„Magics 26” dla druku 3D

18 maja br. podczas konferencji RAPID+TCT, firma Materialise zaprezentowała „Magics 26” – najnowszą wersję swojego oprogramowania dedykowanego do pracy z drukiem 3D przy wykorzystaniu natywnych plików CAD i własnych możliwości przetwarzania siatki przestrzennej…

Opracowanie: Maciej Stanisławski

Firma Materialise postanowiła zaproponować nowe podejście do przygotowania modelu do druku 3D. Format pliku siatki przestrzennej zawiera w zasadzie wszystkie istotne informacje o wewnętrznej i zewnętrznej stronie modelu 3D, niezbędne do procesu cięcia części i rozpoczęcia druku. Spójny format plików zapewnia też wysoką jakość i zgodność z dzisiejszymi standardowymi drukarkami 3D. Ale to systemy CAD zapewniają zaawansowaną możliwość edycji modelu (o czym wspomniałem przy okazji artykułu o imporcie pliku STL do środowiska FreeCAD – tutaj). Materialise zamierza dostarczyć rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać zalety zaawansowanej edycji siatki 3D i modelu CAD bez konieczności przełączania się między różnymi systemami i formatami plików.

– Krokiem naprzód jest połączenie zalet siatki przestrzennej i możliwości CAD w celu przygotowania danych do druku 3D – powiedział Egwin Bovyn, kierownik linii produktów Materialise. – Procesy oparte na siatce (ang. mesh) przynoszą znaczące korzyści aplikacjom i operacjom na danych oraz przygotowaniu modeli przy użyciu obecnych technologii druku 3D. Wprowadzenie przepływów pracy opartych na CAD w Magics 26 otwiera drogę do ulepszonych przepływów pracy hybrydowej w przyszłych wersjach naszego oprogramowania – dodał przedstawiciel firmy.

Optymalny przebieg pracy dla każdego projektu druku 3D

W „Magics 26” nowością będzie „Part Scene” – rodzaj „środowiska części”, w którym użytkownicy mogą edytować modele CAD. Oczywiście dostępne będą także dotychczasowe środowiska pozwalające na edycję, naprawę, analizę siatki mesh i przygotowanie modelu do procesu druku 3D. Użytkownicy mogą wybrać preferowany sposób pracy z modelem w oparciu o wymagania druku 3D i edytować swoje części w formacie siatki lub modelu CAD.

Nowe środowisko edycji części wspiera użytkowników w projektach wymagających ścisłego dopasowania lub częstej wymiany danych na etapie projektowania. Edycja i zapisywanie części w natywnym formacie CAD umożliwia użytkownikom Magics zachowanie integralności części, pomaga skrócić czas między iteracjami projektowymi oraz poprawia stabilność i powtarzalność, zapobiegając błędom, które mogą wystąpić przy zmianie formatów/typów plików. Przepływ pracy w środowisku CAD pozwala użytkownikom dostosowywać i edytować części do momentu, gdy są one zoptymalizowane i gotowe do drukowania 3D; wtedy można przygotować daną część/model już do samego procesu druku 3D – do postaci, w jakiej trafią do drukarki.

– Dzięki Magics 26 mogę łatwo modyfikować modele CAD bez konieczności wracania z moim modelem do oprogramowania CAD – powiedziała Astrid Dejosé, projektantka produkcji addytywnej w firmie Sirris. – O wiele wydajniej jest pozostać w Magics 26 bez konieczności przełączania się między aplikacjami – dodała.

Film dostępny na kanale YT Materialise wyjaśnia różne etapy procesu drukowania 3D, od projektu do drukowanego modelu 3D. Wszystkie etapy przepływu można wykonać za pomocą oprogramowania do przygotowywania danych Materialise Magics. Oczywiście dotyczy to dotychczasowych wersji programu Magics (jeszcze bez wspomnianego w tekście środowiska części CAD).

Ulepszone przygotowanie kompilacji i integracja platformy

Magics 26 oferuje również nowe możliwości edycji siatki przestrzennej. Udoskonalone generowanie podpór i zaawansowane automatyczne zagnieżdżanie pomagają obniżyć ilość odpadów w procesie druku 3D i zwiększyć produktywność. Nowe rodzaje elastycznych podpór, czy zaczepów w formie „szelek” pozwalają zwiększyć stabilność skomplikowanych drukowanych kształtów. Zaawansowane zautomatyzowane zagnieżdżanie umożliwia wyższą gęstość części i oferuje opcję generowania podpór między częściami podczas produkcji za pomocą topienia wiązką elektronów (EBM) i strumienia wiążącego. Wsporniki poprawiają jednocześnie rozpraszanie ciepła, a to pozwala zmniejszyć wypaczanie i zapobiegać zlewaniu się części podczas procesu drukowania.

Użytkownicy Magics zainteresowani skalowaniem swoich operacji pod kątem produkcji seryjnej i masowej personalizacji również skorzystają z przyszłej integracji z CO-AM, nową platformą oprogramowania Materialise (po przejęciu firmy Link3D). CO-AM pozwoli producentom lepiej planować, zarządzać i optymalizować swoje operacje AM (wytwarzania przyrostowego – ang. Additive Manufacturing) dzięki w pełni usprawnionym i skalowalnym przepływom pracy. Druk 3D udowodnił swoją zdolność do spójnego i niezawodnego wytwarzania części na dużą skalę, a dzięki CO-AM Materialise obsługuje cały proces seryjnego drukowania 3D, od zlecenia produkcyjnego po realizację zamówienia, na jednej platformie.

Na 24 maja zapowiedziano webinar, podczas którego zademonstrowane zostaną możliwości oprogramowania „Magics 26”. Link do wydarzenia tutaj. Dla zarejestrowanych osób, które nie będą mogły uczestniczyć w spotkaniu na żywo, dostępny będzie zapis webinaru.

(ms)

Źródło: TenLinks.com, Materialise

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*