|
www.cadblog.pl www.cadglobe.com | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>

stronę najlepiej oglšdać z wykorzystaniem przeglšdarki Chrome w rozdzielczoœci min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagajšcych projektowanie... 
    
 

Š Maciej Stanisławski 2009
     
ul. JeŸdziecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2017 rok IX  
   

  

>> Strona główna | Aktualnoœci | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | CaxRaport Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

nr 5-6(25-26) 2017


Wydanie aktualne

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

| < | strona 19 z 20 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...


Czwartek, 10.06.2010 r.

Elektryczne na start!

Eamon Ryan, irlandzki Minister Komunikacji, Energii i Zasobów Naturalnych, a także koncern energetyczny Electricity Supply Board (ESB) oraz firmy Mitsubishi Motots Corporation, MC Automobile (Europa), N.V. i MMC Commercials ogłosiły podpisanie porozumienia (Memorandum of Understanding), które ma na celu... dalszš promocję przemysłu pojazdów elektrycznych (EV) w Irlandii

Tego samego dnia ogłoszono także rozpoczęcie pierwszego w Irlandii projektu testowego, prowadzonego przez wydział inżynierii Kolegium Trójcy Œwiętej w Dublinie na zlecenie koncernu ESB.
W ramach projektu, w pełni elektryczny, bezemisyjny pojazd i-MiEV produkcji Mitsubishi będzie wykorzystywany w całej Irlandii jako wsparcie prowadzonego przez firmę ESB procesu planowania i implementacji narodowej infrastruktury stacji ładowania. Badanie zachowania klientów oraz ich nastawienia do produktu, które zostanie przeprowadzone przez Kolegium Œwiętej Trójcy, odegra niezwykle ważnš rolę w zrozumieniu potrzeb odbiorców zwišzanych z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych. Strony zamierzajš udostępnić pojazdy EV szerszemu gronu klientów – zarówno osobom prywatnym, jak i firmom – i promować tę technologię w œwietle ogłoszonego niedawno przez rzšd Irlandii programu wsparcia. Przedstawiciele rzšdu Irlandii wyznaczyli bowiem ambitny cel, aby do roku 2020 na irlandzkich drogach poruszało się 10% pojazdów elektrycznych (!).
Minister Eamon Ryan powiedział: – Dzisiejsze porozumienie z firmš Mitsubishi oraz rozpoczęcie wspólnego projektu testowego koncernu ESB i Kolegium Trójcy Œwiętej to kolejny krok milowy w kierunku elektryfikacji irlandzkiej floty motoryzacyjnej. Irlandia jest pod tym względem liderem, a dodatkowo nasza pozycja na arenie międzynarodowej zostanie umocniona dzięki innowacjom wprowadzanym przez koncern ESB i Kolegium Trójcy Œwiętej, a także partnerstwu z firmš Mitsubishi. Irlandzcy kierowcy i irlandzka gospodarka mogš tylko na tym zyskać – dodał.

Testom zostanie także poddany system „Smart Home Charging”, który pozwoli zwiększyć iloœć energii pozyskiwanej przez samochody ze Ÿródeł odnawialnych oraz ułatwi obsługę systemu elektrycznego. System ten jest kluczowym elementem wymaganym do pomyœlnego przejœcia na użytkowanie œrodków transportu nie wpływajšcych na emisję dwutlenku węgla, w zwišzku z czym koncern ESB podjšł się instalacji 1 500 dostępnych publicznie stacji ładowania, 2 000 domowych punktów ładowania oraz 30 jednostek szybkiego ładowania w całym kraju w terminie... do końca 2011 roku.
Postrzegajšc Irlandię jako idealny rynek do wprowadzenia pojazdów elektrycznych w Europie, Mitsubishi Motors udostępniło 15 w pełni elektrycznych modeli i-MiEV jeszcze przed europejskš premierš, która będzie miała miejsce we wrzeœniu 2010 roku. Pojazd ten odniósł ogromny sukces od czasu wprowadzenia go na rynek w Japonii w lipcu 2009 roku.

– i-MiEV jest pierwszym pojazdem elektrycznym przeznaczonym dla prywatnych klientów, który zostanie wprowadzony na rynek europejski i zrewolucjonizuje sposób, w jaki myœlimy o samochodach. Model ten jest szczytowym osišgnięciem technologicznym inżynierów Mitsubishi Motors i symbolem naszego dšżenia do zredukowania niekorzystnego wpływu podejmowanych przez nas działań na œrodowisko. Irlandia jest istotnym rynkiem dla pojazdów elektrycznych, dlatego jesteœmy zaszczyceni możliwoœciš podpisania porozumienia z rzšdem Irlandii oraz koncernem ESB – powiedział Akinori Nakanishi, Prezydent i Dyrektor Generalny Mitsubishi Motors Europe B. V.

Mitsubishi Motors wydaje się być liderem w zakresie opracowywania pojazdów elektrycznych, a w cišgu najbliższych lat firma planuje wprowadzić na rynek gamę samochodów w pełni elektrycznych i hybrydowych typu plug-in.

Kilka słów na temat i-MiEV:
Osišgi, wyposażenie i elementy bezpieczeństwa modelu i-MiEV sš porównywalne ze wszystkimi benzynowymi/wysokoprężnymi konkurentami elektrycznego Mitsubishi. W wyposażeniu standardowym znalazły się takie elementy, jak ABS, poduszki powietrzne, mocowania fotelika dziecięcego ISOFIX, klimatyzacja, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, radio z odtwarzaczem CD i wejœciem USB oraz interface telefonu Bluetooth.


W przeciwieństwie do swoich odpowiedników z konwencjonalnymi jednostkami napędowymi, i-MiEV zawiera silnik elektryczny, przetwornicę i pokładowš ładowarkę, podczas gdy miejsce typowego zbiornika paliwa zajmujš akumulatory litowo-jonowe. Samochód osišga prędkoœć maksymalnš 130 km/h, a po naładowaniu, które trwa siedem godzin i odbywa się w domu (!), może przejechać 130 km. Dzięki funkcji szybkiego ładowania, pojazd może zostać naładowany w 80 procentach w zaledwie... 30 minut.

ródło: MMC Car Poland, www.mototarget.pl


Œroda, 26.05.2010 r. Dzień Matki

Solid Edge 2D Drafting ST znowu po „naszemu”

„– A to już niedobrze po naszemu?” – pytał swojš żonę Kaziuk, bohater „Konopielki” Redlińskiego. Kontekst tej wypowiedzi był co prawda inny, ale... dla wszystkich stęsknionych za poleceniami w języku polskim w Solid Edge 2D Drafting ST (v1.02) mam dobrš wiadomoœć: spolszczenie do najnowszej wersji tego systemu jest już dostępne!

Podobnie jak poprzednio, również teraz przygotowano je z myœlš o użytkownikach „dużej” wersji Solid Edge, czyli tej nieograniczonej funkcjonalnie do 2D. Ale o tym, iż 2D nadal „trzyma się mocno” może œwiadczyć chociażby fakt, jak duże znaczenie do poprawy pracy właœnie ze szkicami 2D przywišzano podczas przygotowywania najnowszej wersji systemu NX!

O tym jednak niebawem, a już teraz wszystkich zainteresowanych spolszczeniem zachęcam do pobrania ze strony Siemens PLM Software odpowiednich plików. Dostęp można uzyskać po zalogowaniu się na ftp firmy, a dane do zalogowania przekażę wszystkim zainteresowanym – proszę o maile w tej sprawie na adres: maciej@cadblog.pl, w tytule piszšc coœ na temat spolszczenia Solid Edge (łatwiej będzie mi póŸniej odpisać wszystkim zainteresowanym).

Istotna uwaga: podczas instalacji pamiętajmy o podaniu œcieżki dostępu identycznej jak ta, którš wykorzystaliœmy do zainstalowania najnowszej wersji Solid Edge 2D Drafting ST v1.02. Uwaga ta nie dotyczy oczywiœcie użytkowników, którzy zdecydowali się na domyœlne ustawienia instalacji programu.

Sama instalacja jak zwykle przebiegła bezproblemowo i podobnie jak ostatnio uzyskaliœmy dostęp do wszystkich samouczków w języku polskim – w tym także tych przewidzianych dla pełnej wersji Solid Edge (3D). Oczywiœcie nadal mamy dostęp np. do poprzednio edytowanych (jeszcze w wersji anglojęzycznej) plików.

ródło: www.solidedgeblog.pl

tagi: Solid Edge, Solid Edge 2D Drafting, Synchronous Technology


Œroda, 26.05.2010 r. Dzień Matki

Projekt SolidWorks SkyDrive wystartował

Miło nam poinformować wszystkich polskich użytkowników SolidWorks, iż zapowiadany jakiœ czas temu projekt SolidWorks SkyDrive już wystartował...

SkyDrive to przestrzeń 25GB dysku internetowego przeznaczona na wszelkie pliki zwišzane z programem SolidWorks. Inicjatywa pochodzi od twórcy portalu SolidWorksCenter.com.
Moderatorem wspomnianej przestrzeni może być każdy zarejestrowany użytkownik wspomnianego portalu; wystarczy, że założy konto na HotMail-u w formacie [nazwa profilu na SolidWorksCenter.com]@Hotmail.com i napisze do Przemysława Szymczuka na PRV wiadomoœć z chęciš przydzielenia pełnego dostępu do usł
ugi SkyDrive.  Wydaje mi się, iż warto skorzystać z tej interesujšcej możliwoœci.

Więcej informacji: www.solidworkscenter.com

P.S.
Polecamy także uwadze dzisiejszy wpis na głównej stronie SWblog.pl, a zwišzany z takimi oto projektami (vide foto). Szczegóły tutaj.


Pištek, 21.05.2010 r.

HD-PLM, czyli NX 7.5 oficjalnie dostępny

Potwierdziły się nasze wczeœniejsze doniesienia: zaprezentowano oficjalnie najnowszš wersję „kombajnu" do szeroko rozumianego projektowania, jakim jest NX

Siemens PLM Software, jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division i dostawca systemów zarzšdzania cyklem życia produktu (PLM), poinformował o najnowszych ulepszeniach wprowadzonych do oprogramowania NX, zintegrowanego rozwišzania do projektowania wspomaganego komputerowego, wytwarzania i analiz inżynieryjnych (CAD/CAM/CAE).
Zaprezentowane na Wystawie Œwiatowej Szanghaj Chiny 2010 (Expo 2010), najnowsze udoskonalenia NX 7 obejmujš nowe ważne funkcje we wszystkich obszarach wykozrystywania programu. Ponadto, NX, wraz z oprogramowaniem Teamcenter, cyfrowym systemem do zarzšdzania cyklem życia produktu, sš pierwszymi produktami wspierajšcymi nowš technologię Siemens PLM Software – High Definition PLM (HD-PLM).
– Nasza nowa technologia HD-PLM zapewnia wizualnie intuicyjne œrodowisko w oprogramowaniu NX, tak aby poprawić proces podejmowania decyzji zwišzanych z rozwojem produktu i stworzyć znaczšcš wartoœć dla naszych klientów i naszej branży – powiedziała Joan Hirsch, wiceprezes działu Product Design Solutions, Siemens PLM Software. Ponadto, jak wynika z dalszych wypowiedzi Joan Hirsh, zmiany wprowadzone w wersji 7.5 mogš przynieœć użytkownikom końcowym aż... 80-procentowe podniesienie wydajnoœci. (...)

| więcej na solidedgeblog.pl |


Pištek, 21.05.2010 r.

Autodesk Inventor 2011 po polsku...

Autodesk wprowadził polskš wersję oprogramowania Inventor 2011 do tworzenia cyfrowych prototypów. Kluczowš cechš najnowszej wersji programu jest przyspieszenie procesu projektowania o ponad 40 procent, szczególnie w przypadku podstawowych czynnoœci, takich jak np. modelowanie zespołów...

Autodesk Inventor wspiera polskie firmy z różnych gałęzi przemysłu w tworzeniu cyfrowych prototypów maszyn, urzšdzeń i produktów. Portfolio branż klientów, wykorzystujšcych w codziennej pracy ten program obejmuje m.in. przemysł maszynowy i elektromaszynowy (np. Damel SA, Fazos SA, Glinik SA, Tagor SA), motoryzacyjny i transportowy (Transsystem SA, TRW Polska, Wawrzaszek), medyczny (Aspel SA, Famed – Żywiec SA, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii), czy też stoczniowy (MacGregor Group, Prorem).
Każda kolejna wersja Autodesk Inventor wzbogacana jest o nowe, użyteczne funkcje usprawniajšce proces projektowania. Najnowszy edycja programu zapewnia zupełnie nowe możliwoœci modelowania bezpoœredniego, a także lepszš wizualizację projektów dzięki tworzeniu fotorealistycznych prezentacji – bezpoœrednio podczas pracy w Inventorze.
Pozostałe cechy wyróżniajšce Autodesk Inventor 2011 to:

• Symulacja: dzięki funkcji analizy konstrukcji ramowych użytkownicy mogš testować reakcję modeli ramowych na grawitację i inne obcišżenia, jak również zapisywać animacje i wyniki obliczeń odkształceń i naprężeń. Oprogramowanie prowadzi użytkowników poprzez etapy wymagane do zdefiniowania najlepszego scenariusza testowania, sprawiajšc, że symulacja staje się bardziej przystępna dla wszystkich osób pracujšcych z oprogramowaniem typu CAD.
• Projektowanie częœci z tworzyw sztucznych: Inventor Tooling 2011 o ponad 50 procent zwiększa wydajnoœć wykonywania typowych operacji, wspiera symulację ruchu otwierania formy. Automatyczny podział formy obsługuje teraz znacznie szerszy zakres częœci z tworzyw sztucznych, zaprojektowanych w Autodesk Inventor lub importowanych z innych systemów.
• Automatyzacja projektowania: technologia Inventor iLogic została w pełni zintegrowana z programem Inventor 2011, prowadzšc do znacznego uproszczenia projektowania opartego o reguły. Nowa cecha iCopy umożliwia indywidualnš konfigurację typowych zespołów poprzez automatyzację procesu kopiowania i pozycjonowania podobnych komponentów.
• Modelowanie złożonych kształtów: Autodesk Alias Design dla Inventor 2011 to nowy produkt, który oferuje w pełni zintegrowane funkcje modelowania złożonych kształtów w œrodowisku modelowania parametrycznego programu Inventor.

Okazjš do przetestowania nowych funkcji Autodesk Inventor 2011 w praktyce jest udział w bezpłatnych seminariach, organizowanych przez Autoryzowanych Partnerów Autodesk na terenie całego kraju. Szczegóły oraz możliwoœć rejestracji dostępne sš na stronie: www.autodesk.pl/events.

ródło: Autodesk


Pištek, 21.05.2010 r.

Polski satelita już za rok

W 2011 roku będzie gotowy do wysłania na orbitę polski satelita BRITE-PL. Rok póŸniej powstanie jego bliŸniak. W Warszawie będzie mieœcić się centrum kontroli lotów i odbioru danych. Jak widać, mimo skromnych możliwoœci, staramy się otwierać nasze polskie okienka na Wszechœwiat...

Satelita zostanie wykonany przez zespół z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK) i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK). Na satelicie zainstalowane zostanš miniteleskopy obserwujšce najjaœniejsze gwiazdy. „Mini”, bo ich wymiary zmieszczš się w obrysie 20 x 20 x 20 cm, a ich masa nie przekroczy 6,5 kg.
– Naszym celem jest zbadanie pulsacji najjaœniejszych gwiazd – powiedział prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z CAMK.
W ramach projektu BRITE (Bright Target Explorer Constellation), oprócz dwóch polskich satelitów, wysłane zostanš także urzšdzenia Austriackie i kanadyjskie...

ródło: Rzeczpospolita, wyd. 20.05.2010 r.


Wtorek, 18.05.2010 r.

Luxion KeyShot

Kolejne wydajne rozwišzanie projektowania 3D i tworzenia wizualizacji dostępne dla użytkowników różnych aplikacji CAD...

Jeœli sš Państwo użytkownikami oprogramowania SpaceClaim, SolidWorks, ProEngineerlub Rhinoceros, z pomocš oprogramowania KeyShot mogš teraz wykonywać idealne... zdjęcia projektowanych produktów, szybko i intuicyjnie. Oprogramowanie zapewnia możliwoœć niezwykle prostego importu własnych projektów do œrodowiska programu Keyshot lub uruchamiania funkcji renderingu bezpoœrednio z poziomu posiadanego programu CAD, z pomocš interfejsu użytkownika dostosowanego do głównej aplikacji, w której powstaje projekt.

Program renderujšcy KeyShot oraz topologia tworzona w programie SpaceClaim dajš możliwoœć tworzenia obrazu finalnego produktu dokładnie takiego, jaki ma powstać. Dzięki tak opracowanej technologii użytkownik otrzymuje do dyspozycji funkcjonalnoœć porównywalnš z rozbudowanymi i drogimi systemami wizualizacji:
• projekty CAD mogš być teraz niezwykle szybko edytowane i dokładnie w ten sam sposób renderowane, dostarczajšc tak przydatnego przy projektowaniu odzwierciedlenia rzeczywistoœci prototypów i koncepcji;
• projektanci mogš tworzyć idealne, fotorealistyczne i pełne szczegółów obrazy produktów, także wtedy, kiedy znajdujš się jeszcze na etapie opracowywania idei i wstępnych projektów.

Interfejs programu Keyshot w programie SpaceClaim

Zrenderowane zdjęcie wykonane w programie KeyShot
na podstawie modelu z programu SpaceClaim

Dodatkowo – jak twierdzš producenci systemu – połšczenie funkcjonalnoœci obu programów to możliwoœć szybkiego przejœcia z projektowania 2D do zaawansowanego modelowania 3D bez koniecznoœci stawania się „ekspertem od zagadnień geometrii”.
Firma SpaceClaim udostępnia swoim Klientom kilka wersji programu Keyshot, dobrane pod kštem używanej aplikacji CAD (jako moduły/nakładki, lub jako samodzielnš aplikację).


ródło i więcej informacji, a także możliwoœć pobrania wersji 14-dniowej: http://3dspace.pl/str/sc_keyshot.html


Wtorek, 18.05.2010 r.

Pomost między architekturš i inżynieriš

Firma Graphisift poinformowała o udostępnieniu swojej najnowszej platformy CAD – ArchiCAD 14, dedykowanej do zastosowań architektonicznych. Dlaczego informację o niej zdecydowaliœmy się zamieœcić na łamach blogu dedykowanego przede wszystkim projektowaniu mechanicznemu? Dlatego, iż poczynajšc od tej wersji jej użytkownicy mogš liczyć na lepszš współpracę z inżynierami innych dziedzin, realizujšcych ten sam projekt...

ArchiCAD 14 kontynuuje podjętš (zapewne pod wpływem ADSK) filozofię BIM (ang. Building Information Modeling), pozwalajšc na integrację w ramach zbliżonej platformy procesów zwišzanych nie tylko z projektowaniem samej konstrukcji/struktury budynku, ale także instalacji, urzšdzeń wewnętrznych etc. czyli tych dziedzin inżynierii, które sš zwišzane z architekturš, ale stanowiš odrębne dyscypliny. Oczywiœcie, całoœciš działań powinni zarzšdzać główni architekci pracujšcy nad projektem, a nowy ArchiCAD zdecydowanie to ułatwia; pozwala m.in. na kontrolę przepływu informacji nad pracami prowadzonymi przez zespoły odpowiedzialne za projektowanie poszczególnych elementów infrastruktury budynku, zarzšdzać dokumentacjš projektowš z uwzględnieniem różnych systemów CAD preferowanych przez wspomniane zespoły etc.

Więcej informacji: www.graphisoft.com

ródło: http://cadwire.net

tagi: BIM, Building Information Modeling


Wtorek, 18.05.2010 r.

Seminarium z Kompasem

Firma Usługi Informatyczne SZANSA – autoryzowany dystrybutor oprogramowania KOMPAS-3D w Polsce – pragnie serdecznie zaprosić na seminarium poœwięcone tej aplikacji. Spotkanie odbędzie się w dniu 9 czerwca 2010 w hotelu Vienna w Bielsku-Białej

Organizator przewidział podział seminarium na trzy bloki, obejmujšce kolejno opis wdrożeń programu KOMPAS-3D (na konkretnych przykładach), prezentację możliwoœci programu przy rozwišzywaniu konkretnego problemu i wreszcie warsztaty, podczas których będzie można samemu wypróbować program.

Wœród uczestników rozlosowane zostanš nagrody, a sam udział w seminarium jest oczywiœcie zupełnie bezpłatny. Organizatorzy proszš o jak najszybszš rejestrację uczestnictwa, najlepiej za pomocš poczty elektronicznej (biuro@kompas-3d.pl oraz biuro@kompas-3d.net).

Liczba miejsc na konferencji jest ograniczona.

ródło: http://www.szansa.net.pl/index.php/wydarzenia.html, CAD.pl


Wtorek, 18.05.2010 r.

ESPRIT 2010 na targach w Hiszpanii

DP Technology zapowiedział prezentację swojego flagowego produktu, najnowszego rozwišzania do komputerowego wspomagania wytwarzania, jakim jest oprogramowanie CAM – ESPRIT 2010. Będzie ona miała miejsce podczas XXVI International Machine Tool Exhibition w dniach 31.05 – 5.06.2010 r.

Znane także jako BIEMH targi sš jednymi z największych tego typu na œwiecie, skupionych wokół problematyki wytwarzania, z uwzględnieniem obróbki skrawaniem, technologii cięcia etc.

ESPRIT, w swej najnowszej wersji, oferuje znaczšcy krok naprzód pod względem obsługi wielozadaniowych, wieloosiowych maszyn obróbczych. Postawiono nacisk na możliwoœć dostosowania i indywidualnego konfigurowania możliwoœci programu pod kštem maszyny, na której ma zostać wykonana zaprogramowana obróbka.

Więcej informacji na temat oprogramowania ESPRIT można znaleŸć na stronie CADRaport.pl, a także na stronie producenta.

ródło: http://cadwire.net/


Pištek, 7.05.2010 r.

NX 7.5 już dostępny...

...i nie jest to tylko kolejna aktualizacja, ale wyglšda na to, że gruntownie zmieniony system! Informację o możliwoœci pobrania nowej edycji (blisko 2GB danych) zamieœcił Hakan Sonmelzer, autor blogu „Nxway”, a my podajemy jš za portalem TenLinks.com

Zarejestrowani użytkownicy mogš jš pobrać po zalogowaniu się (i podaniu tzw. „WebKey”) na stronie http://ftp.ugs.com. Uwagi i więcej informacji odnoœnie nowej rewizji można uzyskać pod adresem: http://support.ugs.com/docs/nx/nx7/75_rn_ph30/index.html (również po zalogowaniu). Będziemy œledzić uważnie doniesienia pojawiajšce się na polskiej stronie Siemens PLM Software. Można się spodziewać jednak, iż więcej informacji uzyskamy dopiero po zbliżajšcej się konferencji organizowanej w Warszawie 25 maja (relacja „na żywo” na SolidEdgeblog.pl). Uchylajšc ršbek tajemnicy możemy jedynie zdradzić, iż producent przygotował bardzo wiele nowoœci dotyczšcych zwłaszcza zaawansowanych możliwoœci CAM!

ródło: tenlinks.com, nxway.blogspot.com

tagi: NX, NX7, Solid Edge, Solidedgeblog.pl, CAM


Pištek, 7.05.2010 r.

Nowy SolidWorks Education Edition 2010-2011

Na stronie SolidWorksCenter.com, a także na portalu CAD.pl pojawiła się informacja o udostępnieniu nowej edycji studenckiej SolidWorks 2010-2011. Na naszej stronie zamieszczamy dodatkowo plik pdf zawierajšcy omówienie nowoœci rzeczonej edycji...

Wersja dedykowana jest dla studentów i uczniów uczelni technicznych, a – jak wynika chociażby z informacji zawartych we wspomnianym pliku pdf – wielki nacisk położono na „ekologiczne” rozwišzania zwišzane z SolidWorks Sustainability (do tej pory technologia ta nie była dostępna w wersjach edukacyjnych, nie liczšc oczywiœcie możliwoœci jej testowania w wersji beta).
W nowej wersji studenci uzyskujš także dostęp do pakietu SolidWorks Simulation Premium (nie będš tym samym skazani jedynie na korzystanie z SimExpress).

Jak informuje CAD.pl, SolidWorks Education Edition 2010-2011 ma być dystrybuowany za poœrednictwem sieci instytucji edukacyjnych, każdy student będzie jednak mógł samodzielnie nabyć program w wersji zawierajšcej nieco bardziej okrojone narzędzie SolidWorks SustainabilityXpress. Producent poinformował przy okazji o uruchomieniu SolidWorks Student Access Initiative, której celem jest umożliwienie użytkownikom korzystania z aplikacji i współpracy projektowej poza stałym miejscem nauki. Nowa edukacyjna wersja SW umożliwia też bezpłatne wzięcie udziału w teœcie Certified SolidWorks Associate (CSWA) i otrzymanie odpowiedniego certyfikatu.

Czy jest możliwy upgrade SolidWorks 2009 Student Design Kit do najnowszej wersji pakietu? Dowiemy się niebawem – na SWblog.pl
A na razie zachęcam do pobrania pdf „What's new in SW...” dostępnego (w języku angielskim) tutaj [pobierz pdf]

Więcej informacji: http://www.solidworks.com/sw/education/edu_2010.html

ms

ródła: solidworkscenter.com, CAD.pl

tagi: SolidWorks, SolidWorks 2010, Student Design Kit, SolidWorks SimExpress, Sustainability


Pištek, 7.05.2010 r.

Drukarka 3D do samodzielnego montażu

To nie żart. Ale żeby było œmiesznie, gdyby nie news opisujšcy nowš wersję oprogramowania do translacji plików CAD na format czytelny dla drukarki 3D (znaleziony na TenLinks.com), nieprędko bym się o tym dowiedział. Owa drukarka nie tylko pracuje w technologii zbliżonej do Stratasys, ale także... wyglšda jak zabawka z klocków Lego, a przy tym kosztuje mniej niż 900 funtów – w swej podstawowej wersji, przeznaczonej do samodzielnego montażu!

Ale to jeszcze nie wszystko. Drukarka ta stanowi rozwinięcie... realizowanego jako open source projektu o nazwie RepRap (z ang. Replicating Rapid-prototyper – replikujšcy się maszyna szybkiego prototypowania). Inicjatorem tego pomysłu jest dr Adrian Bowyer (Bath University) i z założenia miał on doprowadzić do budowy urzšdzenia zdolnego do budowy kolejnych podobnych („Maszyna, która nie lubiła powtarzać” Roberta Scheckley'a – pamiętacie Państwo takš nowelkę?). Ale, jak łatwo się domyœleć, szybko docelowe przeznaczenie urzšdzenia zostało rozwinięte przez zaangażowane w projekt osoby i tak powstała amatorska, ale zdolna do wykonania profesjonalnych wydruków 3D – drukarka wykorzystujšca jako materiał budulcowy i podporowy tworzywo sztuczne podawane w formie
cienkiego przewodu/linki. Coœ a'la Stratasys i technologia FDM.
(...)

| więcej |

tagi: szybkie prototypowanie, drukarki 3D, druk 3D, Rapid Prototyping, drukarka 3D opensource


Czwartek, 6.05.2010 r.

Ranking CIMDATA w kategoriach produkcji cyfrowej i cPDm:
Siemens PLM Software na pozycji lidera

Producent oprogramowania Teamcenter i Tecnomatix kolejny raz zostaje ogłoszony liderem w dwóch najbardziej dynamicznie rozwijajšcych się sektorach rynku...

Siemens PLM Software, jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division i znany dostawca oprogramowania i usług z zakresu zarzšdzania cyklem życia produktu (PLM) poinformował, że już po raz dziewišty z rzędu został uznany przez CIMdata Inc. (firmę konsultingowo-badawczš specjalizujšcš się w dziedzinie zarzšdzania PLM), za lidera w kategorii rozwišzań cPDm (collaborative Product Definition management – połšczone zarzšdzanie definicjš produktu). Firma Siemens PLM Software zajmuje także od pięciu lat pozycję lidera w kategorii produkcji cyfrowej. Wyniki te opierajš się na dogłębnej analizie rynku PLM. Firma CIMdata ogłosiła je w marcu, a szczegóły sš opublikowane w najnowszym raporcie 2010 PLM Market Analysis Report. (...)

| więcej |


Czwartek, 6.05.2010 r.

Trwa bezpłatna rejestracja na PROCAD EXPO

Tegoroczna agenda PROCAD EXPO zapowiada się niezwykle ciekawie: 35 tematów konferencji i warsztatów w 5 miastach w Polsce

W dniach 17-21 maja goœcie największej w Polsce konferencji/wystawy dla użytkowników systemów CAD ADSK będš mieli okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu seminariach i warsztatach poruszajšcych tematykę szeroko rozumianego komputerowego wspomagania projektowania. Prelekcje, które odbędš się w 11 przestronnych salach kinowych sieci MULTIKINO podzielone sš na branże: architektura/konstrukcje, mechanika/przemysł, infrastruktura/GIS oraz media i grafika 3D. Poruszane tematy dotyczyć będš poszczególnych etapów projektowania, zarówno tych przysparzajšcych najwięcej problemów, jak i kreujšcych nowe sposoby myœlenia o budynku, cyfrowym prototypie czy infrastrukturze drogowej.

Ciekawš formš, którš oferuje PROCAD, jest połšczenie seminariów z zajęciami warsztatowymi. Równolegle do pokazów goœcie będš mieli okazję – w specjalnie przygotowanej przestrzeni – własnoręcznie przećwiczyć poznane narzędzia i nowoœci. Szczegółowa agenda konferencji i warsztatów www.procad.pl/procadexpo

Dodatkowš atrakcjš będzie wystawa uzupełniajšca wiedzę dotyczšcš nowoœci technologicznych wykorzystywanych w projektowaniu. Najnowsze modele ploterów HP, stacje robocze, skanery wielkoformatowe, a także stoiska konsultacyjne wyposażone w systemy z rodziny AutoCAD 2011 dostępne będš dla zwiedzajšcych we wszystkich 5 miastach, do których zajedzie PROCAD EXPO:

•  Warszawa, Multikino Ursynów – 17 maja 2010 (poczštek godz. 09:45)
•  Zabrze, Multikino Zabrze – 18 maja 2010 (poczštek godz. 09:45)
•  Wrocław, Multikino Arkady – 19 maja 2010 (poczštek godz. 09:45)
•  Poznań, Multikino Malta – 20 maja 2010 (poczštek godz. 09:45)
•  Gdańsk, Multikino Gdańsk – 21 maja 2010 (poczštek godz. 09:45)

Tradycyjnie, na zakończenie imprezy PROCAD zaprasza na częœć rozrywkowš. W tym roku będzie to projekcja filmu 3D „Starcie Tytanów”. Impreza jest w 100% bezpłatna!

Bezpłatna rejestracja na PROCAD EXPO 2010: www.procad.pl/procadexpo


Œroda, 5.05.2010 r.

NX 7 z Siemens PLM Software: nowe znaczenie słowa produktywnoœć

Zbliża się termin konferencji poœwięconej premierze nowej wersji oprogramowania NX.
Przypominamy, iż odbędzie się ona we wtorek, 25 maja 2010 roku, w hotelu InterContinental w Warszawie...

Podczas niej zaprezentowane zostanš możliwoœci oprogramowania NX 7, do którego, w najnowszej wersji 7.5 zaimplemntowano m.in. unikatowš technologię High Definition 3D (HD3D) pozwalajšcš na wizualne raportowanie danych o produkcie i procesie w œrodowisku 3D. Program konferencji będzie obejmował również zagadnienia CAD i CAM, omówione zostanš też możliwoœci programu Teamcenter 8.1 (PLM/PDM – patrz także CADraport: Teamcenter)oraz nowoczesne metody zarzšdzania narzędziowniš. Goœciem specjalnym konferencji będzie Steve Navey z Red Bull Technology, który przedstawi, w jaki sposób oprogramowanie firmy Siemens PLM Software jest wykorzystywane przy tworzeniu bolidów F1. Wystšpienie będzie tłumaczone na język polski.
Wœród uczestników rozlosowane zostanš ciekawe nagrody*, m.in. miejsca na szkoleniu z nowoœci NX 7.5. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jednak wczeœniejszej rejestracji. Więcej informacji na temat konferencji oraz formularz rejestracyjny znajdš Państwo na stronach Siemens PLM Software...

AGENDA
  9.00 Rejestracja. Powitalna kawa.
10.00 Przywitanie goœci i wprowadzenie do spotkania
          – Steffen Buchwald,VP & Managing Director Central/Eastern Europe; Mariusz Zabielski, General Manager Poland
10.30 Biznesowe rozwišzania stosowane przy tworzeniu zaawansowanej technologii
          – Steve Navey, Businness Development Manager Red Bull Technology 
11.10 Metody projektowania w oparciu o technologię synchronicznš. Prezentacja nowoœci NX 7.5 (CAD) 
          – Marcin Koper, Technical Sales Support Engineer
12.00 Przerwa kawowa
12.20 Nowoczesne przygotowanie procesów technologicznych. Prezentacja nowoœci NX 7.5 (CAM)
          – Krzysztof Jškalski, CAD/CAM Consultant
13.20 Lunch
14.10 Biznesowe zarzšdzanie projektem w œrodowisku Multi-CAD/CAM. Teamcenter 8.1
          – Michał Poprawski, PLM Consultant; Krzysztof Kazoń, PLM Consultant
15.00 Nowoczesne zarzšdzanie narzędziami i obrabiarkami
          – Marcin Makowski, Technical Manager
15.40 Jak usprawnić i uprzyjemnić pracę inżyniera?
          – Mieczysław Trzciński, 3Dconnexion
16.00 Losowanie nagród i zakończenie.

Zapraszamy w imieniu Organizatorów!

ródło: Siemens PLM Software

*Dodam od siebie, iż uczestnicy jednej z ostatnich konferencji organizowanych przez Siemens PLM Software (link do relacji tutaj) otrzymali doskonałe myszy bezprzewodowe Logitech!


Œroda, 5.05.2010 r.

AutoCAD 2011 już spolszczony...

Jak poinformowała firmy Autodesk, dostępna jest już polska wersja AutoCAD 2011 – platformy do projektowania i tworzenia dokumentacji 2D i 3D. Najnowsze wydanie AutoCAD posiada nowe funkcje projektowania koncepcyjnego, a także narzędzia do modelowania powierzchni oraz ustawiania przejrzystoœci obiektów i warstw...

