| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne, wydawnictwa...

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum  


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...

 < | strona 5 z 5 | strona główna |
1 2 3 4 5 ...


Piątek, 26.11.2010 r.

Polska Premiera Solid Edge ST 3

23 listopada, w hotelu Intercontinental w Warszawie odbyła się konferencja Solid Edge with Synchronous Technology 3. Zorganizowane przez Siemens PLM Software wydarzenie poświęcone było polskiej premierze najnowszej wersji kluczowego produktu z linii Velocity Series – Solid Edge ST3

Wprowadzenie w wykonaniu Rafała Żmijewskiego, uznanego specjalisty od systemów PLM, doskonale uzmysłowiło uczestnikom rolę i coraz większe znaczenie PLM w codziennej praktyce inżynieryjnej. I chociaż trzonem takich rozwiązań nadal pozostaje CAD, to jednak jego funkcjonalności w coraz większym zakresie muszą odpowiadać na potrzeby wynikające z integracji z rozwiązaniami PDM, zwłaszcza w obliczu obecnych światowych trendów.

W sesji biznesowej konferencji postarano się znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób cyfrowe systemy wspomagające projektowanie i zarządzanie pomagają w obecnej sytuacji rynkowej osiągnąć sukces w biznesie. Gościem specjalnym tej części był dr Richard Mbewe – znany ekonomista wykładający na polskich uczelniach. Interesujące były wypowiedzi panelistów, wśród których znaleźli się zarówno klienci wykorzystujący na co dzień systemy Siemens PLM Software, jak i partnerzy odpowiedzialni za ich sprzedaż i wdrażanie (więcej na ten temat już wkrótce na łamach SolidEdgeblog.pl).

W sesji technicznej, inżynier Siemens PLM Software – Tomasz Jęczarek zaprezentował funkcjonalności Solid Edge ST3. Miał wyjątkowo trudne zadanie – zmieścić się w skromnym limicie czasowym – tym bardziej, że na swoją prezentację udał się prosto z przeprowadzanego w kuluarach wywiadu (niebawem na naszych łamach). „Solid Edge ST 3 – więcej niż CAD” - i nie sposób się z tym nie zgodzić, zwłaszcza po obejrzeniu całej prezentacji. A że nie udało jej się zmieścić w przewidzianych 50 minutach – to było do przewidzenia. Goście mogli dowiedzieć się, jakie korzyści daje wykorzystanie technologii synchronicznej w oprogramowaniu CAD (w zasadzie jest to obecnie jedyne dostępne rozwiązanie, które może przyspieszyć tworzenie projektów przez wyeliminowanie wstępnego planowania projektu; skraca czas realizacji zleceń zmian inżynieryjnych dzięki wyeliminowaniu konieczności ponownego generowania modeli. Usprawnia też ponowne wykorzystanie informacji, umożliwiając edytowanie zaimportowanych danych CAD tak jak oryginalnych modeli stworzonych w formatach natywnych).

Partnerzy Siemens PLM Software zaprezentowali możliwości poszczególnych składowych tworzących w zasadzie pełne portfolio Velocity Series, rozwiązania PLM zbudowanego wokół systemu CAD 3D Solid Edge. Bernard Pacuła z GM System przedstawił aplikacje Insight i Teamcenter, prezentując najprostszą drogę do implementacji systemu PDM w firmie. Artur Bielicz zaprezentował CAM Express, innowacyjny system wspomagający wytwarzanie, dedykowany do współpracy m.in. z Solid Edge ST 3. Marek Momot z Kom-Odlew pokazał, w jaki sposób można wykorzystać Solid Edge do opracowania technologii odlewniczych i ich późniejszych weryfikacji w systemie MAGMASOFT. Na zakończenie Andrzej Jakubek z firmy CADOR zaprezentował współpracę Solid Edge z oprogramowaniem Lantek (opis programu na CADraport.pl – link tutaj)

Zarówno lokalizacja, jak i organizacja były znakomite, co jest już standardem w przypadku konferencji Siemens PLM Software. Nie można było mieć zastrzeżeń także do cateringu. Ale przede wszystkim – w czasie przerw do dyspozycji uczestników byli eksperci, którzy chętnie udzielali zainteresowanym wszelkich informacji. Nic zatem dziwnego, że nawet w czasie trwania prezentacji w kuluarach prowadzone były rozmowy. Czy zawierano także nowe transakcje – tego mi nie wiadomo.

Na zakończenie spotkania wśród uczestników konkursu rozlosowano osiem jednodniowych szkoleń poświęconych pracy z Synchronous Technology oraz cenne nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali także płyty ewaluacyjne Solid Edge ST3 i firmowe upominki. Te ostatnie zasilą pulę nagród mojego skromnego, corocznego konkursu dla forumowiczów i prenumeratorów CADblog.pl, ale o szczegółach poinformuję niebawem.
Pełna relacja z konferencji, a także wywiad z Isabelle Pellerey (odpowiedzialną za UGS Velocity Series na obszarze EMEA) i z Tomaszem Jęczarkiem już wkrótce na SolidEdgeblog.pl. Dodam także, iż zarejestrowana konferencja pojawi się w ciągu dwóch tygodni na stronie internetowej Siemens PLM Software, o czym oczywiście niezwłocznie poinformujemy...

ms


Więcej na temat możliwości Solid Edge ST 3 w wydaniu 4(14)2010 dostępnym tutaj
fragment artykułu do obejrzenia tutaj

Pełna subiektywna relacja z Konferencji - tutaj (dodano 10.12.2010 r.)


Czwartek, 25.11.2010 r.

Daimler AG i NX

Siemens Industry przed dosłownie chwilą ogłosiła, że jej oprogramowanie CAD zostało wybrane przez producenta samochodów Daimler AG jako podstawa rozwoju jego produktów. Poczynając od lata 2012, firma Daimler dokona integracji pracy 20 centrów rozwoju i najważniejszych dostawców, na jednej platformie, bazującej na rozwiązaniach NX i Teamcenter. Nie udostępniono informacji o wartości zawartej transakcji

Decyzja o wdrożeniu NX jako podstawowego rozwiązania CAD jest niejako naturalną konsekwencją działań prowadzonych przez Daimler AG – zapoczątkowanej wcześniej implementacji rozwiązań PDM opartych na platformie Teamcenter. Połączenie obu tych systemów (NX i Teamcenter) zapewni bezproblemowe zarządzanie całym cyklem życia produktu, począwszy od fazy koncepcyjnej, poprzez projektowanie, testy i symulacje, aż po produkt finalny i zapewnienie jego obsługi posprzedażnej. Praca w oparciu o standardowe dla wszystkich wykorzystywanych aplikacji pliki wymiany danych pozwoli uniknąć wielu problemów i umożliwi prostsze, efektywniejsze i zapewne – szybsze prowadzenie prac nad rozwojem istniejących modeli samochodów i opracowywaniem nowych.

– Kombinacja NX CAD i naszego wewnętrznego systemu PDM, jakim jest „Smaragd” bazujący na Teamcenter, zintegruje wszystkie nasze procesy (...) – powiedział prof. Bharat Balasubramanian, odpowiedzialny w Daimler AG za dział badań i rozwoju (R & D) innowacji i nowych technologii.

Razem z Daimlerem inny producent samochodów podjął decyzję o optymalizowaniu swoich procesów projektowych i wytwórczych w oparciu o rozwiązania Siemenes PLM Software (Siemens Industry). Współczesne samochody wymagają integracji wielu różnych systemów – w samym obszarze CAD musimy pamiętać o konieczności projektowania komponentów mechanicznych, elektrycznych, elektronicznych, hydraulicznych etc. Wymaga to zastosowania rozwiązań pozwalających na swobodną wymianę i integrację wszelkich informacji i danych o projekcie, najlepiej – na jednej platformie. W jakim celu? Aby zagwarantować bezproblemową współpracę wszystkich firm zaangażowanych w powstawanie nowego modelu pojazdu, zapewnienie kontroli nie tylko nad procesem projektowania, ale także wytwarzania, nad łańcuchem dostaw etc.

Daimler AG wykorzystywał rozwiązania Teamcenter od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Wydaje się więc, iż decyzja o implementacji pozostałych systemów z portfolio Siemens nie powinna nikogo dziwić. Czy jest tak istotnie? Link tutaj.

Na podstawie informacji Siemens PLM Software


Poniedziałek, 15.11.2010 r.

Tydzień i jeden dzień do polskiej premiery!

23 listopada 2010 r., w hotelu InterContinental w Warszawie odbędzie się polska premiera oprogramowania Solid Edge ST3. Konferencja przeznaczona jest dla obecnych użytkowników Solid Edge, jak również tych, którzy zastanawiają się nad wyborem systemu CAD lub są zainteresowani tematyką PDM – zarządzania dokumentacją

Poza przedstawieniem najnowszych funkcjonalności oprogramowania Solid Edge, konferencja poruszy zagadnienie wyzwań stojących przed małymi i średnimi firmami w obecnej sytuacji gospodarczej. Znany ekonomista, dr Richard Mbewe, gość specjalny konferencji, postara się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można osiągnąć sukces na rynku małych i średnich przedsiębiorstw, a także poprowadzi dyskusję panelową z Klientami Siemens PLM Software.

Wśród uczestników konferencji rozlosowanych zostanie 8 jednodniowych szkoleń poświęconych pracy z Synchronous Technology! Do zdobycia będą również cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę 3D Connexion.

Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji na ten temat samej konferencji, pełną agendę oraz możliwość rejestracji znajdą Państwo tutaj. Zapraszamy w imieniu organizatorów!

Źródło: Siemens PLM Software


Środa, 10.11.2010 r.

Polacy najlepsi na EPLS 2011

Top European Partner Siemens PLM z Polski? Polacy potrafią – i udowadniają to kolejny raz!

