Jest najnowszy Solid Edge 2023. Dostępny także jako SaaS

12 października br. firma Siemens Digital Industries Software oficjalnie zaprezentowała najnowszą wersję oprogramowania Solid Edge 2023. I poinformowała o nowym sposobie licencjonowania.

Opracowanie: Maciej Stanisławski

Zgodnie z wcześniejszymi „kontrolowanymi przeciekami” (link tutaj) Solid Edge 2023 wyposażony został w lepszy, bardziej intuicyjny interfejs, a użytkownikom gwarantuje lepszą interoperacyjność z portfolio Siemens Xcelerator oraz ogólnie większe możliwości – także w zakresie branżowych przepływów pracy. Ale najistotniejszym chyba wyróżnikiem obecnej wersji Solid Edge jest… nowa opcja licencjonowania oprogramowania.

Jak powiedział John Miller, starszy wiceprezes ds. głównego nurtu oprogramowania inżynieryjnego Siemens Digital Industries Software, oprócz innowacji w obszarze samych technicznych możliwości Solid Edge, istotne są także nowe sposoby „udostępnienia” tych możliwości społeczności użytkowników systemów CAD/CAM/CAE.

– Wprowadzamy teraz nowe opcje licencjonowania, opracowane w celu lepszego zaspokojenia zmieniających się potrzeb biznesowych małych i średnich producentów, zapewniając większą elastyczność, większą wartość oraz – dzięki Xcelerator Share – lepszą współpracę i szybkość – podkreślił John Miller.

Solid Edge SaaS czy XaaS?

Saas (ang. Software as a Service – oprogramowanie jako usługa) to rozpowszechniona już w świecie oprogramowania cadowskiego forma licencjonowania. W przypadku Solid Edge ten sposób elastycznego finansowania dostępu do licencji połączony został z dostępem do chmury (cloud computing) za pośrednictwem Xcelerator Share – stąd skrót Xaas (przyp. autora). Użytkownik w ramach subskrypcji Solid Edge SaaS/XaaS może w razie potrzeby dodawać do bazowego Solid Edge 2023 wszelkie potrzebne w danym momencie funkcjonalności – ma zapewniony dostęp do zintegrowanych dodatków do projektowania generatywnego (ang. Generative Design), wizualizacji chmury punktów, trasowania elektrycznego, współpracy przy PCB, zaawansowanej symulacji i wielu innych. Wszystko to można łatwo łączyć za pomocą elastycznego systemu tokenów.

Teraz dostępny jako subskrypcja. Solid Edge SaaS/XaaS zapewnia połączenie z chmurą oraz możliwość dostępu do oprogramowania i usług w zależności od potrzeb.

Jednocześnie istotne i wrażliwe dane inżynieryjne mogą być bezpiecznie przechowywane w chmurze i łatwo udostępniane zespołom projektowym i osobom zaangażowanym w proces projektowania, w dowolnym miejscu i czasie, na dowolnym urządzeniu – za pomocą wspomnianego Xcelerator Share.

Nowości Solid Edge 2023. Nowy interfejs i nie tylko

Nowy wygląd i działanie Solid Edge to efekt aktualizacji obejmującej bardziej intuicyjne sposoby pracy, rozszerzone opcje personalizacji i ulepszone przepływy pracy podczas procesu modelowania.

Jak zapewniają przedstawiciele producenta, Solid Edge 2023 to ulepszone przepływy pracy, większa wydajność i zwiększona produktywność.

Jak pisałem w czerwcu br., specjalistom Siemens udało się zaimplementować Technologię Synchroniczną do środowiska modelowania sekwencyjnego, opartego na historii operacji.

Solid Edge Advanced PMI i funkcje Model Based Definition zapewniają nowe, usprawnione narzędzia do tworzenia modeli 3D.

Zapewniono daleko idącą zgodność i interoperacyjność, dane z Solid Edge 2023 można bez problemu przenosić między innymi rozwiązaniami z portfolio Siemens Xcelerator, w tym NX Mechatronics Concept Designer (MCD) i Process Simulate. Solid Edge 2023 wykorzystuje również wiodącą pozycję firmy Siemens w dziedzinie definicji opartej na modelu (MBD), dzięki nowemu dodatkowi Solid Edge Advanced PMI, który zapewnia spójne wymiarowanie wysokiej jakości dla dalszych aplikacji, które mogą korzystać z trójwymiarowych modeli danych produktów (wraz z adnotacjami).

Solid Edge Inspector

Ten nowy dodatek/moduł dostarcza narzędzia do automatycznej identyfikacji, etykietowania i wyodrębniania krytycznych cech projektowych i produkcyjnych na potrzeby kontroli i metrologii, automatycznie generuje wysokiej jakości dane i raporty z kontroli, które ułatwiają komunikację w dalszych procesach produkcyjnych.

Solid Edge Inspector pozwala oszczędzić czas i pieniądze, eliminując błędy i usprawniając proces planowania jakości i kontroli.

Solid Edge 2023 CAM

Nowe zaawansowane możliwości produkcyjne obejmują nową funkcję obróbki zgrubnej do obróbki 5-osiowej w Solid Edge CAM Pro, nowy dodatek 4-osiowej obróbki rotacyjnej oraz nową funkcję wycinania drutowego. Osobom wykorzystującym możliwości obróbki skrawaniem przyda się z pewnością nowa biblioteka Smart Machine Kits, która zapewnia łatwy dostęp do ustandaryzowanych, profesjonalnie skonstruowanych zestawów symulacji maszyn. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie symulacji procesu obróbki w nieporównywalnie krótszym czasie.

Więcej o nowościach Solid Edge 2023 już niebawem w subiektywnym przeglądzie nowości Solid Edge i SOLIDWORKS, na łamach CADblog.pl i… CADtv.pl

(ms)

Źródło: Siemens Digital Industries Software, Plano, TX

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*