Autodesk wyposażył AutoCAD 2011 m.in. w narzędzia, o które prosili użytkownicy (członkowie Autodesk User Group International – AUGI), a których zastosowanie (narzędzi, a nie użytkowników ;)) zdecydowanie ułatwia projektowanie w trzech wymiarach. Nowe narzędzia do modelowania powierzchni umożliwiajš łatwe tworzenie gładkich powierzchni i ich przejœć przy jednoczesnym zachowaniu relacji pomiędzy wszystkimi obiektami przez mechanizmy asocjacyjne. Obsługa grup punktów liczšcych do dwóch miliardów punktów pozwala użytkownikowi szybko wizualizować zeskanowane modele bezpoœrednio w obszarze roboczym modelowania. Rozszerzone wišzania pozwalajš projektantom okreœlać je w trakcie kreœlenia; ulepszenia polecenia kreskowania owocujš większš sprawnoœciš kreœlenia, zaœ nowe wzory kreskowań gradientów umożliwiajš użytkownikowi stosowanie w rysunkach większej liczby barw i odcieni. Wreszcie narzędzia TimeSaver, poprzednio dostępne wyłšcznie dla klientów korzystajšcych z Subskrypcji Autodesk, obecnie sš dostępne dla wszystkich użytkowników AutoCAD.

AutoCAD 2011 jest zgodny z Windows 7, a także kompatybilny z systemami operacyjnymi Windows 7 Home Premium, Professional, Enterprise Ultimate oraz Windows Vista i Windows XP i jest objęty pomocš technicznš.

ródło: Autodesk, www.chip.pl


Wtorek, 4.05.2010 r.

CAD 3D... do muzeum?

W pewnym sensie – owszem. Ale nie dlatego, że na rynku komputerowych systemów wspomagajšcych projektowanie pojawiło się coœ nowego. Dassault Systemes oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie ogłosiły partnerstwo strategiczne w dziedzinach archeologicznego obrazowania 3D, symulacji i wizualizacji

Jedna z największych na œwiecie egiptologicznych baz danych „the Giza Archives Project” będzie jednoczeœnie pierwszš, czerpišcš korzyœci z potęgi interaktywnych systemów CAD 3D. Korzyœci dostępnych zarówno dla społecznoœci naukowej, jak i ogółu społeczeństwa.

Celem realizowanego wspólnie przez Muzeum i DS projektu jest „złożenie i połšczenie” informacji archeologicznych z całego œwiata dotyczšcych egipskich piramid na płaskowyżu Giza. W cišgu ostatniej dekady do wersji cyfrowej przekonwertowano historyczne zdjęcia z ekspedycji, dzienniki prac wykopaliskowych oraz polowe notatniki, mapy, plany oraz szkice starożytnych grobowców oraz piramid w Gizie. Wynikiem tych prac jest największa baza danych i strona internetowa jaka kiedykolwiek została zgromadzona w odniesieniu do płaskowyżu Giza (www.mfa.org/giza). Większoœć dokumentów archeologicznych i fotografii zostało zgromadzonych w trakcie ponad 40-letnich prac wykopaliskowych przez egiptologa Georgea Reisnera (1867-1942), jednego z „ojców” nowoczesnej archeologii naukowej, który poprowadził wspólnš ekspedycję Uniwersytetu Harvarda oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie do Egiptu.
Obecnie, w ramach unikalnej międzynarodowej współpracy, w prace nad projektem archiwum Gizy zaangażowały się wszystkie instytucje na œwiecie, które posiadajš kolekcje zwišzane z Gizš.

Dassault Systemes współpracę z Muzeum traktuje jako nowe wyzwanie; firma wnosi do projektu Giza doœwiadczenie w wykorzystywaniu obrazów 3D w czasie rzeczywistym oraz kompletny zestaw rozwišzań do symulacji i wizualizacji danych archeologicznych. Prawdopodobnie w ten sposób obie instytucje wykreujš nowe formy wieloplatformowych indywidualnych lub zbiorowych doœwiadczeń – poprzez urzšdzenia internetowe lub bardziej złożone systemy wirtualnej rzeczywistoœci, wykorzystujšc konsole do gier, ekrany 3D, a nawet kina. Partnerstwo pomiędzy instytucjami pozwoli na wirtualnš rekonstrukcję płaskowyżu Giza w oparciu o rzeczywiste dane archeologiczne. Wynikiem współpracy technologiczno-archeologicznej będš nowe formy naukowego dociekania i komunikacji.
Wirtualna archeologia, wykorzystujšca potęgę narzędzi naukowej symulacji oraz doœwiadczenia 3D, rodzi nowe pytania, poddaje nowe hipotezy i pozwala na symulowanie ich w wirtualnych œrodowiskach.
– Wirtualne narzędzia (...) otwierajš nowe wymiary badań egiptologicznych, pozwalajšc na innowację oraz poszerzone możliwoœci dzielenia się zdobytš wiedzš – mówi Peter Der Manuelian (the Giza Archives Project).

Wspomniane partnerstwo jest logicznš kontynuacjš projektów zainicjowanych przez firmę Dassault Systèmes trzy lata temu, a dotyczšcych piramidy Khufu.

ródło: www.3ds.com


Sobota, 1.05.2010 r.

„N” w koronie...

Dzisiaj, 1 maja 2010 roku, w 50. rocznicę pierwszej publicznej prezentacji studium samochodu Syrena Sport, wszyscy zainteresowani mieli okazję uczestniczyć w pokazie rekonstrukcji tego niezwykłego samochodu. Rekonstrukcji... cyfrowej, zrealizowanej przez Marcina Możejko i Artura Markowskiego...

Pokaz odbył się w „prowizorycznej” siedzibie Warszawskiego Muzeum Motoryzacji, przeniesionego (po likwidacji ekspozycji na terenie zakładów Norblina) na ulicę Filtrowš 62. Prezentację, trwajšcš blisko godzinę, przygotowano w sposób ciekawy, opisujšc nie tylko historię powstania prototypu Syreny Sport, okraszonš anegdotami (niewiele osób wie o tym, iż na błotnikach prototypu pojawił się stylizowany emblemat przedstawiajšcy literę „N” w koronie, szybko niestety usunięty, zapewne decyzjš władz), jak również – jego cyfrowej rekonstrukcji. Słowo „rekonstrukcja” jest tutaj jak najbardziej na miejscu, gdyż nie ograniczono się jedynie do wizualizacji kształtu zewnętrznego pojazdu, ale w cyfrowy sposób odwzorowano niemalże wszystkie etapy jego powstawania.

(...)

| więcej |


Sobota, 24.04.2010 r.

Aktualizacje dla Solid Edge ST2

Użytkownicy systemu Solid Edge 2D Drafting od jakiegoœ już czasu otrzymujš informacje o zbliżajšcej się koniecznoœci aktualizacji programu. A to może oznaczać tylko jedno: aktualizacje dla pełnej wersji Solid Edge ST2...

Istotnie, jak podaje portal 3Dcad.pl (powołujšc się na GM System), sš już dostępne aktualizacje dla Solid Edge Synchornous Technology 2 w wersji 32- i 65-bitowej, jak również dla aplikacji SEViewer ST2. Wszyscy użytkownicy posiadajšcych ważnš opiekę technicznš i zainteresowani zaktualizowaniem swojego Solid Edge'a do najnowszej wersji mogš pobrać uaktualnienia ze strony producenta lub wybranego autoryzowanego partnera SIEMENS PLM.

Co majš natomiast zrobić użytkownicy darmowej wersji Solid Edge? O tym można przeczytać więcej na www.solidedgeblog.pl... I to bynajmniej nie w dziale „Aktualnoœci”.

redakcja


Sobota, 24.04.2010 r.

Proszę Państwa, tego jeszcze nie było!

Warszawskie Muzeum Motoryzacji (oddział Muzeum Techniki), które już w zeszłym roku przeniosło się do nowej siedziby przy ulicy Filtrowej 62, zaprasza wszystkich chętnych na prezentację Syreny Sport!

Jak można przeczytać na blogu Muzeum (tak, to nie błšd – Muzuem „prowadzi” własny blog – link tutaj), ma to być wyjštkowa prezentacja, zapewne wirtualna (bo niestety chyba nieprędko doczekamy się, jeœli w ogóle – fizycznej rekonstrukcji tego fascynujšcego prototypu). A podczas niej będzie można podziwiać najpiękniejsze auto „po tej stronie żelaznej kurtyny” nie tylko z zewnštrz, ale także – zajrzeć do jego wnętrza.

Prezentacja przewidziana została na sobotę, 1 maja, na godzinę 12.00. Nie wiem jak Państwo, ale ja jestem skłonny zrezygnować z „długiego” weekendu... Postaram się zamieœcić relację z prezentacji na blogu, a także w majowym e-wydaniu CADblog.pl

ms


Pištek, 23.04.2010 r.

CAD w kinie, czyli... PROCAD EXPO 2010

Pięć miast, jedenaœcie sal kinowych, blisko trzy tysišce metrów kwadratowych wystawy – tak organizator zapowiada kolejnš edycję PROCAD EXPO, Ogólnopolskiej Wystawy Użytkowników Systemów CAD, która rozpocznie się już niebawem...

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż pod pojęciem „systemów CAD” kryjš się przede wszystkim rozwišzania ADSK, a to oznacza, iż PROCAD EXPO 2010 będzie znakomitš okazjš do zapoznania się z nowš liniš produktów Autodesk 2011. Impreza ta zdaje się, że nigdy nie była tak ogólnopolska. Osobiœcie pamiętam mój udział w edycji 2009 (jeszcze w czasach, gdy byłem zaangażowany w tworzenie „Projektowania i Konstrukcji Inżynierskich”), która miała miejsce w Gdańsku. Czasy się zmieniajš i obecne PROCAD EXPO w cišgu jednego majowego tygodnia zawita do 5 największych miast w Polsce. Konferencje, seminaria, warsztaty i wystawy odbędš się w 11 pełnowymiarowych salach kinowych i przestrzeniach sieci Multikino w Warszawie, Zabrzu, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Wydarzenie to z całš pewnoœciš przycišgnie liczne grono projektantów, inżynierów i osób z kadry menadżerskiej wszelkich branż, którym bliskie jest komputerowe wspomaganie projektowania.

Tegoroczne PROCAD EXPO to osiemnasta edycja imprezy wczeœniej znanej głównie w północnej Polsce. Wstęp – podobnie jak poprzednio – bezpłatny, a to – nie ukrywam – podoba się redakcji bezpłatnego czasopisma.
Do Warszawy (Multkino Ursynów) PROCAD EXPO zawita 17 majš, w kolejnych dniach do Zabrza, Wrocławia, Poznania i Gdańska. W przestronnych i komfortowych salach Multikin zademonstrowane zostanš najnowsze wersje systemów CAD firmy Autodesk z rodziny 2011, a także nowoœci technologiczne zwišzane z poszczególnymi branżami (Architektura/konstrukcje, Mechanika/przemysł, Infrastruktura/GIS oraz Media i grafika 3D). Uczestnicy wystawy będš mogli również zapoznać się z najnowoczeœniejszym sprzętem wspomagajšcym projektowanie (plotery, stacje robocze, skanery wielkoformatowe i inne...). Dodatkowo przez cały dzień specjaliœci firmy PROCAD SA w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni służyć będš zwiedzajšcym konsultacjami i poradami na temat systemów CAD.

Rejestracja i więcej informacji: www.procad.pl/procadexpo


Œroda, 21.04.2010 r.

Nowe wymiary produktywnoœci

25 maja 2010 w Warszawie (hotel InterContinental) odbędzie się konferencja „NX 7 – nowe wymiary produktywnoœci” organizowana przez Siemens PLM Software

Podczas spotkania zaprezentowane zostanš możliwoœci nowej wersji NX (CAD, CAM). Jeden z bloków poœwięcony będzie również problematyce zarzšdzania narzędziowniš i narzędziami.
A miłoœników szybkich (bardzo szybkich samochodów), tudzież sympatyków Roberta Kubicy zainteresuje z pewnoœciš fakt, iż... goœciem specjalnym konferencji będzie... Nie, nie Robert, ale  Steve Nevey z Red Bull Technoloy, który opowie, w jaki sposób rozwišzania Siemens PLM Software sš stosowane przy tworzeniu bolidów F1.

ródło: Siemens PLM Software


Œroda, 21.04.2010 r.

W sieci i w realu czyli najbliższe wydarzenia Dassault Systemes

DS PLM Forum 2010
 i webseminarium „CATIA for mold & die”

Dwie jakże różne imprezy, ale jeœli chcš Państwo wzišć w nich udział, radzę zarejestrować się możliwie wczeœnie, czyli w najbliższym czasie. DS PLM Forum 2010 odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w hotelu Park Inn w Krakowie, natomiast „webinarium” – już 6 maja!

DS PLM Forum 2010, które odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w hotelu Park Inn w Krakowie, organizowane jest dla obecnych klientów DS oraz potencjalnych klientów z branży przemysłowej, oœrodków badawczych, edukacyjnych, a także przedstawicieli ogółu społeczeństwa. Bogaty program konferencji umożliwi uczestnikom poznanie dalekosiężnych planów Dassault Systèmes, dostarczy kluczowych informacji o aktualizacjach rozwišzań PLM, wprowadzi w najbardziej interesujšce analizy przypadków oraz umożliwi przyłšczenie się do zespołu tworzšcego wirtualny œwiat.

Przewodnim prelegentem tego wydarzenia będzie Marek Kamiński, należšcy do nielicznej grupy osób, które w cišgu jednego roku samodzielnie dotarły do obu biegunów.

Jeœli chcš Państwo:
• Poznać najnowsze rozwišzania zarzšdzania cyklem życia produktu PLM
•  Dzielić się doœwiadczeniami i brać przykład z doœwiadczeń innych
•  Zapoznać się z nowymi pomysłami i perspektywami
•  Spotkać się z ekspertami Dassault Systèmes i partnerami
• Poszerzać sieć kontaktów i spotkać się z kolegami po fachu
• Zapoznać się z nieoczekiwanymi wartoœciami wykraczajšcymi poza 3D i PLM
•  Poznać zasady zrównoważonej innowacji
•  Doœwiadczyć prawdziwej wirtualnej współpracy,

prosimy skorzystać z formularza reejstarcyjnego dostępnego na stronie:
http://www.3ds.com/company/events/ds-plm-forum-2010-poland

Uczestnictwo w wydarzeniu jest darmowe. Z uwagi na ograniczonš liczbę miejsc prosimy o podjęcie szybkiej decyzji i możliwie szybkš rejestrację w celu zarezerwowania miejsca.

Coraz więcej dzieje się „on-line”
Webinarium „CATIA for mold & die”, zaplanowane na 6 maja, poœwięcone będzie rozwišzaniom CATIA dedykowanym do projektowania form, matryc, stempli, wszystkich zagadnień zwišzanych z wtryskiem tworzyw, a przede wszystkim – z projektowaniem w œrodowisku CATIA narzędzi do nich przeznaczonych. Formularz rejestracji znajdš Państwo tutaj.

Ÿródło: www.3ds.com


Œroda, 21.04.2010 r.

Bezpłatne Warsztaty ON-LINE PROCAD NET CAFE
okazjš do poznania nowej rodziny systemów Autodesk 2011

Organizator, największy w Polsce dostawca systemów Autodesk, zaprasza do uczestnictwa w bezpłatnych warsztatach z wykorzystaniem nowoczesnego systemu do pokazów on-line – NetViewer

Będzie to już druga edycja bardzo dobrze przyjętego PROCAD NET CAFE. Tym razem seria warsztatów podzielona jest na 4 główne branże: architekturę i konstrukcje, mechanikę, inżynierię lšdowš i gis oraz media i grafikę 3D. Łšcznie przez 3 tygodnie kwietnia odbędš się 44 wirtualne spotkania, z których w każdym może uczestniczyć nawet 100 osób! Dokładna agenda warsztatów dostępna jest pod adresem www.procad.pl/netcafe.

Ÿródło: www.procad.pl


Czwartek, 08.04.2010 r.

Jak poprawić wydajnoœć produkcji? Symulacja w przemyœle motoryzacyjnym, lotniczym i maszynowym...

Proszę Państwa, nie chodzi tutaj o MES. Nie chodzi o zastosowanie w wymienionych powyżej dziedzinach systemów klasy FEMAP, solverów NASTRAN, oprogramowania do symulacji i analiz zmęczeniowych itp. Dzisiejsza konferencja, a raczej – seminarium zorganizowane przez Siemens PLM Software – dotyczyła symulacji (za pomocš oprogramowania wywodzšcego się z CAD, ERP i podobnych razem wziętych) zjawisk w skali makro – jeœli za punkt odniesienia i skalę „mikro” przyjmiemy projektowanie i analizowanie poszczególnych maszyn i urzšdzeń...

Tak, tutaj „mikro” to nie pojedyncze komponenty, czy mechanizmy, ale kompletne urzšdzenia i to o wysokim nieraz stopniu skomplikowania. Na przykład – roboty przemysłowe. Przenoœniki taœmowe. Regały wysokiego składowania. Elementy, które pozwalajš na „zbudowanie”, zaprojektowanie i przetestowanie wirtualnej linii technologicznej lub nawet całego zakładu wytwórczego. Ale nie tylko zakładu, równie dobrze może to być np. port lotniczy, magazyn spedycyjny i wiele innych „urzšdzeń w skali makro”...
Nie udały mi się dwie rzeczy: po pierwsze – relacja „na żywo”, po drugie – obecnoœć na wszystkich wystšpieniach. Jednak to, w czym miałem okazję wzišć udział, uważam za interesujšce. Chociaż będzie to raczej dalekie od naszej codziennej praktyki, polegajšcej na szkicowaniu, modelowaniu i tworzeniu w najlepszym razie pojedynczych urzšdzeń (ale jeœli kogoœ uraziłem – bo przecież nie da się wykluczyć, iż CADblog.pl czytujš także osoby projektujšce „fabryki” i analizujšce/symulujšce procesy w nich zachodzšce, to przepraszam).
(...)

| więcej |


Czwartek, 8.04.2010 r.

Seminarium poœwięcone symulacji w przemyœle motoryzacyjnym,
lotniczym i maszynowym – już dzisiaj!

To właœnie dzisiaj, już za kilka godzin, w Warszawie, rozpocznie się seminarium zorganizowane przez Siemens PLM Software, którego celem jest zaprezentowanie kadrze zarzšdzajšcej (głównie z obszaru produkcji) w jaki sposób poprawić wydajnoœć zakładu wykorzystujšc techniki symulacji...

Korzystajšc z tego, iż działa już specjalny blog tematyczny dedykowany rozwišzaniom Siemens PLM Software ze szczególnym uwzględnieniem Solid Edge ST (www.solidedgeblog.pl), zachęcamy Państwa do œledzenia krótkiej relacji „na żywo”, którš najprawdopodobniej uda nam się w tym miejscu (link powyżej) udostępnić...

redakcja


Czwartek, 8.04.2010 r.

Naprawa plików CAD dla NX

NXdoctor to narzędzie pozwalajšce m.in. na naprawę geometrii w uszkodzonych plikach. Uszkodzonych najczęœciej na skutek eksportu/importu do innego niż natywny formatu...

Przed kilkoma dniami firma Elysium, znany dostawca narzędzi do wymiany danych między systemami CAD, poinformowała o majšcym nastšpić już jutro (9 kwietnia) udostępnieniu najnowszej wersji aplikacji NXdoctor, narzędzia klasy PDQ (Product Data Quality) pozwalajšcego na skontrolowanie i naprawę plików wczytywanych do œrodowiska NX, opracowanego specjalnie jako dodatek do tego flagowego systemu Siemens PLM Software. Co ciekawe, aplikacja ta – czy też może raczej dodatek – pozostawia użytkownikowi duży zakres swobody w konfigurowaniu jego działania w ramach gotowego rozwišzania klasy PDM/PLM. Dla przykładu, jeden z klientów Siemens PLM Software, japoński producent samochodów (Nissan) wykorzystuje NXdoctora jako stały element łańcucha danych, odpowiedzialny za „filtrowanie” wszelkich dokumentów zawierajšcych geometrię CAD, a pochodzšcych od poddostawców i kooperantów.
–  Wiele firm decyduje się na wdrożenie aplikacji PDQ w celu uniknięcia jakichkolwiek problemów wynikajšcych z niekompatybilnoœci formatów obsługiwanych danych CAD – powiedział Ken Tashiro, wiceprezes Elysium Inc. –  Automatyzacja kontroli poprawnoœci plików i wyszukiwania ewentualnych błędów w geometrii jest jednym z obecnych priorytetów. Zlecenie takich działań pracownikom działów konstrukcyjnych to ogromna strata ich efektywnego czasu, tym bardziej, że musieliby wykonywać to z poziomu œrodowiska NX, pracujšc z plikami utworzonymi w innych systemach. NXdoctor w zupełnoœci rozwišzuje ten problem – dodaje Tashiro.

Spoœród najważniejszych nowych funkcjonalnoœci NXdoctor warto wymienić:
•  wyszukiwanie błędów w oparciu o 27 krytycznych elementów podlegajšcych kontroli i sprawdzeniu ich poprawnoœci;
•  możliwoœć dokonywania naprawy z użyciem „Full B-Rep Repair” (naprawa – a w zasadzie przebudowa - geometrii całego modelu, wykorzystujšca definicje krzywych B-Rep) lub „Naprawy z użyciem Historii” (informacje o modelu zostajš zachowane i naprawie podlegajš tylko jego wybrane elementy).

Więcej informacji „z pierwszej ręki”, zarówno na temat NXdoctor, jak i innych narzędzi Elysium z rodziny „CADdoctor” można uzyskać pod adresem: www.elysiuminc.com.
ródło: www.tenlinks.com


Czwartek, 8.04.2010 r.

Nowy „Profesor” dla SolidWorks 2010

Nie wiem, czy polscy użytkownicy systemu SW znajš produkty oferowane przez firmę SolidProfessor, certyfikowanego partnera SolidWorks, ale za oceanem cieszš się one sporš popularnoœciš. Może za sprawš niewygórowanej – zwłaszcza jak na rynek amerykański – ceny...

Kompletna „biblioteka Profesora” opracowana z myœlš o użytkownikach wersji 2010 obejmuje ponad 820 lekcji video, obejmujšcych wszystkie poziomy zaawansowania, a także pełen zakres funkcjonalnoœci SW (w tym arkusze blach, konstrukcje spawane etc.). Prócz tego pozwala na przygotowanie się do egzaminów CSWP/CSWA.

Oczywiœcie, znajdziemy tutaj także tutoriale i samouczki pozwalajšce na poznanie wszystkich zaimplementowanych do SW dodatków (Symulacje, PhotoWorks, TolAnalyst etc.).

Obejmujšcy wszystkie wspomniane elementy pakiet SolidProfessor Premium Bundle 2010 wyceniony został na 799 dolarów USA. Pamiętać jednak należy o tym, że istnieje szeroka gama oferowanych pakietów, także na kieszeń np. polskiego studenta (pod warunkiem, że zrezygnuje on z kilku wizyt w pubie – przyp. redakcji).

Więcej informacji, a także przykładowe „lekcje” można znaleŸć pod adresem:
http://www.solidprofessor.com


Œroda, 7.04.2010 r.

Oszczędniejsze drukowanie w... 3D

W ostatnich dniach marca br. firma Stratasys, producent urzšdzeń do szybkiego prototypowania działajšcych w systemie FDM (patrz artykuł o „druku 3D” tutaj), ogłosiła opracowanie i wdrożenie nowej metody budowy zespołów podporowych do „drukowanych” modeli. W efekcie udało się uzyskać znaczne oszczędnoœci zarówno czasu, jak i samego materiału podporowego...

Owe „znaczne” oszczędnoœci oznaczajš w praktyce redukcję zużycia wspomnianego tworzywa podporowego rzędu 40%. Nowa metoda, a w zasadzie – nowy proces tworzenia podpór, został nazwany SMART Support (z ang. sprytny, inteligentny system podporowy). Owe podpory, znane także w slangu fachowym po prostu jako „supporty”, służš do podtrzymywania w czasie budowy modelu struktur „zawieszonych” w powietrzu, a także do wypełniania pustej przestrzeni pomiędzy ruchomymi elementami „drukowanego” modelu/mechanizmu. Po skończonym procesie budowy modelu (prototypu), sš one usuwane. SMART Support od tej pory implementowany jest do każdej nowej wersji (i aktualizacji) oprogramowania Catalyst EX 4.1 i aplikacji Insight 7.0. Nowa metoda pozwala przede wszystkim na generowanie podpór zużywajšcych mniej materiału, co przekłada się także na mniej więcej 14% oszczędnoœć czasu wydruku (zależnš oczywiœcie od tego, w jakim zakresie powstajšcy model musi wykorzystywać elementy podporowe). Pozwala także skrócić czas niezbędny do usunięcia materiału podporowego po skończonym procesie druku.

W jaki sposób to działa?
Tajemnica tkwi w sposobie generowania kształtu podpór. W nowym systemie budowane sš w taki sposób, iż ulegajš zwężeniu (wczeœniej na całej długoœci były takie same – przyp. Redakcji). Prócz tego można dostrzec analogie... architektoniczne, a konkretnie działanie programu w sposób zbliżony do tego, w jaki sposób kolumny podtrzymujšce sklepienie w budowlach przejmujš na siebie częœć obcišżenia.
Smart Support może zostać wykorzystany przy pracy z wszystkimi urzšdzeniami do szybkiego prototypowania serii Dimension, a także Fortus 3D (stosowanym do szybkiego wytwarzania). Ale uwaga! Funkcji SMART Support nie można zastosować dla warstw „wydruku” Dimensions Elite o gruboœci 0,007 cala (0,178 mm).

ródło: www.tenliks.com
Więcej informacji: www.Stratasys.com


Œroda, 7.04.2010 r.

Mastercam dla SW w dwóch odsłonach: 2D i 3D...

Jak poinformował w ubiegłym miesišcu portal CAD.pl, na blogu poœwięconym rozwišzaniom firmy CNC Software pojawiła się informacja dotyczšca rozwišzań Mastercam przeznaczonych dla użytkowników œrodowiska SolidWorks. Tym razem producent postanowił rozdzielić funkcje 2D i 3D na dwa osobne programy...

Takie postępowanie producenta jest konsekwencjš faktu, iż podczas opracowywania edycji X4 aplikacji znacznie szybciej zakończono pisanie najważniejszych funkcji 2D i zdecydowano się wydać je przed zakończeniem prac nad wersjš X5, która ma już pojawić się z kompletem możliwoœci 2D i 3D. Oznacza to, że użytkownicy majš teraz do wyboru dwa wydania rozwišzania: dostępne już Mastercam for SolidWorks 2D (wyposażone w następujšce moduły i funkcje: Feature Based Milling, Feature Based Drilling, 2D High Speed Toolpaths, Contour, Pocket, Drill, Facing, Slot, Circlemill, Threadmill, Helixbore, Toolpath Transform oraz STL Compare, a także zupełnie nowy 2D Chain Manager) oraz Mastercam for SolidWorks 3D (który oprócz powyższych możliwoœci będzie oferował również zgrubnš i wykończeniowš obróbkę 3D HST).

Więcej informacji: http://www.mastercam.com/en-us/Communities/Blog


Wielki Pištek, 2.04.2010 r.

Szanowni Państwo,


Wielki Czwartek, 1.04.2010 r.

WaCAD+1 PL

WarsawCAD+1 PL, czyli WaCAD+ 1.0 PL – pierwszy polski system CAD 3D (3D „plus 1” – jak mówiš jego twórcy, bo... uwzględniajšcy czwarty wymiar!), zakończył fazy testowe i od dzisiaj oficjalnie trafi do sprzedaży. Nieoficjalnie wiadomo jednak, iż dostępny będzie dopiero w połowie miesišca. Skšd my to znamy...

Pracownia Inżyniersko-Informatyczna „CADowanie” znana jest zapewne częœci z Państwa – jej zespół od wielu lat opracowywał autorskie nakładki na popularne systemy CAD wykorzystywane przez przedsiębiorstwa w naszym kraju. Tym razem jednak sięgnšł znacznie dalej: wspólnie z ekspertami CADblog.pl, już dwa lata temu podjšł prace nad adaptacjš kodu open-source oprogramowania znanego jako FreeCAD (darmowa aplikacja 3D CAD dostępna tutaj: http://www.freecadweb.org/) – z poczštku prace miały doprowadzić do powstania polskiego interfejsu użytkownika, jednak w efekcie studiów nad kodem – radykalnie zmieniono go, poprawiono i uzyskano ogromny wzrost wydajnoœci i stabilnoœci w stosunku do pierwowzoru. Prace kontynuowano, uwzględniajšc możliwoœć dodania czegoœ więcej – ponad to, co oferujš dostępne na rynku systemy. Ale o tym za chwilę...

Główne okno aplikacji WarsawCAD (WaCAD). Nie sposób nie zauważyć podobieństwa do FreeCAD'a.
Charakterystycznym (przynajmniej dla wersji 1.0) pozostanie fakt, iż rysowanie i modelowanie odbywa się
jedynie w odcieniach szaroœci. Dobrze, że przynajmniej kolorystyka tła ożywia okno programu...

WACAD+1.0 PL
Nazwa systemu pochodzi od skrótu nazwy roboczej WarsawCAD, a nawišzuje w prostej linii do znanego sprzed lat, jeszcze z 8-bitowych komputerów – języka programowania Warsaw BASIC. Niewiele osób pamięta, iż grupa zapaleńców, obecnie tworzšcych trzon „CADowania”, już w drugiej połowie lat 80. opracowała prosty system CAD 2D dla komputerów klasy Atari i Commodore, wykorzystujšcy pióro œwietlne (patrz.: Historia Systemów CAD – link tutaj).

– Wtedy oczywiœcie nie myœleliœmy o tym, iż będziemy w przyszłoœci rozwijać w pewnym sensie powstały wtedy CAD, który raczej był... zabawkš – œmieje się inż. Jan Kowalski, informatyk i... mechanik, odpowiedzialny za główny kod programu. – Nasz system CAD był bardzo prosty, ale czego można było wymagać od systemu pracujšcego na platformach dysponujšcych 64 kB pamięci zapisywalnej, z grafikš o najwyższej rozdzielczoœci rzędu 320 x 186 punktów – dodaje. (...)

| więcej |


Wielka Œroda 31.03.2010 r.

Nowy Dyrektor Generalny Siemens PLM Software (PL)

Od dnia 1 kwietnia stanowisko Dyrektora Generalnego Siemens PLM Software (PL) obejmie Mariusz Zabielski. Wraz z tš organizacyjnš zmianš Siemens PLM Software kontynuuje strategię inwestowania w polski oddział i polski rynek

Mariusz Zabielski ukończył studia na Politechnice Warszawskiej na wydziale Mechaniki Precyzyjnej oraz Elektroniki. Jest też absolwentem podyplomowych studiów w zakresie marketingu i zarzšdzania w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej.
Nowy Dyrektor przechodzi do Siemens PLM Software z firmy ATM Systemy Informatyczne Sp. z o.o., gdzie pełnił funkcję Prezesa Zarzšdu. Wczeœniej pracował w firmie Oracle jako Applications Sales Director oraz Business Development Director dla sektora publicznego w Europie Centralnej.

ródło: www.siemens.com/plm


Wielka Œroda 31.03.2010 r.

Dassault Systemes i... portale społecznoœciowe

Użytkownicy CATIA i innych systemów spod znaku DS nie sš już skazani na poszukiwanie informacji jedynie na korporacyjnych, mniej lub bardziej oficjalnych stronach. Społecznoœci użytkowników wspierane przez producenta znanego oprogramowania PLM działajš aktywnie w sieci także w miejscach pozornie nie zwišzanych z projektowaniem...

O jakie miejsca chodzi? Oczywiœcie o coraz popularniejsze portale społecznoœciowe, jak chociażby Facebook (http://www.facebook.com/pages/Dassault-Systemes-Education-Community/362928795342?ref=mf).

Polscy użytkownicy mogš być zainteresowani również rodzimym akcentem w postaci polskiej, rozwijajšcej się grupy (założonej przez Sebastiana Radowskiego - patrz ostatnie wydanie CADblog.pl), obecnej na GoldenLine (http://www.goldenline.pl/grupa/catia).

A skoro jesteœmy przy tematyce obecnoœci „on-line”, nie można nie wspomnieć o „3Dcampus” na YouTube (http://www.youtube.com/3dscampus) – pod adresem tym można znaleŸć najnowsze video samouczki i tutoriale, a także o Twitterze (http://twitter.com/3DSeducation) – na błękitnym „wróblu” bowiem można uzyskać najszybszy dostęp do najnowszych informacji, ciekawostek, plotek etc.; tak, jak to z „ćwierkaczami bywa”...

ródło: www.3ds.com


Wielka Œroda 31.03.2010 r.

Nowy łazik marsjański – ponownie z Polski

Po „Skarabeuszu” przyszedł czas na „Magmę”. CADblog.pl jako pierwszy zyskał możliwoœć zaprezentowania Państwu – na razie w kilku zaledwie słowach – tej nowatorskiej konstrukcji...

Projekt budowy robota mobilnego „Magma” (vide fot.) jest realizowany wspólnie przez Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, Instytut Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz stowarzyszenie Mars Society Polska. W czerwcu 2010 roku Magma stanie do walki w zawodach University Rover Challenge – Uniwersyteckim Turnieju Łazików. Na pustyni w stanie Utah, polski zespół będzie współzawodniczyć z robotami z USA, Kanady, Polski i Włoch, walczšc o miano najlepszej konstrukcji, wytyczajšcej kierunek rozwoju nowej generacji łazików marsjańskich.

Roboty będš nie tylko dokonywać badań i obserwacji, ale stanš się uniwersalnymi urzšdzeniami wspierajšcymi astronautów w ich codziennych czynnoœciach na powierzchni innych planet Układu Słonecznego.

MRM Magma
Marsjański Robot Mobilny „Magma” jest przeznaczony do zdalnego wykonywania zadań typowych dla prac eksploracyjnych na powierzchni innych planet Układu Słonecznego, w szczególnoœci na Marsie. Posiada niezależne zawieszenie oraz osobny napęd na każde z czterech kół. Do nawigacji i obserwacji terenu służy peryskop z zamontowanš kamerš i aparatem fotograficznym. Głównym wyposażeniem robota jest manipulator umożliwiajšcy pobieranie próbek gruntu oraz wykonywanie drobnych prac inżynierskich i operatorskich.

