www.cadblog.pl www.cadglobe.com
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem Firefox w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
| najnowsze wydanie | w numerze | archiwum | prenumerata |

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
Maj 2012 rok IV   
  

  


  >> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | CAD Raport | Druk 3DHistoria CAD | W numerze | ArchiwumRedakcja | Linki Download | Forum |

    


numer 1(15) 2011
HD już dostępny
(więcej informacji
w archiwum)


Wydania archiwalne 2009/2010...


numer 4(14) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już wkrótce dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwum



Numer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

 

W aktualnościach
m.in.:

Aktualizacja NX na Mac OS X

• „Mój system 3D CAD”

Moduł CAM w NX6

DS Forum 2009
za nami

ST 2 dla SolidEdge

SW receptą na trudne czasy?

• Astroid na moim biurku

• Nowy pakiet:
NX 6.0 Designer

Czwartkowe warsztaty

• PLM w Cobra Automotive...

• Precyzyjne w 3D (...)

Nowe aplikacje od SolidWorks Labs

• Konferencja Siemens PLM Software

• 3DVIA Composer
i maszyny do obróbki drewna

• Rozszerzona oferta oprogramowania BIM

Tytuł za nanowłókna...

• Proste wdrożenie

 

Wybrane artykuły:

• Mold Wizard
– projektowanie form wtryskowych

• relacja z SWW 2009
• rozmowa z Kishore Boyalakuntla





 

 

 

 

 


 


| < | strona 15 z 16 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 ...


Środa, 25.03.2009 r.

Projektowanie funkcjonalne 2010

Autodesk przedstawił najnowszą wersję swojego oprogramowania do projektowania dwu- i trójwymiarowego dla przemysłu wytwórczego. Nowe, istotne funkcje oraz wzbogacone portfolio produktów wskazują na zainteresowanie sektorem firm wytwarzających produkty konsumenckie, ale nie tylko...

Nowa linia produktów dla przemysłu, oznaczona "2010", zawiera: Autodesk Inventor (wg nowej nomenklatury AutoCAD Inventor, ale o tym za chwilę - przyp. red.), AutoCAD Mechanical, AutoCAD Electrical, Autodesk Alias, Autodesk Moldflow, Autodesk Navisworks, Autodesk Showcase, Autodesk 3ds Max Design oraz Autodesk Vault - aplikacje stanowiące rozwiązania do tworzenia cyfrowych prototypów. Wersje 2010 oferują jeszcze więcej funkcji w obszarze projektowania, wizualizacji i symulacji oraz bliższą współpracę z innymi aplikacjami Autodesk oraz innymi narzędziami CAD.
– Pozycjonowanie rozbudowanego oprogramowania 2D i 3D w zasięgu firm produkcyjnych pozwala im konkurować w skali globalnej - powiedział Robert „Buzz" Kross, wiceprezes Manufacturing Industry Group w Autodesk. – Wykorzystując naszą linię produktową 2010, klienci mogą (...) zacieśnić współpracę pomiędzy zespołami projektowymi, produkcyjnymi i marketingowymi, które wspólnie są odpowiedzialne za wprowadzanie wysokiej jakości produktów na rynek.
Oprogramowanie Autodesk do tworzenia cyfrowych prototypów daje producentom możliwość projektowania, wizualizacji i symulacji pracy produktu w warunkach rzeczywistych, jeszcze zanim taki produkt ujrzy światło dzienne. Cyfrowe prototypowanie zmniejsza zależność od prototypów fizycznych, co pozwala zredukować koszty i przyspieszyć proces wprowadzania produktu na rynek w bardzo konkurencyjnych branżach.

AutoCAD Inventor 2010*
Jako podstawa cyfrowego prototypowania, oprogramowanie Autodesk Inventor pomaga wytworzyć precyzyjny model 3D, który pozwala sprawdzić kształt, dopasowanie i funkcję projektowanego produktu jeszcze przed jego wyprodukowaniem. Rodzina produktów Autodesk Inventor 2010 oferuje nowy poziom użyteczności i funkcjonalności w zakresie tworzenia dokumentacji produktowej 2D, projektowania produktowego 3D, rozszerzonych możliwości symulacyjnych, silnego skoncentrowania się na projektowaniu części z tworzyw sztucznych (efekt m.in. akwizycji Moldflow) oraz nowych funkcji zarządzania i wymiany danych.

