| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne, wydawnictwa...

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Czwartek, 10.06.2010 r.

Nowe oblicza... NX

25 maja br. w Hotelu Intercontinental w Warszawie miała miejsce zorganizowana przez Siemens PLM Software konferencja pod hasłem „Nowe znaczenie słowa: produktywność”. Ale pod hasłem tym kryło się także tytułowe nowe oblicze NX, flagowego produktu Siemens PLM Software. W kilka dni po oficjalnej prezentacji, również w Polsce zaprezentowano bowiem najnowszą wersję NX 7.5

Dla wielu osób owo „0.5” w nazwie zdawało się sugerować, iż nie będziemy mieli do czynienia z niczym odkrywczym – na tyle odkrywczym, by można było mówić o rewolucyjnej zmianie w stosunku do znanej i powszechnie używanej wersji systemu. A jednak NX 7.5 kryje w sobie kilka „niespodzianek” uzasadniających stwierdzenie o „nowym znaczeniu produktywności”.

„Show time”
Ci z Państwa, którzy mieli okazję poznać już specyfikę CADblog.pl domyślają się zapewne, iż zjawiłem się na miejscu z „poślizgiem”. I tak przegapiłem wystąpienie Steffena Buchwalda, dyrektora zarządzającego na kraje Europy środkowej i wschodniej, a także nowego dyrektora zarządzającego polskiego oddziału – Pana Mariusza Zabielskiego. Powiem więcej – w ostatniej chwili zdążyłem na początek prezentacji dotyczącej wykorzystania rozwiązań z rodziny NX w Red Bull Technology, a konkretnie – w jej zespole wyścigowym formuły pierwszej.

Sama prezentacja, w wykonaniu Stevena Navey'a (odpowiedzialnego za wdrożenia rozwiązań biznesowych w Red Bull Technology), okazała się pozytywnie zaskakująca; nie ograniczała się jedynie do marketingowych stwierdzeń (chociaż takie również się pojawiały), ale w ciekawy sposób przekazywała informacje na temat faktycznego wykorzystania nowoczesnych systemów CAD/CAM/CAE, PDM i PLM w obszarze działalności zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie wyścigowego bolidu, zaplecza technicznego etc. Informacje okraszone ciekawostkami (np. na temat ulubionych odcinków torów wyścigowych przynoszących kierowcom najwięcej doznań związanych z odczuwanymi przeciążeniami) przybliżały korzyści wynikające z korzystania z rozwiązań NX. Oczekują Państwo konkretów? Oto one:

• Zespół projektantów Red Bull Racing dysponuje około 150 (!) stacjami roboczymi wyposażonymi w NX, wspomagany możliwościami zarządzania i wizualizacji Teamcenter (integracja systemu Cax w pełne środowisko PLM);

• Bolid ww. zespołu został stworzony całkowicie w tym oprogramowaniu, począwszy od zdefiniowania wymagań funkcjonalnych (i przepisów Formuły 1), aż do stworzenia struktury złożenia i modeli geometrycznych części całego pojazdu;

• Takie podejście pozwala zespołowi na dokonywanie błyskawicznych zmian w opracowanej konstrukcji (zmian dokonywanych na podstawie doświadczeń zdobytych najczęściej w praktyce toru wyścigowego i zawodów) w okresie czasami nie przekraczającym jednego tygodnia (wliczając w to nie tylko modyfikację projektu, ale także testy cyfrowe, wykonanie gotowego nowego podzespołu, wreszcie testy praktyczne jeszcze przed właściwym wyścigiem).

 

Nie bez znaczenia jest fakt wykorzystywania przez zespół projektantów wiedzy inżynierskiej zdobytej podczas opracowywania wszystkich wcześniejszych wersji projektu; KBE (Knowledge Based Engineering) pozwala nie tylko na współdzielenie doświadczeń, ale także – na udostępnianie już gotowych istniejących rozwiązań wielu członkom zespołu, co prowadzi do zwiększenia szybkości i skuteczności ich działania w obszarze projektowania.