Więcej informacji, a także wywiad z osobš bezpoœrednio odpowiedzialnš za rozwój projektu – w kolejnym wydaniu e-zinu CADblog.pl

redakcja


Wielka Œroda 31.03.2010 r.

„140 procent normy”, czyli modelowanie bezpoœrednie

Według opinii niezależnych ekspertów, Inventor w swej najnowszej wersji 2011 o ponad 40 procent przyspiesza zwykłe zadania zwišzane z projektowaniem. Ale nie tylko...

26 marca 2010 roku Autodesk wprowadził najnowszš wersję oprogramowania do projektowania 2D i 3D, umożliwiajšcš inżynierom oraz firmom produkcyjnym różnej wielkoœci, cyfrowe projektowanie, wizualizację oraz symulację swoich koncepcji, jeszcze zanim powstanš. Autodesk ulepszył swoje profesjonalne narzędzia przeznaczone dla specjalistów zajmujšcych się rozwojem produktów, którzy koncentrujš się na projektach koncepcyjnych, wizualizacji projektów w sektorze inżynierii i produkcji. W tym samym czasie Autodesk wprowadził kluczowe funkcje pochodzšce z tych narzędzi do Autodesk Inventor – swojej flagowej platformy do projektowania 3D dla przemysłu.

Nowe możliwoœci bezpoœredniego modelowania, będšce jednš z cech oprogramowania Inventor 2011, znacznie ulepszajš proces projektowania, skracajšc jego czas o około 40 procent w porównaniu z wersjš Inventor 2010, szczególnie w przypadku zwykłych zadań, takich jak np. modelowanie zespołów. Oprogramowanie Inventor 2011, charakteryzuje się również lepszš możliwoœciš wizualizacji projektów, co sprawia, że użytkownicy mogš skuteczniej i efektowniej przedstawiać i omawiać swoje projekty z klientami. Nowe opcje cieniowania, oœwietlania i przypisywania materiałów umożliwiajš użytkownikom tworzenie foto-realistycznej prezentacji ich projektów, bezpoœrednio podczas pracy z programem Inventor (fot.)

Inne cechy wyróżniajšce Inventor 2011 to: dodanie funkcji analizy konstrukcji ramowych do modułu odpowiedzialnego za symulację. Moduł ten wzbogacono także o rodzaj „przewodnika” po procesie symulacji, ułatwiajšc pracę użytkownikom dysponujšcym mniejszym doœwiadczeniem. W Inventor Tooling 2011 o ponad 50 procent zwiększono wydajnoœć wykonywania typowych operacji, wspierajšc również symulację ruchu otwierania formy.

Z programem Inventor 2011 została w pełni zintegrowana technologia Technologia Inventor iLogic została w pełni zintegrowana , prowadzšc w konsekwencji do znacznego uproszczenia projektowania opartego o reguły. Nowa cecha iCopy umożliwia indywidualnš konfigurację typowych zespołów przez automatyzację procesu kopiowania i pozycjonowania podobnych komponentów. Zintegrowano także w większym stopniu znane już narzędzie jakim jest Alias... Tym razem jest to jednak już nie Alias Studio, ale Alias Design, specjalnie dla Inventora 2011 – nowy produkt, który posiada w pełni zintegrowane funkcje modelowania złożonych kształtów w œrodowisku modelowania parametrycznego programu Inventor.

Rodzinę nowego oprogramowania uzupełniajš także m.in.:
• AutoCAD Mechanical 2011
• Autodesk Algor Simulation 2011
• Autodesk Moldflow 2011
• Autodesk Alias 2011 (Alias Sketch, Alias Design, Alias Surface i Alias Automotive)
• Autodesk Vault 2011

Nie można nie wspomnieć także o debiutujšcym na rynku komercyjnym po niedawnych testach technologicznych w laboratoriach Autodesk nowym programie, jakim jest Autodesk Inventor Publisher – przeznaczony do tworzenia profesjonalnej dokumentacji produktowej.

Dostępnoœć nowych produktów ADSK może różnić się w zależnoœci od rynku. Więcej informacji oraz opcje zakupu dostępne na stronie internetowej www.autodesk.com/purchaseoptions.


Pištek,  12.03.2010 r.

Symulacja w przemyœle motoryzacyjnym,
lotniczym i maszynowym

8 kwietnia w Warszawie odbędzie się  seminarium „Jak poprawić wydajnoœć produkcji? Symulacja w przemyœle motoryzacyjnym, lotniczym i maszynowym”

Celem zorganizowanego przez Siemens PLM Software seminarium jest zaprezentowanie kadrze zarzšdzajšcej (głównie z obszaru produkcji) w jaki sposób poprawić wydajnoœć zakładu wykorzystujšc techniki symulacji – jak optymalizować przepływ materiałów, wykorzystanie zasobów oraz procesy logistyczne na wszystkich poziomach planowania, od globalnych sieci zakładów produkcyjnych, poprzez lokalne obiekty – aż do pojedynczych linii. Wszystko to na konkretnych przykładach z wybranych gałęzi przemysłu.

Jak zapowiadajš organizatorzy, w seminarium udział wezmš nie tylko specjaliœci z ramienia Siemens PLM Software, ale również klienci firmy: Stephan Roemberg z firmy Comau przedstawi przebieg wdrożenia Plant Simulation,  dr Jens Koenig z Miebach Consulting omówi zagadnienie „cross-docking" (z ang. przeładunku bez magazynowania). Natomiast Matthias Heinicke (Siemens PLM Software, EMEA) omówi zastosowanie Plant Simulation w przemyœle lotniczym, a także współpracę Plant Simulation z aplikacjš Teamcenter.

Organizatorzy zapraszajš do udziału wszystkie firmy zainteresowane podniesieniem wydajnoœci produkcji.
Więcej informacji (m.in. także szczegółowš agendę seminarium) można znaleŸć na stronie:
http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/about_us/events_webinars/PlantSimulation2010.cfm


Wtorek,  9.03.2010 r.

5 lat dla innowacji: BMW i Dassault Systemes

Obie wymienione firmy podpisały dzisiaj umowę na najbliższe 5 lat, zakładajšcš œcisłš współpracę pomiędzy działami R&D (badań i rozwoju)...

 Wzajemna  pomoc w rozwoju oferowanych, jakże odmiennych produktów, zaowocować ma nie tylko zwiększeniem atrakcyjnoœci oferty Dassault Systemes skierowanej do sektora automotive, ale także... pomóc BMW w doskonaleniu procesów projektowych i produkcyjnych. Oprogramowanie inżynierskie i rozwišzania systemowe firmowane przez DS wspierajš BMW w kluczowych obszarach działalnoœci zwišzanej z projektowaniem i produkcjš luksusowych samochodów, a podstawę stanowi flagowy produkt DS – CATIA.

Wszystko po częœci za sprawš... koniecznoœci dokonywania kolejnych redukcji emisji dwutlenku węgla. Owa „koniecznoœć” zmusza producentów do weryfikowania sposobów prowadzenia procesów biznesowych, zwłaszcza we wspomnianych już wczeœniej obszarach działalnoœci. Implementacja rozwišzań DS w tym konkretnym przypadku pomaga producentowi opracowywać i analizować projekty ekologicznych pojazdów, o zmniejszonej do minimum emisji zanieczyszczeń. Przykładem może być tutaj „projekt I”, nowy samochód koncepcyjny przeznaczony do dużych aglomeracji miejskich, optymalizowany pod kštem osišgów i zmniejszonego zapotrzebowania na energię.

Poprzez przeniesienie procesów projektowych i ich integrację z systemami produkcyjnymi w jednej platformie PLM, BMW będzie mogło w łatwy sposób wykorzystać rozwišzania opracowane dla czysto futurystycznych i koncepcyjnych projektów w pojazdach produkowanych seryjnie. Jednolita platforma PLM pozwala jednoczeœnie wszystkim osobom zaangażowanym w prace nad nowymi samochodami na œciœlejsze współdziałanie, wpisujšc ich w odpowiednie „ogniwa” łańcucha cyklu życia produktu; każdy zna swoje miejsce, wie, za jaki „odcinek” jest odpowiedzialny, efekty swojej pracy może błyskawicznie przekazać współpracownikom, optymalizować je, dokonywać oczekiwanych modyfikacji etc.

SIMULIA w połšczeniu z CATIA pozwalajš na przeniesienie projektów w wirtualny œwiat, odpowiadajšcy niemalże rzeczywistoœci, tyle że – w cyfrowej postaci. BMW jest w stanie przeprowadzać wirtualne testy, a uzyskane w nich wyniki odpowiadajš testom przeprowadzanym na fizycznych prototypach w rzeczywistych warunkach. Tyle tylko, że wykonywane sš... na dużo wczeœniejszym etapie cyklu rozwoju produktu, pozwalajšc odpowiednio wczeœnie eliminować niesprawdzone lub błędne rozwišzania. Przekłada się to nie tylko na redukcję czasu potrzebnego na wdrożenie do produkcji nowego modelu samochodu, ale także na oszczędnoœć kosztów zwišzanych z przygotowywaniem fizycznych prototypów. I przeprowadzania na nich testów.

Zawarta umowa definiuje także szereg strategicznych projektów BMW, podczas realizacji których nastšpi płynna implementacja rozwišzań DS PLM V6, tak by nowa platforma możliwie szybko zaczęła obsługiwać wszystkie realizowane przez BMW programy wdrożeniowe.

Na podstawie: www.3ds.com i www.tenlinks.com


Wtorek, 9.03.2010 r.

eDrawings Professional for NX v7.1

Geometric Limitem, firma oferujšca m.in. rozwišzania z obszaru PDM/PLM, ogłosiła wypuszczenie kolejnej wersji aplikacji  eDrawings Professional przeznaczonej do współpracy z systemem NX

Niektóre z nowoœci w tej wersji obejmujš, poza oczywiœcie pełnym wsparciem dla 32- i 64-bitowej wersji NX7, także poprawionš przeglšdarkę eDrawings Viewer i udoskonalone funkcje eksportu zestawień, złożeń etc. eDrawings to pierwsze narzędzie opracowane w celu wsparcia wymiany dokumentacji CAD 2D i 3D drogš mailowš. Aplikacja obsługuje formaty danych natywne dla Pro/ENGINEER, CATIA V5, NX, Autodesk Inventor Series, SolidEdge, Google SketchUp, a także formaty STEP/IGES/STL i standardu DWG/DXF.

Dzięki eDrawing użytkownik może generować pliki danych skompresowane do 5% wyjœciowej objętoœci, przesyłać je i współdzielić z innymi użytkownikami drogš mailowš, zarzšdzać w łatwy sposób korespondencjš rozsyłanš do osób z różnymi uprawnieniami, dołšczać do projektu dynamiczne przekroje i komponenty pozwalajšce na ich ukrywanie (w celu ułatwienia zrozumienia złożenia skomplikowanych projektów) etc.

Aby pobrać i zainstalować 15-dniowš wersję trial eDrawings Professional dla NX, należy odwiedzić stronę: http://edrawings.geometricglobal.com

Więcej informacji pod adresem:  www.geometricglobal.com


Poniedziałek, 8.03.2010 r.

WBKT realizuje pierwszy projekt

Wirtualne Biuro Konstrukcyjno Technologiczne rozpoczęło (zgodnie z wczeœniejszymi zapowiedziami) swojš działalnoœć z dniem 1 marca 2010r., ale pierwsze zlecenie otrzymało już na kilka dni przed tym terminem...

Po pierwszej publikacji (na stronie www.e-technolog.pl) materiałów dotyczšcych realizacji nowatorskiego projektu, jakim wydaje się być istotnie WBKT, wiele się zmieniło. W chwili obecnej Biuro skupia już grupę konstruktorów, technologów, a zarazem specjalistów każdej z dziedzin portalu e-technolog.pl, posiada wdrożony system zarzšdzania projektami, wymianš plików, dokumentów itp., opracowane procedury postępowania ze zleceniami i zapewnionš komunikację internetowš pomiędzy wszystkimi użytkownikami i członkami WBKT.

Wspomniane pierwsze zlecenie dotyczy wykonania projektu zautomatyzowanej linii produkcyjnej – szczegóły na stronie internetowej biura www.wbkt.com.pl. Tam można także uzyskać więcej informacji na temat WBKT (pisaliœmy o nim także na łamach CADblog.pl dnia 28.01.2010 r.). Aby uzyskać więcej informacji, a także zapisać się do Wirtualnego Biura, należy wysłać swoje dane i konkretne zapytanie pod adres: szeliga@e-technolog.pl


Œroda 24.02.2010 r.

TATA i szkolenia internetowe CAD?

Kto by pomyœlał, że indyjski koncern TATA zaangażuje się także w działalnoœć edukacyjnš i to za poœrednictwem globalnej sieci...

Podczas konferencji SolidWorks World 2010 miałem okazję poznać platformę internetowš, poprzez którš można wzišć udział w wielu szkoleniach o różnym stopniu trudnoœci, dedykowanych m.in. dla użytkowników systemów Autodesk, CATIA, Siemens PLM Software, SolidWorks, PTC lub też przygotowanych pod kštem okreœlonej branży, np. dla sektora automotive.

Platforma IgetIT dostępna jest dla wszystkich pod adresem www.myigetit.com, jednak udział w szkoleniach wymaga uiszczenia jednorazowej opłaty i pozwala na korzystanie z nich w okreœlonym przedziale czasu. Można także zdecydować się na zakup okreœlonego szkolenia, dla przykładu przygotowanie do uzyskania CSWP kosztuje 50 USD, a pełny cykl szeœciu szkoleń „SolidWorks Training – Professional” – 285 USD. Oferta dla użytkowników systemów Siemens PLM Software obejmuje szkolenia w zasadzie z wszystkich oferowanych przez firmę systemów, a zakres poszczególnych szkoleń jest bardzo szeroki (podobnie jak przedział cenowy). Szkolenia dostępne sš w języku angielskim. Dla osób, które zastanawiajš się nad tym, czy nie skorzystać z oferty serwisu, przewidziano przykładowe nieodpłatne szkolenia.
Może warto byłoby spróbować zorganizować polskš platformę tego typu?

Więcej informacji można znaleŸć na stronach: www.myigetit.com
i dedykowanej dla SolidWorks: http://www.myigetit.com/solidworks


Wtorek, 23.02.2010 r.

Jednak lata...
Rosyjski myœliwiec V generacji w powietrzu

Rosyjski samolot PAK FA wzbił się w powietrze. Oblotu dokonano 29 stycznia w Komsomolsku nad Amurem. Za sterami samolotu nowej generacji zasiadł pilot doœwiadczalny Siergiej Bogdan. W nowym samolocie spędził w powietrzu 47 minut

Według przedstawicieli zakładów Suchoj, oblot zakończył się powodzeniem i przebiegał zgodnie z planem. Jak po lšdowaniu mówił Siergiej Bogdan, podczas lotu sprawdzono m.in. możliwoœci kontrolowania samolotu, funkcjonowanie silników, działanie podwozia i wielu innych systemów (patrz także film na YouTube, link poniżej).
W porównaniu do poprzednich generacji samolotów, PAK FA posiada wiele nowych cech, dzięki czemu łšczy w sobie funkcje samolotów myœliwskich i bombowych. Zaliczany do myœliwców pištej generacji rosyjski samolot wyposażony jest w zupełnie nowš awionikę z funkcjš integracji „elektronicznego pilota” czy też – perspektywicznš – stacjš radiolokacyjnš z antenš ze skanowaniem fazowym. Zmniejsza to znacznie zaangażowanie pilota w czynnoœci nie zwišzane bezpoœrednio z lotem i pozwala mu koncentrować się na realizacji zadań taktycznych. Wyposażenie samolotu umożliwia wymianę danych w czasie rzeczywistym z naziemnymi systemami zarzšdzania, jak i z innymi samolotami. „Wot, tiochnika”.

W konstrukcji samolotu wykorzystano na niespotykanš do tej pory w przemyœle Rosyjskim skalę materiały kompozytowe. W połšczeniu z nimi, nowy aerodynamiczny układ samolotu zapewnia – zdaniem przedstawicieli Sukhoi Company (JSC) – niski poziom odbicia radarowego. Dzięki temu wzrasta skutecznoœć samolotu w misjach powietrze-powietrze i powietrze-ziemia realizowanych o każdej porze i w każdych warunkach pogodowych.

Dyrektor generalny Suchoj Michaił Pogosjan nie ukrywał zadowolenia. – To wielki sukces rosyjskiej nauki i myœli inżynierskiej. Na ten sukces złożyła się praca ponad stu różnych firm, naszych strategicznych partnerów. Program PAK FA wynosi rosyjski przemysł lotniczy na nowy poziom technologiczny – mówił Pogosjan. Jak dodał, samoloty PAK FA wraz ze zmodernizowanymi systemami lotniczymi czwartej generacji będš okreœlać potencjał rosyjskich sił powietrznych w nadchodzšcych dziesięcioleciach. Plan kompanii zakłada dalszy rozwój programu PAK FA we współpracy z... indyjskimi partnerami. Pogosjan wyraził nawet nadzieję, że wspólny rosyjsko-indyjski projekt przeroœnie zachodnich konkurentów, wzmacniajšc potęgę obronnš lotnictwa tych państw.

Według rosyjskich zapowiedzi, pierwsze nowe myœliwce majš pojawić się na wyposażeniu jednostek sił powietrznych już w 2015 roku. Należy jednak pamiętać o tym, iż charakterystycznš cechš programu PAK-FA był i w zasadzie nadal pozostaje niski poziom dostępnoœci wiedzy o nim. O ile osišgalna jest pewna iloœć ogólnych danych dotyczšcych poszczególnych podsystemów, to prawie wszystko, co dotyczyło chociażby wyglšdu i układu aerodynamicznego nowej maszyny (czy też zadań, jakie miała spełniać), pozostawało do momentu oblotu w sferze spekulacji opartych na fragmentarycznych wypowiedziach osób zwišzanych z projektem.

„Przecieki” informujšce o problemach napotykanych w trakcie prac nad projektem także należy traktować z rezerwš; mogš one œwiadczyć nie tyle o słaboœci realizowanego samolotu, co stanowić celowy szum informacyjny (dezinformacyjny). Może się okazać, iż nowe samoloty znajdš się w służbie wczeœniej, niż wynikałoby to z oficjalnych informacji. Czy w razie hipotetycznego konfliktu (brrr...) my będziemy mogli przeciwstawić im jedynie... F-16?

Warto wspomnieć jeszcze o jednym drobnym szczególe, istotnym jednak chociażby ze względu na charakter tego blogu i publikowanych w nim aktualnoœci;  Suchoj Company (czy też Sukhoi Company) wykorzystuje w swoich biurach projektowych systemy Siemens PLM Software, przede wszystkim – system NX (broszura ok. 325 KB z informacjš do pobrania tutaj).

(ms)

Na podstawie: www.sukhoi.org, http://lotniczapolska.pl,
http://lotniczapolska.pl/PAK-FA-%E2%80%93-odwieczne-doganiat-i-preganiat,6943
Samolot w locie:http://www.youtube.com/watch?v=u9QSv0QSayY


Wtorek, 23.02.2010 r.

„Łatwoœć 2D, wydajnoœć 3D”
CoCreate 17.0

Już niebawem dostępna będzie najnowsza wersja oferowanej przez CoCreate aplikacji CAD. Oznaczona numerem 17.0 ma – zdaniem twórców – łšczyć w sobie łatwoœć pracy znanš z aplikacji 2D z efektywnoœciš systemów 3D, a do tego możliwoœci dokładnego modelowania i renderingu w czasie rzeczywistym

Dla wielu ludzi, CAD 2D jest nadal najbardziej przyjaznym i intuicyjnym œrodowiskiem do projektowania. Korzystajš oni na co dzień z możliwoœci definiowania wišzań, wprowadzania zmian poprzez zastosowanie inteligentnych wymiarów, pracy w przekrojach 2D, tworzenia kompleksowych modeli – czy też raczej rysunków 2D  – bez koniecznoœci kontrolowania rozmiaru i stopnia skomplikowania całego złożenia. CoCreate 17.0 pozwala na wykorzystanie tych zalet systemów 2D w pracy w œrodowisku 3D. W nowej edycji użytkownik zyskuje możliwoœć sterowania zmianami modelu poprzez ingerencję w wymiary poszczególnych częœci, możliwoœć użycia funkcji inteligentnego wymiarowania, szybkiego (odbywajšcego się w czasie rzeczywistym) modelowania i renderowania kreowanych obiektów – nawet podczas pracy z dużymi i skomplikowanymi złożeniami (niestety, informacja nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem „dużego złożenia” – przyp. redakcji). Wszystko to przygotowano w sposób, który ma ułatwić podjęcie pracy w 3D specjalistom do tej pory przyzwyczajonym do korzystania jedynie z CAD 2D.

Główne zmiany to...
...przede wszystkim wspomniane już wielokrotnie modelowanie i renderowanie w czasie rzeczywistym. W praktyce oznacza to, iż przesuwajšc profil, modyfikujšc właœciwoœci, przesuwajšc grupę płaszczyzn, w czasie rzeczywistym obserwujemy zmiany zachodzšce w naszym projekcie, bez koniecznoœci stosowania osobnego podglšdu. Do tej pory nie było to tak oczywiste... w przypadku produktów CoCreate. Dodatkowo funkcje renderingu pozwalajš na obserwowanie modelu z wszystkimi zdefiniowanymi teksturami, kolorami, fakturami materiału, cieniowaniem etc.

W interfejsie użytkownika wprowadzono nowe „mini” paski narzędzi i kontekstowe menu, pojawiajšce się automatycznie i niejako „podpowiadajšce” użytkownikowi te funkcje, które na danym etapie tworzenia projektu mogš mu być potrzebne. Samo tworzenie modelu jest łatwiejsze dzięki funkcjonalnoœci „przecišgnij – popchnij”; jest to kolejny element pozwalajšcy na zaoszczędzenie czasu. Wprowadzono także zmiany w CoCreate Model Manager, wbudowanej aplikacji PDM. W najnowszej edycji rodziny systemu CoCreate (CoCreate Modeling, Model Manager, CoCreate Drafting) można znaleŸć w sumie ponad 2 000 ulepszeń, rozszerzeń i nowych możliwoœci, będšcych w znacznym stopniu konsekwencjš postulatów zmian otrzymywanych od użytkowników systemów.

CoCreate 17.0 będzie dostępna już wkrótce, bo wiosnš tego roku...

ródło: PTC
Więcej informacji: http://www.ptc.com, http://www.ptc.com/products/cocreate/
Darmowš wersję aplikacji CoCreate Modeling Personal Edition 2.0  (o ograniczonej funkcjonalnoœci)
można pobrać pod adresem:
http://www.ptc.com/offers/tryout/pe2.htm


Wtorek, 23.02.2010 r.

Z „Trzepunem” do Kalifornii

Grupa studentów z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej wystartuje w konkursie „Aero Design West” o tytuł najlepszego zespołu konstruktorów lotniczych, który odbędzie się na lotnisku Van Nuys w Kalifornii

Jak poinformowała Polskš Agencję Prasowš Joanna Pajšk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, głównym zadaniem młodych inżynierów bioršcych udział w konkursie jest zaprojektowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udŸwigowego. W zawodach wygrywa drużyna, która zdoła wynieœć jak największy ciężar w powietrze przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Konstruktorów obowišzujš liczne ograniczenia dotyczšce m.in. wielkoœci modelu, zabronione było także używanie żyroskopów oraz takich materiałów jak tkaniny szklane i węglowe.
– Samolot przygotowany przez naszych studentów nazywa się „Trzepun”, waży 5,5 kg i ma unieœć nawet do 13 kg ładunku. Stanowi to ponad 230 procent jego masy własnej, a dla porównania samoloty transportowe podnoszš ok. 100 procent masy własnej – powiedziała Pajšk.

„Trzepun” zostanie wysłany do Stanów Zjednoczonych w cišgu najbliższych kilku dni, a niedługo potem za ocean udadzš się także jego konstruktorzy. Zawody „Aero Design”, które współorganizuje m.in. producent samolotów F-16 firma Lockheed Martin, zaliczane sš do jednych z najbardziej prestiżowych na œwiecie. W 2009 r. zespół z wrocławskiej uczelni uplasował się na 17. miejscu wœród 31 drużyn z całego œwiata. MIC

ródło: PAP – Nauka w Polsce


Wtorek, 23.02.2010 r.

Bezpyłowe hamulce z Polski?

Pierwszš na œwiecie metodę ograniczenia emisji pyłów z hamulców samochodowych opracowali specjaliœci z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT) w Warszawie. Jak zapewniajš, zaprojektowana przez nich instalacja może zmniejszyć emisję pyłów nawet do 70 proc. Rozwišzanie już zostało skierowane do ochrony patentowej

Według PIMOT, każdego roku samochody używane w Polsce emitujš około 5 milionów kilogramów pyłów, które powstajš w momencie hamowania pojazdu. Jak wyjaœnił w rozmowie z PAP główny konstruktor mechanizmu – mgr inż. Andrzej Jakubowski – szkodliwe pyły powstajš w rezultacie tarcia między klockami hamulcowymi (nakładkami ciernymi) i tarczš hamulcowš. Nakładki te sš zbudowane z odpowiednio zaprojektowanego materiału ciernego, przyklejonego do płytki stalowej.

– Na każde koło przypadajš po dwie takie nakładki, więc jeden samochód osobowy ma zainstalowanych osiem nakładek ciernych. Wyliczenia wskazujš, że rocznie jeden samochód zużywa około pół kilograma materiału ciernego, co daje niecałe 0,2 grama dziennie na jednš nakładkę – mówił inż. Jakubowski.

Głównymi składnikami materiału ciernego sš: wypełniacze (m. in. stal, metale kolorowe, materiały mineralne i organiczne, siarka, grafit, kreda); plastyfikatory (np. olej talowy); modyfikatory (kauczuki syntetyczne butadienowe); przyœpieszacze; spoiwa (żywice fenolowo-formaldehydowe). W efekcie tarcia materiału ciernego powstajš pyły o różnym wymiarze: poczšwszy od czšsteczek gazowych, do pyłów o wielkoœci ułamka milimetra. NajgroŸniejsze sš pyły w zakresie od poniżej 2,5 do 10 mikronów. Œwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadała im specjalne kryptonimy: PM2,5 i PM10. Jak tłumaczył ekspert, pyły niezależnie od rodzaju pojazdu, który je wytwarza wywierajš szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Znajdujš się w nich toksyczne zwišzki m.in. fenole, ksyleny, wielopierœcieniowe węglowodory aromatyczne i aldehydy. Niezależnie od ich toksycznoœci, sama obecnoœć pyłu powoduje, że dostaje się on do układu oddechowego, krwionoœnego i nerwowego.
Przyznał też, że na pomysł metody ograniczenia emisji pyłów przez klocki hamulcowe wpadł niejako przez przypadek, w trakcie badań homologacyjnych klocków. W warunkach laboratoryjnych około stu zahamowań powodowało uwolnienie około 0,25 grama pyłów. Dlatego specjalista chciał wyeliminować pył, by zmniejszyć zapylenie pomieszczenia w laboratorium.

– Sam sposób odzyskiwania pyłów bazuje na podciœnieniu. Ze specjalnej dyszy eżektorowej wykorzystujšcej sprężone powietrze otrzymujemy podciœnienie nawet do 0,35 bara. Wystarczy ono do wychwytywania pyłu wytworzonego podczas tarcia  – wyjaœniał inżynier. – W celu optymalizacji urzšdzenia przygotowaliœmy specjalnš instalację ze ssawki i filtrów powietrza i ustaliliœmy odpowiedniš szczelinę między ssawkš a tarczš hamulcowš – dodał.

Jak zauważył specjalista PIMOT, jeszcze 12 lat temu materiał cierny zawierał azbest. Po wyeliminowaniu go wydawało się, że problem zagrożenia zniknšł, ale badania WHO udowodniły, że pyły sš zagrożeniem, któremu nadal należy się przeciwstawiać.

– Zajmowano się spalinami z silników. Zastosowano różne metody, by osišgnšć czystoœć spalin i obniżyć emisję zwišzków siarki, azotu i węgla. Ostatnio silniki dopracowano prawie do ideału, a nie dostrzegano, że obok silnika mamy chmurę pyłu – zaznaczył inż. Jakubowski.

Pytany o przyszłoœć wymyœlonej przez siebie metody wyjaœnia, że gdy instalację uda się zaadaptować do samochodu, to będzie można odzyskiwać nawet więcej szkodliwych substancji niż już uzyskane przez niego w warunkach laboratoryjnych 70 proc. Zgromadzony pył może być wykorzystywany np. do ponownego użycia, w tym również do produkcji nowych klocków hamulcowych, po opracowaniu odpowiednich technologii.

PIMOT zakłada, że badania nad udoskonaleniem metody i wdrożeniem instalacji do powszechnego użytku potrwajš do 2014 roku. O pienišdze na ich realizację Instytut wystšpi do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, postara się również o unijne dofinansowanie. Dyrektywy unijne dotyczšce zapylenia powietrza zobowišzujš kraje UE do zachowania odpowiednich standardów. Dlaczego nie miałyby odnieœć się także do pyłów powstałych w trakcie eksploatacji samochodów?

ródło: PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska. Opracowanie: CADblog.pl


Pištek, 19.02.2010 r.

„Drugie wydanie”, pierwsza recenzja...

Trzeba było doczekać się „drugiego wydania” ksišżki Krzysztofa Augustyna, aby ukazała się wreszcie jej recenzja na łamach CADblog.pl

W zasadzie jest to dodruk, a nie kolejne wydanie, ale i tak œwiadczy o doskonałym wyczuciu Autora, który ze swojš publikacjš dokładnie trafił w potrzeby i oczekiwania odbiorców. Jeœli poszukujš Państwo podręcznika do systemu NX CAM (CAM Express), albo dopiero zaczynajš przygodę z systemami CAM, zachęcam do zapoznania się z recenzjš tej interesujšcej publikacji.

Więcej tutaj


Pištek, 19.02.2010 r.

Belki, płaszczyzny i... modelowanie bezpoœrednie (swobodne)

Nie seminarium, lecz... „webinarium”. Na żywo, z pytaniami (użytkowników) i odpowiedziami (ekspertów). Space Claim Corporation zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w Webinarium organizowanym oczywiœcie on-line w œrodę, 3 marca 2010 roku

Wiele osób wykonujšcych analizy i symulacje zdaje sobie sprawę z faktu, iż użycie... belek i płaszczyzn w procesach analiz potrafi dostarczyć o wiele efektywniejszych rezultatów, niż te uzyskiwane poprzez nakładanie siatek mesh i analizowanie modelu z uwzględnieniem ich własnoœci. Ale bardzo często jest tak, iż geometria uzyskana z systemu CAD dostępna jest jedynie w postaci brył 3D, zmuszajšc użytkownika do dokonywania wyboru między zajmujšcym czas przebudowywaniem (ręcznie) geometrii pod kštem wykonywanej analizy, lub też... boleœnie długim czasem oczekiwania na uzyskanie rezultatu.

Seminarium – przepraszam: „webinarium” przygotowane przez Space Claim Corporation ma na celu zademonstrowanie, jakie korzyœci dla potrzeb analiz i symulacji mogš płynšć z faktu przygotowania geometrii w systemie modelowania bezpoœredniego 3D Direct Modeling.

Aby wzišć udział w webinarium, należy kliknšć tutaj.

Aby obejrzeć krótkš prezentację tego, co przedstawione zostanie podczas internetowej sesji, należy pobrać plik *.avi dostępny tutaj (konieczne może być zainstalowanie aplikacji FLV Plater dostępnej w dziale Download), lub odwiedzić stronę:
http://www2.spaceclaim.com/Mkting/WebinarTeaser.aspx?bms.tk=qcWTh30Xi33Sk26Bc17Db20qcW

ródło: Space Claim Corp.


Œroda, 17.02.2010 r.

Ponad 60% wydajniej w architekturze...  Czy także w mechanice?

Autodesk zlecił Cambashi Limited, niezależnej firmie doradczo-analitycznej, przeprowadzenie badania
wydajnoœci pracy pod kštem korzyœci zapewnianych przez oprogramowanie AutoCAD 2010. Firma Cambashi zastosowała podejœcie zadaniowe, polegajšce na porównaniu, ile czasu zajmujš architektom używajšcym programu AutoCAD 2010 konkretne czynnoœci przy projektowaniu jednokondygnacyjnego budynku, a ile używajšcym programu AutoCAD 2007

Jak się okazało, wydajnoœć pracy wzrasta nawet o 63 procent, gdy do wykonywania typowych czynnoœci przy projektowaniu i tworzeniu dokumentacji wykorzystuje się oprogramowanie AutoCAD 2010.

Raport potwierdza, że „AutoCAD 2010 może znaczšco zwiększyć wydajnoœć pracy typowego użytkownika. Oprócz skrócenia czasu wykonywania różnych czynnoœci, nowe funkcje AutoCAD 2010 – w szczególnoœci ulepszona obsługa formatu PDF – zwiększajš zakres możliwoœci użytkownika AutoCAD i ułatwiajš mu współpracę z innymi”.

Funkcje AutoCAD 2010 majš bezpoœrednie przełożenie na wzrost wydajnoœci pracy  
Według raportu – ulepszenia poszczególnych funkcji w AutoCAD 2010, wykorzystywanych w typowym kompletnym procesie projektowania, mogš do minimum ograniczyć powtarzanie rutynowych zadań i wyeliminować zbędne etapy  przy tworzeniu dokumentacji i przekazywaniu innym założeń i rozwišzań projektowych. Œrednie zwiększenie wydajnoœci pracy, wskazane w badaniu, obejmuje następujšce funkcje:

• Funkcję publikowania w formacie PDF zapewniajšcš lepszš jakoœć graficznš przy jednoczesnym zmniejszeniu rozmiaru plików oraz możliwoœć dołšczania do rysunków plików w formacie PDF jako podkładów . Te rozwišzania pomogły użytkownikom osišgnšć 63 procentowy wzrost wydajnoœci pracy.

• AutoCAD 2010 wyposażono w nowe narzędzia do projektowania swobodnego, które pozwalajš użytkownikowi tworzyć niemal każdy kształt, jaki tylko można sobie wyobrazić  poprzez wycišganie i przecišganie powierzchni, krawędzi i wierzchołków. Te możliwoœci modelowania swobodnego zwiększyły wydajnoœć pracy o 62 procent.

