UNIGRAPHICS & NX History cz. I

Historia oprogramowania NX, znanego wcześniej pod nazwą UNIGRAPHICS, sięga początku lat sześćdziesiątych XX wieku. „The UNIGRAPHICS & NX Virtual Museum” to inicjatywa stworzenia wirtualnego muzeum o innej, właśnie historycznej stronie NX na https://unigraphics.site/ , gdzie będziemy gromadzić wirtualne artefakty dotyczące oprogramowania NX. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest firma CAMdivision – największy dystrybutor oprogramowania NX w Polsce.

Autor: Krzysztof Augustyn

Zanim Państwo przebrną przez ten artykuł warto wiedzieć, że o historii NX dyskutujemy również na platformach:
Facebook
LinkedIn
Twitter
YouTube

A już za tydzień, we wtorek 18 maja o godzinie 11:00 będzie miał miejsce specjalny webinar poświęcony historii UNIGRAPHICS & NX, na który serdecznie zapraszamy. Rejestracji można dokonać tutaj.

Zachęcamy też Państwa do współtworzenia „The UNIGRAPHICS & NX Virtual Museum”. Przejrzyjcie dyski, biblioteczki, skrzynie, strychy i piwnice, może znajdziecie stare ulotki, czasopisma, książki, CD, zdjęcia czy prace dyplomowe w których jest mowa o UNIGRAPHICS (NX)…

Szukamy też najstarszego działającego stanowiska z UNIGRAPHICS (NX) w Polsce! Szczegóły na stronie… konkursu zorganizowanego specjalnie z tej okazji!

Rys. Szukamy najstarszej wersji UNIGRAPHICS & NX w Polsce!

A wszystko zaczęło się…
Naszą podróż przez historię NX, zaczniemy od lat 60-tych i 70-tych XX wieku.

1963
John Wright wraz z współpracownikami zakłada własną firmę United Computing w Torrance (Kalifornia, ok. 30 km od Los Angeles.), która mieści się w dwóch pokojach nad zakładem fryzjerskim.

Rys. 1. John Wright – założyciel United Computing.

1969
United Computing wprowadza swój pierwszy produkt pod nazwą UNIAPT, który był minikomputerem opartym o APT (Automatic Programmed Tool).

UNIAPT był jednym z pierwszych produktów CAM, który został sprzedany do zewnętrznego użytkownika. Do tej pory firmy zamawiały pogramy NC na zewnątrz np. w McAuto (McDonnell Douglas Automation, część McDonnell Douglas Corp) lub w UCC (University Computing Corporation).

APT to język programowania używany do obliczenia ścieżek narzędzia, które przechodzą post-processing i są drukowane na taśmie perforowanej. Taśma jest czytana przez sterowanie NC maszyny (frezarki), na której program steruje ruchem narzędzia (freza) tworząc w ten sposób część opisaną językiem APT.

Rys. 2. Taśma perforowana z zapisem programu.

1971
United Computing przenosi biuro do „22500 Avalon Boulevard, in Carson, CA”. W budynku mieściła się wcześniej poczta, więc od czasu do czasu ktoś błąkał się w nadziei, że nada paczkę lub kupi znaczki :).

Rys. 3. Siedziba United Computing w budynku byłej poczty.

1973 Lipiec
United kupiło kod ADAM (Automated Drafting And Machining) od MCS (Manufacturing and Consulting Services). Pat Hanratty (właściciel MCS) pracował nad kodem ADAM od października 1971. Chociaż był podobny do innych systemów jakie stworzył m.in. w GM, GE, Douglas Aircraft to różnił się tym że został napisany w Fortran i składał się z ok. 600 podprogramów.

1973 Wrzesień
Program ADAM został przeniesiony na General Automation SPC-16 (wczesny 16 bit minikomputer) z wyświetlaczem Tektronix z interfejsem użytkownika i menu. Nadano mu nazwę UNI-GRAPHICS. Zapewniał podstawowe modelowanie i rysowanie 2D oraz obsługiwał 14 warstw.

Rys. 4. General Automation SPC-16 (ok. 1973-76).

1973 Październik
Pierwszy publiczny pokaz UNI-GRAPHICS na targach SME CAD/CAM II show w Detroit. Ciekawostka: ze wszystkich głównych systemów CAD prezentowanych na tej wystawie (Applicon, Autotrol, Calma, Computervision i UNI-GRAPHICS) tylko UNIGRAPHICS jest nadal sprzedawany.

Rys. 5. Ulotka reklamująca UNI-GRAPHICS.

1974 Sierpień
UNI-GRAPHICS został zaimplementowany na jednostce General Automation SPC-16/65 jako system „multi-user” (dla dwóch użytkowników). Jednostka na zdjęciu 4. to SPC-16, który obsługiwał tylko „single user”. Po lewej stronie stoi ciekawe urządzenie na którym operator wprowadzał polecenia uruchamiania systemu i gdzie również drukowano komunikaty o błędach.
W tym samym czasie usunięto z nazwy łącznik „-” i odtąd system był znany jako po prostu „UNIGRAPHICS”.

1974 Wrzesień
United Computing sprzedało swój pierwszy system UNIGRAPHICS, choć pytanie kto był pierwszym klientem jest otwarte. Pierwsze zamówienie złożyło Los Alamos National Laboratories w Nowym Meksyku, ale z powodu problemów z dostawą hardware (wyświetlacz i ploter) wysyłkę zrealizowano w styczniu 1975 roku. Realnie pierwsza instalacja miała miejsce w ALCOA w Lafayette.

1976 Kwiecień
McDonnell Douglas przejmuje United Computing, twórcę UNIGRAPHICS. McDonnell Douglas był wówczas największym amerykańskim koncernem lotniczym, który był producentem m.in. F-15 Eagle (1974) F/A-18 Hornet (1978) czy helikopterów AH-64 Apache (1984). Firma w 1997 roku została przejęta przez Boeing Company.

Rys. 6. Rysunek Star Trek w UNIGRAPHICS (ok. 1977).

Rysunek 6 przedstawia widok modelu statku Star Trek stworzony w ówczesnej wersji UNIGRAPHICS w Los Alamos National Laboratories w Nowym Meksyku. Przez lata ten obraz był używany przez dział rozwoju UNIGRAPHICS do testowania ploterów, szybkości odświeżania sprzętu itp.

1978 Kwiecień
Ukazuje się UNIGRAPHICS R1. Kod źródłowy został całkowicie przepisany stąd litera „R” od „Restructured”.
Wybrane usprawnienia w UNIGRAPHICS R1:
• 256 Layers
• Chain Selection
• Generic Point Subfunction Spline Under Tension
• Special Functions Available at Any Time…

1978 Lipiec
UNIGRAPHICS R2 w którym wprowadzono zrestrukturyzowany język GRIP.

1978 Październik
UNIGRAPHICS R3 zawierał usprawniania w obszarze edycji wymiarów i elementów rysunkowych, a także dodaniem funkcji
przenoszenia/kopiowania warstw.

Rzut oka na możliwości ówczesnego UNIGRAPHICS daje film (15 minut) z 1978 roku czyli UNIGRAPHICS TOTAL SOLUTIONS:

Film UNIGRAPHICS: The Total Solutions (1978)

To tyle o historii UNIGRAPHICS & NX w tej części. Zapraszamy Państwa do współtworzenia wirtualnego muzeum UNIGRAPHICS. Przejrzyjcie dyski, biblioteczki, skrzynie, strychy i piwnice, może znajdziecie coś cennego…
O historii UNIGRAPHICS w latach 80-tych XX wieku w następnym odcinku.

Krzysztof Augustyn
http://camdivision.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*