Zeroemisyjny, elektryczny samolot Eviation „Alice”

Firma Eviation we współpracy z Dassault Systèmes ukończyła prace nad pierwszym prototypem elektrycznego, zeroemisyjnego statku powietrznego do komunikacji lokalnej

Oparta na chmurze (cloud computing) platforma 3DEXPERIENCE umożliwiła firmie Eviation Aircraft, pionierowi w branży elektrycznych systemów mobilności powietrznej, opracowanie w niecałe dwa lata (!) pierwszego prototypu w pełni elektrycznego i zeroemisyjnego statku powietrznego do komunikacji lokalnej o nazwie „Alice”.

Eviation Aircraft skróciła prace nad prototypem m.in. dzięki wdrożeniu rozwiązania branżowego „Reinvent the Sky”, bazującego na platformie 3DEXPERIENCE i doskonale wpisującego się do podejścia firmy do projektowania struktur kompozytowych i modelowania przepływów w środowisku 3D, zapewniając m.in. lepsze narzędzia do współpracy, a także wyższy poziom bezpieczeństwa danych w środowisku zapewniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa danych.

– Elektryfikacja statków powietrznych to trend, który należy rozważać bardziej w kategoriach „kiedy”, a nie „czy”. Ponieważ naszym celem jest większa dostępność ekologicznego podróżowania w powietrzu, potrzebowaliśmy rozwiązania, które pozwoliłoby nam w krótkim czasie zaprojektować godny zaufania produkt, do którego można po prostu wsiąść i wzbić się w powietrze – stwierdził Omer Bar-Yohay, dyrektor generalny Eviation Aircraft. – Do tego celu należało użyć narzędzi, z których moglibyśmy korzystać także w przyszłości oraz opartych na chmurze, zapewniającej szybki i bezpieczny dostęp do danych i sprzyjającej współpracy w skali globalnej. Decyzja o wyborze platformy 3DEXPERIENCE zapadła na etapie, gdy byliśmy startupem z ograniczonymi zasobami i presją czasu. Tempo, w jakim opracowaliśmy komercyjny prototyp, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Co więcej, podpisaliśmy już pierwszy kontrakt z klientem z USA.

Firma Eviation Aircraft zdała sobie sprawę z faktu, że przekształcenie prototypu w dojrzały produkt gotowy do masowej produkcji będzie wymagać zapewnienia inżynierom i konstruktorom niezbędnej wiedzy i „know how”.

Komercyjna wersja jednostki Alice będzie pierwszym na świecie w pełni elektrycznym statkiem powietrznym do komunikacji lokalnej (tzw. samolot dyspozycyjny – przyp. redakcji). Pomieści dziewięciu pasażerów i dwóch członków załogi, a jedno ładowanie pozwoli na pokonanie ok. 1000 kilometrów na wysokości przelotowej 3000 metrów.

Polski ślad: projekt realizowany przez Eviation Aircraft wykorzystuje tzw. usterzenie motylkowe, skonstruowane przez inż. Jerzego Rudlickiego w… 1930 roku (pierwszy raz wykorzystane w praktyce w 1932 roku)…

– Dassault Systèmes współpracuje z firmami różnej wielkości, w tym zupełnie nowymi graczami na rynku, jak Eviation Aircraft. Firmy te mają swój udział w renesansie branży lotniczej, zmieniając sposób, w jaki pokonujemy odległości zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej – mówi David Ziegler, wiceprezes Dassault Systèmes ds. branży lotniczej i obronnej. – Platforma 3DEXPERIENCE dostarcza rozwiązania dostosowane do potrzeb branżowych innowatorów, którzy mogą dzięki nim wdrażać nowe metody tworzenia konceptów, projektowania, produkcji, testowania, certyfikowania i obsługi swoich programów.

Źródło: 3DS, Eviation Aircraft

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*