• Funkcja bloków dynamicznych umożliwia edycję geometrii pojedynczego bloku i ogranicza potrzebę definiowania nowego bloku dla poszczególnych kombinacji kształtów i rozmiarów. Dzięki wyeliminowaniu koniecznoœci tworzenia nowych geometrii dla każdego wariantu projektanci zwiększyli wydajnoœć pracy o 44 procent.

• Nowe funkcje importowania, tworzenia podkładów i ulepszone publikowanie formatu PDF w AutoCAD 2010, mogš ułatwiać dwukierunkowš komunikację z zewnętrznymi członkami zespołów projektowych, zwiększajšc wydajnoœć pracy o 43 procent.

W AutoCAD 2010 wprowadzono także narzędzia do kreœlenia parametrycznego, pozwalajšce projektantom definiować trwałe relacje między obiektami. Dzięki tym narzędziom wydajnoœć pracy w zakresie projektowania trójwymiarowego wzrosła o 35 procent.
Ciekawe, kiedy doczekamy się podobnego porównania w zastosowaniach mechanicznych... może tym razem w odniesieniu do najnowszej i poprzednich wersji Inventora?

 

Pełny opis badania można pobrać z witryny www.autodesk.com/autocadpower 


Poniedziałek, 15.02.2010 r.

„Innowacje przyszłoœciš rynku Industry”

W dniach 11-12 marca w Krynicy Zdrój odbędzie się konferencja pod nazwš „Innowacje przyszłoœciš rynku industry”. Będzie to druga edycja imprezy współorganizowanej przez Siemens PLM Software i Siemens IT Solutions and Service

Jej celem jest zaprezentowanie kadrze zarzšdzajšcej, specjalistom sektora przemysłowego oraz kierownikom IT  przedsiębiorstw produkcyjnych systemów wspomagajšcych efektywnoœć i optymalizujšcych produkcję. Prezentacje merytoryczne będš poparte przykładami praktycznych wdrożeń u klientów (firm Sempertrans oraz Schur Flexible).

Zachęcamy wszystkie przedsiębiorstwa zainteresowane zwiększeniem produktywnoœci do zapoznania się z większš iloœciš informacji, a także agendš spotkania, dostępnš tutaj.

ródło: Siemens PLM Software


Poniedziałek, 15.02.2010 r.

„NX CAM” znowu w sprzedaży

Jak łatwo się domyœleć, nie chodzi tutaj o oprogramowanie, ale o ksišżkę jemu poœwięconš. Ponownie (po krótkiej przerwie) pojawiła się w ofercie Helionu, również tym razem – z płytami DVD zawierajšcymi m.in. 90-dniowš wersję testowš systemu NX

Podręcznik do NX CAM autorstwa Krzysztofa Augustyna wydany z końcem ubiegłego roku przez Helion, okazał się bestsellerem, którego nakład wyczerpał się w cišgu jednego miesišca sprzedaży! Jak można było się spodziewać, wychodzšc naprzeciw oczekiwaniom rynku wydawnictwo wykonało dodruk tej pozycji. Od ubiegłego pištku ksišżka wróciła do sprzedaży.

Wysoka wartoœć merytoryczna publikacji tłumaczy wielkie zainteresowanie ksišżkš, ale na pewno przyczynił się do tego również w jakimœ stopniu fakt, iż po raz pierwszy na œwiecie – przy współpracy z producentem oprogramowania Siemens PLM Software – razem z ksišżkš udostępniono bezpłatnš wersję testowš NX Unigraphics na noœniku DVD. Na drugiej dołšczonej płycie można znaleŸć samouczki opracowane przez Autora ksišżki – Krzysztofa Augustyna.

Więcej informacji o ksišżce można znaleŸć pod adresem Wydawcy: http://helion.pl/ksiazki/nxcamp.htm
oraz na stronie: http://camdivision.pl/nxcam-ksiazka.htm


Poniedziałek, 15.02.2010 r.

KOMPAS po polsku

Firma Usługi Informatyczne SZANSA poinformowała o dostępnoœci polskiej wersji programu KOMPAS 3D V11

Zmiany wprowadzone w nowej wersji systemu KOMPAS-3D V11 zwiększajš efektywnoœć, jakoœć i prędkoœć pracy. Obecna wersja – poza oczywistš nowoœciš w postaci spolszczenia interfejsu użytkownika, zawiera także nowe narzędzia np. do konstrukcji stalowych, tworzenia rurocišgów, gięcia blachy etc.

Więcej informacji już wkrótce na: www.kompas-3d.pl
30 dniowš, polskš wersję testowš (wraz z podręcznikiem) można pobrać ze strony: http://kompas-3d.pl/pobierz_program_kompas-3d.php


Poniedziałek, 15.02.2010 r.

Solid Edge ST2 z MP3

Ukazał się trzeci pakiet serwisowy (MP3) do najnowszej wersji Solid Edge with Synchronous Technology 2

Pakiet serwisowy (Maintenance Pack 3) jednoczeœnie ukazuje sie dla wersji 32- i 64-bitowej. Dla użytkowników posiadajšcych aktywnš usługę Wsparcia Technicznego jest on do pobrania pod adresem: http://ftp.ugs.com/solid_edge/ST2/

ródło: www.camdivision.pl


Sobota, 13.02.2010 r.

O Pro/E za free...

W czasie mojego pobytu na SWW 2010 dotarła do mnie informacja, która powinna zelektryzować wszystkich użytkowników systemu Pro Engineer. Dotyczy ona bowiem... dostępnego bezpłatnie, w postaci elektronicznej (PDF), polskojęzycznego podręcznika użytkownika!

Podręcznik, a może raczej poradnik,  tworzony jest przez kilku użytkowników polskiego forum Pro/E, które można obejrzeć pod adresem https://hns.selfip.com/pfp/smf/index.php. W dziale „Rozmaitoœci” znajduje się post o nazwie Ksišzka ProE Wildfire 3 po polsku i tam można odnaleŸć aktualne wydanie.
Głównym celem przyœwiecajšcym autorom było podzielenie się wiedzš oraz uzupełnienie wolnej niszy w dziale publikacji dotyczšcych Pro/E.

Pomysłodawca i współautor poradnika, Maciej Borowicz, zamierza wkrótce opublikować wersję oznaczonš numerem 2.0 – liczšcš około 200 stron. Wœród rozdziałów można znaleŸć m.in.: „Podstawowe informacje o konfigurowaniu. Interfejs. Start.”, „Manufacturing”, „Spis parametrów w Module Manufacturing”, „Best Practices” (bogato ilustrowany), „Biblioteki Pro/TOOLKIT”, „Komponenty”, „Użycie plików zasobów (Resource Files) i wiele, wiele innych.

Cyt. za Autorem:
„Podręcznik dla każdego, na przekór kierownikom i właœcicielom firm, którzy nie chcš wysyłać swoich pracowników
na szkolenia – bo myœlš, że to jest proste, a robota sama się robi.”

Maciej Borowicz

 Niestety, witryna Forum wymaga ominięcia standardowych zabezpieczeń programu FireFox – dopiero wtedy możliwe jest jej swobodne przeglšdanie. Wydaje się jednak, iż warto zaryzykować. Jestem ciekaw Państwa opinii, które proszę przesyłać na adres: Maciej@cadblog.pl lub redakcja@cadblog.pl. A swojš drogš – wspaniała inicjatywa.

ms


Pištek, 12.02.2010 r.

Mniej znaczy bardziej... mobilnie

Aplikacja „On-Hand Viewer” firmy MWF Technology (przeznaczona dla urzšdzeń iPhone/iPod touch) ułatwia teraz wyœwietlanie danych 3D wszystkim osobom będšcym w podróży. Czy ktoœ jeszcze pójdzie w œlady aplikacji 3Dvia Composer, działajšcej także na niektórych modelach telefonów komórkowych? A może istniejš już aplikacje pozwalajšce na... edycję modelu za poœrednictwem małego mobilnego urzšdzenia?

Inżynierowie projektu kontrolujšcy np. place budowy instalacji przemysłowych starajš się przybywać na miejsce „wyposażeni” w stos technicznych rysunków – po to, by dokonać przeglšdu postępów oraz upewnić się, iż budowa instalacji przebiega zgodnie z planem. Zadanie to może okazać się znacznie łatwiejsze dzięki bezpoœredniemu dostępowi do najnowszych danych projektowych – zawsze i wszędzie. Oprogramowanie MPDS4 firmy CAD Schroer w połšczeniu z  aplikacjš  „On-Hand Viewer” dla urzšdzeń  iPhone/iPod otuch, daje możliwoœć wprowadzenia danych projektowych 3D wprost do telefonu komórkowego...

Czym jest „On-Hand Viewer”
Aplikacja firmy MWF Technology pozwala użytkownikom pobrać poprzez serwer ftp modele 3D instalacji lub zakładu przemysłowego wyeksportowane z MPDS4 bezpoœrednio do urzšdzeń iPhone lub iPod touch.  Następnie aplikacja oferuje całš gamę narzędzi do nawigacji, a nawet tworzenia przekroju modelu. Dzięki łatwemu dostępowi poprzez sieci bezprzewodowe lub mobilnš technologię internetowš użytkownicy mogš skorzystać z oprogramowania praktycznie w każdym miejscu.  Wersja lite (okrojona) aplikacji może być testowana za darmo przez użytkowników iPhone'a lub iPod’a touch, którzy następnie majš możliwoœć zakupu pełnej profesjonalnej aplikacji.

Kilka słów o MPDS4
Kompleksowe oprogramowanie MPDS4 do projektowania instalacji oraz planów zakładów przemysłowych użyte do stworzenia wspomnianych mobilnych modeli, umożliwia projektantom planowanie, rozmieszczanie oraz wizualizowanie wysoce skomplikowanych instalacji. Ponieważ oprogramowanie to jest oparte na relacyjnej bazie danych, potrafi z łatwoœciš obsłużyć duże iloœci informacji.

Strona aplikacji On-Hand Viewer: http://www.absolute-apps.com/CAD/mechanical_engineering.html
Prezentacja Plant Design oraz Factory Layout: http://www.cad-schroer.com/Products/MPDS/r/112
ródło: www.cad-schroer.com, www.3dcad.pl
Aplikacja „w akcji” na Iphon’ie: http://www.youtube.com/watch?v=jfpEsocuWb0

A co ze wspomnianš możliwoœciš edycji?
O specjalnej wersji 3Dvia Composer (Dassault Systemes) pracujšcej na Iphone’ach pisałem już w Aktualnoœciach przynajmniej pół roku temu.  A przed kilkoma dniami miałem okazję oglšdać tš aplikację „w akcji”, podczas prezentacji prowadzonej przez samego CEO DS Bernarda Charlesa (kilka zdjęć w relacji z SWW 2010 na SWblog.pl, dostępnej niebawem).

Podczas rozmów z przedstawicielami DS SolidWorks pytałem o to, czy i kiedy doczekamy się prostych aplikacji CAD działajšcych w œrodowisku systemów operacyjnych telefonów komórkowych (chociażby dzięki możliwoœciom tzw. cloud computing), pozwalajšcych już nie tylko na oglšdanie projektów, ale dokonywanie ich modyfikacji. W zasadzie pytanie powinno brzmieć: kiedy, bo tego typu rozwišzania... sš już dostępne!

Zainteresowanych zachęcam do zgłębienia tematu. W jaki sposób? Chociażby wpisujšc w przeglšdarkę hasło: „cadTouch v.2.2”. Krótki film pokazujšcy możliwoœci edycji modelu/rysunku CAD na mobilnym urzšdzeniu można także znaleŸć w serwisie YouTube (cadTouch v.2.2 Tutorial: http://www.youtube.com/watch?v=Cmlwko5EQ1c&feature=related).

W połšczeniu z zagadnieniami „pracy w chmurze” (cloud computing), nowymi systemami operacyjnymi typu Chrome OS, temat wydaje się być coraz bardziej aktualny i na pewno zostanie rozwinięty. Mniejsze wymagania sprzętowe i systemowe kompensowane sš możliwoœciami „pracy w chmurze”, dostępem do danych i aplikacji przetwarzanych w zasobach sieciowych z wykorzystaniem wydajnych serwerów. Trochę przypomina to powrót do samych poczštków Sieci, kiedy to użytkownik dysponował zaledwie... końcówkš terminala (w zasadzie jedynie klawiaturš i ekranem), a wszystkie procesy zachodziły na serwerach.

Swojš drogš, nasuwa się jedna smutna refleksja: coraz większe możliwoœci przenoœnych urzšdzeń sprawiajš, iż obowišzki służbowe zaczynajš nam towarzyszyć także poza biurem. I to nie tylko w podróży służbowej...

ms


Pištek, 12.02.2010 r.

IX Edycja Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks

Gdy w 2001 roku CNS Solutions ogłosiła Pierwszš Edycję Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks, trzeba było być wielkim optymistš, by oczekiwać, iż spotka się on z tak dużym odzewem i osišgnie takš popularnoœć. Na przestrzeni dziewięciu lat wiele wydarzyło się w branży CAD, pojawiały się i znikały bezpowrotnie nowe inicjatywy (także wydawnicze), a Konkurs nie tylko trwał, ale z każdym rokiem rozwijał się coraz bardziej...

Podobnie jak poprzednie, również tegoroczna dziewišta edycja przeznaczona jest dla studentów studiów dziennych. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu wykonanego w oprogramowaniu SolidWorks, oraz umożliwienie uczestnikom zaistnienia na rynku inżynierskim. Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem wœród akademickiego grona przyszłych designerów. Z roku na rok poprzeczka podnosi się - prace sš coraz ciekawsze, a konstrukcje bardziej skomplikowane. Na zwycięzców czekajš wartoœciowe nagrody.

Organizator Konkursu, firma CNS Solutions, ogłosiła przed kilkoma dniami rozpoczęcie naboru tematów do 9 Edycji Studenckiego.

Kalendarz konkursu:
31.03.2010 – ostateczny termin zgłaszania tematów do akceptacji
16.04.2010 – decyzja o zakwalifikowaniu do konkursu
31.08.2010 – oddanie zakończonej pracy
01.10.2010 – rozstrzygnięcie konkursu

Dla wszystkich tych, którzy nie posiadajš własnej licencji SolidWorks Student Design Kit, firma SolidWorks Corporation ufundowała darmowš wersję testowš oprogramowania SolidWorks Student Edition 2009/2010. Warto z niej skorzystać, chociażby po to, by w domowym zaciszu poznać możliwoœci tego oprogramowania i spróbować swoich sił w konfrontacji z innymi użytkownikami.

Więcej informacji można znaleŸć na stronie www.swblog.pl i oczywiœcie na stronie organizatora konkursu: www.cns.pl. Wszystkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: konkurs@cns.pl

Formularz rejestracji znajduje się tutaj.


Pištek, 12.02.2010 r.

Teamcenter for Simulation na pierwszej pozycji

Oprogramowanie Teamcenter for Simulation zdominowało kompleksowe badanie dostawców oprogramowania przeprowadzone przez agencję badawczš CPDA, uzyskujšc najlepsze wyniki w 24 z 27 podkategorii...

Firma Siemens PLM Software, oddział koncernu Siemens Industry Automation Division i globalny dostawca oprogramowania i usług do zarzšdzania cyklem życia produktu (PLM) poinformowała, iż aplikacja do zarzšdzania procesem analiz inżynierskich i symulacji, która jest składowš platformy TeamcenterŽ, zdecydowanie pokonała swoich konkurentów we wszystkich głównych kategoriach ujętych w niezależnym badaniu przeprowadzonym przez firmę analitycznš Collaborative Product Development Associates (CPDA).

Wyniki badania ogłoszono i opublikowano w raporcie zatytułowanym Simulation Data & Process Management – Vendor Scorecard. W raporcie znaleŸć można ocenę pięciu wiodšcych dostawców oprogramowania w tej kategorii, która sporzšdzona została na bazie analizy 60 kryteriów w czterech głównych kategoriach. Kategorie te zostały dodatkowo podzielone na 27 podkategorii, w której każdy dostawca mógł otrzymać oceny w przedziale od zero do pięciu, gdzie 5 była ocenš najwyższš. Teamcenter uzyskał najlepsze rezultaty w zdecydowanej większoœci kategorii.
• Teamcenter zwyciężył we wszystkich czterech głównych kategoriach;
• Żadne rozwišzania nie było punktowane wyżej niż Teamcenter w 24 z 27 podkategorii;
• Teamcenter uzyskał ocenę 5 w 21 z 27 podkategorii;
• Teamcenter uzyskał ocenę cztery lub wyższš w 26 z 27 podkategorii;

Według niezależnego raportu CPDA, cyt.: „(...) naturalna integracja systemu do zarzšdzania procesem analiz inżynierskich i symulacji (Simulation Data & Process Management) z platformš Teamcenter pozwala osišgnšć dodatkowe korzyœci tym użytkownikom, którzy pragnš wykorzystywać pełne możliwoœci systemów klasy PLM. Łšczšc różne obszary działania przedsiębiorstwa, takie jak: zarzšdzanie wymaganiami, projektowanie produktów, analizy inżynierskie, produkcję czy serwis Teamcenter for Simulation doskonale zaspokaja potrzeby firm wykorzystujšcych œrodowisko PLM.”

Badanie CPDA oprócz firmy Siemens PLM Software obejmowało również innych dostawców, w tym:  ANSYS, Dassault Systemes/SIMULIA, MSC.Software i Altair. Każdy z nich (z wyjštkiem Altair), podczas specjalnych paneli dyskusyjnych prezentował „na żywo” swoje rozwišzania.

– Jesteœmy bardzo zadowoleni z wyników tego niezależnego badania ponieważ potwierdziły one słusznoœć naszej strategii, którš przyjęliœmy w momencie stworzenia rozwišzania Teamcenter Simulation Process Management – powiedział Jim Rusk, vice prezes, Digital Simulation Solutions, Siemens PLM Software. – Bardzo wczeœnie odkryliœmy, że oprogramowanie do przeprowadzania analiz inżynierskich i symulacji procesów (CAE) ma kluczowe znaczenie nie tylko w procesie opracowywania produktu, ale stanowi również integralnš częœć całego procesu cyklu życia produktów. Ta spójna integracja pomiędzy platformš PLM a aplikacjami symulacyjnymi jest ważnš częœciš naszej strategii i głównym czynnikiem naszego sukcesu w tym badaniu.

ródło: Siemens PLM Software


Czwartek, 11.02.2010 r.

TOPBUILDER dla ZWCAD

19 stycznia 2010 r., podczas Forum Nowoczesnych Technologii zorganizowanego  w ramach XIX Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA, ogłoszono oficjalne wyniki konkursu TopBuilder na najlepsze, innowacyjne produkty roku 2010

W tym roku w dziedzinie „Najlepszy produkt IT 2010 roku” statuetka została przyznana firmie Usługi Informatyczne SZANSA za oprogramowanie wspomagajšce projektowanie 2D i 3D: ZWCAD Standard i ZWCAD Professional.

Statuetkš TOPBUILDER wyróżniane sš wysokiej jakoœci markowe produkty, innowacyjne rozwišzania materiałowe, technologiczne i konstrukcyjne oraz produkty IT dla budownictwa. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych i najnowszych materiałów, sprzętu i urzšdzeń budowlanych w celu ich promocji i poszerzenia wiedzy inżynierskiej o najnowszych rozwišzaniach niezbędnych do budowy i modernizacji obiektów, które powinny być realizowane w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, nowoczeœnie, sprawnie oraz dawać gwarancję wysokiej jakoœci, trwałoœci i bezpieczeństwa. Statuetkę przyznaje miesięcznik „Builder”. Innowacje wyłaniane sš zawsze na przełomie roku. Przewodniczšcym kapituły konkursu jest prof. zw. dr hab. inż. Kazimierz Szulborski Dyrektor Katedry Projektowania Konstrukcji Politechniki Warszawskiej, Przewodniczšcy Rady Programowej miesięcznika „Builder”, wybitny konstruktor i rzeczoznawca budowlany. Pracom komisji weryfikacyjnej przewodniczy profesor Leonard Runkiewicz z Wydziału Inżynierii Lšdowej Politechniki Warszawskiej, zastępca przewodniczšcego Rady Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej oraz członek Rady Programowej miesięcznika „Builder”.

 

ródło: www.3dcad.pl


Czwartek, 11.02.2010 r.

Produkty Autodesk zgodne z Windows 7

Autodesk, Inc. ogłosił zgodnoœć swojego oprogramowania z systemem operacyjnym Windows 7. Dotyczy to dziewięciu produktów Autodesk,  w tym AutoCAD 2010, AutoCAD LT 2010 oraz rodziny Autodesk Inventor 2010.

– Windows 7 został stworzony z myœlš o naszych użytkownikach – powiedział Mark Relph, senior director Windows Product Management z Microsoft. – Jest nam bardzo miło, że wraz z Autodesk jesteœmy  w stanie zagwarantować naszym klientom nieograniczonš możliwoœć realizacji projektów.
Szczegółowa lista produktów Autodesk z rodziny 2010 zgodna z Windows 7 obejmuje: Autodesk Inventor 2010, Autodesk Inventor LT 2010, AutoCAD 2010, AutoCAD LT 2010, AutoCAD Architecture 2010,  AutoCAD Electrical 2 010, AutoCAD Mechanical 2010, AutoCAD MEP 2010 oraz Autodesk Algor Simulation 2010. Pozostałe produkty będš zgodne z nowym systemem, gdy ukażš się ich uaktualnione wersje.
– Autodesk jest zaangażowany w tworzenie oprogramowania, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom  naszych klientów, dostarczajšc im najszerszy możliwy zakres wyboru systemu operacyjnego – powiedział Chris Bradshaw, Autodesk chief marketing officer. – Autodesk i Microsoft łšczy wspólna idea ułatwiania codziennej pracy użytkownikom. Zamierzamy poszerzyć portfolio produktów zgodnych z Windows 7, aby wszyscy nasi klienci mogli korzystać z ulepszeń, które oferuje nowy system operacyjny – dodał.

Windows 7 wyposażony jest w szereg użytecznych funkcji dla użytkowników Autodesk, w tym pełnš zgodnoœć z komputerami 64-bitowymi oraz usługę Windows Search, gwarantuje także zwiększonš wydajnoœć. Istotnš cechš nowego systemu jest technologia Multi-touch, której zalety Autodesk wzišł pod uwagę przy tworzeniu nowego oprogramowania.  Podczas oficjalnej prezentacji Windows 7, Autodesk przedstawił Projekt Cooper – oprogramowanie do rysowania i tworzenia planów, które  w pełni wykorzystuje korzyœci technologii Multi-touch. Bezpłatna wersja Project Coper dostępnš jest do pobrania na www.autodesk.com/projectcooper.

ródło: www.autodesk.pl


Czwartek, 28.01.2010 r.

„Rocznicowe” wyniki Konkursu dla Forumowiczów!

Gdy zerknšłem do najstarszych wpisów na CADblog.pl w dziale Aktualnoœci, odkryłem, że... upłynšł rok od czasu zamieszczenia pierwszego z nich. 28 stycznia jest więc takš symbolicznš rocznicš i proszę mi wierzyć, że to czysty zbieg okolicznoœci, iż właœnie na dzisiaj zapowiedziałem ogłoszenie wyników Konkursu dla Forumowiczów CADblog.pl

Czy Konkurs zaktywizował nowych użytkowników? W pewnym sensie tak, więc swój cel osišgnšł. Główne nagrody mogłem rozlosować (z pomocš „sierotki” w osobie najstarszego syna) wœród tych spoœród Państwa, którzy nie tylko zarejestrowali się na forum, poruszyli jakiœ wštek, ale także odpowiedzieli na pytania konkursowe, a oprócz tego – zasugerowali, które nagrody otrzymaliby najchętniej. Okazało się to pomocne (zwłaszcza w przypadku ksišżek), a poza tym pozwala mieć nadzieję, że rozlosowane nagrody rzeczywiœcie sprawiš radoœć laureatom (trochę patetycznie, ale niech tam – w końcu to rocznica).
(...)

| więcej – w  tym lista nagrodzonych – tutaj |


Czwartek, 28.01.2010 r.

Okulary 3D do... stacji roboczych

Doczekaliœmy się relatywnie niedrogich okularów 3D do pracy z komputerowymi systemami projektowania. Dzisiaj PNY ogłosiła wprowadzenie na rynek kompatybilnych migawkowych okularów 3D Vision. Użytkownicy profesjonalnego oprogramowania będš mogli korzystać w praktyce ze stereoskopowego rozwišzania 3D wysokiej jakoœci, które umożliwia oglšdanie obrazów w trójwymiarze na... zwykłym ekranie monitora

Specjaliœci z wielu dziedzin będš teraz mogli korzystać z pełnego wsparcia technologii stereoskopowej Open GL Quad-Buffered oferowanej przez karty graficzne NIVIDIA Quadro, a wszystko to dzięki kombinacji kompatybilnych okularów 3D, gotowego obrazu 3D (ready display) i wspomagania kartš graficznš NIVIDIA Quadro.
Wiele profesjonalnych aplikacji, takich jak np.: Autodesk Maya, Dassault Systemes CATIA, Landmark GeoProbe, standardowo obsługujš cztery bufory wyœwietlania stereoskopowego. Dodatkowo, niektóre systemy (także CAD) sš w stanie obsługiwać cztery bufory wyœwietlania stereoskopowego po zainstalowaniu specjalnych nakładek.
– System Quad buffered stereo (cztery bufory wyœwietlania stereoskopowego) zapewnia każdemu oku osobny widok, z nieznacznie różnš perspektywš, używajšc właœnie czterech buforów (przód lewo, przód prawo, tył lewo, tył prawo) zamiast dwóch (przód i tył) – oœwiadczył Laurent Chapoulaud, Dyrektor do spraw marketingu EMEA Professional Solutions w PNY Technologies. – Cztery bufory wyœwietlania stereoskopowego pozwalajš użytkownikom widzieć obraz płynnie, również używajšc funkcji pełnego ekranu lub używajšc jednoczeœnie wielu okienek na stanowisku pracy.

Kompatybilne okulary 3DVision NVIDIA sš dostępne m.in. w zestawie Complete Quadro 3D Vision (sugerowana cena detaliczna: 189 euro netto), zawierajšcym:
• okulary 3D Vision
• nadajnik IR
• kabel 3-pin mini-DIN do podłšczenia karty graficznej
• sterowniki Quadro
• przewodnik instalacyjny dla Quadro

PNY Technologies jest partnerem NVIDIA Quadro w obu Amerykach, Europie, Afryce oraz na Œrodkowym Wschodzie. Więcej informacji na stronie PNY Technologies www.pny.eu/quadro. A o zasadzie działania okularów 3D można przeczytać także na blogu, link tutaj.


Czwartek, 28.01.2010 r.

Jest Tecnomatix 9.1

W połowie stycznia br. Siemens PLM Software udostępniła
najnowszš wersję oprogramowania Tecnomatix

Tecnomatix 9.1 zawiera nowe narzędzia przepływu informacji (workflows) w zakresie planowania oraz ulepszone funkcjonalnoœci wspierajšce wiele gałęzi przemysłu. Wcišż udoskonalana integracja z oprogramowaniem Teamcenter, najczęœciej używanym systemem PLM, oznacza, że wiele z funkcjonalnoœci Tecnomatixa może być zaimplementowanych lub kontrolowanych bezpoœrednio poprzez œrodowisko Teamcenter.

Ulepszenia wersji Tecnomatix 9.1 obejmujš:
• Planowanie procesu budowy karoserii (BIW – Body-in-White);
• Rozwišzania do zarzšdzania jakoœciš dla różnych gałęzi przemysłu;
• Planowanie procesu montażu;
• Cyfrowe modelowanie operacji manualnych z wykorzystaniem modeli sylwetek ludzkich.

Więcej informacji:
Tecnomatix 9.1 – Co nowego?
Blog Markusa Erlmanna z zespołu Tecnomatixa


Czwartek, 28.01.2010 r.

WBKT rusza już na poczštku marca!

Wirtualne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne (bo to właœnie kryje się pod tytułowym skrótem)
to inicjatywa twórcy portalu e-technolog.pl

 

 

 

 

Ideš „Wirtualnego Biura” jest zrzeszenie w jednym sieciowym miejscu grupy fachowców – inżynierów, technologów i techników z różnych dziedzin – a następnie realizacja zleconych z zewnštrz projektów.
Proste? Raczej nie, gdyż będzie wymagało umiejętnej koordynacji działań poszczególnych osób realizujšcych dane zlecenie. Dlatego też nie każdy może podjšć tego typu wyzwanie.
Nowatorskie? Na pewno, zwłaszcza w skali naszego kraju (podobne inicjatywy można obserwować już w krajach Europy zachodniej i za oceanem). A wszystko wydaje się wróżyć powodzenie temu projektowi. Marcin Szeliga, pomysłodawca i twórca portalu e-technolog.pl, a także wydawca internetowego periodyku „Praktyczne Rozwišzania” (opisujšcego m.in. różne technologie wytwarzania w oparciu o konkretne przypadki), dysponuje niezbędnym doœwiadczeniem i wielkš determinacjš, a to powinno wystarczyć do realizacji niełatwego projektu. A spotkał się on ze sporym zainteresowaniem – zgłaszajš się już osoby chcšce aktywnie uczestniczyć w działaniach biura.

– Jesteœmy w stanie podjšć się każdego zlecenia, poczšwszy od konstruowania, poprzez dobór odpowiedniej technologii, narzędzia, napisania instrukcji spawalniczej, kończšc na doborze parametrów obróbki mechanicznej, cieplnej itp. – czyli obsługujemy kompleksowo każde ze zleceń – pisze na swoim portalu Marcin Szeliga. – W dobie Internetu  nasza grupa może liczyć fachowców z całej polski (mamy do dyspozycji maile, komunikatory, skanery itp.), a dzięki temu, że nie wynajmujemy biura i nie generujemy niepotrzebnych kosztów, możemy zaoferować niskie stawki za wykonywane usługi – dodaje.

Pojawiły się pytania: co z licencjš na oprogramowanie? Otóż osoby odpowiedzialne w grupie za projektowanie, konstruowanie, opracowywanie procesów technologicznych, dysponujš własnymi licencjami. Prócz tego dystrybutorzy oprogramowania również sš zainteresowani projektem i chcš go wspomóc poprzez udostępnienie dodatkowych licencji na potrzeby tworzšcego się WBKT.

Jak wyglšda stan liczebny zespołu (dane na dzień 26.01.2010)? Animator projektu otrzymał siedem zgłoszeń użytkowników WBKT (czyli osób współtworzšcych projekt i realizujšce zlecenia Biura) i dziesięć zgłoszeń osób zainteresowanych członkostwem w WBKT (będšcych obserwatorami projektu; osoby te dodatkowo będš czynnie uczestniczyć we wszystkich konsultacjach, poradach nad danym zleceniem, zdobędš doœwiadczenie z zakresu konstruowania, opisu i doboru technologii, oraz będš realizować nie skomplikowane projekty).

Jak dołšczyć do WBKT?
Wystarczy wysłać na adres: szeliga@e-technolog.pl zgłoszenie, zaznaczajšc formę współpracy (użytkownik lub członek WBKT) wraz z opisem swojego doœwiadczenie i umiejętnoœci.
CADblog.pl już w tej chwili deklaruje, iż obejmie działania WBKT swoim patronatem medialnym.

Więcej informacji: www.e-technolog.pl
Wydania archiwalne Praktycznych Rozwišzań: do pobrania tutaj


Czwartek, 28.01.2010 r.

„Avatar” na SWW 2010?

To prawda. Goœciem specjalnym konferencji SolidWorks World 2010 będzie reżyser budzšcego w pewnych kręgach kontrowersje filmu Avatar, pełnometrażówki zrealizowanej w całoœci w technologii  3D…

Mechanik, kierowca ciężarówki, a przede wszystkim… zdobywca jedenastu Oskarów, producent i reżyser James Cameron zjawi się na konferencji SWW 2010, zaczynajšcej się już za kilka dni – bowiem 31 stycznia 2010, w Anaheim w Kalifornii.

Nie każdy jest w stanie zainspirować w jakiœ sposób ponad 4-tysięcznš rzeszę użytkowników SolidWorks (a tylu uczestników spodziewajš się w tym roku organizatorzy wydarzenia), ale w przypadku tego goœcia specjalnego trudno mieć wštpliwoœci, że tak właœnie będzie. Filmografia? Dla przykładu niech będš „Obcy”, „Terminator” – a ostatnio „Avatar”. Doœć wspomnieć, że to właœnie jemu filmowy œwiatek producentów S-F zawdzięcza opracowanie technologii pozwalajšcej na oddanie m.in. głębi oceanu, czy też odległych przestrzeni kosmicznych, powierzchni obcych planet etc.

 – James Cameron dokonał zdumiewajšcych rzeczy w dziedzinie technologii wizualizacji. Ale w zasadzie zrobił dokładnie to samo, co na co dzień starajš się robić użytkownicy SolidWorks: podejmujš wyzwania, pracujš nad rozwišzaniami, sprawiajš, że ich projekty się urzeczywistniajš, a na koniec… cieszš z odniesionego sukcesu!” –  powiedział Jeff Ray, DS SolidWorks Corp. CEO. – Nie możemy się doczekać spotkania z nim na naszej konferencji – dodał.

| więcej na swblog.pl |


Czwartek, 28.01.2010 r.

Alias Sketch i AutoCAD

Dostępny jest już nowy dodatek, pozwalajšcy na współpracę aplikacji Alias Sketch ze œrodowiskiem AutoCAD

Przeznaczony jest on dla wszystkich użytkowników AutoCAD, którzy zajmujš się zagadnieniami nie tylko stricte konstrukcyjnymi, ale także kreatywnymi, a w swej dotychczasowej praktyce w tym celu posługiwali się aplikacjami nie zwišzanymi z CAD, jak Photoshop czy też Corel. Ponieważ AutoCAD z założenia bazuje na grafice wektorowej, korzyœciš dla jego użytkowników jest możliwoœć zaimportowania rysunku utworzonego w  Alias Sketch i jego dalszej edycji już bezpoœrednio w œrodowisku CAD. Pomaga w tym w pełni zintegrowany interfejs użytkownika.

ródło: http://labs.blogs.com/
Dodatek można pobrać bezpłatnie ze strony: http://labs.autodesk.com/utilities/alias_sketch_for_autocad/


Czwartek, 28.01.2010 r.