Podobnie jak w poprzednich latach, firmy z Polski związane z Siemens PLM Software zaprezentowały się lepiej od swoich konkurentów z innych krajów Europy. I kolejny raz najcenniejsze wyróżnienia trafiły do rąk przedstawicieli CAMdivision. Chciałbym wierzyć, że w osiągnięciu znakomitych wyników dużą pomoc odegrały działania prowadzone za pośrednictwem CADblog.pl ;)

To oczywiście żart, kryterium zaangażowania w strefę CADblogową raczej nie było brane pod uwagę. W tym roku, w Budapeszcie, podczas dwudniowego spotkania (2-4 listopad) partnerów Siemens PLM Software z obszaru EMEA (Europe, the Middle East and Africa), podobnie jak w roku ubiegłym omawiano strategię rozwoju produktów i ich sprzedaży, obsługi posprzedażnej etc. (z uwzględnieniem np. wpływu ogólnoświatowej recesji), zaprezentowano uczestnikom plany na przyszły rok, a także podsumowano dokonania z minionego okresu i przyznano kolejne wyróżnienia.

Dla nas szczególnie ważny jest fakt, iż:
Firma CAMdivision otrzymała z rąk Toniego Jolly (VP Channels EMEA) dyplom nadający jej tytuł „Top European Partner Siemens PLM Software 2010 in Digital Manufacturing”;

Firma GM System (na zdjęciu poniżej Grzegorz Kaźmierczak) z tych samych rąk odebrała dyplom z tytułem „Top Partner Siemens PLM Software 2010 in Poland”;

 
Pan Grzegorz Kaźmierczak i nagroda dla GM System

Artur Bielicz z CAMdivision przyjmował gratulacje od Toniego Jolly w związku z nagrodą dla „Top Sales Person 2010 in Poland” (w ubiegłym roku tytuł ten trafił do Krzysztofa Augustyna, również z CAMdivison, autora m.in. popularnego podręcznika NX CAM, którego fragmenty publikowaliśmy na CADblog.pl).


Panowie Marcin Sobaczyński i Artur Bielicz

– Dziękujemy naszym Klientom za okazanie zaufanie, dzięki czemu możemy się poszczycić otrzymanymi nagrodami – pisali w zeszłym roku na swoich stronach przedstawiciele wyróżnionych firm. W tym roku na szczegółową relację przyjdzie jeszcze trochę poczekać, ale z zapowiedzi wynika, iż ukaże się ona niebawem, na stronie: http://www.camdivision.pl.

ms


Piątek, 29.10.2010 r.

Anglojęzyczny podręcznik do Solid Edge ST 3

Co prawda po angielsku, ale za to bez ograniczeń i bezpłatnie! W zasadzie zaledwie kilka dni po oficjalnej informacji o wprowadzeniu najnowszej wersji Solid Edge z technologią synchronicznego modelowania trzeciej już generacji, wszyscy chcący bliżej poznać możliwości nowej wersji mogą pobrać darmowy podręcznik użytkownika...

Podręcznik dostępny jest na stronie firmy CAMdivision, VAR rozwiązań Siemens PLM Software w Polsce (link tutaj: http://camdivision.pl/publikacje/), jak również bezpośrednio z naszej blogowej strony (link do pobrania tutaj).

Warto przy okazji przypomnieć także o tym, iż już niebawem, bo 23 listopada 2010 r., w hotelu InterContinental
w Warszawie odbędzie się polska premiera oprogramowania Solid Edge ST3. Konferencja podczas której nastąpi prezentacja, przeznaczona jest dla obecnych użytkowników Solid Edge, jak również tych, którzy zastanawiają się nad wyborem systemu CAD lub są zainteresowani tematyką PDM – zarządzania dokumentacją. Formularz rejestracji można znaleźć pod adresem:
http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/about_us/events_webinars/konferencja_SE_ST3.cfm

Źródło: www.camdivision.pl, Siemens PLM Software


Piątek, 29.10.2010 r.

Ekspresowa implementacja i nie tylko...

Teamcenter Express V5.3 firmy Siemens PLM Software pozwala na szybszą implementację, łatwiejszy proces szkoleniowy i zwiększenie wydajności w celu osiągnięcia większego zwrotu z inwestycji

Firma Siemens PLM Software zapowiedziała przed kilkoma dniami wersję 5.3 oprogramowania Teamcenter Express, zawierającą kluczowe usprawnienia dotyczące użytkowania i wewnętrznej integracji, ułatwiające współpracę i zwiększające wydajność w firmach produkcyjnych. Dzięki szerokiemu wsparciu najnowszych wersji oprogramowania Microsoft Office i Adobe Acrobat, Teamcenter Express 5.3 stanowi główne narzędzie zarządzania dokumentacją produktu cPDM (collaborative Product Data Management), nakierowane na zwiększenie możliwości przeprowadzania procesów projektowo-wytwórczych zgodnie z harmonogramem i zaplanowanym budżetem. Teamcenter Express jest łatwą do implementacji konfiguracją oprogramowania Teamcenter – jednego z najpowszechniej używanych na świecie systemów PLM.

Wydanie Teamcenter Express 5.3 na najnowszych platformach Teamcenter i Microsoft znacząco zwiększa możliwości tego kompleksowego rozwiązania do zarządzania dokumentacją – powiedział Peter A. Bilello, Prezes firmy CIMdata. – Znaczne udogodnienia wprowadzone w interfejsie użytkownika powinny przyczynić się do bardziej wydajnej realizacji podstawowych zadań i procesów. Rozszerzona integracja z innymi aplikacjami, w tym Microsoft Office 2010 i Adobe Acrobat, umożliwi większej liczbie użytkowników pełne wykorzystanie tego narzędzia i pracę bezpośrednio z jednym źródłem zarządzanych danych o produkcie, co prowadzi do usprawnienia współpracy i redukcji błędów w procesie wytwarzania – dodał.

Wiele usprawnień prowadzących do zwiększenia wydajności
Teamcenter Express 5.3 pomaga w zwiększaniu wydajności firm produkcyjnych dzięki usprawnieniom dotyczącym użytkowania i interfejsu programu, ulepszonej integracji z Microsoft Office 2010 oraz zaawansowanym możliwościom planowania projektów. Te udogodnienia mogą wspomagać użytkowników w szybszej i bardziej konsekwentnej realizacji zadań projektowo-produkcyjnych, wykonywanych z poziomu pojedynczych stanowisk dla wielu różnych projektów.
Usprawnienia interfejsu użytkownika obejmują nowy wygląd „Summary Tab” z szybszym dostępem do kluczowych danych i procesów oraz nowe możliwości szybkiego wyszukiwania w panelu przeglądania Teamcenter Express. Rozszerzona integracja z Microsoft Office 2010, wsparcie dla Adobe Acrobat oraz nowe narzędzia wczytywania wielu plików z folderów Windows umożliwiają bardziej powszechny dostęp do tego pojedynczego źródła danych produkcyjnych firmy. Zwiększone możliwości modułu Structure Manager pozwalają na bardziej kompleksowe i wydajne zarządzanie strukturami produktu, włączając w to możliwość selektywnego zatwierdzania i odrzucania zmian wprowadzanych w zestawieniu materiałowym.

Teamcenter Express 5.3 zawiera dodatkowe możliwości harmonogramu projektu, pozwalające na łatwiejszy dostęp i przeglądanie jego aktualnego statusu poprzez nowego klienta sieci Web. Posiada także zaawansowane możliwości planowania projektu, takie jak wyznaczanie daty zakończenia, analizy zakresów krytycznych, raporty z terminarza prac oraz strukturę podziału pracy dla lepszego wykorzystania zasobów.
Nasza pierwotna instalacja Teamcenter Express przebiegła szybko, sprawnie i skutecznie – powiedział Kim Guk Hyeon, Dyrektor Generalny firmy KC Samyang Water Systems. – W bardzo krótkim czasie byliśmy w 100% zdolni do działania w zakresie zarządzania zapytaniami naszych klientów. Odkąd zaczęliśmy używać rozwiązań Siemens PLM Software, zaobserwowaliśmy wzrost szybkości projektowania o ponad 20%, poprawę jakości produktu o ponad 25% oraz zwiększenie satysfakcji klientów o ponad 20%. Teamcenter Express w znacznym stopniu przyczynił się do tego sukcesu.

Wsparcie najnowszych standardów Teamcenter i Microsoft
Teamcenter Express 5.3 jest konfiguracją systemu Teamcenter 8.3. Jest w pełni skalowalny do tej wersji i wykorzystuje wiele z jej nowych funkcji. Teamcenter Express 5.3 posiada również certyfikację dla Microsoft Windows Server 2008 i Server 2008 R2, Windows 7 oraz Microsoft Office 2010. Dzięki wsparciu najnowszych standardów Microsoft i Teamcenter, Teamcenter Express pozwala na szybszą implementację poprzez wykorzystanie istniejącej infrastruktury IT, zwiększenie wydajności oraz obniżenie całkowitych kosztów użytkowania.
Teamcenter Express V5.3 będzie dostępny w grudniu tego roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.siemens.com/plm/teamcenterexpress

O Teamcenter Express
Teamcenter Express jest prekonfigurowaną wersją Teamcenter, najbardziej rozpowszechnionego na świecie systemu PLM, będąc składnikiem cPDM (collaborative Product Data Management) w portfolio Velocity Series™, dostarczanej przez Siemens PLM Software kompleksowej rodziny modułowych, zintegrowanych rozwiązań przeznaczonych na rynek PLM.
Teamcenter Express zapewnia łatwy dostęp do pojedynczego źródła danych o produkcie, co przyczynia się do szybszej i bardziej wydajnej realizacji codziennych zadań projektowo-produkcyjnych, łatwiejszej współpracy i redukcji liczby błędów w procesie wytwarzania. Teamcenter Express umożliwia firmom produkcyjnym sprawować pełną kontrolę nad danymi i procesami związanymi z produktem.

Źródło: Siemens PLM Software


Środa, 27.10.2010 r.

