| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne, wydawnictwa...

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum  


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Poniedziałek, 25.02.2013 r.

Na początek – coś za darmo: bezpłatny podręcznik NX CAD

...chociaż trudno właściwie mówić o „początku”, skoro nie minął nawet rok od udostępnienia książki dla użytkowników Solid Edge Synchronous Technology. Ta jednak była całkowicie odpłatna, nie licząc rozdziału poświęconego w całości darmowej aplikacji Solid Edge 2D Drafting (do pobrania tutaj) i jednego z rodziałów (IX – tutaj) udostępnionego jako „demo” książki. Ale tym razem CAMdivision przygotowała coś nowego!

 Firma ta udostępni wkrótce bezpłatnie podręczniki w formie elektronicznej, obejmujące następujące zagadnienia:
• NX CAD – podstawy modelowania 3D,
• NX CAM – podstawy programowania frezarek,
• CNC – podstawy programowania obrabiarek CNC,
• SINUMERIK  – podstawy programowania sterowania Sinumerik.


Fot. 1. Wersje robocze podręczników

 Podręczniki te nie powstałyby tak szybko, gdyby nie została nawiązana współpraca z firmami i jednostkami edukacyjnymi z Bydgoszczy – miasta nie bez przyczyny uważanego za narzędziową stolicę Polski. Mieści się tu około 400 firm (sic!) zajmujących się przetwórstwem tworzyw polimerowych, w tym około 50 narzędziowni, 60 wtryskowni oraz 70 firm chemicznych.

„Chcecie wdrażać zaawansowane rozwiązania PLM, a trudno w XXI wieku w Polsce o legalną, bezpłatną literaturę z podstaw CAD/CAM/CNC w formie elektronicznej dla naszych pracowników...”. Taki zarzut bardzo często padał pod naszym adresem, podczas spotkań ze środowiskiem narzędziowców – powiedział Artur Bielicz, prezes CAMdivision Sp. z o.o. – Wychodzimy więc naprzeciw oczekiwaniom i udostępniamy bezpłatne podręczniki w celu popularyzacji podstaw CAD/CAM/CNC wśród studentów i pracowników firm bezpośrednio lub pośrednio związanych z szeroko pojętym przemysłem narzędziowym – wyjaśnił.

W jakiej postaci zostaną udostępnione? W najprostszej, będą to zatem pliki w formacie PDF wraz z filmami instruktażowymi (w formacie AVI). Więcej informacji na http://bit.ly/d9dFxf
Najprostszej nie znaczy, że – nieprofesjonalnej. Pod względem przygotowania merytorycznego i edytorskiego nie będą ustępowały kolejnej inicjatywie, którą będzie...

Podręcznik do projektowania form wtryskowych i tłoczników
W końcowej fazie opracowania jest podręcznik do bardziej zaawansowanych rozwiązań CAD, tj. wspomagania konstrukcji form wtryskowych i tłoczników, omawiający zastosowanie pakietów NX Mold Wizard i Progressive Die Wizard. Podręcznik ten, który wydany zostanie w formie papierowej nakładem wydawnictwa „CAMdivision Library”, przed ostatecznym złożeniem i przekazaniem do druku poddany zostanie weryfikacji środowiska narzędziowego, na specjalnych warsztatach zorganizowanych z udziałem autorów książki.

 

Fot. 2 i 3. Widok fragmentów książki

Częścią tego podręcznika będą podstawy NX CAD oraz Synchronous Technology (technika modelowania bezpośredniego i edycji), które także będą udostępnione bezpłatnie – we wspomnianej już formie elektronicznej. Sam podręcznik będzie można zobaczyć na...

Seminarium NX Mold & Die Design w Bydgoszczy
Umowy podpisane przez CAMdivision z Zakładem Przetwórstwa i Recyklingu Tworzyw Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego
w Bydgoszczy oraz Bydgoskim Klastrem Przemysłowym owocują kolejnymi inicjatywami. Należy do nich seminarium dotyczące zagadnień i problemów, przed którymi stoją konstruktorzy i technolodzy zajmujący się formami wtryskowymi i tłocznikami.
Więcej informacji na http://bit.ly/XURxK1

Do konstrukcji form potrzebne jest jeszcze coś...

 Polskie Normalia FCPK Bytów & NX Mold
Jedną z konsekwencji współpracy z bydgoskim UTP i Klastrem jest opracowanie bazy polskich normaliów do form wtryskowych FCPK Bytów, pod moduł NX Mold Wizard. Dzięki temu, obok innych producentów normaliów, pojawią nasze rodzime rozwiązania.

Fot. 4. Polskie normalia FCPK w NX Mold Wizard

 

Sandvik Coromant & NX CAM
Kolejną inicjatywą jest organizacja – razem z Centrum Szkoleniowym Sandvik Coromant – specjalistycznych szkoleń dla poszczególnych branż przemysłu, tj. Mold & Die, Automotive, Aerospace, Gear Milling. Więcej informacji na http://bit.ly/15HTLUj

Fot. 5. Centrum Szkoleniowe Sandvik

 

NX CAx & Polska Wersja
Kiedy CAMdivision zaczynało tworzyć (począwszy od NX4) polską wersję NX CAM, wielu twierdziło, iż jest to nikomu niepotrzebna inicjatywa. Sukces polskiego wydania polskiej książki NX CAM i samej aplikacji zrodził potrzebę tłumaczenia kolejnych aplikacji NX CAD/Mold/Progressive. Dzisiaj, na bazie tych doświadczeń, tworzone są – już w centrali Siemens PLM – kolejne wersje tłumaczeń, powiązane z systemem pomocy, co jest unikalnym rozwiązaniem na rynku aplikacji high-end.


NX Tooling – Centrum Kompetencyjne
Całość tych inicjatyw spaja NX Tooling – Centrum Kompetencyjne Konstrukcji i Wytwarzania Form Wtryskowych i Tłoczników – którego budynek (na zdjęciach 6 i 7) jest w końcowej fazie prac wykończeniowych. Obsługiwane przez profesjonalną kadrę, wyposażone w nowoczesne sale szkoleniowe oraz halę z obrabiarkami CNC, Centrum będzie umożliwiało prowadzenie szkoleń z zaawansowanych technik modelowania i wytwarzania NX CAD/CAM oraz tworzenia postprocesorów na rynki EU.

 

Fot. 6. Budynek Centrum NX Tooling

Fot. 7. Pierwsze maszyny już zainstalowane, kolejne w drodze...

O dostępności darmowych podręczników, jak i książki o projektowaniu form wtryskowych i tłoczników postaramy się informować na bieżąco. Niezależnie, warto odwiedzać podstronę CAMdivision poświęconą publikacjom dotyczącym oprogramowania Siemens PLM Software. Już w tej chwili można znaleźć tam wiele ciekawych, także bezpłatnych źródeł informacji.

Źródło: CAMdivision

 

Share

Blog monitorowany przez:

 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934