A nowe funkcje rodziny produktów dostępnych w pakiecie AutoCAD Inventor 2010 obejmują:
• Projektowanie i wytwarzanie części z tworzyw sztucznych
• Możliwość symulowania pracy produktu
• Produktywność projektowania: Kontynuując drogę ku większej użyteczności i produktywności, Inventor oferuje nowy interfejs użytkownika, który łączy środowisko projektowania 3D do tworzenia części i zespołów z narzędziami, pozwalając inżynierom skoncentrować się na funkcji projektu, której efektem będzie automatyczne wytworzenie inteligentnych komponentów, takich jak części z tworzyw sztucznych, ramy stalowe czy maszyny.
Ponadto, Inventor 2010 oferuje rozszerzoną funkcjonalność wymiany danych architektonicznych, konstrukcyjnych i inżynieryjnych, która umożliwia producentom z branży budowlanej udostępnianie danych 3D w formacie łatwym do wykorzystania w aplikacjach dedykowanych modelowaniu informacji o budynku, takich jak rodzina produktów Autodesk Revit 2010.

Razem z oprogramowaniem Inventor, Autodesk wprowadza nowe aplikacje do tworzenia cyfrowych prototypów, które wspierają i upraszczają prace projektowe, inżynieryjne, produkcyjne oraz zadania marketingowe. Są to, m.in.:
Rodzina produktów Autodesk Alias (więcej informacji tutaj)
• Autodesk Showcase
• Autodesk 3ds Max Design
• Autodesk Vault
• Autodesk Navisworks
• Autodesk Moldflow: W wersji 2010 spółka Autodesk uprościła linię produktową Moldflow. Pakiet oprogramowania do symulacji, analizy, optymalizacji i oceny części z tworzyw sztucznych oraz form do ich wytwarzania oferuje nowy zestaw zrównoważonych funkcji, większą wydajność oraz wyższą jakość. Autodesk Moldflow Insight oferuje zaawansowaną, precyzyjną symulację najbardziej złożonych procesów wtryskowych, korzystając z największej na świecie bazy materiałowej tworzyw sztucznych. Autodesk Moldflow Adviser upraszcza symulację procesu formowania wtryskowego z wykorzystaniem tworzyw sztucznych i prowadzi projektantów przez etapy analizy oraz interpretacji, pomagając unikać opóźnień produkcyjnych i kosztownych przeróbek form (wg. Autodesk).

Dostępność

Szczegółowe informacje oraz opcje zakupu będą dostępne od 24 marca 2009 pod adresem: www.autodesk.com/purchaseoptions


*Zmiana w nazewnictwie odnosi się do pakietu znanego wcześniej jako Autodesk Inventor. Obecna nazwa AutoCAD Inventor nie pozostawia wątpliwości co do zawartości pakietu.


Poniedziałek, 23.03.2009 r.

Czwartkowe warsztaty

Autodesk organizuje cykl warsztatów dla użytkowników platformy Revit. Spotkania Revit Open Door – Tips & Tricks odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca w Warszawie. Najbliższe – już w tym tygodniu, a swoją obecność zapowiedziało ponad 30 architektów...

Warsztaty odbywają się w siedzibie Autodesk, w Warszawie w każdy ostatni czwartek miesiąca. Użytkownicy programu Revit spotkali się po raz pierwszy 26 lutego. Warsztaty prowadzi ekspert Autodesk, Andrzej Samsonowicz (na zdjęciu obok), inżynier aplikacji AEC. Uczestnicy pierwszego spotkania z cyklu Revit Open Door pracowali nad takimi zagadnieniami, jak modelowanie bryłowe, tworzenie etykiet pomieszczeń, kontrolowanie łączenia się warstw pomiędzy ścianą a stropem. Chętni do udziału w warsztatach mogą także sami proponować tematy zajęć.

Inicjatywa Revit Open Door jest elementem wspierania użytkowników, którzy chcą efektywnie wykorzystywać posiadane rozwiązania Autodesk do modelowania informacji o budynku (BIM – Building Information Modelling).

