CADexchanger Viewer – darmowa przeglądarka plików CAD online

Estońska firma CADEX poinformowała o udostępnieniu najnowszej wersji oprogramowania CADexchanger 3.24.0 wspomagającego wymianę danych między różnymi systemami CAD i z wykorzystaniem różnych formatów plików. Ale przy tej okazji warto przede wszystkim wspomnieć o… bezpłatnym narzędziu udostępnianym przez CADEX każdemu użytkownikowi systemów CAD.

Autor: Maciej Stanisławski

CADexchanger Viewer pozwala na przeglądanie plików CAD online, w oknie przeglądarki internetowej, za darmo i z każdego urządzenia. Można przeglądać dane we wszystkich kluczowych formatach 3D, w tym w natywnych formatach systemów CAx (SOLIDWORKS, CATIA, Siemens NX, PTC Creo, Autodesk DWG), neutralnych (glTF, JT, OBJ, STEP itp.) oraz formatów typu ACIS, Parasolid, Rhino itp. Program obsługuje ponad 30 formatów plików (vide fot.).

Narzędzie jest intuicyjne i łatwe w użyciu, nie obciąża też zasobów naszego komputera/telefonu, gdyż cała obróbka danych odbywa się na serwerach CADEX, w chmurze. Bezpieczeństwo przesyłanych danych zapewnia transfer plików z protokołem SSL oraz rozwiązanie Microsoft Azure. Dane są automatycznie usuwane po zamknięciu karty przeglądarki lub po przesłaniu innego, kolejnego pliku.

Przeglądarka CAD Exchanger obsługuje różne systemy operacyjne (Windows, iOS, Linux, Android) oraz przeglądarki (Chrome, Safari, FireFox). Wystarczy jedynie urządzenie stacjonarne lub mobilne z dostępem do Internetu, by móc bezpłatnie przeglądać zespoły i części, dokładne B-Reps i siatki wielokątne, kolory, materiały i tekstury, metadane (nazwy, identyfikatory i właściwości zdefiniowane przez użytkownika) oraz PMI.

Dostęp do narzędzia można uzyskać tutaj: https://viewer.cadexchanger.com/

CADExchanger 3.24.0

Jeśli chodzi o wspomniane na początku nowości w oprogramowaniu CADexchanger, to zmiany dotyczyły przede wszystkim dostępnych zestawów narzędzi produkcyjnych i internetowych, a także optymalizacji wydajności pracy. Usprawnienia poprawiły zdolność rozpoznawania i interpretowania polilinii i wielokątów w różnych formatach plików, co ułatwia użytkownikom interakcję z konkretnymi elementami otwieranych modeli.

W przypadku plików z modelami konstrukcji blaszanych, poprawiono rozpoznawanie wycięć o skomplikowanych kształtach, usprawniono też rozpoznawanie głównej powierzchni na początku analizy (wcześniej występował problem, gdy główna powierzchnia miała bardzo duże wycięcie w centrum – nie była ona uznawana za główną, co powodowało problemy w rozpoznawaniu. Teraz takie wycięcia są brane pod uwagę, co pozwala dokładnie przetwarzać takie powierzchnie).

Wyeliminowano także pojawiające się wcześniej błędy w pracy z plikami MCAD, m.in.:
• CATIA – naprawiono awarię na modelach z pustymi bryłami, spowodowaną niepoprawnym rozwiązywaniem zewnętrznych odwołań oraz awarię spowodowaną błędem w pracy z plikami CATProduct;
• DWG: dodano obsługę niestandardowego i ujemnego współczynnika skalowania dla elementów rysunkowych;
• SOLIDWORKS: naprawiono awarię, która występowała na modelach z wieloma konfiguracjami podczas importowania ich z ustawieniem ConfigurationsMode = ALL.

Więcej informacji można znaleźć na blogu producenta, firmy CADEX (link tutaj).

Źródło: CADEX, TenLinks.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*