Kurs ZWCAD 2022/2023 on-line

Firma „Usługi informatyczne Szansa” udostępniła bezpłatny kurs obsługi programu CAD 2D. Chociaż kurs realizowany jest w oparciu o ZWCAD w wersji 2022/2023, to każdy zaczynający przygodę z jakimkolwiek systemem CAD funkcjonującym analogicznie do standardu 2D wprowadzonego przez jednego z dobrze znanych producentów i obsługujących formaty *.dwg i *.dxf, powinien zapoznać się z jego treścią.

Opracowanie: Maciej Stanisławski

ZWCAD to program do projektowania z wieczystą licencją i dobrowolnymi aktualizacjami. Znakomicie sprawdza się w wielu dziedzinach projektowania np. architektonicznej, elektrycznej, mechanicznej, geodezyjnej. Wersja testowa działa 30 dni i pozwala na normalną pracę. Po okresie testowym program zamieni się w przeglądarkę z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów – i będzie to wystarczające rozwiązanie CAD 2D na potrzeby chociażby opisywanego kursu. Program można pobrać tutaj.

Kurs ZWCAD 2022/2023 on-line (link)

Publikowane w postaci filmów video materiały przygotowane zostały profesjonalnie i zarazem przystępnie, mogą stanowić niezależne źródło wiedzy o CAD2D (ZWCAD 2022/2023) lub rozwinięcie tutoriali dostępnych wraz z wersją instalacyjną programu. Realizatorzy zwrócili uwagę na nowe pojawiające się w systemie funkcje, a pierwsze odcinki poświęcono m.in. zmianom wprowadzonym w samym interfejsie użytkownika (można wyświetlać wstążkę w klasycznym układzie ikon lub menu klasyczne we wstążce). Uwzględniono też nowe opcje wprowadzania dynamicznego współrzędnych przy funkcjach rysowania i edycji.

Kurs ZWCAD. Część 1.

Zawiera podstawowe informacje o programie ZWCAD, sposobie jego obsługi, położeniu okien dialogowych, działaniu myszki i paska poleceń, zaznaczaniu elementów, czy rysowaniu prostych obiektów.

Kurs ZWCAD. Część 2.

W tej części użytkownik poznaje różnice między interfejsem klasycznym i wstążkowym, uczy się dostosować rozmieszczenie ikon i poleceń w programie, poznaje możliwości programu i decyduje, które ustawienia (na tym etapie) wydają się dla niego najwygodniejsze.

Pozostałe…

Kolejne części obejmują takie zagadnienia, jak otwieranie i zamykanie plików projektowych CAD (formaty dwg, dxf, szablony), przenoszenie obiektów międy rysunkami, pliki kopii zapasowej, rysowanie precyzyjne (długości, kąty, współrzędne względne i bezwzględne). Poznajemy narzędzia do tworzenia obiektów, sposoby wymiarowania rysunków, tworzenie i rozbijanie polilinii, szyki (prostokątny, wzdłuż ścieżki, biegunowy) i wiele innych. W chwili obecnej dostępnych jest 40 ćwiczeń, regularnie pojawiają się kolejne. Filmy publikowane są co kilka dni. Zachęcam do subskrypcji kanału „Szansy” na YouTube (a przy okazji także kanału CADTV.pl :)), aby otrzymywać informacje o nowej części kursu zaraz po premierze.

Warto wspomnieć, że dostępna jest także poprzednia wersja kursu (przewidziana dla ZWCAD 2017), a składająca się z 9 odcinków (link tutaj).

ZWCAD do ćwiczeń

Aby aktywnie uczestniczyć w kursie należy posiadać aktywną instalację jakiegoś systemu CAD 2D. Oczywiście można pobrać także wersję testową ZWCAD (30 dni z pełną funkcjonalnością, a później program zamieni się w przeglądarkę z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów, co będzie w zupełności wystarczające do odbycia kursu) – link tutaj.

Podkreślę jeszcze raz, że kurs może się okazać interesujący nie tylko dla użytkowników ZWCAD, ale dla wszystkich osób pracujących w systemach CAD 2D funkcjonalnie analogicznych do pewnego bardzo popularnego standardu CAD ;). Jakiego? Na to pytanie wszyscy zaglądający na CADblog.pl z pewnością znają odpowiedź.

(ms)

PS.
Dofinansowanie do zakupu ZWCAD 2023 w wersji standard? Jest to możliwe, szczegółowe informacje można znaleźć tutaj: https://www.cadblog.pl/index.php/2022/10/28/dofinansowanie-na-zakup-zwcad-std-2023/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*