Formularz rejestracyjny oraz więcej informacji o warsztatach Revit Open Door można znaleźć na stronie www.autodesk.pl/revitopendoor


Poniedziałek, 23.03.2009 r.

PLM w Cobra Automotive Technologies

Cobra Automotive Technologies S.p.A. wybrała Teamcenter®, oprogramowanie Siemens PLM Software, do zarządzania cyklem życia produktu, wspierające rozwój produktu i procesy inżynieryjne.

Cobra, międzynarodowa spółka z siedzibą w Varese, we Włoszech, wdroży Teamcenter na ponad 100 stanowiskach, co pozwoli na poprawę struktury zarządzania produktem i danymi procesowymi firmy, a także na skrócenie czasu niezbędnego do wprowadzenia produktu na rynek, obniżenie kosztów rozwoju produktu oraz całkowitych kosztów eksploatacji.

 – PLM to nie tylko narzędzie. To technologia o wielkich możliwościach, która ma wpływ na całą organizację, dlatego oczekujemy, że pozwoli naszej firmie wzmocnić inicjatywy mające na celu standaryzację. Dzięki temu będziemy mogli przyspieszyć prace rozwojowe, wdrożyć proces ciągłego doskonalenia i znacząco ograniczyć niezgodności – powiedział Graziano Mangiarotti, dyrektor techniczny Cobra Automotive Technologies S.p.A. Cobra zaczęła szukać oprogramowania PLM ze względu na plany globalnej ekspansji rynkowej firmy. Plany zakładają potrzebę wdrożenia w firmie systemu informatycznego, który będzie wspierał rozwój produktu oraz procesy technologiczne, zapewni szybki i bezpieczny dostęp do informacji produktowych, dostosuje procesy wypuszczania produktu na rynek do danych i powiązanej wielkoformatowej dokumentacji oraz skonsoliduje archiwa i aplikacje mające na celu poprawę elastyczności zarządzania.

 – Wdrożenie platformy Teamcenter (...) umożliwi nam dostęp do wszystkich danych produktowych oraz pozwoli na ich aktualizację w czasie całego procesu rozwoju. Będziemy również dysponowali wydajnym szablonem klasyfikacyjnym do zarządzania bibliotekami produktu, co pozwoli na spełnienie przyszłych wymagań dzięki elastyczności systemu – podsumowuje Mangiarotti.  

Międzynarodowa Grupa Cobra Automotive Technologies z siedzibą we Włoszech, specjalizująca się w dziedzinie rozwiązań bezpieczeństwa dla przemysłu samochodowego, oferuje połączenie usług lokalizacyjnych LBS i systemów elektronicznych zapobiegających ryzyku i zarządzających ryzykiem związanym z pojazdami, takim jak kradzież, porwanie, oszustwo i manewry przy małej prędkości. Założona w 1975 roku firma jest partnerem głównych europejskich i azjatyckich producentów samochodów i motocykli, dla których przygotowuje rozwiązania wbudowane w oryginalne wyposażenie. Cobra prowadzi bezpośrednią działalność we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Japonii i w Chinach oraz posiada sieć około 40 przedstawicieli na rynkach europejskich i azjatyckich.

Więcej informacji na stronach: www.cobra-at.com


Poniedziałek, 23.03.2009 r.

Precyzyjne elementy projektowane w 3D, pod kontrolą PDM…

Kolejna firma korzysta z rozwiązań DS SolidWorks Corp. HARTING Applied Technologies – bo o niej tutaj mowa – jest częścią HARTING Technology Group, specjalizującą się w projektowaniu i produkcji precyzyjnych maszyn wytwórczych dla przemysłu elektronicznego i sektora motoryzacyjnego

Firma wykorzystuje oprogramowanie CAD 3D do projektowania stanowisk roboczych i robotów przemysłowych, maszyn do precyzyjnego montażu, a także do opracowywania form wtryskowych, przyrządów do gięcia itp., przystosowanych do pracy z niewielkimi, delikatnymi detalami. Jest w stanie dostarczyć zarówno jednostkowe urządzenie, jak serię, a także zorganizować całą linię produkcyjną.

