Skanery 3D SMARTTECH w firmie Krones

SMARTTECH & KRONES

KRONES USA – światowy dostawca najlepszych automatycznych linii produkcyjnych do napełniania i pakowania – używa polskiego skanera 3D firmy SMARTTECH przy projektowaniu linii do produkcji opakowań

Specyfikę działalności firmy Krones można omówić na przykładzie linii do produkcji piwa butelkowanego, gdzie cały proces technologiczny skupia się właśnie na butelce. Każdy projekt zaczyna się od stworzenia prototypu butelki, do której rozlewane będzie w tym przypadku piwo. Następnie dobierany jest do poszczególnych zastosowań cały wachlarz sprzętu, który będzie tworzył unikatową linię produkcyjną.
Inżynierowie Krones napotykają niestety na swojej drodze sporo barier zarówno technologicznych, jak i designerskich. Każdy z klientów chce, aby jego opakowanie cechowało się oryginalnym wyglądem i wysoką jakością wykonania. Wykonując fizyczny model prototypu (który został uprzednio zaakceptowany przez klienta), specjaliści w późniejszym etapie muszą przenieść go do świata cyfrowego, aby wykonać odpowiednie formy produkcyjne, a na późniejszym etapie móc również dokonywać kontroli jakości. Dlatego Krones od zawsze pragnął znaleźć sposób na szybkie i dokładne pozyskanie informacji o… fizycznej butelce.

Główne północnoamerykańskie centrum inżynieryjne firmy znajduje się we Franklin w stanie Wisconsin

W przeszłości pomiarów dokonywano przy użyciu ręcznego ramienia pomiarowego, ze skanerem laserowym. Proces ten jednak był bardzo uciążliwy i czasochłonny, ponieważ na długo angażował operatora, ze względu na ilość pomiarów, jaką należy wykonać, aby móc otrzymać cyfrowy model obiektu. Po decyzji o zmianie technologii pomiarowej, Krones rozpoczął proces poszukiwania wielu różnych metod definiowania butelek. Zaprosił producentów skanerów 3D, aby wykonali demonstracyjne pomiary opakowań i zaprezentowali zalety swoich technologii.

krones_model cross_section2
Wirtualny model butelki w widoku 3D

Wśród grona zaproszonych znalazła się firma INTO3D – przedstawiciel polskiego producenta skanerów 3D na rynek USA. Inżynierowie wykonali demonstrację pomiaru kilku butelek. Skanowanie 3D przeprowadzono na miejscu – w fabryce Krones. Do wszystkich pomiarów użyty został skaner SMARTTECH3D UNIVERSE 5Mpix, wraz z zautomatyzowanym stołem obrotowym.

Park maszyn firmy Krones Corporation poszerzył się o niedawno zakupiony skaner 3D SMARTECH UNIVERSE 5Mpix.

Ze względu na dużą ilość różnych butelek, Krones poszukiwał najkorzystniejszej opcji zwiększenia przepustowości, przy jednoczesnym zmniejszeniu zaangażowania inżynierów oraz lepszej dokładności otrzymywanych modeli. Krones wybrał urządzenie firmy SMARTTECH ze względu na łatwość i szybkość procesu skanowania 3D, a także ze względu na automatyzację pomiaru przy użyciu stołu obrotowego (bez konieczności wspomnianego ręcznego skanowania przez operatora) oraz dzięki nowemu oprogramowaniu SMARTTECH3Dmeasure, które posiada możliwość generowania wirtualnych przekrojów oraz ich zapisu (w formatach .IGES i .OBJ).

kornes_3D_scanning_og_buttel
Skanowanie butelki z wykorzystaniem polskiego skanera i stołu obrotowego firmy SMARTTECH
Smarttech3Dscanning_in_krones
SMARTTECH3D w akcji w firmie KRONES

Po wdrożeniu do procesu projektowania skanera 3D, przepustowość oraz jakość wyników pomiarowych podwoiła się w stosunku do wcześniejszej metody pomiarowej.

List referencyjny KRONES

Kolejnym aspektem, w którym skaner 3D okazał się być pomocny, były wady i błędy produkcyjne. Nawet niewielka zmiana kształtu butelki wiąże się z ryzykiem błędów na linii produkcyjnej. Dlatego podjęto decyzję o przeprowadzaniu kontroli geometrii butelek, poprzez skanowanie próbnej sztuki z każdej partii. Zeskanowaną sztukę porównuje się z wzorcowym modelem CAD, a dzięki zastosowaniu oprogramowania Geomagic Control X – wszystkie zmiany widoczne są na kolorowej mapie odchyłek. Tym samym skaner 3D zyskał dodatkowe zastosowanie, którego wcześniej inżynierowie Krones nie zakładali. Jakość i konkurencyjność urządzenia polskiej firmy SMARTTECH potwierdził list referencyjny firmy Krones…

Kilka słów o SmartTECH
Firma od 18 lat zajmuje się produkcją i sprzedażą profesjonalnych skanerów 3D. Producent ciągle rozwija swoje produkty, dostosowując je do różnych branż – takich jak przemysł, medycyna czy archeologia. Posiadając licznych dystrybutorów zagranicznych, firma prowadzi globalną sprzedaż na wszystkich kontynentach: od obu Ameryk, poprzez Europę, kończąc na dalekiej Azji

Źródło: http://skaner3d.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*