Odciśnięcie vs. Gniazdo – zbliżone operacje w SOLIDWORKS

SW_gniazdo_3

Operacjami pozwalającymi na odwzorowanie jednego elementu w drugim są Gniazdo oraz Odciśnięcie. Obie operacje znajdują głównie zastosowanie w projektowaniu form, gniazd formujących, odlewów, elementów termoformowanych itp. Nie mniej, szczególnie odciśnięcie, można stosować do przycinania elementów – nawet w konstrukcjach spawanych

Autor: Paweł Kęska

operacja gniazdo SOLIDWORKS

Gniazdo ma zastosowanie w złożeniach, gdzie w edytowanym (w kontekście – czyli w złożeniu) komponencie można odwzorować inne.

UWAGA: jeżeli żadna część nie będzie w edycji,
Gniazdo dostępne z menu Wstaw > Operacje – nie będzie aktywne.

Dodatkowo istnieje możliwość utworzenia luzu za pomocą skalowania – dokładnie tak samo jak na skurcz – czyli procentowo.

SW_gniazdo_2

 

SW_gniazdo_3

Odciśnięcie działa w częściach wieloobiektowych i pozwala na odjęcie wskazanej bryły/brył we wskazanym obiekcie docelowym. Tutaj także może być zdefiniowany luz, czyli przerwa pomiędzy obiektami, ale definiowana odległością a nie procentowo. Czyli możesz utworzyć dokładnie np. 0.5mm luzu pomiędzy obiektami.

SW_gniazdo_4

SW_gniazdo_5

W Odciśnięciu można bez zaznaczenia opcji Wytnij „oblać” jednym materiałem drugi. Oznacza to, że w obiekcie docelowym powstanie ściana o wybranej grubości otaczająca obiekt narzędzia.

SW_gniazdo_6

SW_gniazdo_7

(Keska)

Źródło: solid-blog.pl

O Autorze
Paweł Kęska (keska) jest certyfikowanym ekspertem SOLIDWORKS (CSWE) oraz instruktorem (CSWI). Pracuje w środowisku SOLIDWORKS kilkanaście lat. Zajmuje się projektowaniem, szkoleniami, pomocą techniczną. Jest również autorem podręczników SOLIDWORKS.
Prowadzi blog techniczny poświęcony SOLIDWORKS…

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*