To właśnie w konsekwencji stosowania „strategii KBE” opracowane zostały na potrzeby Red Bull Racing gotowe „nakładki” działające w środowisku NX, jak choćby „wishbone design” (moduł odpowiedzialny za niemalże automatyczne zaprojektowanie – czy też raczej „zdefiniowanie” – formy, wymiarów, kształtu, materiału etc. nowego wahacza przedniego zawieszenia bolidu). Efektem jest m.in. wyeliminowania powtarzania tych samych czynności projektowych przy wykonywaniu modelu nowego zmodyfikowanego elementu, a efektem końcowym – oszczędność 75% czasu tylko na tym etapie projektowania (vide foto przedstawiające „moduł w akcji”)!

Przykłady można by zapewne mnożyć, ale przedstawiciel zespołu Red Bull w swojej prezentacji ograniczył się w zasadzie do tego jednego. Dość powiedzieć, iż Siemens PLM Software traktowany jest przez Red Bull Technology jako strategiczny partner. Cóż, jeśli ktoś decyduje się na wykorzystywanie 150 licencji danego systemu...

Co nowego w obszarze CAD...
Kolejna część prezentacji dotyczyła metod projektowania w oparciu o udostępnioną w produktach Siemens PLM Software technologię synchroniczną. Najprościej rzecz ujmując, nie tylko Solid Edge ST, ale także NX pozwala na oderwanie procesu projektowania od drzewa historii operacji, z zachowaniem jednoczesnego dostępu do wszystkich modyfikacji i zmian dokonywanych w projekcie (więcej o Synchronous Technology można znaleźć m.in. tutaj; o nowościach w NX 7.5 w obszarze CAD także tutaj).

Na co przede wszystkim wskazywał Pan Marcin Koper prowadzący tą część prezentacji? W obszarze modelowania – na szybkie tworzenie i edycję geometrii przy użyciu bezpośredniego szkicowania (!) i narzędzi Synchronous Modelling, w obszarze dokumentacji płaskiej – na nowe narzędzia śledzenia zmian naniesionych na rysunkach, a także na tworzenie dokumentacji 2D bez potrzeby generowania modeli 3D, natomiast jeśli chodzi o implementację nowej technologi HD3D – na wizualną nawigację w trybie 3D po bazie danych PLM, a także na zapewniony natychmiastowy dostęp do danych PLM w kontekście projektowanego modelu (vide krótki film o HD3D dostępny tutaj). Troszkę szerzej?

Jak wspomniałem na blogu, część nagrań audio wykonanych przeze mnie podczas konferencji uległa niestety uszkodzeniu, także pozostały mi jedynie skąpe notatki, które postaram się teraz przywołać.

Wspomniałem o szkicowaniu bezpośrednim – jak zapewne się Państwo domyślacie, chodzi tutaj o możliwość szkicowania w obszarze modelu, bez konieczności wchodzenia do środowiska szkicownika. Wprowadzono nowe polecenia do menu szkicownika (automatyczne wymiarowanie, tworzenie wielokątów, relację symetrii, wreszcie kopiowanie geometrii w szyku kołowym, po linii i po krzywej.

Jeśli chodzi o modelowanie, w operacjach logicznych zostały zautomatyzowane wyciągnięcia (dodawanie/wycinanie wyciągnięcia). Uproszczono sposób dodawanie zdefiniowanych naszkicowanych profili do biblioteki, a także – wykorzystywanie ich w projekcie!
W wersji 7.5 chwytamy, przeciągamy szkic z biblioteki na naszą geometrię, pozycjonujemy i... to wszystko.

Wprowadzono szereg nowych poleceń i narzędzi z grupy ST (modelowania synchronicznego), m.in.:
optimize face – optymalizuje importowaną geometrię;
replace blend – zastępuję zaokrągleniem powierzchnię B-surface;
resize chamfer – edytuje sfazowania;
show related face – pokazuje ściany modelu do których przypisano zależności...

