ZWCAD 2023. Premiera… w czerwcu!

ZWCAD to sprawdzona – obecna na rynku od lat – alternatywa dla znanego programu CAD 2D/3D. Obsługuje zarówno pliki DWG, jak i DXF (również w najnowszym formacie) i oferowany jest m.in. w postaci licencji wieczystej (z dostępnymi dobrowolnymi aktualizacjami). W chwili obecnej dostępna jest wersja ZWCAD 2023 Beta – można pobrać ją i cieszyć się nowymi funkcjonalnościami bezpłatnie (w 30. dniowym okresie testowym).

Opracowanie: Maciej Stanisławski

Jak w przypadku każdej nowej wersji, ulepszenia pojawiły się w obszarze wydajności, funkcjonalności, interfejsu użytkownika i… modelowania 3D. Tak, dawno minęły czasy, kiedy ZWCAD był programem tylko do 2D.

Ustawienia punktów charakterystycznych. ZWCAD 2023.

Praca z bryłami 3D

Nowa wersja ZWCAD 2023 znacznie ułatwia pracę z bryłami. Dostępne są uchwyty, za pomocą których można łatwo zmieniać wymiary i położenie poszczególnych brył (klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę uchwytów, możemy szybko i wygodnie zmienić ich ustawienia).

Edycja brył poprzez uchwyty – wstawiona do projektu bryła będzie posiadała uchwyty,
za pomocą których możemy zmieniać jej rozmiar oraz położenie.

Parametry te są również dostępne w panelu właściwości – możemy zmieniać wymiary brył wpisując pożądaną wartość, np.: długość, wysokość, promień.

Wygodna praca z bryłami 3D w ZWCAD 2023…
Edycja brył poprzez panel właściwości.

Menedżer zestawów arkuszy

Menedżer zestawów arkuszy to nowe narzędzie do zarządzania rysunkami i drukowania, przydatne szczególnie w przypadku projektów z dużą liczbą rysunków.

Nowe funkcje tabeli

Funkcja tabeli została jeszcze bardziej zoptymalizowana i ulepszona. Narzędzia tabeli umieszczone zostały w wygodnej wstążce, a do komórek tabeli można wstawiać bloki.

Nowy styl podpowiedzi/pomocy

Po najechaniu kursorem na ikonę na wstążce pojawi się okno dialogowe z podpowiedzią. Ponieważ jeden obraz jest wart więcej, niż tysiąc słów, obrazek w podpowiedzi (nowość w wersji 2023) pomoże łatwiej zrozumieć, jak korzystać z funkcji.

Szybkość działania programu

Operacje (takie jak zaznaczanie, kopiowanie, eksport arkusza do modelu, czy rendering) będą działać jeszcze szybciej. Dodatkowo w wielu funkcjach wprowadzone zostały drobne ulepszenia, np. wymiary podczas rysowania prostokąta.

Modelowanie 3D w środowisku ZWCAD 2023...
… i proces renderingu gotowego modelu.

Obsługa manipulatorów 3D

Na koniec najciekawsze: wprowadzona została wyczekiwana zapewne przez część użytkowników obsługa/wsparcie manipulatorów 3D (w praktyce chodzi o urządzenia z oferty 3Dconnexion, wielokrotnie opisywane na łamach CADblog.pl).

Manipulator 3D (zwany też „kontrolerem”) to dodatkowe urządzenie, obsługiwane najczęściej lewą ręką, pozwalające na płynne przybliżanie i oddalanie, przesuwanie oraz obrót rysunku. Dodatkowo zawiera klawisze funkcyjne, którym można przypisać wybrane funkcje programu CAD. W zasadzie wszystkie systemy wyższej klasy zapewniają obsługę tych urządzeń i pozwalają na wydajniejszą pracę „oburącz” (prawa dłoń na myszy 2D, lewa – na maniupulatorze 3D).

Na poniższym video udostępnionym przez firmę „Usługi Informatyczne Szansa” przedstawiono wybrane ciekawostki i nowe funkcje dostępne w ZWCAD 2023.

Z racji zbliżającej się premiery nowej wersji, firma „Szansa” przygotowała atrakcyjną ofertę dla nowych (i dotychczasowych) Klientów. Jeśli zainteresowani zdecydują się zamówić licencję ZWCAD 2022 (lub zaktualizują do niej obecnie posiadaną wersję), otrzymają aktualizację do pełnej wersji ZWCAD 2023 bez żadnych dopłat. Promocja obejmuje bezterminowe licencje ZWCAD 2022 Standard, Professional oraz Mechanical i obowiązuje do dnia oficjalnej premiery ZWCAD 2023. Więcej informacji tutaj.

(ms)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*