Maintenance Pack 2 dla Solid Edge ST2

To szczególny pakiet serwisowy, gdyż wprowadza w pełni funkcjonalne œrodowisko modelowania synchronicznego arkuszy blach!

Uaktualnienie jest dostępne dla wszystkich użytkowników Solid Edge w/ST2, w tym klientów bez aktywnej usługi wsparcia technicznego. W celu uzyskania szczegółowych informacji należy skontaktować z najbliższym partnerem handlowym firmy Siemens PLM Software lub bezpoœrednio na adres: info.pl.plm@siemens.com


Czwartek, 28.01.2010 r.

CADALYST znowu na papierze...

...ale już nie tak, jak przedtem, bo odpłatnie! Czasopismo, które ukazywało się nieprzerwanie do lutego 2009 roku, ponownie możemy otrzymać w wydaniu papierowym. Tyle tylko, że kosztuje ono blisko 10 USD (plus 18 USD kosztów wysyłki!) za numer. A ukazuje się ono w cyklu kwartalnym

Longitude Media, nowy wydawca CADALYSTA, postanowił wyjœć naprzeciw oczekiwaniom dotychczasowych stałych czytelników i wprowadził usługę tzw. print-on-demand (druku na życzenie), co pozwoli drukować okreœlonš liczbę egzemplarzy i uniknšć zwrotów. Może tego typu działanie stanowi wskazówkę dla polskich czasopism o tematyce inżynierskiej, ukazujšcych się odpłatnie w wersji papierowej?

Cieszę się, że pismo znowu jest obecne na rynku (obok widoczna okładka wydania „zimowego”), szkoda jednak, że wydawca CADALYST nie zdecydował się na pójœcie drogš Develop3D (lub CADblog.pl) i nie udostępnił swojego czasopisma nieodpłatnie w postaci elektronicznej. Nie zmienia to jednak faktu, iż każdy zainteresowany znajdzie na internetowej stronie CADALYST prawdziwš kopalnię niezbędnych informacji. A zadbał o to zespół redakcyjny, który mimo przerwy wydawniczej, nie zaprzestał oczywiœcie działalnoœci on-line.

We wspomnianym wydaniu papierowym znajdziemy m.in.: eko-CAD, czyli raport na temat zaimplementowanych do współczesnych systemów CAD 3D narzędzi wspomagajšcych pro-ekologiczne projektowanie (w tym narzędzia do analizy i automatycznej przebudowy geometrii w celu zmniejszenia masy modelu itp.); „Patrz, ale nie dotykaj” – czyli o zastosowaniu hologramów we współczesnej technice projektowej; o doborze optymalnego (najlepszego) monitora do zastosowań CAD i wiele, wiele innych...

Liczę na to, że uda mi się wejœć w posiadanie przynajmniej tego ostatniego wydania podczas zbliżajšcej się konferencji SWW2010...

Więcej informacji: http://www.cadalyst.com/

P.S.
Zapomniałem przy tej okazji o... Desktop Engineering.
Na stronie www.deskeng.com można znaleŸć oczywiœcie link do bezpłatnych wydań tego miesięcznika dostępnych w postaci elektronicznej (link tutaj: http://www.nxtbook.com/nxtbooks/level5/desktopeng_201001/index.php?bm=maximized). Można czytać czasopismo on-line, lub pobrać specjalnš aplikację pozwalajšcš na przeglšdanie go na ekranie monitora w dowolnym czasie.


Czwartek, 28.01.2010 r.

PLM i Auto Show

Co może mieć wspólnego Siemens PLM Software z  North American International Auto Show? Otóż technologia Siemens PLM wykorzystywana jest przez niemal wszystkich producentów samochodów...

Istotnie, do rozwoju ponad 90 procent samochodów wystawianych przez największych producentów na międzynarodowej wystawie North American International Auto Show, wykorzystano technologię informatycznš właœnie tej firmy – m.in. do planowania, oceny i koordynacji rozwoju i produkcji pojazdów.
Siemens PLM Software spełnia potrzeby wiodšcych producentów oryginalnego wyposażenia (ang. original equipment manufacturers – OEM), które majš istotny wpływ na realizację ich misji, umożliwiajšc zarzšdzanie współpracš pomiędzy funkcjami technicznymi oraz wewnštrz rozszerzonego łańcucha dostaw. Dzięki zniesieniu barier pomiędzy funkcjami technicznymi, zapewnieniu dostępu do informacji w realnym czasie oraz analizie i symulacji, Siemens PLM Software umożliwia podniesienie wydajnoœci o kilkanaœcie do kilkudziesięciu procent.
– Obserwatorzy branży motoryzacyjnej zdajš sobie dobrze sprawę z tego, że produkty firmy Siemens PLM Software, bioršc pod uwagę szeroki portfel klientów firmy, sš obecnie wykorzystywane w niemalże wszystkich nowych programach samochodowych na œwiecie. – mówi Dick Slansky, starszy analityk i dyrektor ds. badań PLM w ARC Advisory Group.
W 2008 roku 50 największych firm zrzeszonych w organizacji Organization of Motor Vehicle Manufacturers wyprodukowało ponad 68 milionów samochodów na całym œwiecie, do produkcji ponad 64 milionów z tych samochodów wykorzystano technologię Siemens PLM Software.
– Z punktu widzenia branży motoryzacyjnej, technologia PLM to o wiele więcej niż projektowanie. Owszem, jednš z funkcji oprogramowania PLM jest projektowanie, lecz nie obejmuje ono cyfrowej produkcji i zarzšdzania danymi produktu, które stanowiš dwa najważniejsze obszary generujšce największe oszczędnoœci w rozwijajšcej się branży motoryzacyjnej. – mówi Joe Barkai, dyrektor ds. strategii cyklu życia produktu w IDC Manufacturing Insights.
– Z grupy 16 producentów OEM, którzy wypuszczajš na rynek powyżej jednego miliona samochodów rocznie, 15 wykorzystuje do rozwoju i produkcji swoich samochodów technologię firmy Siemens PLM Software – dodaje Chuck Grindstaff, wiceprezes zarzšdu, dyrektor ds. technologii i produktu w Siemens PLM Software.

ródło: Siemens PLM Software


Czwartek, 28.01.2010 r.

8 nakładek dla SolidWorks Enterprise PDM 2010

Firma d2m3 Limited, integrator systemów zarzšdzania danymi oraz firma zajmujšca się rozwojem programu SolidWorks, ogłosiła wydanie oœmiu zintegrowanych nakładek programowych dla platformy SolidWorks Enterprise PDM 2010

Użytkownicy Enterprise PDM mogš teraz zautomatyzować zarzšdzanie e-mailami, zarzšdzać rysunkami Microstation, wgrywać dokumenty do SharePoint-a, tworzyć pakiety transmisyjne rysunków i dokumentów oraz dużo więcej.

Platforma SolidWorks Enterprise PDM jest używana przez tysišce użytkowników na całym œwiecie w zarzšdzaniu danymi projektowymi oraz w automatyzacji procesów projektowania. Nowe nakładki programowe oferujš mocno pożšdane przez zespoły projektantów funkcje, które ułatwiš im współpracę, pomogš przechowywać, współdzielić oraz wyszukiwać dane bardziej efektywnie:

• Email Manager – umożliwia zautomatyzowanie archiwizacji wiadomoœci e-mail wraz z załšcznikami;
• SharePoint Connector – automatyzuje publikowanie rysunków i dokumentów oraz powišzanych meta-danych;
• Microstation Connector – rozszerza gamę obsługiwanych aplikacji CAD o Bentley Microstation;
• Transmittal Creator – automatyzuje tworzenie oraz przesyłanie pakietów transmisyjnych rysunków i dokumentów;
• Advanced AutoNumbering – odpowiada za dynamiczne podejœcia do sposobu nazywania plików;
• Contact Manager – automatycznie wypełnia formularze i dokumenty z udostępnionych informacji kontaktowych;
• Task Recipient – usprawnia przepływ pracy poprzez dodanie powiadomień i przypomnień specyficznych dla danych zadań projektowych;
• PDF Conversion Server – automatyzuje konwersję plików Office, AutoCAD oraz SolidWorks do formatu PDF.

Wraz z wydaniem nowego zestawu nakładek, firma d2m3 wkracza w swój 10 rok działalnoœci – jako firmy rozwijajšcej platformę SolidWorks Enterprise PDM.

ródło: www.d2m3.com, www.3dcad.pl


Czwartek, 28.01.2010 r.

Nowa strona Siemens PLM Software (PL)

Jakiœ czas temu, podczas „sieciowego przeglšdu prasy”, z miłym zaskoczeniem odkryłem, iż polskojęzyczna strona Siemens PLM Software zyskała nowš szatę graficznš

Poprawiono (takie jest przynajmniej moje subiektywne odczucie) także możliwoœci nawigacji na stronie (wygodna „wyszukiwarka” rozwišzań systemowych, czytelnie przedstawione aktualnoœci). Szkoda natomiast, że nie ułatwiono dostępu do forum użytkowników oprogramowania Siemens – nie prowadzi do niego żaden bezpoœredni link. Może warto to zmienić? Zwłaszcza, że zainteresowani mogš znaleŸć tam wiele ciekawych informacji...

http://forum.siemens-plm.pl/
http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/


Czwartek, 28.01.2010 r.

Aktualizacja dla 3DVIA Composer

Dassault Systemes poinformowało o wydaniu nowej wersji rozwišzania 3DVIA Composer. Aplikacja doczekała się edycji V6R2010x oraz wielu znaczšcych rozszerzeń majšcych na celu usprawnienie współpracy projektowej z wykorzystaniem danych 3D

Zadaniem 3DVIA Composer jest upraszczanie procesu tworzenia i wymiany dokumentacji technicznej w ramach przedsiębiorstw różnej skali, w czym pomóc majš specjalistyczne funkcje do generowania rozmaitych treœci na podstawie trójwymiarowych modeli częœci i złożeń utworzonych w systemach CAD. Treœciami tymi mogš być zarówno procedury składania i rozkładania mechanizmów, ilustracje techniczne, interaktywne animacje 3D, jak i materiały szkoleniowe, marketingowe czy też profesjonalne prezentacje ułatwiajšce sprzedaż gotowych produktów oraz wybór i zamawianie ich ostatecznych wariantów.

Najnowsza aktualizacja V6R2010x oferuje rozszerzenia możliwoœci tworzenia ilustracji technicznych, dysponuje uproszczonym interfejsem użytkownika programu, ułatwia obsługę narzędzi CATIA FT&A, oferuje także ułatwienia w zakresie bezpoœredniego publikowania materiałów w internecie, narzędzia umożliwiajšce wymianę danych i korzystanie z plików 3D pochodzšcych z różnych systemów CAD oraz nowe funkcje pozwalajšce na œciœlejszš współpracę aplikacji ze œrodowiskiem CATIA V5.
Więcej informacji na temat programu można znaleŸć na stronie http://www.3dviacomposer.com/v6r2010x

 ródło: www.cad.pl


Œroda, 27.01.2010 r.

NX dla studentów!

Jak poinformował portal CAD.pl, na oficjalnym amerykańskim blogu firmy Siemens PLM Software pojawiła się informacja o wydaniu nowej studenckiej wersji oprogramowania NX. To z pewnoœciš bardzo ważna wiadomoœć, a w naszym kraju – jak słusznie zauważa CAD.pl – przeszła praktycznie bez echa...

Siemens PLM Software już od dawna prowadzi intensywny program akademicki, z którego korzysta ponad milion studentów w ponad 10 tysišcach instytucji naukowych na całym œwiecie, ale jak dotšd w ofercie firmy brakowało rozwišzania skierowanego do indywidualnych odbiorców tego rodzaju.

Lukę tę ma wypełnić właœnie NX Student Edition. Wydanie wyposażone zostało we wszystkie możliwoœci komercyjnej wersji programu, a więc funkcje do modelowania, rysowania, tworzenia złożeń i renderowania projektów, jak również NX Product Template Studio, pełnš dokumentację technicznš i narzędzia do samodzielnej nauki używania aplikacji. Producent zastrzega jednoczeœnie, że nie ma ono bynajmniej zastšpić dotychczasowych rozwišzań akademickich, lecz stanowić jedynie – ich uzupełnienie.
Pakiet NX Student Edition został wyceniony na niespełna 135 dolarów (czyli mniej niż 1% ceny standardowej) i znalazł się już w ofercie kilku amerykańskich sklepów internetowych. Jest dostępny m.in. w języku chińskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i oczywiœcie angielskim. Studenckš edycję aplikacji mogš kupić studenci, nauczyciele oraz oœrodki edukacyjne, a zawarcie transakcji wymaga oczywiœcie potwierdzenia przez nabywcę posiadania statusu edukacyjnego.

http://siemens.pmhclients.com
ródło: www.cad.pl


Œroda, 27.01.2010 r.

Bezpłatna analiza wtrysku tworzyw...

Firma Simpoe, Złoty Partner SolidWorks, jest producentem programu SimpoeWorks służšcego do przeprowadzania symulacji wtrysku. Œrodowisko programu jest w pełni zintegrowane z programem SolidWorks. Wszystkie kroki majšce na celu przygotowanie do analizy, jak również prezentacja wyników odbywa się w doskonale znanym oknie programu SolidWorks

Program jest łatwy w obsłudze i przyjazny użytkownikowi, a przygotowanie procesu analizy odbywa się „krok po kroku”. Utworzenie siatki (mesh) bryłowej lub skorupowej, nadanie materiału (wybranie z biblioteki), wybranie rodzaju maszyny, ustawienie parametrów wtrysku i... gotowe.
Program potrafi dobrać (i podpowiedzieć użytkownikowi) wszystkie parametry automatycznie, jednak to użytkownik ma pełnš kontrolę nad ustawieniami przygotowywanego procesu. Pracujšc z SimpoeWorks poruszamy się w dobrze znanym œrodowisku SolidWorks bez koniecznoœci eksportu modelu, a wszelkie zmiany w modelu  widoczne sš od razu.
Warto wspomnieć, że dostępne jest także darmowe narzędzie do symulacji procesu wtrysku w œrodowisku SolidWorks. Ponieważ firma będzie obecna na konferencji SWW2010, postaram się zdobyć trochę więcej informacji „bezpoœrednio u Ÿródła”.
Simpoe prowadzi... blog, zawierajšcy ciekawe informacje na temat oferowanego oprogramowania. Można tam znaleŸć wiele ciekawostek, porad dotyczšcych analizy wtrysku, pochodzšcych bezpoœrednio od specjalistów technicznych Simpoe.

Więcej informacji na temat SimpoeWorks i e-SimpoeWorks można znaleŸć m.in. na stronie www.cns.pl. A wszyscy zainteresowani pobraniem darmowej wersji, powinni wejœć na stronę producenta, a dokładnie... tutaj: http://www.simpoe.com/inscription_eval.php?Lng=EN


Œroda, 27.01.2010 r.

„Koło ratunkowe” od Autodesk

Autodesk uruchomił specjalny Program Pomocy, którego celem jest wsparcie poszukujšcych pracy architektów, projektantów i inżynierów

W ramach Programu Pomocy Autodesk udostępnione zostanie oprogramowanie do projektowania, szkolenia oraz zasoby, które pomogš zwolnionym z pracy specjalistom utrwalić i rozszerzyć umiejętnoœci w zakresie technologii 3D. Program oferuje także bezpłatnš licencję studenckš na oprogramowanie, która daje dostęp do najnowszych wersji produktów, bezpłatnych szkoleń on-line, a także przygotowanie do uzyskania certyfikatu i egzaminy dostępne po obniżonych cenach.

Program Pomocy Autodesk jest dostępny online poprzez portal www.autodesk.pl/assistance. Użytkownicy portalu mogš skorzystać z następujšcych możliwoœci:
• Bezpłatna licencja na oprogramowanie: licencje studenckie na 17 produktów, w tym: AutoCAD, Autodesk Revit Architecture, Autodesk Inventor Professional i/lub AutoCADŽ Civil 3D;
• Bezpłatne szkolenie on-line: szkolenie „na żšdanie” dostępne 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu dzięki subskrypcji na kursy elektroniczne, Autodesk University on-line i podręcznikom elektronicznym;
 • Szkolenie bezpoœrednie w promocyjnych cenach: ponad 70 Autoryzowanych Sprzedawców Autodesk i Centrów Szkoleniowych Autodesk (ATCŽ) oferuje szkolenia bezpoœrednie w swoich oœrodkach bezpłatnie lub po znacznie obniżonych cenach. Oferty mogš się różnić – szczegółowe informacje można uzyskać w lokalnym centrum ATC lub u sprzedawcy;
• Certyfikaty: przygotowanie do uzyskania certyfikatu i egzaminy dostępne po obniżonych cenach, poprzez Autoryzowane Centra Certyfikacyjne;
• Bezpłatny dostęp do Autodesk University Online: portal z ponad 1000 zarejestrowanych sesji szkoleniowych.

Program Pomocy Autodesk jest dostępny do 31 marca 2010 r. dla każdego, kto zatrudniony był w branży architektonicznej, inżynieryjnej, projektowej i produkcyjnej, a obecnie pozostaje bez pracy. Zainteresowane osoby zaproszone sš do zarejestrowania się na portalu: www.autodesk.pl/assistance. W zakładce „Szkolenia” użytkownicy znajdš najbliższe Autoryzowane Centra Szkoleniowe oraz Certyfikacyjne.
Zasoby i materiały szkoleniowe dla użytkowników sš dostępne również na stronie Autodesk University Online (AU Online), polskiej stronie społecznoœci użytkowników Autodesk Autodesk User Group International, stronach społecznoœci branżowych industry communities oraz w kanale Autodesk YouTube Channel.

ródło: www.autodesk.pl


Œroda, 27.01.2010 r.

Pożegnanie z XP

Kończy się wsparcie dla systemu Windows XP Professional w wersji 32 i 64-bitowej. Oznacza to niestety nadchodzšcš koniecznoœć aktualizacji starych systemów operacyjnych. A może „stety”? Podobno Windows 7 istotnie wydaje się spełniać pokładane w nim nadzieje użytkowników. Ale wracajš do SolidWorks, kończšce się wsparcie dla XP to nie jedyna nowoœć. Od wersji SolidWorks 2011 głównym i... jedynym narzędziem przeznaczonym do wizualizacji (!) pozostanie PhotoWorks 360

Microsoft oficjalnie od kwietnia 2009 zaprzestał wspierania systemu Windows XP. SolidWorks 2010 jest ostatniš wersjš  wspierajšcš systemy z rodziny XP 32 i 64 bitowe wersje.  W póŸniejszym okresie pozostaje wybór jednego z dwóch systemów, Windows Vista i Windows 7 w wersjach 32 i 64-bitowej (co w praktyce oznacza wybór „siódemki”). Dotyczy to także większoœci dodatków i SolidWorks Simulation oraz produktów SolidWorks Enterprise PDM.
Należy także pamiętać o zwiększajšcych się wymaganiach systemowych, a zwłaszcza procesorach – poczšwszy od wersji 2010 wymagana jest obsługa instrukacji SSE2.

ródło: www.pswug.info


Œroda, 27.01.2010 r.

IN-Motion dla Inventora

Niewielki zespół przedsiębiorstwa AR-CAD, znany niektórym z rozwišzań freeCAD (opisywanych w ostatnim wydaniu e-czasopisma CADblog.pl dostępnym w Archiwum) i StCAD, poinformował niedawno o rozszerzeniu swojej oferty o kolejne narzędzie służšce do przeprowadzania symulacji ruchu w œrodowisku Autodesk Inventor

IN-Motion to zintegrowany z nim dodatek, za pomocš którego można prowadzić symulacje kinematyczne i dynamiczne projektowanych złożeń. Narzędzie pozwala na łatwe wyznaczanie trajektorii ruchu oraz sił bioršcych udział w przemieszczaniu elementów mechanizmów. Dane dotyczšce więzów sš automatycznie pobierane przez dodatek, przez co od użytkownika wymaga on okreœlenia jedynie kilku podstawowych parametrów działania złożenia. Wyniki badań mogš zaœ być wyœwietlane na ekranie lub zapisywane w postaci arkusza kalkulacyjnego, dzięki czemu da się je póŸniej wykorzystać w dalszych analizach. IN-Motion umożliwia ponadto tworzenie animacji i materiałów wideo obrazujšcych działanie mechanizmu. Narzędzie posiada przyznany przez producenta œrodowiska Inventor certyfikat zgodnoœci z jego wersjš 2009.

Na szczególnš uwagę zasługuje... cena dodatku. Nie jest co prawda darmowy – tak jak wspomniany freeCAD, ale koszt jego nabycia to zaledwie 200 dolarów. Ze stron twórców można też pobrać bezpłatnš 30-dniowš edycję wtyczki wraz z materiałami szkoleniowymi i przykładowymi złożeniami.

www.ar-cad.com
ródło: www.cad.pl


Wtorek, 26.01.2010 r.

Ponad 7000 nowych licencji...

Takš liczbę licencji SolidWorks Educational Edition w Polsce w roku 2009 dostarczył tylko jeden z VAR SolidWorks – firma CNS Solutions

W roku 2009 firma CNS Solutions dostarczyła do polskich szkół i uczelni ponad 4000 licencji oprogramowania SolidWorks Educational Edition i 3600 licencji SolidWorks Student Access. Pracownik CNS, Dawid Fionik, zajšł trzecie miejsce w Europie pod względem iloœci dostarczonych licencji SolidWorks Educational Edition dla edukacji w roku 2009.

Czym jest SolidWorks Education Edition?
Jest to kompletny zestaw narzędzi wspomagajšcych projektowanie 3D, tworzenie dokumentacji 2D, wykonywanie analiz statycznych, kinematycznych, przepływów, tworzenia zaawansowanych wizualizacji. W pakiecie SolidWorks Educational Edition dostępne sš moduły SolidWorks Premium, Simulation Premium, Flow Simulation, SolidWorks Motion. SolidWorks Student Access zawiera całš funkcjonalnoœć pakietu SolidWorks Educational Edition i daje możliwoœć instalacji oprogramowania studentom i pracownikom naukowym na komputerach domowych.
Firma CNS, jako jedyny w Polsce preferowany partner edukacyjny - SolidWorks Preferred Educational Reseller – dostarczyła licencje między innymi do: Politechnik Białostockiej, Radomskiej, Gdańskiej, Łódzkiej, Warszawskiej, Œwiętokrzyskiej, Rzeszowskiej, Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie; Uniwersytetu Wrocławskiego; Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach; Uniwersytetu Poznańskiego; Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Warszawie; Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Centrów Kształcenia Praktycznego i szkół œrednich.

www.cns.pl


22.01.2010 r. (Dzień Dziadka)

249 DIVISION, czyli cudze chwalicie...

Miło pisać o pomysłach, projektach i koncepcjach. Jeszcze przyjemniej – o takich, które wdrożono do realizacji. A przykładem może być polski (przynajmniej jeœli chodzi o design i miejsce, w którym jest wytwarzany)... motocykl. Tym bardziej, że już niedługo, bo podczas targów Motor Bike Show w Sosnowcu (Expo Silesia, to tam, gdzie odbywajš się targi Wirtotechnologia) i na II Ogólnopolskiej Wystawie Motocykli i Skuterów każdy zainteresowany będzie mógł na własne oczy obejrzeć najnowsze dzieło inżynierów Rometu...

Fabryka Romet Motors podczas Międzynarodowych Targów Motorowerowych EICMA w Mediolanie zaprezentowała prototyp swojego najnowszego motocykla: 249 DIVISION (free style naked). Model wzbudził ogromne zainteresowanie wœród odwiedzajšcych, skupił na sobie także uwagę licznych mediów. Na stronie producenta można przeczytać, iż jest to „nowa jakoœć wœród motocykli klasy 250-125”. Ale bardziej interesujšcy wydaje się fakt, iż jest to także „oryginalny Romet design”.

Romet ma już w swoim dorobku kilka lżejszych jednoœladów o oryginalnym (polskim) wzornictwie. I nie mam tutaj na myœli oczywiœcie przykładów dawnej produkcji zakładów z czasów PRL (chociaż pamiętam, jak kiedyœ marzyłem o motorynce, którš zajeżdżał sšsiad).

Najnowszš kolekcję motocykli, skuterów i motorowerów Fabryka Romet Motors zaprezentuje wszystkim miłoœnikom motoryzacji na organizowanych w Polsce targach motoryzacyjnych dwukrotnie: podczas targów Motor Bike Show w Sosnowcu i na II Ogólnopolskiej Wystawie Skuterów i Motocykli w Warszawie. Będzie też wiele nowoœci, które producent zamierza wprowadzić na rynek w roku 2010.
Za oknem œnieg, ale... Sezon się zbliża...

ms

 P.S.
W Warszawie model 249 Divison będzie można oglšdać w dniach 19 – 21 luty 2010, podczas  II Ogólnopolskiej Wystawy Motocykli i Skuterów, w halach wystawienniczych MT Polska przy ul. Marsa 56. Godziny otwarcia hal dla odwiedzajšcych targi: 10.00 - 18.00.

A inne ciekawe projekty? Zachęcam do odwiedzin  na stronach: http://www.solarboats.pl/solar/index.htm,
a także tutaj ...


21.01.2010 r. (Dzień Babci)

Biblioteki i symulacja wtrysku, czyli seminaria w Sieci

Seminarium w sieci? W dowolnym (dogodnym terminie)? Tego chyba jeszcze nie było. A prawie na pewno – nie dotyczyło takiej tematyki...

Firma „TOP-TECH” Działalnoœć Naukowo-Badawcza Sp. z o.o. zaprasza zainteresowanych na internetowe seminaria z zakresu:
• stosowania biblioteki 3D/2D CAD elementów standardowych (CADENAS PARTsolutions – patrz tutaj);
• stosowania oprogramowania Autodesk Moldflow, aplikacji służšcej do symulacji wtrysku polimerów.

Możliwoœci tej ostatniej przedstawiciele TOP-TECH prezentowali 14.01.2010 r. w Warszawie podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie Autodesk. Ze względu na ramy czasowe prezentacja trwała zaledwie około 45 minut, poprzez Sieć możliwy będzie udział w pełnej (jak zapowiadajš organizatorzy) prezentacji aplikacji. Prezentacja będzie przeprowadzona przez Internet. Wystarczy posiadać komputer, łšcze internetowe oraz słuchawki internetowe (takie jak do SKYPE).

Organizatorzy proszš o kontakt w sprawie ustalenia dogodnego terminu prezentacji. Pełna prezentacja trwa około 2 godzin, ale może być również prowadzona w godzinach wieczornych – w zależnoœci od dostępnoœci słuchaczy.

Dane osoby kontaktowej:
Michał Bachan, kierownik działu Mold Design & Analysis
„TOP-TECH” Działalnoœć Naukowo-Badawcza, Sp. z o. o., tel./fax: (052) 345 61 43, kom.: 609 05 83 88
michal.bachan[ant]top-tech.us

Ÿródło: www.top-tech.us


21.01.2010 r. (Dzień Babci)

Istotny HotFix dla SolidWorks

Powiało grozš? Faktycznie, dawno nie było tego typu kłopotów. Jako pierwsza w Polsce informację tš podała oficjalna strona PSWUG, a to kolejny argument za tym, by – jeœli ktoœ z Państwa jeszcze się na niš nie zalogował – zrobił to jak najszybciej. Ale o jakš informację chodzi?

Pojawił się problem, istotny dla użytkowników pracujšcych w systemach 64-bitowych, w SW 2009 SP 5 lub SW 2010 SP 1 i SP 2. W momencie, gdy uruchomiony jest SW, otwarta aplikacja PhotoWorks, a zajętoœć pamięci wirtualnej przydzielonej dla SW przekracza 2GB, grozi nie tylko utrata stabilnoœci systemu, ale także – uszkodzenie plików systemowych – i to tych nie zwišzanych nawet z samym SolidWorks! (...)

| czytaj więcej |


Œroda, 13.01.2010 r.

Nagrody dla CAMdivision

Po raz pierwszy w historii firma z Polski otrzymała prestiżowš nagrodę dla najlepszej firmy w Europie:
Top EMEA Partner FY09! Chodzi tutaj oczywiœcie o najlepszego partnera Siemens PLM Software...

Sheraton Congress Hotel Frankfurt był miejscem dorocznej konferencji partnerów handlowych Siemens PLM Software  z regionu EMEA (Europe, the Middle East and Africa). Konferencja EPLS – EMEA Partner Leadership Summit 2010  odbyła się 31.11-1.12.2009 roku.
Pierwszy dzień poœwięcono prezentacjom m.in. na temat  pozycji Siemens PLM Software na tle innych producentów rozwišzań PLM. Przedstawiono nowe strategie marketingowe i narzędzia dedykowane dla obszaru EMEA. Poszczególne kraje przedstawiały swoje najbardziej udane wdrożenia systemów CAx/PLM oraz akcje marketingowe. Między wykładami odbywało się wręczanie nagród dla najlepszych firm w poszczególnych krajach oraz najlepszych firm spoœród całego obszaru EMEA. A wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, podczas której wręczano nagrody indywidualne.
Drugi dzień to już szczegółowe specjalizowane prezentacje produktów, które odbywały się równolegle w kilku salach. Nas szczególnie interesowały pokazy kierunków rozwoju NX CAM (zapowiedziano wersję NX CAM 7.5 w pierwszej  połowie roku, z dużymi zmianami w obróbkach 4-5 osiowych!), samego NX oraz Solid Edge już z... ST3. 

Konferencja podsumowała  rok finansowy 2009, który dla wielu firm nie był łatwy. Tymczasem po raz pierwszy w historii firma z Polski otrzymała prestiżowš nagrodę dla najlepszej firmy w Europie: Top EMEA  Partner FY09! A jak się okazało, nie była to jedyna nagroda przyznana firmie CAMdivision. Kolejna to nagroda dla najlepszej firmy w Polsce: „Top Partner in Poland FY09".
Argumentacja w obu przypadkach była podobna: „Successful FY2009 and exceeded their annual plan successfully replaced competitive CAM systems with NX CAM continuous 3 years of growth against extremely tough local economic conditions”.

A do tego znany Państwu także z łamów CADblog.pl (chociaż nie w takim stopniu, w jakim życzyłby sobie tego naczelny ;)) Krzysztof Augustyn (oczywiœcie CAMdivison) otrzymał indywidualnš nagrodę dla „Top Sales Person in Poland FY09", cyt.: „Very professional, successful salesperson with deep technical background (author of the first in Poland book about NX CAM), his contributions to  the final result of CAMdivision revenue in FY2009 were significant”.

Tak, autor pierwszej w Polsce ksišżki o NX CAM, której nakład nawiasem mówišc w zasadzie uległ już wyczerpaniu (dostępnych jest około 150 egzemplarzy w różnych księgarniach w kraju), a którš można otrzymać jako jednš z nagród w trwajšcym konkursie dla forumowiczów CADblog.pl (patrz niżej).

Serdecznie gratulujemy Panu Krzysztofowi i całemu zespołowi CAMdivison.

Więcej informacji, a także zdjęć, znajdš Państwo na: http://camdivision.pl/frankfurt2010.htm


Wtorek, 12.01.2010 r.

Konkurs dla forumowiczów trwa!

Dotarła do naszej redakcji jedna z głównych nagród przewidzianych dla osób, które zalogujš się na forum Czytelników CADblog.pl, przejawiš na nim minimum aktywnoœci zamieszczajšc jakiœ post, a dodatkowo odpowiedzš na dwa proste pytania...

Wœród nagród, poza interesujšcymi ksišżkami o tematyce CAD i CAM, znaleŸć można także program DesignCAD 19 PL (wersja BOX) z pełnš licencjš (na zdjęciu), testowany w redakcji manipulator 3D SpaceNavigator i inne, raczej już o charakterze nie tyle nagród, co upominków. Zachęcam goršco do udziału w konkursie, tym bardziej że zbliża się powoli termin losowania nagród.

Szczegóły we wpisie z dnia 30.12.2009 roku (link tutaj).


Wtorek, 12.01.2010 r.

Warsztaty SolidWorks w sieci

Nowa seria bezpłatnych warsztatów online dla użytkowników SW rusza z dniem 20 stycznia 2010 r.

Zespół CNS Solutions serdecznie zaprasza Państwa na udział w nowej serii warsztatów online, podczas których zaprezentowane zostanš najnowsze rozwišzania programowe dla inżynierów i nie tylko.

Poniżej znajduje się tematyka kolejnych warsztatów:
1. Instrukcja montażu, to takie proste (20 styczeń)
2. Wytrzymałoœć w analizie ruchu (3 luty)
3. Wizualizacja łatwiej niż myœlisz (17 luty)

Najbliższy poœwięcony będzie aplikacji 3Dvia composer. Dlaczego?
Otóż tworzenie instrukcji obsługi, montażu, dokumentów serwisowych czy też materiałów szkoleniowych dla wielu firm jest ograniczeniem, wynikajšcym z cišgłego oczekiwania na stale poprawiane dokumenty niskiej jakoœci.
W trakcie spotkania on-line specjaliœci CNS przedstawiš, w jaki sposób przygotować wszystkie dotychczasowe materiały szybko, estetycznie i za pierwszym razem, a to wszystko jeszcze... zanim powstanie pierwszy egzemplarz produktu.

Temat: Instrukcja montażu, to takie proste
Data: 20 stycznia 2010
Godzina 12:00 - 13:00

 

Rejestracja tutaj: https://www1.gotomeeting.com/register/692324569

ródło: www.cns.pl


Wtorek, 12.01.2010 r.

Prezentacja ZWCAD 2010

Firma Usługi Informatyczne SZANSA, autoryzowany dystrybutor oprogramowania ZWCAD oraz przedstawiciele ZWCAD Software Co. zaprezentujš najnowszš wersję oprogramowania ZWCAD na Międzynarodowych Targach Budownictwa BUDMA w Poznaniu

Targi odbędš się w dniach 19-22 stycznia, a w imprezie będzie można wzišć udział codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00. Wœród odwiedzajšcych stoisko SZANSY rozlosowane rozstanš atrakcyjne nagrody, a osoby decydujšce się na zakup proponowanych przez niš produktów będš mogły skorzystać z przygotowanych specjalnie na tę okazję ofert cenowych. Może informacja ta zachęci do odwiedzenia targów także osoby nie zwišzane z budownictwem i architekturš, a chcšce wykorzystać np. ZWCAD do projektowania mechanicznego?

Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem e-mail: zwcad@zwcad.pl


Œroda, 6 styczeń 2010 r. (K + M + B 2010 Œwięto Objawienia Pańskiego)

Evo 2 już dostępne...