Nowa wersja Femap

Siemens PLM Software poinformował o wprowadzeniu ostatniej wersji Femap 10.2, komponentu wchodzącego w skład portfolio Velocity Series, przeznaczonego do analiz metodą elementów skończonych, a rozwijanego od ponad 25 lat...

Najnowsza wersja Femap 10.2 pozwala na szybsze i łatwiejsze tworzenie siatek mesh na modelach przeznaczonych do analiz i symulacji FEA. Zawiera także nowe narzędzia, wcześniej niedostępne, pozwalające łatwiej zweryfikować poprawność przyjętych do analizy założeń, czy też przedstawić wyniki analizy w postaci wizualnej. A modele, zarówno pojedynczych komponentów, jak i większych całościowo funkcjonalnych złożeń, możemy poddawać analizom dynamicznym, strukturalnym, termicznym.

Duże znaczenie dla łatwości i efektywności pracy w Femap 10.2 ma rozwijany od wersji 10. interaktywny „Meshing Toolbox”; siatka mesh modyfikowana jest automatycznie, nadążając za zmianami wprowadzanymi w źródłowym, geometrycznym modelu, dzięki czemu analizy zmodyfikowanego obiektu przeprowadzane są znacznie szybciej. Użytkownik może we własnym zakresie modyfikować – w zależności od swoich potrzeb – siatkę w obszarze otworów, skomplikowanych powierzchni etc., jak również może zdać się na proponowane przez program rozwiązania.
Użytkownik może także korzystać z analiz Femap do optymalizacji projektu pod kątem użytego materiału, minimalizacji jego ciężaru, optymalizacji kształtu. (...)
Więcej informacji na stronach Siemen PLM Software (link tutaj).

Źródło: Siemens PLM Software


Piątek, 22.10.2010 r.

Polska premiera Solid Edge ST3

23 listopada 2010 r., w hotelu InterContinental w Warszawie odbędzie się polska premiera oprogramowania Solid Edge ST3. Konferencja przeznaczona jest dla obecnych użytkowników Solid Edge, jak również tych, którzy zastanawiają się nad wyborem systemu CAD lub są zainteresowani tematyką PDM – zarządzania dokumentacją

Poza przedstawieniem najnowszych funkcjonalności oprogramowania Solid Edge, konferencja poruszy zagadnienie wyzwań stojących przed małymi i średnimi firmami w obecnej sytuacji gospodarczej. Znany ekonomista, dr Richard Mbewe, gość specjalny konferencji, postara się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można osiągnąć sukces na rynku małych i średnich przedsiębiorstw, a także poprowadzi dyskusję panelową z Klientami Siemens PLM Software.

Wśród uczestników konferencji rozlosowanych zostanie 8 jednodniowych szkoleń poświęconych pracy z Synchronous Technology! Do zdobycia będą również cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę 3D Connexion.

Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji na ten temat samej konferencji, pełną agendę oraz możliwość rejestracji znajdą Państwo tutaj. Zapraszamy już dzisiaj w imieniu organizatorów!

Źródło: Siemens PLM Software


Środa, 13.10.2010 r.

Oficjalnie już jest: Solid Edge Synchronous Technology 3

Doczekaliśmy się trzeciej odsłony Solid Edge z ST (ang. Synchronous Technology). Oprogramowanie Solid Edge z technologią synchroniczną, w chwili pojawienia się na rynku w 2008 roku, stanowiło ważny punkt zwrotny na drodze rozwoju projektowania w 3D. Zastosowano w nim nowy paradygmat modelowania, który łączył precyzyjną kontrolę projektowania parametrycznego z szybkością i elastycznością modelowania bezpośredniego. Bez drzewa operacji, bez ograniczeń z niego wynikających. Przyjrzyjmy się temu, co powinno ułatwić nam pracę w najnowszej edycji...

W swojej najnowszej odsłonie pakietu Solid Edge ST3, firma Siemens PLM Software kontynuuje urzeczywistnianie wizji technologii synchronicznej. Opracowując nową odsłonę Solid Edge, przyspieszono algorytmy odpowiedzialne za tworzenie modeli i wykonywanie zleceń zmian inżynieryjnych, usprawniano także mechanizmy ponownego wykorzystywania zaimportowanych danych. Udostępniono także lepsze narzędzia symulacyjne, które pokrywają szerszy zakres scenariuszy, w większym stopniu ograniczając zapotrzebowanie na fizyczne prototypy.
Bazowanie na rozwiązaniach Insigh i Teamcenter Express do zintegrowanego zarządzania danymi, umożliwia pracę zespołową większej grupie użytkowników, nie tylko tym korzystającym z aplikacji CAD. W sumie zrealizowano tysiące postulatów klientów dotyczących m.in. modelowania, pracy z elementami konstrukcyjnymi, szkicowania i łatwości obsługi.

Więcej, szybciej, lepiej?
W najnowszych materiałach reklamowych Solid Edge możemy przeczytać m.in.: „(...) Pakiet Solid Edge ST3 stanowi urzeczywistnienie wizji technologii synchronicznej, pomagając użytkownikom w jeszcze szybszym projektowaniu. Pozwala on na ograniczanie planowania wstępnego, szybsze realizowanie zleceń zmian inżynieryjnych przez eliminację ponownego generowania modeli oraz na usprawnienie ponownego wykorzystywania zaimportowanych danych dzięki modelowaniu obcych części (...)”.

Jak tego dokonano? Otóż w Solid Edge ST 3 zakres działania Synchronous Technology rozszerzono na projekty złożeń, zintegrowano uporządkowane elementy z modelowaniem synchronicznym oraz umożliwiono przenoszenie wymiarów z rysunków produkcyjnych na powiązany model trójwymiarowy. To istotnie przekłada się na wzrost szybkości i łatwości pracy, o czym więcej za chwilę. (...)

 

| Pełna treść artykułu wraz z materiałem ilustracyjnym w najnowszym wydaniu e-zinu CADblog.pl dostępnym tutaj! |


Czwartek, 23.09.2010 r.

Przecieki o ST 3

Wszystko wskazuje na to, że na październik Siemens PLM Software istotnie przygotowała „bombę” w postaci najnowszej wersji Solid Edge z technologią synchroniczną III generacji (ST 3).

„There is still some fantastic ST3 technology that we still cannot talk about until the official launch announcement from Siemens (...)”. Cóż, skoro nie można mówić, pisać, pozostaje się domyślać. I dzielić z innymi informacjami na temat tego, co już wiadomo. Kilka słów na temat nowości w ST 3 publikowałem już wcześniej (link tutaj).

Ale co jakiś czas wypływają strzępy nowych informacji. I tak wiadomo m.in. o kolejnych zmianach w interfejsie użytkownika. Jak Państwo zapewne pamiętają, pierwsza odsłona Solid Edge ST przyniosła generalną nowość w postaci interfejsu zorganizowanego na podobieństwo tego z Microsoft Office 2007. Wśród użytkowników podniosło się niemalże tyle samo entuzjastycznych opinii, co głosów niezadowolenia. Sam pamiętam, iż ciężko było mi przestawić się na nowy sposób pracy z okienkami, rozwijanymi menu, ikonami pogrupowanymi tematycznie. Z radością przyjmowałem inicjatywy ze strony mniej znanych producentów oprogramowania, pozwalających np. przed rozpoczęciem pracy na wybór stylu menu – klasyczne, czy a'la Office 2007. Prawdę mówiąc, jeśli chodzi o pakiety biurowe to obecnie preferuję OpenOffice i klasyczny układ pulpitu. Faktem jednak jest, iż Solid Edge ST podążał za nowym standardem.

ST 3 pozwala użytkownikowi cieszyć się funkcjonalnością znaną z Microsoft Office 2010, a to oznacza m.in. niemalże całkowitą swobodę w konfigurowaniu interfejsu, grupowaniu okien etc. W dodatku sam program zachowuje się w sposób „inteligentny” i udostępnia użytkownikowi te funkcje, które wynikają z kontekstu tworzenia modelu. Ale na tym nie koniec.

Wprowadzono np. nowe „narzędzie” – okrągły panel szybkiego dostępu (and. Radial Menu), który możemy dowolnie dostosowywać do naszych potrzeb, a wywołujemy go pojedynczym kliknięciem prawym klawiszem myszy. Możemy w nim „upakować” do 16 funkcji. Czy przypomina Państwu rozwiązania z innych systemów? Nawet jeśli tak jest, nie widzę w tym nic złego.

Starych wyjadaczy Solid Edge niewątpliwie ucieszy jednoczesny powrót menu w stylu V20 – przynajmniej w odniesieniu do niektórych pasków, które możemy otwierać w poziomie i kotwiczyć w dowolnym miejscu ekranu. Oczywiście możemy zrezygnować z „V20 style” i wybrać opcję rozwijania ich w pionie.

Na uwagę zwraca przejrzysty Pathfinder, nie przesłaniający już modelu widocznego w oknie aplikacji, ale o tym już chyba wspominaliśmy dużo wcześniej. Co można powiedzieć więcej? W najnowszej wersji spełniono podobno blisko 2000 postulatów od użytkowników. To powinno wystarczyć...

Na informacje z pierwszej ręki pozostaje na razie czekać do 13 października. Podobno. Na szczęście to już niedługo. A w międzyczasie zachęcam do odwiedzin na stronach:

http://grundey.blogspot.com/2010/07/siemens-plm-connection-americas-users.html
http://www.deelip.com/?p=2679
http://www.synchronoustechnology.net/blog/597/solid-edge-st3-interface-enhancements/
http://www.solidsmack.com/design-news/the-big-fat-round-up-of-whats-new-in-solid-edge-st3/

 

Źródła: http://www.synchronoustechnology.net, http://www.solidsmack.com


Czwartek, 16.09.2010 r.

Mechatronika w wydaniu Siemens PLM Software

Firma Siemens PLM Software poinformowała wczoraj o wprowadzeniu nowego rozwiązania z branży CAD/PLM, dedykowanego dla potrzeb projektantów i producentów urządzeń wytwórczych, linii produkcyjnych, obrabiarek i narzędzi. Ścisły związek firmy z automatyką przemysłową przekłada się wyraźnie na oferowane przez nią systemy MCAD...

