ESA i 3DS

Global communication network concept. Elements of this image furnished by NASA. 3D rendering.

Dassault Systemes (3DS) i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiły podpisanie listu intencyjnego dotyczącego wsparcia europejskiego sektora kosmicznego. Europejskie startupy działające w tej branży będą mogły korzystać z platformy 3DEXPERIENCE i programu 3DEXPERIENCE Lab.

Informację o podpisaniu listu przekazano podczas wydarzenia „New Space Networking” zorganizowanego w siedzibie głównej Dassault Systèmes we Francji z okazji rozpoczęcia targów „Paris Space Week”. Obie organizacje zobowiązały się do wspierania nowych startupów należących do sieci europejskich centrów BIC (ang. Business Incubation Center) ESA w zakresie technologii, mentoringu i kontaktu z partnerami biznesowymi. Umowa jest przedłużeniem obowiązującej od 2022 r. współpracy partnerskiej między ESA BIC Bavaria i Dassault Systèmes oraz jej rozszerzeniem o pozostałe centra ESA BIC w Europie.

Dassault Systèmes i ESA rozumieją znaczenie cyfryzacji w kontekście tworzenia innowacji w sektorze kosmicznym. W ostatnich latach technologie cyfrowe pozwoliły ambitnym startupom przedstawić zupełnie nowe i rewolucyjne dla sektora koncepcje satelitów, sposobów eksploracji kosmosu oraz różnego rodzaju systemów wsparcia technicznego.

fot. 3DS, ESA

Wykorzystując m.in. program 3DEXPERIENCE Lab, firma Dassault Systèmes oraz Europejska Agencja Kosmiczna będą stymulować innowacyjność w sektorze, zapewniając startupom należącym do sieci ESA BIC dostęp do platformy 3DEXPERIENCE w chmurze, oferującej nowe sposoby projektowania, konstruowania, testowania, certyfikowania i obsługi statków i pojazdów kosmicznych. Startupy będą także mogły korzystać z najlepszych w branży aplikacji do zarządzania projektami w wirtualnym środowisku 3D, które nie tylko sprzyjają współpracy, ale także bazują na wsparciu ekspertów z całego świata.

– Sieć ESA BIC wspiera już ponad 1300 startupów, a celem naszego departamentu jest kontynuowanie tej inicjatywy przez budowanie relacji z korporacjami i inwestorami oraz korzystanie z doświadczeń innych programów ESA. Dzięki współpracy ze startupami ESA uczy się nowego podejścia do sektora kosmicznego, które pozwoli jej kształtować jego przyszłość – powiedziała Geraldine Naja, dyrektor ESA ds. komercjalizacji, przemysłu i zamówień.

– Stoimy na czele narastającej fali innowacji w sektorze kosmicznym. W ciągu najbliższej dekady liczba satelitów orbitujących wokół naszej planety wzrośnie ponad dziesięciokrotnie. W tym swoistym wyścigu innowacji  aktywny udział biorą europejskie startupy. Nasza współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną ułatwi im tworzenie i testowanie przełomowych technologii stymulujących rozwój nowej gospodarki kosmicznej – powiedział David Ziegler, wiceprezes Dassault Systèmes ds. przemysłu zbrojeniowego i lotniczego.

Europejska Agencja Kosmiczna dysponuje siecią 29 centrów BIC w Europie, w ramach której powstają nowoczesne koncepcje i innowacje związane z kosmosem. Firma Dassault Systèmes od 40 lat umożliwia firmom z branży lotniczej i kosmicznej tworzenie nowych sektorów przemysłu oraz przekształcanie istniejących dzięki pionierskim projektom obejmującym m.in. pierwszy zaprojektowany w pełni cyfrowo samolot, osiągnięcia w zakresie elektrycznych samolotów pionowego startu i lądowania, jednostki latające zasilane energią słoneczną i samowystarczalne siedliska (habitaty o obiegu zamkniętym) zdolne wspierać życie na innych planetach.

(ms)

Źródło: Dassault Systemes (3DS)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*