Nie chodzi tutaj o kolejny model rajdowego Mitsubishi, ale o... drugi już Service pack dla SolidWorks 2010. Ale uwaga! SP 2.0 EV dla SolidWorks 2010 to wersja nie zalecana do wdrożenia w œrodowisku produkcyjnym, o czym warto pamiętać przed sięgnięciem po tš aktualizację.

Wszyscy użytkownicy posiadajšcy usługę aktualizacji mogš pobrać najnowsze uaktualnienie do SolidWorks 2010 ze strony: http://www.solidworks.com/customerportal. Następnie w dziale Software and Updates dostępne sš składniki aktualizacji.  

Można również automatycznie uaktualnić SolidWorks 2010 za pomocš Menedżera Instalacji SolidWorks (Start > Programy > SolidWorks Installation Manager). W pierwszej kolejnoœci Menedżer Instalacji SolidWorks aktualizuje się do najnowszej wersji, potem następuje weryfikacja numeru seryjnego SolidWorks, okreœlenie pakietu i składników do aktualizacji i pobieranie plików.
 Kolejnš, znanš z poprzednich wersji metodš aktualizacji jest instalacja poprawek wykorzystujšca do tego narzędzie do sprawdzania aktualizacji znajdujšce się w menu: Pomoc > SprawdŸ czy istniejš aktualizacje.
W razie pojawienia się jakichkolwiek niejasnoœci, zachęcamy do kontaktu z Działem Wsparcia Technicznego CNS Solutions – telefonicznie lub pod adresem mailowym: dwt@cns.pl.

ródło: http://www.cns.pl/Aktualnosci/2009/Grudzien/SW-2010-SP2-0-EV.aspx


Wtorek, 5 stycznia 2010 r.

PLM i telekonferencje...

W najnowszej wersji Teamcenter oferowanej przez Siemens PLM Software została rozbudowana funkcjonalnoœć służšca do organizowania i prowadzenia... telekonferencji Inżynierskiej. Nowa specyfikacja pozwala na łatwe uzgadnianie szczegółów konstrukcyjnych, tak częœci, jak i całych złożeń, przy czym osoba prowadzšca, która nawiguje częœciš, ma wpływ na to, co widzš pozostali uczestnicy telekonferencji...

Każda operacja obrotu czy zbliżenia częœci na ekranie konstruktora wiodšcego jest automatycznie odwzorowywana na pozostałych ekranach. Także takie operacje jak nanoszenie opisów, wymiarowanie, czy przekroje, sš natychmiast w czasie rzeczywistym prezentowane na pozostałych stanowiskach Teamcenter. Funkcjonalnoœć ta jest dodana jako standardowa w Teamcenter v.8.1 i nie wymaga dodatkowych nakładów pracy w celu przygotowania telekonferencji. Co ważne, nie ma także ograniczeń co do iloœci uczestników, a w uzgodnieniach mogš również uczestniczyć inżynierowie nie posiadajšcy na swoich komputerach żadnej aplikacji CAD (!). Użytecznoœć takiego telekonferencyjnego trybu ucieszy wszystkie firmy korzystajšce z zewnętrznych specjalistów, jak i posiadajšcych oddziały zamiejscowe. Telekonferencja w Teamcenter jest dostępna dla konfiguracji systemu jako rozwišzania PDM oraz PLM.  Teamcenter zapewnia analogicznš umiejętnoœć telekonferencji inżynierskich dla danych pochodzšcych z takich systemów CAD jak:  NX (dawniej Unigraphics), NXI (I-deas), Pro/ENGINEER, Solid Edge, SolidWorks, Catia, Autocad, Inventor.

Więcej informacji o Teamcenter i jego nowych funkcjonalnoœciach można znaleŸć na stronach producenta:

http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/products/teamcenter/index.shtml

Jako uwagę czysto odredakcyjnš dodam jedynie, że nowe możliwoœci wydajš się także doskonale odpowiadać
potrzebom organizowania szkoleń odbywajšcych się w sieci.


Wtorek, 5 stycznia 2010 r.

Konkurs „Dobry czas na tworzenie” rozstrzygnięty

Znane sš już wyniki zorganizowanego przez firmę PROCAD (reseller Autodesk) konkursu dla inżynierów projektantów. Niestety, żaden z typowanych przez naszš redakcję projektów (oba z kategorii „Mechanika”, oba dotyczyły projektów silników, o czym niebawem) nie został nawet wyróżniony...

Główne nagrody przypadły w udziale inżynierom z innych branż. I tak nagrodę Grand Prix (10 000 złotych) przyznanš głosami internatów zdobyła praca „Apartament hotelowy” (KA Design). Nagrodę specjalnš – Ploter HP Designjet 510, przyznanš przez jury PROCAD i eksperta HP zdobyła „Hala widowiskowo-sportowa w Pińczowie” (godło A8). Nagrody branżowe: 500 zł plus wybrane aplikacje branżowe PROCAD plus dowolne szkolenie w Centrum Szkoleniowym PROCAD, przyznane przez jury PROCAD i eksperta Autodesk, otrzymujš:
 • w kategorii ARCHITEKTURA: „Budynek biurowo-usługowy przy ul. Głogowskiej w Poznaniu” (Godło 4564564564);
 • w kategorii MECHANIKA: „WIERTNICO – ŁADOWARKA” (Godło HALWAM); 
• w kategorii INŻYNIERA LĽDOWA: „Układ drogowy osiedla Jaworowe Wzgórze” (Godło DGN);
• w kategorii MEDIA & ENTERTAINMENT: „GAZ M20 Pobeda aka Warszawa” (Godło Loozack).

Wszystkim serdecznie gratulujemy, projekty można oglšdać w galerii na stronie http://www.procad.pl/pf/page/konkurs/news/95596.
A o projektach, które wzbudziły nasze zainteresowanie, postaramy się napisać przy najbliższej okazji.


Wtorek, 5 stycznia 2010 r.

Egzamin CSWP-WLDM

Pod koniec roku 2009 został udostępniony nowy egzamin CSWP-WLDM obejmujšcy tematykę konstrukcji spawanych (ang. Advanced Weldment Specialist).

Nowy egzamin obejmuje takie zagadnienia, jak:
• Tworzenie profili i zapisywanie w bibliotece;
• Tworzenie podstawowych i zaawansowanych konstrukcji;
• Modyfikacje wykończenia narożników;
• Dodawanie przerw pomiędzy segmentami oraz ich przycinanie;
• Operacja zamykania końcówek otwartych rur;
• Wzmocnienia;
• Modyfikacje istniejšcych członów konstrukcyjnych; 
• Używanie szkicu 3D;
• Zarzšdzanie folderami listy elementów ciętych ;
• Generowanie rysunków oraz wstawiania listy materiałów...

Jak poinformował Paweł Kęska na stronie PSWUG.info, według informacji przekazanych przez Mike Puckett'a – osobę odpowiedzialnš za certyfikację SolidWorks, niebawem powinien być dostępny także egzamin z obliczeń wytrzymałoœciowych CSWP-FEA.

Ÿródło: PSWUG.info
więcej informacji: www.swblog.pl


Œroda, 30.12.2009 r.

Konkurs Œwišteczno-Noworoczny!

Szanowni Państwo, najwyższy czas ogłosić oficjalnie zasady naszego redakcyjnego konkursu dla wszystkich zarejestrowanych Prenumeratorów i Forumowiczów! W stosunku do wczeœniejszych zapowiedzi, jedynš istotnš zmianš jest wprowadzenie dwóch prostych pytań (tak, by był to Konkurs, a nie kolejna loteria, na które monopol majš instytucje Państwowe)...

Zasady sš bardzo proste: wystarczy zarejestrować się na Forum (lub już być zarejestrowanym ;) i wykazać na nim jakšœ aktywnoœć (zamieszczajšc nowy temat, nowy post lub odpowiedŸ na już istniejšcy wštek), a także odpowiedzieć na dwa proste pytania, by wzišć udział w losowaniu nagród: atrakcyjnych ksišżek otrzymanych dzięki uprzejmoœci ich Autorów, a także pozostałych „upominków” ufundowanych przez redakcję lub otrzymanych od współpracujšcych Firm.

Pytania konkursowe brzmiš:

1. Jak nazywał się polski samochód dostawczy opisany w pierwszym (zerowym) wydaniu e-magazynu CADblog.pl?

2. Które (Państwa zdaniem) e-wydanie magazynu CADblog.pl uległo w tym roku największemu „poœlizgowi” wydawniczemu? ;)

A wœród nagród znalazły się:
1. manipulator SpaceNavigator firmy 3Dconnexion (egzemplarz wykorzystywany podczas testów redakcyjnych);
2.  pełna komercyjna wersja systemu DesignCAD 19.1 PL ufundowana przez firmę CAD-Projekt;
3.  dwa egzemplarze ksišżki autorstwa Krzysztofa Augustyna (z autografem Autora!) pt.: „NX CAM: Programowanie œcieżek dla obrabiarek CNC) – wydanie zawiera 2 płyty DVD, jednš z tutorialami w wykonaniu Autora, na drugiej można znaleŸć wersję testowš systemu NX 6.0 (po raz pierwszy dołšczony do podręcznika!); informacje na temat możliwoœci uzyskania licencji znajdš Państwo na stronie Siemens PLM Software;
4.  „Sztukę modelowania powierzchniowego (CATIA V5)” Andrzeja Wełyczko, wraz z dedykacjš Autora (nagrody ksišżkowe otrzymałem dzięki uprzejmoœci Autorów, za co w tym miejscu także pragnę im podziękować);
5.  pendrive 2GB – jako upominek redakcyjny (mam nadzieję, że wybaczš Państwo skromnš pojemnoœć „nagrody”);
6.  upominki redakcyjne w postaci płyt z wersjami instalacyjnymi i demonstracyjnymi m.in. EdgeCAM, Kompas-3D, Xpresso, otrzymanymi przy różnych okazjach od firm współpracujšcych z CADblog.pl...

Odpowiedzi proszę przesyłać na adres mailowy: redakcja@cadblog.pl w terminie do dnia 20 stycznia 2010 roku. W treœci maila proszę podać dane kontaktowe (adres do wysyłki nagrody), nick z forum Cadblog.pl, a także – sugestię odnoœnie nagrody, którš chciałoby się otrzymać (istotne zwłaszcza w przypadku ksišżek). Ogłoszenie wyników losowania – na stronie www.cadblog.pl w dniu 22.01.2009 r.

Zachęcam goršco do udziału, a niezależnie  – do przeglšdania zawartoœci forum, wydań archiwalnych
i oczywiœcie wszystkich stron i podstron CADblog.pl.

A z okazji minionych Œwišt Bożego Narodzenia i nadchodzšcego Nowego Roku,

Proszę przyjšć najserdeczniejsze życzenia

 

Szczęœcia Rodzinnego, Zdrowia, Pogody Ducha,

Powodzenia w realizacji planów i marzeń,

Satysfakcji zawodowej,

Tylko takich problemów, które można przezwyciężać,

Czasu, który będzie można spędzić z bliskimi

i...

...bardziej regularnych wydań naszego e-magazynu ;)

 

Maciej Stanisławski

 

Bioršc udział w konkursie, wyrażajš Państwo zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych,
zgodnie z Ustawš z dnia 29.08.1997 r. O Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. nr 133, poz. 883).


Poniedziałek, 28.12.2009 r.

Pakiet w prezencie od IMSI/Design

Przed Œwiętami firma IMSI/Design poinformowała o wprowadzeniu na rynek pakietu składajšcego się z programów DoubleCAD XT PRO 2 i Corel DESIGNER Technical Suite 4.0. Polskich użytkowników zainteresuje z pewnoœciš wiadomoœć, iż w pierwszej połowie stycznia 2010 pakiet dostępny będzie także w Polsce, z DoubleCAD XT Pro 2 oczywiœcie w polskiej wersji językowej!

Oferta jest zwišzana z premierš nowej, drugiej wersji aplikacji DoubleCAD XT. Zawiera ona oczywiœcie szereg zmian i rozszerzeń możliwoœci, wœród których znalazły się między innymi funkcje wizualnego porównywania rysunków, narzędzie do tworzenia wzorów kreskowań, nowe możliwoœci zwišzane z wyœwietlaniem danych, ulepszone narzędzia kreœlarskie i architektoniczne, poprawki w zakresie zgodnoœci z różnymi formatami danych oraz narzędzie do wsadowej konwersji plików.

Pakiet składajšcy się z programów DoubleCAD XT PRO 2 PL i Corel DESIGNER Technical Suite 4.0 można nabyć za 695 dolarów. Bezpłatny DoubleCAD XT 2.0 ma być dostępny w pierwszym kwartale przyszłego roku.

www.cadprojekt.pl, www.imsidesign.com, www.cad.pl


Poniedziałek, 28.12.2009 r.

Parametric Exchange dla NX

Od listopada br. ze stron internetowych Geomagic Labs można pobrać (i ocenić funkcjonalnoœć) najnowszš wersję aplikacji Parametric Exchange, która umożliwia tworzenie własnych modeli CAD  w œrodowisku Siemens NX  wprost z oprogramowania Geomagic Studio.  Geomatic Labs to portal społecznoœciowy, który pozwala na szybki dostęp do nowych technologii, innowacyjnych rozwišzań oraz koncepcji produktów przed ich wprowadzeniem na rynek...

– Reakcja klientów na funkcję Parametric Exchange w Geomatic Studio 11 była tak bardzo pozytywna, że zdecydowaliœmy się na rozszerzenie funkcji i włšczenie ich do pakietu NX, który jest powszechnie używany w branżach, które obsługujemy, w szczególnoœci w przemyœle motoryzacyjnym, lotniczym i astronautycznym  – powiedział Karl Matthews, dyrektor ds. zarzšdzania produktem w Geomagic. – Z niecierpliwoœciš czekamy na ocenę i reakcje klientów, którzy majš okazję zapoznać się z nowš funkcjonalnoœciš Parametric Exchange w wersji zapoznawczej.

Inteligentne połšczenie z CAD
Parametric Exchange dla pakietu NX zapewnia połšczenie pomiędzy Geomagic Studio a NX  i pozwala na automatycznš rekonstrukcję geometrii z danych otrzymanych ze skanu 3D. Za pomocš funkcji Parametric Exchange dla pakietu NX użytkownicy mogš szybko i z łatwoœciš tworzyć zoptymalizowane modele parametryczne CAD, łšcznie ze strukturš historii operacji, które można edytować w oprogramowaniu NX. Geomagic jest oprogramowaniem do modelowania 3D, które oferuje bezproblemowš integrację z głównymi programami CAD, co pozwala większoœci użytkowników na szybkie i łatwe tworzenie w pełni parametrycznych modeli na podstawie danych uzyskanych z procesu skanowania. Obecna wersja Parametric Exchange Studio 11 dostępna jest dla pakietów Siemens NX CAD, Autodesk Inventor oraz Pro/ENGINEER.

Geomagic Studio 11 pozwala użytkownikom na przechwycenie geometrii stworzonej przez projektantów, wprost na gotowy spójny model 3D w wybranym formacie edytora inżynierskiego. Model 3D budowany jest automatycznie na podstawie chmury punktów z pomiaru 3D, zachowujšc się przy tym tak, jakby oryginalnie był zaprojektowany za pomocš kształtów i powierzchni swobodnych edytora CAD. To znacznie skraca czas potrzebny na przeniesienie brył fizycznych do wirtualnego prototypu, tak w przypadku projektowania produktowego oraz projektowania opartego na analizie geometrii konstrukcji.

Więcej informacji na stronach: www.geomagic.com


Poniedziałek, 28.12.2009 r.

300 projektów i tylko 3 dni...

300 projektów w konkursie PROCAD „Dobry czas na tworzenie” czeka na ocenę. PROCA termin oceniania prac upływa 31 grudnia, dlatego... należy się pospieszyć!

Ten okres między Œwiętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem może sprzyjać spokojnemu zapoznaniu się z nadesłanymi na konkurs pracami. A jest w czym wybierać, gdyż galeria prac podzielona na cztery kategorie obejmuje blisko 300 projektów.

Organizator konkursu, firma PROCAD, decyzję o przyznaniu nagrody Grand Prix oddała w ręce internautów. Innymi słowy każda osoba odwiedzajšca stronę konkursowš www.procad.pl/konkurs może oddać 10 głosów i przyczynić się do wyłonienia zdobywcy niebagatelnej kwoty 10.000 zł.
Pozostałe nagrody – ufundowany przez HP ploter Designjet 510 i 4 nagrody branżowe przyznane będš 3 stycznia przez jury, w którym zasiadajš eksperci HP, Autodesk i specjaliœci branżowi CAD z PROCAD.

Przykłady prac konkursowych

Konkurs przygotowany był z myœlš o projektantach korzystajšcych w pracy zawodowej z systemów firmy Autodesk. Sztandarowym przedstawicielem jest znany wszystkim projektantom AutoCAD lub jego prostsza wersja AutoCAD LT. Projekty mogły być wykonane także w branżowych odmianach AutoCADa (np. Inventor, Revit, Civil, 3D Studio MAX, czy innych systemach z rodziny Autodesk).

Więcej o konkursie: www.procad.pl/konkurs


Poniedziałek, 28.12.2009 r.

Mastercam X4 dla SolidWorks

Korporacja CNC Software zaprezentowała Mastercam X4, w pełni zintegrowanš aplikację CAM dedykowanš do współpracy z SolidWorks. Użytkownicy tego ostatniego mogš teraz przy użyciu Mastercamowskich technik generowania œcieżek prowadzenia narzędzia i strategii obróbki programować swoje elementy bezpoœrednio z poziomu ich systemu CAD 3D...

Mastercam X4 for SolidWorks oferuje pełny pakiet strategii cięcia, włšczajšc w to  Feature Based Machining (dobór strategii obróbki w oparciu o cechy elementu – FBM) oraz œcieżki 3D High Speed Machining (œcieżki prowadzenia narzędzia dla obróbki szybkoœciowej -HSM). Mastercam for SolidWorks dostarcza także potężny zestaw zautomatyzowanych œcieżek wykończeniowych, dzięki którym otrzymujemy szybszš obróbkę, która jednoczeœnie wymaga znacznie mniej (lub wcale) poprawek ręcznych.
Mastercam for SolidWorks oferuje szereg korzyœci zarówno społecznoœci Mastercam, jak i użytkownikom SolidWorks. Bazuje na znanych, przetestowanych w praktyce ekranach i procesach parametrycznych i wyœwietla drzewo operacji, które umożliwia szybki dostęp do dowolnego etapu procesu obróbki.
W uzupełnieniu konwencjonalnego programowania CAM 2D (frezowanie gniazda i frazowanie kształtowe), Mastercam for Solidworks oferuje szereg innych niezwykle przydatnych i funkcjonalnych opcji obróbki:

• Dzięki dynamicznej obróbce otrzymujemy œcieżki, które cišgle dostosowujš się do warunków, tak by w rezultacie cięcie było maksymalnie spójne i by do jego wykonania było możliwe użycie jak najszerszej gamy narzędzi;

• Obróbka szybkoœciowa gwarantuje szybsze wirowanie narzędzia i wysokiej klasy wykończenie;

• Obróbka warstwowa zapewnia stałoœć frezowania współbieżnego pomiędzy dwoma wybranymi konturami lub wzdłuż jednego konturu. Podczas cięcia materiałów hartowanych œcieżki obróbki warstwowej pozwalajš na wykorzystanie pełnej głębokoœci cięcia frezu i redukujš iloœć cięć płytkich.

Mastercam for SolidWorks oferuje jeszcze znacznie więcej typów œcieżek prowadzenia narzędzia. Więcej informacji na stronie www.mastercamforsolidworks.com

ródło: www.3dcad.pl


Czwartek, 10.12.2009 r.

W wielkim skrócie...

W cišgu ostatnich dwóch tygodni wiele się wydarzyło. Zakończyło się Forum Nowoczesnych Technologii (zorganizowane na Politechnice Warszawskiej), za nami także frankfurckie targi Euro-Mold, organizowane nie tylko pod hasłem tworzyw i maszyn wtryskowych, ale także systemów do projektowania i prototypowania (Polska była goœciem honorowym, miejmy nadzieję, że nie tylko). Dwa tygodnie wystarczył, by pojawiły się nowe wersje oprogramowania. A forum użytkowników CADblog.pl zaczęło żyć własnym życiem (czyżby za sprawš Konkursu? Szczegóły w ten weekend!), a ja – wracam do regularnych (mniej lub bardziej) aktualizacji, aby znowu być na bieżšco...

Skoro ma być w wielkim skrócie, to na razie – „wielki skrót". I tak z nowoœci w oprogramowaniu warto wspomnieć, iż pojawiła się nowa wersja systemu ZWCAD (więcej informacji tutaj), a także KOMPAS 3D (http://ascon.net/main/). Jest także dostępny Service Pack 1.0 dla zarejestrowanych użytkowników SolidWorks 2010 (informacje niebawem na SWblog.pl). Powoli nadcišga termin nadsyłania prac na konkurs zorganizowany przez PROCAD (użytkownicy Autodesk majš okazję „zgarnšć" m.in. niemałš kwotę w wysokoœci 10 000 zł – szczegóły tutaj). Zorganizowane przez Wydział Samochodowy i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej i firmę CADworks (grupa Nicom) „Forum Nowoczesnych Technologii" okazało się przysłowiowym „strzałem w dziesištkę", przycišgajšc – szczególnie pierwszego dnia – wiele zainteresowanych osób, nie tylko studentów. Wykładom odbywajšcym się w cišgu dwóch dni w dwóch salach towarzyszyła ekspozycja prezentujšca rozwišzania z zakresu oprogramowania CAD, CAM i CAE (SolidWorks i firmy partnerskie), stacji roboczych, drukarek wielkoformatowych, ale także urzšdzeń do inżynierii odwrotnej (reverse engineering) – skanery 3D, a także do szybkiego prototypowania (drukarki 3D Stratasys). Firma 3Dconnexion zjawiła się ze swoimi manipulatorami, CADblog.pl pojawił się drugiego dnia z Astroidem; wyglšda na to, że urzšdzenia zarówno 3Dconnexion, jak i SpatialFreedom, nadal nie sš rozpoznawane przez wielu użytkowników, co oznacza, iż idea myszy 3D nie funkcjonuje jeszcze w powszechnej œwiadomoœci. I trudno się z jednej strony dziwić – gro inżynierów konstruktorów korzysta nadal z aplikacji 2D, i w ich przypadku dobrej klasy tradycyjna mysz, a nie manipulator 3D, majš większe znaczenie. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, iż sporym zainteresowaniem wœród odwiedzajšcych CADblog.pl cieszy się darmowy system Solid Edge 2D Drafting, a liczne głosy czytelników, tudzież dyskusje prowadzone na forach internetowych, skłoniły mnie do przygotowania materiału podejmujšcego właœnie tematykę systemów CAD 2D – ze szczególnym uwzględnieniem ich mocnych stron (tak tak, takie też można znaleŸć) – to już w najbliższym grudniowym (œwištecznym) wydaniu...
Więcej aktualnoœci, w sposób bardziej szczegółowy, niebawem!

redakcja


Czwartek, 10.12.2009 r.

Samochody z SolidWorks, czyli jak „uchwycić właœciwe proporcje”...

W jaki sposób pogodzić nowoczesnš technikę na miarę nowego stulecia z wyglšdem charakterystycznym dla pojazdów z połowy lat 50. XX wieku? Brytyjska firma Westfield Sportscars zdecydowała się wykorzystać w tym celu... oprogramowanie SolidWorks

Inżynierowie z Westfield projektujšcy najnowszš wersję swego flagowego pojazdu – dwumiejscowego roadstera widocznego na zdjęciu – skorzystali z zalet wynikajšcych m.in. ze stosunkowo krótkiego czasu potrzebnego na przyswojenie sobie możliwoœci systemu SolidWorks, a także jego uniwersalnoœci i wielozadaniowoœci, adaptujšc nowoczesne elementy zawieszenia, układu kierowniczego i zespół napędowy tak, by spełniały swoje zadania nie burzšc atrakcyjnej i nostalgicznej linii nadwozia. Nadwozia, które jak wspomnieliœmy debiutowało w latach 50., kiedy nikomu nie œniło się o poduszkach powietrznych, normach emisji spalin, czy regulacjach dotyczšcych eksportu samochodów.
– Naszym celem było uczynienie z 50-letniego samochodu maszyny tak nowoczesnej, tak współczesnej, jak tylko było to możliwe, przy jednoczesnym zachowaniu jej niepowtarzalnego charakteru – powiedział Ross Dickson, odpowiedzialny za projekt pojazdu. – I do większoœci prac zwišzanych z projektowaniem wykorzystaliœmy z powodzeniem system SolidWorks – dodał. (...)

Więcej na SWblog.pl


Czwartek, 10.12.2009 r.

„Łabędzie” z Teamcenter...

Producent jachtów będzie rozwijać swoje konstrukcje w oparciu o oprogramowanie NX PLM Software

Firma Oy Nautor Ab, konstruujšca słynne na całym œwiecie jachty Swan, wybrała oprogramowanie Teamcenter na korporacyjne rozwišzanie PLM i po pełnej implementacji zakupi licencję na... 60 stanowisk. Ponadto, firma Nautor wybrała oprogramowanie NX CAD firmy Siemens PLM Software do rozwoju konstrukcji jachtów.
– Współpracujšc z firmš Siemens PLM Software widzimy możliwoœć inwestycji w nowe w pełni zintegrowane narzędzie do rozwoju jachtów i zarzšdzania cyklem życia produktów – powiedział Antti Ivaska, dyrektor ds. technicznych Nautor.
Teamcenter, rozwišzanie PLM używane przez największš liczbę klientów na całym œwiecie, pozwoli firmie Nautor na swobodnš współpracę dzięki możliwoœci wymiany projektów oraz informacji o produkcie w obrębie jednego rozwišzania PLM. NX, rozwišzanie firmy Siemens PLM Software do cyfrowego rozwoju produktu, pozwoli z kolei podnieœć wydajnoœć prac projektowych, poprawi możliwoœci wymiany innowacyjnych rozwišzań oraz pozwoli na bardziej szczegółowš realizację poszczególnych oczekiwań klientów, jak również ograniczy koniecznoœć dokonywania kompromisów nieuniknionych podczas realizacji złożonych prac konstruktorskich.

Swan firmy Nautor
Od momentu założenia firmy w 1966 roku, zwodowano niemalże 2000 jachtów Swan o wielkoœci od 11 do 40 metrów. Niemalże wszystkie sš w dalszym cišgu w użytku. Montownia i fabryki firmy Nautor w Pietarsaari (Finlandia) realizujš rocznie zamówienia na 20 dużych luksusowych jachtów (40 metrowych). Zakłady produkcyjne wspiera zespół liczšcy około 40 projektantów i konstruktorów zatrudnionych w firmie we współpracy ze specjalistami budowy okrętów oraz innymi partnerami odpowiedzialnymi za projektowanie. Obecnie firma Nautor zatrudnia łšcznie niemalże 400 osób.


Więcej informacji na stronach: www.nautorswan.com i www.siemens.com/plm


Wtorek, 1.12.2009 r.

W kierunku zintegrowanych rozwišzań dla Narzędziowni

Konferencja dla narzędziowni, zorganizowana 5 listopada w Hotelu Qubus w Katowicach przez Siemens, Siemens PLM Software oraz Siemens IT Solutions and Services była poœwięcona nowym narzędziom ułatwiajšcym integrację działań przedsiębiorstwa

Autor: Robert Przybylski

Podczas trzygodzinnego spotkania zostały przedstawione najnowsze rozwišzania gospodarki narzędziowej, ułatwiajšce zarzšdzanie narzędziami i oprzyrzšdowaniem oraz nadzór nad parametrami pracy obrabiarek CNC. Konferencja była bezpłatna i przybyło na niš ponad czterdziestu specjalistów z różnych firm z całej Polski. 

Roman Korzus, Sales Executive Siemens PLM Software, rozpoczšł konferencję prezentacjš firmy Siemens PLM. Wskazał, że Siemens PLM jest wyjštkowo dobrze przygotowana do wprowadzenia zintegrowanych systemów zarzšdzania narzędziowniš w powišzaniu z działami technologicznymi. W 2008 roku oprogramowanie Teamcenter stworzone przez Siemens PLM miało 56 tys. użytkowników (o 9 tys. więcej niż rok wczeœniej) i było stosowane na blisko szeœciu milionach stanowisk (w jednym roku wzrost o 1,6 mln). Według niezależnych badań oprogramowanie Siemens PLM jest uważane przez użytkowników za najbardziej przyszłoœciowe. Właœnie ta wysoka ocena klientów przyczyniła się do wzrostu sprzedaży, która w 2008 roku sięgnęła 1,4 mld dolarów i po raz pierwszy była wyższa od konkurencji. Oprogramowanie Siemens PLM ma najwyższy w branży wskaŸnik odnawialnoœci kontraktów opieki technicznej. – Stu największych klientów jest z nami od osiemnastu lat – podkreœlił Roman Korzus. (...)

| pełna relacja z konferencji |


Czwartek, 26.11.2009 r.

CAM z Synchronous Technology

Długo oczekiwana, a zapowiadana już na naszych łamach publikacja Krzysztofa Augustyna wreszcie jest dostępna na rynku. „NX CAM. Programowanie œcieżek dla obrabiarek CNC” to kolejna interesujšca ksišżka tego autora, poœwięcona systemom CAM. Tym razem szczegółowo omówiony został NX CAM 6.0 (już z technologiš synchronicznš), a uwagę wszystkich zainteresowanych powinien zwrócić fakt, iż razem z ksišżkš czytelnik otrzymuje... płytę DVD z NX 6.0!

„Pierwszy raz na œwiecie – przy współpracy z producentem oprogramowania Siemens PLM Software – udostępniono bezpłatnš wersję testowš NX (...) na noœniku DVD razem z ksišżkš !” – tak możemy przeczytać na portalu 3DCAD.pl. A co znajdziemy na stronach wydawcy, czyli wydawnictwa Helion?

Wydana przed kilkoma dniami ksišżka to podręcznik dla technologa-programisty, przedstawiajšcy podstawy modułu frezowania, poczšwszy od definicji œrodowiska modelu częœci, poprzez omówienie poszczególnych opcji operacji, symulację kinematyki obrabiarki, aż do generowania kodu NC. W ksišżce opisana została polska wersja aplikacji NX 6.0. Każdy z rozdziałów zawiera praktyczne przykłady zastosowania poszczególnych operacji obróbki, w tym:
• konfigurację interfejsu użytkownika,
• definicję œrodowiska pracy,
• kontrolę œcieżki,
• frezowanie form,
• obróbkę na stołach obrotowych,
• równoczesnš obróbkę 4 i 5 osiowš,
• symulację obróbki...

Ksišżka została wydana w przystępnej cenie 69 zł (warte odnotowania, bo niestety nie jest regułš w przypadku innych pozycji wydawnictwa Helion),  za którš otrzymujemy potężny podręcznik i płyty DVD zawierajšce: wersję instalacyjnš NX 6.0, wersję instalacyjnš aktualizacji NX 6.0.2., pliki NX z ćwiczeniami do poszczególnych rozdziałów ksišżki; filmy w formacie *.avi obrazujšce ćwiczenia do poszczególnych rozdziałów ksišżki; pliki polskiej wersji NX CAM 6.0 oraz niezbędnych dodatków do ćwiczeń.

Więcej na temat ksišżki na stronie: http://helion.pl/ksiazki/nxcamp.htm

 

 

 

 

 

Zdjęcie po prawej dodano: 30.11.2009 r.

Jak widać, ksišżka znalazła się już w sprzedaży i to nie tylko wysyłkowej. Na stoisku wydawcy zorganizowanym podczas I Forum Nowoczesnych Technologii (Politechnika Warszawska i Grupa Nicom) można było kupić jš nawet w cenie 60 złotych. Nie zabrakło oczywiœcie także innych publikacji, w tym „Sztuki modelowania” Andrzeja Wełyczko. Cóż z tego, że taniej, skoro – bez autografu ;)...

 

 

 

NX CAM. Programowanie œcieżek dla obrabiarek CNC
Autor: Krzysztof Augustyn
Data wydania: 11/2009, stron: 384, zawiera 2 DVD

Przykładowy rozdział ksišżki można pobrać ze strony: http://www.camdivision.pl/nxcam-ksiazka.htm,
 a także znaleŸć w e-wydaniu 4(5) czerwiec 2009 dostępnym w Archiwum

Wœród zarejestrowanych czytelników i forumowiczów CADblog.pl rozlosujemy egzemplarze ksišżki z dedykacjš Autora! Szczegóły niebawem.


Czwartek, 26.11.2009 r.

SolidWorks w szkołach œrednich

Państwowe technikum/szkoła zawodowa SOŠ a SOU Hradební 1029 w Hradec Králové zakupiło 500 stanowisk SolidWorks Education Edition 3D CAD. Szkoła jest klientem SolidWorks od 2004 roku i korzysta z oprogramowania w nauce inżynierii ogólnej oraz elektroniki, co pozwala położyć szczególny nacisk na technologie informacyjne i komunikacyjne, sposoby tworzenia dokumentacji technicznej oraz wspomaganie wytwarzania

Podczas zajęć uczniowie tworzš trójwymiarowe projekty częœci maszyn, ich konfiguracje, projekty odlewów oraz częœci z blach, a następnie poddajš je testom metodš elementów skończonych. Kluczowe jest tu zastosowanie programu SolidWorks SimulationXpress zintegrowanego z SolidWorks, służšcego do sprawdzania i optymalizowania funkcjonalnoœci modelu już na etapie projektowania. Co więcej, pliki SolidWorks wykorzystywane sš dalej w procesie programowania obrabiarek CNC w programie SolidCAM.

– Absolwenci posiadajšcy najważniejsze umiejętnoœci w zakresie projektowania 3D majš dużo większe szanse powodzenia na rynku. Aby sprostać wymaganiom współczesnej edukacji, zdecydowaliœmy się na SolidWorks w wersji Education Edition – tłumaczy Hana Vláčilová, nauczycielka projektowania w SOŠ a SOU Hradební 1029.

– Łatwa obsługa oraz popularnoœć tego oprogramowania były dla nas czynnikami decydujšcymi o wyborze SolidWorks. Dodatkowo wizualizacja złożonych funkcji maszyn w SolidWorks SimulationXpress pozwala naszym uczniom lepiej rozumieć cały proces projektowania. Zakłady przemysłu motoryzacyjnego i odlewnie oferujš różne możliwoœci pracy naszym uczniom właœnie ze względu na ich wiedzę z zakresu inżynierii produkcji, odlewnictwa, testowania komponentów oraz programowania obrabiarek CNC – dodaje.