Od momentu wdrożenia oprogramowania CAD spod znaku SolidWorks (miało to miejsce w 2005 roku), w wyraźnym stopniu dało się odczuć zmniejszenie liczby popełnianych błędów, dotyczących zarówno samych konstrukcji, jak i fizycznych właściwości budowanych prototypów, które stosunkowo często nie spełniały zakładanych wymagań. Obecnie używane oprogramowanie pozwala na przeprowadzanie szerokiego zakresu symulacji (zintegrowanych w jednym środowisku programowym), dotyczących m.in. potencjalnych kolizji ruchomych elementów, co znacznie skróciło czas opracowania urządzenia i uruchomienia jego produkcji.

 - Nasz poprzedni system CAD po jakimś czasie okazał się zbyt wolny w stosunku do innych, nowszych rozwiązań. A koszty projektowania rosły – powiedział Volker Franke, dyrektor zarządzający HARTING. – Poza tym, bardzo często nasze projekty wymagały zaangażowania licznego grona inżynierów, zarówno z firmy, jak i spoza niej. Szybki wskaźnik zwrotu kosztów, wygodny interfejs, liczne wbudowane narzędzia i łatwość obsługi przekonały nas szybko do obecnie używanego systemu. Prócz tego, SolidWorks Enterprise PDM oferuje nam dodatkowe korzyści w postaci łatwych i przydatnych funkcji, jak np. kopiowanie projektów. Naszym celem jest zredukowanie czasu potrzebnego na opracowanie nowego projektu o 30%. Pozwoli to na redukcję kosztów i zwiększenie naszej konkurencyjności wobec zagranicznych firm o podobnym profilu działalności. Teraz mamy nadzieję zachować naszą silną pozycję teraz i w przyszłości – dodaje Franke.

HARTING zdecydowała się na zaimplementowanie SW Enterprise PDM przed kilkoma miesiącami; firma poszukiwała wtedy efektywnego systemu zarządzania danymi o produkcji, które mogło być wdrożone szybko i łatwo, i pozwalało wielu użytkownikom na korzystanie z wbudowanych funkcji. Od czerwca 2008 roku oprogramowanie to pozwala na ścisłą i bliską współpracę użytkowników pracujących w wielu różnych lokalizacjach, ze zdecentralizowanymi plikami i serwerami CAD.

System PDM daje bezpieczny dostęp do danych projektowych, konstrukcyjnych a także kodów CNC, pozwalając na swobodną wymianę plików DXF, PDF, STEP, a także rozszerzeń Cimatron i Windows pomiędzy różnymi departamentami firmy, odpowiedzialnymi za poszczególne etapy projektowania, wytwarzania i sprzedaży gotowych produktów.

HARTING Applied Technologies posiada obecnie 19 licencji SolidWorks 3D CAD i 15 licencji SolidWorks Enterprise PDM.

 

Więcej informacji na temat HARTING: www.harting-applied-technologies.com


Wtorek, 17.03.2009 r.

Oprogramowanie Bricscad w atrakcyjnej cenowo ofercie

Wygląda na to, że dostawcy i producenci oprogramowania zaczęli prześcigać się w atrakcyjnych ofertach cenowych. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o ofercie DATACOMP, tym razem przyszła kolej na Bricsys Polska...

...i atrakcyjny cenowo przelicznik, wg którego 1 euro warte będzie 4 złote, począwszy od poniedziałku, do wyczerpania zapasów! Co to oznacza? Mniej więcej tyle, iż za podstawową wersję Bricscad Classic trzeba będzie zapłacić 1575 złotych netto, za wersję Pro – 1985 złotych netto, a za tzw. „pięciopaki” – odpowiednio 6425 zł i 8225 zł netto. Czy warto? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ale ułatwieniem może być możliwość pobrania 30-dniowej wersji demonstracyjnej ze strony http://www.bricsys.pl/pl_PL/.


Piątek, 6.02.2009 r.

Nowe aplikacje od SolidWorks Labs

W internetowej „piaskownicy” można znaleźć kilka nowych narzędzi będących zwiastunami nadchodzących potencjalnych możliwości współczesnych systemów CAD 3D

Jeśli nie zastanawiali się Państwo wcześniej nad tym, jak mogą wyglądać systemy CAD w kolejnym dziesięcioleciu i w dalszej przyszłości, zachęcam do odwiedzenia SolidWorks Labs (http://labs.solidworks.com/). Od 20 stycznia dostępne są cztery nowe bezpłatne, eksperymentalne  aplikacje, przydatne dla użytkowników CAD 3D.