W obszarze modelowania powierzchniowego przydatne będą nowe operacje/narzędzia X-form – pozwalające na modyfikację biegunów siatki kontrolnej powierzchni i I-form – odpowiedzialne za dynamiczną modyfikację punktów na siatce izoparametrycznej powierzchni (vide foto). Warto wspomnieć także o możliwości wyświetlania/ukrywania w dowolnym momencie modelowania rysunku siatki powierzchni.

 

2D drafting
Sporo zmian dokonano także w module Drafting (nad rolą i znaczeniem projektowania z wykorzystaniem systemów CAD 2D i wykorzystywaniem w tym celu modułów Draft pisałem w ostatnim e-wydaniu CADblog.pl dostępnym tutaj). Użytkownik otrzymał do dyspozycji nowy zestaw narzędzi Track Drawing Changes (śledzenie zmian nanoszonych w rysunku 2D), ma także możliwość uzupełniania opisów wymiarów symbolami tolerancji.
W nowej wersji tego modułu możemy nałożyć nowy rysunek na oryginał przed zmianami, możemy także wygenerować raport i z jego poziomu podglądać dokonane, naniesione zmiany.
Zadbano o dostarczenie narzędzi do wykonywania płaskiej dokumentacji technicznej bez modelu 3D (o czym już wspomniałem); rysunki możemy tworzyć na arkuszu, jak też w widokach... rysunek utworzony w widoku możemy rzutować do innych widoków (project view).

Co więcej, jeżeli dysponujemy już rysunkiem w widokach, możemy skopiować płaski rysunek i zrzutować go jako 3D, do przestrzeni modelu... Szkice zostają nałożone na odpowiednie płaszczyzny (można oczywiście definiować odsunięcie od płaszczyzn). Wystarczy potem polecenie „extrude”, wartość wyciągnięcia podajemy numerycznie lub wskazjemy punkt na szkicu/modelu, do którego ma nastąpić wyciągnięcie (na długość)... W taki sposób bardzo łatwo na podstawie dokumentacji 2D (np. z importu) możemy stworzyć model 3D!

Nowy moduł NX Drafting Plus może poza tym występować jako samodzielna aplikacja. Ciekawe, na jakim poziomie kształtuje się jego cena i jakie będzie zainteresowanie ze strony użytkowników? Może to być z pewnością ciekawa propozycja dla firm, które albo nie mogą pozwolić sobie na zbyt dużą liczbę licencji NX, albo... nie uważają takiego zakupu za uzasadniony (gdyż np. zatrudniają sporą grupę inżynierów tworzących tylko dokumentację płaską).

HD3D
Tutaj zainteresowanych odsyłam po raz kolejny do udostępnionego przez Siemens PLM Software filmu (jeden obraz zastępuje tysiąc słów ;)) do pobrania tutaj. Szczególnie uwagę zwraca funkcjonalność Visual Raport; wybieramy raport np. dotyczący dostawców lub czasu (etapu) realizacji danego detalu, otwieramy go korzystając z interfejsu graficznego z poziomu NX. Od razu nasunęło mi się pytanie: czy tego typu wizualne raporty działają na urządzeniach przenośnych, telefonach mobilnych etc? Czy jest przewidziana jakaś tego typu aplikacja, umożliwiająca dostęp do nich za pośrednictwem np. I-phon'a? Zapewne tak, ale na chwilę obecną przedstawiciele firmy nie byli w stanie udzielić oficjalnej informacji...

 

 

 

NX Manufacturing
Tą część prezentacji poprowadził Pan Marcin Makowski (podobnie jak późniejszą poświęconą wsparciu narzędziowni, o czym za chwilę). Zwrócił on uwagę m.in. na ujednolicenie interfejsu użytkownika; wydaje się teraz bardziej przejrzysty i funkcjonalny, co widać chociażby na przykładzie poziomów cięcia (operacje wstawianie poziomów cięcia).

