona sieci bezprzewodowe WiFi lub sieci szerokopasmowe, umożliwiając natychmiastowy dostęp do obszernej wiedzy o produkcie zarządzanej za pomocą systemu Teamcenter – najpowszechniej stosowanego rozwiązania do cyfrowego zarządzania cyklem życia produktu. Aplikacja ta zainstalowana na przenośnym urządzeniu iPad (Apple Inc.) rozszerza zakres interakcji z danymi produktowymi oraz procesami workflow, zapewniając dostęp do tych informacji we właściwym czasie, miejscu i kontekście. Chodzi o to, aby nieustannie zwiększać szybkość i precyzję decyzji, które są podejmowane w trakcie cyklu życia produktu.

Ze względu na ich ciągle rosnącą popularność i wiodącą rolę pojedynczego źródła wiedzy o wszystkich produktach i procesach, systemy klasy PLM stały się niezbędne dla globalnej społeczności producentów – powiedział Joe Barkai, Practice Director ds. strategii cyklu życia produktu w firmie IDC Manufacturing Insights. – Jednakże, aby efektywnie wykorzystać ten ogromny zasób informacji do szybkiego podejmowania mądrych decyzji, musi być on natychmiast dostępny dla wszystkich uczestników cyklu życia produktu w miejscu, w którym podejmują decyzje. Teamcenter Mobility pomaga udostępniać wiedzę o produkcie szerszemu gronu użytkowników funkcjonujących w ramach rozszerzonej korporacji (ang. extended enterprise).

Firmy na całym świecie coraz bardziej polegają na Teamcenter jako na cyfrowym fundamencie ich procesu cyklu życia produktu, a w związku z tym wzrasta potrzeba ciągłej i bezpiecznej dystrybucji danych zarządzanych za pomocą rozwiązania Teamcenter do coraz większej liczby często niekonwencjonalnych lokalizacji. Teamcenter jest obecnie najpowszechniej używanym systemem klasy PLM w branży samochodowej i lotniczej, a także szeroko stosowanym rozwiązaniem w innych branżach( np. produkty konsumpcyjne, przemysł stoczniowy czy nowoczesne technologie i elektronika). Przedsiębiorstwa działające we wszystkich tych branżach, muszą korzystać z wartościowej wiedzy pracowników zlokalizowanych w biurach oraz z kluczowych informacji zwrotnych, które pochodzą od poszczególnych konsultantów pracujących np. w tzw. terenie.

Wśród tego mobilnego personelu mogą znajdować się przedstawiciele wyższej kadry menedżerskiej, którzy znaczną ilość czasu spędzają w samolotach, na lotniskach lub spotkaniach odbywających się poza siedzibą firmy. A skoro mówimy o niekonwencjonalnych lokalizacjach, weźmy także pod uwagę, że mobilna kadra może również obejmować personel pracujący... wewnątrz częściowo zmontowanego kadłuba samolotu lub poruszający się w pobliżu linii montażu samochodów. Teamcenter Mobility zapewnia tym wszystkim osobom szybkie wyszukiwanie, przeglądanie i interakcję z danymi o produkcie czy poszczególnymi procesami workflow w miejscu, w którym mogą skorzystać z urządzenia mobilnego. Pozwala to decydentom niezwłocznie podejmować kluczowe decyzje w oparciu o najbardziej aktualne informacje i jednocześnie umożliwia współpracownikom przedstawienie swojego punktu widzenia w czasie rzeczywistym. W rezultacie firmy mogą sprawnie reagować na zmiany, które bardzo szybko zachodzą w obszarach związanych z cyklem życia produktu, takich jak: projektowanie, symulacje, wytwarzanie i obsługa.

Teamcenter Mobility jest znaczącym krokiem ewolucyjnym w stronę realizacji wizji technologii HD-PLM, którą ogłosiliśmy zeszłego lata – powiedział Chuck Grindstaff, prezes Siemens PLM Software. – Dzięki stałemu dostępowi do danych Teamcenter w wymaganym miejscu działania, nasi klienci mogą działać błyskawicznie w oparciu o precyzyjne informacje, przez co w dalszym ciągu skracają swoje cykle projektowania i produkcji. Jest to w całości spójne z wizją technologii HD-PLM, która ma wspierać proces podejmowania mądrych decyzji skutkujących powstaniem lepszych produktów. Dzięki temu przedsiębiorstwa budują swoją przewagę konkurencyjną, ponieważ są pionierami w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań, które akceptuje rynek.

Dostępność i wsparcie techniczne
Aplikacja Teamcenter Mobility jest już dostępna i obecnie umożliwia użytkownikom wyszukiwanie, wyświetlanie i interakcję ze szczegółowymi informacjami o produkcie, z uwzględnieniem modeli 3D, dostarczając skuteczne narzędzie wizualizacji istotnych danych, które pozwala lepiej zrozumieć zagadnienia i wspomaga proces podejmowania decyzji. Pierwsze wdrożenie zrealizowano w oparciu o urządzania iPad, a dodatkowe platformy i funkcjonalności zostaną zaprezentowane w późniejszym terminie.

Źródło: www.solidedgeblog.pl, Siemens Industry Software


| < | strona 16 z 20 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...


 

Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934