Fragment książki pt. „NX CAD. Modelowanie powierzchniowe” dostępny w e-wydaniu CADblog.pl

To jeszcze nie jest kompletne, najnowsze e-wydanie CADblog.pl, a jedynie jego fragment – ale za to nie byle jaki. Specjalnie dla Czytelników, za zgodą firmy CAMdivision, zawiera kompletny rozdział (z III części podręcznika do NX CAD) – projekt ślimaka uplastyczniającego tworzywo we wtryskarce. Ale o tym za chwilę

Autor: Maciej Stanisławski

W ubiegłym roku do rąk zainteresowanych trafiła nowa publikacja techniczna poświęcona komputerowym systemom wspomagającym projektowanie i wytwarzanie – w tym konkretnym przypadku mowa o podręczniku do modelowania powierzchniowego w NX CAD, autorstwa Marcina Antosiewicza. Jest to kolejna pozycja wydana w ramach serii wydawniczej „CAMdivision library”. Książka jeszcze długo nie straci nic ze swej aktualności (i atrakcyjności), a dodatkowo w najbliższych dniach ukaże się jej anglojęzyczna edycja.

NX CAD. Modelowanie powierzchniowe

Motywacją do napisania podręcznika o modelowaniu powierzchniowym w NX była chęć propagowania tej techniki modelowania. Do momentu jej ukazania się nie było na rynku tak obszernej pozycji (nawet obcojęzycznej) o ang. surface modeling. Powodowało to, że konstruktorzy niezbyt chętnie posługiwali się tym sposobem tworzenia modeli – obawiając się trudności związanych z korzystaniem z mało znanych, a bardzo zaawansowanych poleceń.
Autor podręcznika może pochwalić się ponad 16-letnim doświadczeniem w pracy z NX. Przez kilka lat pracował jako konstruktor form wtryskowych, ma na swoim koncie około 150 zrealizowanych projektów form. A w CAMdivision pracuje od ponad 10 lat.
– Do tej pory przeprowadziłem ponad 100 szkoleń z zakresu konstruowania różnych produktów, jak i narzędzi w NX CAD – mówił Marcin Antosiewicz przed premierą książki. – Lubię pracę z NX i jest ona po części moim hobby. Z tego względu chciałem podzielić się swoją metodologią tworzenia modeli – podkreślał autor podręcznika.

Podręcznik został podzielony na 3 części. Pierwsza – najkrótsza – obejmuje zagadnienia teoretyczne dotyczące historii systemów CAD i NX, a także podstawową wiedzę na temat modelowania powierzchniowego (m.in. krzywe sklejane, punkty charakterystyczne, łączenie powierzchni etc.).

W części drugiej – teoretyczno-praktycznej (najobszerniejszej) – autor Marcin Antosiewicz prowadzi Czytelnika przez kolejne narzędzia i polecenia dotyczące pracy z krzywymi (podstawowymi i pochodnymi), powierzchniami (na siatce, przeciąganymi po krzywych etc.) i operacjami związanymi z ich tworzeniem, edycją i analizą.

Część trzecia – to zastosowanie przekazanej wiedzy w praktyce, na przykładzie 18. projektów z różnych dziedzin (realizowanych od początku do końca, jak np. koło o zębach skośnych, sprawdzian do rurki, butelki szklana oraz pet, element kompozytowy, stempel i matryca, gwintownik, zderzak, spojler samochodowy – i inne).

I właśnie z tej części pochodzi Projekt nr 2, który mogą Państwo pobrać tutaj w postaci pliku pdf. Plik zabezpieczony jest hasłem: „CADBLOG2023”.

Książka okazuje się wystarczająco przystępna dla każdego inżyniera pracującego na co dzień w NX (podręcznik ma charakter zaawansowany). Na potrzeby książki powstały filmy znacznie ułatwiające zrozumienie jej treści. W połączeniu z plikami *.prt oraz obszernymi opisami pozwalają wykonać wszystkie ćwiczenia i nauczyć się posługiwać zaawansowanymi poleceniami w NX CAD.

Bazując na swoim doświadczeniu, Marcin Antosiewicz opracowuje różne techniki modelowania 3D dla branż dążących do zwiększenia wydajności procesu konstrukcyjnego. Oprócz prowadzenia szkoleń, specjalizuje się w przygotowywaniu konfiguracji do szybkiego projektowania form wtryskowych i tłoczników wielotaktowych. Konfiguracje mają za zadanie przyspieszyć prace konstruktów z jednoczesnym zmniejszeniem ich obciążenia, dzięki automatyzacji pewnych procesów. W niektórych przypadkach udało się skrócić czas konstruowania o 50%.

– Lubię pracę z ludźmi, zwłaszcza z tymi, którzy chcą wymienić się ciekawymi doświadczeniami. Oprócz codziennej pracy zawodowej prowadzę zajęcia na Politechnice Rzeszowskiej. Staram się przekazać studentom odpowiednio praktyczne podejście do tematu konstrukcji form wtryskowych – dodaje.

Dwutomowe wydanie w twardej oprawie z dołączonym nośnikiem USB zawierającym pliki ćwiczeń i modeli można kupić poprzez stronę CAMdivision, a także w siedzibie firmy.

Podgląd wybranych fragmentów podręcznika (innych niż udostępniony w pliku pdf) można znaleźć także na platformie ISSUU.

(ms)

Link do fragmentu e-wydania z projektem ślimaka tutaj. Hasło do pliku: „CADBLOG2023″

Niebawem ukaże się także anglojęzyczna wersja podręcznika. Prawdopodobnie będzie to pierwsze obcojęzyczne wydanie książki o tematyce CAD/CAM/CAE polskiego autora przygotowane w tak imponującej formie i objętości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*