 

Użytkownik zyskał możliwość dynamicznego pozycjonowania osi narzędzia; operacji tej można użyć także do np. fazowania krawędzi. Obecnie mamy do dyspozycji możliwości obrabiania prostopadłego do podłoża, podział na krawędzie o różnym stopniu nachylenia. Także nowe strategie obróbki, optymalizację posuwu etc.

Oprócz ścieżek na bazie krzywych Nurbs, Arc, Line etc., mamy możliwość zastosowania Sinumerik Spline (efekt związku NX CAM z całością koncernu Siemens – właściciela Sinumerik). Co istotne, Spline Sinumerika jest m.in. dłuższy od do tej pory dostępnych standardowych splineów. Nowością jest także możliwość generowania ścieżki obróbki w tle (w tym czasie możemy wykonywać inne czynności w środowisku NX).
Wprowadzono nowy typ geometrii we frezowaniu płaskim – frezowanie gwintu. W tym miejscu prowadzący zapowiedział, iż w wersji 8 NX CAM przewidywany jest rozwój modułów maszynowych (np. nowy moduł wiercenia etc.).

 

Interesująco przedstawia się nowy moduł pozwalający na programowanie maszyn pomiarowych (skanery laserowe, HSM, wielogłowicowe) „Inspection” (z nawigatorem trochę zmodyfikowanym w stosunku do typowego CAMowskiego), a także – szeroko wykorzystywany w materiałach reklamowych (chyba ze względu m.in. na efektowność, nie tylko „efektywność”) –  moduł do frezowania wirników (osiowo-symetrycznych); istotne jest, iż łopatka nie musi być powierzchnią prawowykreślną, może być elementem importowanym z IGES, mogą pojawiać się przerwy w definicji jej matematycznej powierzchni i nie stanowi to już problemu dla generowania ścieżki obróbki.

Więcej informacji na temat funkcjonalności CAM w NX 7.5 znajdą Państwo w cyklu przygotowanym przez Krzysztofa Augustyna, którego pierwsza część pojawiła się w e-wydaniu 2(12)2010 CADblog.pl dostępnym w Archiwum (sam artykuł można będzie także wkrótce pobrać ze strony www.CAMdivision.pl).

 

Biznesowe zarządzanie projektem w środowisku Multi-CAD/CAM. Teamcenter 8.1
Ta część prezentacji to gratka dla osób zainteresowanych rozwiązaniami z dziedziny PDM/PLM. Panowie Michał Poprawski i Krzysztof Kazoń postarali się w możliwie przystępny sposób przedstawić nowości w obszarze PLM dostępne za sprawą zmian dokonanych w Teamcenter 8.1. Sam Teamcenter zasługuje na osobne opracowanie (jego opis można znaleźć także na CADraport.pl – link bezpośredni tutaj), mnie udało się zwrócić uwagę na możliwości m.in. łatwego tworzenia zlecenia remontowego, na moduł Workflow Designer – proste w użyciu narzędzie do tworzenia i zarządzania obiegiem dokumentacji (zadania widoczne są u każdego użytkownika, mamy podgląd schematu obiegu dokumentacji a także możliwość jego monitorowania).

Spodobać się może także integracja Teamcenter z Microsoft Office (chociaż zwolennicy platform Open Source będą z pewnością zdegustowani). W dokumencie office'owym (np. w Wordzie) możemy osadzać lekkie pliki 3D z pewną możliwością edytowania sposobu ich przeglądania (obracanie, przekroje, etc.). Z kolei funkcjonalność Excel może być wykorzystywana do edycji list materiałowych (BOM). Użytkownik zyskuje także możliwość zatwierdzania zadań bezpośrednio z poziomu Outlook, bez wchodzenia w środowisko Teamcenter. Swoja droga ciekawe, czy doczekamy się kiedyś np. systemu operacyjnego od razu przygotowanego pod kątem zadań CAx i PLM, zintegrowanego z odpowiednimi aplikacjami biurowymi i narzędziami do projektowania, analiz i zarządzania projektem? Zachęcam do dyskusji na forum.

