Solid Edge 2023? Coś już wiemy…

Zgodnie z zapowiedzią, podczas minionej konferencji Siemens Realize Live Europe 2022 odsłonięto rąbek tajemnicy odnośnie nowości w Solid Edge 2023, którego premierę zaplanowano na październik tego roku.

Autor: Maciej Stanisławski

Jak podkreślił Dan Staples (wiceprezes ds. badań i rozwoju Solid Edge) podczas swojego wystąpienia – była to druga publiczna (i chyba nie do końca oficjalna ;)) prezentacja nowej odsłony Solid Edge 2023, która już na pierwszy rzut oka prezentuje się ciut inaczej niż Solid Edge 2022 (a trzeba zaznaczyć, że jak do tej pory to właśnie aktualna wersja uznawana była za tą, w której znalazło się najwięcej ciekawych nowych rozwiązań).

Nowości Solid Edge 2023: Synchronous w modelowaniu sekwencyjnym

Na pierwszy rzut oka widać zmiany w interfejsie. Te kolorystyczne (bo w nowej wersji kolory są mocniej zharmonizowane) nie są może istotne, chociaż mają wpływ na „efekt świeżości”, tudzież tzw. „fun factor” :). Podobnie pionowe wstążki w menu. Ale najistotniejszą zmianą jest fakt zaimplementowania Synchronous Technology (technologii synchronicznej) do środowiska Order Modeling – modelowania sekwencyjnego.

Solid Edge ma dwa główne środowiska pracy (ang. workbenches) przy projektowaniu części: sekwencyjne (inaczej „uporządkowane”, każda operacja ma swoje miejsce w drzewie) i synchroniczne (w zasadzie swobodne) – oba umożliwiają skonstruowanie elementu bazowego, a następnie zmodyfikowanie go za pomocą dodatkowych elementów, takich jak występy, wycięcia, otwory, żebra etc. – w celu przygotowania gotowego modelu bryłowego. I z dobrodziejstw technologii synchronicznej można było korzystać oczywiście tylko w środowisku synchronicznym. W tej chwili – także w sekwencyjnym.

Jak wskazał Dan Staples, jedną z największych zalet Synchronous Technology są tzw. regiony. – Wystarczy wybrać region, a system zajmie się resztą – dowodził. – Na tym demo widać, jak szybko wprowadzamy zmiany w tej geometrii dzięki wyborom regionów. Nigdy więcej przycinania profili, nigdy więcej sprawdzania, czy mój profil/szkic jest zamknięty, czy nie – tłumaczył Dan Staples na przykładzie prezentowanego modelu (vide zdjęcia).

W Solid Edge 2023 więcej elementów technologii synchronicznej zostało zintegrowanych z modelowaniem sekwencyjnym. Przesuwanie czy nachylanie powierzchni czy ścian modelu można w każdym środowisku wykonywać w sposób synchroniczny, praktycznie swobodny, w za pomocą kierownicy znanej wszystkim użytkownikom rozwiązań Siemens Industry Software.

Nowości Solid Edge 2023: usprawnienia PMI

Nowa wersja Solid Edge pozwoli użytkownikowi na dużo łatwiejsze tworzenie rysunków i widoków 2D.

Przechwycenie interesujących nas fragmentów modelu z jednego do drugiego widoku wydaje się bardzo proste i intuicyjne. Wiele interesujących nas opisów rysunków, czy wymiarów, dodawanych jest automatycznie, praktycznie bez ingerencji z naszej strony.

Nowości Solid Edge 2023: duże złożenia i widoki rozstrzelone

To ostatnie spośród nowości zasygnalizowanych przez Dana podczas zarówno amerykańskiej, jak i europejskiej edycji konferencji Realize Live 2022. Widoki rozstrzelone w nowym Solid Edge uzyskujemy bardzo szybko i płynnie, co więcej – mamy możliwość rozstrzelenia całej konstrukcji, albo najpierw – rozstrzelenia na poszczególne podzłożenia i dopiero w kolejnym kroku – na uzyskanie widoków rozstrzelonych całości.

Z tego, co zrozumiałem – ta ostatnia funkcjonalność jak na razie dostępna będzie tylko w Solid Edge 2023, ale mogę się mylić.

Tylko tyle i aż tyle – chciałoby się rzecz. Dosłownie kilka minut poświęcone na nadchodzącą wersję (premiera na jesieni), ale przenikanie technologii synchronicznej do modelowania sekwencyjnego – i wynikający z tego brak konieczności każdorazowej zmiany środowiska pracy – można oznaczać kolejny krok milowy w rozwoju Synchronous Technology.

(ms)

Więcej na temat oprogramowania Solid Edge można dowiedzieć się m.in. na stronie firmy CAMdivision.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*