NX CAD. Modelowanie powierzchniowe

Najnowszy podręcznik do modelowania powierzchniowego w NX jest już dostępny w sprzedaży

To długo oczekiwana publikacja – i bardzo obszerna, licząca ponad 1000 stron zebranych w dwóch tomach. W całości została poświęcona technice modelowania powierzchniowego w NX. Według wydawcy (CAMdivision) jest to pierwszy i jak na razie jedyny podręcznik (nie ma swojego obcojęzycznego odpowiednika!) przedstawiający tak całościowe podejście do tego zagadnienia. Od teorii, poprzez opis wszystkich dostępnych poleceń i procedur, po praktyczne ćwiczenia z modelowania konkretnych projektów z różnych dziedzin. A to właśnie brak znajomości techniki modelowania powierzchniowego sprawia, że konstruktorzy niechętnie sięgają do tego sposobu tworzenia modeli – obawiają się bowiem trudności z wykorzystaniem zaawansowanych poleceń. Teraz może to ulec zmianie.

NX CAD. Modelowanie powierzchniowe

Trzy części podręcznika zostały podzielone na dwa tomy – ze względu na wspomnianą objętość. W pierwszej można znaleźć zagadnienia teoretyczne dotyczące historii systemów CAD i NX, a także podstawową wiedzę na temat modelowania powierzchniowego (m.in. krzywe sklejane, punkty charakterystyczne, łączenie powierzchni etc.).

W części drugiej – teoretyczno-praktycznej – autor (Marcin Antosiewicz) prowadzi Czytelnika przez kolejne narzędzia i polecenia dotyczące pracy z krzywymi (podstawowymi i pochodnymi), powierzchniami (na siatce, przeciąganymi po krzywych etc.) i operacjami związanymi z ich tworzeniem, edycją i analizą.

Część trzecia – to zastosowanie przekazanej wiedzy w praktyce, na przykładzie 18. projektów z różnych dziedzin, realizowanych od początku do końca (jak np. koło o zębach skośnych, sprawdzian do rurki, butelki szklana oraz pet, element kompozytowy, stempel i matryca, gwintownik, zderzak, spojler samochodowy – i inne).

Książka powstawała (z pewnymi przerwami) w ciągu kilku ostatnich lat; takiej pozycji nie da się napisać w kilka miesięcy. Pierwsze pliki powstały jeszcze przed rokiem 2018 (na NX 10), ale wszystko zostało w międzyczasie dostosowane do najnowszej dostępnej wersji.

Sam na sam z „Modelowaniem powierzchniowym”

Podręcznik – mimo że ma charakter zaawansowany – wydaje się być wystarczająco przystępny dla każdego inżyniera pracującego na co dzień w NX. Dodatkowo, specjalnie na jego potrzeby opracowane zostały filmy znacznie ułatwiające zrozumienie jego treści. W połączeniu z plikami *.prt oraz obszernymi opisami z pewnością pozwolą wykonać wszystkie ćwiczenia i nauczyć się posługiwać zaawansowanymi poleceniami w NX CAD. Innymi słowy – merytorycznie bez zastrzeżeń. Od strony wydawniczej książka także sprawia bardzo dobre wrażenie. Twarda oprawa, czytelne ilustracje, matowy papier wysokiej jakości. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie spisu treści obu tomów w każdym z nich, z „wyszarzeniem” zawartości tego, którego akurat nie trzymamy w rękach.

Pewne zastrzeżenia można mieć do pojawiających się w treści literówek, czy innych drobnych błędów edytorskich, nie mających na szczęście wpływu na odbiór całości. Kilka ilustracji wydaje się być gorszej jakości, ale nie odbija się to negatywnie na ich czytelności. Pewne zastrzeżenia budzi natomiast dołączona – bardzo zresztą efektowna – płaska karta USB. Pomijając fakt, iż otwarcie tego nośnika nie jest do końca intuicyjne (i można go przypadkowo uszkodzić), to jego zainstalowanie blokuje dostęp do innych portów USB; przynajmniej w moim laptopie.

Z kartą należy postępować ostrożnie. A jej zawartość jest naprawdę cenna!

Oczywiście zawartość można najpierw skopiować na dysk lokalny – i po problemie. A forma podyktowana była chęcią dołączenia karty do książek; pierwotny zamysł zakładał zapewne umieszczenie jej wewnątrz jednego z tomów.

Nośnik USB to nie tylko pliki ćwiczeń i projekty, ale także video-tutoriale stanowiące znakomite uzupełnienie publikacji

Komplet z dołączonym nośnikiem USB zawierającym pliki ćwiczeń i modeli jest już dostępny na stronie wydawcy (link tutaj), można także wirtualnie „przekartkować” jego fragment, do czego zachęcam. Koszt zakupu – porównywalny do ceny profesjonalnej myszki – stanowi niewielką część kwoty, którą musielibyśmy wydać na szkolenie z modelowania powierzchniowego (i które zapewne nie objęłoby aż tylu jego aspektów). Tutaj możemy pracować sami, wg metodyki zaproponowanej przez Autora (a sposób omówienia poleceń, czy dobór przykładowych ćwiczeń nie jest przecież dziełem przypadku!) i w czasie, który nam najbardziej odpowiada.

Kompletne wydanie (dwa tomy plus nośnik pamięci) na moim sekretarzyku. Jeszcze pachnące farbą drukarską.

Słowo o autorze

Marcin Antosiewicz ma kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z NX. Przez kilka lat pracował jako konstruktor form wtryskowych, ma na swoim koncie około 150 zrealizowanych projektów form. W CAMdivision pracuje od ponad 10 lat, przeprowadził więcej niż 100 szkoleń z zakresu konstruowania różnych produktów, jak i narzędzi w NX CAD. I nie jest to jego pierwsza publikacja.

(ms)

2 Komentarze

    • W zasadzie tak, ale nie do końca. Owszem, wg informacji od wydawcy, ze względu na wartość merytoryczną i ograniczony nakład, pierwszeństwo mają zarejestrowani klienci CAMdivision – lub pracownicy klientów (część inżynierów zamawia podręczniki na użytek własny). Ale w przypadku innych zainteresowanych – np. właśnie „studenciaków szaraków” – też jest taka możliwość, po kontakcie indywidualnym. Proszę próbować i życzę powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*