| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


W przygotowaniu

spóźniony, ale nadal aktualny numer 2(19) 2014 niebawem
w Archiwum...

Wydanie aktualne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Nowości
i zapowiedzi wydawnicze:

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Środa, 5.12.2012 r.

Technologia Synchroniczna w moim biznesie?
Polska premiera Solid Edge ST5 – relacja subiektywna

| zapis wydarzenia dokonany na Twitterze |

Siemens Industry Software (Siemens PLM Software) już od jakiegoś czasu konsekwentnie organizuje oficjalne polskie premiery najnowszych wersji Solid Edge (ST4, ST5) w chwili, kiedy rzeczone wersje już od jakiegoś czasu są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. A trudno jest zachęcić do przybycia na premierę nowego rozwiązania tych użytkowników (czy w ogóle zainteresowane osoby), które bez problemu mogły zapoznać się z nowościami oprogramowania w biurze, lub zacisznym domowym fotelu. Zwłaszcza, że nie brakowało publikacji na temat Solid Edge w najnowszej odsłonie. Mimo to, każde wydarzenie organizowane przez Siemens cieszy się dużym powodzeniem

Panowie Mariusz Zabielski (CEO Siemens Industry Software Sp. z o.o.)
i Rafał Żmijewski (Channel Manager Siemens Industry Software Sp. z o.o.)

Tak, to nie pomyłka: wersja testowa, 45-dniowa najnowszego Solid Edge ST5, jest dostępna od ponad miesiąca. Adres internetowy, pod którym można uzyskać Solid Edge do testów pozostał bez zmian (bezpośredni link tutaj), natomiast producent podmienił tylko pliki z wersją. Co więcej, nowego Solid Edge można pobrać podobno od razu w wersji... polskiej, bez konieczności instalowania tzw. spolszczenia. Piszę „podobno”, bowiem z tej możliwości jeszcze nie skorzystałem. Dysponuję na razie licencją ST4 na potrzeby „dziennikarskie” i zainstalowanie w tym samym środowisku wersji ST5 45-dniowej mogłoby spowodować nadpisanie licencji i ograniczenie okresu testowego. Ale w zasadzie... co stoi na przeszkodzie, by spróbować zainstalować ST5 na innym redakcyjnym komputerze? Chyba jedynie... ograniczone możliwości sprzętowe. Ale żarty na bok.


fot. Siemens Industry Software

Dość powiedzieć, że na konferencji pojawiło się ok. 120 uczestników. Zważywszy na powyżej przytoczone okoliczności, to dobry wynik. Cóż, chęć udziału w takim wydarzeniu jest w przypadku konferencji organizowanych przez Siemens o tyle zrozumiała, że dają one możliwość obejrzenia nie tylko prezentacji slajdów, ale także... „żywego” oprogramowania w akcji. O prezentach na zakończenie nie wspominając :P.

 

Nudno? O, na pewno nie!
Podczas takiej prezentacji środowisku dziennikarskiemu towarzyszy niezmiennie dreszczyk emocji: uda się, nie uda, a może coś się zawiesi? Pod tym względem o prezentacji Solid Edge ST5 można jedynie powiedzieć, że... była nudna :D. Bo wszystko przebiegło bez jakichkolwiek problemów, tak ze strony oprogramowania, jak i prowadzących, czy też organizatorów. Tak, pod tym względem było nudno – ale tylko pod tym. Sama formuła wydarzenia, chociaż zbliżona do poprzednich, okazała się strzałem w dziesiątkę. Dlaczego?

 

Technologia Synchroniczna jest pomysłem na to, by w systemie CAD łączyć wiedzę, doświadczenie użytkownika i odpowiednie narzędzia (...)

 

Początek zapowiadał się „jak zwykle”. Po krótkim wprowadzeniu w wykonaniu Rafała Żmijewskiego (Channel Manager Siemens Industry Software Sp. z o.o.), podczas którego na scenie pojawił się także Mariusz Zabielski (CEO Siemens Industry Software Sp. z o.o.), zaproszony gość – Russel Brook, Dyrektor Marketingu Velocity EMEA (którego miałem okazję poznać już podczas poprzedniej premiery – ST4 – i z którym przeprowadziłem nieopublikowany wywiad) opowiedział wyczerpująco o nowościach w Solid Edge ST5. Tym razem jego wystąpienie uzupełniali – a właściwie ilustrowali – Adam Budzyński (GM System) oraz Dariusz Dunajski (Siemens Industry Software), prezentując na żywo nowe funkcjonalności.

Russel Brook, Dyrektor Marketingu Velocity EMEA opowiedział wyczerpująco o nowościach w Solid Edge ST5.
Jego wystąpienie uzupełniali – a właściwie ilustrowali – Adam Budzyński (GM System) oraz Dariusz Dunajski
(Siemens Industry Software)...

Całość układała się znakomicie – prezentacja slajdów „punktujących” najważniejsze funkcjonalności i nowości, dopełniona przez Solid Edge ST5 „w akcji”. Widać, że na konferencję przybyli przede wszystkim inżynierowie – praktycy, a nie np. kadra kierownicza (chociaż jej przedstawiciele także byli obecni).

