„Komponenty Wewnętrzne” w Solid Edge. Definicja i cechy charakterystyczne

Możliwość wykorzystania komponentów wewnętrznych w programie Solid Edge została wprowadzona wraz z wydaniem wersji Solid Edge ST10, które miało swoją premierę w lipcu 2017 roku.

Jeszcze wcześniej użytkownicy musieli korzystać z innych metod, takich jak zaawansowane kopie części, by osiągnąć podobny efekt wielokrotnego użycia części w obrębie projektu. W edycji programu z roku 2021 Siemens rozwinął i ulepszył formułę korzystania z tego rodzaju komponentów. 

Czym są komponenty wewnętrzne?

W kontekście programu Solid Edge, komponent wewnętrzny (ang. „internal component”) jest to element lub część, która została stworzona lub zaimportowana w obrębie danego projektu CAD. Komponenty wewnętrzne są integralnymi częściami naszej konstrukcji i mogą reprezentować zarówno proste elementy (takie jak śruby, nakrętki, czy łożyska), jak i bardziej skomplikowane struktury (np. układy elektroniczne, zespoły mechaniczne, obudowy czy też podzłożenia).
Dla użytkownika oznacza to, że projekty komponentów użytych w złożeniu przechowywane są w jednym projekcie – w złożeniu, w którym je umieściliśmy (w przypadku komponentów zewnętrznych są one zapisywane w osobnych dokumentach). 

By z wczytywanej do projektu części utworzyć komponent wewnętrzny, należy w opcjach otwierania pliku zaznaczyć funkcję „utwórz komponent wewnętrzny”…

Cechy charakterystyczne komponentów wewnętrznych.

Skupimy się na zaletach i wadach tego rozwiązania. W pierwszej kolejności pochylimy się nad zaletami:

Wielokrotne wykorzystanie: to jeden z największych atutów komponentów wewnętrznych. Możemy stworzyć bibliotekę standardowych części, które później będziemy mogli łatwo umieszczać w różnych projektach, co przyspiesza proces projektowania i eliminuje konieczność wielokrotnego modelowania tych samych elementów.

Uproszczona edycja: zastosowanie komponentów wewnętrznych ułatwia dokonywanie wszelkich zmian w projekcie. Jeśli mamy kilka instancji tej samej części, a następnie dokonujemy w niej zmiany, to wszystkie wystąpienia tej części w projekcie zostaną automatycznie zaktualizowane.

Łatwa analiza złożenia: dzięki komponentom wewnętrznym możemy przejść od ogólnego złożenia do szczegółowego badania każdego elementu osobno, co ułatwia analizę, identyfikację potencjalnych problemów oraz optymalizację naszej konstrukcji.

Animacje i symulacje: komponenty wewnętrzne pozwalają na przypisanie różnych właściwości fizycznych, co umożliwia przeprowadzenie symulacji, analizy ruchu i animacji, co jest szczególnie przydatne w projektowaniu maszyn i urządzeń.

Struktura drzewa projektu z wykorzystaniem komponentów wewnętrznych.

A wady? Innymi słowy – czego unikać przy wykorzystaniu komponentów wewnętrznych?

Nadmiernego skomplikowania: warto pamiętać, że zbyt złożone komponenty wewnętrzne mogą utrudnić zarządzanie projektem i wpłynąć negatywnie na wydajność programu. Dlatego ważne jest, aby unikać nadmiernego skomplikowania pojedynczych komponentów.

Braku uwzględnienia specyficznych wymagań projektu: czasem może się zdarzyć, że standardowe komponenty wewnętrzne nie spełniają określonych wymagań projektu. W takich przypadkach zaleca się ich modyfikację lub zaprojektowanie zupełnie nowych, które spełnią określone kryteria.

Pomijania aktualizacji: regularne aktualizowanie komponentów jest niezbędne, aby uniknąć konfliktów i błędów w projekcie. Unikajmy używania przestarzałych wersji komponentów, które mogą mieć wpływ na poprawność naszej konstrukcji.

Podsumowując, komponenty wewnętrzne w programie Solid Edge stanowią fundament naszych projektów CAD. Ich mądre wykorzystanie pozwala na efektywne zarządzanie i ponowne wykorzystanie części, co przyspiesza proces projektowania i zwiększa jakość finalnych produktów. Ważne jest jednak, aby zachować równowagę między prostotą, a funkcjonalnością oraz regularnie aktualizować komponenty – w celu uniknięcia problemów związanych z przestarzałymi modelami. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się płynnym i skutecznym procesem projektowania, oszczędzając czas i zasoby.

Źródło: nxcad.pl (blog CAMdivision)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*