DraftSight Mechanical na 3DEXPERIENCE World

Podobnie jak w poprzednich latach, także podczas tegorocznej konferencji 3DEXPERIENCE World kilkadziesiąt sesji poświęcono oprogramowaniu DraftSight. Nasuwa się pytanie: jak „ma się” CAD 2D – jakim jest DraftSight – do „3D EXPERIENCE”?

Autor: Maciej Stanisławski

Chyba najlepszej odpowiedzi na tak postawione pytanie udzielił mi Andreas Kulik, główny dyrektor ds. globalnego rozwoju biznesowego 3DEXPERIENCE Works, Dassault Systemes. – To prawda, że sposób, w jaki projektujemy i współpracujemy nad projektami, uległ dramatycznym przeobrażeniom w ciągu ostatnich kilku-kilkunastu lat – stwierdził Andreas Kulik. – Dostęp do danych nigdy nie był tak łatwy. Ale nadal podstawą i sercem każdego projektu jest 2D – podkreślił. I trudno się z nim nie zgodzić.

W zgodzie ze standardem
– Projektowanie, szkicowanie i dokumentacja 2D zawsze będą kluczowym elementem wielu procesów projektowych i produkcyjnych. Oznacza to, że jest to również kluczowy element przyszłych rozwiązań, takich jak technologia druku cyfrowego 3D – zaznaczał Andreas podczas jednej z 24 sesji poświęconych tylko DratSight. Już pierwsze wersje DraftSight oferowały użytkownikom pełną zgodność ze standardowymi dla dokumentacji 2D formatami dwg/dxf. Kolejne przynosiły coraz większą integrację z rozwiązaniami „wyższej klasy” w portfolio3DS, jak chociażby SOLIDWORKS. W rozmowie, którą mieliśmy okazję odbyć już po konferencji, Andreas podkreślił, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat użytkownicy DraftSight na całym świecie nieustannie informowali zespół odpowiedzialny za rozwój tego oprogramowaniach zarówno o swoich oczekiwaniach wobec narzędzia CAD 2D, jak i o wymaganiach, którym jako inżynierowie-projektanci muszą sprostać we współczesnym świecie. A do tego potrzebują profesjonalnego, elastycznego systemu.

Andreas Kulik, główny dyrektor ds. globalnego rozwoju biznesowego 3DEXPERIENCE Works

– DraftSight nie jest tylko jednym rozwiązaniem, jednym produktem, to cała rodzina rozwiązań, które mogą spełniać oczekiwania różnych użytkowników – zapewniał Andreas Kulik. Czy tak jest istotnie?

Rodzina rozwiązań 2D/3D…
Bazowym rozwiązaniem do projektowania z portfolio 3DEXPERIENCE jest DraftSight Professional | Enterprise, podstawowy CAD 2D o możliwościach porównywalnych z AutoCAD LT. Kolejnym jest DraftSight Premium | Enterprise Plus, który łączy w sobie już możliwości pracy np. z wiązaniami 2D i modelami 3D. Warto w tym miejscu nadmienić, że wersje Enterprise od pozostałych różnią się sposobem licencjonowania (przeznaczone są dla zespołów pracujących na kilku stanowiskach). Kolejną i do niedawna ostatnią wersją w portfolio DraftSight jest – czy też może raczej była – 3DEXPERIENCE DraftSight.

Rodzina rozwiązań DraftSight – jeszcze bez Mechanical

Oprócz zachowania wszystkich funkcjonalności wersji Premium | Enterprise Plus, zapewnia ona m.in. możliwość zarządzania i wymiany danych w chmurze, czy też pełną kontrolę nad współpracą zespołów projektowych. Wydawać by się mogło, że to wystarczy, aby zaspokoić potrzeby projektowe osób pracujących w środowisku 2D. A jednak jeszcze pozostawał pewien niedosyt.