Mechatronics Concept Designer jest odpowiedzią na zgłaszane ze strony klientów zapotrzebowanie na rozwiązanie systemowe, które najlepiej spełniałoby wymagania stawiane przed współczesnymi producentami wszelkiego rodzaju obrabiarek i maszyn wytwórczych, integrowało wszystkie aspekty projektowania takich urządzeń i wszelkie aplikacje do projektowania ich elementów mechanicznych, elektrycznych, elektronicznych, zarządzania dokumentacją, symulujących kody sterujące etc. Wszystko... w jednym. Dodatkowo Mechatronics Concept Designer wyposażono w intuicyjne narzędzia do przeprowadzania interaktywnych symulacji. Całość pozwala na istotne skrócenie czasu potrzebnego przemysłowi maszynowemu do opracowania nowych rozwiązań.

Fot. Mechatronics Concept Designer integruje aplikacje do projektowania kompletnych
maszyn łącznie z ich instalacją elektryczną i elektroniczną wraz z ich automatyką.

Mechattronics Concept Designer, bazujący na flagowym produkcie Siemens PLM Software, jakim jest NX i zintegrowany z Teamcenter, został zaprezentowany podczas IMTS (International Manufacturing Technology Show) odbywającego się w Chicago. Firma zaprezentowała tam także wiele innych rozwiązań dedykowanych dla branży producentów maszyn, m.in. Virtual Machine (narzędzie, czy też raczej aplikacja będąca częścią rozwiązania Tecnomatix, pozwalająca m.in. na wygenerowanie kodu sterującego wirtualną obrabiarką CNC tak, by działała ona optymalnie w warunkach rzeczywistych).

– Rozwiązanie, jakim jest Mechatronics Concept Designer, pozwoli całemu naszemu zespołowi współpracować bardziej efektywnie od początku do samego końca procesu projektowania nowej maszyny, pozwoli także na wychwycenie wszelkich niedoskonałości na etapie projektowania, minimalizując ryzyko ponoszenia dodatkowych kosztów tak przez nas, jak i przez naszych klientów – powiedział dr inż. Siegfried Schmalzried, Dyrektor Zarządzający MAG Switzerland (MAG Industrial Automation Systems). (...)

Proces projektowania i wdrożenia do produkcji całkowicie nowej maszyny wymaga zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin, w tym mechaniki, elektryki, informatyków odpowiedzialnych za oprogramowanie automatyki maszyn, automatyków i innych, w celu wykonania urządzenia spełniającego potrzeby każdego indywidualnego klienta. To bardzo często coś więcej niż zaprojektowanie 3-osiowej uniwersalnej obrabiarki, masowo produkowanej i spełniającej wymagania wielu odbiorców.
Jak do tej pory, brakowało systemowego rozwiązania, które pozwoliłoby na integrację różnych aplikacji, dedykowanych do odmiennych dyscyplin, w jedno środowisko. Konieczność pracy na oderwanych stanowiskach, w różnych systemach, praktycznie wykluczała możliwość stworzenia kompleksowego wirtualnego modelu danego urządzenia, nie mówiąc o możliwości przetestowania go w wirtualnych warunkach. Łatwo zdać sobie sprawę, jak przekładało się to na proces decyzyjny i wydłużało czas potrzebny na zaprezentowanie nowej maszyny.

Bazujące na NX nowe rozwiązanie pozwala chociażby na łatwe stworzenie listy wszystkich niezbędnych sterowników i sensorów, rozmieszczenie ich w odpowiednim miejscu projektu, przekazanie rzeczonej listy specjalistom odpowiedzialnym za automatykę i elektrykę tak, by w łatwy sposób mogli zaprojektować wszystkie niezbędne połączenia, uwzględniając trasy przewodów, ich przebieg po ruchomych węzłach maszyny etc.
Integracja z Teamcenter rozwiązuje problem wymiany danych, kontroli wersji projektu etc. Mechatronics Concept Designer okazuje się tym samym także rozwiązaniem z obszaru PLM.

Mechatronika i gry wideo...
Tak jest w istocie. Mechatronics Concept Designer wykorzystuje bowiem znaną z gier komputerowych sprzętową technologię NVIDIA PhysX. Dopracowany sposób przetwarzania danych i wykonywania dynamicznych obliczeń pozwala na wykonywanie złożonych symulacji wirtualnej maszyny i dokonywanie w niej niezbędnych modyfikacji podczas trwania procesu symulacji. Interakcja między użytkownikiem, a poddawanym symulacji mechanizmem, następuje w czasie rzeczywistym (porównać to chyba można do regulacji gaźnika na pracującym silniku – przyp. redakcji). Zadbano o to, by wirtualne warunki bazujące na odpowiednich modelach matematycznych były możliwie zbliżone do rzeczywistych. (...)
W najbliższym czasie postaramy się uzyskać więcej informacji na temat Mechatronics Concept Designer

Źródło: Siemens PLM Software, www.tenlinks.com


Czwartek, 02.09.2010 r.

Modularny Solid Edge ST

Przyśpieszanie tworzenia cyfrowych prototypów z zastosowaniem modułów dedykowanych odpowiednim branżom przemysłowym
Nowy artykuł Tomasza Jęczarka w dziale "Publikacje..."

Stosowanie Solid Edge ST przyczynia się do zwiększenia wydajności projektowania, między innymi za sprawą wbudowanych specjalistycznych środowisk, w których zawarto wiedzę inżynierską dotyczącą odpowiednich gałęzi przemysłu oraz powiązano ją z profesjonalnymi narzędziami i specyficznymi metodami modelowania strukturalnego. Te środowiska to wyspecjalizowane moduły, dedykowane odpowiednim branżom przemysłowym. Dzięki ich wykorzystaniu, w porównaniu ze stosowaniem narzędzi CAD ogólnego przeznaczenia, znacznie upraszcza się pracę konstruktorów, a to z kolei skraca czas wykonania kompletnych prototypów cyfrowych 3D.

Projektowanie konstrukcji ramowych

Praca w Solid Edge powoduje przyspieszenie modelowania sztywnych ramowych konstrukcji wytrzymałościowych. Dzięki zastosowaniu intuicyjnych narzędzi do tworzenia szkiców 3D, można szybko zdefiniować zarys szkieletu układu. Po dokonaniu wyboru znormalizowanych kształtowników, Solid Edge automatycznie wykonuje model 3D konstrukcji ramowej, stosując jednocześnie „inteligentne” narzędzia, dzięki którym każdy z elementów konstrukcji zostanie wstawiony do układu w odpowiednim miejscu i we właściwej orientacji przestrzennej.
(...)

| cały artykuł |


Środa, 4.08.2010 r.

Solid Edge ST 3 w akcji...

W Sieci dostępne są już pierwsze krótkie filmy pokazujące możliwości najnowszej wersji Solid Edge z ST3...

Możliwości Internetu nie przestaną mnie zdumiewać. W poniedziałek podzieliłem się z Państwem garścią informacji na temat Synchronous Technology 3, a konkretnie najnowszej, planowanej na październik wersji Solid Edge wyposażonego w tą technologię modelowania synchronicznego (więcej na temat ST tutaj), a już dzisiaj, a w zasadzie we wtorek wieczorem, można było znaleźć w sieci filmy pokazujące możliwości nowego systemu w akcji. Wszystkim zainteresowanym polecam poniższe linki:
http://www.youtube.com/watch?v=SWxzxSfD33o
http://www.youtube.com/watch?v=vOYgBZpskAw
http://www.youtube.com/watch?v=ukLuNkreqT4
http://www.youtube.com/watch?v=tSVkWtBZy8Q
...albo pobranie dwóch przykładowych filmów z naszego ftp; oba filmy w formacie *.flv:


•  ogólna prezentacja możliwości Solid Edge ST 3


•  praca z arkuszami blach, nowe narożniki i nowa funkcjonalność ETCH

Wszystkim zainteresowanym nowościami w ST 3 polecam także poprzedni wpis, zamieszczony poniżej...

ms


Poniedziałek, 2.08.2010 r.

Pierwsze wieści na temat Synchronous Technology 3

Październik zapowiada się nadzwyczaj interesująco. Oprócz tego, iż ukaże się wtedy pierwsze papierowe wydanie CADblog.pl/CADraport.pl, będą miały w nim miejsce wyczekiwane premiery. Między innymi oficjalnie zaprezentowany zostanie Solid Edge ST 3, którego możliwości (jeszcze w wersji BETA) mieli okazję poznać uczestnicy seminarium Siemens PLM Connection 2010...

Dzięki blogerom wieści o nowościach, prezentowane podczas tego typu wydarzeń, trafiają do zainteresowanych użytkowników niejednokrotnie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku oficjalnych (tzn. spełniających korporacyjne standardy) informacji prasowych.

I tak najnowsza odsłona Synchronous Technology sprawia m.in., iż wykorzystujący ją Solid Edge ST 3 okazuje się ponad 4 razy szybszy (obsługa grafiki) od poprzednika – ujawnia się to zwłaszcza podczas podglądania możliwości pracy z dużymi złożeniami (vide film zamieszczony przez Deelipa Menezesa w piątym wpisie poświęconym ST 3, ostatni z linków zamieszczonych poniżej). Ale to oczywiście nie wszystko – a większość zmian, podobnie jak w przypadku działań konkurencji – to odpowiedź bezpośrednio na postulaty i żądania ze strony użytkowników i społeczności Solid Edge ST.

 

Wprowadzono zmiany w interfejsie użytkownika, w tym rozbudowano możliwości jego indywidualnego konfigurowania, w zależności od osobistych potrzeb i preferencji. Od najnowszej wersji kolekcja operacji (PathFinder) zyskuje transparentność (nie potrzebuje osobnego okna; w jej tle widać model). Jeśli chodzi o moduł SheetMetal, użytkownicy zyskują do swej dyspozycji 4 nowe typy narożników, a także narzędzie ułatwiające umieszczanie symboli i napisów na elementach blaszanych.