 

 

Pierwsza z nich – „Treehouse” – to ciekawe narzędzie dedykowane dla zespołów projektowych. Inżynierowie mogą w łatwy sposób stworzyć graficzną reprezentację docelowego złożenia jeszcze przed rozpoczęciem właściwej pracy w środowisku programowym. Jest to wyjątkowo proste, gdyż odbywa się poprzez przeciąganie i upuszczanie ikon symbolizujących odpowiednie elementy.  Treehouse pozwala na przypisanie elementom składowym indywidualnych cech, założeń i ograniczeń, a przede wszystkim – przypisanie ich konkretnej osobie, która będzie odpowiedzialna za ich zaprojektowanie. Gdy „złożenie” jest już gotowe, może zostać zaimportowane przez dowolny system PDM i przypisać (rozesłać) odpowiednie komponenty składowe do właściwych użytkowników, odpowiedzialnych za ich realizację.

Kolejna aplikacja – „Tagger” – pozwala na swobodne dodawanie wszelkiego rodzaju uwag (tagów) bezpośrednio do dokumentu zawierającego projekt. W jakim celu? Żeby uskutecznić komunikację pomiędzy osobami współpracującymi w ramach jednego projektu. Po otwarciu pliku zawierającego model (element, złożenie itp.) użytkownik może rozwinąć sobie listę wszystkich uwag i w łatwy sposób sprawdzić, z jakimi fragmentami projektu zostały one skojarzone.

„Presentation Studio” pozwala na stworzenie w łatwy sposób (metodą kolejnych etapów) wysokiej jakości interaktywnych dokumentów w formacie pdf, przeznaczonych dla osób nie będących użytkownikami systemów CAD (klientów, handlowców etc.). Otrzymane pliki mogą być odczytane przez każdego Acrobat Readera powyżej wersji 8. Modele 3D dołączone do uzyskanej prezentacji zachowują pełną interakcję 3D, mogą być powiększane, obracane itp. Aplikacja pracuje z poziomu środowiska SolidWorks.

Nakładka „Collada Export” pozwala użytkownikom SolidWorks na eksport modeli bryłowych jako standardowych obiektów 3D wzbogaconych o dane dotyczące możliwości i zakresu ruchu, aby możliwe było ich użycie w programach takich jak np. Microsoft Robotics Developer Studio 2008 (http://msdn.microsoft.com/en-us/robotics/default.aspx). Projektanci robotów mogą następnie użyć swojego oprogramowania w celu skorygowania otrzymanych projektów, dopracowania aplikacji i zwiększenia np. jej wydajności.

– SolidWorks Labs dało naszym klientom możliwość sygnalizowania, czego oczekują, w jaki sposób mogą korzystać z nowych opracowań i na ile przydatne okazują się one w praktyce, a nam – wskazówkę, czy poruszamy się we właściwym kierunku – mówi Austin O'Malley, CTO DS SolidWorks. – Pozwala zarówno im, jak i komukolwiek ze środowiska inżynierów projektantów na poznanie nowych i nadchodzących możliwości systemów CAD.

Ze względu na opisane tutaj najnowsze udostępnione narzędzia (a także na setki innych obecnych w sieciowych zasobach już od jakiegoś czasu), SolidWorks Labs zmodernizowało swoją stronę internetową, pozwalającą obecnie na łatwiejszą nawigację, na zamieszczanie komentarzy użytkowników, video-prezentacje i inne.

W jednym z najbliższych pdf-owych wydań CADblog.pl postaram się przybliżyć Państwu ideę SolidWorks Labs, podzielić się wrażeniami z korzystania z nowego serwisu internetowego i opisać kilka moim zdaniem najbardziej interesujących aplikacji. A jeśli wśród Państwa znajdują się już osoby korzystające z SolidWorks Labs, będę wdzięczny za wszelkie uwagi, opinie i komentarze. Postaram się je wykorzystać w przygotowywanym opracowaniu.

ms


| < | strona 15 z 16 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 ...

Blog monitorowany przez:



 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934