Liczba kandydatów chętnych do nauki w szkole roœnie systematycznie z roku na rok. Œwiadczy to o wysokiej jakoœci kształcenia oferowanego w SOŠ a SOU Hradební 1029. Obecnie uczy się tam około 1000 uczniów. W zeszłym roku 30 z nich wzięło udział w międzynarodowym konkursie „Formuła 1 w szkołach.” Celem projektu było zaprojektowanie bolidu oraz przetestowanie go w wirtualnym tunelu aerodynamicznym. Oprócz modelowania, analizy i przygotowania dokumentacji rysunkowej znaczšcš częœciš projektu było także opracowanie budżetu i projektu złożeniowego samochodu, a także sposobu wytwarzania przy pomocy obrabiarek CNC. SOŠ a SOU Hradební 1029 planuje także wykorzystywać SolidWorks Education Edition w swoim centrum szkolenia zawodowego dla dorosłych, gdzie oferowane będš podstawowe i zaawansowane kursy projektowania w SolidWorks. Za wdrożenie oraz wsparcie techniczne SolidWorks odpowiadał czeski reseller SolidVision.

www.solidworks.com


Czwartek, 26.11.2009 r.

„Dobry czas na tworzenie”

Przed kilkunastoma dniami ruszyła nowa edycja konkursu organizowanego przez firmę PROCAD. Do wygrania
m.in. 10 000 zł, Ploter HP DJ510 lub jedna z nagród branżowych

Konkurs przygotowany został z myœlš o projektantach korzystajšcych w pracy zawodowej z systemów CAD firmy Autodesk. Sztandarowym przedstawicielem jest znany wszystkim projektantom AutoCAD lub jego prostsza wersja AutoCAD LT. Projekty mogš być wykonane oczywiœcie także w branżowych odmianach AutoCADa (np. Inventor, Revit, Civil, 3D Studio MAX czy innych systemach z rodziny Autodesk). Oceniane będš innowacyjnoœć projektu i stopień zaawansowania wykorzystania programu.

Organizatorem konkursu jest PROCAD, jeden z czołowych Polskich dostawców systemów Autodesk. Firma przygotowała możliwoœć wystawienia prac w czterech kategoriach:
• Architektura (architektura, konstrukcje itp.),
• Mechanika (przemysł, wytwarzanie itp. ),
• Inżynieria lšdowa (infrastruktura, drogownictwo, instalacje itp.),
• Media&Entartainment (wizualizacja, grafika 3D itp.).

Każdy z projektantów ma możliwoœć zgłoszenia dowolnej iloœci prac we wszystkich kategoriach, co znacznie podnosi szanse na zdobycie jednej z nagród, z których szczególnie pierwsze dwie sš bardzo atrakcyjne!
PROCAD jako pierwszš nagrodę przygotował 10 000 zł. Zostanie ona przyznana w głosowaniu internautów na stronie konkursowej www.procad.pl/konkurs jako nagroda GRAND PRIX. Drugš jest dedykowany do pracy z CAD-em ploter HP DesignJet 510. Kolejne to zestawy branżowe przyznawane dla każdej kategorii konkursu.

Dodatkowš atrakcjš przygotowanš przez PROCAD dla uczestników posiadajšcych kartę programu
lojalnoœciowego PROCENT jest prezent w postaci 80 punktów doładowanych na kartę. Więcej o konkursie: www.procad.pl/konkurs


Wtorek, 10.11.2009 r.

II edycja targów Wirtotechnologia

Już za tydzień, 18 listopada, rozpocznš się Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA

Podobnie jak pierwsza, również obecna edycja wydarzenia będzie miała miejsce w sosnowieckim centrum wystawienniczym Expo Silesia. Dni 18-20 listopada 2009 stajš się okazjš do spotkania osób i firm z branży zwišzanej z technikami CAx. I na trwałe wpisujš w kalendarz imprez targowych.

Targi będš czynne w godzinach 9.00 - 17.00. Lista Wystawców prezentujšcych swojš ofertę znajduje się na stronie internetowej targów. Dodam jedynie, iż nie jest na niej (przynajmniej na razie) wymieniony CADblog.pl, ale będzie tam obecny – i już teraz zapraszam do odwiedzenia czterech metrów kwadratowych powierzchni zarezerwowanej specjalnie dla nas.

W drugim i trzecim dniu Targów odbędzie się VIII Forum Inżynierskie ProCAx, czyli cykl dwudziestu seminariów pt.: „Z wirtotechnologiš od design-u do recykling-u", a wœród nich będzie okazja zapoznać się m.in. ze skanowaniem skanerem laserowym i obrabianiem uzyskanej w ten sposób chmury punktów na żywo. Za prezentację dotyczšcš inżynierii odwrotnej (Reverse Engineering) i za pokaz praktycznych zastosowań odpowiedzialny będzie m.in. dr inż. Ireneusz Wróbel (ATH Bielsko Biała), często niedocenianš rolę wzornictwa przemysłowego w powstawaniu produktu przybliży prof. Wojciech Wybieralski (ASP Warszawa).

Na targach prezentowane będš m.in.: drukarka 3D uPRINT, AutoDesk Moldflow, laserowy wibrometr skanujšcy PSV-400-3D, pakiet edukacyjny oprogramowania PAM-CRASH, ZPrinter 350 (drukarka 3D w technologii proszkowej) czy ramiona pomiarowe Baces3d.

Na stoisku CADblog.pl będzie można czasem zastać piszšcego te słowa, a także –- trafić na mikro-prezentację możliwoœci manipulatora 3D firmy SpatialFreedom (Australia), który – niewykluczone – że będzie dostępny w sprzedaży od poczštku 2010 roku. Zainteresowanych serdecznie zapraszam. Szczegółowy plan wydarzenia, mapę stoisk i listę wystawców będzie można znaleŸć w najbliższym e-wydaniu CADblog.pl.

Ÿródło: http://www.exposilesia.pl/wirtotechnologia/pl/


Wtorek, 10.11.2009 r.

Zaprojektować Audi R8 w SolidWorks? A może... Pontiac'a Solistce w Pro/E?

Na blogu autorstwa Pana Jacka Mydlikowskiego (znanego zapewne przynajmniej częœci czytelników CADblog.pl), można znaleŸć link prowadzšcy do... multimedialnej prezentacji przedstawiajšcej proces projektowania nadwozia samochodu... Audi R8

Po podaniu swojego adresu mailowego, mamy możliwoœć podziwiania filmu *.avi, w przyspieszonym tempie demonstrujšcego cały proces projektowania. W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby rzeczony film, po zgraniu na dysk twardy obejrzeć klatka po klatce, albo w zwolnionym tempie. Jednak pełnš prezentację (14 godzin nagrania!) można otrzymać dopiero po złożeniu zamówienia i... uiszczeniu stosownej opłaty (patrz także www.Swblog.pl). I uwaga: adres mailowy możemy podać tylko raz. Ponowna próba zalogowania kończy się fiaskiem...

A użytkownicy Pro/E też nie majš powodów do narzekania.

„Komu nie chodziło po głowie, aby kiedyœ zamodelować samochód w Pro/E? Fakt, w prawdziwym życiu blachy i interior przechodzš obok, nie spoglšdajšc na Pro/Engineer. Cóż, ICEM, Alias Studiotools, Catia, majš lepsze argumenty, jak chocby krzywe Bezier`a wyższego rzędu czy zabawa z kierunkami UV i patch`ami" – pisze na swoim blogu Pan Jacek. Ale jednoczeœnie podaje zainteresowanym link do... projektu Pontiaca Solistce, własnego autorstwa. Jest się czym pochwalić!

Szczegóły tutaj: http://www.mcadcentral.com/proe/forum/forum_posts.asp?TID=33379&KW=some+surface&PN=0&TPN=48

A na deser – nissan 350Z. Ale to już proszę podejrzeć samemu, pod adresem: http://proe-warsztat.blogspot.com/

ms


Wtorek, 10.11.2009 r.

Kolejny system CAD za darmo...

...ale tylko do niekomercyjnego użytku

Firma progeSOFT poinformowała przed kilkoma dniami o udostępnieniu darmowej wersji progeCAD 2009 (oprogramowanie zbliżone do IntelliCAD). Edycja z oznaczeniem SMART! jest już dostępna bezpłatnie dla użytku niekomercyjnego. Można jš pobrać ze strony:
http://www.progesoft.com/en/smart-2009?page=home&act=logout#downl

Ÿródło: www.progesoft.com, www.deelip.com


Wtorek, 10.11.2009 r.

Wydanie specjalne za nami

Jest już dostępne długo wyczekiwane wydanie specjalne CADblog.pl – CADraport.pl, obejmujšce zebranš w całoœć zawartoœć strony www.CADraport.pl – zestawienia wybranych dostępnych w Polsce aplikacji i systemów CAx...

Wydanie to doczeka się zapewne kilku tzw. servi-packów, gdyż dane umieszczone on-line będš sukcesywnie aktualizowane (w najbliższych dniach aktualizacja ta obejmie m.in. opis systemu CATIA). Może więc okreœlenie servi-pack nie oddaje istoty dokonywanych zmian, ale za to – brzmi znajomo (szczególnie skrót SP).

W wydaniu specjalnym można poza tym znaleŸć skompilowane, dotychczas opublikowane odcinki historii systemów CAD (wkrótce kontynuacja, stšd m.in. pomysł na zebranie ich w całoœć), opis wdrożenia jednego z systemów CAD w polskich zakładach OBRUM, a także obszerne relacje z jesiennych premier. Te ostatnie mogš być już Państwu znane z wirtualnych łamów CADblog.pl, ale stanowiš doskonałe uzupełnienie zawartoœci Raportu.

Zachęcam do pobierania, lektury i dzielenia się swoimi uwagami...
Maciej Stanisławski


Wtorek, 10.11.2009 r.

14. Targi Obrabiarek, Narzędzi i Urzšdzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL

Można mówić o sukcesie! Tegoroczna edycja skupiła ponad 250 wystawców z 20 krajów, reprezentujšcych 600 producentów obrabiarek, narzędzi i oprzyrzšdowania technologicznego z całego œwiata, a powierzchnia ekspozycji przekroczyła 3 500 m2. Z roku na rok zwiększa się również zakres oddziaływania imprezy – poœród 6977 profesjonalistów, którzy odwiedzili targi, goœciliœmy zwiedzajšcych niemal z całego œwiata. Dzięki współpracy z Polsko-Słowackš Izbš Przemysłowo-Handlowš targi odwiedzili przemysłowcy zza południowej granicy...

Targom towarzyszyła konferencja INTELTRANS Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Każdego targowego dnia odbywały się też seminaria tematyczne, przygotowane przez wystawców.

Instytut Mechaniki Precyzyjnej zorganizował seminarium poœwiecone technologiom obróbki cieplnej podwyższajšcym trwałoœć narzędzi, natomiast Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania przygotował seminarium poœwięcone mikrotechnologiom wytwarzania we współczesnym przemyœle. Firma Walter Polska przygotowała dla swoich klientów konferencję „Nowe narzędzia do nowych wyzwań".  Organizatorów cieszy wyrażana powszechnie opinia, że targi EUROTOOL to jedno z najważniejszych branżowych spotkań specjalistów:

 – Cieszę się, że wystawcy sš bardzo zadowoleni z udziału w targach. Frekwencyjnie targi Eurotool nic nie straciły na atrakcyjnoœci. A to, że na targach wystawia się mniej firm, jest zjawiskiem ogólnoœwiatowym – powiedział po zakończeniu wydarzenia prof. zw. dr inż. dr h.c. Kazimierz E. Oczoœ, Redaktor Naczelny Miesięcznika Naukowo-Technicznego MECHANIK

– Za nami 14. edycja targów EUROTOOL. Były one dla Nas doskonałš okazjš do spotkania się z szerokim gronem wiernych klientów oraz do zapoznania z naszš ofertš tych, którzy w przeszłoœci do tego grona nie należeli. Bardzo miłym zaskoczeniem była liczba odwiedzajšcych, którzy przez wszystkie dni targowe potwierdzali, iż targi EUROTOOL to jedne z najważniejszych w naszym kraju. Na pewno nie zawiedli organizatorzy. W imieniu firmy RAFELA chciałbym serdecznie podziękować za doskonałš organizacje imprezy, profesjonalizm oraz szybkoœć działania – dodał Jacek Szostak, Firma Rafela Radzisław Krzysztof Franczak

– Targi EUROTOOL zrobiły nam dużš niespodziankę. Iloœć zwiedzajšcych szczególnie pierwszego dnia była bardzo duża, pojawiło się wielu nowych Klientów, jak i bardzo dużo konkretnych zapytań o konkretne obrabiarki. Mnie osobiœcie zaskoczyła duża iloœć odwiedzajšcych z Dolnego Œlšska (Wrocław i okolice), których oczekiwałem raczej na targach w Sosnowcu. Ogólnie możemy uznać tegoroczne targi EUROTOOL za udane i satysfakcjonujšce pod względem iloœci potencjalnych klientów. Widać, że podjęte wysiłki reklamowe zarówno nas – wystawców – jak i organizatorów opłaciły się. Mam nadzieję, że w przyszłym roku organizatorzy również dołożš tylu starań żeby targi EUROTOOL 2010 były jeszcze bardziej efektywne – powiedział Piotr Honc, Prezes firmy Mexim s.c.

Targom EUROTOOL towarzyszył prestiżowy konkurs o nagrodę Złotego Smoka, którego celem jest nagrodzenie innowacyjnych wyrobów. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas bankietu 22 paŸdziernika 2009 r. w Hotelu Park Inn w Krakowie.

Organizatorzy przyznali dwie JUBILEUSZOWE NAGRODY, które wręczono:

• Panu Prof. Kazimierzowi Oczosiowi dla Miesięcznika Naukowo-Technicznego Mechanik za jubileusz 100-lecia istnienia periodyku,
• Pani Dyrektor Marii Zyburze-Skrabalak dla Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania za 60-lecie działalnoœci Instytutu.

Komisja Konkursowa pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Józefa Gawlika przyznała następujšce nagrody:

• w kategorii obrabiarki:

DUŻEGO SMOKA WAWELSKIEGO otrzymała firma STIGAL za wypalarkę plazmowš sterowanš CNC DYNAMIC produkcji firmy STIGAL

MAŁEGO SMOKA WAWELSKIEGO – otrzymała firma RADZISŁAW FRANCZAK RAFELA za wycinarkę laserowš EASY CUT EC 1030D/0002 produkcji firmy Easy Laser

• w kategorii narzędzia:

MAŁEGO SMOKA WAWELSKIEGO – otrzymała firma SAINT- GOBAIN ABRASIVES Sp. z o.o. za œciernice diamentowe NORTON MSL produkcji firmy Saint - Gobain Abrasives INC  

• w kategorii aparatura pomiarowo-kontrolna:

DUŻEGO SMOKA WAWELSKIEGO – otrzymała firma PRIMA POLSKA Sp. z o.o. za urzšdzenie pomiarowe FLATSCOPE 2D CNC  produkcji firmy Werth Messtechnik GmbH

• w kategorii oprzyrzšdowanie technologiczne:

MAŁEGO SMOKA WAWELSKIEGO – otrzymała firma PHmet Sp. z o.o. za demagnetyzer tunelowy DEM-T1 produkcji firmy  Walker Braillon Magnetics

Już dziœ w imieniu organizatorów zapraszamy na 15. edycję targów EUROTOOL, które odbędš się w dniach 13-15 paŸdziernika 2010, a także na targi: BLACH-TECH-EXPO 2010 oraz KOMPOZYT EXPO 2010.

ródło: www.targi.krakow.pl


Œroda, 4.11.2009 r.

80 000 dokumentów...

Ogólnoœwiatowy producent narzędzi wdraża 180 licencji SolidWorks Enterprose PDM, aplikacji do wielofunkcyjnego zarzšdzania dokumentami. A jest ich sporo, bo ponad... osiemdziesišt tysięcy

Niles-Simmons-Hegenscheidt – bo o niej tutaj mowa – legitymuje się ponad 170-letnim doœwiadczeniem oraz know-how w dziedzinie wytwarzania narzędzi do maszyn. Bogate portfolio produktów prezentuje całš ich gamę, poczšwszy od tokarek pionowych, poprzez centra frezarskie oraz skoœne łoża tokarek CNC, aż po całe linie produkcyjne. W cišgu tych wielu lat pracy firma zbudowała pokaŸnš bazę danych przechowywanych w kilku lokalizacjach, przy użyciu różnych systemów.

 – Szukaliœmy rozwišzania do zarzšdzania danymi, które byłoby w 100 procentach kompatybilne z oprogramowaniem SolidWorks 3D CAD. Od lat korzystaliœmy z tego systemu z powodzeniem, używajšc także zintegrowanego narzędzia Workgroup PDM – powiedział Enrico Thormann, koordynator SolidWorks/PDM oraz konstruktor w Niles-Simmons. – Jako że liczba użytkowników się zwiększa, tak jak i roœnie iloœć danych, pojawiła się potrzeba wprowadzenia skalowalnego systemu wyposażonego w bogaty wybór interfejsów. SolidWorks Enterprise PDM zapewnia nam odpowiedniš elastycznoœć, a także bezpieczne zarzšdzanie, co wspomaga szybsze i bardziej efektywne odnajdowanie dokumentów.

Dzięki SolidWorks Enterprise PDM grupa NSH stworzy scentralizowanš bazę danych, którš będzie łatwiej administrować i która pozwoli na lepszš dostępnoœć pracownikom, dostawcom i klientom zaangażowanym w proces rozwoju produktu – zgodnie z przyznanymi im prawami użytkowników. Wszystkie kluczowe dane projektu, takie jak pliki SolidWorks 3D CAD, obrazy, wideo oraz dokumenty MS Office będš udostępnione poprzez rozwišzania PDM. Niles-Simons-Hegenscheidt planuje uczynić ów system PDM głównš bazš danych działu inżynierii przy tworzeniu wykazów materiałów (BOM), co w znaczšcy sposób wpłynie na pracę innych działów.

 | więcej na swblog.pl |


Czwartek, 29.10.2009 r.

IBM PLM pod skrzydła Dassault Systemes?

Wszystko wskazuje na to, iż dokonało się to, czego w zasadzie należało się już spodziewać od dłuższego czasu: Dassault Systemes przejmuje od IBM struktury odpowiedzialne za sprzedaż i obsługę klientów sektora IT, w tym – IBM PLM Software odpowiedzialne za wdrażanie rozwišzań dotyczšcych zarzšdzania cyklem życia produktu...

Dassault Systemes i IBM już od wielu lat współpracowały ze sobš na tym polu (vide „Historia systemów CAD publikowana w e-wydaniach CADblog.pl), chociaż w ostatnim czasie można było odnieœć wrażenie, iż współpraca ta ulega pewnemu „rozluŸnieniu”. I konsekwencjš tego jest chyba decyzja DS o wykupieniu od IBM za niebagatelnš sumę wyrażonš w dolarach oddziałów odpowiedzialnych za sektor PLM. Zresztš rozwišzania oferowane przez IBM PLM Group bazowały w głównej mierze na portfolio Dassault Systemes, w tym na jego sztandarowym systemie, jakim jest CATIA. W głównej mierze, gdyż specjaliœci IBM zawsze twierdzili, iż sš w stanie stworzyć rozwišzanie PLM „szyte na miarę”, dostosowane do potrzeb klienta i oparte na różnych aplikacjach.

Wszystko wskazuje jednak na to, iż doczekamy się czegoœ w rodzaju „Dassault Systemes Product Lifecycle Management Group”, a oderwanie od niosšcej trwałe konotacje sprzętowe nazwy „IBM” pozwoli niezorientowanym osobom na trafniejsze identyfikowanie faktycznych działań specjalistów odpowiedzialnych m.in. za implementację rozwišzań PLM. Tym razem jednak będš to chyba wyłšcznie rozwišzania pochodzšce od jednego producenta.

Więcej informacji:
http://www.reuters.com/article/marketsNews/idUSB33530920091027


Czwartek, 22.10.2009 r.

SIEMENS PLM SOFTWARE kupuje technologię ETO-RULERSTREAM    

Firma Siemens PLM Software, jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division oraz uznany producent oprogramowania i usług zarzšdzania cyklem życia produktu (PLM)  poinformowała o zakupie technologii RulestreamŽ (oraz zwišzanych z markš aktywów) systemu engineer-to-order (ETO), oprogramowania dzięki któremu producenci mogš usprawniać procesy biznesowe wykorzystywane w zindywidualizowanej produkcji na potrzeby klienta. Siemens PLM Software będzie oferować to rozwišzanie swoim klientom pod markš Rulestream, przejmie także pełnš odpowiedzialnoœć za bieżšcy rozwój i wsparcie oprogramowania.

Procesy biznesowe ETO znajdujš zastosowanie w coraz szerszej grupie branż produkcyjnych, takich jak; produkcja energii, wentylacja i klimatyzacja -HVAC, technologie przepływu cieczy, przemysł ciężki, maszynowy, czy też baza dostawcza przemysłu samochodowego i lotniczego. Rosnšce zapotrzebowanie na zindywidualizowane konfiguracje produktów wykonywanych na zamówienie lub dostosowanych do wymagań konkretnego klienta, stawia przed tymi firmami specyficzne wyzwania. Istnieje cišgła rynkowa presja na firmy produkcyjne, aby realizować coraz większa liczbę indywidualnych zamówień z zachowaniem jakoœci oraz skutecznoœci swoich ofert przy jednoczesnym skróceniu czasu realizacji zamówienia i optymalizacji wykorzystania zasobów bioršcych udział w procesie produkcji.

Rulestream jest odpowiedziš na te wyjštkowe wyzwania przy produkcji na zamówienie - ETO, dzięki kompleksowym rozwišzaniom obejmujšcym procesy: realizacji sprzedaży, konstrukcję, technologię i produkcję. Dzieje się tak głównie dzięki zarzšdzaniu wiedzš o produkcie z poziomu biura konstrukcyjnego i wykorzystaniu jej do automatyzacji kluczowych procesów biznesowych w przedsiębiorstwie. Rulestream usprawnia procesy „od zapytania do oferty” oraz „od zamówienia do realizacji” dla najbardziej złożonych produktów, co pozwala producentom na sprzedaż skorelowanš z ich wydajnoœciš konstrukcyjnš i produkcyjnš.

Poprzez bieżšce ulepszenia funkcjonalne i wsparcie, Siemens PLM Software będzie w dalszym cišgu rozwijać wartoœć biznesowš systemu Rulestream dla obecnych i przyszłych użytkowników. Siemens PLM planuje œcisłš integrację systemu Rulestream z NX™, swojš propozycjš oprogramowania CAD/CAE/CAM oraz z Teamcenter, swoim rozwišzaniem do cyfrowego zarzšdzania cyklem życia produktu.

System Rulestream jest dostępny w firmie Siemens PLM Software od ręki. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy na strony: www.siemens.com/plm/rulestream, lub prosimy o kontakt z lokalnym biurem sprzedaży Siemens PLM Software.

Więcej informacji: www.siemens.com/plm


Czwartek, 22.10.2009 r.

Więcej na portalu PSWUG.pl?

Istotnie, twórcy pierwszego portalu Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks poinformowali przed kilkoma dniami o rozszerzeniu zawartoœci portalu o dwa nowe działy: Tutoriale oraz SolidWorks Challenge...

Tutoriale  to miejsce, w którym można znaleŸć tutoriale opisujšce możliwoœci oprogramowania SolidWorks. Natomiast SolidWorks Challenge to miejsce, gdzie – zdaniem administratorów i twórców portalu – można się będzie wiele nauczyć.

W jaki sposób? Otóż będš tam systematycznie zamieszczane zadania do wykonania. Aby je rozwišzać, należy pobrać przygotowany plik i postępować zgodnie z instrukcjš zamieszczonš na stronie. Następnie każdy użytkownik może opublikować wyniki swojej pracy i podyskutować na temat uzyskanych rozwišzań. Uwaga! Osoby najbardziej aktywne będš nagradzane specjalnym bonusem.

Szczegóły wkrótce na stronie... http://www.pswug.info


Czwartek, 22.10.2009 r.

CAD i... MAT

...czyli trzecia edycja spotkania dla użytkowników oprogramowania Autodesk

6 paŸdziernika w Krakowie odbyła się trzecia edycja spotkania CAD MAT. Uczestnicy konferencji na dwóch równolegle toczšcych się panelach: Mechanika i BIM, mogli bliżej poznać tajniki projektowania w programach Revit Architecture, Revit Structure, Revit MEP, AutoCAD Civil 3D, 3ds Max Design, AutoCAD Mechanical, AutoCAD Electical, Inventor, Navisworks oraz w praktyce sprawdzić jakoœć wydruku na ploterach HP lub sposób działania sprzętu 3DConnexion.

 

Po licznych prezentacjach goœcie relaksowali się przy żurku i poczęstunku z grilla. Na osoby niezmotoryzowane czekały oczywiœcie dodatkowe „atrakcje”. Na zakończenie spotkania odbyło się uroczyste wręczenie statuetek MAT dla wyróżnionych firm oraz losowanie nagród m.in. monitora, drukarki i Space Navigatorów.

Firma MAT dziękuje wszystkich goœciom oraz firmom, które objęły patronat medialny. A my zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach CAD MAT.

www.mat.net.pl


Œroda, 21.10.2009 r.

SolidWorks 2010 – już dostępny!

Jak poinformowała firma CNS Solutions, od 19 paŸdziernika 2009 dostępna jest do pobrania najnowsza wersja programu SolidWorks 2010 SP0.0...

Po zalogowaniu się na Customer Portal każdy zarejestrowany użytkownik uzyskuje możliwoœć pobrania najnowszej wersji oprogramowania SolidWorks. Częœć z Państwa już zdšżyła zapoznać się z nowoœciami oferowanymi w wersji SolidWorks 2010 – albo osobiœcie podczas tegorocznej Multikonferencji CNS Solutions, albo – poprzez lekturę informacji zamieszczanych m.in. na SWblog.pl. Ale w chwili obecnej... zapraszamy do pobrania z Customer Portal najnowszej wersji programu i sprawdzenia interesujšcych nowoœci – we własnym zakresie!

www.cns.pl


Œroda, 21.10.2009 r.

JT standardem ISO

Siemens PLM Software (jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division) poinformowała właœnie, że ISO – Międzynarodowa Organizacja Standardów (z angielskiego International Standard Organisation), jednostka odpowiedzialna za standaryzację danych przemysłowych, uznała dokument opisujšcy format JT™.

Oznacza to, iż dostępna jest pierwsza na œwiecie publikacja ISO dla wizualizacji 3D w dziedzinie PLM.  Ze względu na powszechne zastosowanie formatu w branży PLM, lekkie pliki w formacie JT sš od lat wykorzystywane do udostępniania i wizualizacji danych 3D na całym œwiecie, w różnych aplikacjach CAD i PLM. Oficjalne uznanie tego formatu przez ISO wzmacnia otwarty charakter formatu JT i wesprze szybki wzrost liczby jego użytkowników na całym œwiecie.

Stworzony przez firmę Siemens PLM Software format JT to najpowszechniej stosowany na œwiecie format do bezpiecznego i precyzyjnego przenoszenia danych 3D pomiędzy wieloma organizacjami w całym łańcuchu dostaw. Format JT wspiera międzynarodowa inicjatywa JT Open Program, powołana przez firmę Siemens PLM Software na proœbę swoich klientów i majšca na celu promocję i  rozpowszechnianie formatu JT jako wspólnego œrodka komunikacji 3D dla PLM.

Więcej informacji: www.siemens.com/plm


Wtorek, 20.10.2009 r.

XIV edycja targów obrabiarek, narzędzi i urzšdzeń do obróbki materiałów

Już jutro rozpocznie się trwajšca od 21 do 23 paŸdziernika 2009 r. 14. edycja targów 
EUROTOOL – największej w południowej Polsce specjalistycznej ekspozycji obrabiarek,
narzędzi i urzšdzeń do obróbki materiałów... 

Wszelkie bieżšce informacje, formularz rejestracyjny, informacje o nowoœciach targowych można znaleŸć na oficjalnej stronie Targów (tutaj). Ukazały się także już dwa wydania biuletynu targowego (w postaci pliku pdf), w którym można zapoznać się z niektórymi nowoœciami i premierami przygotowanymi przez Wystawców na targi EUROTOOL 2009.

 Dobrze jest poznać maszyny i urzšdzenia, bez których nasze projekty nigdy nie doczekałyby się seryjnej produkcji, dlatego też w imieniu organizatorów zapraszamy do odwiedzenia targów.


Wtorek, 20.10.2009 r.

Mobilna 3DVIA na Iphon-nie

Dassault Systemes zaprezentowało nowš wersję swojej aplikacji umożliwiajšcej dostęp do zbiorów modeli CAD dostępnych na stronie www.3dvia.com.  Aplikacja ta działa na telefonach firmy Apple...

Dzięki temu praktycznie w dowolnym miejscu można korzystać z gotowych modeli, projektów i rysunków, a także dodawać nowe elementy tworzone za pomocš narzędzia 3DVIA Collage. Można zastanowić się nad tym, jakie będzie praktyczne zastosowanie nowej aplikacji, czy nie jest to tylko chwytliwy krok na drodze do rozpowszechnienia tej aplikacji i jej popularyzacji już w zakresie zastosowań typowo inżynierskich. A może jest to sygnał, iż w niedalekiej przyszłoœci będziemy dysponowali takim oprogramowaniem (i takimi telefonami), iż możliwa będzie pełna edycja geometrii CAD za ich poœrednictwem?

Aby korzystać z aplikacji 3DVIA na swoim Iphonie, należy zalogować się na stronie http://www.3dvia.com/mobile/, a następnie pobrać darmowš (!) aplikację.

ródło: www.3ds.com


Wtorek, 20.10.2009 r.

Nowe narzędzia od Simpoe... dla Solid Edge

Specjalizujšca się w rozwišzaniach do symulacji zjawisk wtrysku materiałów plastycznych francuska firma Simpoe powiadomiła o planach opracowania nowych narzędzi przeznaczonych dla użytkowników oprogramowania firmy Siemens PLM Software...

Aplikacje o nieprzypadkowej nazwie SimpoEdge to w zamierzeniu nakładki pracujšce w œrodowisku Solid Edge. Zostanš opracowane we współpracy z Siemens PLM Software, z którym podpisano już odpowiedniš umowę. Z założenia ma to wspomóc inżynierów korzystajšcych z SE w symulowaniu wytwarzania elementów z mas plastycznych i identyfikowaniu potencjalnych problemów zwišzanych z tym procesem. W ramach pakietu przewidziano opracowanie czterech rozwišzań wspomagajšcych różne działania analityczne: SimpoEdge FILL, SimpoEdge PACK, SimpoEdge COOL oraz SimpoEdge WARP.

Aplikacje SimpoEdge pojawiš się na rynku pod koniec bieżšcego roku.

ródło: www.camdivision.pl


Wtorek, 20.10.2009 r.

CATIA V5. Sztuka modelowania powierzchniowego

Po prawie rocznym oczekiwaniu w sprzedaży pojawiła się ksišżka  Pana Andrzeja Wełyczko, znanego (internautom, ale nie tylko) autora serii znakomitych artykułów na temat modelowania powierzchniowego. Nic zatem dziwnego, iż owo modelowanie zostało podkreœlone w tytule publikacji...

Tajemnicš pozostanie, dlaczego wydawnictwo Helion potrzebowało ponad 10 miesięcy do przygotowania tej pozycji wydawniczej i dlaczego zdecydowało się na publikację... czarno-białych ilustracji. Nie zmienia to jednak faktu, iż głównym atutem ksišżki jest jej wysoki poziom merytoryczny i przystępny sposób przekazywania zawartych w niej treœci. 744 strony, CD-ROM zawierajšcy modele i ćwiczenia ułatwiajšce poznanie i zrozumienie tajników „sztuki modelowania”.  Z pomocš tej publikacji na pewno łatwiej będzie można osišgnšć biegłoœć i całkowitš swobodę w dziedzinie modelowania. Poznać metody pomagajšce zachować pełnš kontrolę nad procesem zmian, sposoby używania różnych rodzajów krzywych, a także definiowania konturów oraz relacji geometrycznych i wymiarowych. Na jej łamach Autor wyjaœnia także, jak zachować cišgłoœć modelu powierzchniowego i na czym polega praca w œrodowisku Generative Shape Design (GSD). Podsuwa odpowiednie parametry i polecenia, a na dodatek – wskazuje mechanizmy wspomagajšce proces projektowania.

Warto dodać, iż przykłady wykorzystane w ksišżce powstały w systemie CATIA V5R17. A jeden z egzemplarzy ksišżki, dzięki uprzejmoœci jej Autora, będziemy mieli możliwoœć rozlosować wœród naszych zarejestrowanych Czytelników i Forumowiczów, o czym niebawem...

Więcej informacji można uzyskać na stronach wydawcy: http://helion.pl/ksiazki/catv5m.htm


Pištek, 16.10.2009 r.

Konferencja „zjednoczonych sił Siemens’a”

5 listopada 2009 w hotelu Qubus w Katowicach (ul. Uniwersytecka 13) odbędzie się konferencja przedstawiajšca na praktycznych przykładach nowoczesne oprogramowanie wspomagajšce zarzšdzanie narzędziowniš oraz parkiem maszynowym. Konferencja jest współorganizowana przez Siemens, Siemens PLM Software oraz Siemens IT Solutions and Services...

Wydarzenie adresowane jest do przedstawicieli firm produkcyjnych z sektora motoryzacyjnego, zbrojeniowego, maszynowego, tworzyw sztucznych, energetycznego, AGD oraz firm stosujšcych obrabiarki, frezy, noże tokarskie i inne narzędzia do obróbki.

Podczas konferencji poruszonych zostanie kilka aspektów procesu produkcyjnego, takich jak: gospodarka narzędziowa, zarzšdzanie oprzyrzšdowaniem czy nadzór nad parametrami pracy obrabiarek CNC. Prezentowane oprogramowanie zarzšdza narzędziowniami wielodziałowymi, inwentaryzuje narzędzia oraz analizuje stopień ich zużycia. Jednoczeœnie, oprogramowanie to ułatwia pracę wydawalni narzędzi, automatycznie identyfikujšc frezy, noże, itp. poprzez kody paskowe i etykiety radiowe (RFID). Na stanowisku ze sterowaniem Sinumerik 840 DSL będzie można zobaczyć, jak prezentowane rozwišzania działajš w praktyce.