Podczas konferencji część swoich spostrzeżeń starałem się publikować na bieżąco za pośrednictwem Twittera – i muszę powiedzieć, że uzyskany efekt uznałem za zadowalający, chociaż konieczność zmieszczenia każdorazowego przekazu w 140 znakach okazała się bardzo męcząca. Dokonany zapis w „telegraficznym” skrócie można znaleźć tutaj lub na Twitterze, sięgając oczywiście do wpisów z 21.11.2012 r.

Kolejne wystąpienia należały do partnerów Siemens Industry Software Sp. z o.o., którzy zaprezentowali, w jaki sposób Technologia Synchroniczna wykorzystywana jest przez ich klientów. I to właśnie okazało się owym wspomnianym przeze mnie strzałem.

Klient przedstawiał swoje dokonania, swoje projekty, wskazując na to, co można było uzyskać lub osiągnąć stosując ST w praktyce, a przedstawiciel VAR na żywym oprogramowaniu demonstrował konkretne przykłady, posługując się modelami dostarczonymi przez klienta. Co więcej, w niektórych prezentacjach – w zasadzie tylko klient prezentował możliwości oprogramowania, a VAR udzielał objaśnień i odpowiedzi na ewentualne pytania – tak było m.in. w przypadku prezentacji Zygmunta Wojarskiego (JANUS) i Piotra Szymczaka (CAMdivision), autora książki o Technologii Synchronicznej w Solid Edge.

Prezentacja nosiła tytuł „Efekty wykorzystania technologii synchronicznej w niemodyfikowalnych modelach innych systemów CAD” i wzbudziła szczególne zainteresowanie, tym bardziej, że... Zygmunt Wojarski demontrował pracę w środowisku Solid Edge ST3, czyli jeszcze o dwie generacje wcześniejszym! Część uczestników słusznie zauważyła, że widocznie już w ST3 możliwości Technologii Synchronicznej były niemałe – i słusznie, gdyż była to pierwsza wersja Solid Edge ST, w której m.in. możliwa była swobodna zmiana sposobu pracy z modelem natywnym lub pochodzącym z importu (synchronicznie, czy tradycyjnie – w oparciu o historię operacji) w trakcie pracy, a nie przed jej rozpoczęciem, jak miało to miejsce we wcześniejszych wersjach. Piotr Szymczak dokonał krótkiego wprowadzenia i prezentacji na temat firmy CAMdivision Sp. z o.o. (dowiedzieliśmy się m.in., że w najbliższych dniach firma przeprowadzi się do nowej siedziby we Wrocławiu, a także – że została uhonorowana tytułem najlepszego partnera na polskim rynku w obecnie zakończonym roku finansowym [więcej tutaj]), a po wystąpieniu Zygmunta Wojarskiego udzielił kilku odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości pracy z modelami pochodzącymi z różnych systemów i w różnych formatach zapisu.

Tutaj mała dygresja; jeszcze nie tak dawno w świadomości większości użytkowników systemów CAD 3D (wg badań niezależnych instytucji było to nawet powyżej 60%) Technologia Synchroniczna sprowadzała się w zasadzie jedynie do możliwości otwierania (importu) plików pochodzących z innych systemów. Tak była postrzegana – jako „uniwersalny translator”. Jak widać, nadal nie brakuje osób, na których możliwości oprogramowania w tym właśnie zakresie robią największe wrażenie.

Przed prezentacją JANUS i CAMdivision, można było podziwiać wystąpienie Piotra Dudziaka (WAMMA) oraz Adama Budzyńskiego (GM System), którzy omówili przykład wdrożenia Technologii Synchronicznej w branży maszyn spożywczych (przy tej okazji polecam artykuł dr inż. Adama Budzyńskiego, zamieszczony – niestety – nie na SolidEdgeblog.pl & CADblog.pl, ale na 3DCAD.pl – cóż, dzięki temu tam także można znaleźć coś ciekawego do poczytania :D – link tutaj; tekst dotyczy oczywiście nowości w Solid Edge ST5. Na naszych łamach pisałem na ten temat osobiście, jak również zamieściłem materiał Piotra Szymczaka).

Wreszcie o synchronicznym modelowaniu zaawansowanych produktów w Solid Edge opowiedzieli Dariusz Dziedzic (ZAPROM) oraz Andrzej Jakubek (Cador Consulting). Prezentowane modele były ciekawe, a ich wielkim atutem było to, iż wszystkie one – zarówno modele CAD, jak i maszyny zbudowane na ich podstawie, powstały w Polsce. Zdjęcia na Twitterze (poniżej).