 

Z kolei użytkowników darmowego Solid Edge 2D Drafting ST może zainteresować fakt wprowadzenia narzędzia „inteligentnego pomiaru” (Smart Measure), będącego swego rodzaju rozwinięciem (a może raczej uzupełnieniem) funkcjonalności zawartej w „inteligentnym wymiarze” (Smart Dimension); z tego co się orientuję, obecna wersja 2D Drafting jeszcze tym się nie może pochwalić, zapewne pozostaje poczekać do października (w przypadku polskiej wersji – zapewne dwa tygodnie dłużej).
Zresztą, chyba najlepiej zrobią Państwo, odwiedzając blog, do którego prowadzą poniższe linki. Jest tam o wiele więcej informacji i to w zasadzie z pierwszej ręki.

ms

źródło: www.deelip.com

Nowości w ST 3:
Część 1  – http://www.deelip.com/?p=2679
Część 2  – http://www.deelip.com/?p=2682
Część 3  – http://www.deelip.com/?p=2692
Część 4  – http://www.deelip.com/?p=2704
Część 5  – http://www.deelip.com/?p=2708


Piątek, 16.07.2010 r.

Zarządzanie jakością „poprzez chmury”

Niezupełnie do końca, przynajmniej nie dosłownie tak, jak w tytule, ale blisko. Mamy okazję – podobno jako pierwsi spośród polskich „portali” CADowskich (oczywiście równolegle z CADblog.pl) – przekazać pełną treść jednej z najnowszych informacji prasowych. Dotyczy pierwszego przemysłowego rozwiązania zarządzania jakością, które będzie działało jako „cloud computing”...

Firma Siemens PLM Software zapowiedziała właśnie projekt realizowany wspólnie z Microsoft Corporation, dotyczący stworzenia pierwszego, przemysłowego rozwiązania zarządzania jakością, opartego na technologii „cloud computing” ( z def. „przetwarzanie w chmurze, chmury obliczeniowe”  – model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje; więcej o CAD on Cloud można przeczytać chociażby na stronach CADDiggest (link tutaj: http://www.cadalyst.com/management/cloud-based-cad-part-1-13370), a wkrótce w e-wydaniu CADblog.pl).

Rozwiązanie to będzie wykorzystywało usługi „cloud computing” dostępne na platformie Microsoft Windows Azure™ do bezpiecznego uruchamiania oferowanej przez Siemens PLM Software aplikacji Dimensional Planning and Validation (DPV), ukazując w ten sposób, jak przetwarzanie w chmurze pozwala uzyskać opłacalny, dostosowany do potrzeb dostęp i możliwość korzystania z oprogramowania do zarządzania jakością.
Dzisiejsza zapowiedź została ogłoszona na konferencji Microsoft World Partner Conference w Waszyngtonie i reprezentuje jeden z kilku projektów prowadzonych wspólnie przez Siemens PLM Software i Microsoft w celu przetestowania i sprawdzenia, jak „cloud computing” może być z powodzeniem wykorzystywane z systemem PLM do tworzenia wartości dla globalnego przemysłu wytwórczego.
Warto dodać, iż 28 czerwca br. Microsoft przeprowadził oddzielną prezentację „cloud computing” związanego z PLM, obejmującą rozwiązania softwarowe dostarczane przez Siemens PLM Software, dla ponad 1400 uczestników konferencji Siemens PLM Connection User Conference, która odbyła się w Dallas.

Czym jest DPV
DPV – integralna część zestawu oprogramowania Tecnomatix® do cyfrowego wspomagania wytwarzania – jest pierwszym, opartym na PLM, przemysłowym systemem jakości, umożliwiającym gromadzenie, zarządzanie, analizę i tworzenie raportów z informacji pomiarowych, bezpośrednio powiązanych z bieżącymi wynikami z cyklu produkcyjnego. Tecnomatix DPV korzysta z oprogramowania Teamcenter, umożliwiając użytkownikowi łączenie informacji produkcyjnych, sprzężonych z bieżącymi danymi dotyczącymi jakości produkcji, w tym samym środowisku, które używane jest w przedsiębiorstwie do zarządzania danymi dotyczącymi produktu, procesu i wytwarzania.

Niektóre organizacje – takie jak odległe zakłady produkcyjne lub zewnętrzni dostawcy – mogą nie potrzebować pełnej infrastruktury PLM, lecz nadal mogą czerpać korzyści z technologii zarządzania jakością. Dzięki partnerstwu firmy Siemens PLM Software i Microsoft połączyły siły w celu stworzenia środowiska, w którym Tecnomatix DPV i Teamcenter będą działały w chmurze pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Azure i wykorzystywały relacyjną bazę danych SQL Azure™. Pozwoli to na przetestowanie i demonstrację sytuacji, w których siła, elastyczność i wartość tego rozwiązania do zarządzania jakością może być bezpiecznie dostarczana bez potrzeby tworzenia w przedsiębiorstwie pełnego systemu IT. Przetestowane, znacząco zwiększy dostępność światowej klasy rozwiązań PLM w zakresie jakości oraz rozszerzy opcje rozwoju dzięki środowisku działającemu na żądanie.
– Użycie platformy Windows Azure do korzystania z siły „cloud computing” dostarcza organizacjom możliwość znaczącej redukcji infrastruktury wewnętrznej i kosztów jej utrzymania  – powiedział Sanjay Ravi, dyrektor zarządzający, Worldwide High Tech & Electronics Industry, Microsoft.  – Jesteśmy dumni z pracy, którą wykonujemy z Siemens PLM Software w tym zakresie i oczekujemy odkrycia kolejnych sposobów na bezpieczne i łatwe stosowanie przetwarzania w chmurze w zakresie PLM.

PLM w chmurze
Poza ogłoszonym dzisiaj projektem DPV-Azure, firma jest wspólnie z Microsoft zaangażowana w opracowanie kilku innych metod efektywnego wykorzystania technologii „cloud computing”. Na przykład, prezentacja przeprowadzona 28 czerwca podczas Siemens PLM Connection User Conference zobrazowała współpracę w chmurze związaną z rozwojem produktu, wykorzystującą platformę Windows Azure do bezpiecznego i automatycznego współdzielenia informacji 3D o produkcie przy użyciu standardowych formatów JT™ oraz PLM XML, pomiędzy wytwórcami oryginalnych komponentów i wyposażenia (OEM) i ich dostawcami.

 – Wierzymy, że siła i potencjał przetwarzania w chmurze, odpowiednio zastosowany i rozwinięty, może mieć znaczący wpływ na przemysł PLM  – powiedział Chuck Grindstaff, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. produktu i technologii, Siemens PLM Software.  – Dlatego blisko współpracujemy z liderami w tej dziedzinie, takimi jak Microsoft, aby odkryć szereg obiecujących aplikacji dla systemu PLM w chmurze. Jesteśmy dumni, że nasze silne związki z Microsoft, które umożliwiły Siemens PLM Software jako pierwszej firmie w naszej branży wesprzeć platformę SharePoint, pozwoliły teraz zostać pierwszym dostawcą oprogramowania PLM, który zademonstruje koncepcje wykorzystania przetwarzania w chmurze na platformie Windows Azure.

Źródło: Siemens PLM Software


Środa, 14.07.2010 r.

Siemens PLM Software w „chmurach”?

Jeszcze nie tak dawno, podczas konferencji poświęconej nowym rozwiązaniom w NX 7.5 zastanawiałem się, czy należy spodziewać się w najbliższym czasie rozwiązań Siemens PLM wykorzystujących tzw. „cloud computing”. Odpowiedź nadeszła wczoraj...

Wszystko wskazuje na to, iż aplikacja DPV (Dimensional Planning and Validation), będąca integralną częścią systemu Tecnomatix, jako pierwsza doczeka się realizacji swojej wersji dostosowanej do pracy w chmurze. Firma Siemens PLM Software oficjalnie poinformowała o rozpoczęciu – wspólnie z Microsoft – prac nad jej przygotowaniem, wykorzystując w tym celu platformę Microsoft Windows Azure. Więcej informacji niebawem, a zainteresowanych odsyłam tutaj.

ms


Piątek, 11.06.2010 r.

Technologicznie... w Pleszewie

Siemens będzie jednym z pięciu partnerów, którzy 23 i 24 czerwca 2010 roku podczas Seminarium Technologicznego DMC 60 FD w Pleszewie, razem z DMG zaprezentują innowacyjne rozwiązania procesu obróbki przy bardzo zaawansowanych detalach

W 2009 roku firma DMG oferowała serię seminariów technologicznych, aby wesprzeć klientów w podnoszeniu ich produktywności oraz elastyczności. Uczestnicy mogli w teorii i praktyce oraz przy pomocy pokazów na żywo zobaczyć, jak indywidualnie zoptymalizować łańcuch procesów, aby osiągnąć istotne korzyści z produkcji. Podążając za ogromnym sukcesem jaki przyniosły te seminaria w 2009 roku, DMG chce jeszcze bardziej rozszerzyć tą ofertę.

Detale pokazowe zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby tego seminarium (materiał: stal 1.1191 i aluminium AlMg3). Wykonanie detalu wymagało różnorodnych procesów obróbki, będzie więc okazja do zobaczenia procesów obróbki, które stawiają zróżnicowane wyzwania. Podczas pokazów wykorzystana zostanie obrabiarka DMC 60 FD duoBLOCK® (ze zmieniaczem palet).

Agenda seminarium do pobrania tutaj

Źródło: Siemens PLM Software


Piątek, 11.06.2010 r.

