Nowości SOLIDWORKS 2024

Tak samo jak w minionych latach, podczas tegorocznej konferencji 3DXPERIENCE WORLD #3DXW23 uczestnicy (także wirtualni) mieli okazję zobaczyć próbkę funkcjonalności, które dostępne będą w najnowszej wersji SOLIDWORKS 2024 (premiera zapewne we wrześniu br.). Generowanie powierzchni wewnętrznych, cięcie obrotowe, grupowanie narożników, wstawianie złożenia do części (sic!) i kilka innych. Zapraszam na krótki przegląd – „na gorąco” – 10 nowości, nowych funkcji, które znajdziemy w SOLIDWORKS 2024!

Autor: Maciej Stanisławski

Tegoroczna formuła tzw. „Technology preview” odbyła się w konwencji parodii znanego filmu przygodowego.

„Platform Jones and the lost features” zrealizowany został w sposób prosty, ale naprawdę dowcipny, łącząc w sobie elementy nie tylko znane z przygód Indiany Jonesa, ale także… Monthy Pythona (mam tu na myśli znakomitą postać strażnika, tryskającą wręcz angielskim humorem – jeśli nie do końca wiedzą Państwo, co mogę mieć na myśli – zachęcam do obejrzenia relacji z 3 dnia konferencji – poczynając od 6:11’55). Przejdźmy teraz do konkretów – nowości w SOLIDWORKS 2024.

Nowe funkcje w SOLIDWORKS 2024, czyli zacznijmy „technology preview”

W obszarze modelowania zasygnalizowano kilka bardzo przydatnych funkcjonalności (chociaż przyznam, iż w niektórych przypadkach miałem wrażenie, iż były one dostępne już we wcześniejszych wersjach SOLIDWORKS – ale może pojawiały się np. podczas prezentacji list Top Ten?). Jako pierwszą wymieniono możliwość tworzenia symetrycznych dwukierunkowych szyków liniowych dosłownie jednym kliknięciem.

W SOLIDWORKS 2024 jednym kliknięciem możesz tworzyć symetryczne dwukierunkowe szyki liniowe. Fot 1 z 3.
W SOLIDWORKS 2024 jednym kliknięciem możesz tworzyć symetryczne dwukierunkowe szyki liniowe. Fot. 2 z 3. #3DXW23
W SOLIDWORKS 2024 jednym kliknięciem możesz tworzyć symetryczne dwukierunkowe szyki liniowe. Fot. 3 z 3.

Kolejną wartą podkreślenia jest nowa możliwość generowania powierzchni wewnętrznych (powierzchni odcięcia) dla nieprzyciętych płaszczyzn.

Tworzenie powierzchni odcięcia – generowanie powierzchni wewnętrznych w SOLIDWORKS 2024. Fot. 1 z 4.
Tworzenie powierzchni odcięcia – generowanie powierzchni wewnętrznych w SOLIDWORKS 2024. Fot. 2 z 4.
Tworzenie powierzchni odcięcia – generowanie powierzchni wewnętrznych w SOLIDWORKS 2024. Fot. 3 z 4.
Tworzenie powierzchni odcięcia – generowanie powierzchni wewnętrznych w SOLIDWORKS 2024. Fot. 4 z 4.

Wprowadzona zostanie funkcja cięcia obrotowego (można odciąć wszystko to, co znajduje się poza obszarem ograniczonym liniami szkicu).

SOLIDWORKS 2024 i zaawansowana funkcjonalność cięcia obrotowego. Fot. 1 z 5. #3DXW23
SOLIDWORKS 2024 i zaawansowana funkcjonalność cięcia obrotowego. Fot. 2 z 5.
SOLIDWORKS 2024 i zaawansowana funkcjonalność cięcia obrotowego. Fot. 3 z 5.
SOLIDWORKS 2024 i zaawansowana funkcjonalność cięcia obrotowego. Fot. 4 z 5.
SOLIDWORKS 2024 i zaawansowana funkcjonalność cięcia obrotowego. Fot. 5 z 5.

Wprowadzone zostanie też narzędzie pozwalające automatycznie grupować narożniki, wg interesujących użytkownika kryteriów.

Automatyczne grupowanie narożników w SOLIDWORKS 2024.

Poprawione zostaną również niestandardowe właściwości i listy elementów ciętych (wygląda na to, że nie będzie już potrzebny „ręcznego” poprawiania zestawień – vide fot. poniżej).

#3DXW23

Złożenia w SOLIDWORKS 2024

Jeśli chodzi o pracę ze złożeniami, tutaj także znalazło się kilka istotnych usprawnień. Usprawniono funkcjonalność „defeature”. W SOLIDWORKS 2024 będzie można tworzyć zautomatyzowane reguły ukrywania elementów i funkcjonalności projektu, a także zapisywania takich konfiguracji przeznaczonych do dalszego udostępniania (bez obaw, że przekażemy komuś niepożądane informacje o naszym projekcie/modelu).

