Prom kosmiczny Sierra Space i cyfrowy bliźniak

Zespół projektowy i inżynieryjny Sierra Space udostępnił garść informacji na temat rozwoju projektu Dream Chaser i rozwiązań dla niskiej orbity okołoziemskiej (LEO)

Agencja NASA zleciła Dream Chaser opracowanie (od strony technicznej) nowych – budżetowych w zasadzie – rozwiązań na potrzeby misji zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jednym z założeń jest zaprojektowanie promu kosmicznego nowej generacji, zdolnego do transportu na orbitę okołoziemską ładunku o masie 12 000 funtów (ok. 5,5 tony – jak wynika z obliczeń z wykorzystaniem aplikacji Convert – link tutaj ;)), a następnie powrotu na Ziemię. Jedną z najważniejszych zalet promu, przekładających się jednocześnie na niższe w stosunku do konwencjonalnych statków/rakiet kosmicznych koszty eksploatacji, jest możliwość lądowania na kompatybilnych istniejących lotniskach na całym świecie – i możliwość ponownego wykorzystania na potrzeby kolejnych misji.

Co ma z tym wspólnego Siemens Xcelerator?

Otóż Sierra Space założyła wykorzystanie technologii cyfrowych bliźniaków (ang. Digital Twins) w swojej strategii rozwoju produktów i konsekwentnie wdraża portfolio oprogramowania i usług Siemens Xcelerator w ramach programu inżynierii cyfrowej nowej generacji.

Obejmie to każdy aspekt projektowania (konstrukcyjne, mechaniczne, elektryczne, termikę i oprogramowanie systemowe pojazdów kosmicznych), a także docelowo wsparcie produkcji pojazdów i urządzeń (które obok promu złożą się na całą kosmiczną „platformę”), weryfikację wymagań i pełną kontrolę nad cyklem życia produktów (PLM).

Portfolio oprogramowania i usług Siemens Xcelerator ma kluczowe znaczenie dla planów Sierra Space dotyczących cyfrowej platformy inżynierskiej nowej generacji

– W Sierra Space budujemy platformę rozwiązań, która będzie katalizatorem kolejnych przełomowych innowacji dla życia na Ziemi. Nasza rewolucyjna nowa platforma kosmiczna jest rozwijana przy użyciu cyfrowego środowiska inżynieryjnego nowej generacji, które stworzyliśmy we współpracy z firmą Siemens – powiedział Tom Vice, dyrektor generalny Sierra Space. – Rozwiązania Siemens znacznie przyspieszą rozwój naszej wyjątkowej platformy kosmicznej – pierwszej, która łączy wszystkie aspekty transportu kosmicznego, miejsc docelowych w przestrzeni kosmicznej i zastosowań kosmicznych w holistycznym ekosystemie – dodał szef projektu.

Oprócz Dream Chaser, Sierra Space pracuje również nad projektowaniem, rozwojem, budową, obsługą i wsparciem zorientowanego na klienta miejsca docelowego na orbicie okołoziemskiej. We współpracy z Blue Origin opracowali stację-habitat Large Integrated Flexible Environment (LIFE), kluczowy element projektu Orbital Reef. Ta modułowa, trzypiętrowa platforma komercyjna i naukowa zapewni licznym zainteresowanym przedsiębiorstwom możliwości optymalizacji korzyści z zerowej grawitacji.

(ms)

Źródło: Develop3D, Siemens Industry Software

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*