DraftSight Mechanical
Według mnie wprowadzenie DraftSight dedykowanego dla branży mechanicznej to doskonałe posunięcie, chociaż mogło nastąpić dużo wcześniej. Przez wielu potencjalnych użytkowników DraftSight odbierany był (i nadal jest) jako CAD 2D sprawdzający się raczej w obszarach architektury i budownictwa – zupełnie niesłusznie. Wszędzie tam, gdzie większość prac projektowych prowadzona jest z wykorzystaniem dokumentacji płaskiej, DraftSight (jak zresztą większość rozwiązań CAD 2D) sprawdza się znakomicie. Jego przewagą wobec konkurencji jest elastyczny model licencjonowania, bardzo liczna rzesza użytkowników na całym świecie, wspomniana już pełna zgodność ze standardem DWG/DXF i fakt, że wsparcie i obsługę zapewnia firma o wieloletniej tradycji w branży CAD/PLM i przemysłowej (Dassault Systemes). I bez problemu można było wykorzystywać go przy projektowaniu nie tylko altanek ogrodowych, czy budynków mieszkalnych, ale i maszyn, urządzeń, hal fabrycznych z liniami produkcyjnymi, czy okrętów (w przypadku wielkich, złożonych wieloelementowych projektów, wykorzystanie CAD 2D ma swoje niepodważalne zalety, a w środowisku projektowych ortodoksów przeważają opinie, że 2D sprawdza się lepiej od 3D).

Jedna z sesji prowadzonych przez Ramona Busbooma poświęcona została w całości DraftSight Mechanical

– Obserwując tendencje na rynku łatwo można zauważyć, że klienci chętnie sięgają po rozwiązania 3D i 2D pochodzące od jednego dostawcy – zauważa Andreas Kulik. Wprowadzenie zatem wersji Mechanical to jednoznaczny sygnał, że także ta branża może liczyć na CAD 2D z portfolio Dassault Systemes.

Każda wersja DraftSight zapewnia wsparcie dla wszystkich standardów ISO, DIN, ASI, JIS, czy też BSI, ale wersja Mechanical pozwala na stosowanie specjalnych grup i warstw obiektów stricte mechanicznych. Umożliwia również dodawanie referencji, adnotacji, ramek, specyfikacji, a także generowanie list materiałowych.

Praca z warstwami w DraftSight Mechanical
Edycja BOM (Bill Of Materials)

Użytkownik dostaje dostęp do bibliotek normaliów i części pochodzących od uznanych producentów, które może jednym kliknięciem wykorzystać w swoim projekcie. Na pasku narzędzi – w odróżnieniu od „zwykłych wersji” – użytkownik znajdzie dwie nowe zakładki (vide rys.) z dedykowanymi rozwiązaniami dla projektowania mechanicznego (menedżera wspomnianych warstw, ale także specjalne narzędzia rysunkowe, czy narzędzia adnotacji).

Pasek narzędzi wersji Mechanical znacząco różni się od DraftSight Premium i Professional

Co więcej, tylko w DraftSight Mechanical mamy możliwość zarówno odczytania, jak i modyfikowania opisów i adnotacji utworzonych wcześniej np. w programie AutoCAD Mechanical. Możemy bez przeszkód edytować listy referencji, tworzyć i modyfikować listy części i zestawienia komponentów.

W DraftSight Mechanical nie tylko mamy dostęp do informacji o danym komponencie, ale możemy je także sami modyfikować, określając np. dostawcę/producenta danego elementu składowego etc.
Zestawienie funkcjonalności DraftSight Mechanical na tle pozostałych…

Dostępność
Z uzyskanych informacji wynika, że DraftSight Mechanical jest już dostępny. I to nie jako „wersja beta”, ale w pełni wartościowe oprogramowanie. Na razie zaoferowany został wybranym klientom, ale każdy zainteresowany może kupić już jego licencję – w tym celu należy kontaktować się z lokalnym resellerem. Oficjalnie – również na stronach internetowych 3DS – ma pojawić się w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

– Mamy elastyczny sposób licencjonowania i nawet, gdy któraś z opcji np. subskrypcji w cyklu miesięcznym nie jest od razu dostępna na stronie resellera – sugeruję skontaktować się w celu uzgodnienia szczegółów takiej możliwości – Andreas Kulik rozwiewa moje wątpliwości w tej kwestii. – DraftSight jest sprawdzonym rozwiązaniem dla współczesnych, dzisiejszych użytkowników CAD 2D. A integracja i dostęp do platformy 3DEXPERIENCE otwierają nowe spektrum możliwości, niespotykane w przypadku innych systemów 2D. Za jej pośrednictwem także użytkownik DraftSight ma możliwość kontrolowania i zarządzania każdym aspektem procesu projektowania, a także organizowania współpracy zarówno w systemie hierarchicznym, jak i współdzielonym – podsumowuje mój rozmówca. A o to przecież jeden z najistotniejszych aspektów 3DEXPERIENCE.

(ms)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*