 

 

Zarządzanie narzędziownią...
Świetnie przygotowana część konferencji, w wykonaniu wspomnianego już Pana Marcina Makowskiego. Cóż z tego, kiedy moje notatki z niej ograniczyłem w zasadzie do tego, iż „pełne nagranie w telefonie, plik 37”. Co się dalej stało – odsyłam do wpisu na blogu. Pozostało kilka zdjęć i oderwanych zapisków.

Prowadzący na wstępie zwrócił uwagę, iż w Teamenterze już od dłuższego czasu można było wykorzystywać moduły przeznaczone do np. przechowywania i zarządzania danymi związanymi z systemami CAM. Jednak teraz znacznie poszerzono zakres wsparcia dla technologów i narzędziowni. Dlaczego było to konieczne? Przede wszystkim ze względu na fakt dużej komplikacji zarządzania zasobami narzędziowni.

Technolog dostaje najczęściej z biura konstrukcyjnego część CADowską, przygotówki już raczej nie otrzymuje. Musi nie tylko opracować część pod kątem obróbki, ale także dobrać do niej odpowiednią maszynę, uchwyty, mocowanie, same narzędzia (np. wiertła, frezy) ustalić sposób obsługi etc. W tej chwili można liczyć na szersze wsparcie w tym zakresie zarówno ze strony NX, jak i aplikacji Teamcenter.

Jak może przebiegać proces planowania produkcji
przy wykorzystaniu nowych funkcjonalności wspomnianych systemów?
Korzystając z MENCMachining na podstawie modelu CAD pochodzącego np. z NX opracowujemy „przygotówkę”. Następnie generujemy kod NC (korzystając z CAM Data Managera). Dodajemy przyrządy i narzędzia z biblioteki RM (Resource Manager, liczy blisko 30 000 pozycji!), sprawdzamy program NC (symulacja procesu obróbki), wreszcie – zapisujemy program NC i dokumentację warsztatową w bazie danych. Korzystając z Part Plannera, szacujemy koszt produkcji na podstawie czasu niezbędnych operacji wytwórczych, zbieramy w całość program NC, listy narzędzi, czasy operacji, instrukcje warsztatowe. Następuje (albo nie) akceptacja procesu produkcji i przesłanie planu procesu do systemu ERP. Wykonanie na warsztacie i ewentualna obsługa zmian inżynierskich mogą także zostać dokonane z poziomu Part Plannera.

Wspomnę jeszcze o TDI (Motion Control Information System) umożliwiającym dokładne zarządzanie zasobami warsztatu. Pozwala on przyporządkować zadanie do maszyny w konkretnym czasie, uwzględniając m.in. ilość sztuk przewidywanych w produkcji, określa zapotrzebowanie na narzędzia (uwzględniając ich zużycie), podaje aktualne położenie przyrządu/narzędzia (maszyna, szafa narzędziowa, magazyn, preset), podaje statystykę wykorzystania narzędzia... Wielka szkoda, że nagranie przepadło.

Na zakończenie konferencji miała miejsce krótka prezentacja manipulatorów 3Dconnexion w wykonaniu Pana Mieczysława Trzcińskiego (o manipulatorach 3D, w sposób... nietypowy, piszemy w ostatnim wydaniu CADblog.pl – link tutaj) i losowanie nagród wśród uczestników konferencji. Oprócz szkoleń z nowości w NX, były także nagrody rzeczowe, m.in. manipulator 3D, myszki bezprzewodowe, klawiatury i inne. Dużo informacji, jak zwykle w interesującej oprawie. Pozostaje czekać na kolejną konferencję...

Notował i próbował zrobić zdjęcia...
Maciej Stanisławski

 

Więcej informacji na temat NX 7 – www.siemens.com/plm/nx7

 
Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934