 

Coś w trawie piszczy...
Tak, tym razem nie zdobyłem się na wywiad z Russelem, ale co się odwlecze – nie uciecze (formuła 5 pytań i odpowiedzi na pewno sprawdzi się, nawet w przypadku drogi mailowej), natomiast rozmowa z nim w kuluarach, a także z kilkoma przedstawicielami Siemens Industry Software i VAR... Powiem tylko tak: już rok temu Russel Brook niezbyt chętnie podejmował temat „mutacji” Solid Edge (2D Drafting to przecież tak naprawdę Solid Edge ST, ale ograniczony funkcjonalnie jedynie do środowiska 2D). A inicjatywa związana ze społecznością skupioną przy „Local Motors” i Solid Edge Design1 (link tutaj) istotnie „były po coś” (Solid Edge Design1 to także ograniczony funkcjonalnie... „normalny” Solid Edge ST, który w odróżnieniu od 2D Drafting oferuje 3D, ale pozbawiony został np. możliwości generowania dokumentacji płaskiej).


fot. Siemens Industry Software


fot. Siemens Industry Software

Co ciekawe, wydaje się to znakomicie pasować do posunięć ze strony DS i SolidWorks... Postaram się trzymać rękę na pulsie i gdy tylko pojawi się szansa na mniej lub bardziej kontrolowany przeciek potwierdzający moje przypuszczenia – proszę spodziewać się go właśnie u mnie! A na razie radzę zerknąć do wzmiankowanego tekstu i czytać go między wierszami :D.


fot. Siemens Industry Software

 

Bomba w górę!
Nie zabrakło prawdziwej, a nie domniemanej sensacji! Konferencja została zorganizowana pod nazwą „Technologia Synchroniczna w moim biznesie” i pod taką samą nazwą w agendzie spotkania można było znaleźć zapowiedź wystąpienia Rafała Żmijewskiego, który... wszedł na scenę i przedstawił konkretny, szczegółowy program „Technologia Synchroniczna w moim biznesie”.

Warto było zaczekać – program ten okazał się bowiem specjalną ofertą, obejmującą licencję Solid Edge ST5 (co więcej jest to najbogatsza opcja – Solid Edge Premium Floating), 3-letnią opiekę techniczną (maintenance), szkolenie (sic!) oraz urządzenie SpaceMouse Pro (to ostatnie wydaje się być rodzynkiem na smakowitym cieście) – w sprzedaży ratalnej na okres 36-miesięcy. Co więcej, wysokość miesięcznej raty wynosi zaledwie... 951 zł netto! Oferta jest ważna do 20 grudnia 2012 roku, a firma gwarantuje stałą wysokość rat. Przy takiej propozycji wydaje się, że w zasadzie każda firma, która w ramach swojej działalności zajmuje się projektowaniem, powinna skorzystać z możliwości wzbogacenia swoich zasobów o taki pakiet CAD 3D – trzy lata opieki technicznej oznaczają także... darmową aktualizację do nowszej wersji, czyli do ST8 włącznie! Ba, oferta wydaje się być dostępną także dla „wolnych strzelców” branży CAD, czy zwyczajnie – dla dobrze prosperjących inżynierów, którzy w ten sposób mogą także zacząć pracę „na własny rachunek”, posiłkując się w pełni legalnym oprogramowaniem, a nie kombinacjami darmowej licencji 2D Drafting i... spuśćmy zasłonę. Szczegóły oferty można poznać tutaj: http://www.siemens.com/plm/pl/sepremium lub kontaktując się z biurem Siemens Industry Software (+48 22 339 3523, info.pl.plm@siemens.com).

Cóż, jeśli nawet uczestnik konferencji nie zdecydował się na skorzystanie z oferty jeszcze podczas trwania konferencji, to w zamian za wypełnienie ankiety – otrzymał książkę Piotra Szymczaka „Solid Edge Synchronous Technology” (link do recenzji tutaj, rozdział na temat Solid Edge 2D Drafting do pobrania tutaj), a jeśli wykazał się odrobiną sprytu – mógł dostać nawet dedykację Autora.

Organizator konferencji przewidział także naprawdę „synchroniczny” prezent – tzw. multitool, naprawdę dobrej jakości, o czym miałem okazję przekonać się, wykorzystując go podczas grzebania we wnętrznościach tak samochodu, jak i motocykla (dla mnie sezon się nie kończy :D, nie tylko dla mnie zresztą, bo i dla firm i osób z branży także, o czym zapewne niebawem napiszę).


fot. Siemens Industry Software

Tyle subiektywnej relacji. Linki do oficjalnej informacji prasowej, do zdjęć (na kilku można zobaczyć mnie – ech to „parcie na szkło” :D) i do innych przydatnych materiałów znajdą Państwo poniżej.

Pozdrawiam
Maciej Stanisławski

| zredagowany zapis relacji zamieszczony „na żywo” na Twitterze |


oferta specjalna „Technologia Synchroniczna w moim biznesie”

oficjalna informacja prasowa Siemens Industry Software
zdjęcia z wydarzenia
link do recenzji książki...
rozdział Solid Edge 2D Drafting do pobrania w pliku pdf
autorski blog Piotra Szymczaka o Solid Edge ST
nowości Solid Edge ST5 (subiektywnie)
„Solid Edge ST5 okiem specjalisty”
dr inż. Adam Budzyński i Solid Edge ST w TOP-TECH


Share

 

Blog monitorowany przez:

 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934