Nowe oblicza... NX

25 maja br. w Hotelu Intercontinental w Warszawie miała miejsce zorganizowana przez Siemens PLM Software konferencja pod hasłem „Nowe znaczenie słowa: produktywność”. Ale pod hasłem tym kryło się także tytułowe nowe oblicze NX, flagowego produktu Siemens PLM Software. W kilka dni po oficjalnej prezentacji, również w Polsce zaprezentowano bowiem najnowszą wersję NX 7.5

Dla wielu osób owo „0.5” w nazwie zdawało się sugerować, iż nie będziemy mieli do czynienia z niczym odkrywczym – na tyle odkrywczym, by można było mówić o rewolucyjnej zmianie w stosunku do znanej i powszechnie używanej wersji systemu. A jednak NX 7.5 kryje w sobie kilka „niespodzianek” uzasadniających stwierdzenie o „nowym znaczeniu produktywności”.
Ci z Państwa, którzy mieli okazję poznać już specyfikę CADblog.pl domyślają się zapewne, iż zjawiłem się na miejscu z „poślizgiem”. I tak przegapiłem wystąpienie Steffena Buchwalda, dyrektora zarządzającego na kraje Europy środkowej i wschodniej, a także nowego dyrektora zarządzającego polskiego oddziału – Pana Mariusza Zabielskiego. Powiem więcej – w ostatniej chwili zdążyłem na początek prezentacji dotyczącej wykorzystania rozwiązań z rodziny NX w Red Bull Technology, a konkretnie – w jej zespole wyścigowym formuły pierwszej. (...)

| więcej |


Środa, 26.05.2010 r. Dzień Matki

Solid Edge 2D Drafting ST znowu po „naszemu”

„– A to już niedobrze po naszemu?” – pytał swoją żonę Kaziuk, bohater „Konopielki” Redlińskiego. Kontekst tej wypowiedzi był co prawda inny, ale... dla wszystkich stęsknionych za poleceniami w języku polskim w Solid Edge 2D Drafting ST (v1.02) mam dobrą wiadomość: spolszczenie do najnowszej wersji tego systemu jest już dostępne!

Podobnie jak poprzednio, również teraz przygotowano je z myślą o użytkownikach „dużej” wersji Solid Edge, czyli tej nieograniczonej funkcjonalnie do 2D. Ale o tym, iż 2D nadal „trzyma się mocno” może świadczyć chociażby fakt, jak duże znaczenie do poprawy pracy właśnie ze szkicami 2D przywiązano podczas przygotowywania najnowszej wersji systemu NX!

O tym jednak niebawem, a już teraz wszystkich zainteresowanych spolszczeniem zachęcam do pobrania ze strony Siemens PLM Software odpowiednich plików. Dostęp można uzyskać po zalogowaniu się na ftp firmy, a dane do zalogowania przekażę wszystkim zainteresowanym – proszę o maile w tej sprawie na adres: maciej@cadblog.pl, w tytule pisząc coś na temat spolszczenia Solid Edge (łatwiej będzie mi później odpisać wszystkim zainteresowanym).

| więcej |


Piątek, 21.05.2010 r.

HD-PLM, czyli NX 7.5 oficjalnie dostępny

Potwierdziły się nasze wcześniejsze doniesienia: zaprezentowano oficjalnie najnowszą wersję „kombajnu" do szeroko rozumianego projektowania, jakim jest NX

Siemens PLM Software, jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division i dostawca systemów zarządzania cyklem życia produktu (PLM), poinformował o najnowszych ulepszeniach wprowadzonych do oprogramowania NX, zintegrowanego rozwiązania do projektowania wspomaganego komputerowego, wytwarzania i analiz inżynieryjnych (CAD/CAM/CAE).
Zaprezentowane na Wystawie Światowej Szanghaj Chiny 2010 (Expo 2010), najnowsze udoskonalenia NX 7 obejmują nowe ważne funkcje we wszystkich obszarach wykozrystywania programu. Ponadto, NX, wraz z oprogramowaniem Teamcenter, cyfrowym systemem do zarządzania cyklem życia produktu, są pierwszymi produktami wspierającymi nową technologię Siemens PLM Software – High Definition PLM (HD-PLM).
– Nasza nowa technologia HD-PLM zapewnia wizualnie intuicyjne środowisko w oprogramowaniu NX, tak aby poprawić proces podejmowania decyzji związanych z rozwojem produktu i stworzyć znaczącą wartość dla naszych klientów i naszej branży – powiedziała Joan Hirsch, wiceprezes działu Product Design Solutions, Siemens PLM Software. Ponadto, jak wynika z dalszych wypowiedzi Joan Hirsh, zmiany wprowadzone w wersji 7.5 mogą przynieść użytkownikom końcowym aż... 80-procentowe podniesienie wydajności. (...)

| więcej  |


Piątek, 7.05.2010 r.

NX 7.5 już dostępny...

...i nie jest to tylko kolejna aktualizacja, ale wygląda na to, że gruntownie zmieniony system! Informację o możliwości pobrania nowej edycji (blisko 2GB danych) zamieścił Hakan Sonmelzer, autor blogu „Nxway”, a my podajemy ją za portalem TenLinks.com

Zarejestrowani użytkownicy mogą ją pobrać po zalogowaniu się (i podaniu tzw. „WebKey”) na stronie http://ftp.ugs.com. Uwagi i więcej informacji odnośnie nowej rewizji można uzyskać pod adresem: http://support.ugs.com/docs/nx/nx7/75_rn_ph30/index.html (również po zalogowaniu). Będziemy śledzić uważnie doniesienia pojawiające się na polskiej stronie Siemens PLM Software. Można się spodziewać jednak, iż więcej informacji uzyskamy dopiero po zbliżającej się konferencji organizowanej w Warszawie 25 maja (relacja „na żywo” na SolidEdgeblog.pl). Uchylając rąbek tajemnicy możemy jedynie zdradzić, iż producent przygotował bardzo wiele nowości dotyczących zwłaszcza zaawansowanych możliwości CAM!

Źródło: tenlinks.com, nxway.blogspot.com


Czwartek, 6.05.2010 r.

Ranking CIMDATA w kategoriach produkcji cyfrowej i cPDm:
Siemens PLM Software na pozycji lidera

Producent oprogramowania Teamcenter i Tecnomatix kolejny raz zostaje ogłoszony liderem w dwóch najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorach rynku...

Siemens PLM Software, jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division i znany dostawca oprogramowania i usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktu (PLM) poinformował, że już po raz dziewiąty z rzędu został uznany przez CIMdata Inc. (firmę konsultingowo-badawczą specjalizującą się w dziedzinie zarządzania PLM), za lidera w kategorii rozwiązań cPDm (collaborative Product Definition management – połączone zarządzanie definicją produktu).

Firma Siemens PLM Software zajmuje także od pięciu lat pozycję lidera w kategorii produkcji cyfrowej. Wyniki te opierają się na dogłębnej analizie rynku PLM. Firma CIMdata ogłosiła je w marcu, a szczegóły są opublikowane w najnowszym raporcie 2010 PLM Market Analysis Report. Konsekwentna przewaga oprogramowania Teamcenter firmy Siemens PLM Software na rynku cPDm – głównego komponentu większości środowisk PLM wynika z długoletniej obecności firmy na rynku cPDm – mówi Ed Miller, prezes CIMdata. Co więcej, pakiet obejmujący rozwiązania do produkcji cyfrowej Tecnomatix firmy Siemens PLM Software utrzymuje pozycję najpopularniejszego produktu w tej kategorii; obszarze o rosnącym znaczeniu dla całej branży PLM. Przewidujemy, że te dwa rynki będą charakteryzować się silnymi wskaźnikami CAGR (złożony roczny wskaźnik wzrostu) w horyzoncie pięciu najbliższych lat, co dobrze wróży dla firmy Siemens PLM Software dodaje.

Według CIMdata, segment cPDm będzie w dalszym ciągu należał do najszybciej rozwijających się na rynku PLM, z prognozą pięcioletniego wzrostu CAGR 8,7%, co – biorąc pod uwagę łączną wartość inwestycji w oprogramowanie i usługi – oznacza wzrost rynku cPDm rzędu 12 miliardów $ do roku 2014. Drugie miejsce w rankingu CIMdata jeśli chodzi o wzrost rynku przypada sektorowi produkcji cyfrowej, z wzrostem szacowanym na CAGR 8 % w horyzoncie pięcioletnim. Dane te wyróżniają się na korzyść na tle prognozowanego pięcioletniego wzrostu całego rynku PLM o 7,7%.

– Wyniki rankingów, które otrzymaliśmy od firmy CIMdata, dotyczące tych dwóch ważnych i dynamicznie rozwijających się sektorów pozwalają na potwierdzenie strategii naszych klientów nastawionej na realizację celów oraz otwartego modelu biznesowego – powiedział Eric Sterling, starszy wiceprezes ds. globalnego marketingu, Siemens PLM Software.

Źródło: Siemens PLM Software

 

O firmie Siemens PLM Software
Firma Siemens PLM Software, jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division oraz dostawca oprogramowania i usług zarządzania cyklem życia produktu (PLM), może poszczycić się 6,7 milionami licencjonowanych stanowisk i 63 000 klientów. Siedziba firmy znajduje się w Plano, w Teksasie. Siemens PLM Software współpracuje z firmami zapewniając otwarte rozwiązania, dzięki którym mogą zmieniać swoje pomysły w produkty, które odnoszą sukces. Więcej informacji o firmie na stronach:

www.siemens.com/plm

O Siemens Industry Automation Division
Siemens Industry Automation Division (Norymberga, Niemcy) to światowy producent systemów automatyki, aparatury rozdzielczej oraz oprogramowania przemysłowego. W swoim asortymencie posiada produkty od standardowych dla branży produkcyjnej i przetwórczej, po kompleksowe rozwiązania dla całych działów przemysłu, które obejmują m.in. automatyzację zakładów produkujących pojazdy i zakładów chemicznych. Jako dostawca oprogramowania, firma Industry Automation optymalizuje wartość dodaną łańcucha producentów – od projektu i rozwoju produktu po produkcję, sprzedaż i szeroką gamę usług serwisowych. Siemens Industry Automation zatrudnia około 39 000 pracowników na całym świecie (dane z 30 września), a w roku 2009 wartość sprzedaży spółki wyniosła 7,0 miliarda euro.

www.siemens.com/industryautomation


Środa, 5.05.2010 r.