Nowe funkcjonalności „defeature” w SOLIDWORKS 2024. Fot. 1 z 3.
Nowe funkcjonalności „defeature” w SOLIDWORKS 2024. Ustalanie reguł. Fot. 2 z 3. #3DXW23
Nowe funkcjonalności „defeature” w SOLIDWORKS 2024. Po prawej złożenie gotowe do udostępniania. Fot. 3 z 3.

W SOLIDWORKS 2024, aby poprawnie skonfigurować złożenie, nie musimy już przejmować się wskazywaniem komponentów w określonej odpowiedniej kolejności. I w każdym momencie mamy dostęp do wszystkich czterech typów wiązań (vide fot. poniżej).

Ułatwione tworzenie złożeń. Fot. 1 z 2. #3DXW23
Ułatwione tworzenie złożeń. Fot. 2 z 2. Widoczne dostępne typy wiązań (relacji).

W SOLIDWORKS 2024 w prosty sposób możemy uzyskać informację o tym, czy dane komponenty w złożeniu są naprawione lub w pełni zdefiniowane. Gdy dany folder zawiera komponenty z ograniczeniami, sygnalizowane jest to znakiem „-” (minus) przy nazwie folderu.

„-” przy nazwie folderu oznacza, że zawarte w nim komponenty nie są w pełni zdefiniowane lub wymagają naprawy.

A elastyczne podzespoły/podzłożenia możemy wybrać/zaznaczyć za pomocą jednego kliknięcia.

Nowe narzędzie do wybierania elastycznych podzłożeń/podzespołów. #3DXW23

Wstawianie złożenia do części? Tak, w SOLIDWORKS 2024!

I chyba ostatnia nowość, która faktycznie robi wrażenie – chociaż nadal do końca nie jestem przekonany, jak bardzo przydatna okaże się w praktyce projektowej (ale moje wątpliwości zapewne wynikają z faktu, że jednak na co dzień nie zajmuję się zawodowo projektowaniem). Chodzi o możliwość wstawienia kompletnego złożenia do modelu części. Specjaliści DS SOLIDWORKS znaczenie takiej funkcjonalności uzasadniają m.in. koniecznością usprawnienia przepływów pracy w sytuacji, gdy tworzony jest np. skomplikowanu osprzęt dla podstawowego zespołu konstrukcyjnego. Ułatwia też pracę np. z konstrukcjami spawanymi (co ilustrował przykład z demonstrowanego „technology preview” – vide rys.).

Wstawianie złożenia do części. Fot. 1 z 3.
Wstawianie złożenia do części. Fot. 2 z 3.
Wstawianie złożenia do części w SOLIDWORKS 2024 demonstrowane w ramach „Technology preview”
podczas 3DEXPERIENCE WORLD 2023 #3DXW23. Fot. 3 z 3.

Oczywiście gdy aktualizowane jest wstawione złożenie, aktualizowany jest również plik części. Ale to nie wszystko…

3DEXPERIENCE i SOLIDWORKS Cloud

Podczas tegorocznej konferencji wielokrotnie przy różnych okazjach podkreślano korzyści wynikające z technik „chmurowych” (ang. cloud computing). Rozwijana przez DS baza serwerów, klastrów, coraz większa wydajność operacji przeprowadzanych za pośrednictwem łączy internetowych (pozwalająca na więcej, niż w przypadku pojedynczych rozwiązań desktopowych – lokalnych, stacjonarnych) coraz więcej narzędzi dostępnych w przeglądarce – to także wybrzmiało w „Platform Jones and…”. Podkreślono m.in. fakt, że chmura oferuje obecnie więcej możliwości niż kiedykolwiek, a jedynym ograniczeniem w zasadzie pozostaje jakość i przepustowość łącza internetowego użytkownika końcowego. SOLIDWORKS xDesign pracujący w przeglądarce oferuje znakomitej jakości powierzchnie ciągłe klasy C2, również z poziomu przeglądarki mamy możliwość przeprowadzania symulacji dynamicznych (vide fot.), tworzenia schematów elektrycznych, czy też symulowania fabryk (hal produkcyjnych) i programowania robotów. „All in clouds – like American say”.

xDesign i powierzchnie C2 na modelach po prawej stronie. „Platform Jones” w akcji 🙂
Dostęp do symulacji w chmurze przestał być „pieśnią przyszłości”. To dzieje się już teraz. A jeszcze nie tak dawno zastanawiałem się, czy CAD w przeglądarce to nie utopia… 🙂 #3DXW23

Na zakończenie prywatna refleksja: abstrahując od nowych funkcjonalności, podczas tegorocznej „technology preview” humor poprawiły mi dwie rzeczy, obie związane z postacią wspomnianego już „strażnika” (w stylu dobrego starego Monthy Pythona): pierwszą był „Dodge CavernVan”, a drugą… scena z przekazywaniem myszki.

Zachęcam do śledzenia strony i profilu na FB. W ciągu tygodnia zamieszczę kolejne materiały – subiektywną relację z całej konferencji, zapisy wywiadów i oczywiście listę top ten enhancements. I pewnie zacznę od tej ostatniej, ale… kto wie :).

Przegląd powyższych nowości w SOLIDWORKS 2024 w anglojęzycznym wideo…

(ms)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*