W konferencji wezmš udział specjaliœci z zagranicy – Mark Brehme z Siemens AG oraz Corsin Buerer z Siemens PLM Software (prezentacje będš tłumaczone na język polski). Po konferencji wszyscy goœcie zaproszeni sš na lunch (specjały z menu szefa kuchni hotelu Qubus), podczas którego w swobodnej atmosferze będzie można podjšć dyskusję na tematy poruszone w wystšpieniach.

Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jednak wczeœniejszej rejestracji.

ródło: Siemens PLM Software


Czwartek, 15.10.2009 r.

Wirtualizacja oprogramowania Autodesk na Mac

Autodesk i Parallels wspólnie umożliwiajš wirtualizację oprogramowania AutoCAD, AutoCAD LT, Autodesk Inventor Professional, 3ds Max i Revit na komputerach Macintosh

Autodesk oraz Parallels poinformowały o podpisaniu umowy, która ma doprowadzić do tego, że Parallels Desktop for Mac stanie się preferowanym oprogramowaniem Autodesk do wirtualizacji na komputerach Macintosh. Autodesk zapewni możliwoœć użytkowania programów AutoCAD, AutoCAD LT, Autodesk Inventor Professional, Autodesk 3ds Max, Autodesk 3ds Max Design oraz platformy Autodesk Revit (Building Information Modelling) pod systemem operacyjnym Mac OS X – właœnie za poœrednictwem Parallels Desktop. Autodesk oficjalnie umożliwił używanie tych programów na Macintoshach poprzez Boot Camp już wczeœniej w tym roku.

– Coraz częœciej klienci Autodesk pracujš jednoczeœnie na Macintoshach i pod systemem Windows, w zwišzku z czym prosili nas o zapewnienie obsługi wirtualizacji na Macach – powiedział Chris Bradshaw, dyrektor ds. marketingu w Autodesk.

Po wprowadzeniu wczeœniej w tym roku rodziny oprogramowania Autodesk Alias pod system Mac OS X, Autodesk obecnie oferuje pięć rdzennych aplikacji pod Mac OS X, przeznaczonych dla branży rozrywkowej, multimedialnej i konstrukcyjnej, w tym Autodesk SketchBook Pro, Autodesk Maya, Autodesk Mudbox i Autodesk Stitcher Unlimited.

Dodatkowe informacje o używaniu oprogramowania Autodesk na komputerach Mac można znaleŸć pod adresem http://www.autodesk.com/mac


Czwartek, 15.10.2009 r.

NX7 czyli nowoœci, nowoœci...

W dziale Download udostępniliœmy broszurę (szeœć stron) przybliżajšcš zaawansowane możliwoœci najnowszej odsłony tego oprogramowania...

Można w niej znaleŸć krótkie informacje dotyczšce ulepszonego przepływu danych dla importowanej geometrii, poprawionego  modelowania złożeń bez historii modelu, lepszej pracy z elementami cienkoœciennymi, ulepszonego pozycjonowania (tryb skoncentrowany na projektowaniu w synchronous technology), a także wykorzystania synchronous technology do analizy cyfrowej modeli i wiele innych. Zachęcam do pobrania i lektury...


Œroda, 14.10.2009 r.

Konwertowanie do 3D

Filia Boeinga wykorzystuje SolidWorks w celu rozwinięcia
zakresu usług w dziedzinie... konwersji 2D do 3D

Continental DataGraphics (CDG), filia firmy Boeing, zakupiła oprogramowanie SolidWorks 3D CAD, aby sprostać wzrastajšcemu zapotrzebowaniu na konwersję plików 2D do 3D. Narzędzia SolidWorks będš wspierać wewnętrzne potrzeby CDG, a zarazem projekty Boeinga oraz pozwolš zaoferować klientom komercyjnym firmy usługi konwersji 2D do 3D.

Twórcy i wydawcy CDG wykonali ilustracje do katalogów częœci, a także do instrukcji obsługi, które Boeing stosuje w swoich komercyjnych samolotach na całym œwiecie. Częœciš tej pracy było wykorzystanie SolidWorks przez zespół grafików, aby szybko i łatwo konwertować obrazki przedstawiajšce częœci 2D do modeli 3D i użycie ich w publikacjach oraz zastosowaniach inżynierskich.

 | więcej na swblog.pl |


Poniedziałek, 12.10.2009 r.

Jeszcze o Synchronous Technology 2

Modelery bezpoœrednie majš bardzo niski poziom parametryzacji i stšd (mimo bardzo intuicyjnej interakcji użytkownika z systemem) nie sš popularne. W zwišzku z tym faktem nie sš dedykowane do pracy inżyniera. A Synchronous Technology z założenia stara się łšczyć najlepsze cechy modelowania tradycyjnego i bezpoœredniego. Taki wniosek można było wycišgnšć z prezentacji możliwoœci ST 2...

Jak przewidziałem, mogły pojawić się – i pojawiły – pewne nieœcisłoœci w mojej subiektywnej relacji z premiery najnowszej wersji Solid Edge z ST 2. Szczęœliwie na komentarze i sprostowanie nie trzeba było długo czekać; relacja została już uzupełniona, a pełnš treœć otrzymanego komentarza udostępniłem – za zgodš jego Autora.

Swojš drogš może przytoczona przeze mnie na poczštku rzeczonej relacji wypowiedŸ na temat modelerów bezpoœrednich mogłaby być przyczynkiem do dyskusji, czy też do wyrażenia szerszych opinii na ten temat? Z drugiej jednak strony wiem, że takie dyskusje pojawiały się już w różnych postaciach na różnych forach niemalże zaraz po pierwszej odsłonie technologii modelowania synchronicznego w œrodowisku Solid Edge...

Zachęcam zatem do lektury zarówno relacji, jak i komentarzy – i do dodawania swoich opinii.
ms


Poniedziałek, 12.10.2009 r.

Raport o Rapid Prototyping na 3DCAD.pl

W czasie gdy ja walczę z opóŸnionym CADraportem (przeglšdem oprogramowania CAx), na stronie 3DCAD.pl ukazał się wyczekiwany od jakiegoœ czasu raport na temat technik szybkiego prototypowania i inżynierii odwrotnej, powstały we współpracy z periodykiem „Programy komputerowe dla inżynierii mechanicznej" i z Politechnikš Wrocławskš...

Na 34 stronach publikacji dostępnej w formie pliku pdf (w wysokiej lub niskiej rozdzielczoœci) można znaleŸć nie tylko opis technik wytwarzania fizycznych prototypów za pomocš zdobywajšcych popularnoœć drukarek 3D, ale także zestawienie oferowanych urzšdzeń i oferentów sprzętu i usług RP (ang. rapid prototyping) i RE (ang. reverse engineering) działajšcych na naszym rynku. Jak się okazuje, w cišgu kilku lat nastšpiło znaczne ożywienie w tej branży...
O Raporcie napiszę jeszcze szerzej na naszych łamach, a na razie – gratuluję pomysłu i jego realizacji!

ms


Czwartek, 8.10.2009 r.

NX 7 z HD3D i ST

Brzmi jak tajemniczy kod? A tak naprawdę oznacza, iż Siemens PLM Software ogłosił dostępnoœć najnowszej wersji aplikacji NX, flagowego rozwišzania firmy służšcego do cyfrowego rozwoju produktu, „doposażonego" także w znanš już z Solid Edge technologię synchronicznš. Wraz z NX 7.0 Siemens wprowadza na rynek HD3D, otwarte, intuicyjne œrodowisko, które pozwoli zespołom ds. rozwoju produktu docenić wartoœć informacji pochodzšcych z systemu PLM i ułatwi podejmowanie kompetentnych decyzji

Informację o nowej wersji NX ogłoszono 7 paŸdziernika w Paryżu na corocznej konferencji użytkowników Siemens PLM Connection Europe. – Wprowadzenie Synchronous Technology i wbudowanie jej w NX zdobyło sobie znaczšce uznanie nie tylko wœród większoœci ekspertów CAD/CAM/CAE oraz analityków branżowych, lecz, co ważniejsze, wœród firm, które wprowadziły jš, aby podnieœć swojš produktywnoœć projektowš – powiedział Joan Hirsch, wiceprezes Product Design Solutions, Siemens PLM Software.

Zapotrzebowanie na wizualizację
Globalizacja, coraz œciœlejszy nadzór organów kontrolnych w połšczeniu z coraz większym zaawansowaniem technologicznym praktycznie wszystkich produktów przyczyniły się do stworzenia złożonego procesu rozwoju produktu we wszystkich firmach na całym œwiecie. W trakcie tego procesu konieczne jest podejmowanie setek decyzji w oparciu o informacje zawarte w różnych formatach i miejscach, zazwyczaj w wielu aplikacjach różnych producentów. Szybkoœć i trafnoœć podejmowanych decyzji ma ogromne znaczenie dla powodzenia działalnoœci firmy.
– Naturalnym i wydajnym sposobem radzenia sobie z tymi przeszkodami jest wizualizacja jako sposób komunikacji ponad barierami i stworzenie wspólnego pola komunikacji dla wszystkich uczestników – mówi Joe Barkai, dyrektor ds. strategii cyklu życia produktu, IDC Manufacturing Insights. – Proces kolektywnego podejmowania decyzji oraz wizualnie wspomagane narzędzia sš niezbędne w celu sprawnego podejmowania właœciwych decyzji opartych na odpowiednich informacjach. Wykorzystanie tych narzędzi umożliwia lepszš komunikację i zrozumienie, a także podejmowanie celniejszych decyzji w oparciu o informacje w całym przedsiębiorstwie - dodaje. Stšd właœnie „tajemnicze" HD3D. High Definition? (...)

| więcej  |


Czwartek, 8.10.2009 r.

SW 2010 bez tajemnic?
...czyli polska premiera SW za nami

Drugi dzień warszawskiej konferencji, a trzeci – multikonferencji zorganizowanej przez CNS Solutions w 12 miastach jednoczeœnie. Ponad 260 uczestników, ale co najważniejsze – blisko 50 istotnych nowoœci zaprezentowanych w najnowszej edycji SolidWorks 2010!

Przyznam szczerze, że po prezentacji dla dziennikarzy, która miała miejsce z końcem wrzeœnia w Bratysławie (krótka relacja tutaj), czułem pewien niedosyt. Większoœć zaprezentowanych „nowoœci" znana była już od jakiegoœ czasu, a przynajmniej od momentu zasygnalizowania ich podczas SolidWorks World 2009. Poza tym te najbardziej spektakularne, czy też chwytliwe medialnie, można było „rozpracować" już po kilku sesjach spędzonych z którškolwiek z udostępnionych beta wersji. A przecież o iloœci dokonanych zmian może œwiadczyć liczšca blisko 300 stron dokumentacja dostarczana z beta wersjš w pliku pdf! Dlatego też z niecierpliwoœciš czekałem na polskš premierę w wykonaniu CNS.
Dotychczas organizowane przez tš firmę konferencje miały charakter wielkich zjazdów; użytkownicy SW przyjeżdżali nieraz z drugiego krańca Polski, tym razem miało być inaczej: podwójnie inaczej – po pierwsze dlatego, że konferencja (multi) odbyła się w 12 miastach jednoczeœnie, po drugie dlatego – że udział w niej wymagał odpłatnoœci (niewielkiej, ale zawsze). Prawdę mówišc byłem ciekaw, czy nie odbije się to w jakimœ stopniu negatywnie na frekwencji, zwłaszcza że inni resellerzy organizujš podobne wydarzenie całkowicie bezpłatnie... Ale jak miałem okazję dzisiaj (7.10.2009) usłyszeć od dyrektora ds. kluczowych klientów i partnerów CNS Solutions – Pana Józefa Skoworodko, w konferencji wzięło udział ponad 260 osób. Dużo czy mało? Więcej, niż w ubiegłym roku...
(...)

pełna relacja tutaj


Czwartek, 8.10.2009 r.

Rewolucja w modelowaniu bryłowym
...czyli wrażenia po konferencji Solid Edge with Synchronous Technology 2

Co prawda krótkš relację miałem już okazję zamieœcić (w ramach zestawienia premiery SW 2010 i ST2), ale cała masa materiałów nie mogła doczekać się przynajmniej próby dociekliwszego zgłębienia zakresu zmian i nowoœci wprowadzonych do Solid Edge i zwišzanych także z ST 2, ale przecież nie tylko...

– Modelery bezpoœrednie nie sš narzędziem dedykowanym dla inżynierów... – te słowa wypowiedział w zasadzie zaraz na poczštku swojej prezentacji Tomasz Jęczarek (Technical Sales Support Engineer Siemens PLM Software). Mocne słowa, zwłaszcza padajšce z ust kogoœ, kto za chwilę przedstawi, w jaki sposób wraz z kolejnš odsłonš technologii synchronicznej oprogramowanie SolidEdge zbliża się właœnie do modelerów bezpoœrednich. (A może się mylę? – zachęcam do lektury komentarzy!).

Daruję sobie na razie pierwszš częœć (skšdinšd interesujšcš) prezentacji dotyczšcš samej firmy –- informacje te bez trudu można znaleŸć na polskich stronach Siemens PLM Software. Wspomnę jedynie, że firma, a konkretnie jej oprogramowanie, ma wspaniałe referencje, m.in.: nagrody przyznane przez firmy takie jak Ford, Caterpillar, GM i FIAT – dla dostawcy najlepszych usług. I chodzi tutaj zapewne nie tylko o CAD, ale także o cały obszar oferowanych rozwišzań PDM/PLM
(...)

pełna relacja tutaj


Œroda, 7.10.2009 r.

V10... na razie po angielsku

Na polskich stronach – cisza, ale na stronie producenta możemy znaleŸć informację o dostępnej nowej wersji Bricscad – tym razem jest to V10

Prawdę mówišc wieœci o niej znalazłem sięgajšc do blogu www.deelip.com (polecam zainteresowanym). Jak wynika ze znalezionych tam informacji, nie należy oczekiwać rewolucyjnych zmian w samym systemie – zwłaszcza z punktu widzenia użytkownika. Natomiast zmiany zostały dokonane w samym jšdrze programu, wykorzystujšcym m.in. DWGdirect 2.6.


Więcej informacji:
http://www.bricsys.com/en_INTL/ i oczywiœcie www.deelip.com


Pištek, 2.10.2009 r.

Po polsku od IMSI Design...

Producent oprogramowania CAD, firma IMSI Design LLC (USA) wprowadziła do sprzedaży nowe wersje znanych programów z linii TurboCAD i DesignCAD oraz całkowicie nowy produkt: DoubleCAD XT. Miło nam poinformować, iż dostępne sš już polskie wersje tych programów...

Spolszczone systemy to DesignCAD 19.1 PL przeznaczony do projektowania 2D, DesignCAD 3D Max 19.1 PL do projektowania 2D/3D, a także TurboCAD DeLuxe v.16.1 PL oraz TurboCAD Pro v.16.1 PL. Na poczštku paŸdziernika ukażš się z kolei: DoubleCAD XT v.1.1 PL (wersja bezpłatna!) i DoubleCAD XT Pro v.1.1 PL. Wszystkie wersje obsługujš m. in. format *.dwg do wersji 2009.

  

A czym jest wspomniany całkowicie nowy produkt? DoubleCAD XT Pro v.1.1 jest aplikacjš 2D zawierajšcš szereg poleceń ułatwiajšcych projektowanie architektoniczne (np. rysowanie œcian) i mechaniczne (menadżer więzów). Interfejs i obsługa programu jest bardzo podobna do AutoCAD, z możliwoœciš bezpoœredniej pracy na plikach DWG.

Więcej informacji: www.cadprojekt.pl, www.turbocad.com


Œroda, 30.09.2009 r.

Szach i... CAD MAT 2010

6 paŸdziernika firma MAT zaprasza wszystkich chętnych do Krakowa, gdzie odbędzie się kolejna edycja bezpłatnego spotkania poœwięconego tematyce CAD i oprogramowaniu Autodesk

W trakcie konferencji specjaliœci z firmy MAT zaprezentujš rozwišzania dla branży mechanicznej i elektrycznej oraz architektury, budownictwa, instalacji i inżynierii wodno-lšdowej. Pokażš także, w jaki sposób stworzyć projekt w programach Autodesk. Podczas spotkania wœród goœci zostanš rozlosowane cenne nagrody, a najlepsze firmy zostanš wyróżnione statuetkami MAT.
W przerwach między prezentacjami oraz po skończeniu oficjalnej częœci spotkania eksperci z firmy MAT będš do dyspozycji uczestników.

Podobnie jak w ubiegłych latach, udział w konferencji jest bezpłatny, należy jednak pamiętać o tym, iż iloœć miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejnoœć zgłoszeń.

Szczegółowe agendy (mechanika i BIM), a także formularz rejestracyjny: www.mat.net.pl


Œroda, 30.09.2009 r.

Ruszył polski portal społecznoœci użytkowników Autodesk

W Polsce ogromnš popularnoœciš cieszył (i cieszy się nadal) globalny portal Społecznoœci Studentów – Student Engineering and Design Community; polscy studenci sš czwartš na œwiecie grupš pod względem liczby rejestracji.
Nic więc dziwnego, że przybywa nam polskich dedykowanych portali społecznoœciowych...

 

Już od jakiegoœ czasu pod adresem www.autodesk.pl/spolecznosc użytkownicy rozwišzań Autodesk mogš – przynajmniej teoretycznie – kontaktować się, wymieniać informacjami czy też publikować własne materiały. Witrynę przygotowano w języku polskim.
Portal zawiera podobno* szereg materiałów dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników, daje możliwoœć nawišzania relacji z osobami o tych samych zainteresowaniach, dyskusji i rozwišzywania codziennych zagadnień projektowych. Użytkownicy mogš przyłšczyć się do jednej z istniejšcych grup bšdŸ tworzyć własne. Platforma pozwala – poprzez kontakty z innymi użytkownikami – na rozwój umiejętnoœci i zwiększanie swojej efektywnoœci, a także budowanie pozycji w społecznoœci projektantów i inżynierów.

– Społecznoœć użytkowników rozwišzań jest inicjatywš wychodzšcš naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. Dyskusje w gronie osób o podobnych zainteresowaniach zawodowych, korzystajšcych z tych samych rozwišzań pomagajš w wielu zagadnieniach, a tym samym zwiększajš efektywnoœć i innowacyjnoœć projektowš – powiedział  Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarzšdzajšcy Autodesk w Polsce.

Szkoda tylko, że w moim przypadku nie powiodła się próba zarejestrowania na stronie portalu: formularz kilkakrotnie był odrzucany. W zwišzku z tym nie mogłem wzišć udziału w „dyskusjach”, o dostępie do dodatkowych materiałów etc. nie wspominajšc...
Na stronę społecznoœci nie można także wejœć z polskiej strony głównej Autodesk. Komunikat „Error 404" nie jest chyba tym, czego potencjalni zainteresowani oczekujš najbardziej. Ale jak mawiajš, „nie od razu Kraków zbudowano..."

Maciej Stanisławski

ródło: Autodesk

*Szkoda tylko, że w moim przypadku nie powiodła się próba zarejestrowania na stronie portalu: formularz kilkakrotnie był odrzucany.
Na stronę społecznoœci nie można także wejœć z polskiej strony głównej Autodesk. Komunikat „Error 404" nie jest chyba tym, czego potencjalni zainteresowani oczekujš najbardziej. Ale jak mawiajš, „nie od razu Kraków zbudowano..."
Maciej Stanisławski


Wtorek, 29.09.2009 r.

Z drzewem, czy... bez drzewa?

Dwie premiery, dwa trendy: klasyczne drzewo historii operacji wzbogacane o możliwoœci swobodnego modelowania z zachowaniem parametryzacji, a z drugiej strony – okreœlany mianem „rewolucji” nowy sposób parametrycznego projektowania, zamiast „drzewa” oferujšcy użytkownikowi „kolekcję” operacji. Czy to tylko zabawa słowami, czy też kryje się za tym istotnie coœ nowego?

Dwie premiery dzień po dniu: jedna dla dziennikarzy z krajów Europy Œrodkowowschodniej, stanowišca okazję do podsumowania tego wszystkiego, o czym można było już wczeœniej dowiedzieć się z informacji zamieszczanych w różnych miejscach sieci, druga – dla wszystkich użytkowników, oficjalna Polska premiera nowej wersji oprogramowania.
Pierwsza to oczywiœcie prezentacja finalnej wersji SolidWorks 2010, druga – to premiera SolidEdge z technologiš synchronicznš w II odsłonie, zorganizowana przez Siemens PLM Software w ubiegłym tygodniu w Warszawie... i w Internecie, o czym można poczytać na blogu ;).

2010...
23 wrzeœnia w Bratysławie DS SolidWorks Corp. zaprezentowała oficjalnie nowš linię produktów 2010. SolidWorks Premium CAD istotnie oferuje szeroki zakres nowych możliwoœci. Co ciekawe, blisko 30% całego czasu poœwięconego na nowe oprogramowanie przeznaczono na udoskonalenie możliwoœci interfejsu użytkownika. Daje się zauważyć zresztš tendencję do wprowadzania funkcjonalnoœci nie tyle ułatwiajšcych pracę, co istotnie jš przyspieszajšcych. Przykładowo tzw. „szybkie wymiary” (vide screen z redakcyjnej beta wersji 2) wprowadzajš nowe opcje rozmieszczania wymiarów (automatycznie, bez koniecznoœci ich ręcznego ustawiania) oraz porzšdkujš już istniejšce w taki sposób, aby powiększyć przestrzeń dla zaznaczenia. Nawiasem mówišc, funkcjonalnoœć ta oczekuje na przyznanie patentu. (...)

| relacja dostępna tutaj |


Wtorek, 29.09.2009 r.

Programy Autodesk Algor Simulation 2010 już dostępne

Autodesk ogłosił, że osišgnšł „kluczowy punkt” w integracji niedawno zakupionego oprogramowania Algor z programami z serii Autodesk Algor Simulation 2010. Programy te sš ważnym elementem rozwišzania Autodesk do Prototypowania Cyfrowego. Autodesk Algor Simulation zapewnia szerokš gamę narzędzi do symulacji układów mechanicznych...

Możliwoœci rozbudowanego modelowania metodš elementów skończonych (MES) wraz z wbudowanymi w program Autodesk Algor Simulation bibliotekami materiałowymi pozwalajš użytkownikom analizować wstępne założenia projektowe i dokładnie symulować zachowanie się konstrukcji na etapie prototypu cyfrowego. Ponadto program Autodesk Algor Simulation umożliwia bezpoœredniš skojarzonš wymianę danych z większoœciš programów klasy CAD, dzięki czemu ich użytkownicy łatwo mogš ze sobš współpracować i wprowadzać iteracyjne zmiany konstrukcji bez koniecznoœci modyfikowania danych symulacyjnych. Pomagajšc konstruktorom przewidzieć zachowanie się wyrobu, włšcznie z sytuacjami jednoczesnego występowania wielu współzależnych czynników fizycznych, program Autodesk Algor Simulation pomaga w weryfikacji i optymalizacji konstrukcji jeszcze przed rozpoczęciem ich produkcji.

Program Autodesk Algor Simulation dostępny jest w czterech wersjach:
• Autodesk Algor Simulation 2010 – do weryfikacji i optymalizacji konstrukcji z użyciem szerokiej gamy uniwersalnych narzędzi symulacji inżynieryjnej w œrodowisku wielu różnych programów CAD
• Autodesk Algor Simulation CFD 2010 – pełny zestaw funkcji Autodesk Algor Simulation oraz analiza przepływu płynów, obliczenia dynamiki płynów i analizy przenikania mas.
• Autodesk Algor Simulation MES 2010 – pełny zestaw funkcji Autodesk Algor Simulation wraz z nieliniowš analizš statycznš i dynamicznš, analizš ruchu ciał sztywnych, oraz połšczonš analizš naprężeń i ruchu ciał elastycznych.
• Autodesk Algor Simulation Professional 2010 – pełny zestaw funkcji Autodesk Algor Simulation, Autodesk Algor Simulation CFD i Autodesk Algor Simulation MES oraz analiza elektrostatyczna z możliwoœciami łšczenia rodzajów analiz w celu przeprowadzania pełnych symulacji w kompleksowych warunkach fizycznych.

Dodatkowe informacje o Autodesk można uzyskać z witryny www.autodesk.com, www.autodesk.pl


Poniedziałek, 21.09.2009 r.

Synchronous Technology 2 za 3 dni...

Zostało zaledwie kilka dni do prezentacji możliwoœci nowej wersji Solid Edge z Synchronous Technology 2. Będzie miała ona miejsce 24 wrzeœnia na konferencji zorganizowanej w hotelu InterContinental w Warszawie przez Siemens PLM Software

Podczas konferencji zaprezentowane zostanš przede wszystkim nowoœci  drugiej wersji Solid Edge with Synchronous Technology: rozbudowane możliwoœci modelowania synchronicznego w œrodowisku częœci oraz złożeń, œrodowisko modelowania arkuszy blachy w technologii synchronicznej, wbudowana platforma analizy metodš elementów skończonych dla projektantów – Solid Edge Simulation, wzmocnienie skalowalnego rozwišzania do zarzšdzania danymi (poprzez przeniesienie Solid Edge Insight do najnowszej platformy Microsoft SharePoint), wzmocnienie integracji z oprogramowaniem TeamcenterŽ Express oraz wiele innych ulepszeń wprowadzonych zarówno do modelowania tradycyjnego, jak i do technologii synchronicznej.

Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jednak wczeœniejszej rejestracji. Wœród uczestników zostanie rozlosowanych 8 jednodniowych szkoleń dotyczšcych pracy z Synchronous Technology. Zostało zaledwie kilka dni, a niezdecydowanych zachęcamy do zapoznania się z agendš wydarzenia:

9.00   – 9.30      Rejestracja goœci, powitalna kawa i poczęstunek
9.30   – 9.45      Wprowadzenie: Pozycja Siemens PLM Software na rynku, Marek Wajda/Wojciech Zdun
9.45   – 11.15    Solid Edge with Synchronous Technology – cz.1, Tomasz Jęczarek
11.15 – 11.30    Przerwa kawowa
11.30 – 13.00    Solid Edge with Synchronous Technology – cz.2, Tomasz Jęczarek
13.00 – 13.45    Lunch w restauracji Hemisphere
13.45 – 14.45    Synchronous Technology i Teamcenter, cz.1, Roman Korzus, Michał Poprawski
14.45 – 15.00    Przerwa kawowa
15.00 – 16.00    Synchronous Technology i Teamcenter, cz.2, Roman Korzus, Michał Poprawski
16.00 – 16.15    SpacePilot PRO – najbardziej zaawansowany 3D manipulator firmy 3Dconnexion, Mieczysław Trzciński, 3Dconnexion  
16.00 – 17.00    Losowanie nagród, dyskusja

 Więcej informacji, a także formularz rejestracji, znajdš Państwo tutaj.
ródło: Siemens PLM Software


Poniedziałek, 21.09.2009 r.

Symulacje i analizy dla każdego inżyniera, czyli SolidWorks Simulation w OBRUM

Jeszcze do niedawna koniecznoœć przeprowadzenia obliczeń i analiz wymagała od inżyniera dogłębnej znajomoœci metody elementów skończonych, obsługi oprogramowania CAE (które jš wykorzystywało), ewentualnie – skorzystania z pomocy specjalistów z tej dziedziny. To ostatnie rozwišzanie nie nastręczało specjalnych trudnoœci, pod jednym wszakże warunkiem: gdy owi specjaliœci byli zatrudnieni na miejscu, w firmie. Ale i tak wišzało się to z nerwowym wyczekiwaniem, czy dany projekt spełni założenia, czy też trzeba będzie pracować nad jego udoskonaleniem. W chwili obecnej można tego uniknšć korzystajšc z systemów CAD, które majš zaimplementowane możliwoœci CAE...

Działajšcy w Gliwicach Oœrodek Badawczo - Rozwojowy Urzšdzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o. o. jest w zasadzie bezpoœrednim zapleczem badawczo-rozwojowym, a także modernizacyjnym i produkcyjno-wdrożeniowym polskiego przemysłu obronnego. Zatrudnieni w nim inżynierowie już od końca lat szeœćdziesištych minionego stulecia realizujš szereg prac na rzecz obronnoœci kraju. Prowadzš również działalnoœć na potrzeby gospodarki narodowej.
Od 2002 roku w „OBRUM” wykorzystywane jest oprogramowanie SolidWorks. W chwili obecnej – także SolidWorks Simulations.

–  Pracę  rozpoczšłem w 1979 roku, w dziale konstrukcyjnym – opowiada inż. Stanisław Tomaszewski, specjalista konstruktor w OBRUM. – Wraz z zespołem konstruktorów brałem udział w opracowaniu różnych wyrobów dla przemysłu obronnego, a także urzšdzeń o przeznaczeniu cywilnym.

Zespół Stanisława Tomaszewskiego odpowiadał m.in. za opracowanie podwozia zestawu przeciwlotniczego Loara, bojowego wozu piechoty BWP 2000, podwozia haubicy Krab, wozów zabezpieczenia technicznego, ale także konstrukcji noœnych anten CAR, JBR, JAT, czy też – jeœli chodzi o wspomnianš produkcję cywilnš – frezarki do asfaltu i maszyny inżynieryjno-drogowej MID.
(...)

Więcej... już wkrótce w najnowszym wydaniu CADblog.pl, a także na www.swblog.pl


Poniedziałek, 21.09.2009 r.

CADraport.pl II

Zbliża się długo wyczekiwany moment. Bardziej niecierpliwi internauci podglšdali już nieudostępnione nadal oficjalnie strony wirtualnego raportu na temat oprogramowania wspomagajšcego projektowanie inżynierskie, symulacje, analizy i wytwarzanie. Trwajš bowiem prace weryfikacyjne, zmierzajšce do wyeliminowania wszelkich trudnych do uniknięcia błędów i nieœcisłoœci...

Blisko 50 systemów i aplikacji podzielonych pomiędzy kategorie CAD, CAM, CAE (każdy podział, każda próba uszeregowania czy klasyfikacji niesie pewne ograniczenia, o czym wielokrotnie miałem okazję się przekonać – przyp. MS) obejmuje praktycznie wszystkie obszary zastosowań i funkcjonalnoœci. Zebranie tego materiału i przygotowanie go w sposób umożliwiajšcy jego publikację w sieci, a także w postaci „elektronicznego papieru” (pdf) zajęło jednak dużo więcej czasu, niż poczštkowo zakładaliœmy. Mamy jednak nadzieję, iż oficjalna odsłona, w ostatnich dniach wrzeœnia, spełni Państwa oczekiwania.

W pierwszej odsłonie raportu zabraknie zestawienia aplikacji PDM/PLM. Zostanš one sukcesywnie uzupełnione. Nie pojawi się także pełen przekrój aktualnie dostępnego w Polsce oprogramowania – częœć z firm mimo wielokrotnych zachęt z naszej strony nie zdecydowała się na odesłanie wypełnionych ankiet. Ze swej strony będziemy uzupełniać indeks oprogramowania we własnym zakresie, tak, by użytkownicy mieli możliwoœć uzyskania pełnego „spektrum”, ale jednoczeœnie zastrzegamy, iż częœć opisów uzupełnianych siłami redakcji może nie oddawać aktualnego, rzeczywistego stanu – co oczywiœcie będzie zaznaczone.

„Nie ma tego złego, co by na Dobre nie wyszło” – i tym razem to mšdre przysłowie będzie można odnieœć do raportowego opóŸnienia – dzięki niemu bowiem możliwe będzie zamieszczenie w zestawieniu informacji o najnowszych systemach, dostępnych w najbliższym czasie; m.in. obok Solid Edge ST znajdzie się opis wersji ST2, obok SolidWorks 2009 – wersja 2010 (nawiasem mówišc dobiega właœnie końca okres testowy wersji beta używanej w redakcji).

Równolegle z udostępnieniem CADraport.pl w postaci on-line, dostępne będzie wydanie specjalne e-zinu CADblog.pl, zawierajšce – oprócz rzeczonego raportu – wiele innych ciekawych informacji. Już teraz zachęcamy do œledzenia witryn w oczekiwaniu na „kolejne odsłony”...

Dziękujemy za zainteresowanie (do dnia 20 wrzeœnia blisko 4000 odwiedzin na stronie – będzie kolejny rekord ;)

Serdecznie pozdrawiamy
Redakcja


Pištek, 18.09.2009 r.

To nie zdjęcie, tylko… grafika
CATIA Design Visualization Contest

Patrzšc na nagrodzonš wizualizację projektu wykonanego w oprogramowaniu CATIA, można ulec całkowitemu złudzeniu oglšdania fotografii rzeczywistego przedmiotu…

Wysoki poziom konkurencyjnoœci sprawia, iż oryginalny produkt i krótki czas podejmowania decyzji stały się niezbędne aby utrzymać się na rynku. To właœnie teraz projektanci potrzebujš bardziej niż kiedykolwiek realistycznej wizualizacji własnych projektów, szybkich decyzji dotyczšcych produktu oraz efektywnych metod komunikacji  i sprzedaży  pomysłów. Wirtualny prototyp jest kluczowym elementem prezentacji projektu. Żadne inne narzędzie nie pomoże efektywniej przekonać klienta do danego projektu, prezentujšc przy tym wszystkie zamierzenia autora. Organizatorzy konkursu CATIA Design Visualization Contest wyszli z założenia, że talent projektanta oraz oprogramowanie CATIA wystarczš, aby móc doœwiadczyć wirtualnej wizualizacji projektu.

Rozmowa z tegorocznym zwycięzcš – Jasonem Busschaert, inżynierem projektantem (DEWALT)

– Witaj Jasonie, czy możesz powiedzieć nam kilka słów o sobie i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego używasz  CATIA?

– Jestem starszym inżynierem projektantem, pracujšcym dla BLACK&DECKER, a konkretnie dla marki DEWALT. Odpowiadam za produkty z klasy przewodowych i bezprzewodowych pilarek tarczowych. (...) Pracujemy w wielu rozrzuconych po œwiecie biurach projektowych. Korzystamy z CATIA jako głównej platformy projektowej. (...)

| więcej  |


| < | strona 19 z 20 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 ...


 

Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

Š Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały sš objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wczeœniejszš zgodš autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sšdu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934