NX 7 z Siemens PLM Software: nowe znaczenie słowa produktywność

Zbliża się termin konferencji poświęconej premierze nowej wersji oprogramowania NX.
Przypominamy, iż odbędzie się ona we wtorek, 25 maja 2010 roku, w hotelu InterContinental w Warszawie...

Podczas niej zaprezentowane zostaną możliwości oprogramowania NX 7, do którego, w najnowszej wersji 7.5 zaimplemntowano m.in. unikatową technologię High Definition 3D (HD3D) pozwalającą na wizualne raportowanie danych o produkcie i procesie w środowisku 3D. Program konferencji będzie obejmował również zagadnienia CAD i CAM, omówione zostaną też możliwości programu Teamcenter 8.1 (PLM/PDM – patrz także CADraport: Teamcenter)oraz nowoczesne metody zarządzania narzędziownią.
Gościem specjalnym konferencji będzie Steve Navey z Red Bull Technology, który przedstawi, w jaki sposób oprogramowanie firmy Siemens PLM Software jest wykorzystywane przy tworzeniu bolidów F1. Wystąpienie będzie tłumaczone na język polski.

Wśród uczestników rozlosowane zostaną ciekawe nagrody*, m.in. miejsca na szkoleniu z nowości NX 7.5. Udział w konferencji jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji.

Więcej informacji na temat konferencji oraz formularz rejestracyjny znajdą Państwo na stronach Siemens PLM Software...


AGENDA

9.00   Rejestracja. Powitalna kawa.
10.00 Przywitanie gości i wprowadzenie do spotkania – Steffen Buchwald,VP & Managing Director Central/Eastern Europe; Mariusz Zabielski, General Manager Poland
10.30 Biznesowe rozwiązania stosowane przy tworzeniu zaawansowanej technologii – Steve Navey, Businness Development Manager Red Bull Technology 
11.10 Metody projektowania w oparciu o technologię synchroniczną. Prezentacja nowości NX 7.5 (CAD)  – Marcin Koper, Technical Sales Support Engineer
12.00 Przerwa kawowa
12.20 Nowoczesne przygotowanie procesów technologicznych. Prezentacja nowości NX 7.5 (CAM) – Krzysztof Jąkalski, CAD/CAM Consultant
13.20 Lunch
14.10 Biznesowe zarządzanie projektem w środowisku Multi-CAD/CAM. Teamcenter 8.1 – Michał Poprawski, PLM Consultant; Krzysztof Kazoń, PLM Consultant
15.00 Nowoczesne zarządzanie narzędziami i obrabiarkami – Marcin Makowski, Technical Manager
15.40 Jak usprawnić i uprzyjemnić pracę inżyniera? – Mieczysław Trzciński, 3Dconnexion
16.00 Losowanie nagród i zakończenie.

Zapraszamy w imieniu Organizatorów!

Źródło: Siemens PLM Software

*Dodam od siebie, iż uczestnicy jednej z ostatnich konferencji organizowanych przez Siemens PLM Software (link do relacji tutaj) otrzymali doskonałe myszy bezprzewodowe Logitech!


Sobota, 24.04.2010 r.

Aktualizacje dla Solid Edge ST2

Użytkownicy systemu Solid Edge 2D Drafting od jakiegoś już czasu otrzymują informacje o zbliżającej się konieczności aktualizacji programu. A to może oznaczać tylko jedno: aktualizacje dla pełnej wersji Solid Edge ST2...

Istotnie, jak podaje portal 3Dcad.pl (powołując się na GM System), są już dostępne aktualizacje dla Solid Edge Synchornous Technology 2 w wersji 32- i 65-bitowej, jak również dla aplikacji SEViewer ST2. Wszyscy użytkownicy posiadających ważną opiekę techniczną i zainteresowani zaktualizowaniem swojego Solid Edge'a do najnowszej wersji mogą pobrać uaktualnienia ze strony producenta lub wybranego autoryzowanego partnera SIEMENS PLM.

Co mają natomiast zrobić użytkownicy darmowej wersji Solid Edge? O tym można przeczytać więcej na www.solidedgeblog.pl... I to bynajmniej nie w dziale „Aktualności”.

redakcja


Środa, 21.04.2010 r.

Nowe wymiary produktywności

25 maja 2010 roku w Warszawie (hotel InterContinental) odbędzie się konferencja
„NX 7 – nowe wymiary produktywności” organizowana przez Siemens PLM Software

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną możliwości nowej wersji NX (CAD, CAM). Jeden z bloków poświęcony będzie również problematyce zarządzania narzędziownią i narzędziami.
A miłośników szybkich (bardzo szybkich samochodów), tudzież sympatyków Roberta Kubicy zainteresuje z pewnością fakt, iż... gościem specjalnym konferencji będzie... Nie, nie Robert, ale  Steve Nevey z Red Bull Technoloy, który opowie, w jaki sposób rozwiązania Siemens PLM Software są stosowane przy tworzeniu bolidów F1.

Więcej informacji na temat konferencji, w tym szczegółową agendę, znajdą Państwo na stronie: http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/about_us/events_webinars/NX7launch.cfm  


Czwartek, 8.04.2010 r.

Seminarium poświęcone symulacji w przemyśle motoryzacyjnym,
lotniczym i maszynowym – już dzisiaj!

To właśnie dzisiaj, już za kilka godzin, w Warszawie, rozpocznie się seminarium zorganizowane przez Siemens PLM Software, którego celem jest zaprezentowanie kadrze zarządzającej (głównie z obszaru produkcji) w jaki sposób poprawić wydajność zakładu wykorzystując techniki symulacji...

Korzystając z tego, iż działa już niniejszy blog tematyczny dedykowany rozwiązaniom Siemens PLM Software ze szczególnym uwzględnieniem Solid Edge ST zachęcamy Państwa do śledzenia krótkiej relacji „na żywo”, którą najprawdopodobniej uda nam się tutaj udostępnić...

redakcja


Czwartek, 8.04.2010 r.

Naprawa plików CAD dla NX

NXdoctor to narzędzie pozwalające m.in. na naprawę geometrii w uszkodzonych plikach. Uszkodzonych najczęściej na skutek eksportu/importu do innego niż natywny formatu...

Przed kilkoma dniami firma Elysium, znany dostawca narzędzi do wymiany danych między systemami CAD, poinformowała o mającym nastąpić już jutro (9 kwietnia) udostępnieniu najnowszej wersji aplikacji NXdoctor, narzędzia klasy PDQ (Product Data Quality) pozwalającego na skontrolowanie i naprawę plików wczytywanych do środowiska NX, opracowanego specjalnie jako dodatek do tego flagowego systemu Siemens PLM Software. Co ciekawe, aplikacja ta – czy też może raczej dodatek – pozostawia użytkownikowi duży zakres swobody w konfigurowaniu jego działania w ramach gotowego rozwiązania klasy PDM/PLM. Dla przykładu, jeden z klientów Siemens PLM Software, japoński producent samochodów (Nissan) wykorzystuje NXdoctora jako stały element łańcucha danych, odpowiedzialny za „filtrowanie” wszelkich dokumentów zawierających geometrię CAD, a pochodzących od poddostawców i kooperantów.
–  Wiele firm decyduje się na wdrożenie aplikacji PDQ w celu uniknięcia jakichkolwiek problemów wynikających z niekompatybilności formatów obsługiwanych danych CAD – powiedział Ken Tashiro, wiceprezes Elysium Inc. –  Automatyzacja kontroli poprawności plików i wyszukiwania ewentualnych błędów w geometrii jest jednym z obecnych priorytetów. Zlecenie takich działań pracownikom działów konstrukcyjnych to ogromna strata ich efektywnego czasu, tym bardziej, że musieliby wykonywać to z poziomu środowiska NX, pracując z plikami utworzonymi w innych systemach. NXdoctor w zupełności rozwiązuje ten problem – dodaje Tashiro.

Spośród najważniejszych nowych funkcjonalności NXdoctor warto wymienić:
•  wyszukiwanie błędów w oparciu o 27 krytycznych elementów podlegających kontroli i sprawdzeniu ich poprawności;
•  możliwość dokonywania naprawy z użyciem „Full B-Rep Repair” (naprawa – a w zasadzie przebudowa - geometrii całego modelu, wykorzystująca definicje krzywych B-Rep) lub „Naprawy z użyciem Historii” (informacje o modelu zostają zachowane i naprawie podlegają tylko jego wybrane elementy).

Więcej informacji „z pierwszej ręki”, zarówno na temat NXdoctor, jak i innych narzędzi Elysium z rodziny „CADdoctor” można uzyskać pod adresem: www.elysiuminc.com.
Źródło: www.tenlinks.com


Wielka Środa 31.03.2010 r.

Nowy Dyrektor Generalny Siemens PLM Software (PL)

Od dnia 1 kwietnia stanowisko Dyrektora Generalnego Siemens PLM Software (PL) obejmie Mariusz Zabielski. Wraz z tą organizacyjną zmianą Siemens PLM Software kontynuuje strategię inwestowania w polski oddział i polski rynek

Mariusz Zabielski ukończył studia na Politechnice Warszawskiej na wydziale Mechaniki Precyzyjnej oraz Elektroniki. Jest też absolwentem podyplomowych studiów w zakresie marketingu i zarządzania w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej.
Nowy Dyrektor przechodzi do Siemens PLM Software z firmy ATM Systemy Informatyczne Sp. z o.o., gdzie pełnił funkcję Prezesa Zarządu. Wcześniej pracował w firmie Oracle jako Applications Sales Director oraz Business Development Director dla sektora publicznego w Europie Centralnej.

Źródło: www.siemens.com/plm


Piątek,  12.03.2010 r.

Symulacja w przemyśle motoryzacyjnym,
lotniczym i maszynowym

8 kwietnia w Warszawie odbędzie się  seminarium „Jak poprawić wydajność produkcji? Symulacja w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i maszynowym”

Celem zorganizowanego przez Siemens PLM Software seminarium jest zaprezentowanie kadrze zarządzającej (głównie z obszaru produkcji) w jaki sposób poprawić wydajność zakładu wykorzystując techniki symulacji – jak optymalizować przepływ materiałów, wykorzystanie zasobów oraz procesy logistyczne na wszystkich poziomach planowania, od globalnych sieci zakładów produkcyjnych, poprzez lokalne obiekty – aż do pojedynczych linii. Wszystko to na konkretnych przykładach z wybranych gałęzi przemysłu.

Jak zapowiadają organizatorzy, w seminarium udział wezmą nie tylko specjaliści z ramienia Siemens PLM Software, ale również klienci firmy: Stephan Roemberg z firmy Comau przedstawi przebieg wdrożenia Plant Simulation,  dr Jens Koenig z Miebach Consulting omówi zagadnienie „cross-docking" (z ang. przeładunku bez magazynowania). Natomiast Matthias Heinicke (Siemens PLM Software, EMEA) omówi zastosowanie Plant Simulation w przemyśle lotniczym, a także współpracę Plant Simulation z aplikacją Teamcenter.

Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkie firmy zainteresowane podniesieniem wydajności produkcji.
Więcej informacji (m.in. także szczegółową agendę seminarium) można znaleźć na stronie:
http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/about_us/events_webinars/PlantSimulation2010.cfm


Wtorek, 9.03.2010 r.

eDrawings Professional for NX v7.1

Geometric Limitem, firma oferująca m.in. rozwiązania z obszaru PDM/PLM, ogłosiła wypuszczenie kolejnej wersji aplikacji  eDrawings Professional przeznaczonej do współpracy z systemem NX

Niektóre z nowości w tej wersji obejmują, poza oczywiście pełnym wsparciem dla 32- i 64-bitowej wersji NX7, także poprawioną przeglądarkę eDrawings Viewer i udoskonalone funkcje eksportu zestawień, złożeń etc. eDrawings to pierwsze narzędzie opracowane w celu wsparcia wymiany dokumentacji CAD 2D i 3D drogą mailową. Aplikacja obsługuje formaty danych natywne dla Pro/ENGINEER, CATIA V5, NX, Autodesk Inventor Series, SolidEdge, Google SketchUp, a także formaty STEP/IGES/STL i standardu DWG/DXF.

Dzięki eDrawing użytkownik może generować pliki danych skompresowane do 5% wyjściowej objętości, przesyłać je i współdzielić z innymi użytkownikami drogą mailową, zarządzać w łatwy sposób korespondencją rozsyłaną do osób z różnymi uprawnieniami, dołączać do projektu dynamiczne przekroje i komponenty pozwalające na ich ukrywanie (w celu ułatwienia zrozumienia złożenia skomplikowanych projektów) etc.

Aby pobrać i zainstalować 15-dniową wersję trial eDrawings Professional dla NX, należy odwiedzić stronę: http://edrawings.geometricglobal.com

Więcej informacji pod adresem:  www.geometricglobal.com


Wtorek, 23.02.2010 r.

Jednak lata...
Rosyjski myśliwiec V generacji w powietrzu

Rosyjski samolot PAK FA wzbił się w powietrze. Oblotu dokonano 29 stycznia w Komsomolsku nad Amurem. Za sterami samolotu nowej generacji zasiadł pilot doświadczalny Siergiej Bogdan. W nowym samolocie spędził w powietrzu 47 minut

Według przedstawicieli zakładów Suchoj, oblot zakończył się powodzeniem i przebiegał zgodnie z planem. Jak po lądowaniu mówił Siergiej Bogdan, podczas lotu sprawdzono m.in. możliwości kontrolowania samolotu, funkcjonowanie silników, działanie podwozia i wielu innych systemów (patrz także film na YouTube, link poniżej).
W porównaniu do poprzednich generacji samolotów, PAK FA posiada wiele nowych cech, dzięki czemu łączy w sobie funkcje samolotów myśliwskich i bombowych. Zaliczany do myśliwców piątej generacji rosyjski samolot wyposażony jest w zupełnie nową awionikę z funkcją integracji „elektronicznego pilota” czy też – perspektywiczną – stacją radiolokacyjną z anteną ze skanowaniem fazowym. Zmniejsza to znacznie zaangażowanie pilota w czynności nie związane bezpośrednio z lotem i pozwala mu koncentrować się na realizacji zadań taktycznych. Wyposażenie samolotu umożliwia wymianę danych w czasie rzeczywistym z naziemnymi systemami zarządzania, jak i z innymi samolotami. „Wot, tiochnika”.

W konstrukcji samolotu wykorzystano na niespotykaną do tej pory w przemyśle Rosyjskim skalę materiały kompozytowe. W połączeniu z nimi, nowy aerodynamiczny układ samolotu zapewnia – zdaniem przedstawicieli Sukhoi Company (JSC) – niski poziom odbicia radarowego. Dzięki temu wzrasta skuteczność samolotu w misjach powietrze-powietrze i powietrze-ziemia realizowanych o każdej porze i w każdych warunkach pogodowych.

Dyrektor generalny Suchoj Michaił Pogosjan nie ukrywał zadowolenia. – To wielki sukces rosyjskiej nauki i myśli inżynierskiej. Na ten sukces złożyła się praca ponad stu różnych firm, naszych strategicznych partnerów. Program PAK FA wynosi rosyjski przemysł lotniczy na nowy poziom technologiczny – mówił Pogosjan. Jak dodał, samoloty PAK FA wraz ze zmodernizowanymi systemami lotniczymi czwartej generacji będą określać potencjał rosyjskich sił powietrznych w nadchodzących dziesięcioleciach. Plan kompanii zakłada dalszy rozwój programu PAK FA we współpracy z... indyjskimi partnerami. Pogosjan wyraził nawet nadzieję, że wspólny rosyjsko-indyjski projekt przerośnie zachodnich konkurentów, wzmacniając potęgę obronną lotnictwa tych państw.

Według rosyjskich zapowiedzi, pierwsze nowe myśliwce mają pojawić się na wyposażeniu jednostek sił powietrznych już w 2015 roku. Należy jednak pamiętać o tym, iż charakterystyczną cechą programu PAK-FA był i w zasadzie nadal pozostaje niski poziom dostępności wiedzy o nim. O ile osiągalna jest pewna ilość ogólnych danych dotyczących poszczególnych podsystemów, to prawie wszystko, co dotyczyło chociażby wyglądu i układu aerodynamicznego nowej maszyny (czy też zadań, jakie miała spełniać), pozostawało do momentu oblotu w sferze spekulacji opartych na fragmentarycznych wypowiedziach osób związanych z projektem.

„Przecieki” informujące o problemach napotykanych w trakcie prac nad projektem także należy traktować z rezerwą; mogą one świadczyć nie tyle o słabości realizowanego samolotu, co stanowić celowy szum informacyjny (dezinformacyjny). Może się okazać, iż nowe samoloty znajdą się w służbie wcześniej, niż wynikałoby to z oficjalnych informacji. Czy w razie hipotetycznego konfliktu (brrr...) my będziemy mogli przeciwstawić im jedynie... F-16?

Warto wspomnieć jeszcze o jednym drobnym szczególe, istotnym jednak chociażby ze względu na charakter tego blogu i publikowanych w nim aktualności;  Suchoj Company (czy też Sukhoi Company) wykorzystuje w swoich biurach projektowych systemy Siemens PLM Software, przede wszystkim – system NX (broszura ok. 325 KB z informacją do pobrania tutaj).

(ms)

Na podstawie: www.sukhoi.org, http://lotniczapolska.pl,
http://lotniczapolska.pl/PAK-FA-%E2%80%93-odwieczne-doganiat-i-preganiat,6943
Samolot w locie:http://www.youtube.com/watch?v=u9QSv0QSayY


Środa, 27.01.2010 r.

NX dla studentów!

Jak poinformował portal CAD.pl, na oficjalnym amerykańskim blogu firmy Siemens PLM Software pojawiła się informacja o wydaniu nowej studenckiej wersji oprogramowania NX. To z pewnością bardzo ważna wiadomość, a w naszym kraju – jak słusznie zauważa CAD.pl – przeszła praktycznie bez echa...

Siemens PLM Software już od dawna prowadzi intensywny program akademicki, z którego korzysta ponad milion studentów w ponad 10 tysiącach instytucji naukowych na całym świecie, ale jak dotąd w ofercie firmy brakowało rozwiązania skierowanego do indywidualnych odbiorców tego rodzaju.

Lukę tę ma wypełnić właśnie NX Student Edition. Wydanie wyposażone zostało we wszystkie możliwości komercyjnej wersji programu, a więc funkcje do modelowania, rysowania, tworzenia złożeń i renderowania projektów, jak również NX Product Template Studio, pełną dokumentację techniczną i narzędzia do samodzielnej nauki używania aplikacji. Producent zastrzega jednocześnie, że nie ma ono bynajmniej zastąpić dotychczasowych rozwiązań akademickich, lecz stanowić jedynie – ich uzupełnienie.
Pakiet NX Student Edition został wyceniony na niespełna 135 dolarów (czyli mniej niż 1% ceny standardowej) i znalazł się już w ofercie kilku amerykańskich sklepów internetowych. Jest dostępny m.in. w języku chińskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i oczywiście angielskim. Studencką edycję aplikacji mogą kupić studenci, nauczyciele oraz ośrodki edukacyjne, a zawarcie transakcji wymaga oczywiście potwierdzenia przez nabywcę posiadania statusu edukacyjnego.

http://siemens.pmhclients.com
Źródło: www.cad.pl


 < | strona 5 z 5 | strona główna |
1 2 3 4 5 ...
 

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934